VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra uron shqiptarët për Ditën e Flamurit!

By | November 28, 2018

Komentet

Zvicra sot 9384 raste të reja me Covid 19 dhe 31 viktima

voal.ch – Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik sot situata epidemiologjike në Zvicër dhe Principatën e Lihtenshtajnit paraqitet si më poshtë:

Raste të konfirmuara të reja nga laboratori me Corona sot janë 9384.

Të shkruar në spital sot 287 dhe raste vdekje 31.

Testin sot e kanë bërë 35,230 vetë.

Këtë të dhëna janë në kufirin kohor 28.10.2020, 8:00 deri sot 29.10.2020, 8:00./BAG/eb

Zvicra nga vendet më të prekura në Europë me Covid 19 dhe me rregulla të buta nga qeveria federale në krahasim me shtetet fqinje

voal.ch – Gazeta zvicerane në gjuhën gjermane 20Minuten shkruan sot se qeveria federale ka vendosur masa të buta në krahasim nga fqinjët e saj.

Pavarësisht nga numri i madh i rasteve, shkruan 20 MInuten, Zvicra po vendos masa të buta krahasuar me fqinjët e saj Gjermaninë dhe Francën. Si dhe vendet e tjera të BE.

20MInuten shkruan se në Zvicër ka 660 raste me korona për çdo 100,000 banorë në 14 ditët e fundit. Zvicra renditet e 10-ta në listën e vendeve me shumë raste Covid 19 në lidhje me numrin e banorëve (shihni listën më poshtë). Në dy javët e fundit numuri i rasteve të infektuar për 100,000 është rritur 4.5 herë më shumë se në Gjermaninë fqinje, që rradhitet në vendin e 144. Franca, e cila konsiderohej prej kohësh një pikë e nxehtë e koronës, tani Zvicra e ka kaluar sepse aktualisht radhitet në vendin e 629. Por mos harrojmë se disa shtete si Vatikani apo Andorra e kanë këtë shkallë për shkak të numurit të vogël të popullësisë. Shteti i Vatikanit ka rreth 800 banorë dhe ka patur prej fillimit të pandemisë gjithësej 27 raste apo shteti i vogël i Andorrës.

Sipas listës me shumicë rastesh në raport me popullësisnë është Andora, në vend të dytë Belgjika, të tretë, Republika Ceke, të katërt Shteti i Vatikanit, të pestin Armenia, të gjashtin Luksemburgu, të shtetin Sllovenia, të tetin Hollanda, të nëntin Lihtenshteini, të shjetin Zvicra, të njëmbëdhjetin Franca, të katërmbëdhjetin Spanja, të shtatëmbëdhjetin Britania e Madhe, të njëzetë e dytë Austria, të njëzetë e katërtin Italia, të dyzetin Gjermania. Ndërkohë që Gjermania ka shpallur lockdawn të pjesshëm, Franca lockdown të plotë./eb

 

 

Eksperti federal i kontrollit të Task Force Didier Throne: “Situata në Zvicër ka dalë jashtë kontrollit”

voal.ch – “Situata doli nga kontrolli”. Eksperti federal i kontrollit të Task Force Didier Throne thotë: “Ne nuk kemi staf të mjaftueshëm për të ndjekur rastet dhe për të bërë më shumë teste”

Në Gjenevë, ata që u përpoqën të regjistroheshin të hënën për të kryer një provë për Covid-19 gjetën datën e parë në dispozicion vetëm të enjten  29 Tetor, ora 16.00. Një pritje me të vërtetë e gjatë, por nuk duket se e habit ekspertin e Task Force Didier Trono, që punon pranë Këshillit Federal. “Situata ka dalë nga kontrolli. Jo vetëm sepse nuk kemi teste të mjaftueshme ose nuk bëjmë sa duhet. Por sepse kemi shumë raste dhe nuk kemi staf të mjaftueshëm për t’i ndjekur ato. Me fjalë të tjera, Zvicra tashmë ka humbur aftësinë për të zvogëluar epideminë përmes testimit, gjurmimit, izolimit dhe karantinave “, shpjegon ai.

Si ishte e mundur të arrihej kjo?

Sa i përket testimit, kemi dy probleme. Në fund të valës së parë, Task Forca kishte paralajmëruar që në funksion të nevojave të vjeshtës, ishte e nevojshme të grumbulloheshin testet PCR gjatë verës, kur kishte pak raste. Kjo kërkonte një përpjekje të përbashkët në nivelin më të lartë me kompanitë e përfshira. Tani shohim që nëse kjo përpjekje është bërë, me një rritje minimale të aftësisë ditore të testit, e cila është afërsisht 25-30,000 njësi.

Së dyti, për të qenë në gjendje të kryeni testet, keni nevojë për stafin për të bërë mostrat, për të operuar me makineritë … Por spitaleve dhe laboratorëve privatë u mungon personeli. Nga njëra anë, njerëzit duhet të trajnohen – dhe ju do të më thoni që mund të ishte bërë gjatë katër ose pesë muajve të fundit -; nga ana tjetër, unë mendoj se nuk ishte e lehtë për të motivuar administratat për të punësuar personel për një nevojë të mundshme në tetor.

Sa serioz është fakti që njerëzit nuk janë më në gjendje të ndjekin infeksionet duke identifikuar njerëzit me virusin?

Situata nuk është e pakthyeshme. Testet e shpejta – testet anti-gjen – kanë arritur në treg të cilat identifikojnë proteinat e virusit dhe jo gjenomën e tij, të cilat më pas duhet të amplifikohen në testet PCR. Këto teste të reja janë pak më pak të ndjeshme se ato standarde, por ato nuk bëjnë gabime në diagnozë. Ato mund të jenë të dobishme për testimin e njerëzve jo në rrezik që kanë qenë simptomatik për një maksimum prej tre ose katër ditësh: ata që zakonisht kanë një ngarkesë të fortë virale mund të identifikohen me testin e shpejtë, duke kursyer një test PCR.

Por gjithashtu për të kryer testet e shpejta, keni nevojë për staf që në fakt është i pakët …

Por mjafton një trajnim më i thjeshtë dhe më i shpejtë./rsi.ch/eb

Christoph Blocher do të marrë vetëm një pjesë të pensionit të vonuar

VOAL – Christoph Blocher do të marrë vetëm një pjesë të pensionit të vonuar që ai kishte kërkuar, 13 vjet pas largimit të tij nga Këshilli Federal. Qeveria në seancën e saj sot, e mërkurë, në fakt ka vendosur të kufizojë shtyrjen e pensionit në 5 vjet.

Kjo është praktika për momentin, të cilën ish-ministri 80-vjeçar i drejtësisë nga SVP mund të përfitojë. Në të ardhmen, megjithatë, këto pagesa do të duhet të përjashtohen plotësisht, specifikon Ekzekutivi. Rregullat do të duhet të përshtaten në përputhje me rrethanat.

Më 1 korrik, qeveria fillimisht kishte vendosur për një pagesë të plotë ndaj Blocher, e barabartë me 2.7 milion franga, dhe kjo pavarësisht nga dy raporte ekspertësh që vërtetojnë (siç doli më vonë në shtyp) se kufiri 5-vjeçar duhet të zbatohet (për një shumë prej 1.1 milion). Delegacioni parlamentar i financave – mendimin e të cilit Këshilli Federal kishte kërkuar – më vonë deklaroi kundërshtimin e tij ndaj një pagese retroaktive. ats-eb

Zvicër: Rekorde të reja të infeksioneve dhe viktimave

VOAL – Masa të reja në shkallë vendi kundër koronavirusit: kjo është ajo që pritet sot nga takimi i Këshillit Federal përballë rritjes së infeksioneve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve që të mërkurën regjistruan rekorde të reja që nga fillimi i pandemisë. Në nivelin kombëtar, u njoftuan 24 vdekje dhe 149 shtrime në spital lidhur me Covid-19 dhe 8.616 infeksione të tjera të koronavirusit.

Evolucioni i situatës është i ngjashëm në të gjitha kantonet. Tiçino regjistroi një rekord të ri ditor të infeksioneve, 308, ndërsa pacientët e shtruar në spital u rritën nga 90 në 105 (nga 6 në 8 në kujdesin intensiv). Graubynden njoftuan 98 infeksione të reja dhe 5 shtrime të mëtejshme në spital. Janë 32 pacientë në spital, 6 prej tyre në kujdes intensiv.


Disa kantone i kanë paraprirë tashmë Konfederatës, duke njoftuar goditje në ditët e fundit. Në ndërkohë, spitalet vazhdojnë të riorganizojnë kujdesin për pacientët e infektuar dhe pacientët që kanë nevojë për shtrim në spital. I fundit për të njoftuar ndryshimet, të martën në mbrëmje, ishte spitali universitar Vaud ku të gjitha ndërhyrjet e planifikuara dhe jo urgjente u shtynë.

Ndërkohë, ushtria ka vendosur të pezullojë kurset e përsëritjes që nuk janë të nevojshme si pjesë e një mbështetjeje të mundshme për autoritetet civile ose për të garantuar performancën bazë të forcave të armatosura. rsi-eb

Në Zvicër edhe 16 viktima të tjera

VOAL – Ekspertët e konfederatës janë të shqetësuar për rritjen e shtrimeve në spital për shkak të valës së dytë të koronavirusit të ri: nëse kjo vazhdon, tha i deleguari për shërbimin shëndetësor, Andreas Stettbacher, shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv do të jenë ende të mjaftueshëm për 10 ditë, për 15 ditë në departamentet e tjera.

Në frontin e infektimit, pothuajse 6,000 raste të reja janë regjistruar në Zvicër në 24 orët e fundit, për një total prej mbi 127,000 që nga shkurti i kaluar. Përveç kësaj, ka edhe 16 vdekje të tjera dhe 167 shtrime në spital lidhur me Covid-19 në Konfederatë. rsi-eb

Mister Covid Daniel Koch: Kundër pandemisë Zvicrës i duhen më shumë tampone dhe më shumë disiplinë

VOAL – Menaxhimi i kësaj vale të dytë mund dhe duhet të jetë ndryshe nga e para. Një lockdown i ri nuk është më i qëndrueshëm dhe masa të tjera ekstreme, të tilla si mbylljet e shkollave, nuk janë më të nevojshme pasi ne e njohim më mirë virusin sot. Kjo shpjegohet nga ish-kreu i Divizionit të Sëmundjeve Infektive të Zyrës Federale të Shëndetit Publik, Daniel Koch, mysafir i episodit të 60 Minutave të hënën 26 tetor.

Në këtë valë të dytë, “ne nuk do të jemi më në gjendje të bëjmë atë që bëmë në pranverë, nuk do të jemi më në gjendje të mbyllim gjithçka përsëri: sigurisht që duhen masa serioze dhe të rëndësishme, por ato nuk duhet të zgjasin aq shumë”, tha ai, duke shpresuar, midis gjëra të tjera, “më shumë tamponë dhe më shumë disiplinë” nga popullata. Për këtë arsye, sipas ish-“Mister Covid”, “komunikimi i mirë” me qytetarët është i rëndësishëm, për të shpjeguar qartë rëndësinë e masave të higjienës.

Maska

Midis këtyre, Koch përmend gjithashtu përdorimin e maskës, megjithëse ai vetë, gjatë fazës së parë, rekomandoi përdorimin e saj vetëm për disa kategori më të ekspozuara. “Maska ndihmon tani si në pranverë – thekson ai – por ju duhet ta vishni atë në mënyrën e duhur. Ajo nuk është masa e vetme: distanca është gjithashtu e rëndësishme dhe mbron grupet e rrezikut. Nëse mendojmë se maska ​​është ilaçi universal, nuk është kështu”.

Gjyshërit dhe fëmijët

Një rekomandim tjetër që ai kishte diskutuar gjatë valës së parë ishte ai në lidhje me kontaktin midis gjyshërve dhe fëmijëve. Në veçanti Daniel Koch, kishte ardhur për të deklaruar se të moshuarit mund të “përqafonin” nipërit e mbesat e tyre pa frikë se do të infektoheshin. “Fëmijët e vegjël nuk janë vektorët e sëmundjes, megjithëse tani dihet më shumë. Gjyshërit mund të përqafojnë nipërit e mbesat e tyre, t’i shohin ata shkurtimisht, por ata nuk kanë pse të kalojnë shumë kohë me ta: ne duhet të mbrojmë më mirë grupet e rrezikut.”

Vendimi për mbylljen e shkollave në pranverë u mor “sepse të gjithë vendet e tjera e bënë dhe ishte një vendim i duhur në kohën e vet. Sot nuk është më e nevojshme. Ne nuk duhet të ndryshojmë të gjitha zakonet tona, ne duhet të zbatojmë masat që ne e dimë ”, përsërit ai.

A mund të shmangej vala e dytë?

“Mund të thuhet se në retrospektivë ne duhet t’i kishim bërë gjërat ndryshe në verë, mbase të bënim më shumë teste, por komploti është i padobishëm, ne duhet të shohim përpara, – shpjegon ish-i deleguari i menaxhimit të emergjencave COVID – ne e dimë se si ta sheshojmë kurbën. Ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të zvogëluar numrin e infeksioneve. Ne do të kemi testet e shpejta që vijnë dhe gjërat do të jenë më të thjeshta se në pranverë “. Më në fund, Koch thotë se është i sigurt në lidhje me mundësinë e frenimit të përhapjes së virusit dhe “kur numrat të ulen, ne do të duhet të fillojmë përsëri të gjurmojmë”./ rsi-eb

Zvicër – 37 viktima të tjera në 3 ditë

VOAL – Virusi po përparon gjithnjë e më shpejt në Zvicër: të hënën, Konfederata dha një përditësim të situatës nga e premtja. Në 72 orë, u regjistruan 37 vdekje në lidhje me Covid-19, 259 shtrime në spital dhe 17 440 infeksione. Në 72 orë u kryen 82 026 tampone me një normë pozitiviteti prej 21,6%.

Në Zvicër, një nga vendet më të prekura në Evropë në raport me numrin e banorëve, disa spitale tani kanë filluar të kenë frikë se nuk kanë shtretër të mjaftueshëm në njësitë e kujdesit intensiv për të trajtuar të gjithë pacientët e mundshëm. Nga sot (e hënë) Qendra Spitalore Romande Valais shkon në gjendje gatishmërie maksimale, me disa pacientë që transferohen në kantone të tjera, ndërsa Spitali Universitar i Gjenevës, i cili ka nevojë për staf shtesë për të përballuar krizën, nisi dje një apel për ish-punonjësit në pension dhe punëtorët me leje pa pagesë për t’u kthyer në repart. rsi-eb

Mediat: Pse Këshilli Federal i Zvicrës nuk i shpall menjëherë masat e reja kundër pandemisë?

VOAL – Një nga çështjet e adresuara këtë të dielë nga disa gazeta të shkruara dhe në internet është arsyeja pse Këshilli Federal dëshiron të presë të mërkurën për të njoftuar masat e reja për të përmbajtur koronavirusin.

Blick online thotë se arsyeja është për shkak të një ndryshimi pikëpamjesh midis këshilltarëve federalë: për shembull, Ueli Maurer do të donte të shmangte rrëshqitjen në “histerinë e koronavirusit”. SonntagsBlick shton se ka shumë të ngjarë, pas kritikave të marra në pranverë, qeveria nuk dëshiron të akuzohet për imponimin e “një diktature koronavirus”.

Ndërkohë, imazhet e festimeve të qendrës tregtare Tivoli në Spreitenbach (AG), ku një turmë njerëzish u dyndën për të përfituar nga ofertat e ndryshme, po diskutohen në rrjetet sociale. rsi-eb

Presidentja e Zvicrës Simonetta Sommaruga: Shpejt masa të reja!

voal.ch – “Këshilli Federal do të duhet të vendosë për masa të reja”, tha Simonetta Sommaruga Presidentja e Konfederatës me rastin e një vizite në Inselspital në Bern.

Prej Inselspital Simonetta Sommaruga tha, “ne shohim shumë të rëndësishme që të bashkëpunojmë së bashku për të ulur infeksionet”.

“Nëse nuk do të kishte mjaft shtretër në spitale dhe njësi të kujdesit intensiv, virusi do të bëhej i rrezikshëm. “I rrezikshme për të gjithë ne,” theksoi zonja Sommaruga.

6 634 infeksione të reja 24 orët e fundit në të gjithë Zvicrën, 10 viktima

VOAL – Janë 6 634 infeksione të reja të koronavirusit të numëruara në 24 orët e fundit në të gjithë Zvicrën. Një shifër që duhet të krahasohet me 25,061 teste të reja të kryera. Gjithashtu midis dje dhe sot ka 10 vdekje të mëtejshme të shkaktuara nga sëmundja dhe 117 shtrime të tjera në spital në të gjithë vendin. Më në fund, 17,888 njerëz janë aktualisht në izolim.

Në muajin e fundit në Zvicër, ku infeksionet totale që nga fillimi i pandemisë kanë tejkaluar 100,000, mbi 50,000 infeksione janë konfirmuar në laborator, aq sa ato të regjistruara në 6 muajt e mëparshëm. rsi-eb

Këshilltari Federal Alain Berset: Nëse nuk do të shihen rezultate, masat do të jenë më të ashpra

voal.ch – Nëse situata nuk përmirësohet në ditët në vijim, do të futen masa të mëtejshme për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit. Kështu tha sot në Bernë Këshilltari Federal Alain Berset  në një konferencë shtypi në Bern.

Qëllimi është të shmangim një lockdown – bllokim të ri, tha Berset në konferencën për shtyp. Sipas Këshilltarit Federal, është e nevojshme të presim rreth dhjetë ditë për të parë efektin e dispozitave të reja. Sidoqoftë, nëse masat e prezantuara të djelën e kaluar nga qeveria nuk japin rezultatet e dëshiruara, masat e reja mund të futen të mërkurën e ardhshme.

“Vetëm tre javë më parë ne ishim një nga vendet më të mira në Evropë dhe tani jemi një nga vendet më të trazuara. Është e vështirë të shpjegosh se çfarë çoi në këtë situatë, por nëse vazhdon me këtë ritëm pa asnjë reagim pozitiv, situata rrezikon të përkeqësohet më tej”, theksoi Berset.

Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik sot në Zvicër janë regjistruar 5256 infeksione të reja, nga ku 106 raste janë shtruar në spital, numuri i viktimave ka qenë 11 dhe test kanë bërë rreth 27 mijë vetë./EB

 


Send this to a friend