VOAL

VOAL

Nji analizë antropologjike e çadrizmit: Zëvendësojeni atë çadër me nji akuarium ma mirë Nga Ardian Ndreca

February 24, 2017
2 Comments
  • author avatar
    Bardhi 5 years ago Reply

    Dakort jam mor zotni Ndreca me ty, përpos se; a ke harrua apo e ke lanë pa e permend për idetë e tua për faktin tradhtar të Lulzim Bashës si bashkë-firmosës me bandën; ish presidentin e Shqipnis – shokun Bamir Topin, ish kryeministrin sh. Sali Berisha, ish zev-kryeministrin e ministrin e jashtëm sh. Ilir Meta të shitjestë afro 350 km katrorë të ujnave shqiptare qeveris greke.
    Thuje edhe nji të vërtetë se Çadrën e shpiku Edvin Rama dhe mirë po bajn ,,demokratët,, që po ecin mbas gjurmve të çadrazimit banda e Lulzim Bashës, që më shum i bashkon me Edvin Ramën se sa i ndan sepse të dy kta banda liderësh i kanë sjellë popullit dhe kombit shqiptarë fatkeqsirat ma të mdhaja se ato të natyrës të tërbuem.

Komentet

Leave a Reply to Bardhi Cancel reply

Infodemia Informative-dezinformative… ende vazhdon! – Esé nga Senad Guraziu

 

(ec e mos dysho, njeriu thjesht s’ka shans të ngelet mosbesues, anti-konspirativ, mospërfillës, injorant etj : )

***
Dihet se në ShBA me dhjetra miliona njerëz e kanë “bojkotuar” thirrjen për vaksinim, kanë bojkotuar gjithçka rreth luftës kundër pandemisë. Si rrjedhojë, OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) e pati përmendur “infodeminë e informimit dhe dezinformimit” të shfrenuar në SHBA.

Padyshim ju kujtohet, njerëzit kishin dhe ende kanë frikë nga injektimi i mikrosondave (aso gjërash “high tech”) nëpërmjet vaksinimit, dmth. mikrosonda për t’i kontrolluar humanoidët, për t’i spiunuar, për ta manipuluar kodin gjenetik të tyre, për t’i “ndryshuar” në alienë nëpërmjet mutacioneve, për t’u mbajtur nën kontrol nga alienët… apo nga elitarët e rendit të ri botëror etj etj).

Sëfundi (vetëm 7-8 ditë më parë), “New York Times” shkruante se vetë Bill Gates ka rezultuar pozitiv në testin e COVID-19.
“Një nga njerëzit më të pasur në botë dhe donatori i madh në përpjekjet për lehtësimin e pandemisë, zoti Gates ka thënë në Twitter se ka simptoma të lehta…” – [ The New York Times ]

Kjo se Gates është infektuar… okidoki, ia ngjet “grepi” dhe atij, s’është çudi është njeri, s’është ndonjë super-njeri, gjoja rezistent ndaj virusëve. Ama (s’duhet mohuar) për teoricienët konspirativë dhe për bojkotuesit e pandemisë, si lajm tingëllon mjaft i “çuditshëm dhe i pabesueshëm”.

Lajmin e infektimit vetë Bill Gates e pati publikuar në Twitter. Mirëpo konspirativistët nuk harrojnë, thuase ja shansi që akoma më tepër të dyshojnë. Qëkur Bill Gates po ashtu vetë pati deklaruar se ishte vaksinuar, madje disa herë.
Në ShBA ende ka me dhjetra miliona njerëz që s’e kanë marrë as dozën e parë, dhe as që e kanë ndërmend ta marrin. Ata kanë “bojkotuar” gjithçka, por si është e mundur, vallë pse nuk u infektua askush nga më shumë se 50 milionë njerëz në ShBA që e kanë refuzuar vaksinimin!?

Vetë s’u habita, natyrisht, virusi s’e pyet as mbretin as miletin. Fjalën e pata për ata që dyshojnë, ku e gjeti virusi pikërisht multi-miliarderin e vaksinuar! – padyshim do jenë habitur “konspirativistët”.
Apo ndoshta sepse, pikërisht Gates i pati dhuruar 1 miliard dollarë kundër virusit. Kështu që virusi do jetë pezmatuar sa s’ka më, do i ketë marrë tepër shumë “inat” – vetëm sa ta zë atë mburravecin që i shpenzonte miliardat kundër meje, pa do i tregoj atij…
Me fjalë të tjera, njerëzit thjesht s’e kanë idenë tutje kujt duhet besuar, apo çfarë duhet besuar. Në faqen e “Interesting Engineering”, thuhej se “Bill Gates vetë ka qenë pjesë e fushatës së dezinformimit”.

Sipas faqes së “Gizmodo”, në ShBA ka të paktën 150 milionë vaksina tepër (për t’i hedhur posht, për arsye të mospërdorimit dhe të afatskadimit). Madje dhe t’u dhurohen vendeve të botës (që kanë nevojë për vaksinat), transporti dhe tjerat detaje operacionale kushtuakan. Ndërsa ShBA thjesht s’paska ndarë mjete për këtë “teprim” të papritur, ose të paplanifikuar.
– – –
“Hezitimi i njerëzve në SHBA për ta marrë dozën e parë të vaksinës, e quajtur nga OBSH si ‘infodemi e keqinformimit’, ka rezultuar në ‘tepricën’ e miliona dozave të vaksinës” – [ Interesting Engineering ]
– – –
“Themeluesi i Microsoft, i cili ka shpenzuar mbi një miliard dollarë për ta luftuar pandeminë aktuale përmes fondacionit të tij, tani vetë është infektuar nga virusi. Ai ishte plotësisht i vaksinuar dhe kishte marrë dozën e tij përforcuese. Gates ka deklaruar në Twitter se ka simptoma të buta dhe se po izolohej…” – [ Interesting Engineering ]
– – –
“ShBA ka vaksinuar vetëm 66.6% të popullsisë kundër Covid-19, shkalla më e ulët krahasuar me cilindo vend të pasur të botës. Në fakt, ShBA renditet e 62-ta në botë për vaksinimin e popullsisë së vet, menjëherë pas Nepalit (66.9%), Sri Lankës ( 67.4%) dhe Iranit (68.4%)” – [ Gizmodo – bazuar në infot e Universitetit Johns Hopkins ]
Shkurt, ec e mos dysho, nga bombardimet informative ultra-moderne, përherë të freskëta dhe të konfirmuara, njeriu thjesht s’ka shans të ngelet mosbesues, anti-konspirativ, mospërfillës, injorant etj : )

Elon Musk sulmon Demokratët e SHBA: Parti e urrejtjes dhe përçarjes

BILD

Elon Musk shkakton sërish një shpërthim!

Miliarderi i teknologjisë po zbulon gjithnjë e më shumë pikëpamje që e lidhin atë me spektrin politik të krahut të djathtë në SHBA.

Ai shkroi në Twitter të mërkurën se Demokratët amerikanë janë bërë një parti ‘e urrejtjes dhe përçarjes’. Kjo është arsyeja se pse ai do të votojë Republikanët në të ardhmen.

Në përgjigje të një profesori, kreu i kompanisë së makinave elektronike, Tesla, kritikoi gjithashtu edhe universitetin elitar Yale si ‘epiqendrën e virusit intelektual majtist që po përpiqet që të shkatërrojë qytetërimin’.

Musk u duartrokit menjëherë për komentet e tij nga deputetja e djathtë, Lauren Boebert- një mbështetëse e ish-presidentit Donald Trump dhe avokate e ligjeve të armëve dhe kundërshtare e masave mbrojtëse nga korona, masave kundër koronavirusit, abortit dhe martesave të homoseksualëve. “Mirë se erdhe në krahun e duhur Elon,” shkruan ajo.

Musk tha se ai votonte për Demokratët, sepse ata ishin në pjesën më të madhe ‘partia e mirësisë’. Ai gjithashtu shkroi se tani mund të pritej një fushatë mashtrimesh të pista kundër tij, duke sugjeruar se kjo është e lidhur me deklaratat e tij politike.

Në fakt prej disa kohësh ka pasur raportime në media se Komisioni i Bursës në SHBA heton përpjekjet e Musk për blerjen e kompanisë Twitter.

Ndër të tjera, ai bëri të ditur se kishte arritur pjesëmarrjen me 5 përqind në kompani, 11 ditë më vonë nga sa kërkohet. Kjo i shpëtoi atij para: duke shkelur rregullat, ai ishte në gjendje që të blinte aksione të lira për 11 ditë, për shkak se kur u bë e ditur publikisht se ai do futej në Twitter, çmimet i rritën menjëherë.

Musk ra dakord me bordin e drejtorëve të Twitter për të blerë shërbimin online për rreth 44 miliardë dollarë. Gjatë ditëve të fundit ai ka akuzuar Twitter për deklarime të rreme sa i përket numrit të llogarive false dhe boteve. Kjo ka bërë që aksionet e Twitter të bien. Deri më tani është e paqartë nëse Musk po përpiqet që të ulë çmimin apo të përgatisë terrenin për një dalje nga marrëveshja.

syri.net

Aksidenti i autobusit nga Kosova në Austri, si ndodhi dhe krejt çka dihet deri tash

Rreth orës 03:00 të mëngjesit, një autobus nga Kosova është aksidentuar në Salzburg të Austrisë. Viktima s’janë regjistruar, por lëndime kanë marrë rreth 20 persona, që sipas autoriteteve austriake, janë turistë nga Kosova. Gazeta Express ju sjell një përmbledhje të krejt asaj se çka dihet rreth këtij aksidenti.

Një autobusi nga Kosova, që po udhëtonte drejt Austrisë, i ka mbetur rruga në gjysmë. Autobusi është aksidentuar në orët e para të mëngjësit në një autostradë nga Salzburgu në drejtim të Vjenës.

Në momentin e aksidentit raportohet se në autobus ndodheshin 28 persona, 19 prej të cilëve kanë marrë lëndime. Tre prej tyre kanë lëndime më të rënda.

Kryqi i Kuq dhe ekipet e zjarrfikësve kanë dalë në vendin e ngjarjes menjëherë pas aksidentit.

“Aktualisht kemi informacione për tre të plagosur rëndë dhe 16 të plagosur lehtë”, tha për APA, zëdhënësja e Kryqit të Kuq, Roberta Thanner.

“Deri më tani nuk kemi raportime për viktima”, deklaroi ajo.

Pas aksidentit, autoritetet thanë se në vendin e ngjarjes kanë arritur vullnetarë, pjesëtarë të Kryqit të Kuq dhe të ndihmës së parë.

Vendi ku ka ndodhur aksidenti është mbyllur për trafik dhe autobusi gjendet ende në vendin e ngjarjes.

Aksidenti ndodhi rreth orës 03:00 në një autostradë nga Salzburgu në drejtim të Vjenës. Autobusi me rreth 25 pasagjerë, me gjasë është përplasur në mbrojtësen prej betoni të autostradës, por shkaqet e aksidentit ende janë të paqarta, tha zëdhënësi i policisë, Hans Wolfgruber.

Dyshimet e para për aksidentin: Shoferin e zuri gjumi ose defekt teknik

Nga Policia austriake kanë folur për dyshimet e para rreth aksidentit të autobusit nga Kosova në Salzburg të Austrisë, ku raportohet për rreth 20 të lënduar.

Sipas zëdhënësit të Policisë Rajonale, Hans Wolfgruber, dyshimet janë se ose shoferin e ka zënë gjumi ose ndonjë defekt Teknik e ka shkaktuar aksidentin.

Ndërkohë, Komandanti i autoritetit të shpëtimit të qarkut të Flachgau, Hermann Garstragser, tha se në autobus ndodheshin 28 persona.

Sipas tij, tre persona kanë mbetur të plagosur rëndë dhe 16 të tjerë kanë pësuar lëndime të lehta.

“Ne u lajmëruam në orën 03:08 dhe autobusi kishte 28 persona. Në aksident mbetën të plagosur rëndë tre persona dhe 16 të lënduar lehtë, nëntë persona mbetën të palënduar. Nga tre të plagosurit rëndë, tre janë dërguar në spitalet e Salzburgut”, ka thënë Gerstgraser.

Ai ka thënë se personat që ndodheshin në autobus janë turistë nga Kosova.

Autobusi që u aksidentua në Austri është i kompanisë “Armend Tours” nga qyteti i Gjakovës.

Gazeta Express ka telefonuar në këtë kompani por nuk kanë dhënë detaje lidhur me aksidentin ku raportohet për të paktën 20 persona të lënduar

I ATERRUARI GABIM NË DHÉUN SHQIPTAR… – Nga REX KASUMAJ

Rama i bën luftë dhe urren Sali Berishën, pse qenka non grata i Amerikës.
Por Rama kultivon dashni dhe përqafon Milorad Dodikun, poashtu non grata i Amerikës.
I pari është shqiptar, kurse i dyti serb, i errtë si nata dhe i fshehtë si thika pas krahëve.
Serbi Dodik dhe eprori i tij i Dedinjes Vuçiq, nuk sanksionuan Rusinë dhe i heshtin krimet e Putinit.
Rama, ndërkaq, refuzon gjenocidin serb në Srebrenicë dhe, këtij vegëzimi natyral, vetëvetiu bëhet pjesë konkludente e boshtit të tyre lindor.
Dhe, për çudi, akoma qeveris në Tiranë. Madje, meqë i ka vënë syrin mandatit të katërt legjendar, një Zot e di se ç’ i pret akoma shqiptarët nga i aterruari gabim në Dhéun e tyre.
Kosovën e pakryer, veçanërisht!

‘Do bëj padi’- Kokalari i lë 24 orë kohë medias pranë qeverisë të kërkojë falje për shpifjen

Aktivistja republikane në SHBA Evi Kokalari ka reaguar sërish pas disa publikimeve në media që citojnë atë si burim por që janë përgenjështruar si të pavertateta nga Kokalari.

Në një postim në faqen e saj në facebook pak minuta me parë Kokalri shkruan se “newsbomb.al ke 24 orë që të japësh burimin ose publikisht të kërkosh falje për këtë shpifje, ndryshe nesër do bëj padi”.

“Faleminderit për mirëkuptimin”, shkruan Kokalari.

Ndërkohë rikujtojme këtu se aktivistja shqiptare ka kërkuar nga kjo media edhe nje ditë më parë përgenjeshtrimin e lajmit  të rremë që kanë publikuar në lidhje me vizitën në Tiranë të ish sekretarit të shtetit Pempeo.

“S’kam thënë kurrë që jam munduar të organizoj një takim midis Secretary Pompeo dhe Sali Berishës, e jo më të kem ofruar para për diçka të tillë”.

“Ky artikull është bërë me tendencë të deformoj realitetin”, shkruante Kokalari.

Newsbomb.al bën mirë ose të publikoj burimin ku e kam thënë këtë gjë ose ta përgënjeshtroi, ndryshe do konsideroj një padi penale”, deklaronte aktivistja një ditë më parë.

syri.net

Nën hetim Lulzim Basha- Artan Hoxha dëshmon për 4 orë te prokurorët belgë

Gazetari Artan Hoxha është marrë në pyetje nga prokurorët e Belgjikës për çështjen ‘Toyota Yaris’, dosje për të cilën është nën hetim ish-kryetari i PD, Lulzim Basha. 

Vetë gazetari thotë se u pyet për 4 orë për atë që dinte për çështjen.

Ne zyrat qendrore te Policise Gjyqesore Federale te Belgjikes. Me priten mire mor vellezer, gjynah te qahem. Nga zyrat prej xhami te oficereve federale belg, Brukseli kishte nje pamje fantastike…

Kater ore brenda me federalet, per çeshtjen “Toyota Yaris”. Por se ç’u tha dhe se ç’u be aty brenda, as dëgjova gje dhe as mbaj mend gje… po fare, fare.

Kaq kisha…. Edhe keta federalet e Brukselit kisha mangut, se nuk me dalin prokuroret e SPAK-ut, apo prokurorite e rretheve gjyqesore te Shqiperise!!!! Gjithsesi, me duket se me mire do te behet…” – shkroi Hoxha në Facebook.

Kujtojmë që prokurorët belgë morën në pyetje në Tiranë, ish-kryetarin e PD, Lulzim Basha, për mbi dy orë, në 10 shkurt të këtij viti, në ambientet e SPAK.

Sipas prokurorëve belgë, Lulzim Basha nuk është vetëm dëshmitar i dosjes ‘Toyota Yaris’, por edhe i proceduar penalisht.

Basha akuzohet për dekonspirimin e operacionit policor, pas denoncimit në Kuvend se ishin nisur drejt Shqipërisë 5 milionë të fshehura në automjete.

Dy ditë pas deklaratës së Bashës, makinat Toyota Yaris, me 3.5 milionë euro të fshehura brenda tyre, mbërrijnë në Portin e Durrësit.

Asnjë prej kokave të trafikut nuk ra në pranga.

Hetimet belge janë përqendruar në atë që deklarata e Bashës në foltoren e Kuvendit u bë për interesa të një grupi kriminal, ndërsa një pjesë e parave, prej 1.5 milionë euro, humbën.

syri.net

VIDEO- 5 vjet nga asgjësimi i opozitës, Rama-Basha dyshja e marrëveshjes okulte

​Këtë të martë shënohen 5 vite nga marrëveshja e arritur mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës. Në 17 maj të vitit 2017 Lulzim Basha hodhi poshtë premtimet e bëra përpara demokratëve se nuk do të lejojnte zhvillimin e zgjedhjeve për sa kohë Edi Rama të ishte kryeministër. Nga takimi kokë më kokë me Edi Ramën dhe deri në dhënien e dorëheqjes, Lulzim Basha e çoi Partinë Demokratike nga humbja në humbje.

SYRI TV

Në 18 shkurt të vitit 2017 Partia Demokratike, e udhëhequr nga Lulzim Basha nisi një protestë në Tiranë, e cila vijoi për rreth tre muaj në çadrën e ngitur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përballë godinë së kryeministrisë.

Çdo ditë Lulzim Basha trubentonte me të madhe se Edi Rama duhet të japë dorëheqjen për t’i hapur rrugë krijimit të qeverisë teknike

Pak javë më pas, Lulzim Basha do të sulmojë edhe procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve.

Për disa javë situata politikë në Tiranë vijoi të mbetejë e acaruar, por pas propozimeve të faktorit ndërkombëtar dhe aleatëve të tij, Lulzim Basha pasditen e 17 Majit u shfaq në hyrje të godinës së Kryesisë së Kuvendit, ku gjatë një komunikimi për mediat, i kërkoi Edi Ramës që ta priste në një nga zyrat e këtij institucioni.

“Futu brenda, aty kemi punë”, iu drejtua Basha, Ramës.

Pas disa orësh diskutime kokë me kokë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës në zyrat e errëta të Kuvendit, të dy u shfaqen para mediave duke konfirmuar arritjen e amrrëveshjes, duke shtrënnguar edhe duart.

Pas kësaj marrëveshje, Basha nuk arriti dot që të siguronte qeverinë teknike dhe ato se çfarë premtoi në çadër për 3 muaj.

Por pas 17 Majit ai votoi pro anëtarëve të Komisionit të Vettingut, gjë të cilën e bëri edhe këtë vit, duke iu zgjatur mandatin edhe me 2 vite të tjera.

Ndërsa në zgjedhjet e përgjithshme Parlamentare, Partia Demokratike humbi sërish.

Mandatet e fituara në vitin 2017, Lulzim Basha i dogji në shkurt të vitit 2019, duke i ftuar qytetarët në protesta.

Edhe pse qytetarët nuk e braktisën, Lulzim Basha i fali Edi Ramës 61 bashki, duke bojkotuar zgjedhjet vendore, pavarësisht se më herët kishte deklaruar se s’do të ketë zgjedhje pa opozitën.

Përballë Edi Ramës, Lulzim Basha dorëzohet sërish, ku në verën e vitit 2020 e lejon që të heqë koalicionet, gjë e cila e çoi opozitën e bashkuar në një tjetër humbje në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 25 prill të vitit 2021.

Lulzim Basha premtoi se do ta vijonte betejën, por kësaj radhe duke u rizgjedhur si kryetar i PD-së, dhe duke përçarë opozitën me vendimin individual për përjashtimin e ish-kryeministrit Berisha nga grupi parlamentar.

Sot më 17 Maj të vitit 2022, Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i PD-së, por Edi Rama disa herë e ka sjellë në vëmendje takimin e 5 viteve më parë.

Në 24 muaj, Rusia ka bombarduar më shumë se 1000 shkolla dhe universitete në Ukrainë

Qeveria e Ukrainës thotë se që nga fillimi i agresionit rus më 24 shkurt. Shumë nga shkollat përdoreshin si qendra të shpërndarjes së ushqimeve dhe strehimore. Mes tyre ishte edhe një shkollë në rajonin Luhansk që u shkatërrua nga një sulm rus më 7 maj. Rusia mohon të ketë vënë në shënjestër shkollat.

Drejtoresha e shkollës nr.21 në Chernihiv, Inna Levchenko, mendoi se po të qëndronte brenda do të ishte e mbrojtur. Por ajo gaboi, sepse shkolla u bombardua.

“Kur arrita të ngrihesha, pashë valën e shkatërrimit”, thotë zonja Levchenko nga një stol parku në kryeqytetin Kiev, ku u kurua për plagët. “Ishte si një skenë filmi. Pastaj u rrëzova dhe gjithçka filloi të shembej”.

Zyrtarët rusë kanë mohuar se kanë vënë në shënjestër infrastrukturën civile. Por zonja Levchenko shtron pyet se si mund të kishte ndodhur sulmi ajror.

 

“Shkruam me gërma të mëdha fjalën fëmijë nëpër dritaret e shkollës”, thotë ajo me fytyrën e plagosur nga sulmi ajror.

Zonja Levchenko dhe nxënësit e strehuar në bodrum i mbijetuan sulmit. Ajo ka thyer këmbën dhe ka lëndime të tjera.

“Kur hodhën bombën, e panë qartë se ishte një shkollë. Kur përdorën raketëhedhës, ishte e mundur që goditën gabimisht. Por bombardimi i shkollës kishte për synim frikësimin, për t’i tmerruar njerëzit”.

Më shumë se 1000 shkolla dhe kolegje janë goditur nga sulmet ruse, thotë qeveria e Ukrainës.

Është e tmerrshme. Është një nga gjërat më të tmerrshme që mund të imagjinoni të ndodhë në një konflikt”, thotë David Bosco, ekspert për krimet e luftës në Universitetin e Indianës në Bloomington.

Organizatat e shtypit “Associated Press” dhe “FRONTLINE” kanë verifikuar në mënyrë të pavarur të paktën 57 shkolla që janë goditur në një mënyrë që tregon për krime të mundshme lufte.

Në fshatin Gorlovka të Donetskut, të kontrolluar nga Rusia, dy mësues u vranë në ditët e fillimit të luftës. Palët fajësojnë njëra-tjetrën.

Goditja e qëllimshme e një shkolle, apo spitali, që nuk përdoret për qëllime ushtarake, do të ishte krim lufte, thotë eksperti i krimeve të luftës David Bosco. Ai thotë se numri i madh i ndërtesave civile të goditura mund të tregojë një shpërfillje kriminale për jetët e civilëve.

“Kjo sugjeron një model veprimi. Është një element shumë i rëndësishëm i një hetimi për krime lufte, veçanërisht gjatë hetimeve ose ndjekjes penale të zyrtarë të lartë ushtarake ose politike”, thotë zoti Bosco lidhur me situatën në Ukrainë.

“Sa më i fuqishëm të jetë ky model, aq më të forta janë provat se egziston një plan, apo politikë për të goditur këto objekte.”

Ndërsa 70 fëmijët, që zonja Levchenko strehoi në bodrumin e shkollës nr. 21 mbijetuan, nëntë persona vdiqën, përfshirë një nxënës 13-vjeçar. Zyrtarët thonë se 28 nga 35 shkollat e Chernihiv-it janë dëmtuar, disa prej të cilave janë kthyer në gërmadha./VOA

Ura që do të transformojë udhëtimin në Ballkan

Ura Peleshac, maj 2022. Foto:Amos Chapple (RFE/RL)

Amos Chapple

Ura Peleshac e Kroacisë, së shpejti, do t’iu mundësojë udhëtarëve të shmangin disa pika të kontrollit kufitar, por jo të gjithë janë të mahnitur me strukturën e saj spektakolare.

Nga pista e papërdorur ende e urës së Peleshacit, Ivo Jerkoviq shikon fshatin bregdetar të Komarnës, ku shërben si kryetar bashkie.

“Kur të hapet ura, ne do të jemi në qendër të një rrethi”, thotë ai, duke treguar nga qytetet turistike të Dubrovnikut dhe Mostarit, e më pas përtej Adriatikut, deri në Gadishullin malor të Peleshacit.

“Mendoj se ky sezon [turistik] do të jetë shumë i mirë. Pas dy vjetësh me [pandeminë] COVID, ne jemi gati”, thotë ai.

Ivo Jerkoviq

Ura prej 2.4 kilometrash, në të cilën qëndron Jerkoviq, pritet të shkarkojë në mënyrë dramatike rrugët tokësore përgjatë bregdetit ballkanik. Ajo pritet të hapet në korrik të këtij viti.

Shoferët në rrugën bregdetare të Kroacisë jugore aktualisht duhet të kalojnë një pikë të kontrollit kufitar në Bosnje e Hercegovinë, përpara se të kthehen sërish në Kroaci – që është territor i Bashkimit Evropian – rreth 9 kilometra më vonë.

Kroacia duhet të pranohet në zonën e lëvizjes së lirë, Shengen, në vitin 2024, dhe kalimi nëpër Bosnje do të ishte një pengesë masive për të.

Një kusht për anëtarësim në Shengen është që udhëtarët dhe automjetet të kontrollohen në hyrje dhe në dalje të territorit Shengen.

Pika shtesë e kontrollit në Neum të Bosnjës do ta rriste ngarkesën në trafik, sidomos gjatë muajve të nxehtë të verës.

Punëtorët kinezë duke punuar në një nga këmbët e urës, maj 2022.

Disa opsione të tjera për kapërcimin e territorit të Bosnjës kanë përfshirë më herët një shërbim tragetesh, një tunel nënujor dhe një korridor “të mbyllur” autostrade përmes Bosnjës.

Punimet në urën e projektuar nga slloveni Marjan Pipenbaher kanë filluar në vitin 2018, pasi Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të mbuluar 85 për qind të kostos, ndërsa Kroacia 15 për qind. Kostoja totale e projektit është 438 milionë dollarë.

Tenderin për ndërtimin e urës me katër korsi e ka fituar korporata kineze Rruga dhe Ura.

Një familje kroate shijon një piknik pranë urës së Peleshacit.

Në Neum të Bosnjës – vendin që do të shkarkohet nga trafiku kur të hapet ura – parashikimet lokale për të ardhmen janë të përziera.

Nikita, një kamerier në restorantin Motel More, nuk është optimist.

“Kjo rrugë është jeta”, thotë ai dhe shton se kur të hapet ura dhe pushuesit do të kalojnë me makinë rreth Neumit, biznesi i tij – i cili kryesisht varet nga turistët që kalojnë andejpari – “do të mbarojë”.

Larg autostradës ka më pak ankth. Në kafenenë City Bar që ndodhet pranë bregdetit të Neumit, pronari Davor shpreson se qasja e lehtë në plazhet e Gadishullit të Peleshacit, do të tërheqë më shumë qytetarë nga Bosnja. Ai përmend edhe një pjesë të një rruge të re që do të hapet, e që do të shkurtojë udhëtimin nga Mostari për në Neum. “Disa njerëz, thjesht, kanë frikë nga ndryshimet”, thotë ai.

Pamje e urës Peleshac.

Në Komarna të Kroacisë, vendasit po përgatiten për një fluks turistësh këtë verë. Fshati piktoresk, me anijet e tij të peshkimit që mbushin Detin Adriatik, do të jetë në pamje të plotë të shoferëve që kalojnë përmes urës.

Qyteti kroat, Komarna, me Urën e Peljesaçit që shihet në sfond.

Ivo Jerkoviq tashmë ka nisur të riemërojë disa biznese në fshat. Restoranti që ai drejton në Komarna – i cili përdorej për të ushqyer punëtorët gjatë dimrit – do të rihapet së shpejti me emrin e ri – Ura – për t’iu referuar pamjes spektakolare nga tarraca e tij.

Përgatitën: Valona Tela, Lendi Susuri

Raporti i CNN: Ukraina u dërgon familjarëve foto të ushtarëve të vdekur rusë, ministria zbulon dy arsyet

Ukrainasit u kanë dërguar imazhe të trupave të vdekur familjeve të ushtarëve rusë, sipas një raporti të CNN, ndërsa në pamje shihen trupat e tyre të hedhur të grumbulluar në një tren.

“Çdo ushtar i vdekur rus që ruhet këtu ka kryer një krim”, tha një person për CNN.

“Ruajtja e trupave të armiqve është në përputhje me rregullat e luftës të përcaktuara nga Konventa e Gjenevës. Pas përfundimit të fazës së luftimit, palët duhet të shkëmbejnë trupat e ushtarëve respektivë që kanë hënë gjatë luftimeve”, tha ai.

Ministria e Transformimit Dixhital të Ukrainës ka përdorur teknologjinë e njohjes së fytyrës për të identifikuar ushtarët rusë të vdekur, sipas raportit, dhe referencat e teknologjisë për të konfirmuar identitetin e tyre duke përdorur mediat sociale. Deri më tani thuhet se janë identifikuar mbi 300 trupa.

“Ne u dërgojmë mesazhe miqve dhe të afërmve të tyre, pasi konfirmojmë identitetin e ushtarëve rusë të vdekur”, deklaron ministria.

Të pyetur nga CNN, se përse dërgojnë foto të kufomave të ushtarëve rusë, ministria tha se kishte dy qëllime; një, t’u tregohej rusëve se këtu po zhvillohet një luftë e vërtetë, të luftohet kundër propagandës ruse, se rusët nuk janë aq të fortë sa tregohen në TV dhe se vërtet po vdesin; dhe dy, dyta është t’u jepet (familjarëve) një mundësi për të marrë kufomat nga Ukraina.

80% e përgjigjeve të familjeve, thotë raporti, janë “ne do të vijmë vetë në Ukrainë dhe do t’ju vrasim. Dhe ju e meritoni atë që po ju ndodh.”

20% tjetër përbëhet nga përgjigjet se ata janë mirënjohës dhe të vetëdijshëm për situatën në Ukrainë dhe se do të donin të vinin dhe të merrnin trupat.

Ministria, në mënyrë alarmante, tha se ata nuk shprehin shqetësim për dërgimin e atyre fotove. bw

“Do hetojnë Berishën për non-grata?”, ironia e Metës: Kush i ka penguar?! Për inceneratorët fajin e ka Saliu, Iliri dhe pellazgët, Rama s’dinte gjë!

Presidenti Ilir Meta teksa u pyet për deklaratat e Ramës, vijoi dhe u ndal edhe te thirrja për hetimin e ish-kryeministrit Berisha.

Sipas tij, Rama të hetojë Metën dhe Berishën, por duhet të japë llogari për 430 milionë eurot e inceneratorëve, që janë zhdukur. Sipas tij ato para kanë shkuar për lobime dhe shkrime jashtë vendit.

“Ne kemi dhe poezinë e pavdekshme të Avzni Nelës. Do e shikoni ju bandën e inceneratorëve se ku do shkojë. A do ju japë zemër ai? Mos pranoni që jeni grup i strukturuar. Mos flisni me drejtësinë? Mos pranoni se na kanë thënë ministrat e tjerë, pasi Ilirin që na denoncoi me fakte, numra llogarie, me gjithçka, para gjithë shqiptarëve, m se në shkurt të vitit të kaluar, 3 muaj para zgjedhjeve, me ato që ka bërë Ilir janë bërë akuzat, atëherë nuk ndërhyjë, se çunat duhet të merrnin votat; në Durrës, Fier, Berat, etj. Të bëhej maxhoranca, pastaj çunat të kenë ça lehtësira, dhe paratë do jenë, paguhen me ato para shkrime jashtë, lobime dhe ajo aferë të quhej; suksesi i madh. Po ato 430 mln euro ku shkuan? Kush do paguaj për to? Do hetojë Saliun ai për Non-grata? Keni ca të dhëna nga Soros, dhe nga agjencia e Edi Ramës. Kush i ka penguar që të hetojnë Saliun? Ilirin, apo Ambrozian, që bën dhe pyetje të pahijshme. Dhe do ia kalojë dhe Zambias për korrupsion. Fajin e ka Iliri, Saliu dhe pellazgët, ky s’di gjë. Po ato 14 vendime që janë bërë në një ditë. E di sa punë duhet për t’u bërë ato? Po tërë ato drejtorë që kanë kundërshtuar. Ky nuk dinte gjë?! Gjërat janë shumë të qarta, në dritën e diellit. bw

‘Teatri u shemb nga Luli-Edi&Co për t’i lënë vendin betonit të korrupsionit’ – Nga Monika Kryemadhi

 

Teatri Kombëtar u shemb në 17 Maj 2020 nga bashkëpunimi Luli-Edi&Co për t’i lënë vendin betonit të korrupsionit qeveritar.

Unë jam e bindur se ai teatër nuk do të ishte shembur kurrë dhe reagimi i qytetarëve të Tiranës, që u shprehën pa ngjyrime politike, do të kishte triumfuar, nëse do të ishin bërë bashkë të gjithë aktorët institucionalë, politikë, publik, civil. Kjo do të kishte krijuar një mburojë të pathyeshme për TK.

Shumë prej këtyre më sipër, e humbën moralin, teksa nga kalorës të betejës fisnike për teatrin kombëtar, u kthyen në lypës shpresues për ndonjë metër katror në kullat e mëdha, apo ndonjë leje ndërtimi në bashkinë Tiranë.

Në këtë ditë, le të shërbejë imazhi i shembjes së Teatrit Kombëtar, për të fiksuar në mendje se oferta e autokracisë Rama është përparësia e korrupsionit dhe interesave klienteliste mbi interesin qytetar.

Dhe, se vendi ka nevojë për institucione publike me integritet, ashtu siç ka nevojë për drejtësi dhe opozitë të vërtetë, në mënyrë që betoni i korrupsionit dhe qytetet e boshatisura të mos jenë e ardhmja jonë e vetme.


Send this to a friend