VOAL

VOAL

Xhihadistët e ISIS kanë arritur në Serbi, këto janë qytetet objektiv i tyre

June 29, 2015
blank

Komentet

blank

Ristuccia: Gjithçka që lidhet me sigurinë në Kosovë, duhet koordinuar me KFOR-in

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, Angelo Ristuccia në Beograd.

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, Angelo Ristuccia, ka thënë të martën se gjithçka që lidhet me sigurinë në Kosovë, duhet të bëhet në koordinim me këtë mision.

Në një konferencë për media në Beograd, ai u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve nëse duhet kërkuar leja e KFOR-it kur është fjala për dërgimin e njësiteve speciale të Policisë së Kosovës në veri.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka thënë më 7 shtator, pas një takimi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani se dhjetë vjet më parë, Kosova është zotuar për të mos e angazhuar Forcën e Sigurisë së Kosovës në veri, pa konsultim paraprak dhe miratim të komandantit të KFOR-it.

“Në përputhje me obligimet e Prishtinës më 2013, çdo angazhim i Forcës së Sigurisë së Kosovës në veri kërkon negociata me KFOR-in. Ne presim konsultime për çdo veprim të forcave speciale të Policisë së Kosovës që mund të ndikojë në siguri”, ka thënë Stoltenberg atë ditë.

Ristuccia ka vlerësuar se situata e sigurisë në Kosovë është “shumë të paqëndrueshme” dhe që gjendja mund të përshkallëzohet shpejt.

Ai ka vlerësuar se ngjarjet që kanë kërcënuar me dëmtim të sigurisë, janë pasuar me përpjekje të mëdha ushtarake dhe diplomatike për të krijuar një situatë më paqësore dhe të balancuar.

“Ato vetëm e konfirmojnë që zgjidhjet politike mund të rezultojnë me paqe afatgjatë dhe stabilitet në atë zonë. Shumë ngjarje, sidomos ato të 29 majit, e konfirmojnë se zgjidhjet politike janë të nevojshme. Kjo është arsyeja pse NATO-ja dhe KFOR-i e mbështesin plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian”.

Ai ka thënë se qasja konstruktive nga të dyja palët është kyçe për t’i krijuar kushtet e nevojshme për siguri të përhershme në Kosovë dhe në rajon, për të mirën e të gjithëve dhe të gjeneratave të reja.

Situata në veri të Kosovës, zonë e banuar me shumicë serbe, është tensionuar në fund të majit, pasi disa grupe lokale serbe kanë protestuar kundër hyrjes së kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit në veri janë bojkotuar nga serbët lokalë.

Situata në veri, me raste, është përshkallëzuar në dhunë.

Situata më kritike është regjistruar më 29 maj, kur dhjetëra ushtarë të KFOR-it kanë mbetur të plagosur.

Autoritetet e Kosovës janë duke kryer hetime për të vërtetuar se kush është përgjegjës për dhunën.

Përshkallëzimi i situatës është dënuar nga zyrtarët në Bashkimin Evropian, i cili e ndërmjetëson dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, me qëllim të normalizimit të marrëdhënieve.

Dhuna është dënuar edhe nga Shtetet e Bashkuara, derisa KFOR-i ka marrë vendim për rritje të prezencës së tij në Kosovë.

 

blank

Shefi Agjencisë së Sigurisë në Serbi dhe Christopher Hill duken bashkë në një aktivitet

Drejtori i Agjencisë për Siguri dhe Informacion i Serbisë (BIA), Aleksandar Vulin, është futur në listën e sanksioneve amerikane.

Kështu bëri të ditur Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin amerikan të Thesarit, në korrik të këtij viti.

Por duket se kjo gjë nuk e pengon Christopher Hill, ambasador i ShBA në Beograd, të jetë pjesë në një aktivitet të përbashkët me Vulin.

Një foto, e cila po qarkullon në rrjet, tregon pjesëmarrjene tij në një takim, ku Hill po mban një fjalim dhe Vulin është një dëgjues i vëmendshëm i rreshtit të parë.syri.net

blank

Ministri grek sot në Tiranë, do të vizitojë në burg kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin (Agjenda)

Ministri i Mbrojtjes së Qytetarit në Greqi, Yannis Oikonomou do të takojë ditën e nesërme kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin i cili ndodhet në burg pasi akuzohet për vjedhje votash.

Yannis Oikonomou do të udhëtojë drejt vendit tonë, për të marrë pjesë në Konferencën e organizuar në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mediat greke kanë publikuar edhe agjendën e ministrit grek;

Agjenda e Yannis Oikonomou;

-10:20 Takim me Ministrin e Brendshëm të Shqipërisë, Z. Taulant Balla

-12:30 Takim me Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, z. Anastasio

-14:00-18:00 Konferenca Ndërministrore

Seksionet e konferencës janë si më poshtë:

-Menaxhimi i integruar i kufijve në Ballkanin Perëndimor

-Bashkëpunimi rajonal në luftën kundër krimit të organizuar

-Bashkëpunimi kibernetik në Ballkanin Perëndimor

-Takim në burg me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

blank

6 të vrarë në Greqi- U tha se ishin shqiptarë, por viktimat janë turq me dokumente franceze

Një ngjarje e rëndë tronditi dje Greqinë, ku 6 persona u gjetën të pajetë në një makinë dhe jashtë saj. Teksa u tha se viktimat ishin të gjithë shqiptarë, të tjera detaje dalin në dritë në mediat greke, që rrëzojnë të dhënat e para. Nga hetimet e autoriteteve greke, rezulton se viktimat ishin turq me origjinë kurde, të pajisur me dokumente franceze. Ndërkohë, ka gjasa që konfuzioni se mund të ishin shqiptarë, ishte fakti se brenda mjetit u gjetën dhe disa pasaporta shqiptare, që mendohet se kanë qenë false.

Hetimi i autoriteteve për identifikimin e plotë të tyre është ende në vazhdim, për të përcaktuar nëse sendet e identifikimit që dyshohet se janë gjetur në zotërim të viktimave janë origjinale apo false. Ato që janë padyshim false, sipas policisë, janë targat gjermane të makinës Ford, të cilat dyshohet se janë ngjitur në makinë.

Sipas informacioneve, skenari i konsideruar si më i mundshmi nga autoritetet është se bëhet fjalë për një larje hesapesh, lidhur me një rast droge. Agresorët dhe viktimat njiheshin me njëri-tjetrin dhe duket se në fakt, të parët i kanë ngritur pritën e vdekjes me targa false gjashtë viktimave. Skenari i pritës së vdekjes përforcohet nga pozicioni në të cilin janë gjetur viktimat (brenda makinës). Sipas informacioneve, në vendngjarje janë gjetur 25 gëzhoja, ndërsa policia është vënë në kërkim të një veture të zezë dhe një motoçikletë.bw

blank

Vuçiçi thotë se serbët “nuk do t’i dorëzojnë” ndërtesat në veri të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi më 8 shtator se nuk ka kurrfarë diskutimesh lidhur me atë që serbët në veri të Kosovës “t’ua lëshojnë ndërtesat dhe pronat atyre të cilëve ato nuk iu përkisnin kurrë”.

Ai i bëri këto deklarata në ditën kur skadon afati për largimin e katër institucioneve të Serbisë nga një ndërtesë komunale në Mitrovicë të Veriut.

“Ne kemi treguar vullnet të mirë, kemi biseduar me përfaqësuesit e serbëve që të pranojnë dialogun për mbajtjen e zgjedhjeve në veri”, tha Vuçiq.

Ai tha se të mërkurën ose të enjten e javës së ardhshme, delegacioni i Serbisë do të shkojë në Bruksel për bisedime me delegacionin e Kosovës, takim në kuadër të dialogut për normalizimin e raporteve që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

“Është obligim për ne. Ne gjithmonë e kemi konsideruar dialogun si mënyrën e vetme për të zgjidhur problemet, dhe problemet vetëm po akumulohen”, tha Vuçiq.

Autoritetet në Kosovë kanë paralajmëruar se deri më 8 shtator, katër institucione serbe duhet të largohen nga një objekt në Lagjen e Boshnjakëve, pasi kanë argumentuar se i përket komunës së Mitrovicës së Veriut.

Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë, Drejtoria e Fondit të Sigurimit Pensional dhe Invalidor, Qarku Administrativ i Mitrovicës së Kosovës dhe Qendra për Punë Sociale prej kohësh përdorin këtë ndërtesë komunale.

Një aksion për largimin e këtyre institucioneve të Serbisë nga objekti komunal në Mitrovicë të Veriut, fillimisht ishte paraparë të zhvillohej më 25 gusht, por ishte shtyrë për dy javë.

Para kësaj, inspektorati komunal u kishte dërguar këtyre institucioneve një paralajmërim që të lironin zyrat pasi ato nuk kishin dorëzuar dokumente apo kontrata për të dëshmuar se kanë leje ta shfrytëzojnë objektin.

Zyra për Kosovën, por edhe Lista Serbe – partia kryesore e serbëve në Kosovë, që ka mbështetjen e Beogradit zyrtar – ditëve të fundit janë shprehur kundër largimit të institucioneve serbe nga objekti komunal në Mitrovicë të Veriut.

Autoritetet në Mitrovicë të Veriut kanë argumentuar se objekti u përket atyre dhe se i njëjti duhet të lirohet për shkak të disa “punimeve”. Megjithatë, në një deklarim të mëhershëm për REL-in, ato nuk specifikuan për çfarë lloj punimesh bëhet fjalë.

Mitrovica e Veriut gjendet në veri të Kosovës, zonë e banuar me shumicë serbe. Kjo komunë, së bashku me tri komuna të tjera në veri, që nga prilli kanë kryetarë shqiptarë, të cilët u zgjodhën në votimet e bojkotuara nga popullata serbe.

Në fund të majit, tensionet në veri të Kosovës u rritën, pasi kryetarët e rinj shqiptarë, me asistimin e Policisë së Kosovës, hynë në ndërtesat komunale.

Në kuadër të hapave të ndërmarrë për shtensionimin e tensioneve, autoritetet në Kosovë kanë prezantuar një bazë ligjore që do të mundësonte largimin e kryetarëve të komunave përmes një peticioni.rel

blank

Moti i keq dhe fenomeni “Daniel”, Greqia në orë tmerri dhe imazhe dramatike

Një qytet i mbytur në baltë është imazhi i Volos, i kapur nga kamera e dronit. Mbi 200,000 njerëz në Volos dhe në periferi në Agria dhe Lechonia janë përballur me pasoja të rënda si pasojë e motit të keq.

Pa energji elektrike për shumë orë, pa ujë të pijshëm, pa transport, telekomunikacion dhe internet, situata në Volos është e pashpresë për banorët. Banorët e Magnezisë po shohin qiellin, pasi qyteti nuk mund të përballojë një tjetër fatkeqësi natyrore.

Sipas buletinit të përditësuar të EMY , moti i keq “Daniel” do të vazhdojë deri të enjten pasdite. Konkretisht, reshje të dendura shiu dhe stuhi parashikohen në Thesali, Sporada, Sterea qendrore dhe lindore (kryesisht prefekturat Evrytania, Fthiotida) dhe Evia veriore.

Nga pasditja e vonë dukuritë do të dobësohen.bw

blank

Ithtarët e presidentit serb të Bosnjës, Milorad Dodikut, protestojnë me flamuj të Putinit

Presidenti i serbëve të Bosnjës Milorad Dodik, i cili ka lidhje të ngushta me Putinin, është përpjekur hapur të ndajë territoret serbe të Bosnjës nga pjesa tjetër e Bosnjës dhe t’i bashkojë ato me Serbinë fqinje.

Qindra serbë të Bosnjës valëvitën flamujt e Serbisë dhe Rusisë dhe parulla të presidentit rus Vladimir Putin të premten kur organizuan një protestë në mbështetje të liderit të tyre separatist që kërkon bashkimin me Serbinë fqinje.

Protestat u mbajtën në kufirin e brendshëm të pashënuar të Bosnjes që e ndan vendin në dy entitete – Republika Serbe e Bosnjës dhe federata Boshnjako-Kroate – siç kërkohet sipas marrëveshjes së paqes të ndërmjetësuar nga SHBA që i dha fund luftës së vendit 1992-95.

Protestuesit serbë kanë brohoritur me parulla kundër Bosnjës që të bëhet shtet i vetëm. Ata bllokuan për pak kohë trafikun mes dy subjekteve, por nuk u raportuan incidente të mëdha.

“Ne kemi qënë gjithmonë në anën e fituesve,” tha Ljubisa Cosic, një zyrtar serb i Bosnjës. “Ne kemi qenë gjithmonë në anën e lirisë. Kështu që lidhja jonë me Federatën Ruse dhe popullin rus është e madhe.”

Presidenti i serbëve Bosnjës, Milorad Dodik, i cili ka lidhje të ngushta me Putinin, është përpjekur hapur të ndajë territoret serbe të Bosnjës nga pjesa tjetër e Bosnjës dhe t’i bashkojë ato me Serbinë fqinje. Për shkak të kësaj, ai u sanksionua nga SHBA në 2017.

Ekziston frika e përhapur se Serbia, një aleate e Rusisë, mund të ndezë tensionet në Ballkan për të larguar të paktën një pjesë të vëmendjes së botës nga lufta në Ukrainë.

Prokurorët boshnjakë janë në procesin e ngritjes së akuzave kundër Dodikut për veprimet e tij separatiste dhe për kundërshtimin e vendimeve të një zyrtari ndërkombëtar që mbikëqyr paqen në vend.

Ai mund të përballet me deri në pesë vjet burg nëse dënohet nga një gjykatë boshnjake për këto akuza.

  • blank
blank

Bosnje, Gazetarët dhe aktivistët protestojnë kundër ligjit për shpifjen

VOA

Miratimi i një ligji që kriminalizon shpifjen në Republikën Serbe të Bosnjës, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Aid Mershiç ka përfshirë në debate të ashpra ligjvënësit opozitarë, vëzhguesit e medias dhe Bashkimin Evropian.

Gazetarët në të gjithë Bosnjën po punojnë nën hijen e një ligji të ri për shpifjen që rrezikon t’i përndjekë ata penalisht.

Qeveria thotë se ligji i ndryshuar është për të parandaluar dezinformimin.

Por gazetarët, aktivistët e të drejtave civile dhe përfaqësues të Bashkimit Evropian kanë paralajmëruar se ndryshimet do të kufizojnë lirinë e medias dhe do t’i vënë në rrezik gazetarët.

“Është krijuar një mjedis ku gazetarët konsiderohen si kriminelë, që gënjejnë dhe dezinformojnë publikun, se nuk duhet t’u besohet dhe se ndonjëherë lejohet sulmi ndaj tyre”, thotë Sinisha Vukeliç, Kryetar i Klubit të Shtypit të Banja Lukës.

Në parlamentin rajonal të Republikës Serbe të Bosnjës, pjesëtarët e opozitës gjithashtu kritikuan ndryshimet.

“Me këtë ligj sigurisht që po kthehemi 10 hapa pas dhe ky është padyshim fillimi i një diktature”, thotë Milan Petroviç nga Partia Demokratike Serbe.

Borka Rudiç, kryetare e shoqatës së gazetarëve të vendit, thotë se disa pjesë të Bosnjës janë tashmë një mjedis i vështirë për mediat.

“Republika Serbe po bëhet, ose tashmë është, një vrimë e errët kur bëhet fjalë për lirinë e shprehjes dhe lirinë e mendimit”, thotë për Zërin e Amerikës, Borka Rudiç, kryetare e Shoqatës së Gazetarëve të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Presidenti i qeverisë rajonale i ka hedhur poshtë shqetësimet.

“Kjo nuk ka për qëllim shuarjen e lirisë së medias, lirisë së fjalës, por është kundër spekulimeve dashakeqe për abuzim me hapësirën publike dhe median”, thotë Presidenti i qeverisë rajonale, Radovan Vishkoviç.

Deri kur ligji rajonal u miratua në muajin korrik, shpifja ishte një çështje civile. Por tani gazetarët rrezikojnë gjoba deri në 3200 dollarë dhe veprime të tjera ligjore që mund ta bëjnë më të vështirë hulumtimin e çështjeve të ndjeshme.

Aleksandar Zholja është pjesë e Asamblesë Qytetare të Helsinkit, një organizatë joqeveritare që avokon për një shoqëri civile më të fortë. Ai thotë se bërja e shpifjes një vepër penale në Republikën Serbe krijon mundësinë që mediat e akuzuara për shkelje të kontrollohen.

“Procedura penale është e ndryshme nga ajo e kundërvajtjes. Ata mund të vijnë në redaksi, të marrin telefonat, kompjuterët tanë, të shohin kontaktet, korrespondencën e gazetarëve. Këto të dhëna duhet të mbrohen”, thotë Aleksandar Zholja nga Asambleja Qytetare e Helsinkit.

Attila Mong nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve thotë se ligjet penale për shpifjen që synojnë gazetarët nuk kanë vend në një demokraci.

“Ka shumë mënyra të tjera për të mbrojtur reputacionin e dikujt. Ka ligje civile, ligje për privatësinë apo për shpifjen. Pra, shpifja si vepër kriminale nuk është e nevojshme të përdoret kundër gazetarëve. Rreziku është se mund të abuzohet nga njerëz, veçanërisht individë dhe politikanë të fuqishëm”, thotë Attila Mong nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve.

Bosnje-Hercegovina ka qenë vendi i parë i Ballkanit Perëndimor që ka dekriminalizuar shpifjen më shumë se 20 vjet më parë. Por, vendimi i Asamblesë Rajonale të Republikës Serbe të Bosnjes e ndryshoi këtë.

Ligjvënësit e saj po hartojnë gjithashtu një ligj që synon organizatat joqeveritare që marrin fonde të huaja.

Presidenti Reublikës Serbe, Milorad Dodik, thotë se ky projektligj është i ngjashëm me Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj të SHBA-së, i njohur si FARA.

Por ekspertët thonë se projektligji është më i afërt me reagimin që Rusia e ka pasur ndaj FARA-s, një ligj që është përdorur për të heshtur kritikët.

“Ligji që Dodiku thotë se është tërësisht amerikan, në fakt është një ligj absolutisht rus që ka ndryshuar prej vitesh. Prej kësaj u shkatërrua shoqëria civile në Federatën Ruse dhe mund të ndodhë edhe këtu”, thotë zoti Zholja nga Asambleja Qytetare e Helsinkit.

Kjo është hera e katërt që qeveria rajonale përpiqet të miratojë një ligj për agjentët e huaj. Përpjekjet e tjera u hodhën poshtë për shkak të presionit publik.

blank

KE: Ndryshimet në Ligjin për shtetësinë në Serbi paraqesin rrezik për sigurinë e BE-së

Rritja e numrit të rasteve të dhënies së shtetësisë së Republikës së Serbisë me procedurë të shpejtë qytetarëve nga Rusia, ka nxitur shqetësim në Bashkimin Evropian (BE). Në BE këtë e shohin edhe si rrezik në aspektin e sigurisë pasi qytetarët që posedojnë pasaporta të Serbisë mund të udhëtojnë pa viza në vendet e zonës Schengen.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian, duke iu përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë ka rikujtuar se Serbia, sikurse edhe vendet tjera të rajonit, duhet ta përshtatë politikën e saj të vizave me atë të Bashkimit Evropian.

“Komisioni Evropian është në dijeni për numrin e madh të shtetasve të Rusisë që janë vendosur në Serbi pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës. Si nga një vend kandidat, nga Serbia pritet që në mënyrë progresive të përshtatet me politikat dhe vendimet e Bashkimit Evropian. Komisioni është duke monitoruar me kujdes situatën dhe duke shkëmbyer informatat me autoritetet e Serbisë lidhur me praninë e shtetasve të Rusisë në Serbi”, ka thënë ky zëdhënës i Bashkimit Evropian.

BE-ja vazhdimisht ka kërkuar nga Serbia që të marrë parasysh shqetësimet e Brukselit dhe vendeve anëtare për rrezikun potencial që mund të krijojë prania e shtetasve të Rusisë në Serbi, e sidomos nëse ata do të pajisen me dokumente që iu mundësojnë udhëtim të papenguar në vendet e Bashkimit Evropian.

“Komisioni Evropian ka shprehur shqetësimin e vet për shkak të ndryshimeve të planifikuara në Ligjin për shtetësinë në Serbi dhe rrezikun politik dhe të sigurisë që paraqet për BE-në, duke marrë parasysh se shtetasit e Serbisë gëzojnë mundësinë e lëvizjes pa viza në BE. Komisioni Evropian ka kërkuar nga Serbia që t’i marrë parasysh këto shqetësime”, ka deklaruar ky zëdhënës i BE-së.

“Sipas propozimit për ligjin e ri për shtetësinë, në Serbi do të thjeshtëzohej procedura për dhënien e shtetësisë pas një qëndrimi të shkurtër kohor. Përmes procedurës së thjeshtësuar, qytetarët e vendeve të treta, të cilët në rrethana tjera do të kishin nevojë për vizë për të udhëtuar në BE, do të kenë mundësi të lëvizjes së lirë”, thuhet në reagimin e Bashkimit Evropian.

Komisioni Evropian thotë se do t’i vazhdojë kontaktet me autoritetet e Serbisë lidhur me këtë çështje.

Sipas një analize që ka bërë Radio Evropa e Lirë, në shtatë muajt e parë të këtij viti numri i qytetarëve rusë që kanë marrë shtetësi në Serbi, është sa numri gjatë tërë vitit 2022.

Ndërsa, numri i qytetarëve nga Rusia që u pajisën me shtetësi serbe me procedurë të thjeshtëzuar, është më i maadh sesa numri i të gjithë shtetasve të huaj së bashku.

Në vitin e pushtimit rus të Ukrainës, qindra mijëra rusë kërkuan qëndrim të përkohshëm ose të përhershëm në Serbi.

Në vitin 2022, numri i shtetasve rusë që morën pasaportë serbe u trefishua në krahasim me vitin para pushtimit.

Ky trend vazhdoi edhe në vitin 2023.

Ligji për Shtetësinë i mundëson Qeverisë të japë shtetësinë me procedurë të veçantë në kushte të caktuara.

Siç përcaktohet në ligj, shtetësia jepet sipas asaj procedure nëse “pranimi në shtetësi do të përfaqësonte një interes” për Serbinë.

Sipas vendimeve të Qeverisë së Serbisë të publikuara në “Gazetën Zyrtare”, deri më 21 gusht shtetësinë serbe e kishin marrë 76 shtetas të nacionaliteteve tjera. Shumica e tyre vijnë nga Rusia.

Dy rrugë për shtetësinë serbe

Sipas Ligjit për shtetësinë, shtetasit e huaj mund të marrin nënshtetësinë e Serbisë në dy mënyra.

I huaji, të cilit i është dhënë qëndrimi i përhershëm në Serbi, me kërkesë personale, mund të marrë nënshtetësinë, me kusht që të jetë mbi 18 vjeç dhe i aftë për punë.

Gjithashtu, kushti është që ai të ketë lirim nga shtetësia e huaj, tre vjet qëndrim të vazhdueshëm të regjistruar në Serbi, si dhe të ketë dorëzuar një deklaratë me shkrim se Serbinë e konsideron shtet të tij.

Për pranimin e shtetësisë së Serbisë vendos Ministria e Punëve të Brendshme. Këto të dhëna nuk janë të qasshme për publikun.

Sipas nenit 19 të të njëjtit ligj, shtetësinë e Serbisë mund ta marrë edhe i huaji, i cili nuk i plotëson kushtet e kërkuara, por pranimi në shtetësi i të cilit do të “paraqiste interes” për Serbinë.

Më parë këtë vit, KE paralajmëroi se Serbia do të rrezikonte një regjim pa viza për shkak të procedurave të thjeshtëzuar për marrjen e shtetësisë serbe.

Serbia është ndër vendet e pakta në Evropë që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe ka fluturime direkte me Moskën që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Serbia në të kaluarën ka pasur probleme në raporte me Bashkimin Evropian edhe për shkak të liberalizimit të vizave me disa shtete të treta si Irani, Tunizia, Kuba, Kina, Burundi dhe disa vende të tjera për qytetarët e të cilëve kërkohet viza për udhëtime në BE. Kjo ka ndikuar që qytetarët e këtyre vendeve të vijnë pa viza në Serbi dhe të kalojnë në vendet e BE-së ilegalisht duke shkaktuar rritje të numrit të azilkërkuesve nga këto vende.

Pas tërheqjes së vërejtjes nga BE-ja, se mund të ketë suspendim të liberalizimit të vizave për Serbinë, Beogradi ka filluar të përshtatet me politikën e vizave të BE-së dhe i ka kthyer vizat për qytetarët e këtyre shteteve. BE-ja kërkon edhe nga vendet tjera të rajonit që të kenë kujdes me ligjet për dhënien e shtetësisë të huajve dhe për regjimin e vizave.

blank

Greqia pret të digjen mbi 150 mijë hektarë tokë deri në fund të verës

Një zjarr masiv në pyjet pranë fshatit Sykorrahi, në rajonin Evros në Greqi, 23 gusht 2023.

Zjarret shkatërruese në Greqi do të shkatërrojnë më shumë se 150.000 hektarë tokë deri në fund të verës, vlerësoi më 31 gusht kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili fajësoi krizën klimatike për katastrofën me zjarre.

Ashtu si shumë vende rreth Mesdheut, Greqia është përfshirë nga zjarret masive që nga fillimi i verës. Deri më tani është raportuar për 26 njerëz të vdekur nga zjarret pyjore të shkaktuara nga kushtet e thata, erës dhe nxehtësisë.

Një zjarr masiv në pyllin e Dadias, të cilin Bashkimin Evropian e ka cilësuar si zjarrin më të madh të regjistruar ndonjëherë në bllokun evropian, po vazhdon të digjet për të 13-tën ditë.

Zona e djegur nga zjarret “do të kalojë 1 miliard e 500 milionë metra katrorë (apo 150 mijë hektarë), tha Mitsotakis në parlament.

“A është kriza klimatike alibi për gjithçka? Jo, nuk është alibi, por është pjesë e interpretimit”, tha ai.

Rreth 600 zjarrfikës, të mbështetur nga dhjetë avionë dhe shtatë helikopterë, po luftojnë me zjarrin, i cili shpërtheu më 19 gusht në një pyll të mbrojtur nga rrjeti evropian Natura 2000 dhe një habitat për shpendët grabitqarë.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian tha më 29 gusht se zjarri në Dadia është “zjarri më i madh i regjistruar ndonjëherë në BE”.

Blloku evropian dërgoi së fundmi 11 avionë, një helikopter dhe 407 zjarrfikës nga flota evropiane për ta ndihmuar Greqinë.

Ky zjarr ka djegur më shumë se 81.000 hektarë deri më sot, sipas Observatorit Evropian Copernicus, një hapësirë më e madhe sesa qyteti i Nju Jorkut.

Zjarrfikësit janë duke luftuar me zjarret në rajonet ku ato mbeten aktive, sipas autoriteteve.

Në korrik, kur Greqia u godit nga një valë e zgjatur e të nxehtit me temperatura që arrinin 46 gradë Celsius në jug të vendit, shpërthyen zjarre të shumta në pyje. Zjarret më të mëdha prekën ishujt turistikë të Rodosit dhe Korfuzit.rel

blank

Ish-ministri i Jashtëm serb, Drashkoviç: Vuçiçi po na kthen në kohën e Millosheviçit

Kryetari i Lëvizjes për Ripërtëritje Serbe dhe ish-shefi i diplomacisë Vuk Drashkoviç tha sot se propozimi i rezolutës së Lëvizjes Socialiste të Aleksandar Vulinit për anëtarësimin e Serbisë në BRICS është marrëzi që as nuk duhet të merret parasysh.

Drashkoviç tha për agjencinë Beta se e vetmja rrugë e arsyeshme për Serbinë është ajo evropiane.

“Ajo rezolutë është e pakuptimtë që as nuk duhet të merret parasysh. Që nga themelimi e deri sot, SPO është për Serbinë në Evropë dhe Evropën në Serbi. Kjo është mënyra e vetme e arsyeshme”, tha ai.

Ai theksoi se paraqitësi i rezolutës është një përfaqësues “fanatik” i politikës së Sllobodan Millosheviçit dhe Mirjana Markoviçit në vitet nëntëdhjetë “të tmerrshme” të shekullit të kaluar, “dhe sot ai është njeriu më besnik në Serbi ndaj regjimit në Kremlin”.

 

“Duke paraqitur këtë rezolutë të çmendur, ai përdor të vërtetën tragjike se sot për shumicën dërrmuese të serbëve në Serbi, Republika Srpska dhe Mali i Zi, vendet e aleancës së NATO-s dhe Bashkimit Evropian, i gjithë ‘Perëndimi kolektiv’ janë armiqtë e popullit serb, ndërsa janë miq dhe mbrojtës të serbëve Rusia, Kina, Koreja e Veriut, Irani, Siria, Venezuela, diktaturat afrikane nën komandën e Wagnerit”, tha Drashkoviç.

Ai shtoi se propozimi i Lëvizjes Socialiste është pasojë e “hipnotizimit” afatgjatë të serbëve nga fushata dhe veprimet e udbashe, të Kishës Ortodokse Serbe, shumë akademikëve dhe anëtarëve, siç tha ai, të ashtuquajturës elitë kombëtare dhe pothuajse të gjitha mediat.

“Zyrtarisht Serbia është ‘në rrugën e anëtarësimit në BE’. Në këtë rrugë BE-ja dhe Perëndimi përdoren si bankomat për investime dhe donacione dhe po bëhet një luftë propagandistike kundër BE-së dhe Perëndimit, edhe më ashpër dhe më primitive se junta agresore në Kremlin”, përfundoi Drashkoviç.

Më 28 gusht, deputetët e Lëvizjes Socialiste, partia e themeluar nga Aleksandar Vulin, paraqitën një propozim për një rezolutë për anëtarësimin e Serbisë në BRICS.

“Të vetëdijshëm për faktin se bota në të cilën jetojmë po ndryshon në mënyrë të pakthyeshme, ne shprehim nevojën për hapjen e një dialogu të gjerë social para publikut të Republikës së Serbisë për faktin e padiskutueshëm se rruga evropiane e Serbisë ka një alternativë të qartë të mishëruar në procesin e anëtarësimi në organizatën BRICS, si procesi më aktual integrues ekonomiko-politik global”, thuhet në propozimin e dorëzuar në Kuvendin e Serbisë.

Deputetët e Lëvizjes Socialiste vlerësuan se bota është bërë sërish multipolare pas tre dekadash, “me fundin gjithnjë e më të dukshëm të hegjemonisë politike të Perëndimit kolektiv”.

“Mungesa e dialogut të hapur social, imponimi i integrimit në BE si zgjidhje e gatshme dhe e vetmja rrugë, së bashku me hipokrizinë e administratës së Brukselit, shantazhet e vazhdueshme politike dhe kërkesën për heqjen dorë nga një pjesë e territorit shtetëror, çuan për faktin se qytetarët e Serbisë më në fund e kuptuan masivisht se ishin viktima të një manipulimi të mirëmenduar të kolektivit të perëndimit. Rezultati i gjithë kësaj është fakti se afër dy të tretat e qytetarëve e kanë perceptuar anëtarësimin e Serbisë në BRICS si një opsion integrues më të mirë dhe më të pranueshëm, i cili në afat të gjatë ofron perspektiva më të mira për zhvillim më të shpejtë dhe më të mirë ekonomik”, tha Lëvizja Socialiste, themeluesi i së cilës ishte Aleksandar Vulin.

BRICS është një grupim i ekonomive botërore të Brazilit, Rusisë, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut, i formuar nga shtimi i Afrikës së Jugut në vitin 2010 në paraardhësin BRIC. Akronimi origjinal “BRIC”, ose “BRICs”, u krijua në 2001 nga ekonomisti i Goldman Sachs, Jim O’Neill për të përshkruar ekonomitë me rritje të shpejtë që ai parashikoi se do të dominonin kolektivisht ekonominë globale deri në vitin 2050.

blank

Zjarri më i madh pyjor i viteve të fundit në Greqi, digjen mbi 800 mijë hektarë në Aleksandropoli, zjarrfikësit në luftë me flakët

Evros në Greqi, prej 11 ditësh përballet me zjarret që kanë përfshirë vendin. Sipas të dhënave të fundit të publikuar në mediat greke bëhet me dije se sipërfaqja e djegur deri më tani në pyllin Evros, përfshirë zjarret në Aleksandropolis dhe Dadia i kalon 800,000 hektarë.

Në total janë 475 zjarrfikës, me 100 automjete dhe 16 grupe këmbësorësh të angazhuar për shuarjen e zjarreve në Evros e Rodopi, ndërsa 6 avioni dhe 4 helikopterë janë angazhuar nga ajri.bw


Send this to a friend