VOAL

VOAL

Kremlini: Putini dhe Trumpi mund të takohen pa ndihmësit e tyre

July 3, 2018
blank

Komentet

blank

Ish-sekretari i përgjithshëm Rasmussen: Vendet e NATO-s mund të dërgojnë trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të jenë të gatshme të dërgojnë trupa në Ukrainë nëse shtetet e tjera anëtare nuk japin garanci sigurie për Kievin, thuhet se ka thënë një ish-sekretar i përgjithshëm i aleancës ushtarake.

Anders Rasmussen u citua nga The Guardian të ketë thënë se ekziston një “mundësi e qartë” që shtetet e NATO-s mund të ndërmarrin veprime individualisht nëse grupi nuk mund të vendosë për një rrugë përpara për Ukrainën.

“Ne e dimë se Polonia është shumë e angazhuar në ofrimin e ndihmës konkrete për Ukrainën. Dhe nuk do të përjashtoja mundësinë që Polonia të angazhohej edhe më fort në këtë kontekst në baza kombëtare dhe të ndiqet nga shtetet baltike, ndoshta duke përfshirë mundësinë e trupave nga toka”, tha ai.

“Ne nuk duhet të nënvlerësojmë ndjenjat polake, polakët mendojnë se për një kohë të gjatë Evropa Perëndimore nuk i dëgjoi paralajmërimet e tyre kundër mentalitetit të vërtetë rus.”

Anëtarët e NATO-s janë larguar nga vendosja e në tokë në Ukrainë ose vendosja e një zone ndalim-fluturimi mbi vend pasi kjo do të sillte Rusinë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e tyre.

Në vend të kësaj, ata kanë dhënë miliarda në ndihmë financiare, humanitare dhe ushtarake që nga shpërthimi i luftës.bw

blank

Moska thotë se bombarduesit strategjikë rusë dhe kinezë u shoqëruan nga avionë të paidentifikuar

Bombarduesi strategjik rus Tu-95MS

VOA/Marrë nga Reuters

MOSKË – Bombardues strategjikë me rreze të gjatë të ushtrisë ruse dhe kineze bënë patrullime të përbashkëta mbi Detin e Japonisë, Detin e Kinës Lindore dhe në perëndim të Oqeanit Paqësor, por herë pas here u shoqëruan nga avionë luftarakë nga shtete të paidentifikuara, tha Rusia të mërkurën.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se një grup ajror i bombarduesve strategjikë të tipit Tupolev Tu-95 dhe kinezë Xian H-6K kryen një patrullim prej 8-orësh, të shoqëruar nga një grup avionësh luftarakë Sukhoi Su-30M, Su-35S dhe Shenyang J-11.

“Në faza të caktuara të patrullimit, mjetet strategjike u shoqëruan nga avionë luftarakë të shteteve të huaja”, tha ministria e mbrojtjes, duke shtuar se nuk u cënua hapësira ajrore e vendeve të tjera.

Ministria nuk i identifikoi “shtetet e huaja”.

“Gjatë patrullimit të përbashkët ajror, avionët rusë u ulën dhe u ngritën nga një fushë ajrore në Republikën Popullore të Kinës”, thuhet në njoftim.

Bombarduesi kinez H-6

Bombarduesi kinez H-6

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se ballafaqimet e fundit të rrezikshme midis forcave amerikane dhe kineze në ngushticën e Tajvanit dhe Detin e Kinës Jugore pasqyrojnë një agresivitet në rritje nga ushtria e Pekinit që shton rrezikun e një gabimi prej të cilit “dikush mund të lëndohet”.

Kina tha se “masat e marra nga ushtria kineze janë plotësisht të arsyeshme, legjitime, profesionale dhe të sigurta”.

Thellimi i partneritetit “pa kufi” midis superfuqisë në rritje, Kinës, dhe titanit të burimeve natyrore, Rusisë, po shikohet nga Perëndimi me njëfarë ankthi, megjithëse është e paqartë se sa i thellë është ky partneritet.

Pasi Perëndimi vendosi sanksionet më të ashpra në historinë moderne ndaj Moskës për shkak të luftës në Ukrainë, presidenti Vladimir Putin tha se Rusia po kthehet drejt Azisë – dhe Kinës në veçanti – pasi e pa Perëndimin prej shekujsh si të rëndësishëm për rritjen ekonomike dhe teknologjike.

blank

Prokurorët federalë e njoftojnë Trumpin se është nën hetim penal

VOAL- Prokurorët federalë kanë njoftuar ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump se ai është subjekt i një hetimi penal. Burime bëjnë të ditur se mediat amerikane e kanë bërë të ditur mbrëmjen e së mërkurës. Njoftimi është një shenjë se prokurori special Jack Smith, i cili po heton dokumentet e klasifikuara të sjella nga politikani republikan në rezidencën e tij në Mar-a-Lago, është në prag të aktakuzës ndaj tij.

Sipas rregulloreve të Departamentit të Drejtësisë, prokurorët mund t’i dërgojnë një “letër të posaçme” kujtdo që mund të akuzohet në lidhje me një hetim të jurisë së madhe, duke u dhënë atyre një mundësi për të dëshmuar përpara se të vijë aktakuza.

Javët e fundit, Smith ka sjellë disa figura nga rrethi i brendshëm i Trump përpara jurisë së madhe që hetonte çështjen e dokumenteve të klasifikuara, duke përfshirë një nga avokatët e tij, Evan Corcoran dhe ish-shefin e stafit Mark Meadows. Dhe një ish-zëdhënës i Trump, Taylor Budowich, pranoi të mërkurën se po merrej në pyetje në Florida. rsi-eb

blank

Gazetarja Marina Ovsyannikova: “Kam frikë se mos helmohem nga Putini”

Marina Ovsyannikova, gazetarja që tregoi shenjën kundër luftës në Ukrainë në TV rus, flet për jetën e saj pas lirimit nga Kremlini.

 

VOAL- Për të gjithë, ajo mbeti gazetarja që pati guximin të tregonte, drejtpërdrejt në TV rus, mospajtimin e saj kundër agresionit të Putinit kundër Ukrainës. Ishte mars i vitit 2022 kur fjalët “Jo luftës. Mos i besoni propagandës, ja që ju thonë gënjeshtra” u shfaqën në lajme. RSI e takoi atë në Paris për një intervistë në të cilën ajo kujton se çfarë ndodhi nga ajo ditë e deri më sot.

Si dhe pse e konceptuat atë gjest?

“Në atë moment kuptova se nuk mund të heshtja më, sepse televizioni rus është bërë një makinë e fuqishme larëse truri dhe është pikërisht ai ingranazh makine, propaganda, që bëri të mundur luftën!”

Në çfarë pike kontrollohet realisht media ruse dhe si ushtrohet ky kontroll?

“Le të themi se kryeredaktorët e kanaleve të lajmeve shkojnë çdo javë në Kremlin, ku marrin udhëzime të sakta për llojin e mbulimit për ngjarjet dhe çfarë përkufizimesh të sakta duhet të përdorin. Në Rusi të gjithë janë të vetëdijshëm për këtë praktikë. , në Perëndim është më pak i njohur”.

Çfarë menduat kur nëna juaj ju refuzoi duke thënë se ishit spiunE?

“Ai jo vetëm më quajti spiunE, por edhe tradhtare të familjes dhe tradhtare të atdheut. Ajo është një person i vjetër, është në moshën e Putinit dhe, si ai, ai brez dëshiron të rivendosë BRSS dhe ata kanë ambicie perandorake: Kini besim te Putini, mbështesni atë. Ndërsa gjeneratat e reja janë më të kthyera drejt Perëndimit”.

Pse regjimi rus, i cili ka burgosur të gjithë kundërshtarët e tij, i cili burgosi ​​edhe babanë, vajza e të cilit kishte bërë një plan paqeje, ju la të lirë?

“Duke më liruar, Kremlini u sigurua që askush të mos më besonte. Ata filluan të hedhin teori në media duke thënë se unë isha false, se nuk ka lajme live në Rusi, ose se isha agjent britanike, se isha… E gjitha ishte një montazh. Tronditja ishte aq e fortë për Kremlinin, saqë ata preferuan të bënin një komplot, emri im është bërë tabu. Nëse kërkoni Yandex, Google rusisht, emri im ose baneri im nuk duket fare”.

Ju jeni një refugjate këtu në Francë, janë dy burra eskortë që ju shoqërojnë gjithmonë, keni frikë?

“Po kam frikë, sidomos pas ngjarjeve të fundit, siç e dini Kremlini ka filluar të helmojë sërish gazetarët, dy gazetarë të opozitës u helmuan së fundmi në Gjermani”.

Cili është kushti për paqen, a duhet të kthehen territoret, të gjitha? Përfshirë Krimenë?

“Po, tani është një qëndrim i përbashkët i gjithë opozitës ruse që ne duhet të kthehemi në kufijtë e vitit 1991, duke i kthyer të gjitha territoret, padyshim duke përfshirë Krimenë”. rsi-eb

blank

Pamje të frikshme- Zjarret intensive në Kanada, retë e tymit ‘mbysin’ Nju Jorkun

Miliona njerëz në Amerikën e Veriut janë këshilluar të mbajnë maska ​​N95 jashtë për shkak të niveleve të dobëta të cilësisë së ajrit të shkaktuara nga zjarret intensive në Kanada.

Nju Jorku do të fillojë shpërndarjen e maskave falas të enjten.

Zyrtarët amerikan kanë paralajmëruar se kushtet e rrezikshme të tymit pritet të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës.

Pjesa më e madhe e tymit vjen nga Quebec, Kanada, ku janë dhe 150 vatra zjarri.

Më shumë se 15,000 banorë pritet të detyrohen të evakuohen në provincë, thanë zyrtarët të mërkurën.

Guvernatori i New Jorkut shtoi se autobusët dhe trenat e qytetit kanë sisteme të filtrimit të ajrit me cilësi të lartë që i bëjnë ata forma të sigurta udhëtimi.

Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) e klasifikoi cilësinë e ajrit në pjesën më të madhe të verilindjes si “të pashëndetshme” veçanërisht për njerëzit me shqetësime të frymëmarrjes.

Në Nju Jork, një mjegull portokalli mbuloi horizontin e qytetit duke përfshirë dhe Statujën e Lirisë.

“Ne rekomandojmë të gjithë banorët e Nju Jorkut të kufizojnë aktivitetin në natyrë në masën më të madhe të mundshme,” paralajmëroi kryebashkiaku Eric Adams të mërkurën.

Kopshtet zoologjike kanë sjellë kafshët në ambiente të mbyllura dhe në Nju Jork, shëtitjet me kuaj me karroca janë pezulluar.

Të mërkurën, shkollat ​​në zonën e Uashington DC anuluan gjithashtu aktivitetet në natyrë pasi nivelet e cilësisë së ajrit u etiketuan “kodi i kuq”, ndërsa Detroit u rendit si zona e pestë metropolitane më e keqe në botë në renditjen e IQAir për ndotjen e ajrit.

Zyrtarët e shëndetit publik kanë paralajmëruar njerëzit që të mos ushtrohen jashtë dhe të minimizojnë ekspozimin e tyre ndaj tymit sa më shumë që të jetë e mundur, pasi ajri paraqet rreziqe të menjëhershme dhe afatgjatë për shëndetin.

Ndërsa zyrtarët kanadezë thonë se vendi po përgatitet për sezonin e tij më të keq të zjarreve në histori. syri.net

blank

NATO shfaq forcën, përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e Aleancës. “Air Defender 23” parashikon 10,000 pjesëmarrës dhe 250 avionë nga 25 vende

Gjermania po përgatitet të presë stërvitjen më të madhe të dislokimit ajror në historinë e NATO-s në një shfaqje të forcës ndaj kundërshtarëve të mundshëm si Rusia, thanë zyrtarët.

Stërvitja “Air Defender 23” që fillon javën e ardhshme do të shohë 10,000 pjesëmarrës dhe 250 avionë nga 25 vende t’i përgjigjen një sulmi të simuluar ndaj një vendi anëtar të NATO-s.

Vetëm SHBA po dërgon 2,000 personel të Gardës Kombëtare Ajrore të SHBA dhe rreth 100 avionë për të marrë pjesë në manovrat stërvitore midis 12 dhe 23 qershorit.

Amy Gutmann, ambasadorja e SHBA-së në Gjermani, tha: “Do të isha shumë e befasuar nëse ndonjë lider botëror nuk do të merrte parasysh atë që tregon kjo për sa i përket frymës së kësaj aleance, që do të thotë fuqia e kësaj aleance.”
“Dhe kjo përfshin zotin Putin,” shtoi ajo.

Ndërsa stërvitja është planifikuar prej disa vitesh, pushtimi rus i Ukrainës e ka shtyrë NATO-n të përgatitet seriozisht për mundësinë e një sulmi në territorin e saj.

Suedia, e cila shpreson të bashkohet me aleancën, dhe Japonia po marrin pjesë gjithashtu në stërvitje.bw

blank

Ndërhyrje urgjente kirurgjike Papa Françeskut

VOAL- Papa Françesku, në fund të audiencës së përgjithshme në Vatikan sot, të mërkurën, shkoi në Poliklinikën Gemelli ku do t’i nënshtrohet operacionit nën anestezi të përgjithshme në orët e para të pasdites “laparastomi dhe operacion plastik i murit të barkut me protezë”.

Kështu bëri të ditur drejtori i zyrës së shtypit të Selisë së Shenjtë, Matteo Bruni, i cili saktësoi se shtrimi në spital do të zgjasë disa ditë “për të mundësuar ecurinë normale pas operacionit dhe rikuperimin e plotë funksional”.

Sipas burimeve të konsultuara nga RSI, është një ndërlikim i lidhur me moshën dhe mbipeshën. Në thelb, në pikën ku Francesco iu nënshtrua një operacioni të parë kirurgjik për shkak të divertikulitit dy vjet më parë, janë formuar hernie me rrezik okluzioni. Për këtë duhet një protezë. Sigurisht, procesi mund të jetë i gjatë. rsi-eb

blank

Sondazhi shokues i britanikëve në Kukës: Gjysma e të rinjve duan të vijnë me gomone gjatë verës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Manshit këtë verë.

Sipas The Telegraph, Braverman i referohet një studimi të brendshëm, të porositur nga ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, që tregon se gjysma e të rinjve shqiptarë duan të kalojnë Kanalin Anglez për në Britani këtë verë.

Sondazhi, i bazuar në 1,800 familje në zonën e Kukësit, tregon se gjysma e të rinjve të moshës 17-22 vjeç, dëshirojnë të lënë atdheun e tyre dhe të shkojnë në Britani, pavarësisht nga rreziqet e kalimit të Kanalit me varka të vogla.

Zbulimi nënvizon natyrën sezonale të migrimit të paligjshëm nga shqiptarët, sipas The Telegraph.

Media britanke nënvizon se ky zhvillim vjen pasi kryeministri Rishi Sunak përshëndeti një rënie me 90% të numrit të shqiptarëve që mbërrinin me varka të vogla deri më tani këtë vit.

Shifrat kanë rënë nga 2,165 në janar, në 151 në qershor 2022, sipas të dhënave britanike.

Braverman u tha deputetëve se qeveria “nuk ishte e vetëkënaqur” pavarësisht rënies së numrit dhe do të vazhdojë të monitorojë kalimet nga shqiptarët.

Home Office ka intensifikuar goditjen ndaj shqiptarëve në dy muajt e fundit, duke ngritur një njësi prej 400 trupash për të përshpejtuar rreth 17,000 aplikime për azil. Kryeministri Sunak zbuloi të hënën se shkalla e suksesit për shqiptarët që kërkonin azil kishte rënë nga gati një në pesë.

Ministrat po synojnë gjithashtu rreth 20,000 shqiptarë të tjerë që kanë hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse ata pranojnë se 70 deri në 80 për qind mund të jenë arratisur nga lirimi me kusht i imigracionit.

Britania ka ashpërsuar gjithashtu rregullat për “skllavërinë moderne” mes pretendimeve se ajo është shfrytëzuar nga emigrantët shqiptarë për të shmangur dëbimin. Që kur qeveria ngriti pragun për prova, Sunak tha se përqindja e kërkesave të refuzuara ishte trefishuar pothuajse nga 12 përqind në 42 përqind. syri.net

blank

Parlamenti britanik debaton për Kosovën- Kearns: Gabim që SHBA dhe BE kritikuan Prishtinën

Në Parlamentin e Britanisë së Madhe është duke u debatuar për situatën në veri të Kosovës.

Deputetja britanike dhe kryetarja e Komitetit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë, Alicia Kearns, ka ngritur pyetje për çështjen e tensioneve në veri të Kosovës.

“Dua të vendos në kontekst se Kosova nuk është Serbi, por më herët këtë vit, Beogradi ka orkestruar bojkot të zgjedhjeve demokratike të mbajtura në komunat veriore të Kosovës. Rezultatin e atyre zgjedhjeve e kemi njohur në Perëndim e tani po kërkojmë sërish zgjedhje, dolën vetëm 3 për qind. Por ishte faji i ndërhyrjes nga jashtë, dhe duket se shpesh nuk përmendet kjo. Javën e kaluar, kryetarët e komunave, jo me dhunë, tentuan të futen në zyra, por dhuna u orkestrua. Po të ndaloheshin kryetarët tanë të punonin nga zyrat e të detyroheshin të punonin në shtëpi, do të thoshim është goditje e rëndë ndaj demokracisë. Pati dhunë të orkestruar në veri nga milicia e financiar nga Beogradi, dhunë kundër KFOR-it, Policisë, hodhën koktej molotovi, gjuajtën me armë, dogjën vetura”, tha Kearns.

Ajo pyeti se pse kishte një reagim aq disproporcional nga aleatët.

“Është e gabuar që SHBA-ja e BE-ja vendosën të kritikonin Kosovën, e nuk pati kritika ndaj milicisë së armatosur”, ka thënë Kearns. Ajo tha se po dështon marrja e masave ndaj Beogradit, ndërsa ka treguar se si qytetarët në veri kërcënohen nga grupet kriminale.

Kurse ministri i Jashtëm i Britanisë, Andrew Mitchell, thase po punohet me partnerët ndërkombëtarë për t’u ulur tensionet.

“Më 18 maj së bashku me SHBA-në, Francën, Gjermaninë, Italinë e BE-në, ne kërkuam që për punën e komunave në veri të gjendet një zgjidhje afatgjate. Paralajmëruam kundër përdorimit të forcës apo veprimeve që mund të rrisin tensionet. Më 26 maj shprehëm shqetësimin për vendosjen me forcë të kryetarëve në objektet e komunave, si dhe veprimit të Serbisë për të rritur gatishmërinë e forcave ushtarake rreth kufirit të Kosovës. I bëjmë thirrje Qeverisë së Kosovës të largojë Njësitet Speciale të Policisë nga komunat, e kryetarët të ushtrojnë detyrat nga lokacione alternative. Emisari Sir. Stuart Peach ka vizituar Kosovën më 30 maj, është takuar me krerët e institucioneve atje dhe po ashtu me komandantin e KFOR-it”, tha Mitchell.

Ai ka thënë se kryeministri britanik Rishi Sunak është takuar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani më 1 qershor e ka folur për këtë çështje. Mitchell ka thënë se Britania mbështet thirrjet e aleatëve ndërkombëtarë të bëra më 1 qershor për zgjedhjet e reja në veri, të punohet po ashtu për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Po ashtu ai ka thënë se mirëpret vizitat e emisarit të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak dhe emisarit të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Lajçak e Escobar do të jenë sonte e nesër në Kosovë. Po ashtu do ta vizitojnë edhe Serbinë. syri.net

blank

“Rruga e tërheqjes u minua”, kreu i Wagnerit tërheq trupat nga Bakhmuti

Kreu i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin njoftoi sot se i ka tërhequr forcat nga Ukraina. Në të njëjtën kohë, forcat ukrainase sulmuan pozicionet ruse në portin e Berdyansk.

Ai shtoi se Ministria ruse e Mbrojtjes kishte vendosur mjete shpërthyese përgjatë rrugëve të tërheqjes së Wagner.. Prigozhin konfirmoi se Wagner PMC u tërhoq nga Bakhmut.

“Ne supozojmë se ishte një përpjekje për fshikullim publik”, shpjegoi Prigozhin.

“Menjëherë para se të niseshim, zbuluam aktivitet të dyshimta gjatë avancimit tonë. Ne thirrëm organet e rendit dhe gjetëm një duzinë vendesh ku ishin vendosur dhjetëra mjete shpërthyese, nga qindra mina antitank e deri te tonelata plastide. Ato granata ishin hedhur nga përfaqësues të Ministrisë së Mbrojtjes”, tha ai.

Viktoria Khalytsyna, kreu i administratës ushtarake të qytetit ukrainas të Berdyansk, konfirmoi se forcat ukrainase sulmuan pozicionet ruse në këtë qytet. Anijet që kanë hyrë së fundi në port për të ngarkuar grurin dhe metalin ukrainas po largohen nga porti.

Në rrjetet sociale janë shfaqur video që tregojnë sulmin.

Rusët njoftuan se nëntë persona u plagosën nga sulmi dhe se nuk kishte informacion nëse ka pasur viktima.

Pamjet e shpërthimit të fundit masiv në rajonin Belgorod të Rusisë janë shfaqur në rrjetet sociale.

Legjioni i Rusisë së Lirë, një grup që kundërshton regjimin e Putinit dhe lufton brenda rajonit, postoi një video të shpërthimit në Twitter.

Sot foli edhe ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace. Ai shprehu besimin se ekziston mundësia që ukrainasit ta rikthejnë Krimenë.

Sipas deklaratës së Wallace për Washington Post, pas nëntë vjet pushtimi rus, gadishulli mund të jetë sërish në duart e Kievit, pasi forcat ruse nuk kanë pajisje.

blank

Thirrje administratës së Presidentit Biden të mbështesë krijimin e një gjykate të OKB-së për agresionin rus

Senatori Tim Kaine, majtas, dhe Senatori Ben Cardin, djathtas

VOA/Masood Farivar

Dy senatorë demokratë me peshë po i bëjnë thirrje administratës së Presidentit Joe Biden që të ndryshojë qëndrim dhe të mbështesë krijimin e një gjykate të posaçme të OKB-së për të vënë para përgjegjësisë udhëheqësit rusë për sulmin ndaj Ukrainës që filloi në vitin 2022.

Të mërkurën, Senatorët demokratë Ben Cardin dhe Tim Kaine, dy anëtarë të rëndësishëm të Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, paraqitën një projekt-rezolutë ku i bëhet thirrje administratës “të përdorë zërin e saj dhe të votojë në institucionet ndërkombëtare në mbështetje të krijimit të një gjykate të posaçme ndërkombëtare penale për të mbajtur përgjegjës udhëheqësit e Federatës Ruse që drejtuan dhe urdhëruan agresionin në Ukrainë”.

Një trajtim i ndryshëm

Krimi i agresionit – i përkufizuar si “planifikimi, përgatitja, fillimi apo ekzekutimi” i një akti agresioni, siç është sulmi i armatosur – është veçmas nga krimet e luftës, krimet ndaj njerëzimit apo gjenocidit.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) mund të hetojë për këto lloje të tjera krimesh, por jo krimin e agresionit. Juridiksioni i saj për këto krime shtrihet vetëm në vendet që kanë ratifikuar Statutin e Romës në bazë të të cilit u themelua kjo gjykatë. Rusia, ashtu si Shtetet e Bashkuara, nuk është palë e këtij traktati.

Në hyrje të Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë, Holandë

Në hyrje të Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë, Holandë

Për këtë arsye, Ukraina dhe aleatët kanë kërkuar një mekanizëm alternativ për t’i mbajtur përgjegjës udhëheqësit rusë.

Në muajin mars, administrata e Presidentit Biden propozoi krijimin e një “gjykate të ndërkombëtarizuar” brenda sistemit gjyqësor të Ukrainës, por me mbështetje nga jashtë.

Elementët ndërkombëtarë

“Vizioni ynë për këtë gjykatë është që të përmbajë elementë domethënës ndërkombëtarë – në formën e burimeve dhe strukturave domethënëse ligjore, të personelit dhe të informacionit”, thotë Beth van Schaack, diplomatja më e lartë e Departamentit amerikan të Shtetit për çështjet e drejtësisë penale globale, kur njoftoi mbështetjen e administratës së Presidentit Biden për ngritjen e një strukture të tillë.

Gjykata mund ta fillonte punën nga jashtë Ukrainës, apo gjetiu në Evropë, tha ajo.

Plani amerikan gëzon mbështetjen e vendeve anëtare të Grupit të Shtatëshes, por ka hasur në kundërshtitë e zyrtarëve ukrainas, të cilët thonë se për ta mundësuar këtë nevojitet ndryshimi i kushtetutës, proces i cili nuk është praktik të realizohet në periudhë lufte.

Zyrtarët ukrainas thonë se një gjykatë e OKB-së, sipas modelit të gjykatës së Nurembergut, do të plotësonte këtë “mangësi të llogaridhënies” në legjislacionin ndërkombëtar dhe do të gëzonte legjitimitet ndërkombëtar, në dallim nga një gjykatë me seli në Ukrainë. Muajin e kaluar, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri sërish thirrje për një iniciativë të tillë, që mbështetet nga disa vende të vogla evropiane.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy duke folur në Hagë (4 maj 2023)

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy duke folur në Hagë (4 maj 2023)

“Nëse dëshirojmë drejtësi të vërtetë, nuk duhet të kërkojmë justifikime dhe nuk duhet t’u referohemi mangësive aktuale të ligjit ndërkombëtar, por duhet të marrim vendime të guximshme që do të korrigjonin mangësitë e këtyre normave”, tha zoti Zelenskyy në një fjalim në Hagë muajin e kaluar.

Në mars, ICC-ja lëshoi një urdhër arresti për Presidentin rus Vladimir Putin, duke e akuzuar atë për deportimin me forcë të qindra fëmijëve ukrainas drejt Rusisë. Por, urdhëri kishte të bënte me akuzat për përfshirjen e zotit Putin në krime lufte, dhe jo për krimin e agresionit.

Rusia e ka kritikuar urdhër-arrestin dhe ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e një gjykate të posaçme.

Ekspertët ligjorë thonë se propozimi amerikan varet nga mbështetja e ukrainasve. Ata gjithashtu thonë se zoti Putin dhe anëtarët e rrethit të tij të ngushtë do t’i shpëtojnë procesit gjyqësor për sa kohë që do të qëndrojnë në pushtet.

“Kam shqetësimin se duke mbështetur një lloj modeli të tillë hibrid, mesazhi që dërgojnë Shtetet e Bashkuara është se janë të interesuara për një llogaridhënie për agresionin në një mënyrë që mbron arkitektët e krimit”, tha Rebecca Hamilton, profesore e asociuar në Kolegjin e Drejtësisë në Universitetin Amerikan në Uashington.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se departamenti nuk komenton për projekt-ligje apo projekt-rezoluta dhe e orientoi Zërin e Amerikës që t’i referohet deklaratave të zonjës van Schaack.

“Siç e ka shprehur Ambasadorja Van Schaak: Nuk mund të ketë paqe pa drejtësi në Ukrainë. Drejtësi për miliona njerëzit të cilëve u është prishur dhe shkatërruar jeta, si rezultat i luftës së pakuptimtë, të paprovokuar dhe të paligjshme për pushtim territoresh, të filluar nga Vladimir Putini”, tha zëdhënësi.

Hera e fundit që pati një proces gjyqësor për krimin e agresionit ishte në vitet 1940, kur udhëheqësit gjermanë dhe japonezë u gjykuan në Nuremberg dhe në Tokio për atë që Gjykata e Posaçme Ushtarake e quajti “krim suprem ndërkombëtar”.

Në një seancë dëgjimore të Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të mërkurën, Senatori Cardin kritikoi planin e administratës së Presidentit Biden. Një gjykatë me seli në Ukrainë, tha Senatori Carden, do të përballej me pikëpyetje rreth “perceptimit të paanësisë” dhe pretendimeve të mundshme për imunitet nga zyrtarët rusë.

Sipas ligjit ndërkombëtar, gjykata e asnjë vendi nuk mund të ndjekë penalisht kreun e shtetit ose zyrtarët ekuivalentë të një vendi tjetër.

“Nuk e di se si kapërcehet kjo me metodën që po ndiqni”, i tha Senatori Cardin ambasadores van Schaack, duke iu folur për paanshmërinë e perceptuar të gjykatës.

Pengesat

Zonja Van Schaack u përgjigj se administrata zgjodhi një model hibrid sepse një gjykatë e mbështetur nga OKB-ja do të përballej me pengesat e veta ligjore dhe praktike.

Ligjërisht, Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së mund t’i mungojë autoriteti për të ngritur një gjykatë me juridiksion mbi udhëheqësit e Rusisë.

Praktikisht, “ka disa shqetësime serioze nëse i kemi votat brenda Asamblesë së Përgjithshme për të krijuar një organ të kësaj natyre”, tha ajo.

Por Senatori Cardin nuk u tërhoq, duke i kërkuar administratës që të kërkonte mbështetje ndërkombëtare.

“Nuk mund të jetë një përpjekje vetëm e Shteteve të Bashkuara”, tha Senatori Cardin. “Duhet të jetë një veprim kolektiv. Ju duhet ta krijoni këtë (mbështetje) përpara se ta çoni në votim”.

Një zëdhënëse e Senatorit Cardin tha se senatorë të tjerë mund t’i bashkohen si bashkë-sponsorizues të rezolutës, por deri më tani vetëm Senatorët Cardin dhe Kaine e kanë nënshkruar. Ajo tha në një email për Zërin e Amerikës se nuk ka një datë të caktuar për ta hedhur rezolutën në votim.

Zonja Hamilton, ish-juriste në seksionin e prokurorisë së Gjykatës Penale Ndërkombëtare, tha se rezoluta Cardin-Kaine është e rëndësishme sepse është “një sinjal i fortë që [Kongresi] dëshiron të marrë një drejtim të ndryshëm nga ai që po propozon administrata”.

“Dhe unë mendoj se mund të jetë gjithashtu domethënëse për mbështetësit e një tribunali ndërkombëtar, jashtë Shteteve të Bashkuara dhe në veçanti jashtë Ukrainës, të dëgjojnë se ka pjesë të sistemit amerikan që të paktën do ta mbështesnin një gjykatë të vërtetë ndërkombëtare”, tha ajo në një intervistë.

blank

Bombardohet sërish territori i Rusisë- Çfarë dimë deri tani për sulmin e ri

Autoritetet ruse thanë se rajoni i Belgorodit në perëndim të vendit është bombarduar. Të paktën tetë persona janë plagosur nga bombardimet në rajonin kufitar me Ukrainën. Guvernatori i rajonit tha se sulmi është kryer nga trupat ukrainase. Por çfarë dihet deri më tani për këtë sulm?

BBC

Ka pasur raportime kontradiktore në lidhje me dhunën në rajonin Belgorod të Rusisë jugperëndimore.

Kanalet e medieve sociale ruse raportuan fillimisht për luftime në pikën kufitare Shebekino herët në mëngjes.

BBC ka parë video nga dy grupe paraushtarake pro-ukrainase që njoftojnë për aksione brenda territorit rus.

Në një video, të shpërndarë nga Korpusi Vullnetar Rus, një person me pajisje ushtarake thotë se luftëtarët e tyre po luftojnë sërish në territorin rus dhe se periferitë e Shebekinos do bëhen sërish të dukshme. Është e paqartë se ku dhe kur janë filmuar këto video.

Pavarësisht kësaj, zyrtarët lokalë kanë mohuar raportimet për një përparim të trupave ukrainase në sektorin Shebekino, duke shtuar se situata mbetet e vështirë dhe se bombardimet po vazhdojnë.

Ne po kërkojmë për pamje në median sociale që mund të hedhin dritë mbi deklaratat kontradiktore dhe do të sjellim përditësimi kur të mundemi. syri.net


Send this to a friend