VOAL

VOAL

blank

Kosova rrezikon të shndërrohet në vend autokratik

Që nga fillimi i krizës politike në Kosovë, e cila kishte nisur me sulme retorike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, e më pas veprimet e opozitës përmes hedhjes së vezëve ndaj zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, hedhjes së gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, e deri tek intervenimi i ashpër i Policisë së Kosovës ditën e shtunë në selinë qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, tregojnë se të dyja palët kanë qasje destruktive ndaj bllokimit të punës në Kuvendin e Kosovës, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend.

Artan Muhaxhiri, analist i çështjeve politike, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se pas ditës së shtunë, hendeku ndërmjet pushtetit dhe opozitës në Kosovë, do të jetë edhe më i madh se deri më tash.

Sipas tij, për këtë hendek kanë investuar edhe pushteti, por edhe opozita. Kosova tashmë, siç thotë ai, po përjeton krizën më të madhe politike që nga viti 1999.

“Një bllokadë të tillë, një gjuhë kaq të ashpër dhe një përdorim kaq të shpeshtë të mjeteve eksplozive, por edhe të forcës policore, nuk e kemi parë asnjëherë deri më tash”.

“Kjo është kriza më e madhe dhe për fat të keq, përveç krizës e cila është aktualisht, kjo e paralajmëron edhe një krizë më të madhe që mund të ndodhë në të ardhmen. Kjo, sepse me këtë spektër politik, me këso qëndrimesh, me këtë ideologji të pushtetit dhe opozitës, shteti i Kosovës do të ketë probleme shumë të mëdha në ecurinë e tij”, thekson Muhaxhiri.

Dren Doli, analist nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, thotë për Radion Evropa e Lirë se ngjarjet e fundit politike në vend deri tek intervenimi i Policisë së Kosovës dhe arrestimi i ish-kryetarit të Lëvizjs Vetëvendosje Albin Kurti, duke vënë në zbatim fletarrestin e lëshuar kundër tij, për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend, reflektojnë faktin se problemi aktual i Kosovës është se si të ruhet demokracia, që është vendosur nga ndërkombëtarët dhe e cila tashmë u është lënë në dorë institucioneve të Kosovës.

“Këto të fundit po tentojnë që me mjetet e para të dhunës që i kanë në dorë, ta shkatërrojnë atë. Pra, çështja mbi krizën politike, pas veprimeve të së shtunës të policisë, nuk ka të bëjë tashmë me gjetjen e një zgjidhjeje politike”.

“Por, ka të bëjë me mënyrën se si pushteti në Kosovë duhet të reflektojë mbi atë se çfarë dëshiron të ndërtojë në Kosovë, nëse dëshiron ta ndërtojë Kosovën si një demokraci apo nëse dëshiron ta shndërrojë Kosovën në një vend autokratik, të ngjashëm me Rusinë”, konsideron Doli.

Analisti Muhaxhiri vlerëson se kriza politike, e cila tash e sa muaj po zgjat në Kosovë, ka nxjerrë në pah faktin se politikanët e Kosovës nuk kanë kapacitete politike, e as morale që të vetëdijesohen për faktin se kur është mjaft.

Sipas tij, dërgimi dhe përdorimi i forcave të shumta policore ndaj një subjekti opozitar, është shenjë shumë e keqe për shtetin e Kosovës dhe spektrin politik të saj.

“Tash, pasi që pesë liderët kosovarë nuk po duan dhe nuk kanë as minimumin e vullnetit politik që ta kërkojnë një zgjidhje për këtë bllokadë, atëherë duhet që në skenë të dalë një fuqi politike, e cila është më e madhe sesa pozita dhe opozita kosovare”.

“Ata janë partnerët ndërkombëtarë, Uashingtoni, Brukseli dhe Berlini dhe të bëjnë presion ndaj lidershipit kosovar që ta kërkojnë një zgjidhje. Çdo vazhdim i kësaj bllokade, mund të shkaktojë pasoja edhe në njerëz, por edhe në ndonjë nivel tjetër të konfliktit të armatosur”, shprehet Muhaxhiri.

Analisti Doli vlerëson se secili pushtet e ka të lehtë që krizën politike të tentojë ta zgjidhë nëpërmjetdhunës. Por, sipas tij, edhe për partitë opozitare është e lehtë që duke njohur kapacitetin e dhunës të pushtetit, ta provokojnë atë.

“Problemi në Kosovë është nëse liderët politikë, të cilët kanë detyrimin kryesor për të menaxhuar në baza ditore me institucionet e Kosovës dhe që janë: zoti Thaçi, zoti Mustafa dhe zoti Veseli, janë në gjendje ta kuptojnë rëndësinë e partive politike opozitare dhe ta kuptojnë rëndësinë e demokracisë në Kosovë. Duke e kuptuar këtë rëndësi, t’i japin një shans dialogut politik, duke u ulur me opozitën për të diskutuar çështjet, të cilat këta të fundit po i ngritin”, thotë Doli.

Njohësit e çështjeve politike në vend vlerësojnë se arrestimi i deputetit Kurti ditën e shtunë, duke vënë në zbatim fletarrestin e lëshuar kundër tij, për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, por edhe arrestimi i deputetes së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj-Bujupi për të njëjtat veprime, vetëm sa i kanë dhënë opozitës shkak që të barrikadohet edhe më fuqishëm në pozicionin e saj kundrejt pushtetit në vend.

blank

Toka bujqësore në Kosovë po degradohet

Kultivimi i lakrës nga një fermer në Kosovë…

Nga degradimi i tokës bujqësore, përfaqësues të sindikatave të bujqve në Kosovë thonë se Kosova po vihet në një pozitë mjaft të vështirë sa i përket sektorit të bujqësisë.

Ata tregojnë se në vit, deri në 1 mijë hektarë tokë bujqësore shndërrohen në zona industriale, në banesa kolektive apo objekte afariste e komerciale.

Rajonet më të prekura nga ky fenomen, thuhet të jenë përgjatë rrugës Prishtinë – Shkup.

Kryetari i Federatës Sindikale të Bujqve, Tahir Tahiri, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, kritikon autoritetet e vendit se nuk janë duke ndërmarrë masat e nevojshme për parandalimin e kësaj dukurie.

“Të gjithë kanë vërejtje, të gjithë konstatojnë se toka bujqësore po uzurpohet, po degradohet, por kjo po vazhdon. Kosova edhe ashtu nuk ka shumë tokë, dhe ne po mbesim pa atë pak tokë bujqësore që kemi. Në shumë prej këtyre tokave janë ndërtuar objekte të ndryshme. Edhe aty ku Ligji i mbron tokat bujqësore, ku është e ndaluar të ndërtohet rreptësisht, edhe aty është ndërtuar”, tregon Tahiri.

Kosova që nga viti 2005 ka në fuqi Ligjin për tokën bujqësore, i cili ka për qëllim krijimin e bazës ligjore për shfrytëzimin, mbrojtjen dhe rregullimin e tokës bujqësore.

Sipas këtij ligji, pronari apo shfrytëzuesi i tokës bujqësore është i detyruar që tokën bujqësore ta shfrytëzojë në mënyrën, e cila u përshtatet vetive natyrore të tokës, duke mos e zvogëluar vlerën e saj dhe duke përdorur masat agroteknike përkatëse.

Ky ligj parasheh edhe dënime për personat fizikë apo juridikë, të cilët ndërrojnë destinimin e tokës bujqësore apo e shfrytëzojnë për qëllime jobujqësore.

Dënimi, sipas ligjit, parasheh një shumë prej 1.000 euro deri në 10.000 euro.

I gjithë ky degradim që i është bërë tokës bujqësore, shton Tahiri, do ta sjell Kosovën në një situatë mjaft të vështirë.

“Kjo do të sjellë varfëri, kjo gjendje e tokës bujqësore në të ardhmen do të shtojë nevojën për importimin e të gjitha produkteve bujqësore, si: gruri, qumështi, misri. Përveç që nuk kemi kushte për t’i punuar këto toka, tash uzurpimi i tokave bujqësore do të ndikojë në zvogëlimin e sipërfaqes të tokës bujqësore, në rënien e kapaciteteve për prodhime bujqësore. Çdo ditë e më shumë po bëhemi të varur nga importi”, potencon Tahiri.

Ditë më parë Agjencia e Statistikave të Kosovës publikoi të dhënat e regjistrimit të bujqësisë.

Sipas të dhënave të fundit të Regjistrimit të bujqësisë, tokë bujqësore llogariten të jenë 413, 635 hektarë apo 41.9 për qind e gjithsej sipërfaqes së tokës në Kosovë.

Prej gjithsej sipërfaqes së shfrytëzuar të tokës bujqësore, pjesa më e madhe i takon livadheve dhe kullotave, me 54.3 për qind.

Numri i përgjithshëm i personave të angazhuar në bujqësi në Kosovë është 362 700.

Në anën tjetër, ekspertë të politikave bujqësore në Kosovë, vazhdimisht kanë kërkuar të bëhet investim në sektorin e bujqësisë.

Halim Gjergjizi, profesor në Fakultetin e Bujqësisë në Universitetin e Prishtinë, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, kishte deklaruar se bujqësia paraqet një ndër mundësitë kryesore të zhvillimit ekonomik, ngase janë resurset.

“Kosova, fatmirësisht, ka një traditë të gjatë në prodhimtari, ka një klimë mjaft të përshtatshme dhe janë disa parakushte shumë të mira dhe ka kërkesa të vazhdueshme për ushqim. Tregu kosovar është i pangopur me produkte bujqësore, ku edhe shumicën e produkteve bujqësore i importojmë”, shprehet Gjergjizi.

Ndryshe, në programin e Qeverisë së Kosovës, i është dhënë një rëndësi e veçantë zhvillimit të bujqësisë.


blank

Luljeta Krasniqi – Veseli

[email protected]

Luljeta Krasniqi, e lindur më 02.05.1981. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 2005. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare në Agjencinë e lajmeve Kosovalive. Ekipit të Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2008.

blank

Mitrovicë: Shpërthim në veri, një shqiptar i plagosur

Një qytetar shqiptar është plagosur dhe tetë makina janë dëmtuar nga shpërthimi që ka ndodhur sot në pjesën veriore të Mitrovicës.

“Incidenti ka ndodhur rreth orës 13:00”, ka thënë për Radion Evropa e Lirë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Besim Hoti.

Sipas tij, shpërthimi është shkaktuar pas aktivizimit të një mjeti shpërthyes.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen multietnike Tre Rrokaqiejt në veri të Mitrovicës.

Hetimet në lidhje me rastin janë duke vazhduar.

Situata aktuale në Mitrovicë është e qetë. rel

blank

Turqia kthen trupin e pilotit të vrarë rus

Turqia po e kthen trupin e pilotit që vdiq pas rrëzimit të avionit rus që u qëllua me raketë nga forcat turke. Ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu tha se trupi u mor të Turqi të shtunën dhe u trajtua sipas traditës orthodokse. Piloti tjetër që ndodhej në avion, i cili doli gjithashtu me parashutë, mundi të shpëtohej. Gjesti i kthimit të trupit të pilotit ndodh ndërsa gjendja e tensionuar tashmë mes Rusisë dhe Turqisë duket se po keqësohet më tej.

Presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Tuqisë, disa ditë pasi Tuqria qëlloi me rakerë, duke rrëzuar avionin luftarak rus, preanë kufirit mes Turqisë dhe Sirisë.

Zoti Putin nënshkroi të shtunën një dekret, që vendoste sanksione ndaj importit të disa produkteve turke, si dhe pezullimin e rinovimit të kontratave për turqit që punojnë në Rusi.

Por analisti Ahmet Kasim Han thotë se sansionet nuk do të zgjasin shumë:

“Varësia e ndërsjellë mes të dy vendeve është shumë e thellë, prandaj, unë besoj se sanksionet nuk do të zgjasin. Pasi tensioni politik të qetësohet, mendoj se sanksionet do të hiqen.”

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan shprehu të shtunën keqardhje për rrëzimin e avionit rus, duke thënë se vendi i tij ndjente dëshpërim të thellë për këtë incident dhe do të dëshironte që ai të mos kishte ndodhur.

Por fakti që Turqia nuk kërkoi ndjesë në mënyrë të drejtpërdrejtë, duket se e ka zemëruar Rusinë.

“Përsa kohë që nuk shkelen të drejtat tona sovrane, lufta jonë do të vazhdojë përmes kanaleve diplomatike, duke respektuar ligjet dhe marrëveshjet ndërkombëtare.”

Zoti Erdogan tha në një konferencë shtypi se ai shpreson që tensionet mes Turqisë dhe Rusisë të mos shkallëzohen, duke çuar në pasoja  ekstreme.

Presidenti turk, po ashtu përsëriti kërkesën për një takim ballë për ballë me zoti Putin në Paris, ku të hënën fillon Takimi Global për Klimën.

Presidenti rus Putin nuk ka dhënë ende përgjigje pozitive për zhvillimin e bisedimeve. za

blank

Erdogani dhe Putini mund të takohen në Paris

Zyra e Presidentit të Republikës së Turqisë të martën kishte kërkuar të biseonte përmes telefonit me Zyren e Presidentit të Rusisë, por Kremlini nuk ishte përgjigjur

ANKARA – Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe presidentit rus, Vladimir Putin mund të takohen në Samitin për Ndryshimet Klimatike në Paris, sipas burimeve nga Zyra e Presidentit të Turqisë.

Të njëjtat burime thanë se oraret e dy presidentëve ende nuk janë përcaktuar.

Zyra e Presidentit të Republikës së Turqisë të martën kishte kërkuar të biseonte përmes telefonit me Zyren e Presidentit të Rusisë, por Kremlini nuk ishte përgjigjur.

Samiti për Ndryshimet Klimatike në Paris do të mbahet më 30 nëntor.

blank

Erdogani – Putinit: Mos luaj me zjarrin

Pamje nga fjalimi i sotëm

 

Presidenti turk Tajip Erdogan ka paralajmëruar Rusinë që të mos “luajë me zjarrin”.

Këto deklarata nga presidenti turk vinë pas rrëzimit të një aeroplani rus këtë javë, por Erdogan ka shtuar se ai nuk ka dashur të dëmtojë marrëdhëniet me Moskën.

Erdogan i bëri këto komente në një fjalim në verilindje të Turqisë, në një transmetim të drejtpërdrejt në televizion.

Avionët turq kanë rrëzuar aeroplanin luftarak të Rusisë, i cili ka qenë duke kryer sulme ajrore në veri të Sirisë.

Një pilot rus ka vdekur nga ky incident.

Turqia insiston se avioni rus ka shkelur hapësirën e saj ajrore, gjë që hidhet poshtë nga Moska.

blank

Këshilli suprem ushtarak i Turqisë: dialogu diplomatik dhe ushtarak me Rusinë

– Forcat ajrore turke, të martën, më 24 nëntor 2015, rrëzuan një avion rus SU-24 për shkak të shkeljes së hapësirës ajrore turke, ndonëse pilotët rusë u paralajmëruan dhjetë herë brenda pesë minutave për të ndryshuar drejtimin e fluturimit

ANKARA – Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Turqisë njoftoi se në seancën e rregullt të Këshillit suprem ushtarak të vendit është biseduar për ngjarjet të ndodhën në kufirin me Sirinë.

“Në seancën e rregullt të Këshillit suprem ushtarak është biseduar për ngjarjet të cilat ndodhën në kufirin me Sirinë. Në këtë kontekst, është vlerësuar se nevojitet që të mbahen hapur kanalet e dialogut diplomatik dhe ushtarak me Rusinë fqinje dhe të ndërmerren masat e nevojshme për të parandaluar situatat e ardhshme të padëshiruara mes forcave të armatosura të të dyja vendeve”, njoftohet nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Turqisë.

Forcat ajrore turke, të martën, më 24 nëntor 2015, rrëzuan një avion rus SU-24 për shkak të shkeljes së hapësirës ajrore turke, ndonëse pilotët rusë u paralajmëruan dhjetë herë brenda pesë minutave për të ndryshuar drejtimin e fluturimit

Pas kësaj ngjarje, e cila tërhoqi vëmendjen e opinionit botëror, pati rritje tensionesh mes dy vendeve, por liderët megjithatë arritën të shfrytëzojnë rastin duke porositur se Rusia dhe Turqia janë dy vende mike dhe nuk ka rrezik për ndonjë konflikt serioz. aa

blank

Erdogan: pas rrëzimit të avionit e kërkova në telefon Putinin, por nuk m’u përgjigj

Presidenti turk: Nuk e dinim se avioni ishte rus
VOAL – STAMBOLL, 26 NËNTOR – “Turqia do të kishte reaguar ndryshe, po ta dinte se avioni ishte rus.” Kështu ka thënë presidente turk, Recep Tayyip Erdogan, për Su-24 rus të rrëzuar të martën nga gjuajtësit e Ankarasë në kufi me Sirinë, shkruan Voice Of Albanians – voal.ch.
Erdogan, në një intervistë në France 24 ka thënë edhe se presidenti rus Vladimir Putin nuk iu është përgjigjur telefonatave të tij pas rrëzimit të avionit. ansa
blank

Erdogan: ISIS naftën që nxjerr ia shet Asadit

ANKARA – Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, në fjalimin e tij me zyrtarët e qeverisjes lokale, ka deklaruar se ISIS-i naftën që nxjerr ia shet Asadit.

Presidenti i Turqisë u shpreh se: “E shet atje, paratë i merr nga ai, ku edhe burimi i parave është i përcaktuar. Ne nuk dëshironim të vinim në këtë pikë. Nëse ka një pikë ku do të kërkohet për armët dhe fuqinë e financimeve të ISIS kjo duhet të jetë regjimi i Asadit, vendet të cilat veprojnë bashkë me të. Ata që kanë nën objektiv grupet opozitare të cilat pranohet si përfaqësues të popullit sirian nga 120 vende, japin një mbështetje të drejtpërdrejtë ndaj ISIS-it”.

– “Pothuajse nuk ka asnjë vend tjetër përpos Turqisë që lufton kaq seriozisht kundër ISIS-it”

Presidenti Erdogan, duke theksuar se pothuajse nuk ka asnjë vend tjetër përpos Turqisë që lufton kaq seriozisht kundër ISIS-it u shprehur se: “Turqia këtë organizatë që në vitin 2005 e ka njohur si ‘organizatë terroriste’ me emrin e vjetër. Edhe që nga viti 2013 me emrin e ri e pranon nën të njëjtën mënyrë si ‘organizatë terroriste’ dhe gjithashtu kemi vazhduar dhe vazhdojmë pa ndërprerje luftën tonë me këtë strukturë. Për këtë arsye qasja jonë në lidhje me ISIS-in prej kohësh është e qartë. Këtu nuk ka asnjë pikëpyetje. Askush nuk ka të drejtë të na implikojë në këtë temë dhe të bëjë temë diskutimi luftën e vendit tonë kundër ISIS-it”.

blank

Ndihma amerikane për Ballkanin

Shtetet e Bashkuara kanë akorduar mbi 134 milionë dollarë ndihmë për Ballkanin Perëndimor për vitin fiskal 2015, për të mbështetur reformat e nevojshme për integrimin në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Këtu përfshihet ndihma për Shqipërinë, Bosnje-Hercegovinën, Kosovën, Maqedoninë, Malin e  Zi dhe Serbinë, si edhe ndihmën për sigurinë për Kroacinë dhe Slloveninë.

34 milionë dollarë janë akorduar si ndihmë për nisma për shtetin ligjor dhe reforma.

25 milionë janë ndihmë për përmirësimin e organeve të rendit, sigurisë së kufijve, forcimin e kontrollit për tregëtinë strategjike, përfundimin e çminimit dhe shkatërrimin e armëve të lehta.

Për mbështetjen e shoqërisë civile, proceseve politike, medias së pavarur dhe gazetarisë investigative për forcimin e zbatimit të ligjeve kundër korrupsionit dhe institucioneve, janë akorduar 13 milionë dollarë.

22 milonë dollarë janë caktuar për të përmirësuar aftësinë konkurruese të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe zgjeruar tregëtinë brenda rajonit dhe me Evropën.

Për nxitjen e zbutjes së konflikteve dhe procesin e pajtimit janë caktuar 4 milionë dollarë.

Për integrimin e rajonit në rrjetet evropiane të energjisë përmes reformave rregullatore dhe politikave në këtë drejtim, shtimin e qasjes tek financat dhe energjia e ripërtëritshme dhe për pakësimin e çlirimit të gazeve të dëmshme, janë akorduar 5 milionë dollarë.

28 milionë dollarë janë caktuar për të ndihmuar aspirantët e NATO-s dhe anëtarët e rinj për të plotësuar kërkesat e aleancës dhe rritjen e bashkëpunimit, si edhe pjesëmarrjen në operacionet e koalicionit dhe paqeruajtëse.

Për forcimin e arsimit profesional dhe rritjen e qasjes në arsimin e lartë janë caktuar 3 milionë dollarë.

Në shifrën prej 134 milionë dolarësh është përfshirë edhe zbatimi i marrëveshjeve të dialogut Kosovë-Serbi, përfshirë integrimin e Veriut në sistemin e drejtësisë dhe ekonomisë së Kosovës.

Ndërsa për mesazhet kundër ekstremizmit dhe ndihmën për legjislacion kundër luftëtarëve të huaja, buxheti është i veçantë dhe jo i përfshirë në shumën e përgjithshme prej 134 milionë dollarësh.

blank

Përqafimi miqsor i Presidentes kroate Kolinda Grabar-Kitarovic me Zvpresidentin e SHBA Joe Biden

Voal – Në Forumin Brdo-Brioni ku u takuan liderët e Europës Juglindore mori pjesë edhe Zvpresidenti i SHBA Joe Biden, një sinjal Amerikan se do të jetë i angazhuar në rajon.

Ndërsa shtypi u fokusua tek përqafimi i Presidentes Kroate me Presidentin e Serbisë, ku u nënvizua se Nikolic e puth me “zor tri herë” homologen kroate, fotografët po ashtu kanë fiksuar edhe takimin Grabar-Kitarovic-Biden, të presidentes kroate me Zvpresidentin e SHBA, që nga fotot duket shumë miqsor.  Presidentja e Kroacisë ka një karierë brilante dhe bashkëpunimi me SHBA, ajo ka qenë edhe zyrtare e lartë e NATO-s, asistente e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s ,pastaj të mos harrojmë pastaj se rininë dhe një pjesë të madhe e kryesore të edukimit dhe shkollimit e ka bërë në SHBA.

26-11-2015 08-32-5326-11-2015 08-41-23

blank

Presidenti serb, Nikolic puth ‘me zor’ homologen kroate: Doja t’i mësoja zakonet tona

KROACI- Samiti i Krerëve të shteteve Brdo-Brioni i cili po zhvillohet në Zagreb e ku po merr pjesë edhe Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, po komentohet shumë edhe për shkak të një “incidenti” ndërmjet Presidentes së Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarovic dhe atij të Serbisë, Tomislav Nikolic. Presidenti serb, e ka puthur Presidenten e Kroacisë thuajse me zor, duke iu imponuar dukshëm.

Askush nuk e ka pritur që Presidenti Nikolic do të jetë kaq i “ngrohtë” me Presidenten e Kroacisë Kolinda Grabar-Kitarovic e cila është zënë në befasi nga puthjet e tij. Dy palët kohët e fundit kanë acaruar raportet, por Nikolic ka befasuar mikpritësen e tij. Ai e ka puthuar 3 herë atë në mënyrë tradicionale serbe. Presidentja kroate ka dashur ta ndërpresë këtë situatë pasi Nikolic ka realizuar puthjen e dytë, por homologu i saj nuk është ndalur.

NIKOLIC: JA PSE E PUTHA 3 HERË PRESIDENTEN E KROACISË

Pasi videoja dhe momenti kur Tomislav Nikolic puthte presidenten e Kroacisë bëri xhiron e botës, presidetin serb e ka parë të udhës të ‘shpjegohet’ për veprimet e tij. Nikolic ka thënë se e ka puthur homologen për t’i mësuar zakonet e vendit të tij. “Tani ajo e mësoi zakonin serb siç ka pasur rastin më herët edhe ish-Presidenti Ivo Josipovic. Dua që ata t’i dinë zakonet tona, që ne puthemi 3 herë dhe këtu nuk shoh asgjë të keqe” ka thënë Nikolic.

blank

Ali Pashë Tepelena dhe Ibrahim Temo në pullat postare të Maqedonisë

Drejtori i Postave të Maqedonisë, Fadis Rexhepi tha se pullat postare janë të përjetshme, të vetmet vepra arti, ku arti në një hapësirë shumë të vogël por jo të parëndësishme paraqet figura, epoka, veprimtari.

SHKUP – Në shenjë të manifestimeve me rastin e Festës së Flamurit Shqiptar, Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në bashkëpunim me Postën e Republikës së Maqedonisë, promovoi pullat e reja postare me dy figurat e historisë kombëtare shqiptare, që lidhen me 150 vjetorin e lindjes së Dr. Ibrahim Temos dhe 275 vjetorin e lindjes së  Ali Pashë Tepelenës..

Drejtori i ITSHKSH-së, Skender Asani, çmoi lartë bashkëpunimin mes këtyre dy institucioneve që sipas tij ka rezultuar me publikimin e shumë pullave postare nga e kaluara historike dhe kulturore të cilat njëherit pasqyrojnë edhe trashëgiminë kulturore të shqiptarëve të trevave të Maqedonisë.

“Ali Pashë Tepelena doli në skenë në fillim të shekullit të 19-të kur gjithë popujt e Evropës kishin filluar rilindjet e tyre kombëtare për të formuar shtetet e tyre. Këtë ide të shqiptarët e nisi Ali Pashë Tepelena” deklaroi Asani, i cili u ndal edhe te figura e Dr. Ibrahim Temos për kontributin kombëtar të të cilit tha se ka qenë i përqendruar te mërgata shqiptare në Bukuresht ndërsa njihet për pjesëmarrjen e tij në konferencën e Versajës.

Drejtori i Postave të Maqedonisë, Fadis Rexhepi, nga ana e tij tha se institucioni të cilin e drejton ai, respekton vlerat kulturore dhe historike, për çka në programin për botimin e pullave postare ka përfshirë botimin dy pullave me të cilat jep kontributin për dy figurat historike shqiptare.

“Pullat postare janë të përjetshme, të vetmet vepra arti, ku arti në një hapësirë shumë të vogël por jo të parëndësishme paraqet figura, epoka, veprimtari. Është ambasadori i vetëm që i tejkalon kufijtë, kohën dhe largësitë, i bashkon njerëzit dhe fatet e tyre” tha Rexhepi.

Pullat postare janë me vlerë nominale 16 dhe 18 denarë, të shtypura në tirazh prej nga 8000 ekzemplarë secila, ndërsa autor është Llarisa Zhivkovska Donev nga Byroja e filatelisë pranë Postave të Maqedonisë. aa

blank

Analiza e gjurmëve të avionit rus vërtetoi shkeljen e hapësirës ajrore të Turqisë

Sipas informacioneve të marra nga burimet ushtarake turke thuhet se shkelja e hapsirës ajrore të Turqisë nga avioni me kombësi të paidentifikuar duket qartë nga analiza e radarëve

ANKARA – Shkelja e hapsirës ajrore të Turqisë nga avioni rus u vërtetua edhe nga analiza e gjurmëve të radarëve.

Sipas informacioneve të marra nga burimet ushtarake turke thuhet se shkelja e hapsirës ajrore të Turqisë nga avioni me kombësi të paidentifikuar duket qartë nga analiza e radarëve.

Avioni rus edhe pse paralajmërohet disa herë nga forcat ajrore turke nuk e ka lënë hapsirën ajrore të këtij vendi. Nga analiza e publikuar nga Forcat Ajrore të Turqisë duket qartë shkelja e hapsirës ajore të territorit turk nga ky avion.

Ndërkohë në një deklaratë të Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë thuhet se avioni nacionaliteti i të cilit nuk ishte i ditur ka shkelur hapësirën territoriale të Turqisë. Pasi është paralajmëruar në 5 minuta 10 herë avioni në fjalë nuk e ka lënë hapësirën e Turqisë.

“Në kuadër të angazhimeve për ruajtjen e hapësirës ajrore të Republikës së Turqisë dy avionë të ushtrisë së Turqisë të tipit F-16 kanë ndërhyrë duke e rrezuar atë” thuhet në vazhdim të komunikatës së Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë. aa

blank

Një nga pilotët e avionit të rrëzuar pretendohet të jetë në duart e opozitarëve turkmenë në Siri

Sipas informacioneve opozitarët turkmenë të cilët kanë nisur kërkimet në zonë kanë arritur të kapin një nga pilotët e avionit rus. Opozitarët këtë gjë e vërtetuan edhe nga fjalët e tyre në rrjetet e radiomarrësve

BAIRBUCAK – Pas rrëzimit të avionit rus nga forcat e armatosura të Turqisë në bazë të angazhimeve për mbrojtjen e hapsirë ajrore të vendit dyshohet se një nga pilotët rus është kapur nga opozitarët turkmenë në Siri.

Sipas informacioneve të gazetarit të AA avioni ka rënë në zonën e konflikit mes forcave të regjimit të Asad dhe opozitarëve turkmenë. Ndërkohë edhe pilotët e aviponit të rrëzuar kanë kryer ulje me parashutë në këtë rajon.

Ndërkohë pas rënies së avionit helikopterët janë parë të bënin kërkime në këtë zonë.

Sipas informacioneve opozitarët turkmenë të cilët kanë nisur kërkimet në zonë kanë arritur të kapin një nga pilotët e avionit rus. Opozitarët këtë gjë e vërtetuan edhe nga fjalët e tyre në rrjetet e radiomarrësve

Zëdhënësi i Brigadës Sulltan Abdulhamit Han Mustafa Abdullah tha për gazetarin e AA se avioni ka rënë në një rajon ku as forcat e tyre dhe as ato të regjimit nuk arrijnë të deportojnë. Ai thotë gjithashtu se një nga pilotët ndodhet në duart e tyre.

blank

Përditësim për rrëzimin e avionit luftarak rus në Turqi

Nga burimet të Presidencës së Turqisë mësohet se avioni rusi i tipit Su 24 ka shkelur hapësirën ajrore turke dhe pas disa paralajmërimeve ai nuk e ka lënë këtë hapësirë

HATAJ – Avioni luftarak rus i tipit Su 24 është rrëzuar nga avionët e ushtrisë turke në kuadër të angazhimeve për ruajtjen e hapsirës ajrore të këtij vendi.

Nga burimet të Presidencës së Turqisë mësohet se avioni rusi i tipit Su 24 ka shkelur hapësirën ajore turke dhe pas disa paralajmërimeve ai nuk e ka lënë këtë hapësirë. Në kuadër të angazhimeve për ruajtjen e hapësirës së vendit avionët e ushtrisë turke kanë rrëzuar këtë avion.

Ndër të tjera theksohet se në videon e filmuar nga operatorët e AA vërehen momentet e rrëzimit të avionit i cili është rrëzuar në rajonin Bayırbucak të Sirisë, vend ky i cili ndodhet përballë rajonit Yayladağı në Hatay të Turqisë

Gjithashtu në video paraqiten edhe pilotët të cilët janë hedhur me parashutë.

Në rajonin ku ka rënë avioni është vërejtur edhe një tym i madh i ngirtur menjëherë pas rënies së tij.

Presidenti i Turqisëö Recep Tayip Erdoğan menjëherë pas kësaj ngjarjeje ka marrë informacion nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë Hulusi Akar, në lidhje me ngjarjen në fjalë.

Nga ana tjetër Kryeministri i vendit Ahmet Dautoğlu ka urdhëruar Ministrinë e Punëve të Jashtme të Turqisë që në lidhje me këtë çëshjte të bëjë ndërhyrjet e duhura në NATO dhe OKB.

Kryeministri Davutoğlu gjithashtu ka marrë informacione nga Gjenerali Akar dhe ministri i Punëve të Jashtme të vendit.

Në një deklaratë të Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë thuhet se avioni nacionaliteti i të cilit nuk ishte i ditur ka shkelur hapësirën territoriale të Turqisë. Pasi është paralajmëruar në 5 minuta 10 herë avioni në fjalë nuk e ka lënë hapësirën e Turqisë. “Në kuadër të angazhimeve për ruajtjen e hapësirës ajrore të Republikës së Turqisë dy avionë të ushtrisë së Turqisë të tipit F-16 kanë ndërhyrë duke e rrezuar atë” thuhet në vazhdim të komunikatës së Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë. aa

blank

Turqia rrëzon një aeroplan rus pranë kufirit me Sirinë

Turqia ka rrëzuar një avioni ushtarak i cili thotë se ka shkelur hapësirën ajrore të saj pranë kufirit me Sirinë.

Raportet e mediave turke sqarojnë se aeroplani i takonte Rusisë.

Një zyrtar ushtarak në Turqi tha se avioni u rrëzua nga F16 turq , dhe se pilotit i është dhënë paralajmërim paraprak . Fati i pilotëve mbetet i paqartë .

Sipas CNN imazhet e filmuara gjatë rrëzimit tregojnë se janë parë dy pilotë tek zbrisnin me parashutë në mënyrë të sigurt në tokë .

blank

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës

ATHINË – Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur Athinën në orët e para të mëngjesit të sotëm. Mediat e huaja raportojnë se rreth orës 03:35 minuta të së martës u dëgjua një shpërthim në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sindagma”.

Sipas hetimeve të para, policia thotë se objektiv i autorëve të këtij sulmi ishte godina e dhomës së industrialistëve grekë që ndodhet në numrin 5 të rrugës “Ksenofondos” në qendër të Athinës. Policia thotë se persona të panjohur kanë telefonuar në redaksitë e dy gazetave, duke njoftuar për vendosjen e bombës në qendër të Athinës.

Shpërthimi shkaktoi dëme të konsiderueshme në Dhomën e Industrive dhe në një hotel ngjitur, por për fat nuk pati njerëz të lënduar. Zougla.gr. shkruan se ajo çka u gjet ishte një pajisje me kurdisje e cila ishte e vendosur në një çantë udhëtimi pranë hyrjes së ndërtesës. Policia në Greqi është gati prej dy javësh në alarm të kuq, pikërisht prej informacioneve se po përgatitet një sulm terrorist dhe telefonata është marrë shumë seriozisht, duke mbyllur brenda pak minutash gjithë qendrën e Athinës.

blank

Emigrantët – një vajzë 4 vjeçare gjendet e vdekur në bregdetin turk

VOAL – BODRUM, 23 NËNTOR – Trupi i një vajze 4 vjeçare u gjet nga disa peshkatarë në brigjet egjeane të Turqisë, shkruan Voice Of Albanians – voal.ch. Lajmin e dhanë mediat turke, sipas të cilave vogëlushja ishte mes 10 të zhdukurve pas mbyjtes së anijes në afërsi të Bodrumit, ku 5 refugjatë të tjerë u shpëtuan. Në shtator bota mbeti e shtangur nga pamjet e vogëlushit Aylan, refugjatit të vogël sirian 3 vjeçar, edhe ai i gjetur në plazhin e qytetit Bodrum.

Sipas dëshmise së dhënë nga Mirvan Hassan, njërit prej 5 emigrantëve të shpëtuar nga përmbytja, vajza quhej Sena e udhëtonte bashkë me nënën. Trupi i vogëlshes u gjet mes shkëmbinjve të ishullit Katalada, 5 kilometra larg lokalitetit Turgutreis, pranë gadishullit të Bodrumit. Vajza ishte e veshur me pantallona blu e bluzë roze, një veshje e ngjashme me atë të vogëlushit Aylan Kurdi, sirianit trevje4ar që u gjet në shtator në plazhin e Bodrumit, pamjet e të cilit kanë tronditur botën. ansa

blank

Tensione në kufirin greko-maqedonas, disa refugjatë qepin buzët

Në shenjë proteste dhe revolte disa emigrantë nga Irani kanë prerë, kurse disa të tjerë kanë qepur buzët e tyre

GJEVGJELI – Në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, ku nga dita e premte janë të vendosur refugjatët dhe nuk iu lejohet hyrja në territorin e Maqedonisë, gjatë ditës së sotme janë rritur tensionet. Në shenjë proteste dhe revolte disa emigrantë nga Irani kanë prerë, e disa të tjerë kanë qepur buzët e tyre.

Sipas informacione nga terreni emigrantët janë të ndarë në disa grupe. Në grupin e parë janë disa qindra emigrantë nga Bangladeshi, të cilët për AA thonë se “Më mirë të vdesim në hekurudha këtu në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, se sa të kthehemi prapa ku na pret vdekja e sigurtë”.

Në grupin e dytë janë emigrantët nga Irani. Ata janë të shtrirë në hekurudha, ndërsa në shenjë revolte në trupin e tyre kanë të shkruar “FREEDOM”.

Grupi i tretë janë emigrantët nga Maroku, të cilët në shenjë revolte mbajnë në duar një arkivol të ndërtuar nga kartoni, me të cilën simbolizojnë vdekjen e tyre nëse kthehen prapa në vendet e tyre.

Situata aktuale në vendkalimin kufitar greko-maqedonas është e qetë, edhe pse tensionet e refugjatëve, të cilët janë me një numër mbi 2 mijë persona, vazhdon të rritet. Qeveria e Maqedonisë që nga dita e premte vendosi që mos të lejojë hyrjen e emigrantëve në vend, ndërsa procesi i regjistrimit të refugjatëve që vijnë nga vendet e konflikteve zhvillohet normalisht.

blank

Historiania serbe Olivera Milosavljević: Shqiptarët janë autoktonë

Voal – Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve serbë pa ndonjë redaktim të veçantë shkencor.

Më i përhapuri ka qenë, sigurisht, ai për urrejtjen ndaj serbëve.

“Me politikën pushtuese të qeverisë serbe ndaj arbanasve, në kufirin perëndimor të Serbisë janë krijuar marrëdhënie të tilla që në të ardhmen e afërt vështirë mund të pritet paqe dhe gjendje stabile […] shtypi ynë, në një garë katastrofale për të ndihmuar një politikë të referuar dhe ekzekutuar në mënyrë të neveritshme, me muaj dhe vite (ka) përhapur mendime tendencioze për arbanasit […]

Ky është edhe sot mjeti i vetëm me të cilin shtypi shovinist krijon te populli serb urrejtjen ndaj arnautëve “të egër”, duke fshehur, si nepërka këmbët e egërsirës, atë që populli serb ka bërë ndaj tyre. […] Ballkanicus dhe dr. Vlladan [Gjorgjeviqi] kanë shkruar nga një libër të plotë me dëshirë të qartë për ta ndrydhur këtë popull të mjerë arbanas dhe ta dëshmojnë paaftësinë e tij për një jetë të kulturuar dhe kombëtare. […] me qëllim që të dëshmojnë se ai popull si racë, nuk ka sens për jetë të kulturuar dhe të pavarur, ata gjithë atë që në primitivizmin e atij populli ekziston, e paraqesin jo si shprehje të shkallës së historisë në të cilën ata gjenden dhe nëpër të cilat kanë kaluar edhe popujt e tjerë, por si shprehje të paaftësisë së tyre racore për zhvillim kulturor në përgjithësi. […]

Zelli i Ballkanicusit për nënvlerësimin e popullit arbanas si racë shkon deri aty ku rolin historik të Skënderbeut ia atribuon origjinës nga serbja Vojisllava” (Dimitrije Tucoviq [1914] 1980:17-44).

Nuk mund të mohohet se sot shqiptarët konsiderohen si “armiqtë” më të mëdhenj të serbëve. Në qoftë se këtë mund ta shpjegojmë lehtë me ngjarjet aktuale politike dhe me përshkrimin e “karakterit” të tyre nga mediat e pahijshme, është e nevojshme që më seriozisht të analizohen arsyet e përbuzjes së tyre që, ndonjëherë haptas e ndonjëherë fshehurazi, iu janë të ekspozuar gjatë gjithë shekullit XX. Intelektualët bashkëkohorë shkruajnë për shqiptarët kryesisht brenda stereotipit për urrejtjen e “lindur” të tyre ndaj serbëve dhe dëshirës për shkatërrimin e tyre, i cili është produkt i “tipareve”, “primitivizmit” dhe “grabitjes” së tyre dominuese. Autorët e vjetër, megjithatë, kanë insistuar edhe në një element. Kanë tentuar, mes tjerash, që të dëshmojnë se paaftësia e shqiptarëve për një jetë të pavarur shtetërore, përsëri vjen si pasojë e tipareve të tyre në “karakter”.

Ata pohonin se fiset shqiptare nuk kanë nevojë për shtet e as aftësi që të konstituojnë kombin e vet. Andaj, në përputhje me nevojat shtetëroro-politike të Serbisë, zgjidhjen e kanë parë në ndikimet kolonizuese fisnore të cilat, me përfshirjen e shqiptarëve dhe territoreve të tyre në shtetin serb, do të mundësonin trajnimin e tyre për një jetë të civilizuar. Në këtë kuptim, klasifikimi i stereotipave nënçmuese për shqiptarët do të mund të bëhet në këtë mënyrë: “Shqiptarët i urrejnë serbët”: ata kanë veti specifike në “karakter” nga të cilat rrjedh kjo urrejtje; shqiptarët janë konvertuar në masë të madhe, të ashtuquajturit serb të arbanizuar, me të cilat shpjegohen edhe dy “vetitë” e mëhershme. Me këto vlerësime bashkëkohore me rregull shkojnë edhe ato që gjatë gjithë shekullit kanë variuar për shqiptarët të cilët nuk e kanë konstituuar kombin dhe të cilët nuk kanë aftësi civilizuese për organizimin e shtetit të pavarur, e produkti i stereotipit të fundit është edhe argumenti se Skënderbeu është serb.

Me emrin shqiptar, nga mesi i viteve tetëdhjetë, në veçanti janë përdorur fjalët “gjenocid”, “shtypje”, “plaçkitje”, “dhunim”, andaj konotacion negativ ka mbajtur çdo përmendje e pakicave kombëtare në fjalimet politike dhe private. Pas librit për Kosovën të autorit Dimitrije Bogdanoviq të vitit 1985 dhe intervistave të tij të shpeshta po atë vit, të shkruarit për shqiptarët nga ana e intelektualëve serbë, ka qenë e pranueshme vetëm nëse është shkruar në drejtim të dëshmimit të “gjenocidit të planifikuar” ndaj serbëve, ku vetë Bogdanoviq së shpejti është tejkaluar në të ngarkuarit negativ ndaj objektit të analizës.

Bogdanoviq ka riaktivizuar argumentin e vjetër se vendosja e shqiptarëve në tokat serbe nga shekulli XVII deri në kohën tonë, ka lënë “gjurmë të përgjakshme të dhunës në ndërgjegjen historike të popullit serb”, derisa e ka shtjelluar me shembuj shtypjen individuale, plaçkitjen, masakrat dhe “dëbimin e serbëve nga toka e tyre”, si dhe me argumente që baza e dëbimit të shqiptarët duhet të kërkohet në islamizimin e tyre të përcjellë me asimilim dhe “dhunë brutale”.

Ashtu, sipas tij, populli serb është bërë viktimë, jo vetëm të një elementi, por edhe të një “plani për shkatërrimin e tij fizik”. Përhapja e një fotografie të tillë negative në një popull të tërë është bërë përmes vlerësimit të lëvizjes politike shqiptare si “agresive, pushtuese, revanshiste, konservative dhe nacionaliste”, qëllimet e të cilit janë që të shkatërrohet populli serb “me ndihmën e vrasjeve, dëbimit, fshirjes së ndërgjegjes historike”, dhe “ta përvetësojnë tokën serbe” që “me plan ta thyejë dhe rrethojë popullin serb”.

Sipas Bogdanoviqit, teza për prejardhjen ilire të shqiptarëve është raciste sepse me të përcaktohet e drejta e tyre agrare për territoret. Përveç kësaj, duke folur për migrimin e serbëve në Ballkan, për kohën që e shënon si parahistori të shqiptarëve, ai përmend paraardhësit e shqiptarëve duke mos e definuar kush kanë qenë ata (Bogdanoviq [1985] 1990:29–31,139,154,318–325,443–445).

Për Radovan Samarxhiq “arbanasit“ qysh në shekullin e XVI kanë qenë në ekspansion përderisa turqit janë ata të cilët “ua turrin” serbëve “që si pykë shkatërruese të futen në atdheun e tyre të vjetër”. Sipas tij shqiptarët kanë shtypur popullin serb me “vrasje, plaçkitje, me djegien e tërë fshatrave, me vjedhjen e tokës dhe islamizim të dhunshëm” (Samarxhiq, 1989:123,253). As për Marko Mladenoviq, shpesh të pranishëm në publik, gjenocidi dhe aparteid në Kosovë nuk janë të kontestueshëm, e tregimi për prejardhjen ilire është “mjegull arkeologjike” me qëllim që të pretendojnë të drejtën e tyre për “gjoja atdheun e paraardhësve prehistorikë të shqiptarëve të sotëm”. Ai thekson se deri në shekullin XVII në Kosovë nuk ka pasur shqiptarë, e që deri në Luftën e Dytë Botërore nuk kanë qenë shumicë. “Persekutimi i serbëve nga Kosova e Metohia shtrihet nga të padisiplinuarit deri tek ballistët, pra nga islami deri tek nacionalizmi ekstrem” (Mladenoviq, 1989:63–69).

Sipas këtyre intelektualëve, nuk kontestohet as shfrytëzimi i fëmijëve për qëllime politike. Dallimi qëndron vetëm në kahun e përdorimit të tyre. Përderisa Bogdanoviq e sheh shfrytëzimin e fëmijëve shqiptarë në “nxitjen” e tyre për të sulmuar fëmijët serb (Bogdanoviq [1985] 1990:312), Mladenoviq e sheh atë në shfrytëzimin e tyre për të arritur dominimin në numër tek shqiptarët (Mladenoviq, 1989:86).

Atanasije Jevtiq thotë se qëllimi i shqiptarëve në Kosovë ka qenë prej kohësh ky: “Sa më shumë tokë, sa më shumë fëmijë dhe sa më shumë armë”, duke theksuar në veçanti “se fëmijët shqiptarë jo vetëm që janë “manipuluar, por në thellësi janë mbushur me urrejtje për gjithçka që është serbe dhe krishtere në Kosovë dhe Metohi”, duke ia atribuuar këtë prindërve, mësuesve, “frymës primitive fisnore” dhe “frymës myslimane” (Jevtiq, 1992:542–544).

Derisa, sipas Bogdanoviqit, shqiptarët kanë qenë mjet në duart e turqve, sipas Nikola Samarxhiqit ata kanë qenë mjet në duart e Kurisë Romake e cila “ka llogaritur në njerëz me fe të dobët, që e shkelin fjalën e dhënë, e të cilët ajo, pa shumë mundime, do t’i kthente në katolikë”. Duke dhënë karakteristikat e veta për shqiptarët, Samarxhiq përmend “natyrën e egër të arbanasve”, “fuqinë fantastike për riprodhim”, “urrejtjen çnjerëzore”, “orgji të përgjakshme” (N. Samarxhiq, 1990:56, 60).

Përndryshe, gjatë viteve ’90, paradigmatik ka qenë shkrimi i Miodrag Joviçiqit në përmbledhjen Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Serbisë për serbët dhe shqiptarët në shekullin XX. Shqiptarët janë aty “arnautët”, mizorët dhe grabitësit, me prirjen për dhunë “në gjak”. Edhe për Joviçiqin, islamizimi është përgjegjës për atë se pse shqiptarët kanë fituar nga turqit “carte blanshe që me mizori, grabitje dhe plaçkitje” të terrorizojnë popullsinë serbe.

Duke pranuar tezën se me traditë dhe me akumulimin e përvojës krijohen predispozita të caktuara biologjike dhe nacionale, ai thekson se gjitha shtresave të popullsisë shqiptare “i ka hyrë në gjak dhuna, por edhe urrejtja ndaj popullsisë serbe, e cila është fajtore që është gjallë”. Analiza e ngjarjeve historike si “kthimi i borxheve” këtu ka ardhur më direkt në pah. Edhe pse e pranon se shqiptarët në Mbretërinë e Jugosllavisë “nuk kanë qenë adhurues të regjimit”, megjithatë Joviçiq konstaton “se as për së afërmi nuk i kanë larë borxhet në mënyrë adekuate që i kanë ndaj popullsisë serbe gjatë pushtimit turk”. Në të njëjtin stil të historisë së merituar dhe pamerituar është edhe konstatimi se, duke pasur parasysh përvojat nga e kaluara, “pakicat shqiptare në Serbi, thënë thjeshtë, nuk e kanë merituar autonominë e vet”.

Përkundrazi, atë (pakicën shqiptare) “sipas mendimeve të ndryshme” është dashur që në vitin 1945 “ta vendosin në një karantinë të veçantë” ku ajo do të detyrohej që të ofrojë dëshmi që është e gatshme për bashkëjetesë të civilizuar, e mandej t’u jepet autonomia. Shqiptarët janë “armiqtë e gjakut të Serbisë dhe serbëve”, janë bartës të “shovinizmit dhe racizmit agresiv”, që dëshmon për “pamundësinë e krijimit të kushteve për bashkëjetesë normale të pjesëtarëve të etniteve të ndryshme në Kosovë dhe Metohi”. Ata ndiejnë “urrejtje të thellë ndaj Serbisë dhe serbëve”, e “sjelljen e tyre gjenocidale” e kanë “punë shekullore”. Zgjidhjen e këtij problemi autori e sheh në ndryshimin e fotografisë ekzistuese etnike të krahinës me kthimin e të dëbuarve, me popullim të ri dhe suspendim të autonomisë ekzistuese në kohë të caktuara (Joviçiq, 1991a:138–139,143–146,151–153).

Autorët bashkëkohorë shkruajnë për “inferioritetin historik të shqiptarëve” (Dragiq Kijuk, 1992: 411); për “gjenocidin e hapur ndaj popullit serb”, për të cilën gjë gjatë shekullit XIX janë përdorur “plaçkitje, vrasje, përdhunime dhe rrëmbim të grave të cilat më vonë janë konvertuar në islam” (Batakoviq, 1992a:453); për mostolerancën etnike dhe fetare ndaj serbëve e cila ka qenë “në themelet e gjitha lëvizjeve arbanase” (Batakoviq, 1991:38); për “bujën agresive dhe shkatërruese ndaj çdo gjëje që ishte serbe”, ashtu siç ka qenë “gjithmonë sjellja e tyre, okupuese dhe përvetësuese” (Jevtiq, 1992:542).

Duke iu referuar historisë shekullore të marrëdhënieve “serbo-shqiptare”, sot thuhet se “paraqitja e egër e agresive e nacionalizmit e separatizmit shqiptar rregullisht ndodh kur çrregullohet baraspesha demografike”, që është në natyrën “e organizimit primitiv fisnor” (Glushçeviq, 1992:620), si dhe që shqiptarët në persekutimin e serbëve kanë qenë “më radikal dhe më mizor nga të tjerët <vëllezërit tanë>: ata kanë përdorur mjetet më brutale, sipas traditës së vet muhamedano-turke dhe fashisto-balliste” (Qosiq, 1992a:64).

Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve serb pa ndonjë redaktim të veçantë shkencor. Më i zgjeruar ka qenë, sigurisht, ai për urrejtjen ndaj serbëve. Madje edhe Haxhi Serafim Ristiq i ka përmendur shqiptarët si “armiqtë më të këqij të fesë krishtere dhe torturuesit më të zi të të rinjve të shkretë” (Ristiq, 1864:40), kurse Radosavljeviq Bdin, me disponim të gjerë patriotik, duke numëruar mjetet që gjithë armiqtë e serbëve (komshinjtë) i përdorin në punën e përbashkët për shkatërrimin e serbëve, për shqiptarët shkruan se kanë përdorur “thika, pluhur dhe plumb” (Bdin, 1903:15).

Haxhi-Vasileviq i ka vlerësuar arnautët si “kundërshtarët më të flaktë të serbëve” (Haxhi-Vasileviq, 1906:61), “armiqtë e serbëve” (Haxhi-Vasileviq, 1909a:2), duke thënë se “serbët i vlerësojnë arnautët si armiqtë më të mëdhenj të tyre dhe ata i karakterizojnë me këto fjalë: <serbët janë të ndarë nga turqit (nga turqit e vërtetë) sa ajo lëkura e qepës, e nga arnautët sa lëkura e buallit>“ (Haxhi-Vasileviq, 1913a:143). /DialogPlus/

Olivera Milosavleviq (1951-2015) ka qenë historiane serbe dhe ligjëruese në Fakultetin Filozofik në Beograd. Është e njohur për qasjen kritike ndaj historiografisë bashkëkohore serbe dhe thyerjen e miteve kombëtare të përhapura në librat e historisë. Teksti i mësipërm është pjesa e parë e një punimi të gjatë të Milosavleviq mbi raportet serbo-shqiptare. /Zhurnal

blank

Novi Sad – gjenden mbishkrime “Kosova është Republikë”

NOVI SAD – Në total 12 grafite me përmbajtje të ndryshme janë gjetur nëpër rrugët e Novi Sadit në Serbi.

Në mesin e grafiteve të fshira në muret e rrugëve të Novi Sadit ishin ato në përkrahje të Republikës së Kosovës, “Kosova është Republikë”, raportojnë mediat në Serbi.

Të tjera grafite ishin shkruar edhe kundër liderit të Lidhjes Social-Demokrate të Vojvodinës dhe kundër Boris Tadiçit, shkruan “Koha.net”.

Mbishkrimet “Kosova është Republikë”, “Liri fashizmit”, “Vdekje popullit”, “Serbia e serbëve” dhe të ngjashme ishin shkruar në rrugën “Limani II” dhe “Ravaniçka”.

Ato janë fshirë më pas nga “Shoqata Anti-Grafit”.

blank

Refugjatët vazhdojnë të protestojnë në kufirin greko-maqedonas

Turma e emigrantëve ekonomik që janë të vendosur në “tokën e askujt”. Ata të revoltuar kërkojnë që tu jepet leje për të vazhduar udhëtimin e tyre të shpresës

GJEVGJELI – Në orët e hershme të mëngjesit në vendkalimin kufitar greko-maqedonas kanë arritur grupe të reja të emigrantëve ekonomikë. Ndërkohë që refugjatëve nga Siria, Afganistani dhe Iraku u lejohet hyrja në territorin e Maqedonisë, ndërsa emigrantët ekonomik tashmë tre ditë nuk u lejohet hyrja në vend.

Turma e emigrantëve ekonomik që janë të vendosur në “tokën e askujt” mes Maqedonisë dhe Greqisë ka arritur numrin deri në mbi një mijë persona. Ata të revoltuar me brohoritjet “Hapini kufijt”, “Ju lutem na ndihmoni”, “Duam liri”… kërkojnë që tu jepet leje për të vazhduar udhëtimin e tyre të shpresës. Nga ana tjetër edhe numri i forcave policore maqedonase dhe greke vazhdon të rritet.

Anëtareja e UNHCR-së, Alexandra Craus bëri të ditur se gjatë ditës së djeshme rreth 6 mijë refugjatë kaluan kufirin nga Greqia. Ajo mbi gjendjen e emigrantëve ekonomikë të cilët janë të vendosur në anën greke, tha se situata është e tensionuar dhe ka gjasa që të eskalojë.

Përndryshe, duke filluar nga vendkalimi kufitar deri në qendrën e pritjes, vërehen turma të mëdha të refugjatëve të cilët presin të regjistrohen për të vazhduar drejt kufirit verior të Maqedonisë. aa

refugjpolicia

blank

Bosnje – sulmohet me lëndë shpërthyese gjenerali Ante Jeleç

Në qytetin Mostar në jug të Bosnjës ndaj automjetit të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të BeH-së, Ante Jeleç u hodh një lëndë plasëse

MOSTAR – Në qytetin Mostar në jug të Bosnjës ndaj automjetit të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm Ante Jeleç u hodh një lëndë plasëse.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kantonit Hercegovina-Neretva në Bosnjë e Hercegovinë, Ljudevit Maric në një konferencë për mediat tha se sulmi mbrëmjen e djeshme ndaj automjetit në autokolonën e gjeneralit Jeleç nuk ka qenë një “akt terrorist” dhe se lënda shpërthyese ka qenë fishekzjarr.

Në ngjarjen e ditës së djeshme në tunelin Salakovac në qytetin Mostar ishte njoftuar se ndaj automjetit të Jelec-it nga një automjet tjetër ishte hedhur një fishekzjarr gjatë lëzizjes i cili për një kohë të shkurtër kishte ngjallur panik.

Maric ka shpjeguar se forcat e sigurisë patën mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes dhe kanë mbledhur provat e nevojshme duke theksuar se hetimet do të vazhdojnë.

Maric ndër të tjera shtoi se në lidhje me ngjarjen u ndaluan tre personat që ndodheshin në automjetin nga u hodhën fishekzjarret. Pas deklaratave ata janë lënë të lirë.

Një natë më parë në një pikë lojërash fati në qytetin Rajlovac në Sarajevë pati një sulm ku humbën jetën dy ushtarë të Forcave të armatosura të Bosnjë e Hercegovinës ndërsa mbetën të plagosur lehtë dy ushtarë të tjerë.

Në deklaratën e Prokurorisë së BeH e cila ka kryer hetimet në lidhje me ngjarjen u theksua se sulmi i armatosur ishte “akt terrorist”. Kjo ngjarje krijoi shqetësime se mund të ishte një “sulm terrorist”.

blank

Francë – Gjendet trupi i tretë në qytetin Saint-Denis

Autoritetet franceze thonë se është gjetur edhe trupi i tretë, në banesën në periferi të Parisit, që u kontrolluan nga policia gjatë sulmeve terroriste të javës së kaluar.

Prokurorët thanë se trupi i një gruaje është gjetur gjatë natës në banesë në qytetin e Saint-Denis pas bastisjes, por nuk ka dhënë detaje mbi identitetin e saj.

Një pasaportën e gjetur ajo mban emrin Hasna Aitboulahcen, e cila shpërtheu veten gjatë operacionit policor.

Ajo ishte kushërira e organizatorit të dyshuar belg Abdelhamid Abaaoud, për sulmet në Parisi, që u vra gjatë bastisjes.

Sulmet nga persona të armatosur në një sallë koncertesh, në një stadium sportiv, në bare, dhe restorante që kanë ndodhur në Paris, më 13 nëntor, kanë lënë të vrarë 129 persona dhe më shumë se 350 të plagosur.

blank

Ndërtimi i termocentralit “Kosova e re”, fillon në fund të vitit 2016

Pas një dekade të inicimit të projektit për ndërtimin e termocentralit “Kosova e re”, është konfirmuar të premten se ky termocentral pritet të fillojë të ndërtohet në fund të vitit 2016 dhe të përfundojë pas gjashtë viteve në vitin 2022.

Kështu ka deklaruar ministrit i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Kosovës, Blerand Stavileci, pas takimit që kanë pasur me Komitetin Drejtues të termocentralit “Kosova e re”.

Ministri Stavileci ka treguar se komitetit drejtues i termocentralit është dakorduar që kompanisë Contour Global, me seli në Shtetet e Bashkuara të Amerikës t’i jepet statusi i ofertuesit të preferuar.

“Prej sot e tutje ne punojmë 4 deri në 6 muaj për të pasur përmbylljen komerciale, pastaj dalim te pakoja tenderuese për ndërtim edhe aty shkojnë disa muaj, dhe ne presim që orientimisht nga fundi i vitit 2016 fillimi i vitit 2017 të fillohet me ndërtimin”.

“Nga momenti që niset për ndërtim e deri në futjen në funksion do të jetë në mes viteve 2021 dhe 2022. Pra, kjo është shtrirja kohore e realizimit të projektit”, ka bërë të ditur Stavileci.

Vendimi për ndërtimin e këtij projekti ishte marrë qysh në vitin 2006, menjëherë pas formimit të Ministrisë së atëhershme të Energjisë dhe Minierave. Si projekt është zvarritur nga viti në vit, dhe si i tillë kishte pësuar shumë ndryshime.

Fillimisht termocentrali ishte projektuar me 2,100 megavat. Pastaj, projekti u riemërua nga Termocentrali “Kosova C” në “Kosova e re”, dhe u ul kapaciteti prodhues në 1,000 megavat.

Ndërsa, ndryshimi i tretë bëhet kur shpallet tenderi për ndërtimin e termocentralit me 600 megavat, dhe nga pakoja tenderuese hiqet ndërtimi i termocentralit “Kosova B”.

Tani, ministri Stavileci ka treguar se termocentrali “Kosova e re”, do të ketë kapacitetet gjenerues prej 500 megavatë, me të cilin do të bëhet një zgjidhje afatgjate dhe do të arrihet një qëndrueshmëri me energji elektrike në vend.

“Pra, ne kemi një kapacitet prej 500 megavatësh, me një efiqencë 40 për qind, me një kosto investive 1 miliard euro, me një ekuitet, pra kapitali i investitorit privat që do të futen brenda projektit deri në 30 për qind, me normë të interesit të kthimit të brendshëm në pjesën e ekuitetit jo për krejt vlerën investive, 21.5 për qind, me një efekt në tarifa prej 30 për qind, pra më një çmim të përballueshëm”, ka sqaruar Stavileci.

Përveç tjerash, Stavileci ka theksuar se ky projekt do të sjellë gjenerim të madh të punësimit.

Ai ka thënë se mbi 10 mijë persona do të mund të punësohen gjatë ndërtimit të termocentralit, derisa 500 persona do të jenë të punësuar të përhershëm.

Ndryshe, Termocentrali “Kosova e re” llogaritet të jetë një ndër projektet më të mëdha në Kosovë.

Në raportet e deritashme të organizatave ndërkombëtare për sistemin energjetik të Kosovës, vlerësohet se “një pengesë e madhe në rritjen dhe zhvillimin ekonomik të Kosovës është furnizimi joadekuat dhe jo i besueshëm me energji elektrike”.

Bizneset në Kosovë barrierë kryesore në të bërit biznes kanë pasur edhe mosfurnizimin e rregullt me energji elektrike.

Po ashtu, sektori privat në Kosovë, sipas studimeve të bëra ishte vlerësuar se ka humbur rreth 300 milionë euro në vit, si pasojë e mosfurnizimit të rregullt me energji elektrike.


blank

Luljeta Krasniqi – Veseli

[email protected]

Luljeta Krasniqi, e lindur më 02.05.1981. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 2005. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare në Agjencinë e lajmeve Kosovalive. Ekipit të Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2008.

blank

Nis projekti ‘Beogradi në Ujë’, investim miliardash i Emirateve të Bashkuara Arabe

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë se projekti ngritjen e një qyteti të ri mbi ujë “Belgrade Waterfront” shënon fillimin e një epoke të re për Beogradin dhe Serbinë.

“Belgrade Waterfront” është emri i projektit rindërtues i kryesuar nga qeveria serbe që synon ta përmirësojë pamjen dhe rivitalizimin e ekonomisë, duke e ringritur amfiteatrin e Savës, si dhe tokat e braktisura në krahun e djathtë të brigjeve të lumit Sava.

Projekti ka filluar në vitin 2014 me rindërtimin e Bllokut Kooperativë në Beograd, që kishte përfunduar në qershor të po të njëjtit vit.

Vuçic ka thënë se faza e parë e projektit do të ushtojë 350 milion euro, përderisa totali i çmimit të projektit shkon në 3.5 miliardë euro, ku do të bashkëinvestojnë edhe investitorët nga Emiratet e Bashkuara Arabe, transmeton Indeksonline.

“Kjo është një ditë e mirë për ne, pasi po mendojmë për diçka që na ndihmon në praktikë, që do të shënojë një epokë të re për Beogradin dhe Serbinë”, ka thënë ai për B92 në vënien e gurthemelit të projektit “Belgrade Waterfront.”

Në projekt përfshihet ndërtimi i zyrave dhe ndërtesave luksoze, hotele me tetë yje qendra tregtar, si dhe Kulla e Beogradit, që do të jetë e lartë 220 metra.

blank

AAK me disa kushte e gatshme të bisedojë me Qeverinë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dhënë disa shenja premtuese për gatishmërinë e saj që të fillojë dialogun me Qeverinë në lidhje me procedimin në Kuvend të çështjes së demarkacionit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.

Por, AAK fillimisht i kërkon qeverisë që të shkarkojë komisionin qeveritar për demarkacion të cilit nuk i beson më dhe të emërojnë një tjetër në mënyrë që procesi të kthehet nga e para.

Kjo sipas zëdhënësit të AAK-së, Muharrem Nitaj, do të çonte në anulimin e marrëveshjes të cilën kryeministri i Kosovës Isa Mustafa e ka nënshkruar me autoritetet e Malit të Zi.

“Demarkacioni ka probleme serioze dhe në fakt nuk është demarkacion, por përcaktim i linjës kufitare dhe kjo nuk është e drejtë e komisionit shtetëror. Kufiri ka ekzistuar më herët dhe me procesin e demarkacionit ajo mund të korrigjohet deri në një për qind”.

“Kurse komisioni e ka lëshuar vijën kufitare disa kilometra më poshtë, andaj kjo marrëveshje nuk mund të vijë në Kuvend, sepse është përcaktim i kufirit të ri, por duhet që procesi të nis nga e para dhe të vendoset në mënyrë korrekte dhe tek atëherë të vijë për ratifiko në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Nitaj.

Gjatë ditës së premte, ka ndodhur edhe një takim në lidhje me demarkacionin ndërmjet sekretarit të AAK-së Blerim Kuçi dhe zëdhënësit të Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi.

Ky i fundit u ka thënë medieve se me Blerim Kuçin janë takuar në zyrën e tij në ndërtesën e Qeverisë ku është biseduar në lidhje me hartat të cilat AAK ditë më parë ua kishte shpërndarë edhe deputetëve.

Sipas Abrashit, takimi nuk kishte ndonjë karakter negociatash, sa ishte miqësor për të shkëmbyer pyetje e ide rreth temës së demarkacionit.

Ndërkohë, edhe zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj ka theksuar se takimi ndërmjet Abrashit dhe Kuqit ishte i karakterit miqësor dhe pa ndonjë obligim për palët.

Sipas tij, qëllimi i AAK-së, nuk ishte që të lidhë aleanca politike me partitë në pushtet, por që t’i bindë subjektet politike ta kuptojnë se Kosova duhet ta tërheq marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin, si edhe atë me Serbinë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Përpjekjet që ky takim, ta quajmë miqësor, të interpretohet si përpjekje për krijimin e një koalicioni me partitë e koalicionit qeverisës, mendoj që janë spekulime. AAK asnjëherë nuk ka kërkuar që të ketë marrëveshje me partitë politike”.

“Ne kemi kërkuar që partnerët që janë në pushtet, në këtë rast kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi të tërhiqen nga dy marrëveshjet e tyre me të cilat i kanë shkaktuar një dëm të jashtëzakonshëm vendit”, ka theksuar Nitaj.

Opozita, ka bojkotuar dhe bllokuar punën e Kuvendit të Kosovës për më gjatë se dy muaj, duke kërkuar që kryeministri dhe qeveria e Kosovës të tërhiqen nga marrëveshjet me Serbinë dhe ajo me Malin e Zi për demarkacionin.

Pa tërheqjen nga këto marrëveshje, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe partia Nisma janë zotuar se nuk do të ndalen qoftë përmes bllokimit të institucioneve apo edhe protestave në rrugë.

Për shkak të këtyre veprimeve dhe përfshirjes së deputetëve në aktivitete, që janë cilësuar, të ndaluara, siç ishte përdorimi i gazit lotsjellës në hapësirat e Kuvendit, aktualisht në paraburgim po mbahet deputetja e AAK-së, Donika Kadaj – Bujupi, kurse policia mbetet në kërkim të tre deputetëve të Vetëvendosjes, Albin Kurti, Albulena Haxhiu e Faton Topalli. 

blank

NATO-ja i heq kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten në Beograd se NATO-ja hoqi kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë të vendosura në vitin 1999. Ai e bëri publik këtë vendim pas takimit me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç, gjatë një vizitë që po i bën Beogradit.

Në qershor të vitit 1999, NATO-ja dhe autoritetet e Beogradit nënshkruan një marrëveshje në Kumanovë të Maqedonisë me të cilën përfundoi fushata e bombardimeve 78 ditëshe të trupave të aleancës për t’i dhënë fund luftës gati dyvjeçare në Kosovë.

Sipas marrëveshjes, përvec largimit të trupave nga Kosova, u vendos edhe Zona Ajrore e Sigurisë, që ndalonte fluturimet në një hapësirë mbi 20 kilometra nga kufiri i Kosovës në brendi të Serbisë.

Sekretari Stoltenberg, tha të premten se vendimi për heqjen e kufizimeve “është një dëshmi konkrete e përmirësimit të marrëdhënieve ndërmjet NATO-s dhe Serbisë”.

Zoti Stoltenberg tha se Serbia luan rol të rëndësishëm për të ruajtur paqen në Ballkanin Perëndimor ndërsa përgëzoi autoritetet për përkushtimin ndaj bisedimeve me Prishtinën.

“Kjo është e rëndësishme për të gjithë dhe jemi të inkurajuar nga përfshirja e juaj. Normalizimi dhe bisedimet janë e vetmja mënyrë për të ecur përpara. Unë iinkurajoj të dyja palët të vazhdojnë këtë rrugë”, tha sekretari Stoltenberg duke nënvizuar se marrëdhëniet e mira fqinjësore janë të rëndësishme për të gjitha vendet.

“Fushata ajrore e NATO-s gjatë vitit 1999 nuk ka qenë asnjëherë kundër popullit serb. Ajo synonte ndalimin e veprimeve të papranueshme nga qeveria e Milloseviçit që ishte e dënueshme nga komuniteti ndërkombëtar. Ndërhyrja e NATO-s u dha fund konflikteve në Ballkan”, tha sekretari Stoltenberg.

Ndërsa kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se Serbia dëshiron që trupat e KFOR-it të qëndrojnë sa më gjatë në Kosovë.

“Besoj që KFOR-i ka dhënë kontribut të rëndësishëm për të ruajtur dhe mbrojtur kishat dhe manastirat tona që ndodhen në jug të lumit Ibër, dhe para së gjithash ata sot përfaqësojnë qëndrueshmërinë edhe për veriun e Kosovës së pari për shkak të miarrëveshjeve që kemi nënshkruar në Bruksel dhe ne do të dëshironim që prania e tyre në Kosovë të mos vihet në dyshim”, tha kryeministri serb.

Ai tha po ashtu se “është shumë e rëndësishme që NATO-ja është garantuese për mos praninë e Forcave të Sigurisë së Ksoovës në katër komunat e veriut të Kosovës”.

Aktualisht mbi 5 mijë trupa të NATO-s kujdesen për sigurinë në Kosovë, ndërsa prania e mëtejshme e tyre, tha sekretari i përgjithshëm, varet nga vlerësimet që do të behën për sigurinë dhe qëndrueshmërinë në Kosovë dhe rajon.

blank

Bosnje: Dy ushtarë vriten, sulmuesi vetëvritet

Një person i armatosur ka vrarë mbrëmjen e kaluar dy ushtarë dhe ka plagosur pesë persona të tjerë në periferi të Sarajevës.

I armatosuri ka vrarë veten, pasi policia e Bosnjës ka rrethuar shtëpinë në të cilën është fshehur.

Sulmi ka ndodhur në një dyqan të basteve në rajonin Rajlovac.

Sulmuesi ka shtënë edhe në drejtim të një autobusi publik derisa ka bërë përpjekje të largohej.

Sulmuesi është identifikuar si Enes Omeragiq.

Mediat në Sarajavë kanë raportuar se ai ka qenë mbështetës i lëvizjes Salafi, një ideologji ultrakonservatore e Islamit, e cila shpesh promovon xhihad të dhunshëm.

Qeveria e Bosnjës ka thirrur një seancë urgjente pas incidentit, por zyrtarët kanë hezituar ta cilësojnë atë si akt terrorist, duke thënë se hetimet janë duke vazhduar.

“Nëse vërtetohet se është terrorizëm dhe ka mundësi që kjo të ndodhë, atëherë kemi një situatë të pasigurisë së përgjithshme të qytetarëve dhe duhet të veprojmë shpejt dhe me efikasitet”, ka thënë ministri për Siguri i Bosnjës, Dragan Mektiq.

Bosnja, një nga vendet më të varfra në Evropë, vazhdon të vuajë ndarjet e thella etnike dhe fetare që nga lufta e viteve 1990.

Gati gjysma e 3.8 milionë banorëve të Bosnjës janë myslimanë.

Këtë vit, edhe një tjetër person i armatosur ka hapur zjarr në një postbllok të policisë në qytetin Zvornik të Bosnjës, duke vrarë një oficer dhe plagosur dy të tjerë, përpara se të qëllohej për vdekje nga policia.

Atëbotë, autoritetet kanë thënë se sulmuesi Nerdin Ibriq ka thirrur “Allahu Akbar” ose “Zoti është i madh” kur ka hyrë në postbllok dhe se ka pasur lidhje me ekstremistët islamikë.

blank

Davutoglu merr mandatin për formimin e qeverisë

Presidneti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka dhënë kryeministrit Ahmet Davutoglu mandatin për të formuar qeverinë e re, pasi zgjedhjet e parakohshme më 1 nëntor kanë nxjerrë fituese Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim.

Davutoglu ka takuar sot Erdoganin në pallatin presidencial.

Ai pritet të emërojë ministrat e tij të mërkurën ose të enjten.

Kabineti i ri pritet të mbushet me besnikë të Erdoganit.

blank

Davutoglu: Turqia do të zhvillojë sistemin e raketave me rreze të gjatë

ANKARA – Kryeministri turk Ahmet Davutoglu ka miratuar zhvillimin e sistemit kombëtar të raketave me rreze të gjatë, pas ndërprerjes së një projekti të përbashkët midis Turqisë dhe Kinës, i cili ka paraparë projektimin e raketave me rreze të gjatë, bëhet e ditur nga qeveria turke.

Në këtë mënyrë, Turqia do të punojnë në sistemin e vet për prodhimin e raketave me rreze të gjatë.

Negociatat mbi këtë projekt midis Turqisë dhe Kinës po zgjasin gati dy vite, ndërsa arsyeja për anulimin e projektit të përbashkët ishte përparimi i Turqisë në projektin e zhvillimit të sistemit të vet të raketave.

blank

Erdogan – Obama: Intensifikim i luftës së përbashkët kundër terrorizmit

Obama tha se Republika e Turqisë është një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara dhe gjithë koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër ISIS-it në Irak dhe Siri

ANTALIA – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij amerikan, Barack Obama, gjatë takimit të përbashkët në Antalia kanë biseduar për çështjet aktuale përfshirë luftën kundër organizatës terroriste, ISIS në Siri.

“Shfrytëzuam këtë rast që të bisedojmë për hapat e mëtejshëm të koalicionit në fazën e ardhëshme të luftës kundër ISIS-it. Si shembull i partneritetit dhe aleancës do të vazhdojmë të jemi solidar dhe të japim kontributin për paqen globale” deklaroi Erdogan pas takimit me Obamën.

Ai theksoi se Samiti G20 në Antalia mbahet në periudhë specifike menjëherë pas sulmit  terrorist në Paris të cilin e dënoi fuqishëm.

Duke theksuar se bota po përballet me terrorizmin kolektiv, Erdogan tha se” terrorizmi nuk ka fe dhe komb”.

“Terrorizmi nuk ka fe, racë, komb, ndërsa në sulmet në Paris u ballafaquam me terrorizmin kolektiv, i njejtë dhe i ngjashëm me atë në Ankara, Gaziantep, Suruç apo në Diyarbakir. Sulmi terrorist nuk ka qenë i drejtuar vetëm kundër Francës por ndaj gjithë njerëzimit” theksoi Erdoğan.

Presidenti amerikan Barak Obama tha se Republika e Turqisë është një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara dhe gjithë koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër ISIS-it në Irak dhe Siri.

“Sulmet e tmerrshme terroriste më parë në Ankara dhe tani në Paris, janë vepër e ideologjive të së keqes dhe nuk janë sulme vetëm ndaj popujve të Turqisë dhe Francës, por gjithë  botës moderne”, tha Obama. Ai dërgoi një mesazh ngushëllimi për popullin francez dhe tha se do të bëjë çdo përpjekje që përgjegjësit për terrorizmin të sillen para drejtësisë.

Presidenti amerikan Obama theksoi se diskutimi i sotëm ishte i rëndësishëm për të forcuar më shumë kontrollet në kufirin turk me Sirinë që të parandalohet lëvizja e luftëtarëve të huaj. Në kuadër të axhendës së Samitit të G20,  Obama sontë do të takojë mbretin e Arabisë Saudite, Selman bin Abdulaziz Al-suud.

blank

Xhihadisti britanik ka planifikuar sulme paralele me ato të Parisit në Stamboll

Autoritetet turke dyshojnë se një xhihadist i profilit të lartë nga Britania, i ndaluar në Turqi javën e kaluar, ka mundur të ketë qenë duke planifikuar sulme në Stamboll të ngjashme me ato në Paris, kanë thënë dy burime të sigurisë për Reutersin të dielën.

Një person që mendohet të ketë qenë Aine Lesley Davis, person i afërt me militantin e ISIS-it me nofkën “Xhihadisti Xhon”, është ndaluar javën e kaluar në Stamboll, kanë thënë zyrtarë të lartë turq të premten.

Davis u ndalua me një grup personash tjerë të cilët mund të kenë qenë duke planifikuar një sulm në Stamboll paralelisht me masakrën në Paris ku mbetën të vdekur së paku 129 persona, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters një burim tjetër i sigurisë.

“Davis është personalitet me përgjegjësi kyçe përbrenda Shtetit Islamik dhe nuk është kapur i vetëm. Ka qenë bashkë me një grup”, ka thënë burimi, transmeton Koha.net.

“Momentalisht jemi duke hetuar nëse ata kanë qenë duke planifikuar një sulm në Stamboll të ngjashëm me atë në Paris. Dyshojmë se ata kanë planifikuar një sulm paralel me atë në Paris, në të njëjtën ditë”.

Davis mendohet se bën pjesë në grupin e islamikëve britanikë të cilëve iu është dhënë detyra e ruajtjes së të burgosurve të huaj nga Shteti Islamik, së bashku me Mohammed Emwazi, i njohur me nofkën Xhihadisti Xhon pasi u paraqitën në video që tregonin vrasjen e pengjeve amerikane dhe britanike. Emzawi mendohet se është vrarë gjatë një sulmi me dron në Siri, kanë thënë zyrtarë amerikanë dhe britanikë të premten.

Stambolli është një prej destinacioneve më të popullarizuara turistike në botë, vend të cilin brenda vitit e vizitojnë mbi 10 milionë turistë.

Një burim tjetër ka thënë se tetë persona të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik janë ndaluar në Ankara të dielën, por nuk ka pranuar të zbulojë kombësitë e tyre.

Një burim qeveritar ka thënë se Turqia ka ndaluar më shumë se 1 mijë persona të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik këtë vit, dhe rreth 300 prej tyre tani do të dalin para gjykatës.

blank

Një person nga Mali i Zi mund të ketë lidhje me sulmet në Francë

Policia gjermane ka thënë se mund të ketë lidhje midis arrestimeve të bëra në Gjermani, disa ditë më parë, dhe sulmeve terroriste në Paris, që kanë ndodhur të premten mbrëma.

Ludwig Waldinger, zëdhënës i policisë bavareze, ka folur për mediat sot në Mynih:

“Inspektorët e policisë, duke bërë kontrolle të rëndomta në Rozenhajm, kanë ndaluar një Golf Volkswagen, me targa të Malit të Zi, të enjten, më 5 nëntor, në orën 8 të mëngjesit. Ai ka qenë duke udhëtuar drejt Mynihut nga Salcburgu. Ata (inspektorët) kanë hapur makinën, kanë shikuar vendet tipike ku fshihen gjërat kontrabanduese dhe kanë gjetur një pistoletë në pjesën e motorit. Ata e kanë kaluar informacionin te Zyra për Hetime Penale, spese kemi ekspertë për kontrbandim armësh. Më pastaj kemi inspektuar makinën dhe kemi gjetur një arsenal të tërë armësh: tetë kallashnikovë, dy granata dore, eskplozivë, dy revole dhe një pistoletë. Personi është arrestuar natyrisht dhe tani ndodhet në paraburgim. Ai nuk ka bërë asnjë deklaratë se nga ka ardhur apo çfarë ka pasur qëllim të bëjë me këto armë”, ka thënë Waldinger.

Qeveria e Malit të Zi, sipas agjencisë serbe Beta, ka demantuar se një person, me prejardhje nga Mali i Zi, i arrestuar së voni në Gjermani, ka lidhje me sulmet në Paris.

blank

Beogradi kërcënon pas vendimit të Kushtetueses në Kosovë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për të pezulluar marrëveshjen për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është goditje për dialogun e Brukselit dhe kërcënon stabilitetin rajonal.

Sipas Daçiqit, Prishtina po tall komunitetin ndërkombëtar dhe Bashkimin Evropian, sepse nuk ka mundësi që dikush të pezullojë marrëveshjen e Brukselit.

Edhe kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës është i papranueshëm dhe se Prishtina duhet të zbatojë obligimet.

Gjykata Kushtetuese ka sqaruar të martën se pezullimi i marrëveshjes vlen deri në vlerësimin e përputhshmërisë së parimeve të Asociacionit të komunave me shumicë serbe me Kushtetutën e Kosovës.

blank

Vuçiç rreth vendimit të UNESCO-s: Këto ofshama dhe vajtime që vijnë nga Prishtina, unë nuk do ti komentoj

Zyrtarët në Prishtinë “paraqiten si viktima të mëdha, kurse me delegacioni serb në Bruksel as që deshën të flasin rreth kësaj”

BEOGRAD – I pyetur në lidhje me reagimet e Prishtinës zyrtare, Britanisë së Madhe dhe SHBA-ve, për mos pranimin e Kosovës në UNESCO, të cilët shprehën pakënaqësi me vendimin, kryeministri serb, Aleksandër Vuçiçi tha se ai nuk ishte i zhgënjyer me rezultatin, por ishte i zhgënjyer me procedurat.

“Më vjen keq që ata janë gjithë kaq të zhgënjyer, unë nuk jam, të paktën jo me rezultatin. Unë jam i zhgënjyer nga fakti se ata të gjithë hynë në këtë procedurë pa pyetur Serbinë, pa njoftuar Serbinë dhe ata prisnin rezultat tjetër. Këto ofshama dhe vajtime që vijnë nga Prishtina, unë nuk do ti komentoj”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se tani zyrtarët në Prishtinë “paraqiten si viktima të mëdha, kurse me delegacioni serb në Bruksel as që deshën të flasin rreth kësaj”.

“Kemi qenë të kërcënuar që do të flasin se gënjejmë, që kemi hapur tema të tilla, kështu që tani, pasi ishin të sigurt se do t’na turpërojnë sërish dhe përsëri ta shkelin Serbinë, pasi nuk ndodhi kjo, çfarë tani, duhet të luajnë rolin e viktimës”, tha Vuçiç.

Ai përsëriti se Serbia po përbuzet, por këtyre përbuzjeve nuk do ti përgjigjet, dhe se për qeverinë të cilën e drejton është e rëndësishme që të vazhdojnë dialogun në Bruksel.

“Ajo që po shohim se disa zyrtarë evropian vajtojnë, çfarë t’ju bëjë, kjo është politika e tyre, ata e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës, ata po veprojnë në përputhje me politikat e tyre, dhe Serbia po vepron në përputhje me politikën e saj. Nuk e ka njohur dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës”, përfundoi Vuçiç. aa

 

blank

Vuçiçi nesër viziton Srebrenicën

Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiçi do të qëndrojë nesër në Srebrenicë, ku do të ndjekë një konferencë ekonomike dhe do të bëjë homazhe në qendrën memoriale të viktimave të masakrës.

Vuçiçi, për herë të fundit, ka qëndruar në Srebrenicë më 11 korrik, në 20 vjetorin e masakrës.

Por, atëbotë, ai është detyruar të largohet, pasi është sulmuar nga masa.

Forcat serbe të Bosnjës kanë vrarë rreth 8 000 burra dhe djem myslimanë në Srebrenicë, në korrik të vitit 1995.

Drejtësia ndërkombëtare e ka cilësuar mizorinë si gjenocid.

blank

Vuçiç: Serbia nuk është mundur

Voal – Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas vendimit të UNESCO-s për mosanëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, ka theksuar se “Serbia nuk është mundur”.

“Me rastin e refuzimit që i është bërë kërkesës së Kosovës për anëtarësim në UNESCO, dëshirojmë që të gjithëve tu themi dy gjëra, e para: Serbia nuk është mposhtur dhe e dyta, kjo më nuk është lajm i madh. Serbia, ngadalë, por sigurtë po mëson që të paktën të mos humbë”, ka thënë Vuçiq.

Ai ka shtuar se Serbia më nuk është vend që mund t’i imponohet vullneti i dikujt tjetër./rel


Send this to a friend