VOAL

VOAL

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’ – “Mos e mohoni fenomenin e mafies në Zvicër!”

September 16, 2021
blank

Komentet

blank

Stuhi të forta mbi Zvicër

Rrufeja godet në zonën e Brissago

Shirat u shoqëruan me shpejtësi rekord të erës: 129 km/h në Cimetta dhe 117 km/h në Locarno.

 

VOAL- Stuhi të forta goditën të gjithë Zvicrën gjatë natës mes të enjtes dhe të premtes. Veçanërisht të prekura janë Jura, Bernese Oberland, Ticino dhe Zvicra lindore. Fatmirësisht deri tani nuk raportohet për dëme të konsiderueshme.

Në disa rajone, reshjet ishin shumë intensive. Në Lokarno (TI) ranë 21 mm shi në dhjetë minuta. Shirat u shoqëruan me erëra të stuhishme: shtrëngatat më të forta u regjistruan në Ticino, me 129 km/h në Cimetta (Cardada) dhe 117 km/h në Lokarno. Shpërthime rekord të erës siç kujton Meteoswissen në postimin e tij në Twitter.

Gjithashtu për shkak të shirave të dendur, një përrua shpërtheu brigjet e tij në kantonin Schwyz: rruga kryesore midis Pfäffikon dhe Freienbach është e mbyllur për trafikun, tregon policia kantonale. Breshër me një diametër prej 5 cm ranë në Burgdorf (BE), raportoi SRF Meteo. Stuhi breshëri janë raportuar gjithashtu në kantonin Jura dhe në Basel-Stadt.

Pasojat e motit të keq në bujqësi

Stuhitë i kanë paraprirë një fronti të ftohtë, i cili do të vazhdojë të përshkojë Zvicrën edhe sot e premte, duke sjellë rënie të theksuar të temperaturave në vend. Për ditën e sotme Meteosvizzera për jugun e Alpeve parashikon mbulesë të madhe vranësish në mëngjes me reshje të mëtejshme shiu apo stuhi, më të shpeshta përgjatë Alpeve.Në momente kthjellime të ndrojtura sidomos në Sottoceneri. Pasdite kthjellime më të gjera dhe kalim gradual në mot mjaft me diell dhe të thatë duke filluar nga Ticino dhe Moesano. rsi-eb

blank

Kthehet detyrimi i maskës në spitalet e Graubyndenit dhe në disa spitale të Zyrihut

VOAL- Rritja e numrit të rasteve me koronavirus po bën që spitalet të jenë sërish më të kujdesshëm. Disa po rifusin detyrimin e përgjithshëm për të mbajtur maskë: mes tyre ai kantonal i Graubyndenit dhe disa spitale të Zyrihut.

Menaxhmenti i spitalit kantonal të Graubynden ka vendosur që nga nesër, e premte 1 korrik, të jetë e detyrueshme mbajtja e maskës në ambientet e tij: qëllimi është mbrojtja e të gjithë personave të pranishëm në objektin shëndetësor. Shkalla e zënies së pavijoneve normale është rritur pak, tha Dajan Roman, shef i komunikimit në spitalin kantonal të Graubünden. Tani për tani në repartin e terapisë intensive është e qetë.

Disa spitale në kantonin e zyrihut kanë miratuar gjithashtu të njëjtën politikë. Ky është rasti për shembull në Winterthur (KSW), ku të gjithë pacientët, vizitorët dhe stafi janë përsëri të detyruar të mbajnë maska. E njëjta gjë vlen edhe për Spitalin Universitar të Cyrihut (USZ) dhe Spitalin Limmattal. Nga ana tjetër, sipas informacioneve në faqet përkatëse, aktualisht nuk ka asnjë detyrim në spitalin e qytetit të Zyrihut dhe atë të fëmijëve.

Numrat në rritje

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 33,108 infeksione të reja me koronavirus u raportuan në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) të martën (dita e publikimit të të dhënave kombëtare) brenda shtatë ditëve. Në të njëjtën kohë, FOPH regjistroi 14 vdekje të reja dhe 300 shtrime në spital. Një javë më parë, FOPH mori raporte për 24,704 infeksione të reja të konfirmuara, 251 shtrime në spital dhe 11 vdekje. Kjo do të thotë se numri i rasteve është rritur me 34% në një javë. Pranimet në spital janë rritur me 19.5% krahasuar me javën e kaluar. rsi-eb

blank

Fillimvere rekord në Zvicër

VOAL- Ky që po përfundon është qershori i dytë më i nxehtë në Zvicër që nga viti 1864. Kjo është bërë e ditur sot nga MeteoSwiss, duke treguar se në zona të ndryshme të vendit vlerat maksimale ditore kanë arritur vlerat rekord për periudhën.

Në nivel vendi, temperaturat mesatare për muajin në fjalë tejkaluan me 2,7 gradë atë të regjistruar midis viteve 1991 dhe 2020. Vetëm qershori i vitit 2003 ishte më i ngrohtë: 4,7 gradë më i lartë se norma.

Shira të rrëmbyeshëm kanë goditur edhe veriun e Alpeve që nga 22 qershori. Në harkun kohor prej 10 minutash, në Lucernë kanë rënë 19.1 mm dhe në Fahy – 20.5 mm në kantonin Jura. Në të dyja rastet është e para që nga viti 1981. rsi-eb

blank

Njëherë e një kohë ishte Wimbledon para Federerit

VOAL- Njëzet e katër vjet janë praktikisht një përjetësi kur shikon shpejtësinë me të cilën bota po ndryshon. Atëherë është e çuditshme të mendosh se ka kaluar kaq shumë kohë që kur Roger Federer nuk ishte i fundit në shortin kryesor në Wimbledon. Bazelasi do të humbasë thirrjen për herë të parë që nga viti 1998, vit në të cilin ai fitoi turneun kushtuar të rinjve. Madje, që nga edicioni i radhës, 40-vjeçari ka qenë gjithmonë i pranishëm në këtë event, duke e fituar në tetë raste. Paraqitja e fundit daton më 7 korrik 2021, kur ai u mund në çerekfinale nga Hubert Hurkacz.

Pra, le t’i hedhim një sy botës përpara se bari i Londrës të shkelej nga Mbreti Roger: Franca fitoi Kupën e parë të Botës, e luajtur në shtëpi, duke mundur Brazilin 3-0 në finale. Fari i kombëtares multietnike, Zinédine Zidane, fitoi Topin e Artë. Në çiklizëm Marco Pantani fitoi dyshen historike Giro d’Italia-Tour de France, një sipërmarrje që nuk është arritur kurrë nga askush deri tani. Aerosmith “I Don’t Wanna Miss a Thing” dhe Goo Goo Dolls “Iris” komanduan paradën e hitit, ndërsa “Titanic” mori çmimet Oscar (11!).

Në fushën teknologjike, Microsoft lansoi sistemin operativ “Windows 98”, ndërkohë që lindi motori i kërkimit “Google”. 1998 është viti i krijimit të Euros, e cila më pas doli në qarkullim më 1 janar 1999. Një vit në të cilin vdiqën edhe dy përbindësha të muzikës së shenjtë si Lucio Battisti dhe Frank Sinatra. Një botë tjetër, një epokë tjetër, e cila të lejon të vlerësosh edhe më shumë karrierën dhe madhështinë e një prej më të mëdhenjve, të aftë të na emocionojë në Londër për 22 edicione radhazi. rsi-eb

blank

Swiss Touring Club: Do të jetë një verë me trafik rekord

VOAL- Pas dy vitesh pandemie, zviceranët janë gati të kthehen në makinë për pushimet verore dhe kjo do të jetë një verë me kolona të gjata dhe pritje rraskapitëse në Gotthard: Swiss Touring Club pret trafik rekord drejt Mesdheut në javët e ardhshme.

“Ne presim që pushimet e vozitjes të jenë më të njohura se kurrë,” tha CEO Jürg Wittwer në “SonntagsZeitung” të së dielës. Pretendimi bazohet në të dhënat nga një sondazh i kryer nga TCS.

Shumë njerëz do të zgjedhin udhëtimin me makinë në vend të fluturimeve, edhe falë grevave të punonjësve të kompanive low cost (për shembull në Itali dhe Spanjë ditët e fundit), anulimeve të qindra lidhjeve nga kompani të shumta, përfshirë zvicerane, për shkak të mungesës. të personelit dhe kaosit të aeroportit që kemi parë kohët e fundit.

Përveç Italisë, TCS parashikon se nga trafiku i pasagjerëve do të preken veçanërisht edhe Franca, Kroacia dhe Spanja. Me nisjet, rritet edhe rreziku i shqetësimit jashtë vendit në rast të problemeve me automjetet. Aktualisht, punëtoritë dhe shërbimet e asistencës në anë të rrugës kanë shumë pak staf për të përballuar sasinë e madhe të trafikut, shpjegoi Wittwer. Për më tepër, paralajmëroi ai, zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar ndonjëherë dështojnë, që do të thotë se pjesët rezervë dhe makinat me qira mund të mungojnë për të vazhduar përfundimisht udhëtimin. rsi-eb

blank

Zvicër: Transport publik shumë i sigurt për pasagjerët

Asnjë vdekje midis udhëtarëve me autobus, tren, varkë, tramvaj dhe teleferik më 2021 në Zvicër

VOAL- Niveli i sigurisë në transportin publik mbetet i lartë, të paktën për udhëtarët. Nga ana tjetër, numri i aksidenteve me punonjës të kompanive të kontraktuara apo kompanive të ndërtimit ishte relativisht i lartë. Kjo është ajo që del nga një raport i publikuar të martën nga Zyra Federale e Transportit.

Në dokument, Zyra Federale e Transportit thekson se rreziku i humbjes së jetës në makinë është 68 herë më i madh se ai i udhëtimit me tren. Për çiklistët është 782 herë më e lartë dhe për motoçiklistët madje 1776 herë. Niveli i sigurisë është gjithashtu shumë i lartë në sektorin e teleferikut dhe lundrimit.

Në vitin 2021 ka pasur gjithsej 189 aksidente të rënda (2020: 177) me 15 të vdekur (27) dhe 133 lëndime të rënda (121). Viktimat e aksidenteve fatale ishin punonjës të kompanive të transportit, punëtorë të kompanive të ndërtimit apo persona që ndodheshin ilegalisht në objektet e transportit publik. Nuk pati të vdekur mes pasagjerëve.

Duhet theksuar se në katër vitet e mëparshme numri i vdekjeve ishte pothuajse dyfishi. Pavarësisht pikut të regjistruar në vitin 2019 (169), të lënduarit rëndë mbetën relativisht të qëndrueshëm me kalimin e kohës.

Aksidentet e rënda, vijon Zyra Federale e Transportit, i atribuohen kryesisht gabimeve njerëzore. Gjatë katër viteve të fundit, numri i ngjarjeve për këtë shkak është rritur pak, por dëmi i njerëzve është ulur. Lëvizjet e manovrimit dhe puna në zonën hekurudhore janë veçanërisht të rrezikuara. Për këtë arsye, këtë vit do të ketë kontrolle shtesë nga Konfederata.

Zyra Federale e Transportit thekson se Zvicra është në krye të sigurisë ndërkombëtare në vendkalimet në nivel për shkak të numrit të vogël të ngjarjeve dhe lëndimeve personale. Kjo shpjegohet me rizhvillimin sistematik të vendkalimeve të kërkuara nga kompanitë hekurudhore. rsi-eb

blank

Covid, java e tretë e rritjes në Zvicër

Pacientët me Covid në spitalet zvicerane janë dyfishuar që nga fillimi i muajit

 

VOAL- Rastet e koronavirusit në Zvicër kanë shënuar rritje për të tretën javë radhazi. Po rriten edhe shtrimet në spital dhe vdekjet në lidhje me Covid-19.

Të dhënat javore të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, midis 14 dhe 21 Qershorit, tregojnë 24’704 infeksione, kundrejt 16’610 të regjistruar një javë më parë, me mesataren ditore në rritje me më shumë se 25%.

Ditët e fundit, më shumë se 40% e testeve të analizuara në laborator rezultuan pozitive, ndërsa në fillim të muajit proporcioni ishte ende rreth 20%.

Në spital për shkak të sëmundjes përfunduan 251 persona, ndërsa në shtatë ditët e mëparshme ishin 107. Aktualisht janë të shtruar 598 pacientë me Covid, 30 prej tyre në reanimacion. Një javë më parë ishin përkatësisht 371 dhe 18. Që nga fillimi i muajit, numri i pacientëve në spitale është dyfishuar.

Gjithashtu ka një rritje të vdekjeve të lidhura me koronavirusin, me 11 vdekje në 7 ditët e fundit, nga 6 javën e kaluar. Vdekjet e lidhura me këtë sëmundje prekin gjithmonë shtresat më të vjetra të popullsisë, por javët e fundit ka pasur vdekje të një 30-vjeçari, një 40-vjeçari dhe disa 50-vjeçarë. rsi-eb

blank

Makinat elektrike gjithnjë e më të pranishme në Zvicër

VOAL- Numri i makinave elektrike në rrugët zvicerane është rritur në vitin 2021 dhe që nga fillimi i vitit 2022, sipas një sondazhi të komparatorit online bonus.ch. Nëse, në fillim të vitit 2021, 3,2% e të anketuarve zotëronin një makinë të këtij lloji, shifra u rrit në 5,5% në vitin 2022. Tendenca konfirmohet edhe nga Enti Federal i Statistikave, sipas të cilit 15% e automjeteve të regjistruara ishin me motor vetëm nga energjia elektrike, me një rritje prej 57% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Megjithatë, kjo alternativë me vështirësi po imponohet në treg. Edhe pse pothuajse një e katërta e të anketuarve thonë se synojnë të blejnë një automjet të këtij lloji, 70.1% nuk ​​planifikojnë të blejnë një të tillë. Polarizim ka edhe në rajonet gjuhësore. Zviceranët italianë, në fakt, thonë se janë më entuziastë, me 30.7% që thonë se janë pro blerjes së një të tillë, krahasuar me 4.1% të zviceranëve gjermanë.

Në qendër të diskutimit është ndikimi ekologjik. Disa nga pjesëmarrësit në anketë janë pro energjisë elektrike për shkak të ndikimit më të ulët ekologjik në përdorimin e përditshëm, por në të njëjtën kohë shprehen të shqetësuar për ndotjen që i shkakton ekosistemit prodhimi i baterive. rsi-eb

blank

Konferenca Ndërkombëtare për Ukrainën: Do të ketë një “Deklaratë të Luganos”

Ignazio Cassis dhe Norman Gobbi, filmuar këtu pak para fillimit të takimit me mediat në Bellinzona

 

VOAL- Qëllimi është nënshkrimi i një “Deklarate të Luganos” për rindërtimin e Ukrainës. Ajo u zbulua të hënën, në një konferencë shtypi në Bellinzona, nga Ignazio Cassis, i cili me Norman Gobbi dhe Matteo Cocchi ilustroi detajet e para në lidhje me Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës të planifikuar për 4 dhe 5 korrikun e ardhshëm.

Kryetari i Konfederatës ishte ai që nisi diskutimin, duke pohuar se qëllimi i këtij takimi është të përcaktojë prioritetet, metodën dhe parimet e rindërtimit të vendit të shkatërruar nga konflikti.

Detaje mbi konferencën e Luganos

“Procesi politik dhe diplomatik do të jetë i gjatë dhe kompleks”, shtoi Cassis. Prandaj, Zvicra duhet të presë disa vite përpjekje. Është konfirmuar prania e disa liderëve evropianë, ndërsa pjesëmarrja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky është ende e pasigurt.

Më pas fjala iu kalua Norman Gobbit i cili nënvizoi shikueshmërinë e madhe ndërkombëtare që URC2022 do të sjellë në Ticino dhe Lugano. “Pritja e kësaj Konference është kontributi ynë i vogël për paqen dhe rindërtimin e Ukrainës”, vazhdoi Këshilltari Shtetëror.

Përsa i përket sigurisë, komandanti i policisë kantonale tha se ishte “i qetë” dhe ritheksoi bashkëpunimin e madh mes ushtrisë, autoriteteve dhe forcave policore. Matteo Cocchi përfundoi duke deklaruar se synimi mbetet sigurimi i mbrojtjes maksimale dhe shqetësimi sa më i vogël i mundshëm për popullatën dhe aktivitetet tregtare. Për këtë janë projektuar dy zona: një e kuqe, jashtë kufijve të popullsisë dhe një blu ku mund të aksesohet, por ku do të ketë më shumë kontrolle policore. rsi-eb

blank

Zvicër: Një milion infeksione priten gjatë verës

Tanja Stadler ju fton të bëni siç bën ajo: përdorni një maskë në transportin publik dhe në objektet e kujdesit shëndetësor

 

VOAL- Koronavirusi gjatë verës në Zvicër ka të ngjarë të infektojë më shumë se një milion njerëz. Kështu u shpreh në një intervistë të publikuar në Blick nga ish-kreu i task-forcës federale Covid-19, Tanja Stadler. “Supozohet se rreth 15% e popullsisë do të infektohet,” tha eksperti i biostatistikës në ETH Zyrih, i cili monitoron nga afër ecurinë e pandemisë për momentin në variantin shumë të transmetueshëm BA.5 të Omicron. Në dritën e të dhënave të reja që tregojnë se “numri aktual i rasteve është shumë më i lartë se në dy verat e fundit”, ai bën thirrje për kujdes edhe pse “me variantet që qarkullojnë aktualisht, nuk duhet të kemi më frikë nga një mbingarkesë në intensiv. repartet e kujdesit. , por repartet normale ende duhet të merren me më shumë pacientë Covid-19.”

Shumica e personave që do të infektohen në muajt në vijim nuk do të testohen dhe për këtë arsye shumë raste nuk do të raportohen, thekson 41-vjeçari. Tashmë sot në bazë të mostrave të ujërave të zeza, supozohet se ka më shumë se 80,000 infeksione të reja në javë, ndërsa Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) të martën e kaluar njoftoi se kishte regjistruar 16,610 teste pozitive në shtatë ditë. Deri më tani, sipas të dhënave të përditësuara deri të martën e kaluar, në Zvicër infeksionet e regjistruara zyrtarisht që nga fillimi i pandemisë kanë qenë 3.7 milionë me 53.708 të shtruar në spital dhe 13.357 të vdekur nga Covid-19.

Antitrupat në 97% të popullsisë

“Të dhënat më të fundit tregojnë se 97% e popullsisë së rritur në Zvicër kanë antitrupa kundër Covid-19 falë vaksinave, por edhe për shkak të infeksioneve”, shpjegoi Tanja Stadler e cila nuk guxon të parashikojë se kur do të përfundojë pandemia e Covid-19. . “Në planin afatgjatë, gjithçka do të funksionojë. Megjithatë, në vitet e ardhshme, me siguri do të ketë ende valë në verë. Por tani ne e dimë se si të mbrohemi. Dhe ne kemi një vaksinim shumë efektiv dhe shumë mjete. Ne jemi shumë më mirë se në fillim të vitit 2020”.

Këshilla është të vazhdoni të përdorni maskën pasi Covid-19 nuk është grip. “Në rast infektimi me Omicron shohim pasoja shumë më të rënda afatgjata sesa në rastin e gripit, veçanërisht në popullatën e re”, nënvizon ish-presidenti i task-forcës, i cili vazhdoi punën për këtë çështje edhe pas shpërbërjes së grupi i ekspertëve marsin e kaluar. Edhe me dy përforcues, vaksinimi nuk ofron mbrojtje të plotë. Sipas Tanja Stadler, injeksioni i katërt do të ishte i dobishëm për njerëzit më vulnerabël që iu nënshtruan tërheqjes muaj më parë. rsi-eb

blank

Natë tropikale në Zvicër

VOAL- Vende të shumta në Zvicër, natën midis të shtunës dhe të dielës, panë kolonën e merkurit të ngrihej mbi 20 gradë. Nje nate e vertete tropikale ishte pra ajo qe preku Konfederaten dhe jo vetem ne zonat e prekura nga foehn.

Në orën 4.20 të së dielës, termometri ishte ende 28.0 gradë në Gersau në Schwyz, 27.3 në Altdorf në kantonin Uri, 26.3 në Oberriet/Kriessern në St. Gallen dhe 26.2 në Evionnaz në Valais. Sipas MeteoNews, mbrëmjen e së shtunës në orën 22.00, temperatura ishte ende afër 30 gradë si në Bazel ashtu edhe në Gjenevë.

Brenda rrymave jugperëndimore që vinin nga Afrika Veriore, përveç ajrit të nxehtë, rrodhi edhe pluhuri i Saharasë, i cili i dha qiellit këtë mëngjes (shih foton në fillim të artikullit) një nuancë të lehtë rosacea.

Temperaturat maksimale të dielën do të lëvizin ndërmjet 32 ​​dhe 36 gradë. Sipas SRF Meteo nuk përjashtohet as kalimi i pragut prej 37 gradësh pasdite, çka do të paraqiste një rekord të ri për muajin qershor. Të paktën 30 gradë priten edhe në ditët në vijim. rsi-eb

blank

Zvicër- Kostoja e jetesës, një marrëveshje në parlament e mundur

Propozimet për të mbështetur të moshuarit dhe më të rrezikuarit mund të shohin një konvergjencë midis SVP, PS dhe Qendrës

 

VOAL- Më shumë para për pensionistët dhe lehtësim nga primet e sigurimit shëndetësor për qytetarët me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Pas refuzimit të propozimeve të SVP për uljen e çmimit të benzinës, në Kuvend po dalin propozime të tjera për të luftuar inflacionin dhe për të ruajtur fuqinë blerëse. Në veçanti, ideja e përshtatjes së shpejtë të pensioneve të AHV-së për t’u rritur mund të fitojë një shumicë sepse Aleanca e Qendrës, PS dhe SVP po e mbështesin atë.

Socialistët dhe Aleanca e Qendrës u bashkuan dhe paraqitën dy mocione. “Kërkojmë një seancë të jashtëzakonshme në vjeshtë, sepse në atë kohë do të ketë rritje të çmimeve të sigurimeve shëndetësore të cilave do t’i shtohet edhe inflacioni. Politika duhet të mbrojë të moshuarit dhe më të dobëtit”, thotë kryetari i Aleancës së Qendrës. Gerhard Pfister.

Konkretisht, qendra e majtë kërkon që pensionet e AHV-së të përshtaten shpejt në bazë të kostos së jetesës dhe një rritje prej 30% të kontributeve federale për primet e sigurimit shëndetësor. SVP ka paraqitur gjithashtu mocione: për shembull, kërkon që të gjitha primet të zbriten nga taksa e drejtpërdrejtë federale, por edhe t’u jepet rritja pensionistëve.

Për mundësinë e gjetjes së shumicës në Parlament, presidenti i SVP Marco Chiesa përgjigjet pozitivisht: “Unë mendoj se po, çështja e fuqisë blerëse është thelbësore dhe ne jemi absolutisht të hapur për të diskutuar. Për këtë arsye, ne kemi bërë një mocion të qartë që shkon në këtë drejtim”. rsi-eb


Send this to a friend