VOAL

VOAL

Polonia shënon 80-vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore

September 1, 2019
blank

Komentet

blank

Ndahet nga jeta kardinali i famshëm Anxhelo Sodano

VOAL- Kardinali Angelo Sodano, Sekretar Emeritus i Shtetit dhe Dekan Emeritus i Kolegjit të Kardinalëve, vdiq në Romë në moshën 94-vjeçare.

Ditët e fundit, gjendja shëndetësore e kardinalit të moshuar, i lindur në Isola d’Asti më 23 nëntor 1927, ishte përkeqësuar pas një infeksioni të fundit nga Covid19. Sëmundja iu shtua edhe patologjive të tjera që vuante prej disa kohësh kardinali i famshëm, i cili u shtrua në klinikën Roman Columbus.

Sekretari i Shtetit me dy Papë, i emëruar në vitin 1991 nga Gjon Pali II, më 15 shtator 2006 Benedikti XVI kishte pranuar dorëheqjen e tij nga detyra. Më 21 dhjetor 2019, Papa Françesku kishte pranuar dorëheqjen nga detyra e Dekanit të Kolegjit të Kardinalëve. rsi-eb

blank

OKB thotë se janë vrarë më shumë se 4.000 civilë në Ukrainë

RFE/RL

Më shumë se 4.000 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, megjithëse numri i saktë është ndoshta shumë më i lartë, tha Zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR).

Gjithsej 4.031 njerëz u vranë, duke përfshirë gati 200 fëmijë, sipas OHCHR, e cila ka dhjetëra vëzhgues në vend. Shumica u vranë gjatë bombardimeve ose sulmeve ajrore.

OHCR nuk ka përmendur se kush ishte përgjegjës për vdekjet e civilëve. Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në konflikt.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke folur me aktivistët indonezianë, më 27 maj, tha se rreth 12 milionë njerëz ishin zhvendosur për shkak të luftës në Ukrainë dhe se rreth 5.5 milionë ishin larguar nga vendi.

Rusia nisi pushtimin e Ukrainës fqinje më 24 shkurt.

blank

Scholz i bindur që Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë

RFE/RL

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se tre muaj të luftës kanë treguar se presidenti rus, Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë dhe nuk mund të diktojë kushte për ndonjë marrëveshje rreth luftimeve.

Duke folur në ditën e fundit të Forumit Ekonomik Botëoror, që mbahet në Davos të Zvicrës, Scholz ka thënë se pushtimi i gjithë Ukrainës “duket më larg tani sesa në fillim të luftës”.

Pas përpjekjeve të dështuara për të marrë kontrollin e dy qyteteve të mëdha të Ukrainës, Kievin dhe Harkivin, Moska e ka kthyer fokusin në rajonet lindore, ku prej vitit 2014 mbështetet luftimet e separatistëve në ato zona.

“Putin nuk duhet ta fitojë këtë luftë dhe jam i bindur se nuk do ta fitojë”, ka thënë Putin.

Disa ditë më parë, ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, ka sugjeruar se rikthimi në një “status quo”, para pushtimit rus të 24 shkurtit, do të ishte ideal.

Mirëpo Scholz ka thënë se një skenar i tillë nuk është opsion pasi nënkupton se Krima, e aneksuar në mënyrë të paligjshme nga Rusia më 2014, dhe rajonet lindore të kontrolluara nga separatistët, të konsideroheshin të humbura nga Ukraina.

“Nuk do të ketë paqe të diktuar”, ka shtuar Scholz.

“Ukraina nuk do ta pranojë këtë, dhe as ne”.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë.

blank

Bilanc tronditës, më shumë se 150 fëmijë të vrarë nga rusët në rajonin e Donetskut

Luftimet në lindje të Ukrainës sa vijnë e bëhen më të ashpra.

Prokurori i përgjithshëm i Ukrainës ka deklaruar se më shumë se 150 fëmijë janë vrarë në rajonin e Donetskut, që kur Rusia nisi pushtimin e saj, raporton “BBC“.

Shifra është dukshëm më e lartë se në çdo rajon tjetër të vendit. Shifra mbarëkombëtare është të paktën 240 fëmijë të vrarë në të gjithë vendin.

Që muajin e kaluar, Rusia ka vënë fokusin e saj në marrjen e kontrollit të plotë të rajonit të Donbasit. bw

blank

Rusia sulmon 40 qytete në rajonet e Donbasit dhe Luhanskut

Forcat ruse kanë sulmuar më shumë se 40 qytete në rajonet lindore Donbas dhe Luhansk, tha ushtria e Ukrainës.

“Okupatorët qëlluan mbi më shumë se 40 qytete në rajonin Donetsk dhe Luhansk, duke shkatërruar ose dëmtuar 47 objekte civile, përfshirë 38 shtëpi dhe një shkollë. Si rezultat i këtij bombardimi pesë civilë vdiqën dhe 12 u plagosën,” tha Task Force e ushtrisë së Ukrainës në Facebook.

Muajin e kaluar, Rusia e ka kthyer fokusin e saj në marrjen e kontrollit të plotë të rajonit të Donbasit.

Rusia ka dërguar mijëra trupa në rajon, duke sulmuar nga të tri anët në një përpjekje për të rrethuar forcat ukrainase që qëndrojnë në qytetet Severodonetsk dhe Lysychansk. Rënia e tyre do ta vinte të gjithë provincën Luhansk nën kontrollin rus, një synim kryesor i luftës së Kremlinit.

Të dielën, Guvernatori i Luhanskut, Serhiy Gaidai, kishte akuzuar Rusinë për “politikën e tokës së djegur” në përpjekjet për të kapur Severodonetsk.

Gaidai paralajmëroi se forcat ruse kanë shkatërruar të gjitha, përveç një ure, mbi lumin Donets dhe tha se qyteti është në rrezik shkëputjeje. syri.net

blank

Kuleba: “Të vriten eksportet ruse”

Për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë është e nevojshme të ndalohet blerja e produkteve ruse, tha në Davos shefi i diplomacisë së Kievit

VOAL- Një thirrje për të “vrarë eksportet ruse” për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë. Dmytro Kuleba e deklaroi të mërkurën në Davos, ku po merr pjesë në punën e WEF.

Është e nevojshme të ndalohet blerja e produkteve ruse, tha kreu i diplomacisë në Kiev para pjesëmarrësve të edicionit të vitit 2022 të Forumit Ekonomik Botëror. “Ne duhet ta bëjmë Rusinë të paguajë”, tha ai, duke thënë më vonë se ishte i shqetësuar se Hungaria po bllokonte paketën e re të sanksioneve të BE-së kundër Moskës.

Ministri i Jashtëm ukrainas, ashtu si presidenti Zelensky, hodhi poshtë hipotezën e heqjes dorë nga territoret për të arritur paqen. Rusia po bën “një luftë të plotë në Donbass” dhe situata në terren është “jashtëzakonisht e keqe” për forcat ukrainase, theksoi ai. “Ne kemi nevojë urgjente për sisteme raketore me shumë përdorime, sepse rusët kanë një numër të madh të tyre”, tha ai, duke shtuar se çdo vonesë në furnizimet me armë të rënda rezulton në më shumë viktima dhe humbje territoriale.

Sa i përket efekteve të konfliktit në sigurinë ushqimore, Ukraina është e gatshme të krijojë një korridor për tranzitin e ngarkesave me drithëra nga Odessa, por me kusht që porti të pastrohet dhe të ketë garanci për të shmangur depërtimin nga anijet ruse. Megjithatë, “si mund të jemi të sigurt se sapo të krijohen pasazhe të sigurta, Rusia nuk do të shkelë një marrëveshje të tillë?” vuri në dukje Kuleba.

blank

Zelensky dënon idenë e Kissinger për negociata me Rusinë si të vitit 1938

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i është kundërpërgjigjur ashpër deklaratës së ish-sekretarit amerikan të shtetit, Henry Kissinger, i cili sugjeroi se negociatat e paqes duhet të synojnë krijimin e kufijve përgjatë “vijës së kontaktit” në Donbas siç ekzistonte në prag të pushtimit rus.

Kissinger dha këtë mesazh përmes një lidhje skype në Forumin e Davos.

Në një video-mesazh të mërkurën, Zelensky tha: “Pavarësisht se çfarë bën shteti rus, është dikush që thotë: “le të marrim parasysh interesat e tij”. Këtë vit në Davos u dëgjua përsëri. Pavarësisht nga mijëra raketa ruse që goditën Ukrainën. Pavarësisht dhjetëra mijëra ukrainas të vrarë. Pavarësisht Bucha dhe Mariupol, etj. Pavarësisht qyteteve të shkatërruara. Dhe pavarësisht “kampeve të filtrimit” të ndërtuara nga rusët shtet, në të cilin ata vrasin, torturojnë, përdhunojnë dhe poshtërojnë si në një rrip transportieri.

“Rusia i ka bërë të gjitha këto në Evropë. Por megjithatë, në Davos, për shembull, zoti Kissinger del nga e kaluara e thellë dhe thotë se një pjesë e Ukrainës duhet t’i jepet Rusisë.”

(BalkanWeb)

blank

Ukraina akuzon NATO-n: Nuk ka bërë absolutisht asgjë në lidhje me pushtimin rus, po rri mënjanë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka kritikuar NATO-n se nuk ka bërë “absolutisht asgjë” në lidhje me pushtimin rus të vendit të tij, njoftoi “Euronews” të mërkurën.

“NATO-ja po rri mënjanë dhe nuk po bën asgjë, ndërsa Bashkimi Evropian po merr vendime revolucionare për të ndihmuar Ukrainën”, ka thënë Kuleba të mërkurën në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Luftimet janë shtuar rreth katër qyteteve në Donbas, ndërsa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka akuzuar Rusinë se e ka forcuar plotësisht ushtrinë ruse rreth qyteteve Liman, Popasna, Severodonetsk dhe Slaviansk.

Ligjvënësit rusë kanë miratuar të mërkurën një projektligj që rrit kufizimin e moshës për njerëzit që i bashkohen ushtrisë, veprim ky që vjen si rezultat i përpjekjeve të Rusisë për të rekrutuar sa më shumë ushtarë. bw

blank

Rusët s’kanë të ndalur, sulmojnë për herë të parë qytetin e madh në Jug të Ukrainës, raportime për të vdekur e të plagosur

Autoritetet ukrainase kanë pretenduar se dy zona të qytetit të madh jugor Zaporizhzhia janë goditur nga raketat ruse, ku si pasojë ka vdekur një person e janë plagosur tre të tjerë.

Sulmi në këtë qytet ka ndodhur për herë të parë që prej nisjes së pushtimit.
Administrata rajonale thotë se një qendër tregtare dhe të paktën 62 shtëpi u dëmtuan.
Kujtojmë se pjesa më e madhe e ofensivës ruse është e përqendruar në Ukrainën lindore, por forcat ruse janë nën kontrollin e një pjese të rajonit të madh të Zaporizhzhia, duke përfshirë stacionin e madh të energjisë bërthamore në bregun jugor të lumit Dnieper.

Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka mbledhur tre nga grupet e saj taktike të batalionit në Vasylivka rreth 50 km (30 milje) në jug të Zaporizhzhia, por nuk është ende e qartë nëse ata planifikojnë të nisin një ofensivë në qytet.

Burimi: BBC
(BlakanWeb)

blank

Aktori nga Kosova Alban Ukaj për herë të dytë në Festivalin e Kanës

“Tori and Lokita” i shfaqur premierë botërore në edicionin e 75-të të Festivalit të Filmit në Kanë, me regjisorë vëllezërit Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, në të cilin luan edhe Alban Ukaj, konkuron për “Palmën e Artë”.

Aktori nga Kosova, bashkë me kolegët belgë dhe ekipin e filmit, përpara premierës, kanë parakaluar në tapetin e kuq, ku kanë parakaluar historikisht të gjitha gjeneratat e aktorëve që kanë marrë pjesë në 75 edicionet e këtij festivali, minus një, kur festivali u anullua me rastin e Covid.

Vëllezërit Dardenne janë emra të shquar në Festivalin e Kanës, por ky festival nuk është i huaj as për Alban Ukajn. Ai rikthehet aty pas 13 vjetësh, kur ishte pjesë e kastit në filmin “Heshtja e Lornës”, ku luan edhe Arta Dobroshi.

“Tori and Lokita” nxjerr në pah miqësinë që bashkon dy të rinj që kanë udhëtuar vetëm nga Afrika dhe e gjejnë veten duke u përballur me kushtet mizore të mërgimit të tyre në Belgjikë.

Është një rrëfim për emigrantët në Belgjikën moderne. Pjesë e kastit janë edhe aktorëtedhe Marc Zinga, Claire Bodson, Baptiste Sornin.

Alban Ukaj në film interpreton Bacolin. Në tepetin e kuq, para premierës, Ukaj ka thënë se është i lumtur që rikthehet në Kanë, duke nënvizuar rolin që artistët luajnë dhe indikojnë në shoqëri.

“Mendoj se përgjegjësia jonë si artistë është që të flasim për çështje sociale dhe për ngjarje politike të cilat po ndodhin këta vjet globalisht. Isha më fat që kam punuar me njerëz që kanë fuqinë të ngrenë zërin e të flasin për minoritete e njerëz që në njëfarë mënyre janë të margjinalizuar”, ka thënë ai.

Edicioni i sivjetmë i Festivalit të Filmit në Kanë, më 17 maj, nisi më shkëlqimin për të cilin shquhet. Në hapje të eventit presidenti ukrainas Zhelenksi iu drejtua të pranishëmve me një video mesazh. Festivali përfundon këtë të shtunë.

blank

blank

Moldavi- arrestohet ish-presidenti pro-rus, Igor Dodon

VOAL- Ish-presidenti pro-rus i Moldavisë, Igor Dodon, u arrestua të martën me dyshimin për tradhti dhe korrupsion, tha zyra e prokurorit të vendit, ku grindjet mes properëndimorëve dhe pro-rusëve janë shtuar me konfliktin në Ukrainë.

“Igor Dodon u arrestua të martën në mëngjes për 72 orë. Ai është mbajtur në qendrën e paraburgimit parandalues ​​të Qendrës Kombëtare Kundër Korrupsionit,” tha zëdhënësja e Prokurorit të Përgjithshëm Mariana Chiorpec, duke shtuar se kërkimet janë duke u zhvilluar në një duzinë vendesh, zyra të lidhura me ish-udhëheqës dhe shtëpinë e tij në Kishinau, kryeqyteti i ish-republikës sovjetike.

Dodon është nën hetim për “tradhti të shtetit”, “korrupsion pasiv”, “financim partie politike nga organizata kriminale” dhe “pasurim të paligjshëm”.

Hetuesit dyshojnë se Dodon, president nga viti 2016 deri në vitin 2020, mori para në vitin 2019 nga një aleat politik dhe oligark, Vlad Plahotniuc, i cili që atëherë ka shkuar në mërgim dhe është subjekt i sanksioneve të SHBA. rsi-eb

blank

Kiev, urdhër-arresti i ri për Yanukovych

VOAL- Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës ka lëshuar një urdhër-arrest të ri kundër ish-presidentit pro-rus Viktor Janukoviç, i rrëzuar nga trazirat e Sheshit Maidan në shkurt 2014 dhe tani një shtetas rus. Yanukovych akuzohet për tradhti për marrëveshjen e Kharkiv-it të vitit 2010 me Moskën për bazën detare në Sevastopol, e cila siguronte autonominë administrative të qytetit, selinë e flotës ruse të Detit të Zi.

Prokurori, raporton Reuters online, akuzon ish-presidentin se ka kontribuar në forcimin e pranisë ushtarake ruse në Krime, e cila ishte vendimtare për aneksimin e mëvonshëm më 2014.

Më parë, Prokurori kishte lëshuar një urdhër arresti për Yanukovych me akuzën se ishte arratisur në Rusi më 2014 nga rajoni i Donetsk duke përdorur tre helikopterë ushtarakë rusë, mbi të cilët ai do të kishte sjellë 20 persona, “të kontrabanduar” përtej kufirit, sipas magjistratëve ukrainas. Yanukovych gjithmonë ka hedhur poshtë të gjitha akuzat e bëra kundër tij. rsi-eb


Send this to a friend