VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

BE-ja kërkon 3.8 milionë punëtorë të kualifikuar

Bashkimit Evropian i mungojnë rreth 3.8 milion punëtorë, më së shumti nga fusha e mjekësisë, specialistë dhe punëtorë të kualifikuar nga metalurgjia si dhe teknologjia informative, kanë bërë të ditur të dhënat e fundit nga EUROSTAT-i.

Më së shumti, rreth 1 milion e 200 mijë punëtorë i kërkon Gjermania, ku nga janari i vitit 2020-të, do të hyjë në fuqi një mënyrë e thjeshtëzuar e miratimit të vizave gjashtëmujore, për ata që duan të kërkojnë punë. Kjo masë i referohet të gjitha vendeve jashtë BE-së, përfshirë Ballkanin Perëndimor.

Krahas Gjermanisë, rreth 821.000 punëtorë të kualifikuar i kërkon Britania e Madhe pasuar nga Çekia me 271.000, Polonia 156.000, Belgjika 149.000, Austria 126.000, Spanja 125.000, Suedia 103.000 si dhe Hungaria 87.000.

CDU/CSU: Shqipëria rrezikon çeljen e negociatave, duhet dialog mes forcave politike

Grupi parlamentar i CDU/CSU ka reaguar mbi situatën politike në vend, pasi deputetët e opozitës dorëzuan mandatet.

Përmes zëdhënësit të saj Florian Hahn, CDU/CSU vlerëson se Shqipëria po humbet shumë kredite në sytë e miqve europianë.

“Shqipëria për momentin është duke luajtur shumë me kredibilitetin tek miqtë evropianë. Në rast se perspektiva për çeljen e negociatave për në BE në mesin e vitit të kaluar ishte ende rozë, tani po shfaqen re të zeza. Protestat e aktuale në Tiranë pengojnë qeverinë, si dhe paralizojnë funksionimin e parlamentit. Protestat dhe demonstratat bëjnë pjesë tek të drejtat e njeriut dhe janë një tipar dallues i demokracisë, në rast se ato zhvillohen në mënyrën e duhur. Por deputetët e partive tona partnere në Shqipëri i bëjnë një shërbim të keq (autogol) qëllimit të tyre, nëse nëpërmjet dorëzimit masiv të mandateve do të shkaktojnë një stanjacion politik dhe do të nxisin protesta të dhunshme. Një qëndrim refuzues nuk i shërben as vendit, as qytetarëve.

Prandaj ju bëj thirrje miqve tanë në Shqipëri për vetëpërmbajtje. Qeveria dhe opozita duhet të zhvillojnë menjëherë bisedime, në mënyrë që të rifillojë funksionimi i parlamentit dhe të rivendosen marrëdhënie të qarta. Perspektiva evropiane është vënë në rrezik.”– deklaron zëdhënësi i CDU/CSU gjermane.

Ish-zëdhënësi i NATOs: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të jetë prioritet i udhëheqjes së ardhshme të BE-së

Ish-zëdhënësi i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë, Jamie Shea, ka vlerësuar se arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë prioritet për udhëheqjen e ardhshme të Bashkimit Evropian, e cila do të caktohet pas zgjedhjeve të majit të sivjetmë për Parlamentin Evropian.

“Dialogu i ndërmjetësuar nga BE’ja, i cili është nisur nga Përfaqësuesja e Lartë e BE’së, Catherine Ashton, dhe i cili është vazhduar nga pasardhësja e saj, Federica Mogherini, ka sjellë shumë dobi të prekshme, në fusha si menaxhimi i kufirit, tregtia dhe telekomunikacioni”, shkruan Shea, tani profesor i Strategjisë dhe Sigurisë në Universitetin e Ekseterit, në Angli.

“Përtej dallimeve të njohura politike, për çështjet si njohja, dialogu ka përmirësuar jetën e përditshme të popujve në të dyja anët e kufirit. Prandaj, ai duhet të vazhdojë. Por, për të qenë i suksesshëm, duhet të përmbushen obligimet, për shembull në fushën e energjisë, ose në funksionimin e sistemit të gjykatave. Dialogu duhet të bazohet në besim”, vlerëson ish-zëdhënësi i NATO’s, në shkrimin e tij të botuar në Reaction.life, përcjell Gazeta Express.

Sipas Sheas, një përfundim i suksesshëm i dialogut duhet të përfshijë njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, zhbllokimin e rrugës së të dy vendeve drejt anëtarësimit të mundshëm në BE, dhe anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

“Për këtë nevojitet vullnet politik, unitet dhe bashkëpunim ndërmjet Britanisë, Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, që vazhdon të ketë një rol kyç diplomatik për të luajtur që të sjellë paqe në Ballkanin Perëndimor, siç kemi parë në çdo fazë të konflikteve në ish-Jugosllavi. Nëse kjo s’arrihet, vrulli do të humbet, duke dëmtuar atë që është arritur deri më sot në dialogun e ndërmjetësuar nga BE’ja”, shkruan Shea.

Ish-zëdhënësi i NATO’s thekson se “në muajt e fundit, megjithatë, përparimi ka rrezikuar të ngecë. Sugjerimet për ndryshime kufiri kanë përçarë komunitetin ndërkombëtar, si dhe institucionet e Kosovës, dhe mosmarrëveshjet kanë lindur kryesisht pas reagimit ndaj fushatës që Rusia dhe Serbia po kryejnë për të bllokuar anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, më së fundi në Interpol”.

“Përderisa optimizmi mbetet dominues në vend, ekzistojnë shenja të qarta që zhgënjimi po rritet. Në nëntor, Kosova ka vënë një taksë prej 100% ndaj mallrave serbe, si shenjë e zemërimit të saj që Serbia ka bërë fushatë për të bllokuar përpjekjen e saj për anëtarësimin në Interpol”, thekson Shea, në shkrimin e tij.

Shea kujton se në përpjekje për të zbutur krizën, ambasada amerikane në Prishtinë ka bërë thirrje që vendimi të rishikohet, dhe ka lënë të kuptohet se mbështetja e saj për Kosovën mund të mos jetë e pakushtëzuar.

“Habitshëm, për një kryeqytet që ka një statujë të Bill Clintonit, paralajmërimi tërhoqi pak vëmendje në Prishtinë”, shkruan Shea.

“Deklarata e Amerikës përbën një porosi në një kohë vendimtare për Prishtinën: Se ajo duhet t’i zbatojë obligimet ndërkombëtare. Por, më së rëndësishmi, ky incident duhet të shërbejë si alarm për të gjithë miqtë e Kosovës, se bllokadat aktuale nuk mund të vazhdojnë pafundësisht, nëse duan që kosovarët ta ruajnë besimin në Perëndimin dhe në vlerat perëndimore”, vlerëson ish-zëdhënësi i NATO’s.

Ky besim, sipas tij, “është i fuqishëm, por jo i pathyeshëm; dhe siç kemi parë gjetiu në rajon, ka shumë fuqi dhe forca të tjera, me qëllime më pak të mira, që janë të gatshme dhe të afta për të shfrytëzuar zhgënjimet popullore dhe për të zënë një vakum të krijuar nga mungesa e vëmendjes dhe angazhimit perëndimor”.

“Siç kemi parë gjetiu në Ballkanin Perëndimor, edhe udhëheqjet e frymëzuara vendëse vazhdojnë të kenë nevojë për mbështetjen dhe inkurajimin e lojtarëve kyç jashtë rajonit. Frika e regresit dhe prapakthimit është një arsye për më shumë angazhim. Sepse, çështja e Kosovës është një çështje që Perëndimi mund ta zgjidhë; dhe duke e zgjidhur atë, mund të arrijë një tjetër sukses, shumë më të nevojshëm; për rajonin, por edhe për sigurinë e krejt Evropës”. /Express/

Pompeo në Bratisllavë: Evropa të rezistojë ndaj ndikimit rus dhe kinez

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, porositi vendet e Evropës Lindore dhe Qëndrore që t’i rezistojnë ndikimit rus dhe kinez.

Pompeo po merr pjesë në manifestimet për 30 vjetorin e rënies së komunizmit.

Ai tha në Bratisllavë të Sllovakisë se Kina dhe Rusia përbëjnë një kërcënim të dyfishtë për përparimin e demokracisë dhe tregun e lirë, që nga rënia e Murit të Berlinit në vitin 1989.

Vendet e Evropës Lindore dhe Qëndrore, sipas tij, janë më të ndjeshme për shkak të “investimeve grabitqare” dhe ndërhyrjeve politike.

Sekretari amerikan i Shtetit, tha se për të luftuar këtë kërcënim, Shtetet e Bashkuara po rrisin angazhimin në rajon përmes një marrëveshjeje mbi bashkëpunimin e mbrojtjes dhe programeve të shkëmbimit.

Sekretari amerikan e filloi turin në Evropë me vizitën në Hungari ndërkaq ndalesa e dytë e tij ishte Sllovakia. Ai gjithashtu do të vizitojë Poloninë, Belgjikën dhe Islandën.

Pompeo: Hungaria është tepër filoruse

VOAL – Hungaria është konsideruar si një vend gjithnjë e orientuar ndaj interesave të rusëve dhe kinezëve nga kreu i diplomacisë amerikane Mike Pompeo, i cili të hënën në Budapest, pjesa e parë e udhëtimit të tij në Evropën Qendrore, ka shprehur shqetësim mbi ndarjet që po krijohen midis vendeve perëndimore.

“Ne nuk mund ta lejojmë Vladimir Putin të minojë marrëdhëniet midis shteteve miqësore, anëtarë të NATO-s”, tha Pompeo.

Homologu i tij Peter Szijjarto u përgjigj duke përcaktuar se ka një hipokrizi të madhe në kritikat e rezervuara për Kremlinin nga vendet që i përkasin Aleancës Atlantike, por që vazhdojnë biznes me Moskën, në veçanti në sektorin e energjisë. AFP

Qindra mijёra protestojnё nё Romё

Demonstruesit iu pёrgjigjёn thirrjes sё sindikatave italiane duke protestuar pёr njё politikё ekonomike mё ambicioze tё qeverisё. Prej vitesh nuk ka pasur protesta tё ngjashme nё Itali.

Nёn moton “Njё e ardhme pёr punёn” demonstruesit kёkruan investime masive publike dhe private dhe reforma tё ambicionuara. Protesta e sё shtunёs (09.02) ishte mё e madhja e kёtij lloji qysh prej katёr vjetёsh.

Pёr protestat sindikatat kishin organizuar dymbёdhjetё trena tё posaҁёm dhe 1300 autobusё, anije dhe avionё me kosto tё ulёt. Nё ditёn plot Diell dhe nё njё atmosferё tё shpenguar demonstruesit marshuan pёrmes kryeqytetit tё Italisё. Edhe pёrfaqёsues tё sipёrmarrjeve si dhe anёtarё tё nivelit tё lartё tё partisё social-liberale demokrate (PD) dhe partive tё tjera tё majta merrnin pjesё nё manifestimin e protestёs.

Sindikatat i konsiderojnё mjaft tё rezervuara planet pёr investime tё qeverisё sё pёrbёrё nga lёvizja populiste “Pesё yjet” dhe partia radikale e djathtё Lega. Po ashtu reforma e pensioneve e planifikuar, sipas sindikatave, nuk ёshtё e mjaftueshme. Me vendosjen e njё page mujore bazё pёr italianёt e varfёr pёrfaqёsuesit e punёtorёve konsiderojnё se mund tё zbutet lufta kundёr varfёrisё dhe papunёsisё.

Italien | Großdemo in Rom (picture-alliance/NurPhoto/A. Ronchini)

“Me njё kёmbё drejt recesionit”

“Qeveria duhet ta ndryshojё kursin, ne ndodhemi me njё kёmbё drejt recesionit”, tha Annamaria Furlan, shefe e sindikatёs sё dytё tё madhe nё Itali, CISL.  Pёrmes rrjetit Twitter  ajo i falenderoi demonstruesit pёr angazhimin e tyre. Ishte njё nismё “e jashtёzakonshme”, shkruan ajo.

Ekonomia e Italisё u tkurr nё tremujorin e fundit tё 2018 pёr shkak tё rёnies sё eksporteve. Kjo i shton problemet gjithёsesi tё mёdha qё ka qeveria me buxhetin.

Ndёrkaq shefat e koaliconit qeverisёs nё Itali komunikuan ristrukturimin nё kryesinё e Bankёs sё Rezervave dhe tё Autoritetit Mbikqyrёs CONSOB. Skandalet e fundit nё banka janё krijuar, sepse nё pozicionet pёrgjegjёse nuk i janё pёrgjigjur detyrimit pёr mbikqyrje, tha Matteo Salvini nga Lega nё Vicenza. Njё zёdhёnёse e Bankёs Qendrore nuk pranoi tё komentojё.

jmw/jj (afp, La Repubblica, rtr)

“Jelekët e Verdhë” vazhdojnë me protestat masive në Francë

Mijëra protestues kanë hyrë në javën e trembëdhjetë të protestave në Francë, duke rritur kështu presionin ndaj presidentit Emmanuel Macron.

Protestuesit e njohur si “Jelekët e Verdhë” kanë marshuar të shtunën në Paris ku ndodhën disa përleshje dhe përballje me autoritetet e rendit, si dhe një protestues lëndoi dorën me një eksploziv të vogël.

Protestat masive në Francë filluan në mes të muajit nëntor të vitit të kaluar, kundër ngritjës së cmimit të naftës dhe më pastaj rezultoi me rritjen e pakënaqësisë ndaj qeverisjes së Macronit.

Disa protestues kanë hedhur mjete të forta ndaj forcave të sigurisë, si dhe dogjën një veturë të policisë, e disa xhama të dyqaneve u dëmtuan.

Ministria e Punëve të Brendshme tha se numri total i protestuesve në Francë ka arritur në 12 000, duke përfshirë 4 mijë në Paris.

Doris Pack ‘shuplakë’ Ramës: Komentet tuaja nxisin dhunë ndaj grave

Në lidhje me sulmin që Edi Rama bëri ndaj deputetes demokrate Albana Vokshi reagoi sot edhe presidentja e EPP-së Doris Pack.

Pasi Vokshi i kërkoi Ramës të heqë nga facebook videon që identifikon prindërit e vajzës së mitur, të abuzuar seksualisht në Kavajë, kryeministri reagoi me ironi ndaj saj.

“Komentet në rrjetet sociale të kryeministrit të Shqipërisë Rama duke ofenduar gratë politikane, nuk janë vetëm degradim dhe ofendim ndaj gruas, por nxitje e dhunës kundër gruas në një vend ku të drejtat e saj janë të kërcënuara dhe të dhunuara çdo ditë”, shkruan Pack.

Qindra agjentë rusë dhe kinezë operojnë në Bruksel

Qindra agjentë të intelegjentës ruse dhe kineze janë duke operuar në Bruksel, ka raportuar Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i Bashkimit Evropian (EEAS).

Sipas raportit të publikuar në gazetën gjermane “Welt am Sonntag”, duke cituar diplomatët e BE-së, thuhet se janë rreth “250 spiunë kinezë dhe 200 spiunë rusë në Bruksel”.

Në raport thuhet se diplomatët e BE-së dhe militantët partiakë këshillohen të qëndrojnë larg nga disa pjesë të Bruskelit, duke përfshirë edhe restaurante dhe kafiteri afër ndërtesës së Komisionit Evropian.

Agjentët e intelegjencës ruse dhe kineze, punojnë në ambasadat e vendeve të tyre ose të dërguar në mision, thuhet në raport.

BE pajtohet për rregulla më të forta ndaj gazsjellësit rus

Ambasadorët e Bashkimit Evropian u pajtuan që t’i ashpërsojnë rregulloret mbi një gazsjellës të diskutueshëm nga Rusia në Gjermani, por vendosën që të mos mbështesin plane që mund të kërcënojnë përfundimin e tij.

Puna në gazsjellësin Rrjedha Nordike 2 – i gjatë 1,225 kilometra dhe që kalon nën Detin Baltik – është në realizim e sipër dhe pritet të përfundojë në fund të vitit 2019.

BE-ja do që t’i fusë gazsjellësit që hyjnë në bllok nën rregullat e saj për energjinë.

Por Gjermania ka pasur frikë se kjo do ta bënte gazsjellësin joekonomik dhe të paarritshëm.

Raportohet se 27 nga 28 ambasadorët e BE-së janë pajtuar me propozimin që Gjermania të mbetet negociatorja kryesore në projektin Rrjedha Nordike 2.

Rusia aktualisht furnizon rreth 40% të BE-së me gaz.

Me vite, blloku ka qenë i shqetësuar për mbeshtetjen në gazin rus.

Polonia ka paralajmëruar se Rusia mund ta përdorë Rrjedhën Nordike 2 për të dëmtuar sigurinë e energjisë në Evropë, ndërsa presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka cilësuar Gjermaninë si “rob” të Rusisë për shkak të gazit të saj.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka bërë përpjekje t’i sigurojë shtetet e Evropës qendrore dhe lindore se tubacioni nuk do ta bëjë Gjermaninë të mbështetet plotësisht te Rusia sa i përket energjisë.

“Gjermania do të zgjerojë rrjetin e terminaleve të gazit. Ne nuk duam të jemi të varur vetëm nga Rusia”, ka thënë Merkel të enjten.

Ambasadori gjerman në OKB: Ndryshimi i kufijve, i rrezikshëm

‘Ndryshimet e kufijve në Ballkan, janë ide të rrezikshme.’ – deklarata vjen nga ambasadori gjerman në OKB, Christoph Heusgen. Në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, Heusgen gjithashtu ish-këshilltar i kancelares Angela Merkel për politikën e jashtme për 10 vite, thotë se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës e Serbisë nuk duhet të përfshijë kufijtë në Ballkan.

“Asnjë marrëveshje në Bruksel nuk flet për ndryshimin e kufijve, ne në Gjermani mendojmë se këto ide nuk i kontribuojmë zgjidhjes. Këto përpjekje janë të rrezikshme dhe e destabilizojnë rajonin”, u shpreh ambasadori Heusgen

Ndër të tjera ai kritikoi Serbinë për lobimin kundër Kosovës, duke thënë se në këtë formë po tregojnë se nuk e duan anëtarësimin në BE. Duke u ndalur në taksën 100 % që Kosova vendosi ndaj Serbisë, Heusgen vlerësoi se vendimi duhet të të tërhiqet, pasi i kontribuon zhvillimit ekonomik në Ballkan.

Franca tërheq ambasadorin e saj nga Roma

Zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini.

Qeveria italiane nuk dëshiron të ketë mosmarrëveshje me Francën ka thënë zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini të enjten, duke shtuar se ai do të ishte i lumtur nëse do të takohej me presidentin francez, Emmnauel Macron për të diskutuar tensionet e fundit, transmeton Reuters.

Duke u përgjigjur pas vendimit të Francës për të tërhequr ambasadorin e saj nga Italia, Salvini ka thënë përmes një deklarate se ai dëshiron të rikrijojë lidhjet me Parisin, mirëpo Franca duhet të adresojë tri çështje “thelbësore”.

Sipas tij, policia franceze duhet të ndalojë kthimin e emigrantëve në Itali, si dhe të ndalojë kontrollet e gjata kufitare, që kanë bllokuar trafikun.

Ai po ashtu ka përmendur se ëstë shumë e rëndësishmë që Parisi të lirojë rreth 15 militantë të majtë italianë, që kanë pranuar refugjatë në Francë në dekadat e fundit.

Franca ka kërkuar kthimin e ambasadorit të saj nga Roma të enjten, për shkak të siç kanë thënë autoritetet franceze, sulmeve të vazhdueshme dhe të pabaza nga liderët politikë të Italisë.

Ministria e Jashtme italiane nuk ka komentuar vendimin e Francës, i cili sipas burimeve diplomatike ka qenë i pashembullt nga viti 1945.

Merkel bisedon me kryeministrat e vendeve të “Grupit të Vishegradit”

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të bisedojë në Bratisllavë me kryeministrat e Sllovakisë, Polonisë, Çekisë dhe Hungarisë për të shënuar 30 vjetorin e rënien së “Perdes së Hekurt”.

Qeveria gjermane tha para takimit se ndryshimi politik në këto vende ka ndihmuar procesin e ribashkimit të Gjermanisë.

Merkel fillimisht do të takojë kryeministrin sllovak, Peter Pellegrini për të diskutuar çështjet ekonomike, të politikës së Jashtme dhe ato evropiane.

Megjithatë Merkel ka hasur në kundërshtimin e Polonisë dhe Hungarisë lidhur me politikën e saj të kufijve të hapur për refugjatët.

Polonia, Shtetet e Bashkuara, shtetet baltike dhe disa vende të tjera të BE-së kanë shprehur gjithashtu shqetësime rreth projektit, tubacioni i dytë i gazit që lidh Rusinë drejtpërdrejt me Gjermaninë nën Detin Baltik.

Kjo do të shmangte tubacionet ekzistuese të gazit përmes Ukrainës dhe kritikët thonë se do të rriste varësinë e energjisë nga Rusia.

Kryeministri polak Mateusz Morawieck e ka quajtur tubacionin një armë të luftës hibride që Moska dëshiron të përdorë për të minuar sigurinë evropiane të energjisë dhe solidaritetin e BE-së dhe NATO-s.

Falimentoi kompania gjermane ajrore Germania

BERLIN – Kompania ajrore gjermane “Germania”, ka paraqitur falimentim për arsye të rritjes së çmimeve të karburantit dhe ruajtja e fuqisë së dollarit përballë euros.

Në deklaratën e publikuar nga kompania, është theksuar se të gjithë fluturimet duke filluar nga mbrëmë janë anuluar dhe punonjësit janë njoftuar.

Nga klientët që kanë marrë pako pushim është kërkuar që të kontaktojnë kompanitë turistike, për të bërë rregullime në biletat e tyre.

CEO i kompanisë, Karsten Balke tha se, përpjekjet për të plotësuar nevojat afatshkurtra të likuiditetit të kompanisë kanë qenë të pamjaftueshme. “Nuk kemi zgjidhje tjetër përpos të kërkojmë falimentim”, tha ai.

Germania Airlines që 30 vite shërben duke fluturuar në qendrat e pushimeve në Detin Mesdhe, Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme. Kompania në vit bart mbi 4 milionë pasagjerë, ndërsa zhvillonte fluturime nga 18 aeroporte në Evropë.

Kjo është kompania e dytë pas Air Berlin e cila kishte njoftuar falimentim në vitin 2017. aa

Astronautët evropianë përgatiten për ecjen në Hënë

Testet e para për të studiuar efektet e gravitetit dhe pajisjeve

Ridërgimi i njeriut në Hënë është më shumë se një ëndërr për Evropën, e cila ka filluar të përgatisë astronautët e saj për udhëtimet hënore të ardhshme. Veshur me kostumet hapësinore, simulimet e para për testimin e instrumenteve dhe pajisjeve mbi hirin vullkanik të Lanzarote, në Spanjë, ndërsa në laborator janë duke u përpjekur të provojnë efektet e dobëta të gravitetit hënor, i cili i detyron të kalojnë më shumë se një ecje, shpjegojnë ekspertët e Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA). “Mendojmë se hedhja në Hënë mund të krijojë forca të ngjashme me ato të shkaktuara nga ecja dhe drejtimi në Tokë: kjo mund t’u lejojë astronautëve të mbajnë kockat dhe muskujt në gjendje të mirë përmes lëvizjes ditore”, shpjegon inxhinier Tobias Weber. “Kjo do të zvogëlonte nevojën për pajisje trajnimi si ajo e përdorur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor“.

Për të minimizuar pajisjet e nevojshme, në simulimet në Lanzarote u provua një tabletë e veçantë (e quajtur Libri Elektronik i Terrenit) që gjeolokalizon astronautin gjatë udhëtimit, katalogon mostrat sipas vendit në të cilin janë mbledhur, integron informacionin që vjen nga mjete të tilla si kamera dhe mikroskopë dhe madje lejon një bisedë zanore me qendrën e kontrollit, të gjitha në sajë të një softueri të zhvilluar nga Leonardo Turchi, një inxhinier i ri konsulent i ESA-s./Dita

Burimi ansa.it

Mogherini shumë e lumtur nga Daçiç!

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç është i njohur për sjelljen e tij prej servili dhe ai përsëri e demonstroi këtë në Bukuresht në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të BE.

Daciq iu afrua Federica Mogherinit dhe e puthi atë në dorë, por edhe Mogherinit, me sa duket, ky gjest i pëlqeu asaj duke mos hequr buzëqeshjen nga fytyra.

 

Prokurori: Holanda të lirohet nga përgjegjësia për Srebrenicën

Gjykatës së Lartë në Holandë iu kërkua të përmbysë një vendim që e mban këtë vend pjesërisht përgjegjës për vdekjen e rreth 300 burrave myslimanë në Srebrenicë të Bosnjës, më 1995.

Prokurori i përgjithshëm i gjykatës, Paul Vlas, tha se një gjykatë holandeze e apelit, më 2017, ka marrë vendim “të pakuptueshëm” duke u mbështetur në konstatimin se paqeruajtësit holandezë nuk kanë bërë mjaftueshëm për t’i mbrojtur burrat që kanë kërkuar strehim në bazën e tyre.

Opinioni i prokurorit do të merret parasysh kur gjykata të marrë vendimin e saj përfundimtar, më 19 prill.

Në total, 8,000 burra dhe djem myslimanë janë vrarë nga forcat serbe të Bosnjës, nën komandën e gjeneralit Ratko Mlladiq, në korrik të vitit 1995 në Srebrenicë.

Vrasjet janë konsideruar si masakra më e keqe në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore.

Shumë nga viktimat kanë ikur në Srebrenicë – zonë e shpallur e sigurt nga paqeruajtësit e Kombeve të Bashkuara – porse trupat holandeze nuk kanë qenë në gjendje t’i mbrojnë.

Qeveria e Holandës ka dhënë dorëheqje në vitin 2002, pasi ka pranuar dështimin e saj për t’i mbrojtur viktimat, por ka thënë se paqeruajtësit kanë qenë në “mision të pamundur”.

Në vendimin fillestar në vitin 2014 është thënë se ushtarët holandezë duhet të dinin se burrat do të vriteshin nga forcat serbe të Bosnjës nëse do të detyroheshin të largoheshin nga baza.

PE njeh Guaidon si president të përkohshëm të Venezuelës

BRUKSEL – Parlamenti Evropian (PE) vendosi që të njohë liderin opozitar të Venezuelës, Juan Guaido, i cili u vetëshpall si president i përkohshëm i vendit.

Anëtarët në sesionin e Parlamentit Evropian në Bruksel me temë “gjendja në Venezuelë”, votuan për projekt-rezolutën në lidhje me këtë vend.

Si rezultat i votimit me 439 vota ‘pro’ dhe 104 ‘kundër’, projekt-rezoluta e cila parasheh njohjen e Guaido-s si presidenti të përkohshëm të Venezuelës u miratua në PE.

Në projekt-rezolutë gjithashtu u bë thirrje që t’i jepet fund shkeljeve të të drejtave të njeriu në Venezuelë nga qeveria aktuale.

Zhvillimet në Venezuelë

Tubimet e mbështetësve të opozitës dhe qeverisë në Venezuelë shkaktuan zhvillime të rëndësishme në aspektin e vendit dhe rajonit.

Juan Guaido u vetëshpall president i përkohshëm, ndërsa ky hap u njoh nga SHBA-ja, Australia, Kanadaja, Kolumbia, Peru, Ekuadori, Paraguaji, Brazili, Kili, Panamaja, Argjentina, Kostarika dhe Guatemala.

Ndërsa vendet si Meksika, Turqia, Rusia, Kuba, Kina dhe Bolivia përsëritën mbështetjen e tyre për qeverinë dhe presidentit Nicolas Maduro. Më pas presidenti Maduro, gjatë një fjalimi nga ballkoni i pallatit presidencial Miraflores në Karakas, duke iu drejtuar mijëra qytetarëve të Venezuelës, njoftoi ndërprerjen e të gjitha marrëdhënieve me SHBA-në dhe u dha afat 72 orë diplomatëve amerikanë të largohen nga vendi. Në një deklaratë të mëpasshme, Maduro bëri të ditur përfundimin e marrëdhënieve diplomatike dhe vazhdimin e marrëdhënieve tregtare. aa

Fuqitë kryesore të BE-së mekanizëm për anashkalimin e sanksioneve të SHBA-ve ndaj Iranit

BERLIN – Fuqitë kryesore të Bashkimit Evropian (BE) kanë vendosur një mekanizëm të ri me qëllim të vazhdimit të bashkëpunimit tregtar me Iranin, duke anashkaluar sanksionet e SHBA-ve kundër këtij vendi.

Instrumenti për mbështetje të shkëmbimit tregtar (INSTEX) do të hapet me seli në Paris.

Televizioni shtetëror gjerman (NDR) njofton se në krye të INSTEX do të jenë një ekspert bankar gjerman.

Boshtin e mekanizmit të ri e përbëjnë Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe, që në këtë mënyrë dëshirojnë të mbajnë gjallë marrëveshjen ndërkombëtare mbi programin bërthamor të Iranit, nga e cila vitin e kaluar u tërhoqën SHBA-të.

Në këtë mënyrë edhe kompanive evropiane do t’u mundësohet mënyrë alternative e transaksioneve financiare me partnerët iranianë.

Të gjitha anëtareve të BE-së do t’u hapet dera e INSTEX, ndërsa organet drejtuese do të emërojnë Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe, të cilat së bashku me Rusinë, Kinën dhe SHBA-të janë nënshkruese të marrëveshjes ndërkombëtare me Iranin.

Ndryshe nga presidenti amerikan Donald Trump, i cili ka tërhequr SHBA-të nga marrëveshja me Iranin, zyrtarët në Londër, Paris dhe Berlin besojnë se kjo marrëveshje është mënyra më e mirë për të parandaluar Teheranin nga zhvillimi i armëve bërthamore. aa

Bora në Paris, qytetin e dritave, modës dhe dashurisë

PARIS – Një numër i madh qytetarësh kanë shijuar shëtitjen në “Jardin des Tuileries”, Paris, e cila mbrëmë ishte e mbuluar me borë.

Veshja e bardhë e kryeqytetit francez ka mahnitur turistët vendas dhe të huaj të cilët shëtitjen nëpër parkun e famshëm parisien e shfrytëzuan për fotografi.

“Jardin des Tuileries” është parku më i vjetër në Paris. Në afërsi të saj ndodhet edhe godina e operas ndërsa këtu fillojnë edhe sheshet dhe avenytë sipas të cilave njihet qyteti i dritave, modës, artit dhe dashurisë. aa

Stoltenberg: Pakti bërthamor SHBA-Rusi në rrezik

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Rusia nuk po tregon ndonjë shenjë pajtueshmërie me Marrëveshjen e Raketave të nënshkruar gjatë epokës së Luftës së Ftohtë. Kjo deklaratë vjen shtatë ditë para tërheqjes së njoftuar të Shteteve të Bashkuara nga e njëjta marrëveshje.

Pas bisedimeve të mbajtura të premten në Bruksel, Stoltenberg tha se “për fat të keq marrëveshja është në rrezik dhe nuk ka shenja të përparimit.”

Marrëveshja për forcat bërthamore të mesme e vitit 1987 midis Shteteve të Bashkuara dhe ish- Bashkimit Sovjetik, ndalon prodhimin, testimin dhe lëshimin e raketave balistike nga toka me një distancë midis 500 dhe 5.500 kilometra.

Nga Shtetet e Bashkuara kanë bërë të ditur se në qoftë se Rusia nuk e kthen respektimin e rregullave të marrëveshjes, ata më 2 shkurt do të bëjnë një tërheqje gjashtë mujore nga marrëveshja.

Uashingtoni i mbështetur nga aleatët e NATO-s, e akuzon Moskën për zhvillimin e një rakete të re, e cila siç thonë ata e shkel marrëveshjen e bërë me qëllim të mbajtjes së raketave bërthamore larg nga Evropa.

Rusia thotë se marrëveshja nuk është shkelur por Shtetet e Bashkuara po gjejnë justifikim të rremë për të dalë nga marrëveshja.

Policia gjermane konfiskon disa “punime të Hitlerit”

Pikturë që besohet të jetë punuar nga lideri nazist, Adolf Hitler.

Policia gjermane ka konfiskuar tri piktura, që është thënë të kenë qenë punime të liderit nazist, Adolf Hitlerit, meqë ka pasur dyshime se janë të rreme.

Punimet ishte planifikuar që të prezantohen në një ankand në Berlin më 24 janar.

Policia në Berlin ka thënë se ata kanë marrë pikturat nga Shtëpia e Ankandit Kloss, për të hetuar falsifikimet e pretenduara.

Para se të fillonte ankandi, një zëdhënës i Shtëpisë Kloss i ka përshkruar punimet e Hitlerit si të pavlera në aspektin artistik.

Hilteri ka pasur synime për t’u bërë artist para se të përfshihej në politikë.

Ai më pas ka drejtuar Partinë Naziste dhe ka organizuar vrasjen e 6 milionë hebrenjve gjatë Holokaustit.

Popullsia e Gjermanisë arrin shifër rekorde

Flamuri i Gjermanisë.

Numri i popullsisë në Gjermani ka arritur në 83 milionë deri në fund të vitit të kaluar, ka njoftuar Zyra Federale e Statistikave të këtij shteti.

Kjo shifër tregon për një rritje prej 200 000 personave në krahasim me vitin 2017, ka thënë kjo Zyrë më 25 janar.

Të dhënat njëherësh përbëjnë një rritje të re prej kohës së bashkimit të Gjermanisë, dhe është thënë që migrimi ka ndikur në këtë rritje.

Më 1990, pas bashkimit të të dy Gjermanive, popullsia e shtetit është thënë të ketë qenë 79.3 milionë.

Zyra e Statistikave ka thënë se ka përdorur të dhënat e natalitetit dhe mortalitetit deri në muajin shtator, ndërsa shifrat e emigrantëve deri në muajin gusht.

Të dhënat përfundimtare pritet të publikohen në periudhën korrik-gusht.

Komisionari Hahn ofron zgjidhje për të vazhduar dialogu në Bruksel

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn, deklaroi se ka ofruar zgjidhje për çështjen e tregtisë mes Beogradit dhe Prishtinë dhe se po pret përgjigjen nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë.

Komisionari Hahn, në një intervistë për televizionin N1, ka thënë se në Forumin Ekonomik të Davosit, ka biseduar me presidentët Thaçi dhe Vuçiq dhe se në detaje i ka njoftuar me propozimin e tij.

“Propozova që të bashkërendohen të gjitha çështjet përkatëse tregtare që kanë të bëjnë me Serbinë dhe Kosovën. Unë jam i gatshëm që ta drejtoj këtë bisedë dhe kjo do të ishte bazë për të supozuar që është i mundur vazhdimi i dialogut i ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja e Lartë, Federica Mogherini “, tha Hahn.

Komisionari Hahn në këtë intervistë tha gjithashtu se Thaçi dhe Vuçiq e kuptuan propozimin e tij dhe ditëve në vazhdim pret përgjigjen e tyre pozitive.

Ai shtoi se besonte se problemi mund të zgjidhej dhe se “dialogu i Serbisë dhe Kosovës mund të vazhdojë deri në fund të vitit”.

Serbia nuk po e vazhdon dialogun për normalizimin e raporteve me Kosovën derisa autoritetet në Prishtinë të shfuqizojnë vendimin për tarifën 100 përqind për mallrat serbe.

Qeveria e Kosovës nuk po e shfuqizon masën pasi po kërkon njohjen e shtetit të Kosovës nga ana e Serbisë.

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja i kanë kërkuar disa herë autoriteteve në Prishtinë, shfuqizimin e tarifës ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës.

Kulla Ejfel do të mbyllet për vizita nga shkaku i borës

PARIS – Kulla Ejfel, një nga simbolet e Parisit, kryeqytetit të Francës, është mbyllur për vizita për shkak të reshjeve të borës.

Informacioni është shpërndarë në llogarinë zyrtare të kullës në median sociale.

Në njoftim theksohet se hapur është vetëm restoranti në katin e parë.

Enti i përgjithshëm meteorologjik i Francës njoftoi se për shkak të reshejve të borës është shpallur alarmi portokalli në 24 zona, në mesin e të cilave është dhe Parisi.

Kompania RATP, e cila është e ngarkuar për trafikun hekurudhor, metronë dhe autobusat në Paris dhe rrethinë, ka njoftuar se në rajonin Ile de France për shkak të borës janë anuluar 150 linja autobusi. aa

OBSH, emigrantët nuk po sjellin sëmundje infektive në Evropë

Refugjatët dhe emigrantët që mbërrijnë në Evropë nuk kanë sjellë sëmundje infektive, thotë një raport i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në studimin e saj të parë për shëndetin e emigrantëve në Evropë, OBSH-ja u bën thirrje qeverive evropiane t’u sigurojnë emigrantëve qasjen në shërbimet shëndetësore.

Italia urdhëroi në muajin nëntor konfiskimin e anijes me emigrantë “Aquarius”, duke pretenduar se në bord kishte rroba të infektuara të lëna pas nga refugjatë që mund të ishin të infektuar me AIDS, meningjit dhe turbekuloz. Ekspertët e mjekësisë e hodhën poshtë këtë pretendim.

Autorët e raportit të OBSH-së thonë se ky është një shembull i legjendave për shëndetin e emigrantëve që mbërrijnë në Evropë.

“Refugjatët dhe emigrantët që vijnë në Evropë, nuk sjellin me vete sëmundje ekzotike të transmetueshme. Sëmundjet që ata mund të kenë, janë të pranishme prej kohësh në Evropë. Gjithashtu, kemi programe shumë të mira parandalimi dhe kontrolli për këto sëmundje”, thotë Dr. Zsuzsana Jakab, e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Megjithë kushtet e tmerrshme me të cilat përballen, raporti i OBSH-së thotë se emigrantët kanë përgjithësisht shëndet të mirë. Por, ata rrezikohen të sëmuren gjatë udhëtimit.

Njerëzit që largohen nga vendet e tyre përballen me një ekspozim më të madh ndaj infeksioneve, me kushte të varfëra jetese dhe me mungesën e kujdesit shëndetësor.

“Në shumicën e vendeve, emigrantët e paligjshëm nuk mendoj se kanë qasje tek sistemet e kujdesit shëndetësor. Emigrantët e paligjshëm janë të padukshëm në sytë e autoriteteve”, thotë zonja Jakab.

OBSH-ja paralajmëron se ndërsa po zhvillohet një debat jomiqësor për emigracionin në Evropë, shumë vende mund të mos përmbushin nevojat shëndetësore të popullsisë emigrante.

Traktat i ri mes Gjermanisë dhe Francës

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi sot për rrezikun e rritjes së nacionalizmit në Europë dhe bëri thirrje për rigjallërimin e bashkëpunimit ndërkufitar, pasi ajo dhe homologu i saj francez nënshkruan një traktat për rigjallërimin e miqësisë shumëvjeçare mes vendeve të tyre.

Marrëveshja e re u nënshkrua në qytetin e lashtë të Gjermanisë Perëndimore Aachen, pikërisht 56 vjet pas Traktatit Elysee të vitit 1963, që përcaktoi marrëdhëniet e afërta që do të kishin të dy vendet pas shekujsh me konflikte, të cilat morën në fund me Luftën e Dytë Botërore.

“Në të gjitha vendet tona është duke u fuqizuar populizmi dhe nacionalizmi”, i tha zonja Merkel zyrtarëve francezë, gjermanë dhe europianë, që ishin mbledhur në qendrën e qytetit Aachen.

Ajo tha se bashkëpunimi ndërkombëtar po kalon nëpër një rrugë të vështirë dhe ajo përmendi si shembull largimin e Britanisë nga Bashkimi Europian, si dhe rritjen e prirjeve proteksioniste në mbarë botën.

Traktati i Aachen-it synon fuqizimin e bashkëpunimit ndërkufitar mes të dy vendeve, si dhe përmirësimin e koordinimit mes tyre për çështje ndërkombëtare, si ndryshimet klimatike dhe terrorizmi.

Gjermaisë dhe Francës shpesh i referohen si lokomotiva të Bashkimit Europian, gjë që ka shkaktuar pakënaqësi tek vendet e tjera anëtare, të cilat ndjehen të anashlakuara nga marrëdhënia e afërt mes Parisit dhe Berlinit.

Sfondi historik i traktatit Aachen

Një ditë dimri më shumë se gjysmë shekulli më parë, Franca dhe Gjermania Perëndimore nënshkruan një traktat që synonte për të lënë pas shekujt e konflikteve që përfshinë dy luftëra botërore shkatërrimtare. Në kushtet e Luftës së Ftohtë, uniteti evropian ishte i kufizuar në një treg të përbashkët prej gjashtë anëtarësh, i cili fillimisht hodhi poshtë kërkesën e Britanisë për anëtarësim. Pak njerëz e parashikuan në atë kohë se ky traktat i janarit 1963 do të ndihmonte në çimentimin e një bashkëpunimi franko-gjerman për të realizuar atë që përfundimisht u bë Bashkimi Evropian me 28-anëtarë.

Pikërisht 56 vjet më vonë, më 22 janar 2019, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, nënshkruan një pakt të ri, i cili përballet me sfida të reja. Të dy udhëheqësit janë dobësuar në vendet e tyre dhe BE-ja po lufton me çështjen Brexit, nacionalizmin në rritje dhe ndarjet mbi çështjet thelbësore si migracioni, ekonomia dhe mbrojtja.

Disa analistë thonë se traktatit të ri të Aachenit i mungon substanca, ndërsa nacionalistët francezë të ekstremit të djathtë kanë hedhur paralajmërime të rreme duke pretenduar se Parisi planifikon të lëshojë pjesë të territorit të vendit dhe të ndajë me Berlinin pozitën si vend anëtar i përherëshëm i Këshillit të Sigurimit. Pakti ngre një pyetje më të gjerë: Sa rëndësi ka bashkëpunimi franko-gjerman në Europën e sotme të rrethuar nga vështirësitë?

“Dikur thuhej se kur Franca dhe Gjermania binin dakord për diçka, kjo pak a shumë kthehej në një vendim për BE-në. Tani, kjo nuk mjafton”, thotë Manuel Lafont Rapnouil, kreu i zyrës së Parisit i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Marrëveshja e re synon të thellojë bashkëpunimin franko-gjerman në fushën e arsimit, mjedisit, sigurisë dhe politikës ekonomike, ndër të tjerat.

Qyteti gjerman Aachen, i njohur në frëngjisht si Aix-la-Chapelle, është shumë simbolik – dikur ka qenë kryeqytet i perandorit frank Karli i Madh. Një vit para përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, u bë qyteti i parë gjerman i kapur nga aleatët pas një beteje shkatërrimtare.

Por kritikët thonë se traktati i ri mbetet shumë larg ambicieve për një Evropë më të fuqishme dhe të unifikuar, që presidenti Macron theksoi në një fjalim të vitit 2017, pak muaj pas marrjes së detyrës. “Një pakt i ri, por pak ambicie,” shkruante gazeta franceze Le Monde, në prag të nënshkrimit.

“Është një bazë mbi të cilën mund të punojmë, por që reflekton kufizimet e dy qeverive”, thotë Joachim Bitterlich, ish këshilltar i ish-kancelarit gjerman Helmut Kohl, për gazetën Le Journal du Dimanche të Francës, në të cilën ai përmend mangësitë në fusha si migrimi dhe bashkëpunimi energjitik.

Gazetari rus Leonid Bershidski përshkruan disa çështje që ai beson se pengojnë marrëveshjen, siç janë interesat e ndryshme gjermano-franceze në fusha si mbrojtja dhe bashkëpunimi ekonomik.

“Shprehjet simbolike të solidaritetit janë të rëndësishme në këto kohë përçarjesh. Por në jetën reale, për të punuar së bashku është e vështirë, madje edhe për partnerët me qëllimet më të mira”, shkruante ai në një artikull për gazetën Bloomberg.

Presidenti Macron dhe kancelarja Merkel takohen në një pikë të ulët popullariteti në mandatin e tyre si udhëheqës. Kancelarja gjermane po shqyrton largimin nga posti, pasi tashmë ia ka dhënë kontrollin e partisë së saj të Bashkimit Kristian Demokratik një aleateje, Annegret Kramp-Karrenbauer. Presidenti Macron ka parë rënien e popullaritetit të tij në nivel rekord mes protestave të vazhdueshme kundër reformave të tij dhe rritjes së kostos së jetesës.

Ndërsa Bashkimi Evropian ka shfaqur unitet në negociatat me Britaninë rreth çështjes Brexit, blloku është i ndarë në shumë aspekte të tjera – edhe pse partitë nacionaliste pritet të rrisin fuqinë e tyre në rritje në zgjedhjet e Parlamentit Evropian këtë maj.

“Britania po largohet. Italia drejtohet nga populistët. Spanja ka një qeveri të pakicës. Polonia dhe Hungaria udhëhiqen nga parti konservatore, dhe asnjë qeveri nuk dëshiron t’u japë institucioneve në Bruksel më shumë pushtet”, shkruante revista The Economist, duke përshkruar disa nga pengesat.

Në Francë, protestuesit e jelekëve të verdhë kanë përhapur fjalë që vijnë nga e djathta ekstreme se presidenti Macron synon t’ia japë Gjermanisë rajonin francez Alsace-Lorraine, ndërsa kreu i ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, ka sugjeruar se Pakti Aachen parashikon që Franca të ndajë me Gjermninë vendin e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, gjë që presidenca franceze e hedh poshtë si “lajm padyshim të rremë”. Traktati parashikon, në të vërtetë, që të dy vendet të kërkojnë në mënyrë prioritare një vend të përhershëm për Gjermaninë në Këshillin e Sigurimit.

Megjithatë, pak analistë të BE-së shohin ndonjë alternativë ndaj Francës dhe Gjermanisë si nyjen përfundimtare që lidh bllokun.

“Pas Brexit, pas krizës së migracionit, pas çdo gjëje që kemi pasur, le të bëjmë thjesht deklaratën politike se 27 shtetet anëtare të BE do të dëshironin të vazhdojnë dhe të përmirësojnë bashkëpunimin e Bashkimit Evropian”, tha Frantisek Ruzicka, sekretar shtetëror i Sllovakisë për Çështjet Evropiane, gjatë një vizite të fundit në Paris. Pa bashkëpunim të fortë franko-gjerman, shtoi ai, “bashkëpunimi evropian nuk do të ekzistojë”.

Traktati Aachen “është aty për t’u kujtuar dy vendeve dhe pjesës tjetër të Evropës që edhe kur nuk shikohen sy më sy, edhe kur është e vështirë, kjo marrëdhënie është e rëndësishme”, thotë Lafont Rapnouil i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. “Të dy vendet besojnë se kjo është e rëndësishme, dhe është pika ku fillon gjithçka”, thotë ai.

Shtatë për qind e ndërmarrjeve në BE kanë përdorur robotë vitin 2018

Shtatë për qind e ndërmarrjeve brenda Bashkimit Evropian (BE) që punësojnë së paku dhjetë njerëz gjatë vitit 2018 kanë përdorur robotët industrialë ose ata të shërbimeve, tha të hënën zyra e BE-së për statistika (Eurostat).

“Ndërmarrjet e mëdha më shumë përdorin robotët (25 përqind e ndërmarrjeve që punësojnë 250 ose më shumë persona) sesa ndërmarrjet e mesme (12 përqind e ndërmarrjeve që punësojnë 50 deri 249 persona)”, tha Eurostat.

Të dhënat statistikore flasin se 5 përqind e ndërmarrjeve të vogla që punësojnë mes 10 dhe 49 persona, vitin e kaluar kanë përdorur robotë.

Numri më i madh i ndërmarrjeve që kanë përdorur robotët industrialë ose ata të shërbimeve janë nga Spanja, më saktësisht 11 për qind, ndjekur nga Danimarka dhe Finlanda me nga 10 për qind secila dhe Italia me 9 për qind.

“Niveli më i ulët i përdorimit është regjistruar në Qipro (1 për qind), pasuar nga Estonia, Greqia, Lituania, Hungaria dhe Rumania (të gjitha me 3 për qind)”, tha Eurostat.

Zyra e statistikave tha se robotët industrialë janë përdorur më shumë se robotët e shërbimeve, kryesisht në ndërtimtari me 16 përqind, ndërsa robotët e shërbimit në prodhim dhe në tregti me pakicë, me 4 përqind.

Eurostat sqaron se robotët përbëhen nga elementët përkatës siç janë struktura mekanike, sensorët, kompjuteri, njësia e kontrollit dhe të njëjtit mund të klasifikohen në robotë industrialë dhe robotë të shërbimeve, varësisht nga natyra e përdorimit të tyre.

“Ndërsa robotët industrialë kryesisht përdoren në automotizimin industrial, ndërsa robotët e shërbimit kanë një nivel të caktuar të autonomisë dhe aftësisë për të vepruar në mjedise komplekse të cilat ndonjëherë kërkojnë bashkëveprim me persona”, thotë zyra e BE-së për statistika. aa

Forcat e Armatosura Gjermane shënojnë ceremoninë tradicionale të Vitit të Ri, pianistja e shquar nga Kosova Lule Elezi interpretoi para 700 vetave

Jo vetëm ushtarakët ishin pjesë e kësaj audience të madhe që numëronte mbi 700 persona. Ky koncert i Lule Elezit është përcjellë nga afër edhe nga personalitete të ndryshme nga fusha e politikës, ekonomisë, kulturës, administratës dhe Forcave të Armatosura Gjermane nga Berlini dhe shteti federal Brandenburg.

E veshur me një fustan të zi, me një elegancë të hollë  prej një pianiste të shquar, kosovarja Lule Elezi ka performuar në piano me rastin e ceremonisë tradicionale të Vitit të Ri të Forcave të Armatosura Gjermane, komandantët e Forcave Territoriale (komanda në Brandenburg) dhe Komanda e Përbashkët e Forcave të Armatosura Gjermane në Postdam , e cila ishte e ftuar për të shënuar këtë koncert madhështor, shkruan KultPlus.

Jo vetëm ushtarakët ishin pjesë e kësaj audience të madhe që numëronte mbi 700 persona në sallën Nikolaisaal të Potsdam . Ky koncert i Lule Elezit është përcjellë nga afër edhe nga personalitete të ndryshme nga fusha e politikës, ekonomisë, kulturës, administratës dhe Forcave të Armatosura Gjermane nga Berlini dhe shteti federal Brandenburg.

Me tingujt e veprave të Frederik Shopen, Lule Elezi ka magjepsë audiencën gjermane me programin e saj nga krijimtaria e Shopenit, e cila në këtë koncert është përcjellë edhe nga 25 atashe ushtarak të dërguar nga shtetet respektive, nga ambasadorë të shumtë të akredituar në Gjermani, si dhe ambasadorja kosovare Mimoza Ahmetaj, që aktualisht është shefe e misionit të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Strasburg.

“Ishte një koncert madhështor, të përcillet interpretimi im nga njerëzit më me ndikim në këtë pjesë të Gjermanisë, dhe nga një masë kaq e madhe, me të vërtetë është emocion që nuk harrohet. Intepretimi im u prit jashtëzakonisht mirë”, ka thënë Elezi për KultPlus, e cila ka treguar se pikërisht nga ky koncert kanë pasuar edhe disa oferta të tjera për bashkëpunime të radhës.

Performanca e shkëlqyeshme e pianistes Elezi u ndoq me kënaqësi nga audienca, që disa herë me ovacione dhe duartrokitje të gjata, dëshmoi profesionalizmin e këtij koncerti.

Pianistja Elezi do të ketë koncertin e radhës më 1 shkurt, në qytetin Ebersëalde, në veri të Berlinit./KultPlus.com

Lule Elezi me Lieutenant General Erich Pfeffer

Fatkeqësi emigrantësh në Detin Mesdhe, 170 të vdekur ose të zhdukur

GJENEVË/MADRID – Të paktën 170 persona kanë humbur jetën ose janë zhdukur në dy fatkeqësi të emigrantëve mbrëmë në Detin Mesdhe.

Sipas informacioneve nga organizatat joqeveritare, si pasojë e përmbysjes së një skafi në Detin Alboran mes Spanjës dhe Marokut, kanë humbur jetën 53 persona, bëri të ditur Komisioni i Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) në një deklaratë me shkrim.

Një person i cili është shpëtuar nga ana e një varke peshkimi pas bllokimit për 24 orë në det, është marrë në trajtim mjekësor në Marok. Theksohet se aktivitetet e fundit të kërkimit nga ana e anijeve të shpëtimit nga Maroku dhe Spanja nuk kanë dhënë rezultat në gjetjen e skafit.

“Nuk mund të lejojmë që të vazhdojë tragjedia në Detin Mesdhe. Nuk mund të injorojmë vdekjen e shumë njerëzve para derës së Evropës”, është shprehur Filippo Grandi, komisioneri i UNHCR-së, në lidhje me aksidentin më të madh të vitit të ri në Detin Mesdhe me migrantët të parregullt.

Ai theksoi se duhet dhënë çdo përpjekje për shpëtimin e emigrantëve të parregullt.

Fatkeqësi tjetër në Detin Mesdhe

Në një aksident tjetër të cilën e ka raportuar marina italiane në Detin Mesdhe, është njoftuar se kanë humbur jetën ose janë zhdukur 117 emigrantë të parregullt. Ndërkaq, tre persona janë dërguar në ishullin Lampedusa për t’u trajtuar.

“Tre persona të shpëtuar të cilët gjenden në Lampedusa na treguan se në skaf kanë qenë 120 persona. Ato njoftuan se pasi kanë udhëtuar 11 orë në det, skafi ka filluar të fundoset, ndërsa personat në të kanë filluar të mbyten. Kanë pritur tri orë në det që dikush t’i shpëtojë. Ndër 117 personat e zhdukur gjenden dhjetë gra, prej të cilave një shtatzënë, si dhe dy fëmijë, përfshirë një foshnjë”, ka theksuar zëdhënësi i Organizatës Ndërkombëtare të Migrimit (IOM) në Itali, Flavio Di Giacomo,.

Ai gjithashtu tha se tre migrantët e parregullt kanë theksuar se “Më mirë të vdesim sesa të kthehemi në Libi”.

Sipas të dhënave të UNHCR-së, në vitin 2018, 2.262 emigrantë të parregullt në përpjekje për të arritur në Evropë kanë humbur jetën në ujërat e Detit Mesdhe.

Turqia shpreh ngushëllime për fatkeqësinë

Ndërkohë, zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, İbrahim Kalın, shprehu ngushëllime në lidhje me përmbysjen e anijes me migrantë të parregullt në ujërat e Libisë në Detin Mesdhe.

“Si pasojë e fundosjes së një skafi të migrantëve në ujërat e Libisë, kanë humbur jetën 117 persona. Lus Zotin t’i mëshirojë të vdekurit. Sistemi ndërkombëtar i cili mbetet i heshtur dhe nuk zgjidh dramën që nuk përfundon, është fytyra moderne e barbarizmit”, ka shkruar Kalın në Twitter.aa

Një person vetëdigjet në qendër të Pragës

Pragë, 18 janar 2019.

Një qytetar çek e dogji veten të premten në qendër të Pragës – në vendin ku aktivisti Jan Palach është vetëdjegur 50 vjet më parë në shenjë proteste ndaj pushtimit sovjetik të Çekosllovakisë.

I vetëdjeguri është dërguar në spital me plagë në kokë dhe duar, thanë zyrtarët.

“Një person i lindur në vitin 1964 i ka vënë vetes flakën rreth orës 3:00, duke përdorur një substancë djegëse”, tha policia e Pragës në një postim në Twitter.

Zëdhënësja e shërbimeve emergjente në Pragë, Jana Postova, tha se “pacienti, me 30% të trupit të djegur, është vënë në komë artificiale”.

Republika Çeke ka shënuar këtë javë 50-vjetorin e vetëfljimit të Palachut me ceremoni zyrtare.

Gjermania i kërkon Rusisë të parandalojë garën në armatim

Ministri i Jashtëm i Gjërmanisë, Heiko Maas, dhe homologu i tij rus, Sergei Lavrov. Moskë, 18 janar 2019.

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, i bëri thirrje Rusisë që të ndihmojë në parandalimin e garës në armatim, duke e ruajtur një marrëvëshje të rëndësishme për këtë çështjë me Shtetet e Bashkuara.

Duke folur gjatë një vizite në Moksë, Maas kërkoi nga Rusia që të shkatërrojë një lloj rakete për të cilën Uashingtoni thotë se e shkel marrëvëshjen.

Vitin e kaluar, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se SHBA-ja do të tërhiqet nga Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme, për shkak të shkeljeve të Rusisë.

Duke reaguar ndaj deklaratave të Maasit, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moska nuk e ka shkelur traktatin e vitit 1987.

Lavrov tha se zyrtarët amerikanë e kanë njoftuar Rusinë se vendimi i tyre është përfundimtar dhe se nuk është i hapur për negociata.

Uashingtoni ka thënë se do të dalë nga marrëveshja në fillim të shkurtit nëse Moska nuk i ndalon shkeljet.

Rusia e mohon se raketa në fjalë, 9M729, e shkel Traktatin e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme.

Në fokusin e piktorit Avni Delvina: “Perandoria Europiane dhe Augusti i sotem”

Piktori i njohur Avni Delvina sjell një grafikë të re me titullin: 

“Perandoria Europiane dhe Augusti i sotem”

Fotografia e Avni Delvina

 

Tradita 300-vjeçare në Spanjë: Kalorësit kërcejnë zjarrin për të larë mëkatet

SAN BARTOLOME DE PINARES  – Në festivalin “Las luminarias” në San Bartolome de Pinares të Spanjës, kalorësit dhe kuajt e tyre kanë kërcyer nëpër zjarr në mënyrë që, sipas besimit të tyre, të pastrohen nga mëkatet.

Bëhet fjalë për një traditë 300 vjeçare sipas së cilës, kërcimi me kalë mbi zjarr mbron nga shpirtrat dhe sëmundjet e liga.

Kjo ngjarje në fshatin e vogël San Bartolome de Pinares, që ndodhet 100 kilometra nga Madridi, këtë vit bëri bashkë një numër të madh pjesëmarrësish dhe vizitorësh të cilët erdhën në fshatin me 600 banorë për të parë këtë spektakël i cili tashmë është shndërruar në një atraksion turistik.

Në festivalin “Las luminarias” në San Bartolome de Pinares të Spanjës, kalorësit dhe kuajt e tyre kanë kërcyer nëpër zjarr në mënyrë që, sipas besimit të tyre, të pastrohen nga mëkatet. Bëhet fjalë për një traditë 300 vjeçare sipas së cilës, kërcim me kalë mbi zjarr mbron nga shpirtrat dhe sëmundjet e liga.

Festivali filloi me një meshë në kishë, pas çka në 20 lokacione të ndryshme të fshatit u ndezën degë të pishës. Ngjarja zgjati rreth dy orë, gjatë së cilës kuajt kapërcyen nëpër zjarr dhe tym, që, sipas besimit të tyre, do t’i pastrojë dhe mbrojë nga shpirtrat e ligë.

Ky ritual disashekullor bëhet në kujtim të “Shën Antonit”, megjithatë së fundmi është në qendër të kritikave të cilat adresohen nga mbrojtëit e kafshëve, të cilët brengosen për faktin se kuajt kalojnë nëpër zjarr.

Shoqata të ndryshme kanë nisur një fushatë për ndalimin e kësaj tradite. aa

Gjermani, greva e personelit të sigurisë shkakton kaos në aeroporte

BERLIN – Për shkak të grevës së personelit të sigurisë, të cilët kërkojnë rroga më të larta, janë anuluar fluturime në tetë aeroporte në Gjermani.

Sindikata “ver.di” të martën i bëri thirrje personelit të sigurisë në aeroporte, mes të cilave janë edhe ato në Frankfurt, Hamburg, Hannover dhe Bremen, që të braktisin punën prej dy orësh në mëngjes deri në 20 orë.

Agjencia gjermane DPA raporton se vetëm në Frankfurt janë anuluar 570 fluturime, ndërsa pasojat mund t’i ndjejnë deri në 220.000 pasagjerë.

“Ver.di” njoftoi se ende presin që punëdhënësit të marrin vendim për rritjen e rrogave të 23.000 nëpunësve të sigurisë që zbatojnë kontrolle nëpër aeroporte. Sindikata kërkon që orët t’u rriten në 20 euro.

Greva e javës së kaluar e personelit të sigurisë në Gjermani shkaktoi vonesa dhe anulime të qindra fluturimeve.

Gjermania shpreh qëndrimin për afatet e arritjes së marrëveshjes Prishtinë-Beograd

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Thomas Schieb, deklaroi se nuk ekzistojnë afate për arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

“Shresojmë se dialogu për normalizimin e raporteve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës të rifillojë sa më shpejt dhe të vijë deri te përparimi” ka deklaruar Schieb për gazeten “Veçernje Novosti”.

Në pyetjen nëse Berlini do të ushtrojë presion ndaj Prishtinës në mënyrë që ajo të tërheq tarifën ndaj mallrave serbe, Schib ka thënë se janë në kontakt me autoritetet në Prishtinë, dhe se disa herë e kanë bërë të qartë, edhe përmes ministrit të Jashtëm, se e kundërshtojnë këtë masë duke i bërë thirrje Prishtinës që ta tërheqë vendimin.

Diplomati gjerman shtoi se qëndrimi i Berlinit vazhdon të jetë në atë që Prishtina dhe Beogradi duhet ta udhëheqin dialogun i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, dhe se një format i tillë duhet të mbetet edhe më tutje.

Zëri i Amerikës: BE-ja i kërkon sërish Kosovës anulimin e tarifave ndaj mallrave serbe

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, u bëri thirrje sërish të martën autoriteteve të Kosovës që të anulojnë tarifat prej 100 për qind ndaj mallrave serbe.

Ajo ritheksoi kërkesën gjatë takimit me ekipin negociator të Kosovës për bisedimet me Serbinë, i cili po qëndron të martën në Bruksel në takimin e parë me zyrtarët e BE-së pas themelimit të tij më 15 dhjetor.

Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini thuhet se takimi ishte një mundësi për të biseduar me përfaqësuesit e Kosovës lidhur me bisedimet. “Në këtë kuadër ajo ka ritheksuar urgjencën për shfuqizimin e tarifës doganore, të vendosur nga qeveria e Kosovës”.

Komunikata citon zonjën Mogherini të ketë thënë se “arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse, ligjërisht detyruese për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, në kuadër të dialogut, kërkon një klimë që kontribuon në marrëdhënie të mira fqinjësore, ku marrëveshjet e arritura më herët duhet të respektohen dhe zbatohen dhe veprimet e deklaratat, që nuk janë në interes të përgjithshëm dhe objektivat strategjike të rajonit, duhet të shmangen”.

Por kryesuesit e ekipit të Kosovës, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti thanë pas takimit me zonjën Mogherini se tarifat janë përgjigje ndaj fushatës agresive të Serbisë ndaj Kosovës dhe duhet të hiqen arsyet për vendosjen e saj në radhë të parë.

“Serbia duhet t’i pushojë të gjitha arsyet pse ne e kemi ngritur taksën. Ka shumë kushte që Serbia të plotësojë që të tërhiqet taksa. Kjo nuk është e njëanshme. Nën kushte të tilla ne tash e 10 vjet jetojmë me Serbinë dhe askush nuk është lodhur për këtë punë. Ne tani jemi në momentin ku të gjithë duhet ta krijojmë klimën për dialog dhe jo vetëm Kosova. Ne jemi të gatshëm që të bëjmë hapin. Pra, edhe çështja e taksave. Me një marrëveshje gjithëpërfshirëse më nuk do të ketë nevojë për taksë. Marrëveshja gjithëpërfshirëse, njohja e Kosovës dhe praktikisht më nuk do të ketë nevojë për taksë”, tha zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj.

E vendosur me 21 nëntor të vitit që lamë pas, tarifa nxiti reagimin e Bashkimit Evropian por edhe thirrjet e Shteteve të Bashkuara për heqjen e saj, ndërsa Beogradi kushtëzon vazhdimin e bisedimeve me anulimin e tarifave.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi një ditë ma parë se “Kosova është gati të shqyrtojë heqjen e taksës për prodhimet serbe nëse i jepet një rrugë e qartë drejt arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare paqësore me Serbinë”.

Ai i bëri jehonë kësisoj deklaratës së tij për “The Washington Post”, ku ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara të marrin një rol udhëheqës në bashkërendimin e përfshirjes ndërkombëtarë për “marrëveshjen paqësore finale që do të sjellë njohjen e Kosovës nga Serbia. Ndërgjegjja jonë na kërkon – dhe është detyrë e jona historike – që të bëjmë paqen të mundshme dhe të vërtetë”, shkroi ai.

Zyrtarë të qeverisë, thanë në rrjetet sociale se tarifa nuk mund të hiqet nga presidenti.

Me 15 dhjetor, bashkë me ekipin negociues, parlamenti miratoi edhe një rezolutë me të cilën sic thuhet “konfirmohet pacenueshmëria dhe patjetërsueshmëria e sovranitetit shtetëror, tërësisë tokësore dhe karakterit unitar të Kosovës”, një formulim që hedh poshtë cdo mundësi të diskutimit të prekjes së kufijve, cështje që u ngrit gjatë vitit të kaluar nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Çfarëdo marrëveshjeje, kërkon votat e dy të tretave të parlamentit 120 vendesh të Kosovës ku nuk ka një konsensus gjithëpërfshirës.

Ekipi është kundërshtuar nga dy partitë më të mëdha opozitare, Lidhja Demokratike dhe Lëvizja Vetëvendosje, që kërkojnë zgjedhje të parakohshme për të siguruar një përfaqësim të ligjshëm të Kosovës.

Bashkimi Evropian, i cili në pranverë do të ketë zgjedhje të brendshme, është vënë në përpjekje për përshpejtuar arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që është edhe kusht për integrimin e tyre.

Në dhjetor, presidenti amerikan Donald Trump u dërgoi letra presidentit Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke u bërë thirrje të dyja palëve “që të shfrytëzojnë kohën e duhur për të arritur një marrëveshje pajtimi ndërmjet tyre”, marrëveshje që siç thuhet, “do të pasqyronte në mënyrë të drejtpeshuar interesat e të dyja palëve”.

Bruksel – Ekipi negociator përfundon takimin me zyrtarët e BE-së

Bekim Bislimi

Në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet Delegacionit shtetëror të Kosovës për dialog me Serbinë dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini.

Pas takimit, dy bashkëdrejtuesit e Delegacionit shtetëror të Kosovës, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, kanë theksuar se në takim kanë prezantuar rezolutën dhe Ligjin për dialogun, si dhe ia kanë sqaruar zonjës Mogherini rolin e këtij delegacioni dhe gatishmërinë për të diskutuar për të gjitha temat e hapura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilat do të çonin deri te një marrëveshje gjithëpërfshirëse, me kushtin parësor, njohjen reciproke.

Shpend Ahmeti ka theksuar se sipas zonjës Mogherini, duhet të punohet me një orar më të ngjeshur në gjysmën e parë të këtij viti, për të parë nëse do të mund të arrihet një marrëveshje.

“Sipas Mogherinit, për BE-në, çdo marrëveshje që është e pranueshme për të dyja palët – por marrëveshje, e cila i përfaqëson vlerat e Bashkimit Evropian – është e pranueshme edhe për ta. Pra, nuk mund dhe nuk do të kemi shtete etnikisht të pastra, sepse ajo nuk është vlerë e BE-së. Nuk mund të kemi kufij që ndajnë etnitë në vija të tilla”, theksoi Ahmeti.

Ai ka shtuar se tashmë i kanë sqaruar Mogherinit që Delegacioni shtetëror nuk është në mbështetje të dikujt apo që dikush është në mbështetje të delegacionit dhe se Delegacioni shtetëror ka mandat nga Kuvendi.

Gjithashtu, në takim me Mogherinin është ngritur edhe çështja e taksës për mallrat nga Serbia, për të cilën Beogradi ka shprehur qëndrimin se pa heqjen e tarifës nuk do të ketë vazhdim të dialogut.

Fatmir Limaj, bashkëkryesues i Delegacionit shtetëror të Kosovës, ka theksuar se zonjës Mogherini i janë bërë të qarta politikat obstruksioniste që i ka ndërmarrë Serbia ndaj Kosovës.

“Ne e thamë aty se duhet të hiqen arsyet për të cilat ka ardhur taksa. Serbia duhet t’i pushojë të gjitha arsyet pse ne e kemi ngritur taksën. Ka shumë kushte që Serbia të plotësojë që të tërhiqet taksa. Kjo nuk është e njëanshme”, tha ai.

“Nën kushte të tilla ne tash e 10 vjet jetojmë me Serbinë dhe askush nuk është lodhur për këtë punë. Ne tani jemi në momentin ku të gjithë duhet ta krijojmë klimën për dialog dhe jo vetëm Kosova. Ne jemi të gatshëm që të bëjmë hapin. Pra, edhe çështja e taksave. Me një marrëveshje gjithëpërfshirëse më nuk do të ketë nevojë për taksë. Marrëveshja gjithëpërfshirëse, njohja e Kosovës dhe praktikisht më nuk do të ketë nevojë për taksë”, theksoi Limaj.

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kociajançiq, të hënën, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se Ekipi negociator i Kosovës për bisedime me Serbinë, është ftuar nga Bashkimi Evropian për konsultime në Bruksel. Por, sipas saj, bisedimet në nivelin e lartë politik, do të vazhdojnë ndërmjet dy presidentëve, të Kosovës dhe të Serbisë.

“Zyra e Bashkimit Evropian për çështje të jashtme ka ftuar delegacionin nga Kosova të zgjedhur nga Kuvendi i Kosovës më 15 dhjetor, për konsultime në Bruksel më 8 janar. Ekipi gjithashtu do të pritet nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini. Konsultimet janë një mundësi për të diskutuar me përfaqësuesit e Kosovës në dialog për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që lehtësohet nga BE-ja. Dialogu në nivelin e lartë bëhet ndërmjet dy presidentëve dhe kjo nuk ndryshon”, ka thënë Kocijançiq për Radion Evropa e Lirë.

Përderisa Ekipi negociator i Kosovës ka nisur takimin me zyrtarët e BE-së në Bruksel, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka shprehur mbështetjen e tij për delegacionin e Kosovës.

Ai ka thënë se ky delegacion “ka mandat të plotë legal dhe legjitim nga Kuvendi i Kosovës”.

“Kosova është e gatshme dhe e vendosur për dialog me Serbinë. Vendimet që do të merren do të jenë në respekt të plotë të shtetit të pavarur e sovran të Kosovës dhe në koordinim më partnerët tanë perëndimorë, si dhe të gjithë mbështetësit e shtetit tonë”.

“Refuzimi i dialogut nuk është alternativë. As zgjidhje. Për më tepër do të ishte një favorizim i Serbisë në arenën ndërkombëtare”, ka shkruar Veseli në Facebook.

Ai ka shtuar se Kosova hyn në dialog me qëllime të qarta: njohje e shtetit të Kosovës nga ana e Serbisë dhe anëtarësimin në OKB, si dhe që nuk do të lejohet asnjë rezultat që dobëson integritetin e shtetit të Kosovës.

LDK: Ekipi negociator nuk ka bazë kushtetuese

Besian Mustafa, zëdhënësi i Lidhjes Demokratike të Kosovës, në një konferencë për medie ka thënë se Ekipi negociator i Kosovës në dialog me Serbinë, nuk ka asnjë bazë kushtetuese dhe është mandatuar me vetëm 59 vota në Kuvendin e Kosovës.

“E konsiderojmë si një grup negociator pa legjitimitet sa i përket aspektit kushtetues. Në anën tjetër, kemi deklaratat e Komisionit Evropian ose Zyrës së komisionarës Mogherini, të cilët thonë që ‘ne do të takohemi me grupin negociator, por në fakt diskutimet vendimmarrëse vazhdojnë në nivelin e presidentëve’. Kjo e vë në pikëpyetje edhe vet ekzistencën e këtij grupi negociator, në rast se vendimmarrja do të merret në nivelin e presidentëve”, ka thënë Mustafa.

Ai ka shtuar se Qeveria e Kosovës po e “shëtitë” përgjegjësinë e negociatave me Serbinë nga kryeministri e te presidenti, e më pas te ekipi negociator, që sipas tij nuk ka bazë kushtetuese.

Mustafa ka theksuar se LDK-ja është për një dialog, ku Serbia e njeh Kosovën të pavarur dhe jo për një dialog ku Serbia vendos mbi shtetësinë e Kosovës dhe kufijtë e saj.

Në anën tjetër, bashkëkryesuesit e Ekipit negociator, para udhëtimit për në Bruksel, u kanë thënë mediave se takimi i paralajmëruar për datën 8 janar, është më tepër i natyrës konsultative.

Siç është thënë ky takim ka për qëllim njoftimin e Brukselit zyrtar me delegacionin e Kosovës, përkushtimin dhe qëndrimin për dialogun, si dhe shpërfaqjen e ideve për platformën e dialogut. Gjithashtu, bashkëkryesuesit e Ekipit negociator kanë theksuar edhe pritjet që kanë nga Brukseli zyrtar, si lehtësues i dialogut Kosovë-Serbi, që të paraqesë pikëpamjet mbi pjesën përfundimtare të dialogut ndërmjet dy vendeve.

Më herët, përfaqësuesit e Ekipit negociator kanë shprehur besimin që rezultati i dialogut të Brukselit duhet të jetë njohja e Kosovës nga Serbia, gjë që do të mundësonte edhe anëtarësimin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Formimi i Ekipit negociator ka ardhur si rezultat i synimit të Qeverisë së Kosovës që ta zbehë rolin udhëheqës të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në dialogun me Serbinë, pas idesë së këtij të fundit për “korrigjim” të kufirit, si mënyrë e arritjes së një marrëveshje paqësore me Serbinë. Kjo ide është kundërshtuar fuqishëm nga kryeministri Ramush Haradinaj, por edhe nga partitë në opozitë.

Më 15 dhjetor 2018, Kuvendi i Kosovës pati miratuar një rezolutë për dialogun me Serbinë. Ndërkaq, më 24 dhjetor 2018, Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Serbisn, të cilin pritet ta dërgojë për miratim në Kuvend. Por, dy partitë e mëdha opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, nuk i kanë dhënë mbështetjen as rezolutës për dialogun e as Ekipit negociator.

Zyrtarizohet pavarësia e kishës ortodokse ukrainase

Patriarku ekumenik i Kostandinopojës ka dekretuar pavarësinë e Kishës Ortodokse të Ukrainës.

Patriarku Bartolomeu nënshkroi të shtunën të ashtuquajturin “Tomos”, ose dekretin në Stamboll, që zyrtarizon ndarjen e Kishës ukrainase nga Kisha Ortodoske ruse, me të cilën ka qenë e bashkuar që në vitin 1686.

Ky veprim ia lë tani klerikëve ukrainas përgjegjësinë që të vendosin se cilën palë të zgjedhin, ndërsa vazhdojnë luftimet në Ukrainën lindore mes forcave qeveritare dhe kryengritësve të mbështetur nga Rusia.

Udhëheqësit ortodoksë ukrainas e miratuan krijimin e një kishe të re të pavarur nga Patriarkati i Moskës dhe zgjodhën Metropolitin Epifanius për ta drejtuar atë.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko, që kishte bërë fushatë për krijimin e një kishe të re, u takua me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan para ceremonisë.

Kisha ruse i ka shkëputur lidhjet me Stambollin, që është qendra e botës ortodokse.