VOAL

VOAL

Rama pritet me dron në Orikum: Mjaft i zgjodhi mafia dhe droga ministrat

June 5, 2018
blank
41 Comments
 • author avatar
  Hasan 5 years ago Reply

  Burri im Hasan më hodhi për një grua tjetër për paste 3 vjet ,.
  Në fillim unë kurrë nuk besoj se DR Oduduwa do të jetë në gjendje të më ndihmojë të fitojë përsëri EX HUSBAND tim nga kjo grua tjetër, por sepse ende e dua atë dhe dua që burri im të kthehet në jetën time .. i jap një provoni, i bindem dhe ndjek DR Udhëzime ODUDUWA dhe më befasoni që pas 3 Ditëve të hedhjes së Dashurisë dhe Inkurajimeve me fotografitë e burrit tim dhe emrat që i janë dhënë DR ODUDUWA, Dreka një magji dashurie në ajër në emrin tim në orën 12:00. Ora në mes të natës . Të nesërmen në mëngjes takova një thirrje të humbur në telefonin tim, pak munitë më vonë EX HUSBAND im më telefonoi duke më kërkuar që të falja dhe të hartoja gjithçka që ai kishte bërë gabim për të më lënduar. Burri im bisedoi me aq bukur dhe ai u pendua. tani unë dhe burri im janë plotësisht të kthyer së bashku dhe jemi shumë të kënaqur me jetën tonë të re si familje … të gjitha në sajë të DR ODUDUWA për punën e madhe që ai ka bërë për mua .. i premtoj Oduduwa për të ndarë punën e tij të mirë Dëshmi për të bota pas punës dhe me të vërtetë puna e Dashurisë-Spell për të mirën time.
  Kur keni nevojë për ndihmë të tillë dhe keni çdokënd që njihni ose të afërmit që ndodhen atje duke kaluar nëpër ndonjë krizë marrëdhënieje, duhet t’i informoni me mirësi që të kontaktoni ODUDUWA përmes emailit: [email protected]
  Si të sjellësh përsëri dashurinë Ex, nëse ke raste si këto …
  SHENJAT E MARTESËS, DIVORCE SPELLS, RASTI I GJYKATËS, LOVE SPELLS
  A është dashuria juaj që merr shumë kohë për të vendosur?
  A është i dashuri juaj cheating mbi ju?
  A është loverja juaj ende duke folur me ish?
  A ka ndikim të keq në dashurin tuaj?
  A janë të afërmit e të dashurit tuaj që ndryshojnë mendjen e tij?
  A është dashnorja juaj që ju shmanget kur keni nevojë për të?
  Spell për të fituar tombën
  Spell për të fituar Coupon
  Spell për të ndaluar divorcin.
  Spell për të gjetur dashurinë e vërtetë.
  magji për të shpëtuar martesën tuaj nga një grua tjetër.
  Dreka një magji për të marrë rick, famë dhe pasuri.
  Magji rituale
  Hakmarrja spell për të rimarrë paratë tuaja të humbura nga debitorët.
  Spell për të marrë një punë të mirë paguese.
  Tel: +13019658857

 • author avatar
  Ulrika Charles 5 years ago Reply

  I theu me dashurinë e jetës sime pas një lufte të madhe. Ai tha se ishte e gjatë midis nesh dhe se ai kurrë nuk do të më kthejë mbrapa pasi i përfundoja gjërat me të disa herë.
  Vetëm kuptova se ai ishte dashuria e jetës sime pasi e humba.
  Unë e dua atë, por unë gjithashtu nuk dua ta lëndoj përsëri. Nuk jam i sigurt se si mund të kthehem prapa, duket sikur po ecën me jetën e tij.
  Unë kam ardhur përmes një komente online, një lexuar një post nga një grua nga Suedia quajtur Katie Mburgs, ajo dha një dëshmi se si ish e saj kthehen përsëri pas saj 2years e ndarjes, ajo la pas një adresë e-mail {[email protected] } ajo dëshmoi se Një Shëruese Shpirtërore e quajtur Oduduwa gjeti një magji në emër të saj.
  i dërgoj një mesazh postë në të njëjtën adresë e-mail dhe i shpjegoj çdo problem të martesës, Oduduwa premtoj të kthej burrin tim brenda 2 ditëve, i dha në një përpjekje dhe për befasinë time më të madhe ajo ndodh pikërisht siç ka premtuar. burri më thirri në telefon me numër të padiskutueshëm, ai kërkoi falje dhe rregullonte një datë për t’u takuar.
  ne e bëmë dhe sot po jetojmë me lumturi së bashku si një familje. Unë jam i uritur. falë këtij njeriu të madh.
  Unë kam qenë në fillim duke pasur frikë nga dyshimi, por i jap atë një provoni dhe ajo punon për të mirën time. Unë jam i sigurt se kjo do të punojë edhe për ju, 100% i sigurt.
   Tel: +13019658857

 • author avatar
  Nico 5 years ago Reply

  Përshëndetni të gjithë! Emri im është Nico, unë mendoj se unë jam zonja më e lumtur në tokë pasi kam mbrapa dashurin tim, i cili më lanë për 7 vjet për arsye të panjohura. Unë nuk kam qenë vetë për 7 vitet e fundit, sepse e dua atë (Donald) aq shumë sa mendoj për të çdo ditë të jetës sime dhe i kam bërë gjithshka të mundshme për ta kthyer atë, por ende nuk munda derisa të vinte në një dëshmi disa trupa dha në internet se si ajo mori mbrapa saj dashnor me ndihmën e Dr Ogundele. Kjo më mori mua kurioz dhe i vendosur për të kontaktuar edhe Dr Ogundele shumë për ndihmë. Unë ende nuk e di se si Dr Ogundele solli Donald përsëri tek unë pas 7 vjet të shpërbërjes brenda 24 orëve. Unë mendoj se Dr Ogundele është spiritualisti më i madh në tokë, sepse ai solli gëzimin tim dhe më vuri një buzëqeshje në fytyrën time. Donald është plotësisht përsëri në krahët e mi përsëri. Duhet të them se jam me fat që kam ardhur në kontakt me Dr Ogundele. Njerëzit e mi atje që kanë nevojë për ndihmë për t’u bashkuar me dashnoren e tyre të humbur apo ndonjë problem jetësor, kjo është mundësia që ju të keni dashurin tuaj mbrapa me ndihmën e Dr Ogundele. Ju mund ta kontaktoni atë në emailin e tij privat. [email protected]. Për WhatsApp dhe Viber Chat: +27638836445

 • author avatar
  Cynthia Raymond 5 years ago Reply

  Përshëndetje, miq të lumtur të vitit të ri, ky është viti i dëshmisë sime. Mrekullia po ndodh akoma, ju lutem lexoni dëshminë time të mrekullueshme. Unë nuk mund as të shpjegoj se si ndodhi gjithçka, ajo punon si një premtim i Drigbinovia, njeriu i madh që Perëndia ka përdorur për të sjellë dashurinë e vërtetë të martesës sime me magjinë e tij. Burri im nënshkruan një letër Divorci gjashtë vjet më parë pasi një mik vizitoi shtëpinë tonë. Ne jetojmë në Maryland SHBA, për më shumë se gjashtë vjet, kemi pasur dy fëmijë së bashku, për hir të dy bijve të mi, sakrifikoj gjithçka për të bërë punën time martesore, pas disa muajsh burri im ndalet duke bërë gjëra ashtu siç përdor dhe kur unë përpiquni t’i thoni atij që ne përfundojmë të luftojmë, një ditë, burri im më shikoi në sy dhe tha se ishte mbi ne mes nesh. Unë isha aq i habitur kështu që unë e pyes atë se çfarë kam bërë gabim, por ai krah, ai donte një jetë të re. Unë e dua aq shumë njeriun tim sa që nuk mund të jetoj një ditë pa atë nga ana ime dhe fëmijët e mi mund të jetojnë me atje më larg. Burri im u largua nga shtëpia për katër muaj. nuk ka telefonata apo mesazhe me tekst nga ai. Unë isha aq i shqetësuar dhe bërtita gjithë ditën dhe natën në pllakë Një ditë, ai u kthye në shtëpi i dehur me disa Dokumente me të unë përpiqem të flas me të, por ai ra në gjumë, kështu që kur ai ishte në gjumë unë të hedh një vështrim në Dokumentet Unë isha aq e befasuar për të parë letrat e divorcit, prandaj lexova letrën e Divorcit dhe u trondita aq shumë sa e shihja emrin tim në Dokument. Të nesërmen unë i pyes se çfarë është kuptimi i kësaj, por ai ai dëshiron që një jetë të re të thërras një lutje për të ndaluar atë që bën. atë mëngjes një grua erdhi dhe tha se ajo është avokati i burrit tim. Unë e lola në, pastaj le të di se çfarë po ndodhte, dhe ajo anë unë duhet të merrni një avokat, por i lutem asaj se unë nuk kam para ose dikush që mund më ndihmoni. Unë jap shenjë letrën e shkurorëzimit dhe kjo ishte ajo, vitin e kaluar një shoqe e vjetër e mia më tha se ish burri im tani punonte pranë shtëpisë së saj dhe tani ka një grua të re me të, unë vendosa të shoh kush Ajo ishte. Unë kam qenë i tronditur për të parë të njëjtin avokat unë ndezur qarë.then anën e mikut tim ajo mund të më ndihmoni të rimarrë burri im përsëri ajo më tregoi për Doktor igbinovia se si ai ka ndihmuar në mënyrë të thotë njerëzit, kështu që unë dua në shtëpi dhe të lexoni në linjë blog rreth këshillimit / divorc, kam lexuar një dëshmi nga një grua me emrin Mary Michael si. Drigbinovia e ndihmoi që ta kthente martesën e saj, kurrë nuk besoja në magjinë magjike, por i vendosa ta provoja. Kështu i dërgova një mesazh në e-mail adderss [email protected], para dy orësh ai më përgjigjet, dhe i thashë të gjitha për problemin e martesës, ai më bëri një premtim për të më ndihmuar të kthehesha te burri im. Drigbinovia më udhëzoi dhe më tregoi se çfarë të bëja brenda këtyre shtatë ditëve drekë magjinë e dashurisë. Unë ndjek të gjitha udhëzimet dhe bëj atë që më kërkuat të bëja mirë. Vetëm tre ditë pasi magjia e dashurisë ishte drekë në ajër, burri më thirri me një numër të panjohur. U befasova aq shumë sa që burri im ende ka numrin tim të telefonit që të më kontaktojë në mënyrë kaq mirë. Në fillim burri im ishte i kujdesshëm dhe ndihej fajtor për të jetuar vetëm mua dhe fëmijët tanë për shumë muaj pa thënë asgjë, por burri im Raymond erdhi në kishë në kryq gjatë natës për të kërkuar falje. Unë jam shumë i lumtur që Fermishtja mbrapa tij, unë jam mirënjohës për atë që Drigbinovia më ndihmoi. Unë e rekomandoj shumë për këdo që ka një problem martesor ose partner. Kontaktoni atë sot për t’u kthyer shpejt në dashurinë tuaj të vërtetë.

 • author avatar

  Kush është duke e lexuar këtë dëshmi sot duhet të festojë me mua dhe familjen time, sepse të gjitha filluan si shaka për disa njerëz dhe të tjerë thanë se ishte e pamundur. Emri im është DHIMITËR ALEKSANDËR dhe unë jam nga Korçë, por unë shkoj në Çikago SHBA me gruan time. Unë jam i martuar për fat të mirë me dy fëmijë dhe një grua të bukur. Diçka e tmerrshme ka ndodhur me familjen time, kur humbi punën dhe gruaja ime u largua nga shtëpia sepse nuk mund të kujdesesha mirë për veten dhe nevojat e familjes. e saj dhe fëmijët e mi në atë moment të veçantë. Kam arritur për nëntë vjet, nuk ka grua që të më mbështesë për t’u kujdesur mirë për fëmijët. Unë të përpiqet të dërgojë një mesazh provë për gruan time, por ajo bllokuar mua nga të folur me të unë të përpiqet të bisedojë me mikun e saj dhe anëtarët e familjes së saj, por ende e di se dikush mund të më ndihmoni dhe unë kam qenë aplikuar më vonë për të aq shumë kompani, por ende ata e bënë mos më thirr, derisa të vijë një ditë besnike që kurrë nuk do ta harroj në jetën time. kur takova një mik të vjetër të të cilit i shpjegova të gjitha vështirësitë e mia dhe ai më tregoi për një njeri të madh që e ndihmonte atë të merrte një punë të mirë në coca cola kompani dhe ai më tha se një magji e tij magji, por unë jam një person i cili kurrë nuk besojnë në magji spell, por i vendosur për të dhënë atë një provoni dhe Drigbinovia më udhëzoi dhe më tregoi se çfarë të bëni në këto shtatë ditë të drekës spell. Unë ndjek të gjitha udhëzimet dhe bëj atë që ai më kërkoi të bëj mirë.Drigbinovia sigurohuni që gjithçka ka shkuar mirë dhe gruaja ime do të më shohë përsëri pas punës së mrekullueshme të Drigbonovia. Gruaja ime më thirri me një numër të panjohur dhe kërkoi falje dhe ajo më tha se ajo me të vërtetë më mungon mua dhe fëmijët tanë dhe gruaja ime të kthehen në Home.and pas dy ditësh Një kompani që unë kam qenë duke dërguar letërnjoftimin tim të quajtur, tani unë jam menaxheri i kompani në SHBA. Unë ju këshilloj nëse keni ndonjë problem të dërgoni një mesazh në këtë email: [email protected] ose WhatsApp në atë në +2348144480786 dhe do të merrni rezultatin më të mirë. Merrni gjërat si të mirëqena dhe do t’ju merren. Unë ju uroj më të mirë.

 • author avatar
  Mariam 4 years ago Reply

  Vuaj vërtet për dashuri dhe më vonë shërohem
  Emri im është Mariam Linda, nuk e kam menduar kurrë
  për të buzëqeshur përsëri, burri im më la me dy fëmijë për katër vjet. burri im ndjek një zonjë të re të diplomuar në Universitet për katërdhjetë vjet pa kërkuar mbrapa dhe ai nuk ka marrë asnjë përgjegjësi për fëmijët, mendova se nuk do ta shihja përsëri, derisa takova gruan Mary, e cila më tha për një rrotull magji të quajtur Dr. .Pelar, ajo më dha emailin e tij dhe kontaktova me të dhe ai më siguroi që ai kishte 48 orë. Burri im do të kthehet tek unë. Më pak se
  48 orë më vonë burri im u kthye duke kërkuar falje dhe ai tha që këto janë punë djajtë, kështu që unë akoma pyes veten për këtë mrekulli, nuk mund ta imagjinoja që magji të ishte hedhur, mbeti shtatzënë dhe lindi fëmijën e tretë, nëse keni nevojë për ndihmë nga Dr, Pellar që më ndihmojnë për ta rikthyer burrin tim me mirësi ta kontaktoj me këtë email në vijim; [email protected]

 • author avatar
  Betty 4 years ago Reply

  Dëshmia me fat e Betty: «Sa shpejt ta ktheni ish-partnerin tuaj!
  Zemra ime u acarua dhe zemra ime u përhap kur u shfaq një problem i madh në martesën time me burrin tim shtatë muaj më parë. aq e tmerrshme sa u nda në gjyq. ai tha se kurrë nuk donte të qëndronte me mua përsëri dhe se ai nuk më donte më. Kështu që ai u largua nga shtëpia dhe bëri që unë dhe fëmijët e mi të vuanin dhimbje të forta. Unë u përpoqa të gjitha mjetet e mundshme për ta marrë atë pas shumë lutjeve, por pa nevojë dhe ai konfirmoi që ai kishte vendosur dhe kurrë nuk donte të më shihte më. Një natë u ktheva nga puna dhe takova një mik të vjetër që pyeti burrin tim. Kështu që unë i shpjegova gjithçka dhe ai më tha që mënyra e vetme për ta rikthyer burrin tim është të vizitoj magjinë e quajtur DR PELLAR, sepse me të vërtetë funksionoi për të. Megjithëse kurrë nuk kam besuar në drejtshkrim, nuk kam zgjidhje tjetër përveçse të ndjek këshillat e tij. Më pas ai më dha një email nga autori që vizitoi. Adresa e postës elektronike. Kështu që të nesërmen në mëngjes i dërgova një letër në adresën që mora dhe shkrimtari më siguroi që do të kthehej te burri im në 48 orët e ardhshme, sapo bëra. Nuk e besova kurrë. Ai më foli dhe më tha gjithçka që duhej të bëja. Pasi punova për mua dhe 48 orë më vonë, burri im, i cili nuk më ka thirrur në 7 muajt e fundit, më habiti kur di se po kthehej. Kaq e mrekullueshme !! Atë ditë ai u kthye me dashuri dhe gëzim dhe kërkoi falje për gabimin e tij dhe dhimbjen që u shkaktuan fëmijëve të mi. Që nga ajo ditë, marrëdhënia jonë ishte më e fortë se kurrë me DR PELLAR. Kështu që unë do t’ju këshilloj nëse keni një problem, kontaktoni me ne dhe siguroni një garanci 100% se do t’ju ndihmojë.
  Dërgoni atij një email. Email: [email protected]

 • author avatar
  Rose 4 years ago Reply

  DR.Sango është shkrimtari dhe ndihmësi më i thjeshtë. Emri im është Rose James. Edhe pse jeni magji, raportoni privatisht këtë dëshmi për secilin. Unë isha pas shkrimtarëve të tjerë, nuk pashë të gjitha rezultatet. Unë thjesht kam dashur që ajo të vijë tek ju më herët, dhe e bëra atë pa e parë. Ish-burri im u zhduk dhe unë i ndihmova shkrimtarët e tjerë kudo, por nuk pata asnjë rezultat derisa shoqja ime të më jepte email DR.Sango. Pas një magji dashurie, më në fund mora thirrje nga ai. Magjitë e tij bëjnë mrekulli dhe burri im e do përsëri. Është një mrekulli! Papritur ai u kthye me lule duke thënë kur do të më falte bllokim, u zemërova dhe u trondita kur burri im u gjunjëzua në lutje dhe donte të kthehesha .. Me të vërtetë më mungojnë fjalët dhe gëzimi, ti je një Perëndi i dërguar një njeri dhe gjithçka ime shëmbull për tu ndjekur. Dhe tani jam përsëri një grua argëtuese. Shumë faleminderit Dr.Sango. Dokush që kërkon një shkrimtar të vërtetë të shkrimit duhet të kontaktojë Dr.Sango personal [email protected]

 • author avatar
  loveth 4 years ago Reply

  Emri im është Loveth nga Kanada.
  Pas shtatë vitesh duke e kontaktuar, ai u divorcua nga unë. Unë bëra çmos për ta rikthyer, por gjithçka ishte e kotë. Unë e desha në mënyrë të dëshpëruar që të kthehej për shkak të dashurisë që kam për të dhe iu luta për gjithçka, bëra premtime, por ai nuk pranoi. Unë ia sqarova problemin tim dikujt në internet dhe ajo më sugjeroi që të kontaktoja shkrimtarin Dr pellar i cili mund të më ndihmojë të shqiptoj shqiptimin për ta rikthyer, por unë jam tipi që nuk besoja kurrë në drejtshkrim, nuk kisha zgjidhje tjetër përveçse ta provoja. Unë dërgova një enigmë të magjisë dhe ai më tha që nuk kishte asnjë problem që gjithçka të ishte mirë dy ditë më parë që ish-burri im të kthehej tek unë para tre ditësh, ai shqiptoi shqiptimin dhe për çuditë ditën e dytë ishte rreth orës 4 të mëngjesit . Ish-burri im më thirri dhe unë u çudita aq shumë sa unë iu përgjigja thirrjes dhe ai vetëm tha se ai me të vërtetë ishte keqardhje për gjithçka kishte ndodhur, se ai donte që unë të kthehesha tek ai, se ai më donte aq shumë. Unë isha aq i lumtur dhe shkova tek ai, kjo është arsyeja pse ne filluam lumturisht ndonjëherë. Që nga ajo kohë, i kam premtuar dikujt që e njoh që ka çështje marrëdhënieje, do ta ndihmoja duke i drejtuar atij të vetmin shkrimtar të vërtetë të vërtetë dhe të fuqishëm magji që më ka ndihmuar të zgjidh problemin tim dhe kush është i ndryshëm nga të gjithë pabesët atje. Kushdo mund të ketë nevojë për ndihmën e një shkrimtari; Adresa e postës elektronike: [email protected]

 • author avatar
  Kiarah 4 years ago Reply

  Unë do të jem përgjithmonë në borxh ndaj doktorit të madh OWOLO sepse kam zgjidhur martesën time të prishur pasi burri im më la për zonjën e tij për 6 muaj. Unë kurrë nuk kam besuar në magji derisa shoku im më prezantoi me të. Në fillim, unë isha skeptik në lidhje me të sepse dëgjova shumë për spellcasters false, por i vura dyshimet e mia pas meje sepse isha i dëshpëruar ta ktheja burrin tim dhe e bëra atë sipas asaj që ai më urdhëroi të bëja. Tani burri im sapo është rikthyer brenda pak ditësh pasi e kontaktova. Unë jetoj lumturisht me burrin tim përsëri pas 6 muajsh divorc dhe nuk do të pushoj derisa ai të njihet në të gjithë botën. Ai gjithashtu specializohet në magji tjetër. Kontaktoni me VIA Email ([email protected]) CELLPHONE (+15813181543) O WhatsApp =

 • author avatar
  loveth 4 years ago Reply

  Më pëlqen të ndaj dëshmitë e martesës dhe dashurisë. Burri im dhe unë kemi qenë të martuar për mbi 15 vjet. Ne u takuam kur unë isha 22 vjeç dhe ai ishte 27. Së bashku ndjeuam shumë emocione. Kishte disa beteja të mëdha dhe situata marramendëse në martesën tonë, por ne gjithmonë dukej më të fortë nga ana tjetër. Papritur burri im njoftoi divorcin tim, unë isha i verbër! Nuk e pashë që po vinte, nuk i dija shenjat. Ai ndaloi së veshuri unazën e tij të dasmës dhe unë nuk mendoja për këtë. Ai nuk duket tërheqës seksualisht për mua. Nuk mund të qaja gjithë kohën sepse isha me shumë dhimbje. Unë isha plotësisht në depresion derisa zbulova Dr.Sango, një kuadro afrikan për të cilin të gjithë flisnin në internet, dhe iu afrova me dashuri. Gjatë intervistës sonë, ai më siguroi që do të kthehej te burri im më pak se 48 orë pasi ishte shqiptuar shqiptimi. Më dukej e pamundur. Ju nuk do të besoni se pas 24 orësh, burri im më telefonoi, duke u lutur të harroja gjithçka që tha për divorcin. Unë u çudita plotësisht! Ka pasur aq shumë dashuri në familjen time që kur kam përdorur magjitë e tij. Ai është i mahnitshëm dhe magjitë e tij funksionojnë kaq shpejt. Tani burri im më do shumë më shumë se më parë. Ju gjithashtu mund të kontaktoni Dr.Sango nëse keni një martesë ose një marrëdhënie marrëdhënieje. mund të kontaktoni Dr.Sango përmes emailit të tij; [email protected]

 • author avatar
  juana 4 years ago Reply

  Emri im është Juana, unë jam nga Meksika
  I jam shumë mirënjohës Dr.Pellar për punën e shkëlqyer që ai ka bërë për mua dhe familjen time. Unë u martova për 19 vjet para se të vinte një grua dhe të shkatërronte martesën time dhe familjen time. Vitet e fundit kanë qenë të trishtueshme për mua pa burrë. Unë jam shumë mirënjohës dhe mirënjohës për Dr.Pellar sepse ai bëri punën për mua, burri im u kthye tek unë dhe fëmijët tanë duke kërkuar që ne ta falim. Deri në punën e Dr.Pellar, burri im më urrente. Unë isha shumë e mërzitur, e irrituar dhe e vetmuar para se të kthehesha te burri im. Gjithmonë kishte pengesa për një grua tjetër. Dr.Pellar më zbuloi se kjo grua nuk e lejoi burrin tim dhe ajo madje më bëri të sëmurë. Gjeta një mjek me rekomandimin e një miku, për Dr.Pellar. në fillim nuk isha i sigurt sepse dyshoja në hedhjen e magjive. Ajo zonjë për burrin tim po e mbronte vetëm për veten time. 2 ditë pasi Dr.Pellar hedh shqiptimin, burri im ishte me mua. Burri im më thotë dhe më tregon se sa më do dhe unë falënderoj Dr.Pellar. Jeta ime, mendova, mbaroi, tani një jetë e lumtur me burrin tim dhe fëmijët tanë. Ju lutemi, nëse keni probleme të mëdha si unë, apo edhe divorc, kontaktoni menjëherë Dr.Pellar. Ai do të ndryshojë jetën tuaj përgjithmonë, dhe më e rëndësishmja, veprat e tij nuk dëmtojnë askënd. Kontaktoni menjëherë me email. Email: [email protected]

 • author avatar
  veronica 4 years ago Reply

  Do të më pëlqente të ndaj përvojën time me ju. kështu që, ju mund ta mësoni dhe përdorni atë për të zgjidhur problemin tuaj nëse ka, Emri im është Verónica nga Los Angelis.
  Zemra ime u acarua dhe zemra ime u shkatërrua kur u shfaq një problem i madh në martesën time me burrin tim shtatë muaj më parë. aq e tmerrshme sa doli në gjyq për një divorc. ai tha se kurrë nuk donte të qëndronte me mua përsëri dhe se ai nuk më donte më. Kështu që ai u largua nga shtëpia dhe më bëri që unë dhe fëmijët e mi të vuanin dhimbje të forta. Unë u përpoqa çdo mjet të mundshëm për ta rikuperuar atë pas shumë lutjesh, por të gjitha në mënyrë të panevojshme dhe ai konfirmoi që ai kishte marrë vendimin e tij dhe kurrë nuk donte të më shihte më. Kështu që një natë u ktheva nga puna dhe takova një mik të vjetër që pyeti burrin tim. Kështu që unë i shpjegova atij çdo gjë të vetme dhe ai më tha që e vetmja mënyrë për ta rikthyer burrin tim është të vizitoj një magji të quajtur Dr.Pellar sepse vërtet funksionoi edhe për të. Megjithëse kurrë nuk kam besuar në drejtshkrim, nuk kam zgjidhje tjetër përveçse të ndjek këshillat e tij. Ai më pas më dha emailin e shkrimtarit që po vizitonte. Adresa e postës elektronike. Kështu që mëngjesin tjetër unë dërgova një letër në adresën që më dhanë dhe shkrimtari më siguroi që do të ktheja burrin tim brenda 48 orëve të ardhshme, sapo bëra. Statementfarë deklarate e mrekullueshme !! Nuk e besova kurrë. Kështu që ai më foli dhe më tha gjithçka që duhej të bëja. Pastaj, duke punuar për mua dhe 48 orë më vonë, i habitur burri im, i cili nuk më kishte thirrur për 7 muajt e fundit, më thirri për të më njoftuar se po kthehej. Kaq e mrekullueshme !! Kështu që ai u kthye atë ditë me dashuri dhe gëzim, duke kërkuar falje për gabimin e tij dhe dhimbjen që ai dhe fëmijët e mi kishin shkaktuar. Pastaj nga ajo ditë, marrëdhënia jonë ishte më e fortë se ç’kishte më parë me ndihmën e mjekut Dr.Pellar. Kështu që unë ju këshilloj nëse keni një problem, merrni kontakt dhe ju jap një garanci 100% se do t’ju ndihmojë.
  E-mail për të. Email: [email protected]

 • author avatar
  juana 4 years ago Reply

  Emri im është Juana, unë jam nga Meksika
  I jam shumë mirënjohës Dr.Pellar për punën e shkëlqyer që ai ka bërë për mua dhe familjen time. Unë u martova për 19 vjet para se të vinte një grua dhe të shkatërronte martesën time dhe familjen time. Vitet e fundit kanë qenë të trishtueshme për mua pa burrë. Unë jam shumë mirënjohës dhe mirënjohës për Dr.Pellar sepse ai bëri punën për mua, burri im u kthye tek unë dhe fëmijët tanë duke kërkuar që ne ta falim. Deri në punën e Dr.Pellar, burri im më urrente. Unë isha shumë e mërzitur, e irrituar dhe e vetmuar para se të kthehesha te burri im. Gjithmonë kishte pengesa për një grua tjetër. Dr.Pellar më zbuloi se kjo grua nuk e lejoi burrin tim dhe ajo madje më bëri të sëmurë. Gjeta një mjek me rekomandimin e një miku, për Dr.Pellar. në fillim, nuk isha i sigurt sepse dyshoja në hedhjen e magjive. Ajo zonjë për burrin tim po e mbronte vetëm për veten time. 2 ditë pasi Dr.Pellar hedh shqiptimin, burri im ishte me mua. Burri im më thotë dhe më tregon se sa më do dhe unë falënderoj Dr.Pellar. Jeta ime, mendova, mbaroi, tani jeta e lumtur me burrin tim dhe fëmijët tanë. Ju lutemi, nëse keni probleme të mëdha si unë, apo edhe divorc, kontaktoni menjëherë Dr.Pellar. Ai do të ndryshojë jetën tuaj përgjithmonë, dhe më e rëndësishmja, veprat e tij nuk dëmtojnë askënd. Kontaktoni menjëherë me email. Email: [email protected]

 • author avatar
  lampard 4 years ago Reply

  Një shkrimtar i vërtetë dhe i fuqishëm i dashurisë që kërkon të kërkojë “Unë sugjeroj të lexoni dëshminë time”
  Faleminderit për atë që më bëri, Dr.Pellar! Gruaja ime ndërpreu kërkesën time për divorc, pasi ju kontaktova për t’ju ndihmuar në divorc. Tani gjërat janë shumë më mirë me mua dhe gruan time. Siç e thatë, i gjithë procesi i divorcit u anulua dhe e keqja që shkaktoi martesa ime u dërgua dhe ne tani jemi të lumtur së bashku. Unë rekomandoj Dr.Pellar për këdo që ka çështje martese / marrëdhënie. Këtu është Email-i i kontaktit
  [email protected]

 • author avatar
  loveth 4 years ago Reply

  Ju lutemi lexoni dhe kontaktoni dr. Dr.shtë Dr.Sango nëse keni nevojë për një magji të fortë dashurie për të zgjidhur një marrëdhënie të prishur.
  Kur mbeta gjashtë muajshe shtatzënë me fëmijën tim të dytë, u ndava nga burri im. Që kur fëmija ynë mbeti shtatzënë, ne ishim në mosmarrëveshje dhe duke diskutuar, ajo nuk kishte më asnjë dashuri apo besim tek ai, kështu që ai u divorcua nga unë. Dhe me të gjitha këto fishkëllima, u përpoqa me të gjitha mjetet e ndryshme për ta rikuperuar atë, dhe gjithashtu provova disa rrota magjike të ndryshme në vendlindjen time, por asnjëri prej tyre nuk mund ta kthejë Jakobin tek unë. Vetëm Dr.Sango garantoi një koleksion urgjent prej 48 orësh magji dhe më siguroi që burri im do të ishte përsëri me mua. Unë po shkruaj për të falënderuar dhe falënderuar për mbajtjen e premtimit dhe për përdorimin e talentit tuaj dhe forcës së madhe për ta sjellë atë në shtëpi. Unë u kënaqa kur dija që specializoheni në lidhjen e dashnorëve. Faleminderit zotëri, që më ndihmuat në kohërat më të këqija të jetës sime, për të qenë një magjistar kaq i shkëlqyer magjik dhe që më dha magjinë e dashurisë që më solli kaq shumë gëzim gjatë martesës time. Burri im është rikthyer dhe ai premtoi se nuk do të më linte më. Nëse dyshoni në aftësitë e tij, më besoni. Ju duhet të jeni në gjendje. Ai paguan në mënyrat që as nuk mund t’i imagjinonit. Nëse tani jeni më të fortë dhe keni nevojë për një dashuri të fortë dhe urgjente të dashurisë për të rikthyer Dr.Sango të kontaktuar me mirësi, aktualisht është përgjigjja e vetme për rindërtimin e një marrëdhënie ose martese të prishur. kontaktoni Dr.Sango në emailin e tij [email protected]

 • author avatar
  Gartel 4 years ago Reply

  emri im është Gatel nga bashkimi i shtetit të Amerikës. Dua ta ndaj dëshminë time për botën se si e ktheva të dashurën time, emri i të dashurës sime është Maci, ne jemi duke takuar për gjashtë muajin e kaluar dhe u përpoqa të pamundurën që të sigurohesha që ajo ishte e kënaqur mirë me mua, por papritmas erdhi një tjetër nga diku dhe tërhiqja Macin tim me pasuri dhe gjëra luksoze dhe pavarësisht kësaj, unë e dua atë me vatër dhe kam blerë gjithçka për të, në fakt, unë i jepja asaj para çdo javë, por nuk e di se çfarë tjetër dëshiron ajo kjo marrëdhënie
  Për ta shkurtuar historinë, ajo vazhdoi me një burrë të çuditshëm dhe ajo më bllokoi në të gjitha mediat sociale dhe unë nuk mund të isha në gjendje të kontaktoja përsëri me të dhe unë u përpoqa të pamundurën për ta rikthyer atë, por e gjithë përpjekja ime ishte e kotë. Kam qenë në dhimbje dhe unë e ndaj problemin tim me mikun tim më të mirë në vendin e punës time dhe që shoqja ime të më japë emailin e Doktor Sango, njeriu i gjuetisë së magjive që i ndihmon shumë kohë më parë, kur ai shoku im ka një problem me gruaja e tij, ai kontaktoi Dr.Sango dhe ai e mori gruan e tij për tu rikuperuar brenda një periudhe të shkurtër dhe megjithëse nuk kam besuar në ndonjë send magji por unë u përpoqa dhe unë kontaktoj atë kastor magji të quajtur Dr.Sango dhe unë i shpjegoj gjithçka për hin dhe ai më premtoi se nuk do të shqetësohesha që ai do të më ndihmojë të rimarrë ish vajzën time dhe i ndjek të gjitha udhëzimet e tij që ai më mori, duke dërguar foto dhe informacion, etj., në surprizën time sapo vura re që e dashura ime filloi të më shtonte përsëri facebook-u i saj, whatapp, badoo, histgment dhe ditën e dytë disa shtypin shishen e kambanës në shtëpinë time dhe unë shkova te dera hapja derën ishte e dashura ime, ajo filloi të më përqafonte me puthje dhe ajo më lutej për falje dhe ajo premtuar se nuk do të më lëshojë përsëri dhe tani ne po presim o ur fëmija i tretë.
  nëse keni ndonjë problem në marrëdhënie, ju lutemi kontaktoni Dr.Sango përmes Emailit të tij. Kjo është një email i Dr.Sango [email protected]

 • author avatar
  Ladun 4 years ago Reply

  e fejuara ime dhe unë u rebeluam dhe ai më tha që ai nuk ishte më i interesuar për marrëdhëniet dhe donte që ne të prisheshim dhe martesa jonë po vinte sepse unë i thashë që ai kishte ndryshuar dhe nuk bënte më atë që i pëlqen normalisht të shëtiste nëpër parqe për të më ftoni të shikoj dhe gjithçka tjetër që e bën marrëdhënien tonë komod. Unë i kërkova që të më falte, por ai ishte i shurdhër në thirrjet e mia dhe madje u shpërngul nga shtëpia. Më bëri të kërkoja ndihmë nga një larmi burimesh. Po shfletoja rrjetën kur pashë dëshminë e njërës zonjë e cila thoshte se një magjistare e quajtur Dr.pellar e ndihmoi atë në problemet e saj martesore pasi kërkonte mitrën dhe ishte në gjendje ta konceptonte duke përdorur një magji. një ndërprerje e quajtur Dr.pellar, tani ajo dhe burri i saj jetojnë lumtur përherë më pas. Unë kontaktova shkrimtarin dhe shkrova Dr.pellar përmes Email-it të tij për t’i shpjeguar problemin tim. Ai më tha disa gjëra që unë bëra, dhe për habinë time, i fejuari im Gjoni më thirri, kërkoi falje dhe tha që ai kurrë nuk e dinte se çfarë po ndodhte me të. , falë Dr.pellar, jam martuar tani dhe jam në pritje të fëmijës tim të parë. Nëse keni një problem marrëdhënieje për të cilën keni nevojë për ndihmë, kontaktoni sot Dr.pellar për një rregullim të shpejtë. Në fillim, mendova se ishte e rreme derisa e provova, dhe funksionoi për mua, dhe e di që do të funksionojë edhe për ju. Mund të arrini tek shkruesi i drejtshkrimit me email Dr.pellar përmes [email protected]

 • author avatar
  Harreit 4 years ago Reply

  Është e vërtetë se shumë prej Spell Castel janë të rreme kjo është e vetmja Spell Castel rast që ka qenë në gjendje të kthehen My Girlfriend fundit javë pas disa FALSE enëz mbledhur të holla e mi, ju lutem kontaktoni DR ALASHIRA se ajo është një njeri i mirë ai që të ndihmon (HENK JERRY) E-MAIL [email protected] WHATSAP +2348034395438.

 • author avatar
  Magie 4 years ago Reply

  Të gjithë faleminderit një njeriu të madh DR ALASHIRA që më ndihmoi të rimarrë ish-in tim pas shpërbërjes time. DR ALASHIRA e shkëlqyeshme mund të kurojë të gjitha llojet e problemit me të cilin po hasni në jetë .. Ai mund t’ju ​​ndihmojë të gjithëve. E-mail përmes..dr.alashirao1 @ gmail.com WhatsApp +2348034395438

 • author avatar
  Afri 4 years ago Reply

  Faleminderit zotëri për magjitë tuaja origjinale. Kjo është me të vërtetë e pabesueshme, dhe kurrë nuk kam provuar diçka të tillë në jetën time. Përpara se të takova Sir DR ALASHIRA, kam provuar të gjitha mjetet e mundshme që unë të mund ta kthej gruan time, por iactualcame për të kuptuar se asgjë nuk po funksiononte për mua, dhe se gruaja ime kishte zhvilluar shumë urrejtje për mua .. Mendova se nuk kishte shpresë për t’u ribashkuar me ish gruan dhe fëmijët e mi. Por kur lexova komente të mira për punën tuaj zotëri, unë vendosa ta provoj dhe unë bëra gjithçka që më udhëzove dhe unë i besova në ty dhe ndoqa udhëzimet e tua ashtu siç më ke garantuar në 48 orë, dhe kjo ishte pikërisht kur gruaja ime më thirri .. Ne jemi më të kënaqur tani më parë. Gjithçka duket perfekte dhe kaq e natyrshme! Faleminderit shumë për magjitë tuaja autentike dhe të padiskutueshme. Faleminderit zotëri për ndihmën tuaj. Kështu që unë premtoj t’ju tregoj botës për juve të shkëlqyeshëm Nëse keni nevojë për ndihmë në martesën tuaj të marrëdhënies së prishur, ju lutemi kontaktoniDr Osasu me të drejtë për ndihmë urgjente WhatsApp +2348034 395438 ose Email [email protected] Unë dua që secili që është duke u përballur me ndonjë problem duhet të japë një dëshmi së shpejti. Vetëm si unë

 • author avatar
  Gery 4 years ago Reply

  Një dashuri e fortë dhe e fuqishme për të fituar ish-in tuaj. Vendosa që do ta kaloj tërë ditën në Internet vetëm për t’u siguruar që shumë njerëz janë në gjendje të lexojnë dëshminë time për Dr ALAM i cili është një enigmë e fuqishme, pasi u braktisa nga gruaja ime, unë isha aq i vetëm në të njëjtën ditë që vendosa të kontrolloja rrjetën për këshilla për marrëdhëniet, kurrë nuk e dija që ishte rruga që do të garantonte kthimin e gruas time. Pasi lexova shumë këshilla se si të rivendosja marrëdhëniet e mia në një mënyrë më të mirë, zbulova se Dr AlAM kishte shumë rekomandime sesa spellcasters të tjerë, kështu që me këtë, kisha vendosur që Dr. AlAm ishte personi i duhur për të më ndihmuar gruaja ime mbrapa, dhe unë kontaktova Dr AlAm përmes detajeve të tij që pashë në internet dhe isha aq e lumtur që zgjodha të punoja me Dr ALAM sepse puna e saj ishte 100% e përkryer dhe magji ma ktheu gruan time me mua me lehtësim të shpejtë , gjithashtu mund ta kontaktoni atë për ndihmë tani përmes emailit [email protected] ose telefononi në Whatsapp +23480115720823 ..

 • author avatar
  timothy livacol 4 years ago Reply

  Unë dhe gruaja ime jemi martuar për 15 vitet e fundit dhe kemi një vajzë të bukur 12 vjeç. Përgjatë saj ka qenë një lidhje dashurie dhe me të vërtetë nuk e dua askënd më shumë në botë sesa e dua.

  Ne kemi pasur një jetë të vështirë në fillim me probleme financiare, por tani jemi kaluar ato dhe në të vërtetë jetojmë një jetë shumë të rehatshme për 5 vitet e fundit. Kemi kaluar shumë kohë së bashku dhe vërtet kemi pasur zero probleme deri një vit më parë.

  Korrikun e kaluar, shkuam në një hotel për një fundjavë dhe kur u kthyem, gruaja ime më rrëfeu duke qarë se kishte filluar të pi duhan. reagova shumë keq (tani e kuptoj) dhe u përpoqa ta shtyja të hiqte dorë, gjithmonë sepse më intereson. Vitin e kaluar kemi pasur 6 incidente ku kemi pasur luftime të mëdha gjithmonë për të njëjtën arsye. Ndërsa ajo nuk do të pinte duhan në shtëpi, ajo do të pinte duhan në punë. Gjatë fundjavave ajo ishte duke vizituar një të dashur që jeton pranë shtëpisë sonë ku do të shkonte për gjysmë ore, për të pirë duhan.

  Fundjavat tona u stresuan për shkak të zakonit të saj të NeW dhe një muaj më parë ajo zgjodhi gjërat e saj, mori me qira një banesë dhe u transferua atje. Unë isha jashtë me vajzën time kur kjo ndodhi dhe kur u ktheva në shtëpi dhe pashë gjërat e saj të humbura unë në thelb u rrëzova. Për 2-3 javë i bëra të gjitha gabimet e lypjes dhe të qarjes por zemra e saj ishte ngurtësuar aq shumë sa nuk mund ta besoja se si ajo më trajtonte.

  Javën e kaluar vendosa pushimet me vajzën time. Gruaja ime nuk po më kontakton aspak gjatë kësaj jave të kaluar por kontakton vajzën tonë në mëngjes dhe mbrëmje duke i bërë tekste asaj, unë bëra gjithçka që munda për ta rikthyer atë por e di mënyrën .. vetëm 2 muaj më parë isha përmes një artikulli në internet para se ta shihja një grua që ndan disa mirënjohje për një burrë të fuqishëm të quajtur DR ALAMI i cili e ndihmon atë për të sjellë paqen në shtëpinë e saj, unë u impresionova aq shumë për dëshminë dhe vendosa ta provoj .. Unë i shpjegoj të gjithë problemin tim doktor ALAM .. ai premtoni të më ndihmoni dhe ai e bëri ashtu siç premtoi, ja gruaja ime po kthehet duke lypur, ajo madje ka ndaluar pirjen e duhanit .. mund të lavdërohet emri i tij .. për më shumë informacion mund të kontaktoni atë për ndihmë nëse keni probleme në shtëpinë tuaj. dërgoni me email në [email protected] ose telefononi whatsap + 2348115720823.thanks për ndarjen e historisë time me mua.

 • author avatar
  Chief Eli Dodoru 4 years ago Reply

  Kjo është dëshmia ime për punën e mirë të Shefit Eli Dodoru të cilët më ndihmojnë …. Unë jam Ann Earnis nga Karolina e veriut USA. me ndihmen e ketij caster magjepsese, burri im qe me la me larg per 3 vitet e fundit u kthye, me ne fund takova kete njeri ne nje faqe ne blog duke postuar nga nje prej eshte klient per ndihme, i shpjegova gjithcka atij dhe ai me tha per nje caster magji që ai e dinte dhe ai më dha whatsapp e tij për të shkruar në shqiptim magji për t’i thënë problemet e mia. Në vetëm 2 javë, burri im u kthye tek unë. Unë thjesht dua të them faleminderit për këtë enigmë të vërtetë dhe të sinqertë të magjisë, zotëri gjithçka që më thatë, ka kaluar dhe faleminderit zotëri. Ju lutem dua t’ju tregoj të gjithëve që janë në kërkim të ndonjë zgjidhjeje për problemin e tyre, të këshilloheni me mirësi me këtë caster magji, ai është i vërtetë, ai është i fuqishëm dhe çfarëdo që të thotë kastori i magjive është ajo që do të ndodhë, sepse të gjitha ato që më tha kastori i magjisë për të kaluar Mund ta kontaktoni me mirësi në: whatsapp +2349015088017

 • author avatar
  maek 3 years ago Reply

  Ju lutem lexoni se si ndihesha ndonjëherë më parë
  Unë i kam lexuar të gjitha komentet që nga viti 2015. dhe disi me lehtësim kur askush përreth nuk po përjeton diçka të tillë, ndonjëherë duket sikur do të përjetoni një plotësisht në të gjithë botën, por këtu janë përvojat reale dhe reale njerëzore që bëjnë ti e kupton që të gjitha emocionet, lotët, dhimbjet etj. – procesi normal pas ndarjes, edhe nëse kërkon një kohë të gjatë. Shtë shumë e vështirë të pajtohesh kur ajo të lë pa asnjë arsye serioze, madje edhe ndarja vetë përfundoi me një puthje të thjeshtë në buzë, kështu që unë as nuk mund të ndalem së menduari për të pas 4 muajsh, ndalo së menduari pse ajo kishte nevojë për të . Deri më tani zgjohem dhe shkoj të fle vetëm duke menduar për të, sigurisht që ka ditë kur ndjehem sikur po shërohem dhe jam e fortë që të lë të gjitha mendimet, por më pas vjen të nesërmen dhe ka mbaruar përsëri nuk mund të ndalem së ndjekuri i saj në hapësirën shoqërore dhe atje e shoh gjithmonë duke udhëtuar pas iv. vend, duke kaluar një kohë të mirë me miqtë, etj., pastaj gërmoj veten me mendimin se ajo ishte në gjendje të më linte të shkoja dhe të shijoja jetën, dhe unë jam i mbërthyer dhe nuk ec përpara, nëse veproj në diçka, me të vërtetë nuk jam përjetojeni atë moment plotësisht, mendimet e mia lëvizin diku tjetër. Unë jam sinqerisht e lumtur që ajo po shkon mirë, nuk i uroj asaj asgjë të keqe dhe nuk do ta dëshiroja kurrë asgjë, por që “butoni i vetë-keqardhjes” të shfaqet, unë ende jetoj me shpresën që një ditë ajo do t’i shkruajë mua dhe pyet pas meje, si jam duke bërë, por shpresa të tilla duken boshe. , sepse ne nuk komunikojmë plotësisht pas ndarjes. Dikush dëshiron të flasë, të shkëmbejë mendime, apo madje edhe t’i shkëmbejë, por miqtë që nuk kanë provuar diçka të tillë, nuk duan të ngarkojnë vazhdimisht anëtarët e familjes.
  më në fund, e dashura ime më vonë u kthye tek unë dhe më do më shumë edhe më mirë sesa më parë, por është vetëm një njeri shpirtëror që më ndihmon dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë mos hezitoni të kontaktoni Dr.Pellar dhe kontaktoni atë përmes këtij emaili,
  [email protected]

 • author avatar
  Sofia 3 years ago Reply

  Jeta ime u shkatërrua kur burri im më dërgoi për të paketuar çantat, pas 7 vitesh që ne kemi qenë bashkë. Unë isha e humbur dhe e pafuqishme pasi provova kaq shumë mënyra për ta rikthyer burrin tim. Një ditë në punë, unë u shpërqendrova, duke mos ditur që shefi im po më thërriste, kështu që ai u ul dhe më pyeti se çfarë ishte, unë i thashë dhe ai buzëqeshi dhe tha që nuk ishte problem. Asnjëherë nuk e kuptova se çfarë nënkuptonte ai me qëllim që nuk ishte problem të rimarrë burrin tim, ai tha që ai kishte përdorur një magji për të rikuperuar gruan e tij kur ajo e kishte lënë atë për një burrë tjetër, dhe tani ata janë bashkë deri në këtë ditë dhe në fillimi, unë u trondita kur dëgjova diçka nga shefi im. Ai më dha një adresë emaili të DR Pellar i cili e ndihmoi atë të rimarrë gruan e tij, kurrë nuk besoja se do të funksiononte, por nuk pata zgjidhje tjetër përveçse të kontaktoja me tekstet që unë bëj, dhe ai më kërkoi informacionin tim dhe burri im ishte në gjendje të ofroja për të hedhur shqiptimin dhe unë i dërgova detajet, por pas dy ditësh nëna ime më thirri për të thënë që burri im po argumentonte se he ai më donte përsëri, unë kurrë nuk besoja, sepse ishte vetëm një ëndërr dhe unë duhej të nxitoj për nënën time dhe për habinë time, ishte duke u gjunjëzuar burri im më pyeti keq se ai donte që unë dhe fëmija të kthehesha në shtëpi kur i dhashë DR Pellar një bisedë në lidhje me ndryshimin e papritur të burrit tim dhe ai më bëri të qartë se burri im do të dojë mua deri në fund të botës, se ai kurrë nuk do të më lërë për një grua tjetër. Tani burri im dhe unë jemi përsëri bashkë dhe filluam të bëjmë gjëra qesharake që ai kurrë nuk ka bërë më parë, kjo më bën të lumtur dhe bën atë që mendohet të bëjë si një njeri pa ngacmuar. Ju lutemi, nëse keni nevojë për ndihmë, ju lutemi kontaktoni Dr.Pellar për ndihmë. Emaili i tij është [email protected]

 • author avatar
  Mark 3 years ago Reply

  Unë dhe gruaja ime jemi martuar për 15 vitet e fundit dhe kemi një vajzë të bukur 12 vjeçare. Gjatë gjithë kësaj ka qenë një lidhje dashurie dhe unë me të vërtetë nuk e dua askënd në botë më shumë sesa e dua.

  Ne kemi pasur një jetë të vështirë në fillim me probleme financiare, por tani kemi kaluar nëpër to dhe në të vërtetë po jetojmë një jetë shumë të rehatshme për 5 vitet e fundit. Kemi kaluar shumë kohë së bashku dhe vërtet kemi pasur zero probleme deri një vit më parë.

  Korrikun e kaluar, shkuam në një hotel për një fundjavë dhe kur u kthyem, gruaja ime më rrëfeu duke qarë se ajo kishte filluar duhanin. Reagova shumë keq (tani e kuptoj) dhe u përpoqa ta shtyja të hiqte dorë, gjithmonë sepse më intereson. Vitin e kaluar kemi pasur 6 incidente ku gjithmonë kemi pasur zënka të mëdha për të njëjtën arsye. Ndërsa ajo nuk do të pinte duhan në shtëpi, ajo do të pinte duhan në punë. Gjatë fundjavave ajo ishte duke vizituar një të dashur që jeton afër shtëpisë sonë ku do të shkonte për gjysmë ore, për të pirë duhan.

  Fundjavat tona ishin stresuese për shkak të zakonit të saj NeW dhe një muaj më parë ajo mori gjërat e saj, mori me qira një apartament dhe u transferua atje. Unë isha jashtë me vajzën time kur kjo ndodhi dhe kur u ktheva në shtëpi dhe pashë gjërat e saj të humbura që u rrëzova në thelb. Për 2-3 javë bëra të gjitha gabimet e të lypurit dhe të qaja, por zemra e saj u forcua aq shumë sa nuk mund të besoja se si ajo po më trajtonte.

  Javën e kaluar vendosa pushimet me vajzën time. Gruaja ime nuk po më kontakton fare gjatë kësaj jave të kaluar por ajo kontakton vajzën tonë në mëngjes dhe natën duke i bërë tekste asaj, unë bëra gjithçka që munda për ta rikthyer, por e di rrugën .. vetëm 2 muaj më parë isha përmes një artikull në internet para se të shihja një grua që ndante një mirënjohje për një burrë të fuqishëm që e ndihmon atë për të sjellë paqen në shtëpinë e saj, unë u impresionova aq shumë me dëshminë dhe vendosa ta provoja. Unë e sqaroj gjithë problemin, mjeku im, Dr.Pellar. ai premtoi të më ndihmonte dhe ai siç premtoi, gruaja ime po kthehet duke lypur, ajo madje pushoi së piu duhan. Emri i tij mund të vlerësohet .. për më shumë informacion, mund ta kontaktoni atë për ndihmë nëse keni probleme në shtëpinë tuaj .. email [email protected]

 • author avatar
  Päivi Katja 3 years ago Reply

  Mieheni huijasi ystäväni kanssa, hän muutti toisen naisen kanssa. Mieheni, joka ei nyt pystynyt toimeen ilman minua, ei halua nähdä minua. Olen niin onnellinen, että sain rakkaan aviomieheni takaisin sen jälkeen, kun väärennetty loitsunharjoittaja huijasi minua kahdesti, mutta kiitän Jumalaa siitä, että tohtori Lomi auttoi tuomaan mieheni takaisin viipymättä ilman minkäänlaista huijaustoimintaa. yhteyttä tähän Jumala lähetti oikoluvun sähköpostiinsa; [email protected], lupaan, että hän auttaa sinua ratkaisemaan suhteesi ongelman, hänen sanansa ovat SURE.

 • author avatar
  Agne 3 years ago Reply

  Emri im është Agne, me seli në Kanada.
  Financat e mia ndanë mënyra me mua aq trishtim javën e kaluar sa u ndryshua plotësisht, nuk hëngra ose flisja me askënd, qava shumë, isha aq i dëshpëruar dhe theksoi sa u frikësova të shkoja në spital për stres dhe depresion deri në një ditë po kërkoja këshilla dashurie në internet sepse e dua dhe kujdesem shumë për të dhe thjesht dua që ne të jemi përsëri përsëri si çift dhe dua që ne të vazhdojmë përgjithmonë, atëherë gjeta një shkrimtar të fuqishëm magji të quajtur Dr.Pellar që ai zgjidhi kaq shumë probleme marrëdhëniesh, atëherë më tha që i fejuari im do të kthehet tek unë brenda 24 orësh kur të kryej magjinë e pajtimit. Asnjëherë nuk e besoja se derisa financat e mia më thirrën në telefon dhe thashë se doja që ne të ktheheshim dhe të jetonim përgjithmonë. Jam shumë e lumtur tani që Dr.Pellar më ktheu financat e mia. Faleminderit shumë Dr.Pellar. Ai gjithashtu mund t’ju ndihmojë të dërgoni një email. Email [email protected]

 • author avatar
  Aras 3 years ago Reply

  Emri im është Aras Unë jetoj në Los Angeles, jetoj pa burrin tim për 2 vjet, ai udhëtoi në Greqi dhe nuk donte më të kthehej duke thënë se gjeti një dashnor atje. Ishte e vështirë sepse ndryshe nga ai, ai më la me tre fëmijë dhe unë duhet të mbroja të gjithë për ta vetë, i kërkova që të shkonte në shtëpi disa herë por ai nuk pranon, humba kontaktin me 5 muaj kur pashë një reklamë për një magjistar rrota e quajtur Dr.Pellar, kam lexuar se ai ndihmoi Shumë familje përsëri kishin paqe dhe dashuri në shtëpitë e tyre dhe ndihmuan për të kuruar sëmundje të ndryshme. Mora emailin e tij dhe e kontaktova, i shpjegova me kë po përballesha në martesë dhe se si burri im po udhëtonte në biznes. Duke mos dashur të shkojë në shtëpi, ai më bëri të kuptoj se burri im nuk është vetja e tij normale, se ai ishte hipnotizuar nga gruaja me të cilën ndodhet në Greqi, kështu që ndryshon sjelljen e tij. Ai gjithashtu më tha të mos shqetësohem për gjërat që duheshin bërë për të rikthyer burrin tim. Unë ndoqa të gjitha udhëzimet e tij, rreth një javë pas shqiptimit të së martës mbrëma dëgjova një trokitje në derën time. Kur u hapa, befas ishte burri im, sytë e tij ishin përplot me lot dhe unë e përqafova dhe e përshëndeta kur u kthye në shtëpi. Tani jetojmë një jetë të mrekullueshme, unë dua që shkrimtari të shërbejë, unë rekomandoj të shoh një Dr.Pellar, ai është një person i besueshëm dhe i fuqishëm.
  nëse keni nevojë për ndihmën e tij, mund të kontaktoni mjekun Pellar në adresën e tij të emailit [email protected]

 • author avatar
  Egle 3 years ago Reply

  Emri im është Egle nga Lituana.
  Për 4 muajt e fundit, unë kam qenë kaq e dëshpëruar dhe e lënduar me dhimbje kur kam humbur burrin tek një grua tjetër, dhe situata ime e parave është përkeqësuar gjithashtu sa mendova se do të duhej të paraqisja për falimentim. Kam pasur një borxh të madh dhe nuk dija çfarë të bëj. Nga dëshpërimi i plotë dhe i plotë, unë kontaktova me shumë nga ata të ashtuquajtur individë që premtuan magji të fuqishme, magji ose magji të zezë. Asnjë prej tyre nuk punoi dhe asnjëri nuk ishte aq i mrekullueshëm, i dashur dhe i ngrohtë sa Dr.Sango Ai ishte vërtet i ndryshëm nga shkrimtarët e tjerë të magjive dhe kur dëgjova për premtimet që ai duhej të ofronte, ndjeva shpresë dhe forcë të drejtpërdrejtë. Ajo mbart një ajër të pastër dhe forcë hyjnore që është po aq i pastër dhe i freskët sa bora në tokë. Unë e pyeta Dr.Sango magjitë më të fuqishme dhe menjëherë e bëri më të lehtë për mua të kisha diçka për të rregulluar për mua. Magjitë e tij kanë punuar mrekulli, dhe unë jam përsëri me burrin tim, dhe paratë e mia janë zhdukur pasi fitova llotarinë. Dr.Sango, nuk kam ide se çfarë do të kisha bërë nëse nuk do të kishit ndihmuar atje. Këtu është emaili i tij. Adresa e emailit [email protected]

 • author avatar
  Roze 3 years ago Reply

  DASHURIJE SHENJAT QAT PUNOJN P PERFEKTISHT DHE Q STNDRONI P FORRGJITHMON.
  Unë e ndaj këtë dëshmi me partnerët që vuajnë në marrëdhëniet e tyre sepse ekziston një zgjidhje e përhershme. Burri im më la mua dhe 2 fëmijët tanë për një grua tjetër për 2 vjet. U përpoqa të isha i fortë vetëm për fëmijët e mi, por nuk mund ta kontrolloja dhimbjen që më mundonte zemrën. Isha i lënduar dhe i hutuar. Unë kisha nevojë për ndihmë, kështu që bëra një kërkim në internet dhe hasa në një faqe ku pashë që Dr.Pellar i shkruar drejt shqiptimit mund të ndihmonte që të ktheheshin të dashuruarit. Unë e kontaktova atë dhe ai bëri një lutje dhe magji të veçantë për mua. Për habinë time, burri im u kthye në shtëpi pas 2 ditësh. Në këtë mënyrë, ne u ribashkuam dhe kishte shumë dashuri, gëzim dhe paqe në familje. Ju gjithashtu mund të kontaktoni Dr.Pellar, një shkrimtar i fuqishëm i drejtshkrimit, për zgjidhje në adresën e tij të emailit: [email protected]

 • author avatar
  Tirana 3 years ago Reply

  Përshëndetje, unë quhem Mark Steve, i dashuri im u nda me mua javën e kaluar. Isha aq i trishtuar, i ndryshuar plotësisht dhe duke mos folur me askënd, po qaja gjithë natën, isha kaq i dëshpëruar dhe i stresuar. Deri dje, kisha në mendje historinë e Dr.Pellar duke hedhur magji në internet që një grua tjetër ndau dhe e kontaktoi atë, unë e dua dhe kujdesem shumë për të dashurin tim dhe thjesht dua që të jemi përsëri së bashku si çift dhe unë dua ne për të mbijetuar përgjithmonë i shpjegova gjithçka Dr.Pellar dhe ai tha se unë do ta kisha të dashurin tim brenda 24 orësh, ai bëri të njëjtën gjë me shumë marrëdhënie si unë pashë një dëshmi në internet kurrë nuk mendoi që i dashuri im do të kthehej kur Dr.Pellar mbaroi së hedhuri magjinë e dashura ime më thirri në telefon dhe më tha se donte që të ktheheshim dhe të jetonim të lumtur së bashku përgjithmonë pas 24 orësh. Jam shumë i lumtur tani, dua që njerëzit ta falënderojnë për mua dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë, ju lutemi kontaktoni në emailin e tij; [email protected] ai mund t’ju ndihmojë gjithashtu. Ai është i vërtetë dhe i ftohtë.

 • author avatar
  Vlora 3 years ago Reply

  SI Kthehet Dr.Sango M EX I DASHURI IM
  Emri im është Maris, unë jam nga SHBA në Uashington. Unë gjithmonë premtoj t’ju rekomandoj njerëzve të cilët gjithashtu mund të kenë nevojë për ndihmën tuaj, pasi gjetja e emailit tuaj ishte një dhuratë nga perëndia për mua. Për më tepër, Dr.Sango, ju jeni vërtet një magjistar i mrekullueshëm dhe i fuqishëm. Isha kaq i dëshpëruar pas gati pesë vjetësh pa dashuri. Kërkova përsëri një magji dashurie dhe pyes veten, më funksionoi pa ndonjë kosto ose efekte anësore. Unë jetoj i lumtur me njeriun më të mirë të gjallë dhe për këtë lutem. Faleminderit Dr.Sango duke marrë parasysh atë që bëtë për mua nuk do të ishte e mjaftueshme, kështu që unë do ta ndaj këtë dëshmi të punës tuaj manuale me të gjithë botën për të ditur për punën tuaj të mirë për mua. Ju mund ta kontaktoni këtë burrë për çështje që lidhen me marrëdhëniet dhe ai do të jetë gjithashtu i dobishëm për ju, ju lutemi kontaktoni atë përmes adresës së tij të emailit: [email protected]

 • author avatar
  Branovic mskiv 3 years ago Reply

  MG !! Kjo është sigurisht një Dëshmi tronditëse dhe e mirëfilltë..Kam vizituar një forum këtu në internet në 17 SHTATOR 2019, dhe pashë një dëshmi të mrekullueshme të këtij doktori të fuqishëm dhe të madh të quajtur dr allam në forum..Ineverbelievedit , sepse unë kurrë nuk kam dëgjuar dhe as nuk kam mësuar asgjë rreth magjisë më parë. Asnjë shpirt nuk do të kishte qenë në gjendje të ndikonte tek unë për atë që ndodhi, derisa dr allam e bëri atë për mua dhe ma ktheu martesën time prej 6 vjetësh përsëri dhe më solli myspousebackto mein të njëjtën 48 orë orë në internet … o Zot, unë jam vërtet e habitur dhe e tronditur kur Gruaja ime u gjunjëzua duke u lutur për falje dhe që unë ta pranoja atë. Unë jam me të vërtetë i shkurtër nga shprehjet, dhe nuk e di se sa për të treguar vlerësimin tim për tyDrALLAM më je dërguar Zoti dhe e gjithë familja ime .. Këtu është… është Mjeku më i mirë në internet dhe rezultati i tij është 100% garanci .. dërgoni me email [email protected] …. WhatsApporcall +2348115720823 … lutem kontaktoni me të sot ai është i shkëlqyeshëm ….

 • author avatar
  Kiera nelly 3 years ago Reply

  MG !! Kjo është sigurisht një Dëshmi tronditëse dhe e mirëfilltë..Kam vizituar një forum këtu në internet në 17 SHTATOR 2019, dhe pashë një dëshmi të mrekullueshme të këtij doktori të fuqishëm dhe të madh të quajtur dr allam në forum..Ineverbelievedit , sepse unë kurrë nuk kam dëgjuar dhe as nuk kam mësuar asgjë rreth magjisë më parë. Asnjë shpirt nuk do të kishte qenë në gjendje të ndikonte tek unë për atë që ndodhi, derisa dr allam e bëri atë për mua dhe ma ktheu martesën time prej 6 vjetësh përsëri dhe më solli myspousebackto mein të njëjtën 48 orë orë në internet … o Zot, unë jam vërtet e habitur dhe e tronditur kur Gruaja ime u gjunjëzua duke u lutur për falje dhe që unë ta pranoja atë. Unë jam me të vërtetë i shkurtër nga shprehjet, dhe nuk e di se sa për të treguar vlerësimin tim për tyDrALLAM më je dërguar Zoti dhe e gjithë familja ime .. Këtu është… është Mjeku më i mirë në internet dhe rezultati i tij është 100% garanci .. dërgoni me email [email protected] …. WhatsApporcall +2348115720823 … lutem kontaktoni me të sot ai është i shkëlqyeshëm ….

 • author avatar
  Magie hannebert 3 years ago Reply

  Të gjitha faleminderit një njeriu të madh DR ALASHIRA që më ndihmoi të shërohem ish tim pas ndarjes time. DR ALASHIRA i madh mund të shërojë të gjitha llojet e problemeve me të cilat përballeni në jetë. Ai mund t’ju ndihmojë të gjithëve. Dërgojeni atë përmes..dr.alashirao1 @ gmail.com WhatsApp +2348034395438

 • author avatar
  Nina Marko 3 years ago Reply

  Isha duke menduar veten për shkak të burrit tim që më la për një grua tjetër. ata të dy udhëtuan shumë larg meje nuk mund të kontaktoja më burrin tim. Kështu që gjithçka më shqetësoi se mendja nuk ishte e zgjidhur. Ndërsa e gjithë kjo po ndodhte me mua. Zgjodha të shikoj në internet, aty ku kam hasur në shumë dëshmi të mira për DR WALE. Kështu që unë bëra një kontakt me DR WALE dhe i thashë se çfarë po më ndodhte ai pastaj më tha të mos qaja dhe të shqetësohesha më. DR WALE dha një Magji Voodoo që e bëri burrin tim të kthehej tek unë dhe të fillonte të më lutej ta kisha mëshirë për të. Nëse keni probleme në martesën ose marrëdhënien tuaj, më besoni DR WALE është njeriu më i mirë për të kontaktuar. E: Posta: [email protected] OSE WhatsApp +2347054019402

 • author avatar
  Jonabn 3 years ago Reply

  Me Dr.Pellar ju keni shanse të mëdha për të kthyer burrin ose gruan tuaj tek ju dhe fëmijët tuaj nëse ka ndonjë ndarje.
  burri im më la mua dhe dy fëmijët tanë për rreth 2 vjet. Kam kaluar shumë dhimbje dhe kam provuar gjithçka për ta kthyer përsëri tek unë dhe fëmijët, por asgjë nuk më doli. Ishte një kohë me të vërtetë stresuese për mua, sepse kurrë nuk kam dashur të jem në zemër. Më thanë të kontaktoja doktorin e magjisë së dashurisë për të më ndihmuar gjë që bëra. Magjia e ribashkimit që e ktheu burrin tim tek unë dhe fëmijët e tij brenda 2 ditësh është Dr.Pellar. Unë me të vërtetë e vlerësoj atë që keni bërë për mua. Këtu është kontakti i tij nëse mund t’ju duhet për të zgjidhur problemet tuaja të marrëdhënies: [email protected]

 • author avatar
  Adriana Leon 4 months ago Reply

  Unë pothuajse e mora jetën time për shkak të burrit tim që më la dhe ndaloi së marrja e thirrjeve të mia. Ai tha se nuk më do më, unë u përpoqa ta lutem, por ai nuk do të më përgjigjet derisa të bënim një luftë dhe të shpërthehemi për gjashtë muaj, pasi atëherë e kuptoj se nuk mund të largohem pa të. Unë u përpoqa gjithçka e mundshme për ta rikthyer atë, por dështoj. Derisa hasa në këtë njeri të quajtur Dr Wale Online, unë kontaktova me të dhe i thashë gjithçka që ka ndodhur midis meje dhe burrit tim para se të ndahej. Ai më pyeti jo shumë frikë se gjithçka do të jetë mirë përsëri. Ai më tha të paguaj për sendet që do të përdorte në përgatitjen e magjisë së dashurisë për mua dhe unë pagova dhe ndiqja të gjitha këshillat dhe udhëzimet që ai më dha. Pasi më ndihmoi të hedh një magji dashurie dhe ja burri im u kthye brenda një jave. Duke më lypur për falje, unë u befasova aq shumë sa Caster Spell si Dr Wale ende ekziston. Nëse dikush këtu ka nevojë për ndihmë, me gjithë sinqeritetin, kontaktoni Dr Wale sot përmes WhatsApp/Viber: +2347054019402
  Në të vërtetë ju jeni më i mirë Dr Wale faleminderit që e bëtë shtëpinë time një shtëpi të lumtur përsëri. Unë kurrë nuk mund të ndalem së foluri për ju zotëri. E tij është me të vërtetë një njeri i shkëlqyeshëm që mund ta kontaktoni atë për zgjidhje për çdo lloj problemesh si
  (një) magji e lotarisë
  (dy) ish mbrapa
  (tre) Të mbetet shtatzënë
  (katër) Kurë për çdo lloj sëmundjeje, sëmundje dhe infeksioni
  Dhe shumë të tjerë kontaktojnë këtë njeri të madh sot dhe marrin tuajin
  Problemet zgjidhen 100%

 • author avatar
  Aoba Fujino 4 months ago Reply

  Si mund t’ia shpjegoj këtë botës se ekziston një burrë i quajtur DR WALE i cili më ndihmoi të rikthej ish të dashurin tim dhe të më rivendoste barkun. kur humbi çdo shpresë. Unë dhe i dashuri im kemi qenë të martuar për gjashtë vitet e fundit pa asnjë fëmijë, ne po jetonim të lumtur. Deri një ditë që patëm një keqkuptim sepse nuk mund të kisha një fëmijë për të, kështu që ai vendosi të më jetonte për një grua tjetër, isha shumë e trishtuar dhe e frustruar dhe nuk mund të haja dot derisa një ditë po shfletoja. në internet ku pashë një zonjë të quajtur Jennifer duke dëshmuar për magjistarin që thërriste DR WALE, i cili e ndihmoi atë të kthente burrin e saj në shtëpi, kështu që vendosa të provoj të kontaktoj magjistaren DR WALE, kështu që i shpjegoj të gjithë problemin tim DR WALE dhe ai më tha se nuk duhet të shqetësohem se ai do të më ndihmojë të zgjidh problemin tim, se i dashuri im do të kthehet në shtëpi, për habinë time më të madhe brenda disa javësh burri im filloi të më telefononte dhe të lutej për falje, ishte vërtet një mrekulli tani ne jemi kthyer sërish si burrë e grua, një javë pasi barku im u rivendos dhe tani kam kaluar një muaj, të gjitha falënderimet e mia shkojnë për DR WALE, mos u shqetësoni më sepse DR WALE është këtu për t’ju ndihmuar të gjithëve, unë do t’ju bëj një nder duke u varur në WhatsApp/Viber: +2347054019402

Komentet

blank

‘Kosova në NATO’, Osmani: Hap i domosdoshëm për paqe e siguri në rajon

Presidentja Vjosa Osmani priti sot në takim emisarin special britanik për Ballkanin Perëndimor, Lordin Stuart Peach, me të cilin ka diskutuar për zhvillimet e fundit në vend dhe rajon, sfidat e sigurisë në rajon, si dhe për dialogun Kosovë-Serbi.

Në takim u diskutua edhe për integrimin e Kosovës në institucione ndërkombëtare, përfshirë Këshillin e Evropës dhe anëtarësimin në NATO.

Osmani theksoi se anëtarësimi në Këshillin e Evropës do të ishte hap i rëndësishëm për fuqizimin dhe avancimin e mëtejmë të të drejtave të njeriut nëpërmjet mekanizmave që i ofron Këshilli, e të cilat do të shërbejnë si mekanizëm shtesë për mbrojtjen dhe garantimin e të drejtave të të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim.

Ajo ritheksoi edhe rëndësinë e anëtarësimit të Kosovës në NATO, duke filluar me përfshirjen në Partneritetin për Paqe. Në këtë frymë, Osmani tha se ky hap është i domosdoshëm për të siguruar paqe dhe siguri afatgjate në rajon dhe më gjerë.

Në takim, Lord Peach përgëzoi presidenten Osmani për përpjekjet e saj të vazhdueshme në avancimin e agjendës për gratë, paqen dhe sigurinë në këtë kohë sfiduese për paqen në botë.

Ndryshe, emisari special britanik për Ballkanin Perëndimor, Lordin Stuart Peach, gjatë ditës ka zhvilluara takime edhe me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi.

blank

Shifrat: 40% e burrave dhe 58% e grave në Shqipëri kanë vuajtur nga një simptomë e shëndetit mendor më 2023

Gati më shumë se gjysma e popullsisë së Shqipërisë ka vuajtur nga një lloj simptome e shëndetit mendor, vëren Raporti i Tranzicionit i BERZH për vitin 2023. Shqipëria renditet në mesin e vendeve me nivele më të larta të problemeve me shëndetin mendor, duke zënë vendin e 18 nga 38 vendet në tranzicion të BERZH.

Femrat vuajnë më shumë se meshkujt nga shëndeti mendor në të gjitha vendet, përfshirë edhe Shqipërinë. BERZH vë në dukje se shëndeti i mirë mendor lidhet ngushtë me produktivitetin. Gjendja e mirë mendore rrit sasinë e kohës që njerëzit janë në gjendje të punojnë dhe në këtë mënyrë rrisin të ardhurat dhe pasurinë e tyre.

 

Shëndeti i fortë mendor gjithashtu është i lidhur me nivel më të lartë të optimizmit për jetën. Edhe në këtë tregues, popullsia e Shqipërisë nuk ka bërë asnjë përmirësim që nga viti 2016. Çrregullimet mendore si depresioni, ankthi dhe çrregullimet e personalitetit janë 10 shkaqet kryesore që kufizojnë aftësitë e njerëzve, ku më të përhapurit janë depresioni dhe ankthi.

Anketa e BERZH pyeti njerëzit nëse dhe sa shpesh përjetojnë trishtim, depresion, ankth dhe apati. Nivelet e shqetësimit mendor ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme sipas gjinisë në të gjitha ekonomitë. Në Slloveni, shqetësimi mendor është pothuajse aq i rrallë sa në Gjermani, ndërsa në Algjeri, Jordani dhe Tunizi rreth 90 për qind e të anketuarve raportojnë se kanë ndjerë ndonjë formë shqetësimi mendor të paktën një herë në javë.

Incidenca mesatare e shqetësimit është më e lartë për gratë sesa për gratë burra në të gjitha vendet. Ky dallim është statistikisht i rëndësishëm në shumicën e rasteve dhe qëndron në të gjitha grup-moshat, në përputhje me tendencat globale siç raportohet në studimin e Barrës Globale të Sëmundjeve. Shenja të tjera të shqetësimit mendor që nuk mbulohen nga anketa, të tilla si abuzimi me substancat narkotike që janë më të zakonshme te meshkujt. Në të njëjtën kohë, burrat mund të nën-raportojnë simptoma që mund të tregojnë dobësi, si p.sh si humor të ulët ose sëmundje, sepse u përmbahen më fort normave tradicionale në lidhje me maskilitetin.

Anketa vuri në dukje se të rinjtë dhe të moshuarit kanë prevalenca më të larta të problemeve me shëndetin mendor, pasi 40% e tyre në rang global raportojnë çrregullime së paku një herë në javë.

Prevalenca e sëmundjes mendore vlerësohet se arrin kulmin në mesin e të tridhjetave. Të anketuarit raportuan gjithashtu se kanë aftësi të dobëta për në ushtrimin e detyrave ditore si pasojë çrregullime emocionale nga stresi dhe depresioni.

blank

 

blank

blank

 

/Monitor

blank

 

blank

Blinken: Nuk na duhet rikthimi i konflikteve në Ballkanin Perëndimor

VOA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të mërkurën në Bruksel se perëndimi nuk dëshiron të shohë rikthimin e konflikteve të së kaluarës në Ballkanin Perëndimor dhe NATO-ja do të vazhdojë të ofrojë siguri për rajonin.

“Kur e fillova këtë punë, në qendër të shqetësimeve tona dhe të shqetësimeve të shteteve në mbarë botën, veçmas në zonën transatlantike, ishte Ballkani. Bosnja dhe më pas Kosova. Një gjë që nuk na duhet në të ardhmen është kthimi i konflikteve në Ballkan. NATO-ja ka luajtur rol thelbësor për të ndihmuar shtetet e rajonit që të përparojnë në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe për qëndrueshmërinë më të gjerë evropiane”, tha sekretari Blinken duke theksuar se NATO-ja paraqet shtyllën kurrizore të sigurisë në Ballkanin Perëndimor dhe do të vazhdojë ta bëjë një gjë të tillë.

Sekretari Blinken i bëri këto komente në përfundim të takimit të ministrave të Jashtëm të NATO-s në Bruksel në të cilin është diskutuar mes tjerash për situatën në Ballkanin Perëndimor, mes debateve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve se situata e pazgjidhur mes Kosovës dhe Serbisë mund të rrisë paqëndrueshmërinë në rajon.

Një përleshje e armatosur ndërmjet policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh të armatosur në muajin shtator në veri, nxiti shqetësimin e vendeve perëndimore se Rusia mund të përpiqet të nxisë konflikt në Ballkan për të shmangur vëmendjen nga agresioni i saj në Ukrainë.

“Aleanca është përgjigjur me vendosmëri ndaj aktorëve që synojnë të destabilizojnë veriun e Kosovës, siç e kemi parë më herët gjatë këtij viti, duke vendosur trupa shtesë në kuadër të KFOR-it. Po ashtu kemi thelluar bashkëpunimin tonë me forcën e udhëhequr nga Bashkimi Evropian në Bosnje e Hercegovinë. Kjo po ashtu ishte pjesë e rëndësishme e bisedës sonë gjatë këtyre dy ditëve”, tha sekretari Blinken, para se të nisej për në Shkup ku do të marrë pjesë në takimin e radhës të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha në përfundim të takimit se incidenti në veri të Kosovës ishte një ngjarje serioze.

“Kjo vë në pah sfidat me të cilat përballemi në Kosovë dhe rëndësinë që palët të punojnë për shtensionimin e situatës, për t’u përmbajtur nga veprimet dhe çdo retorikë nxitëse që mund të rrisin më tej tensionet”, tha ai.

Rreth pesë mijë trupa të NATO-s kujdesen aktualisht për sigurinë në Kosovë, një mijë prej të cilëve u vendosën në terren pas ngjarjeve të muajit shtator.

Aleanca tha se po shqyrton shtimin afatgjatë të trupave për të ruajtur qëndrueshmërinë në rajon, ndërsa u bëri thirrje palëve që të punojnë në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve.

Diplomacia perëndimore është vënë në përpjekje për të përshpejtuar këtë proces duke i kërkuar Prishtinës themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe ndërsa Beogradit njohjen de fakto të Kosovës.

blank

Shkodra feston për herë të parë 29 Nëntorin, vendoset ylli komunist në Varrezat e Dëshmorëve

Shkodra ka festuar sot për herë të parë 29 Nëntorin, ditën e Çlirimit. Në nder të kësaj ditë, janë bërë homazhe pranë varrezave të dëshmorëve.

Të pranishëm kanë qenë personazhe të politikës, por që kanë munguar zyrtarë nga opozita. Ajo që vihet re është se në varreza është vendosur ylli komunist. Ndërkohë komunistët bënë thirrje; “Enver Hoxha, Enver Hoxha”.

Sakaq, sekretari i Partisë Komuniste Gjon Bruçi gjate ceremonisë në varrezat e dëshmorëve në Shkodër në përkujtim të Çlirimit te Shqipërisë, nderoi me grushtin komunist pranë ushtarit te panjohur. Bruçi thotë se komunizmi dhe diktatura e Enver Hoxhës nuk kreu asnjë krim ndaj popullit shqiptar.bw

blank

NATO-ja dhe BE-ja zotohen për ruajtjen e qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor

VOA/Besim Abazi

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve se situata e pazgjidhur mes Kosovës dhe Serbisë mund të rrisë paqëndrueshmërinë në rajon.

Një përleshje e armatosur ndërmjet policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh të armatosur në muajin shtator në veri, nxiti shqetësimin e vendeve perëndimore se Rusia mund të përpiqet të nxisë konflikt në Ballkan për të shmangur vëmendjen nga agresioni i saj në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ritheksoi në prag të fillimit të takimit të ministrave të Jashtëm se aleanca do të shqyrtojë shtimin e pranisë afatgjatë në rajon.

Të jeni të sigurt se NATO do të bëjë gjithçka të nevojshme për të mbështetur dhe siguruar qëndrueshmërinë në rajon, sepse kjo është e rëndësishme jo vetëm për Ballkanin Perëndimor, por edhe për të gjithë Evropën dhe NATO-n”, tha sekretari Stoltenberg, i cili bashkë me sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinken vunë theksin te qëndrueshmëria në Ballkan.

Para udhëtimit të sekretarit Blinken për në Bruksel, Ndihmës sekretari amerikan për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, paralajmëroi Kosovën dhe Serbinë se “shkaktimi i trazirave në veri të Kosovës nënkupton përballje me NATO-n”.

Pak pas sulmit te grupit te armatosur, Shtëpia e Bardhë kërkoi nga Serbia tërheqjen e menjëhershme te forcave serbe nga kufiri me Kosovën pasi kishin vërejtur një prani te shtuar përgjatë kufirit, që përfshinte artileri dhe njësi ushtarake te mekanizuara.

Beogradi reagoi duke ulur praninë e forcave ushtarake nga kufiri, ndërkohë që NATO-ja përforcoi me 1,000 trupa shtese forcën e saj paqeruajtëse ne Kosove, përforcimi me i madh i KFOR-it qe pas shpalljes se pavarësisë.

Situata në Ballkanin Perëndimor ishte pjesë e diskutimeve të shefit të politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell me ministrat e NATO-s. Zoti Borrell tha se qëndrueshmëria, përparimi dhe harmonizimi i politikës së Jashtme të vendeve të rajonit me BE-në është me rëndësi thelbësore.

Më lejoni të theksoj rëndësinë e bashkëpunimit mes BE-së dhe NATO-s në veri të Kosovës. Misioni ynë i EULEX-it është i pozicionuar dhe ka një bashkëpunim të fuqishëm me KFOR-in dhe po përballen me kohë të vështira. Ne do të vazhdojmë të sigurojmë qëndrueshmëri dhe të ofrojmë siguri në këtë pjesë të Kosovës dhe në kufirin me Serbinë”, tha zoti Borrell në një konferencë për shtypin para takimit.

Misioni amerikan në NATO shkroi ndërkaq në rrjetin X të njohur deri vonë si Twitter se aleanca “po ndërmerr hapa të kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i të ketë forcat e nevojshme për të përmbushur mandatin e tij të përcaktuar nga Kombet e Bashkuara në mënyrë të paanshme. Këshilli i Sigurimit i OKB-së u dha një mandat Forcave të NATO-s në Kosovë në vitin 1999 për një mision paqeruajtës të paanshëm. KFOR-i vazhdon të mbështesë zhvillimin e një Kosove gjithëpërfshirëse, demokratike dhe shumetnike”.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Bearbock, tha se në Ballkanin Perëndimor “paqja shpesh varet në fije të perit”, ndërsa paralajmëroi se Gjermania do të dërgojë vitin e ardhshëm 150 trupa shtesë, që do të shërbejnë në kuadër të KFOR-it në Kosovë.

U bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të rrisin vullnetin për marrëveshje për të hapur rrugën e tyre evropiane”, theksoi ndërkaq shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

Diplomacia perëndimore është vënë në përpjekje për të përshpejtuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke i kërkuar Prishtinës themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe ndërsa Beogradit njohjen de fakto të Kosovës.

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha të martën se “themelimi i Asociacionit është i një rëndësie vendimtare për palën serbe… Në të njëjtën kohë, mendoj se edhe Kosovës i duhen disa gjëra – të cilat në radhë të parë pasqyrohen në nevojën që të njihet ndërkombëtarisht dhe përpjekjet e saj për normalizimin e situatës në kufirin me Serbinë”.

Duke nënvizuar se kjo nuk është një punë e lehtë, ambasadori Hill tha gjatë punimeve të Forumit Ekonomik të Beogradit se “duhet ta bëjmë të qartë për të dyja palët se çdo mënyrë tjetër që çështja të zgjidhet me armë ose ndonjë rrugë tjetër të dhunshme është tërësisht e papranueshme dhe të dyja palët duhet të jen të përqendruara në bisedimet e Brukselit”.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës që u shpall në vitin 2008 dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës për shkak të agresionit të saj në Ukrainë, në radhë të parë për shkak të mbështetjes së Kremlinit ndaj pretendimeve serbe për Kosovën.

Të dyja vendet duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, i cili ndërmjetëson bisedimet mes tyre dhe i cili ka paralajmëruar se mungesa e përparimit në procesin e normalizimit të marrëdhënieve, rrezikon rrugën e tyre drejt anëtarësimit.

blank

UGSHPD: MBI 25 FLUTURIME TË AIONËVE TË UDHËTARËVE  ÇDO DITË MBI ZONËN E MBROJTUR TË NARTËS?!

Ende kur pas dy muajsh dëmi nga zjarret në Pishë Poro nuk është vlerësuar plotësisht, qeverisja socialiste nxiton në Vlorë për të thelluar propagandën e saj në prag të Ditës së Pavarësisë. Asambleja e PS së Vlorës ishte stacioni i fundit i Ramës për të pështjellë në një  politikën, drejtësinë dhe ekonominë që nuk i shmangen dot infeksionit që ka shkaktuar kriza e gjithanshme dhe korrupsioni. As festa e Pavarësisë për Vlorën nuk do të jetë një lehtësim në qoftë se një herë të vetme nuk mashtron publikun për dëme të mëdha që i janë shkaktuar pikërisht atij qyteti. 
Pra më i fundit pylli i Pishë Poro-s, 1500 ha e peizazhit të mbrojtur të Lagunës së Nartës u përfshi nga flakët më 30 Shtator dhe kushtoi 11 milion euro. Asnjë transparencë dhe asnjë masë veç se harresës dhe shtytjes së projekteve betonizuese në atë rajon duke filluar me akse të reja rrugore Fier-Vlorë dhe vazhdim i ndërtimit të aeroportit.
Nisur nga kjo situatë UGSHPD (Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës), kontaktoi me përfaqësues së PPNEA-s (Z. Xhemal Xherri, Qendra për Ruajtjen dhe Mbrojten e Mjedisit Natyror në Shqipëri), për të marrë disa përgjigjeve të çështjeve të ngritura më herët mbi Lagunën e Nartës dhe dëmin e fundit të shkaktuar nga zjarret. 
1- A u bë vlerësimi i dëmit të florës dhe faunës pas zjarrit në pyllin e Pishë Poro-s (të rejat e mundshme ndoshta dhe ndonjë foto video nga juve në vendngjarje)?
 
Përgjigja e marrë ishte se ende një vlerësim i plotë nuk është bërë.
Për publikun pyetja dhe shqetësimi që ngrihet është se kanë kaluar 60 ditë dhe askush nga qeveria dhe pushteti vendor nuk të jep një vlerësim për dëmin. Vlerat e përafërta i shprehëm më lart, por në qoftë se flora dhe fauna shkatërrohen në lagunë, kjo nënkupton se ky është një problem më pak për të vënë dorë mbi tokën e djegur dhe për ta kthyer atë në shfrytëzim të investitorëve strategjik.
2- Ku është ecuria pas një viti e padisë së depozituar prej AOS, PPNEA në Gjykatën e Tiranës dhe bashkëpunimi me EuroNatur, plus 33 ojq-të mjedisore dhe  publiku në përgjithësi për të  mbrojtur Lagunën e Nartës në veçanti dhe ndaluar ndërtimin e aeroportit?
Përgjigja ishte se: – Çështja gjyqësore po ecën paralelisht me disa seanca dhe materialet e mbledhura po plotësojnë provën e çështjes në Gjykatën e Tiranës me shpresë që ajo do të veprojë sa më shpejtë për të ndaluar punimet.
Duke e falenderuar Xhemal Xherri- menaxher i projektit për Lagunën e Nartës mbi fotografinë e shkrepur mbi zonë javën e kaluar ndjekja e problemit na drejtoi sërish tek këmbëngulja e mashtrimeve që qeveria bën edhe në prag dhe në vazhdim të festës së Pavarësisë.
Absurdi i faktit është se zv/km B. Balluku pretendon se 1 milion pasagjerë do të përpunohen vetëm vitin e parë nga aeroporti i Vlorës që po pushton Lagunën e Nartës. (shkruar në ATSH).
E ftojmë publikun që ta zgjidhë problemin duke i thjeshtuar “premtimet”  së pari me anë të një përllogaritje të vogël.
Sa avionë do të fluturojnë çdo ditë mbi Lagunën e Nartës?
 
 E zgjidhni ju lutemi problemin, prej kësaj të dhëne: Çdo ditë, linjat ajrore të SHBA-së përpunojnë më shumë se 25,000 fluturime dhe transportojnë 2.5 milionë pasagjerë nga 80 vende të botës”.
Por le të qëndrojmë faktet e nisura ku na duhet të theksojmë se për derisa pylli i Pishë Poro-së  që u dogj dhe shkaktoi një dëm prej 11 milion euro mbi natyrën e zonës së mbrojtur buzë Lumit Vjosë si mund të mbyllen sytë dhe të heshtet përpara humbjes materiale dhe  ekonomike që ka ndodhur vetëm dy muaj më parë pikërisht pranë këtij objekti në ndërtim.
 
Si ka mundësi që media “hesht” dhe i kushton vëmendje propagandës dhe marshimit festiv të qeverisë?
 
Kjo është pjesa e mashtrimit, që krijon zhurma për të vazhduar grabitjen e natyrës dhe jo vetëm kaq, por grabitja dhe vjedhja vendosin edhe një kohë të përcaktuar; “Fluturimet gati në Mars të vitit 2025″(!). Pra parulla e gatshme për zgjedhjet e përgjithshme.
 
Shtetasit shqiptar do të mund ta shijojnë vërtetë një ditë pavarësinë në qoftë se do të dinë t’i mbrojnë vetë interesat e tyre, të mbrojnë natyrën, të mbrojnë pasurinë e gjallesës dhe t’i mbrojnë burimet e jetës. 
 
Masakra mjedisore mbi Lagunën së Nartës nuk është thjeshtë ndërtimi që po zhvillohet në Zonën e Mbrojtur. Të panjohurat dhe shifrat që i mban fshehur qeverisja e korruptuar janë se mbi Lagunën e Nartës do të duhet të ulen dhe të ngrihen 25 avionë çdo ditë, në 365 ditët e vitit.
Dhe çfarë do të ndodhë me një nga popullatat më të pasura të shpendëve  Mesdheut pas kësaj?
Çfarë do të ndodhë kur ky brez politikanësh nuk e kupton se shkatërrimi i pasurisë kombëtare duhet ndalur?
111 vite Pavarësi e Shqipërisë janë vlera në qoftë se shqiptarët brenda kufijve dhe ata në diasporë duan të bëjnë shtet pa u shtirur patriotë.
Çdo të ndodhë me natyrën dhe jetën e Lagunës së Nartës kur mbi të forcërisht do të ulen dhe ngrihen rreth 25 avionë çdo ditë, në 365 ditët e vitit?
Përgjigjen e kësaj pyetje ka nevojë ta dëgjojnë Komisionet Hetimore të pa ndërtuara të Kuvendit të Shqipërisë, ka nevojë ta shqyrtojë SPAK-u dhe ka nevojë ta vlerësojë BE-ja dhe miqtë e sinqertë ndërkombëtar që e duan vërtetë zhvillimin e Shqipërisë që ajo të ketë edhe përvjetorë të tjerë të Lirisë dhe Pavarësisë Kombëtare.
 
27 Nëntor,  2023
 

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD)  

Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora (VABD)  

Union of Professional Albanian Journalists of Diaspora (UPAJD)  

Union des Journalistes Professionnels Albanaise de la Diaspora (UJPAD) 

Unione dei Giornalisti Professionisti Albanesi di Diaspora (UGAPD) 

blank

blank

‘Shqiptarët e kanë të përbashkët historinë dhe ardhmërinë’, Albin Kurti uron pavarësinë nga Vlora

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar nga Vlora ditën e pavarësisë. Pasi ndoqi ekspozitën e piktorëve vlonjatë, Kurti tha se shqiptarët e kanë të përbashkët historinë dhe ardhmërinë.

“Ishte kënaqësi të ndjekim këtë ekspozitë të kuruar me shumë kujdes e pasion. Me këtë rast, Gëzuar gjithë shqiptarëve 28 nëntorin këtë festë të madhe të flamurit, të lirisë, pavarësisë e të bashkimit për të gjithë shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, e mërgatë. Lavdi dëshmorëve, sot është ditë pushimi e ditë feste, cdo ditë tjetër duhet të punojmë për idealet dhe synimet e Skënderbeut nga Kruja, Ismail Qemalit nga Vlora e të Adem Jasharit nga Prekazi.

Ishim për të bërë nderime ne Vlorë, pasdite do të jemi në Kosovë, për homazh në varrezat e Jasharajve. Dje kishim ditën e Ushtrisë së Kosovës, për shkak se gjithë këto aktivitete nuk i mbajmë dot në një ditë, do të vijojmë edhe nesër.”- tha Kurti.

“Nuk është sot dita të flasim për dallimet politike, për polemikat aktuale, sot jemi bashkë. Shqiptarët e kanë të përbashkët historinë dhe ardhmërinë dhe e tashmja mbushet me kuptim në këtë moment.” -tha Kurti.

blank

Vjosa Osmani: 28 Nëntori na kujton çmimin e lartë për liri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se 28 Nëntori, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, u kujton të gjithë shqiptarëve çmimin e lartë për lirinë.

Gjatë homazheve në Prekaz të Skenderajt, Osmani uroi të gjithë shqiptarët për pavarësinë e Shqipërisë, por theksoi se kjo datë lidhet edhe me ngjarje të tjera të rëndësishme për shqiptarët e Kosovës.

“Sot e fillojmë këtë ditë historike duke e nderuar një figurë dhe një familje po aq historike sa edhe vetë flamuri kuq e zi, familjen Jashari, njëkohësisht duke shënuar ditëlindjen e komandantit legjendar, Adem Jashari, dhe daljen e parë publike të ushtrisë sonë çlirimtare më 28 nëntor 1997. Është pikërisht flamuri kuq e zi dhe data 28 nëntor që është ditë që na kujton gjithsecilit prej nesh çmimin e lartë të lirisë, por njëkohësisht edhe sakrificat që janë bërë për shekuj në mënyrë që të jetojmë të lirë”, tha Osmani.

Më 28 Nëntor, Shqipëria shënon 111-vjetorin e shpalljes së pavarësisë në Vlorë.

Në homazhe në kompleksin memorial në Prekaz së bashku me Osmanin ishte edhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

Ai tha se shënimi i 28 Nëntorit gjithmonë nis në Prekaz, ku më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, forcat serbe sulmuan familjen Jashari, duke lënë të vrarë mbi 50 anëtarë të kësaj familjeje.

“28 Nëntori në Kosovë gjithmonë fillon në Prekaz, këtu ku ka ndodhur sakrifica më e lartë e popullit të Kosovës për liri dhe këtu ku është ngjizur lufta e lavdishme e UÇK-së. Po ashtu kjo datë është dalja publike e ushtrisë sonë çlirimtare e po ashtu në të njëjtën kohë ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jashari. Nëntorët do të festohen gjithmonë. Uroj që neve të na gjejë gjithmonë të bashkuar dhe gjithnjë më të fortë”, tha Konjufca.

Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë e kanë uruar edhe liderët e tjerë politikë në Kosovë.

Në Kosovë, 28 Nëntori nuk është festë shtetërore. Por Qeveria e Kosovës me vendim të posaçëm çdo vit e shpall këtë ditë si ditë pushimi.

Gjatë kësaj dite, qytetet në mbarë Kosovën stolisen me flamurin kombëtar të Shqipërisë dhe institucionet organizojnë ngjarje të ndryshme për të shënuar këtë festë.rel

blank

VOAL: Gëzuar 28 Nëntorin! Gëzuar 111 vjetorin e Pavarësisë sonë Kombëtare!

28 Nëntori, Dita e Flamurit, është një ditë e veçantë për shqiptarët në mbarë botën, sepse në këtë datë të vitit 1912 u shpall Pavarësia e Shqipërisë nga Ismail Qemaili në Vlorë.

Si çdo komb, edhe ne kemi kremten tonë kombëtare. Bile mund të themi se Dita Jonë e Madhe – 28 Nëntori, është diçka më shumë se një kremte kombëtare, «DITA E SHENJTË ARBËRORE». 28 Nëntori i parë arbëror ishte ai i vitit 1443, kur Kryeheroi Ynë, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, e ngriti për herë të parë në historinë e këtij kombi Flamurin me Shqiponjën Dykrenare dhe me yllin gjashtëcepësh në mes dy krenash, në Kalanë e Krujës, ku valoi plot 25 vjet. Gjergji, deri në vdekje luftoi me atë flamur në dorë dhe kurrë nuk diti për humbje. Ai flamur valoi i pamposhtur në Kalanë e Krujës dhe në kulla e kala të tjera arbërore, për 25 vjet, sa Kryeheroi Ynë udhëhoqi popullin dhe Shqipërinë.

Pas vdekjes së Tij (më 1468), pushtuesit otomanë depërtuan në të gjitha trojet arbërore dhe ia ndaluan valimin flamurit tonë. U dashtën edhe 444 vite pritje e vuajtje, tmerr e robëri nën atë pushtues, si dhe shumë ekzode e zbrazje masive të trojeve tona nga qeniet arbërore, derisa rifilloi sërisht valimi i Flamurit të Arbërit. T’i kemi parasysh arbëreshët, që ikën përterj detit, ose në veri (në Dalmaci), me qëndresën e tyre stoike dhe me ruajtjen fanatike të gjuhës, traditave dhe kulturës së të parëve. Qindra mijëra shqiptarë, duke mos mundur ta durojnë terrorin e pushtuesve, kishin ikur në shumë vende të botës – deri në Amerikë, Afrikë, Azi e deri në Australi.

Edhepse të mërguar, qeniet arbërore nuk ndejtën kurrë duarkryq, por gjithherë, në mënyra të ndryshme ishin të vënë në shërbim të kombit dhe të atdheut të braktisur nga dhuna e pushtuesve. Sidomos vlen të përmendet gjysma e parë e shekullit XIX, kur figurat e ndritura të kombit themeluan një lëvizje mbarëkombëtare, për të mbajtur gjallë shpirtin arbëror dhe për ta ndihmuar lirimin e atdheut nga pushtuesit. Kjo lëvizje, në historinë tonë, u regjistrua me germa ari dhe u quajt: Rilindja Kombëtare Shqiptare. Ndër rilindasit e parë duhet veçuar: Vëllezërit Frashëri, Jeronim De Radën, Jani Vreton dhe shumë të tjerë.

Në kohën kur gërshetimi joparimor i interesave ishte shtrirë në mbarë hapësirat ballkanike e më së rëndi rëndonte supet e popullit tonë, liderët e kombit filluan artikulimin e zëshëm të aspiratave të ligjshme kombëtare, për liri dhe pavarësi. Nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, në Kongresin e Berlinit të vitit 1878, Perandoria Osmane u detyrua t’ua njohë autonominë disa vendeve fqinje, si: Serbisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Malit të Zi, gjë që nuk ndodhi edhe me Shqipërinë, që në vorbullën e interesave dhe të marrëveshjeve ruso-turke, mbeti ende nën kthetrat otomane.

Të ndaluar të marrin pjesë në Kongresin e Berlinit dhe të indinjuar thellë nga pazarllëqet që u bënë për copëtimin e tokave tona, krerët shqiptarë, të udhëhequr nga Abdyl Frashëri, Haxhi Ymer Prizreni, Pashko Vasa e të tjerë, më 10 Qershor 1978, në Prizren mbajtën Kuvendin Mbarëkombëtar dhe themeluan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, duke shpallur kështu autonominë e Shqipërisë. U bë edhe një kabinet qeveritar dhe u organizua një administratë mbarëkombëtare, mirëpo Turqia – e tërbuar nga ky akt i shqiptarëve, me “bekimin” dhe heshtjen edhe të fuqive të mëdha të kohës, me një fushatë shumë të egër ushtarake dhe me terror, pas tre vjetësh – më 1881 e shuajti Lidhjen e Prizrenit dhe autonominë shqiptare.

Shqiptarët nuk janë dorëzuar kurrë. Ata gjithmonë e luftonin pushtuesin dhe e forconin Lëvizjen Çlirimtare Kombëtare – me pushkë e me penë. Në vitin 1899, nën drejtimin e Haxhi Zekës, u mbajt në Pejë edhe nhjë kuvend i madh mbarëkombëtar, që historia e njeh si Lidhja e Dytë e Prizrenit. Në fillim të shekullit XX, Perandoria Osmane që shtrihej në tri kontinente (Azi, Europë dhe Afrikë) dhe e ndarë në 33 vilajete, katër nga të cilat ishin shqiptare, nga sulmet që nga të gjitha anët i bënin popujt liridashës, ishte dobësuar dukshëm. Njëri nga Vilajetet shqiptare ishte Vilajeti i Kosovës, me kryeqytet Shkupin, që përfshinte territoret e Dardanisë së dikurshme.

Luftërat çlirimtare, që plasën në të gjitha viset e pushtuara, i dhanë një goditje të rëndë “të sëmurit nga Bosfori”. Si pjellë e konçesioneve, që kishte fituar Serbia në Kongresin e Berlinit, në vorbullën e interesave, me marrëveshjen e fshehtë ruso-turke, kombit tonë i ishte imponuar edhe fronti verior, sepse shumë troje tona u pushtuan nga Serbia, që me sulme barbare deri në gjenocid i kishte detyruar të shpërngulen shumë shqiptarë nga trojet e tyre, që si rezultat pati spastrimin e mbi 700 vendbanimeve të Krahinës së Toplicës nga fara arbërore.

Në vitin 1908, e dobësuar shumë nga sulmet që i vinin nga të katër anët, Perandoria Osmane u detyrua të bëjë reforma dhe të lëshojë pe në shumëçka, në vendet e pushtuara. Xhonturqit, edhe nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, me këto reforma u kishin njohur disa të drejta popujve të pushtuar, përfshirë edhe shkollimin në gjuhën e tyre amtare dhe shprehjen e identitetit kulturor. Në nëntor të vitit 1908, nën drejtimin e At Gjergj Fishtës, në Manastir u mbajt Kongresi i Alfabetit, ku u njësua alfabeti i gjuhës shqipe. Në të gjitha viset shqiptare filloi organizimi i shkollave kombëtare.

Në vitin 1909, kur u organizua kryengritja e madhe e popullit arab kundër Turqisë, kur shpërthej edhe lufta e madhe italo-turke në Tripoli dhe kur plasën luftërat ballkanike, krerët e kombit filluan ta mobilizojnë edhe popullin tonë. Në pranverën e vitit 1910, Idriz Nikollë Seferi, bashkë me Dom Mikel Tarabulluzin, në zyrën famullitare në Stubëll të Karadakut, kishin hartuar planin e Luftës së Kaçanikut. Trimat e ardhur nga viset e Karadakut dhe të Moravës, nën udhëheqjen e Idriz Seferit dhe ata të ardhur nga Carraleva dhe nga viset tjera të Kosovës, nën udhëheqjen e Isë Boletinit, ishin bashkuar në Stagovë, prej nga futen në Grykën e Kaçanikut dhe i dërmojnë taborret e Turgut Pashës.

Lufta e Kaçanikut ishte fillimi i kryengritjes mbarëkombëtare për çlirim nga zgjedha pushtuese otomane, që në vitin 1911 – nën drejtimin e Dedë Gjo’ Lulit, ishte zgjeruar në Malësinë e Shkodrës dhe në krahinat fqinje, deri në Shqipërinë e Mesme, për t’u zgjeruar edhe në jug, kështuqë në vitin 1912 ishte përfshirë mbarë Shqipëria – nga Janina deri në Mitrovicë e nga Durrësi deri në Preshevë.

Tashmë vërehej qartë se Perandoria Osmane po kapitullonte, prandaj fuqitë e mëdha të kohës kishin filluar tregtimin mbi tokat që do të dilnin nga kthetrat otomane. Pamëshirësitë absurde kundrejt shqiptarëve, mbi tavolinat diplomatike, nuk kishin fund. Derisa Serbisë, Bullgarisë, Greqisë e Malit të Zi u ishte njohur pavarësia, më 17 tetor 1912 fuqitë e mëdha kishin vendosur që Shqipërisë t’i njihej një autonomi, ende nën varësi nga Turqia. Duke mos përballuar më turpet dhe absurdet diplomatike të fuqive të mëdha, krerët e kombit tonë, që me pushkë e me penë e kishin udhëhequr Lëvizjen Kombëtare Çlirimtare, kishin vendosur mbajtjen e një kuvendi mbarëkombëtar dhe shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë.

Duke iu përgjighjur thirrjes së Ismail Qemalit, më 28 Nëntor 1912, në Vlorë ishin mbledhur krerët e të gjitha krahinave shqiptare: Luigj Gurakuqi, Sali Gjuka, Bedri Pejani, Rexhep Mitrovica, Vehbi Agolli, Dom Nikollë Kaçorri, Jani Minga. Avdi Toptani, Pandeli Cale, Llesh Nosi, Mid’hat Frashëri, Mehmet Tërralla, Hasan Hysen Budakova, Sherif Efendi Dibra, Hajdin Draga, Dhimitër Mborja, Dhimitër Zografi, Shefqet Taiu e shumë të tjerë. Për shkak të pengesave gjatë rrugës, Isë Boletini me mbi 10 mijë kalorës nga Kosova, kishte mbërritur vetëm të nesërmen.

Kuvendi Kombëtar i Vlorës shpalli Pavarësinë e Shqipërisë dhe zgjodhi Qeverinë e parë të Shtetit Shqiptar. Kryetar i Kuvendit e natyrisht edhe kryetar i parë i Qeverisë së shtetit Shqiptar, u zgjodh Ismail Qemali, i cili, kur po e ngriste Flamurin e qëndisur nga Marigona, në fjalën e Tij solemne, ndër të tjera ka thënë: “Fqinjtë tanë nuk duhet të gënjehen me lakmi, se shqiptari s’e duron robërinë. Historia e shekujve të kaluar e dëshmon këtë të vërtetë. Ky truall është atdheu ynë. Ne e kemi gjuhën tonë, zakonet tona, kulturën tonë. Ndaj, sot, të mbledhur në këtë kuvend të madh historik, ne shprehim para gjithë botës vullnetin e popullit tonë sovran”. Më shumë se një e treta e delegatëve të Kuvendit ishin nga viset e Kosovës. Pavarësia u shpall për të gjitha trojet shqiptare dhe ministrat u zgjodhën nga të gjitha krahinat shqiptare.

Megjithë ndërhyrjet e parreshtura diplomatike të Ismail Qemalit dhe të Qeverisë Shqiptare, në të gjitha institucionet e qarqeve ndërkombëtare, gjashtë fuqitë e mëdha të kohës, të involvuar në gërshetim interesash, kanë lejuar copëtimin e tokave shqiptare. Kështu, në konferencën e ambasadorëve në Londër, më 1913, pa përfillur luftën çlirimtare as vullnetin e popullit tonë, u morën vendime tragjike kundër Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Më shumë se gjysma e toka tona iu dhuruan fqinjëve: Greqisë, Serbisë, Malit të Zi dhe Bullgarisë (sllavomaqedonasit në atë kohë nuk kishin identitet kombëtar, pra ishin bullgarë). Kështu, ambasadorët e gjashtë fuqive të mëdha të asaj kohe, kanë përligjur gjakderdhjen në Ballkan, duke lënë të hapura varrë që do të kullonin gjak gjatë gjithë shekullit XX. E njëjta gjë ndodhi edhe në vitin 1920, që për shkak të vendimeve të tilla, edhe pas Luftës së Parë Botërore, tokat tona mbetën të pushtuara nga vendet e përmendura. Me të drejtë, i Madhi At Gjergj Fishta e shan Europën e asaj kohe, duke e quajtur edhe kurvë: “Oj Zanë këndojmë, o të vajtojmë deshta me thanë…”.

28 Nëntori i tretë Shqiptar ndodhi në vitin 1944, kur Shqipëria u çlirua përfundimisht nga pushtuesit fashistë, mirëpo diplomacia ndërkombëtare, sërish na e la një Shqipëri të cunguar, duke njohur dhe përligjur edhe brenda shtetit shqiptar një diktaturë të egër komuniste, që shkatërroi edhe ato pak të arritura në rrafshin kombëtar – politik, ekonomik, kulturor… Ai regjim pushtuesve (grekërve, serbëve e sllavomaqedonasve), heshtas u lejonte dhunën e pandalshme mbi shqiptarët në trojet e tyre të pushtuara, deri në spastrime etnike e gjenocid.

28 Nëntori i vitit 1955, mu në kohën e gjenocidit rankoviqian mbi shqiptarët e Kosovës, në Prekaz të Drenicës lindi kryekomandantin Adem Jasharin, i cili do të niste Luftën Çlirimtare vendimtare, për t’u çliruar nga zgjedha serbiane. 28 Nëntori i vitit 1997 e shpalli botërisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. 28 Nëntori i vitit 2001, e solli me krenari, në qendrën e kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, kryeheroin tonë Gjergj Kastriotin – Skënderbe, i cili edhe sot u jep zemër shqiptarëve dhe u garanton se një ditë të afërme do të jenë pronarë të ligjshëm të të gjitha tokave të tyre.

Në këtë festë të madhe, që sivjet po e kremtojmë edhe në shenjë të Vitit të Gjergj Kastriotit – Skënderbe, kryekalorësit të Europës!

Zoti e bekoftë Ditën Tonë të Shenjtë – 28 Nëntorin!

Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe të gjitha tokat shqiptare jashtë kufijve të saj administrativë!

Zoti i bekoftë të gjitha qeniet arbërore!

Gëzuar!

blank

Stoltenberg: NATO-ja po shqyrton shtimin e përhershëm të trupave në Kosovë

VOA/Edlira Bllaca

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të hënën se aleanca do të bëjë çdo gjë që nevojitet për të ruajtur qëndrueshmërinë në Ballkanin Perëndimor dhe për këtë arsye do të diskutojë mundësinë e shtimit të përhershëm të pranisë ushtarake në rajon, për të mbajtur tensionet nën kontroll.

Ai i bëri këto komente në një konferencë shtypi në prag të takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s në Bruksel, në të cilin do të marrë pjesë edhe sekretari amerikan i Shtetit Antony J. Blinken. Takimi do të ketë në qendër të diskutimeve agresionin rus në Ukrainë dhe situatën në Ballkanin Perëndimor.

NATO-ja vendosi trupa shtesë në Kosovë pas një përleshjeje të armatosur ndërmjet policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh të armatosur në veri të vendit me 24 shtator, një ngjarje që cilësohet si më e renda që nga koha kur Kosova shpalli pavarësinë e saj në shkurt të vitit 2008.

“Tani po shqyrtojmë nëse kjo rritje duhet të jetë më afatgjate, nëse ka nevojë për kapacitete të reja, por deri më tani kemi ndërmarrë hapa të rëndësishëm duke shtuar numrin e trupave tona. Gjithashtu u bëjmë thirrje edhe Prishtinës edhe Beogradit që të angazhohen në mirëbesim në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian dhe besojmë se propozimi për Asociacionin e komunave me shumicë serbe mund të jetë një hap i rëndësishëm përpara për ta çuar këtë dialog në një drejtim më konstruktiv”, tha sekretari Stoltenberg.

Agjencia e lajmeve Reuters publikoi pamje të një toge ushtarësh britanikë duke ecur nëpër një rrugë me baltë në veri të Kosovës për të kontrolluar nëse ndonjë gjë e paligjshme po hyn në vend nga Serbia, pas sulmit të dy muajve më parë.

“Aktualisht jemi në veri të Kosovës në qendër të Portës Një, e cila është pikë e autorizuar e kalimit kufitar me Serbinë. Aktualisht jemi këtu në një patrullë rutinë, e cila përbëhet nga të kuptuarit e modeleve të jetesës dhe sigurimit të informacioneve për çdo aktivitet të paligjshëm ose të dyshimtë të cilat më pas i kthehen KFOR-it e më lart, për t’i ndihmuar në vendimmarrjen e tyre”, tha oficeri i tupave britanike, Joss Gaddie.

Ushtarët britanikë, po patrullojnë në turne 18 orëshe për të siguruar që asnjë armë apo individ i armatosur të mos hyj në Kosovë.

Udhëheqësit e Kosovës shprehën sot përkushtimin e tyre për anëtarësimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në NATO, duke theksuar se kjo do të siguronte paqe të qëndrueshme në rajon. Ata i bënë këto komente gjatë një ceremonie për shënimin e Ditës së kësaj force, që është shndërruar në ushtri të Kosovës.

“Qeveria e Republikës së Kosovës në më pak se tri vjet ka bërë më shumë se dyfishim të buxhetit për Ministrinë e Mbrojtjes, ka bërë gati trefishim të investimeve në armatim dhe më shumë se katërfishim të trajnimeve dhe shkollimeve të oficerëve dhe ushtarëve tanë jashtë vendit. Konkretisht për më pak se 32 muaj kemi dërguar 3459 ushtarë e oficerë jashtë vendit”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

“Sot Forca e Sigurisë është forcë e cila është trajnuar në bazë të standardeve më të larta të NATO-s, e cila jep kontribut jo vetëm për paqen dhe sigurinë në rajon por dhe përtej duke shërbyer së bashku me forcat amerikane, forcat e Mbretërisë së Bashkuar dhe ushtri të tjera aleate nëpër vende të ndryshme të botës në misione paqeruajtëse, duke dëshmuar kështu se ajo është e gatshme t’i bashkohet ushtrive tjera aleate ne aleancën më të fuqishme në historinë e njerëzimit, në aleancën e NATO-s”, tha presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Sulmi ndaj policisë së Kosovës ka shtuar shqetësimet se Rusia mund të përpiqet të destabilizojë Ballkanin Perëndimor për të hequr vëmendjen nga agresioni i saj në Ukrainë. Nën trysninë e zhvillimeve në terren, diplomacia perëndimore është vënë në përpjekje për të përshpejtuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke i kërkuar Prishtinës themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe ndërsa Beogradit njohjen de fakto të Kosovës.

blank

Albin Kurti: Do të jem në Shqipëri për ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zbuluar për mediat kosovare se do të vizitojë Shqipërinë e më tej Vlorën në ditën e Pavarësisë së Shqipërisë, ditën e nesërme.

Ai ka treguar se do të jetë në Vlorë, më 28 Nëntor në nderim të dëshmorëve e heronjve që sakrifikuan jetën e tyre për liri, për të kryere homazhe.

I pyetur për një mbledhje të mundshme mes dy qeverive shqiptare, Kurti është shprehur i sigurt që në të ardhmen do të ketë të tilla, por nuk ka përcaktuar asgjë.

“Sigurisht se do të kemi edhe mbledhje të qeverive në të ardhmen. Ndërkaq, unë sonte do të jem në Tiranë, për shkak se teatrot tona do të japin një shfaqje përmbyllëse me regji të Ilir Bokshit dhe njëkohësisht do të japin edhe çmimet përkatese. Ndërkaq, nesër do të jem në Vlorë, ku do të bëjmë homazhe, nderim për panumër dëshmorë e heronj të cilët sakrifikuan që të jemi të lirë e të bashkuar. Deri më tani kemi 184 marrëveshje dhe nuk ka asnjë qeveri në Kosovën e pavarur e cila ka bërë më shumë marrëveshje dhe zbatim të tyre sesa kjo e jona për rreth 2/3 e mandatit”, tha ai.bw

blank

O’Brien: Shkaktimi i trazirave në veri nënkupton përballje me NATO-n

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, i ka paralajmëruar të hënën Kosovën dhe Serbinë se shkaktimi i trazirave në veri të Kosovës nënkupton përballje me NATO-n.

“Është e rëndësishme që të dyja palët ta kuptojnë se, nëse ndodh ndonjë trazirë në veri, kjo nënkupton përballje me NATO-n”, tha O’Brien për gazetarë.

Ai tha se veriu i Kosovës duhet të jetë i qetë dhe i sigurt në mënyrë që Kosova dhe Serbia të shënojnë përparim politik në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian.

Gjendja në veriun e Kosovës, vendi i banuar me shumicë serbe, vazhdon të jetë e tensionuar prej fillimit të këtij viti, kur serbët lokalë i kundërshtuan kryetarët shqiptarë në katër komunat me shumicë serbe, të cilët dolën nga zgjedhjet e bojkotuara nga serbët në prill.

Më 24 shtator, gjendja u përshkallëzuan pasi Policia e Kosovës u sulmua nga një grup i armatosur i serbëve në fshatin Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku. Gjatë përleshjeve që pasuan u vranë edhe tre sulmues serbë.

Kosova ka fajësuar Serbinë për sulmin, por Beogradi ka mohuar përfshirjen në të.

Komentet e O’Brien vijnë në një kohë kur NATO-ja po mendon ta shtojë praninë e përhershme në Kosovë përmes misionit të vet paqeruajtës, KFOR.

Ai shtoi se sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, do të bisedojë për rritjen e tensioneve në Ballkanin Perëndimor gjatë takimit dyditor të ministrave të Punëve të Jashtme të shteteve të NATO-s, këtë javë në Bruksel.rel


Send this to a friend