VOAL

VOAL

Britania voton për largimin nga BE – Cameroni jep dorëheqje

June 24, 2016
blank

Komentet

blank

Kazakistani dhe Taxhikistani- Kopshti me gjemba i Putinit

Tensionet mes dy vendeve kanë shpërthyer sërish në përleshje të armatosura

Përplasjet e fundit midis Kirgistanit dhe Taxhikistanit angazhojnë Rusinë, e cila përpiqet të mbajë së bashku mozaikun e ish-republikave sovjetike

 

VOAL- Rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 shënoi lindjen e pesëmbëdhjetë shteteve të pavarura, përfshirë Rusinë. Në Evropë, tre republikat baltike, tashmë në BE dhe NATO, plus Ukraina, Bjellorusia dhe Moldavia; në Kaukaz Armeni, Azerbajxhan dhe Gjeorgji; në Azinë Qendrore Kazakistani, Kirgistani, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Turkmenistani. Në të gjitha këto zona, të cilat Moska i ka konsideruar gjithmonë paksa si oborrin e saj të shtëpisë, gjatë tridhjetë viteve të fundit kanë shpërthyer konflikte të ndryshme pak a shumë të përgjakshme, pjesërisht si rezultat i tensioneve të reja të shkaktuara nga dueli gjeopolitik që rezultoi nga fundi i Lufta e Ftohtë midis Rusisë dhe Perëndimit për sferat e reja të ndikimit dhe pjesërisht trashëgiminë e së kaluarës sovjetike dhe krijimin ndonjëherë artificial të këtyre republikave tashmë në pjesën e parë të shekullit të kaluar. Njëra prej tyre është ajo mes Kirgistanit dhe Taxhikistanit, e cila shpërtheu sërish në gjysmën e dytë të shtatorit me përleshje të armatosura që shkaktuan vdekjen e rreth njëqind personave në të dy frontet.

Panorama

Nuk është hera e parë që këto dy stane të Azisë Qendrore gjenden në këtë situatë. Përplasjet e fundit midis Kirgistanit dhe Taxhikëve datojnë në verën e vitit 2021, me rreth gjashtëdhjetë të vdekur, me përplasje gjithmonë përgjatë kufirit të përbashkët prej gati njëmijë kilometrash. Ka pasur shumë tensione që nga vitet 1990, për shkak të një kufiri që kurrë nuk është përcaktuar saktësisht në disa pika, midis rajonit Kirgistan të Batken dhe rajonit Taxhik të Sughd. Çështjet territoriale që prekën kryesisht enklavën Taxhike të Vorukh, në territorin Kirgistan, dhe ishin skena e shpërthimeve më të fundit. Kirgistani foli për rreth gjashtëdhjetë vdekje nga ana e tij pas sulmeve të Taxhikistanit, të përqendruara në rrethin e Batken, ku më shumë se 130,000 njerëz janë evakuuar. Taxhikët, nga ana tjetër, denoncuan sulmin me mortaja ndaj shtatë fshatrave. Shkëmbimet e akuzave vazhduan midis Bishkek, kryeqyteti Kirgistan dhe Dushanbe, Taxhik, se kush e ndezi fitilin dhe Rusia hyri në veprim, me Putinin që ftoi homologët e tij Kirgistan Japarov dhe Taxhik Rahmon, për të arritur një marrëveshje diplomatike për të shmangur një rrezik të rrezikshëm. përshkallëzimi. Moska ruan marrëdhënie të mira me të dy vendet, më të varfrit e BRSS-së së vjetër: si në Kirgistan ashtu edhe në Taxhikistan ajo mban një prani ushtarake, disa mijëra ushtarë në bazat përkatëse të Kantit dhe Dushanbe. Në të kaluarën nuk ka pasur kurrë ndërhyrje të drejtpërdrejta nga Kremlini në favor të një prej vendeve që kanë një histori të trazuar pas tyre.

Kirgistani

Pothuajse pesë herë më e madhe se Zvicra, ajo ka më pak se shtatë milionë banorë dhe ka përjetuar dy revolucione në pesëmbëdhjetë vitet e fundit, në 2005 dhe 2010. Kuadri politik ka qenë gjithmonë shumë i paqëndrueshëm, kryesisht i lidhur me ndarjet e vjetra klanore dhe gjeografike që ende sot shënojnë shoqërinë kirgize. Presidenti është Sadyr Japarov, i cili erdhi në pushtet vitin e kaluar pasi protestat në 2020 detyruan paraardhësin e tij Sooronbai Jeembekov të jepte dorëheqjen. Populli Kirgistan është një popull me origjinë turke, me fe myslimane sunite dhe përbën mbi 60% të popullsisë; të tjerët janë uzbekët (13%), rusët (12%) dhe pakicat e tjera. Krahasuar me Stan-in e pasur me burime, duke përfshirë gazin dhe naftën (Kazakistani, Turkmenistani, Uzbekistani), Kirgistani, si Taxhikistani, ka një ekonomi të bazuar më shumë në bujqësi dhe një faktor i rëndësishëm janë punëtorët jashtë vendit, veçanërisht në Rusi dhe Kazakistan. Megjithatë, tokat e rralla dhe ari janë një përjashtim, me minierën Kumtor, menaxhimi i së cilës i është besuar kompanisë kanadeze Centerra Gold, edhe pse presidenti i ri Japarov dëshiron ta kthejë atë nën kontrollin e shtetit.

Taxhikistani

Vendi ishte skena e luftës më të përgjakshme në hapësirën post-sovjetike në vitet 1990, duke vrarë rreth 100,000. Pothuajse katër herë më e madhe se Zvicra dhe me rreth 10 milionë banorë, Taxhikistani qeveriset sot si atëherë nga Emomali Rahmon, ish-sekretar i Partisë Komuniste të Taxhikistanit në kohën e BRSS dhe tani presidenti më jetëgjatë në hapësirën post-sovjetike. , duke konkurruar ende me bjellorusin Alexander Lukashenko. Ashtu si Kirgistani, Taxhikistani gjithashtu ka një ekonomi bujqësore dhe një pjesë e vogël përbëhet nga industria nxjerrëse, po aq i fortë është emigracioni në Rusi. Taxhikët, myslimanët sunitë si Kirgizët, megjithatë, kanë origjinë iraniane; ende relativisht i fortë është minoriteti uzbek (13%), ndërsa minoriteti rus është tkurrur në një dridhje (0.5%). Vendi kufizohet me Afganistanin në jug dhe pas kthimit të talebanëve në Kabul, frika e infiltrimeve ekstremiste është rritur që mund të destabilizojë rajonet jugore si dhe ato që kufizojnë Kirgistanin në veri.

Perspektivat

Derisa të zgjidhen çështjet kufitare, për të cilat është duke punuar një komision i përbashkët midis Bishkek dhe Dushanbe, dhe çështjet e lidhura me shfrytëzimin e burimeve parësore, veçanërisht të ujit, rajoni do të mbetet një fuçi baruti. Kirgistani dhe Taxhikistani, dy stanet më të varfër në Azinë Qendrore, janë të lidhur ngushtë me Rusinë, por vitet e fundit ndikimi i Pekinit është rritur. Kina është fqinji tjetër i madh i kopshtit të Azisë Qendrore, padyshim i interesuar për stabilitetin e rajonit dhe i përkushtuar me Rusinë për të mbajtur larg presionet islamike që rishfaqen periodikisht në qendër të vëmendjes, me lidhje që variojnë nga Stan-i dhe Afganistani dhe lindja kineze. rajone. Një nga qendrat e radikalizmit islamik në Azinë Qendrore ka qenë gjithmonë Lugina e Ferganës, e ndarë midis Kirgistanit, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit. Bishkek dhe Dushanbe janë vetëm dy pjesë të vogla të mozaikut tashmë shumë të fragmentuar që në realitet të gjithë lojtarët në fushë kanë interes ta mbajnë së bashku.rsi-eb

blank

Ushtria ukrainase hyn në Liman

Moska pranon: “Trupat tona janë tërhequr. Ushtria ukrainase po merr humbje të konsiderueshme në Krasny Lyman, por vazhdon të përparojë”

 

VOAL- “Forcat e sulmit ajror ukrainas hyjnë në Lyman. Ushtria ukrainase ka dhe do të ketë gjithmonë votën vendimtare në referendumet e së sotmes dhe të së ardhmes,” shkroi Ministria e Mbrojtjes e Kievit në Twitter të shtunën herët pasdite. Një video tashmë e qarkulluar në mediat sociale e dy. ushtarë që valëvisin flamurin kombëtar në qytet. Dhe pak më vonë, mbërriti konfirmimi nga Moska.

Flamuri ukrainas valëvitet në Liman

“Për shkak të kërcënimit për t’u rrethuar, trupat aleate janë tërhequr nga Krasny Lyman në pozicione më të favorshme”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes, cituar nga Interfax. “Ushtria ukrainase po merr humbje të konsiderueshme në Krasny Lyman, por vazhdon të përparojë”, shtoi Moska.

Më herët gjatë ditës, ushtria ukrainase tha se kishte “rrethuar” disa mijëra ushtarë rusë në qytetin e rajonit të Donetskut, të cilin Rusia e aneksoi të premten. Një zëdhënës tha se “rreth 5,000-5,500 rusë” ishin ngulitur në dhe rreth Lyman ditët e fundit.

Pushtimi i plotë i kësaj qendre të rëndësishme hekurudhore në rajonin e Donetskut, e aneksuar nga Rusia të premten e kaluar, do të ishte një fitore thelbësore për Kievin.

“Moska vlerëson taktikën bërthamore”

Pas tërheqjes nga trupat ruse nga qyteti strategjik i Liman, në rajonin e Donetskut, lideri çeçen Ramzan Kadyrov ftoi Moskën të konsideronte përdorimin e një arme bërthamore me potencial të ulët në Ukrainë.

“Për mendimin tim, duhet të merren masa më drastike, deri në shpalljen e gjendjes ushtarake në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me potencial të ulët,” tha Kadyrov në një mesazh të publikuar në Telegram, në të cilin ai kthehet për të kritikuar ashpër komandat e Moskës.

“Unë gjithmonë kam thënë: nuk ka asgjë më të mirë se e vërteta e shprehur, edhe pse e hidhur, fyese, por e vërteta. Kjo është e vetmja rrugë përpara. Prandaj, nuk mund të hesht për atë që i ndodhi Krasny Lyman”, shkruan Kadyrov.rsi-eb

blank

Iran, studentët e universiteteve protestojnë

Studentët e universiteteve i bashkohen protestave për vdekjen e Mahsa Amini

Demonstrata në universitete të ndryshme të vendit për Mahsa Amini, 22-vjeçarja që humbi jetën pasi u arrestua nga policia për mosmbajtjen e duhur të mbulesës.

 

VOAL- Disa universitete në Iran kanë nisur protestat mbarëkombëtare me protesta dhe greva duke iu bashkuar demonstratave për Mahsa Amini, 22-vjeçarja që vdiq më 16 shtator pasi u arrestua nga policia për mosmbajtjen e duhur të mbulesës. Nisma lindi pas një fushate të nisur nga studentët e universitetit që bënë thirrje për bojkot të mësimeve online në të gjithë vendin.

Të përfshirë në protesta, studentë nga universitetet e Shkencës dhe Teknologjisë Beheshti dhe Kharazmi në kryeqytetin Teheran, ndërsa universitetet në Mashhad, Zanjan, Shiraz, Karaj, Kerman dhe shumë qytete të tjera gjithashtu marrin pjesë në iniciativë. Zyrtarisht viti akademik nisi të shtunën e kaluar por për shkak të festave kombëtare sot është në fakt dita e parë e mësimit. Qeveria kishte njoftuar se, në universitetet kryesore, mësimet do të mbaheshin online për të kufizuar mundësinë e grumbullimit të studentëve për të marrë pjesë në protesta.

Demonstratat vazhduan dje në të gjithë vendin, për të pesëmbëdhjetën natën me radhë, jo vetëm në Teheran, por edhe në Karaj, Ilam, Kermanshah, Kerman, Rasht Ahwaz, Dezful, Mashhad, Orumiyeh dhe Bukan. Në Zahedan, në juglindje të vendit, pati përleshje të ashpra me policinë që vranë dhjetëra demonstrues.

Janë arrestuar edhe disa të huaj

Ndërkohë mësohet se Irani ka arrestuar 9 shtetas të huaj për protestat që kanë tronditur vendin prej mbi dy javësh. Këto do të përfshijnë shtetas të Gjermanisë, Suedisë, Italisë, Polonisë, Francës, Holandës dhe vendeve të tjera të paspecifikuara. Ministria e Jashtme e Teheranit i akuzon ata se “kanë qenë të përfshirë ose kanë qenë në vendet” e demonstratave për Mahsa Amini. Presidenti Ebrahim Raisi tha se së shpejti do të paraqitet një raport zyrtar për të sqaruar rrethanat e vdekjes së gruas së re, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka kërkuar një hetim të paanshëm nga një institucion i pavarur.rsi-eb

blank

Banka Botërore miraton pako të re të ndihmës për Ukrainën

RFE/RL

Banka Botërore ka miratuar ndihmën shtesë prej 530 milionë dollarësh për rindërtimin dhe rimëkëmbjen e Ukrainës, teksa Kievi po përballet me pushtimin rus.

Më 1 tetor, Banka tha se pakoja e re sjell në total ndihmën për Ukrainën – që kur ka nisur pushtimi rus më 24 shkurt – në 13 miliardë dollarë. Nga kjo shumë, 11 miliardë dollarë veçse i janë dhënë Ukrainës.

Drejtori për Evropën Lindore, Arup Banerji, tha se Banka Botërore vlerëson se Ukrainës do t’i duhen tri vjet për rindërtim dhe rimëkëmbje dhe mbi 100 miliardë dollarë.

Ndihma për Kievin vjen një ditë pasi Rusia zyrtarisht aneksoi edhe katër rajone ukrainase që janë pjesërisht të pushtuara nga Moska, gjë që nxiti dënim nga Shtetet e Bashkuara dhe shtetet evropiane.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u zotua se kurrë nuk do të pranojë aneksimet e paligjshme të Moskës dhe i bëri thirrje Perëndimit që të pranojë kërkesën e Ukrainës për t’u bërë anëtare e aleancës mbrojtëse të NATO-s.

blank

Rusët që i ikin ushtrisë, vërshojnë Azinë Qendrore

Rusët duke pritur të kalojnë kufirin për në Kazakistanin perëndimor më 22 shtator, një ditë pas shpalljes së një ‘mobilizimi të pjesshëm’ nga presidenti Vladimir Putin.

Chris Rickleton

Kazakistani, vend në Azinë Qendrore, është mbushur me rusë që i druhen luftës së përgjakshme të Kremlinit në Ukrainë.

Prej se presidenti rus, Vladimir Putin, kërkoi mobilizim të pjesshëm ushtarak për këtë luftë, më 21 shtator, pamjet e rusëve që enden rrugëve të Kazakistanit me çanta shpine, janë bërë të zakonshme.

Ashtu duken edhe radhët në kufijtë e shteteve, ku rusët mund të kalojnë pa viza.

Panikun e kanë thelluar raportet se Rusia mund t’i mbyllë së shpejti daljet, së paku për burrat në moshë luftarake.

Në Oral të Kazakistanit, ku një kinema e quajtur “Cinema Park” ka ofruar strehim për rreth 200 rusë fundjavën e kaluar, korrespondentët e Radios Evropa e Lirë kanë parë banorë vendas duke u ofruar pilaf rusëve të mbledhur në stacionin e trenit të qytetit.

“U ndihmojmë sa të mundemi. Nëse do të mund të bënim më shumë, do të bënim”, tha një vullnetar me emrin Miras.

Megjithatë, në mesin e vendasve ka edhe frikë nga rritja e re e kostos së jetesës. Inflacioni atje tashmë është i lartë.

Disa kanë dyshime për të ardhurit e çuditshëm, shumë prej të cilëve pranojnë se nuk dinë asgjë për vendin ku kanë mbërritur.

Më 26 shtator, një burrë udhëtoi me biçikletë nga qyteti kazak, Karaganda, në kryeqytetin Astana, me një pankartë në çantën e shpinës që u bënte thirrje autoriteteve ta mbyllnin kufirin me Rusinë.

“Është koha të mendojmë për të ardhmen e republikës sonë”, tha aktivisti Askar Nurmaganov për Shërbimin kazak të Radios Evropa e Lirë.

Si motive të protestës së tij, ai përmendi rrezikun nga rritja e çmimeve dhe konkurrencën për punësim.

Tri ditë para protestës së Nurmaganovit, dy kazakë u arrestuan për një kohë të shkurtër, për shkak të një demonstrate në aeroportin e qytetit më të madh, Almati.

Qaragoz Qasym (majtas) dhe Aisultan Qudaibergen u arrestuan në aeroportin Almati teksa mbanin postera me mbishkrime: "A e kuptuat se jeni mish për top?" dhe "Ose respekt ose largohu".

Qaragoz Qasym (majtas) dhe Aisultan Qudaibergen u arrestuan në aeroportin Almati teksa mbanin postera me mbishkrime: “A e kuptuat se jeni mish për top?” dhe “Ose respekt ose largohu”.

Njëra nga protestuesit, studentja Qaragoz Qasym, i tha Shërbimit kazak të Radios Evropa e Lirë se “dëshironte të tregonte se çfarë mendojnë njerëzit në vendin tim për të gjitha këto”.

“Nuk ka asnjë garanci se ata që po mbërrijnë këtu tani, nuk do të na godasin me thikë pas shpine më vonë”, tha Qasym, duke aluduar, me gjasë, në mbështetjen e mundshme të të ardhurve për separatizmin në vendin multietnik.

“Duhet të garantojmë sigurinë e tyre”

Kazakistani është i vetmi vend nga Azia Qendrore, anëtar i Bashkimit Ekonomik Euroaziatik të udhëhequr nga Moska, që kufizohet me Rusinë.

Ashtu si Gjeorgjia në Kaukaz, Kazakistani ka parë radhë kilometërshe të rusëve në makina, në këmbë dhe në motorë, që po largoheshin për t’i shpëtuar mobilizimit ushtarak.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka thënë më 21 shtator se do të mobilizohen vetëm ata që kanë përvojë përkatëse luftarake dhe shërbimi, e jo rekrutët dhe studentët.

Por, shpejt janë shfaqur edhe raportet se Kremlini ka krijuar një rrjet më të gjerë, me në shënjestër pakicat etnike.

Autoritetet e Kazakistanit kanë bërë përpjekje të zbusin frikën e vendasve për ndikimet në tregun e punës, ndërsa kanë pranuar se flukset e rusëve – që hyjnë dhe kalojnë transit ditëve të fundit – janë dy ose tri herë më të mëdha se nivelet e vitit të kaluar.

Rusët duke pritur në radhë për të marrë një numër identifikimi personal kazak në një qendër shërbimi publik në Almati, më 27 shtator.

Rusët duke pritur në radhë për të marrë një numër identifikimi personal kazak në një qendër shërbimi publik në Almati, më 27 shtator.

Sipas ligjit kazak, rusët mund të qëndrojnë deri në 30 ditë pa regjistrim dhe 60 ditë të tjera më pas, por u duhet një shkresë nga Qeveria e tyre për të aplikuar për qëndrim më të gjatë.

Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev, ka thënë më 27 shtator se shumica e rusëve që vijnë në vendin e tij, “janë të detyruar të largohen, për shkak të situatës aktuale të pashpresë”.

“Ne duhet të kujdesemi për ta dhe të garantojmë sigurinë e tyre”.

“Ne do të zhvillojmë bisedime me palën ruse dhe do ta zgjidhim këtë problem në interes të vendit tonë”, ka thënë ai, duke folur nga rajoni Turkestan i Kazakistanit.

*Video nga arkivi: Rusët strehohen në Beograd

Në Taxhikistan

Eksodi i madh rus është i dukshëm edhe në Taxhikistan.

Një korrespodent i Radios Evropa e Lirë ka takuar më 25 shtator dy rusë, Igorin dhe Arkadyn, në kafenenë “Moose” në Dushanbe.

Djemtë, të dy në të 20-at, thanë se janë larguar papritur nga vendlindja e tyre, Kaluga, rreth 150 kilometra në jugperëndim të Moskës, pas njoftimit të Putinit.

“Nuk dua të më dërgojnë në Ukrainë, nuk dua të më vrasin apo të humbas gjymtyrë atje. Jam vetëm 26 vjeç”, tha Igor.

Arkady tha se kryeqyteti i Taxhikistanit ishte një “zgjedhje e rastësishme” për arratisjen e tij nga Rusia.

Dy miqtë thanë se kanë mbetur gati pa mundësi, pasi çmimet e biletave janë rritur në qiell brenda natës për të gjitha destinacionet pa viza.

“Ne, thjesht, donim të dilnim menjëherë nga Rusia. Kishim frikë se do të mbylleshin kufijtë së shpejti”, tha Arkady.

“Nuk do të kthehemi në Rusi për sa kohë që Putin është në pushtet”, shtoi ai, duke vënë në dukje se Uzbekistani do të jetë destinacioni i tyre i ardhshëm.

Rekrutët rusë duke hipur në një autobus pranë një qendre rekrutimi ushtarak në Krasnodar, më 25 shtator.

Rekrutët rusë duke hipur në një autobus pranë një qendre rekrutimi ushtarak në Krasnodar, më 25 shtator.

Disa hotele në Dushanbe i kanë të rezervuara të gjitha dhomat në javën e parë të tetorit. Thuhet se ato i kanë rritur tarifat për më shumë se 50 për qind.

Një grua e quajtur Orzu, e cila jep me qira një apartament me dy dhoma gjumi në një ndërtesë të epokës sovjetike në Dushanbe, tha se nuk ka pasur kurrë kaq shumë kërkesa për banesën e saj.

Orzu ka tashmë dy banorë rusë dhe po merr shumë telefonata nga klientë të tjerë të mundshëm.

“Shumica e tyre janë rusë”, i tha ajo Radios Evropa e Lirë.

“Kushdo që ka mundësi”

E njëjta histori është edhe në kryeqytetin e Uzbekistanit, Tashkent, dhe në qytete të tjera të këtij vendi.

Në Bishkek, kryeqytetin e Kirgizisë, Gennady Voitenko, pronar i hotelit “Lavitor”, i tha Radios Evropa e Lirë se ka shkuar disa herë në aeroportin e qytetit për të marrë “klientë të lodhur”.

Edhe pse qytetet në shumë ish-republika sovjetike kanë përjetuar fluks të madh rusësh edhe në javët e para të luftës në Ukrainë, energjia tani është disi ndryshe, tha Voitenko.

Nëse në mars të ardhurit ishin “njerëz të IT-së nga Shën Petersburgu e Moska”, tani, tha Voitenko, ata janë “kushdo që ka mundësi” të largohet.

Përgatiti: Valona Tela
blank

“Ju jeni mish për top, po ju dërgojmë që të vdisni”- Rekrutët e rinj i “thërrmojnë” fytyrën gjeneralit të lartë të Putinit

Largimi masiv nga vendi nuk është e vetmja formë e oponencës që rusët po shfaqin për t’i shpëtuar ferrit të prodhuar nga plani i Presidentit Vladimir Putin për një mobilizim të pjesshëm ushtarak dhe që parashikon dërgimin e 300 mijë rekrutëve në frontin e luftës në Ukrainë.

Sipas një video që po qarkullon në rrjet edhe ushtarët e grumbulluar në kazerma janë ngritur kundër gjeneralëve të lartë, teksa një prej tyre shihet duke u dhunuar nga rekrutët e tërbuar në një përleshje fizike.

Sipas raporteve oficerit të lartë rus i është “thërrmuar” fytyra, pasi rekrutët e sulmuan kur mësuan se jeta e tyre do të bëhej “mish për top” në vijën e frontit në Ukrainë.

Rekrutët e mobilizuar u kthyen kundër nënkolonelit rus pasi ai tha troç: “Ju jeni të gjithë mish për top, do përballeni me masakër”.

Megjithatë, komandanti ka të ngjarë të jetë i saktë në konstatimin e dije, pasi thirrja për mobilizim e Putinit do të çojë në vdekje masive të rezervistëve të patrajnuar të dërguar në front.bw

blank

Presidenti rus shpall aneksimin e rajoneve të Ukrainës

Putini: “Ne do t’i mbrojmë ata me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”

 

VOAL- “Populli bëri zgjedhjen e tij, një zgjedhje e qartë”. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur pak më parë ceremoninë e nënshkrimit të traktateve të aneksimit në Moskë të rajoneve të Ukrainës Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. “Unë dua që të më dëgjojnë në Kiev, të më dëgjojnë në Perëndim: njerëzit që jetojnë në Lugansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia bëhen qytetarët tanë përgjithmonë.”

Tokat e aneksuara përmes referendumeve që OKB-ja dhe vendet perëndimore nuk i njohin do të mbrohen, tha kreu i Kremlinit, “me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”. Sa i përket përdorimit të armëve bërthamore, ai shtoi se “Shtetet e Bashkuara ishin i vetmi vend në botë që ka përdorur armë bërthamore dy herë dhe ka krijuar një precedent”.

Kreu i Kremlinit vazhdoi duke i kërkuar “Kievit të ndalojë menjëherë veprimet ushtarake dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve”. Por ai gjithashtu deklaroi se Moska nuk do të heqë dorë nga rajonet e reja të inkorporuara.

Në fjalën e tij, Putini iu kthye edhe “shpërthimeve” të gazsjellësit Nord Stream, duke akuzuar “anglo-saksonët” për sabotim. Dhe më pas ai akuzoi BE-në se dominohet nga Shtetet e Bashkuara: “Shumica e kombeve të botës duan të bashkëpunojnë me Rusinë”.

“Në anën tonë ne kemi të vërtetën, nga ana jonë kemi Rusinë”, tha Putin në fund përpara se të nënshkruante katër rajonet ukrainase për t’u bashkuar me Rusinë. Ceremonia përfundoi me ovacionet e të pranishmëve në sallën e Shën Gjergjit të Pallatit të Kremlinit dhe me himnin kombëtar rus.

Reagimi i Këshillit Evropian

“Refuzojmë me forcë dhe dënojmë pa mëdyshje aneksimin e paligjshëm nga Rusia.” Kështu reagojnë 27 anëtarët e Këshillit Evropian ndaj njoftimit të Moskës. Aneksimi, vazhdojnë ata “minon qëllimisht rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe shkel hapur të drejtat themelore të Ukrainës për pavarësi, sovranitet dhe integritet territorial, parimet themelore të mishëruara në Kartën e OKB-së dhe ligjin ndërkombëtar. Rusia po vë në rrezik sigurinë globale”. rsi-eb

blank

Putini synon 1 000 000 rekrutë, rusët marrin arratinë për të mos qenë mish për top

Korrespondentja e Repubblica, Rosalba Castelletti: “Sipas mediave të pavarura, Putin synon 1.000.000 ushtarë të rinj. Rekrutuesit peshkojnë pothuajse kudo. Prandaj rusët i ka kapur paniku”

 

VOAL – Çështja e dezertorëve (ose ndoshta më mirë të themi, shmangësve të thirrjes) në Rusi po rritet në rëndësi, veçanërisht në kancelaritë perëndimore. Siç dihet, presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një – jo mirë të përcaktuar – mobilizim të pjesshëm, i cili shkaktoi ikjen e mijëra të rinjve rusë, në atmosferën e rekrutimit. RSI intervistoi gazetaren e Repubblica, Rosalba Castelletti, aktualisht në Moskë.

Vlerësohet se 300 000 burra janë larguar (këtë javë) nga Rusia. Cilët janë kufijtë më të nxehtë?

“Sigurisht kufiri me Gjeorgjinë dhe gjithashtu ai me Kazakistanin. Në veçanti, në Gjeorgji ka pasur radhë në kilometra, aq sa në fund rajoni i Osetisë së Veriut vendosi të bllokojë hyrjen, jo vetëm në dy kufijtë. Sipas raportime të ndryshme të të arratisurve, madje ata po krijojnë qendra të lëvizshme rekrutimi, për të përgjuar burra në moshë të shërbimit ushtarak, të cilët përpiqen t’i shmangen thirrjes për mobilizim të pjesshëm dhe t’i nxjerrin në front”.

Si po zhvillohet ky mobilizim i pjesshëm? A ka ndonjë tregues që ne shkojmë përtej atyre 300 000 burrave të shpallur nga Putin? A ka ndonjë lajm për zonat ku rekrutuesit mbërrijnë në kompani, madje edhe duke marrë njerëz?

“Mobilizimi i pjesshëm do të bazohej në një dekret të nënshkruar nga Putin, por i cili ishte totalisht i paqartë, nuk vinte në pah asnjë kriter moshe, nuk jepte indikacione të qarta. Më pas mbërritën dokumente shtesë të mbrojtjes që duhej të sqaroheshin, por në realitet rekrutuesit peshkojnë kudo. Madje kemi lajme për një 68-vjeçar me shikim të pjesshëm, i cili ishte thirrur në front. Shifrat qarkullojnë në mediat e pavarura: duket se Kremlini synon të sjellë më shumë se 1.000.000 rekrutë të rinj në frontin ukrainas. Pra ka shumë konfuzion. Prandaj edhe paniku, i cili bën që shumë të ikin”.

Ka disa vende që kanë mbyllur tashmë kufijtë e tyre për rusët që ikin …

“E gjithë BE-ja ka vendosur të miratojë kufizime në lidhje me çështjen e vizave turistike për rusët. Përveç kësaj, vendet baltike, tani Finlanda dhe Polonia kanë vendosur gjithashtu të kufizojnë aksesin për rusët që tashmë kanë një vizë. Shengen është ende i vlefshëm. Në këtë megjithatë, rusët po lënë shumë pak mundësi: ose të ikin, sa më gjatë, në Gjeorgji, Kazakistan, por edhe Mongoli, ose nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të luftojnë … edhe nëse nuk kanë dëshirë. të bëhet mish për top”.

blank

Eksodi rus, mbi 200 mijë vetë janë larguar nga Rusia që nga shpallja e mobilizimit të Putinit

Më shumë se 200 mijë njerëz kanë udhëtuar nga Rusia në Gjeorgji, Kazakistan dhe Bashkimin Europian që kur presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi “mobilizimin e pjesshëm” të menjëhershëm të qytetarëve rusë më 21 shtator, tregojnë të dhënat kolektive nga vende të ndryshme.

Përafërsisht 100 mijë rusë kanë kaluar në Kazakistan gjatë javës së fundit, tha të mërkurën Marat Kozheyev, zëvendësministër i punëve të brendshme të Kazakistanit, sipas Kazinform, një agjenci shtetërore e lajmeve, raporton cnn.

Të paktën 53,136 persona kanë kaluar kufirin gjeorgjiano-rus midis 21 dhe 26 shtatorit, tregojnë të dhënat e publikuara nga Ministria e Punëve të Brendshme të Gjeorgjisë të martën, transmeton Telegrafi.

Gati 66 mijë qytetarë rusë kanë hyrë në Bashkimin Evropian gjatë javës së kaluar (19-25 shtator) – një rritje prej më shumë se 30 për qind në krahasim me javën e kaluar, tha të martën Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex.

Ky informacion nuk përfshin të dhëna nga Mongolia dhe Armenia, ku gjatë ditëve të fundit kanë udhëtuar edhe shtetas rusë. Të dhënat zyrtare nga Rusia nuk janë të disponueshme publikisht se sa qytetarë rusë janë larguar nga vendi që nga 21 shtatori.

Njoftimi i mobilizimit të Rusisë për luftën e saj në Ukrainë shkaktoi protesta dhe një eksod të qytetarëve rusë nga vendi, pasi Kremlini shtrëngoi rregullat rreth shmangies së urdhrave ushtarakë. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu njoftoi më 21 shtator se do të hartohen deri në 300 mijë burra me përvojë të mëparshme ushtarake.

Numri i rusëve që ikin nga vendi për të shmangur thirrjen “ka gjasa e tejkalon” numrin e trupave që pushtuan Ukrainën në shkurt, tha të enjten Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se nuk e di numrin e njerëzve që janë larguar nga vendi që nga njoftimi. Media e pavarur ruse, Novaya Gazeta Europe të martën citoi një burim në administratën presidenciale ruse të thoshte se FSB (Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë) raportoi se 261 mijë burra u larguan nga Rusia që nga shpallja e mobilizimit më 21 shtator.bw

blank

Ku duhet fokusuar në fjalimin e madh të Putinit?- Nga Mike Eckel

Fjalimi i fundit i madh që presidenti rus, Vladimir Putin mbajti drejtpërdrejt, erdhi në orët e hershme të 24 shkurtit, kur ai njoftoi se po urdhëronte dhjetëra mijëra trupa të pushtonin Ukrainën, në atë që është bërë lufta më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore – dhe testi më i madh për Putinin në 23 vjetët e tij në pushtet.

Fjalimi i tij i radhës, i planifikuar për 30 shtator, vjen në një nga momentet më kritike në katër mandatet e tij si president.

Fjalimi i planifikuar, mbahet në të njëjtën ditë me paralajmërimin e Kremlinit për aneksimin formal të katër rajoneve të Ukrainës, që janë pjesërisht të pushtuara nga forcat ruse.

Putini do të mbajë një “fjalim voluminoz” në një ceremoni në Pallatin e madh të Kremlinit, tha zëdhënësi Dmitry Peskov. Në ceremoni do të marrin pjesë udhëheqësit e instaluar nga Rusia në rajonet e Ukrainës, të cilët do të nënshkruajnë marrëveshje për t’i bërë këto rajone, në sytë e Moskës, pjesë të Rusisë.

Fjalimi i planifikuar i Putinit vjen gjithashtu nëntë ditë pas fjalimit të tij të regjistruar paraprakisht, përmes të cilit njoftoi mobilizimin e pjesshëm ushtarak.

Njoftimi për mobilizim ka nxitur edhe një valë të protestave nëpër Rusi, nëpër të cilat janë arrestuar qindra njerëz dhe ikje të rusëve nga shteti i tyre.

Rreth 260.000 rusë janë larguar nga vendi prej kur Putini shpalli mobilizimin më 21 shtator, sipas raportimeve të mediave ruse.

Putini “e gjeti veten në një situatë nga e cila nuk ka dalje të mirë, kështu që nuk është e mundur të merret me mend se çfarë do të [thotë]” në fjalimin e tij, tha Abbas Gallyamov, një ish-shkrues i fjalimeve të Putinit dhe këshilltar politik, që tani jeton jashtë Rusisë.

“Ndoshta do të [thotë]…që qëllimet e operacionit tonë janë arritur dhe ne i sugjerojmë palës tjetër që ta ndalë luftën”, tha ai në një mesazh për Radion Evropa e Lirë. “Dhe nëse ata vazhdojnë, ne do të përdorim armë bërthamore”.

Ja çfarë duhet të keni parasysh në fjalimin e Putinit.

Aneksimi

Që në maj, më pak se tre muaj pas pushtimit, administrata kukull e Rusisë në rajonin jugor të Hersonit njoftoi se synonte të kërkonte aneksimin dhe bashkimin me Rusinë.

Në atë kohë, lufta ishte tashmë në fazën e dytë, pasi forcat ukrainase penguan një përpjekje ruse për të pushtuar kryeqytetin, Kiev, dhe komandantët rusë u tërhoqën dhe i zhvendosën trupat në lindje për një ofensivë në Donbas.

Pjesa më e madhe e Hersonit dhe një pjesë e rajonit fqinj, Zaporizhja, ndërkohë, ishin kapur dhe pushtuar nga trupat ruse. Gjatë verës, zyrtarët e Qeverisë ruse udhëtuan në mënyrë të përsëritur në rajone, duke sinjalizuar se synonin të bënin referendum sa më herët në shtator.

Ukraina, megjithatë, ndërhyri. Të përforcuar me raketa dhe artileri perëndimore me fuqi të lartë, komandantët filluan targetimin e forcave ruse në bregun perëndimor të lumit Dnieper dhe Rusia zhvendosi një numër të konsiderueshëm njësish nga Donbasi në jug, në përgatitje për një kundërofensivë ukrainase.

Zyrtarët rusë më pas njoftuan se referendumet që pritej të mbaheshin në Herson dhe Zaporizhja do të shtyheshin – deri javën e kaluar, kur autoritetet njoftuan papritur se votimi do të niste në ato dy rajone, plus dy rajonet kryesore të Donbasit: Luhansk dhe Donjeck.

Përpjekja e autoriteteve ruse për të kërkuar sovranitet mbi katër rajonet në rrethana shumë të dyshimta pasqyron kapjen e Krimesë. Në mars 2014, Rusia dërgoi ushtarë të paidentifikuar në gadishullin ukrainas, njerëz të armatosur morën nën kontroll zyrtarët e administratës rajonale dhe mediat e pavarura u mbyllën. Autoritetet më vonë mbajtën një votim që u hodh poshtë nga shumica e vendeve në mbarë botën, dhe Kremlini e konsideron tani Krimenë pjesë të Rusisë.

Në këtë rast, procesi është edhe më tendencioz: ndër të tjera, të ashtuquajturat referendume u mbajtën në mes të luftimeve të ashpra dhe forcat ruse kontrollojnë vetëm një nga katër rajonet, Luhanskun.

Kur Putin flet, dëgjoni me vëmendje se si ai e përshkruan luftën – të cilën Moska e quan ende zyrtarisht një “operacion special ushtarak”.

Intrigat e mobilizimit

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se urdhri i mobilizimit i Putinit kërkonte që të silleshin deri në 300.000 burra për t’iu bashkuar luftës në Ukrainë; të paktën dy media në gjuhën ruse – Novaya Gazeta dhe Meduza – kanë raportuar se autoritetet në fakt po kërkojnë të mbledhin rreth një milion ose më shumë.

Sido që të jetë, është një mobilizim i personelit ushtarak në një shkallë që Rusia nuk e ka provuar që nga Lufta e Dytë Botërore – apo edhe që nga viti 1904, kur Ushtria Perandorake filloi një mobilizim të pjesshëm, ndërsa Rusia luftoi dhe humbi një luftë me Japoninë.

Duke gjykuar nga vërshimi i raportimeve të lajmeve, postimeve në mediat sociale dhe intervistave – dhe vërshimi i burrave rusë që përpiqen të largohen nga vendi – përpjekja ka qenë kaotike dhe e rastësishme. Ajo është përballur gjithashtu me rezistencë në rritje në disa vende, si Dagestan në Kaukazin e Veriut dhe në Jakutsk në Veriun e Largët.

Natyra kaotike e thirrjes ka nxitur disa kritika nga figura të shquara publike, si prezantuesi i televizionit pro-rus, Vladimir Solovyov, i cili fajësoi zyrtarët vendas të rekrutimit.

“Njoftimi i papritur i mobilizimit dhe ekzekutimi i tij i vështirë pasqyrojnë gjendjen e keqe brenda makinës së luftës së Putinit”, tha Kevin Ryan, një gjeneral brigade në pension i ushtrisë amerikane, i cili tani është një anëtar i shkollës Kennedy të Universitetit të Harvardit.

Duke folur me gazetarët më 26 shtator, zëdhënësi i Kremlinit tha se “të gjitha gabimet do të korrigjohen” në procesin e mobilizimit.

Numri i madh i rusëve që largohen nga vendi ka tërhequr vëmendjen dhe ka ngjallur kritika edhe nga figurat qeveritare. Ella Pamfilova, një ish-aktiviste për të drejtat e njeriut, e cila tani është kryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, i krahasoi ata që largohen me “minjtë”.

“Lërini minjtë që vrapojnë – të vrapojnë. Anija do të jetë e jona”, tha ajo në një takim të zyrtarëve zgjedhorë më 26 shtator. Anija “po fiton forcë dhe po shkon qartë drejt objektivit të saj”.

Shikoni nëse Putini do të urdhërojë mbylljen e kufijve të vendit, në përpjekje për të frenuar fluksin e rusëve që janë në moshë pune dhe në moshë për të shërbyer ushtarakisht. Kryetari i Dumës, dhoma e ulët e Parlamentit, sinjalizoi këtë javë se kjo ishte në shqyrtim.

Mashtrimi bërthamor

Në fjalimin e tij kur shpalli mobilizimin, Putini gjithashtu pretendoi pa prova se vendet perëndimore kishin bërë kërcënime bërthamore kundër Rusisë – dhe ai dha kërcënim të qartë.

“Dëshiroj t’ju kujtoj se edhe vendi ynë ka mjete të ndryshme shkatërrimi”, tha ai. “Dhe në rast të kërcënimeve ndaj integritetit territorial të vendit tonë, ne me siguri do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë. Ky nuk është një mashtrim”.

Kjo nuk është hera e parë që Putin ose zyrtarë të tjerë rusë i bien daulles bërthamore. Në fakt, Putini ka kërcënuar vazhdimisht se do të përdorë potencialisht armë bërthamore në rrethana të caktuara që nga aneksimi i Krimesë.

Megjithatë, duke nënvizuar deklaratën e tij “ky nuk është një mashtrim”, për shumë vëzhgues kjo shërbeu si kujtesë se kërcënimet e kaluara të Putinit shiheshin kryesisht si boshe.

“Ideja ishte ndoshta për të përforcuar mesazhin” e fuqisë bërthamore të Rusisë, tha Pavel Podvig, ekspert për forcat e armatosura strategjike të Rusisë që punon në Institutin e Kombeve të Bashkuara për Kërkimin e Çarmatimit”, por është e vështirë të dihet nëse funksionoi”.

Dmitry Medvedev, ish-president dhe kryeministër, i cili është bërë një komentator publik luftarak, më vonë u bëri jehonë kërcënimeve, duke përsëritur se si doktrina bërthamore e Rusisë justifikon përdorimin e armëve: nëse ekzistenca e shtetit rus është nën kërcënim.

Zyrtarët e Pentagonit thanë javën e kaluar se Shtetet e Bashkuara nuk kishin parë ndonjë lëvizje ruse që do të shkaktonte një ndryshim në qëndrimin bërthamor të SHBA-së.

Megjithatë, ekspertët ushtarakë theksojnë se ndërsa inteligjenca amerikane ka të ngjarë të jetë në gjendje të zbulojë një lëvizje, të themi, një raketë balistike ndërkontinentale nga siloja e saj, do të ishte më e vështirë të zbuloheshin përgatitjet për një armë bërthamore “taktike”, të cilat janë të destinuara për përdorim në shkallë të vogël në fushëbetejë.

Shikoni nëse Putini përsërit kërcënimet bërthamore, përshkallëzon retorikën e tij, ose – më keq akoma – urdhëron një lloj vendosjeje të dukshme të forcave bërthamore.

Pasojat ekonomike

Perëndimi e ka goditur Rusinë me sanksione të paprecedenta që nga nisja e pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, duke ngrirë llogaritë bankare dhe asetet e të brendshëmve të Kremlinit, kufizuar eksportet ruse të energjisë dhe masa të tjera.

Megjithatë, deri më sot, ekonomia ruse është mbajtur çuditërisht mirë. Parashikimet nga ekspertët rusë dhe perëndimorë thonë se ekonomia mund të bjerë midis 4 dhe 4.7 për qind këtë vit, shumë më lart se rënia prej 10 deri në 12 për qind që ishte parashikuar në pranverë.

Merita për këtë sukses i ka shkuar kryesisht kreut të Bankës Qendrore, Elvira Nabiullina, dhe planifikimit fiskal konservator që i kishte dhënë Rusisë një nga fondet më të mëdha sovrane në botë.

Papunësia ka lëvizur në rreth 4 për qind, megjithëse ekonomistët thonë se një numër i madh është për shkak të praktikave të çuditshme ruse të punësimit, ku punëdhënësit nuk largojnë punonjësit, por thjesht ulin orët e punës ose pagat e tyre në mënyrë drastike.

Por sanksionet tani po përshkojnë ekonominë ruse më shumë, veçanërisht pasi vendet evropiane po ngadalësojnë blerjet e qymyrit, naftës dhe gazit rus.

Suficiti buxhetor i qeverisë është tkurrur, pasi të ardhurat nga nafta dhe gazi kanë rënë.

Fuqia punëtore e Rusisë do të bjerë ndjeshëm. Dhjetëra, ndoshta, qindra mijëra burra në moshë pune po mobilizohen për të luftuar në Ukrainë. Dhe qindra mijëra burra dhe gra ruse janë larguar nga vendi.

Në fjalimin e tij më 21 shtator, Putini tha se kishte urdhëruar gjithashtu prodhuesit shtetërorë – që të rrisin prodhimin e armatimit dhe pajisjeve për trupat e sapo-mobilizuara. Kjo do të sigurojë një shtytje të investimeve për të rritur prodhimin, megjithëse është e paqartë se cili do të jetë efekti shumëfishues i kësaj.

Më gjerësisht, Kremlini po kërkon të rrisë ndjeshëm shpenzimet e mbrojtjes dhe sigurisë gjatë dy viteve të ardhshme, sipas një plani fiskal tre-vjeçar të parë nga Bloomberg.

Në fjalim, dëgjoni nëse Putini përpiqet t’i përgatisë rusët për më shumë masa shtrënguese dhe vështirësi ekonomike në muajt e ardhshëm, në përpjekje për të përgatitur popullsinë për një rënie të mëtejshme të standardit të jetesës.

E ardhmja politike

Derisa ai urdhëroi pushtimin e Ukrainës, një ndjenjë e përgjithshme pasigurie mbi Kremlin dhe gjithë Rusinë, ishte e ardhmja politike e Putinit.

Dy vjet më parë, Kremlini orkestroi një rishkrim thelbësor të Kushtetutës së Rusisë, duke nxitur amendamentet që i dhanë Putinit mundësinë për të qëndruar në pushtet përtej përfundimit të mandatit të tij aktual gjashtë-vjeçar, i cili përfundon në vitin 2024.

Zgjedhjet e Dumës së vitit të kaluar vulosën dominimin e partisë në pushtet, duke i dhënë Kremlinit mbulesë legjislative për të nxitur ndryshime të mëtejshme ligjore.

Por Putini, i cili mbush 70 vjeç më 7 tetor, i ka mbajtur të fshehura qëllimet e tij.

Popullariteti i tij ka rënë krahasuar me disa vite më parë, sipas sondazheve të Qendrës Levada, një nga anketuesit e paktë të mbetur të besueshëm në Rusi. Por ai mbetet më popullor krahasuar me pretendentët e tjerë të mundshëm për të marrë presidencën.

Lufta ka ngatërruar llogaritjet. Dhe heshtja e Putinit ka bërë që pretendentët e mundshëm të hamendësojnë.

Nuk ka gjasa që ai të përdorë fjalimin e 30 shtatorit për të sinjalizuar synimet e tij politike.

Shikoni, megjithatë, se si ai e kornizon aneksimin e rajoneve të Ukrainës dhe lëvizjen drejt një baze më të thellë lufte, si dhe se si ai e kornizon rolin e tij në udhëheqjen e rusëve në një luftë që ka përmbysur jetën e tyre dhe të gjithë ekzistencën post-sovjetike të Rusisë.

Përgatiti: Erjonë Popova
blank

Zgjerohen protestat anti-qeveritare në Iran

RFE/RL

Protestat anti-qeveritare, të nxitura pas vdekjes së 22-vjeçares, Mahsa Amini, vazhdojnë të zgjerohen në të gjithë vendin.

Policia iraniane paralajmëroi më 28 shtator se do ta përdorin “gjithë fuqinë” që kanë kundër protestuesve.

Videot e publikuara në rrjetet sociale gjatë natës treguan protestues të mbledhur në të paktën gjashtë qytete të Iranit, duke përfshirë edhe Tehranin.

Amini ka vdekur teksa ka qenë në mbajtje të Policisë për Moral, e cila ka ndalur gruan me arsyetimin se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

Zyrtarët kanë thënë se ajo ka vdekur nga sulmi në zemër, mirëpo familjarët e saj, dhe disa grupe për të drejta të njeriut, kanë hedhur poshtë këto supozime, duke thënë se ajo ka pasur shëndet të mirë.

Sipas tyre, gruaja është rrahur sa ka qenë në mbajtje.

Shumë iranianë që jetojnë jashtë vendit njoftuan në mediat sociale se do të mblidhen në më shumë se 70 qytete në mbarë botën më 1 tetor në mbështetje të protestave në Iran.

Demonstrues në Gjermani, Greqi, Itali, Spanjë, Liban, Turqi, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara u mblodhën javën e kaluar në shenjë solidarizimi me protestuesit iranian.

blank

Shën Petersburg, rritet mbështetja për lëvizjen ruse kundër luftës në Ukrainë

VOA/Henry Ridgwell

Ndërsa sulmi rus ndaj Ukrainës ka ngecur përballë kundërofensivës ukrainase, tensionet janë rritur në të gjithë shoqërinë ruse. Pavarësisht nga shtypja e qeverisë, protestat dhe thirrjet kundër luftës po shtohen. Qyteti i Shën Petersburgut, një qendër e kundërshtimit të luftës, është sërish në krye të lëvizjes qytetare kundër zhvillimeve të fundit në vend.

Për disa vite, anëtarët e opozitës në asamblenë e qytetit të Shën Petersburgut janë mbledhur në këtë piceri sepse autoritetet nuk i lejojnë ata të hyjnë në sallën e bashkisë.

Javët e fundit, ky grup i vogël i anëtarëve të asamblesë së qytetit tronditi politikën ruse, duke paraqitur një peticion zyrtar për shkarkimin e presidentit rus Vladimir Putin.

“Vendosëm të përdorim një retorikë të re. Ne jemi deputetë liberalë dhe deri më tani jemi marrë më shumë me çështjet sociale. Në këtë peticion për largimin e Putinit, ne përqëndrohemi në faktin se ai i ka shkaktuar dëme thelbësore Federatës Ruse, jo një shteti tjetër, por qytetarëve të vendit tonë”, thotë Dimitri Paliuga, përfaqësues i Qarkut Smolny.

Kërkesa e tyre për të hequr presidentin rus nga pushteti bazohet në besimin e tyre se lufta në Ukrainë, që ai e quan një ‘operacion special ushtarak’, është një projekt personal i presidentit rus.

“Jam i bindur se nëse Vladimir Putini largohet nga posti i presidentit, ky ‘operacion special’ (në Ukrainë) nuk do të vazhdonte”, thotë zoti Paliuga.

Këta përfaqësues të opozitës tashmë janë gjobitur dhe ata e pranojnë se mund të përballen me akuza të mëtejshme penale.

“Shumë njerëz janë të shqetësuar për sigurinë tonë. Por dikush duhet të bëjë diçka”, thotë Dmitry Baltrukov, përfaqësues i Qarkut Smolny.

Peticioni ka nxitur gjithashtu shoqërinë civile të Shën Peterburgut të sfidojë në mënyrë të hapur qeverinë.

Në këtë lokal të vogël në Shën Petersburg, poetë të rinj mblidhen për të lexuar poezitë e tyre kritike për luftën e presidentit Putin në Ukrainë. Ata besojnë se ka ardhur koha të shprehin mendimet e tyre.

“Guximi i intelektualëve për të kundërshtuar luftën u jep njerëzve shpresë, u jep njerëzve motivim dhe forcë për të vazhduar përpjekjet kundër luftës pasi ata e kuptojnë se nuk janë të vetëm”, thotë Artur Yamaletdinov, poet dhe organizator i recitimit të poezive.

“Shumica e njerëzve edhe sot e kësaj dite qëndrojnë të heshtur. Por ndoshta kjo po ndryshon, sepse ne po shohim lajmet. Por do të duhet kohë”, thotë poeti Yury Zavorotniy.

Ekziston frika se këto veprime, sado të vogla qofshin, mund të çojnë në arrestime.

“Frika prek këdo, është një reagim normal. Vetëm idiotët dhe (udhëheqësi i opozitës ruse) Alexey Navalny nuk kanë frikë. Unë nuk jam Navalny dhe nuk jam idiot, kështu që po, kam frikë”, thotë poeti Dzhamil Nilov.

Sulmi i Putinit ndaj Ukrainës ka përmbysur sigurinë globale dhe ka zhytur Rusinë në paqëndrueshmëri politike dhe sociale. Është e vështirë të parashikohen pasojat afatgjata të luftës në Ukrainë.

Miliona të rinj rusë, një brez i tërë, përballen me një të ardhme shumë të pasigurt.


Send this to a friend