VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Bisedime Biden-Erdogan pas akuzave për autoritet absolut në Turqi

By | January 23, 2016
blank

Komentet

blank

Gjukanoviç: Kemi sulm nga nacionalizmat e fuqive të mëdha mbi sistemin shtetëror të Ballkanit Perëndimor

“Autorët e këtyre nacionalizmave mendojnë se ata thjesht kanë kaluar një kohë të keqe dhe tani po përpiqen të bëjnë atë që nuk arritën ta bëjnë në fillim të viteve 1990”, tha Gjukanoviç

Rusmin Radic   |15.10.2021
Budvë

Në Ballkanin Perëndimor, tema kryesore ka ndryshuar në gjashtë muajt e fundit, kështu që historia e integrimit evropian ka të bëjë kryesisht me stabilitetin sot, tha presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç në Forumin 2BS, i cili po mbahet në Budvë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjukanoviç paralajmëroi se edhe sot “ne kemi një sulm të nacionalizmave të fuqive të mëdha mbi sistemin shtetëror të Ballkanit Perëndimor”.

“Së pari, ky stabilitet u kërcënua në Mal të Zi. Brukseli pohoi se reformat e ngadalta ishin përgjegjëse. Ne pretenduam se zvarritja e zgjerimit shkaktoi ndryshim të fokusit”, tha Gjukanoviç.

Ai vuri në dukje se ka një shenjë barazie midis integrimeve evropiane dhe euroatlantike. “Nuk ka pasur politikë zgjerimi vitet e fundit dhe është logjike që çështja e stabilitetit të ketë qenë në axhendë”, tha Gjukanoviç.

Siç tha ai, atje ku nuk ishin mjaftueshëm të pranishëm Bashkimi Evropian dhe NATO, vendet e treta zunë vendin e tyre. Sipas Gjukanoviçit, ajo shfaqje i dha krahë nacionalizmit, i cili ra në gjumë për pak kohë pas Marrëveshjes së Dejtonit, por që nuk u zhduk kurrë.

“Autorët e këtyre nacionalizmave mendojnë se ata thjesht kishin një kohë të keqe dhe tani po përpiqen të bëjnë atë që nuk arritën të bënin në fillim të viteve 1990. Sot, për fat të keq, ne e kemi atë problem”, theksoi presidenti malazez.

Gjukanoviç beson se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk kanë kapacitetet e tyre për të siguruar stabilitetin e rajonit, por që mund të forcohet me integrim.

“Ne nuk kemi nevojë të na hapet para kohe dera e BE-së, por problemi është kur ju merrni mesazhe shumë të pakta nga adresat e partnerëve, të cilat interpretohen më saktë si një mjegullim serioz i perspektivës evropiane”, theksoi Gjukanoviç.

Duke komentuar mesazhet nga rajoni, ai tha se “nacionalizmi impotent i Boris Tadiçit është zëvendësuar nga nacionalizmi agresiv i Aleksandar Vuçiç”.

“Ideja është e njëjtë. Tadiç bëri të njëjtën gjë që bëri Vuçiç, duke shkatërruar sovranitetin e vendeve fqinje, duke u nisur nga premisa e rreme se të drejtat e serbëve janë të rrezikuara. Tadiç bëri të njëjtën gjë, duke bërë thashetheme të tmerrshme për Malin e Zi”, tha Gjukanoviç.

Ai vuri në dukje se po bëhet një punë hibride kundër Evropës Perëndimore.

“Mali i Zi thërret dhe paralajmëron – Rusia nuk është e interesuar për Malin e Zi, aq sa është e interesuar të shkatërrojë sistemet e vlerave evropiane”, tha Gjukanoviç.

Ai shtoi se në fuqi është abuzimi i kishës si një instrument i nacionalizmit serbomadh, i cili, siç tha ai, minon sovranitetin e shteteve fqinje.

Forumi i këtij viti 2BS mblodhi së bashku shumë burra shteti rajonalë dhe ndërkombëtarë, politikanë dhe ekspertë të sigurisë. Tema kryesore e forumit është Ballkani Perëndimor si dhe perspektiva e Aleancës së NATO-s.

blank

Vuçiq takohet me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe zyrtarë të tjerë të lartë serbë gjatë takimit me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, në Rashkë të Serbisë. 13 tetor 2021.

 

RFE/RL

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka nisur një takim në Rashkë të Serbisë me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës.

Takimi po mbahet në kazermën lokale dhe të pranishëm janë zyrtarë të partisë kryesore të serbëve në Kosovë, Lista Serbe, por edhe përfaqësues të ushtrisë së Serbisë.

Ky takim mbahet pas një aksioni të zhvilluar nga Policia dhe Dogana e Kosovës kundër kontrabandës, që u zhvillua edhe në komunat në veri të Kosovës. Aksioni policor u kundërshtua nga serbët lokalë, të cilët protestuan dhe ngritën bllokada në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan.

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq tha se nëse diçka e tillë ndodh edhe një herë, do të ketë një rezistencë të përgjithshme të popullit serb.

“Nëse diçka e tillë ndodhë herën tjetër, ne do të bëjmë rezistencë të përgjithshme. Çfarë do të thotë kjo dhe sido që e kuptoni ju, president. Ne do të mbrohemi me gjithçka që kemi në dispozicion”, tha Rakiqi në takim.

Vuçiq u tha të pranishmëve se nëse është e nevojshme ai do të qëndrojë gjithë natën në Rashkë dhe shtoi se ai dëshiron që të dëgjojë mendimet e të gjithë të ftuarve.

“Ne do t’i zgjidhim të gjitha keqkuptimet”, tha Vuçiq, duke iu drejtuar të mbledhurve.

“Unë nuk do të flas për atë se sa ishim në vitin 1961 dhe se si ramë nga 27 në 11 për qind. Unë nuk do të kaloj nëpër zgjidhje të këqija nga viti 19999, heshtje në pogrom në 2004, ose në 2008, kur Kosova, kur Prishtina shpalli pavarësinë”, tha Vuçiq.

Siç tha, ai e dinë se çfarë mendojnë njerëzit e zakonshëm.

“Tetë vjet po kërkojmë të drejtat tona dhe po shohim se cilat janë rezultatet. Kështu që unë e kuptoj pakënaqësinë. Tani na ka mbetur vetëm mosbindja civile dhe largimi nga të gjitha institucioneve të Kosovës”, tha një nga përfaqësuesit e serbëve, i pranishëm, në takim.

Përveç Vuçiqit, në takim marrin pjesë edhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, ai i Mbrojtjes, Nebojsha Stafanoviq si dhe drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq.

Në këtë takim po marrin pjesë edhe qytetarë serbë nga Kosova, të cilët paraqitën problemet e tyre, kërkuan mbrojtje nga shteti i Serbisë dhe përdorën shprehje fyese kundrejt shqiptarëve.

Në takim, disa qytetarë nuk ishin të kënaqur me reagimin e Serbisë dhe zyrtarëve të saj dhe e ndërprenë tubimin. Vuçiq kërkoi nga të pranishmit në këtë takim të qetësohen pasi ata filluan të akuzojnë njëri-tjetrin.

blank

Kroaci, shënohet 30-vjetori i bombardimit të ndërtesës së qeverisë nga agresioni serbomadh millosheviçian

Zagreb

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç vendosi kurorë lulesh në ndërtesën e qeverisë në përkujtim të datës kur 30 vjet më parë avionët e atëhershëm të Armatës Popullore të Jugosllavisë sulmuan selinë e qeverisë kroate, raporton Anadolu Agency (AA).

I shoqëruar nga disa ministra dhe zyrtarë, Plenkoviç vendosi kurorë para pllakës përkujtimore në vendin e quajtur “Banski Dvori”, ku ndodhet selia e Qeverisë së Republikës së Kroacisë, me rastin e shënimit të 30-vjetorit të bombardimit të selisë së qeverisë.

Pas vendosjes së kurorës, Plenkoviç vuri në dukje se sulmi në “Banski Dvori” ndodhi “në kulmin e sulmeve të agresionit serbomadh millosheviçian mbi Kroacinë”.

“Ato ishin momente fatale për lirinë e Kroacisë, për gjithçka që kemi sot dhe pas saj, pra natën nga 7 në 8, Parlamenti Kroat solli vendimin përfundimtar për pavarësinë e Republikës së Kroacisë. Ne kujtojmë atë moment me krenari të madhe dhe me një mesazh të rëndësishëm për të informuar brezat e rinj për ngjarjet kryesore kur lindi Kroacia bashkëkohore dhe moderne”, tha Plenkoviç.

Rreth orës 15:00 të 7 tetorit të vitit 1991, në kohën e goditjes me raketa të selisë së qeverisë, në ndërtesë ndodhej presidenti kroat Franjo Tugjman, kryetari i Presidencës së Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, Stipe Mesiç dhe kryeministri jugosllav Ante Markoviç si dhe të tjerë.

Gjatë goditjes me raketa në të cilën u hodhën gjashtë raketa një person humbi jetën ndërsa disa persona u plagosën.

blank

Mitsotakis kundër vetos bullgare: Po mban peng Shkupin dhe Ballkanin

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis deklaroi se nuk pajtohet me veton e vendosur nga Bullgaria ndaj të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE. Mitsotakis e bëri të qartë qëndrimin e tij se pranimi i Ballkanit në Bashkimin Europian, duhet të përshpejtohet.

“Sigurisht, Ballkani Perëndimor nuk mund të mungojë në diskutimin tonë. Me këtë në mendje do të shkojmë në samitin e Lubjanës. Ne u pajtuam që procesi i pranimit në Ballkanin Perëndimor duhet të përshpejtohet në mënyrë që të parandalohet kthimi i rajonit në një vatër problemesh të reja.

Gadishulli Ballkanik është europian; prandaj dhe e ardhmja e tij mund të shihet vetëm përmes Europës, thuhet në një deklaratë të zyrës së kryeministrit grek.

Kur ishte në opozitë, partia Demokracia e Re e Mitsotakis votoi kundër marrëveshjes se Prespes për ndryshimin e emrit e cila i hapi rrugën Shkupit për t’u bashkuar me BE.

Megjithatë, pas marrjes së pushteti ai bëri një kthesë të fortë dhe e mbështeti plotësisht perspektivën europiane të shteti fqinj. /tch

blank

Vuçiç: Millosheviç nuk është fajtor për vrasjen e vendit

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç e ka ‘zhveshur’ nga faji ish-shefin e tij, Sllobodan Millosheviç, i cili njihej ndryshe si kasapi i Ballkanit.

Gazeta Ekspress shkruan se Vuçiç fajëson Millosheviç vetëm se nuk pati mundësi që të llogarisë mirë situatën në atë kohë, pasi sipas tij tani ata po paguajnë çmimin e veprimeve të Millosheviç.

Më tej Vuçiç ka shtuar se Millosheviç nuk e ka pasur të lehtë dhe se nuk është fajtor për vrasjen e vendit, duke shtuar se ai luftoi për Kosovën.

“Nuk ishte e lehtë për Millosheviçin. Ai i bëri të gjitha llojet e gabimeve, por nuk është fajtor për vrasjen e vendit, janë ata që e bënë këtë. Por ai është fajtor që nuk ishte në gjendje të llogariste dhe të shihte mirë, kështu që ne paguajmë çmimin. Pastaj erdhi një grup i papërgjegjshëm. Millosheviçi të paktën kishte emocione dhe luftoi për Kosovën”, tha Vuçiç.

Ai e përmendi edhe vendimin e Gjykatës së Apelit në Kosovë e cila e ka konfirmuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës, sipas të cilit deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Lista Serbe, Ivan Todosijeviç është dënuar me dy vjet burgim nën akuzat për nxitje të urrejtjes, përçarjes ose mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik, pasi e quajti trillim masakrën e Reçakut.

“U prezantua një shkelje verbale, e cila mbështetet nga vende të caktuara perëndimore. Ata shkelën brutalisht marrëveshjen e Brukselit. Duhej të ishin dy serbë në Kolegjin e Apelit dhe nuk kishte gjyqtarë serbë. Në këtë mënyrë, ju nuk mund ta jepni një aktgjykim”, tha Vuçiç.

blank

Vuçiç: Besoj se nuk jemi larg zgjidhjes së problemit me Kosovën

Beograd – Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, deklaroi se Serbia është plotësisht e përkushtuar në zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani, të cilat janë të sponsorizuara nga Bashkimi Evropian.

Ai falënderoi presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, për qëndrimin e saj mbi krizën në veri të Kosovës dhe për gjithçka, për të cilën ajo paraqiti një “qasje të mjaftueshme të balancuar”.

“Faleminderit për fjalët tuaja të arsyeshme. Citoj, ju thatë: “Është me rëndësi kyçe të zvogëlohet tensioni dhe t’i kthehet dialogut,” tha Vuçiq në Donji Medjurovo, sipas RTK.

Sipas tij, ajo është më shumë se kushdo tjetër e gatshme të shprehë një pozicion objektiv mbi zhvillimet politike në Evropë dhe botë.

Vuçiq tha se shpreson që të arrihet një marrëveshje midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Ne kurrë nuk i kushtëzojmë bisedimet, dialogun dhe nën kujdesin e BE -së është për ne diçka që është themelore dhe për të cilën ne jemi të përkushtuar,” tha Vuçiq.

Ai tha se nuk mund të flasë hollësisht për negociatat që u zhvilluan dje në Bruksel me palën kosovare në Bruksel.

“Unë dua të besoj se ne nuk jemi larg zgjidhjes së problemit aktual dhe shpresoj se do të jemi në gjendje të shmangim problemet e mundshme në të ardhmen, gjë që është e rëndësishme,” tha ai.

Vuçiq paralajmëroi se çdo lloj destabilizimi ka një efekt të keq në të gjithë rajonin.

“Çdo lloj problemi bën një problem të madh për të gjithë ne në tërheqjen e investimeve dhe gjithçka tjetër. Ne nuk do të jemi anëtarë të BE -së derisa t’i zgjidhim plotësisht marrëdhëniet tona me Prishtinën,” tha Vuçiq.

blank

Kandiq: Vuçiq e Brnabiq i intimidojnë serbët në Kosovë me gënjeshtra në baza ditore

Drejtoresha e Fondit për të Drejtën Humanitare në Beograd, Natasha Kandiq thotë se politikanët serbë, përfshirë presidentin Vuçiq, kryeministren Brnabiq, ministrat dhe deputetët e partisë së presidentit aktual i intimidojnë serbët e Kosovës në baza ditore me gënjeshtra, raporton Gazeta Express.

Kandiq e ka quajtur të pavërtetë deklaratën e deputetit të Partisë Progresive Serbe të Aleksander Vucicit, Nebojsa Bakarec se presidenti i Serbisë u ka mundësuar serbëve në Kosovë të mbijtetojnë në vatrat e tyre shekullore.

“E pavërtetë: presidenti i Serbisë u ka mundësuar serbëve në Kosovë të mbijetojnë në vatrat e tyre shekullore thotë Nebojsa Bakarec, një deputet i SNS. E vërteta: Presidenti i Serbisë, kryeministrja, ministrat, deputetët dhe liderët e rinj të SNS-it intimidojnë serbët në Kosovë në baza ditore me luftë, masakra, barrikada dhe gënjeshtra”, ka shkruar Kandiq.

blank

Reporteri i N1: Ushtria serbe është tërhequr nga afërsia e kufirit me Kosovën, është kthyer në Rashkë

Reporteri i televizonit serb N1 raporton se ushtria serbe që gjendej në afërsi të Jarinjes në Rudnicë është tërhequr nga aty dhe janë vendosur në Rashkë.

Sipas informacioneve të N1, as dje ushtria serbe nuk ka qenë e pranishme në afërsi të kufirit me Kosovën dhe sipas tyre ushtria është tërhequr në kazermën në Rashkë, transmeton Gazeta Express.

Këtë mëngjes, helikopteri i KFOR-it ka fluturuar mbi Jarinje, teksa policia e Kosovës e bën ndërrimin në ora 12:00.

Ndërkaq, Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar se ka pasur dy takime të ndara me kryenegociatorët Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq.

blank

Vuçiq falendëron barrikaduesit serbë në Jarinje dhe Bërnjak

President serb Aleksander Vuçiq ka falenderuar barrikaduesit serbë që po qëndrojnë tash e nëntë ditë në Jarinje e Bërnjak.

Vuçiq në Tv Pink tha se Serbia është me protestuesit në dy pikat kufitare, transmeton Gazeta Express.

“Për gjithçka që kemi, për progresin që kemi bërë e kemi bërë sepse kemi luftuar, sepse kemi shfaqur që ne kemi fuqi të mjaftueshme, energji të mjaftueshme, dituri dhe besim në vetvete. Faleminderit njerëzve në këto ditë të vështira, faleminderit njerëzve tanë në Jarinje dhe Bernjak, Serbia është me ju”, ka thënë ai.

blank

VIDEO- Televizioni shtetëror i Serbisë: Ushtria vetëm 2 km larg kufirit me Kosovën, në radhë 4 automjete të blinduara

SERBI

Televizioni shtetëror serb, RTS lajmëron se ushtria e vendit të saj është vetëm 2 km larg kufirit me Kosovën.

Katër automjete të blinduar të tipit “Lazar” dhe “Milos” si dhe një sërë ushtarësh serbë janë pozicionuar përgjatë rrugës që të çon për Jarinje.

Në javën e dytë pas reciprocitetit të targave, askush nga palët nuk po tërhiqet. Serbët e Veriut kanë bllokuar dy autostrada kurse Policia e Kosovës nuk tërhiqet.

blank

Komiteti i Helsinkit në Beograd promovon librin e Rita Augestad

Voal.ch – “Momente të vetë-vendosjes: koncepti i vetë-vendosjes dhe ideja e lirisë në diskursin ndërkombëtar të shekullit 20 dhe 21”.

Ky është titulli i librit të Rita Augestad, bashkëshortes së Kryeminstrit të Kosovës, Albin Kurtit, i sapo përkthyer në gjuhën serbe dhe i promovuar në Beograd nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut,

që ishte edhe promovuesi dhe organizatori konferencës mbi thelbin e brendisë të librit që është koncepti i vetë-vendosjes të popujve.

Në këtë konfrencë mori pjesë ikona serbe e të drejtave të njeriut zonja Sonja Biserko, kishte të ftuar nga bota akademike serbë, nga BiH dhe Kosova.

Ishte e pranishme përmes platformës Zoom edhe vetë autorja e librit Rita Augestad, zonja e kryeministrit të Kosovës,

e cila u shprehu falenderime organizatorëve për përkthimin e librit dhe promovimin e tij si dhe për diskutimin e një teme,

që për mendjet e nxehta tingëllon provokim, por që është e drejta më legjitime e popujve, ajo e vetë-vendosjes.

“Kjo tezë shqyrton sesi koncepti i ‘vetëvendosjes’ është shfaqur në diskursin ndërkombëtar të nivelit të lartë në momentet kryesore në shekujt 20 dhe 21. Gjuha ekzakte e ‘vetëvendosjes’ u ndërkombëtarizua në 1918 nga Woodrow Wilson në kontekstin politik të Luftës së Parë Botërore, dhe në reagim ndaj referencave të mëparshme të Leninit për konceptin, të cilin ai e kishte zhvilluar midis 1903 dhe 1917”, shkruhet në abstraktin e librit të Rita Augestad, autores të librit.

voal.ch uron zonjën Rita Augestad dhe zonjën Biserko, pasi Komiteti i Helsinkit në Beograd lidhet me emrin e saj, për përkthimin dhe promovimin e librit.

Mediat në Beograd kanë reaguar me zemërim të madh, ndërsa zonja Birseko që është edhe presidente e Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut sipas Danas ka thënë: Libri nuk ka asnjë lidhje me ngjarjet aktuale në Kosovë.”

Sipas Danas, promovimi i librit “Idetë e Lirisë dhe Vetëvendosjes” nga Rita Augestad Knudsen, gruaja e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, provokoi zemërimin e mediave të regjimit në Beograd. Ata e lidhin konferencën “E Drejta për Vetëvendosje”, e organizuar nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, në të cilën autorja mori pjesë me një lidhje video, me ngjarjet aktuale në veri të Kosovës. Ata e quajnë ngjarjen një skandal. Ndërsa Sonja Biserko, presidente e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, i tha Danas se regjimi dhe mediat e tij tani kanë nevojë për armiq që përshtaten në këtë kontekst në veri të Kosovës, dhe se autorja nuk e përmendi situatën aktuale  nëpërfshirjen e saj./EB

blank

Gjukanoviq: Ballkani, sërish arenë e përplasjeve gjeopolitike

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq flet gjatë takimit të Asamblesë së 76 -të të OKB -së më 23 shtator 2021 në Nju Jork.

RFE/RL

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka thënë se Ballkani vazhdon të jetë një rajon i konfrontimit të interesave dhe qëllimeve strategjike të aktorëve të ndryshëm ndërkombëtarë.

Ai këto komente i bëri në fjalimin para Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, e cila po i zhvillon punimet në Nju Jork të SHBA-së.

“Edhe sot e kësaj ditë ekzistojnë sfidat dhe kërcënimet ndaj demokracisë shumetnike në Ballkan. Ballkani Perëndimor është përsëri arenë e interesave gjeopolitike, pasojat e të cilave janë ngadalësimi i integrimit të shoqërive të Ballkanit Perëndimor në mjedisin e tyre natyror evropian”, shtoi presidenti malazez.

Gjukanoviq tha se Mali i Zi paralajmëron për rrezikun e përtërirë të destabilizimit të Ballkanit Perëndimor dhe ngushtimin e hapësirës të perspektivës së tij evropiane.

Më herët, një raport i ri i Qendrës për Studimin e Demokracisë me bazë në Bullgari thotë se në vendet ku ka pasur hyrje të kapitalit kinez është vërejtur ndikim negativ në mjedis dhe cilësinë e qeverisjes.

Pjesa më e madhe e ndikimit të Pekinit është fokusuar në Hungari, Çeki dhe Ballkanin Perëndimor, kryesisht në Bosnje e Hercegovinë dhe Serbi.

Sipas raportit, vendet që kanë pësuar më së shumti në rënien e standardeve të qeverisjes dhe rritjen e nivelit të borxhit janë Bosnje dhe Hercegovina, Hungaria, Mali i Zi dhe Serbia.

Një projekt për ndërtimin e autostradës në vlerë prej 1 miliard dollarësh në Mal të Zi u vendos në qendër të debatit për ndikimin kinez në Evropë.

Mali i Zi pati njoftuar se nuk do të ishte në gjendje të paguante borxhin e tij ndaj Bankës Export-Import të Kinës.

Përveç çështjes së borgjit ky projekt u kritikua edhe për koston që kishte.

Përfundimisht, Podgorica mori ndihmë borxhi nga një sërë institucionesh amerikane dhe evropiane për të ndihmuar në stabilizimin e financave të saj dhe për të përmbushur pagesat e huasë.

Edhe ndikimi rus konsiderohet nga vendet perëndimore si shumë problematik në Ballkanin Perëndimor.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend