VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Cilinton zbulon fotografinë nga Kosova të cilën e mbanë në zyre për t’ia kujtuar misioni politik

By | June 12, 2019

Komentet

Nis verifikimi i votave të ardhura nga Serbia, stafi i KQZ i veshur si në Çernobil

Zyrtarët e KQZ-së tashmë e kanë filluar procesin e shqyrtimit dhe vlerësimit të zarfeve me fletëvotime që kanë ardhur në Kosovë nga shteti i Serbisë. Por ky proces nga ana e kosovarëve po zhvillohet me masa të detajuara mbrojtëse. Me maskë, veshje të veçanta, dorëza e kapela, zyrtarët po e kryejnë procesin. Kjo pas alergjisë që disa zyrtarë kosovarë morën ditë më parë teksa ishin duke u marrë me zarfet me vota të ardhura nga Serbia. Express po qëndron në vendin ku po vlerësohen këto vota dhe nga aty jua sjell pamjet pa koment!

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, e ka konfirmuar për Express se KQZ-ja ka nisë shqyrtimin dhe vlerësimin e zarfeve të supozuara me fletëvotime që kanë ardhur nga Serbia.

“Ky vlerësim është i domosdoshëm pasi ka për qëllim të identifikojë një fletëvotim me personin që e ka dërguar pakon. Pra, që ta dimë nëse fletëvotimi i dërguar është nga një votues i regjistruar suksesshëm si votues jashtë vendit. Pasi të bëhet ky vlerësim, do ta dimë saktë sesa është numri i fletëvotimeve të aprovuara apo të refuzuara. Vetëm fletëvotimet e aprovuara numërohen”, thotë ai.

“Për këtë proces ne jemi në kontakt dhe bashkëpunim me institucionet tjera. Kemi edhe mbështetjen e Policisë së Kosovës lidhur me këtë. Pra, edhe në pajisje logjistike”, deklaron Elezi.

Për këtë proces, zëdhënësi i KQZ-së ka njoftuar se janë në kontakt dhe në bashkëpunim me institucionet e tjera, përfshirë Policinë e Kosovës për pajisje logjistike. /GazetaExpress/

Dhoma e Përfaqësuesve miraton rezolutë për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhoma e Përfaqësuesve, miratoi të martën një rezolutë, me të cilën i kërkohet Serbisë që të vërë para drejtësisë vrasësit e tre vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikanë, në vitin 1999, ndërsa bën thirrje që përparimi në ndriçimin e këtij rasti të jetë “faktor i rëndësishëm që përcakton zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë”.

Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë, Eliot Engel, tha se kjo çështje ishte e rëndësishme për të, duke pasur parasysh lidhjet me komunitetin shqiptar dhe se ai e njeh personalisht familjen e vëllezërve Bytyçi. Zoti Engel tha se ai e di që autoritetet serbe e dinë se kush janë personat përgjegjës.

“Nëse Serbia do që të bashkohet me perëndimin, ajo duhet të përballet me të shkuarën dhe pranojë përgjegjësinë”, tha ai.

Ligjvënësi nga Nju Jorku, Lee Zeldin tha se kjo çështje është ngritur vazhdimisht me autoritetet serbe.

“Dua t’i them Serbisë se ky është një mësim i rëndësishëm, se pas 20 vjetësh ne (Shtetet e Bashkuara) nuk kemi harruar dhe nuk do të harrojmë kurrë. Ne do të këmbëngulim që drejtësia të vihet në vend”.

Menjëherë pas miratimit, reagoi vëllai i Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçit, Ilir Bytyçi, duke shprehur vlerësimin e familjes së tij për rezolutën:

“Shpresojmë që i Dërguari i Posaçëm, Matt Palmer dhe i Dërguari i Posaçëm Rich Grenell t’i dëgjojnë këto zëra dhe ta bëjnë përparësi çështjen e vëllezërve Bytyçi dhe drejtësinë për krimet e luftës në punën e tyre. Sot Kongresi tregoi se viktimat nuk mund të injorohen”.

Rezoluta ishte miratuar në korrik të këtij viti nga Komisioni për Marrëdhënie me Jashtë i Dhomës së Përfaqësuesve, vetëm pak ditë pas përvjetorit të vrasjes së vëllezërve Bytyçi. Ajo ishte hartuar nga ligjvënësit Eliot Engel dhe Lee Zeldin.

Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, ishin pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkatësisht të batalionit Atlantiku, i përbërë nga shqiptarë që jetonin në Shtetet e Bashkuara, e të cilët ju bashkuan luftës në Kosovë.

Në muajin korrik të vitit 1999 ata ishin arrestuar në rrethana të panjohura nga forcat serbe në afërsi të vendkalimit kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Merdarë.

Një gjykatë në qytetin e Prokuples në Serbi, i kishte dënuar me nga 15 ditë heqje lirie nën akuzat për siç është thënë, kalim të paligjshëm të kufirit të ish Jugosllavisë.

Trupat tyre u gjetën në në një varrezë masive në Petrovo Selo në Serbinë lindore, në një bazë të kontrolluar nga njësitë që komandoheshin nga ish gjenerali i policisë serbe, Goran Radosavleviç, i njohur si Guri. Ata ishin me duar të lidhura dhe ishin qëlluar në kokë.

Në Rezolutën e miratuar të martën thuhet se “Shtetet e Bashkuara duhet t’u kushtojnë vëmendje përpjekjeve të qeverisë së Serbisë dhe ministrave të saj përkatës, si dhe zyrtarëve të tjerë, të cilët po ndërmarrin hapa për të hetuar dhe ndjekur penalisht personat që besohet se janë përgjegjës për vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Përparimi në zgjidhjen e këtij rasti, ose mungesa e vullnetit, duhet të jenë faktor i rëndësishëm në përcaktimin e zhvillimit të ardhshëm të marrëdhënieve ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë”, thuhet mesa tjerash në dokument.

Rezoluta u referohet fakteve rreth vrasjes bashkë me përfshirjen e zëvendës ministrit të brendshëm të Serbisë, Vlastimir Gjorgjeviç dhe Goran Radosavleviçit. Ajo përfshinë edhe premtimet e papërmbushura të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, për ndriçimin e vrasjeve.

Që nga viti 2006 janë zhvilluar dy procese gjyqësore në lidhje me rastin e vëllezërve Bytyçi ndaj dy ish-policëve serbë, të cilët më pas janë lënë të lirë.

Zhvillimi i proceseve u përcoll me shumë reagime të veprimtarëve humanitarë të cilët janë shprehur të pakënaqur me mënyrën e trajtimit të çështjes. zëri i amerikës

Ish komandanti i UÇK-së Azem Syla thirret në Hagë

Azem Syla

Ish udhëheqësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Azem Syla është thirrur nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës së Posaçme në Hagë për t’u paraqitur, por pa u bë e qartë se në çfarë cilësie është thirrur atje. Lajmi u bë i ditur nga avokati i tij, Besnik Berisha.

Zoti Syla, ish deputet i Parlamentit të Kosovës dhe zyrtar i lartë i Partisë Demokratike, është një nga zyrtarët më të lartë të thirrur për t’u paraqitur në Hagë, ku deri tani janë paraqitur më shumë se 50 ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gjykata e Posaçme e cila me emrin dhomat e specializuara do të veprojë në Hagë, me ligjet e Kosovës dhe me prokurorë e gjykatës ndërkombëtarë, u miratua në fillim të muajit gusht të vitit 2015 nga parlamenti i Kosovës.

Ideja për themelimin e gjykatës pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Hetimet sikurse edhe ngritja e gjykatës kishin nxitur reagime dhe protesta në Kosovë, ku pohohet se në këtë mënyrë po bëhet barazimi me mizoritë e forcave serbe gjatë luftës së viteve 1998-1999 që mori fund me ndërhyrjen e NATO-s. zëri i amerikës

Ibrahim Kelmendi i shkruan Hagës: Hetojeni Hashim Thaçin për arrestimin dhe zhdukjen e Behadin Hallaqit

Ish-anëtari i Lëvizjes Popullore të Kosovës, Ibrahim Kelmendi, përmes një letre publike drejtuar Gjykatës Speciale, ka kërkuar nga ajo që hetojë vrasjen së veprimtarit Behadin Hallaqi, që sipas tij është arrestuar me urdhrin e Hashim Thaçit, raporton Gazeta Express.

Kelmendi ka shkruar në Facebook se rasti i zhdukjes së Behajdin Allaqit kishte ndodhur me datë 11 qershor 1998.

“Me 11 qershor 1998 Hashim Thaçit, tani president i Republikës së Kosovës, i është dorëzuar mësuesi i filozofisë të Gjimnazit në Prizren, Behajadin Allaqi, të cilin duhet ta ketë arrestuar Policia Ushtarake e UÇK-së me urdhër të Hashim Thaçit inkompetent. Pra, tashmë është “sekret publik” se atë ditë, me duar të prangosura, e ka marrë në dorëzim Hashim Thaçi, “drejtor i drejtorisë politike” të UÇK-së, – në fakt sabotues e komplotist kundër UÇK-së, – dhe nuk dihet ku e si e ka zhdukur. Uroj të ketë gatishmëri ish-Eprori i UÇK-së, Zotëri Selim Krasniqi, për të ju informuar për dorëzimin e prangosur të Behajdin Allaqit marionetës komplotiste Hashim Thaçi, meqë ai veprim ka ndodhur në zonën ku Selimi ka qenë komandant i Policisë Ushtarake të UÇK-së”, shkruhet derisa, përmendet edhe Abedin Rexha.

“Gjithashtu ju lutëm që të procedoni për hetim edhe vrasjen e Abedin Rexhës, me 8 tetor 1998, në Klladernicë të Skenderajit. Sipas rrëfimeve publike të vet Gani Gecit, vrasjen e Abedinit e ka bërë pjesëtari i UÇK-së, Gani Geci, por që po arsyetohet se e ka bërë në vetëmbrojte. Meqë institucionet kompetente të Republikës së Kosovës nuk kanë pas guxim që 21 vite ta shqyrtojnë këtë vrasje, po shpresoj se Ju do të keni guxim e fisnikëri për ta proceduar që të hetohet dhe të gjykohet nga trupi gjykues i Dhomave të Specializuara”, shkruhet në letër.

Letra e plotë:

ZYRËS SË PROKURORIT TË SPECIALIZUAR TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS, PROKURORIT JACK SMITH

I Respektuari Zotëri Smith,

edhe pse drejtoni institucion që është formuar me vendim politik të Këshillit të Europës, – i imponuar nga Serbia dhe shtetet serbofile që përbënin shumicën e thjeshtë kur u votua ai vendim, por që u miratua pastaj edhe nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, – kam besim se Ju do të koordinoni hetime ligjore, por pa i zvarritur deri në sfilitje dërmuese të Republikës së Kosovës.

Nuk jam aq idiot sa nga Institucioni që Ju e udhëhiqni të pres drejtësi të mirëfilltë, meqë ka kompetencë të paracaktuar, segregacioniste: hetimin vetëm të krimeve të supozuara të njërës “palë”, pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), por jo edhe krimet e pjesëtarëve të forcave të armatosura ushtarake e policore të Serbisë. Megjithatë, uroj të bëni maksimumin e mundshëm, në shërbim të drejtësisë ligjore.

Shpeshherë, publikisht, kam shpreh gatishmërinë për të ndihmuar hetuesinë e Institucionit që drejtoni, qoftë si dëshmitar, qoftë si ekspert, meqë kam pas përgjegjësi gjatë lufte, si udhëheqës i Fondit “vendlindja thërret” në Gjermani, i cili ishte Fond i UÇK-në, dhe si anëtar i Kryesisë së Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK), – nga maji 1998 deri në qershor 1999, – e cila Organizatë patriotike e demokratike e ka themeluar UÇK-në në Kuvendin e saj të mbajtur me 26-27 korrik të vitit 1993, në Prishtinë, dhe e ka udhëheq politikisht.

Kësaj radhe kam lutje konkrete:

Me 11 qershor 1998 Hashim Thaçit, tani president i Republikës së Kosovës, i është dorëzuar mësuesi i filozofisë të Gjimnazit në Prizren, Behajadin Allaqi, të cilin duhet ta ketë arrestuar Policia Ushtarake e UÇK-së me urdhër të Hashim Thaçit inkompetent. Pra, tashmë është “sekret publik” se atë ditë, me duar të prangosura, e ka marrë në dorëzim Hashim Thaçi, “drejtor i drejtorisë politike” të UÇK-së, – në fakt sabotues e komplotist kundër UÇK-së, – dhe nuk dihet ku e si e ka zhdukur. Uroj të ketë gatishmëri ish-Eprori i UÇK-së, Zotëri Selim Krasniqi, për të ju informuar për dorëzimin e prangosur të Behajdin Allaqit marionetës komplotiste Hashim Thaçi, meqë ai veprim ka ndodhur në zonën ku Selimi ka qenë komandant i Policisë Ushtarake të UÇK-së.

Gjithashtu ju lutëm që të procedoni për hetim edhe vrasjen e Abedin Rexhës, me 8 tetor 1998, në Klladernicë të Skenderajit. Sipas rrëfimeve publike të vet Gani Gecit, vrasjen e Abedinit e ka bërë pjesëtari i UÇK-së, Gani Geci, por që po arsyetohet se e ka bërë në vetëmbrojte. Meqë institucionet kompetente të Republikës së Kosovës nuk kanë pas guxim që 21 vite ta shqyrtojnë këtë vrasje, po shpresoj se Ju do të keni guxim e fisnikëri për ta proceduar që të hetohet dhe të gjykohet nga trupi gjykues i Dhomave të Specializuara.

Uroj të pranohet këto dy lutje – që të vendosni t’i hetoni këto dy krime të ndodhura, por ende të pa hetuara e të pa gjykuara.

Me respekt,

Ibrahim Kelmendi

(I lindur më 23.06.1954, në Fshatin Llabjan të Komunës së Pejës, për momentin jashtë Kosovës për shkak të sëmundjes; Numri personal F40723016Q, numri i pasaportës BB0792150, lëshuar nga MB e Republikës së Kosovës më 27.09.2011.)

***
Këtë mundësi elektronike shfrytëzova për t’ia përcjell këtë lutje, tashmë edhe publike, Prokurorit Smith. Uroj të ketë vullnetmirë, që kanë informacion konkret për këto dy krime, dhe të paraqiten përmes kësaj mundësie, që ta ndihmojmë Drejtësinë e Republikës së Kosovës:

Zarfet nga Serbia: Dalin nga spitali 12 pacientët

Dymbëdhjetë pacientët e shtruar në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, që kanë kërkuar ndihmë mjekësore pasi që janë ankuar për reaksione alergjike teksa po verifikonin zarfet me vota të ardhura nga Serbia, janë liruar nga spitali, kanë bërë të ditur zyrtarë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.

Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, Linda Ajazaj-Berisha, tha për Radion Evropa e Lirë se pacientët janë liruar nga spitali në gjendje të mirë shëndetësore.

“Gjendja shëndetësore, në momentin kur i kemi liruar pacientët, ka qenë e mirë. Ne i kemi përjashtuar sëmundjet apo shkaktarët infektivë. Me të tjerat mbetet të merren organet tjera të hetuesisë që kanë filluar me procedura”, tha Ajazaj-Berisha.

Të dielën, më 13 tetor, teksa po hapnin dhe verifikonin votat e ardhura nga Serbia në zarfet e mbyllura, fillimisht kanë qenë 20 zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që janë ankuar për gjendjen e tyre shëndetësore dhe më pas 12 prej tyre kanë përfunduar të shtrirë në spital.

Prokuroria e Kosovës po i vazhdon hetimet pas raportimeve se te këta persona janë shfaqur reaksione alergjike pas hapjes së këtyre zarfeve.

Mostrat e zarfeve me votat nga Serbia, sipas Prokurorisë së Kosovës, kanë përfunduar për ekzaminim në një laborator të një shteti evropian, por nuk tregohet se në cilin vend. rel

Tito pas Stalinit me krime, vrau mbi 1 milion njerëz

Profesori i Universitetit të Prishtinës, Milazim Krasniqi, ka shkruar se ish-lideri i Jugosllavisë, Josip Broz Tito konsiderohet si njeri prej kriminelëve që ka vrarë më së shumti njerëz në periudhën e komunizmit.

Krasniqi ka shkruar se Tito me regjimin e tij ka vrarë më shumë se 1 milion njerëz gjatë pushtetit të tij.

“Sipas disa përllogaritjeve që janë bërë deri sot, por që nuk janë definitive, gjatë regjimit komunist jugosllav, të drejtuar nga Josip Broz Tito, në ish Jugosllavi janë vrarë, ose kanë vdekur nga ekspozimi kushteve çnjerëzore (në kampe, nga shpronësimi, etj.) 1.17 milion njerëz!”, ka shkruar Krasniqi.

“Josip Broz Tito, si lideri absolut i regjimit komunist (kryeministër 1945-1953) president shteti (1953-1980) kryetar i Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë, komandant suprem i Forcave të Armatosura deri sa vdiq në vitin 1980) llogaritet krimineli i pestë, në rangimin e kriminelëve më të mëdhenj komunist të shekullit XX, pas Stalinit, Mao Ce Dunit, Leninit dhe Pol Potit”, ka shtuar ai.

” Aleksandër Rankoviqi, sipas gazetës Politika, në një raport të paraqitur në Kuvendin e Beogradit, më vitin 1951 deklaronte : “Nëpër burgjet tona në vitet 1945-1951 kanë kaluar 3.777.776 të burgosur, ndërsa i likuiduam 586.000 armiq të popullit”, ka cituar Krasniqi burime arkivore.

“Në mesin e atyre të burgosurve dhe atyre të vrarëve/të masakruarve, ka pasur edhe me mijëra shqiptarë, që nga ata që u dërguan për t’u likuiduar në Tivar, ata që i zhdukën në frontet e Sremit, ata që i vranë në luftë kundër Shaban Polluzhës e kundër LNDSh, ONDSH-së e me mijëra të tjerë që thjesht i morën nga shtëpitë e tyre dhe i vranë pa gjyq”, ka shkruar Krasniqi.

Kështu dukej në vegjëli lideri më i votuar i Kosovës në zgjedhjet e fundit

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është politikani më i përfolur në Kosovë. Kjo pasi si fitues i zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 6 tetorit, Kurti dhe partia e tij kanë dalë të parët, duke bërë kështu që ai si kandidat për kryeministër të vendit të jetë më i votuari në këto zgjedhje

Kurti që në vitin 1981 ishte udhëheqës i protestave studentore në Kosovë, është kthyer në liderin më të dashur për kosovarët.

Ata ia besuan votën duke e nxjerrë kështu më të votuarin e zgjedhjeve të fundit në Kosovë.

Tashmë të gjithë e njohim Albin Kurtin e ditëve të sotme, por a e keni parë si është dukur ai ku ka qenë fëmijë?

Në foton më poshtë mund ta shihni Albin Kurtin kur ka qenë fëmijë, ku shihet së bashku me mësuesen e tij, Nafije Deva.

Rugova-Kurti, ja cili e mban rekordin e votave!

Lëvizja Vetëvendosjes arriti të fitojë zgjedhjet e 6 tetorit, duke siguruar mbi 200 mijë vota.

Kryetari i këtij subjekti, Albin Kurti arriti që të sigurojë 185 mijë vota, duke u bërë kështu lideri më i votuar, shkruan Indeksonline.

Disa e kanë quajtur rekord numrin e votave që Kurti i ka marrë në këto zgjedhje.

Por të dhënat tregojnë diçka tjetër.

Ish-kryetari i ndjerë i LDK-së, Ibrahim Rugova është njeriu që ka arritur të marrë më së shumti vota ndonjëherë në zgjedhje.

Në zgjedhjet e vitit 2001, sipas të dhënave në faqën e KQZ-së, LDK kishte marrë 359 mijë e 851 vota.

Nga këto të dhëna mund të themi se Ibrahim Rugova vazhdon të mbetet lideri më i votuar ndonjëherë në Kosovë.

Rinumërimi i votave, deformim i procesit zgjedhor! – Nga Florim Zeqa

Edhe pse zgjedhjet e 6 tetorit u zhvilluan në mënyrë të shkëlqyeshme, të qetë dhe demokratike, pas prezentimit të rezultateve preliminare, filloi deformimi i këtij procesi nga KQZ-ja. Manipulimi i procesit zgjedhor nisi me rinumërimin e votave në 314 vendvotime, për të vazhduar me turnin e dytë të rinumërimit (përpunimit) të votave edhe në 530 vendvotime, që në total po i bie 844 vendvotime.
Manipulimet e këtij procesi zgjedhor janë produkt i vetë KQZ-së, përkatësisht i komisionerëve të përzgjedhur nga nga krerët subjekteve politike dhe nëntokave kriminale.
Rinumërimi i votave nuk e rritë as zvogëlon numrin e votave të përgjithshme në nivel vendi, por e ngrit apo zvogëlon numrin e votave nga një subjekt në tjetrin.
Për më keq se kaq, rinumërimi i votave është produkt i vjedhjes së votave brenda subjekteve politike, gjegjësisht i vjedhjes së votave mes kandidatëve në të njëjtën listë zgjedhore.
Vjedhja e votës brenda partive është tregues se kandidatët për deputet nuk e kanë shumë hallin e këtij populli, sa e kanë hallin e tyre për t’u ulur në “ulësen” nga e cila mund të pasurohen e bëhen milionerë!
“Edhe pse i kam marrë votat e mjaftueshme për deputet, dyshoj në vjedhjen e votave të mia brenda partisë”, ishte rrëfimi i një kandidati për deputet!
Kësisoji, kandidatët për deputet po i shfrytëzojnë shkathtësistë e tyre për korruptimin e komisionerëve që t’ua regjistrojnë votat e kolegëve në llogaritë e tyre. Kjo është vjedhja më e turpshme dhe më skandaloze e votës brenda llojit me bekimin e KQZ-së.

Nga vjedhja brenda llojit, tek vjedhja ndërpartiake

Përtej vjedhjes brenda llojit (subjektit), është duke u manipuluar i tërë procesi zgedhor me tendencën për komplikimin e procesit të formimit të qeverisë së re.
Megjithatë, loja më kriminale e grupeve të interesit po bëhet në dy drejtime; e para, në pamundësimin e arritjes së koalicionit paszgjedhor LDK-LVV, dhe e dyta, në kalimin e pragut të koalicionit NISMA-AKR-PD.
Sikurse në rastin e parë, ashtu edhe në rastin e dytë, qëllimi është i njëjtë, sabotimi i qeverisë në ardhje LDK-LVV dhe faktorizimi i humbësve të zgjedhjeve të 6 tetorit.
Kur dallimi në vota mes LVV-së dhe LDK-së është në nuanca shumë të vogla, kanë filluar edhe manipulimet me rezultate në KQZ, pas rinumërimit të votave në 314 vendvotime, do të vazhdojë rinumërimi edhe në 530 vendvotime. Kur kësaj i shtohen votat me kusht, votat e personave me aftësi të kufizuara dhe votat nga Diaspora, mundësia e përmbysjes së rezultatit zgjedhor rritet akoma më shumë shkaku i pazare të pista mes partnerëve të vjetër.
Përmbysja eventuale e rezultatit zgjedhor nga KQZ-ja, do ta fusë vendin në një krizë të thellë politike, të ngjashme me atë të vitit 2014, të kohës së VLAN-it e cila e pati lënë Kosovën rreth 6 muaj pa qeveri dhe Kuvend, deri tek vendimi i arbitrit që ishte Gjykata Kushtetuese.

Ngrirja e njëanshme e negociatave nga LDK me VV-në, skenar i PDK-së

Ngrirja e njëanshme e negociatave nga LDK me VV-në, mund të jetë një skenar i paramenduar nga PDK-ja she SHIK-u në pritje për ta kaluar eventualisht pragun edhe koalicioni NISMA -AKR-PD , dhe për ta mashtruar LDK-në me pozitën e kryeministrit, që të ndërtohet koalicioni i treshes LDK-PDK- Nisma dhe përsëri të tradhtohet Vetëvendosje duke mbetur në opozitë së bashku me AAK-në.
Zërat kundërshtues për koalicionin e mundshëm LVV-LDK, sikur është Agim Veliu nga dega e Podujevës e të tjerë, janë tregues që Vjosa Osmani, edhe pse më e votuara, është e fundit që vendos në LDK.
Heshtja e Vjoses përballë realitetit të krijuar mund t’i kushtojë asaj me humbje të imazhit dhe kredibilitetit të arritur nga zgjedhjet e 6 tetorit.
Vjosa Osmani në rrugëtimin e saj politik drejt kreut të ekzekutivit duhet të dëshmohet që është produkt i vullnetit të elektoratit e jo produkt i matrapazëve politikë, në të kundërtën e ka të garantuar theqafjen politike bashkë me klanorët në majat e LDK-së.
Nëse e marrim si kriter mbështetjen e fuqishme të zonjes Vjosa Osmani nga elektorati i LDK-së, atëherë pavarësisht manipulimit të rezultatit zgjedhor, Vjosa Osamani duhet të merrë timonin e partisë.
Ngrirja e negociatave me Vetëvendosjen nga ana e LDK-së është tendencë e hapur për “djegien” e Vjoses, e cila, nëse nuk prodhon zgjedhje të jashtëzakonshme në LDK, mund të shkaktojë ndarjen e re të këtij subjekti politik.
Bazuar nga rezultatet preliminare, që e përcaktuan LVV-në fituese të zgjedhjeve dhe mundësisë së manipulimit të zgjedhjeve nga rinumërimi (vjedhja) e votave, LDK-ja duhet të tregohet e kujdesshme nga rrëshqitja në humnerë.
Për hirë të së vërtetës, sikurse PDK-ja, ashtu edhe LDK-ja e kanë të merituar ndëshkimin nga elektorati kosovarë për shkak të bashkëqeverisjes së gjatë në pushtetin qendror. Pra të dy partitë, PDK e LDK, për aq sa janë meritorë për ndërtimin e institucioneve shtetërore pas 17 shkurtit 2008-të, po aq janë meritorë edhe për instalimin e nepotizmit, korrupsionit dhe krimit të organizuar në Kosovë.
Binomi PDK-LDK, përkatësisht binomi Thaçi-Mustafa paraqet binjakëzimin SHIK-RIINVEST që gjunjëzoi shtetin dhe keqëpërdori paratë e qytetarëve (mërgimtarëve) të Kosovës.

Del shifra, Albin Kurti thyen rekord, politikani i parë i Kosovës që merr 185 mijë vota në zgjedhje

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thyer rekord të ri të votave, që ai ka arritur t’i merr në zgjedhjet e 6 tetorit.

Kurti ka arritur të marrë 185 mijë vota, numër që nuk është arritur asnjëherë nga asnjë politikan kosovar.

Kjo u bë e ditur nga një postim i ish-deputetes, Arbërie Nagavci. Kurti në zgjedhjet e fundit që janë mbjatur në qershor të vitit 2017, i kishte marë 142 mijë vota.

Surroi: UÇK-ja ka qenë pakicë, ka luftuar por nuk e ka përfaqësuar shumicën në Kosovë

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi, deklaron se askush nuk ka kërkuar që në çështje të mëdha të jenë bashkë “krahu i luftës” dhe “i paqes”.

Surroi, nnë RTV Dukagjini, u shpreh se është narracion artificial se në Kosovë duhet të bashkë qeverisin “krahu i luftës” dhe ai “i paqes”. Ai ka thënë se ky narracion është ndërtuar qysh nga viti 1999 e ka vazhduar ndër vite.

“Mos harroni se ajo që quhet ‘krahu i luftës’ është pakicë në Kosovë. Nuk është shumicë. UÇK-ja nuk ka qenë shumicë në Kosovë, por pakicë. Natyrisht pakicë e organizuar dhe ka luftuar, por nuk ka përfaqësuar shumicën në Kosovë”.

Sipas tij, u pa në zgjedhjet e para që UÇK-ja ishte edhe pakicë politike në Kosovë pasi sipas tij Rugova i fitoi zgjedhjet dhe ai nuk ishte “krah i luftës”.
Surroi ka thënë se Pavarësia e Kosovës është dashur të shpallet në verën e vitit 2007 dhe nuk ka lidhje me ardhjen në pushtet të PDK-së.

Sipas tij, për shkak të zhvillimeve ndërkombëtare është shtyrë shpallja e Pavarësisë më kërkesë të Francës për të bindur Rusinë në një çështje për Iranin. Publicisti thotë se “krahu i luftës” arriti ta mbajë pushtetin më shumë se 10 vite për shkak se ishin mirë të organizuar.

ÇKA ASHT TAN KJO SHPIFJE DHE URREJTJE PATOLOGJIKE KUNDËR AKADEMIK ISA MUSTAFËS – Nga Bardh M. Nengurra

Disa shqiptar që lexojnë ( jemi populli që lexojmë ma së paku në botë ) diku kishin pas lexue se i ashtuquajtuni baba i kombit serb Dobrica Qosiq paska thanë; ” secili serb duhet me rrejt , dhe rrenën duhet me e perseritë nga disa herë në ditë që ajo të bahet e vertetë “.  Këtë thanje të Qosiqit e bajnë publike si shpesh tash disa turbopatriot shqipfolës kur në portale interneti në debate me serb jua perkujtojnë serbve se ata janë popull rrenc patologjik.
Unë skam tash faj pse shkrimin e hapa me ato çka flitet per serbët si popull , dhe e hapa sepse po krijojë bindjen se jemi neve ata si duket që serbve ua paskemi pas mësue rrenën. Ata kur kan ardhë në Gadishullin Ilirik na kan gjetë neve aty. Disa “studjues ” shqipfolësa thonë se kur erdhen ardhacakët serb prej neve mesuen të bahen blegtor dhe bujq të mirë sepse ishin të egër. Unë po them; pse mos ta ken mësue edhe mjeshtrinë e rrenës prej neve?!
Meqense jam prej të parve mergimtar në Suedi që u angazhue të formohet Dega e LDK-së në këtë shtet Skandinav besojë se edhe kam bukur shumë njohuni per LDK-në dhe per njerzit e sajë që kan pas dhe kan poste e pozita në LDK. Unë që nga fillimi i janarit 1990 e tutje isha nji nga veprimtarët e Degëve të LDK-së së pari në Suedi e pastaj nga nandori 1990 e deri sot në Norvegji. Kam qenë Kryetar i nendegve së pari në regjionet Lapland dhe Norboten në Suedi dhe në qytetin ma verior në Kiruna pata formue Nendegen e LDK-së në bashkveprim me z. Florin Hysa , z. Mujë Mushkolaj, z. Shefqet Buçaj, z. Feriz Peci, z. Haki Alaj etj, etj dhe u zgjodha Kryetar i kësaj nendege. Pothuej nga tri herë në ditë kam folë me telefon me Sekretarin e Degës së LDK-së në Suedi me z. Ramadan Rexhepi-Osmani që jetonte e vepronte në Malmö. Kur kalova në Norvegji formova bashk me z. TahirBlakaj dhe z. Qatip Haliti nendegen e LDK-së në qytetin Hamar ku perseri me zgjodhen Kryetar i Nendegës e cila nendegë mbulonte regjionet Hedmark dhe Opland të Norvegjisë. Këtu formova edhe fondin  FAMILJA NDIHMON FAMILJEN që ishte fond per ndihma njerzve e familjeve në nevojë në Kosovë. Ky fond i parapriu pastaj krijimit të fondit 3% që pas pak pasi u formue u ba fond qeveritar i qeverisë së Repubilkës së Kosovës me Kryeministër Bujar Bukoshin dhe ky pas nji kohe emnon ministër të financave z. Mr. Isa Mustafa.
Ky emnim duket se paska pas kjen ma fatali per z. Isa Mustafa , e them kështu per faktin se posti ministër ishte i madh si emën, por në realitet ishte vetem nji formalitet pasi dihet botnishtë se qasje në fonde që patën fillue me u grumbullue neper gjithë shtetet e botës ku kishte shqiptar kishin Kryetaret e degve e nuk kishte Ministri Isa Mustafa.Dhe të gjitha Degët e LDK-së kishin nga nji Gjirollogari ku derdheshin mjetet e Fondit 3% por aj fond ishte i regjistruem si fond i Shoqatave kulturore sepse si fond i ndonji subjekti politik nuk kishim leje ta regjistrojmë. Dhe secila Degë në secilin shtet ka pas nji njeri me autorizim fuqiplotë që në bankën ku grumbulloheshin mjetet 3% ti terhiqte e të vepronte me to. Zakonishtë personi i autorizuem zgjidhej Kryetari i Degës. Te neve në Norvegji ishte Fatmir Zymeraj i ashtuquejtuni Fatmir Moleri. Nuk do permendi tjerë persona të degve tjera por për Norvegi e Suedi flas me kompetencë pasi isha pjesë e strukturave. Në Suedi pergjegjës per fondin 3% së pari ishte tash i ndjeri Enver Camaj e pastaj pergjegjës per fond emnohet edhe këtu Kryetari i Degës sikur në Norvegji, pra emnohet Prof. Muhamet Shatri.
Kaq sa per sqarim se si ka funksionue fondi në realitet e që në letra ky fond quhej Fondi i Financave i Qeverisë dhe poashtu në letra kishte Ministrin e Financave që ishte z. Isa Mustafa por qasjet në para të fondit i kan pas të perzgjedhunit e Degve nepër të gjitha degët e mergatës tonë kudo në botë.
Isa Mustafa sot e neper vite sulmohet me pa të drejtë shkaku i postit që kishte de-jure, por de-facto ai post ishte krejt ndryshe.
Bana këtë sqarim sepse atëbotë lukunija shqipfolëse shpifi rrenën se si Ministri Isa Mustafa i ka ndal financimet Presidentit Ibrahim Rugova  të cilën rrenë e botojë në paqavuren e LPK-së ” ZËRI I KOSOVËS “. Kjo paqavure avangardë e LPK-së , e anmiqve të LDK-së e në veqanti të Dr. Ibrahim Rugovës dhe Akademik Fehmi Aganit pothuej çdo ditë botonte shkrime me tituj senzacional që shkarrazi e direkt cak sulmi dhe denigrimi kishin LDK-në dhe liderin e sajë me bashkveprimtaret e ti.
Andaj kur sot ndegjojë dhe lexojë se si disa kurkusha, disa rrahagjoksa , disa halabak portparolla të rrugaqve të portaleve të internetit , disa rrahagjoksa të UÇK-së që neper kafene, medija, ne studio të TV-ve me perbuzje dhe cinizem flasin per diçka që paqavurja e tyne ZERI I KOSOVES e pat shpik e trillue per ta fut hutinë dhe perqamjen në strukturat e Degve të LDK-së në mergim, pra flasin se si Isa Mustafa e paska pas lanë Presidentin Rugova në Stokholm dhe nuk i paska pas pague bileten per me udhtue per Amerikë , apo se si ja paska pas ndalë shpenzimet per zyre të informimit dhe per shpenzime të telefonit, më vjen me pelcitë nga inati. Kjo historia e biletave në Stokholm asht rrenë e LPK-së e plasueme me pompozitet në ZERI I KOSOVÊS , ndersa per mjetet per zyren e informimit qendron se mjetet jan reduktue e shpesh edhe nuk jan pague, por këtë veprim se ka ba Isa Mustafa , por Kryeministri Bujar Bukoshi.
Me plot pergjegjësi e them se të gjitha këto janë trillime dhe rrena të cilat rrena qe 30 vjet po perseriten dhe po perzihen ashtu si rrenat serbe per dicka që nuk asht e tyne, që nuk asht e vertetë, por tue e perseritë rrenen po binden vetë rrenacaket se qenka realitiet rrena e tyne. Ata le të binden dhe le të pelcasin me bindjen e tyne , por askush tjeter normal ato rrena nuk i beson as nuk duhet me i besue.
E di saktësishtë se në Norvegji mesatarishtë në muej jan grumbullue per fondin 3% nga 50.000-75000 krona norvegjeze, ato para jan derdhë nga aktivitetet e nendegve direkt në gjirollogarinë e Degës e ku qasje në to ka pas vetem kryetari i Degës z. Fatmir Zymeraj. Dhe nese parat e fondit kan qenë të grumbullueme në Degët e secilit shtet çfar Ministri paska pas kjen Isa Mustafa? Ministër në letra apo de-jure vetem.
Kryeministri Bujar Bukoshi po ai ka grumbullue mjetet nga degët e jo Isa Mustafa. Andaj pse e pergojoni me rrenen e shpifun nga paqavurja e LPK-së së asaj kohe, nga ZERI I KOSOVËS? Jo fort moti ishte nji debat në facebook per rrenen e biletës per Rugoven në Suedi dhe ku njeriu pergjegjës per vizitat e Rugovës në Suedi z. Shaqir Shaqiri ato rrena i demanton. Thotë se nuk asht e vertetë kjo që po flitet.
Akademiku Isa Mustafa neper vite po sulmohet , por ma së shumti po sulmohet prej se u zgjodhë Kryetar i LDK-së. Anmiqët e ti të padukshem dhe të ligj e paten mbyllë gojen kur Isa Mustafa bindshem triumfojë në zgjedhjet per Prefektin e Kryeqendrës. Mirpo posa Isa Mustafa u zgjodh Kryetar i LDK-së kundershtaret e ti të ligj e të padinjitet u ban koalicion me të gjitha subjektet politike të Kosovës që ishin në garë dhe ja dhanë postin Shpend Ahmetit. Asht per tu quditë se si fitores së Shpendit ma shumë ju gëzuen disa llafazan nga strukturat e LDK-së se sa Albin Kurti i Vetvendosjes. Tash ata filluen me e sulmue e sha Isa Mustafën. Qellimi i tyne ishte që sa ma parë ta menjanojnë dhe largojnë nga LDK-ja. Pat shumë nderskamca, shumë veprime të pandershme dhe janë shkrue me qindra shkrime neper portale e gazeta kunder Isa Mustafës. Mirpo Akademiku dhe Kryetari i jonë i LDK-së ju qendrojë si lisi furtunave të gjitha sulmeve dhe mbet i pathyeshem deri sot.
Ma heret kam pas shkrue nji shkrim ku ju pata kundervy nji ish mesuesit tim, nji veprimtari dhe atdhetari që si duket i shtytur nga dikush asht i keqinformuem dhe edhe i manipuluem nga rrenat e shumta të lukunisë fryfqe të ” patriotve ” mbrenda LDK-së dhe panderpre po shkruen dhe po e sulmon Akademikun Isa Mustafa. Dhe veq këti veprimtari e atdhetari ka nji vit e ma shumë që shkrime kunder Isa Mustafës po ban edhe nji Prof. Dr. vendas i imi ( i nji fshati afër vendlindjes time ) i cili që nga koha kur u zbraz Kosova shkaku i luftës ky ka shkue në Amerikë dhe jeton atje. Derisa po i shkruej keto rreshta po me mbulon nji siklet sepse po e kam të veshtirë të permbahem e mos të shkruej me emna dhe mos ti sulmojë direkt ata që i njof mirë dhe e di kush ishin dikur e që tash shiten si patriot dhe të ndershem. Mirpo do perbahem në radhë të parë per hirë të femijve e familjarve të tyne e edhe per hirë të familjes time e cila shqetsohet kur unë shkruej . Qenka e vertetë se të jesh i drejtë dhe i sinqertë jo vetem që qenka veshtirë, por edhe rrezik.
Ky far bashkvendasi im ish Prof. Dr. tash banor i Amerikës si shpesh po shkruen kunder Isa Mustafës. Ma se tri here e kam lexue se si ai në shkrimet e veta e akuzon Akademikun Isa Mustafa si njeri të Rrahmon Morines. Andaj unë nuk po mundem të permbahem ma dhe po e baj pak replikë me Prof.Dr. ” amerikan “. Pse o burri i botës po rrenë? Pse o njeri po shpif? Nese ata që kan moshen 20 vjet e ma pak nuk e dinë dhe edhe mund të besojnë rrenat e tua , a po mendon ti se na tjeret jemi harrestar dhe miop, jemi budallënjë dhe injoranta e nuk e shofim se ti na krype me rrena. Para se me ti demantue rrenat e shpifjet e tua per Isa Mustafen ministër i Rrahman Morinës ( sikur thue ti ) , unë du me ti perkujtue disa histori reale që kan ndodhë në familjen tande, me vëllaznit e tu. Pastaj do tu baj drejtësinë Ty dhe Akademikut Isa Mustafa.
Ti e ke pas nji vëlla mesues , por ai si mesues e ban njifar maskarallaku ( e din ti cka ka ba  ) dhe e denojnë me burg. Pasi e dergojnë me ba burgun diku në Serbi, pas pak e lëshojnë, por tash të avancuem , e kishin vesh me uniformen e MILICIT. Dhe ky ish mesuesi, ma vonë milici u avancue dhe u ba zavends komandir i milicisë derisa fillojë lufta ai ishte në atë post. Ti vetë ke shkue me studjue dhe ke kjen i suksesëshem, bravo. Por ti kishe edhe nji vëlla që poashtu ishte puntor i arsimit dhe ai ishte personi që i vijshin postat me pamflete, gazeta e revista nga nji bashkvendas i juej që kishte ik në Shqipni. Per qudi sa herë kan ardh postat pasi i ka pranue vëllai yt dikush asht perndjek nga milicia jugosllave. Ka pas raste edhe të arrestimeve të njerzve. Tash ti Prof. Dr. patrioti a sna thue se si guxonte vëllau i jot të pranonte posta nga Shqipnia derisa vëllau tjeter ishte postkomandant në nji stacion molicije? Si mundesh ti Prof. Dr. me sulmue Akademikun Isa Mustafa me rrena e shpifje tue e quejt si sherbtor të ish sistemit, kur ti e din se at komunën tonë të vogël e të varfen per diku 40 vjet e kan sundue tue i sherbye ati sistemi komunist jugosllav mashkujt e dy familjeve nga fshati yt, njena nga ato ishte familja e farefisi yt. Pra ti bashkvendasi im Prof. Dr. pse nuk trus bythen e mos me lyp punë, por atje nga Amerika ku je i sigurt dhe ku padyshim jeton mirë ti shkruen e shkarravitë tue shpernda rrena si shkijet kunder dikujt që po e krahason njeriu me ty ai asht 100 vjet Dritë ma Atdhetar dhe ma burr se ti e se krejt farefisi yt. Ti e akuzon Akademikun Isa Mustafa si sherbyes i qeverisë së Rrahman Morinës. Kështu shkrueni ju që shpifni, e keshtu shkruen edhe ti Prof.Dr. Unë po jua shkokordhojë rrenat e juve. Në radhë të parë Rrahman Morina kurr nuk ka qen Kryeministër i Qeverisë së Kosovës per ta pas dikend Ministër në atë qeveri, e as Isa Mustafën. Rrahman Morina ka qen Kryeshef i Policisë së Kosovës , ma vonë Minsiter i mbrendshem i qeverisë së Kosovës dhe në fund Kryetar i Komitetit Krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës.
Dhe kur Rrahmani ishte njeriu i parë i Partise komuniste ne Kosovë, shef i Ekzekutivit apo i Qeverisë së Kosovës ka qen Jusuf Zejnullahu. Në këtë kohë me titullin Magjister i ekonomisë në qeverinë e Jusuf Zejnullahut ka punue edhe Isa Mustafa, por vetem si ekspert i ekonomisë dhe nuk ka pas post ministri kurr. Por edhe këtu Isa Mustafa nuk qendrojë gjatë pasi pushteti i Rrahman Morinës dhe i Millosheviqit fillojë gjuetinë në kuadrot shqiptare. Isa Mustafës ju kanos rreziku per arrestim dhe ky arriti me ik me dalë në mergim ashtu si pata dal edhe unë në vitin 1989 dhe erdha në Suedi. Por a sna tregon ti Prof. Dr. cka ke punue ti, deri kur ke qen në pune  dhe pse ti asnjihere nuk ke guximin me ardhë në vendlindje?!
Nese bahesh burr me na tregue deri kur ke punue dhe per kend ke punue , po ta falë mllefin pa arsye që po e shfryen kunder Kryetarit tim të LDK-së, z. Isa Mustafa, kunder Akademikut ma të zotin në sferen e ekonomisë dhe aftësive shtetbërse qe i ka Dardania dhe Shqipnia sot per sot. Po ndalem nuk po të shkruej ma Prof. Dr. Po më vjen gjynah prej teje andaj po të kursejë.
Por si bashkvendas kam nji këshillë per të miren tande. Truse bythen e mos sulmo njerez me rrena e trillime, merru me shkencë sepse ti edhe je shkenctar, lej per pasardhesat e tu far libri me vlera e mos le shkarravina me trillime e shpifje, me rrena e kulufe. Jetoje jeten atje ku ke edhe si e me cka me e jetue dhe me u kenaq. Tash edhe je pak në moshë dhe me u qetsue mos me i dhanë veti stres asht e shendetshme.
Borgenhaugen-Sarpsborg: 16.10.2019