VOAL

VOAL

Huffington Post: çka duhet të bëjë Kosova pas fitores së Trumpit në SHBA

February 8, 2017

Komentet

Zelensky: “Ukraina do të fitojë” pavarësisht gjithçkaje. “Ne po luftojmë për këtë. Për 730 ditë”.

Përpara aleatëve të shumtë, në përvjetorin e dytë të pushtimit rus, presidenti ukrainas përsërit vullnetin e vendosur të vendit për të rezistuar deri në fitore

VOAL- Ukraina do ta “mposhtë” Rusinë, deklaroi Volodymyr Zelensky, vendi i të cilit po hyn në vitin e tretë të luftës në një gjendje dobësie, me ndihmën e aleatëve të saj që po mbarojnë ndërsa makina ushtarake e Rusisë rritet. “Ne po luftojmë për këtë. Për 730 ditë”.

“Dhe ne do të fitojmë, në ditën më të mirë të jetës sonë,” tha presidenti ukrainas në një fjalim në aeroportin ushtarak Hostomel pranë Kievit, skena e një beteje kyçe me rusët në ditët e para të pushtimit që filloi më 24 shkurt. 2022. Zelensky zgjodhi aeroportin Hostomel sepse në fillim të konfliktit rusët shkatërruan avionin më të madh në botë, Antonov AN-225 Mriya (ëndërr), rrënojat e të cilit janë ende të shpërndara në pika të ndryshme të aeroportit të vendosur në afërsi. prodhuesi i madh i avionëve. Dhe presidenti ukrainas ka përsëritur vazhdimisht se ëndrra për një Ukrainë të lirë do të rindërtohet, si Mriya.

Presidenti rus Vladimir “Putini duhet të humbasë absolutisht gjithçka, siç bëri këtu në Hostomel”, tha kreu i shtetit të Kievit nga aeroporti Antonov, i rrethuar nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministrat e Italisë, Giorgia Meloni. , Kanadaja, Justin Trudeau dhe Belgjika, Alexander de Croo, erdhën në Ukrainë për të shënuar përvjetorin e dytë të pushtimit.

Zelensky gjithashtu kujtoi një aspekt kyç, sipas mendimit të tij: “Lufta e Rusisë kundër Ukrainës do të përfundojë shpejt kur bota më në fund të kuptojë nivelin e vërtetë të kërcënimit global të paraqitur nga regjimi i Putinit”.

Pasdite, Giorgia Meloni kryesoi një takim virtual të G7 për Ukrainën nga Katedralja Hagia Sophia në qendër të Kievit, përsëri në prani të Zelensky dhe udhëheqësve të qeverisë ukrainase, për të diskutuar sanksionet e reja kundër Moskës.

Gjatë takimit u kujtua se kur Vladimir Putin njoftoi se trupat ruse do të hynin në territorin ukrainas në agim të 24 shkurtit 2022, ai mendoi se do të pushtonte Kievin për tre ditë. Megjithatë, rezistenca ukrainase e detyroi atë në tërheqje poshtëruese dhe humbje të papritura, si humbja e Kharkiv ose Kherson, në 2022.

Megjithatë, në vitin 2023, ishte Ukraina ajo që pësoi një pengesë serioze me dështimin e kundërsulmimit të saj, e gjymtuar nga furnizimi i dobët i armatimeve dhe numri i pamjaftueshëm i rekrutëve, kështu që ushtria ruse, e fortë me një ekonomi të orientuar drejt luftës. përpjekje dhe vetëm për këtë, ajo u gjend në një pozicion fuqie, ndërsa përpjekja ukrainase pësoi efektet e fuqisë së dobët numerike dhe mungesës së granatave dhe mjeteve të mbrojtjes kundërajrore.

Prania e liderëve perëndimorë në kryeqytetin ukrainas për të treguar mbështetjen e tyre nuk e fsheh këtë gjendje: ndihma amerikane bllokohet nga rivalët republikanë të presidentit demokrat Joe Biden dhe ndihma evropiane është e vonuar. Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të shtunën nga Brukseli i kërkoi Ukrainës dhe aleatëve të saj që të mos humbasin shpresën, pasi sipas mendimit të tij “qëllimi i Putinit për të dominuar Ukrainën nuk ka ndryshuar” dhe Kremlini “me siguri nuk përgatitet për paqen”.

Kievi rrëzon aeroplanin rus të radarit: nuk ka të mbijetuar

Dhjetë ushtarët që formuan ekuipazhin e aeroplanit rus të zbulimit të radarëve me rreze të gjatë A-50 të rrëzuar të premten në mbrëmje në rajonin e Krasnodarit, në Federatën Ruse, kanë vdekur: viktimat janë pesë majorë, tre kapiten, një flamurtar dhe një toger.

Burimet e inteligjencës ukrainase e raportuan këtë për Ukrainska Pravda, sipas së cilës aviacioni transportues ushtarak i Rusisë kishte shtatë avionë të ngjashëm të mbrojtjes kundërajrore. Në mbrëmje, komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës Mykola Oleshchuk konfirmoi rrëzimin e avionit.

Më 14 janar të kaluar, ushtria ukrainase raportoi se një tjetër aeroplan rus A-50 ishte rrëzuar dhe se një aeroplan IL-22M11 ishte goditur mbi Detin Azov. Një rus IL-22 u godit dhe u shkatërrua gjithashtu të premten në mbrëmje, ndërsa ushtarët e Kievit rrëzuan një luftëtar Sukhoi SU-34 të shtunën në mëngjes.rsi-eb

Osmani: Ne i qëndrojmë përkrah Ukrainës, liria do të triumfojë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova i qëndron përkrah Ukrainës në dyvjetorin e pushtimit të saj nga Rusia, duke nënvizuar se “ne e dimë se si është ta paguash çmimin më të lartë për liri”.

“Ne e dimë çfarë është dhimbja për humbjen e fëmijëve të pafajshëm; për dhunën seksuale në luftë; për varret masive me eshtrat e më të dashurve tanë. Por, liria triumfoi dhe do të triumfojë përsëri. Rroftë Ukraina”, shkroi Osmani në rrjetin social X.

Sot janë bërë dy vjet prej se Rusia e nisi pushtimin e paprovokuar dhe të jashtëligjshëm të Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Si pasojë e kësaj lufte kanë vdekur mijëra njerëz, janë zhvendosur miliona të tjerë dhe dëmet materiale sa shkojnë e rriten.

Kosova i ka strehuar dhjetëra gazetarë ukrainas prej fillimit të pushtimit rus në Ukrainë.

Kosova po ashtu është pjesë e sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë për shkak të luftës së saj agresore në Ukrainë.

Në gusht 2023, Osmani kishte thënë se pret që Ukraina ta marrë një vendim “të guximshëm” për themelimin e marrëdhënieve dypalëshe me Kosovën, gjatë një fjalimi në rastin e shënimit të Ditës së Pavarësisë së Ukrainës në Prishtinë.

Ukraina nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, të cilën Prishtina e shpalli në shkurt 2008, gati një dekadë pasi vendi u çlirua nga okupimi serb.

“Presim që Ukraina do ta kthejë mbështetjen kah Kosova si shtet i pavarur dhe sovran dhe një aleate e natyrshme në këtë rajon. Lufta i ka përafruar popujt tanë dhe tashmë është koha për vendime të guximshme për themelimin e marrëdhënieve tona dypalëshe”, kishte thënë Osmani.

Asokohe, ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach, kishte thënë se në shoqërinë ukrainase po rriten zërat gjithnjë e më shumë për njohjen e pavarësisë së Kosovës, dhe se një numër i caktuar i deputetëve në Parlamentin e Ukrainës po e përkrahin qëndrimin për njohjen e mundshme të Kosovës.

Megjithatë, Tolkach theksoi se qëndrimi i Ukrainës për njohjen e Kosovës mbetet i pandryshueshëm, për shkak se çështja e “krijimit dhe zbatimit të politikës së jashtme në përputhje me legjislacionin ukrainas i takon presidentit të Ukrainës”.

Toklach tha se lidershipi i Kosovës “ka marrë qëndrim të qartë për dënimin e agresionit rus ndaj Ukrainës, posaçërisht duke e sanksionuar agresorin”.

Ai e pranoi se nuk është befasi se zërat po rriten gjithnjë e më shumë në shoqërinë ukrainase në përkrahje të njohjes së pavarësisë së Kosovës.rel

Shpërthime të fuqishme, droni ukrainas sulmon fabrikën e çelikut më të madhe në Rusi

Shpërthime të fuqishme kanë ndodhur në fabrikën e çelikut, një nga më të mëdhatë në të gjithë Rusinë, disa orë më parë. Raportet e pakonfirmuara nga mediat ruse dhe ukrainase kanë bërë ne dije se sulmi është bërë nga një dron ukrainas.

Gazeta online Ukrainska Pravda raporton se shpërthime të njëpasnjëshme janë dëgjuar në qytetin Lipetsk, i cili ndodhet rreth 400 kilometra në jug të Moskës. Guvernatori i rajonit Igor Artamonov në një postim në platformën Telegram thotë se zjarri që ra në fabrikën e NLMK është shuar dhe se nuk ka viktima.

Në të nënvizohet se po hetohen informacionet për bastisjen e dronëve ukrainas dhe vërtetësinë e videove që vërshojnë në rrjetet sociale, që dyshohet se regjistrojnë momentin e sulmit në fabrikë. Ministria ruse e Mbrojtjes kishte njoftuar më herët se dronët u kapën në rajonet e Tula (rreth 150 km në jug të Moskës) dhe Kursk (afër kufirit me Ukrainën).

(BalkanWeb)

Ukraina thotë se ka shkatërruar një avion vëzhgues të Rusisë

Ushtria ukrainase ka shkatërruar një avion vëzhgues rus A-50, tha komandanti i Forcave Ajrore, Mykola Oleshchuk, më 23 shkurt, pasi ushtria ukrainase dhe zyrtarët rajonalë thanë se të paktën pesë persona u vranë dhe 27 të tjerë u plagosën në një valë të re sulmesh me dronë dhe raketa që Rusia kreu në disa rajone të Ukrainës.

“Një avion A-50, me nofkën ‘Bayan’ kreu fluturimin e fundit”, shkroi Oleshchuk në Telegram.

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase në buletinin e publikuar mbrëmjen e së premtes tha se forcat ukrainase kanë zmbrapsur forcat ruse përgjatë gjithë vijës së frontit. Ky shtab njoftoi se gjatë ditës janë zhvilluar 58 përleshje luftarake.

Forcat e armatosura ukrainase veçmas po mbajnë vijën e frontit në zonën afër Marjinskut, ku trupat ruse kanë tentuar për 31 herë që të thyejnë mbrojtjen, tha Shtabi i Përgjithshëm, duke theksuar se ka pasur sulme ajrore edhe në pjesë të tjera të rajonit të Donjeckut.

Ushtria ukrainase tha po ashtu se forcat e saj kanë zmbrapsur gjashtë sulme në zonën e Bahmutit dhe nëntë të tjera në atë të Avdijivkës.

Këto pretendime nuk kanë mundur të konfirmohen në mënyrë të pavarur.

Më herët gjatë ditës, Forcat Ajrore ukrainase pretenduan se kanë rrëzuar 23 nga 31 dronët që Rusia lëshoi në disa rajone.

Ushtria tha se nga një sulm me dron në një ndërtesë në qytetin-port të Odesës u vranë tre persona. Në Dnipro, nga një sulm me dron në një ndërtesë banimi u vra një grua dhe u plagosën tetë të tjerë, thanë zyrtarët rajonalë.

Këto raportime vijnë një ditë pasi nisja e pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës të shënojë përvjetorin e dytë. Lufta ka shkaktuar dëme mijëra viktima dhe dëme të mëdha infrastrukturore në Ukrainë.rel

NATO autorizon Ukrainën të sulmojë me avionë F-16 brenda Rusisë, Moska paralajmëron përshkallëzim bërthamor

Sapo Ukraina të marrë avionë luftarakë F-16, Kievi do të jetë i lirë t’i përdorë ato kundër objektivave ushtarake brenda Rusisë, ka njoftuar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg ka argumentuar se Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes kundër “agresionit” rus, i cili do të përfshinte “goditjen e objektivave legjitime ushtarake ruse jashtë Ukrainës”.

Megjithatë Stoltenberg nuk ka zbuluar se kur Ukraina do të ketë akses te këto mjete luftarake, ndërsa ka theksuar se çdo anëtar i NATO-s që është zotuar t’i dorëzojë avionët ka politika të ndryshme dhe do të vendosë vetë për afatet kohore.

Ndërsa disa nga mbështetësit e Ukrainës duan që avionët në veprim sa më shpejt të jetë e mundur, ata do të kenë një ndikim më të fortë nëse pilotët janë të trajnuar mirë dhe ka mjaft ekuipazhe mirëmbajtjeje dhe mbështetjeje në dispozicion, shpjegoi Stoltenberg.

Ukraina ka kërkuar prej kohësh F-16 si një mënyrë për të luftuar epërsinë ajrore të Rusisë. Danimarka dhe Holanda janë zotuar të dyja të kontribuojnë me disa nga avionët e tyre, me presidentin Zelensky që e vendos numrin e përgjithshëm në 42.

Rusia ka paralajmëruar vazhdimisht një veprim i tillë do të ishte një përshkallëzim i konfliktit dhe madje mund të rrezikonte një luftë bërthamore , pasi një avion F-16 është i aftë të hedhë bomba B61.

“Nëse një prej atyre avionëve ngrihet nga një vend i NATO-s, çfarë do të ishte kjo? Një sulm ndaj Rusisë. Nuk do të përshkruaj se çfarë mund të ndodhë më pas”, tha Dmitry Medvedev, ish-presidenti rus dhe nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë.bw

Biden njofton 500 sanksione të reja kundër Rusisë

Shtëpia e Bardhë nis paketën më të rëndësishme të masave në prag të përvjetorit të dytë të luftës dhe në përgjigje të vdekjes së Navalny

VOAL- Në prag të përvjetorit të dytë të luftës në Ukrainë, administrata Biden sot, të premten, vendosi një seri të re sanksionesh ndaj mbi 500 objektivave, gjithashtu në përgjigje të vdekjes së liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Lajmi, i paraprirë nga CNN, u konfirmua në një shënim nga Shtëpia e Bardhë. “Sot unë shpall më shumë se 500 sanksione të reja kundër Rusisë për luftën e saj pushtuese kundër Ukrainës dhe për vdekjen e Navalny, një aktivist i guximshëm kundër korrupsionit dhe lideri më i ashpër i opozitës së Putinit”, thotë presidenti amerikan Joe Biden, cituar në deklaratë.

Ky është kësti më i rëndësishëm i sanksioneve amerikane që nga fillimi i pushtimit rus. Shumë nga objektivat janë të lidhura me mbështetjen e makinës luftarake të Presidentit Vladimir Putin.

“Këto sanksione do të synojnë individë të lidhur me ndalimin e Navalny, sektorin financiar të Rusisë, bazën industriale të mbrojtjes, rrjetet e furnizimit dhe shmangësit e sanksioneve në kontinente të shumta. Ata do ta bëjnë Putinin të paguajë një çmim edhe më të lartë për agresionin e tij jashtë vendit dhe shtypjen brenda vendit”, tha Biden.

“Ne po vendosim gjithashtu kufizime të reja eksporti për gati 100 subjekte për ofrimin e mbështetjes së paligjshme për makinën ruse të luftës. Ne po ndërmarrim veprime për të reduktuar më tej të ardhurat e Rusisë nga energjia. Dhe unë kam ngarkuar ekipin tim për të forcuar mbështetjen për shoqërinë civile, mediat e pavarura dhe ata që luftojnë për demokraci në mbarë botën,” vazhdoi presidenti.rsi-eb

Zelensky i lutet Kongresit amerikan ta miratojë pakon e ndihmës për Ukrainën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Kongresit amerikan ta kalojë një pako prej 60 miliardë dollarësh ndihmë për vendin e tij, për t’u mbrojtur kundër forcave pushtuese të Rusisë, duke thënë se kjo është alternativë më e lirë sesa pasojat e një fitoreje ruse.

Në një intervistë për televizionin konservator Fox News më 22 shkurt, dy ditë para përvjetorit të dytë të pushtimit të Ukrainës nga Rusia – Zelensky paralajmëroi se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të futet edhe më thellë në Evropën Lindore nëse e zapton Ukrainën.

“Nëse ata [Kongres] duan të jenë shumë pragmatikë, çmimi që ne po e kërkojmë tani… është më i vogël sesa ai që do të jetë në të ardhmen nëse [Rusia] do të futet në vendet e NATO-s”, tha Zelensky.

“A do të mbijetojë Ukraina pa mbështetjen e Kongresit? Natyrisht. Por, jo të gjithë ne”, shtoi ai, derisa i fitoi presidentin Joe Biden dhe Donald Trumpin, i cili është në rrugë për t’u nominuar për president nga Partia Republikane, ta vizitojnë Ukrainën dhe të jenë dëshmitarë të gjendjes në vijat e frontit të “kësaj tragjedie”.

Pas katër muajsh debat, Senati amerikan e miratoi në fillim të këtij muaji një projektligj për shpenzime plotësuese nga i cili Ukrainës i ndahen rreth 60 miliardë dollarë, kryesisht për blerjen e armëve dhe pajisjeve ushtarake. Megjithatë, një grup i republikanëve të ekstremit të djathtë në Dhomën e Përfaqësuesve e kanë bllokuar atë, sepse synojnë ta lidhin atë me reformat e emigrimit në SHBA.

Kjo vonesë është duke pasur pasoja të mëdha në fushëbetejë, pasi forcave ukrainase po u harxhohet municioni dhe armët për mbrojtje ajrore. Javën e kaluar, forcat ruse e zaptuan qytetin lindor Avdivka, duke e shënuar fitoren e parë të madhe për Kremlinin prej majit 2023.

Duke folur për Fox News, Zelensky iu lut drejtpërdrejt amerikanëve konservatorë, mbështetja e të cilëve për Ukrainën është zvogëluar në vitin e fundit.

Sipas një sondazhi nga Qendra Hulumtuese Pew, gati gjysma e qytetarëve amerikanë të cilët identifikohen si republikan apo që ua mbajnë anën republikanëve, thonë se Shtetet e Bashkuara po i japin shumë mbështetje Ukrainës.

Vetëm një në gjashtë njerëz të cilët identifikohen si demokrat apo ua mbajnë anën demokratëve, kanë qëndrim të njëjtë.

“Në krye të luftës ukrainase [për ndihmë], presidenti Zelensky po u flet republikanëve përmes një mediumi që konservatorët e shikojnë më së shumti”, tha për Radion Evropa e Lirë Daniel Vajdich, president i Yorktoën Solutions, një firmë lobuese nga Uashingtoni, klient i së cilës është edhe Ukraina.

Zelensky i adresoi shqetësimet e ngritura shpesh nga republikanët e ekstremit të djathtë për ndihmën, korrupsionin, zgjedhjet dhe një marrëveshje për paqe.

Ai tha se ndihma amerikane – Uashingtoni ka qenë dukshëm donatori më i madh i Kievit – shkon për nevoja ushtarake dhe jo për pensione ukrainase. Në fakt, disa demokratë kanë argumentuar, shumica e ndihmës shkon për kompanitë amerikane, të cilat marrin kontratat për ta furnizuar Kievin me armë.

Zelensky tha se Qeveria ukrainase po vazhdon me reformat kundër korrupsionit të mbështetura nga Perëndimi dhe e mohon se po kërkon t’i shtyjë zgjedhjet për të mbetur në pushtet. Ai tha se Kushtetuta s’e lejon mbajtjen e zgjedhjeve në kohë lufte.

Zgjedhjet presidenciale të Ukrainës ishin caktuar për këtë vit.

I pyetur për mundësinë e bisedimeve për paqe, lideri ukrainas tha se Putinit nuk mund t’i zihet besë, duke shtuar se lideri rus nuk do të heqë dorë kurrë nga përpjekjet për ta pasur në dorë Ukrainën.

Ai tha se pozita e Putinit në bisedime do të dobësohet me kohë, derisa Rusia pëson më shumë humbje në fushëbetejë.

Në ndërkohë, tha ai, Ukraina do të përgatitet për një kundërofensivë tjetër dhe premtoi se forcat ruse në jug do t’i marrin “disa befasi”.

Kjo intervistë u bë saktësisht dy javë pasi komentuesi i njohur konservator, Tucker Carlson – dikur ndër prezantuesit më të njohur në Fox – e transmetoi intervistën e tij me presidentin rus Putin.

Lideri autoritar rus pretendoi në intervistë se Ukraina është kërcënim për Rusinë, sepse po kërkon t’i bashkohet NATO-s.

I pyetur se kur do të përfundojë lufta, Zelensky tha se kjo varet nga vendosmëritë e Perëndimit. Ai tha se Perëndimi druhet se çfarë do të ndodhë me Rusinë – fuqinë e dytë më të madhe bërthamore në botë – nëse e humb luftën.

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi që kjo luftë të përfundojë sa më shpejt”, tha Zelensky.

“Kur do të jetë bota e gatshme ta ndalë Putinin? Epo, të jemi të sinqertë. Bota nuk është e gatshme vërtet që Putini të jenë në gjendje ta humbë pushtetin. Bota ka frikë nga ndryshime në Federatën ruse”, shtoi ai.rel

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

Mjeti hapësinor Odysseus, i kompanisë amerikane Intuitive Machines

VOA/Marrë nga Associated Press

Një mjet privat hapësinor u rrotullua përqark Hënës ndërsa synonte uljen të enjten, duke i rikthyer Shtetet e Bashkuara në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga ecja e famshme mbi të e astronautëve të misioneve Apollo të NASA-s.

Kompania Intutitive Machines bëhet kështu biznesi i parë privat që realizon me sukses një ulje në Hënë, një arritje kjo e realizuar nga vetëm pesë shtete. Një tjetër kompani rivale nuk arriti të bënte ulje në Hënë muajin e kaluar.

U mësua se sinjali që u mor në Tokë nga mjeti hapësinor Odysseus ishte i dobët dhe se kontrollorët bënë përpjekje për ta përforcuar atë duke siguruar kontakt më të mirë. Edhe orët përpara uljes ishin të tensionuara për shkak të dështimit të sistemit të navigimit me lazera. Ekipi i kontrollorëve vendosi të provonte një sistem eksperimental të NASA-s që nuk ishte përdorur më parë dhe mjetit hapësinor iu desh të bënte edhe një tjetër rrotullim përreth Hënës për të mundësuar këtë ndryshim të momentit të fundit.

Anija hapësinore iu afrua Hënës të mërkurën, gjashtë ditë pasi u nis me një raketë nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida. Anija arriti të futej në orbitën e Hënës për të filluar përgatitjet për uljen në sipërfaqe.

Kontrollorët monitoruan fluturimin në një distancë prej gati 400 mijë kilometrash, nga një qendër komandimi të kompanisë në Hjuston.

Kontrollorët e kompanisë Intuitive Machines në momentin e prekjes së sipërfaqes së Hënës (22 shkurt 2024)

Kontrollorët e kompanisë Intuitive Machines në momentin e prekjes së sipërfaqes së Hënës (22 shkurt 2024)

Anija e ndërtuar me fibra karboni dhe titaniumi, me një lartësi prej 4.3 metrash, mban në bord gjashtë paisje eksperimentale të NASA-s, e cila i pati paguar kompanisë 118 milionë dollarë për prodhimin dhe fluturimin e anijes, në kuadrin e përpjekjeve për të komercializuar udhëtimet drejt Hënës, ndërsa është planifikuar edhe rikthimi atje i astronautëve, pak vite më vonë.

Operacioni i kompanisë Intuitive Machines është përpjekja më e fundit në një seri përpjekjesh nga shtete dhe kompani private. Japonia arriti një ulje në Hënë muajin e kaluar, duke iu bashkuar kështu uljeve të suksesshme nga Rusia, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe India.

Shtetet e Bashkuara hoqën dorë nga prania në sipërfaqen e Hënës në vitin 1972, pasi programi Apollo i NASA-s dërgoi 12 astronautë në sipërfaqen e Hënës. Një kompani nga Pitsburgu, Astrobotic Technology, bëri një përpjekje muajin e kaluar, por pësoi një rrjedhje karburanti që e detyroi anijen t’i drejtohej sërish atmosferës së Tokës ku edhe u dogj.

Zona e uljes së përzgjedhur nga kompania Intuitive Machines është pranë polit jugor të Hënës, e rrethuar nga kodra dhe kraterë që mund të përmbajnë ujë të ngrirë.

Anija furnizohet me energji diellore dhe u projektua që ta vazhdojë aktivitetin për rreth një javë pas uljes.

Krahas eksperimenteve teknologjike dhe të navigimit të NASA-s, kompania Intuitive Machines u pagua edhe nga entitete të tjera, si p.sh. nga kompania e veshjeve Columbia Sportswear për të dërguar në Hënë materialin e saj më të ri për veshjet izoluese; nga skulptori Jeff Koons për të dërguar atje 125 mini-statuja; si dhe nga Universiteti Embry-Riddle i Aeronautikës për disa kamera që do të regjistronin momentet e uljes mbi sipërfaqe.

UGSHPD: FINANCIMET E PARTIVE POLITIKE – E DREJTA, MORALI DHE NJERËZIT E DUHUR PËR TA BËRË SHQIPËRINË

Ashtu sikurse Gjykatat po vonojnë dhe po vazhdojnë të pengojnë njohjen e Partisë Demokratike (të Vërtetë) Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kreu pikërisht para protestës së 20 Shkurtit formalitetin burokratik të shtetit për të ndarë 345.6 milion lekë për 11 subjekte politike. Lajmi i thatë zyrtar i 20 Shkurtit, 2024 përmes ATSH (agjencisë së propagandës së qeverisë) cilësoi se ; Në mbledhjen e drejtuar sot nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi u shqyrtua projektvendimi “Për shpërndarjen e fondeve vjetore partive politike në formën e ndihmës financiare vjetore për vitin 2024”.


Pra u shqyrtua një projekt vendim dhe kjo të lë të kuptosh se komisionerët e partive politike kanë kontribuar aty dhe në bazë të performanzës politike të subjekteve formula ‘për ta ndarë tortën’ apo për ‘ta hapur thesin’ është bërë përkatësisht për 11 parti politike. Përderisa ky projektvendim ende nuk ka marrë formën përfundimtare të paktën sipas burimit të lajmit sipas ATSH (i cili as më shumë dhe as më pak është protokoll i zëdhënsit të KQZ), duhet ngritur pyetja:

 A  janë apo jo të kënaqur anëtarët dhe simpatizantët e subjekteve politike me këtë vlerësim për partitë e tyre?
Kjo pyetje mund të shihet fillimisht në tre drejtime kryesore. 1- Formaliteti i KQZ, 2- Subjektet politike fasada dhe 3- Performanca e pavlerësuar e subjektit politk.
  1- Formaliteti i KQZ. Në një ditë të caktuar ashtu sikurse edhe gati një vit më parë dhe nga i njëjti burim lajmi ATSH më 22 Shkurt 2023; KQZ përcaktoi sot sasinë e fondit të buxhetit të shtetit që do t’u shpërndahet si paradhënie partive pjesëmarrëse në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, të datës 14 maj 2023″.
 
Ky fond ishte mbi 97 milion lekë dhe u shpënda pë 14 subjekte politike. pra brenda 1 viti nga buxheti i shtetit financimi i Partive Politike kushton 346,6 milion lekë + 97 milion lekë= 443,6 milionë lekë. Si një vit më parë edhe sot formulimet për nevojat e zgjedhjeve janë të motivuara në mënyrë burokratike pasi paratë nga buxheti i shtetit janë një formalitet herët ose vonë do të dalin nga arka e tij. Por motivimi dhe gjuha me të cilën komunikohet me publikun qoftë edhe përmes një lajmi mbetet shumë për të dëshiruar. Si në 2023 dhe 2024 termat e përdorura janë “do t’u shpërndahet si paradhënie partive pjesëmarrëse në zgjedhjet” dhe  “në formën e ndihmës financiare vjetore”. 
Argumenti që ngrihet lidhet me situatën politike të vendit. Njerzit janë të pakënaqur dhe të pa përfaqësuar ndërsa pushteti i kapur dhe harta e dominimit partiak shpërndan paratë nga buxheti ishtetit pra pasurinë e taksave të qytetarëve  njëherë si paradhënie dhe herën tjetër si ndihmë financiare.  Kjo është vlera morale e shtetit që drejton. Edhe kur mendon se bën transparencë me paratë gabon thellësisht me moralin pasi vendi është në tkurrje popullsie, në tkurrje ekonomike dhe përkundrazi në bum elite politike. A e ka komoditetin e paradhënies dhe të ndihmës financiare një familje shqiptare sot apo qoftë edhe një vit më parë kur po afronin zgjedhjet. Absolutisht që jo.
2- Subjektet politike fasada. Historikisht në shqipëri janë quajtur që me fillimet e pluralizmit, parti sa një furgon udhëtarësh, të cilat për efekt të përfitimit financiar, godinave nën pronësi dhe posteve të ofruara nga partitë në pushtet kanë treguar se ishin instrumente të nevojshme për të anuar votën dhe kartonin në parlament. Demokracia ishte në fillimet e saj dhe gjatë këtij tranzicioni 33 vjeçar njihen rreth 150 subjekte politike, me logo dhe vula ku ideologjitë në publik në shumicën prej tyre po vërtetohen si jo të përqafueshme. Subjektet politike “më luftarake” në këtë dhjetë vjeçar të fundit  njihen ato parti më të afërta për aleanca dhe në mes tyre partitë fasadë ose “të lidhura padukshëm” me pushtetin. Një e tillë që merr financime në miliona lekë është Partia Demokratike e Vulës, ose Partia e Bashkëkryetarëve për Reformën Zgjedhore 2025 e cila nuk u përfaqësua në protestën e 20 Shkurtit, 2024, por dëshmoi publikisht se jo vetëm ky fraksion nuk është më forca reale opozitare që do të sjellë ndryshimin, por që është palë me keq qeverisjen aktuale dhe proçeset më tej të zhvillimit të shoqërisë shqiptare të dhunuar nga korrupsioni.
3- Performanca e pavlerësuar e subjektit politk. Është të kuptuarit e forcës reale të popullsisë së pakënaqur dhe e opozitës së bashkuar që e treguan veten me protestën e mijëra qytetarëve në Tiranë me 20 Shkurt. Pikërisht kjo forcë nuk përfaqësohet as me financën e KQZ dhe as me pjesëmarrjen në tryezën e Komisionit tË Posaçëm të reformës Zgjedhore i cili nuk ka funksionuar prej dy vitesh dhe për më tepër këtë lum njerëzor proteste që përkthehet në zgjedhës dhe ushtrues të votës së lirë e lënë jashtë të drejtës për të zgjedhur përfaqësimin e tyre.
Korrupsioni i qeverisë me blerjen e “aleatëve politik”  janë sot fytyra e vërtetë e mosfunksionimit të kuvendit ku çdo seancë çelet e rrethuar me gardistë. Qytetari votues shqiptar sot i çdo krahu politik ka mundësinë të kuptojë se sa afër diktaturës jemi, se si pluralizmi po shkatrohet dhe bashkë me çdo kërkesë për ndryshim e Drejta, Morali dhe Njerzit e duhur për ta bërë Shqipërinë janë jetike.
22 Shkurt, 2024

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD)

Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora (VABD)

Union of Professional Albanian Journalists of Diaspora (UPAJD)

Union des journalistes professionels albaniase de la diaspora (UJPAD)

Unione dei Giornalisti Professionisti Albanesi della Diaspora (UGPAD)

Kryeministri Kurti mirëpriti nxënësit e Shkollës Fillore “Ismail Qemaili” në hapësirat e Ndërtesës së Qeverisë

Prishtinë, 22 shkurt 2024

Mëngjesin e sotëm, mysafirë në Zyrën e Kryeministrit patën rastin të jenë një grup nxënësish të Shkollës Fillore “Ismail Qemaili”, të cilët u pritën ngrohtësisht nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Kureshtjes dhe interesimit të shfaqur gjatë takimit nga shkollarët e vegjël, kryeministri Kurti i’u përgjigj duke ndarë me nxënësit kujtime nga fëmijëria e tij, si dhe përvoja nga jeta profesionale në pozitën e Kryeministrit të Republikës së Kosovës.

“I lumtur, e sidomos kur njerëzit e tjerë bëhen të lumtur që po ju ndihmoj dhe shërbej si kryeministër i Republikës së Kosovës”, u shpreh ai në pyetjen se si ndihet në pozitën e kreut të Qeverisë.

Fëmijët e klasës së parë të shoqëruar nga mësuesja Filloreta Mustafa Dërmaku, falënderuan kryeministrin Kurti për mundësinë dhe kohën për t’u takuar, derisa nxënësit përveç momenteve të këndshme e gazmore, i dhuruan kryeministrit edhe një punim arti të realizuar nga dora e tyre.

Gjatë këtij takimi nxënësit e vegjël patën rastin të vizitojnë ndërtesën e Qeverisë dhe të njihen nga afër me ambientet e punës, përfshirë sallën e mbledhjeve të kabinetit qeveritar dhe Qendrën për Media.

Ukraina thotë se ka vrarë dhjetëra ushtarë rusë në Herson

Tanke të shkatërruara ruse afër fshatit Bohorodjçne, në rajonin e Donjeckut. 13 shkurt 2024.

Ushtria ukrainase e ka pranuar se ka sulmuar një poligon stërvitor në Hersonin e pushtuar, ku trupat ruse po përgatisnin një sulm ndaj një ure në Krinka në bregun e majtë të lumit Dnjepër. Ky ishte sulmi i dytë gjatë kësaj jave që ka lënë të vrarë dhjetëra pjesëtarë të ushtrisë ruse.

Në të njëjtën kohë, Kievi ka mohuar pretendimin e ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu, se forcat ruse kanë marrë nën kontroll urën ukrainase në Krinka.

“Kanë qenë të paktën tri sulme të përqendruara te trupat ruse që gjendeshin në poligonin stërvitor afër Novaja Kahovkës”, tha për Radion Evropa e Lirë më 22 shkurt, Nataliya Humenyuk, zëdhënëse e forcave mbrojtëse në jug të Ukrainës.

“Ushtria ruse po përgatitej të sulmonte Krinkën, që ata veçse pretendojnë se e kanë kapur… Sipas të dhënave paraprake, komandantët e grupit të Dnjeprit [të forcave ruse] ishin aty. Informacioni ende po verifikohet”, shtoi ajo.

Në një deklaratë të ndarë dhënë për Suspilne, Humenyuk tha se të paktën 60 ushtarë rusë ishin vrarë gjatë sulmit.

Rusia nuk ka komentuar për sulmin, për të cilin paraprakisht u raportua në kanalet ukrainase dhe nga blogerët pro-Rusisë në Telegram, të cilët thanë se ka pasur humbje të mëdha. Një video e sulmit të supozuar, ku shihen tri sulme ajrore, është publikuar në kanalet në Telegram.

Megjithatë, ky informacion nuk ka mundur të konfirmohet në mënyrë të pavarur.

Në një takim me presidentin rus, Vladimir Putin, më 20 shkurt, Shoigu tha se Krinka “është pastruar”, por ushtria ruse tha se deklarata e tij ishte “falsifikim i fakteve”.

Forcat ukrainase në nëntor të vitit 2022 kishin çliruar qytetin e Hersonit dhe pjesën tjetër të rajonit në bregun e djathtë të Dnjepërit, duke i dëbuar trupat ruse përtej lumit. Vitin e kaluar, trupat e Kievit po ashtu arritën të krijonin një urë në anën e majtë të Djepërit, që ka qenë nën sulme të vazhdueshme ruse.

Sulmi i raportuar ukrainas ndaj forcave ruse në Herson, ishte i dyti në ditët e fundit, kur një numër i madh i forcave ruse raportohet se janë vrarë.

Më 21 shkurt, BBC në gjuhën ruse raportoi se nga sulmi ukrainas në poligonin stërvitor në Donjeckun e pushtuar nga Moska, ishin vrarë të paktën 60 trupa ruse.

As Rusia e as Ukraina nuk kanë komentuar për këtë raportim.

Zëdhënësi i Forcave Ajrore ukrainase, Yuriy Ihnat, tha më 22 shkurt, se që kur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës dy vjet më parë, Moska ka gjuajtur mbi 8.000 raketa dhe ka lëshuar 4.630 dronë – nga të cilët 3.605 janë rrëzuar – në caqet brenda Ukrainës.rel

UGSHPD: 20 SHKURTI NDËRGJEGJËSON QËNDRESËN QYTETARE

 

Kabineti i qeverisë Rama doli sot përpara medias jo rastësisht aty ku për 24 orë ky institucion ishte i blinduar dhe ku mijëra qytetarë treguan protestën kundër korrupsionit dhe ku opozita e bashkuar forcoi thirrjen për drejtësi dhe mbrojtjen e pluralizmit. Ministrat Balla, Manja dhe Mete treguan se qeveria është në këmbë ndërkohë që kryeministri ndau fotoalbumin e vizitës në Turqi një ditë pasi mijëra protestues i kujtuan autokratit 33 vjetorin e rrëzimit të monumentit të diktatorit më të egër komunist të Evropës. Balla sqaroi: mbi kompetencat e  prefektit i cili është përfaqësuesi vendor i Këshillit të Ministrave për të rritur efektivitetin e sigurisë publike, një tregues ky i përgatitjes për kapjen e pushtetit vendor para zgjedhjeve 2025. Manja foli për një amnisti ku Kuvendit do t’i duheshin 84 vota për të zbutur masat e vuajtjes së dënimeve në mënyrë selektive duke treguar se “Nuk ka amnisti mbi ndjekjen penale për asnjë nga veprat që po hetohen dhe gjykohen në Gjykatën Speciale”. Ndërsa Mete sikur t’i jepte një lëmoshë bizneseve të industrisë fasone përmes një Akti Normativ të qeverisë nuk mungoi të vinte në dukje progresin ekonomik, uljen e borxhit duke krahasuar situatën e tanishme me dy vite më parë. 

Ky shpjegim propagandistik nga të tre ministrat u mëshua sot nga mediat proqeveritare të cilat harruan vlerën e protestës së mijëra qytetarëve. Ato u morën me detajet e arrestimit dhe ndjekjes nën hetim të 10 protestuesve duke e konsideruar mjedisin përpara ndërtesës së kryeministrisë si vendngjarje-krimi pa u thelluar në aktin brutal të rrëmbimit nga njerëz paidentifikim dhe uniforma duke dëmtuar kështu kauzën e protestës dhe njëkohësisht përgjegjësinë e forcave policore për mos ushtrim dhune dhe përshkallëzimin e saj.

Në qoftëse këto narrativa lajmesh nga mediat pro qeverisë nuk bëhen enkas për të devijuar vërtetësinë e ngjarjeve dhe ku në asnjë rast nuk përmendet ndërkombëtarizimi mediatik i protestës së 20 Shkurtit 2024 nga shumë agjenci perendimore, kuptohet qartë se pas propagandës presioni policor dhe frika do të paraprijnë ditëve të ardhshme.

Por sikur edhe këto të mos mjaftonin, lajmi i ditës dje veç përballjes së qytetarëve me qeverisjen e korruptuar gjysma e së cilës me në krye Ramën vizituan Erdoganin, ishte Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore ai që zhvilloi një seancë dëgjimore me organizatat e diasporës për çshtjen e votës së 2025-ës.

Nga këto zhvillime qytetarët e ndërgjegjshëm për rolin dhe fatin e së ardhmes së tyre dje arritën ta kuptojnë se frika është thyer dhe bashkimi opozitar ndaj qeverisjes së korruptuar mposhtet me qendresë, me protesta masive paqësore në mbarë vendin për të mos i lënë një elite mazhorance të degraduar dhe aleatëve fasadë ta kapin tërësisht shtetin dhe ëndrrën e diasporës patriote për një Shqipëri të lirë, demokratike dhe të orjentuar nga zhvillimi i qytetërimit perendimor. 

21 Shkurt, 2024

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD)

Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora (VABD)

Union of Professional Albanian Journalists of Diaspora (UPAJD)

Union des journalistes professionels albaniase de la diaspora (UJPAD)

Unione dei Giornalisti Professionisti Albanesi della Diaspora (UGPAD)


Send this to a friend