VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Category Archive: Dossier

Mbi vlerat shpirtnore të Evropës – LETËRKËMBIM MUSTAFA MERLIKA KRUJA – ATË PAULIN MARGJOKAJ

By | January 23, 2020

Esat Pasha për Le Temps (1914): “Propozoj këtë zgjidhje për drejtimin e Shqipërisë !”

By | January 23, 2020

“Çfarë na pyeste UDB-ja në burgun e Prizrenit, demaskimi në disa qytete dhe torturat nga dy hetuesit në Krujë”

By | January 22, 2020

Intervista e Esat Pashës për Le Petit Parisien (1914): “Princ Vidi nuk mund të jetë më mbret i shqiptarëve.”

By | January 22, 2020

Ismail Qemali për L’Eclair (1914): “Nuk e ka fajin Princ Vidi për ngjarjet në Shqipëri, por oficerët hollandezë.”

By | January 22, 2020

Dokumentet sekrete të ’89- Kur kongresmenit amerikan, Joseph Kennedy, biri i kandidatit për president të SHBA-ve nuk i jepej vizë për Shqipëri

By | January 21, 2020

Esat Pasha – korrespondentit të Berliner Tageblatt (1914): “Jam në dispozicion të Mbretit! Ismail Qemali është një sharlatan…”

By | January 20, 2020

Masakra e Reçakut, çfarë shkruante mjeku shqiptar në fletoren e tij. Dëshmitë e para nga momenti kur pa 45 civilët e vrarë

By | January 19, 2020

RA MURI I BERLINIT !.. PO MURI I SHKUMBINIT !? – Nga Fritz RADOVANI

By | January 19, 2020

“Dosja 184 duhet të transferohet në SPAK” PD: të hetohet në Dibër grupi i instruktuar kriminal i drejtuar nga Edi Rama dhe Damian Gjiknuri

By | January 18, 2020

Një historik i shkurtër i momenteve më të rëndësishme të diasporës shqiptare – Nga Dr. Dorian Koçi

By | January 18, 2020

Le Figaro (1937)- 250 mijë hektarë (Akër) tokë iu shpërndanë fermerëve shqiptarë falë reformës agrare të Mbretit Zog

By | January 17, 2020

L’Humanité (1914) / Esat Pasha – Princ Vidit, kur zbarkoi në Durrës për herë të parë : “Ju do të jeni një Skënderbe i dytë për shqiptarët !”

By | January 16, 2020

Esat Pasha – redaktorit të një gazete në Trieste (1914): “Në emër të popullit dhe të bejlerëve, ne i dorëzuam mbretit tonë Vilhelm pak tokë, ujë dhe rërë, të marra në atdheun shqiptar…”

By | January 16, 2020

KUR VDIQ GJERGJ KASTRIOTI… – Nga Fritz RADOVANI

By | January 16, 2020

FOTOT – Kush janë serbët, përgjegjës për masakrën e Reçakut

By | January 15, 2020

Amerikanizmi asht modernizmi i sotshëm – LETËRKËMBIM MUSTAFA MERLIKA KRUJA – ATË PAULIN MARGJOKAJ

By | January 14, 2020

Dy nipërit e Ali Pashë Tepelenës në penelin e Luis Dupre – Nga Dr. Dorian Koçi

By | January 14, 2020

“Në kufi bëheshin vrasje, në burgje tortura”, Helena Kadare rrëfen takimin sekret të Ismailit më ’90 me djaloshin shkodran

By | January 14, 2020

Gjergj Livadhi: 14 janar 1990 – Kush na nxiti të hidhnim në erë bustin e Stalinit, Dom Simon Jubani, ambasadori gjerman e tjerë…

By | January 14, 2020

Le Figaro (1914)- Perandori austriak dekoroi Esat Pashën më kryqin e madh të urdhrit të Franz-Jozefit

By | January 14, 2020

Themeluesit e Akademisë Françeskane në Shqipni – Nga Fritz RADOVANI

By | January 14, 2020

“Isha si magnet për meshkujt. Televizioni ka qenë dhe Ferri dhe Parajsa”, çfarë rrëfente disa vite më parë spikerja e ndjerë Stoli Beli

By | January 13, 2020

Letra nga Chicago e të arrtisurit më ’85, për ‘Amnesty International’: Dy policët e Spaçit që më torturuan barbarisht mua dhe shokun e burgut

By | January 13, 2020