VOAL

VOAL

Ja ushqimet që duhet ose nuk duhet t’i hani me stomakun bosh

April 5, 2018
blank

Komentet

blank

Cilat janë lulet më të shtrenjta në Botë dhe ku gjenden ato

Ky trëndafil i veçantë është prezantuar për herë të parë në vitin 2006 nga David Austin me vlerën 3 milionë Paund.

Natyra i përket kujdo e sidomos kur bëhet fjalë për lulet e ndryshme që shoqërojnë ambientet tona përgjatë gjithë vitit.

Mund të gjeni një lule për çdo rast nga vjeshta në pranverë  si simbol i stinëve, festave apo preferencave tuaja personale.

Lidhja e njerëzve me lulet përveçse e hershme është edhe mjaft e veçantë pasi konsiderohen si një simbol bukurie e perfeksioni.

Në këtë artikull AgroWeb ju liston disa nga lulet më të veçanta në botë të cilat dëshmojnë jo vetë mmrekullitë e natyrës por edhe lidhjen e ngushtë që kemi me to nisur nga  vlerat marramendëse që njerëzit janë gati të paguajnë për t’i pasur.

Lulja Kadupul

Konsiderohet si një nga lulet më të shtrenjta në botë për dy arsye kryesore.

E para sepse nuk është shitur kurrë në ndonjë dyqan dhe askush nuk i ka vendosur çmim kësaj luleje deri më tani.

E dini pse? Kadupuli çel vetëm disa orë në vit, gjatë natës dhe rritet vetëm në pyjet e Sri Lanka.

Ky kaktus i cili shpërthen me një lule të bardhë të ngjashme me trëndafilin e egër, njihet ndryshe si “Mbretëresha e natës” apo “Lulja fantazmë”

Lulja çel në mbrëmje dhe thahet para se dielli të agojë për ta rinisur këtë ritual vitin pasardhës.

Gardenia

Konsiderohen si lulet më të shtrenjta në treg, kanë origjinë italiane, një aromë të ëmbël të cilën shpesh e gjeni nëpër parfume.

Megjithëse më e zakonshme në dyqane anembanë botën, gardenia futet tek lulet më të shtrenjta në botë.

Kjo sepse gardenia nuk shiten asnjëherë me degë apo copë.

Për të pasur një buqetë me gardenia duhet të blini të gjithë vazon me lule në mënyrë që këto të fundit të mos prishen.

Çmimi i një gardenia mund të arrijë deri në 50 Euro në varësi të stinëve.

Trëndafili nga David Austin

Ky trëndafil i veçantë është prezantuar për herë të parë në vitin 2006 nga David Austin me vlerën 3 milionë Paund.

Ndonëse tani mund ta gjeni me një çmim më të ulët, krijuesi i këtij trëndafili ka punuar rreth 15 vite për ta kultivuar atë.

Austin ka pasur si qëllim të krijojë formën e trëndafilave të vjetër të kopshteve me një aromë të mrekullueshme e cila i mungon trëndafilave të sotëm.

Orkidea Rothschild

Kjo lule është zbuluar  në vitin 1987 në Malajzi dhe kushton më shumë se 3.500 paund.

Përgjatë viteve kjo orkide e veçantë ishte në rrezik zhdukje për shkak të tregëtimit nga njerëzit.

Për të lulëzuar kësaj orkideje i duhen disa vite ndaj mban edhe një nga vendet e luleve më të shtrenjta në botë./AgroWeb.org

blank

Dëmtimet më të zakonshme që pësojmë nga telefonat celularë

Të dhënat e ekspertëve konfirmojnë se një në tre njerëz janë të shpërqendruar nga telefoni celular dhe nuk e kanë mendjen tek rruga.

Ekspertët e AgroWeb.org, paralajmërojnë se telefonat celularë krijojnë një varësi të rrezikshme, e cila ngjan shumë me atë të bixhozit.

Kjo varësi mund të ndikojë fort në produktivitetin e njeriut, funksionet e trurit, balancën mes jetës dhe punës, por edhe në jetën personale.

Megjithatë, ky nuk është i vetmi dëm që shkakton kjo pajisje e cila e mban njeriun të lidhur pas saj.

Një studim i shtrirë në një periudhë të gjatë kohore i kryer nga Universiteti i Rutgersit ka zbuluar dëmet fizike që pëson njeriu si pasojë e përdorimit të telefonit celular janë gjithnjë e në rritje.

Bëhet fjalë për dëmtime dhe lëndime të ndryshme fizike, kryesisht në zonën e kokës dhe qafës, jo vetëm si pasojë e mbajtjes së telefonit por edhe përdorimit të tij në rrethana dhe në vende të papërshtatshme siç është rruga.

Të shumtë janë ata që nuk e heqin dot telefonin nga dora edhe kur u duhet të kalojnë në rrugë a në semafor duke injoruar kështu rreziqet që i kanosen nga një sjellje e tillë.

Stduimet kanë vënë re se grupmosha 13 deri në 29 vjeç janë më të predispozuar të pësojnë lëndime fizike si pasojë e celularit.

Mënyrat Se Si Ndikon Telefoni Celular Tek Truri Dhe Trupi

Sipas ekspertëve, telefoni celular ka një peshë të madhe të fajit për humbjen e kujtesës tek disa njerëz. Kjo për vetë faktin se njerëzit janë të varur ndaj teknologjisë dhe shpresojnë që ajo do të mbajë mend për ta.

Njeriu fotografon momentet e veçanta të jetës dhe krijon lidhje me kopjet dixhitale por në brendësi ai nuk arrin dot të ketë kujtime specifike.

Telefoni celular mund të dobësojë edhe llogjikën dhe inteligjencën.

Kjo sepse njeriu sot nuk ndalon një moment të llogjikojë, të vëjë trurin në punë apo të sprovojë njohuritë e veta.

Mjafton një klik, një kërkim në Google dhe të gjitha përgjigjet na vijnë direkt, pa vënë në asnjë moment trurin në punë.

Sa i përket aspektit fizik, telefoni celular është në faj edhe për faktin se shumë njerëz nuk humbasin dot në peshë.

Kjo sepse njeriu humbet fillin e kohës që kalon me këtë pajisje dhe bie pre e jetës jo aktive e cila i hap rrugën shumë sëmundjeve.

blank

Si të gatuani supë me perime në multikuker

 

Supa me perime e gatuar në një multikuker, përgatitet lehtë, është ushqyese dhe shijshme.

Në këtë recetë të gjithanshme që AgroWeb.org sjell sot, ju mund të shtoni shumë përbërës të tjerë pa e ndryshuar shijen e saj.

Mundësitë janë të pafundme, megjithatë, këshillohet të kombinoni ato perime që kërkojnë kohë të ngjashme gatimi nën presion.

Disa kombinime perfekte janë:

Perime të buta (koha gatimit rreth 5 minuta): kungull i njomë, shparg, lulelakër, brokoli, bizele, bishtaja, etj.

Perime mesatare: specat, lakra, selinoja, karotat etj.

Perime të forta: (10 minuta): patatet e ëmbëla, patatet, panxhar etj.

Zarzavatet me gjethe jeshile (0 minuta): shtojeni spinaqin apo kalen direkt në supën e nxehtë, pa përdorur zierjen me presion.

Dhe nëse dëshironi që pjata juaj e supës të jetë një vakt kryesor, bëni mirë të shtoni ushqime të pasura me proteina si mishi i pulës ose kinoa.

Përbërësit

1/2 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepë

3 thelpinj hudhër

2 karota

2 kërcej selinoje

2 kunguj të njomë

2 speca

2 filxhanë lulelakra me lule

6 kërcenj shparg

3 gjethe kale

4 gota lëng perimesh

2 gota qiqra të gatuara ose të konservuara

1 lçaji spec djegës

1 lç sherebelë e thatë

1 lç borzilok të thatë

1 lgj rigon të thatë

1/2 lugë piper i zi

1 lgj kripë

1 kuti me domate të grira

1/4 filxhan majdanoz i grirë (sipas dëshirës)

Përgatitja

Fillimisht qëroni dhe grini imët qepën dhe hudhrën. Lërini mënjanë në një tas.

Vazhdoni duke larë dhe prerë të gjitha perimet në copa dhe lërini edhe ato mënjanë në një tas.

Copëtoni kalen dhe lëreni për në fund, pasi nuk do të gatuhet me presion.

Vendosni në punë multikukerin tuaj dhe shtoni aty vajin e ulliri, qepën dhe hudhrën. Skuqini derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.

Pasi qepa të skuqet, shtoni pak lëng perimesh dhe fikeni paisjen.

Përdorni një lugë druri për të pastruar pjesën e poshtme të tenxheres. Hiqni çdo qepë të mbetur në fund për të shmangur djegien.

Pas kësaj shtoni të gjitha perimet e copëtuara (përveç kales), lëngun e perimeve, qiqrat e ziera dhe të gjitha erëzat në multikuker.

Përziejini mirë të gjithë përbërësit dhe më pas shtoni kanaçen me domate pa e përzier!

Mbylleni tenxheren mirë me kapak dhe lëreni për 5 minuta në presion të lartë.

Pas kësaj kohe në tenxhere shtoni gjethet e copëtuara të kalesë dhe përziejeni shpejt.

Lëreni të qëndrojë për një ose dy minuta në mënyrë që kaleja të zbutet pak dhe shërbejeni duke e zbukuruar me majdanoz sipër.

blank

Vaksinat kanë shpëtuar 20 milionë jetë

79% e vdekjeve u shmangën falë mbrojtjes direkte, pjesa tjetër falë mbrojtjes indirekte

Një studim mbi Covid nga Imperial College London e tregon këtë – Dallimet në aksesin ndaj ilaçeve kanë penalizuar vendet e varfra

 

VOAL- I sigurt falë vaksinës. Ardhja e përgatitjeve kundër Covid-19 bëri të mundur shpëtimin e pothuajse 20 milionë njerëzve në mbarë botën vetëm në vitin e parë të fushatës së vaksinimit (dhjetor 2020-dhjetor 2021). Këtë e tregojnë vlerësimet e bëra nga një grup studiuesish të udhëhequr nga Imperial College London në Londër dhe të publikuara në The Lancet Infectious Diseases.

Studimi, i bazuar në të dhënat nga 185 vende, thekson se si ndryshimet në aksesin ndaj ilaçeve kanë penalizuar vendet e varfra dhe se si mund të ishin shmangur 599,300 vdekje të tjera (59,7% e të cilave në vendet me të ardhura të mesme/të ulëta) nëse Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ) objektivi për të vaksinuar 40% të popullsisë në çdo vend deri në fund të vitit 2021 ishte arritur.

Sipas studimit, 79% e vdekjeve (15.5 milionë nga 19.8 milionë gjithsej) u shmangën falë mbrojtjes së drejtpërdrejtë të ofruar nga vaksinat kundër formave të rënda të Covid, ndërsa pjesa tjetër e vdekjeve u parandalua falë mbrojtjes. indirekte, d.m.th. zvogëlimi i transmetimit të virusit në popullatë dhe pesha më e ulët e Covid në sistemet shëndetësore, gjë që ka përmirësuar aksesin në kujdesin mjekësor për ata që kanë më shumë nevojë.

Në mbarë botën, numri i vdekjeve deri sot, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, është 6.32 milionë. rsi-eb

blank

Cilat sporte luftojnë ankthin? – Këshillat e Mjekëve

Zgjidhni atë që ju pëlqen, është mënyra më e mirë për të qenë konstant në aktivitetin tuaj fizik.

Sporti është një mjet shumë efektiv për të luftuar ankthin: lëvizja ju ndihmon të rifreskoni mendjen tuaj dhe të pastroni mendjen tuaj dhe më shumë, shkruan faqja melarossa.it.

Në fakt, të bësh sport stimulon prodhimin e endorfinës, molekulave të mirëqenies që të sigurojnë qetësi, por edhe humor të mirë dhe netë të qeta.

Endorfinat ndërhyjnë si bashkëfaktorë në rregullimin e humorit, ndaj sa më shumë të stimulohet mekanizmi natyror i kënaqësisë nga sporti, aq më shumë bëhesh i hapur ndaj përvojave jetësore.

Duke luajtur sport, trupi mësohet me një “stres të shëndetshëm” dhe për këtë arsye bëhet më rezistent ndaj “stresit të vërtetë” që ju bën negativ, të lodhur dhe nervoz.

Studiuesit nga Universiteti i Arizonës kanë treguar se ata që ushtrojnë sporte rregullisht prodhojnë më pak stres sesa një person që nuk e aplikon.

 Por cilat janë sportet më efektive?

Bërja e një sporti në natyrë është e mirë për shëndetin tuaj, por ushtrimi i tij në mes të natyrës është i mirë për shëndetin tuaj dhe gjithashtu për shpirtin!

Nga pikëpamja fizike, shëtitjet e gjata në pyll, çiklizmi, ecja nordike ose ecja me kanoa ju ndihmon të thithni ajër të pastër dhe të merrni oksigjenin maksimal dhe kështu të çliroheni nga ankthi.

Jo vetëm kaq, aktiviteti fizik në natyrë mund të rrisë vetëvlerësimin tuaj dhe t’ju bëjë të ndiheni të kënaqur me jetën edhe nëse jeni duke përjetuar një periudhë stresi.

Një studim japonez ka treguar se ata që praktikojnë “shinriyoku” (shëtitjet në pyll) kanë përfitimin e menjëhershëm të uljes së rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Pra, sa më shpejt të mundeni, ikni nga qyteti! Përveç kësaj, rrezet e diellit kanë një efekt të dobishëm në humor, duke stimuluar prodhimin e hormonit të lumturisë, serotoninës dhe duke favorizuar prodhimin e vitaminës D nga trupi ynë.

Këshilla për të luajtur sport dhe për të qenë në gjendje të largoni ankthin

Zgjidhni një sport që ju pëlqen: të kënaqeni është mënyra më e mirë për të qenë konstant në aktivitetin tuaj fizik.

Zgjidhni një sport pa konkurrencë: qëllimi është të relaksoheni, të kënaqni  veten dhe të ndiheni mirë.

Ndërsa vraponi ose ecni me biçikletë, përpiquni të largoni mendimet negative dhe përqendrohuni te peizazhi ose lista juaj e luajtjes për të ndjerë më mirë përfitimet./Burimi: ATA

blank

Vitaminat e nevojshme për stinën e Verës

Përveç se një regjim ushqimor i shëndetshëm, disa vitamina specifike mund të jenë të dobishme gjatë muajve të nxehtë të verës për një shëndet optimal, thonë ekspertët botërorë të shëndetit. AgroWeb.org liston më poshtë ato më të rëndësishmet.

Vitamina A

Siç është vërejtur nga shumë studime, vitamina A ndihmon në formimin dhe mirëmbajtjen e lëkurës, dhëmbëve, indeve skeletore dhe membranave të mukozës të shëndetshme.

Përfitimi që lëkura merr nga vitamina A është më i rëndësishmi gjatë verës. Kjo sepse ne priremi të kalojmë më shumë kohë jashtë jantë kësaj stine.

Prandaj është thelbësore të përmirësoni dhe të kujdeseni për shëndetin e lëkurës.

Edhe pse pjesa më e madhe e njerëzve marrin mjaftueshëm vitaminë A nga ushqimi, mungesa e saj është e rrallë.

Sidoqoftë, nëse nuk merrni mjaftueshëm, mund të konsideroni marrjen e suplementeve të vitaminës A.

Vitamina C

Kjo vitaminë, është një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikaleve të lira.

Ndër të tjera, vitamina C gjithashtu forcon sistemin imunitar, i cili mund të dobësohet si rezultat i udhëtimeve të shumta gjatë verës.

Temperaturat jashtëzakonisht të ngrohta mund të shkaktojnë simptoma të ftohjes dhe gripit, të cilat më së miri shmangen me vitaminën C.

Vitamina D

Duket e çuditshme që mund t’ju duhet të rrisni marrjen e vitaminës D gjatë verës, pasi trupi ynë prodhon vetë “vitaminën e diellit” kur lëkura e zhveshur ekspozohet ndaj diellit.

Por sipas ekspertëve, vitamina D e gjeneruar nga dielli nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë.

Faktorë të tillë si koha e ditës, vendndodhja gjeografike, ndotja e ajrit, mosha, ngjyra e lëkurës dhe përdorimi i kremit të diellit, mund të kufizojnë efektivitetin e saj.

Nëse nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit, ngrënia e ushqimeve të fortifikuara me këtë vitaminë dhe marrja e suplementeve të saj, mund të ndihmojë në ngushtimin e hendekut.

Vitamina E

Vitamina E i siguron lëkurës tuaj antioksidantë për të eliminuar radikalet e lira të dëmshme dhe për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimet e mëtejshme.

Kjo vitaminë është gjithashtu e njohur për aftësinë e saj për të nxitur prodhimin e kolagjenit, i cili është thelbësor për ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.

Kjo është pikërisht ajo që lëkura juaj ka nevojë gjatë muajve të nxehtë dhe të thatë të verës.

Përveç kësaj, vitamina E luan një rol në luftimin e mikrobeve.

blank

Stresi i “mirë” dhe ai i “keq”, si t’i dalloni dhe mbani nën kontroll

… që të mos shndërrohen në një barrë në jetën tuaj

Nga Pasquale Saviano

Stresi ka një ndikim të fortë mbi trupin dhe psikikën tonë. Megjithatë, ekziston një lloj stresi “i mirë” që është i dobishëm për jetën, pasi shkakton atë shpërthim energjie që ju ndihmon të përballoni sfidat e përditshme. Stresi ndikon fuqishëm në funksionet tona psikike dhe jetësore.

Stresi “i dëmshëm”, është ai që ndikon në mënyrë kronike tek ne, ndërsa stresi që e përjetojmë për një kohë të shkurtër, sjell përfitime të mundshme shëndetësore. Stresi që mund ta përkufizojmë si “i mirë” kthehet në një stres “të keq” kur bëhet kronik ose ekstrem.

Që të dyja ndikojnë në jetën e një njeriut, por ndryshimin e bën mënyra se si menaxhohen ato. Stresi akut, ai që ka një kohëzgjatje të kufizuar (nga disa minuta në disa orë), e rrit energjinë dhe mprehtësinë mendore. Ai është një “zile zgjimi” thelbësor në rastet e situatave të rrezikshme.

Pasi na lejon të reagojmë shpejt në praninë e një rreziku. Por mund të jetë gjithashtu i dobishëm në situata jo të rrezikshme. Në këtë rast, mund të shërbejë si një motivues duke na nxitur të japim më të mirën tonë, për shembull në një intervistë pune, apo gjatë një aktiviteti sportiv.

Ky lloj stresi është i lidhur me mekanizmin “lufto ose vrapo”, që i ka lejuar speciet njerëzore të qëndrojnë gjallë dhe të evoluojnë përgjatë shekujve. Të rrahurat e zemrës rriten, frymëmarrja bëhet më e shpejtë, muskujt tkurren dhe truri fillon të zhvillojë strategji.

Është një lloj stresi funksional i mbijetesës, që e pushon ndikimin e tij tek ne, pasi të ketë kaluar rreziku apo situata ndaj së cilës duhet të reagojmë. Por nëse kjo gjendje tensioni vazhdon (siç ndodh tek shumë njerëz), ajo bëhet e dëmshme dhe shpesh e dobëson gjendjen tonë fizike dhe mendore. Meqë stresi është pjesë e jetës, pasi lidhet me ngjarjet e përditshme, është e rëndësishme të mësoni se si ta menaxhoni atë.

Janë 3 llojet më të njohura të stresit:

Stresi akut

Këtu përfshihet lloji më i zakonshëm të stresit, atë me të cilin duhet të përballemi çdo ditë. Ai shfaqet si pasojë e një ngjarjeje destabilizuese apo e një sfide të afërt. Në teori, sapo ngjarja të përfundojë apo të jetë tejkaluar sfida, funksionimi i trupit tonë dhe nivelet fiziologjike duhet të kthehen në normalitet.

Ky lloj stresi nuk është i dëmshëm sepse e përshpejton kohën e reagimit, përmirëson aftësitë për zgjidhjen e problemeve, stimulon kujtesën dhe e forcon sistemin imunitar. Nga ana tjetër stresi akut, ndahet në ‘eustress’ dhe ‘distress’. I pari lidhet me ngjarje pozitive që ndodhin në jetë (martesa, diplomimi, ardhja në jetë e fëmijëve, promovimi në detyrë etj), ndërsa i dytilidhet kryesisht me ngjarje shqetësuese (debate, humbje, situata traumatike).

Që të dyja ndikojnë në trupin e njeriut, por e bëjnë këtë në mënyra të ndryshme. Edhe pse stresi akut nuk është i dëmshëm në një periudhë afatshkurtër, dhe nëse ndodh vetëm një herë, episodet e përsëritura të stresit akut mund të kenë efekte të dëmshme.

I tillë është rasti i punonjësve në sistemin shëndetësor apo i ushtarakëve të përfshirë në situata kërcënuese për jetën. Episodet e përsëritura të stresit akut, mund të nxisin fillimin e çrregullimit të stresit post-traumatik ose gjendjeve të tjera të rënda ankthi dhe depresioni.

Stresi akut episodik

Është rezultat i episodeve të vazhdueshme të stresit akut, që karakterizon disa njerëz të cilët kryejnë punë të caktuara apo që i duhet të menaxhojnë dinamika komplekse (menaxherë, mjekë, ushtarë, prindër me familje të mëdha). Situatat e jetës kanë një fillim dhe një fund, por skenari stresues është gjithmonë i njëjti.

Situatat e vazhdueshme që janë të vështira për t’u menaxhuar, çojnë në shqetësime të vazhdueshme mbi atë që do të ndodhë duke ushqyer mendime negative, që e nxisin trupin të përjetojë stres edhe nëse nuk realizohen skenarët negativë. Këto janë rastet në të cilat me kalimin e kohës, stresi akut episodik mund të ndikojë në mirëqenien tonë.

Stresi kronik

Grumbullohet me kalimin e viteve dhe ndikon shumë tek ne, prandaj ky lloj stresi është më edhe më i dëmshmi. Një perceptim i vazhdueshëm i të qenit sëmurë, një perceptim i fortë se gjërat janë jashtë kontrollit:ndihma ndaj një personi të dashur, papunësia, mungesa e një partneri, një patologji kronike apo e lindur, janë të gjitha situata që mund të çojnë tek stresikronik.

Nëse nuk trajtohet siç duhet, stresi kronik mund të dëmtojë zona të ndryshme të trupit tonë,duke na bërë më të dobët dhe për këtë arsye të prirur ndaj sëmundjeve fizike. Ai e dobëson sistemin imunitar, duke na bërë më të prirur ndaj sëmundjeve virale.

Po ashtu, ai ka një ndikim të fortë në të gjitha sistemet që janë të rëndësishme për mirëqenien tonë, nga ato të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, tek muskuloskeletore, endokrine apo gastrointestinale. Edhe pse është pjesë e jetës sonë, nuk duhet domosdoshmërisht që të kthehet në diçka që krijon çdo herë siklet.

Gjëja kryesore është ta parandaloni që ajo të bëhet kronike. Veprimi mbi shkakun që gjeneron stresin, është mënyra më e mirë për ta kapërcyer atë. Por nëse kjo nuk është e mundur, është e dobishme të zhvillohen strategji për ta menaxhuar atë.

Për shembull, krijimi dhe ruajtja e një rrjeti të mirë mbështetësish, miqsh dhe familjarësh, duke provuar teknikat e relaksimit, duke e reduktuar ngarkesën në punë apo aktivitetet e përditshme, dhe duke pasur një mënyrë jetese të shëndetshme me ushqim të mirë dhe aktivitet fizik të vazhdueshëm. / Psiche – Bota.al

blank

Rëndësia e hidratimit – Si ndryshon trupi kur pini ujë mjaftueshëm

Sistemi i tretjes përfshin fytin, stomakun, zorrën e trashë, pankreasin dhe mëlçinë.

Hidratimi është një nga elementët thelbësore të një jete të shëndetshme.

Çdo ditë trupi ynë humbet 2 deri 3 litra ujë nga djersitja apo lëvizjet, madje edhe teksa marrim frymë.

Këto funksione janë thelbësore për mbijetesën tonë ndaj duhet të kompensojmë humbjen e lengjeve.

Ruajtja e balancës është e rëndësishme për t’u mos dehidratuar apo për të evituar overdozën e ujit në trup.

Dehidratimi shkakton humbje energjie rënie të humorit, tharje të lëkurës dhe tension të lartë.

Një truri të pahidratuar i duhet më shumë sforco për të funksionuar.

Specialistët deri më tani kanë thënë se duhet të konsumojmë 8 gota ujë në ditë.

Por studimet e fundit tregojnë se kjo sasi varet nga pesha jonë trupore dhe mjedisi ku jetojmë. Sasia që duhet të konsumojmë është 2.5 – 3.7 litra në ditë për meshkujt dhe 2- 2.7 për femrat.

Si ndryshon trupi kur pini ujë mjaftueshëm

Në AgroWeb.org do të mësoni për të gjitha efektet e mira që ndodhin në trup kur pini ujë mjafttueshëm.

Kujtesë më e mirë

Dehidratimi ndikon në aftësinë e të nxënit dhe tek humori.

Ai prek edhe kujtesën, sidomos atë afat-shkurtër.

Nëse pini mjaftueshëm ujë, do të vëreni se do të jeni më të përqendruar dhe më të vëmendshëm.

Për rrjedhojë, nëse pini ujë mjaftueshëm, truri juaj do të jetë mirënjohës.

Fizik më i mirë

Njerëzit që kryejnë aktivitet fizik e kanë ujin të domosdoshëm për të pasur më shumë forcë dhe një fizik të mirë.

Uji do të ndihmojë në qetësimin e muskujve, do të rrisë energjinë dhe maksimizojë performancën tuaj.

Më pak neps

Pirja e sasive të mjaftueshme të ujit do ju ndihmojë të keni më pak neps, sidomos në orët e vona të natës.

Rrjedhimisht ju do të mbani peshën nën kontroll dhe nuk do të usheqeheni me produkte që ju bëjnë dëm.

Tretje më e mirë

Uji përmirëson ndjeshëm tretjen dhe pengon konstipacionin.

Pas pirjes së mjaftueshme të ujit, do të vëreni se do të jeni më pak të fryrë dhe do të keni një tretje të mirë.

Ujë për një lëkurë të shëndetshme

Hidratimi luan një rol fantastik për shëndetin e lëkurës.

Kjo e fundit është krejt në varësi të ujit për të prodhuar qeliza të reja.

Efekti i ujit ndihet menjëherë duke i dhënë asaj elasticitet dhe lagështi.

blank

Si të parandaloni pickimin nga mushkonjat – Metodat më të forta natyrale

Mjafton të përzjeni një lugë çaji vanilje me çfarëdolloj kremi të thjeshtë pa aromë dhe lyeni të gjitha zonat e zbuluara të trupit tuaj.

Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca të dëmshme, që me siguri nuk dëshironi të qarkullojnë në organizmin tuaj.

Mushkonjat tërhiqen nga disa substanca në djersën tonë, por edhe nga frymëmarrja dhe lëkura.

Mushkonjat kanë sensorë që vënë njerëzit në shënjestër që nga larg.

Bllokimi i aromave që tërheqin mushkonjat bëhet nëpërmjet solucioneve, që zakonisht përmbajnë një substancë të njohur si diethyltoluamide.

Nuk është aspak sekret që kjo substancë është toksike edhe në rastet kur nuk kemi asnjë reagim ndaj saj.

Kjo substancë përthithet lehtë nga organizmi, akumulohet në inde nga ku mund të shkaktojë dëme afatgjatë.

Solucionet e bëra në shtëpi janë padyshim zgjidhja më e mirë. Recetat dhe përbërësit janë të thjeshta dhe mbi të gjitha pa kimikatë.

Metodat Më Të Mira Natyrale Kundër Mushkonjave

Uthull Molle  

Është një ndër solucionet më efikase që mban larg padyshim mushkonjat.

Mjafton të lyeni një pambuk me uthull molle dhe të lyeni zonat e zbuluara të trupit me të para se të flini apo kur qendroni në ambjente ku mushkonjat hyjnë lehtësisht.

Ekstrakti i Vaniljes

Aroma e vaniljes trullos dhe parandalon afrimin e tyre.

Mjafton të përzjeni një lugë çaji vanilje me çfarëdolloj kremi të thjeshtë pa aromë dhe lyeni të gjitha zonat e zbuluara të trupit tuaj.

Farat e karafilit

Merrni pesë gramë fara karafili dhe zjejini me një gotë ujë. Mjaftojnë 10 pika nga ky lëng që ta aplikoni në të gjitha zonat e zbuluara të trupit.

Kamomili 

Një prej bimëve mjekësore më të lashta ka efekt paralizues ndaj qelizave nervore të insekteve.

Ndaj ju mund ta thani dhe ta shpërndani nëpër shtëpi.

Mund të vendosni pak kamomil të tharë në parvazin e dritareve ose mund ta përgatisni në formën e çajit dhe të lyeni trupin me të.

Në këtë mënyrë edhe lëkura e trupit do të bëhet e butë dhe e lëmuar.

Borziloku i freskët ose gjethet e domates

Mushkonjat nuk e tolerojnë dot erën që lëshojnë këto bimë, ndaj mos nguroni t’i përdorni.

AgroWeb.org ju udhëzon të zieni në një filxhan çaji 10 apo 15 gjethe borziloku të freskët apo disa gjethe domatesh dhe kur të ftohet lyeni trupin me to para se të flini.

Vaji esencial i borzilokut, eukaliptit ose farave të karafilit 

Vajrat esenciale janë më të mirët kundër mushkonjave.

Nëse keni në shtëpi vaj esencial borziloku, eukalipti apo karafili, shtoni pesë deri në dhjetë pika të vajit esencial në një gotë me ujë dhe lyeni zonat e pambuluara nga rrobat.

Me të mund të lyeni edhe një copë pambuku dhe ta vendosni në dritare që të mbani mushkonjat larg./AgroWeb.org

blank

Pushimet këtë verë – Çfarë duhet të keni patjetër me vete?

Shkëputja nga puna i bën mirë trupit, trurit dhe shpirtit por kur pushimet mbarojnë, trishtimi duket se është i paevitueshëm.

Pas një viti pandemie duket se pak nga pak bota po i kthehet normalitetit të munguar.

Pushimet verore janë në prag për të nisur, kufijtë me vendet fqinje po hapen dhe vaksinat po aplikohen në shumicën e vendeve.

Liria e lëvizjes po fitohet pak nga pak dhe njerëzit duket se po e shfrytëzojnë atë.

Fundjavat në det apo mal janë një traditë disa vjeçare tashmë e shumë Shqiptarëve, por edhe pushimet e gjata diku jashtë vendit apo qytetit.

Nëse po planifikoni një udhëtim këtë verë, AgroWeb.org ju jep 3 këshilla me vlera se çfarë duhet të keni patjetër me vete.

Zgjidhni një valixhe të lehtë

Nëse do të kryeni një udhëtim disa ditor, valixhja apo një cantë e madhe ju duhet patjetër.

Në këtë mënyrë do të mund të fusni brenda të gjithë mjetet dhe sendet personale që ju duhen.

Por edhe hapi i përzgjedhjes së cantës është po aq i rëndësishëm sa gjërat që fusni në të.

Zgjidhni një valixhe të lehtëe me shumë hapësirë në mënyrë që të mblidhni të gjithë sendet brenda.

Sidomos nëse jeni duke udhëtuar me avion dhe kilogramët e bagazheve janë të përcaktuara.

Jastek për qafën

Nuk ka rëndësi nëse do të udhëtoni me makinë, avion apo anije, është e rëndësishme të jeni gjithnjë komodë.

Qëndrimi në formën e duhur është një nga rregullat kryesorë që duhet të ndiqni nëse doni të mos e ndjeni lodhjen.

Një jastëk për qafën ju ndihmon të mbështeteni më mirë gjatë qëndrimit ulur dhe të pushoni apo të dremisni.

Ka formën e një U-je të madhe dhe mund ta fusni brenda në çantë ose ta mbani në dorë gjatë gjithë udhëtimit.

Kutia e ndihmës së shpejtë

E domosdoshmë për ushëtimet e gjata e sidomos nëse ndodhen në natyrë.

Mund të mos e përdorni asnjëherë, por mund edhe t’ju shërbejë shumë në momente të veçanta.

Kutitë  endihmës së shpejtë janë standarte, të vogla dhe zakonisht mbajnë brenda çdo gjë që ju duhet.

Ato mund t’i gjeni në farmaci dhe t’i merrni lehtë me vete kudo pasi nuk zënë shumë vend.

blank

Si e dinte Diplo që ‘Sunny Hill’ nuk do mbahej në Prishtinë? Ja çfarë shkroi ai disa javë më parë

“Kush do vijë me mua në Shqipëri”- shkroi Dj i njohur me famë botërore, Diplo, më 25 maj në një status në Instagram. E nëse atëherë të gjithë u entuziazmuam nga pjesëmarrja dhe reagimi i tij, sot ky status mund të shihet nga një tjetër këndvështrim.

Ditën e martë, më 14 qershor, ‘Sunny Hill Festival’ njoftoi se këtë vit do ndyshojë vendndodhje dhe nuk do organizohet në Prishtinë sikurse ka ndodhur dy vitet e tjera, por do zhvendoset në Tiranë. Sipas themeluesit, babait të Dua Lipës, Dukagjinit, ai u anulua për shkak të vonesave në dhënien e pronës për shfrytëzim në Bërnicë.

Po ashtu, referuar Dukagjinit dhe deklaratave të bëra nga përfaqësues të ndryshëm të Festivalit në intervistat e dhëna në media, diskutimet me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, kanë ndodhur ditëve të fundit dhe ky problem do zgjidhej edhe në Prishtinë po mos të ishte për vonesat proceduriale dhe faktin që jo çdo hapësirë në Prishtinë është e pranueshme për Festivalin.

Për tu rikthyer te status i Diplos, pyetja është se përse artisti amerikan shkroi ‘Kush do vijë me mua në Shqipëri” dhe nuk shkroi në ‘Kosovë’? Në kohën kur ai shpërndau postimin në rrjetet sociale askush nuk e dinte rreth këtij ndryshimi. Të paktën publikisht nuk ishte bërë asnjë njoftim zyrtar. Atëherë, nga e dinte Diplo që Festivali do zhvillohej në Shqipëri? Ndoshta i ishte thënë që në fillim se do performonte në Tiranë?

Kjo gjë përforcon edhe më shumë teorinë e përfolur prej ditës kur u dha vendimi, që kjo gjë u piketua që të ndodhte kështu, një vit më parë kur Dua dhe Dukagjin Lipa ishin me pushime ne Shqipëri. Familja e artistes fituese të çmimeve ‘Grammy’ ka një marrëdhënie shumë të mirë me Ramën dhe Veliajn e madje disa herë kanë paralajmëruar për surpriza.

Takimet e shpeshta të prindërve të Duas me kreun e bashkisë së Tiranë, superlativat e Ramës për Duan dhe pushimet e tij familjare në jug të Shqipërisë me familjen Lipa një vit më parë- janë vetëm disa nga argumentat në favor të kësaj teorie.

Vetë Dua Lipa ka zgjedhur të heshtë. I vetmi reagim i saj ka qenë repostimi i lajmërimit të faqes zyrtare të “Sunny Hill” në Instagram ku shkruhej rreth ndryshimit të vendndodhjes.

Babai i saj pas letrës publike, ku ia delegonte gjithë fajin qeverisë së Kosovës, nuk i është përgjigjur asnjë aludimi apo pikëpyetjeje tjetër. Duke marrë parasysh përmasat e kësaj çështjeje, pritet që shumë përgjigje të jepen në gusht, kur Festivali të mbahet. Por, deri atëherë, ende shumë gjëra mbeten të paqarta./panoramaplus

blank

Si ndryshojnë simptomat e diabetit te gratë dhe burrat

AgroWeb.org bazuar në kërkime të ndryshme, sjell për ju disa nga simptomat që mund të tregojnë më shumë rreth diabetit tek gratë

Megjithëse diabeti është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme.

Tek gratë, diabeti mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues.

Edhe pse këto nuk mund të jenë një shenjë e sigurt e diabetit, ato mund të jenë shenja paralajmëruese të hershme.

AgroWeb.org bazuar në kërkime të ndryshme, sjell për ju disa nga simptomat që mund të tregojnë më shumë rreth diabetit tek gratë.

Infeksion i traktit urinar

Shpesh diabeti ndikon në aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionet.

Në këtë rast mund të bëjë që fshikëza e urinës të ketë probleme me zbrazjen e plotë, gjë që nganjëherë çon në infeksion të traktit urinar tek gratë.

Ju mund të vini re një nevojë të vazhdueshme për të urinuar dhe një ndjesi djegieje sa herë që urinoni.

Sindroma e vezoreve policistike

Sindroma e vezoreve policistike është gjithashtu e lidhur ngushtë me diabetin e tipit 2.

Për shkak se kjo sindromë bën që trupi juaj të prodhojë më shumë insulinë, gjë që mund të ndikojë në shfaqjen e diabetit, veçanërisht tek gratë mbi 40 vjeç.

Simptomat E Përbashkëta Të Grave Dhe Burrave

Disa simptoma shfaqen njësoj si tek burrat dhe gratë janë :

-urinim i shpeshtë

-uri ose etje e vazhdueshme

-lodhje

-mpirje në duar ose këmbë

-shikim i paqartë

-humbje ekstreme e peshes

Nëse keni një histori familjare të diabetit ose nëse jeni diagnostikuar me prediabet, monitoroni nga afër sheqerin në gjak dhe kërkoni kontrolle të shpeshta me mjekun tuaj.

Diabeti Tek Gratë Shtatëzëna

Diabeti gjatë shtatëzanisë quhet ndryshe diabeti gestacional.

Sipas mjekëve, ai shfaqet në tremujorin e dytë dhe testimi kryhet midis javës së 24 dhe 28 të shtatzënisë.

Diabeti gestacional mund të menaxhohet me një regjim të rregullt ushtrimesh dhe një regjim të shëndetshme ushqimor, megjithëse ndonjëherë mund të jetë e nevojshme të merret edhe insulinë.

Për sa kohë që gjendja trajtohet, rreziku i komplikimeve anësore gjatë shtatzanisë është i ulët.

Megjithatë është e këshillueshme që edhe pas shtatëzanisë të monitoroni nivelin e sheqerit në gjak, pasi gratë me këtë lloj diabeti janë më të priruara për të zhvilluar diabet të tipit 2 edhe më vonë gjatë jetës.

Nëse jeni të shqetësuar se mund të keni diabet, sigurisht që duhet të kosultoheni me mjekun tuaj për të kryer analizat dhe trajtimin e nevojshëm.


Send this to a friend