VOAL

VOAL

Zvicra qëndron në elitën e futbollit

September 28, 2022
blank

Komentet

blank

FIFA nis edhe një procedurë disiplinore ndaj Serbisë

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, gjatë një përplasjeje me lojtarët e Serbisë gjatë ndeshjes të zhvilluar në Katar më 2 dhjetor 2022.

RFE/RL

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka nisur procedura disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, lidhur me dyshimet për shkelje gjatë ndeshjes me Zvicrën.

Ndeshja ndërmjet Zvicrës dhe Serbisë, që u luajt më 2 dhjetor në kuadër të Kupës së Botës, u përshkua me tensione.

Në ndeshjen e mbajtur në Katar, ka pasur përplasje midis lojtarëve serbë dhe kapitenit të Zvicrës, Granit Xhaka.

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka dërguar ankesë në FIFA për shkak të, siç tha më 4 dhjetor, “fyerjes së rëndë të trajnerit të përfaqësueses së Serbisë”, si dhe “veprimeve raciste të tifozëve serbë” gjatë ndeshjes Zvicër-Serbi.

“Komiteti disiplinor i FIFA-s ka nisur procedurë kundër Federatës së Futbollit të Serbisë, për shkak të shkeljes së mundshme të nenit 12 [sjellja e pahijshme e lojtarëve dhe zyrtarëve], nenit 13 [diskriminimi] dhe nenit 16 [rendi dhe siguria e ndeshjes] të Kodit Disiplinor të FIFA-s, në lidhje me incidentet gjatë ndeshjes midis Serbisë dhe Zvicrës, që u mbajt më 2 dhjetor në kuadër të Kupës së Botës”, u tha në njoftimin e FIFA-s.

Sipas nenit 12 të Kodit Disiplinor, lojtarët dhe zyrtarët mund të ndëshkohen me suspendim për një ndeshje shkaku i sjelljes josportive apo për tri ndeshje për sulm fizik ndaj një lojtari apo personi tjetër.

Neni 13 thotë se kushdo që ofendon dinjitetin apo integritetin e një vendi, personi apo një grupi njerëzish përmes shprehjeve apo veprimeve diskriminuese ose nënçmuese, mund të ndëshkohet me “suspendim prej të paktën dhjetë ndeshjeve ose për një periudhë specifike”.

Ndërsa, nëse tifozët shfaqin sjellje si ajo e përshkruar më lart, Federata përgjegjëse ndëshkohet me zhvillimin e një ndeshjeje me një numër të kufizuar të tifozëve dhe një gjobë prej të paktën 20 mijë frangash. Nëse një shkelje e tillë ka ndodhur edhe më parë, atëherë mund të merren vendime më të rënda – nga ulja e pikëve e deri te përjashtimi nga ndonjë garë.

Sipas nenit 16 të Kodit Disiplinor të organit qeverisës të futbollit botëror, federatat dhe klubet konsiderohen përgjegjëse për sjelljen e tifozëve të tyre edhe nëse dëshmojnë se nuk ka pasur neglizhencë nga ana e tyre sa i përket organizimit.

FFK-ja në reagimin e saj ka kërkuar që FIFA të hetojë dhe sanksionojë Federatën serbe të Futbollit, duke argumentuar se thirrje raciste janë dëgjuar gjatë tërë ndeshjes.

“Ekipe dhe tifozë me sjellje e filozofi të urrejtjes së njeriut për njeriun nuk do të duhej të kishin vend në ngjarje kaq të rëndësishme sportive siç është Botërori ‘Katari 2022’”, tha FFK-ja.

Kjo është procedura e dytë disiplinore që FIFA inicion ndaj Serbisë. Në nëntor, pas një ankese të FFK-së, FIFA hapi procedurën disiplinore për shkak të shfaqjes së një flamuri në zhveshtoren e përfaqësueses së Serbisë, me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb dhe me mbishkrimin “S’ka dorëzim”.

FIFA citoi një pjesë të Kodit të saj disiplinor që mbulon sjelljen e pahijshme, duke përfshirë “gjestet, shenjat ose gjuhën fyese” dhe “përdorimin e një ngjarjeje sportive për demonstrime të një natyre josportive”.

blank

Sonntags Zeitung: Lang lebe Granit Xhaka! Jetë të gjatë Granit Xhaka!

VOAL – Lang lebe Granit Xhaka! Jetë të gjatë Granit Xhaka! Kjo është ballina me të cilën del gazeta zvicerane Sonntags Zeitung (Gazeta e së Dielës).
Ky është qëndrimi që mban media zvicerane ndaj figurës dhe rolit të kapitenit të kombëtares zvicerane të futbollit Granit Xhaka.
blank
blank

Shaqiri, ai është në çdo gol

 

nga i dërguari i RSI në Katar Omar Gargantini

Kobel 4: jo shumë i vëmendshëm, ai duhet të bëjë vetëm një pritje të vërtetë edhe nëse kuptohet që duket paksa i frikësuar.

Widmer 5: merr menjëherë një të verdhë por është e vetmja herë që Kostic e befason. Më pas rritet, qetësohet dhe vendos asistimin e zakonshëm të barazimit për 2-2 të Embolos.

Schär 5: bën lojë të madhe, shumë i qartë dhe kjo nuk ka qenë gjithmonë kështu në të kaluarën. Ai e neutralizon Mitrovicin dhe nuk e bën Elvedin të pendohet.

Akanji 4: rimerr nivelet e tij, por më pak i shkëlqyer në pjesën e parë. Mitrovic është më i shpejtë në barazimin 1-1 dhe nuk është i përkryer as në golin e dytë.

Rodriguez 5: Ai hipi në makinën e kohës. Prej vitesh, kur edhe Reali e donte, nuk e kemi parë të shfaqet me këtë vazhdimësi sulmuese. I pamasë.

Xhaka 4.5: gjysmë votë më pak për një provokim në stolin e kundërshtarit dhe për nervozizmin e fundit. Ai luajti me frenin e dorës për të menaxhuar emocionet gjithsesi, por u bë i vetëdijshëm në rolin e tij.

Freuler 4: dy gabime (i pari mbi të gjitha) na kushtuan golat e Serbisë, por me 3-2 gabimet i falen dhe në fakt e rigjen madhështinë e tij.

Shaqiri 5.5: jo në maksimumin e tij por vazhdon të jetë vendimtar. Ai shënon (dhe e bën 5 herë në Kupën e Botës të shpërndarë në 3 edicione të ndryshme!) dhe ka dorë në të gjitha aksionet e tjera fituese.

Sow 4.5: më në fund proaktiv, i mirë për ta vënë veten shpesh në mes të rreshtave siç bëjnë ata që luajnë 10.

Vargas 5: ai ka shumë hapësirë ​​dhe më në fund e përdor atë për të dëmtuar në zemër të mbrojtjes së paimagjinueshme serbe. Asistimi i Freuler me takë prapa për 3-2 është apoteoza e një mbrëmjeje që nuk do ta harrojmë.

Embolo 5: shënoni një gol, një tjetër gol pas atij me Kamerunin (i ngjashëm ndër të tjera), por shkon shumë më tej, duke bërë një lojë shumë inteligjente. Me pak fjalë, është një departament.

Zakaria 4.5: hyri me qëndrimin e duhur. Duhen peshë dhe centimetra. Por edhe kthjelltësi.

Edimilson Fernandez 4: zëvendëson Shaqirin dhe jep kontributin e tij.

Fassnacht 3.5: shpëton golin e sigurisë. Që do të kishte dhënë edhe vendin e parë në grup.

Okafor: nuk gjykohet.

Yakin 5: Ai bën zgjedhjet e duhura të lojtarëve, zëvendësimet dhe qëndrimin që kërkon nga ekipi sonte. Rezultat i madh edhe për të. rsi-eb

blank

Zvicra në tetëshe, festa në sheshet e qyteteve

Kombëtarja mundi Serbinë 3-2 në Kupën e Botës në Katar. Entuziazmi në rrugë

 

VOAL- Entuziazëm i madh edhe në Zvicër për suksesin e kombëtares që sonte (e premte) mundi Serbinë me rezultat 3-2, në fund të një ndeshjeje plot emocione, në stadiumin 974. Një fitore që na garantoi daljen në raundin tjetër të Katarit 2022 (të martën mbrëma në stadiumin Lusail kundër Portugalisë).

Pas bilbilit të fundit, shumë njerëz (të të gjitha moshave) u derdhën në rrugë duke festuar, madje me bomba tymi me ngjyra dhe karusele në makina, kalimin e merituar.

Golat: Avantazhi i Zvicrës me Shaquiri, barazimi i Mitrovicit për Serbinë që më pas kalon 2-1 me Vlahovic. Barazimi i Zvicrës me Embolo dhe më pas goli i fitores për djemtë e Yakin me Freuler.

Për kombëtaren e Zvicrës kombinimet e mundshme ishin të ndryshme, por për Zvicrën në thelb mjaftonte një barazim. “Jemi gati, jemi përgatitur mirë dhe ndjesitë janë të mira”, ka siguruar Manuel Akanji, lojtar i kombëtares së Zvicrës. “Qëllimi ynë i vetëm është fitorja”. E thënë më shpejt se e bërë. rsi-eb

blank

FIFA e ndaloi- Shaqiri dhe Xhaka janë gjenialë! Shikoni si e bënë shqiponjën dykrenore

Zvicra është kualifikuar në raundin e 1/8 të Kupës së Botës. Helvetët mundën me rezultatin 3-2 Serbinë në raundin e tretë dhe të fundit të fazës së grupeve të Botërorit, duke i treguar “derën e daljes” këtyre të fundit që pretendonin po ashtu të shkonin më tej.

Një prej autorëve të golave të kombëtares zvicerane ishte futbollisti me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, duke i treguar edhe një herë serbëve se janë “preja” e tij e preferuar.

Ndryshe nga ndeshja e kaluar, sonte ai bashkë me Xhakën nuk mundën të festojnë me shqiponjën dykrenare pasi kjo është ndaluar kategorikisht nga FIFA.

Megjithatë gjithçka ishte organizuar mjaft bukur nga të dy shqiptarët. Siç shihet edhe në foto, në momentin e festimit, si Xhaka ashtu edhe Shaqiri shkojnë në cepin e fushës. Ata bashkojnë kokat dhe hapin krahët njësoj si shqiponja dykrenare në flamur. Të mrekullueshëm!

Festë fantastike dhe ide gjeniale e dy lojtarëve që përfaqësojnë Zvicrën, por kurrë s’e kanë mohuar gjakun e tyre shqiptar. Edhe pse FIFA kishte paralajmëruar, aty ku thërret gjaku, siç duket gjithmonë gjendet zgjidhja.syri.net

blank

blank

Para tensioneve në fushë, trajneri serb kapet nga kamerat duke sharë nënat shqiptare, Xhaka e Shaqiri e largojnë kokulur nga Botërori

Përzgjedhësi i Serbisë, Dragan Stojkovic, ka treguar fytyrën e vërtetë të tij prej antisportistit.

Pasi Serbia shënoi golin e dytë, Stojkovici shau shqiptarët derisa festonte.

Por festa nuk i zgjati shumë. Shaqiri e Xhaka me shokë fituan 3-2 dhe dërguan Stojkovicin dhe serbët tjerë në shtëpi.

Mediat kroate kanë shkruar se sjellja e Stojkoviçit është skandaloze.

Për herë të dytë provokimeve të rënda të serbëve, madje edhe sharjeve, u përgjigjen Shaqiri e Xhaka që bënë krenarë miliona shqiptarë.

Për këtë ka reaguar edhe ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, me një postim në rrjetet sociale.
“Racizmi i Stojkoviqit të #Serbisë u kap drejtpërdrejt në kamera duke sharë nënat #kosovare- #shqiptare.
Duke pritur që @FIFAWorldCup të veprojë në përputhje me këtë veprim frikacak të turpshëm”, shkroi Haradinaj.

Të shumta kanë qenë reagimet për gjestin e pahijshëm të përzgjedhësit serb.bw

blank

Xhaka thyen heshtjen dhe tregon arsyen pse veshi fanellën e Jasharit pas fitores ndaj Serbisë

Granit Xhaka ka qenë emri më i përfolur në ndeshjen Zvicër – Serbi, edhe pse nuk shënoi fare.

Ylli kosovar ishte i jashtëzakonshëm në fushë, ndërsa arriti edhe të merret me serbët në momentin që ata provokonin.

Pas ndeshjes Xhaka festoi me fanellën e mesfushorit Ardon Jashari dhe e kishte kthyer përmbys.

Në momentin që shihet mbiemri Jashari, të gjithë mendojnë për komandantin legjendar, Adem Jashari dhe Xhaka sigurisht që e ka veshur për këtë arsyeje atë fanellë.

Por duke mos dashur të marrë ndonjë dënim, ai është prononcuar duke treguar arsyen pse festoi me fanellën e Jasharit.

blank

“Jo, pa formim politik. Ardon Jashari erdhi në një ekip si lojtari më i ri, unë isha në të njëjtën situatë si ai, ai meriton respekt. Shihemi çdo ditë, kalojmë shumë kohë së bashku”.

“Unë gjithmonë vesh një bluzë me emrin e tij pas ndeshjes. Kështu bëra tani”, tha Xhaka.

Gjithsesi Xhaka mori çmimin si lojtari i ndeshjes dhe Zvicra në 1/8 e finales takohet me Portugalinë.bw

blank

blank

Trajneri i Zvicrës flet për Xhakën dhe fitoren ndaj serbëve: Nuk kam qenë kurrë në një situatë të tillë, udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende

Zvicra ka arritur fitore të madhe ndaj Serbisë 3-2, për të kaluar në 1/8 e finales në Kupën e Botës.

Xherdan Shaqiri, Breel Embolo dhe Remo Freuler u përkujdesën për t’i gjunjëzuar serbët dhe për t’i dhënë tre pikë Zvicrës.

Pas ndeshjes ka folur trajneri i Zvicrës, Murat Yakin duke e cilësuar si një fitore shumë të madhe.

“Në pjesën e parë kishim pak dobësi dhe bëmë dy gabime, por më pas ne reaguam mirë dhe arritëm të fitonim. Ne e dinim se Serbia duhej të sulmonte, kështu që ata duhej të luanin më shumë me një lojtar sulmues”.

“Kjo është arsyeja pse zona të reja u hapën për ne në sulm. Keni luajtur me pesë mesfushorë dhe katër mbrojtës gjithmonë ka një boshllëk. Kështu që ishte gjithmonë e vështirë për të gjetur një ekuilibër midis sulmit dhe mbrojtjes”, tha Yakin.

 

Tutje Yakin foli edhe për Granit Xhakën, duke thënë se është shumë i zgjuar për të luajtur para mbrojtjes.

“Graniti është mjaft i zgjuar për të pozicionuar veten para mbrojtjes kur është në zotërim. Të gjithë mesfushorët kanë përvojë të mjaftueshme për të vendosur vetë. Nuk më duhej një specifikim fiks”.

“Në fund, kryesisht doja t’i qetësoja lojtarët. Sigurisht që kemi mësuar nga gabimet tona komunikoi dhe bëri punë të mira përgatitore para kësaj loje. Pas ndeshjes, ka një zbrazëti të tillë të kënaqur. Ju uleni në dhomën e stërvitjes dhe i lini lojtarët të festojnë”, tha Yakin.

Tutje trajneri zviceran deklaroi se nuk ka qenë kurrë në një situatë të tillë dhe se udhëtimi i Zvicrës nuk do të përfundojë me kaq.

“Nuk kam qenë kurrë në një situatë si kjo. Udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende, ne duam të vazhdojmë me këtë ekip. Unë i besoj zhvillimit të këtij ekipi, brenda dhe jashtë fushës. Portugalia është sigurisht një kundërshtar i fortë, por edhe ne mund të llogarisim”, deklaroi Yakin.

blank

Xhaka e Shaqiri me shokë e “dërmojnë” prapë Serbinë, shkojnë në tetëshen e Kupës së Botës

Zvicra e ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër ndaj Serbisë për herë të dytë radhazi dhe për herë të dytë radhazi e eliminoi Serbinë.

Helvetikët triumfuan 3:2 ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në 1/8 e finales së Kupës së Botës.

Nuk kishte si të mungonte edhe një shqiptar në listën e realizatorëve, shkruan Gazeta Express.

Ishte Xherdan Shaqiri që realizoi golin e parë në ndeshje në minutën e 20-të të ndeshjes, duke heshtur tifozët serbë që e vërshëllenin sa herë prekte topin.

Por Serbia u rikthye me dy gola nëpërmjet Mitrovic dhe Vlahovic në minutat 26’ dhe 35’.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Embolo barazoi rezultatin.

Me të nisur pjesa e dytë, Freuler e kaloi Zvicrën në epërsi dhe ia siguroi kualifikimin tutje si e dyta në grup.

blank

Martin Candinas zgjidhet në krye të Dhomës së Deputetëve të Zvicrës

42-vjeçari nga Graubünden u zgjodh president i dhomës së ulët me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme

 

VOAL- Sesioni dimëror i dhomave federale u hap, siç e ka traditë, me zgjedhjen e presidentëve të tyre përkatës për vitin e ardhshëm.

Martin Candinas nga Graubünden u zgjodh në krye të Këshillit Kombëtar me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme. Përfaqësuesi 42-vjeçar i Aleancës së Qendrës, deputet që nga viti 2011, është presidenti i gjashtë i Këshillit Kombëtar nga Graubynden që nga viti 1848 (i pari në 37 vjet) dhe zgjedhja e tij është një nga më të mirat (më mirë Isabelle Moret, 193 vota më 2019). Vitin e kaluar, Irène Kälin e gjelbër kishte marrë 151 nga 166.

I lindur në Rabius, në Surselva, ai është shumë aktiv në mbrojtjen e pakicave gjuhësore dhe tashmë në vitin që po përfundon, si nënkryetar, Candinas theksohet për përdorimin e romanshit, një gjuhë që ai do ta përdorë edhe si qytetari i parë i Konfederatës.

Presidenca e tij do të ketë pothuajse menjëherë një moment të rëndësishëm: më 7 dhjetor ai në fakt do të drejtojë zgjedhjet e këshilltarëve të rinj federalë. Një mundësi që “të gjithë e ëndërrojnë”, tha Candinas, por që edhe e emocionon.

Festimet për zgjedhjen e tij janë planifikuar për të mërkurën në Disentis/Mustèr. Pritja për popullatën do të bëhet në orën 14:00. rsi-eb

blank

Asist i Shaqirit, Embolo nderon Zvicrën por nuk feston

Zvicra me Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin në fushën e lojës, si dhe me Ardon Jasharin në stol, merr fitoren e parë në grup, duke mposhtur 1-0 Kamerunin. Një sukses jo i lehtë, por me shumë vlerë, duke parë që në këtë grup janë edhe Brazili me Serbinë.

Pjesa e parë ishte e ekuilibruar, me dy skuadrat që nuk pritën të studionin njëra-tjetrën por u hodhën në kërkim të golit. Zviceranët kërkonin më shumë nga krahët, por munguan krosimet në zonë. Ndërsa Kameruni në dy raste mund të kishte shënuar.

Pjesa e dytë nis me gol. Në 48’, Shaqiri fut një top të bukur në zonë dhe Embolo nuk fal përballë portierit. Sulmuesi zviceran nuk feston, pasi origjina e tij është pikërisht nga Kameruni. Afrikanët reagojnë dhe hidhen në sulm për të barazuar.

Ndërsa helvetët nuk tregohen efikasë me ndonjë kundërsulm vrastar për të mbyllur ndeshjen. Sfida ishte e hapur deri në fund, por Zvicra menaxhon shumë mirë avantazhin e golit dhe merr tri pikët e para në grup.bw

blank

Berna forcon sanksionet kundër Rusisë

VOAL- Këshilli Federal ka vendosur të zbatojë masa të mëtejshme kundër Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës, duke rifilluar ato të miratuara nga Bashkimi Evropian si pjesë e paketës së tetë të sanksioneve.

Masat, që hyjnë në fuqi nga ora 18:00 e së mërkurës, përfshijnë një bazë ligjore për vendosjen e kufijve maksimalë të çmimeve për naftën bruto ruse dhe produktet e naftës dhe kufizimet për produktet e tjera të çelikut, mallrat për industrinë e aviacionit dhe hapësirës dhe mallrat ekonomikisht të rëndësishëm për Rusinë. Masat përfshijnë gjithashtu një ndalim për ofrimin e shërbimeve të tjera (konsulencë IT, inxhinieri, arkitekturë, këshilla ligjore) për qeverinë dhe kompanitë ruse, si dhe për të qenë në bordet e disa kompanive shtetërore ruse.

Qeveria ka lëshuar gjithashtu një embargo armësh kundër Rusisë, e cila është shtrirë edhe në Ukrainë për arsye që lidhen me neutralitetin zviceran. rsi-eb


Send this to a friend