VOAL

VOAL

Ndalohen aplikacionet e mesazheve në ushtrinë e Zvicrës

January 6, 2022
blank

Komentet

blank

Zvicër: Makinat, gjysma me “prizë” deri më 2025

VOAL- Pjesa e të ashtuquajturave automjete “plug-in”, pra hibride të pastra elektrike ose plug-in, do të duhet të arrijë në 50% të regjistrimeve të reja deri në vitin 2025: ky është qëllimi i fazës së dytë të “Udhërrëfyesit të Lëvizshmërisë Elektrike” të nënshkruar sot, e hënë, në ‘Inovation Park në Biel’ nga Këshilltarja Federale Simonetta Sommaruga së bashku me përfaqësues të sektorit të automobilave, pasurive të paluajtshme dhe kantoneve, qyteteve dhe komunave.

Objektivi i fazës së parë të udhërrëfyesit, i cili zgjati nga viti 2018 deri në vitin 2022, ishte që deri në vitin 2022 pjesa e makinave me priza midis regjistrimeve të reja të çonte në 15% – thuhet në një njoftim për shtyp. Falë angazhimit të fortë të sektorit dhe dëshirës së përhapur në mesin e popullatës për një lëvizshmëri më miqësore me klimën, ky synim u arrit më herët se sa pritej”. Për këtë arsye u propozua zgjerimi i udhërrëfyesit me “qëllime më ambicioze”.

Përveç kësaj, 20 000 stacione karikimi publik do të jenë të disponueshme deri në fund të vitit 2025. rsi-eb

blank

Eksperti zviceran: “Të kthehemi te bujqësia tradicionale”

Për të kapërcyer një mungesë të mundshme globale ushqimore, numri një i Syngenta presupozon braktisjen e kulturave organike

 

VOAL- Përballë kërcënimit të një krize globale ushqimore, shefi i Syngenta Erik Fyrwald po bën thirrje të braktiset bujqësia organike. Vendet e pasura, shpjegon menaxheri në një intervistë për NZZ am Sonntag të dielën, kanë detyrimin të rrisin prodhimin e tyre bujqësor për të shmangur një katastrofë globale.

Rendimenti i bujqësisë organike, shpjegon Fyrwald, mund të jetë, në varësi të produktit, deri në 50 për qind më të ulët se bujqësia tradicionale. CEO i prodhuesit të produkteve për mbrojtjen e bimëve dhe farave në Bazel shton se “pasoja indirekte është se njerëzit po vdesin nga uria në Afrikë, sepse ne hamë gjithnjë e më shumë produkte organike”. Fywald më pas specifikon se bujqësia organike “rrit shfrytëzimin e tokës bujqësore pasi kërkon më shumë sipërfaqe për prodhim”.

Edhe pse Syngenta (e kontrolluar nga gjigandi kinez ChemChina që nga viti 2017) prodhon pesticide dhe fara të modifikuara gjenetikisht, numri një i kompanisë Rhenish kundërshton akuzën se e zhvillon bujqësinë organike vetëm për interesat e veta.

Prandaj Fyrwald mbron një mënyrë të tretë në bujqësi, që do të thotë, as konvencionale dhe as vetëm organike. Koncepti i tij i “bujqësisë rigjeneruese” merr rotacionin e të korrave nga bujqësia organike dhe në të njëjtën kohë bazohet “në përdorimin e synuar të pesticideve dhe OMGJ-ve për të rritur rendimentet”. Për shkak të pandemisë Covid-19 dhe kushteve ekstreme të motit, çmimet e misrit, sojës dhe grurit ishin rritur tashmë para luftës në Ukrainë. “Me pushtimin rus të Ukrainës, e cila ushqen 400 milionë njerëz, rreziku i një krize globale ushqimore është bërë shumë më real”, përfundon CEO. rsi-eb

blank

Intervista- Dmitry Muratov: “Rusia kishte një të ardhme, shumë mendojnë se nuk ka më” – Geneva Solutions

Kryeredaktori i gazetës opozitare ruse “Novaya Gazeta” dhe fitues i çmimit Nobel për Paqen ndodhet në Gjenevë për Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit. Në një intervistë ekskluzive me Le Temps, të ribotuar nga Geneva Solutions në anglisht, Muratov shpreh shqetësimet e tij për një luftë të cilës ai nuk ia sheh fundin.

Le Temps: Gjashtë gazetarë nga Novaya Gazeta janë vrarë në njëzet vitet e fundit. A jeni ndonjëherë i befasuar që jeni gjallë?
Dmitri Mouratov: Gruaja ime është e befasuar, unë jo. Janë dy pyetje që nuk duhet të përgjigjen: pse nuk u vrave dhe a ke frikë. Sepse këto pyetje janë të lidhura me garancinë e sigurisë së punonjësve të mi.

Asnjë koment as për sulmin e fundit në tren?
Që ne mundemi! Dëshironi të shihni fotot (ai qesh)? Të gjitha vajzat e redaksisë më kanë kërkuar që të mos e rruaj mjekrën time të kuqe. [Sulmi] ndodhi në trenin Moskë-Samara, tri minuta para nisjes. Dikush hyri me një kanaçe me bojë të kuqe që nuhaste si aceton. Ai më spërkati mua dhe gjithë ndarjen e vagonit të dytë. Gjëja më e keqe është se bluza ime e re e New York Rangers është shkatërruar. Unë vrapova pas tij. Kishte policë që më morën deklaratën. Më interesante është dëshmia e kontrolluesit të vagonit të trenit. Ai tha se ky individ iu afrua duke i thënë se donte të shoqëronte pasagjerin në ndenjësen 14. Kështu që ai kishte akses në Magistral, bazën e të dhënave të mbyllura të RJD, Hekurudhat Ruse. Kjo do të thotë se ky individ është i lidhur me shërbimet speciale. Tri javë më vonë, asnjë hetim nuk është hapur. Ky individ është filmuar në video të policisë, e kam filmuar edhe në telefonin tim. Ai u arrestua, e lanë të shkojë pa hapur një hetim penal.

Brenda një nate, ekipi hetimor i Novaya Gazetës e identifikoi këtë individ, se kush është, nga vjen. Ai është i lidhur me Organizatën e Veteranëve të Forcave Speciale. Kohët e fundit ka ndryshuar tri herë emrin dhe mbiemrin. Të gjithë, bashkia e Moskës, komandantët e forcave speciale dhe deputetët më thanë se do të kishte një hetim, por deri tani asgjë. Mund të them vetëm se u jam mirënjohës mjekëve, ka okulistë të mirë në Samara dhe Moskë. Kam pasur një djegie të qepallave dhe konjuktivit. Më duhet të mbaj syze të errëta. I them vetes që me syze të errëta dhe mjekër të kuqe do të dukesha mirë.

Ju e ndaluat publikimin e Novaya Gazeta më 27 mars. Nuk kishte alternativë? Ju mbajtët gjatë gjithë këtyre viteve dhe aty iu dorëzuat paralajmërimit të dytë, para se policia të pushtonte redaksinë tuaj?
Pas paralajmërimit të dytë, licenca juaj hiqet dhe faqja nuk ekziston më – ajo fshihet. Megjithatë, kjo faqe strehon të gjitha arkivat tona, të gjitha raportet që kemi mundur të prodhojmë gjatë 34 ditëve të para të luftës. Kuptuam që do të trajtoheshim si mediat e tjera, se mund të hapeshin hetime penale ndaj bashkëpunëtorëve. Të vetmin vendim të mundshëm e morëm me redaksinë. Mbrojtja e punonjësve është një nga përgjegjësitë e mia. Para kësaj kishim nga 10 deri në 12 gjoba të mëdha dhe një nga bashkëpunëtorët tanë ishte shpallur “agjent i huaj”.

A është problem gjendja financiare e Novaya Gazeta?
Në faqen e gazetës ka një skedë “bëhu bashkëpjesëmarrës”, për donacione. Në mars, para se gazeta të mbyllej, lexuesit dhuruan 17 milionë rubla përmes këtij kanali [rreth. 230 000 franga zvicerane]. Askush nuk ka mbledhur kaq shumë para përmes crowdfunding. Lexuesit na duan shumë, ndoshta jo gjithmonë e meritojmë, por edhe i duam shumë. Ne flasim me ta gjatë gjithë kohës. Lexoj letrat e tyre 24 orë në ditë. Muret e redaksisë janë të mbuluara me letra nga lexuesit, nga Kaliningrad në Vladivostok. Ne e shohim se në sytë e tyre, ne jemi shumë më mirë se çfarë jemi në të vërtetë. Por ende nuk jemi aq keq (qesh)!

Kur u ndalua përdorimi i fjalës “luftë”, propozova që gazeta të mbyllej. Luftën nuk mund ta quash “operacion special”. Por lexuesit u pyetën për mendimin e tyre. Në njëzet e katër orë, 10 mijë votuan dhe 96 për qind e tyre thanë: “Na merrni për idiotë, çfarë është kjo pyetje? Quajeni këtë luftë “Operacion Special” dhe vazhdoni të na informoni!” Kështu vazhduam të publikonim për 34 ditë. Ishte një kërkesë e lexuesve, një kërkesë krejtësisht e justifikuar. Ne i besojmë njëri-tjetrit. Sot crowdfunding ka rënë, por për një gazetë që nuk figuron sërish përfaqëson afro 120 mijë euro në muaj. Nuk ka më reklamë, nuk e shesim më gazetën, por njerëzit vazhdojnë të shpresojnë se do të kthehemi.

A prisni ndonjë gjë për 9 maj?
Nuk do të ketë asgjë më 9 maj. Lufta do të zgjasë shumë. Asgjë nuk do të përfundojë më 9 maj. Vladimir Putin mund të njoftojë se flamuri i kuq do të rikthehet. Ose ai mund të nisë një provë të ndonjë gjëje magjike bërthamore.

Cili është humori në Moskë?
Lufta ndaloi çdo komunikim midis njerëzve. Ajo ndan familjet, miqtë. E shohim në Facebook: njerëzit ndahen përgjithmonë. Ata nuk e shohin më njëri-tjetrin. Është një vetmi e madhe e shoqëruar me një ndjenjë pafuqie, ndërkohë që represioni ndaj të rinjve vazhdon. Tashmë janë arrestuar 17 100.

Dukesh i zemëruar…
Rusia, çfarë vendi ishte! Ajo kishte një të ardhme dhe tani shumë besojnë se ajo nuk ka. Lufta ka zgjuar më të keqen te njerëzit. Por të paktën në Moskë, shumica e njerëzve janë kundër luftës.

Si e dini?
Është çështje sociologjie. Të rinjtë, studentët dhe të stërviturit në shumicën e tyre janë kundër luftës. Sepse u merr të ardhmen. Ndërsa të moshuarit kur dëgjojnë fjalë si fashizëm apo nazizëm, i thonë vetes: “Ah! Është vazhdimësi e Luftës së Dytë Botërore. Problemi është se kush po shikon TV? Ata që morën kredi për të blerë një ekran të sheshtë janë aty përballë, 24 orë në ditë. Dhe në TV, nga mëngjesi në mbrëmje, ka vetëm propagandë. Është një eksperiment gjigant laboratorik, me mbi 100 milionë njerëz.

Ju e njihnit ushtrinë ruse si korrespondent lufte në Çeçeni në 1994 dhe 1995. Krahasuar me atë që vëzhgoni sot në Ukrainë, a ka ndryshuar shumë?
Ushtria ka ndryshuar. Në Çeçeni, ajo përbëhej nga rekrutët që ishin 18 ose 19 vjeç. Ata mbroheshin me pajisje që peshonin më shumë se 20 kilogramë dhe kishin armë të vjetra. Ata nuk kishin përvojë luftarake urbane. Më kujtohet hyrja në Grozny e brigadës Mayakovsky të tankeve të blinduara. Hartat e qytetit që kishin ishin ato që kishin gjetur në kioska. Çeçenët me përvojën e tyre nga Afganistani hodhën në erë tankun e parë dhe të fundit, pastaj vranë të gjithë ata që ishin në mes. I pashë këta ushtarë.

Gjatë 25 viteve të fundit, me një mbështetje të madhe financiare, ushtria është riarmatosur. Ajo përbëhet kryesisht nga profesionistë, me kontratë. Shumë oficerë dhe pothuajse e gjithë Forca Ajrore luftuan në Siri. Ata kanë fituar përvojë. Është një ushtri tjetër, shumë më e fortë. Është e nevojshme të respektohet fakti që ukrainasit po luftojnë kundër një kundërshtari shumë të fortë, jo me këto batalione pa gjithçka si lufta e parë në Çeçeni.

E megjithatë rezultati nuk është i jashtëzakonshëm…
Unë nuk jam një analist ushtarak dhe ne ende nuk mund ta kuptojmë se çfarë dëshiron Putini me këtë “operacion special” – cili është objektivi i tij. Mund të konsiderojmë se fitorja është çdo rezultat, dhe atëherë do të themi se ky ishte plani. Megjithatë, është e qartë se informacioni që iu transmetua Kremlinit nga forcat ushtarake dhe speciale, përkatësisht fakti se gjysma e Ukrainës e priste ushtrinë ruse me padurim dhe ethe të madhe… ky informacion nuk u vërtetua. Ushtarët thoshin “na duhen dy ose tre javë”, por së shpejti do të bëhen 70 ditë. Dhe ne nuk e shohim fundin. Nuk do të ketë fitore për 9 majin, as nuk do të mund ta shpikim. Ne menduam se tanket mund të qëndronin pak më gjatë përballë Kievit, se trëndafilat do të kishin kohë të rriteshin midis vemjeve të tyre. Ndërsa atje, lufta po merr rrjedhën e saj. Ne nuk kemi arritur as kulmin e luftës dhe ende nuk e dimë nëse në këtë luftë do të përdoren armë taktike bërthamore.

Kujt ia atribuoni ju përgjegjësitë e kësaj lufte?
Rusia sulmoi Ukrainën. Përgjegjësinë e mban komandanti i forcave të armatosura, domethënë presidenti Putin. Është e drejtpërdrejtë. Sigurisht, shumë gjëra kanë ndodhur më parë. Për shembull, marrëveshjet e Minskut të cilat nuk u respektuan, fakti që të dy palët u gjendën në një ngërç. Qoftë formati i Normandisë, protokolli i Minskut, formula Steinmeier, të gjitha këto plane madhështore kanë çuar në një rrugë pa krye. Por fakti që këto bisedime janë ndalur nuk është një arsye e mjaftueshme për të sulmuar një vend fqinj.

(Kredia: David Wagnières/ Le Temps)

Ka rrezik, në të gjitha luftërat, t’i shikojmë ngjarjet në mënyrë të njëanshme… A ka elementë të kësaj lufte që na ikin, këtu në Evropë?
Kjo është një pyetje shumë e mirë. Ajo që do të doja të theksoja është se kjo është ndoshta lufta e parë në Tokë në një format dixhital. Në Çeçeni, kamerat kishin film, televizioni Betacams peshonte shumë. Sot, të gjithë kanë smartfonin e tyre. Ne shohim gjithçka. Ne shohim luftimet, shohim viktimat, shohim zhvarrosjet. Ne shohim Boucha, Mariupol, Donetsk. Ne i shohim të shtënat, nga njëra anë si nga ana tjetër. Shohim se si një raketë bie mbi një shtëpi dhe vret një fëmijë tre muajsh, në Odesa, për Pashkë. Dhe nëse shtojmë pamjet nga satelitët, na jep mundësinë të krahasojmë luftën e vërtetë me çdo propagandë. Këto mjete janë shumë të vlefshme. Kjo nuk e pakëson tragjedinë, por e bën të dukshme.

Ne nuk e dimë gjithmonë se kush e lëshon raketën..
Specialistët që studiojnë të dhënat, edhe në Novaya Gazeta përdorin algoritme. Për çdo ngjarje të caktuar, ata mund ta gjeografikojnë atë dhe ta datojnë në sekondën më të afërt, të gjejnë pesë ose shtatë burime që do ta konfirmojnë atë – ose jo. Ne gjithashtu e dimë se kush kontrollonte cilin rajon, në çfarë kohe. Kjo është puna e këtij brezi të ri gazetarësh, të cilët përdorin algoritme. Sot nuk mund të mjaftohemi më duke marrë mendimin e filanit. Para se të mbyllnim gazetën, ne refuzuam të publikonim disa lajme, sepse nuk mund t’i verifikonim 100 për qind, për të mos u gjendur nën ndikimin e çdo lloj propagande. Nuk ka luftë informacioni. Është një luftë në të cilën marrin pjesë ushtarë të informacionit.

Kur propaganda ruse thotë se ukrainasit po shkatërrojnë shtëpitë e tyre, po vrasin civilët e tyre, nuk e besoni?
Nuk bëhet fjalë për të besuar apo mos besuar. Kur kemi pikën e saktë të nisjes së raketës, pikën e saktë të mbërritjes së saj dhe e dimë se kush kontrollon cilin territor, është çështje verifikimi i informacionit. Sa i përket rregullave të propagandës, në shekullin e kaluar, një shërbim britanik [Shënimi i redaktorit: divizioni i luftës psikologjike, një organ sekret që vepronte gjatë Luftës së Dytë Botërore] përcaktoi parimet e mëposhtme: armiqtë përdorin armë të ndaluara, dhe ne nuk e bëjmë kurrë ; ju mund të bëni gabime kur gjuani, ndërsa ata gjithmonë do ta bëjnë vullnetarisht; ne bëjmë luftë duke ndjekur rregullat, ndërsa ata përdorin popullsinë civile si mburoja njerëzore. Asgjë nuk ka ndryshuar, përveç se sot mund të kontrollojmë.

Çfarë mund të bëjnë perëndimorët për të ndihmuar në arritjen e paqes?
Më shumë se 13 milionë ukrainas kanë lënë shtëpitë e tyre, gjysma e tyre kanë qëndruar brenda vendit, ndërsa të tjerët po kërkojnë strehim në Evropë. E kuptoj destabilizimin që shkakton kjo, në Berlin, në Varshavë, në Gjenevë, ka filluar të rëndojë. Ne jetuam të qetë dhe papritmas erdhën masa njerëzish. Evropianët, veçanërisht në lindje, kanë treguar solidaritet të jashtëzakonshëm njerëzor. Ky solidaritet është ajo që duhet të vazhdojmë, është më e rëndësishmja. Gjithmonë duhet të kuptoni se do të jetë dikush në një pozitë më të keqe se ju.

Edhe unë dua të marr pjesë, si dhe Novaya Gazeta. Para Ditës Ndërkombëtare të Refugjatëve, më 20 Qershor, ne do të organizojmë një shitje gjatë së cilës do të nxjerrim në ankand medaljen e çmimit tim Nobel për një shumë të madhe. Ky do të jetë fillimi. Gjëja më e rëndësishme është zhurma, në mënyrë që të tjerët të vijnë për të shitur objekte që janë të dashura për ta.

A ka të drejtë Perëndimi për të armatosur ukrainasit?
Unë nuk jam strateg. E di që zoti Zelensky ka folur me liderët perëndimorë dhe ka siguruar mbështetjen e tyre. Iu takon parlamenteve dhe popujve të këtyre vendeve që të mos e lënë Ukrainën vetëm kundër një armiku më të madh dhe më të fuqishëm se ai. Por ka një pasojë. Mund të jetë fatale, nëse duam t’i besojmë Putinit ose Lavrovit, pasi nuk është e pamundur të përdoren armë bërthamore.

A shihni një mënyrë tjetër për perëndimorët për të nxitur paqen?
Vërej se disa politikanë perëndimorë u përpoqën të ndikojnë tek Putini. Ishte Emmanuel Macron, Frank-Walter Steinmeier, Antonio Guterres apo Papa. Miqtë e ngushtë të Putinit iu drejtuan atij, Gerhard Schröder, Silvio Berlusconi, ata që ai i quajti miqtë e tij të ngushtë, partnerët e tij. Megjithatë, operacioni nuk u ndal. Luftimet në Ukrainë vazhdojnë. E gjithë kjo nuk pati rezultat. Çfarë mund të bëjmë tjetër? Duhet të më thuash! Mund të flasim ose mund të luftojmë. Cili është opsioni i tretë? Unë kam qenë gjithmonë aty për të folur. Do ta bëj këtu në Gjenevë. Ky qytet është sinonim i bisedimeve. Mos harroni takimin Reagan-Gorbaçov. Fundi i luftës së ftohtë u luajt në Gjenevë. Njerëzit ishin në gjendje të pajtoheshin dhe bota ishte në gjendje të merrte frymë. Njerëzit dolën fjalë për fjalë nga strehimoret e tyre atomike. Por deri tani nuk ka arritur asgjë. Vladimir Putin, në kokën e tij, ka hartën e tij të botës. Dhe ai është absolutisht i bindur se ka të drejtë.

A ka ndonjë mënyrë që Perëndimi të mos e izolojë plotësisht Rusinë?
(Psherëtin.) Le të flasim ndëshkimet. Ka shumë gjëra që nuk i kuptoj. Pse rusët nuk mund të përdorin më kartat e tyre të kreditit? Qindra mijëra prej tyre janë jashtë vendit, pa mjete jetese. Ata nuk vendosën për luftën. A ka përgjegjësi kolektive? A mund të jetë fajtor një popull në tërësi? A mban populli amerikan përgjegjësi për veprimet e Trump? A ishin të gjithë irakianët fajtorë për veprimet e Sadam Huseinit? Venezuelasit e Maduros? Sirianët e Bashar al-Asadit? Në shtëpi, edhe Kremlini pranon se 25 për qind e rusëve janë kundër luftës, që janë gati 30 milionë njerëz.

Nuk do të flas vetëm për të gjitha ilaçet për palcën kurrizore, të cilat mund të përdoren vetëm për dymbëdhjetë orë për një fëmijë me kancer. Megjithatë, asnjë aeroplan nuk mund ta lidhë Gjermaninë me një sallë operacioni në Rusi në më pak se dymbëdhjetë orë. Do të doja të lexoja një studim të thelluar mbi ndikimin e sanksioneve mbi pushtetin dhe njerëzit e zakonshëm. Kjo luftë është një vendim që është marrë nga një person i vetëm, jo ​​nga një popull. Dhe ky person, Vladimir Putin, u mbështet nga i njëjti Perëndim, i cili i siguroi atij armë dhe para duke blerë gaz. Pas vitit 2014, vendet evropiane i kanë dorëzuar Rusisë armë me vlerë 346 milionë euro, duke anashkaluar sanksionet. Pra, fajtor është edhe Perëndimi, në tërësi.

Por rusët e kanë zgjedhur Putinin disa herë…
Po sigurisht. Ndryshe nga [udhëheqësi bjellorus] Alexander Lukashenko, Putin mbështetet. Eshte e vertete. Rusët zgjodhën Putinin, ata e rizgjodhën atë. Dhe 77 për qind votuan për ndryshimin e Kushtetutës, që e bën Rusinë një monarki në një sistem sovjetik. Fatkeqësisht, kështu është. Në të njëjtën kohë, në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara, ka shumë njerëz për të cilët Putin ishte shumë i favorshëm. Ai dërgoi gazin pa vonesë, naftën gjithmonë në kohë, i paguante borxhet përpara. Ai lejoi Shtetet e Bashkuara të përdorin aeroportet ruse për të ndërhyrë në Afganistan, ai eksportoi titan dhe tokë të rralla, të gjithë ishin mjaft të lumtur! Sa herë kanë shkuar liderët perëndimorë në redaksi për të folur për të drejtat e njeriut dhe më pas kanë shkuar [në Kremlin] për të nënshkruar kontrata? E dini, kur flisni me Putinin për vlerat e Perëndimit, kjo e bën atë të vdesë nga e qeshura. Ai beson në tregti, ai nuk beson në vlera.

Shikoni me kujdes! Gjashtëmbëdhjetë nga figurat më të shquara politike të Evropës janë blerë nga Putin. Ata hynë në bordet e kompanive shtetërore apo pranë shtetit. Ministrat, kryeministrat, deputetët. Pse i blen? Ai u tha të gjithëve: vidhosni veten. Ti ke vlera, përderisa nuk të kam paguar një milion. Mund t’ju jap të gjithë emrat, në Finlandë, në Austri, në Gjermani. Dhe a doni të kujtoni prokurorin zviceran Michael Lauber: kush e çoi për gjueti në Kamchatka? E megjithatë, nuk po flas për fajin kolektiv të popullit zviceran. Është ky cinizëm, është kjo realpolitikë, kjo mungesë e plotë e besimit në Perëndim që ishte në qendër të vendimit personal të Putinit për të bërë luftë.

A është e vetmja mënyrë për të ndaluar Putinin, pra, nga dështimet e mëdha ushtarake në Ukrainë? Dëshironi të shihni një humbje ruse në Ukrainë?
Nuk e kuptoj humbjen dhe fitoren në këtë luftë. A do të jetë kjo kur Rusia do të marrë Donbasin dhe do të lërë gjithçka tjetër? Apo kur merret edhe jugu në Odesa? A do të nënkuptonte fitorja për Ukrainën humbjen e Donbasit dhe mbajtjen e Kievit dhe Lvivit? Unë dyshoj se populli ukrainas e konsideron këtë një fitore. Në Rusi, njerëzve që u është larë truri nga pushteti, nuk do ta konsiderojnë si fitore shtimin e dy rajoneve të shkatërruara plotësisht në Rusi. Ku është fitorja?

Por atëherë, cilat janë kushtet që lufta të përfundojë?
Nuk shoh. Bisedimet me Putinin nuk çuan askund. Çdo politikan që vjen në pushtet në Evropë është i bindur se paraardhësi i tij ishte një idiot, sepse ai nuk arriti të gjejë një gjuhë të përbashkët me Putinin dhe se do ta bëjë. Përveç se tavolinat vazhdojnë të zgjasin mes Putinit dhe liderëve evropianë. Bisedimet nuk kanë çuar askund dhe lufta nuk do të çojë askund. Vendimi minimal do të ishte një armëpushim i menjëhershëm, korridore humanitare, shkëmbime të burgosurish dhe shkëmbim mbetjesh mortore. Mund ta ngrinim konfliktin, kjo është e gjitha. Por a e duan partitë? Për çfarë fitoreje mund të flasim?

Në fjalimin tuaj Nobel në Oslo vitin e kaluar, ju folët për gazetarët që largoheshin nga Rusia. Ishte 10 dhjetor. Që atëherë ata janë larguar me qindra. Keni frikë nga një Rusi pa gazetarë?
Jam i bindur se shkatërrimi i mediave të pavarura ishte baza e nevojshme për këtë luftë. Sepse ka mbetur vetëm propaganda për të treguar se çfarë po ndodh. Më 10 dhjetor, ishte ende Dojd, Radio Echo of Moscow, Novaya Gazeta dhe 27 milionë lexuesit e saj, ishte Tayga Info në Novosibirsk, ishte Snak në Urale, agjencia 7/7 në Komi në veri, ishte TV2. në Tomsk ka qenë Holod, Proekt etj. Nuk mund t’ju jap të gjitha emrat e të gjitha këtyre mediave, por janë me qindra. Mungesa e mediave me një këndvështrim të ndryshëm nga autoritetet sjell një situatë që bën të mundur shpalljen e luftës. Jam dakord me këtë djalë Muratov, i cili tha më 10 dhjetor se media është antidoti i tiranisë. Duhet të pajtohem me të (qesh)!

Dihet se jeni modest. Për çmimin Nobel ju thatë se ishin vrarë gazetarët e “Novaya Gazetës” që e meritonin apo Alexei Navalny. Navalny, vërtet? Mendoni se ai është e ardhmja e Rusisë?

Doni të më detyroni të them se e ardhmja e Rusisë është në burg? Si e merrni atë (qesh)? Navalny ka një mbështetje të madhe në mesin e brezit të ri, ai karakterizohet nga sjellja e tij shumë e guximshme. Megjithatë, nëse flasim për të për të ardhmen, a do të thotë kjo se do të ketë zgjedhje në Rusi? Nëse po, atëherë po, është e mundur që një koalicion demokratik të dalë me njerëz si Navalny. Po kush tha se do të ketë zgjedhje të lira? Shkencëtarët politikë mendojnë se janë shumë inteligjentë. Ata thonë se nëse elita në pushtet ndahet, çdo gjë është e mundur… por elita është ende atje! Dhe e gjithë kjo elitë bashkohet rreth Putinit, çfarë mund të bëjë tjetër? Kishte një anekdotë sovjetike. Në një nëndetëse, nën ujë, komandanti bën thirrjen. “ – Petrov? – Këtu. – Siderov? – Këtu. – Ivanov? Heshtje. – Ivanov? Heshtje. – Ivanov, e di që je atje, je në nëndetëse, nuk mund të shkosh askund! Kështu mund të përshkruhet sjellja e elitës ruse. Nuk ka ku të shkojë. Ne po shkojmë drejt monarkisë, me mbretërimin e pafund të të njëjtit person. Për çfarë zgjedhjesh po flasim?

Si e përdorni më mirë ndikimin që ju jep çmimi Nobel?
Unë nuk do të luaj politikë dhe nuk do të kërcej në skenën Bolshoi. Ajo që mund të bëj është ky ankand. Ne do ta shesim këtë medalje dhe do të punojmë me Unicef-in që të përfitojnë të gjithë ata refugjatë, në Evropë, në Ukrainë dhe ata që janë në territorin rus. Duhet të krijojmë edhe një fond mbështetës për mediat në mërgim, që njerëzit të vazhdojnë të punojnë. Unë dua të investoj veten në këtë.

Por ju do të ktheheni në Rusi?
Pyetja nuk është se ku do të doja të isha, është se ku duhet të jem. Në Moskë ka ende një pjesë të madhe të redaksisë. Unë jam zgjedhur nga kjo redaksi. Çfarë do të thotë kjo? Njerëzit që më votuan qëndrojnë atje dhe unë bëj selfie me Geneva Jet d’eau 147 metra pas meje? Na vjen keq, 140, duhet të jesh gjithmonë i saktë, si gazetar.

(Intervistoi: Davide Wagnières/Le Temps)

Përktheu: Elida Buçpapaj

 

blank

Zvicër- Rikthehet tradita “Zogjtë e kopshteve tona”

VOAL- BirdLife Switzerland fton popullatën zvicerane të marrë pjesë në fushatën tradicionale “Zogjtë në kopshtet tona” të planifikuar nga data 4 deri më 8 maj.

Të gjithë janë të ftuar të kalojnë një orë në ballkonin e tyre, në kopshtin e tyre ose në një park dhe të regjistrojnë të gjithë zogjtë. Birdlife rekomandon që vëzhgimet të bëhen në mëngjes. Për çdo specie, pjesëmarrësit duhet të shënojnë numrin më të madh të individëve të vëzhguar njëkohësisht.

Ata më pas raportojnë vëzhgimet e tyre, si dhe një përshkrim të elementeve natyrore të pranishme dhe në afërsi të vëzhgimit të tyre në faqen e internetit BirdLife.

Ju nuk keni nevojë të jeni ekspert për të marrë pjesë, pasi mjete të ndryshme identifikimi mund të shkarkohen falas nga faqja e internetit BirdLife Switzerland. Në fund të eventit do të bëhet shorti me disa çmime. Vitin e kaluar, më shumë se 4,500 vëzhgues numëruan 136 242 zogj të 163 llojeve. sda-eb

blank

Soditje magjepsëse në shtratin e liqenit të Lucernës

VOAL- Një zhytje sugjestive, me një nëndetëse të vogël, në thellësi të liqenit të Lucernës. Kjo është përvoja që një sipërmarrës lucernez, Philippe Epelbaum, u ofron turistëve prej disa muajsh.

Një ish-fotograf i modës, ai e bleu këtë zanat nënujor për gjysmë milioni franga dhe tani mezi pret të popullarizojë zhytjet turistike në liqenet zvicerane. Por, të paktën tani për tani, sigurisht që çmimi nuk është popullor: 500 franga për pasagjer.

Në bord ka vend për tre persona dhe pilotin. Dhe spektakli i ofruar nga thellësitë e liqenit është sigurisht unik. rsi-eb

blank

Kush është Hansjörg Wyss?

Miliarderi zviceran Hansjörg Wyss

Biznesmeni zviceran që do të blejë FC Chelsea për 4.3 miliardë dollarë ka qenë një mister për shtypin në mbarë botën prej vitesh.

 

VOAL- FC Chelsea, tashmë në duart e oligarkut rus Roman Abramovich, sipas mediave të ndryshme, është gati t’i shitet konsorciumit të drejtuar nga biznesmeni amerikan Todd Boehly dhe miliarderi zviceran Hansjörg Wyss, oferta e të cilëve do ta kishte mposhtur konkurrencën ndërkohë që e mbrojtësit të gjigantit kimik Ineos do të kishte dalë nga koha. Wyss është një njeri shumë i lakmuar në shtyp, pasi prej vitesh nuk ka dashur të japë intervista e as të shfaqet në foto në broshurat e kompanive. Ne e dimë se ai është 86 vjeç dhe ka një pasuri prej rreth 5 ose 6 miliardë dollarë. Por çfarë dihet tjetër për të?

Nuhatja e biznesit

“Kam shumë para, e them sinqerisht,” tha Wyss në vitin 2011 pak para shitjes së Synthes, një kompani zvicerane aktive në fushën e inxhinierisë biomjekësore, te grupi Johnson & Johnson.

E gjitha filloi në fakt nga sektori i protezave. Megjithëse inovacioni fillimisht u konceptua nga një mjek zviceran, i cili zhvilloi pllaka metalike me vida dhe gozhdë për të zëvendësuar allçinë për thyerje, Wyss ishte në gjendje të pushtonte tregun e Amerikës së Veriut dhe më pas të blente kompaninë me patentat e tij, të cilat u rritën sa që të bëhet lider botëror në këtë sektor.

Sipërmarrësi zviceran e realizoi ngritjen e tij ekonomike thjesht në Shtetet e Bashkuara, ku jeton edhe sot.

Një sipërmarrës, një filantrop me sy në politikë

Wyss nuk mungoi t’i përdorte paratë e tij për qëllime filantropike, për shembull, duke ndarë fonde për krijimin e parqeve natyrore në SHBA ose fondacionit Beyeler në Bazel. Vitet e fundit ai duket se është ekspozuar edhe politikisht: sipas New York Times, me fondacionet e tij ai do të kishte dhuruar mbi 200 milionë dollarë për Partinë Demokratike, duke kontribuar në fitoren e Biden në Shtëpinë e Bardhë. Wyss, megjithatë, e mohon këtë version të ngjarjeve, por në një intervistë për Blick ai nuk i fshehu preferencat e tij dhe, sipas tij, SVP përfaqëson një rrezik të madh për Zvicrën.

“Syno të jesh më i miri”

Në çdo rast, interesi kryesor i Wyss mbetet ai i kërkimit. Në këtë kuptim, këshilla e tij është që “të zgjidhni një fushë specifike dhe më pas të synoni të jeni më i miri në botë”. Një filozofi që tashmë synon ta zbatojë edhe në botën e futbollit, me atë që do të jetë blerja më e shtrenjtë në historinë e sportit. rsi-eb

blank

Zyrih: Energjia elektrike u kthye në gaz

VOAL- Që nga e premtja, Zvicra ka një fabrikë industriale për të ruajtur energjinë e tepërt të prodhuar nga termocentralet diellore, të erës ose hidraulike në formën e metanit, i cili zakonisht shpërndahet në mjedis. Risia u përurua në Dietikon, në kantonin e Zyrihut, ku u aplikua për herë të parë teknologjia Power to gas, e cila mund të përdoret edhe për prodhimin e hidrogjenit, siç planifikojnë të bëjnë ACR dhe AET në Giubiasco.

Fabrika e Zyrihut, e promovuar nga multiservice ndërkomunale Limeco, përdor energjinë e tepërt të prodhuar nga djegia e mbetjeve dhe dioksidit të karbonit nga gazrat e tubacioneve. Nga mesi i majit do të jetë në gjendje të furnizojë rreth 18,000 megavat orë në vit gaz sintetik të prodhuar nga energjitë e rinovueshme dhe të shmangë 5,000 tonë emetim CO2.

Me një proces elektrolize, përmes kalimit të rrymës elektrike në ujë, përftohet hidrogjeni (H) dhe më pas shndërrohet në metan (CH4) në një bioreaktor. Gazi “i gjelbër” i marrë futet në rrjetin e furnizimit. rsi-eb

blank

Zvicër- Të gjithë në shërbim të komunitetit

VOAL- Të paktën një herë në jetë të gjithë duhet të bëjnë diçka për komunitetin dhe mjedisin: ky është fryma e nismës popullore “Shërbimi civil për komunitetin” nisur të martën nga një komision ndërpartiak, i cili synon të prezantojë një shërbim të përgjithësuar qytetar.

Shërbimi, i cili do të prekte gjithashtu gratë, mund të kryhet në ushtri, shërbimin civil, mbrojtjen civile ose shërbime të tjera milicie, sipas një shënimi nga komiteti ndërpartiak. Megjithatë, personeli i caktuar për ushtrinë dhe mbrojtjen civile do të duhet të garantohet.

Shërbimi civil, sipas promotorëve, do të përfaqësonte një hap historik në dy aspekte: do të konkretizonte barazinë gjinore në shërbimin komunitar dhe do të njihte format e shërbimit civil si të barasvlershme me shërbimin ushtarak.

Promovuesit kanë afat deri më 26 tetor 2023 për të mbledhur 100,000 nënshkrimet e nevojshme. rsi-eb

blank

Zyrih: Böögg parashikon një verë të keqe

VOAL- Sechseläuten, festivali tradicional i pranverës, u rikthye në Zyrih dje, të hënën, pas dy vitesh pezullim të detyruar për shkak të pandemisë. Pas paradës tradicionale të esnafeve të qytetit, u deshën 37 minuta e 59 sekonda që koka e Böögg-ut të shpërthejë.

Kjo, sipas traditës, tregon se vera do të jetë e ftohtë dhe me shi: sipas besimit popullor, sa më shpejt të shpërthejë koka e kukullës së mbushur me fishekzjarre, aq më e bukur dhe më e ngrohtë duhet të jetë vera. Në vitin 2003 shpërtheu pas vetëm 5 minutash e 42 sekondash, dhe sezoni ishte vërtet i zjarrtë.

Megjithatë, për disa kohë, Böögg, që simbolizon dimrin, duket se i ka humbur aftësitë e tij “parashikuese”. Në vitin 2021 aksioni u vendos në mungesë të publikut jashtë Zyrihut dhe më saktë në Urën e Djallit: koka shpërtheu në një kohë të konsideruar të shkurtër, pra pas 12 minutash e 57 sekondash; megjithatë vera u karakterizua nga temperatura të ulëta dhe përmbytje. rsi-eb

blank

blank

Dhjetra vullnetarë nga Zvicra po luftojnë në Ukrainë

35 persona u deklaruan në javën e parë të konfliktit në ambasadën e Ukrainës në Bernë. RTS takoi dy prej tyre, Sébastien dhe Marc: “Ne duhet të luftojmë për vlerat tona”

 

VOAL- Që në javën e parë të konfliktit në Ukrainë, dhjetëra vullnetarë zviceranë kanë shprehur dëshirën për t’u bashkuar me forcat ukrainase. Këta banorë zviceranë luftojnë me legjionin ndërkombëtar ose grupin Azov.

Sipas informacioneve të mbledhura nga RTS, 35 persona u deklaruan në ambasadën e Ukrainës në Zvicër në javën e parë të konfliktit. Megjithatë, jo të gjithë janë zviceranë. Shumë prej tyre janë ish-shtetas amerikanë, britanikë dhe të ndryshëm të Kosovës.

RTS takoi dy nga këta luftëtarë. I pari, Marc, vendosi të shkonte në Ukrainë me dy vullnetarë francezë. Kjo u vendos në ditën kur presidenti ukrainas Zelensky njoftoi rekrutimin e një legjioni ndërkombëtar. “E dëgjova thirrjen e tij dhe thashë me vete: “Unë mund të bëj diçka: kam aftësitë ushtarake për t’i ndihmuar ata,” shpjegon ai.” Unë nuk po luftoj për Ukrainën, por për Evropën. Ne po përballemi me një konflikt që shkon përtej këtij vendi. Ne duhet të luftojmë për parimet tona, vlerat tona”, shton ai.

I dyti, Sébastien, tashmë është kthyer. Mori një çantë shpine dhe u nis për në Kiev, ku qëndroi vetëm disa ditë. Nuk ka asnjë provë për të konfirmuar se Sébastien ka marrë pjesë në luftime ose ka mbajtur armë gjatë qëndrimit të tij në Ukrainë. Por në vend, shpjegon ai, ai ishte në kontakt me regjimentin e diskutueshëm Azov.

Zviceranët që shkojnë në Ukrainë për të luftuar përballen me burg. Regjistrimi në një ushtri të huaj është i ndaluar me ligj. Teorikisht dënohet me tre vjet burgim. Megjithatë, çdo vit, zviceranët regjistrohen në ushtrinë franceze (legjioni i huaj francez), shpesh pa pasur asnjë problem me ligjin. rsi-eb

blank

Zvicra- Atdheu i librave

VOAL- Në vitin 2020, Zvicra kishte 1 499 biblioteka të aksesueshme nga publiku. Kështu ka bërë të ditur sot Enti Federal i Statistikave përmes Twitter-it me rastin e Ditës Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit. Numri i përgjithshëm i tërheqjes së librave, revistave dhe gazetave nga bibliotekat ishte 40.2 milionë. E-librat janë përdorur në total 8.6 milionë herë.

Bibliotekat kanë 67.4 milionë botime të shtypura dhe 67.799 libra elektronikë, saktësohet.

Dita Botërore e Librit, e caktuar për 23 prill, u vendos nga UNESCO në vitin 1995. Kjo datë simbolike për letërsinë universale shënon vdekjen e shkrimtarëve William Shakespeare, Miguel Cervantes dhe Inca Garcilaso de la Vega. rsi-eb

blank

Gjenevë: Large Hadron Collider rifillon

VOAL- GJENEVË: Përshpejtuesi më i madh dhe më i fuqishëm i grimcave në botë ka rifilluar pas një ndërprerjeje prej më shumë se tre vjetësh për punën e mirëmbajtjes, konsolidimit dhe përmirësimit. Sot, 22 Prill, në orën 12:16 CEST, dy rreze protonesh qarkulluan në drejtime të kundërta rreth unazës 27 kilometra të Large Hadron Collider (Përplasësit të Madh të Hadronit) me energjinë e tyre të injektimit prej 450 miliardë elektronvolt (450 GeV).

 

“Këto rreze qarkullonin me energjinë e injektimit dhe përmbanin një numër relativisht të vogël protonesh. Përplasjet me intensitet të lartë dhe me energji të lartë janë disa muaj larg”, thotë shefi i departamentit të trarëve të CERN-it, Rhodri Jones. “Por trarët e parë përfaqësojnë rifillimin e suksesshëm të përshpejtuesit pas gjithë punës së vështirë të mbylljes së gjatë.”

 

“Makinat dhe objektet iu nënshtruan përmirësimeve të mëdha gjatë mbylljes së dytë të gjatë të kompleksit të përshpejtuesve të CERN-it,” thotë Drejtori për Përshpejtuesit dhe Teknologjinë e CERN-it, Mike Lamont. “LHC vetë i është nënshtruar një programi të gjerë konsolidimi dhe tani do të funksionojë me një energji edhe më të lartë dhe, falë përmirësimeve të mëdha në kompleksin e injektorëve, do të japë dukshëm më shumë të dhëna për eksperimentet e përmirësuara të LHC.”

 

Trarët pilot qarkulluan në LHC për një periudhë të shkurtër në tetor 2021. Megjithatë, rrezet që qarkulluan sot shënojnë jo vetëm fundin e mbylljes së dytë të gjatë për LHC-në, por edhe fillimin e përgatitjeve për katër vjet të marrjes së të dhënave fizike, të cilat pritet të nisin këtë verë.

 

Deri atëherë, ekspertët e LHC-së do të punojnë gjatë gjithë orës për të rikomisionuar në mënyrë progresive makinën dhe për të rritur në mënyrë të sigurtë energjinë dhe intensitetin e rrezeve përpara se të japin përplasje në eksperimente me një energji rekord prej 13.6 trilionë elektronvolt (13.6 TeV).

 

Ky ekzekutim i tretë i LHC, i quajtur Run 3, do të shohë eksperimentet e makinës që mbledhin të dhëna nga përplasjet jo vetëm me një energji rekord, por edhe në numra të pashembullt. Eksperimentet ATLAS dhe CMS mund të presin që secili të marrë më shumë përplasje gjatë këtij ushtrimi fizik sesa në dy ekzekutimet e mëparshme fizike të kombinuara, ndërsa LHCb, i cili iu nënshtrua një rinovimi të plotë gjatë mbylljes, mund të shpresojë të shohë rritjen e numrit të përplasjeve të tij me një faktor të tretë. Ndërkohë, ALICE, një detektor i specializuar për studimin e përplasjeve të joneve të rënda, mund të presë një rritje pesëdhjetë herë në numrin e përgjithshëm të përplasjeve të regjistruara të joneve, falë përfundimit të fundit të një përmirësimi të madh.

 

Numri i paprecedentë i përplasjeve do të lejojë ekipet ndërkombëtare të fizikantëve në CERN dhe në mbarë botën të studiojnë bozonin e Higgs në detaje të mëdha dhe të vënë Modelin Standard të fizikës së grimcave dhe zgjerimet e tij të ndryshme në testet më të rrepta deri tani.

 

Gjëra të tjera që duhen pritur në Run 3 përfshijnë funksionimin e dy eksperimenteve të reja, FASER dhe SND@LHC, të krijuara për kërkime fizike përtej Modelit Standard; përplasje speciale proton-helium për të matur se sa shpesh prodhohen homologët e protoneve antimateries në këto përplasje; dhe përplasjet që përfshijnë jonet e oksigjenit që do të përmirësojnë njohuritë e fizikantëve për fizikën e rrezeve kozmike dhe plazmën kuark-gluon, një gjendje e materies që ekzistonte menjëherë pas Big Bengut. EB


Send this to a friend