VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra sot 9384 raste të reja me Covid 19 dhe 31 viktima

By | October 29, 2020

Komentet

LAPSH-i në Zyrih kremton festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme

 

Voal.ch – Naser Ulaj, kryetari i LAPSH – Shkollës Shqipe Naim Frashëri në Zyrih uron festën e 28 Nëntorit.

Z.Ulaj ka dërguar një postim me këtë rast që po e sjellim të plotë për lexuesin:

Të dashur nxënës,

Të nderuar prindër,

Të nderuara mësuese/

Të nderuar mësues,

Te respektuar dashamirës të arsimit,

LAPSH për kantonin e Zyrihut festën e 28 Nëntorit – ditën e Pavarësisë së Shqipërisë e ka festuar çdo vit me nxënësit, prindërit, dhe mësimdhënësit.

Këtë vit, për shkak të situatës së krijuar me Pandeminë, nuk do të kemi mundësinë të festojmë të gjithë së bashku,

por ne mësimdhënësit do ta shënojmë këtë festë me aktivitete të ndryshme nëpër të gjitha pikat shkollore në kantonin e Zyrihut ku mbahet mësimi plotësues në Gjuhën shqipe.

LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut ju uron festat e lavdishme të nëntorit.

Në emër të LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut,

Naser Ulaj, kryetar

 

Në Zvicër edhe 4 312 infeksione dhe 141 vdekje të tjera


VOAL – Në Zvicër (dhe në Principatën e Lihtenshtajnit), 4 312 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit. Zyra Federale e Shëndetit Publik, në buletinin e saj të përditshëm, gjithashtu raporton për 141 vdekje shtesë në të gjithë vendin.

Shtrime të reja në spital, përsëri në 24 orët e fundit, arritën në 209. U kryen 27,266 teste dhe shkalla e pozitivitetit ishte 15,81%. Që nga fillimi i pandemisë, një total prej 318,290 infeksionesh janë regjistruar në Konfederatë dhe numri i përgjithshëm i vdekjeve është 4,250.

Aktualisht ka 32,896 njerëz në izolim dhe 38,305 të kontakteve të tyre në karantinë. rsi-eb

24 orët e fundit në Zvicër 4 509 raste infeksionesh dhe 79 vdekje


VOAL – Janë 4 509 infeksione të regjistruara në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, për një total prej 313 978 që nga fillimi i pandemisë. 79 vdekjet e reja e çojnë numrin e përgjithshëm në 4 109. Gjatë 24 orëve të fundit janë transmetuar rezultatet e 28 740 testeve, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit është 15,69%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 59 632. Rastet për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit janë 689.8.
Ka 198 shtrime në spital, një shifër që FOPH rekomandon edhe një herë të jetë i kujdesshëm duke pasur parasysh vonesat në komunikimet nga kantonet. rsi-eb

Kuvendi miraton kërkesën e PS, gati ngritja e Komisionit të Posaçëm për hetimin e raportit të Dick Marty

Kuvendi ka miratuar kërkesën e mazhorancës për ngritjen e një Komisioni të Posaçëm Hetimor, që do të hetojë raportin e Dick Marty.

Komisioni u propozua nga kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, i cili gjatë fjalës së tij në seancën e sotme plenare iu bëri thirrje krerëve të grupeve parlamentare në Kuvend që të mblidhen për të zgjedhur nëntë deputetët, që do të jenë pjesë e komisionit.

Ngritja e këtij komisioni është miratuar me 83 vota pro, ndërsa 10 deputetë kanë votuar kundër dhe 10 të tjerë kanë abstenuar.

Komisioni u propozua nga kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, i cili gjatë fjalës së tij në seancën e sotme plenare iu bëri thirrje krerëve të grupeve parlamentare në Kuvend që të mblidhen për të zgjedhur nëntë deputetët, që do të jenë pjesë e komisionit.

Ky Komision i Posaçëm do të hetojë raportin e Dick Marty, në të cilin thuhej se në Shqipëri janë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit./ATA/balkanweb.com

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton sot 4876 raste korona – 100 të vdekur

Zyra Federale e Shëndetit Publik Zvicër po njofton zhvillimet e fundit në pandeminë e koronave. Këtu janë numrat aktualë.

Numrat e rinj të BAG: 4876 raste, 257 të shtruar në spital, 30 392 teste, 16% normë pozitiviteti, 100 vdekje.

Aktualisht ka 309,469 infeksione të korona të konfirmuara laboratorike në Zvicër. (Më 25 nëntor 2020)

Numuri i vdekjeve ka arritur 4030 . (që nga 25 nëntori, 2020)

Si i përdorin zviceranët të ardhurat e tyre mujore prej 10,114 frangash ?

Familjet zvicerane shpenzojnë shumë para për strehimin dhe lëvizjen.

voal.ch – Taksat dhe kontributet e detyrueshme, akomodimi dhe transporti: këto janë zërat më të mëdhaja të shpenzimeve për zviceranët. Në një krahasim ndërkombëtar, ato dallohen veçanërisht për një pjesë të lartë të kursimeve. Sidoqoftë, titullin kampion bote në kursime e mban një vend tjetër.

Familjet zvicerane po fitojnë gjithnjë e më shumë mesatarisht. Në vitin 2018, të ardhurat mesatare të familjeve zvicerane ishin 10 114 CHF në muaj. Kjo shifer është pothuajse 200 franga më shumë se në vitin e kaluar – dhe madje 1,500 franga më shumë se në vitin 2006, kur të dhënat u mblodhën për herë të parë duke përdorur metodën aktuale.

Tre të katërtat e të ardhurave vijnë nga punësimi fitimprurës, ndërsa pensionet dhe përfitimet shoqërore kontribuojnë rreth një e pesta e të ardhurave bruto të një familje mesatare – të përbërë nga 2.2 persona. Në të kundërt, të ardhurat nga pasuria nuk luajnë pothuajse asnjë rol për shumicën dërrmuese të familjeve, siç tregon një studim i botuar të hënën nga Zyra Federale e Statistikave.

Një e treta për shpenzimet e detyrueshme

Është gjithashtu interesante të dihet destinacioni i parave të shpenzuara nga familjet. Pak më shumë se një e treta e të ardhurave bruto shkon tek autoritetet tatimore, sigurimet shoqërore dhe sigurimet shëndetësore. Kjo shpenzim i detyrueshëm është rritur në mënyrë disproporcionale që nga viti 2006, një rritje prej afro 27 përqind.

Pas zbritjes së këtyre shpenzimeve, familja zvicerane ka një mesatare prej 7069 CHF në dispozicion. Sidoqoftë, jo të gjithë në vend kanë këtë shumë parash në dispozicion. Rreth 60 për qind e familjeve duhet të sigurojnë më pak se të ardhurat mesatare të disponueshme.

Me pak më pak se 1.500 franga në muaj shkon tek strehimi. Nëse shtoni kostot për mobilimin etj, shuma e akorduar për akomodimin madje rritet në 1,700 franga në muaj.

Lëvizshmëria gjithashtu u kushton shumë familjeve: më shumë se 750 franga në muaj shpenzohen për makina, motorë, trena, trena, aeroplanë, biçikleta dhe mjete të tjera transporti.

Makinat përfaqësojnë deri tani pjesën më të madhe të shpenzimeve. Transporti është zëri i dytë i buxhetit pas akomodimit.

Gjithnjë e më pak për ushqim

Vetëm në vendin e tretë është ushqimi – me 730 franga në muaj. Këtu një fenomen i përsëritur mund të vërehet edhe në vendet e tjera. Sa më të larta të ardhurat, aq më e ulët është përqindja e shpenzuar për ushqim. Për Zvicrën, kjo do të thotë në terma konkretë: në vitin 2006, familjet shpenzuan 8.6% të të ardhurave të tyre bruto për ushqim, dhe vetëm 7.3% në 2018.

Nuk është për t’u habitur që brenda Bashkimit Evropian vendi me pjesën më të lartë të konsumit përfundimtar të destinuar për ushqim është Rumania (të dhënat e vitit 2017). Në vendin e BE-së me të ardhurat e dyta më të ulëta për frymë, më shumë se një e treta e shpenzimeve të konsumatorëve shkon për ushqim, pije dhe duhan. Në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm rreth 14% shkon për ushqim. Duke marrë parasysh që rreth gjysma e të ardhurave bruto është destinuar për konsum, Zvicra ka një pjesë të krahasueshme me atë të MB.

Nga ana tjetër, banorët e kombeve të pasura shpenzojnë më shumë para për mallra luksoze. Në Britani, për shembull, 15% e shpenzimeve të konsumatorëve shkojnë për aktivitete kulturore dhe të kohës së lirë. Sigurisht, britanikët e vlerësojnë kohën e tyre të lirë më shumë sesa zviceranët: në Zvicër, vetëm një 10% e mirë e shpenzimeve të konsumatorëve i kushtohet kulturës dhe kohës së lirë.

Sidoqoftë, ka edhe devijime të dukshme nga ky rregull i përgjithshëm brenda Evropës. Profesorja e ekonomisë Galina Kolev nga Instituti Gjerman i Ekonomisë në Këln flet për preferencat rajonale. Çuditërisht, pjesa e shpenzuar në sektorin e gastronomisë është rreth tre herë më e lartë në Greqi sesa në Gjermani.

1589 franga për luks

Por përsëri në Zvicër: nga 10,114 franga të ardhurave bruto fillestare, një familje mesatare neto e konsumit (5,296 franga), shpenzime të detyrueshme (2,872 franga) dhe shpenzime të tjera të tilla si donacione dhe sigurime, ka ende 1589 franga në muaj për kursimet, që është rreth 16 përqind e të ardhurave bruto.

Me pjesën e saj të kursimeve, Zvicra renditet rregullisht midis udhëheqësve ndërkombëtarisht – së bashku me vende të tilla si Suedia, Luksemburgu dhe Gjermania. Sidoqoftë, Kina, me një normë kursimesh prej rreth 40%, është shumë më përpara se të gjithë./swissinfo.ch/eb

Ackermann: Infeksionet në Zvicër përgjysmohen çdo dy javë

VOAL – Sipas Martin Ackermann, president i Task Forcës zvicerane Covid-19, tendenca e pandemisë tregon se kemi arritur të përgjysmojmë numrin e infeksioneve në dy javët e fundit, me një normë riprodhimi që ka rënë në 0.78.

Ajo që bie në sy për shpejtësinë e zvogëlimit të këtij faktori është mbi të gjitha Romandia, ndërsa në rajone të tjera ne jemi duke parë një stabilizim në mos një rritje të lehtë. Në Tiçino, norma u vendos jo larg 0.9. Sipas ekspertit të Konfederatës, duke pasur parasysh që virusi përhapet më lehtë në ambiente të mbyllura, dy muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë: për këtë arsye nuk është rasti të relaksohen masat mbrojtëse në fuqi.

Virginie Masserey, përgjegjëse për sëmundjet ngjitëse në FOPH, tenton të përjashtojë mundësinë e administrimit të një vaksine në Zvicër përpara fundit të vitit. Do të jetë për semestrin e parë të vitit 2021, Swissmedic shqyrton kandidatët me një procedurë të përshpejtuar, por nuk ka autorizime urgjente.

Ish mister COVID-19 zviceran Daniel Koch pranon se në Konfederatë se ka pasur relaksim të tepruar. “Ne nuk ishim mjaft të kujdesshëm gjatë verës. Ne jemi përqendruar shumë në rihapjen, “tha ai për RTS të martën. rsi-eb

Zvicër: 4 241 infeksione dhe 142 vdekje


VOAL – Pasqyra e infeksioneve në Zvicër mbetet mjaft e qëndrueshme, por me një trend përmirësimi:
rastet e raportuara sot nga FOPH janë 4241: një shifër e ngjashme me atë të së martës së kaluar,
kur u regjistruan 4560 infeksione të reja. Sidoqoftë, numri i vdekjeve pas një jave është i njëjtë: 142.
Tamponët e kryer ndërmjet dje dhe sot ishin 20,794 me një normë pozitiviteti prej 20,4%.
Sa për shtrimet në spital, kishte 238 pranime të reja në spital: nga e marta e kaluar (293).
Në përgjithësi, që nga fillimi i akademisë e deri sot, ka pasur 3 930 viktima në Konfederatë. rsi-eb

Cassis: “Marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Shqipërisë janë karakterizuar nga bashkëpunimi i ngushtë”

Tiranë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, priti sot në një takim në Tiranë ministrin e Jashtëm të Zvicrës, Ignazio Cassis, të cilët diskutuan për bashkëpunim mes dy vendeve, menaxhimin e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) dhe çështje të tjera, raporton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e përbashkët pas takimit, ministri Cakaj tha se me ministrin e Jashtëm të Zvicrës vlerësuan pozitivisht bashkëpunimin mes dy vendeve.

“Vlerësuam veçanërisht strategjinë e bashkëpunimit 2018-2021 e cila është e ndërtuar në katër shtylla, si në shtyllën e qeverisjes demokratike, zhvillimit ekonomik, infrastrukturës dhe shëndetësisë. Vlen të theksohet se bashkëpunimi ynë ka qenë i fortë dhe i qëndrueshëm dhe gjithnjë në rritje e sipër. Nuk është asnjëherë e tepërt ta shprehim mirënjohjen e pakufishme për ndihmën që Zvicra vazhdimisht i ka dhënë Shqipërisë”, tha Cakaj.

Ai tha se kanë biseduar edhe për nevojën për të mbyllur marrëveshjen për sigurimet shoqërore, për njohjen e lejeve të drejtimit dhe po ashtu për mundësinë e ngritjes së komisionit ekonomik mes dy vendeve dhe grupit të miqësisë mes parlamentarëve të Shqipërisë dhe Zvicrës.

“Natyrisht diskutuam edhe për zhvillimet në rajon. Po ashtu diskutuam për bashkëpunim tonë në rrafshin shumëpalësh. Vlen të theksohet se bashkëpunimi ynë ka qenë veçanërisht i frytshëm në kuadër të OSBE-së”, u shpreh Cakaj.

“Zvicra e mirëpret angazhimin e Shqipërisë për të forcuar marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë”

Ministri Cassis tha se marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Shqipërisë janë karakterizuar gjithmonë nga miqësia dhe bashkëpunimi i ngushtë. “Pandemia aktuale COVID-19 ka demonstruar edhe më tej sesa e rëndësishme është që të kemi marrëdhënie të mira. Po mendoj këtu riatdhesimin e qytetarëve përkatës dhe ndihmën humanitare që kemi ofruar në situata emergjence në terren. Marrëdhëniet pozitive janë të rëndësishme, por në kohë krizash ne e kuptojmë me të vërtetë se sa forcë ka një partneritet dhe sa i fuqishëm është ai”, u shpreh Cassis.

“Partneriteti ynë afatgjatë po shikon drejt së ardhmes. Zvicra inkurajon Shqipërinë që të vijojë me përpjekjet e saj për reformat. Reformat janë të rëndësishme për shqiptarët, janë të rëndësishme për sektorin privat dhe pa diskutim që janë të rëndësishme edhe për integrimin evropian. Ballkani Perëndimor për Zvicrën dhe Shqipërinë ka rëndësi të jashtëzakonshme. Unë jam i bindur për rolin pozitiv që luan Shqipëria për të gjithë rajonin”, tha kryediplomati zviceran.

Ministri Cassis theksoi se Zvicra e mirëpret angazhimin e Shqipërisë për të forcuar më tej marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në Ballkanin Perëndimor, që sipas tij ky angazhim “është në përputhje me angazhimin e Zvicrës për prosperitet, paqe dhe stabilitet në të gjithë rajonin”.

Le Matin Dimanche: Konfederata e administroi keq valën e dytë të koronavirusit

VOAL – Që në pikun e verës Zvicra e administroi keq valën e dytë të koronavirusit, sipas një analize nga Le Matin Dimanche, e cila ka parë procesverbalet e Task Forcës së Këshillit Federal Covid-19.

Konfederata reagoi me hezitim, e detyruar nga mungesa e mbështetjes politike për kufizime të mëtejshme dhe nga mungesa e të dhënave të besueshme mbi dinamikën e epidemisë.

Qeveria Federale, e inkurajuar nga numri i ulët i rasteve të reja të regjistruara në fillim të qershorit, autorizoi takime në natyrë të mbi 30 personave më 22 të të njëjtit muaj, si dhe manifestime të më pak se 1.000 njerëzve. Nga ai moment virusi filloi të fitonte terren.

Gabimi i Bernës ishte rritja e numrit të rasteve gjatë verës pa u shqetësuar shumë, sipas ekspertëve të intervistuar nga e përditshmja romande. Shkalla e riprodhimit të virusit mbetur mbi shifrën e 1 qershorit ishte e tillë që parakuptonte shpërthimin e sërishëm të infeksioneve.
ATSH-eb

Në Zvicër 9 751 infeksione dhe 213 vdekje në tri ditë

VOAL – 9 751 infeksione janë regjistruar në të gjithë vendin që nga e premtja, sipas të dhënave të botuara këtë mëngjes nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Vdekjet në lidhje me Covid-19, përsëri brenda tre ditësh, janë 213, ndërsa pranimet e reja në spital 410.

Me përjashtim të vdekjeve, këto janë shifra më të ulta krahasuar me fundjavën e kaluar, kur u raportuan 12,839 raste, 198 vdekje dhe 483 shtrime të reja në spital.

Në përgjithësi, 3,788 vdekje janë regjistruar deri më sot i atribuohen zyrtarisht Covid-19 midis Zvicrës dhe Lihtenshtajnit. rsi-eb

Covid-19: Organizata Botërore e Shëndetësisë kritikon Zvicrën

VOAL – Kritikat e shprehura nga David Nabarro, i dërguari special i OBSH-së për luftën kundër koronavirusit, në lidhje me strategjinë e menaxhimit të pandemisë në Zvicër janë të hapura. Masat e miratuara deri tani, në dritën e një “situate jashtëzakonisht serioze”, konsiderohen nga ai të jenë shumë të buta.

Nabarro u shpreh në një intervistë të botuar sot,  e shtunë, nga gazetat e grupit CH Media. Sipas ekspertit të agjencisë së specializuar të KB, Konfederata, si vendet e tjera evropiane, humbi kohën e çmuar verën e kaluar. Pasi vunë nën kontroll valën e parë të koronavirusit, autoritetet, megjithatë, nuk arritën të përgatisin infrastrukturën e nevojshme dhe rezultati ishte vala e dytë.


Shtetet e Azisë Lindore, thekson Nabarro, kanë treguar se nuk është e përshtatshme të liroheni kufizimet nëse nuk jeni në gjendje të mbani nën kontroll numrin e infeksioneve, siç ishin verën e kaluar. Nëse veprimi nuk ndërmerret tani, paralajmëron eksperti i OBSH-së, një valë e tretë do të shfaqet në fillim të vitit të ardhshëm.

ATS-eb


Send this to a friend