VOAL

VOAL

Foto e rrallë:Trupa mesimore e Gjimnazit Illyricum ne maturen e pare,1927-28

July 3, 2016
blank

Komentet

blank

Izraeli shënon Ditën e 75-vjetorit të Pavarësisë

Izraelitët qëndruan në heshtje ndërsa sirenat u dëgjuan në të gjithë vendin në orën 20:00, me rastin e Ditës Përkujtimore për ushtarët që humbën jetën si dhe viktimave të sulmeve terroriste. Menjëherë më pas filloi ceremonia zyrtare e përkujtimit në Jerusalem.

Miliona izraelitë u ndalën të hënën në mbrëmjë, ndërsa një sirenë u ndez në kujtim të gati 25,000 ushtarëve që kanë humbur jetën që nga themelimi i Shtetit të Izraelit, si dhe atyre që u vranë në sulme terroriste.

Ndërsa sirena filloi të zbehej, ceremonia zyrtare e qeverisë filloi në Murin Perëndimor në Jerusalem, ku të pranishëm ishin Presidenti izraelit Isaac Herzog dhe kreu i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), gjeneralllejtënant Herzl Halevi.

“Qytetarë të Izraelit, sirena e këtij viti është një thirrje zgjimi për të gjithë ne. Sirena që përshkoi heshtjen tani, duke bërë rrugën e saj nga një skaj i vendit tonë në tjetrin, ushton nëpër shpirtrat tanë dhe i hap rrugë kujtimit, që na pushton në heshtje. Pyes veten, pyes neve: cili vend tjetër në botë ka një tingull kaq të veçantë? Është tingulli i dhimbjes dhe i shpresës, i pikëllimit dhe i krenarisë. Është tingulli i shtetit të Izraelit”, tha Presidenti në ceremoni.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka – gjithçka – për të mbrojtur këtë shtëpi të përbashkët,” vazhdoi Herzog. “Të debatojmë dhe të mos pajtohemi, si gjithmonë, me gjithë entuziazëm dhe pasion, por ta duam njëri-tjetrin si motra dhe vëllezër, sepse jemi një popull!.

Në ceremoni foli edhe shefi i shtabit të IDF, gjenerallejtënant Herzl Halevi: “Nesër, varrezat ushtarake në mbarë vendin do të mbushen me vizitorë. Ka nga ata që të dashurit e të cilëve vdiqën në betejë nga duart e armikut tonë, ata që vdiqën në stërvitje apo aksidente trafiku, ata që vdiqën nga sëmundja dhe ata që morën jetën e tyre. Barra e dhimbjes është mbi supet e të gjithëve”, tha ai.

Aktivitetet e Ditës Përkujtimore nisën të hënën, kur kryeministri Benjamin Netanyahu foli në një ceremoni në Yad Labanim në Jerusalem.

“Këtë vit, pas humbjes së çifteve të mrekuellueshme të vëllezërve e motrave, ndjenja e të qenit vëllezër duhet të forcohet,” tha Netanyahu duke iu referuar një vale sulmesh gjatë disa muajve të fundit.
“Këto sulme vijnë me aspiratën që ata mund dhe do të na zhvendosin nga këtu, dhe nëse do të mundeshin do të na vrisnin të gjithëve”, tha Netanyahu, njofton “Haaretz”, duke shtuar se “ne krijuam një shtet të lavdishëm me një ushtri të lavdishme dhe një forcë policore të lavdishme, me një çmim tronditës”.

Sot, pas perëndimit të diellit, deri nesër në mbrëmje, Izraeli shënon 75-vjetorin e Pavarësisë.

blank

Mrekulli në Turqi: Babai dhe vajza e tij në Turqi shpëtohen pas 6 ditësh nën rrënoja

 

Babai dhe vajza e tij në Turqi shpëtohen pas 6 ditësh nën rrënoja

 

Ekipet e shpëtimit në Gaziantep të Turqisë kanë shpëtuar një baba të quajtur Sezei Karabas dhe vajzën e tij të vogël, ?engul Karabas 132 orë pas tërmetit shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Në videon e bërë publike nga CNN, babai i vajzës dëgjohet duke iu lutur ekipit të kërkim-shpëtimit që  të gjejnë gruan e tij, për të cilën beson se është ende gjallë dhe e bllokuar në një derë.

“Unë jam përgjithmonë borxhli ndaj jush”, dëgjohet duke thënë Karabs teksa ju lutet atyre që të ndihmojnë për të gjetur gruan e tij, për të cilën tha se vrapoi përpara tij momentin e goditjes së tërmetit.

Në të njëjtën orë, por në provincën e Hatay, një ekip shpëtimtarësh nxorën gjallë nga rrënojat një 34-vjeçar, Ergin Guzeldogan.

blank

Dënohet Cristina – Cristina Fernández de Kirchner (CFK) – Ish Presidentja dhe aktualisht nënpresidentja e Argjentinës

Cristina Fernández de Kirchner (CFK) doli nga dy termat presidenciale, 2007 – 2015, me 80 milion dollarë. Me tenderat e rrugëve i bënte marifetet, në provincen native të të shoqit ku e kunata ishte guvernatore. Kurse të ëmës i kishte lidhur një kontratë të kote shteti, për të shtypur formularet e taksave, ku e ëma kishte fituar 3 milion dollarë.

CFK, e partise peroniste, eshte nje figure e fuqishme, populiste, majtiste në Argjentinë. I shoqi Nestor ishte president. Ajo vete ishte presidente e suksesshme per dy terma; tani eshte nenpresidente, por presidente de facto. I biri eshte kryetari i Camfora – organizata rinore e partise peroniste.

Megjithate drejtesia argjentinase e denoi.

Drejtesia shqiptare nuk i vjen as te kembet.

CNN – Një gjykatë federale në Argjentinë dënoi të martën nënpresidenten e vendit, Cristina Fernández de Kirchner, me gjashtë vjet burg dhe e skualifikoi atë nga mbajtja e posteve publike ne te ardhmen pasi e gjeti fajtore për korrupsion gjatë mandateve të saj të mëparshme si Presidente.

Fernández de Kirchner ka imunitet të përkohshëm për shkak të rolit të saj aktual, kështu që nuk do të shkojë menjëherë në burg dhe mund të apelojë.

Pas vendimit, ajo mohoi akuzat kundër saj, por tha se nuk do të kandidojë për rizgjedhje vitin e ardhshëm: “Unë nuk do të jem kandidat për asgjë, as për president e as për senator”, tha ajo. “Emri im nuk do të jetë në asnjë fletë votimi”.

Në gjykatë, prokuroria federale e Argjentinës e akuzoi atë për konspiracion me zyrtarë të tjerë qeveritarë për të dhënë kontrata me vlerë miliona dollarë për punime rrugore që ishin të paplota, të mbiçmuara dhe të panevojshme.

“Në thelb, ato tregojnë ekzistencën e lidhjeve të shthurura dhe të korruptuara midis zyrtarëve të administratës publike (kombëtare dhe provinciale) dhe kompanive kontraktore shtetërore,” sipas një dokumenti të lëshuar nga gjykata federale e Argjentinës në Buenos Aires.

Fernández de Kirchner u shpall fajtore për “administrim mashtrues” ne lidhje shpërndarjen e fondeve publike në një kompani ndërtimi për punimet e rrugëve në provincën e Santa Cruz, gjatë mandateve të saj presidenciale nga 2007 në 2011 dhe 2011 në 2015.

Marrëveshjet me kompaninë e ndërtimit të Lázaro Antonio Báez – një mik i familjes – ishin në dobinë financiare të Fernández de Kirchner dhe Baez, tha gjykata.

Ish-Presidenti dha “80% të punimeve të rrugëve publike kombëtare në Santa Cruz në favor të kompanive Báez midis 2003 dhe 2015”, sipas Telam, agjencia shtetërore e lajmeve e Argjentinës.

Baez u dënua gjithashtu me gjashtë vjet burg, si dhe ish-sekretari i punëve publike, José López dhe ish-drejtori i rrugëve kombëtare, Nestor Periotti, për përfshirjen e tyre në skemë./qendra.online

blank

Protesta në gjithë Perëndimin në mbrojtje të Ukrainës dhe kundër luftës së Putinit: Putin stop the war! We stand with you Ukraina!

Voal.ch – Gjithë Perëndimi në në mbështetje të Ukrainës dhe popullit të saj.

Në të gjitha kryeqytetet e botës së qytetëruar qytetarët kanë protestuar kundër luftës.

Ata kanë kërkuar ndalimin e saj dhe kanë mbështetur Ukrainën e popullin e saj.

Putini është krahasuar me Hitlerin, Stalinin dhe Milosheviçin!

blank

blank

blank

blank

 

 

 

blank

Foto e ditës: Vajzat ukrainase në ushtrinë e Ukrainës me luledielli në flokët e tyre

Kjo është një foto nga Twitter ku shihni vajzat ukrainase në ushtrinë e Ukrainës. Ato mbi flokë mbajnë lule dielli dhe një lule të kaltër, dy ngjyrat e flamurit Ukrainas.

Ato sot mund të ishin të lumtura nëpër familjes e tyre, nëpër aulat e universiteteve, duke bërë sport, duke fjetur pak më gjatë se ditët e javës, në fund të fundit, sepse sot është fundjavë, por  atyre u duhet të marrin armët për të luftuar për të mos lejuar që vendi i tyre të pushtohet nga një ushtri që drejtohet nga një i çmendur!

Ja çfarë shkruan Kira Rudik në Twitter:

Po mësoj të përdor #Kalashnikovin dhe përgatitem të mbaj armë. Tingëllon surreale pasi vetëm pak ditë më parë nuk do të më vinte kurrë në mendje. #Gratë tona do ta mbrojnë tokën tonë në të njëjtën mënyrë si #burrat tanë. Shko #Ukrainë! 🇺🇦

 

blankblank

blank

Kundërshtari i Kremlinit Navalnyj: “Ndaj Putinit duhen të gjitha këto masa ekstreme”

Në letrat drejtuar revistës amerikane “Time”, Nalvalnyj kritikon politikën e Perendimit ndaj Rusisë Perëndimore.

——-

Kundërshtari i burgosur i Kremlinit Alexei Navalnyj ka paralajmëruar Perëndimin që të mos i bëjë lëshime presidentit rus Vladimir Putin në konfliktin në Ukrainë.

“Perëndimi vazhdon të bjerë në grackat e Putinit”, shkruan lideri i opozitës në disa letra nga kampi i burgut për revistën amerikane Time.

Revista e ktheu në një kopertinë, siç u bë e njohur të mërkurën.

“Në vend që të injorojë këtë marrëzi, SHBA pranon axhendën e Putinit dhe nxiton të organizojë disa takime. Njësoj si një nxënës i frikësuar, viktimë e bullizmit nga një gjimnazist,” shpjegoi Navalnyj në intervistën me shkrim.

Për muaj të tërë, Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë akuzuar Rusinë për planifikimin e një sulmi ndaj Ukrainës. Rusia e refuzon këtë. Tashmë ka pasur disa takime të nivelit të lartë mbi kërkesat e Moskës ndaj Perëndimit për garanci të detyrueshme të sigurisë.

Frika e Putinit nga ndryshimi i pushtetit

Sipas mendimit të Navalnyj, shefi i Kremlinit Putin i frikësohet më pak NATO-s sesa kufijve të Rusisë, por më tepër i frikësohet ndryshimit të pushtetit. “Për të konsoliduar vendin dhe elitat, Putinit vazhdimisht i duhen të gjitha këto masa ekstreme, të gjitha këto luftëra – reale, virtuale, hibride apo thjesht konfrontime në prag të luftës”.

Navalny tha se lidhja e kërcënimit të sanksioneve perëndimore në rast të një pushtimi të Ukrainës është pjesë e strategjisë së Putinit për të shmangur bërjen e objektivit të masave ndëshkuese personale. Ai sugjeroi që SHBA-ja të bëjë presion ndaj Rusisë nga jashtë dhe mbështetësit e tij në Rusi të bëjnë presion ndaj Kremlinit nga brenda. Sipas Navalnyj, kjo mund të ndajë elitat rreth Putinit.

Kundërshtari më i ashpër i presidentit rus është i burgosur  në një kamp burgu në Pokrov, rreth 100 kilometra në lindje të Moskës. Navalnyj u arrestua një vit më parë pasi u trajtua pas një sulmi me agjentin e luftës kimike që quhet Novichok në një aeroport të Moskës.

Në intervistë, 45-vjeçari shprehu admirimin e tij për ish-kancelaren Angela Merkel, e cila e kishte vizituar në Spitalin Universitar Charité në Berlin: “Angela Merkel më mahniti me njohuritë e saj për detajet më të vogla, si për rastin tim, ashtu edhe për Rusinë në tërësi.”/faz.net/Elida Buçpapaj

 

blank

Katër femrat që po përgatiten të shkelin në Hënë: Ky është ekipi i ri i astronautëve të NASA

NASA ka prezantuar numrin e ri të astronautëve, disa prej të cilëve një ditë mund të ecin në sipërfaqen e Hënës apo edhe të Marsit. 10 astronautë të trajnuar – gjashtë burra dhe katër gra – hyjnë në programin e astronautëve të agjencisë hapësinore në një periudhë emocionuese për eksplorimin e hapësirës.

Ka plane për të dërguar njerëzit përsëri për të ecur në Hënë në një mision që mund të jetë vetëm katër vjet larg si dhe synime afatgjata të dërgimit të astronautëve në Mars.

Gjysma e numrit të ri të astronautëve janë pilotë ushtarakë, ndërsa mes tyre është një mjek, një ekspert robotike, një kirurg, një bioinxhinier dhe – në një lajm emocionues për fansat e filmit Armageddon – një specialist shpimi.

Astronautët u prezantuan në bazën e NASA-s në Hjuston të dielën, baza e Kontrollit të Misionit dhe trupës së astronautëve.

“Sot ne mirëpresim 10 eksplorues të rinj, 10 anëtarë të gjeneratës Artemis, klasës kandidate për astronautët e NASA-s 2021,” tha administratori i NASA-s Bill Nelson.

“I vetëm, çdo kandidat ka ‘aftësitë e duhura’, por së bashku ata përfaqësojnë besimin e vendit tonë: E pluribus unum.

Çfarë do të thotë ‘aftësitë e duhura”?

Misionet hapësinore kërkojnë vite planifikimi, qindra apo edhe mijëra punëtorë mbështetës për t’i realizuar ato dhe investime të mëdha parash në teknologji. Me gjithë atë përgatitje, ata që në të vërtetë arrijnë të bëjnë udhëtimin në hapësirë ​​duhet të zgjidhen me shumë kujdes. NASA, ashtu si Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), ka një listë të rreptë të kërkesave nga astronautët e mundshëm.

Për t’u futur në programin e astronautëve të NASA-s, përveç të qenit shtetas amerikan, ju nevojiten sa vijon:

Një diplomë master në një fushë si inxhinieria, biologjia, fizika, shkenca kompjuterike ose matematika

Së paku dy vjet përvojë profesionale përkatëse pas diplomimit

Të paktën 1000 orë pilotim të një avioni reaktiv

Për të kaluar një ekzaminim rigoroz mjekësor

Ndërsa sa më sipër mund të duket e vështirë, procesi i përzgjedhjes për këta fitues duhej të eliminonte rreth 12,000 aplikime.

NASA ka pranuar 360 njerëz në trupin e saj të astronautëve që nga Mercury Seven në vitin 1959. Përzgjedhja e mëparshme e astronautëve ishte në 2017.

Kush janë astronautët e rinj?

NASA planifikon të dërgojë femrën e parë në Hënë si pjesë e programit të saj të ardhshëm Artemis.

Katër nga trupa e re janë gra, kështu që ka një shans të mirë që një prej tyre mund të ecë në sipërfaqen hënore brenda pak vitesh.

Christina Birch, 35 vjeçe, tashmë ka bërë emër si një çikliste profesioniste e garave. Por ajo po ndërron biçikletat me anije kozmike, me diploma në matematikë dhe biofizikë molekulare, si dhe një doktoraturë në inxhinieri biologjike.

Nichole Ayers, 32 vjeçe, është një majore në Forcën Ajrore të SHBA, me një diplomë master në matematikë llogaritëse dhe të aplikuar. Ajo ka më shumë se 200 orë luftimi dhe më shumë se 1150 orë kohë totale fluturimi në avionë luftarakë. Në vitin 2019, ajo drejtoi formacionin e parë të aeroplanit F-22, i përbërë nga femra në luftime.

Deniz Burnham, 36 vjeçe, është një togere në Marinën e SHBA. Ajo ka përvojë në industrinë e energjisë, duke menaxhuar projektet e shpimit në vend në të gjithë Amerikën e Veriut.

Jessica Ëittner, 38 vjeçe, është një komandante togere në Marinën e SHBA. Ajo ka një master në inxhinierinë e hapësirës ajrore dhe ka shërbyer si pilote luftarake.

blank

Afganistan, vritet aktivistia e të drejtave të grave Frozan Safi dhe tre gra të tjera

Aktivistja 29-vjeçare dhe lektorja e ekonomisë Frozan Safi u qëllua për vdekje në Afganistan. Plumbat ia kihisn shkatërruar fytyrën.

Ajo është mbrojtësja e parë e të drejtave të grave, raporton The Guardian, që vritet që kur talebanët u kthyen në pushtet gushtin e kaluar.

Frozan Safi ishte zhdukur prej rreth dy javësh.

Trupi i Frozan Safit, i cili u zhduk më 20 tetor, u identifikua në një morg në qytetin Mazar-i-Sharif në veri të Afganistanit.

“E kemi njohur nga rrobat. Plumbat ia kanë shkatërruar fytyrën”, tha motra e Safit, Rita, e cila është mjeke.

“Kishte plagë plumbash në të gjithë trupin, nuk numëroheshin, në kokë, zemër, gjoks, veshka dhe këmbë.”

Unaza e saj e fejesës dhe çanta nuk ishin aty, shtoi Rita siç raporton The Guardian.

Një zëdhënës i talebanëve, Qari Sayed Khosti, tha se katër gra u gjetën të vdekura në një shtëpi në Mazar-i-Sharif, Afganistan, mes tyre edhe aktivistja Frozan Safi dhe se dy të dyshuar u arrestuan.

Sipas hetimeve të para, dyshohet se gratë ishin “të ftuara në shtëpi nga të dyshuarit”./ansa.it/eb

blank

“Jam ulur dhe po i pres”, kryebashkiakja e parë femër rrëqeth me fjalët: Talebanët po vijnë të më vrasin, askush s’më ndihmon dot

Novelistja dhe publicistja turko-britanike, Elif Shafak ka publikuar në rrjete sociale, fjalët rrëqethëse të zonjës Zarifa Ghafari, kryebashkiakes së parë femër në Afganistan, tanimë që i gjithë shteti është në duar të talebanëve.

“Jam ulur këtu duke pritur që ata të vijnë. Nuk ka asnjë që të më ndihmojë mua apo familjen time. Ata do të vijnë për njerëz si unë, të më vrasin”, janë fjalët zemërthyese të Zarifa Ghafarit.

 “Fjalë rrëqethëse nga kryebashkiakja e parë femër e guximshme Zarifa Ghafari. Gjithçka duket e parëndësishme pranë britmave të grave afgane”, shkruan në Twitter novelistja Elif Shafak.

 

blank

blank

Reagime të menjëherëshme kundër diktatorit Lukashenko: Kompanitë pezullojnë fluturimet, embargoja ajrore mbi Bjellorusi në një foto

Liderët e vendeve të Bashkimit Europian kanë rënë dakord për vendosjen e sanksioneve ndaj Bjellorusisë, gjatë samitit në Bruksel. Krerët e shteteve dhe të qeverive të BE-së vendosën t’u ndalojnë linjave ajrore bjelloruse që të përdorin hapësirën ajrore si dhe aeroportet e BE-së.

Menjëherë pas vendimit të BE-së, linjat ajrore kanë ndërprerë fluturimet duke shkaktuar “bllokim trafiku”.

“Europa në veprim”, ishte ky mesazhi i postuar në Twitter sot nga Presidenti i Këshillit Europian, me një foto të embargos të kompanive ajrore të BE-së.

Fotoja tregon “bllokimin e trafikut”  në hapësirat ajrore rreth Bjellorusisë, pasi kompanitë ajrore pezulluan njëra pas tjetrës fluturimet, pas vendimit të BE-së për vendosjen e  sanksioneve  të reja ndaj Aleksandër Lukashenkos.

Rikujtojmë se autoritetet bjelloruse urdhëruan uljen një avioni civil në të cilin udhëtonte një gazetar i opozitës. Ata kanë aktivizuar një avion ushtarak për të ndjekur avionin civil, i cili ishte nisur nga Athina për në Vilnius me 23 maj, pas alarmit për një bombë që në fund rezultoi i rremë.

Pas uljes së avionit, policia ka arrestuar Raman Pratasevich, 26 vjeç, aktivist opozitar dhe gazetar, i cili përballet me akuza në Bjellorusi, për të cilat mund të dënohet me 15 vite burg./Twitter

blank

Maneskins fitojnë Eurosong 2021 por Gjon’s Tears fiton çmimin e Jurisë dhe vendin e tretë Nga Elida Buçpapaj

voal.ch – E fituan Eurosong 2021 Maneskins.

Italia fitoi edicionin e 65-të. Pas 31 vjetësh e çojnë trofenë e fitores në Itali.

ka qenë Toto Cutugno që ka fituar çmimin e parë në vitin 1990 me këngën Insieme: 1992 dhe sivjet në kohë pandemie është grupi Maneskins.

E dyta ishte francezja Barbara Pravi me origjinë iraniane dhe serbe që u paraqit me një interpretim të jashtëzakonshëm, mund të themi më të mirin.

I treti i vërteti ishte 22-vjeçari zviceran me origjinë shqiptare Gjon’s Tears.

Gjon’s Tears ishte e papritura e këtij konkurimi, paçka se me një performancë të shkëlqyer nuk parashikohej të dilte në krye sipas shkrimeve të botuara në shtyp, që nxirrnin fitues Francën dhe Italinë.

Ishte një e papritur e bukur edhe për vetë Zvicrën.

Në 65 edicione, Zvicra ka fituar 8 çmime.

Por duhet të  kujtojmë se ky festival e nisi rrugëtimin pikërisht në Zvicër. Edicioni i parë i Eurovision është mbajtur në Teatrin Kursal më 24 maj 1956, në Lugano të Zvicrës.

Zvicerania Lys Assia ka fituar çmimin e parë me këngën Refrain. Më 1988 po Zvicra ka fituar vendin e parë me Ne partez pas sans moi kënduar nga Celine Dion.

Zvicra po ashtu ka fituar dy çmime të dyta dhe me trofenë e John’s Tears me këngën “Tout L’Univers” është i katërti çmim i tretë.

Zviceranët me origjinë shqiptare gjithmonë e më tepër po tregojnë në Zvicër se janë potenciale të fuqishme jo vetëm në sport por edhe në art.

Grupi italian Maneskin, me këngën “Zitti e buoni”, fituan në mesnatën midis të shtunës dhe të djelës  edicionin e 65-të të konkursit të këngës Eurovision.

Gjon’s Tears u paraqit me këngën “Tout L’Univers”. Duke marrë vlerësimin e jurisë teknike ishte në krye dhe kandidati kryesor për ta fituar Eurovision 2021.

Grupi Maneskin ishte i katërti në listën e pjesëshme të fituesëve.

Përmbysjen e rezultatit e solli televotimi i publikut që e nxori Italinë në krye, Barbara Pravi të dytën dhe Gjon’s Tears në vendin e tretë.

Edhe një herë u nxor në pah pabarazia e shtetit të madh ndaj shtetit të vogël

“Rock’n’roll nuk vdes kurrë”. Do të thoshte Damiano, lideri i grupit Maneskin (tashmë fituesit e Festivalit të Sanremo-s).

Në performancën përfundimtare, me trofeun në dorë, grupi e këndoi përsëri këngën, këtë herë pa censuruar fjalët e këqija që ishin hequr siç kërkohej nga rregulloret.

Teksti i këngës “Zitti e buoni” u vlerësua edhe si teksti më i mirë në festival.

Eurosong 2021 u organizua në Ahoy Arena në Roterdam, para një publiku të vogël, pasi u anulua vitin e kaluar, për shkak të pandemisë.

Gjithsej 26 vende garuan në finale, e cila u zhvillua para rreth 3500 spektatorëve.

Gjon’s Tears që del nga ky festival më i vlerësuari ka marrë pjesë  në versionin francez të talent show “The Voice”.

Ai duhet të kishte përfaqësuar tashmë Zvicrën në Eurosong vitin e kaluar me Répondez-moi, por Eurosong 2020  ishte anulluar, pikërisht, për shkak të koronavirusit./Elida Buçpapaj

blank

Tel Avivi në dy pamje: 1909 dhe 2021

voal.ch – Tel Avivi në dy pamje: 1909 dhe 2021
Në vitin 1909 një grup i vogël hebrenjsh vendosën të themelonin qytetin Tel Aviv. Kjo është pamja. Një fushë e shkretë.
Pas gati 112 vjetësh, në vitin 2021, pamja është e tillë.
Krahasimi nuk ka nevojë për koment./IzraeliSot
blank blank
blank

Send this to a friend