VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Korea e Jugut, si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19

By | April 4, 2020
blank

Komentet

blank

Presidentja e Komisionit Evropian viziton të mërkurën Kosovën

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen do ta vizitojë të mërkurën Kosovën.

Lajmin për vizitën e saj e kishte bërë të ditur vetë ajo gjatë këtij muaji kur kishte thënë se para përfundimit të muajit shtator do të udhëtojë në rajon për të dërguar një sinjal të fortë të angazhimit në procesin e zgjerimit.

Ndërsa, Komisioni Evropian ka bërë të ditur se ajo do ta nis programin e saj në Ballkanin Perëndimor më 28 shtator në Shkup dhe Tiranë.

Ndërsa, një ditë pas, ajo do ta vizitojë Prishtinën.

Pas Prishtinës, von der Leyen ka në plan ta vizitoj Podgoricën e Beogradin.

blank

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë

Lideri i Partisë Social-Demokrate, Olaf Scholz, shihet duke reaguar pas rezultateve të para të zgjedhjeve të 26 shtatorit.

RFE/RL

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë, ka fituar zgjedhjet federale në Gjermani, duke mposhtur partinë e kancelares në shkuarje, Angela Merkel, sipas rezultateve preliminare.

SPD ka siguruar 25.7 për qind të votave, derisa blloku konservator i Merkelit, Demokrisian/Kristian-Social (CDU/CSU), ka siguruar 24.1 për qind.

Partia e Gjelbër ka shënuar rezultatin më të mirë në historinë e partisë, duke u renditur e treta me 14.8 për qind të votave.

Një koalicion është i domosdoshëm për të krijuar qeverinë.

Lideri i SPD-së, Olaf Scholz, njëherësh zëvendës-kancelar në shkuarje dhe Ministër i Financave, ka thënë më herët se partia e tij ka mandat të pastër për të udhëhequr, ndërkohë që partia e tij është nisur drejt numrave të parë në listë.

Sondazhet kanë parashikuar një garë të nxehtë, mirëpo këto zgjedhje kanë qenë të paparashikueshme.

Një gjë është e qartë se, kancelarja në shkuarje nuk do të shkojë askund derisa të formohet qeveria – dhe kjo gjë mund të vonohet deri në kohën e Krishtlindjes.

Detyra e pasardhësit të Merkelit është që të udhëheqë ekonominë më të madhe në Evropë në katër vitet e ardhshme, derisa edhe ndryshimet klimatike janë në krye të agjendës.

Scholz i ka thënë një audience televizive se votuesit i kanë dhënë atij detyrën e “formimit të një qeverie të mirë dhe pragmatike për Gjermaninë”.

Teksa Merkel do të pensionohet nga politika pas 16 vjetëve në pushtet, partia e saj konservatore është përballur me rezultatin më të keq në zgjedhjet paralamentare në historinë e saj 76-vjeçare.

Armin Laschet, kandidati për kancelar nga CDU/CSU, dhe kryetari aktual i landit North Rhine-Westphalia, ka thënë se rezultati ka qenë zhgënjyes mirëpo ai ende mund të tentojë të formojë qeverinë e ardhshme.

“Nuk ka qenë gjithmonë partia e parë që ka zgjedhur kancelarin”, ka thënë Laschet.

Përtej partive të mëdha, dita e zgjedhjeve nuk ka qenë me sukses të konsiderueshëm për të majtën radikale dhe atë të së djathtës ekstreme.

Partia e krahut të majtë, Die Linke, mund edhe të mos jetë më në parlament, nëse rezultati i saj zgjedhor bie nën 5 për qind.

Ndonëse partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë, duket se ka shënuar ulje në nivel kombëtar, ajo ka dalë partia më e madhe në landet gjermane, Saksoni dhe Turingia.

Alternativa për Gjermaninë do të hyjë në parlament, pasi ka fituar 10.3 për qind të votave, mirëpo të gjitha partitë e mëdha kanë thënë se nuk do të bëjnë koalicion me të.

Dalja në zgjedhje ka qenë e lartë, 76.6 për qind.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka falënderuar të gjithë personat që kanë kontribuar në procesin zgjedhor.

“Ata që votojnë e përjetojnë demokracinë. Ata që ndihmojnë në organizim të zgjedhjeve, janë duke i shërbyer komunitetit. Falënderimet e mia për të gjithë në qendrat votuese në Gjermani”, ka thënë ai.

Fushata është dominuar nga çështje si ndryshimet klimatike, pensionet, taksat, dhe paga minimale.

Çështje tjera të mëdha përfshijnë çmimin e lartë të banesave, edukimi, kujdesi shëndetësor dhe migrimi.

Politika e jashtme ka qenë farë pak çështje e diskutueshme në fushatën e dominuar nga çështje të brendshme.

Secili kandidat që bëhet kancelar, do të duhet të udhëheqë Gjermaninë dhe Evropën në një seri krizash.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Zgjedhjet gjermane pothuajse në barazim mes konservatorëve dhe socialdemokratëve

Në posterat elektoralë shfaqen kandidatët Annalena Baerbock e të gjelbërve, Olaf Scholz i social demokratëve dhe Armin Laschet i kristian demokratëve

BERLIN – Konservatorët e CDU/CSU-së dhe rivalët e tyre social-demokratë rezultojnë praktikisht të barabartë në zgjedhjet kombëtare të së dielës, sipas anketimeve të zhvilluara gjatë ditës së votimit, duke e lënë kështu të hapur se cila palë do të drejtojë qeverinë e ardhshme, ndërsa Angela Merkel përgatitet të japë dorëheqjen pas 16 vitesh në pushtet.

 

Blloku kristian-demokrat (CDU/CSU) ka marrë 25% të votave, rezultati i tyre më i dobët në zgjedhjet federale të zhvilluara pas luftës dhe në një nivel me social demokratët e qendrës së majtë (SPD), tregoi anketimi i zhvilluar për kanalin ARD. Një sondazh i Forschungsgruppe Wahlen për kanalin ZDF radhiti SPD-në dhe kandidatin e saj për kancelar Olaf Scholzin me 26% dhe CDU/CSU-në me 24%.

 

“SPD është rikthyer. Ne jemi aty ku na takon”, tha Sekretari i Përgjithshëm i SPD-së, Lars Klingbeil menjëherë pas anketimeve të para gjatë ditës së votimit. Ai tha se anketimet treguan se SPD-ja dhe kandidati i saj për kancelar Olaf Scholz kanë mandatin për të qeverisur.

 

Sekretari i Përgjithshëm i CDU-së, Paul Ziemiak i tha kanalit ARD pas publikimit të sondazhit të tyre se: “Kjo na dhemb”.

 

Vëmendja tani do të kalojë tek diskutimet joformale – ka të ngjarë me të gjelbrit, të cilët radhiten në 15% dhe Demokratët e Lirë liberalë (FDP), me 11% – të pasuara nga negociata më formale të koalicionit, të cilat mund të zgjasin me muaj, duke e lënë zonjën Merkel të vazhdojë të drejtojë qeverinë.

 

“Do të varet gjithçka nga arritja e marrëveshjeve midis lojtarëve të shumtë, dhe disa opsione duken të mundshme”, tha Carsten Nickel, konsulente politike. “Bisedimet mund të zgjasin për ca kohë”.

 

Zonja Merkel ka qenë në pushtet që nga viti 2005, por planifikon të japë dorëheqjen pas zgjedhjeve, duke e bërë votimin një zhvillim transformues për të përcaktuar kursin e ardhshëm të ekonomisë më të madhe të Evropës.

 

Zgjedhjet vendosën përballë njëri-tjetrit Armin Laschetin, nga CDU-ja, dhe Olaf Scholzin, ministër i financave në “koalicionin e madh” të Kancelares Merkel, i cili fitoi të tre debatet televizive midis kandidatëve kryesorë.

 

Pas një fushate zgjedhore të fokusuar në çështjet e brendshme, aleatëve të Berlinit në Evropë dhe më gjerë mund t’u duhet të presin për muaj para se të shohin nëse qeveria e re gjermane është e gatshme të angazhohet në çështjet e jashtme në masën që ata do të donin.

 

Një tensionim mes Uashingtonit dhe Parisit mbi një marrëveshje që Australia të blejë nëndetëse amerikane, në vend të nëndetëseve franceze, e ka vendosur Gjermaninë në një pozitë të vështirë midis aleatëve, por gjithashtu i jep Berlinit shansin të ndihmojë në shërimin e marrëdhënieve dhe rikonceptimin e qëndrimit të tyre të përbashkët ndaj Kinës.

 

Për sa i përket politikave ekonomike, Presidenti francez Emmanuel Macron është i etur për të krijuar një politikë të përbashkët fiskale evropiane, të cilën të gjelbrit e mbështesin, por CDU/CSU-ja dhe FDP-ja e refuzojnë. Të gjelbrit gjithashtu duan “një ofensivë masive për zgjerimin e burimeve të rinovueshme”.

 

Cilido qoftë koalicioni që do të marrë pushtetin, miqtë e Gjermanisë të paktën mund të marrin zemër nga një fushatë zgjedhore në të cilën mbizotëroi centrizmi i moderuar dhe ku nuk arriti të hyjë populizmi që ka zënë vend në vendet e tjera evropiane.

 

Anketimi i kanalit ARD tregoi se Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ekstremit të djathtë ishte pranë nivelit 11%, nën 12.6% që kishte marrë katër vjet më parë, dhe të gjitha partitë e tjera e kanë përjashtuar një koalicion me të.

blank

Kreu i socialdemokratëve: Qytetarët kanë treguar se më duan kancelar

Kreu i partisë socialdemokrate në Gjermani, Olaf Scholz, është shfaqur optimist për rezultatet paraprake në zgjedhje. Ai shprehet i bindur se do të fitojë dhe se sipas tij, qytetarët kanë bërë zgjedhjen për ta parë atë si kancelar të vendit.

“Unë jam i kënaqur që qytetarët e këtij vendi kanë votuar ashtu siç kanë votuar, se partia jonë po ecën në një rrugë të mirë” – thotë Scholz.

Sipas tij, rezultatet paraprake nga exit-pollet, tregojnë se votuesit e duan atë si kancelar të ardhshëm.
Udhëheqësi i qendrës së majtë tha se partia e tij kishte treguar se çfarë duhet për të qeverisur një vend. Ata, natyrisht, kanë qenë në koalicion me partinë e Angela Merkel prej vitesh.

blank

Flet kandidati i partisë së Merkelit: E dinim që gara do të ishte e ngushtë, partitë të kalojnë ndasitë e tyre për të mirën e vendit

Pas përfundimit të procesit të zgjedhjeve në Gjermani, tani po diskutohen sondazhet e para. Rezultatet paraprake tregojnë një nivel jo të mirë për partinë e Angela Merkel, ku kandidon Armin Laschet.

Mediat gjermane e kanë cilësuar rezultatin e exit-polleve të para, si më të ulëtat në historinë e kësaj partie.

Sipas tyre, kjo vjen për shkak të largimit të Angela Merkelit. Sekretari i përgjithshëm i partisë i ka cilësuar të hidhura rezultatet paraprake.

Në një konferencë për mediat pas votimeve, Armin Laschet ka pranuar se rezultatet e para nuk janë të mira.

“Ne e dinim që gara do të ishte e ngushtë. Do të jetë një natë e gjatë. Të gjitha partitë duhet që t’i kalojnë ndasitë e tyre për të mirën e Gjermanisë”, është shprehur Laschet.

Sipas exit-polleve të publikuara nga mediat gjermane deri më tani, Laschet i CDU-CSU kryeson me 25-26% të votave ndërkohë që partia socialdemokrate, SPD mbetet në kuotat e 25%.

blank

Hulumtim: Mbi 750 mijë njerëz të ngacmuar seksualisht në Holandë në vitin 2020

Amsterdam

Mbi 750.000 të rritur në Holandë janë ekspozuar ndaj ngacmimeve seksuale përmes internetit në vitin 2020, tha autoriteti statistikor i vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Më shumë se 5 për qind e popullsisë së përgjithshme të vendit është ngacmuar seksualisht vitin e kaluar, sipas një raporti të Statistikave të Holandës (CBS).

Rreth 6,7 për qind e grave të anketuara kanë thënë se janë ngacmuar në internet, ndërsa përqindja ishte më e ulët për meshkujt, duke qëndruar në 4,1 për qind, thuhet në raport.

Po ashtu theksohet se rastet e ngacmimit janë kryer më shumë kundër të rinjve, si dhe individëve me identitete të ndryshme seksuale.

Sipas raportit, rreth 30 për qind e vajzave të moshës 16-18 vjeç dhe 23 për qind e grave të moshës 18-24 vjeç janë ngacmuar.

Më tej thuhet se ngacmimi është kryer kryesisht përmes shakave eksplicite seksuale, fotografive ose imazheve të papërshtatshme dhe të turpshme.

Raporti gjithashtu deklaroi se një në çdo dhjetë persona që janë ngacmuar ka përjetuar probleme psikologjike.

blank

Separatisti katalanas Puigdemont arrestohet në Itali

RFE/RL

Lideri separatist i Katalonjës, Carles Puigdemont, është arrestuar në ishullin italian, Sardenja, me një urdhër-arrest spanjoll, katër vjet prej ikjes nga Spanja, pas një referendumi për pavarësi, të cilin Madridi e ka shpallur joligjor.

Puigdemont pritet të dalë para gjykatës më vonë gjatë 24 shtatorit, në një seancë dëgjimore, në të cilën mund të meret vendim për esktradimin e tij në Spanjë për t’u përballur me akuzat për kryengritje, ka thënë avokati i tij.

Ish-banori i Katalonjës, një nga rajonet më të pasura të Spanjës, ka ikur nga shteti pas referendumit të vitit 2017.

Ai ka jetuar më pas në Belgjikë dhe ka ulëse në Parlamentin Evropian.

Puigdemont fillimisht ka pasur imunitet nga ndjekja penale, pas sigurimit të një ulëseje në Parlament më 2019, mirëpo më pas atij i është hequr imuniteti në muajin mars.

Referendumi i vitit 2017 ka nxitur krizë politike në Spanjë, pasi Parlamenti rajonal i Katalonjës pati shpallur pavarësi nga shteti dhe Madridi pati vendosur regjim direkt në rajon.

Zyra e Puigdemont ka thënë se ai është arrestuar në aeroportin Algjero më 24 shtator, pasi është ndalur nga policia kufitare e Italisë.

Ai ka shkuar atje për të marrë pjesë në një festival të folklorit tradicional të Katalonjës, ka thënë avokati i tij.

Presidenti i Katalonjës, Pere Aragones, po ashtu separatist, e ka dënuar atë që e ka quajtur “persekutim dhe shtypje gjyqësore” ndaj Puigdemont.

Qeveria spanjolle ka thënë se arrestimi i Puigdemont “përbën procedurë gjyqësore të vazhdueshme, që zbatohet për çdo qytetar të BE -së që duhet t’iu përgjigjet gjykatave”.

blank

Eksperti gjerman Martin Henze: “Ambasadorja amerikane duhet t’i bindet ligjit ndërkombëtar”/ Lulzim Basha është një plotësues i Ramës, dikur e respektoja

Nga Erjon Dervishi

Zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, e cila kulmoi me largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së, ka marrë vëmendje edhe në korridoret e Bashkimit Europian.

Sipas një nga zërave më aktivë të realitetit të brishtë politik në vend, ekziston një ndarje e qartë mes asaj që bëri Basha dhe pritshëmrive.

Eksperti pranë CDU-së gjermane, Martin Henze, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, artikulon nevojën për një lidership të ri të Partisë Demokratike, mosbesueshmërinë e Bashës dhe problemet që vijnë nga ndërhyrja e faktorit ndërkombëtar.

Gjithashtu, Henze analizon figurën e Lulzim Bashës, i cili sipas tij është kthyer në një person plotësues të Edi Ramës.

Intervista e plotë:

Zoti Henze, çfarë mendoni për ambasadoren amerikane Yuri Kim dhe për përjashtimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, i zgjedhur më 25 prill 2021?

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është plotësisht në traditën e politikës së jashtme të Donald Trump. Ajo po politizon institucionin e ambasadorit në Tiranë, e ngjashme me atë që Grenell u përpoq të bënte në Berlin dhe të cilën ne gjermanët pastaj e dërguam në shtëpi – ndërsa në fakt duhej të përmbahej nga të gjitha deklaratat politike sipas ligjit amerikan dhe ligjit ndërkombëtar. Duke ndërhyrë drejtpërdrejt në organizatën partiake të partisë në pushtet dhe tani edhe në Partinë Demokratike pro-perëndimore të Shqipërisë, me qëllim heqjen e politikanit Berisha, i cili organizoi integrimin perëndimor të Shqipërisë në vitet 1990, nga grupi parlamentar i PD, dhe duke përshëndetur përpjekjen e paligjshme dhe jokushtetuese të kryetarit Basha për të përjashtuar këtë anëtar të zgjedhur nga grupi parlamentar në parlamentin shqiptar, ajo ka ndërhyrë në një masë të papranueshme në punët e brendshme të Shqipërisë dhe gjithashtu përgëzoi hapur shkeljen e kushtetutës dhe shkeljen e statuteve të partisë të kryetarit të PD Basha, një ngjarje që nuk është parë në Evropë në 30 vitet e fundit dhe që as Grenell nuk ia kishte lejuar vetes ta bënte në Berlin. Grenell ka qenë mjaft i zgjuar për të mos ndërhyrë në punët e brendshme të partive gjermane, siç po bën tani Kim në Shqipëri. Kim me sa duket e sheh veten më pak si një diplomate sesa si një punonjës – një anëtar i stafit të Blinken. Ajo bëri diçka të tillë në Ambasadën Amerikane në Turqi, ku ishte këshilltare politike, ose si menaxhere e PR në Departamentin e Shtetit nën Obamën, por në Shqipëri duket se i ngatërron funksionet e saj. Duket se është puna e parë si ambasadore që Kim është plotësisht jashtë thellësisë së saj, ajo gjithashtu duket se harron se Shqipëria dhe Ballkani është një zonë me ndikim për Evropën dhe jo SHBA. Ambasadorja po bëhet një çështje e vërtetë për Biden dhe Kongresin në Uashington. Një ambasador amerikan që orkestron politikën e partisë në Shqipëri nuk është i qëndrueshëm.

Këto janë fjalë të forta, kritike që po ngrini ndaj një ambasadori amerikan

Jo, është thjesht një referencë shumë e qartë për respektimin e ligjit ndërkombëtar. E shihni, ekziston një miqësi shumë e ngushtë dhe një marrëdhënie e veçantë midis Gjermanisë dhe SHBA -së, shumica e qytetarëve amerikanë kanë të afërm në Gjermani. Prandaj, kritika duhet të jetë e mundur midis miqve ose në një familje dhe është gjithashtu e justifikuar dhe e nevojshme në këtë rast të veçantë. Një gjë është gjithashtu e rëndësishme.

Cila?

Nëse, nga njëra anë, ambasadorja amerikane në Shqipëri kritikon me të drejtë çështjen e korrupsionit, mungesën e demokracisë, lirinë e mangët të shtypit dhe sundimin jofunksional të ligjit, ajo nuk mundet, nga ana tjetër, të përgëzojë një udhëheqës të Partisë Demokratike për organizimin e shkarkimit të një parlamentari të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe të lirë pa bazë ligjore dhe kundër kushtetutës. Ne demokratët e dimë që një sjellje të tillë siç tregoi Basha vjen nga republikat e bananeve, por jo nga Evropa. Ky është një problem serioz, i mëtejshëm.

Pse?

Sundimi i ligjit është antiteza e gjendjes së padrejtësisë. Së bashku me parimin e demokracisë, sundimi i ligjit është norma themelore e kushtetutës shqiptare dhe kushti kryesor parësor për anëtarësimin në NATO dhe BE. Shteti ligjor nënkupton që i gjithë autoriteti shtetëror, përfshirë atë të një drejtuesi partie si Lulzim Basha, është i detyruar nga ligji i shtetit dhe gjithashtu nga ligjet e partisë. Shteti ligjor jeton vetëm përmes disiplinës shtetërore dhe qytetare, të gjithë qytetarëve, përfshirë z. Basha, duhet t’i përmbahen asaj. Por gjëja elementare është se sundimi i ligjit mund të ekzistojë vetëm nëse njerëzit kanë besim në këtë shtet ligjor dhe kështu një vetëdije për sigurinë juridike dhe ligjshmërinë zhvillohet në mesin e njerëzve. Nëse tani një drejtues partie dhe një ambasador amerikan përmbysin këto letra me vlerë të një shteti kushtetues, atë me veprime të qëllimshme dhe ambasadorin amerikan duke uruar veprimet ilegale, atëherë shteti kushtetues në Shqipëri ekziston ende në letër, si aq shumë në Shqipëri, por jo më gjatë në realitet. Kjo është drama e vërtetë e këtij veprimi të pamenduar të kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë, ai sillet si kundërshtari i tij, autokrati Rama, dhe kështu e vendos veten jashtë traditës ligjore dhe demokratike të Evropës dhe ai në thelb nuk mund të kritikojë më sjellja jodemokratike e Ramës, meqë ai vetë e ka përkulur ligjin. Një problem i vërtetë.

Shkurtimisht për drejtuesin e partisë Basha, çfarë duhet të ndodhë më tej?

Ajo që duhet të ndodhë është biznesi origjinal i Partisë Demokratike të Shqipërisë. Demokratët kanë mjaft ekspertë dhe anëtarë të guximshëm të partisë që mendojnë së pari për vendin e tyre dhe jo për palët e treta. Unë e kam njohur Bashën për një kohë shumë të gjatë, e kam respektuar shumë dhe për këtë arsye veprimi i tij nuk është vetëm irritues, por shumë zhgënjyes për mua. Ai mund të ketë idenë si drejtues që kolegu i tij i partisë nuk duhet të jetë më anëtar i grupit parlamentar, vetëm këtë mendim ai duhet ta sjellë në procesin e formimit të opinionit demokratik të grupit parlamentar të PD dhe partisë, gjithashtu ai duhet të respektojë ligjin, ai nuk është autokrati i PD -së. Ka zëra në Shqipëri që ai nuk ka marrë rrugën e duhur ligjërisht, pra votimin në grupin parlamentar, në mënyrë që ai të mos pësojë disfatë. Unë nuk mund ta gjykoj atë përfundimisht. Por nuk mund të përjashtohet. Ai duket se është këshilluar shumë keq dhe gjithashtu mund të jetë vënë nën presion faktik dhe emocional nga thirrja e ambasadores amerikane për ta përjashtuar atë nga grupi parlamentar, që ishte në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Si përfundim, mund të kem gabuar për Bashën si person dhe demokrat, mendova se ai ishte një demokrat i drejtë shqiptar dhe evropian dhe jo një plotësues i personit Rama, të cilin ai e ka kritikuar gjithmonë masivisht, të gjitha shumë të pakuptueshme. Ekziston edhe një temë tjetër.

Për cilën çështje e keni fjalën?

Vërehet se shtypi dhe media, të cilat janë në sferën e ndikimit të partisë në pushtet të Ramës, mirëpresin masivisht shkeljen e ligjit nga Basha. Si një person i jashtëm duhet të pyesim veten, a është zoti Basha ende anëtar i Partisë Demokratike apo është anëtar faktik i partisë socialiste të Ramës, a ka bërë marrëveshje me autokratin që asnjë nuk e di?

Në çfarë mënyre e pakuptueshme?

Në Evropë, ne presim që një drejtues i një partie demokratike në Shqipëri t’i bindet kushtetutës dhe ligjeve të partisë; për fat të keq, nuk është kështu. Nëse diçka e tillë do të kishte ndodhur në Evropë, kreu i partisë do të kishte kërkuar falje për përpjekjen e tij për të thyer ligjin me qëllim dhe do të kishte dhënë dorëheqjen nga detyra brenda 24 orëve dhe do të ishte caktuar një datë për zgjedhjen e një drejtuesi të ri. Fatkeqësisht, ai nuk e bëri këtë, duke privuar veten nga çdo legjitimitet për t’u shfaqur si demokrat. Një patriot demokrat dhe shqiptar respekton kushtetutën, ligjet e partisë dhe gjithashtu dinjitetin e kolegëve të tij të partisë. Një organizatë partiake duhet të ketë besim te lideri i partisë se ai, nga njëra anë, i respekton rregullat ligjore dhe se, nga ana tjetër, ai gjithashtu ka parime etike. Që i trajton të gjithë anëtarët e partisë me respekt, duke respektuar ligjin. Mënyra se si ai sillej me anëtarin e partisë Berisha gjithashtu nuk është e saktë për arsye etike dhe morale – kjo nuk është mënyra për t’u marrë me kolegët.

Por nëse ai do të ishte nën presion nga të huajt ose ambasadorja amerikane, ai nuk mund të kishte vepruar ndryshe, apo jo?

Partitë janë të rëndësishme për demokracinë shqiptare: ato marrin funksione të shumta në procesin demokratik dhe kështu kontribuojnë në funksionimin e sistemit. Ata supozohet të pasqyrojnë opinionet e qytetarëve shqiptarë, jo pikëpamjet e ambasadorëve apo organizatave të tjera të huaja. Shqipëria është një demokraci partiake. Teorikisht supozohet se partitë përmbushin një numër funksionesh të rëndësishme në sistemin politik. Ata jo vetëm që sigurojnë personelin për postet dhe mandatet publike, por ata kryejnë edhe funksione të tjera nga përmbushja e të cilave funksionimi dhe stabiliteti i demokracisë shqiptare varet në thelb dhe kjo është thelbësore, duhet të përcaktohet nga shqiptarët dhe jo nga të tjerët. Partitë kështu luajnë një rol qendror në sistemin politik, i cili njihet ligjërisht dhe sigurohet nga kushtetuta dhe ligjet e partisë. Nga ky status, megjithatë, palët jo vetëm që mund të nxjerrin të drejta për veten e tyre, por gjithashtu duhet të përmbushin detyrime të caktuara, të cilat pjesërisht ndërhyjnë në organizimin e palëve, kjo ka të bëjë, siç thashë, me respektimin e kushtetutës dhe partisë ligjet. Prandaj, unë pres që ai duhet t’i rezistojë presionit të ambasadores amerikane, e cila është kundër ligjit ndërkombëtar, nëse arsyetimi i kushtetutës ose kushtetuta e kërkon atë, kjo është ajo që një drejtues partie duhet të jetë në gjendje të bëjë në interes të partisë së tij dhe populli si dhe kushtetuta e shtetit shqiptar, kjo është detyra e një udhëheqësi. Ai ka detyrimin të mos marrë dhe komunikojë vendime të paligjshme, ai duhet të mbrojë interesat dhe qëllimet e partisë së tij dhe shtetit. Prandaj ai duhet të ndjekë procedurat ligjore. Nëse kjo nuk ishte e mundur për të, për çfarëdo arsye, atëherë ai duhet të kishte dhënë dorëheqjen nga detyra dhe të jepte një shpjegim të arsyetuar për të mbrojtur integritetin e tij dhe për të mbrojtur partinë dhe kështu edhe kushtetutën e shtetit shqiptar. Një drejtues partie i cili mund të vihet nën presion nga organizatat e huaja dhe pastaj shkel ligjin në thelb nuk është i aftë për të udhëhequr një parti demokratike, atij nuk mund t’i besohet.

Dhe çfarë duhet të ndodhë tani?

Për një gjë, duket e rëndësishme të rivendosësh ligjshmërinë në organizatën partiake të Partisë Demokratike. Kjo sigurisht që mund të jetë e mundur vetëm përmes zgjedhjes së një kryetari ose ekipi të përkohshëm të përbërë nga kryetarët e mëparshëm të PD -së ose kryetarin e fundit të PD -së, sepse kjo natyrisht është një kusht që Lulzim Basha të japë dorëheqjen vullnetarisht ose të votohet për shkak të shkeljes së tij masive të ligjit. Atëherë rruga do të ishte e qartë për të pajtuar anëtarët e partisë përmes riorganizimit tuaj të PD -së.

Çfarë mendoni se rrjedh nga kjo?

Ky diskutim i pakuptimtë për Berishën, Bashën, Ramën dhe të tjerët duhet të ndalet. Shqiptarët nuk janë në situatën luksoze për të pasur kohë për lojëra. Ambasadorja amerikane duhet t’i bindet ligjit ndërkombëtar. Situata në Shqipëri tani është se as partia në pushtet nuk ka legjitimitetin e vetëm për të udhëhequr qeverinë për shkak të zgjedhjeve të paligjshme në 25 Prill 2021, ajo nuk është zgjedhur. Kjo në fakt nënkupton zgjedhje të reja në vetvete. Një parti jolegjitime nuk mund të formojë një qeveri sipas kushtetutës. Ligji zgjedhor i Shqipërisë nuk plotëson standardet ndërkombëtare dhe raporti i OSBE -së mbi zgjedhjet parlamentare tregon në një masë katastrofale manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021 nga përfaqësuesit e partisë në pushtet. Ekziston një shkelje e parimit demokratik të kushtetutës shqiptare. Problemi është se Shqipëria po përballet me mega-probleme të vërteta. Buxheti i shtetit është në një rrënim masiv, strukturor, pjesërisht për shkak të korrupsionit të ekzekutivit Rama dhe mungesës së plotë të planifikimit. Ekonomia është shembur dhe gjithnjë e më shumë të rinj shqiptarë, të kualifikuar, po emigrojnë; familjeve të tyre u mungojnë, por edhe ekonomia. Nuk ka ligj zgjedhor demokratik dhe zgjedhjet parlamentare të 2017/2021 u manipuluan masivisht dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse. Ata që janë përgjegjës politikisht nuk kanë legjitimitet. Covid 19 nuk mposhtet në Shqipëri, mutantët po përhapen masivisht, vala e 4 -të do të shpërthejë në Shqipëri më së voni në tetor dhe do të pushtojë sistemin. Shumë shqiptarë janë larguar nga vendi dhe shumë më tepër shqiptarë duan të largohen. Politikanët duhet të reagojnë ndaj këtyre problemeve strukturore së bashku, kështu që nuk është më çështje të kesh të drejtë dhe diskutimet e përjetshme dhe debatet e pafrytshme se kush është tani. Kjo nuk ka çuar në asgjë në Shqipëri vitet e fundit, është shkatërruese dhe nuk është novatore. Shtoji kësaj ndërhyrjen irrituese të ambasadores amerikane. Ai vetëm e përshkallëzon kaosin më tej. PD ka nevojë për një drejtues ose ekip të përkohshëm, deri në zgjedhjet e reja në një vit, deri në atë kohë partia duhet të ishte riorganizuar. Sidoqoftë, partitë kryesore politike duhet të punojnë paralelisht dhe së bashku, mendjet më të mira në vend, për të përcaktuar opsionet e kombit, për t’i përqendruar dhe zbatuar ato.

blank

Kryetari i Parlamentit Evropian trajtohet në spital për pneumoni

Paris

Kryetari i Parlamentit Evropian(PE), David Sassoli, kaloi disa ditë në spital për shkak të pneumonisë, njoftuan të hënën nga kabineti i tij, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Sassolit, Roberto Cuillo, tha se udhëheqësi i PE-së u dërgua në Spitalin Civil në Strasburg, Francë, më 15 shtator.

“Pas ekzaminimeve të nevojshme mjekësore, ai u diagnostikua me pneumoni dhe iu dha ndihma e menjëhershme. Ai është në gjendje të mirë”, shtoi ai.

Natën e 14 shtatorit, Sassoli pati temperaturë të lartë, por testimi përcakton se ai ishte negativ ndaj koronavirusit të ri (COVID-19).

Të nesërmen, ai nuk arriti të kryesojë një sesion të Asamblesë së Përgjithshme të Parlamentit Evropian në Strasburg dhe humbi fjalimin nga presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

blank

Zgjedhjet e 26 shtatorit dhe fundi i mbretërimit të Merkelit

VOAL – Nuk janë zgjedhje të zakonshme që do të mbahen në Gjermani më 26 shtator. Me zgjedhjen e Parlamentit të ri, mbyllet edhe një faqe e rëndësishme në historinë gjermane, faqja Angela Merkel, e cila ka arritur në fund të mandatit të saj të katërt dhe të fundit.

Kancelarja ka qenë në pushtet vazhdimisht për 16 vjet. Më 1991, ajo u zgjodh në Bundestag dhe që atëherë ajo ka qenë gjithmonë një figurë qendrore politike në Gjermani dhe Evropë, aq sa revista e famshme amerikane Forbes e ka caktuar atë si gruaja më e fuqishme në botë 14 herë.

Angela Merkel është gjithashtu për shumë autore e prosperitetit ekonomik gjerman, një kampione në menaxhimin e krizave, racionale dhe pragmatike, por edhe empatike dhe guximtare, veçanërisht në çështje të tilla si emigrimi. Me pak fjalë, zëvendësimi i besueshëm dhe jashtëzakonisht i popullarizuar Angela Merkel nuk do të jetë i qartë. Ndërkohë, sondazhet midis Armin Laschet (CDU), Annalena Baerbock (Verdi) dhe Olaf Scholz (SPD) i japin këtij të fundit një avantazh të vogël. rsi-eb

blank

Pas zjarrit katastrofik, ja kur pritet të rihapet Katedralja Notre-Dame në Paris

Pas zjarrit katastrofik të para dy viteve, Katedralja Notre Dame në Paris,  do të rihapet për publikun në vitin 2024.

Në një deklaratë për mediat, organi publik përgjegjës për ruajtjen dhe restaurimin e tij tha se sigurimi i katedrales kishte përfunduar sipas planit.

Elementet e “fazës së sigurisë” përfshinin mbështjelljen dhe mbrojtjen e skulpturave të katedrales, forcimin e portave dhe heqjen e skelave të djegura, sipas kolektivit “Friends of Notre Dame de Paris”.

“Ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë me vendosmëri me fazën e restaurimit dhe rindërtimit të pjesëve të shkatërruara nga zjarri, në mënyrë që të jetë gati të rihapet për shërbime dhe vizita publike në vitin 2024”, tha Jean-Louis Georgelin, presidenti i organizatës përgjegjëse për restaurimin.

blank

Gjermanët organizojnë festë alternative të birrës

Oktoberfest, ndër festivalet më të njohura të birrës në botë, i cili organizohet në Mynih, është anuluar për të dytin vit me radhë për shkak të pandemisë së koronavirusit, mirëpo kjo gjë nuk ka penguar gjermanët që të organizojnë një ngjarje alternative.

Më 18 shtator, njerëzit kanë nisur të mblidhen në Terisienvise, ku zakonisht nisin festimet, duke u veshur me kostume tradicionale dhe duke marrë me vete birra.

Qyteti është duke shënuar festën e birrës në mënyra të ndryshme, ndonëse ato nuk duket se kanë mundësi që të mbledhin miliona njerëz, sikurse Oktoberfest.

Rreth 50 restorante dhe bare tjera planifikojnë të dekorohen në stilin e tendave, që janë vendosur më parë në Oktoberfest, në organizimet që pritet të vazhdojnë deri më 3 tetor.

Në bare do të ketë muzikë, festë dhe birra sikurse në Oktoberfest.

Për ata që nuk mund të marrin pjesë, ekziston mundësia e kyçjes online në ngjarje.

Zyrtarët kanë thënë se shpresojnë që Oktoberfest të organizohen si zakonisht më 2022.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend