Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko është diagnostikuar me koronavirus. Sipas mediave të huaja gjëndja e saj shëndetësore është e rëndë, referuar deklaratës së një zëdhënësi të partisë.

Timoshenko, 59 vjeç, e cila shërbeu dy herë si kryeministre përpara se të humbiste zgjedhjet presidenciale të vitit 2010, u bë politikania e parë ukrainase e njohur ndërkombëtarisht që u sëmur me Covid-19. Parlamenti ukrainas ka qenë me pushime verore që nga mesi i korrikut.

“Gjendja e saj është e rëndë, temperatura i shkon deri në 39 gradë Celsius” , tha zëdhënësja e partisë së saj.

Ajo nuk pranoi të komentonte nëse Timoshenko po trajtohej. Ukraina ka pasur një rritje të mprehtë të infeksioneve gjatë javës së kaluar, me 2.328 raste të raportuara në 24 orë të shtunën. Numri i përgjithshëm i rasteve në vend ka arritur në 104.958 dhe vdekjet nga coronavirusi në 2,271.