VOAL

VOAL

Le Matin Dimanche: “Mafia shqiptare në Zvicër merr në dorë trafikun e të gjitha llojeve të drogës”

February 19, 2017
blank

Komentet

blank

Hakerët pro-rusë shenjestrojnë faqen e internetit të Parlamentit Zviceran

VOAL- Një grup hakerësh pro-rusë thuhet se qëndron pas keqfunksionimeve që kanë prekur faqen e internetit të Parlamentit Zviceran prej dy ditësh. Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar, por sipas informacioneve tona, besohet se për sulmin ishin hakerët, të cilët ndërmorën një veprim të tillë si hakmarrje ndaj vendimit të Këshillit të Shteteve për të lehtësuar rregullat për rieksportin e armëve në Ukrainë.

Faqja është prekur nga një i ashtuquajtur sulm i disponueshmërisë, i cili është një ndërhyrje e shkaktuar nga një mbingarkesë kërkesash. Megjithatë, sipas Florian Schütz, delegat federal për sigurinë kibernetike, përveç ngadalësimeve në aksesin në sistem, “nuk kishte akses në sistemet e brendshme dhe nuk u vodhën të dhëna”.

Për ekspertin, forma të reja sulmesh janë vërejtur që nga fillimi i luftës: “Megjithatë, ne nuk vërejmë një rritje të konsiderueshme – siguron Schütz – Shërbimet e inteligjencës po monitorojnë situatën dhe janë të përgatitur”. Pas asaj që ndodhi, tashmë janë marrë kundërmasa. rsi-eb

blank

Berset kërkon rikonfirmim në Këshillin Federal Zviceran

Presidenti zviceran Alain Berset inauguroi Forumin Ekonomik Zviceran

Presidenti i Konfederatës, në margjinat e Forumit Ekonomik Zviceran, deklaroi synimin e tij për të dalë përsëri në Këshillin Federal: “Ka ende shumë për të bërë”.

 

VOAL- Në dhjetor Alain Berset do të jetë në garë. Presidenti i Konfederatës dëshiron të kandidojë sërish në zgjedhjet e ardhshme të Këshillit Federal. Ai vetë e tha këtë për SRF News me rastin e Forumit Ekonomik Zviceran, i cili u hap të enjten në Interlaken (BE).

“Ka ende shumë për të bërë”, u përgjigj 51-vjeçari kur u pyet se pse do të kandidonte sërish në dhjetor. “Kam disa dosje shumë të rëndësishme në tavolinë dhe dua t’i përfundoj”, ka vazhduar Berset.

Me këtë njoftim, ministri nga Friburgu, i cili drejton Departamentin e Brendshëm Federal që nga viti 2012, konfirmon momentin e ripërtëritjes së besimit tek opinioni publik pas skandaleve që e kanë goditur, ose më saktë e kanë prekur vitin e fundit. Për të gjitha polemikat për rrjedhjen e lajmeve nga Departamenti i tij, i ashtuquajturi “Corona-Leaks”, nëpërmjet ish-bashkëpunëtorit të tij Peter Lauener, për të cilat, megjithatë, ministri tha se nuk kishte dijeni; por shkelja e hapësirës së kufizuar ajrore gjatë drejtimit të një avioni me një motor të marrë me qira e bëri atë gjithashtu një temë të ironive.

Por popullariteti i tij nuk duket se është prekur, siç u konfirmua janarin e kaluar, në mes të krizës “Corona-Leaks”, një sondazh i kryer nga qendra kërkimore Sotomo për “NZZ am Sonntag”: sondazhi vendosi Alain Berset. në vendin e tretë, i paraprirë vetëm nga Elisabeth Baume-Schneider dhe Viola Amherd. rsi-eb

blank

Këshilli Kombëtar kërkon të mos u lejohet mafiozëve hyrja në Zvicër

VOAL- Të mërkurën, Këshilli Kombëtar miratoi një mocion nga Marco Romano i lindur në Ticino për të ndaluar hyrjen në Zvicër për të gjithë ata që janë dënuar përfundimisht për veprimtari mafioze në Itali. Objekti u pranua me 127 vota kundër 46 (14 abstenime). Dosja i kalon Shteteve.

Shqetësues është niveli i infiltrimit në Zvicër të aktorëve të lidhur me krimin e organizuar të tipit mafioz, argumenton deputeti centrist, sipas të cilit masa e propozuar tashmë po zbatohet pjesërisht, por jo në mënyrë sistematike dhe të koordinuar.

Kushdo që është dënuar për shoqata të tipit mafioz ose krime të tjera të rënda të lidhura me to, nuk do të mund të hynte më ligjërisht në Konfederatë.

Këshilli Federal ishte kundër, pasi masa të tilla tashmë po urdhërohen dhe, sipas qeverisë, duhet të vendosen rast pas rasti. Për më tepër, tha Ministrja e Drejtësisë Elisabeth Baume-Schneider, informacioni i nevojshëm për të zbatuar ndalimin, të tilla si të dhënat kriminale, mund të merren vetëm me përpjekje të konsiderueshme. rsi-eb

blank

Papunësia në Zvicër nën 2%

VOAL- Ende të dhëna pozitive për tregun e punës në Zvicër: shkalla e papunësisë ra nën pragun 2% muajin e kaluar.

Në Zyrat Rajonale të Punësimit në fund të muajit maj janë regjistruar 88 076 punëkërkues. Kjo korrespondon me një rënie prej 2,458 krahasuar me muajin paraardhës. Më tej, në raport me të njëjtin muaj të vitit 2022, ka pasur një rënie prej 9,928 njësi (-10,1%).

Kështu, norma përkatëse, siç është raportuar sot, të mërkurën, nga Sekretariati Shtetëror për Ekonominë (SECO), ka rënë nga 2% në 1.9%. Një vlerë më e ulët për muajin maj është shënuar për herë të fundit në vitin 2001, me 1.5%.

Marsin e kaluar, pjesa e të papunëve tashmë kishte rënë me një të dhjetën tjetër të përqindjes, duke u vendosur në 2%. Në prill, megjithatë, shifra kishte mbetur e pandryshuar. rsi-eb

blank

Zvicër: Dritë jeshile edhe për energjinë e erës

VOAL- Parlamenti zviceran miraton përshpejtuesin për projektet e mëdha të fermave të erës tashmë në një fazë të avancuar. Këshilli Kombëtar sot (e martë) u rreshtua me atë të Shteteve në pikat e fundit të propozimit që synon t’i japë shtysë procedurave të autorizimit. Prandaj, projekti, i mbështetur edhe nga qeveria, është gati për votim përfundimtar.

Lejet e ndërtimit për turbinat e erës me interes kombëtar dhe për të cilat tashmë ka hyrë në fuqi masterplani do të lëshohen në të ardhmen nga kantonet, ndërsa aktualisht këtë detyrë e kanë komunat. Qëllimi është të zvogëlohet numri i ankesave, të cilat do të jenë të pranueshme vetëm para gjykatës më të lartë kantonale. Një ankim në Gjykatën Federale do të jetë i mundur vetëm për të sqaruar çështjet ligjore parimore.

Megjithatë, komunat nuk do të harrohen: ato duhet të kenë miratuar tashmë projektet në një fazë të hershme të planifikimit. Një sqarim i dëshiruar nga “senatorët” dhe që këshilltarët kombëtarë e pranuan sot.

Procedura e përshpejtuar do të zbatohet për projektet e fermave me erë me interes kombëtar derisa të instalohen 600 MW.

Një pakicë democentrike synonte t’i jepte më shumë peshë vullnetit të qytetarëve. “Popullsia është shpesh kritike për ndërtimin e parqeve me erë, ne duam që ata të jenë në gjendje të shprehen në votime,” tha Christian Imark (SVP/SO). Megjithatë, propozimi u refuzua me 136 vota kundër 53. rsi-eb

blank

Zelensky do t’i drejtohet Parlamentit Zviceran më 15 qershor

VOAL- Video-mesazhi i shpallur nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky drejtuar dhomave federale do të transmetohet të enjten më 15 qershor në orën 14.00 në një ekran në sallën e Këshillit Kombëtar. Data – e rënë dakord me Kievin – u njoftua të hënën nga Kryetari i Dhomës Popullore Martin Candinas.

Ishte ambasada e Ukrainës që kërkoi që Zelensky të mund të kontaktonte legjislaturën zvicerane, ngjashëm me atë që ai ka bërë tashmë me ato të shumë vendeve të tjera. Zyrat e dy Dhomave kishin dhënë pëlqimin pak kohë më parë, por ende nuk ishte përcaktuar momenti.

Thomas Aeschi, kreu i grupit të SVP, kritikoi menjëherë këshillueshmërinë e një ndërhyrjeje të tillë, e parë si një mënyrë për të ndikuar në debatin për eksportet e armëve, le të bëhet e ditur nga rubrikat e gazetës Tamedia se shumica e deputetëve democentristë nuk do të jenë të pranishëm. në klasë. rsi-eb

blank

Një monedhë për 175 vjetorin e Kushtetutës Zvicerane

VOAL- Mint Federal Swissmint do të lëshojë një monedhë përkujtimore për të shënuar 175 vjetorin e Kushtetutës Federale të Zvicrës. I prezantuar zyrtarisht të hënën nga këshilltarja federale Karin Keller-Sutter, disku metalik i krijuar nga artisti i Solothurnit Peter Salzmann do të jetë i disponueshëm për blerje gjatë festimeve që do të mbahen më 1 dhe 2 korrik 2023 në Bernë.

blank

Disku metalik u krijua nga artisti soloturnas Peter Salzmann

 

“Gjatë 175 viteve, kushtetuta gjithashtu ka evoluar me ndryshimet në shoqërinë tonë. Por kushtetuta e parë federale ishte një goditje e vërtetë gjeniale: me të, paraardhësit tanë krijuan një bazë institucionale për Zvicrën në një kohë shumë të shkurtër që është edhe sot e qëndrueshme”, theksoi këshilltarja federale.

Preambula e Kushtetutës Federale është riprodhuar në mënyrë simbolike në faqen kryesore të monedhës, ndërsa dy engjëj që mbajnë flamurin zviceran janë paraqitur në anën e pasme. Monedha do të vijë në dy versione: ajo e argjendtë me vlerë nominale 20 franga dhe e disponueshme në tirazh prej 10 mijë copë, ndërsa ajo e artë, nga e cila 5 mijë copë do të prehen, do të ketë një vlerë prej 50 frangash. rsi-eb

blank

Zvicra bllokon eksportet indirekte të armëve në Ukrainë

Fotografi nga një protestë në mbështetje të Ukrainës në Zvicër.

 

Parlamenti zviceran më 1 qershor hodhi poshtë një projektligj që kërkonte mundësimin e transferimit të armëve nga Zvicra në Ukrainë.

Shumica e anëtarëve të Këshillit Kombëtar Zviceran votuan kundër këtij propozimi që ishte hartuar nga komiteti i politikës së sigurisë të dhomës më të madhe parlamentare të vendit.

Asambleja Federale e Zvicrës përbëhet nga Këshilli Kombëtar dhe Këshilli më i vogël i Shteteve.

Projektligji që mbante emrin “Lex Ukraine” do të kishte lejuar shtetet e tjera të dërgonin materiale luftarake të prodhuara nga Zvicra në Ukrainë.

Ligjet e Zvicrës neutrale ndalojnë mbështetjen për vendet e përfshira në akte lufte.

Prandaj, Zvicra deri më tani ka refuzuar t’i japë Gjermanisë lejen për të kaluar municionet zvicerane – të blera vite më parë për tankun gjerman Leopard – në Ukrainë.

Sipas ligjeve të saj të neutralitetit dhe një embargoje të veçantë për armët, Zvicra e ka të ndaluar të dërgojë armë direkt në Ukrainë.

Ministrja zvicerane e Mbrojtjes, Viola Amherd, përmes një letre më 1 mars tha se një shitje e mundshme e një pjese të flotës së tankeve zvicerane do të kërkonte që Parlamenti zviceran të deklaronte zyrtarisht se tanket janë jashtë shërbimit.

Ushtria zvicerane aktualisht ka 134 tanke Leopard 2 në shërbim dhe një 96 të magazinuara. Qeveria nuk kishte bërë të ditur numrin e tankeve që Gjermania ka kërkuar t’i blëjë, por një zyrtar zviceran tha se një gjë e tillë mund të bëhej me një numër të kufizuar të tankeve.

Zvicra më parë ka bllokuar kërkesat e Gjermanisë, Spanjës dhe Danimarkës për të lejuar ri-eksportimin e municioneve të prodhuara në Zvicër, në Ukrainë.

Por çështja po bëhet gjithnjë e më përçarëse në Zvicër, ku duket se Ukraina ka mbështetje të gjerë në publik dhe politikë, duke bërë që të shtohet presioni ndaj qeverisë për t’i dhënë fund ndalimit të eksporteve të armëve zvicerane në zonat e luftës.

Thirrjet nga fqinjët evropianë për Zvicrën për të lejuar transferime të tilla në Kiev janë shtuar, dhe dy komitetet e sigurisë së Parlamentit kanë rekomanduar që rregullat të lehtësohen. rel

blank

Bumi i refugjatëve turq në Zvicër

Arsyet e arratisjeve nga Turqia janë përndjekja politike

Që nga fillimi i vitit fenomeni është përshpejtuar – Janë mbi të gjitha burrat e rritur që ikin, të përndjekur politik nga një qeveri që i konsideron të barabartë me “terroristët”

 

VOAL- Që nga fillimi i vitit, shtetasit turq kryesojnë listën e azilkërkuesve në Zvicër, duke përjashtuar ukrainasit. Nuk është një renditje statike, duke qenë se që prej muajit shkurt Turqia si vend i origjinës ka kaluar Eritrenë, Sirinë dhe Afganistanin.

Kryesisht burra të rritur ikin në Konfederatë, sipas të dhënave nga Sekretariati Shtetëror për Emigracionin. Nëse deri para disa vitesh ata ishin kryesisht refugjatë kurdë, pas grushtit të dështuar të 2016-ës kanë ardhur gjithnjë e më shumë njerëz që besohet se janë pranë lëvizjes gyleniste, një grup që qeveria turke e konsideron “terrorist” dhe në origjinën e tentativës. grusht shteti.

Prandaj, përndjekja politike është arsyeja kryesore për rritjen e kërkesave për azil, sipas Lionel Walter nga Organizata Zvicerane për Ndihmën e Refugjatëve. “Turqia është vendi në botë me më shumë “terroristë” – dhe këtë e them në thonjëza – dhe është një problem i krijuar nga ligjet që lejojnë shumë njerëz të klasifikohen si terroristë dhe për rrjedhojë të burgosen”, u shpjegoi Walter kolegëve në. Radio SRF. Sipas tij, mjafton një koment kritik në rrjetet sociale për ta gjetur veten të paditur. Një represion që do të ishte shtuar gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet presidenciale.

Megjithatë, kjo gjithashtu u lejon shumë njerëzve të dokumentojnë mirë kërkesën e tyre për azil, duke ekspozuar dokumentet e një procedimi penal, kujton Walter.

Situata e vështirë ekonomike në Turqi, me inflacion galopant, megjithatë nuk jep të drejtën e azilit. Por kërkesat nga Turqia – sipas Sekretariatit Shtetëror për Emigracionin – janë pranuar mbi mesataren, dy nga tre janë të suksesshme. rsi-eb

blank

Zvicra për mbretëreshën Tina Turner, homazh i fansave dhe institucioneve

Përpara portës së “Kështjellës” së Tina Turner në Goldküste të Zyrihut

Shumë admirues vendosën lule dhe qirinj përpara vilës së saj në Küsnacht – Berset: “Bota humbet një ikonë” – Bashkia: “Ajo ishte shumë e lidhur me komunitetin tonë”

 

VOAL- Shumë fansa të Tina Turner, pas lajmit për vdekjen e saj të mërkurën në moshën 83-vjeçare, filluan të vendosin lule dhe qirinj para shtëpisë së yllit të rock-ut në Küsnacht. Mes dhjetëra buqetave të depozituara përpara portës së madhe prej hekuri të farkëtuar të Kalasë Algonquin, në liqenin e famshëm Goldküste të Zyrihut, ishte një shënim i shkruar me dorë: “Ti je thjesht më e mira”.

“Jam i tronditur”, tha një tifoze slloveen 48-vjeçare që jeton aty pranë, duke mbajtur lotët. “Nuk e prisja të ndodhte kaq shpejt. Pse vallë?” Sepse ajo është mbretëresha, mbretëresha e të gjitha grave. Unë e dua Tinën”, u përgjigj ajo.

Turmat u grumbulluan te porta, e cila ishte e rrethuar nga dy kolona të mëdha të ndriçuara që shkruanin “Algonquin” me germa ari. Të gjithë prisnin radhën për të vendosur buqeta dhe qirinj të mëdhenj në vazo qelqi të kuqe. Një këngë e Tina Turner po luhej nga një prej makinave të parkuara aty pranë.

“Është një ditë shumë e trishtuar”, tha një tjetër admiruese e mbretëreshës së rrokut. “Jam rritur me fëmijët e Tina Turnerit dhe jetoj këtu afër. I kam dëgjuar gjithmonë këngët e saj dhe jam shumë e trishtuar për largimin e saj,” vazhdoi ajo. “Unë thjesht doja të isha këtu.”

Këngëtarja ishte shpërngulur në Zvicër në vitin 1995 me partnerin e saj, gjermanin Erwin Bach, 67 vjeç. Në vitin 2013, tre muaj pasi u martua me Bach dhe mori nënshtetësinë zvicerane, ajo hoqi dorë nga shtetësia e saj amerikane.

Ajo duhej të mësonte kulturën qytetare gjermane dhe zvicerane për të kaluar testet e nevojshme për natyralizim dhe shtypi vendas e quajti atë një qytetare model.

“Bota ka humbur një ikonë”, shkroi presidenti zviceran Alain Berset në Twitter. Mendimet e mia janë me familjen dhe miqtë e kësaj gruaje të jashtëzakonshme që kishte gjetur një shtëpi të dytë në Zvicër”.

“Tina Turner ka frymëzuar njerëzit në mbarë botën me zërin e saj unik dhe ka prekur shumë njerëz në Küsnacht me ngrohtësinë dhe modestinë e saj”, tha bashkia e qytetit në një deklaratë.

“Ajo ishte një qytetare krenare e Küsnacht,” shtoi ai, duke vlerësuar lidhjen e saj të ngushtë me komunitetin dhe duke kujtuar se ajo kishte sponsorizuar një varkë shpëtimi të quajtur “Tina” dhe kishte dhuruar dritat e Krishtlindjeve.

Tina Turner dhe Erwin Bach kishin kohë që e kishin dhënë me qira kështjellën e tyre për shkak të kufizimeve për të huajt për të blerë prona në Zvicër. Në vitin 2021, ata blenë një pronë të re në komunën e Staefa në bregun verior të liqenit të Zyrihut për 76 milionë dollarë.

Në atë kohë, zoti Bach i tha gazetës Handelszeitung se prona prej 22,300 metrash katrorë, me një pishinë dhe një zonë private buzë liqenit, do t’i shërbente çiftit si një “strehim i ri fundjavë”.

Në vitin 2021, Universiteti i Bernës i dha një doktoratë nderi për “veprën e saj unike muzikore dhe jetën artistike”. rsi-eb

blank

Tina Turner – “Mbretëresha e Rock’n Roll” ka vdekur

Voal.ch – “Mbretëresha e rock and roll-it” ishte 83 vjeç.  Ajo vdiq në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Zyrihut

Tina Turner është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i saj, sipas raportimeve të Sky News.

“Tina Turner, mbretëresha e rock and roll-it, vdiq paqësisht sot në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Zyrihut.

Me largimin e saj nga kjo jetë, bota po humbet një model dhe legjendë të muzikës.”

Turner e kishte filluar karrierën e tij në vitet 1950, gjatë viteve të para të rock and roll, dhe më pas evoluoi në një fenomen të MTV.

Në videon për këngën e saj në krye të listës, “What’s Love Got to Do with It”, në të cilën ajo e quajti dashurinë “një emocion të dorës së dytë”, Turner mishëroi stilin e viteve ’80 ndërsa ecte në rrugët e Nju Jorkut me flokët e saj bjonde, veshur një xhaketë xhins, minifund dhe taka stiletto.

E mbiquajtur “Mbretëresha e Rock and Roll”, Turner fitoi gjashtë nga tetë çmimet e saj Grammy në vitet 1980. Gjatë dekadave ajo pati sukses me një duzinë këngësh në Top 40, duke përfshirë “Typical Male”, “The Best”, “Private Dancer” dhe “Better Be Good to Me”.

Shfaqja e saj e vitit 1988 në Rio de Zhaneiro tërhoqi 180,000 njerëz dhe mbetet një nga koncertet që ka tërhequr më shumë audiencë për një artist të vetëm./RSI.CH/EB

 

blank

Berset; Numri i civilëve të vrarë në Ukrainë është “i patolerueshëm”

Presidenti i Konfederatës, Alain Berset dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres

Përpara se të kryesonte një debat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Presidenti i Konfederatës nënvizoi gjithashtu lidhjet midis urisë dhe konfliktit

 

VOAL- Presidenti i Konfederatës, Alain Berset, shpreh keqardhjen për numrin “të patolerueshëm” të civilëve të vrarë në luftën në Ukrainë. Të martën në OKB në Nju Jork, ai u përpoq gjithashtu ta rikthejë çështjen e urisë në konflikt në axhendën ndërkombëtare.

Gati gjysma e viktimave të fundit civile në konflikte janë në Ukrainë, tha Berset për shtypin. Por në përgjithësi, luftërat marrin më shumë jetë në planin afatgjatë për shkak të efekteve që ato shkaktojnë.

Presidenti i Konfederatës kryeson një debat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën pasdite me pjesëmarrjen e Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres.

70% e njerëzve që vuajnë nga kequshqyerja akut janë në një vend në konflikt. Këshilli ka miratuar rezoluta për të luftuar urinë e shkaktuar nga lufta në të kaluarën, por situata është përkeqësuar më tej. “Ne kemi mjetet, nevoja për të vepruar është e njohur, drejtimi që duhet ndjekur është i njohur,” thotë Berset. Por çështja duhet të kthehet në qendër të diskutimeve, shtoi ai, veçanërisht gjatë debatit të planifikuar për të martën para organit më të fuqishëm të Kombeve të Bashkuara.

Berset mirëpret zgjatjen e marrëveshjes së grurit

Ndërkohë, Zvicra mirëpret zgjatjen dy-mujore të marrëveshjes për eksportet e drithit nga Ukraina. Duke hapur debatin në Këshillin e Sigurimit, Berset deklaroi se Berna është e gatshme të japë mbështetjen e saj.

Rusia kishte rënë dakord disa ditë më parë për të zgjatur këtë marrëveshje, e cila lejoi rifillimin e eksporteve të dhjetëra milionë tonëve drithë nga Ukraina, pavarësisht luftës. Por Moska është e zemëruar për dështimin e saj për të përmbushur një marrëveshje të dytë për të lehtësuar eksportet e saj të plehrave.

Për Kombet e Bashkuara, nisma e grurit ka shmangur një fatkeqësi humanitare, veçanërisht në Afrikë. Agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës po shkakton një rritje “masive” të çmimeve në mbarë botën, tha presidenti zviceran gjatë debatit për mbrojtjen e civilëve.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përshëndeti gjithashtu rinovimin e marrëveshjes ukrainase të grurit.

Uria, “një krim lufte”

Në përgjithësi, Presidenti i Konfederatës erdhi në Nju Jork për të rikthyer në axhendë çështjen e popullatës civile në konflikte. Ai theksoi efektet afatmesme të luftërave, të cilat shkaktojnë më shumë vdekje sesa vetë dhuna, veçanërisht pasiguria ushqimore, e cila prek 70% të njerëzve në zonat e konfliktit.

Palët “që përdorin urinë e civilëve si një metodë lufte duhet të mbajnë përgjegjësi,” shtoi ai. Vdekja e qëllimshme e civilëve nga uria është një krim lufte”.

Mbështetje për KNKK-në

Nga ana e tij, Antonio Guterres kujtoi se më shumë se 9 nga 10 viktima të sulmeve në zonat e populluara janë civilë. Ai i bëri thirrje “çdo qeverie, çdo grupi të armatosur dhe çdo luftëtari” të respektojë mandatin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC).

Presidentja e KNKK Mirjana Spoljaric iu drejtua gjithashtu Këshillit, duke vënë në dukje se numri i konflikteve jondërkombëtare është trefishuar në 20 vjet. Ai bëri thirrje për mbrojtjen e civilëve dhe infrastrukturës dhe parandalimin e pasigurisë ushqimore dhe aksesit humanitar. “Mbrojtja e civilëve do të thotë mbrojtje për të gjithë,” tha ai. rsi-eb


Send this to a friend