VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Institucionet e Kosovës duhet të ngrenë padi ndërkombëtare për kriminelin Aleksandër Vuçiç – Nga Nue Oroshi

By | October 15, 2021
blank

Komentet

blank

Evi Kokalari: Per gazetarët që vazhdojnë dhe i japin platform Gary Kokalarit, i cili flet në emër të familjes!

Per gazetarët që vazhdojnë dhe i japin platform Gary Kokalarit, i cili flet në emër të familjes:

Personalisht akoma nuk kam gjetur një Kokalar që është okay me ato që bën dhe thotë Gary.

Madje, thonë se ai po turpëron familjen. S’do shumë shpjegim besoj që Kokalarët jane anti-komunist.

I vetmi që duket se anon majtas në fakt, është Gary vetë.

Nuk e di nese e ka se është kushëri i afërt me Shalsin që është deputet socialist, (Shalsi s’ka lidhje me Kokalaret), apo nga lidhjet e tij të ngushta me Erion Veliajn, për dasmën e të cilit mori mundimin të vij nga Amerika. Madje di t’ju them se ka ndihmuar dhe financiarisht organizaten ‘Mjaft’.

Ndërkohë, Gary nuk më njeh siç gënjen publikisht. Nuk di asgjë nga e shkuara ime dhe as të babait tim që ka qënë mjek i respektuar në Shqipëri. Por interesi i gazetarëve nuk është e verteta mbi te shkuarën tonë. Interesi është të përdhosin karakterin tim që të ulin vlerën e mbështetjes ndaj Berishës.

Nese gazetaret vërtet do kishin interes për te shkuarën apo preardhjen time, do kishin pyetur 100 Kokalarët e tjerë qe janë në Shqipëri dhe jo Gary që shumica e familjes nuk i flet me gojë. Në fakt, dhe Kokalarëve të tjere po ju vjen në majë të hundës me këtë individ që fatkeqësisht ndan të njëjtin mbiemër me ne.

Gjithsesi, mua nuk më dekurajoni, perkundrazi, si shumë bashkëatdhetar të tjerë, jam më e vendosur se kurrë për ta çuar deri në fund këtë luftë.

Shihemi në Foltore !!

blank

Nuk duhet lejuar faktorizimi i Serbisë në Ballkan – Nga Skënder Karaçica

Këndi i diplomacisë

Serbia dhe synimet gjeo-politike në Ballkan nuk kanë ndryshuar.Në kronikat e kohës gjithherë pati ,,nisma,,të rrafshit politik dhe diplomatik,në vitet 1931-1935 ,,Pakti Ballkanik,,ku mbreti i vetëshpallur Ahmet Zogu dëshironte që Shqipëria të bëhej pjesë e këtij projekti serb.Ky projekt i ngjashëm me ,,Ballkani i Hapur,,(sic!).

Tashti po në vitin 2021,Serbia ka dalur me projektin tjetër ,,Ballkani i Hapur,,që përmes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut,ndonëse vendet tjera ballkanike Mali i Zi dhe Kosova nuk dëshiruan të jenë në vijat e ,,projektit,,me synimet e faktorizimit të Serbisë në Ballkan.

Shteti i Serbisë i ka borxh popujve jo serb boshnjakë,kroatë dhe shqiptarë në hapësirën ballkanike,deri në shkallë të gjenocidit në kohën e luftërave të shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.Në asnjë mënyrë nuk duhet lejuar  që ky shtet vrasës,në  këtë kohë ende po luan me kartën me njërën këmbë me Rusinë e Putinit dhe me barkun në Evropë, për të marrë  primatin e faktorizimit në Ballkanin e trazuar me skenarët shfarosës për popujt jo serb(!).

Çikago,dhjetor të motit 2021

blank

‘Rama fsheh agjendën në SHBA nga frika e protestave’- Anëtari i Vatra-s zbulon vendin e takimit

Anëtari i shoqatës ‘Vatra’, zoti Valentin Lumaj ka njoftuar se shqiptarët e SHBA-së ka planifikuar që ta presin Ramën me protesta gjatë vizitës së tij, agjenda e së cilës nuk është publikuar pasi i druhet reagimit të tyre.

Në postimin e tij në Facebook, zoti Lumaj thekson se Rama e ka ndryshuar disa herë adresën e takimit me mbështetësit e tij, duke e mbajtur në ilegalitet të plotë.

Por protesta që do përballet Rama duket se është e pashmangshme pasi shqiptarët e kanë marrë vesh vendin se ku do jetë sot për drekë dhe pritet ta ‘respektojnë’ me revoltën e komunitetit.

 

 

Postimi i plotë i Valentin Lumaj:

Kam marre disa njoftime per nje reagim te madh qe shqiptaret në Michigan, nga shoqata dhe grupime te ndryshme po tentojne te mblidhen per te protestuar kunder vizites së Kryeministrit Edi Rama në Michigan. Megjithese flitet per nje organizim te madh askush nuk e ka marre persiper kete proteste. Nga ana tjeter flitet se grupi i pritjes së Kryeministrit Rama, po e mbajne në fshehtesi dhe ilegalitet te plote stacionet e vizitave te Rames. Po ashtu flitet se mbreme protestuesit po pregatiteshin qe ta benin protesten perpara Restorantit Besa ku Kryeministri kishte rezervuar nje darke me disa simpatizante te tij, por qe darka ishte anulluar per arsye te nje proteste te mundshme. Flitet se te ftuarve ju eshte thene se to te lajmerohen per vendin e Darkes 30 minuta perpara.

Po ashtu, nga biseda me miq, sapo me thone se Rama do te jete per dreke sot në Restorantin Besa, 600 Ëoodëard Avenue, Detroit në oren 1. Aty pritet nje proteste e madhe me pjesemarrjen edhe te televizioneve lokale.

Miqte me thone se protestuesit qe jane nga te gjitha trevat shqiptare, Shqiperia, Kosova, Mali i zi etj. nuk kane arritur deri tani qe te mbajne protesten e tyre per shkak te ndryshimit te planit te herepashershem te Rames.

Flitet qe Kryeministri  ka kerkuar te vizitoje neser në oren 5 mbasdite Kishen e Shen Palit, por me gjasa nuk do te shkoje vete per arsye te revoltes së komunitetit.

Me poshte jane disa nga pankartat qe kane pregatitur per keto protesta, te cilat mund ti printoni sipas deshires. Ndiej keqardhje qe aktualisht jam në Florida dhe nuk mund te marr pjese.

blank

blank

Ndonjëra nga Kazermat e Ushtrisë së Kosovës të marrë emrin ,,Gjeneral Klaus Reinhardt,, – Nga Skënder Karaçica

E kohës
 
 
Me rastin e vdekjes se Gjeneralit gjerman Klaus Reinhardt dhe komanda e tij ushtarake në NATO për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës,propozojmë që ndonjëra nga Kazermat e Ushtrisë së Kosovës të marrë emrin e tij.
 
Për këtë i propozojmë Ministrisë së Mbrojtjes dhe në bashkëpunim me qeverinë e Kosovës,që të marrë në miratim këtë propozim qytetar te shtetit tonë!
 
Çikago,3 dhjetor 2021
blank

Huana Kurti: Turp të kesh ! Shame on you!! Today it is not the day of liberation, it is the date of the occupation of Albania by the communists.

Some of the reactions of American citizens on the Facebook page of the American Embassy in Tirana after the greeting that the American ambassador Yuri Kim made on the occasion of November 29, 1944

 

Shame on you!!

Today it is not the day of liberation, it is the date of the occupation of Albania by the communists.

The Albanian people were not liberated on November 29, 1944, but imprisoned within 28 thousand square kilometers for 47 years!!

The Albanian elite was imprisoned, the ones who owned, the ones who were educated, the ones who loved Albania, and everyone who did not like communism was persecuted, was imprisoned, tortured to death, and even killed by the communists led by a terrorist named Enver Hoxha.

How can a country that is a beacon of freedom in the world can celebrate the advent of communism??

I’m personally offended by this.

And I hope that you will apologize to the victims of communism for this deeply offensive post!

Huana Kurti

 

Disa prej reagimeve të shtetasve amerikanë në faqen në Facebook të Ambasadës Amerikane në Tiranë pas urimit që ambasadorja amerikane Yuri Kim bëri me rastin e 29 nëntorit 1944

Turp të kesh!!

Sot nuk është dita e çlirimit, është data e pushtimit të Shqipërisë nga komunistët.

Populli shqiptar nuk u çlirua më 29 nëntor 1944,

por u burgos brenda 28 mijë kilometrave katrorë për 47 vjet!!

Elita shqiptare u burgos, ata që zotëronin, ata që ishin të arsimuar, ata që e donin Shqipërinë,

dhe të gjithë ata që nuk e donin komunizmin u persekutuan, u burgosën,

u torturuan deri në vdekje, madje u vranë nga komunistët e udhëhequr nga një terrorist. me emrin Enver Hoxha.

Si mundet një vend që është një fener lirie në botë të festojë ardhjen e komunizmit??

Unë personalisht jam ofenduar nga kjo. Dhe shpresoj që ju do t’u kërkoni falje viktimave të komunizmit për këtë postim thellësisht fyes!

Huana Kurti

blank

Kompleksin Memorial ,,Adem Jashari,, në Prekaz të Drencës e kanë vizituar 13 milionë qytetarë nga trojet shqiptare dhe nga vendet e botës – Nga Skënder Karaçica

Në dritën shqiptare

Kompleksin Memorial ,,Adem Jashari,, në Prekaz të Drencës e kanë vizituar 13 milionë qytetarë nga trojet shqiptare dhe nga vendet e botës.

Këtë e ka bër të ditur,Bekim Jashari, në një bisedë me TV Klan nga Shqipëria(me gazetarin Blendi Fevziu).

Në Prekaz dhe në Drenicë,u thyen kthesat e padrejtësive historike ndaj kombit shqiptar,që u bën para syve të Evropës me skenarët e njohur,të grabitjes së trojeve tona nga fqinjët dhe vrasja tragjike e Kosovës…!

Në Prekaz dhe në Drenicë,pushka e djelmenisë dhe flaka e luftës(UÇK) kundër regjimit fashist të Serbisë,shqiptarët e prekën ëndrrën shekullore të Lirisë dhe Pavarësinë e Kosovës…!

Në Prekaz dhe në Drenicë,erdhën për të vizituar Kullën e djegur,varret e familjes së Adem Jasharit,që u bënë lulet e Lirisë për Kosovën martire…!

Erdhën 13 milionë qytetarë nga trevat tona dhe nga vendet e botës për të parë nga afër se si vdekja heroike në Prekaz të Drenicës,e kthej mbarë historinë kombëtare dhe padrejtësitë ua kthej atyre që për dy shekuj,Evropa u bë e shurdhër për vdekjen dhe shfarosjen në substancë të shqiptarëve nga regjimet e Serbisë(!).

Në Prekaz në Kompleksin Memorial,,Adem Jashari,,erdhën për të vizituar 13 milionë qytetarë nga trevat tona dhe nga vendet e botës!

Erdhën në Prekaz dhe në Drenicë…!

Çikago,nëntor të motit 2021

blank

Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador I Kombit Në Mjediset Universitare Të St.Francis College Në Brooklyn – Nga Keze Kozeta Zylo

Dita e shenjtë e Flamurit Kombëtar festohet me madhështi nga e gjithë Diaspora anë e mbanë globit.  Doemos kjo festë duket sikur bashkon gjithë shqiptarët, veç ziliqarët dhe politikanët s’ka arritur akoma t’i bashkojë…

Ndonëse është përsëri kohë pandemie, por me kushte më të zbutura përsëri aktivitetet shumë të rëndësishme nga Diaspora Shqiptare në Amerikë nuk kanë munguar.  Shkolla Shqipe Alba Life çdo vit e feston Ditën e Shenjtë të Flamurit dhe e ka në programin e saj.  Javën e kaluar mori pjesë me krenari të ligjshme me një program artistik në Akademinë përkujtimore kushtuar 66 vjetorit të ditëlindjes së Heroit legjendar Adem Jasharit si dhe të 109 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë që u zhvillua në Qendrën “Illyria” siguruar nga z.Mark Gjonaj këshilltar i Bashkisë së Nju jorkut dhe që kemi pasur nderin të parët si shkollë për t’i përdorur këto mjedise tejet komode.

Sot Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx të shoqëruar nga koordinatorët znj.Arta Xhaferri, Blerim Gjocaj, anëtar i Stafit të TV “Alba Life” z.Elton Xhaferri si dhe nga mësueset Fatbardha Shiqerukaj dhe Majlinda Tafaj shkuan pranë kolegjit St.Francis dhe festuan 109 Vjetorin e Pavarësisë me një grup studentësh eksellent shqiptarësh nga St.Francis College Brooklyn, kolegj i krijuar që nga viti 1859.

Ftesa dërguar z.Qemal Zylo themelues dhe drejtues i TV dhe Shkollës Shqipe “Alba Life” nga z. Arkelino Hila president i Klubit Rrënjët Shqiptare në St.Francis College u mirëprit me plot dashuri dhe përkushtim.

Kjo natë festive në kolegj në Ditën e Flamurit nderonte gjithashtu sportistët e dalluar në atletikë dhe studentët që kanë dhënë kontribute të dukshme në shumë fusha.

Ajo që të bën përshtypje është se ky klub është me studentë të shkëlqyer dhe inkurajojnë fuqimisht çdo student të kolegjit që të përfshihen dhe të kontribuojë sa më shumë në jetën studentore.

Më duhet të shtoj se ishin këta studentë të klubit  që erdhën si ekip si pranë shkollës në Bronx si: Albion Veliu, Adjola Rrashi, Kleid Saraci, Emiljan Bodini, Sarah Shurdha, Herta Hada, Xhessika Hasankolli dhe Alkida Koleci të cilët vlerësuan me pllakën e mirënjohjes dhënë nga zonjusha Megi Rama me motivacionin: “Certifikatë mirënjohje Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit për kontribut të jashtëzakonshëm në Komunitetin shqiptar në mësimin e Gjuhës Shqipe, kulturës dhe traditave, fëmijëve me origjinë shqiptare.”.  Ata premtuan para nxënësve se do të kenë lidhje të vazhdueshme dhe ja erdhi Dita e Flamurit dhe u bënë bashkë në këto mjedise me studentë elitarë.

Koordinatorja e Shkolles Shqipe “Alba Life” ne Bronx znj. Arta Xhaferri pershëndeti të gjithë studentët në emër të Bordit dhe mësuesëve si:  Mirëmbrëma të dashur studentë dhe pjesëmarrës në këtë aktivitet,

Është kënaqësi si koordinatore të jem me ju dhe të festojmë së bashku Ditën e Flamurit Kombëtar Shqiptar. Ne kemi ardhur sot këtu si Shkollë Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit që operon në të gjitha lagjet e Nju Jorkut dhe në emër të mësuesve dhe stafit të saj ju përshëndesim dhe ju përgëzojmë që mbani gjallë traditat shqiptare. Sot jam këtu me Blerim Gjocaj koordinator si dhe mësueset Fatbardhën dhe Majlindën dhe disa nxënës për të performuar dy valle të bukura shqiptare si vallen e Tropojës dhe të Kosovës udhëhequr nga këto mësuese të përkushtuara. Jemi krenarë me ju dhe le të valëvitet lart Flamuri  Shqiptar.

Ne jetojmë në këtë vend ku të gjithë amerikanët kanë mundësinë e mahnitshme për të shfaqur patriotizmin e tyre duke mbajtur me krenari flamurin Amerikan.

“Le të valëviten të dy flamujtë përgjithmonë në paqe!

Duajeni Amerikën, vendin më demokratik në botë dhe i mundësive më të mëdha.

Zoti e bekoftë Amerikën!

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Në këtë aktivitet kishte miq të ftuar si tenori Isli Ademi, Kledi Roda president i parë i klubit dhe Fatime Dukova ish presidente e klubit.

Pjesëmarrësit u argëtuan me ushqime të shijshme tradicionale shqiptare si dhe vazhduan me aktivitete dhe ceremoni të tjera sportive.

Të gjithë të rinjtë kudo ku janë, nxënësit e Alba Life dhe studentët shqiptarë nëpër Kolegje janë e ardhmja e diasporës, ata janë dritë kombëtare që duhen mbështetur për të fluturuar të lirë si shqiponja në hapësirat pafund.

Gëzuar Ditën e Flamurit Kombëtar te gjithëbashkëkombasve tanë!

 

30 Nëntor, 2021

New York

blank

blank

blank

blank

 

blank

blank

blank

blank

blank

Evi Kokalari: Të parët e mi dhanë jetën dhe shpirtin për Vatrën e Diellin!

Ka reaguar aktivistja Republikane Evi Kokalari për disa deklarata të dala nga Vatra dhe Dielli sikur ajo nuk ka lidhje me Vatrën dhe Diellin.
“Këto deklaratat të dala nga Vatra dhe Dielli, ku më akuzojnë se s’kam asnjë lidhje me Vatrën, nuk janë thjeshtë naive, por dhe qesharake”, shkruan zonja Kokalari në rrjetin social.
“Ajo pjesë e familjes tonë që ngeli në Amerikë mbas mbylljes së kufinjve, jo vetëm që kanë dhënë tërë jetën për Vatrën, por i dhanë shpirtin asaj, aq shumë sa dhe në varret e tyre shkruanin:
“Mbani Federatën Vatra, Gazetën Dielli dhe Gjuhën Shqipe” (foto me poshtë)
E pra, kur shoh qartë se si kryesia e Vatrës abuzon me situatën në Shqipëri, e disa duket qartë e kanë nga Rama, e disa sepse ligji 7501 i Sali Berishës s’ju pëlqen, në një kohë që opozita po lëngon gjak tregon miopin tuaj. Unë do t’i artikuloj hapur ato çfarë ndjej, shoh dhe konceptoj. Asnjë nuk mund të ma heq këtë të drejtë, sepse e kam fituar nga ata që në familjen time kanë kontribuar një jetë të tërë tek kjo organizatë.”
blank
P.s. Ky është varri i dy pjestarëve të familjes Kokalari dhe ndodhet në Detroit.
Në fund të gurit është gëdhëndur: Mbani Federatën Vatra, Gazetën Dielli dhe Gjuhën shqipe
blank

(Video) Valentin Lumaj: Në mënyrë të paedukur, Ambasadorja Faber braktisi tavolinën, por Kongresistja McClain vazhdoi bisedën me ne

Lumaj: Berisha njeriu i duhur që të drejtojë opozitën, Soros e keqja më e madhe në 30 vjet demokraci

 

Anëtari i Vatrës në Miçigan të Amerikës, Valentin Lumaj, në intervistë me Skype nga Amerika në emisionin A Show në Syri Tv, me moderatorin Adi Krasta, foli për zhvillimet në Shqipëri dhe në veçanti në Partinë Demokratike.

Unë do të përfaqësoj mendimin tim si qytetar dhe si pjesë aktive e komunitetit tonë këtu, tha z.Valentin Lumaj.

Jemi takuar me Ambasadoren Floreta Faber dhe kemi ndikuar që zonja Faber të takohet me Kongresisten Lisa McClain.

Ajo që nuk na pëlqeu dhe bëri që ne të dalim me deklaratë është se zonja Faber e fshehu qëllimin e saj dhe ne nuk na tha se takimi i saj me Kongresisten Lisa McClain lidhej me ardhjen e kryeministrit Edi Rama në Michigan.

Prandaj ne dega e Vatrës në Michigan dolëm me deklaratën përkatëse.

Zonja Faber e mbajti të fshehtë planin e saj dhe kjo na la shije jo të mirë.

Jo vetëm kaq, sqaroi më tutje Valentin Lumaj, kur unë gjatë bisedës me Kongresisten Lisa McClain fillova që ta sqaroja rreth situatës në Shqipëri, se si rryma e Soros, globaliste, po përçan opozitën, ndërsa Ambasadorja Faber  nuk e pëlqeu këtë takim dhe e braktisi tavolinën, ky ishte një veprim pa edukatë, por megjithë këtë Kongresistja Lisa McClain qëndroi me ne edhe 20 minuta të tjera dhe ne vazhduam bisedimin tonë.

Lumaj theksoi se Sali Berisha është njeriu i duhur që të drejtojë opozitën shqiptare.

Ai shton se George Soros është e keqja më e madhe në 30 vjet demokraci në Shqipëri.

“Ne këtu në Amerikë duam ta takojmë Ramën, jo se duam ta përqafojmë. Ne si komunitet “Vatra” e presim Ramën, duam të flasim me të për ndarjen e kufijve të Kosovës, për rolin në përçarjen e opozitës shqiptare. Vatra nuk hesht, por punon e është e shqetësuar për situatën në Shqipëri. Vatra merret me politikën kombëtare. Vatra kërkon opozitë të fortë dhe jo fasadë. Kush do ta marrë opozitën në dorë, nuk duhet të mbrojë interesat e George Soros, por të mbrojë interesat kombëtare.

Historia ia ka caktuar Berishës rolin e opozitarizmit, një nacionalist i vendosur, që mbron kufijtë e kombit shqiptar e mendojmë se Berisha është personi i duhur që të marrë në dorë opozitën shqiptare. George Soros është njeri që ka financuar bursa te të rinjtë e e ka rrënjë të thella. Nëse shoqëria shqiptare shkëputet nga Soros, do jetë diçka shumë e mirë. Soros është e keqja më e madhe në 30 vjet demokraci. Unë jam i bindur se Blinken thjesht po krijon shërbim ndaj Soros e koha do tregojë se Sali Berisha do dalë i pastër e hero”, deklaroi Lumaj.

 

blank

Kryetari i Vatra Michigan: Blinken do japë llogari në Senat lidhur me vendimin për Berishën

Kryetari i Federatës pan-shqiptare Vatra dega Michigan, Mondi Rakaj deklaron se Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të japë llogari përpara Senatit të SHBA, lidhur me vendimin e datës 19 maj ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, që e shpalli non grata pa prova dhe pa fakte. 

Rakaj thotë për Faxnews se Blinken do të pyetet mbi arsyet se përse u mor ky vendim për ish-presidentin dhe ish-kryeministrin 8 vite pas lënies së detyrës.

Kryetari i Vatra-s flet edhe për vizitën e kryeministrit Edi Rama në Michigan, ndërsa shton se ka plot vërejtje për kreun e qeverisë. Ai thotë gjithashtu se në 25 prill priste rotacion politik, gjë që e nuk ndodhi.

Pjesë nga intervista

Takimi me McLain? 
Anëtari i Këshillit Kombëtar Valentin Lumaj, së bashku me mua kemi pasur një takim me kongresisten Lisa McClain për të diskutuar për komunitetin shqiptar në Miçigan. Unë personalisht në atë takim e kam pyetur Ambasadoren Fabër nëse do kemi takim të Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama. Edi Rama në Miçigan po takohet me anëtarë të PS. Ju garantoj se asnjë nuk e pret me kënaqësi. Nuk janë të kënaqur me qeverinë disa vjeçare në Shqipëri. Dua ta kuptojnë të gjithë atdhetarët. Partia jonë është Shqipëria. Edi Rama nuk ka qenë asnjëherë i interesuar për Vatrën. Kur kemi pasur një kërkesë kur ish kryetari është takuar me Ramën, i është dorëzuar një formular prej 16 sugjerimesh. Kjo nuk u mor në konsideratë nga Edi Rama.

Mini-schengeni? 
Vatra në Miçigan është shumë e lidhur me kongresmen dhe senatorë. Nuk mund të rrime shurdh memec. Vatra kritikon dhe i jep dorën atij presidenti, kryeministri që bën punë të mira për Shqipërinë dhe Kosovën. Ka qenë në lidhje të ngushtë me Presidentin serb. Jemi në kundërshtim me ndryshimin e territoreve të Kosovës. Po jemi kundër mini-schengenit. Minis-schengeni duhet të marrin pjesë të gjitha shtetet ballkanike, jo Kosova të qëndrojë jashtë.

Rotacioni? 
Faktikisht në Shqipëri opozita duhet të jetë e shëndetshmë. Më shumë se është për momentin. Faktori kryesor është Edi Ramas që bën çdo gjë  që këta kanë këto probleme të brendshme. Kuptohet se janë kundërshtarë politikë. Vatra është për rotacion pas 8 vitesh. Të vijë dhe në Shqipëri ky ligji i Amerikës që pas 8 vitesh nuk mund të rrish më në pushtet.

Non-grata e Berishës?
Shpallja non-grata e Berishës është lobim i kryeministrit Rama. I intereson që të rrijë në pushtet. Është opinion por së shpejti do të ketë dhe informacion. Blinkenit do t’i bëhen pyetje shumë shpejt nga kongresmenë përse Berisha është shpallur non-grata. Kur të merret në thirrje nga kongresmenët janë të detyruar të japin info. Mund të vonojë 6 muaj, një vit. Të shohim. Do kohë, pak maturi. Është mirë të sqarohen shqiptarët. Vatra nuk mrret me parti politike. Po përpiqet që të bëhet një bashkim për të bërë bashkë një pjesmarrje të gjërë për Foltoren e Berishës. Ju jap fjalën që diaspora pret një rotacion. Nuk kemi qenë shumë të kënaqur me votimet e prillit. syri.net

blank

Deklaratë e Degës së Vatrës në Manhattan: Vatra dhe Gazeta Dielli mos fli gjumë, sot jo nesër! Të qendrosh në heshtje je bashkëfajtor!!

Ka reaguar dega e Vatrës në Manhattan ndaj provokimit të deputetit të PS Bujar Çela i cili uroi Ditën e Flamurit  me foton e diktatorit Enver Hoxha. Kjo degë drejtohet nga Agustin Mojs Mirakaj, nga shtresa e të persekutuarve, i cili ka lindur ne internim.
Deklarata shoqërohet me një apel të degës së Vatrës në Manhattan që i drejton Vatrës dhe Diellit. Voal.ch po i sjell si më poshtë:
Vatra dhe Gazeta Dielli mos fli gjumë, duhet rreagim. Sot jo nesër!!
Akte të tilla janë provokim, mosmirënjohje dhe lëndim ndaj mijëra të zhdukurëve, të vrarëve, të internuarëve dhe të burgosurve nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës:
Nëntor 30 2021

                                                                                                      Deklaratë

                                                                                       Vatra Manhatten Branch

Vatra Manhatten Branch dënon aktin e ulët dhe provokues të deputetit të Partisë Socialiste i cili uroi kolegët e tij, ditën e festës së Flamurit tonë, me portretin e diktatorit Enver Hoxha ngjitur mbi flamur.

Ky akt, jo i pari i këtij lloji për gjatë 30- vjet pluralizëm, është tepër shqetësues për shoqërinë tonë pasi vjen pikërisht brenda Kuvendit të Shqipërisë nga aty ku duhet të niste me ligj dekomunistizimi i shoqërisë, dënimi i krimeve të komunizmit dhe ndalimi me ligj i përdorimit të simboleve komuniste dhe i atyre të diktatorit Hoxha.

Akte të tilla janë provokim, mosmirënjohje dhe lëndim ndaj mijra të zhdukurve, të vrarëve, të internuarëve dhe të burgosurve nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës,

Vatra mos fli gjumë, duhet reagim Sot jo nesër!!

Vatra Manhattan Branch, ashtu si edhe ka kërkuar më parë, përsëri ngre shqetësimin dhe kërkon që Federata Pan Shqiptare Vatra:

Të ngrejë zërin ndaj këtij xhesti të shëmtuar;
Të ngrejë zërin kur Shqipërisë i preken interesat dhe sovraniteti kombëtar;
Të ngrejë zërin për padrejtësitë që një qeveri bën ndaj popullit dhe kulturës sonë;
Të ngrejë zërin kur të huajt fusin hundët në punët e brendëshme të shtetit Shqiptar!
Të qendrosh në heshtje je bashkëfajtor!!

New York
Vatra Manhattan Branch

blank

 

blank

Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e ditëlindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar – Nga Keze Kozeta Zylo

 

100 trëndafila për nënën dibrane Nadire Kërkutin që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë

 

Mjediset në “Grand Sahara” Restaurant në Staten Island me pronar z.Liman dhe Tony Koxha gumëzhinin nga hareja dhe gëzimi i familjes së madhe Kërkuti.  Të gjithë fëmijët, nipërit, mbesat, stërmbesat, katra mbesat ishin mbledhur të festonin 100 Vjetorin e ditëlindjes së nënë Nadire Kërkutit.  Nëna, gjyshja, stërgjyshja, katragjyshja ndrinte në krye të vendit, bënte plot një shekull.  E pabesueshme, por shëndeti dhe fytyra e saj plot dritë dukej sikur ishte shumë herë më e re.

Ajo ishte e rrethuar me plot dashuri nga fëmijët e saj dhe gjithë familja e madhe Kërkuti në Staten Island.  Kur unë i putha dorën dhe e urova për 100 Vjetorin e saj, ajo m’i rrëmbeu të dyja duartë dhe më tha: “Jo unë duhet t’i puth duartë që ta mbash fort penën në duar për Flamurin, Gjuhën dhe Kombin”.  Perëndi çfarë frymëzimi më jepte zëri i ngrohtë i saj, kishte fuqinë e një shekulli, kishte fuqinë e dy kontinenteve, kishtë fuqinë e një katragjysheje 100 vjeçare.

Familja Kërkuti është  vërtete me shumë fat që nëna e tyre arriti 100 vjeç!  Ditëlindja e 100-të është momenti më i rëndësishëm! Është një moshë që shumica nuk e arrijnë kurrë, ndaj dhe familja e saj e festoi aq bukur.  Ushqimet e shijshme të servirura plot kulturë dhe pastërti nga duartë e arta të Lizës, menaxhere e restorantit e aromatizonin mjedisin dhe sillnin aq pranë traditat e bukura dibrane.

Të gjithë uleshin pranë saj kush e kush ta përqafonte, të bënte foto dhe t’i uronte ditën e lindjes.  Rrudhat e saj në ballë përshkruanin udhëtimin e jetës dhe ishte e mrekullueshme të bisedoje ngadalë e ngadalë dhe të ndjeje brenda syve të saj se të jepte bekimin.

-Une po jetoj gjatë më tha dhe mund të dëshmoj shumë moj bijë vazhdoi bisedën e shtruar nënë Nadirja, por nga ana tjetër kuptoj se jeta është shumë e shpejtë dhe fluturon pa e kuptuar.

-Të jetosh një shekull është frymëzim për brezat që lë pas, është besim në genin e mirë të trashëgimisë vazhdova. Me një sens humori m’u pergjigj: “Jam kockë e fortë dibrane moj bijë!”

Një ndër nuset e saj Pranvera më tha se këshillat e vjehrrës sime janë shumë të vyera për të gjithë ne.  Ajo nuk e pëlqen kurbetin, mendjen e ka ve ç në vendëlindjen e vet në Dibër, shpesh thotë: “Mos e lakmoni vendin e huaj, por duajeni vendin ku keni lerë.  Këshilla që më ngeli në kujtesë ishte: “Kur mos e nxir mysafirin nga shtëpia pa asnjë kafshatë bukë!

Nadire Kërkuti ka lindur, më 28 Nëntor të vitit 1921 dhe sot i mbushi 100 vjet, një shekull. E lindur në Dibër të madhe në familjen Kolari dhe më vone e martuar me Lutfi Kërkutin ku Zoti i bekoi me mbi 60 anëtaë në familje, nga të cilët 4 djem, 3 vajza, 11 nipër, 10 mbesa, 14 stërnipër, 20 stërmbesa, 4 katranipër, 2 katrambesa dhe 2 binjakë në pritje nga nipi i saj.

Nana Xhixhe si ç është edhe e njohur në familjen Kerkuti njihet për mikpritjen, bujare si dhe tepër pastërtore. I rriti dhe i drejtoi me të gjitha mundësitë e saj.  Që nga viti 2012 Nënë Nadirja jeton në Amerikë nën mbikqyerjen e familjarëve të saj ku kohë pas kohe e vizitojnë dhe e respektojnë Nënën më të vjter të familjes Kërkuti.

Sot me dashuri i dhuruan100 trëndafila nënës dibrane Nadire Kërkutit që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë.

Pleqëri të bardhë flokargjenda Nëna Xhixhe!

 

28 Nëntor, 2021

Staten Island, New York

blank

blank

blank

blank

blank

blank


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend