VOAL

VOAL

Berat Buzhala birit të Enver Hoxhës: Je pleh njeri, babai yt një prej kafshëve më të egra

January 1, 2017
blank
25 Comments
 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Ma pleh se Buzhalla nuk ka në krejt shqitarrinë. Mbylle more flliqan

 • author avatar
  deni 6 years ago Reply

  C`pune ke me shqiptaret ti berat Ti sje shqiptar

  • author avatar
   dopami 6 years ago Reply

   mire ja the!
   edhe pse ka te drejte…

 • author avatar
  Arsim 6 years ago Reply

  Poshtë ka rënë katundi. Kur macja ikën, minjtë hedhin valle. Babai i Beratit,pse jo edhe ky,ka qenë bashkëpunëtor i UDB-ës për të vazhduar edhe sot…..

 • author avatar
  Labi 6 years ago Reply

  Si more Berat e justifikon Milloshevicin ? Harram buka e Kosoves

 • author avatar
  Samedin 6 years ago Reply

  Hahaha lexone
  “Baba yt, Ilir, ka qenë njëra prej kafshëve më të egra të truallit europian përgjatë shekullit të 20-të.

  Enver Hoxha ka jetu ne shekullin 19 jo 20
  Shume gabime po bani o gazetar shekulli 19 po ashtu shenohet XIX dhe XX

  • author avatar
   bardh 6 years ago Reply

   kur ka jetuar Enver krimineli?!!!!

  • author avatar
   bardh 6 years ago Reply

   hahha eshte edhe komenti yt

 • author avatar
  Gjin Musa 6 years ago Reply

  Ti BUZHALA me ndeje rehat tek shpia e jote more plehe,plehit,po ti je i degjeneruar
  totalishte,po c’fare burri je ti qe merreshe me te vdekure,merru me Buzhalet tuaje qe ke per rrethe.
  Servil i ndyre.

 • author avatar
  Ustahi 6 years ago Reply

  Kur flet dikish diqka më shum ka rëndesi se kush flet se qfar flet …buzhala pyyfffff
  Ibir kujt se hajhajhaj

 • author avatar
  arben 6 years ago Reply

  10 100 1000 Buzhala duhet me pas . Buzhala ka shum te drejte por po me vjen keq qe paska fol me nje ton kaq te bute! Sa per siperkomentuesit ata sdin asgje per krimet e qoftlargut diktator

 • author avatar
  Gashi Gurit 5 years ago Reply

  Te marresh persiper te mbrosh kriminelin eshte njesoj si te marresh tahret me hithe. Argumentet pse eshte kriminel jane pafund, por mungojne akoma levizjet dhe grumbullimi i argumenteve per denimon e krimeve e te bashkepunetoteve te tij, te cilet drejtperdrejt dhe me pasardhesit e tyre dhe injorantet qe i pasojne vazhdojne ende te bejne dem. Berati si Shqiptar dhe djal me integritet ka dhene prova, sa per UDB e OZN, Enveri ka mbajtur pushtetin nepermjet tyre. Berati te reagoj pasi njerezit i besojne per menyren e trajtimit te Kosoves e kosovarve ne Shqiperin e Enverit dhe fatin e atyre qe kane guxuar te ngrene dore kunder vllaznim – bashkimit. Berati ka gjith te drejten e botes te reagoje. Me habit fakti qe kosovaret shajne Marash Ivanajn, Ernest Koliqin qe bene sado pak per arsimin ne Kosove, harrojne Brigadat shqiptare ne kosove, harrojne Kryezinjte, Shaban Polluzhen, Aziz Zhelivoden, Bedri Pejanin, Halim Spahine, Rifat Berishen e te tjere pa fund dhe mbi te gjitha Tivarin si kryevepra e Enverit ndaj Kosoves e kosovareve. Dikush shqetesohet se moren fund praktikat: “Trepca punon, Beogradi lulzon dhe Kosova lufton, Enverizmi dhe Enveristet fitojn e mbreterojne”. Enveristet e akuzojn Beratin se esht kunder bashkimit, sic kan akuzu dikur Fishten duke i nxjerr jasht kontestit. Berati don bashkim e shkrirje por gjithcka gjys per gjys. Kjo nuk u pelqen ne Shqipnin zyrtare qe perdor do kriminela, injorant kryesisht katundar. Elita e re Kosovare nuk pranon e nuk mund te lejojne me Kosoven e kosovaret si mish per qen. Ndaj polemizoni por mos ofendoni se po zbuloni vehten cdo dite dhe po afron dita qe tju vije marre nga vetja. Do ju lutesha te me gjeni nje rast analog me pasardhesit e Stalinit, Hitlerit, causheskut apo cilitdo diktator qe te jene faktor si keta te Enverit. Liria dhe respekti meritohen, popujt marrin ate qe kerkojne.

  • author avatar
   Malko 5 years ago Reply

   Ke shume te drejte PKSH e krijuan jugosllavet. Ata vune ne kry te Partise e me vone ne Krye te shtetit Enverin. Ne vite e para vrau gjithe intelektualet.e patriotet.. Me vone vrau gjithe komandanteteLuftes Clirimtare
   Nuk la as nje pre tyre te gialle
   Enveri nuk ka qene vetem por bashke me Nexhmijen dhe Ramizin

 • author avatar
  Gjin 5 years ago Reply

  Berati, e ka perserit nje te then ma heret per ate bishen e eger me nje emer Monstrum. Asgje te re ska then pos qe ju ka kunderu klyshit te monstrumit. Dhe ky njejt si une bejm qudi se si mundet pa u ndeshkue ky klysh monstrumi te flas e nuk ndeshkohet te pakten nga ata qe kan psu : kanuni ende ska pushue se funksionuari ne shqipni esht ma i fort se ligji.

 • author avatar
  Gjin 5 years ago Reply

  Mallku qofshi te gjith ju qe e mbeshtetni kafshen e eger me emerin enver hoxha dhe familje e tij monstrume.

 • author avatar
  Marian 5 years ago Reply

  Berat Buzhla je njish je i pa pam
  O zot qa ka hek populli shkodres.
  Ba me e pa une Ilirin me mbet ne dor ai paliaqo i degjenerum.

 • author avatar
  Dashamir 5 years ago Reply

  Enver Hoxha ishte ai qe ishte. Ky Buzhala me emrin Berat kush është?!!! Disa thonë është spiun i UDB. Në qoftë se eshte zotësi ë tijë. Berati i vogël me veshë sa të gomarit e ka të pa mundur të bëjnë ndonjë dëm sepse të vetmen forcë që ka është të shaj dhe të mallkoj. Kufiri i forcës së tijë është sa distanca në mes të ë të dy veshëve të tije. Dhe kaq. Enver Hoxha ka qënë një kriminel që në mënyrën më të pa meshirshme i ka shtypur ata shtypesit ë shqiptarve. Ata që e kan lënë shqipërinë në prapambetjen me të tmerrshme ndryshe nga çdo komb tjetër i Europës. Enveri ka krye krime mbi bajraktar dhe bejlerë të mbetur dhuratë që nga koha e osmalliive . Duke ua shkëputur nga thonjtë masën e madhe re popullit që i kishin lënë ata në një gjendje të pa pershkrueshme. Nga koha e majmunit e deri 1945 shqipëria arriti në vetëm 900000 banor. Nga 1945 deri 1985 4 milon banor. Dhe e dini pse ? Vetëm se Enveri i vrau ata që e kishin lënë shqipërinë pa shkolla dhe spitale. Dhe si krminel që ishte Enveri ua mori pasurinë atyre dhe ndërtoj shkolla dhe spitale për popullin. Ndertoj njezet qytete nga themelet aty ku nuk kishin qen kurr. Dhe vdiq ne shtrat nga qe kishte bere krime. Tani Buzhala mallkon. E dini pse jo se i qan zemra për krimet që ka kryer Enveri. Berati nga mëngjesi në darkë mallkon çdo njeri të besimit musliman. Ai nuk ka asgjë më komunizmin atë e tmerron çdo shqiptar që është i fesë muslimane i bën alergji jo në lëkurën e ti të zgjebosur por në shpirtin e tijë katran. O vetja ime!!! Sa poshtë ke rënë që u more me atë rriqen të vogël që quhet Buzhal. Mos bej me gabime si ky!

 • author avatar
  Anonymous 5 years ago Reply

  O Berat por ti je krejt berbat ti gjitha te keqijat i ke ne vehtevehten tende ore qenef shpijun hale xheriz e krejt te keqijat per ty o mut qelbesire

 • author avatar
  Edmond 5 years ago Reply

  Njeri ketu ngaterron shekujt, merret me ment pastaj clogjike ka per komente.

 • author avatar
  demokrati 5 years ago Reply

  E kote te merresh me komente e aq me keq me komentusit me duket kohe e humun .duke pas parasysh qelimin e gazetarit ne vlerat e komentit te intervistes se te birit te diktatorit. vete fjala diktator tregon kuptimin e saj pa dasht ti shtojme apo ti ulim forcen duke e mbrojtur apo duke share diktatorin.Personi qe flitet ishte nji person publik ku sejcili mundet me shpreh mendimet e sidomos kur jane ne vlerat profesjonale .Askush nuk ka te drejt te ofendoje mendimet e tjetrit mbi te gjtha kur flitet x nji diktator apo figure drejtuse dominuse te nji pushteti ku kishte ndarje klasash me te burgosur dhe te pushkatuar politik .Edhe x ta mbrojtur diktatorin eshte ne te drejten e sejcilit sepse behet fjale qe jemi ne sistemin e te se drejtes ku ne diktature ishte e mohuar Ktu ashte dallimi interesat jan tjeter dikush i humbi dikush ben pjese ne simpatin dikush ne injorancen.Po te ishte i favorshem ai sistem askush nuk e largonte po ja qe debatet dhe kontradiksjonet nuk mungojne te shoqeruar me ofendime.Privilegjet ne pushtet jan shum te embla sa ato kthehen ne nostalgji shume te bezdishme pa marr parasysh vuajtjet e nji populli qe ka kalue.Po ja niveli i shoqerise shqiptare ky eshte.

 • author avatar
  Agush 5 years ago Reply

  Teme shume e rendesishme per te diskutuar,por turp nuk keni ju si gazetar.kosova ka mijra gra e femije te vrare e te shqyer,nga serbi,dhe berati merret me historine e kaluar te shqiperise ,gje qe sot e dine me mire edhe femijet,mos doni thjesht te fusni percarje ,per nje histori te kaluar,qe zoteria juaj nuk e vuajti,mos valle shani ne emer te bishave qe shqyenin femije e gra ne kosove,mos valle jeni gazetar psikopat,ju keni nje pune kaq te rendesishme per zbardhjen e gjithe barbarizmave serbe ,qe ti nxirrni te gjitha neper gazeta e tv,ti shikoje bota ,dite per dite,pa u lodhur ,vetem kete pune patriotike te benit ,do ishit I nderuar nga gjithe bota,po ty te bluan tjeter merak,si te futesh vella vrasjen grindjet ,te pelqen te vesh shqiptaret ne sherr,aty ku nuk ka shkak,se ti nuk punon per kosoven as per kombin tone,por per armiqte tane!Per enverin mbase ke te drejte ,sipas trurit qe ke ,se aty vetem balte keni brenda kokes,por edhe bufi e di qe enveri,pavarsisht vuajtjeve dhe dhimjeve,o truthare,beri ate qe sot kemi shtet te vogel por krenare,dhe nje kosove me garanci per jeten normale ,te pakten sa ishte titua.se edhe te donte nuk e merrte dot ,se as stalini nuk donte,me se da merte me llafe si flet zotrote,apo me njerez si surrati yt ,qe punonin mbas shpine,sic vazhdojne edhe sot shume delenxhinje e tradhetare,qe shiten per zorre tek I ligu,ju skeni bese shqiptari,ju jeni viktime e trurit te prishur per figura teatrale,gazetar qe nuk njeh histori qe nuk njeh shqiperi,shkruaj per masakrat serbe ajo eshte pune patriotike ,dhe jo me brockulla percarse ne popullin tend se ato pak rendesi kane tani,atehere ku ishe zoteri te na ndihmoje me mendjen tende pjellore,apo do ishe me spiun e intrigat me I lig nga disa qe kane qeverisur shqiperine pas90 es.shume zhurme per asgje ,as I gjalle nuk I afrohesh dot enverit te vdekur se je thjesht I ndyre e I kalbur para tij!

 • author avatar
  Andon 5 years ago Reply

  Berat Buzhala një këlysh i UDB nuk ka të drejtë të shaj figurat shqipëtare pa e njohur fare Enver Hoxhën i hedhë balt figurës tijë si çdo udhëheqës tjetër Enveri ka pasur gabimet e tijë por nuk duhet që të harrojmë edhe të mirat e tijë figurës Enverit i hedhin baltë vetëm armiqët e shqipërisë nder ta hynë edhe Berat Buzhala

 • author avatar
  S.N. 5 years ago Reply

  Deri me sot nuk kam pare e degjuar gazetar me injorant se ky,gazetar qe nuk di te flasim shqip, me llogjike kriminelin dhe epshe çnjerezore.Ky majmun me fytyre njeriu qe kopjon armiqte e shqiperise tone te dashur, te Ben te vjelle kur e degjon, dhe ta urresh.
  Per mua eshte nje pis milet dhe i lutem mediave te mos e qasin me ne dere.Me mllefin e injorantit ai tregon sekujt I lepin kembet,Po te beshty tpuuu faqe zi.

 • author avatar
  Kolgjini 5 years ago Reply

  Shumë e saktë !!! Anmiku ma i madh të kombit tonë,, Enver Hoxha,

 • author avatar
  hasan 5 years ago Reply

  Berat Buzhala çdo gjë e bënë në emer të Serbisë për të përçar shqipëtarët për të mos u matë me problemet që ka Kosova me Serbine por të hap probleme te kota Kosovë Shqipëri. Turp për gjithe ata që nuk e kuptojnë Buzhalën që ngjanë si kafsh para historike!

Komentet

blank

Përparimi i Ukrainës vazhdon

Ushtria e Kievit rimerr territore të mëdha të pushtuara nga Moska, por Kremlini siguron se do t’i rimarrë ato. Nga kritikat e mediave ruse ndaj drejtuesve të tyre ushtarakë

 

VOAL- Qeveria në Kiev pretendoi disa fitore të reja ushtarake mbi ushtrinë ruse në juglindje të vendit të mërkurën, ndërsa Kremlini tha se donte të rifitonte terrenin e humbur në rajonet ukrainase që pretendon se janë aneksuar, pavarësisht nga një varg i gjatë humbjesh.

Guvernatori ukrainas i rajonit të Luhanskut, deri tani nën kontrollin pothuajse total të Rusisë, ka pretenduar një përparim të vërtetë. “Tani është zyrtare. Çlirimi i rajonit të Luhanskut ka filluar. Disa lokacione tashmë janë çliruar nga pushtimi i ushtrisë ruse”, tha Serhiy Hayday për Telegram, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Të martën Ukraina kishte pretenduar tashmë një përparim në veri të rajonit jugor të Khersonit, ndërsa pothuajse i gjithë rajoni i Kharkiv (më në veri-lindje) tani duket nën kontrollin e Ukrainës; kjo i hap rrugën Oblastit të Luhanskut, një bastion i separatistëve që janë vendosur nga Moska që nga viti 2014.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov garantoi se territoret e aneksuara do të mbeten ruse “përgjithmonë” dhe se Moska do të rifitojë terrenin e humbur brenda një muaji. Këto zona “do të rimerren”, siguroi Peskov gjatë konferencës së tij të përditshme.

Të martën ushtria ruse kishte njohur tërheqjet e saj, duke publikuar harta të territoreve që ajo kontrollon në të cilat shihet se Moska ka hequr dorë nga një pjesë e tërë e rajonit jugor të Khersonit, duke braktisur gjithashtu pothuajse të gjithë bregun lindor të lumit Oskil, zona e fundit e rajonit të Kharkiv, të cilën ai e kontrollonte ende. Megjithatë, një zyrtar i autoriteteve pushtuese siguroi se tërheqja ruse në jug ishte “taktike dhe e përkohshme”.

Gazetarët rusë të luftës kritikojnë udhëheqësit ushtarakë

Në lindje, tërheqja nga Kharkiv i lejoi forcat ukrainase të çonin luftimet më tej në lindje, drejt rajonit të Luhanskut dhe në veçanti drejt qytetit të Svatove. Nëse autoritetet e Moskës nuk kanë raportuar as më të voglën e humbjeve, korrespondentët rusë të luftës pranë Kremlinit këmbëngulin në të vërtetën e tyre.

Shumë komentues që mbështesin Vladimir Putin kanë kritikuar hapur liderët ushtarakë: “Kjo është e vërtetë. Nuk do të ketë asnjë lajm të mirë në të ardhmen e afërt. As nga pala Kherson, as tani nga pala Luhansk,” komentoi nga Svatove në kanalin e tij Telegram Alexandr Kots, reporter i gazetës Komsomolskaya Pravda. rsi-eb

blank

Regjistrim për të dëshmuar se kush është shumicë në Luginë

Bekim Bislimi

Pas dy dekadash do të mund të dihet zyrtarisht për numrin e shqiptarëve të regjistruar në Serbi.

Procesi i regjistrimit të popullsisë në këtë vend ka nisur më 1 tetor dhe do të përfundojë më 31 të këtij muaji.

Shqiptarët e kanë bojkotuar regjistrimin e vitit 2011, për shkak të, siç është thënë atëbotë, obligimeve të paplotësuara të shtetit serb ndaj tyre dhe kushteve diskriminuese.

Por, kësaj radhe, përfaqësuesit politikë të shqiptarëve, që jetojnë kryesisht në pjesën jugore të Serbisë, u kanë bërë thirrje atyre që të regjistrohen.

Mehmeti, edhe pse ka mbi 20 vjet që jeton në Prishtinë, planifikon të shkojë dhe të regjistrohet në Siarinë të Komunës së Medvegjës, aty edhe ku ka lindur.

“Jemi shtatë [anëtarë për t’u regjistruar], sepse fëmijët që kanë lindur këtu [në Prishtinë] nuk mund t’i regjistroj”, thotë ai.

Të vetmin shqetësim ai e ka për procedurat teknike.

“Ata [personat kompetentë për regjistrim] dalin shtëpi më shtëpi. Se në cilën ditë dalin, këtë nuk e di askush. Kjo është keq, sepse nëse nuk qëllon askush në shtëpi, ata na shlyejnë…”, shprehet Mehmeti, identiteti i plotë i të cilit është i njohur për redaksinë e REL-it.

Ai, po ashtu, thotë se ka informacione që adresa e tij në Siarinë është pasivizuar dhe druan se kjo mund t’i paraqesë problem në regjistrim.

Zyrtarët, megjithatë, sigurojnë se nuk ka pengesa të tilla.

Shaip Kamberi, deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, thotë se të drejtën për regjistrim e kanë të gjithë qytetarët që jetojnë në Serbi, si dhe ata që kanë lindur atje, por që tashmë jetojnë në Kosovë ose në diasporë.

“Mjafton numri personal dhe nuk kanë nevojë të vijnë vetë [të gjithë]. Do të ishte e dëshirueshme, por ata që nuk kanë mundësi të vijnë, mund të regjistrohen përmes një familjari. Shënimet i jep një familjar, i cili deklarohet se në emër të asaj familjeje, e merr përgjegjësinë për t’i dhënë shënimet e sakta”, thotë Kamberi, duke shpjeguar procedurat e regjistrimit.

Sipas tij, as pasivizimi i adresave nuk është problem, sepse “pasivizimi nuk do të thotë shlyerje nga nënshtetësia”.

“Ai qytetar, të cilit i është pasivizuar një adresë, ka gjithmonë mundësi ligjore që të hapë një adresë tjetër”, thotë Kamberi.

Ngjashëm shpjegon për Radion Evropa e Lirë edhe Ragmi Mustafi, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi.

“Regjistruesi e ka për obligim që ta regjistrojë tri herë shtëpinë dhe më pas ta lërë numrin e tij të telefonit për t’u kontaktuar, për ta caktuar terminin se kur mund ta bëjë regjistrimin. Përndryshe, vetëm një anëtar i familjes mund t’ia kumtojë regjistruesit të gjitha të dhënat për anëtarët [e tjerë] të familjes”, thotë Mustafi.

Sipas Ligjit për regjistrim në Serbi, qytetarët me vendbanim ose vendqëndrim atje, si dhe të huajt me vendbanim të përhershëm në Serbi janë të detyruar të marrin pjesë në regjistrim dhe të japin përgjigje të sakta dhe të plota për të gjitha pyetjet.

Refuzimi për ta bërë këtë, si dhe ofrimi i të dhënave jo të plota dhe të pasakta bartin përgjegjësi penale dhe gjobë prej 20.000 dinarësh (170 euro) deri në 50.000 dinarë (425 euro).

Regjistrimi pas dy dekadash

Shqiptarët në Serbi jetojnë kryesisht në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc – komuna të njohura bashkërisht si Lugina e Preshevës.

Për herë të fundit, ata kanë marrë pjesë në regjistrimin e vitit 2002, i cili është zhvilluar nën monitorimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Shifrat e atij procesi kanë treguar se në Serbi kanë qenë të regjistruar mbi 7.4 milionë qytetarë.

Në Luginën e Preshevës, sipas regjistrimit të 2002-ës, kanë qenë 88.966 qytetarë të regjistruar, prej tyre 57.737 shqiptarë, apo 65 për qind.

Ndarazi në komuna, Presheva ka pasur shumicë shqiptare 90%, Bujanoci 55% dhe Medvegja 26%.

Gati dhjetë vjet më vonë, në regjistrimin e vitit 2011, shqiptarët nuk kanë marrë pjesë, duke u thirrur në disa arsye: moslejimin e regjistrimit të shqiptarëve që kanë lindur në Serbi, por që jetojnë në diasporë, dhe shtypjen e formularëve të regjistrimit vetëm në gjuhën serbe, përkatësisht alfabetin cirilik.

Numri aktual i shqiptarëve në Luginën e Preshevës nuk është i qartë.

Kamberi thotë se politikanët serbë, në vazhdimësi, “kanë kontestuar shifrat e regjistrimit, të cilat kanë treguar se popullata shqiptare është shumicë në komunat Preshevë dhe Bujanoc”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për Radio-Televizionin e Serbisë në korrik të vitit 2020 se “në Medvegjë jetojnë realisht 300 shqiptarë, e jo 4.000 siç keni gënjyer me dekada”.

Në bazë të një vlerësimi të OSBE-së, të bërë në vitin 2015, në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë janë rreth 60.000 banorë shqiptarë të regjistruar.

Prej tyre, sipas organizatave joqeveritare dhe subjekteve politike nga Lugina e Preshevës, rreth 20.000 kanë migruar në Kosovë për arsye të ndryshme.

Për procesin e sivjetmë të regjistrimit, përfaqësuesit politikë të Luginës thonë se autoritetet kanë siguruar kushte optimale për pjesëmarrjen e të gjithë qytetarëve.

Sipas tyre, janë siguruar edhe regjistrues shqiptarë, por edhe fletëregjistrime të përkthyera në gjuhën shqipe.

Pse është i rëndësishëm regjistrimi i shqiptarëve?

Për disa arsye, thotë Kamberi për Radion Evropa e Lirë.

“Tash e kemi një mundësi që ta rikonfirmojmë atë që ne e kemi zgjedhur edhe si moto: ‘të dëshmojmë se Lugina e Preshevës është shqiptare’. Jo se këtu jetojnë vetëm shqiptarët, por se, thjesht, ka shumicë shqiptare”.

“Ky është një parim, përmes të cilit, ne do të synojmë në dhjetëvjetëshin e ardhshëm që të përfitojmë në integrimin adekuat të shqiptarëve, të strukturës së popullsisë, në strukturat e organeve shtetërore dhe të institucioneve publike, ku ne akoma nuk jemi të integruar dhe integrimin tonë po e mohon Serbia”, thotë Kamberi.

Ai është deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, që ka dalë nga zgjedhjet e sivjetme parlamentare në këtë vend.

Mustafi vlerëson se me pjesëmarrjen e shqiptarëve në procesin e regjistrimit të popullsisë, mund të krijohen parakushte për të luftuar, sipas tij, diskriminimin.

“Me regjistrim përgjigjemi kundër diskriminimit strukturor që po u ndodh shqiptarëve, kundër pasivizimit të adresave, kundër gjithë shtypjes që po e përballojmë. Nga regjistrimi i popullsisë, përkatësisht regjistrimi i shqiptarëve, sigurisht që do të lindin edhe nevojat për të drejta kolektive, që nënkuptojnë më shumë shërbime, më shumë institucione dhe më shumë kujdes ndaj shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë”, thotë Mustafi.

Shqiptarët në Luginë ankohen, tash e sa kohë, për pasivizim të adresave të tyre, mosrespektim të të drejtave nga pushteti qendror dhe mungesë investimesh në rajonet ku jetojnë.

Sipas Ligjit për vendbanim dhe vendqëndrim në Serbi, “pasivizimi i adresës është tregues në evidencën e organit kompetent se shtetasi nuk jeton në adresën e vendbanimit të përhershëm ose të përkohshëm të regjistruar”.

Beogradi zyrtar, në përgjithësi, nuk e ka komentuar çështjen e pasivizimit të adresave.

REL i është drejtuar në disa raste më herët Ministrisë së Brendshme të Serbisë për këtë çështje, por nuk ka marrë përgjigje.

Si është duke shkuar regjistrimi?

Sipas Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, në Komunën e Preshevës procesin e regjistrimit po e kryejnë 73 regjistrues, në Bujanoc 83 regjistrues dhe në Medvegjë 24 regjistrues.

Në Preshevë dhe Bujanoc, shumica e regjistruesve janë shqiptarë, ndërsa në Medvegjë janë vetëm 3 regjistrues me përkatësi etnike shqiptare.

Kamberi thotë se prej se ka nisur procesi i regjistrimit në këto tri komuna, problemi i vetëm është shfaqur në Medvegjë, ku në vendbanimet shqiptare janë dërguar regjistrues serbë.

Por, sipas tij, vërejtja i është dërguar Entit Statistikor të Serbisë, përmes OSBE-së, dhe pritet që brenda ditësh në ato fshatra të dërgohen regjistruesit shqiptarë.

Regjistrimi, i cili realizohet nga Enti i Statistikave Republikane i Serbisë, mbledh të dhëna për popullsinë, moshën, gjininë, strukturën arsimore dhe martesore, aktivitetin ekonomik, strukturën e amvisërive dhe familjeve, si dhe fondin e banimit.

Mbledhjen e të dhënave nga qytetarët e bëjnë drejtpërdrejt regjistruesit, të cilëve u kërkohet të mbajnë dokument identifikimi dhe ta tregojnë atë përpara se të hyjnë në një familje.

Rezultatet preliminare të regjistrimit do të publikohen brenda 30 ditëve pas përfundimit të regjistrimit, ndërsa rezultatet përfundimtare do të dalin pjesë-pjesë, duke filluar nga marsi ose prilli i vitit të ardhshëm.

Regjistrimi i popullsisë në Serbi ka qenë i paraparë të bëhet në vitin 2021, por është shtyrë për këtë vit, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

blank

I janë qepur ‘stuhisë në status’ të Evi Kokalarit, si mjalti pas gishtit- Nga Alfred Lela

Fakti që i janë qepur ‘stuhisë në status’ të Evi Kokalarit, si mjalti pas gishtit, dëshmon edhe më qartë tipologjinë socio-politike të mbështetësve të L. Bashës: një grusht burrash e grash, që bëjnë asgjë, por vazhdimisht thonë gjithçka.
Dëshmon se nuk punojnë, por presin. Presin që amerikanët të shmangin Berishën.

Kur e shohin që nuk u realizohet kjo zjarrmi e xhanit, presin që ai të këpusë qafën nga jeta; kur e shohin në shëndet të mirë e nalt-e-poshtë Shqipërisë, zemërohen dhe presin diçka tjetër. Çfarëdoqoftë.

Punë nuk bëjnë, ide nuk kanë, mbështetjen- ku thërret kijameti. Kështu që presin Godonë e pushtetit, të shfaqet për ta kurorëzuar të tyrin ‘man-in-waiting’ mu në majë të Shqipërisë. Sikur Shqipëria të jetë marrë ndonjëherë pa sakrificë. As Princi Wilhelm Wied, që e shoqëronin të gjithë topat e Europës nuk e mori dot.

Kështuqë, gëzojuni Evit, si adamër të vegjël apple-it të Jobs-it, por e kam një këshillë: bëni ndonjë punë ndërkohë që prisni një deus ex machina për liderin dhe veten.

Zonja e zotërinj, sa prisni që të papunët t’ju zgjidhin punët: LABOREMUS!

blank

SHBA, ndihmë të re ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën

VOA/Marrë nga Reuters

Presidenti amerikan Joe Biden i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy të martën në një bisedë telefonike se Uashingtoni do t’i japë Kievit 625 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake, përfshirë sistemet e raketave HIMARS, tha Shtëpia e Bardhë.

Edhe nënpresidentja Kamala Harris ishte e pranishme në telefonatë, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë. Presidenti Biden nënvizoi se Uashingtoni nuk do ta njohë kurrë aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, sipas deklaratës.

Zoti Biden “u zotua të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme, ndërsa ajo mbron veten nga agresioni,” thuhet në deklaratë.

Paketa e re e ndihmës është e para që nga aneksimi i shpallur nga Rusia i katër rajoneve të Ukrainës.

Departamenti i Shtetit tha në një njoftim se paketa përfshin katër sisteme HIMARS dhe raketa të lidhura me to, 32 Howitzer me 75,000 fishekë, 200 automjete rezistente ndaj minave dhe mina Claymore.

Prodhuar nga kompania Lockheed Martin Corp LMT.N, saktësia e sistemeve HIMARS dhe rrezja më e gjatë e veprimit të tyre, i kanë dhënë mundësi Kievit të ngushtojë avantazhin e artilerisë së Rusisë.

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ?Shpërthen Evi Kokalari: Turp të të vijë Sali Berisha!

Evi Kokalari, një nga mbështetëset më të forta të Sali Berishës, ka shpërthyer në kritika ndaj tij.

Prej ditësh ajo ka denoncuar manipulime në procesin e zgjedhjes së kreut të ri të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, ndërsa sot ka reaguar pas takimit që kreu i PD-së Sali Berisha pati me kreun e sapozgjedhur të FRPD =, Besart Xhaferri.

Me thirrjen “Trup të të vijë Sali Berisha!” – Evi Kokalari nisi reagimin e saj në Facebook.

Kokalari e akuzon Berishën se, sot ka legjitimuar gënjeshtrën. Ajo i tregon kreut të PD-së turpin dhe shkon edhe më tej duke shkruar se e ka merituar Lulzim Bashën.

“Turp të të vijë Sali Berisha!!

Ka një muaj që na ka rënë goja duke të thënë që po bëhen manipulime.

Kam tre muaj që të thashë që Kelliçi vodhi votat dhe përgjigjja jote ishte “eh sé 11 vota janë”

Grigels Muçollari ma ka thënë copë që këta të kryesisë donin njeriun e vet si kryetar dhe me ndihmën tende ia dolën.

Sot ti legjitimove gënjeshtrën. E paske merituar Lulzim Bashën i dashur zotëri!!!

Dhe boll u tallët me Primaret. Ju nuk keni konceptin bazë të konservatorizmit. Dhe vazhdoni me EPP.

Shumë nga ne do e kishin për turp në këtë pikë që PD-ja të hiqej si konservatore.

Tashti bëni sikur do luftoni Edi Ramën.

Ju jeni të gjithë të mbaruar!!”, shkruan Kokalari

 

 

 

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ? Kostandin Pula u skualifikua se ishte 31 vjeç, Xhaferri u zgjodh kryetar 32 vjeç e 7 muaj!

 

 

Kostandin Pula, ish kandidat për kryeatar të FRPD në Kurbin, ka folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku ka zbuluar se ai u përjashtua nga gara për shkak se ishte 31 vjeç, ndërkohë që Besart Xhaferri është zgjedhur kryetar i FRPD, ditën e djeshme, duke qenë 32.7 vjeç.

“Jam një nga njerëzit afër forumit. Para 6-7 vitesh kandidova vetë për kryetar të forumit në Kurbin. Jam hequr nga gara 12 orë para, me vendim kryesie, sepse isha 31 vjeç.

Formalisht mu tha se ishin tre vajza në garë dhe unë. Unë isha më i madhi. Më thanë po të largojmë për shkak të moshës.

Procesi zgjedhor edhe atëherë edhe ky proces ka qenë me komandim dhe urdhër nga lart. Jam dëshmitar personalisht. Belindi do të manipulojë, e kam thënë përpara.

E njoh shumë mirë forumin rinor edhe nga brenda dhe kam ndejtur shumë afër forumit rinor. Në Kurbin kam bërë 1 mijë anëtarësime. Unë kam parë me sytë e mi që kanë futur dorën. Më përjashtuan nga gara se isha 31 vjeç.  Jam larguar me vendim të kryesisë së FRPD. E ka organizuar kryesia garën në atë kohë”, deklaroi Pula.

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ? Enton Abilekaj: Besart Xhaferri nuk duhet të kandidonte fare për kryetar të FRPD, për shkak të moshës!

 

Besart Xhaferri dhe Enton Abilekaj

Në Forumin Rinor të Partisë Demokratike janë zhvilluar zgjedhje për kryetarin, ku fitues është shpallur Besart Xhaferri, mes polemikave të shumta dhe akuzave për manipulim të procesit.

I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Enton Abilekaj deklaroi se zgjedhjet duhet të përshëndeten, por tha se Xhaferri nuk duhet të kishte kandiduar sepse do të kalojë moshën 35 vjeç pa e mbyllur mandatin.

“Në këtë vend ku nuk ka votime fare, të bëhet proces zgjedhor, më një anëtar një votë dhe të ketë garë, duhet përshëndetur. Ishte shembull funksionaliteti demokratik. Pati garë.

Alesia Balliu kishte dalë në fotografi me fituesin, e kishte uruar. Mariglen Doçi linte të kuptonte që votat e tij ishin të drejta dhe të tjerat jo. Barbara Doda kishte problemin… Ajo që është e qartë është kjo, ne e dinim, që rezultati ky do të ishte. Besarti do të fitonte, ai ishte favoriti.

Por ajo që dëgjova këtu, më bëri përshtypje. Statuti e ka që ti mund të bëhesh kandidat edhe nëse të mbaron mosha pas disa vitesh dhe 1/3 e moshës mbetet jashtë.

Në këtë kontekst, nëse Xhaferri është 32.5 vjeç, ai nuk duhet të regjistrohej fare si kandidat”, deklaroi Abilekaj.

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ?”Kë gënjeni ju, budallenj na dini?”/ Kokalari përplaset me Sekretarin e FRPD për zgjedhjen e kryetarit

 

Evi Kokalari dhe Grigels Muçollari

Evi Kokalari është përplasur me Sekretarin e Përgjithshëm të FRPD, Grigels Muçollari, për zgjedhjen e Besart Xhaferrit si kreu i këtij forumi.

Kokalari thotë se procesi u manipulua dhe se Xhaferri ka qenë i paracaktuar si fitues dhe i ndihmuar nga Belind Këlliçi.

Pjesë nga debati: 

Evi Kokalari: Ti po më tregon se Xhaferri ka marrë 5200 vota dhe këta të gjithë bashkë 4 mijë vota. Si ka mundësi? E dini që Besart Xhaferri në këshill kombëtar nuk ka fituar por ka marrë 150 vota. E ka futur Belind Këllici.

Grigels Mucollari: Është përtej kompetencave të mia. Të gjithë kandidatët kanë arritur fitoret e tyre në zona të caktuara. Ka patur degë të caktuara që ka fituar Xhaferri dhe ky është rezultati final.

Evi Kokalari: Pse gënjen? Malësia e Madhe nuk ka patur kuti votimi fare. Kur kanë vajtur në Shkodër nuk kanë gjetur as emrat. Njerëz të PD nga Shkodra, ka thënë që është bërë bloodshed (gjakderdhje). Kë gënjeni ju? Ju dukemi budallenj?

Grigels Muçollari: Të mos ofendojmë njëri tjetrin.

Evi Kokalari: Ti e di si jam ndjerë unë nga ky proces.

Grigels Muçollari: Informacionet që ju vijnë, ju vijnë të pasakta. Nuk mendoj se po gënjeni, por mos mu referoni në këtë formë. Për Shkodrën, qarkullon audio përgjim ku diskutohet për manipulim, por doli që audiopërgjimin e bën vëzhguesi i një kandidati. Procesi mund të ketë patur probleme, por duhet të më mirëkuptoni sepse procesi ka qenë komplet i bërë nga FRPD.

Evi Kokalari: Ju keni bërë bloodshed! (gjakderdhje).

Grigels Muçollari: Nuk kam patur asnjë ankesë zyrtare nga vëzhguesit e kandidatëve. Nuk kanë bërë asnjë ankesë. Problematika ka patur…

Evi Kokalari: Grigels, çfarë është lidhja jote me Xhaferrin?

Grigels Muçollari: E kam njohur pasi u bë sekretar i marrëdhënieve me jashtë.

Evi Kokalari: Kush e bëri sekretar?

Grigels Muçollari: Belind Këlliçi, kryetari.

Evi Kokalari: Ju keni futur të gjithë shokët e Xhaferrit në kryesi!

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ? Neritan Sejamini gozhdon Sekretarin e FRPD Grigels Muçollarin, i nxjerr të gjitha shkeljet statutore

“Nuk keni bërë zgjedhje, ju ka kaluar mosha!”

 

Neritan Sejamini dhe Grigels Muçollari

Pas zgjedhjeve në Forumin Rinor të Partisë Demokratike, ka patur shumë akuza për manipulim dhe paracaktim të fituesit.

Në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, është diskutuar rreth këtij procesi dhe aktivitetit të FRPD.

Neritan Sejamini ka debatuar me Sekretarin e Përgjithshëm të këtij forumi, Grigels Muçollari, duke i renditur atij shkeljet e shumta që kanë ndodhur në FRPD.

Debati: 

Neritan Sejamini: Thatë që kryetari i komisionit zgjedhor është mbi 35 vjeç. Ju vetë jeni 37 vjeç. Ju me statut e keni të ndaluar të jeni anëtar i forumit. Nëse nuk je anëtar mund të jesh Sekretar i Përgjithshëm? Pra duket se zgjedhjet i kanë bërë njerëz që nuk kanë lidhje me forumin. Ju keni shkelur statutin dhe çdo vendim i juaji është nul. Pse ushtroni detyrën në kundërshtim me statutit?

Grigels Muçollari: Në praktikat tona si forum dhe organizatave rinore, Sekretari i Përgjithshëm, pavarësisht se mund të kalojë moshën, është përgjegjës derisa të zgjidhet sekretari i ri. Zgjidhet kryetari para se të zgjidhet niveli poshtë.

Neritan Sejamini: Statuti thotë që anëtar mund të jesh nga 15-35 vjeç. Kur ju keni mbushur 35 vjeç përse nuk keni dhënë dorëheqjen?

Grigels Muçollari: Statuti parashikon që e drejta për të kandiduar për Sekretar i Përgjithshëm, është 2/3. Të jep të drejtën ta ushtrosh mandatin.

Neritan Sejamini: Përse nuk keni bërë zgjedhje në forum sepse ju kanë kaluar me 2-3 vjet mandati? Këta kanë krijuar standart që mund të rrish edhe 40 vjeç në forum. Të gjithë të drejtat e tua si udhëheqës i forumit, burojnë nga qenia anëtar i forumit. Kur ti nuk je anëtar, çdo e drejtë tjetër e jotja ka rënë. Si të bëhem unë anëtër i forumit të grave…

Grigels Muçollari: Për sa kohë më lejohet të kandidoj duke plotësuar 2/3 e mandatit, më lejohet ta përfundoj mandatin.

Neritan Sejamini: Të gjithë privilegjet burojnë nga qenia anëtar i forumit. A mund të jesh anëtar i forumit 35 vjeç? Ti po thua që mund të kandidosh 32 vjeç. Unë po them, që kur mbush 35 vjeç, ti ke vijuar të mbash mandatin pa qenë anëtar i forumit. Pse nuk keni bërë zgjedhje ju kur mbaroi mandati?

Grigels Muçollari: Në dhjetor 2019 mbaroi mandati i Këlliçit. Pas mbarimit të mandatit, në një diskutim me kryetarin e partisë, për proces zgjedhor, është menduar e udhës të bëhet në moment tjetër se ishte pandemia. Pas pandemia ishte procesi zgjedhor në Shqipëri. E kemi shkelur statutin? Edhe mund ta kemi shkelur. Por pandemia…

Neritan Sejamini: Ju nuk keni bërë asnjëherë zgjedhje që kur është zgjedhur Belind Këlliçi.

Grigels Muçollari: Si t’ja bënim ne pandemisë?!/TPZ.AL

blank

Nesër protesta e pedagogëve- Elbasani dhe Shkodra i bashkohen Tiranës, Korça e dyzuar!

Do të zhvillohet nesër në orën 11:00 protesta e pedagogëve përballë Universitetit Politeknik të Tiranës.

Nga ana e saj Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë ka bërë me dije se do të mbështesë protestën e paralajmëruar, ndërsa bën thirrje që pedagogët të bëhen bashkë dhe të qëndrojnë larg interesave politike të ditës.

Kreu i Sindikatës në Shkodër Peter Saraçi në një intervistë për ‘News 24’, tha se pedagogët kanë kërkuar rritje të pagave.

blank

 

“Nëse kërkesat nuk plotësohen atëherë do të vazhdojmë të ndjekim pikat e tjera”, tha Peter Saraçi.

blank

 

Gjithashtu pedagogë të Universitetit Aleksandër Xhuvani do t’i bashkohen protestës që do të zhvillohet ditën e nesërme.

blank

 

Gazetar Fatmir Popja tha se pritet të ketë pjesëmarrje masive e punonjësve të këtij universiteti duke shtuar se drejtuesit e Sindikatës në Elbasan i kanë bërë të qartë politikës të qëndrojnë larg protestës dhe të plotësojnë kërkesat e paraqitura.

blank

 

Po ashtu edhe pedagogët e qytetit të Korçës kanë organizuar një mbledhje, dhe nga një komunikim me pedagogët gazetarja Lorena Kodra tha se disa prej tyre kanë konfirmuar pjesëmarrjen, ndërsa disa të tjerë kanë shtuar se nuk do t’i bashkohen protestës pasi kanë frikë se me rritjen e pagave do të shkurtohen mësuesit.

blank

 

Ndërkohë janë rreth 70 % e pedagogëve në Korçë që kanë njoftuar se do të marrin pjesë në protestë.

blank

 

Deklarata:

blank

 

Përshëndetje të nderuar Kolegë!

Siç jeni informuar dhe nga mediat për ecurinë e bisedimeve me Ministren e Arsimit dhe Sportit, dhe për mosdakordësinë për çështjen e vlerësimit të pedagogut me një pagë dinjitoze, Sindikata ka vendosur vijimin e veprimeve sindikale deri në realizimin e kërkesave tona minimaliste. Në këtë kontekst, ju dërgojmë informacionin (një pjesë attachment) me sqarimet si mëposhtë:

-Thirrjen per protestën e radhës të Stafit Akademik, Ndihmës Akademik dhe Administrativ të Institucioneve të Arsimit të Lartë Publik, që do të mbahet të Mërkurën, më datë 05 tetor 2022, ora 11.00, para Korpusit Qendror të Universitetit Politeknik të Tiranës.

-Një Skedë me shtesat e kërkuara nga Sindikata, sipas kategorive për stafin akademik dhe ndihmës akademik e administrativ. Shtesa është llogaritur mbi pagën neto mesatare të secilës kategori, të ndara në shtesa e parë me 30% dhe shtesa e dytë me 20%. Aty do të shikoni se profesorati e stafi ndihmës edhe pas kësaj rritje të propozuar nuk i arrin pagat e Universiteteve të Kosovës. Pra, nuk po kërkojmë “qiqra ne hell”. Ndaj do të qëndrojmë fort në këtë kërkesë, se nga eksperienca, për 20 vite kështu rrinë.

Peticioni i Sindikatës së Punonjësve të Universiteteve:

Le të bëhemi këtë herë të gjithë bashkë në emër të misionit tonë akademik. Të gjithë profesorët që dëshirojnë që studentët nesër të vazhdojnë misionin e tyre, sot duhet të bëhen bashkë për ta bërë këtë profesion misionar të mirëpaguar.

Le të jemi të gjithë bashkë në këtë protestë për dinjitetin tonë dhe larg interesave politike të ditës.

Ata që nuk patën mundësi të ishin prezent në protestën e 15 shtatorit do të kenë mundësinë që të shprehin solidarizimin me pjesëmarrjen në protestën e radhës të 5 tetorit, ora 11.00, para UPT.

Pagat e punonjësve te universiteteve sipas kërkesës së Sindikatës:

Vetëm të bashkuar do ia dalim të vemë në vend dinjitetin tonë dhe synimin tonë për një arsim të lartë publik cilësor.

3.U bëhet thirrje drejtuesve të IAL-ve publike, të çdo niveli, të qëndrojnë në lartësinë e detyrës/funksionit të tyre akademik, duke mos penguar apo intimiduar pjesëmarrjen në këtë protestë të stafit.

– Në vëmendjen tonë është mbrojtja e të drejtave të çdo pjesëmarrësi në protestë. Në anën tonë kemi vetëm të drejtën dhe ligjin. Sipas nenin 197, pika 4, të Kodit të Punës “Ndalohet çdo veprim që përfshin shtrëngim, cënim ose diskriminim ndaj punëmarrësve për shkak të pjesëmarrjes apo jo në grevë”.

 1. Ju informojmë se kemi përgatitur informimin e Ambasadave të BE dhe shteteve anëtare, në veçanti Gjermanisë, Italisë, Austrisë, Francës e Hollandës, SHBA dhe Britanisë së Madhe, si sponsorizueset kryesore të zhvillimit demokratik të vendit, por dhe të Universiteteve me programet e tyre të vazhdueshme. Procesi i Necociatave të Anëtarësimit, sidomos kapitulli i 25 dhe 26 që kanë të bëjnë me shkencën dhe kërkimin si dhe arsimin dhe kulturën, duhet të shërbejë për një tërheqje vëmendje ndaj qeverive shqiptare për keqfinancim të arsimit të lartë në vend.
 2. Ndërkohë, do të vijojë nënshkrimi i Peticionit.

(BalkanWeb)

blank

Eksperti i IT: Kosova në sulm të vazhdueshëm kibernetik nga IP-të e Serbisë dhe Shqipërisë

Eksperti i IT, Hekuran Doli, komentoi nga Prishtina për emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv sulmet kibernetike në Shqipëri dhe në Kosovë.

Doli u shpreh se kanë zbuluar se kanë pasur sulme dhe nga një server shumë i rëndësishëm i AKSHI-t në Shqipëri, dhe ky sulm vijon ende.

Eksperti tha se nga 3 shtatori dhe deri sot janë dërguar sulme të vazhdueshme nga Serbia dhe Shqipëria drejt Kosovës. Sipas ekspertit, serveri i AKSHI-t nga shkon sulmi në Kosovë, është shumë i rëndësishëm dhe përmban të dhëna edhe më të rëndësishme se këto që kanë dalë.

“Hakerat kanë përdorur kompjutera të infektuar në të gjithë botën për të sulmuar. I kanë shfrytëzuar të sulmojnë rrjetin e Kosovës. Në listë IP të adresave të sulmuesve, i ka prirë e para Serbia, Kosova e dyta dhe Shqipëria e treta.

Në listë e IP adresave të Shqipërisë, ka qenë një server shumë i rëndësishëm brenda rrjetit të AKSHI-t dhe për çudi ky server vijon e na sulmon, të jetë i bindur ndaj urdhrave të sulmuesit që po sulmon Kosovën.

Server shumë i rëndësishëm, të dhënat e të cilit nuk janë publikuar ende të internet. Të dhëna të të cilit s’janë publikuar ende, të dhëna dhe më të rëdësishme se këto që kanë dalë deri tani. Serveri brenda AKSHI-t që po na godet ne, është një indikacion, ka qasje dikush i paautorizuar.

Është zbuluar më 3 shtator kur filloi sulmi, ka dërguar sasi të mëdha të të dhënave. Për çudi nuk ndalet dërgimi i këtyre të dhënave. Ideja e sulmit, kemi sulm Ddos, dërgojnë kërkesa fake për të ngarkuar rrjetin e një infrastrukture, një numër kompjuterësh janë nga Shqipëria, ka pajisje nga sutruktura e AKSHI-t.“-tha Doli.

blank

SHBA pritet të njoftojë një pako të re ndihmash ushtarake për Ukrainën

VOA/Marrë nga Reuters

Pakoja e re e ndihmës për sigurinë e administratës së Presidentit Biden për Ukrainën pritet të përfshijë sistemin HIMARS të raketave, municione, mina dhe automjete rezistente ndaj minave, i thanë agjencisë së lajmeve Reuters të hënën dy burime të informuara për paketën prej 625 milionë dollarësh.

Pakoja e re armëve, që pritet të njoftohet të martën, është ndihma e parë e këtij lloji që nga aneksimi së fundmi nga Rusia i territorit ukrainas.

Aneksimi i katër provincave ukrainase nga Rusisë pasoi referendumet për bashkim me Moskën në zonat e pushtuara të Ukrainës. Qeveritë perëndimore dhe Kievi thanë se referendumet shkelnin ligjin ndërkombëtar, u organizuan me forcë dhe nuk përfaqësojnë vullnetin e banorëve.

Pjesë e pakos së re të armëve pritet të jenë katër sisteme të raketave HIMARS, rreth 200 automjete rezistente ndaj minave, municione për artelirinë e rëndë (Howitzer) dhe mina, që mund të dërgohen në Ukrainë në ditët në vijim.

Kjo është pakoja e pare e ndihmës ushtarake për Ukrainën e vitit të ri fiskal të vitit 2023 të qeverisë së Shteteve të Bashkuara, që hyri në fuqi më 1 Tetor dhe që lejon Presidentin Joe Biden të tërheqë armë të tepërta me vlerë deri në 3.7 miliardë dollarë për transferim në Ukrainë deri në mes të dhjetorit.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara njoftuan një pako armësh prej 1.1 miliardë dollarësh për Ukrainën që përfshinte 18 sisteme raketash HIMARS, municione shoqëruese, lloje të ndryshme sistemesh kundër dronëve dhe sisteme radarësh.

Shtëpia e Bardhë refuzoi të komentonte mbi pakon e re të armëve.

Zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se paketa e armëve mund të ndryshojë në vlerë dhe përmbajtje deri në minutën e fundit.

Ky njoftim do të rriste ndihmën ushtarake amerikane në 16.8 miliardë dollarë që kur Rusia filloi sulmin kundër Ukrainës më 24 shkurt.


Send this to a friend