VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Doris Leuthard, presidentja e Zvicrës për drogën në Shqipëri, reformën, dialogun dhe shkollat shqip Nga Elida Buçpapaj

By | September 7, 2017
blank

Komentet

blank

Çështja e Ukrainës shqetëson Cassis – Presidenti i Konfederatës takoi Lavorv dhe Blinken në Gjenevë: “Një krizë e re tani do të ishte katastrofike” – Bisedime “miqësore”

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis shpreh shqetësim nga një përkeqësim i mundshëm i situatës në Ukrainë.

Në mes të një pandemie, “do të ishte katastrofike për Evropën dhe botën nëse do të vinte një krizë e re,” tha ai të premten në Gjenevë.

“Diskutimet e sotme u zhvilluan në një kohë jashtëzakonisht të vështirë,” u tha ai gazetarëve pas takimeve me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov.

Takimi lë një “ndjesi pozitive”, vetëm sepse Uashingtoni dhe Moska kanë rënë dakord t’i japin vetes më shumë kohë për të vazhduar dialogun.

Bisedimet mes dy ministrave ishin “miqësore”, por “të përcaktuara”.

Presidenti i Zvicrës vuri në dukje gjithashtu se Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në situatën e Ukrainës. Megjithatë, ai nuk pret ndonjë pasojë përpara konferencës ndërkombëtare për reformat në Ukrainë, të cilën Zvicra do ta mikpresë verën e ardhshme.

Krahas sigurisë në Evropë, Cassis theksoi se Zvicra është e gatshme të përballet me vështirësitë ndërkombëtare në rritje. Ai diskutoi me Sekretarin e Shtetit gjithashtu edhe për Iranin dhe Libinë, ndërsa me ministrin rus foli për Bjellorusinë dhe situatën e të drejtave të njeriut në Rusi. ATS / FD/eb

blank

Sot në Gjenevë: Shtrëngim duarsh mes Blinken dhe Lavrov – Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje nga pala ruse të integritetit territorial të Ukrainës

Amerikanët do të përgjigjen pas një jave

Antony Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje të integritetit territorial të Ukrainës nga pala ruse. Megjithatë, ai garantoi gjithashtu se dialogu diplomatik do të vazhdojë. Kërcënimi i reagimit u përsërit edhe pas takimit: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen “edhe ndaj agresionit joushtarak”, tha Blinken.

Shtrëngimi i duarve para diskutimeve

Për Ukrainën dhe ekzigjencat e sigurisë për Rusinë ka nevojë për “mirëkuptim më të mirë reciprok”. Kjo u tha pas samitit të Gjenevës midis Sergei Lavrov dhe Antony Blinken

Shtetet e Bashkuara premtuan një përgjigje me shkrim “javën e ardhshme” ndaj kërkesave ruse për “garanci sigurie”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm Lavrov në fund të takimit të sotëm (e premte) me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në Gjenevë, takim që ardhi pas samitit të qershorit të kaluar mes Joe Biden dhe Vladimir Putin, duke bërë që bota të kthente rishtas sytë nga Gjeneva. Këtë herë, megjithatë, me policinë që ruan rrugët, por pa u bllokuar qyteti.

Në konferencën e tij për shtyp, të mbajtur gjysmë ore më vonë, shefi i diplomacisë së Uashingtonit konfirmoi këtë informacion, duke shpjeguar se biseda një orë e gjysmë ishte “një shkëmbim pikëpamjesh”, por “jo një negociatë”. Megjithatë, të dy palët tani kanë “një kuptim më të mirë” të pozicioneve të njëra-tjetrës.

Ata ranë dakord për nevojën për të vazhduar një dialog “të nevojshëm dhe të arsyeshëm” dhe për të “qetësuar emocionet”, tha Lavrov, duke e konsideruar samitin e ri midis dy krerëve të shteteve “të parakohshëm” dhe duke bërë thirrje për t’i dhënë fund “histerisë antiruse”.

Duke u përballur ballë për ballë, përfaqësuesi rus tha se nuk priste përparim thelbësor, ndërsa Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje nga pala ruse të integritetit territorial të Ukrainës. Megjithatë, ai garantoi gjithashtu se dialogu diplomatik do të vazhdojë. Kërcënimi i reagimit u përsërit edhe pas takimit: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen “edhe ndaj agresionit joushtarak”, tha Blinken.

Nga ana e tij, kreu i diplomacisë në Moskë ka garantuar se Rusia nuk përbën kërcënim për fqinjin e saj – në kufijtë e të cilit ka grumbulluar 100,000 trupa që shkaktojnë frikë dhe shihen si kërcënim për një pushtim – dhe ka kritikuar furnizimet me armë në Ukrainë nga një pjesë e disa vendet perëndimore. Shtetet e Bashkuara, pas vizitës së Blinken në Kiev ditët e fundit, kishin autorizuar, për shembull, vendet baltike për të ofruar materiale. Çështja ndan vetë anëtarët e Aleancës: përveç Uashingtonit, Londra dhe Otava, për shembull, tashmë kanë mbështetur ushtarakisht ukrainasit (Mbretëria e Bashkuar edhe këtë javë duke dërguar raketa antitank) ndërsa Gjermania dhe Franca jo.

“NATO larg nga Bullgaria dhe Rumania”

Ndërkohë, Rusia nuk kërkon vetëm siguri se Kievi nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO, por edhe tërheqjen e trupave të huaja të Aleancës Atlantike nga dy vendet anëtare, Rumania dhe Bullgaria. Kështu del nga përgjigja me shkrim që Ministria e Punëve të Jashtme të Moskës i dha shtypit sot, të premten, në ditën e takimit në Gjenevë mes kreut të diplomacisë Sergei Lavrov dhe homologut të tij amerikan Antony Blinken. Në Rumani janë stacionuar 1000 amerikanë dhe 140 italianë, si dhe disa dhjetëra polakë, ndërsa Sofja ka një marrëveshje që lejon praninë e deri 5000 amerikanëve.

“Nuk ka asnjë paqartësi”, thuhet në përgjigjen ruse, “bëhet fjalë për tërheqjen e ushtarëve dhe armatimeve për t’u kthyer në situatën e vitit 1997 të vendeve që nuk ishin anëtare”. I njëjti parim, përveç dy shteteve të përmendura, do të zbatohej si rrjedhim edhe për Çekinë, Sllovakinë, Poloninë, Hungarinë dhe tre vendet baltike, të gjitha më parë në bllokun sovjetik, të cilët iu bashkuan NATO-s pas kësaj date (disa prej tyre në 1999, të tjerët në 2004).

Bukureshti e ka cilësuar tashmë kërkesën si “të papranueshme”, ndërsa Sofia theksoi se sovraniteti i vendit e lejoi që t’i bashkohej dhe prandaj “bëri zgjedhjen e saj”.

Përpara ribashkimit të Gjermanisë, Perëndimi premtoi gojarisht, por asnjëherë me shkrim, se Aleanca nuk do të zgjerohej kurrë drejt lindjes./rsi.ch/eb

 

blank

Zvicër: 39 807 raste dhe 13 viktima në 24 orë

VOAL – Janë konstatuar 39 807 raste të reja me pozitivitet me koronavirus në Zvicër në 24 orët e fundit. Shifra shënon një rritje të mëtejshme të infeksioneve në baza ditore: dje, të mërkurën, Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) kishte raportuar 38,015 raste të tjera të infeksionit. Mesatarja ditore për herë të parë tejkaloi 28,000 raste në ditë.

Që nga 14 nëntori janë regjistruar mbi 920 mijë pozitivitete, aq sa në 18 muajt e mëparshëm.

Gjithashtu nga dje deri në ditën e sotme janë transmetuar rezultatet e 108896 testeve për virusin, me një normë pozitive prej 36.6%. Një javë më parë ishte 31.3%. Shkalla e riprodhimit duket se është stabilizuar rreth 1.11.

Sidoqoftë, shifrat e fundit të komunikuara nga BAG tregojnë, përsëri në shkallë ditore, një rënie si në shtrimet e reja ashtu edhe në vdekjet që i atribuohen Covid-19.

Në fakt, shtrimet e mëtejshme janë 138, krahasuar me 154 të raportuar dje. Vdekjet shtesë të regjistruara janë pra 13: shifra e djeshme ishte 25 viktima të sëmundjes.

Sa i përket vaksinimeve, deri tani, saktësisht 68% e popullsisë ka marrë dy doza. Pothuajse 34% iu dha më pas doza përforcuese. rsi-eb

blank

Zvicër: 38 015 raste dhe 25 viktima të tjera

 

VOAL – Në 24 orët e fundit janë konstatuar 38 015 raste të reja me pozitivitet të koronavirusit në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Të dhënat e fundit të publikuara pak më parë nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu 154 shtrime shtesë dhe 25 vdekje të tjera që i atribuohen Covid-19.

Ky është pothuajse 9,000 infeksione më shumë sesa u njoftua të martën, kur Virginie Masserey nga BAG kishte hipotezuar se kulmi mund të ishte arritur tashmë, dhe 5,134 më shumë se një javë më parë.

Covid aktualisht zë 28.30% të vendeve të disponueshme në këto departamente, të cilat kanë një shkallë të përgjithshme punësimi prej 76.70%.

Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri total i të infektuarve është 356 030 ose 4087.9 për 100 000 banorë. Shkalla e riprodhimit – e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera – bie, por ngadalë, në 1.11. Varianti Omicron përfaqëson 87.9% të mostrave të renditura. rsi-eb

blank

29 142 raste dhe 16 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

VOAL – Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik ka regjistruar 29,142 raste të reja me koronavirus në Zvicër. Katërmbëdhjetë vdekje të reja u raportuan dhe 125 njerëz u shtruan në spital. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 24,602 raste, ose 4,540 më pak. Në të njëjtën ditë pati 16 të vdekur dhe 129 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, vdekjet janë rritur në 12,170.

Në kujdesin intensiv, pacientët me Covid zënë 30,3% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, nga të cilat vetëm rreth një e katërta mbeten të disponueshme.

Rezultatet e 76.619 testeve janë transmetuar me një normë pozitive prej 38%, kundrejt 36,9% javën e kaluar. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.11, një shenjë e një epidemie që është ende në zgjerim. Varianti Omicron përfaqëson 87.9% të mostrave të analizuara në detaje.

Në 14 ditët e fundit, numri total i të infektuarve ishte 351,443, ose 4,035.24 për 100,000 banorë. Që do të thotë se në dy javët e fundit një në 25 zviceranë është diagnostikuar me koronavirus pozitiv. rsi-eb

blank

Zvicër: 67 906 raste dhe 30 viktima në tri ditë

VOAL – Rastet e reja të infektimit për shkak të pandemisë Covid-19 në Zvicër, në 72 orët e fundit, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), ka shkuar në 67.906. Vdekjet në lidhje me sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2 janë regjistruar që nga e premtja e datës 30. Gjatë së njëjtës periudhë, 233 persona të tjerë janë dashur të shtrohen në spital.

Vdekjet janë në rënie krahasuar me një javë më parë (ishte lajmëruar 48. Të shtruarat në spital janë të qëndrueshme (pa ndryshim), ndërsa infeksionet janë në rritje, rreth 5% më shumë.

Kantonet në të cilat koronavirusi po qarkullon më shumë këto ditë janë: Gjeneva, Jura, Valais dhe Grisons të cilat kanë një incidencë prej mbi 6,000 infeksionesh për 100,000 banorë gjatë dy javëve të fundit. Pasojnë Ticino dhe kantonet e tjera franceze, ndërsa në Zvicrën gjermanishtfolëse dhe veçanërisht në Zvicrën lindore (në atë kohë shumë të prekur nga varianti Delta) infeksionet janë më të pakta dhe priren të ulen.

Nga ana tjetër, numri i përgjithshëm i pacientëve në spitalet zvicerane është ende në rritje. Aktualisht, totali i pacientëve me Covid është 1855, nga të cilët 271 të shtruar në reparte të terapisë intensive.

Kuota e testimit që rezultoi pozitive gjatë fundjavës arriti një rekord të ri: të dielën arriti në 44.5%.

Një përqindje e paprecedentë që nga fillimi i pandemisë që ndoshta është ndikuar nga ndryshimi i prioritetit me të cilin laboratorët vazhdojnë me analizat, duke filluar nga kampionet e personave që kanë simptoma. Deri tani janë raportuar rezultatet e 100,000 testeve të kryera gjatë fundjavës, 40,000 prej të cilave ishin pozitive: 26,055 të shtunën dhe 14,464 të dielën.
Omicron tani në 90%

Omicron tani ka zëvendësuar plotësisht Delta-n. Sipas të dhënave të renditjes së mbledhur nga Konfederata, varianti i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut dy muaj më parë i atribuohet aktualisht pak më pak se 90% të infeksioneve në Zvicër. Ndonëse, duhet thënë, Zyra Federale e Shëndetit Publik paralajmëron se kjo mund të jetë një shifër e mbivlerësuar pasi për momentin analizat synojnë të kërkojnë konkretisht këtë variant. rsi-eb

blank

Në Zvicër 32 150 raste dhe 10 viktima në 24 orë

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, BAG regjistroi në 24 orët e fundit 32,150 raste të infektimit, 20 vdekje të reja të shkaktuara nga Covid-19 dhe 151 shtrime në spital të pacientëve që vuajnë nga sëmundja. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 28,038 raste, ose 4112 më pak. Në të njëjtën ditë, pati 10 të vdekur dhe 126 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, viktimat janë rritur në 12,125.

Pacientët me Covid aktualisht zënë 29.70% të vendeve të disponueshme të ICU, të cilat kanë një shkallë të përgjithshme punësimi prej 76.70%. Incidenca e infeksioneve në dy javët e fundit është 3,733 raste për 100,000 banorë. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: Zvicra mbetet partnere e BE-së

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen dhe Presidenti zviceran Ignazio Cassis

VOAL – Politika evropiane e Zvicrës dhe situata në Ukrainë ishin temat kryesore të diskutuara gjatë takimit të mbajtur në Vjenë mes presidentit zviceran Ignazio Cassis dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Bellen. Të dy theksuan rëndësinë e multilateralizmit.

“Na vjen shumë keq për ngërçin në negociatat mes Zvicrës dhe BE-së”, tha Alexander Van der Bellen për mediat pas takimit të enjten. Jo vetëm që Zvicra ka nevojë për BE-në, BE-ja ka nevojë edhe për Zvicrën.

Ignazio Cassis tha se Këshilli Federal dëshiron të vazhdojë rrugën dypalëshe me Brukselin, partner i qëndrueshëm i të cilit mbetet Zvicra.

Van der Bellen vlerësoi gjithashtu faktin që Zvicra i mbante gjithmonë të hapura kufijtë e saj për 9,000 punëtorët kufitarë austriakë gjatë pandemisë. rsi-eb

blank

Zvicra 29 887 raste dhe 18 viktima në 24 orë

VOAL – Numri ditor i të infektuarve me koronavirus në Zvicër ka rënë nën pragun e 30.000 rasteve nga dje deri në sot: 29.887, për të qenë të saktë, ato të zbuluara në 24 orët e fundit. Të dhënat nga dje, e mërkurë, në vend të kësaj treguan 32,881 infeksione. Madje, saktësisht një javë më parë, rastet e shqyrtuara ishin 32239 ose 2352 më shumë.

Në baza ditore, përsëri në bazë të shifrave të komunikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), shtrime të mëtejshme në spital (122, krahasuar me 249 të raportuar dje) dhe vdekje që i atribuohen Covid-19 (18, ndërsa dje ishte 36. ). Aktualisht pacientët e shtruar në spital për shkak të sëmundjes janë 1803, 267 prej tyre në terapi intensive (barabartë me 29,7% të shtretërve ekzistues).

Aktualisht, BAG komunikon gjithmonë, 67.72% e popullsisë tashmë ka përfituar nga dy doza të vaksinës kundër koronavirusit. Megjithatë, përqindja rritet në 77.05% te personat mbi 12 vjeç. 32.28% iu dha gjithashtu një dozë përforcuese. rsi-eb

blank

Djathi “Gruyère” nuk është më vetëm zviceran

VOAL – Një gjykatë në Shtetet e Bashkuara ka vendosur që amerikanët do të jenë në gjendje të prodhojnë Gruyère-n e tyre, pasi megjithëse marka ka një emërtim të mbrojtur të origjinës (PDO), Shtetet e Bashkuara nuk e njohin autoritetin e saj.

Vendimi vjen pas një beteje të gjatë ligjore mes Interprofession of Gruyère (IPG) dhe një shoqate amerikane aktive në eksportin e produkteve të qumështit. Në vitin 2013, IPG ishte me të vërtetë në gjendje të regjistronte emrin “Gruyère” në SHBA. Një gjykatë e vendosur në shtetin e Virxhinias, megjithatë, ra dakord me shoqatën, pasi “gruyère” kuptohet nga publiku amerikan si një term i përgjithshëm që nuk i referohet domosdoshmërisht një zone të caktuar gjeografike. Kjo do të thotë se djathrat e prodhuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të shiten me emrin “gruyère”, pa qenë nevoja të vijnë nga rajonet e mbuluara nga etiketa “Gruyère PDO”, e njohur në nivel evropian.

Gruyère, me origjinë nga rajoni i Friburgut me të njëjtin emër, e gjen veten në konkurrencë me një produkt me të njëjtin emër, por krejtësisht të ndryshëm, dhe në një vend që prej vitesh përfaqëson një pjesë të madhe të eksporteve të tij. Prandaj, prodhuesit zviceranë të djathit tashmë kanë paralajmëruar se do të bëjnë ankesë. rsi-eb

blank

Zvicër: Një e mërkurë nën zero

VOAL – Një zonë e madhe e presionit të lartë prodhoi një natë të kthjellët të së mërkurës në Zvicër dhe temperatura gati -30 gradë në disa vende. Por është ende larg rekordit që lidhet me të ftohtin.

“Zvicra është një frigorifer,” theksoi SRF Meteo në faqen e saj të internetit të mërkurën. Meteorologët e tij kanë matur temperaturën më të ulët në kullotën malore Hintergräppelen në Toggenburg-Sangallese: -28,4 gradë. Në orën 9.00 në La Brévine (NE) ishte ende -26.8 gradë, megjithatë MeteoSwiss njoftoi në Twitter. Por një vlerë kaq e ngurtë nuk është e pazakontë për këtë qytet në Neo-Kështjellën Jura: saktësisht 35 vjet më parë, më 12 janar 1987, në “Siberinë e Zvicrës” u vendos rekordi absolut në këtë drejtim me -42.5 gradë.

Të mërkurën, megjithatë, kishte diçka për të dridhur edhe në lartësi më të ulëta. Në të gjithë Zvicrën në mëngjes temperaturat kanë shkuar nën zero. MeteoSwiss regjistroi -10.2 gradë në Chur, -9.1 në Sion, -5.6 në Bazel, -2.2 në Bernë dhe -1.4 në aeroportin Zyrih-Kloten. Lugano dhe Gjeneva ranë gjithashtu nën “barrierën” e gradës zero: në Ceresio ata konstatuan -0,7 gradë dhe në Gjenevë -0,1 gradë.

blank

PEC press release: Nearly 2000 journalists died with Covid-19 in 94 countries

Geneva, January 7, 2022 (PEC) Nearly 2000 journalists died of Covid-19 in 94 countries since March 2020. Last year, in 2021, at least 1400 media workers succumbed to the virus, that is to say 116 par month or some 4 per day on average, announced Friday in Geneva the Press Emblem Campaign (PEC).

No continent is spared by the pandemic. Of the 1940 journalists dead registered by the PEC since March 1, 2020, Latin America leads with half of the victims, or 954 deaths. Asia follows with 556 dead, ahead of Europe 263, then Africa 98 and North America 69.

More than 50 casualties are still under investigation. The actual number of victims is certainly higher, as the cause of journalists’ deaths is sometimes not specified or their deaths not announced. In some countries, there is no reliable information. The 2000 figure is a low estimate. According to PEC India representative Nava Thakuria, the vast south-Asian country might have lost over 400 media workers to the pandemic, but a hundred of them are yet to be authenticated.

Slowdown in the number of victims

After a spike in deadly infections in the first half of 2021, the death toll thankfully slowed in the second half thanks to advances in vaccination, said PEC Secretary-General Blaise Lempen.

For the second half of 2021, 225 deaths were registered, with an increase in Europe, ans a sharp decrease in Latin America and Asia (in December 25 journalists died, in November 28, in October 27, in September 33, in August 42 and in July 70). In the first half of 2021, 1175 journalists were killed by the virus.

The PEC hopes that this slowdown will continue in 2022 but is worried by the high number of infections caused by the Omicron variant. It calls all media workers to take the necessary precautions including the booster vaccine.

Brazil, India and Peru with the heaviest death toll

Since March 2020, Brazil is the country with the heaviest death toll with 295 media workers who died from the coronavirus. India is second with at least 279 victims, ahead of Peru 199, then Mexico 122, Colombia 79, Bangladesh 68.

In the United States of America at least 67 journalists died with Covid-19. Italy is the first european country with 61 dead, followed by Venezuela 59, Ecuador 51, Argentina 46, Indonesia 42, Russia 42, Iran 34, United Kingdom 33, Turkey 29, Dominican Republic 29, Pakistan 27, Nepal 23, Egypt 22, Bolivia 20, Honduras 19, South Africa 19, Spain 19 and Ukraine 19.

Next are Panama 17, Poland 14, France 11, Guatemala 11, Nigeria 11, Afghanistan 10, Nicaragua 10, Zimbabwe 10, Algeria 9, Cuba 9, Paraguay 8, Philippines 7, Uruguay 7, Kazakhstan 5, Kenya 5, Romania 5, Morocco 4, Cameroon 4, Iraq 4.

At least 3 journalists died of complications with Covid-19 in 6 countries : Albania, Azerbaijan, Costa Rica, Portugal, Salvador, and Sweden.

Two victims were registered in 14 countries : Austria, Belarus, Belgium, Benin, Bulgaria, Canada, Chile, Germany, Ghana, Greece, Guyana, Sri Lanka, Switzerland, and Uganda.

At least one in 30 countries : Angola, Barbados, Bosnia, Czech Republic, Democratic Republic of Congo, Israel, Jamaica, Japan, Jordan, Kirghizstan, Kosovo, Lebanon, Lithuania, Malaysia, Malawi, Mali, Moldova, Mozambique, Myanmar, New Zealand, Norway, Palestine, Saudi Arabia,  South Korea, Thailand, Togo, Tajikistan, Tunisia, UAE, and Yemen.

The PEC tally is based on information from local media, national associations of journalists and regional PEC correspondents.

Look at our list of victims on: www.pressemblem.ch

 


blank
blank
Send this to a friend