VOAL

VOAL

Në vend të përkujtimit për redaktorin dhe gazetarin Zyhdi BELEGU: SHPËRPUTHJA E KOHËS QË TRAZON DHE DHEMB…! Nga SEJDI BERISHA

December 14, 2016
blank

Komentet

blank

Pas 26 vitesh tek “Rrugica e fotos së fundit” të Feim Ibrahimit Nga Florian Vlashi

Kjo eshte fotografia e fundit e Feim Ibrahimit, nje jave perpara largimit te tij.

Ndodhet ne Albenga, Liguria.

Eshte aq i qeshur e me nje nur te bukur.

Duket sikur vazhdon te flase me ne nje bisede te lene dikur ne mes.

Si per t’i plotesuar vetes nje deshire te paevitueshme, nisem me Redin nga Nica per te kerkuar “Rrugicen e fotos se fundit”.

Nuk kisha shprese se do ta gjeja, megjithese Etri me pat informuar mjaft mire.

Por, çuditerisht, kembet na çuan drejt e aty.

Ishte “Via Mariettina Lengueglia”.

Dukej e zbrazur dhe pa jetë.

Kane kaluar 26 vjet e gjerat ndryshojne.

Edhe guri mungonte.

Ndenja gjate aty…

Pastaj, fillova te ec neper rruget e qytetit te vjeter, sikur kerkoja diçka, ndoshta ndonje shenje.

Por, asgje!

Tek libraria “Quarta di copertina” blej librin e aktores dhe kengetares gjermane Marlene
Dietrich “Dizionario di buone manere e cattivi pensieri”.

Nis e shfletoj si ai qe ka gjetur Harten e thesarit.

Diku nga mesi lexoj “I suoni passano, le melodie restano” “Tingujt shkojnë, meloditë mbesin”.

Ne mbremje kthehemi ne Nice per te ndjekur koncertin tek Cloître du Cimiez.

Ne ketë qytet, gjate stines se veres, zhvillohen mbi 400 koncerte, nje pasurim i pa imagjinueshem.

Megjithate… diçka me mundon.

Ndoshta eshte ajo rrugica bosh, pa gurin.

Por jane guret e padukshem brenda nesh ato qe peshojne me shume; ato gure kane memorie, kane mesazhe, kane muzike.

“I suoni passano, le melodie restano.”

Dhe Feimi eshte melodia jone, nga ato qe rrijne pergjithmone.

blank
blank
Albenga, Liguria
blank

(Video) Një lamtumirë si skenë e një filmi Oskar, nën kujdesin e vajzave Mirelës & Edlirës, u përcoll në banesën e fundit Ylli i Baletit Sekine Sharofi Athanas

Në një ceremoni private nën kujdesin e vajzave Mirelës dhe Edlirës, u bë përcjellja e Sekine Sharofi Athanas – Soliste dhe Prima balerina e Teatrit të Operas, një Grande Etoil në majën e hierarkisë së Baletit Shqiptar. Balerina shqiptare tani do të prehet pranë dashurisë së jetës, Tenorit të shquar Gjoni Athanas, dy Yje në konstelacionin e kulturës shqiptare.

Në video do të shihni një Prima Balerina absolute që interpreton për një Prima Balerina absolute – do të shihni Mjellmën Bijë me një interpretim brilant për Mjellmën Nënë – Skenë sublime – Art i pastër, dashuri e pastër, tronditje, dhimbje e lot margaritarë për cilindo që e sheh këtë moment kaq universal që duket sikur është një vazhdim i veprës të Saint-Saëns dhe  Fokine, por që nuk e kishte parë askush, si një premierë e destinuar vetëm për yjet e mëdhenj të skenës që meritojnë lot, nderim dhe duartrokitje!

Interpretimi nga Edlira Athanas, dikur prima balerina e Teatrit të Operas e Vdekjes së Mjellmës – La Mort du cygne – nga suita Karnavali i Kafshëve – The Carnival of the Animals, e kompozitorit Saint-Saëns me koreografi të Michel Fokine –  i ngjan skenave të një filmi Oskar, për realizimin e të cilave qendron një ekip i gjithë Artistësh, por në fakt aty gjithçka është reale, e vërtetë, e prekëshme ku në sfond ndihen ngeshërenjat, pra jeta reale e tejkalon edhe artin.

Në fjalët që shoqëron videon Mirela Athanas shkruan si më poshtë: “Edlira tha balerinat shprehin gjithçka me levizje, keshtu qe une dua t’i jap pershendetjen e fundit mamit me “Vdekjen e mjellmes” te cilen ajo e ka kercyer vete vite me pare dhe me pas ia ka mesuar Edlires. Te gjithe po lotonim me dhimbje te papershkruar…”

Ndërsa vetë Edlira Athanas Joseph i jep lamtumirëm me fjalët: “Goodbye Mami💜. This was my way of saying goodbye to you. My way of saying goodbye to a prima ballerina 💜, my mentor, my hero, my mami… – Mirë u pafshim Mami💜. Kjo është mënyra për të të thënë mirë u pafshim. Mënyra ime për t’i thënë mirë u pafshim një prima balerine💜, mentores time, heroinës time, my mami…- ”

Voal.ch iu bashkohet në këtë dhimbje./ Elida Buçpapaj

 

 

U nda nga jeta Sekine Sharofi – Athanas Grande Etoil i Baletit Shqiptar – Lajmin e dhanë dy vajzat Mirela dhe Edlira Athanas

blank

Kompozitori i shquar Gazmend Mullahi: U shua “Mjellma” e baletit Shqiptar

Me dhembi kraharori nga ky lajm…
U shua “Mjellma” e baletit Shqiptar,
Njeriu fisnik e i kulturuar, moderne e perparimtare e kohes se saj,
vajza me e bukur rrugices se “Sharofeve” ku kaluam femijerine ne ndricimin e drites dhe gezimit qe ajo leshonte.
Qofte e Parajses.
Rifillon dashuria e nderprere me Xhonin qe pret me mall per tu bashkuar perjetesisht mes engjejsh !
Ngushellime te sinqerta dy bijave motra, keni kujtimet qe do ua qetesojne zemrat.
💐💐
Kurre skishte pare ajo rrugica qe ne i thonim “E Sharofeve” nje cift aq te pashem dhe qe shkonin ne menyre perfekte me njeri tjetrin. Te bukur, artiste, te kulturuar , te guximshem e plot vizion emancipues.
Mbetet gdhendur ne kujtese per ato bashkekohes perfshire dhe mua ndonese isha femije ky çift nder me simpatiket ne Tiranen tone.
Njeri tenor lirik dhe tjetra balerine klasike.
Njeri nga familjet plot tradite korcarë, emigrante plot sukses e shkelqim ne USA,
tjetra pinjolle e nje familjeje dibrane plot emer e kontribute ne shume hapsira njerezore.
Njeri orthodoks i thekur, tjetra myslimane me plot horizont perparimtar e modern-liberal.
Njeri bir prifti e tjetra bije hoxhe.
Njeri pinjoll i krijuesve te Kishes autoqefale me Nolin e madh ne USA, tjetra bije e Drejtorit te pare themelues i Medresese me vizion perparimtar “Fe e Atdhe”.
Te gjitha keto e benin kete çift nga me te fameshmit ne Tirane shume here me perparimtar e moderne per kohen sa që meritojne te quhen “Legjenda”
dhe te kujtohen sa jeta.
Me dashuri
Gazmend Mullahi
San Diego CA
blank

U nda nga jeta Sekine Sharofi – Athanas Grande Etoil i Baletit Shqiptar – Lajmin e dhanë dy vajzat Mirela dhe Edlira Athanas

U nda nga jeta Sekine Sharofi, prima balerina dhe një nga yjet më identifikuese të baletit shqiptar dhe Teatrit të Operas, një Grande Etoil që e shkëlqeu skenën shqiptare me interpretimet e shkëlqyera. Sekine Sharofi Athanas bashkëshortja e tenorit të shquar Gjoni Athanas, do të mbetet një yll i pashuar për Baletin Shqiptar dhe kulturën kombëtare. Voal.ch iu dërgon ngushëllimet më të sinqerta dy vajzave Mirela dhe Edlira Athanas.

Më poshtë po sjellim lajmin e Mirelës dhe Edlirës:

Mirela shkruan:

“Pushoi se rrahuri zemra e mamit tim. Ajo zemer me rrahje te forte plot energji dhe dashuri! Kete video ja kam dedikuar per ditelindjen e saj ne 2017, vetem pak perpara se te fillonte semundja e saj e gjate. Nuk kam fjale per dhimbjen qe ndjej. Por jeta, shpirti, pasioni i saj, menyra se si ajo krijoi art, mbajti familje, dha dashuri me jep force ne kete moment. Te dua deri ne pafundesi mami im e shtrenjte. Je drite dhe yll qe nuk mund te shuhet. Prehu ne paqe!

blank

Ndërsa Edlira Athanas shkruan si më poshtë në anglisht:

Dear mami! Your heart stopped today, that strong heart that had been through a lot. That good heart that only brought out serenity and grace. My dad, a bit possessive man he was, wanted you only to himself. He was waiting for you, we all knew that sooner or later he was going to win. But I, with warrior soul, as I did with him, fought so hard with nature, hit and kicked to keep you here, ’cause I needed you the most. I remember your smell…when I was little that was my sleeping pill. All I needed was that, and I would fall fast asleep. I would bring it into my mind from time to time, even now, and I would feel relaxed and whole. I felt like I had you with me. You, the unconditional love and support, you that worried about me, you that would give your life for me, you that put me always on a pedestal, you that raised my children, you that gave so much and excepted nothing from me. What can I say dear mami, you were a model mother, the true meaning of a mother, and how lucky was I! I know you knew this, but I didn’t say it enough then, and I am sorry for it…because I want to scream it now, “I was the luckiest daughter to have a mother like you”. Lately you had become my baby, and I would smile sometimes and think how life teaches you how to pay with same token. I would care for you like you did for me, with the same love and devotion, same care and affection like we were intertwined….and I was your baby and you were my baby and I was your baby and you were my baby…It’s a big hole now…I feel it in my soul so deep. Up to a few minutes ago, your heart was still beating, and I was still your daughter…I feel an orphan now…

blank
E dashur mami! Zemra jote u ndal sot, ajo zemër e fortë që kishte kaluar shumë. Ajo zemër e mirë që sillte vetëm qetësi dhe hir. Babai im, një njeri pak posesiv që ishte, të donte vetëm për vete. Ai po të priste, të gjithë e dinim që herët a vonë do të fitonte. Por unë, me shpirt luftëtar, siç bëra me të, luftova aq fort me natyrën, godita dhe shkelmova për të të mbajtur këtu, se kisha më shumë nevojë për ty. E mbaj mend erën tënde…kur isha i vogël kjo ishte pilula ime e gjumit. Gjithçka që më nevojitej ishte kjo që të më zinte menjëherë gjumi. Do ta sillja në mendje herë pas here, sikur e sjell edhe tani, dhe do të ndihesha e qetë dhe e plotë. Më dukej sikur të kisha me vete. Ti, dashuria dhe mbështetja e pakushtëzuar, ti që shqetësoheshe për mua, ti që do të jepje jetën për mua, ti që më vendose gjithmonë në piedestal, ti që më rrite fëmijët e mi, ti që dhe aq shumë dhe nuk përjashtove asgjë nga unë. Çfarë të them e dashur mami, ti ishe një nënë model, kuptimi i vërtetë i nënës dhe sa me fat isha! E di që e dinit, por nuk e thashë aq sa duhet atëherë dhe më vjen keq për këtë…sepse dua të bërtas tani: “Isha vajza më me fat që kisha një nënë si ty”. Kohët e fundit ti ishe bërë fëmija im, dhe ndonjëherë buzëqeshja dhe mendoja se si jeta të mëson se si të paguash me të njëjtën shenjë. Do të kujdesesha për ty ashtu siç bëre ti për mua, me të njëjtën dashuri dhe përkushtim, të njëjtin kujdes dhe dashuri si ne ishim të ndërthurur… dhe unë isha fëmija yt dhe ti ishe fëmija im dhe unë isha fëmija yt dhe ti ishe fëmija im… një boshllëk i madh tani…e ndjej në shpirtin tim kaq thellë. Deri para pak minutash, zemra jote ende rrihte, dhe unë isha akoma vajza jote… tani ndihem jetime…

 

 

 

 

blank

O e mira jonë Zhuliana, o poetja jonë dhe mbretëresha e teksteve shqiptare edhe 100! Nga Aleksandër Ikonomidhi Sulioti

Thonë se tekstshkrueset dhe poetët formësojnë në masë të madhe ndërgjegjen kombëtare të një populli, sidomos kur janë shumëdimensionale në këngët që kanë shkruar dhe e kanë lidhur gjithë ekzistencën e tyre me historinë e një populli.

Rënditja e fjalëve të duhura në një melodi të bukur mund të jetë e mjaftueshme për të ndryshuar jetën e mijëra njerëzve që ti mund të mos i takosh kurrë gjatë gjithë jetës tënde.

Vetëm ndikimi pozitiv i një tekstshkruesi mund të ndikojë në gëzimet dhe hidhërimet e dhjetëra njerëzve në të njëjtën kohë.

Vetëm fjalët që rrjedhin nga shpirti i një personi karizmatik mund të flasin për situatat e vështira të cilat jetojnë njerëzit.

Dhe shumë të tilla ne si popull i përjetuam me ngushëllimin e penës sate.

O e mira jonë Zhuliana, o poetja jonë dhe mbretëresha e teksteve shqiptare, ne të kemi shumë borxhe si Komb.

Të njoha nga fjalët më të arta që ka thënë ndonjëherë njeriu mbi disa nota të shpërndara që më flisnin në zemër.

Të kam dashur, të kam ndjerë dhe kam ecur me ty pothuajse gjithë jetën. Po, dhe ja që erdhi dita që unë them gojëplot dhe krenar që jam nxënësi tënd.

Mbetesh ai modeli që më frymëzon të ëndërroj, të krijoj dhe të gëzohem.

Ti je çelësi që zhbllokon mendjen time dhe personi me të cilin kam ndarë mendimet e mia më të fshehta.

Më dëgjove dhe më mësove të shkruaj. Ti je udhërrëfyesi që formësove rrugën time.

Ishe dhe je Unike për mua, për Gjergjin, për Zhanin dhe për dhjetëra këngëtarë të tjerë.

E ruaj gjithmonë buzëqeshjen tënde që më dhurove.

Ruaj emocionet që dhurove në epokën gri të Shqipërisë ashtu siç ruajmë edhe pajën që na dhurove bujarisht ta mbajmë për ngushëllim në çdo cep të dheut kur ne u shpërndamë.

Gëzuar ditëlindjen.

Gjithmonë me frymëzim dhe shëndet!!!

Aleksi yt

blank

Në çdo notë e vija pentagrami, është Ajo Nga Ilir Çumani

Në çdo notë e vija pentagrami, është Ajo.
Tek çdo kompozitor që kaloi me aq shumë emocione netë të tëra pagjumë për të sjellë gëzueshëm këngën tek publiku, është Ajo.
Në çdo fjalë të këngëzuar, është Ajo.
Në çdo melodi, dalë aq bukur nga fuqia dhe thellësia e shpirtit e çdo artisti dhe interpreti nëpër skena festivalesh, është Ajo – MJESHTRE E FJALËS
#ZHULIANA #JORGANXHI.
Kënga dhe Zhuliana, Zhuliana dhe Kënga, mbeten një binom, është dhe mbetet mot e jetë sinonimi dhe motivi më kuptimplotë, më domethënës i jetës së çdo njerit prej nesh
Kënga e krijuar prej mushtit nga talenti e saj i rrallë, janë dhimbja dhe gëzimi i jetës të secilit prej nesh, që na mbush zemrat plot hare, përmallim, që na ngazellen, na frymëzon në çdo kohë e në çdo çast….
Kënga moderne shqiptare tashmë ka brendin e saj, ajo është e marketuar me emrin: Zhuliana Jorganxhi.
Edhe 100 vite plot Bekime e shtrejnta Mikja ime e vyer, Mikja e çdo vatre shqiptarie ku flitet dhe këndohet SHQIP….!
Çdo çast i jetës tënde pastë kumtin dhe rrugëtimin e dekadave dhe shekujve që vijnë….
blank

Fati i pafat i Hajra Ćatić – Iku nga kjo botë me pengun që e la djalin e saj gazetarin Nino Ćatić pa varr

Historia e Hajra Ćatić , një nënë nga Srebrenica që ndërroi jetë më 9 Nëntor 2021 në Sarajevë, u shënua nga kërkimi për eshtrat e djalit të saj Nihad Nino Ćatić, një gazetar lufte që njoftoi ngjarjet në Srebrenicë më 10 korrik 1995.

Një raport radiofonik nga djali i saj, gazetari Nino Catic, u botua vetëm një ditë para gjenocidit të Srebrenicës. Raporti i shqetësuar ndërkohë është kthyer në një simbol të thirrjes së fundit të banorëve të këtij qyteti të vogël në Bosnjën lindore drejtuar komunitetit ndërkombëtar dhe Kombeve të Bashkuara (OKB).

“Srebrenica po kthehet në thertoren më të madhe. Të vdekurit dhe të plagosurit po tërhiqen vazhdimisht zvarrë në spital. Është e pamundur të përshkruhet (…). Ky është një krim i turpshëm që po kryhet kundër popullatës boshnjake të Srebrenicës. A është Yasushi Akashi, Butors Gali, apo dikush tjetër pas gjithë kësaj, kam frikë se nuk do të ketë më rëndësi për Srebrenicën, “tha Nino Ćatić në raportin e tij të fundit nga Srebrenica.

Por, ndihma e bashkësisë ndërkombëtare nuk mbërriti kurrë atë 10 korrik 1995 as të nesërmen më 11 korrik 1995. Më 11 korrik, Nino Ćatić, së bashku me bashkëqytetarët e tij, u nis për në territorin e lirë, por nuk arriti kurrë.

blank

Hajra Ćatić me të shoqin Junuz, përpara luftës. Edhe Junuz Ćatić i masakruar më 11 korrikun 1995 në Srebrenica

“Mbaj mend që nuk erdhi në shtëpi për gjashtë ditë dhe pastaj në mbrëmjen e 10 korrikut erdhi dhe tha që unë dhe babai i tij të bëheshim gati për në Potoçari dhe se ai me shokët e tij do të kalonin pyllin në territorin e lirë. . Kur u nisa për në Potocari më 11 korrik me bashkëshortin tim, u ndala te posta ku ishte selia e radioamatorëve dhe pashë djalin tim për herë të fundit. Më tha: “Mami shihemi në Tuzla.” Ata u rritën në luftë, nën granata, por Zoti i bëri të ishin aq të bukur sa nuk përshkruhet me fjalë”, tha Hajra Ćatić 2014.

Hajra Ćatić nuk i gjeti kurrë eshtrat e djalit të saj dhe me kalimin e kohës, shpresa për t’i gjetur ato bëhej gjithnjë e më e vogël.

“Duke gjetur të paktën një nga kockat e tij, do të gjeja paqe edhe në veten time. Shkoj shpesh te varri i burrit tim Junuz dhe qaj me shpresën që edhe Nino im të ketë varrin e tij. Nëse nuk e gjej, nëse nuk e shënoj vendin ku prehet, me emrin dhe mbiemrin e tij, ata që mohojnë gjenocidin në Srebrenicë do të thonë se nuk e kam pasur kurrë. Më vret”, tha Hajra Catic në një intervistë të vitit 2020.

Edhe pse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, ndërkohë, ka vendosur që gjenocid ka ndodhur në Srebrenicë dhe ish-Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko ndaloi mohimin e gjenocidit me ndryshimet në Kodin Penal, shumë nëna Srebrenica janë ende në kërkim të eshtrave të më të afërmve të tyre. të afërmit.

Megjithatë, shumë nëna nuk kanë patur kurrë mundësi të jetojnë aq sa duhej për të parë rezultatet e kërkimit. Fatet e Hajra Ćatić, Suhra Pasaliç dhe të tjerëve u shënuan nga kërkimet, rezultatet e të cilave nuk erdhën kurrë./ Source Klix.ba / Përg.Elida Buçpapaj

 

blank

Më 7 korrik 1993 u nda nga jeta Aleks Buda, kryetari i parë i Akademisë së Shkencave

Si sot 30 vjet më parë u shua Aleks BUDA ( 7 shtator 1910 – 7 korrik 1993).
Personalitet i historiografisë dhe i kulturës shqiptare në gjysmën e dytë të shek. XX, kryetar i parë i ASHSH ( 1972-1993), Mësues i Popullit.
Lindi në Elbasan në një familje të njohur intelektuale. Shkollën fillore e kreu në Leçe (Lecce, Itali), të mesmen në Zalcburg (Salzburg, Austri), studimet e larta në Fakultetin e Filozofisë (dega filozofi-letërsi) të Universitetit të Vjenës (1929-1935). Më pas (1939-1943) punoi si mësues në Liceun e Tiranës e në atë të Korçës. Mori pjesë në Lëvizjen ANÇ ; më 1944 u zgjodh nënkryetar i Këshillit ANÇ të qarkut të Elbasanit. Në vitet 1945-1946 qe drejtor i Bibliotekës Kombëtare. Ishte një ndër organizatorët e Institutit të Shkencave , ku drejtoi Sektorin e historisë e të sociologjisë dhe dha ndihmesë në ngritjen e sektorëve të arkeologjisë e të historisë së lashtë, të historisë së mesjetës, të historisë së kohës së re, të artit mesjetar, etnografisë etj. Me formimin më 1955 të Institutit të Historisë e të Gjuhësisë qe një ndër organizatorët e tij dhe punonjësit shkencorë më me përvojë, themeloi sektorin e historisë së mesjetës dhe me këtë hodhi bazat e medievistikës shqiptare. Me ngritjen e UT ai u bë një ndër themeluesit e katedrës së historisë së Shqipërisë dhe të kursit të historisë së Shqipërisë në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë.
Punoi veçanërisht për përgatitjen e historianëve të rinj e sidomos të studiuesve të historisë mesjetare të Shqipërisë. Si kryetar i ASHSH që në themelimin e saj (1972) dhe si studiues me formim e kulturë të gjithanshme, historike, gjuhësore, arkeologjike, etnografike, të artit mesjetar etj., dha një kontribut të çmuar në organizimin e punës kërkimore-shkencore sidomos në fushën e albanologjisë, duke orientuar kërkimet shkencore në studimin e historisë së kombit shqiptar, në mënyrë të veçantë të historisë së lashtë, asaj mesjetare dhe të Rilindjes Kombëtare. A.Buda i dha shkencës shqiptare punime përgjithësuese themelore, siç janë studimet për formimin e etnosit ilir, për urbanizimin në Iliri dhe për formimin e uniteteve etnike-kulturore. Në fushën e mesjetës trajtoi tema kushtuar vazhdimësisë iliro-shqiptare, gjenezës së popullit shqiptar, formimit të gjuhës e të kulturës së tij, autoktonisë së Shqiptarëve në trojet e tyre amtare, kulturës materiale e shpirtërore të Shqiptarëve, vendit e rolit të popullit shqiptar në qytetërimin ballkanik dhe europian, Skënderbeut dhe epokës së tij etj. Ndihmesë të veçantë ka dhënë edhe në trajtimin e problemeve të historisë së Rilindjes.
Ideoi dhe konceptoi veprën kolektive Historia e Shqipërisë (vëll. III, 1959, 1965), vepër krejt e re si nga përmbajtja e gjerësia e trajtimit, ashtu edhe nga kriteret shkencore të ndërtimit e të vështrimit të procesit historik; është gjithashtu bashkautor dhe bashkë-redaktor i botimit të ri të Historisë së Shqipërisë (vëll. II, 1984), bashkautor i Historisë së popullit shqiptar, vëll, II, 2002. Ka dhënë ndihmesë të çmuar në udhëheqjen shkencore (kryeredaktor) të Fjalorit enciklopedik shqiptar (1985). Ai i la kulturës kombëtare një trashëgimi të pasur, studime me problematikë të gjerë arkeologjike, historike, gjuhësore etj., të përmbledhura në katër vëllime me titull Shkrime historike (III, 1986; III, 2002; IV, 2000). Pjesë të zgjedhura prej tyre janë botuar nga ASHAK në vëllimin Studime historike (Prishtinë, 2006). Buda ka përfaqësuar shkencën historike shqiptare në konferenca e kongrese ndërkombëtare, si në ato të Shoqatës së Studimeve të Europës JL (AIESEE), të Shoqatës Botërore të Historianëve etj., në të cilat trajtoi probleme të historisë së popullit shqiptar, duke nxjerrë në pah veçoritë historike të zhvillimit të Shqipërisë në krahasim me vendet e tjera të Ballkanit dhe marrëdhëniet e ndërsjella të Shqiptarëve me popujt e tjerë. Ishte zgjedhur në disa forume shkencore ndërkombëtare, si nënpresident i Shoqatës Ndërkombëtare të Studimeve të Europës JL, anëtar i Komitetit Drejtues të Shoqatës Botërore të Historianëve, anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave të Bullgarisë etj. Ka marrë Çmimin e Republikës të shkallës së parë, është dekoruar me Urdhrin e Lirisë të kl. I dhe me Urdhrin e Flamurit të Punës të kl. I. Presidenti i Republikës së Austrisë e ka dekoruar me Medaljen e Madhe të Artë (1990). Buda ka qënë deputet në Kuvendin Popullor në disa legjislatura (që nga v. 1950), dhe anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Frontit Demokratik të Shqipërisë. Vdiq në Tiranë, më 7 korrik 1993.
(Bibl. FESh I , 2009)
blank

U mbushën 18 vjet nga vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti – deri sot e pazbardhur !

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Në foto Nexharie Ajeti, Nëna e gazetarit Bardhyl Ajeti e ndarë nga jeta një vit më parë në pritje të zbardhjes të vrasjes të së birit.

Bardhyl Ajeti, gazetar i Bota Sot u nda nga jeta si sot 18 vjet më parë në një spital të Milanos, ku e kishin çuar për kurim pas atentatit që e la të plagosur rëndë.

Më 3 qershor 2005, ndërsa Bardhyli ishte duke vozitur në rrugën e kthimit nga puna për në shtëpi në Gjilan ku e priste Nënë Nexharia dhe familja iu bë atentat dhe Bardhyli mbeti i plagosur rëndë.

Më 25 qershor 2005 Bardhyl Ajeti u nda nga jeta, në moshën 28 vjeçare.

Vrasja e Bardhyl Ajetit ishte me motiv të pastër politik dhe është e disa vrasje ndaj gazetarëve që janë mbetur ende të gjitha të pazbardhura.

Emri i gazetarit Bardhyl Ajeti është i skalitur në Memorialin e Gazetarëve të Forumit të Lirisë që ndodhet në pikën më të lartë të Parkut të Lirisë (Freedom Park ) në Arlington, Virginia afër Washington D.C.

Vrasja nga duar kriminale që mori jetën e Bardhyl Ajetit dhe kolegëve të tij mbetur ende dosje e mbuluar nga pluhuri është një nga plagët e Kosovës së pasluftës.

blank

 

 

 

 

 

 

blank

Arbëresha Mushani, gruaja që la shenjë mirësie dhe integriteti të lartë Nga Denata Rroji

Arberesha Mushani, o njeriu ma ‘ i bukur qe kam taku…

Me thirrje moter te vogel e ndanim çdo gje bashke.

Njeriu bujar, i paster ne shpirt, me humorin pamuk, me te qeshunen zanalte e fytyren e bardhe si bora e pashkelun prej pafajsie…

Asgja nuk ishte per ty ma e randesishem se integriteti etik dhe moral…

Paraja ishte per ty gjaja e fundit pse te kishin mbrumose me pasunu shpirtin.

Njerezit qe ti i doje, i doje me zemer, u besoje pse veç besimi dhe ndershmeria te karakterizonin dhe vriteshe e therrmoheshe çdo here kur te shperdorohej.

Qytetaria nuk do thote te kesh lindur me breza ne qytet,

do thote te jesh fisnike dhe me dinjitet,

me vetedije te larte per me vepru bukur e mire dhe atehere kur nuk te sheh njeri.

E ti keto vyrtyte i kishe me bollek…

Zoti te shperblefte me parajse Besha e dashur!

Zoti na bashkofte serisht…

Jam e thyeme sot dhe mbas sodit per humbjen aksidentalisht te njeriut te bukur ne kete jete, i miri vuan por Zoti e do afer tij me e mbrojte…

blank

VIKTOR STRATOBËRDHA, 13 MUAJ KINEAST – Rreth librit me të njetin titull të përgatitur nga regjisori i njohur Kristaq Dhamo Nga Skifter Këlliçi

 

Një ditë vere të vitit 2010, në shtëipnë time në Boston, ku jetoj dhe punoj prej 24 vitesh, më erdhi me postë një libër që ma dërgonte miku im, regjisori i njohur Kristaq Dhamo, që jetonte aso kohe në Nju jork, pranë së bijës së bashku me të shoqen Dhorkën, historiane e arteve . Libri I shkruar prej tij, titullohej “Viktor Stratobërdha, 13 muaj kineast”. Qe një e papritur shumë e këndshme, sepse, siç do të rrëfej më poshtë, ruaja edhe unë disa kujtime për Viktorin, këtë kineast të talentuar, mbi supet e të cilit për disa dekada rëndoi pesha mizore e diktaturës komunisto-enveriste me internime dhe burgime.

Duke shfletuar librin të pajisur me foto edhe nga veprimtaria krijuese aq e pakët e tij në fushën e kinematografisë, m’ u fanitën disa kujtime të pakta, por kuptimplote që lidhen me takimet që kisha pasur edhe unë me të gjatë kohës që Viktori kishte qenë dënuar në Berat në vitet 60-të të shekullit të kaluar, kur unë punoja arsimtar në atë qytet, dhe për të cilat do të rrëfej më poshtë së bashku me përshtypjet e mia për këë libër.

… Një pasdite, aty nga fillimi vitit 1953, unë atëherë 15-vjeçar, me fëmijë të tjerë mësuam se nga Bashkimi Sovjetik kishte ardhur një grup kineasësh dhe aktorësh sovjetikë, për të xhiruar skena të filmit ”Skëndërbeu”, ku luanin e dhe aktorë shqiptarë. Ne kishim kurreshtje të shihnim, sidomos aktorin e madh gjeorgjian Akaki Horava, të cilin e kishim parë në filmin sovjetik “Gjergj Sakadze”, një hero i Gjeorgjisë së Mesjetës, që do të luante rolin e Gjergj Kastriotit tonë.

Mësuam se pjesëtarët e grupit bujtnin në hotel “Dajti”, prandaj një pasdite u sulëm andej. Patëm fat, sepse, ndërkohë, pamë disa prej aktorëve që bisedonin në sheshin e vogël të këtij hotel. Njohëm edhe Horavën, ose më mirë një burrë i ri që i shoqëronte aktorët na tregoi se cili ishte Horava , sepse ai nuk kishte as mjekërr, as mburojë dhe shpatë, siç e kishim parë në film. Madje burri i ri , diç i tha Horavës, që u kthye nga ne dhe na përshëndeti me bujari.

Mësuam se ky burrë ishte Viktor Stratobërdha dhe punonte me regjisorin e madh madh Jutkjeviç, emrin e të cilit e kishim parë dhe në filma të tjerë sovjetikë. Me fjalë të tjera, mësuam se ai ishte ndihmës i tij në filmin “Skënderbeu”.

Ky ishte takimi imi i parë me Viktorin, emri i të do të bëhej i njohur vetëm me tre filma të tjerë dokumentarë dhe asgjë më shumë, sepse pas Konferencës famëkeqe të Tiranës në prill të viti 1956, ai së bashku me Nesti Zoton, atëherë drejtor i Konostudios “Shqipëria e Re” dhe me rreth 200 intelektualë të tjerë, ish-partizanë komunistë, drejtues institucionesh të rëndësishmë të larta partiake dhe shtetërore, specialistë në fusha të ndryshme, gazetarë profesorë, u dënuan drejtpërdrejt nga diktatori Enver Hoxha, sepse me guxim dhe çiltërsi, siç do të vë në dukje më poshtë, ngritën zërin kundër udhëheqjes së Partisë së Punës, e cila po shkëputej nga masat e gjera të popullit, që po varfërohej gjithnjë dhe më shumë.

Duke lexuar librin e mësipërm të Kristaq Dhamos, mësojmë së një ndër ta ishte dhe Viktor Stratobërdha, i cili, nga ish-partizan , u bë komunist, shkoi tërë entuziazëm në Bashkimin Sovjetik për t’u bërë regjisor filmi, u kthye po me atë entuziazëm që andej pas gjashtë vitesh studimi me regjisorë nga më të njohurit edhe në botë, Pudovkin, Dovzhenko, Rom, Gerasimov, Jutkjeviç, i cili, ndonëse nuk ishte delegat në këtë konferencë, mbështeti hapur diskutimet e mësipërme, ashtu siç i kishte mbështëtur edhe në mbledhjen e organizatës së Partisë së Kinostudios, dhe shprehet kështu në faqet e librit:

“Konferenca e Tiranës ishte përplasja e parë e të gjithë ish-partizanëve komunistë, idealistë me një realitet që kishte zhgënjyer ëndrrat tona rinore, që na bënë të dilnim malit për çlirimin e Shqipërisë. Aty të gjithë ata që nuk donin që të merreshin nëpër këmbë synimet e larta të luftës së tyre liridashëse dhe demokratike,i bënë atentatin e parë kultit të individit, polarizimit të jetës, dogmatizmit dhe sektarizmit enverist”.

Ndër viktimat e para që ndëshkoi Enver Hoxha pas kësaj konference, ishte edhe Viktor Startobërdha, edhe sepse pas punimeve të saj tërë duf i ishte shprehur një kolegu komunist me fjalët:”Atje ia thyen hundët Enver Hoxhës”.

I përjashtuar nga partia, dëbohet nga Konostudioja dhe degdiset …drejtor i së së vetmes kinemaje të Beratit. “Ma merr mendja se duhet të jetë një rast i veçantë dhe unikal në rruzullin tokësor, që një regjisor , duke qenë mendërisht dhe fizikisht tepër në regull, të ketë një jetëgjatësi kaq të shkurtër, – vë në dukje Stratobërdha në një letër dërguar Kristaq Dhamos më 21.12.1998, kur ndodhej i mërguar në Greqi, ecila është përfshirë në libër .- Vetëm në një diktaturë si kjo jona dhe që bota nuk arrin ta kuptojë, ndodhin të tilla fenomene”.

Mesditë vere e vitit 1960. Gazetar prej dy vitesh në Radio Tirana së bashku me Petro Kitën, atëherë nëndrejtor i saj ,ndodhem në Berat. Ai për një konferencë politike dhe unë për një reportazh. Dhe ja, pas drekës, kur ndodhemi në një kafene, shohim të na afrohet një burrë ende I ri . Takohet me me Petro Kitën. Mezi e njoh. Eshtë Viktor Stratobërdha. (Ishte koha kur diktatura komuniste nuk i kishte shtrënguar dhe më shumë burgjitë, prandaj dhe ata biseduan përzemërsisht, doemos pa përmendur Konferencën e Tiranës, pas së cilës ishte kritikuar nga lart edhe Petroja, si anëtar liberal i Byrosë së Partisë së Radios që kishte miratuar diskutimin e rreptë të gazetarit Niazi Demi në këtë konferencë) .

Pastaj Viktori na tregoi edhe kinemanë që që kishte shndërruar në një sallë të këndshme. Asnjë fjalë midis tyre për atë… konferencën e nëmur as edhe, siç u mor vesh vite më vonë, për pyetjen më të tmerrshme që i kishte sugjeruar ai Nesti Zotos që ta përfshinte në diskutimn e tij në konferencë: ”A ka dijeni K.Q. për varfërinë në vend dhe cili është shkaku i kësaj varfërie?”. Me kaq u ndamë nga ai.

Tri vite më pas Viktori arrin të bëhet regjisor i Estradës së Beratit, që nga e dobëtat nën drejtimin e tij, u bë nga më të mirat e vendit. ”Ç’mund të kishte ndodhur? Rehabilitim,? Zbutje e vijës së Partisë? Keqardhje? Asnjera. Gjithçka në vazhdën e politikës sënjohur të “shtrëngimit dhe lirimit paksa të vidave,” – vë në dukje Kristaq Dhamo në librin e tij.

Por, ndërkohë që pritet që të mbarojë afati i dëbimit të tij nga Berati dhe të rikthimit në Kinostudio, Viktorit i komunikohet nga Komiteti i Partisë së Beratit një pesëvjeCar tjetër qëndrimi në këtë qytet. Ka një arsye. Në një nga shfaqjet më të sukseshme të Estradës së Beratit, ai ka vënë në skenë një skeç të marrë ng a Estrada e Elbasanit, ku angazhimet e bujshme të fundvitit që nuk realizohen, kthehen në parodi. Por Viktori shton nje detaj shumë të mprehtë: Angazhimet janë materializuara në një arkivol që e mbajnë në supe katër aktorë, të shoqëruar nga një marsh funebër. Për më tepër që ato ditë Berati ishte nderuar me Flamurin e Garave të ashtuquajtura Socialiste, ku në fakt të dhënat , si gjithnjë, ishin të fryra, ndryshe nga të vërtetat.

“Drejtuesit e partisë së rrethit të Beratit, – shkruan Kristaq Dhamo në librin e tij, – e cilësuan këtë skeç si denigrim të qëllimshëm të ’’sukseseve socialiste” . Dhe si pasojë këtu fillon edhe kalvari i gjatë i punëve të krahut në gurore, pyjore, ndërtim, ndërmarrje bujqësore”.

Me të ashtuquajturin qarkullim kuadri, edhe mua në vitin 1966 më emëruan arsimtar në Berat. Dhe në këtë qytet, që atëherë kishte vetëm një rrugë-shetitore, ishte e pamundur që një ditë të mos takoja edhe Viktor Stratobërdhën. Ndodhi krejt rastësisht.

Një ditë dimri të vitit 1967, në kinemanë e Beratit, ku ai vite më parë kishte qenë drejtor, po shfaqej filmi “Skënderbeu” në të cilin, siç përmenda më sipër, kishte qenë ndihmës i regjisorit sovjetik Jutkjeviç. Filmi shfaqej vetëm nëpër rrethe, dhe jo në Tiranë , sepse ishte prodhim …sovjetik, ndonëse ishte realizuar në vitin 1952-53 në periudhën staliniste dhendhmësregjisor…Viktor Stratobërdha. Paradoks qesharak!…

Me të mbaruar filmi, tek po dilnim nga kinemaja , befas u ndodha bri tij. Pandeha se nuk do të më njihte. Por dy shokë të tij që e shoqëronin, e kujtuan kush isha. Më mbante mend. Bëmë një bisedë të shkurtër, por kur mendova të ndahesha, dy shokët që nga pamja e jashtme dukeshin punëtorë me të cilët punonte, më ftuan të gjerbnim kafe bashkë me të. Pranova.

Më tha se me kishte ndjekur emisione letrare të Radios që përgatitja unë dhe më pyeti nëse po shkruaja ndonje libër. Iu përgjigja se pas disa muajsh do të botohej një vëllim imi me tregime. Më uroi të shkruaja më pas një skenar filmi, siç ndodhi vite më vonë.

Pata dhe raste të tjera të bisedoja me Viktorin, që, me sa mbaj mend, ishte martuar me një vajzë nga nje derë e fisme beratase, por “e prekur”. Sidoqoftë , ndjeja një farë shqetësimi që këto takime, të cilat dëshiroja t’i kisha më të shpeshta, ata të partisë në Berat nuk do t’i shihnin me sy të mirë.

Por ndodhi diçka që më shqetësoi dhe më shumë. Zakonisht drekën e haja në restorantin “Berati”, ku drekonin edhe shefi i Deges së Punëve të Bredshme me zëvendësin e tij, të dy të ardhur nga Tirana, që në biseda me mua më dukeshin të çiltër. Dhe ja pas disa ditësh zevendësshefi me të ciin ndodhesha vetëm në një tryezë të restorantit, më tha me zë të ulët që të kisha kujdes për dy gjëra: T’u shmangesha bisedave me Viktor Stratobërdhën dhe të mbaja sa më ulët volumin e Radios në dhomën ku banoja, kur dëgjoja lajme dhe muzikë nga RAI.

“Më ka ardhur dhe më ka takuar enkas filani në zyrë,- vazhdoi ai dhe përmendi emrin e një ish-oficeri pensionist që banonte në hyrjen përballë hyrjes ku banoja unë dhe më ka raportuar se ti dëgjon atë ” Radion e degjeneruar italiane”. Veç kësaj më ka thënë se ti takohesh edhe armikun Viktor Stratobërdha, madje ka qëlluar edhe para pallatit ku banoja. Prandaj edhe një herë, ki kujdes”.

Kështu që nga ajo ditë unë nuk munda ta takoja më Viktorin, aq më shumë se ai u caktua të punonte në një gurore larg Beratit, nga ku kthehej shumë vonë në shtëpi. Veç kësaj, unë nga fundi i vitit vitin 1969 u riktheva në Radio dhe pastaj në Televizion dhe nuk pata më rast të takohesha me të.

Mirëpo, në vitin 1972, kur nisi një pranverë e vogël në artin dhe kulturën tonë, si pasojë e zbutjes të së ashtuquajturës ”luftë e klasave”, ( për shembull, Festivali i 11-të I Këngës në RTVSH), mora vesh se, pa pritur, Viktorin e kishin emëruar sërishmi regjisor në Estradën e Beratit. Gjykova me shokë se tashmë kishin marrë fund hallet dhe dertet e tij. Por kjo zgjati pak kohë, sepse pas Plenumit të 4-të KQ të Partisë, siç dihet, Enver Hoxha nisi një kryqzatë në lëmim e kulturës dhe artit , pastaj kundër kuadrove të lartë të ushtrisë, ekonomisë, që solli si pasojë që Viktor Stratobërdha në vitin 1975, pas një mbledhjeje demaskuese si armik I popullit, të arrestohej dhe të dënohej me 10 vjet burgim për… agjitacion dhe propagandë.

“Lirohem nga burgu pas nëntë vjetësh, – shkruan ai në letrën drejtuar Kristaq Dhamos, që kam cituar më lart. – Pas kryerjes së dënimit, jetë eremiti. Në ngjarjet e hyrjes nëpër ambasada, (korrik 1990), nuk munda të çaja. Isha i vonuar. Në 91-shin marr arratinë për ku të dalë, por nuk më eci. As me tragetet e marsit. Atëherë, më këmbë për në Greqi”.

Në vitin 1992, kur po shkruaja “Historinë e Radio-Televizionit Shqiptar, (1938-1990), botuar në vitin 2004, u njoha në Arkivin e Shtetit me dosjen e Konferencës së Tiranës, (4-8 prill 1956), me rreth 400 faqe të shaptilografuara, ku përfshiheshin të gjitha dikutimet e delegatëve pjesëmarrës në këtë konferencë, shumica dërmuese e të cilëve kritikuan ashpër udhëheqjen e partisëdhe shtetit për probleme që janë trajtuar më lart në këtë shkrim.

Mbi bazën e këtyre diskutimeve aq tronditëse, në shkurt të vitit 1995 në një gazetë të përditshme botova një dosier prej rreth 20 faqesh, që pati jehonë të madhe . Dhe kjo, sepse ishte hera e parë që tregohej publikisht dhe me fakte e vërteta tragjedia e kësaj konference, e cilësuar nga Enver Hoxha si “komplot i përgatitur nga Ambasada Jugollave në Tiranë dhe agjentët e saj renegatë, armiq të partisë dhe popullit”.

Dhe ja, disa javë më vonë më ndali në rrugë një i panjohur. Pandeha se do të më pyeste për ngjarje dhe rezultatë sportive, siç na ndodhte jo rallë neve komentatorëve radiotelevizivë të futbollit. Por jo. Ai më tha: ” Ke shumë të fala nga Viktor Stratobërdha, i cili është emigrant si unë në Greqi. Të kujton me shumë mall dhe të përgëzon për dosierin aq të goditur për Konferencën e Tiranës. Të përgëzon edhe për dy filmat e Xhanfise Kekos dhe Gëzim Erebarës me skenarët e tu që ka parë në kanalet shqiptare. Kur të vijë ndonjëherë në Shqipëri, ka shumë dëshirë të të takojë.” Por kjo mjerisht nuk ndodhi…

Në vitin 1999, u zhvendosa dhe unë me familien në Amerikë. Nuk dija si të lidhesha me të. Dhe ja, në maj të vitit 2000, pasi ishte vendosur si emigrant politik në Kanada, mora vesh me shumë keqardhje se Viktor Stratobërdha ishte shuar përgjithnjë. C’përkim i çuditshëm! Kishte lindur në maj të vitit 1925 dhe ishte ndarë nga jeta në maj të 75 viteve më pas.

“Do të kishte qenë një nga figurat më të më mëdha të kinematografisë sonë,- më thoshte Kristaq Dhamo në biseda telefonike, ai në Nju Jork dhe unë në Bostoni, në të cilat bisedonim kryesisht për kinematografinë. – Por do të shkruaj për të”.

Dhe kështu ndodhi. Kristaqi shkroi për të një libër të vogël, por me vlera të mëdha, të shoqëruar me intervista të botuara në gazeta dhe revista, kushtuar atij, si dhe përshtypje, së pari nga e bija, F lutura,psikologe dhe të shkrimtarëve dhe artistëve që e kishin njohur nga afër, Dionis Bubani, Arian Myrto, Xhovani Shyti… Shkroi si artisti për artistin, i shtyrë dhe frymëzuar nga dashuria dhe respekti për ato që Viktor Stratobërdha kishte mundur të bënte vetëm për 13 muaj regjisor, siç e ka titulluar librin e tij.

Në gusht të vitit të kaluar edhe Kristaq Dhamo u nda nga jeta, por në moshën 89-vjeçare , veç të tjerash, besoj, edhe me kënaqësinë që pas filmave të tij mbresëlënës , na la dhe një libër shumë domethënës në bibliotekën e kinematografisë shqiptare, për Viktor Stratobërdën.

 

blank

blank

Doli nga shtypi libri enciklopedik: “ Masakrat dhe krimet serbe, malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare 1945-1999“ Nga Nue Oroshi

Doli nga shtypi pjesa e dytë e dylibërshit: “Masakrat dhe krimet serbe, malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare 1945-1999 “ materiale, kumtesa, dokumente, dëshmi dhe rrëfime nga sesioni shkencor i mbajtur në Skënderaj më,18 korrik 2021 me temën: “Masakrat dhe krimet serbe, malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare 1912-1999”.

Ky libër enciklopedik ka gjithsejt 696 faqe ku 52 autorët me studimet e tyre kanë shtjelluar tema të ndryshme lidhur me masakrat serbe, malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare. Si historian i vijës kombëtare shqiptare po e ndiej vetën paksa të çliruar shpirtnisht pas një pune bukur të gjatë në përgaditjen e këtyre dy Librave enciklopedik për tu ndriçuar Masakrat serbe ,malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare.

Kjo punë u arrit falë punës së vyer të 88 autorve që i falënderoj të gjithëve një nga një, që mundësuan botimin e këtyre dy librave enciklopedik,me gjithsejt 1296 faqe.Ky dylibërsh enciklopedik është një brum i mirë që institucionët e Kosovës në të ardhmën ta përgadisin një aktakuzë për krimet serbe në trojet shqiptare.

Këto dëshmi tregojnë se ne shqiptarët nuk guxojmë asesi të harrojmë këto masakra që na kanë ndodhur.

Ky dylibërsh do të shërben që në të ardhmën studiuesit të zgjanohen edhe më shumë në mënyrë që çdo Masakër te ndriçohet.

Jam i bindur që në këto dy libra enciklopedik nuk është shkruar për të gjitha Masakrat serbe por në projektet e tjera më të zgjanuara do të tubojmë edhe më shumë fakte e dëshmi dhe të botojmë në libra të veçanta që ti paraqesim botës demokratike se gjenet kriminale serbe nuk ndryshojnë kurrë.

Ato janë aktuale edhe sot e kësaj dite.

blank


Send this to a friend