VOAL

VOAL

Në Zvicër 80 vjetori i filmit ikonë “Diktatori i madh” i Charlie Chaplin kujtohet me #LETUSALLUNITE Nga Elida Buçpapaj

July 27, 2021
blank

Komentet

blank

Zvicra në kërkim të një vaksine kundër lisë së majmunëve

 

Zëvendësdrejtoresha e BAG Linda Nartey

Zyra Federale e Shëndetit Publik shqyrton mundësinë e marrjes së një ilaçi duke pasur parasysh numrin në rritje të rasteve të lisë së majmunëve në Evropë

 

VOAL- Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) po shqyrton mundësinë e marrjes së një vaksine në funksion të numrit në rritje të rasteve të lisë së majmunëve në Evropë, duke përfshirë një të konfirmuar në Zvicër. “Për momentin nuk ka arsye për shqetësim”, tha zëvendësdrejtoresha e BAG Linda Nartey.

“Sqarimet mbi disponueshmërinë dhe blerjen e një vaksine janë duke u zhvilluar,” tha Nartey për televizionin zvicerano-gjerman SRF. “Nuk ka një vaksinë specifike kundër lisë së majmunëve, por vaksinat e lisë së majmunëve të gjeneratës së parë dhe të dytë janë efektive kundër sëmundjes”. Në Zvicër, këto ilaçe u administruan si pjesë e një programi për çrrënjosjen e lisë deri në vitin 1972. Njerëzit që ishin vaksinuar kundër lisë para kësaj date “ka të ngjarë të kenë njëfarë imuniteti” ndaj virusit të lisë së majmunit, shtoi Zëvendësdrejtoresha e BAG. “Nuk mund të them se sa efektiv është imuniteti edhe sot”.

Një vaksinë e gjeneratës së tretë kundër lisë, e cila gjithashtu ofron mbrojtje kundër lisë së majmunëve, është autorizuar në Bashkimin Evropian, por nuk është as e disponueshme dhe as e miratuar në Konfederatë. Për momentin, nuk ka asnjë indikacion se “ne po përballemi me një pandemi të re”, thotë Nartey. “Bazuar në atë që dimë për virusin, mund të supozojmë se është më pak i transmetueshëm se koronavirusi. Kërkohet kontakt i ngushtë për transmetimin e lisë së majmunëve.

Mbi nëntëdhjetë raste

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar më shumë se 90 infeksione të konfirmuara në vendet ku virusi, me origjinë nga Afrika Perëndimore dhe Qendrore, nuk është normalisht i pranishëm. Në Zvicër, të shtunën u njoftua një rast i konfirmuar në kantonin e Bernës. Sipas autoriteteve shëndetësore, i moshuari ka simptoma të lehta. Ai ndoshta është infektuar jashtë shtetit. Personi në fjalë ankohej për temperaturë, keqtrajtim të përgjithshëm dhe skuqje. rsi-eb

blank

Kongres ndërkombëtar në Zvicër kundër dhunës ndaj fëmijëve

VOAL- Fondacioni ASPI, Ndihma, Mbështetja dhe Mbrojtja e Fëmijëve organizon një kongres për parandalimin e abuzimit seksual dhe abuzimit të fëmijëve javën e ardhshme në Lugano (23-25 ​​maj), për të festuar 30-vjetorin e lindjes së tij. Ai e titulloi “Para se të ndodhë!”.

Ekspertët kryesorë ndërkombëtarë në parandalimin e dhunës ndaj fëmijëve do të kërkojnë strategji për të frenuar një fenomen global. Vetëm në Zvicër raportohen nga 30 deri në 50 mijë raste të rënda çdo vit dhe rreth 15% e djemve dhe vajzave pretendojnë se kanë pësuar të paktën një abuzim seksual.

Objektivi kryesor i kongresit është të kontribuojë konkretisht në ndërgjegjësimin dhe trajnimin e të gjithë popullatës për çështjen e parandalimit parësor të dhunës ndaj fëmijëve, duke përfshirë sa më shumë objektiva sociale. rsi-eb

blank

Zvicër- Paralajmërim i hershëm për thatësirën

VOAL- Në Zvicër ka sisteme paralajmëruese për rreziqet natyrore si stuhi, ortekë, përmbytje, zjarre dhe madje edhe rrugë të rrëshqitshme. Megjithatë, nuk ka një sistem të ngjashëm kombëtar për thatësirën.

Me ndryshimet klimatike, thatësirat pritet të bëhen gjithnjë e më të shpeshta në të ardhmen, veçanërisht në Rrafshnaltën Qendrore. Për t’u marrë me këtë fenomen, Këshilli Federal synon të prezantojë një sistem zbulimi dhe paralajmërimi të hershëm.

Prandaj, qeveria u dha tre zyrave federale kompetente, Zyrës Federale për Mjedisin (FOEN), Zyrës së Meteorologjisë dhe Klimatologjisë (MeteoSwiss) dhe Zyrës së Topografisë (Swisstopo), mandatin për të përgatitur një organizatë me qëllim që të tregojë afrimi i një situate kritike disa javë përpara.

Kategoritë e prekura, si fermerët apo furnizuesit e ujit të pijshëm, do të jenë në gjendje të marrin masat e duhura dhe të parandalojnë dëmet. “Uji është thelbësor për shumë sektorë dhe nëse është i pakët, ka konkurrencë për ta marrë. Nëse ka pak, ne duhet të vendosim se kush mund ta ketë dhe sa. Dhe kjo duhet të koordinohet. Sistemi ynë i paralajmërimit duhet të bëjë një kontribut të rëndësishëm për sa i përket ujit, kjo kuptim”, nënvizon Saskia Willemese, drejtuese e sistemeve të paralajmërimit MeteoSwiss. rsi-eb

blank

Java katërditore e punës – në Winterthur është e suksesshme

Java 4-ditore po gjen gjithnjë e më shumë entuziazëm

 

VOAL- Nagli ka 130 vjet që prodhon gozhdë. Këtu, që nga viti 2013, njerëzit kanë punuar një ditë më pak në javë, ndërsa ende paguhen për 5. Produktiviteti është rritur dhe klientët janë gjithashtu të kënaqur.

Të rinjtë janë në ballë për të kërkuar një ndryshim në politikat mjedisore dhe të shtunën sollën një pretendim në lidhje me botën e punës në sheshin në Bellinzona. Është ai që kërkon të futet një javë pune 4-ditore me të njëjtën pagë. Greva për të ardhmen – në vazhdën e lëvizjes klimatike – është rikthyer për të kërkuar veprime konkrete për një sërë çështjesh që lidhen pikërisht me ndryshimet klimatike. Apeli për popullatën dhe mbi të gjitha për politikën është për drejtësi sociale dhe në të njëjtën kohë ekologjike.

Ndërkohë, RSI ishte në Winterthur, ku java 4-ditore është tashmë një realitet që funksionon shumë mirë që nga viti 2013 në një fabrikë të vogël që prodhon gozhda në lagjen industriale të qytetit për gati 130 vjet. Quhet Nagli. Në pallatin e vjetër, stafi punon (tash 9 vite) vetëm katër ditë në javë, ndërkohë që paguhet për pesë.

Për më shumë se njëzet vjet, Nagli ka qenë fabrika e vetme e gozhdëve në Zvicër. Një dekadë më parë pronari donte ta mbyllte, ndaj punonjësit vendosën ta merrnin përsipër dhe krijuan një kooperativë. Një nga vendimet e para të stafit ishte futja e javës katërditore të punës dhe askush nuk do të donte të kthehej prapa. “Funksionon shkëlqyeshëm, ne punojmë vetëm 34 orë me pagë të plotë. Sigurisht që ishte vendimi i punëtorëve,” shpjegon Rainer Baumann, menaxher i kontabilitetit i fabrikës Nagli në Winterthur.

Njëri prej punëtorëve, Arif, shpjegon se jo vetëm është i lumtur, por edhe i gëzuar që mund të punojë në Nagli, pasi tani ka shumë më tepër kohë për t’i kushtuar familjes së tij, ndërsa fiton aq sa kur ishte i punësuar plotësisht. koha. E duke folur për rrogat që paguan Nagli, Rainer Baumann nënvizon: “Mund të jetosh mirë edhe në Zvicër, pra me 13 pa dyshim dhe në bazë të fitimeve edhe me 14.

Por a nuk ekziston rreziku i rënies së produktivitetit me këtë model? “Produktiviteti është rritur dukshëm. Kur njerëzit mund të pushojnë për tre ditë, ata kthehen në punë të relaksuar dhe të lumtur dhe janë më efikas. Për mua ishte realizimi i një utopie”, shpjegon Baumann.

Më shumë kohë e lirë, më shumë cilësi jete. Dhe klientët janë gjithashtu të kënaqur. “Të gjithë janë të kënaqur, edhe klientët, sepse ne punojmë katër ditë. Dhe të premteve është të paktën një person që të përgjigjet në telefon, të ngarkojë e shkarkojë kamionët. Dhe kështu klientët as që e kanë vënë re që kemi reduktuar orarin e punës”.

Mbi 200 ton gozhdë dhe më shumë se 300 lloje gozhdash, me kërkesa të mëdha, prodhohen çdo vit në magazinat Nagli. Punonjësit kanë kohë që mendojnë për rritjen e prodhimit (edhe nëse nuk është koha e duhur për ta bërë këtë, sepse aktualisht është e vështirë të gjesh lëndën e parë, çelikun, shpjegon Baumann).

Kompanitë e tjera mund të prezantojnë javën e punës katër-ditore së shpejti. “Unë shoh se funksionon, nuk e kuptoj pse nuk mund të funksiononte diku tjetër,” thotë Baumann. rsi-eb

blank

Lija e majmunëve, rasti i parë në Zvicër

Sipas ekspertëve, virusi nuk është shumë ngjitës dhe në shumicën e rasteve trajtimi është i lehtë

Ky është një person me banim në kantonin e Bernës, i cili është ekspozuar ndaj virusit jashtë vendit

 

VOAL- Rasti i parë i lisë së majmunëve u zbulua në Zvicër. Kështu ka bërë të ditur sot, të shtunën, Departamenti i Shëndetësisë në Bernë, duke saktësuar se bëhet fjalë për një person me banim në kanton, i cili është ekspozuar ndaj virusit jashtë vendit.

Është kryer një gjurmim kontakti, për të identifikuar çdo zinxhir transmetimi, tregojnë autoritetet kantonale në një shënim. Të gjithë personat që kanë pasur marrëdhënie me subjektin e të dhënave janë informuar. Personi i infektuar po merr mjekim ambulator dhe ndodhet në izolim në shtëpinë e tij.

Ky rast i parë i dyshuar i lisë së majmunëve u raportua në Shërbimin Mjekësor Kantonal të Bernes dhe Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) të premten. Analizat e mëvonshme laboratorike bënë të mundur konfirmimin e diagnozës pasditen e së shtunës.

Kjo patologji është një variant përgjithësisht më pak i rrezikshëm i lisë, i zhdukur për rreth dyzet vjet. Simptomat janë një temperaturë e fortë, pastaj në një kohë të shkurtër shfaqet një skuqje, me formimin e kores, veçanërisht në fytyrë.

Së fundmi janë shfaqur disa raste në vende të ndryshme evropiane dhe më gjerë. Për shembull, vendet e prekura përfshijnë Italinë fqinje, Francën dhe Gjermaninë. rsi-eb

blank

Zvicër: Prokurori i Përgjithshëm Federal Stefan Blättler: “Mafia këtu bën biznes dhe pastron para të pista”

Intervistë me Prokurorin e Përgjithshëm Federal Stefan Blättler: “E gjithë shoqëria duhet të jetë në gatishmëri, në Ticino ka më shumë ndërgjegjësim. Do të duhej figura e të penduarit ”

Në fund të vitit 2021, në Zvicër ishin 49 hetime të hapura lidhur me krimin e organizuar. Rastet që, Stefan Blättler, Prokurori i Përgjithshëm Federal, i shpjegon mikrofonave RSI.ch, shpesh kanë lidhje me “kantone të shumta”. Në fushën e krimit të organizuar, Zvicra merret me “kriminelët që veprojnë në nivel global: përtej kufijve”.

Ticino, pavarësisht afërsisë me Italinë Veriore, “nuk është më e ekspozuar se kantonet e tjera – vazhdon Kryeprokurori Federal – Shumica e rasteve kanë lidhje me Zvicrën gjermanishtfolëse: kjo do të thotë gjithashtu se është bërë shumë në Ticino vitet e fundit nga policia, gjyqësori dhe administrata. Këtu ndërgjegjësimi është më i madh, ka antitrupa”.

Infiltrimi dhe kontratat e mëdha

Një çështje që shpesh ngre shqetësime përsa i përket krimit të organizuar është ajo e kontratave të mëdha. Blättler konfirmon se “duhet të jemi vigjilentë”, “autoritetet administrative kanë për detyrë të kontrollojnë, verifikojnë fluksin e parave dhe kontabilitetin dhe mbi të gjitha të kryejnë kontrolle, pa i shpallur ato, në kantieret e ndërtimit për të kuptuar se kush punon dhe në çfarë mënyre, cilat janë kontratat dhe kushtet e punës së punëtorëve”.

Lufta kundër organizatave mafioze dhe kriminale, vijon kreu i ministrisë publike të Konfederatës, “nuk është vetëm punë e policisë dhe prokurorisë, por synon të gjithë shoqërinë”.

Blättler ishte i ftuar dje, të enjten, në asamblenë e seksionit Ticino të kompanisë zvicerane të sipërmarrësve dhe ndërtuesve, ku u diskutua edhe për luftën kundër krimit të organizuar./RSI.ch/eb

blank

Zvicër: Një ujk u qëllua në Valais të Sipërme

“Situatë e pakontrollueshme”, Këshilli i Shtetit i kërkon Bernës që t’ju japë leje që për gjashtë muaj të vrasë ujq të tjerë për të balancuar mbipopullimin.

Një ujk u qëllua nga rojet e pyllit në Valais të Sipërme të enjten në mbrëmje.

Kjo u bë e ditur të premten nga Këshilli i Shtetit, i cili gjatë një konference për shtyp për grabitqarin e madh njoftoi se do t’i kërkojë Këshillit Federal, si përjashtim, të jetë në gjendje të “rregullojë mbipopullimin prej ujqërve për gjashtë muaj”. “Kjo do të bëhet në konsultim me Zyrën Federale për Mjedisin”, u shpjegua, duke nënvizuar se kantoni synon të përcaktojë “një numër ujqërsh që do të vriten përpara se të ndodhin sulmet prej tyre”.

Vrasja e ujkut ishte urdhëruar ditët e fundit nga këshilltari i shtetit Frédéric Favre pasi kafsha kishte vrarë gjithsej 28 krerë bagëti në zonën e mbrojtur bujqësore. Ujku u qëllua në rajonin Schattenberge-Augstbord, midis komunave Ergisch dhe Unterbäch.

Që nga fillimi i vitit, 84 kafshë ferme janë vrarë nga ujqërit në Valais, 31 prej të cilave ishin në gjendje mbrojtëse. “Për ne situata është bërë e pakontrollueshme”, nënvizoi kreu i Departamentit të Sigurisë, Institucioneve dhe Sportit. Sipas Zyrës së Gjuetisë, aktualisht ka midis 50 dhe 70 ujqër në Valais, afërsisht dy herë më shumë se katër vjet më parë./ATS/eb

blank

Gazeta “Blick” zbulon agjendën, njofton për një udhëtim të Kurtit në Zvicër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrë pjesë në “World Economic Forum”, i cili pritet të mbahet nga 22 maji deri më 26 maj, në Zvicër.

Sipas mediumit zviceran “Blick”, Kurti do të takohet me zëvendëspresidentin e Zvicrës, Alain Berset, i cili përveç udhëheqësit kosovar do të mirëpresë edhe udhëheqës të vendeve të tjera, transmeton Gazeta Express.

Në kuadër të këtij forumi, Zvicra po përgatitet të presë shumë liderë botërorë dhe për këtë do të bllokohet pjesërisht hapësira ajrore mbi Davos, si dhe do aktivizohen 5000 ushtarë për mbarëvajtjen dhe sigurinë e forumit.

Politikanët e qeverisë zvicerane do kenë mundësi të bisedojnë me shumë liderë rajonalë dhe botërorë. Presidenti i Zvicrës, Ignazio Cassis, ka parashikuar rreth 30 takime, përfshirë edhe me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Pas ceremonisë së hapjes të hënës, presidenti Cassis, të martën, do të takojë ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba. Tema kryesore pritet të jetë Konferenca e Luganës në korrik, e cila parasheh fonde për rindërtimin e Ukrainës pas luftës. Krahas saj, bisedime janë paraparë edhe me shefin e qeverisë spanjolle Pedro Sanchez.

Po ashtu, Viola Amherd, e cila udhëheq Departamentin Federal të Mbrojtjes së Zvicrës, do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Deklarimet e këtij të fundit për çështjen e Ukrainës do të jenë shumë të mirëpritura, mirëpo, sipas njoftimit, ai do të flasë edhe për çështjen e Ballkanit Perëndimor.

blank

MeteoSwiss: Ditë të çmendurisë meteorologjike

VOAL- “Ditët e çmendurisë”, thuhet në një postim në Twitter nga MeteoSwiss. Dhe kjo është e drejtë. Është shumë e nxehtë. E premtja ishte afër 34 gradë në Chur, 32 në Délémont dhe 29 në Biasca me izotermi zero gradë në 4000 metra, me Zvicrën gjermanisht dhe frëngjishtfolës që tregonte temperatura më të larta se në jug të Alpeve. Dhe vera as që ka filluar.

“Me temperaturat e ditëve të fundit, në disa vende në Zvicrën qendrore, si në Chur me 34 gradë, tashmë janë thyer disa rekorde”, tha për mikrofonat e RSI, Guido Della Bruna, i cili saktëson se si rriten më tej temperaturat.

Situata aktuale e motit karakterizohet nga prania e një anticikloni të fortë në Mesdhe që shtyn ajrin e nxehtë nga Afrika Veriore dhe Spanja drejt Evropës dhe Zvicrës, duke filluar nga veriu.

“Në 60 vjet, vetëm rreth njëzet herë izotermia e gradës zero ka kaluar pragun prej 4000 metrash”, shpjegon meteorologu. Hera e fundit ishte më 27 maj 2017, viti i verës së tretë më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë në Zvicër dhe karakterizuar gjithashtu nga një dimër jashtëzakonisht të thatë me pak borë. Megjithatë, rekordi i vendosur më 31 maj 1996, me izotermën e vendosur në 4,350 metra është ende larg. “Vlerat janë gjithsesi anormale, duke pasur parasysh se mesatarja e 60 viteve të fundit është 2700 metra”, saktëson Guido Della Bruna.

Nga e hëna priten stuhi me bubullima të forta por “do të jenë kalimtare dhe të lokalizuara: me copëza”, sqaron meteorologu dhe “nuk do të na lejojnë të rikuperojmë thatësirën e muajve të fundit”. Prandaj do të duhet të presim edhe më shumë përpara se të shohim që rezervat ujore të kthehen në vlerat e tyre të zakonshme. Në fakt, nga arkivat e MeteoSwiss del qartë se, në vite të ngjashme me këtë, duhej pritur që reshjet e vjeshtës të mund të ktheheshin në mesatare. rsi-eb

blank

Gjykata Federale Penale e Zvicrës: Asnjë ndihmë gjyqësore për Rusinë

VOAL- Gjykata Federale Penale e Zvicrës, në një vendim të fundit, refuzoi ndihmën gjyqësore për autoritetet ruse. Sipas gjyqtarëve, me luftën në Ukrainë, Kremlini ka braktisur bazat e së drejtës ndërkombëtare. Tribunali vëren se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e dënoi pushtimin dhe se Federata Ruse braktisi vullnetarisht Këshillin e Evropës, dhe për rrjedhojë parimet e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Vendimi, kundër të cilit apelimi në Gjykatën Federale është ende i mundur, krijon një precedent dhe për këtë arsye kërkesat e ardhshme për ndihmë juridike nga Rusia gjithashtu ka të ngjarë të refuzohen. Në të njëjtën kohë ka të ngjarë që Moska të mos garantojë më ndihmë për Zvicrën në të ardhmen.

Vendimi ka të bëjë me një hetim ndaj një kompanie të akuzuar nga Moska për eksportim të paligjshëm të materialeve për industrinë e luftës. rsi-eb

blank

Balfin Real Estate & Hospitality zyrtarisht në Zyrih, një hap i rëndësishëm për Grupin BALFIN

Balfin Real Estate & Hospitality është pjesë e Grupit BALFIN. Themeluar në vitin 2018, Balfin Real Estate & Hospitality vjen si një hub në të cilin janë zhvilluar me fokus të qartë të gjitha shërbimet që lidhen me tregun e pasurive të patundshme dhe jo vetëm. Vlerat e kompanisë qëndrojnë në tre shtylla kryesore, pasuri të patundshme, menaxhim i aseteve dhe pronave si dhe menaxhim dhe shërbime hoteliere. Vizioni i Balfin Real Estate & Hospitality është të bëhet lider në tregun shqiptar dhe jo vetëm, duke ofruar ekspertizë dhe shërbime cilësore në 360 gradë në fushën që operon.

Duke besuar dhe duke ndjekur këtë vizion, Balfin Real Estate & Hospitality kalon kufijtë e Shqipërisë. Me përfaqësinë më të re të hapur në Zyrih, tashmë tregu ndërkombëtar do të ketë mundësi të njihet me projektet më të rëndësishme të cilat po ndërtohen në zonat më ekskluzive dhe turistike të vendit. ADN-ja e Grupit BALFIN buron pikërisht nga zemra e Evropës Qendrore, atje ku u themelua nga Samir Mane dhe sot vijon rrugëtimin suksesshëm.

Përfaqësia në Zyrih do të ofrojë një gamë të plotë shërbimesh në fushën e pasurive të patundshme, duke filluar nga kërkimet, konsulenca në gjetjen e pronës së duhur, ofrimin e mbështetjes maksimale në menaxhimin e saj, shitje/marrëveshje brokerimi, qira si dhe konsulencë pas shitjes. Të gjitha këto shërbime do të kryhen nëpërmjet një stafi të kualifikuar dhe të specializuar në këtë fushë.

blank

Kjo përfaqësi është hapur me synimin për të qenë më afër bashkëkombësve tanë në këtë shtetet por edhe për t’i njohur shtetasit e huaj me Shqipërinë dhe potencialin që ajo ka në investimin në pasuri të paluajtshme. Klientët e interesuar do të gjejnë disa nga projektet më të rëndësishme turistike që janë duke u ndërtuar nën vulën e Grupit BALFIN, si Green Coast Village, Next To Vala Mar, Belvedere Korça dhe Porto Lalzi.

Përfaqësia në Zyrih do të sjellë një shërbim sa më gjithëpërfshirës për klientët që dëshirojnë të investojnë në pasuri të paluajtshme, duke i paraprirë edhe dy përfaqësive të reja që pritet të hapen në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut.

blank

Rritja e vazhdueshme e Balfin Real Estate & Hospitality ka sjellë si domosdoshmëri zgjerimin dhe shtrirjen në tregun e huaj, me dëshirën për t’u përmirësuar çdo ditë dhe për të bërë diferencën në këtë treg .

Me hapjen e përfaqësisë së re në Zyrih, tashmë admiruesit e bregdetit dhe Rivierës shqiptare do të kenë një vend ku do t’i jepet mundësia të gjejnë dhe të bëjnë investimet e tyre në prona të patundshme, në projektet më të bukura turistike në Shqipëri.

Seefeldstrasse 287, 8008 Zürich /+417 65 85 8001 / sales@balfinrealestate.ch

blank

Rihapet ambasada zvicerane në Kiev

VOAL- Ambasada zvicerane në Ukrainë rihapet pasi ishte mbyllur përkohësisht për dy muaj e gjysmë për shkak të pushtimit rus (që nga 28 shkurti, shërbimet garantoheshin nga Berna, Bukureshti për pjesën konsullore dhe Kishinau në Moldavi për pjesën diplomatike). Pesë anëtarë të stafit do të kthehen në Kiev në ditët e ardhshme, njoftoi vetë Departamenti Federal i Punëve të Jashtme. Stafi vendor do të vazhdojë të punësohet. Vendimi është marrë nga këshilltari përgjegjës federal, presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis.

Ky vendim vjen pas një analize të thelluar të situatës së sigurisë në kryeqytetin ukrainas. Konsulentët e Qendrës së Menaxhimit të Krizave dhe ekspertët e Departamentit të Mbrojtjes do të garantojnë sigurinë e personelit dhe në rast të përkeqësimit të situatës duhet të jetë e mundur të largohen shpejt nga vendi.

Prania e ambasadorit zviceran Claude Wild dhe ekipit të tij do të lehtësojë kontaktet me autoritetet ukrainase, një aspekt i rëndësishëm edhe në funksion të Konferencës së Rimëkëmbjes së Ukrainës që do të mbahet në Lugano më 4 dhe 5 korrik, thuhet në deklaratë.

Javët e fundit janë rihapur edhe përfaqësitë e vendeve të tjera dhe përfaqësues nga mbi 40 shtete janë sërish të pranishëm në Kiev.rsi-eb


Send this to a friend