VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Për fëmijët e Angelinës flasin dadot: Janë të çmendur, mbajnë thika dhe s’mësojnë

By | September 25, 2016
blank

Komentet

blank

Si funksionojnë armët që përdoren në filma?

Mediat mblidhen pranë portës së vendit ku po xhirohej filmi “Rust” në Nju Meksiko më 22 tetor 2021.

 

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins vdiq më 21 tetor pasi aktori Alec Baldwin shkrepi armën e zjarrit, që përdoret në industrinë e filmave, gjatë xhirimeve në Nju Meksiko të filmit “Rust”. Regjisori Joel Souza po ashtu u plagos, por ai pas trajtimit të marrë u lirua nga spitali.

Përderisa ka shumë të panjohura për këtë ngjarja dhe policia po e heton atë, agjencia Associated Press sjellë detaje për armët që përdoren gjatë prodhimeve filmike dhe televizive dhe për protokollet e sigurisë që janë në fuqi.

Çka është arma rekuizitë?

Ky është një term që mund të përdoret për armët lodra e deri te armët e vërteta të zjarrit që mund të shkrepin predha. Megjithatë, nëse përdoret për të shkrepur (qoftë edhe nëse ka fishekë bosh) konsiderohet armë e vërtetë. Chris Burbank, ish-shef i policisë në Sallt Lejk Siti, që ka qenë konsulent i disa produksioneve televizive, tha se armët e zjarrit që përdoren për simulime gjatë trajnimeve policore ose gjatë prodhimeve filmike shpesh krijohen në atë mënyrë që të mund të mbushen vetëm me fishekë bosh (që krijojnë zhurmë kur shkrepen).

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins, që u vra pas të shtënave gjatë xhirimit të filmit "Rust".

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins, që u vra pas të shtënave gjatë xhirimit të filmit “Rust”.

Një tip i tillë i armës ka gëzhojë që përmban barut, por jo predhë. Megjithatë, prapë mund të lëndojë rëndë apo të vrasë dikë, nëse është shumë afër, sipas Shoqatës për Barazi të Aktorëve. Koordinatori për sigurinë e armëve të zjarrit në industrinë e filmit, Dave Brown shkroi më 2019 një artikull për revistën American Cinematographer se “fishekët bosh nxjerrin barutin dhe gazrat e nxehta nga pjesa e përparme e fuçisë në formë konike. Kjo është e padëmshme në distanca të largëta, por shpërthimi mund të dëmtojë rëndë dikë nëse është shumë afër”.

Po në këtë rast, a u përdorën armë të tilla?

Ende nuk dihet. Zyra e Policisë në qarkun Santa Fe tha se po heton se çfarë “lloj predhe është shkrepur” në sheshxhirimin e filmit “Rust”.

Kush është përgjegjës për armët gjatë xhirimeve të filmave?

Në përgjithësi, një mjeshtër i armëve ose i armatimit mbikëqyr të gjitha armët që përdoren në prodhimet filmike apo televizive. Këtu mund të përfshihet gjithçka, nga zgjedhja e armëve të duhura për periudha të caktuara historike, deri te kujdesi për armët gjatë xhirimeve dhe sigurimi që ato do të përdoren në mënyrë të sigurt dhe të duhur nga aktorët. Kjo është një pozitë mjaft e re në historinë e prodhimit të filmave, që daton nga vitet e 80-ta. Përpara kësaj, personi që ishte i caktuar për këtë punë merrej me shumë gjëra. Por, së fundmi, në këtë post po cakton kryesisht specialistë.

Aktori Alec Baldwin ka thënë se po bashkëpunon me autoritetet pas të shtënave vdekjeprurëse gjatë xhirimit të filmit "Rust".

Aktori Alec Baldwin ka thënë se po bashkëpunon me autoritetet pas të shtënave vdekjeprurëse gjatë xhirimit të filmit “Rust”.

Cilat janë rregullat për armët e zjarrit gjatë xhirimeve?

Mjeshtri i armëve kërkohet që të jetë në lokacionin e xhirimeve kurdo që armët përdoren. Sipas udhëzimeve të Shoqatës për Barazi të Aktorëve thuhet se “përpara çdo përdorimi, sigurohuni që arma është testuar jashtë skenës dhe më pas pyesni që ta testoni vetë. Shikoni personin përgjegjës se si kontrollon cilindrat dhe tytën për t’u siguruar që asnjë objekt i huaj ose plumb është brenda saj”. Më tej thuhet se “mbushja e armëve të zjarrit duhet të bëhet nga pronari i armës, personi përgjegjës apo personat që kanë përvojë”.

Koordinatori për armatim, Sam Dormer tha se “ditëve të sotme, të gjitha armët kontrollohen përpara se fishekët bosh të futen në armë… Këta fishekë nuk futen asnjëherë deri në minutën e fundit, kur i gjithë ekipi është në pozicionet e tyre, në mënyrë që askush të mos ecë nëpër zona të rrezikshme ku bëhet gati arma.

Si bëhet dikush mjeshtër i armëve?

Sipas revistës Backstage, nuk ka një rrugë formale për t’u bërë mjeshtër i armëve, por është e zakonshme që këta persona kanë punuar në ushtri, polici apo në sektorin e sigurisë. Mjeshtërit e armëve obligohen që t’iu përmbahen ligjeve shtetërore dhe federale dhe duhet të kenë leje për të operuar.

Pse iu drejtua arma drejtores së fotografisë?

Ende nuk dihet saktë se çka ndodhi gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, por është mjaft e zakonshme që aktorët të drejtojnë armën nga kamera dhe rrjedhimisht edhe drejt drejtores së fotografisë, me qëllim që ta mbajnë armën në pozicione të caktuara.

“Ne të gjithë kemi parë mjaft skena të famshme të filmave kur ju përjetoni efektin dramatik të armës që drejtohet drejt jush, audiencës, dhe natyrisht është drejtuar drejt kamerës”, shpjegoi Steven Hall, drejtor fotografie që ka punuar në filma si “Fury” dhe“Thor: The Dark World”.

“Për ta minimizuar këtë, mund të vendoset një kamerë pa kameramanë pranë aktorit ose nëse dikush duhet të operojë me kamerën – unë të paktën mbrohem me syza sigurie – të përdorë maskë sigurie apo ndonjë xham mbrojtës. Natyrisht, as këto masa nuk do t’i bënin ballë goditjes nga një armë e vërtetë zjarri, por me siguri që do të ndalonin një fishekë bosh”.

Si ndodhi ky incident edhe pse ka kaq shumë rregulla?

Edhe pse rrethanat specifike të të shtënave gjatë xhirimit të filmit “Rust” janë ende të panjohura, profesionistët thonë se ndonjëherë ekipi që punon në film inkurajohet që të “përshpejtojë gjërat” për një sërë arsyesh, që ndonjëherë mund të çojë në protokolle “të relaksuara” të sigurisë.

Filmi “Rust” flet për periudhën e viteve 1880-të dhe sipas Hall, kur përdoren armë të periudha historike “ju duhet të gjeni armë të asaj periudhe historike dhe të kontrolloni sigurinë e këtyre armëve. E di që janë shkrepur plumba të vërtetë prej revolverëve për të parë nëse funksionojnë dhe që të sigurohej se nuk do të shpërthenin kur të futeshin fishekët bosh e aktorët të përdornin këta revolverë”.

Pse përdoren armë të vërteta kur ekzistojnë efektet speciale?

Po bëhet edhe më e zakonshme që të shtohen armë të zjarrit në post-produksion kur punohet në efektet vizuale. Por, efektet vizuale mund të jenë të shtrenjta dhe është më lehtë dhe më lirë që të përdoren armë rekuizitë. Gjithashtu, Dormer tha se mund të ketë përparësi në përdorimin e armëve rekuizitë dhe të fishekëve bosh, pasi mund të arrihet një reagim më i mirë nga aktorët.

Si po përgjigjet Hollywood-i?

Nga të gjitha nivelet e industrisë së filmit është shprehur shumë shqetësim dhe zemërim që diçka e tillë ndodhi. Regjisori James Gunn ka shkruar në Twitter se frika e tij më e madhe është që “dikush të lëndohet gjatë xhirimeve të mia”. Ndërkaq, Alex Winter ka shkruar në Twitter se “ekipi asnjëherë nuk duhet të jetë i pasigurt në xhirime”.

Përgatiti: Mimoza Sadiku
blank

Ylli i Hollywoodit që e kishte ngritur çështjen e Kosovës gjatë luftës nis të dëshmojë kundër politikanëve

Ylli i Hollywoodit, Richard Gere do të dëshmojë në gjyqin kundër politikanit italian, Matteo Salvini. Prokurori fillimisht kundërshtoi praninë e Gere, por avokati i “Open Arms”, i cili citoi aktorin amerikan, përsëriti: “Gere ishte në bordin e anijes më 9 gusht 2019 dhe mund të na tregojë se cilat ishin situatat e përgjithshme në bord” raporton versioni italian i mediumit amerikan, The Huffington Post, transmeton Gazeta Express.

Thirrja e aktorit mes dëshmitarëve nuk është vlerësuar nga Salvini, i cili është tallur me atë.

“Më thuaj sa serioze është të kesh një gjyq ku Richard Gere do të vijë nga Hollywoodi për të dëshmuar kundër meje. Shpresoj të zgjasë sa më shkurt sepse ka gjëra më të rëndësishme për t’u kujdesur”, ka komentuar kreu i “Legas”.

Dëshmia e Gere në gjyqin e “Open Arms” është dëshmi e angazhimit dhjetëvjeçar të aktorit amerikan për të mbështetur çështjet civile. Një angazhim që ka zgjatur që nga vitet 1970 dhe është fokusuar në çështje nga më të ndryshmet: nga socio-mjedisore te shëndetësia, nga kulturore tek ato politike.

Përkushtimi ndaj Kosovës

Në vitin 1999, me rastin e vizitës së tij në një kamp refugjatësh në Kosovë, Gere ngriti çështjen e refugjatëve kosovarë. Ai bëri thirrje për një ndërhyrje nga komuniteti ndërkombëtar në mbështetje të tyre.

“Duke marrë parasysh që bombardimet udhëhiqen nga Shtetet e Bashkuara dhe britanikët, angazhimi i tyre për marrjen e refugjatëve duhet të jetë shumë, shumë më i madh. Sigurisht që i takon vendeve të zhvilluara të botës, veçanërisht vendeve të NATO-s, të marrin përsipër shumë më tepër përgjegjësi sesa kanë”, shprehej aktori kritik.

Vite më vonë, aktori e ka trajtuar sërish këtë temë në filmin “The Hunting Party”, të publikuar në vitin 2007, bazuar në një histori të vërtetë. Në film ai luajti rolin e Simon Hunt, një gazetar në gjurmët e kriminelit më të kërkuar të luftës në Bosnjë me nofkën “dhelpra”, bazuar në historinë e të kriminelit serb, Radovan Karaxhiq, i arrestuar më pas në vitin 2008.

Në vitin 2012 Gere mori nga presidenti i atëhershëm i Shqipërisë, Bamir Topi medalje nderi për mbajtjen lart të vëmendjes mbi Kosovën dhe për kontributin e tij për t’ia bërë të njohur botës tragjedinë e kosovarëve.

Aktori i njohur ishte angazhuar edhe në çështje të tjera humanitare, si ndaj migrantëve e të pastrehëve, në luftën kundër SIDA-s, fushatën për pavarësinë e Tibetit, angazhimin ndaj popujve indigjenë, angazhimin në ndërtimin e shkollave dhe spitaleve, etj.

blank

Baldwin merr pjesë në ceremoninë përkujtimore për Hutchins

Në armën rekuizite me të cilën aktori holivudian Alec Baldwin (68) në skenën e xhirimit të filmit në New Mexico të enjten vrau drejtoreshën e fotografisë Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza (48), kishte plumba të vërtetë

Washington

Në New Mexico u mbajt një ceremoni përkujtimore me rastin e vdekjes së drejtoreshës 42-vjeçe të fotografisë Halyn Hutchins, e cila aksidentalisht u vra të enjten nga aktori i famshëm amerikan Alec Baldwin kur shtiu nga revolja e cila gabimisht ishte e mbushur me plumba të vërtetë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në armën rekuizite me të cilën aktori holivudian Alec Baldwin (68) në skenën e xhirimit të filmit në New Mexico të enjten vrau drejtoreshën e fotografisë Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza (48), kishte plumba të vërtetë.

Në ceremoninë përkujtimore i pranishëm ishte dhe Baldwin së bashku me bashkëshortin dhe djalin e drejtoreshës së vrarë aksidentalisht. Të pranishëm ishin anëtarët e familjes dhe miqtë.

Hutchins ishte drejtoreshë e fotografisë në filmin “Rust”, i cili po xhirohej në shtetin federal amerikan New Mexico. Regjisori Joel Souza u plagos, por nuk bëhet e ditur gjendja e tij. Thuhet se ai ka marrë ndihmë dhe ka dalë nga spitali.​​​​​​​

blank

Alec Baldwin rrezikon pasoja për vrasjen aksidentale të Halina Hutchins

VOAL – Alec Baldwin rrezikon pasoja për vrasjen aksidentale të drejtoreshës së fotografisë Halina Hutchins, jo si aktori që ka xhiruar, por si një nga producentët.

Sipas disa ekspertëve ligjorë të cituar nga mediat amerikane, ai nuk ka gjasa të akuzohet për vrasje pa dashje pasi nuk e dinte që arma ishte e mbushur. Mundësia e vetme që ai të akuzohet penalisht është nëse vërtetohet se ai e ka përdorur armën në një mënyrë të rrezikshme, çka ende nuk rezulton.

Si një nga producentët e filmit Rust, megjithatë, ai rrezikon, të paktën nga pikëpamja civile, një sërë veprimesh ligjore nëse konstatohet një neglizhencë në siguri.

Edhe pse aktori është producenti kryesor, hetimet mund të zbulojnë se producentët e tjerë kanë ulur pragun e sigurisë dhe për këtë arsye janë përgjegjës.

Dhe së fundi, do të jetë e nevojshme të përcaktohet se kush autorizoi zëvendësimin e trupës që i përket sindikatës sektoriale. Cilido qoftë skenari, do të jetë një makth ligjor për Baldwin. sda-eb

blank

Reagon familja e kineastes së vrarë: Nëse dikush ka bërë një gabim, duhet të paguajë

Një ngjarje e rëndë tronditi Hollyëood-in dy ditë më parë, kuineastja Halyna Hutchins u vra aksidentalisht gjatë xhirimeve të një filmi në SHBA.

Pas kësaj ngjarje ka ardhur edhe reagimi i parë nga familjarët e saj. Prindërit e 42-vjeçares, Antoly dhe Olga janë të tronditur nga ngjarja e rëndë. Ata për shkak të situatës së pandemisë nuk kanë udhëtuar dot në SHBA, ndonëse po bëjnë të gjitha përpjekjet për të realizuar udhëtimin.

Një mikesha e kineastes së ndjerë, Halyna Hutchines tha për “The Sun” se prindërit kanë kërkuar të mësojnë se si qëndron e vërteta , ndërsa janë shprehur se nëse dikush ka bërë një gabim ai do të duhet të paguajë.

“Familja është e pikëlluar, por në të njëjtën kohë ato kërkojnë një përgjigje. Nëse dikush ka bërë një gabim , atëherë ai do të duhet të paguajë”, janë shprehur ata.

Prindërit janë shprehur se nuk arrijnë ta kuptojnë se si mund të ketë ndodhur diçka e tillë, kur pretendohet që gjithçka realizohet në masa të rrepta sigurie .

Gjithashtu një nga shoqet e saj të kolegjit,  tha se Halyna Hutchins ishte një grua, një shoqe dhe një nënë e mrekullueshme.

“Ajo ishte fantastike në punën e saj dhe pasi la Universitetin e Kievit u transferua në Shtetet e Bashkuara. Ishte ëndrra e saj të jetonte të Amerikë dhe të realizonte filma”, ka thënë mikesha e saj.

blank

Vrasja në sheshxhirim, aktori Alec Baldwin zbulon kush ia dha armën: Më tha se ishte e sigurt!

Aktori i njohur, Alec Baldwin, ka folur sërish për tragjedinë e ndodhur një ditë më parë në shesh xhirim, ku ai vrau aksidentalisht kinematografen Halyna Hutchins dhe plagosur regjisorin Joel Souza, teksa xhirohej filmi “Rust”.

Aktori Baldwin është shprehur se armën, me të cilën shkaktoi tragjedinë, ia kishte dhënë një ndihmës regjisor, i cili i kishte thënë se ishte e sigurt, raporton BBC.

Drejtori i paidentifikuar nuk e dinte se karikatori kishte municion të vërtetë, thonë të dhënat e gjykatës. Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në gjoks në incidentin e së enjtes në xhirimet e filmit “Rust”.

Regjisori Joel Souza, i cili qëndronte pas saj, mbeti i plagosur. 48-vjeçari mori mjekim urgjent për një dëmtim në shpatull dhe më pas doli nga spitali.

Detaje të mëtejshme të hetimit të policisë u publikuan të premten kur u dorëzua një urdhër kërkimi në një gjykatë në Santa Fe, New Mexico.

Ai vuri në dukje se veshja me gjak e Baldwin u mor si provë së bashku me armën. Municionet dhe armët e tjera mbështetëse janë marrë nga grupi.

Aktori 63-vjeçar u mor në pyetje nga forcat e rendit, por askush nuk është akuzuar për incidentin.

Më herët të premten, Baldwin, i cili ishte ylli dhe producenti i filmit, tha se ishte “bashkëpunues i plotë” me Zyrën e Sherifit të Qarkut Santa Fe.

“Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynwn”, shkroi ai në Twitter.

“Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nëne dhe kolegeje tonë të admiruar,” shtoi ai.

Zonja Hutchins, 42 vjeç, ishte nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe film në Los Angeles dhe u emërua një “yll në rritje” nga revista American Cinematographer në 2019.

Ajo ishte drejtoresha e fotografisë për filmin aksion Archenemy 2020, me regji të Adam Egypt Mortimer.

blank

Aktori Alec Baldwin gjatë xhirimit të filmit vret drejtoreshën e fotografisë

Zyra e Sherifit të qarkut Santa Fe tha se incidenti ka ndodhur gjatë xhirimit të filmit “Rust”, kur aktori shkrepi një plumb nga arma rekuizite

New York

blank

Pasi shkrepi një plumb nga një armë rekuizite, aktori Alec Baldwin (68) vrau drejtoreshën e fotografisë Halyna Hutchins (42) gjatë xhirimit të një filmi në New Mexico të enjten dhe plagosi regjisorin Joel Souza (48), njoftoi policia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një deklaratë nga Zyra e Sherifit të Qarkut Santa Fe tha se incidenti ndodhi gjatë xhirimeve të filmit “Rust”.

Hutchins u dërgua me avion në Spitalin e Universitetit të New Mexico, ku personeli mjekësor e shpalli atë të vdekur.

Souza u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Rajonale Christus St. Vincent, ku po trajtohet për plagët e marra.

Mediat lokale raportuan se Baldwin u pa para zyrës së sherifit në lot të enjten, por përpjekjet për të marrë një koment prej tij ishin të pasuksesshme.

Filmi ishte me regji të Souza ndërsa Baldwin ishte producent dhe aktor.

blank

Më 25 shtator 1968 lindi Will Smith, një nga aktorët më të paguar dhe më fitimprurës në Hollywood

VOAL – Willard Christopher Smith Jr. lindi në 25 shtator 1968 në Filadelfia (SHBA), në një familje Baptiste të klasës së mesme: nëna e tij punon për bordin e shkollës në Filadelfia dhe babai i tij zotëron një kompani frigoriferësh, instalon dhe mirëmban frigoriferë në supermarkete.

I dyti nga katër fëmijët, Willard është një djalë i gjallë që rritet në një kontekst social multi-etnik dhe kulturor heterogjen: në lagjen e tij ka një prani të madhe të hebrenjve ortodoksë, por jo shumë larg ka një zonë të banuar kryesisht nga myslimanë, familja është Baptiste, por shkolla e tij e parë është një shkollë katolike, Zoja e Lourdes në Filadelfia, shumica e miqve të Will janë me ngjyrë, por shokët e tij të shkollës në Zoja e Lourdes janë kryesisht të bardhë.

Në mënyrë që të pranohet mirë nga të gjithë, Will mëson të shfrytëzojë vazhdimisht karizmën e tij natyrore në marrëdhëniet me bashkëmoshatarët, e cila, gjatë viteve në Shkollën e Mesme Overbrook në Filadelfia, i dha atij pseudonimin e Princit (princit). Will fillon si reper në moshën dymbëdhjetë vjeç dhe menjëherë zhvillon stilin e tij gjenial gjysmë komik (me sa duket për shkak të ndikimit të madh që ai kishte mbi të, siç tha vetë Will, Eddie Murphy), por ai është vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç kur takon burrin me të cilët merr sukseset e para të mëdha. Në fakt, në një festë në Filadelfia ai takon DJ Jazzy Jeff (emri i vërtetë Jeff Townes): të dy bëhen miq dhe fillojnë të bashkëpunojnë, Jeff si DJ dhe Will, i cili ndërkohë ka adoptuar emrin e skenës Fresh Prince, (pak modifikues pseudonimi i tij në shkollë të mesme) si reper.

Me një stil gazmor, eksentrik dhe të pastër, shumë larg atij të rap -it të atyre viteve, të dy menjëherë fitojnë sukses të madh dhe kënga e tyre e parë “Vajzat nuk janë gjë tjetër veçse telashe” (1986) parashikon triumfin e albumit nga ” Rock the house” debutoi, duke e bërë Will një milioner në moshën tetëmbëdhjetë vjeç. Sidoqoftë, pasuria e tij nuk zgjat shumë: problemet me taksat e zbrazin llogarinë e tij bankare duke e detyruar atë të rindërtojë pasurinë e tij praktikisht nga e para.

Për fat të mirë, dyshja shënuan disa hite të tjera: albumi “Ai është DJ, unë jam reperi” (albumi i parë hip-hop që fitoi platin të dyfishtë), kënga “Prindërit thjesht nuk e kuptojnë” (që iu dha atyre Grammy për performancën më të mirë rap në 1989), kënga “Summertime” (një tjetër Grammy) dhe shumë të tjera, deri në albumin “Code Red”, seti i fundit.

Por karriera e reperit të Will Smith nuk përfundon këtu: si solist ai regjistron albumet “Big Willie style” (1997), “Willenium” (1999), “Born to mbretëron” (2002), “Lost and found” (2005) dhe koleksioni “Hitet më të mëdha” (2002), nga i cili janë nxjerrë edhe beqarë jashtëzakonisht të suksesshëm.

Sidoqoftë, që nga fundi i viteve 1980, artisti ka punuar edhe në fushën e aktrimit, si protagonist i sit-komit të suksesshëm “Princi i Bel-Air” (i cili merr emrin skenik të Will), i lindur nga një ide nga Benny Medina dhe prodhuar nga NBC, e cila tregon historinë komike të një fëmije të pacipë të rrugës nga Filadelfia që lufton me jetën në zonën më të pasur të Los Angeles, ku ai u transferua për të jetuar në shtëpinë e xhaxhallarëve të tij. Seriali ishte një sukses i madh, u prodhua për gjashtë vjet dhe lejoi që Will Smith të vihej re në Hollywood.

Ofertat e para nuk u vonuan dhe djali luajti në “Të mallkuarit e Hollivudit” (1992), “Made in America” ​​(1993) dhe “Gjashtë Shkallë të Ndarjes” (1993), një film falë të cilit ai arriti të i bën përshtypje kritikëve me rolin dramatik të mashtruesit Paul. Suksesi i madh me publikun vjen me “Djemtë e këqij” (1995), të ndjekur nga “Dita e Pavarësisë” (1996), e cila i dha atij një nominim për aktorin më të mirë në çmimin Saturn (Oskar për trillime shkencore, fantazi dhe tmerr) ), “Burrat me të zeza” (1997 – një tjetër nominim për çmimin Saturn) dhe shumë të tjerë, deri në “Ali” më të shquar (2001, biografi për jetën e Cassius Clay) dhe “Kërkimi i lumturisë” (2006, nga regjisori italian Gabriele Muccino) që i dha atij një nominim për Golden Globe dhe Oscar.

Ka më shumë se një anekdotë në lidhje me aktrimin e Smithit në Ali: thuhet, për shembull, që protagonisti ka refuzuar tetë herë propozimin për të luajtur rolin e ikonës Cassius Clay, i bindur se askush nuk do të jetë në gjendje të sjellë në ekran aftësia dhe karizma e boksierit të madh dhe se, për ta bindur atë, ishte vetëm një telefonatë nga vetë i madhi Muhamed Ali. Pasi të vendoset, Will do të kishte përkushtuar trupin dhe shpirtin (duke kaluar një stërvitje rraskapitëse) për të hyrë në pjesë, në mënyrë që të fitonte miratimin e Sugar Ray Leonard dhe ta bënte atë të përshkruajë entuziazmin që do ta përshkonte në përkushtimin ndaj rolit me fjalë që mbase më mirë se çdo tjetër përmbledhni përzierjen e vendosmërisë dhe komedisë që karakterizon aktorin amerikan: “Unë jam viagra njerëzore, unë jam Willagra”.

Filmat e mëvonshëm janë “Unë jam legjendë” (2007), që i dha atij çmimin Saturn për aktorin më të mirë dhe “Hancock” (2008 – një tjetër nominim për çmimin Saturn), para së cilës ai refuzon, ndoshta i vetmi “Neo” i aktorit afrikano -amerikan, pjesa e Neo në The Matrix, duke preferuar në atë kohë të aktronte në “Wild Wild West” (1999). Ai do të komentojë zgjedhjen e tij duke thënë se nuk është penduar, pasi shfaqja e Keanu Reeves si aktor ishte superiore ndaj asaj që mund të kishte siguruar.

Jeta e tij private shënohet me dy martesa: njëra në 1992 me Sheree Zampino e cila i jep një djalë, Willard Christopher III dhe, pas divorcit të 1995, tjetra, në 1997, me aktoren amerikane Jada Pinkett, bashkim nga i cili lindën , në 1998 Jaden Christopher Syre dhe në 2000 Willow Camille Reign.

Ai tha se ai ka studiuar fe të ndryshme, duke përfshirë Scientology të mikut të tij Tom Cruise, nga të cilat ai ka pasur mundësinë të thotë shumë gjëra pozitive si “Unë mendoj se në Scientology ka shumë ide brilante dhe revolucionare dhe ato nuk kanë asgjë se çfarë të bëhet me fenë “dhe, përsëri:” […] Nëntëdhjetë e tetë përqind e parimeve të Scientology janë identike me parimet e Biblës […] “. Sidoqoftë, ai mohoi t’i bashkohej Kishës së Scientology: “Unë jam një student i krishterë i të gjitha feve dhe i respektoj të gjithë njerëzit dhe të gjitha shtigjet”.

Familja Smith vazhdimisht bën shumë bamirësi për organizata të ndryshme, vetëm njëra prej të cilave është Scientology, dhe ka kontribuar në krijimin e disa shkollave, gjë që tregon ndjeshmëri të madhe ndaj problemeve të njerëzve të zakonshëm, por edhe burime të mëdha financiare.

Me 5 milion dollarët e marra për “Burrat me të zeza”, 14 për “Armikun publik” dhe 20 për “Ali”, “Men in black II” dhe “Bad Boys II” dhe 144 milion të fituara në arkë nga “Io robot” “, 177 nga” Hitch “dhe 162 nga” Përpjekja e Lumturisë “, Will Smith është një nga aktorët më të paguar dhe më fitimprurës (prandaj më me ndikim) në Hollywood dhe, sigurisht, një nga artistët më të mëdhenj” transversal “të dekadat e fundit. Në vitin 2012 ai u kthye në teatro me “Men in Black 3”, pjesa e tretë e sagës. Vitin tjetër del një film i ri, nga i cili ai shkruan temën: protagonisti me të është ende djali i tij Jaden (i cili kishte bërë debutimin e tij në “Ndjekja e lumturisë”): filmi fantastiko -shkencor quhet “Pas Tokës”.

Filma të tjerë të rëndësishëm për t’u mbajtur mend janë “Shtatë Shpirtra” (Seven Pounds, 2008), përsëri me regjisorin italian Gabriele Muccino; “Fokus – Asgjë nuk është ashtu siç duket” (2015, nga Glenn Ficarra); Zona d’ombra (Tronditje, 2015), drejtuar nga Peter Landesman; “Skuadra vetëvrasëse” e David Ayer (2016); “Bukuria e kolateralit” (2016) nga David Frankel. Pas “Man Binjakëve” (2019) magjepsës, në vitin 2020 ai luan në kapitullin e fundit të trilogjisë Bad Boys, të titulluar “Djemtë e këqij për jetën”./Elida Buçpapaj

blank

“Luftëtari Ujk”, filmi që e përshkruan Kinën si një superfuqi agresive dhe në rritje

Penelope Poulou

Filmi kinez “Luftëtari Ujk” i publikuar për herë të parë më 2015, e përshkruan Kinën si një superfuqi agresive dhe në rritje. Zëri i Amerikës bisedoi me ekspertë kinematografie dhe njohës të diplomacisë kineze rreth filmit, ndikimit të tij në Hollivud dhe pritjes së mrekullueshme nga publiku kinez.

“Luftëtari Ujk” është një film me buxhet të lartë që flet për një ushtar kinez që është kontraktuar për të luftuar grupe terroriste të udhëhequra nga Amerika dhe për të mbrojtur interesat e Kinës.

“Filmi ‘Luftëtari Ujk’ dhe diplomacia e këtij projekti janë simptoma të një qëndrimi. Ato janë simptoma të ngritjes së Kinës, e një brezi që kërkon shtim të ndikimit në botë dhe nuk bën kompromise”, thotë profesori Nick Cull.

Pjesa e dytë e filmit u publikua më 2017, projekti që pushtoi Kinën duke fituar rreth 900 milionë dollarë, 99 për qind prej tyre të siguruara në tregun e brendshëm kinez. Michael Berry, profesor në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos, thotë se projekti bazohet në prodhimet filmike shtetërore që promovojnë krenarinë nacionaliste.

“Ata shpesh publikohen në festa të mëdha kombëtare si Dita e Kombit, duke bërë jehonë me tema të ndryshme patriotike”, tha ai.

Një prej tyre është “Themelimi i një Republike”, i prodhuar më 2009 për të shënuar 60 vjetorin e Republikës Popullore të Kinës.

Filmi “Luftëtari Ujk” është krijuar duke u bazuar në modelin e filmave patriotikë amerikanë të viteve 80 si Rambo dhe Rocky, ku heroi i interpretuar nga Sylvester Stallone, lufton kundër armiqve të huaj në emër të demokracisë dhe drejtësisë amerikane.

Në pjesën e dytë të “Luftëtarit Ujk”, heroi kinez mbron civilët kinezë dhe afrikanët e pambrojtur të bllokuar diku në afrikë.

“Ka gjithashtu një qëndrim kolonialist ndaj popujve jo të bardhë, ku ne mund të shohim se si shpëtimtari i bardhë i filmave amerikanë zëvendësohet me shpëtimtarin kinez”, tha profesori Cull.

Në pjesën e dytë të filmit “Luftëtari Ujk” shfaqet edhe aktori i Hollivudit, Frank Grillo, i cili luan rolin e pushtuesit amerikan.

“Ai luajti rol negativ në filmat “Kapiten Amerika”, gjë që e bën atë një urëlidhëse mes dy botëve. Por nuk ishte vetëm Frank Grillo. Gjtihashtu, koreografi i veprimeve, Sam Hargrave kishte të njëjtin rol tek ‘Kapiten Amerika: Lufta Civile’ dhe shumë filma tjerë të kompanisë Marvel”, tha profesori Berry.

Të dyja industritë garojnë me njëra tjetrën jo vetëm me mesazhin që përcjellin, por edhe sa u përket të të ardhurave. Pjesa e dytë e “Luftëtarit Ujk tejkaloi filmin ‘Hakmarrësit: Fundi’ në arkat kineze.

“Bëri atë që bën në treg një pjesë e filmit ‘Hakmarrësit’. Ky është tregu i Kinës. Në veçanti me ndjenjën anti-amerikane, që është rritur që nga koha kur Donald Trump ishte president. Publiku kinezë është ftohur nga Hollivudi”, tha profesori Berry.

Profesori Berry thotë se mënyra se si Kina trajtoi pandeminë i mundësoi industrisë kineze të filmit të rimëkëmbet më shpejtë se Hollivudi. Ai thotë se ndikim pati edhe rritja e patriotizmit kinez.

“Mendoj se me mesazhin e filmit po shohim disa diplomatë dhe figura publike kineze edhe nga sfera politike që thonë se nuk durojmë më. Mjaft me poshtërim. Ne nuk durojmë më”,tha Profesori Berri i cili shton se se investimi i Kinës në film mund të ndikojë eksportet e Hollivudit në tregun kinez.

blank

Ylli i bejsbollit amerikan Joe DiMaggio dhe dashuria e tij e madhe Merilin Monro Nga Albana Lifschin

Lojtari i Bejsbollit Joe DiMaggio ishte fëmija i tetë i Giuseppe dhe Rosalie DiMaggio, emigrantë italianë që erdhën nga Siçilia në Amerikë, në vitin 1898.
Babai i Xho DiMaxhios, sikurse edhe gjenerata përpara tij, qe peshkatar. E mbante dëshira që një ditë djemtë e tij do të bëheshin peshkatarë si ai, e do të bashkoheshin në një bisnes familjar.
Ndërkohë, Xho DiMaxhio u rrit pa asnjë interes për peshkimin.
Imazhi i Xho DiMaxhios, si biri i një peshkatari të varfër emigrant që fitoi popullaritetit të madh, ngacmoi Heminguejn i cili e ka vënë atë në gojën e personazhit të tij tek “Plaku dhe deti”: “Do të kisha dëshirë të merrja me vete në peshkim DiMaxhion e Madh” –thotë plaku, -thonë që babai i tij ka qënë peshkatar. Ndoshta ai qe aq i varfër sa ç’jemi ne dhe do të kuptonte”.
Në vend që të ndiqte babain e tij në peshkim, Xho DiMaxhio shkoi pas vëllait të madh Vinsit në fushën e bejsbollit, në San Francisko. Ishte 16 vjeç, kur e braktisi shkollën e mesme për t’ju dedikuar bejsbollit. Ai luante çdo ditë me rinjtë e tjerë në një fushë të gjerë, ku parkoheshin makinat e shpërndarjes së qumështit. Djemtë strapacoheshin të mblidhnin disa centë në ato kohë të vështira, për të bërë të mundur riparimin e topit të bejbollit të mbuluar nga arnat. Të gjitha të dhënat në rininë e tij ishin që DiMaxhio po formohej si ylli i ardhshëm i bejsbollit.
Tre vitet e parë të karierës së tij DiMaxhio i kaloi në shërbim ushtarak ( gjatë luftës së dytë botërore), por brenda territorit të SHBA. Duke luajtur bejsboll për skuadrën e tyre dhe duke shërbyer njëkohësisht si instruktor i trajnimit fizik, gjatë viteve të luftës, vetë prezenca e tij në forcat e armatosura ishte frymëzuese.
Në 1946 ai u kthye tek Yankis, dhe në vitin 1947 fitoi çmimin e Ligës Amerikane, si lojtari më i mirë (MVP),dhe udhëhoqi Yankis drejt serialit botëror .
Gjatë 13 sezoneve me Ligën kryesore të Bejsbollit, DiMaxhio fitoi 9 kampionate botërore dhe tre çmime si lojtari më i mirë i Ligës amerikane. Nga viti 1936 deri në 1951 DiMaxhio theu rekordin për “hits” në 56 lojra radhazi. Dhe ky rekord që vendosi ai, ende nuk ka ndryshuar. Pas fitores tre herë radhazi, në serialin botëror (1949-1951), DiMaxhio mendoi të dilte në pension pas sezonit të 1951-shit për shkak të dhimbjeve në shputën e këmbës. “Kisha dhimbje gjithë kohën dhe loja mu bë si detyrë . Kur bejsbolli nuk të jep më kënaqësi, atëhere ai nuk është më lojë.” -deklaroi ai.
Në vitin 1955, DiMaxhio zuri vend në “Baseball Hall of Fame”.
Gjithesesi,në 1952, një vit pasi la bejsbollin, Xho DiMaxhio u takua me aktoren Merilin Monro dhe ra në dashuri çmendurisht. Ishte një romancë sensacionale amerikane: Ai i gjatë, i pashëm, heroi i bejsbollit kishte pushtuar zemrën e aktores më bukuroshe të Hollivudit. Merilin Monro atëkohë ishte një yll në ngjitje të karierës së vet.
Medias i erdhën menjëherë zërat për këtë mardhënie dhe filluan të shkruanin për ta palodhshmërisht, megjithëse ata të dy preferonin të rrinin larg vëmendjes së saj.
U pëlqente të rrinin me njeri tjetrin mbrëmjeve të patrazuar nga askush, në shtëpi apo apo në një qoshe të restorantit të Xho-së. Mirëpo Merilini i pat treguar dikuj, në konfidencë, për planet e martesës me Xho DiMaxhion dhe fjala kishte marrë dhenë.
Në 14 janar, 1954, ata bënë martesën në Bashkinë e qytetit të San Franciskos , ku u ndoqën nga fansat dhe media.
Martesën e tyre media e quajti “Martesa e shekullit.”
Gjithësesi shqetësimet e para në martesë lindën që në fillim. DiMaxhio, tashmë i dalë në pension kërkonte qetësi, jetë familjare të rregullt, ndërsa kariera e Merlinit ishte në lulëzim.
Ndërsa ishin në muaj mjalti në Japoni, Monronë e kërkuan në Kore për një përformancë para ushtarëve amerikanë që ishin stacionuar atje. Ajo ra dakort duke lënë të shoqin të mërzitur. Pasi çifti u kthye në SHBA, tensionet filluan të trubullojnë martesën e tyre. DiMaxhion e shqetësonte në veçanti aparenca shumë seksi e të shoqes në publik. Një moment që është përjetsuar tashmë edhe në kujtesën botërore ishte ai i hapjes së fustanit të saj të bardhë (si ombrellë) në Shtator 1954, në New Jork City, skenë e xhiruar për filmin “The Seven Year Itch., të regjisorit Billy Wilder.
Ndërsa xhirohej ajo skenë, rreth e qark ishin mbledhur turma njerëzish, si dhe nga media (Regjisori e kishte siguruar vetë praninë e tyre.) Kur fustani i saj i bardhë u ngrit lart duke zbuluar këmbët e Monrosë, gjithë turma thirri me zë të lartë. Imgjinoni gjendjen e DiMaxhios, që ishte i pranishëm. U bë si i çmendur nga zëmërimi.
DiMaxhio dhe Monro u divorcuan në Tetor 1954, vetëm 274 ditë pasi qenë martuar.
Në dokumentat e divorcit Merilin e akuzonte të shoqin për “mental cruelty.”
Në 1956 ajo u martua me dramaturgun Arthur Miler, por edhe ajo martesë përfundoi në divorc , në 1961, duke e lënë Monronë në një gjendje tepër të dobët psiqike. Në shkurt 1961, ajo u shtrua në një klinikë psiqiatrike. Ishte DiMaxhio, që e nxorri që andej, dhe e mori me vete në Florida , në një kamp relaksimi. Pavarësisht se thashethemet u shtuan duke aluduar për një rimartesë të tyre, ata qëndruan në statusin e miqve të mirë.
Kur aktorja e Hollivudit, 36-vjeçarja Merilin Monro, simboli i seksit, vdiq e droguar me dozë të rëndë, në 5 gusht 1962, DiMaxhio bëri të gjitha përgatitjet për funeralin e saj.
Për dy dekada rresht , deri para se të vdiste edhe vetë, ai dërgonte trëndafila disa herë në javë tek varri i saj në Los Angeles.
Merilin Monro qe dashuria e tij e madhe.
Ndoshta DiMaxhio e kuptoi Merilinin më mirë se kushdo. Pas saj, ai nuk u martua më kurrë.
DiMaxhio vdiq në 8 mars 1999, nga kanceri në mushkëri, në moshën 84 vjeç.
Joe DiMaggio ishte një nga heronjtë e rallë të sportit, si Babe Ruth, Jackie Robinson, Lou Gherik, fama e të cilëve i kalon kufijtë e sportit, duke simbolizuar edhe aspekte të historisë dhe kulturës.
Ish kryetari shumë i njohuri Bashkisë i Nju Jorkut Ed Koch, tha se “DiMaggio, përfaqsonte më të mirën e Amerikës, në karakter, fisnikëri dhe humanizmin e tij. Ai vendosi standarte të tilla që çdo prind do t’i dëshironte per femijen”
(Perfshire ne librin e Albana Lifschin ” Perendimi mistik” 2016)
blank

Ndërron jetë aktori amerikan Ned Beatty

Aktori i famshëm amerikan i filmit, teatrit dhe televizionit Ned Beatty ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare, raporton Anadolu Agency (AA).

Agjentja e tij, Deborah Miller, tha se aktori ndërroi jetë dje në “vdekje natyrore” në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Beatty lindi në vitin 1937 në Louisville, Kentucky.

Ai ka aktruar në më shumë se 160 filma dhe një numër të madh të serialeve televizive. Ai ishte nominuar për Oskar, dy Emmy dhe Globin e Artë. Ai gjithashtu fitoi çmimin Drama Desk Award.

Ai arriti sukses të madh komercial në filma të tillë si “Çlirimi” (1972), “TV rrjeti” (1976), ndërsa luajti në disa vazhdime të “Supermen-it”.

blank

Ylli i serialit televiziv “Tarzan”, Joe Lara, humb jetën në aksident ajror

Washington

Aktori amerikan Joe Lara, ndryshe i njohur për rolin në serialin amerikan “Tarzan: “The Epic Adventures”, humbi jetën në moshën 58-vjeçare gjatë fundjavës së bashku me gjashtë pasagjerë të tjerë në një aksident ajror në shtetin e Tenesit, në SHBA, transmeton Anadolu Agency (AA).

Aeroplani i tyre Cessna C501 u zhyt në Liqenin Percy Priest pranë qytetit Smyrna pak pasi u ngrit nga Aeroporti Rutherford Country i Smyrna-s rreth orës 11:00 të mëngjesit të shtunën afër Nashville, sipas mediave lokale.

Së bashku me aktorin ishte dhe gruaja e tij, Gwen Shamblin Lara.

Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit tha se asnjë udhëtar nuk supozohej se kishte mbijetuar dhe se janë duke u zhvilluar hetimet për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

Lara gjithashtu u shfaq në filma aksion si Sunset Heat, American Cyborg: Steel Warrior, Final Equinox dhe Doomsdayer dhe serialet televizive Baywatch dhe Conan.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend