VOAL

VOAL

Putini mirëpriti dhe uron fitoren e Orban

April 5, 2022

Komentet

Osmani takon presidenten e Parlamentit Evropian, e quan të pakursyer mbështetjen e saj për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola.

Takimi i tyre ka ardhur në Zvicër ku Osmani po qëndron në kuadër të Samitit për Paqe për Ukrainën.

“Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, është padyshim një ndër aleatet më të forta të popullit të Kosovës”, ka shkruar Osmani në Facebook.

“Në rrugën tonë drejt Bashkimit Evropian, mbështetja e saj vazhdon të jetë e pakursyer!”sn

U zgjodh eurodeputete, Hungaria liron nga arresti aktivisten anti-fashiste italiane

Një aktiviste antifashiste italiane është liruar nga arresti shtëpiak në Budapest, pasi u zgjodh në Parlamentin Evropian, që nënkuptonte se ajo kishte imunitet nga akuzat në lidhje me një sulm të supozuar ndaj neo-nazistëve.

Rasti i Ilaria Salis, 39 vjeç, një mësuese nga Monza, afër Milanos, ngjalli protesta diplomatike dhe zemërim në Itali pasi ajo u soll në gjykatë në Hungari me zinxhirë, me duar të lidhura me pranga dhe këmbë të lidhura gjithashtu.

Ajo u arrestua në Budapest në shkurt të vitit të kaluar pas një kundër-demonstrimi kundër një tubimi neo-nazist. Salis u akuzua për tre akuza për tentativë sulmi, si dhe se ishte pjesë e një organizate ekstreme të majtë.

Ajo i mohon akuzat, të cilat parashikonin një dënim deri në 11 vjet burg.

Në një letër drejtuar avokatit të saj, ajo detajoi kushtet me të cilat ishte përballur që nga arrestimi i saj: qelitë e infektuara me minj dhe insekte, moslejimi për t’u larë për ditë të tëra dhe mungesa e kujdesit mjekësor. Në maj, asaj iu dha arrest shtëpie në Budapest.

Salis fitoi vendin e saj si kandidate me Aleancën e Gjelbërve dhe të Majtë, e cila fitoi rreth 6.8% në votimin e së dielës.

Pas zgjedhjes së saj si deputete e Parlamentit Evropian, avokatët e saj kërkuan lirimin e saj bazuar në imunitetin që gëzojnë ligjvënësit e BE-së. Gjykata u përgjigj se ishte në pritje të komunikimit zyrtar për zgjedhjen e saj në Parlamentin Evropian.

Të hënën Salis telefonoi avokatët e saj në Itali për t’i njoftuar se kishte marrë vendimin e gjykatësit hungarez për lirimin e saj nga arresti shtëpiak.

“Më në fund! Ne jemi të kënaqur nga lajmet që vijnë nga Budapesti, eurodeputetja Ilaria Salis tani mund të kthehet në Itali dhe të përmbushë rolin e saj të ri siç tregohet nga qindra mijëra votues”, thanë Angelo Bonelli dhe Nicola Fratoianni, nga partia e Aleancës së Gjelbërve dhe të Majtë të Italisë në një deklaratë të përbashkët.

“Falënderimet tona shkojnë për të gjithë ata që, si ne, kanë qenë të indinjuar dhe nuk kanë pranuar gjendjen e tmerrshme në të cilën ajo u mbajt në burgjet e Orban gjatë këtyre muajve. Tani ajo mund të mbrojë së bashku me ne të drejtat civile dhe sociale të më të pambrojturve”.

Salis pritet të kthehet në Itali më 17 qershor, në ditëlindjen e saj të 40-të.

“Dërgimi i një krimineli në Parlamentin Europian nuk i sjell dobi as parlamentit europian dhe as votuesve”, tha Gergely Gulyás, një zëdhënës i qeverisë hungareze.

Zgjedhja e Salis në Itali, shtoi ai, krijoi “një imazh negativ të demokracisë italiane dhe të një pjese të vullnetit të votuesve që donin të dërgonin një kriminel në Parlamentin Europian”. bw

BE: Serbia s’mund të bëhet anëtare e BE pa normalizimin e raporteve me Kosovën

Serbia nuk mund të bëhet anëtare e BE-së pa normalizimin e raporteve të saj me Kosovën, tha për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, për Radion Evropa e Lirë.

“Marrëveshja e Ohrit aktualisht e bën këtë shumë të qartë: Nëse nuk ka progres në normalizimi, nuk do të ketë progres në negociatat e anëtarësimit”, shtoi ai.

Kjo deklaratë erdhi pasi ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, në një intervistë për edicionin e 13 qershorit të së përjavshmes NIN nga Beogradi, tha se njohja formale e Kosovës nuk do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE.

Bashkimi Evropian, megjithatë, nuk është shprehur qartë nëse njohja formale e Kosovës do të jetë kusht për Serbinë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe Stano përsëriti se “qëndrimi i bllokut rreth kësaj çështjeje mbetet i pandryshuar”.

“Qëndrimi i BE-së rreth kësaj nuk ka ndryshuar dhe mbetet i njëjti, siç u është thënë në të kaluarën dhe siç është cekur në kriteret e anëtarësimit”, tha Stano.

Prej se Kosova e shpalli pavarësinë 15 vjet më parë, Bashkimi Evropian është shprehur vazhdimisht se çështja e njohjes së Kosovës është një çështje në kompetencë të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe, si BE, ka mbajtur një qëndrim neutral ndaj statusit të Kosovës.

Por, në anën tjetër, Kosova ka raporte të veçanta kontraktuale me Bashkimin Evropian, përmes Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit, ndërsa në procesin e negociatave të anëtarësimit të Serbisë në BE nuk përfshihet territor i Kosovës.

Në BE gjithmonë kanë ngulur këmbë që të përdorin normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën si kusht për Serbinë. Interpretimin se a nënkupton “normalizimi i plotë” edhe njohjen formale të Kosovës nga Serbia, në BE ua kanë lënë palëve ta interpretojnë vetë.

Një zyrtar i BE-së, duke rikujtuar edhe ndryshimet në kornizën e negociatave të anëtarësimit të Serbisë në BE, ku në kapitullin 35 është përfshirë si kusht edhe normalizimi i raporteve me Kosovën, ka thënë se pa ketë normalizim, Serbia nuk mund të bëhet anëtare e BE-së.

Njëkohësisht, Bashkimi Evropian (BE) ka thënë se lobimi i Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare përben shkelje “të qartë” të Marrëveshjes së Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve fqinje.

“Marrëveshja për rrugën drejt normalizimit është e vlefshme dhe plotësisht detyruese për të dyja: Kosovën dhe Serbinë. Kjo përfshinë edhe nenin 4. – Lobimi i Serbisë kundër Kosovës është shkelje e qartë e kësaj marrëveshje”, tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, për Radion Evropa e Lirë.

Nën ndërmjetësimin e BE-së, Kosova dhe Serbia më 2023 arritën Marrëveshjen drejt normalizimit të marrëdhënieve. Më vonë ajo u bë e njohur si Marrëveshja e Ohrit, por edhe ajo ka mbetur kryesisht e pazbatuar.

Serbia loboi kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës në maj, i cili përfundimisht vendosi të mos e fut fare në agjendë kërkesën e Prishtinës për anëtarësim, pavarësisht se ajo i kaloi dy prej tri fazave të nevojshme./REL

Makron flet për shpërndarjen e parlamentit: Zgjedhjet e parakohshme, e vetmja mënyrë për të qartësuar gjërat

Ndërsa pas 18 ditësh në Francë mbahet raundi i parë i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, fushata e së cilës është më e shkurtra në historinë e republikës së pestë franceze, presidenti i vendit Emanuel Makron mbajti të parën konferencë me pyetje përgjigje me gazetarët që nga viti 2019.

Pas rezultatit të dobët që partia e tij Rilindja të qendrës së djathtë shënoi në zgjedhjet e së dielës për parlamentin evropian, nën nenin 12 të kushtetutës, presidenti francez shpërndau parlamentin dhe shpalli zgjedhjet e përkohshme.

Arsye për një lëvizje të tillë ai citoi  nevojën për dialog dhe reflektimin për mënyrën se si mund t’i shërbehet më së miri Francës. Presidenti francez i bëri thirrje politikanëve të moderuar nga e majta dhe e djathta t’i bashkohen kampit të tij për të mposhtur ekstremin e dashtë në zgjedhjet e ardhshme.

“Që nga zgjedhjet e së dielës, maskat kanë rënë. Shpërndarja e parlamentit është e vetmja mënyrë për të qartësuar gjërat. Jemi në një kohë kur vendi ynë duhet të ngrihet ndaj një numri sfidash dhe nuk mund të bllokohet nga ekstremet. Kthimi tek populli Sovran është i vetmi vendim republikan” u shpreh Makron.

Dalja e Makron para mediave erdhi në një kohë që partia e ekstremit të djathtë mitingu kombëtar e drejtuar nga Marine Le Pen fitoi më shumë se 31 për qind të votave të francezëve në zgjedhjet për parlamentin evropian. Kampi i Makron doli i dyti me 14.6 për qind të votave. sn

Scholz: Ta ndihmojmë Kievin në mbrojtjen ajrore

Kancelari gjerman përuron konferencën për rindërtimin e Ukrainës në Berlin

VOAL- “Unë do të doja t’u kërkoja të gjithëve që të mbështesin Ukrainën në mbrojtjen ajrore. Sepse rindërtimi më i mirë është ai që nuk duhet të fillojë kurrë”. Këtë e tha kancelari gjerman Olaf Scholz në hapjen e Konferencës për Rindërtimin e Ukrainës në Berlin. Kështu thuhet në lajmin e ATS, transmetuar nga RSI.

Nuk do të ketë “asnjë fitore ushtarake” dhe “asnjë paqe të diktuar” nga Vladimir Putin në luftën në Ukrainë, tha Scholz, duke shtuar se “e ardhmja e Ukrainës është në BE dhe kjo është e vlefshme”, shton lajmi.

Para fillimit të konferencës, ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck kishte nënvizuar se Konferenca për Ukrainën nuk ka të bëjë vetëm me “rindërtimin” e vendit, por ka edhe një dimension që lidhet me “mbrojtjen” dhe prodhimin e armëve, bën të ditur lajmi.

Ukraina shqyrton mundësinë e ruajtjes së avionëve luftarakë jashtë vendit për t’i mbrojtur nga sulmet ruse

Fotografi arkivi e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy derisa inspekton avionët luftarakë F-16 në bazën ushtarake në Eindhoven, Holandë, më 20 gusht, 2023/AP

 

VOA/Marrë nga Associated Press

KIEV – Ukraina po shqyrton mundësinë t’i ruajë një pjesë të avionëve luftarakë F-16, që pritet t’i marrë nga aleatët e saj perëndimorë, në baza të huaja, për t’i mbrojtur nga sulmet ruse, deklaroi një zyrtar i lartë ukrainas të hënën.

Belgjika, Danimarka, Holanda dhe Norvegjia janë zotuar se do t’i japin Ukrainës mbi 60 aeroplanë luftarakë amerikanë F-16 për t’i ndihmuar në mbrojtjen nga sulmet ruse. Pilotët ukrainas po kryejnë trajnime për pilotë para se Ukraina t’i marrë aeroplanët më vonë gjatë këtij viti.

Kreu i aviacionit të forcave ajrore të Ukrainës Serhii Holubtsov i tha Radio Evropës së Lirë se “një numër i caktuar i aeroplanëve luftarakë do të ruhen në baza të sigurta ajrore jashtë Ukrainës në mënyrë që të mos vihen në shënjestër këtu.”

Sipas tij, aeroplanët F-16 ka mundësi të zëvendësojnë aeroplanët e dëmtuar luftarakë ndërkohë që riparohen si dhe për trajnimin e pilotëve ukrainase jashtë vendit.

“Në këtë mënyrë gjithmonë do të kemi një numër të caktuar aeroplanësh luftarakë në flotën tonë operacionale që i përgjigjet numrit të pilotëve tanë,” tha ai. “Po të kishim më shumë pilotë, do të mbanim më shumë aeroplanë luftarakë në Ukrainë.”

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se Moska mund të konsiderojë goditjen e bazave në shtetet e NATO-s që mund të ruajnë aeroplanët ushtarakë që përdoren në Ukrainë.

“Nëse ato vendosen në bazat ajrore jashtë kufijve të Ukrainës dhe përdoren në luftime, atëherë na duhet të shqyrtojmë se si dhe ku t’i sulmojmë pajisjet që përdoren kundër nesh,” deklaroi zoti Putin vitin e kaluar. “Përbën një rrezik serioz për përfshirjen e mëtejshëm të NATO-s në konflikt.”

Në mars, udhëheqësi rus sërish paralajmëroi aleatët perëndimorë të Ukrainës që të mos i vënë në dispozicion bazat ajrore prej nga aeroplanët F-16 mund të niseshin për të goditur forcat ruse. Ato baza mund të bëhet “objektiv legjitim”, tha ai.

“Aeroplanët F-16 kanë aftësinë që të bartin armë bërthamore dhe do ta kemi këtë parasysh kur organizojmë operacionet tona luftarake”, deklaroi zoti Putin.

Shefi i komisionit të mbrojtjes së Dhomës së Ulët të parlamentit rus Andrei Kartapolov i tha agjencisë së lajmeve Ria Novosti të hënën që bazat e NATO-s që do të mbajnë avionët F-16 të Ukrainës do të jenë “objektiva legjitime” të Moskës nëse ata avionë përdoren për të sulmuar Rusinë.

Për ruajtjen e avionëve F-16 nga sulmet, nevojiten pista të standardit të lartë dhe streha të përforcuara. Nuk është e qartë se sa baza ajrore në Ukrainë përmbushin ato standarde dhe sigurisht se ato shpejt do të sulmohen nga Rusia.

Sipas zotit Holubtsov, avionët F-16 do të ndihmojnë mbrojtjen e vijës dhe rajoneve kufitare nga bombat e komanduara ruse të cilat po u shkaktojnë dëme trupave dhe banorëve të atyre zonave, përfshirë në qytetin e Kharkivit. Këto janë bomba të periudhës sovjetike, të pajisura me sisteme komanduese dhe që lëshohen nga aeroplanë që fluturojnë mbi rrezet e sistemeve mbrojtëse ajrore.

E djathta ekstreme përparon në zgjedhjet për Parlamentin Evropian

Radio Evropa e Lirë

Rezultatet preliminare tregojnë se partitë e qendrës, liberale dhe socialiste do të ruajnë shumicën në Parlamentin Evropian, por fitorja e së djathtës ekstreme u dha goditje të brendshme udhëheqësve të disa vendeve, përfshirë Francën dhe Gjermaninë.

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian u mbajtën nga data 6 deri më 9 qershor në të 27 vendet e Bashkimit Evropian.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shpalli zgjedhjet e parakohshme kombëtare, pasi partia e tij u mposht bindshëm nga rivalja e ekstremit të djathtë.

Macron shpërndau Parlamentin dhe shpalli datën e votimeve më 30 qershor.

“Kam vendosur t’ju mundësoj me votë zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare”, tha ai.

Partia Fronti Kombëtar – e udhëhequr nga rivalët e Macronit, Marine Le Pen dhe Jordan Bardella – shënoi një nga sukseset më të mëdha në mesin e partive të ekstremit të djathtë në Evropë.

Rezultatet preliminare treguan se ajo siguroi mbi 30 për qind vota më shumë se Rilindja e qendrës e Macronit.

Goditje të ngjashme sikurse Macron përjetoi edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Socialdemokratët e tij shënuan rezultatin më të keq ndonjëherë, duke dalë të tretët pas Demokristianëve opozitarë dhe pas partisë së ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (Afd).

AfD-ja u përball me një sërë skandalesh kohëve të fundit – përfshirë spiunazh dhe ndërhyrje të huaja – por mbështetja për të mbeti e qëndrueshme.

“Pas breshërisë së javëve të fundit, ne jemi forca e dytë më e madhe. Dhe unë po ju them: e vetmja rrugë është lart”, tha bashkëudhëheqësja e partisë, Alice Weidel.

E djathta shënoi fitore edhe në Spanjë, si dhe përparim të konsiderueshëm në Hungari.

Në Holandë, Partia e Lirisë e ekstremit të djathtë doli e dyta, ndërsa në Austri, partia me të njëjtin emër doli fituese.

Në Itali, kryeministrja Giorgia Meloni do të vazhdojë udhëheqjen e politikave të vendit, pasi partia e saj e ekstremit të djathtë, Vëllezërit e Italisë, mundi Partinë Demokratike të qendrës së majtë.

“Faleminderit italianëve që vazhdojnë të na zgjedhin… Jam krenare për rezultatin”, u tha Meloni mbështetësve të saj.

E djathta ekstreme, megjithatë, nuk ka performoi mirë në Belgjikë, Çeki, Hungari, Finlandë dhe Poloni.

“Qendra po mbahet, por është gjithashtu e vërtetë se ekstremet në të majtë dhe në të djathtë kanë fituar mbështetje”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Dhe kjo është arsyeja përse rezultati vjen me përgjegjësi të madhe për partitë e qendrës”, tha von der Leyen, e cila po ashtu synon rizgjedhjen.

Shumicën në Parlamentin Evropian, i cili ka 720 vende, pritet ta formojë sërish Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë, e cila, sipas rezultateve preliminare, ka fituar 184 ulëse.

Por, rezultati i së djathtës brenda Parlamentit Evropian mund ta bëjë më të vështirë miratimin e legjislacionit të ri, që mund të jetë i nevojshëm për t’iu përgjigjur sfidave të sigurisë, ndikimit të ndryshimeve klimatike ose konkurrencës industriale nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara. Radio Evropa e Lirë

Përgatiti: Valona Tela

Presidenti francez Macron shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare pas humbjes në zgjedhjet e BE-së

VOA

Presidenti francez Emanuel Macron vendosi shpërndarjen e parlamentit të Francës dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme në vend pasi partia e tij pësoi një humbje të rëndë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Në një fjalim drejtuar kombit nga pallati presidencial Elysee, presidenti Macron tha se “kam vendosur t’ua kthej zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare përmes votimit. Prandaj po shpërndaj Asamblenë Kombëtare”.

Votimet do të zhvillohen në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, tha ai.

Vendimi pasoi rezultatet e para të zgjedhjeve të së dielës për Parlamentin Evropian, që flasin për një përparësi të partisë së ekstremit të djathtë, e cila mposhti pro evropianët e presidentit Macron, sipas anketave franceze.

Udhëheqësja e së djathtës së skajshme, Marine Le Pen, mirëpriti vendimin e presidentit Macron.

“Ne jemi të gatshëm të marrim pushtetin nëse populli francez na jep besimin në zgjedhjet e ardhshme legjislative. Jemi të gatshëm ta ngremë vendin përsëri në këmbë. Ne jemi të gatshëm të mbrojmë interesat e popullit francez, jemi të gatshëm t’i japim fund emigracionit masiv Ne jemi të gatshëm ta bëjmë përparësi fuqinë blerëse të popullit francez, jemi gati të fillojmë ri-industrializimin e vendit”, tha zonja Le Pen, lista e së cilës, sipas projeksioneve të para, fitoi rreth 32 për qind të votave, më shumë se dyfishi i listës së presidentit Macron, që fitoi 15 për qind të votave.

Partitë qeverisëse jopopullore të Gjermanisë dolën me rezultate të dobëta, ndërsa Alternativa për Gjermaninë e ekstremit të djathtë shënoi rritje ne votimet e së dielës për Parlamentin Evropian. Opozita konservatore kryesore doli ndërkaq forca politike kryesore, sipas anketave të para.

Projeksionet treguan se socialdemokratët e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz fituan rreth 15 për qind të votave, duke u radhitur pas Alternativës për Gjermaninë, (AfD) të ekstremit të djathtë që fitoi pak më shumë se 16 për qind të votave.

Anketat treguan se të Gjelbrit, partia e dytë më e madhe në koalicionin e kancelarit Scholz, fitoi 12 për qind të votave, ndryshe 20.5 për qind sa kishte fituar pesë vjet më parë. Mbështetja për Demokratët e Lirë pro biznesit, partia e tretë në qeverinë aktuale doli me 5 për qind.

Blloku Kristian-Demokrat i qendrës së djathtë i Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbizotëroi anketat në vendin më të populluar të bllokut me pothuajse 30 për qind të votave.

Sipas anketave grupi konservator i kryeministres italiane Giorgia Meloni fitoi shumicën e votave, duke konfirmuar statusin e saj si partia më popullore në Itali.

Ndërkohë në Austri, Partia e Lirisë, e ekstremit të djathtë, duket të etë fituese me mbi 25 për qind të votave.

Në Holandë, partia nacionaliste dhe kundër migrimit e zotit Geert Wilders, pritet të fitojë shtatë prej 29 vendeve që i takojnë këtij vendi në Parlamentin Evropian.

Ligjvënësit e Parlamentit Evropian prej 720 vendesh ushtrojnë ndikim në çështjet që nga rregullat financiare te politikat klimatike dhe bujqësore. Ata miratojnë buxhetin e BE-së, i cili financon mes tjerash projektet e infrastrukturës, subvencionet e fermave dhe ndihmën për Ukrainën. Ata ushtrojnë të drejtën e vetos për emërimin e komisionit të fuqishëm të BE-së.

Këto zgjedhje mbahen në një kohë sprove për besimin e votuesve në bllokun prej rreth 450 milionë banorësh. Gjatë pesë viteve të fundit, BE-ja është tronditur nga pandemia e koronavirusit, rënia ekonomike dhe një krizë energjetike e nxitur nga konflikti më i madh tokësor në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Por fushata politike shpesh përqendrohet në çështjet e brendshme të vendeve anëtare dhe jo në interesat më të gjera evropiane.

De Riu: S’jemi kundër hapjes së Urës së Ibrit, por duhet të bëhet në koordinim me partnerët

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonello De Riu thotë se hapja e urës mbi Lumin Ibër duhet të bëhet në koordinim me faktorët ndërkombëtarë. Ky veprim, sipas tij, reflekton në aspektin e sigurisë dhe si i tillë duhet të vlerësohet me kujdes.

De Riu në një intervistë për KosovaPress, potencon se Italia nuk është kundër hapjes së urës, porse shton se kjo duhet të bëhet në koordinim me Bashkimin Evropian, vendet e QUINT-it dhe komunitetin ndërkombëtar në përgjithësi.

“Hapja e urës, siç është thënë edhe në nivel të Bashkimit Evropian dhe të Quint-it, duhet të jetë një akt i përbashkët përmes një operacioni të koordinuar me faktorët ndërkombëtarë. Prandaj, ajo që kërkojmë, si në shumë situata të tjera, është që të ketë koordinim me komunitetin ndërkombëtar. Hapja e kësaj ure, duke pasur reflektime nën aspektin e sigurisë, sipas nesh duhet të vlerësohet me kujdes. Nuk jemi kundër hapjes së urës, por kërkojmë, si në shumë situata të tjera, që të ketë një koordinim me Bashkimin Evropian, me vendet e QUINT-it dhe me komunitetin ndërkombëtar në përgjithësi”, thotë De Riu.

Sipas tij, momentalisht nuk ka ndonjë rrezik të madh të përshkallëzimit të situatës në Kosovë, ngase sipas tij, ushtarët e KFOR-it, po i monitorojnë kufijtë e vendit duke garantuar stabilitet dhe siguri.

“Për momentin nuk shohim një rrezik të madh të përshkallëzimit për arsyen e thjeshtë se kemi ushtarë të KFOR-it që monitorojnë kufijtë e vendit dhe garantojnë stabilitetin dhe sigurinë e Kosovës. Dhe dua t’iu kujtoj se në kuadër të kontingjentit të KFOR-it, numri më i madh i kontingjentit kombëtar brenda forcave të KFOR-it, janë italianë, me 815 ushtarë italianë që monitorojnë sigurinë e Kosovës dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë”, thotë De Riu.

Ndër të tjera, De Riu flet edhe për liberalizmin e vizave në Kosovë, për çka shpreson se do të sjellë rritje të vizitave të qytetarëve kosovarë në Itali, ngase kjo mund të rrisë gjithashtu numrin e fluturimeve drejt Italisë.

“Liberalizimi i vizave u ka mundësuar – më në fund – shumë qytetarëve kosovarë që të udhëtojnë në Evropë për turizëm apo edhe për të takuar të dashurit e tyre dhe kjo padyshim që ndodh edhe në Itali, ku janë mbi 46.000 qytetarë kosovarë që jetojnë në vendin tim. Natyrisht se është edhe një nxitje për turizmin dhe shpresojmë që liberalizimi i vizave do të sjellë një rritje të vizitave të qytetarëve kosovarë në Itali dhe kjo mund të rrisë gjithashtu numrin e fluturimeve drejt Italisë, aktualisht e kufizuar vetëm në qytetin e Milanos, vetëm dy herë në javë. Ne po punojmë për ta rritur numrin e fluturimeve edhe në qytete të tjera”, potencon De Riu.

Ambasadori italian në Kosovë, Antonello De Riu thotë se të dhënat e vitit të kaluar tregojnë se është rritur numri i eksporteve italiane në Kosovë dhe anasjelltas.

Ai shton se po punohet në rritjen e ndërveprimit mes biznesmenëve kosovarë dhe atyre italianë.

“Është ende herët për ta thënë me siguri, por të dhënat e vitit të fundit (2023) pasqyrojnë një trend në rritje të shkëmbimeve tregtare, duke rritur eksportet italiane në Kosovë dhe gjithashtu ato kosovare në Itali. Aktualisht, sipas mendimit tim, me të dhëna ende shumë të paplota, është e vështirë të bëhen parashikime se sa mund të ndikojë rritja e vizitave të qytetarëve kosovarë për arsye turistike në shkëmbimet tona tregtare. Ne gjithsesi po punojmë për të rritur ndërveprimin mes biznesmenëve kosovarë dhe italianë në mënyrë që të krijohen mundësi më të mëdha për biznes dhe investime, edhe këtu në Kosovë”, u shpreh ambasadori i Italisë në Kosovë, Antionello De Riu.

Trafiku i emigrantëve, kapen në një kamion 14 shqiptarë e vietnamezë

Policia franceze gjeti 14 shqiptarë dhe vietnamezë në një kamion, duke zbuluar kështu një rrjet të trafikut të emigrantëve nga Franca në Irlandë.

Shqiptarët dhe vietnamezët kishin hipur në një kamion bagëtish me destinacion Dublinin në Irlandë, u arrestuan nga policia kufitare e Cherbourgut, në portin e këtij qyteti në Francë.

Këto të fundit kishin hipur në një rimorkio kamioni, që zakonisht transportonte bagëti.

Kamioni, i regjistruar në Irlandën e Veriut, do të udhëtonte për në Dublin.

“Një hetim është duke u zhvilluar,” tha me Hugues Toulliou, drejtor ndër-departamental i PAF. bw

Macron e konfirmon: Avionë francezë ‘Mirage 2000’ për Ukrainën

Franca planifikon t’i sigurojë Ukrainës avionë luftarakë Mirage 2000, tha presidenti Emmanuel Macron për stacionet televizive franceze. Ai tha se sot me rastin e vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Francë si pjesë e festimeve të përvjetorit të D-Day, qeveria e tij do të njoftojë se do t’i sigurojë avionët luftarakë Ukrainës.

Ai nuk specifikoi se sa Mirazhe do të ofronte Franca, deri kur ose me çfarë kushtesh financiare. Macron tha se Franca ka propozuar që pilotët ukrainas të trajnohen në Francë duke nisur nga kjo verë. Mirage 2000 është një avion luftarak me shumë funksione, me një motor. sn

Bashkimi Evropian voton këto 4 ditë, rezultatet të dielën në orën 23:00

Nga Bernd Riegert, Deutsche Welle

350 milionë qytetarë të BE-së do të mund të votojnë drejtpërdrejt për parlamentin e tyre nga e enjtja deri të dielën këtë javë. Skeptikët e BE dhe nacionalistët mund të forcohen.

Roberta Metsola, Presidentja demokristiane e Parlamentit Evropian nga Malta, vizitoi të 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian muajt e fundit me sloganin “Përdorni zërin tuaj”. Në diskutime të shumta në bashki, universitete dhe shkolla, ajo u përpoq të interesonte veçanërisht votuesit e rinj për zgjedhjet evropiane, të cilat mbahen çdo pesë vjet. “Fotografia që shihni në mendjen tuaj të Parlamentit Evropian janë këto mbi 700 ulëse blu. Këto vende do të caktohen pavarësisht nëse votoni apo jo. Por tani ju keni një zgjedhje, mund të bëni ndryshimin, mund të ndikoni se kush do të ulet në bankat parlamentare”, u tha Roberta Metsola të rinjve në Danimarkë.

Por nxjerrja në vendvotime e 350 milionë votuesve me të drejtë vote në Bashkimin Evropian në zgjedhjet e dyta më të mëdha demokratike në botë, pas Indisë, nuk është aq e lehtë. Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhjet e fundit, në vitin 2019 ishte vetëm rreth 50 për qind. Në sondazhin e pranverës të opinionit publik, BE-ja zbuloi se këtë herë interesi për zgjedhjet ishte rreth 60 për qind. Prandaj, pjesëmarrja në votime mund të rritet. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për këto zgjedhje, të cilat shumë kampe politike i kanë shpallur “zgjedhje fati” apo “zgjedhje drejtimi”. Sepse, statistikisht, rezulton se mesi i spektrit politik zakonisht përfiton nga pjesëmarrja e lartë.

Në shumë vende të BE-së, përfshirë Gjermaninë, fushata zgjedhore u formësua nga diskutimi i sigurisë dhe mbrojtjes në sfondin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Megjithatë, sipas sondazheve të opinionit publik, politikat ekonomike dhe sociale janë çështjet më të rëndësishme në 27 shtetet anëtare. Politika e migracionit nuk luajti ndonjë rol vendimtar në shumicën e vendeve të BE-së në këtë fushatë.

Në sondazhe parashikohet rritja e forcave djathtiste

Në shumë vende, aktivistët janë të shqetësuar për rritjen e pritshme të numrit nga konservatorët e krahut të djathtë skeptikë ndaj BE-së deri tek radikalët e krahut të djathtë. Arsye kjo për kancelarin Olaf Scholz (SPD) për të lëshuar paralajmërime të errëta. “Disa populistë kërkojnë që Gjermania të largohet nga Bashkimi Evropian. Të tjerë e shohin Rusinë e Putinit ose Kinën e Xi Jinping si modele për Evropën. E ka dhe të tillë që duan të shkatërrojnë BE-në – çfarë çmendurie vetëshkatërruese! Evropa dhe Bashkimi Evropian sigurojnë prosperitetin dhe të ardhmen tonë”, tha Olaf Scholz në një video parazgjedhore ku bën thirrje për votim.

Në Francë, Itali, Holandë, Belgjikë, Austri dhe Hungaripartitë e djathta janë në vendin e parë për sa i përket votuesve. Në Poloni, Gjermani e Suedi, partitë e krahut të djathtë mund të bëhen forca e dytë ose e tretë. Alternativa për Gjermaninë (AfD), e cila është pjesërisht ekstremiste e krahut të djathtë, është afërsisht e barabartë me dy partitë në pushtet, SPD dhe të Gjelbërit, me rreth 15 për qind. Në Gjermani, opozita Kristiandemokrate (CDU/CSU) kryeson me 30 për qind. Pritet që numri i vendeve blu në sallën plenare të Parlamentit Evropian për partitë e ekstremit të djathtë të rritet ndjeshëm, në 21 deri në 25 për qind. Por kjo nuk mjafton për shumicën vendimtare.

Meloni dëshiron të krijojë një aleancë të krahut të djathtë

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni, e cila edhe kryeson familjen e djathtë europiane EKR, ka njoftuar se dëshiron të krijojë një koalicion të stilit italian në Parlamentin Europian. Meloni ka 18 muaj që drejton Italinë me një aleancë të populistëve të krahut të djathtë, ekstremistëve të djathtë dhe kristiandemokratëve. Ajo dëshiron të thyejë koalicionin aktual jozyrtar të madh të qendrës në Parlamentin Evropian, i cili përbëhet nga socialdemokratët, liberalët dhe kristiandemokratët.

“Ne jemi në prag të zgjedhjeve vendimtare, sepse për herë të parë zgjedhjet evropiane mund t’i japin fund një mazhorance të panatyrshme dhe kundërproduktive,” tha Giorgia Meloni gjatë një paraqitjeje në fushatë në Spanjë. Ajo dëshiron të themelojë një bllok nacionalist të ri të krahut të djathtë.

Demokristianët dhe e djathta

Kandidatja kryesore e kristiandemokratëve evropianë, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, nuk përjashton bashkëpunimin e ardhshëm me Meloni & Co. Ursula von der Leyen tha në disa debate televizive se është e rëndësishme nëse deputetët mbështesin Ukrainën dhe i kushtojnë vëmendje vlerave evropiane, e jo aq anëtarësimit në parti. Von der Leyen tha për Melonin: “Edhe ajo është qartë pro-evropiane. Ajo është kundër Putinit, e tha shumë qartë. Mbështet shtetin e të drejtës. Nëse mbetet kështu, ne do të ofrojmë bashkëpunim”.

Socialdemokratët, Liberalët, Të Gjelbrit dhe e Majta kritikuan ashpër këtë kurs të ri të kristiandemokrates von der Leyen. Sipas sondazheve të fundit, Kristiandemokratët dhe Socialdemokratët mbeten afërsisht në pozitat e njëjta si deri tani. Liberalët, të Gjelbërit dhe të Majtët do të humbasin. Në periudhën e re legjislative në Parlamentin Evropian do të ketë 720 mandate, 15 më shumë se më parë.

Pushteti i kufizuar i PE

Çfarëdo koalicioni të formohet pas formimit të grupeve parlamentare, duhet pasur parasysh se Parlamenti Evropian është vetëm një nga dy dhomat legjislative të barabarta. Nuk mund të vendosë vetë dhe nuk mund të zgjedhë qeveri, por varet nga bashkëpunimi me Këshillin e Bashkimit Europian, ku përfaqësohen të gjitha 27 qeveritë e shteteve anëtare. Sidoqoftë Parlamenti Evropin është unik për nga domethënia, sepse asnjë rajon tjetër në botë nuk ka një institucion të krahasueshëm që mund të nxjerrë ligje përtej kufijve kombëtarë.

Tradicionalisht, votimi zhvillohet për katër ditë. Zgjedhjet në Holandë fillojnë më 6 qershor. Shumica e shteteve votojnë të dielën, më 9 qershor. Rezultatet e besueshme mbi shpërndarjen e vendeve në Parlamentin e dhjetë Evropian do të publikohen të dielën në orën 23:00.

Image


Send this to a friend