VOAL

VOAL

Valbona Çoku Mirakaj, vajza e patriotit të shquar Mentor Çoku që e internuan 16 vjeçe komplet vetëm!

April 3, 2019
blank

Komentet

blank

Nga burgimi i përjetshëm te ardhja në Shtëpinë e Bardhë, dadoja e fëmijëve të Presidentit Carter, një histori rehabilitimi

VOAL- Kur punonjësit e sigurisë po shikonin listën e të ftuarve në inaugurimin e Presidentit të ri dhe gjetën emrin Mary Fitzpatrick, ata menduan se diçka ishte gabim. “Tridhjetë e tre vjeçe, e dënuar për vrasje, burgu Fulton, Atlanta, Georgia.” Mjaftoi një konsultim i shpejtë me banorët e rinj të Shtëpisë së Bardhë për të sqaruar anomalinë. Meqenëse ish-punëdhënësi i saj kishte lënë zyrën e Guvernatorit në vitin 1975, Marisë iu desh të kthehej në burg, por pavarësisht se nuk kishte ende të drejtën për ta bërë këtë, ajo mund ta bënte atë udhëtim në Uashington: Carters do të vepronin si garantues për lirimin e saj me kusht.

Mary tani “ishte një pjesë integrale e familjes”, siç shkroi Jimmy Carter në 2005 në kujtimet “Sharing Good Times” kushtuar asaj. Që nga viti 1970 ajo ishte dado e vajzës së saj më të vogël Amy. Aq sa, pas festimeve në të cilat “dadoja” mori pjesë me një fustan prej kadifeje të qepur nga shoqëruesit e saj të burgut, Zonja e Parë e re Rosalynn e pyeti nëse donte t’i bashkohej në Uashington ku, për mosbesimin e shumë njerëzve, Maria mbeti deri në fund të mandatit presidencial para se edhe ajo të vendosej në Plains, fshati i vogël me 600 banorë në Gjeorgji, ku Carters u kthyen për të jetuar në 1981.

blank

Mary Price dhe vajza e Presidentit Carter, Amy, në 1977

Biblioteka Carter

Rosalynn Carter dhe Mary u takuan në dhjetor 1970. Duke pasur parasysh sjelljen e saj të mirë, të burgosurës së re iu dha mundësia për një punë jashtë burgut. Intervista e punësimit me gruan 43-vjeçare të guvernatorit të atëhershëm të Gjeorgjisë ishte vendimtare. Rosalynn u bind menjëherë për pafajësinë e tij. Mary u bë dado e fëmijës së saj të katërt, Amy, atëherë tri vjeçe, të cilës i këndoi “Swing Low, Sweet Chariot” çdo natë para se të binte në gjumë. Në Shtëpinë e Bardhë, dadoja afrikano-amerikane jetonte në katin e tretë, duke u kujdesur për vajzën dhe nipërit e presidentit si dhe për garderobën e zonjës Carter. Paga ishte 6004 dollarë në vit. Teknikisht, Maria ishte ende jashtë burgut me kusht.

Në vitin 1982, çështja gjyqësore e Marisë – e cila ndërkohë kishte marrë përsëri emrin e saj të vajzërisë, Princ – u rishqyrtua dhe u njoh pafajësia e saj. Nuk ishte ajo që qëlloi partnerin e kushëririt të saj në prill 1970. Përpara gjyqit që çoi në dënimin e saj, ajo ishte takuar me mbrojtësin publik nja dy herë – për dhjetë e pesëmbëdhjetë minuta – dhe mendoi se kishte arritur ta bindte, duke shpresuar kështu për një dënim të lehtë. Vendimi, në vend të vrasjes nga pakujdesia, ishte vrasje vullnetare; dënimi për 24-vjeçaren e atëhershëme ishte me burgim të përjetshëm. Meri ishte me fat, shkroi më vonë Jimmy Carter, se viktima nuk ishte e bardhë, sepse kjo do t’i kishte sjellë asaj dënimin me vdekje.

Mësova për historinë njerëzore të Mary Prince duke lexuar portretet e shumta të Rosalynn Carter, ish-Zonjës së Parë që vdiq të dielën më 19 nëntor në moshën 96-vjeçare. Historia e saj flet shumë për ndjeshmërinë dhe humanizmin e gruas që gazetarët i vunë nofkën “magnolia e çelikut” gjatë presidencës së bashkëshortit të saj Jimmy. Por jeta e “dados së Carter” është një shembull i jashtëzakonshëm i drejtësisë restauruese në një vend, Shtetet e Bashkuara, ku edhe sot një afrikano-amerikan në katër ka një anëtar të familjes të dënuar dhe ku 37 për qind e popullsisë së burgosur është me ngjyrë (të dënuar, katër në çdo pesë veta, për krime të vogla). Sot në SHBA ka pothuajse tre milionë njerëz pas hekurave, në vitin 1970 – kur Maria filloi procesin e saj të rehabilitimit – ishin 196 441.rsi-eb

blank

Paranoja e mendjeve tiranike: Kur Stalini mendonte se Ruzvelti vdiq si pasojë e helmimit

Nga Dean A. Haycock

Stalini e respektonte presidentin amerikan Frenklin Ruzvelt. Lideri sovjetik, urdhëroi që lajmi i vdekjes së Ruzveltit dhe detajet mbi funeralin e tij të botoheshin tek “Pravda”, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste. Stalini i shkroi gjithashtu një letër ngushëllimi vejushës së presidentit, Eleanor Ruzvelt.

Pasi shprehu në rreshtat e parë simpatinë, diktatori sovjetik la të kuptojë se presidenti amerikan ishte helmuar, dhe ofroi ndihmën e tij për çdo hetim që mund të ndërmerrte zonja Ruzvelt”- shkruajnë në librin e tyre “Paranoja politike, psikopolitika e urrejtjes”, Robert S.Robins dhe Xherrold M.Post.

Paranoja si problem

Gjashtë vjet më vonë, në vitin 1951, paranoja e Stalinit u rëndua shumë, siç tregohet edhe nga sjellja e tij gjatë pushimeve. Është e kuptueshme që pushimet me tiranin sovjetik, mund të ishin çdo gjë përveçse të qeta për mysafirët. Kjo është diçka që e dinin shumë mirë Nikita Hrushov dhe Anastas Mikojani, anëtarët e rrethit të brendshëm të Stalinit.

Në kujtimet e tij, Hrushov përmend një rast kur ai dhe Mikojanit ishin të ftuarit e tiranit në Novi Afon, një qytet buzë Detit të Zi. Një mbrëmje, Stalini doli vetëm nga shtëpia e tij e pushimit. Të ftuarit i shkuan nga pas. Duke e vështruar ngultazi në sy Hrushovin, Stalini tha: “Unë jam një person i degraduar. Nuk i zë dot besë askujt. Madje as vetes time!”.

Hrushovi dhe Mikojani, me shumë zgjuarësi nuk bënë asnjë koment. Pas një heshtjeje të sikletshme, rifilluan bisedat normale. Hrushovi nuk e harroi kurrë atë episod me Stalinin. Më vonë, ai i’a atribuoi spastrimet dhe krimet e Stalinit paranojës ekstreme të tiranit. “Është fakti që ai nuk i besonte asnjëherë askujt”-  shkruante Hrushovi në kujtimet e tij.

Kur Stalini fillonte të dyshonte për dikë, ai do ta vëzhgonte gjithnjë e me më shumë kujdes viktimën e tij të ardhshme. Pas një fare kohe, sipas Hrushovit, niveli i mosbesimit do të arrinte një pikë kritike, dhe i dyshuari do të eleminohej si shumë të tjerë para tij.

I ftuari tjetër sëbashku me Hrushovin në ato pushime të paharrueshme në Novi Afon, Anastas Mikojanu, u bë shpejt shënjestër e paranojës së Stalinit. Mikojani kishte punuar me Stalinin, dhe ishte një mbështetës i tij prej gati 3 dekadash. Ai ishte një besnik i tij. Por, kjo nuk kishte rëndësi për tiranin që kishte plot dyshime.

Stalini nisi ta kritikonte shokun e tij të vjetër. Mikojani e dinte se ishte i marrë fund. Shpëtoi vetëm falë vdekjes së Stalinit në vitin 1953. Vdekja e tiranit, shpëtoi potencialisht mijëra viktima të tjera të pafajshme nga një spastrim i ri i afërt, që Stalini kishte planifikuar disa muaj përpara se të ndërronte jetë.

Planifikimi nisi kur një nga mjekët personalë të liderit sovjetik, i sugjeroi pacientit të tij që për të ruajtur shëndetin t’i delegonte një pjesë të kompetencave të tij të tjerëve. Këshilla u interpretua nga udhëheqësi paranojak, si një dëshmi e qartë e një komploti kundër tij.

Të akuzuar për planifikimin e helmimit të Stalinit dhe zyrtarëve të tjerë sovjetikë, mjekët hebrenj u arrestuan. Burgu i Lubjanka, vendi famakeq i torturës dhe vrasjes së disidentëve sovjetikë dhe viktimave të tjera, ishte gati të priste një fluks tjetër të “armiqve të popullit”, siç kishte pasur gjatë spastrimeve të mëparshme.

Vdekja e Stalinit më 5 mars 1953, me gjasë pas një hemoragjie celebrale, 2 muaj pasi mjeku i tij i sugjeroi që të mos punonte aq shumë, shmangu spastrimin e “Komplotit të Doktorëve”, dhe mund të ketë shmangur një masakër të tmerrshme në Bashkimin Sovjetik.

Natyrisht, Stalini nuk ishte tirani i vetëm që shfaqte tipare paranoide të rëndësishme. Një prej mjekëve të Mao Ce Dunit, dr.Li Zhisui, vërejti shenjat e para të paranojës tek lideri kinez, kur Mao ishte 65 vjeç. Mao pohoi se pishina e tij ishte helmuar. Shtatë vjet më vonë, Mao u ankua se një nga shtëpitë e tij ishte “helmuese”.

Më vonë, ai kishte frikë se dikush po fshihej në papafingon e shtëpisë ku ai po qëndronte. U krye një kontroll dhe prej andej u dëbuan disa mace, por gjithsesi Mao u zhvendos në një rezidencë tjetër. Ditë më vonë, ai u zhvendos përsëri. Një vit më vonë, ai deklaroi se një nga ndërtesat në kompleksin e tij personal në Pekin ishte helmuar. Dr. Li, i cili shërbeu si mjek personal i Maos për më shumë se dy dekada, tha se paranoja e Maos zgjati deri në vdekjen e tiranit në moshën 83 vjeçare, në vitin 1976.

Paranoja, si një mjet mbijetese

Pavarësisht nga të dhënat se mendimi paranojak mund të prodhojë stres tek tiranët, ai mundet ndërkohë të jetë i dobishëm për ta. Së bashku me Makiavelianizmin dhe tiparet anti-sociale si mungesa e pendesës dhe e empatisë, paranoja mund t’i ndihmojë diktatorët që të mbijetojnë.

Efraim Karsh dhe Inari Rauci, intervistuan një të ftuar të veçantë të tiranit irakian për librin e tyre ”Saddam Husein: Një biografi politike”.

Jo shumë kohë pas ngjitjes së tij në pushtet në vitin 1979, Sadami i shpjegoi me qetësi të ftuarit të tij, se ai e dinte se “shumë njerëz po komplotojnë për të më vrarë, dhe kjo nuk është e vështirë për t’u kuptuar”. “Tek e fundit, a nuk kemi marrë edhe ne pushtetin duke komplotuar kundër paraardhësve tanë? Sidoqoftë, unë jam shumë më i zgjuar se ata. Unë e dija se ata po komplotojnë për të më vrarë, shumë kohë para se ata të fillonin të bënin këto plane. Kjo më dha mundësinë t’i godas ata para se të kenë mundësinë të më godasin mua”- tha diktatori irakian.

Shumë vite përpara se të përndiqeshin nga “Komplotet e doktorëve” dhe shtëpitë “helmuese”, Stalini dhe Mao, mund të kenë përfituar kur dyshimet e tyre i çuan të burgosnin dhe të vrisnin një numër të madh njerëzish të pafajshëm, dhe ndoshta mes tyre edhe komplotues. Të vrasësh shumë viktima të pafajshme, për të eleminuar një komplot, është në interesin më të mirë të një mendje tiranike. / dita

blank

Më 24 nëntor 1632 lindi filozofi Baruch Spinoza, një nga eksponentët më të mëdhenj të racionalizmit të epokës moderne

VOAL/ Filozofi holandez, një nga eksponentët më të mëdhenj të racionalizmit të epokës moderne, Baruch Spinoza lindi në Amsterdam më 24 nëntor 1632 nga prindër hebrej, të cilët më vonë u bënë Marranos, hebrej të detyruar të konvertoheshin në krishterim.

Edukimi dhe studimet e filozofit Baruch Spinoza

Familja ka origjinë spanjolle dhe fillimisht ishte vendosur në Portugali, më pas iku në Holandë pas presionit të intolerancës fetare katolike pas aneksimit të Portugalisë nga Spanja. Babai i tij Mikael Spinoza ishte tregtar. Nëna e tij Hanna Debora, gruaja e dytë e Michael, vdiq më 5 nëntor 1638, kur Baruku i vogël ishte vetëm gjashtë vjeç.

Baruku fillimisht u arsimua në komunitetin hebre sefardik të Amsterdamit, në shkollën Talmud Torah. Ai do të përfundojë shkollimin e tij me një mendimtar të lirë të arsimit katolik. Ai studioi gjuhën hebraike dhe tekstet biblike, por edhe mendimin e filozofëve bashkëkohorë si Bacon, Descartes dhe Hobbes, si dhe klasikët latinë dhe skolastikën mesjetare.

Largimi nga Amsterdami

Mjedisi hebre në të cilin u rrit Spinoza ishte jo më pak i mbyllur dhe konservator se mjediset e tjera të ngurtë fetare ortodokse, dhe në këtë kontekst në vitin 1656 Baruch Spinoza u shkishërua për “herezitë e praktikuara dhe të mësuara”. Ai përjashtohet nga komuniteti dhe i ndalohet të shkojë në sinagogë. Të afërmit e tij e distancojnë aq shumë sa motra e tij përpiqet ta heqë nga trashëgim dhe madje rrezikon jetën e saj kur një i afërm fanatik përpiqet ta godasë me thikë.

Spinoza largohet nga Amsterdami dhe vendoset në fshatin Rijnsburg, afër Leyden, për t’u vendosur përfundimisht në Hagë. Për të respektuar parimin rabinik që donte që ai të mësonte një zanat manual, Spinoza ishte bërë mullis dhe prerës i lenteve optike. Me këtë profesion që ai arrin të ruajë njëfarë pavarësie ekonomike, të paktën sa të refuzojë ndihmën financiare dhe detyrat që i kërkoheshin, si ajo e vitit 1673, në të cilën ai refuzoi të jepte mësim në Universitetin e Heidelberg.

Kjo zgjedhje e Spinozës kishte për qëllim ruajtjen e lirisë së tij të mendimit.

Spinoza: mendimet e tij, veprat e tij, fama e tij

Shumë i ri, në moshën 29-vjeçare dhe pas përvojës dramatike të përjashtimit nga komuniteti, Spinoza botoi “Parimet e filozofisë së Dekartit” me një shtojcë “Mendimet metafizike”, vepra të cilat i dhanë atij reputacionin si një interpretues i filozofisë karteziane. . Në vitin 1661 ai kishte krijuar tashmë një rreth miqsh dhe dishepujsh me të cilët pati një shkëmbim të pasur letrash, të cilat më vonë do të ishin një burim i çmuar për zhvillimin e mendimit të tij filozofik.

Spinoza filloi kështu të shkruante në Rijnsburg; përpjekje për ta botuar për herë të parë në vitin 1664 veprën me titullin “Methodus inveniendi argumenta redata ordini et tenore geometrico”, duke adoptuar sistematikisht metodën gjeometrike për demonstrimin.

Megjithatë, vepra do të shihte dritën vetëm pas vdekjes së tij, e përfshirë në koleksionin e titulluar “Opera Posthuma” (1677), shumë e dëshiruar dhe e zhvilluar nga dishepujt e tij disa muaj pas vdekjes së Spinozës.

“Opera Posthuma” përfshin gjithashtu:

“Traktat mbi ndryshimin e intelektit”;
“Traktat teologjiko-politik”;
“Epistolar” dhe një gramatikë hebraike;
“Compendium grammares linguae hebreae”.

Ndërkohë, në vitin 1670 ai botoi në mënyrë anonime “Traktatin teologjiko-politik” (Tractatus theologico-politicus), një vepër që zgjoi protesta dhe indinjatë të përgjithshme: shkrimi në fakt paraqet një analizë të saktë të Dhiatës së Vjetër, veçanërisht të “Pentateukut” dhe tenton të mohojë origjinën e tij hyjnore.

Vdekja

Baruch Spinoza vdiq në moshën dyzet e katër vjeç më 21 shkurt 1677 në Hagë, për shkak të tuberkulozit.

Menjëherë pas vdekjes së tij mendimi i tij filozofik u akuzua njëzëri për “ateizëm”. Megjithatë, ai pati fat në mesin e liridashësve që do të ndërtonin famën e Spinozës si një “ateist i virtytshëm”.

Pas vdekjes së tij, trashëgimia e tij ekonomike është aq e vogël sa motra e tij Rebeka e refuzon atë./Elida Buçpapaj

blank

85 vjet nga lindja e Bass/Baritonit të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit Pëllumb Katroshi Nga Aleksandrino Ikonomidhi Sulioti

Pa dyshim, kur dëgjon dikush këtë mbiemër historik me kaq peshë të rënde, automatikisht mendja i shkon një prej familjeve më të vjetra të kryeqytetit që historikisht kanë lidhur rrugëtimin e tyre me kontributin muzikor në çdo gjatësi dhe gjerësi të historisë modern shqiptare. Pa diskutim një nga emrat që i shtoi peshë këtij mbiemri në peshoren e historisë muzikore, ishte edhe bass-baritoni i famshëm i dekadave të mëparshme, Pëllumb Katroshi.

Pëllumb Katroshi lindi në Tiranë, më 22 Tetor 1938 në një familje autoktone Tiranase dhe siç dëshmon hulumtimi historik rreth emrit të tij, pasioni më i fuqishëm që ka pasur në moshë të vogël, ishte kënga. Në Shqipërinë e pasluftës të viteve 1950, ai ia doli të mbarojë shkollën 7-vjeçare në vitin 1952 dhe në vitin 1957 të përfundojë shkollën e mesme “Jordan Misja” nën drejtimin e Mezzosopranos Bullgare Vasilika Bekerxhieva duke lënë mbresa në rrethet artistike të kohës.

Gjatë periudhës post-sovjetike të viteve ’60 që po përjetonte Shqipëria, ai u dallua për talentin e tij vokal dhe u aktivizua si solist pranë Ansamblit të Ushtrisë, pranë të madhit Gaqo Avrazi. Në vitin 1965 në Festivalin e 4-të të Radiotelevizionit do të debutojë me këngën “Peshkatarët” të kompozitorit Vlash Gjeka të dubluar nga Liri Zeneli dhe në vitin 196e do fitojë konkursin për kanto dhe do fillojë studimet në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve), me pedagog zëri Artistin e Merituar, bassin Lluk Kaçaj.

Ende student, në vitin 1968 debuton në skenën e madhe të TKOB me rolin e Gjergj Arianitit në Operën “Skënderbeu” të Prenk Jakovës. Pasi mbaron studimet e larta, në ILA në 1971, emërohet solist në sektorin e lirikës, pranë TKOB ku ka interpretuar rolet e operave tona dhe të huaja, Mund të përmendim në vitin 1972 rolin e baronit në “La Traviata” të Verdit, një figure që flet shumë në interpretimin e tij, Gjinin në vitin 1975 në Operën “Mrika” të Prenk Jakovës, por dhe Xhemal Porodinën nga Opera “Komisari” të Nikolla Zoraqit, një rol që i dha njohje të gjerë në mbarë Shqipërinë. Nëntori i vitit 1973 ishte muaji që kompozitori i madh Pjetër Gaci do t’i besojë atij realizimin e një prej hiteve më të njohura të kohës ” Përshëndetje Shqipëria ” në Anketat e famshme të Radiotelevizionit.

I njohur gjerësisht në të gjithë Shqipërinë dhe në fazën më produktive të karrierës së tij, ai rikthehet fuqishëm pas një mungese të gjatë në Festivalin e Këngës të Radiotelevizionit dhe në edicionin e tij të 14-të, interpreton këngën “Partia prin” me muzikë të Avni Mulës dhe tekst të Xhevahir Spahiut, një këngë që do të dublohet nga vetë Avniu në natën e dytë të festivalit. Në vitin 1976 vijon suksesi me rolin e Kostë Barrdhit nga opera “Zgjimi” e Tonin Harapit, ndoshta maja e veprimtarisë së tij artistike duke dhënë një figure shumë të goditur. Në fund të 1976, në Festivalin e 15-të, ai shënon një tjetër rekord, pasi përbën një nga të paktët garues në gjithë historinë e Festivalit të Këngës, që do interpretojë tre këngë të ndryshme në një edicion. Kështu do të interpretojë këngën “Partisë” me muzikë nga Çesk Zadeja dhe tekst Popullor që do dublojnë Agim Quku dhe Pandi Zguro, këngën “Të gjithë ushtarë” me muzikë nga Vangjel Petushi dhe tekst Popullor në trio me Pandi Zguron dhe Agim Qukuk që do dublojë Shpresa Terezi si dhe këngën “Proletare të të gjitha vendeve Bashkohuni” me muzikë nga Tasim Hoshafi dhe tekst të Kristo Mërtirit që do dublojë Ramiz Kovaçi.

Megjithatë, paralelisht me suksesin e madh që njeh në rolet operistike dhe këngët e Festivalit të Radiotelevizionit, vlen të theksohet sePëllumb Katroshi, ka interpretuar me mjeshtëri, në dhjetëra skena, si brenda ashtu dhe jashtë vendit. Ka lënë gjurmë në koncerte, në grup dhe në recitale. Ka qenë pjesëmarrës në Anketat e Radio Tiranës, në Koncertet e Majit, në Festivalet e rretheve por dhe shpesh here solist në Ansamblin e Këngëve dhe Valleve.

Dekada e artë e këngëtarit Pëllumb Katroshi në TKOB do të jetë padyshim ajo e viteve ’80, të cilën do të inaugurojnë në vitin 1979 me rolin e doktorit në Operën “Lulja e Kujtimit” të Krtisto Konos, do vazhdojë po në atë vit me Bartolo në operën “Berberi i Seviljes” të Rossinit si dhe do e mbyllë me rolin e Plakut tek opera “Goca e Kaçanikut” të autorit Kosovar Rauf Dhomi. Vijon suksesi i radhës në vitin 1980 me rolin e Binakut ne Opera “Vjosa” e Tish Daisë si dhe roli i Tuc Makut në vitin 1981 nga opera “Toka e Jone ” e Pjetër Gacit, një nga rolet e tij më të rëndësishme.

Në vitin 1982 TKOB vendosën të sjellë për publikun shqiptar disa shfaqje me skena nga opera ku do ta shijojmë në rolin e Ajdin Muzakës nga Opera “Skënderbeu” e Prenk Jakovës si dhe në rolin e Eskamiljos nga Opera “Karmen” e Bizesë. Në vitin 1983 do rishfaqet serisht tek roli i baronit në “La Traviata” e Verdit dhe një vit më vonë do interpretojë Komandantin e kështjellës nga Opera “Borana” e Avni Mulës. Në vitin 1985 mishëron Benoît nga “La Bohema” e Pucinit dhe në vitin 1985 serisht Bartolo në “Berberin e Seviljes” të Rossinit. Νë vitin 1986 ai do të korrë sërish sukses të madh në rolin legjendar të Kostë Barrdhit në operen “Zgjimi” të Tonin Harapit,

Në vitin 1987 do interpretojë rolin e Delos tek opera “Nena e trimave” të Avni Mulës por dhe rolin e Alfios nga “Cavalleria Rusticana” e Mascagnit që do të shënojë edhe kulmin e tij artistik, veçanërisht nëse merret parasysh se interpretimi i tij diskutohet ende në brezat e vjetër tridhjetë e shtatë vjet më vonë. Në vazhdën e zhvillimeve ndërkombëtare dhe pak para rënies së murit të Berlinit, siç ishte e natyrshme, një frymë liberalizimi fryu edhe në operën shqiptare, që rezultoi me vënien në skenë të disa kryeveprave nga repertori botëror operistik. Kështu në vitin 1989 në Shfaqje me skena nga opera, Pëllumbi do mishërojë Ferrando nga Opera “Trovatore” të Verdit por edhe gjyshin Ndue nga Opera e pare shqiptare “Mrika” në rivënien e saj të tretë dhe të fundit në TKOB.

Në këtë jetë të gjatë skenike, Pëllumbi është nderuar me çmime, medalje, si dhe me urdhrin “Naim Frashëri” të kl. I. Në vitin 1990 del në pension, por qëndroi përsëri në TOB deri në vitin 1992. Familja e tij, me traditë në besimin bektashian, i dha Pëllumbit kulturën bektashiane. Si myhib dhe “Dervish Nderi”, ka dhënë ndihmesën e vet në njohjen dhe përhapjen e bektashizmit. Nga viti 2000 deri 25 maj 2008, punoi në Arkivin e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane.

Është mbledhës i këngës tradicionale bektashiane dhe përpunues i tyre si muzikolog. Me përkushtim për këngën bektashiane ka punuar me pasion në përgatitjen e grupeve artistike e folklorike të fëmijëve dhe të rriturve në çdo ceremoni e pelegrinazh fetar, lokal dhe kombëtar, duke i dhënë vlerat e njohura traditës së këngës bektashiane tek besimtarët e dashamirësit, në të gjitha aktivitetet e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, në Kosovë, Maqedonin e Veriut etj. Ndroi jetë më 25 maj 2008, në teqenë e Turanit Korçë.

Pëllumb Katroshi do të mbetet në kujtesën kolektive të publikut shqiptar për timbrikën e pastër tingëlluese, me regjistër të plotë, për karakteret e ndryshme që mishëroi në skenat e medha të vendit, por dhe për kontributin e tij në Festivalet e Shkdodrës edhe në Pallatin e Pionierit në Tiranë ku ishte shumë aktiv. Pëllumbi Katroshi është babai i kontrabassistit të TKOBAP Saimir Katroshi dhe vjehrri i mezo-sopranos Enkeleda Zepishta. Gjithashtu nga familja Katroshi kanë dalë artistë me një karrierë të shkëlqyer si Haki Katroshi, tromboni i pare i orkestrës së RTSH-së me studime në Bullgari, Petrit Vorpsi, kushëri i parë i Pllumit, nder themeluesit e parë te shkollës së baletit me studime në Balshoi Teater në ish BRSS, Ymer Katroshi, vëllai i madh i Pllumit tenor, dirigjent korri dhe shtysa kryesore për studimet muzikore të Pllumit, baritoni i TKOB Solen Alla dhe sopranoja Alisa Katroshi. Pllumi ka qënë dhe profesori i sopranos Oriana Kurteshi në pallatin e kultures kur ishte pioniere.

blank blank blank

blank blank

Aleksandrino Ikonomidhi

blank

Më 20 tetor 1964 u nda nga jeta Herbert Hoover, presidenti i 31-të i SHBA

VOAL – Herbert Clark Hoover lindi në 10 gusht 1874 në West Branch, Ohio, nga një familje që i përkiste borgjezisë lokale: babai i tij, Jessie, ka origjinë zvicerane dhe gjermane, ndërsa nëna e tij është kanadeze. Të dy prindërit e tij janë Kuaker. Në moshën dy vjeçare ai kontraktuar një formë të rëndë të laringjitit difterik, i cili e çoi atë në pragun e vdekjes, përpara se të shpëtohej nga xhaxhai i tij John Minthorn. Ai shkoi për të jetuar me xhaxhain e tij më 1885, në Oregon në Newberg, ku iu dha një edukim shumë i rreptë, me parime të rrepta etike. Pasi studioi në Universitetin Stanford si inxhinier, ai u transferua në Australi dhe më pas me gruan e tij në Kinë, ku ai punoi për një kompani private, dhe ku në vitin 1900 u përfshi në kryengritjen e Boxerit përmes aktiviteteve të ndihmës.

Republikan, ai ishte një kandidat për president të Shteteve të Bashkuara më 1928, kur Calvin Coolidge, president në detyrë, refuzoi një kandidaturë të re. Sfiduesi i tij është demokrati Alfred E. Smith, ish guvernatori i New York. Të dy kandidatët premtojnë të përmirësojnë kushtet e jetesës së sipërmarrësve bujqësorë, të reformojnë ligjet e imigracionit dhe të mbajnë politikën izoluese të Shteteve të Bashkuara. Mendimi i tyre për Aktin Volstead, i cili ndalon shitjen e birrës dhe shpirtrave, është i ndryshëm: Smith dëshiron ta shfuqizojë atë, ndërsa Hoover rezulton të jetë një proteksionist, dhe për këtë arsye dëshiron ta mbajë atë. Fitorja e kandidatit republikan materializohet si falë bumit ekonomik, ashtu edhe falë mosmarrëveshjeve të brendshme brenda Partisë Demokratike, veçanërisht për çështjet e ndalimit dhe fesë.

Dhe kështu Hoover, ish Sekretari i Tregtisë, mori detyrën më 1929, pa dijeni për krizën e tmerrshme ekonomike, pas rënies së Wall Street, i cili brenda disa muajsh do të prekë Shtetet e Bashkuara dhe do të duhet të përballet në dorën e parë. Në konferencën e tij të parë për shtyp ai premton një fazë të re të marrëdhënieve me gazetarët, duke sqaruar se nuk dëshiron zëdhënës: në 120 ditët e tij të para si president, ai do të mbajë më shumë konferenca se çdo president tjetër në histori. Përkrah tij është, natyrisht, gruaja e tij, Lou Henry, të cilës i paraprihej edhe një reputacion i shkëlqyer, pasi ishte diplomuar në gjeologji në Stanford. Zonja e re e parë përfaqëson prototipin e gruas së re të periudhës së parë të pasluftës: inteligjente, e fortë dhe e vetëdijshme për mundësitë e shumta që i janë dhënë edhe gjinisë femërore.

Gjatë presidencës së tij, Hoover është i njohur edhe për një sport kurioz që praktikon, i shpikur direkt nga ai, i cili ndërthur tenis dhe volejboll dhe që ai luan çdo mëngjes.

Sa i përket mendimit të tij politik, megjithëse ai është i bindur personalisht që në fushën ekonomike qeveria është thirrur të ndërhyjë në mënyrë aktive dhe të vazhdueshme, në realitet ai rezulton të jetë një liberal ortodoks: ai përpiqet të shmangë rënien e vendit me sigurime të vazhdueshme optimist për mundësinë e tejkalimit të recesionit. Si president ai përpiqet të bindë qytetarët se kriza mund të tejkalohet brenda një kohe të shkurtër, por përpjekjet e tij dëshmojnë të jenë joefektive, dhe për këtë arsye popullariteti i tij bie brenda një kohe të shkurtër. Prandaj, për të komplikuar situatën, refuzimi i tij për t’u caktuar njerëzve të papunë subvencione federale ndërhyn.

Më 1932 Partia Republikane, duke hequr dorë nga çdo shans i suksesshëm, vendos ta emërojë përsëri për zgjedhjet presidenciale. Hoover është i vetëdijshëm se është i destinuar për humbje, dhe kështu ai fillon një fushatë zgjedhore veçanërisht frustruese. Ai vjen për të urrejtur rolin e presidentit, por ai zgjedh të kandidojë përsëri jo vetëm si çështje krenarie, por mbi të gjitha sepse ai ka frikë se asnjë kandidat tjetër republikan nuk mund të përballet me depresionin ekonomik pa iu drejtuar masave që ai i konsideron jashtëzakonisht të rrezikshme: një lloj sakrifice personale me pak fjalë, në emër të së mirës së vendit. Pasi zyrtarisht një kandidat, ai në fillim mendon se do të mbajë vetëm një ose dy fjalime, duke ia lënë pjesën e mbetur të fushatës delegatëve të tij: kur sheh që sondazhet tregojnë republikanët pranë një humbjeje të bujshme, ai pranon të ekspozojë më shumë. Ai jep nëntë fjalime në radio, gjatë të cilave mbron administrimin e tij dhe filozofinë që e frymëzoi. Megjithatë, gjatë fushatës së tij elektorale në të gjithë vendin, Hoover duhet të përballet me turma armiqësore dhe njerëz të zemëruar: një pasojë e situatës së tmerrshme ekonomike që përfshin popullsinë.

Hoover është mposhtur nga Franklin Delano Roosevelt, një kandidat demokrat, duke marrë vetëm 39.7% të votave, kundër 57.4% të fituara nga kundërshtari.

Ai u largua nga Uashingtoni në Mars 1933, i zhgënjyer që ishte refuzuar nga votuesit dhe kotësia e përpjekjeve të tij. Së pari ai zhvendoset në New York, ku jeton në hotelin Waldorf-Astoria; pas së cilës ai u transferua në Kaliforni, në Palo Alto, ku ai ishte në gjendje të rizbulonte kënaqësinë për të jetuar në Pacific-Union Club dhe në Klubin Bohemian.Në kohën e tij të lirë ai filloi të udhëtonte, shpesh duke vizituar fshatra ose qytete të vogla, ku ai njihet rrallë, por po i kushton gjithashtu natyrës, duke shkuar peshkim në vetmi ose duke marrë shëtitje të gjata në pyll: disa muaj para vdekjes së tij, ai madje do të botojë një libër kushtuar peshkimit, me titullin “Peshkimi për argëtim – Dhe të lani shpirtin tuaj” (“Peshkimi për argëtim – dhe për të pastruar shpirtin “): është vëllimi i gjashtëmbëdhjetë i botuar nga ai në tërë jetën e tij.

Në karrierën e tij post-presidenciale, ai gjithashtu mbështet politikisht disa kandidatë demokratë, përfshirë John Fitzgerald Kennedy.

Herbert Hoover vdiq nga gjakderdhja e brendshme në 20 tetor 1964, në moshën nëntëdhjetë vjeçare tridhjetë e një vjet dhe shtatë muaj pas largimit nga posti i presidentit./Elida Buçpapaj

blank

Ruzhdi Karaj «Tenori që u shndërrua para kohe në një yll » Nga Aleksandrino Ikonomidhi Sulioti

Në historinë 70-vjeçare të muzikës Lirike të vendit tonë, mes të tjerash ndeshet dikush dhe me rrugëtimet e çuditshme të solistëve. Herë ndeshet me rrugëtime brilante dhe afatgjata dhe herë me rrugëtime të shkurtra që bien në sy, pasi i rezistuan kalimit të kohës. Në kategorinë e dytë, një shembull karakteristik përbën tenori Ruzhdi Karaj. Një yll i ndritshëm që filloi rrugëtimin e tij të shkëlqimit në mesin e viteve ’80 dhe që dritat e skenës u fikën për atë shumë herët, për shkak të sëmundjes që i trokiti në derë dhe që më vonë i mori jetën. Megjithatë, gjurmët e tij mbetën të pashlyeshme në një nga periudhat më të vështira që kaloi vendi dhe Teatri i Operas dhe Baletit si institucion. Gjurmë të qëndrueshme, plot potencë që arrijnë deri në ditët tona për të nxjerrë përfundimet e duhura. Një tenor që u dallua për aftësitë e tij vokale dhe skenike dhe që i ngjiti shumë shpejt shkallët e suksesit.

Ruzhdi Karaj lindi më 03 Nëntor të vitit 1955 në qytetin e Beratit ku dhe u dallua që në moshë të vogël për aftësitë e tij vokale në Pallatin e Kulturës “Margarita Tutulani” . Në fundin e viteve ΄60 Ruzhdiu, pasi do aktivizohej si këngëtar pranë Shtëpisë së Pionierit në qytetin e Beratit, i befason të gjithë me zërin e tij, në studion e Radios Tiranës tek emisioni i pionierit të orës 8 të mëngjesit, me këngën “Gimi dhe topi”. Pa e ditur fare, aty u shkrua faqja e parë e një rrugëtimi të shkëlqyer. Aty mund të themi se iu dha pionierit premtimi i parë i fatit, që një ditë do të bëhej këngëtar. Dhe kështu vitet kaluan, duke kënduar dhe duke menduar gjithmonë për skenën e madhe. Kështu mbaroi klasën e 8-të, konkurroi dhe fitoi në Shkollën Artistike “Onufri” të Elbasanit për Kanto dhe më vonë filloi studimet në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve), me pedagog zëri, Artistin e Merituar, tenorin Xhoni Athanas.

Në vitin 1985 pas përfundimit të studimeve me rezultate të shkëlqyera , emërohet tenor në Sektorin e Solistëve në Teatrin e Operas dhe Baletit. Për tenorin e ri lirik, viti 1986 ishte një pikë kthese në karrierën e tij pasi merr pjesë në Konkursin Kombëtar të Këngëtarëve lirikë ku fiton çmimin e dytë, më pas merr pjesë në Festivalin e Romancës Shqiptare me këngën “Pejsazh i Atdheut” dhe “Kishte ardhë pranvera” si dhe prezanton këngën “Këngë buzë Ibrit” në Koncertet e majit. Po atë vit, debuton në rolin e Alfred Zhermonit tek opera “La Traviata” e Verdit dhe një vit më vonë paraqit mirë rolin e Qamil Beut si dhe rolin e Partizanit nga Opera “Nëna e Trimave” të Avni Mulës.

Në kuadër të liberalizimeve të përgjithshme që kanë filluar të shfaqen në skenën e TΚOB serish në vitin 1987 ndërton mirë figurën e Karavadosit në aktin e tretë të operës “Toska” të Puçinit dhe një vit më vonë mishëron Turidun nga Opera “Cavalleria Rusticana” e Mascagnit. Ruzhdi Karaj shquhej në skenë për një vokal potent lirik dhe menjëherë bëhet pjesë e mbrëmjeve muzikore e koncertale të organizuara me orkestrën simfonike të radiotelevizionit, ku përformon arie të njohura të repertorit botëror operistik. Në vitin 1988 rivihet serish opera “La Traviata” e Verdit ku interpreton rolin e Alfredit dhe menjëherë pason një tjetër stacion i rëndësishëm në karrierën e tij, një stacion që fare pak artistë e kishin përjetuar në Shqipërinë socialiste. Ruzhdiu fiton dhe kryen një kurs specializimi në konservatorin e Parisit, pranë mjeshtres Ana Maria Bondi.

Pas kthimit nga Franca në vitin 1990, emërohet Pedagog kantoje në Akademinë e Arteve dhe kthehet më energjik në skenën e madhe të TKOB, ku fillimisht e gjejmë në koncertet e janarit të TKOB bashkë me Xhovana Dokon, Inva Mulën, Ymer Kacën, Ledi Papariston, Roza Topin, Katriot Tushën dhe Genc Gjebrean në drejtimin e Ermir Krantjes. Në prill arrin të paraqesë kënaqshëm figurën e Nadirit në operën “Peshkatarët e Perlave” të Bizesë dhe në nëntor e gjejmë bashkë me Edith Mihalin, Manjola Lulën dhe Frano Lufin në një koncert për Bethovenin dhe tek Shfaqja “Skena nga Operat” në figurën e Pinkertonit nga opera “Madama Baterflai ” e Puçinit.

Në shtator 1991 interpreton pjesë Bravure nga repertori klasik botëror bashkë me Edith Mihalin, Hysen Koçinë dhe Shpresa Spahon nën drejtimin e Ermir Krantjes, ndërsa në nëntor e rrit vlerën e tij me interpretimin e mirë që i bën rolit të Manrikos nga opera “Il Trovatore”. Në vitin 1992 rikthen figurën e Karavadosit në paraqitje koncertale të operës “Toska” të Puçinit si dhe Turidun nga Opera “Cavalleria Rusticana” e Mascagnit.

Në vitin 1993 hapën sezonin artistik koncertal të TKOB bashkë me Edith Mihalin me një koncert që drejton dirigjenti italian Giorgio Federico Rocchini, në shkurt e gjejmë në një koncert vokal-simfonik bashkë me Sonila Hoshafin nën drejtimin e dirigjentit italian Marco Celli Stein, në prill interpreton në Oratorion “Messiah” të Hendelit bashkë me Mariana Lekën, Manjola Konjarin dhe Artan Likën nën drejtimin e dirigjentit amerikan David Andre, në tetor zhvillon një koncert në TKOB bashkë me Agim Duron dhe Ardian Trebicka, ndërsa në nëntor e gjejmë në një mbrëmje muzikore dedikuar Çajkovskit bashkë me Edith Mihalin, Agim Duron dhe Artan Likën, si dhe në personazhin e Edvin Lipert në operetën “Princesha e Çardashit” të Kalmanit.

Në shkurt të vitit 1994 ve në skenën e Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës “Carmina Burana” të kompozitorit Karl Orff, në qershor interpreton rolin e Dukës në opera “Rigoleto” e Verdit, në tetor e gjejmë bashkë me Edith Mihalin, Manjola Konjarin dhe Nikolin Gurakuqin në një koncert Simfonik të Beethovenit, por dhe në koncertin vokal me solistë Marjana Lekën, Manjola Konjarin dhe Agim Duron në drejtimin e pianistes Nermin Daja. Viti mbyllet në dhjetor me një koncert bashkë me Agim Duron dhe pianisten Donika Rodi.

Në vitin 1996 dhe ndërsa kalon periudhën më të artë të karrierës së tij, papritur i shfaqjet sëmundja. Ndërkohe ai kishte lidhur një kontrate për disa koncerte në Itali dhe Austri. Pas dy koncerteve, dobësia e papritur e shëndetit e detyron ti anullojë dhe të kthehet në Shqipëri, ku u diagnostikua me hogdkin linfoma. Ai i nënshtrohet trajtimit sistematik mjekësor dhe arrin të përmirësojë gjendjen e tij shëndetësore. Emërohet si drejtues artistik i solistëve të TKOB dhe në vitin 1999 fillon një betejë të re për shëndetin e tij. Pas disa vajtjeve në spitalin Gata te Ankarasë në Turqi, kthehet në 3 qershor të vitit 2000 në Tiranë në gjende maksimalisht të renduar. Në 4 qershor të vitit 2000 hap krahët për t’u shndërruar në një yll, i cili me gjithë rrugëtimin e tij të shkurtër në pentagramin operistik shqiptar, ende shkëlqen.

blank blank

blank

Më 22 shtator 2023 u nda nga jeta Giorgio Napolitano, i pari president i rizgjedhur i Italisë

VOAL- Giorgio Napolitano lindi në Napoli më 29 qershor 1925.

Pasi u diplomua për drejtësi në fund të vitit 1947 në Universitetin e Napolit, nga viti 1945-1946 u aktivizua në lëvizjen për Këshillat Studentorë të Fakultetit dhe delegat në Kongresin e Parë Kombëtar të Universitetit.

Që nga viti 1942, në Napoli, pasi u regjistrua në Universitet, ai ishte pjesë e një grupi të rinjsh antifashistë që u bashkuan me Partinë Komuniste Italiane në 1945, ku Napolitano do të ishte militant dhe më pas udhëheqës deri në themelimin e Partisë Demokratike të majtas.

Nga vjeshta e vitit 1946 deri në pranverën e vitit 1948, Giorgio Napolitano ishte pjesë e sekretariatit të Qendrës Ekonomike Italiane për Jugun e kryesuar nga Senatori Paratore. Më pas mori pjesë aktive në Lëvizjen për Rilindjen e Italisë Jugore që nga lindja e saj (dhjetor 1947) dhe për më shumë se dhjetë vjet.

Fillimi i karrierës së tij parlamentare

U zgjodh për herë të parë në Dhomën e Deputetëve në vitin 1953 dhe do të jetë pjesë e saj – me përjashtim të legjislaturës së katërt – deri në vitin 1996, gjithmonë i rikonfirmuar në zonën elektorale të Napolit.

Veprimtaria e tij parlamentare zhvillohet në fazën fillestare në kuadër të Komisionit të Buxhetit dhe Pjesëmarrjeve Shtetërore, duke u fokusuar – edhe në debatet në Kuvend – në problemet e zhvillimit të Jugut dhe në çështjet e politikës ekonomike kombëtare.

Në vitin VIII (nga viti 1981) dhe legjislaturën IX (deri në 1986) ishte kryetar i Grupit të Deputetëve Komunistë.

Në vitet 1980 ai punoi për problemet e politikës ndërkombëtare dhe evropiane, si në Komisionin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Deputetëve, ashtu edhe si anëtar (1984-1992 dhe 1994-1996) i delegacionit italian në Asamblenë e Atlantikut të Veriut, dhe përmes nismave të shumta politike dhe kulturore.

Tashmë që nga vitet 1970 ai ka zhvilluar aktivitete të gjera konferencash jashtë vendit: në institutet e politikës ndërkombëtare në Britaninë e Madhe dhe Gjermani, në universitete të shumta në Shtetet e Bashkuara (Harvard, Princeton, Yale, Chicago, Berkeley, SAIS dhe CSIS në Uashington).

Vitet 90

Nga viti 1989 deri në vitin 1992 ka qenë deputet i Parlamentit Evropian.

Në legjislaturën e 11-të, më 3 qershor 1992, Giorgio Napolitano u zgjodh President i Dhomës së Deputetëve, duke qëndruar në detyrë deri në fund të legjislaturës në prill 1994.

Në legjislaturën e 12-të është pjesë e Komisionit të Jashtëm dhe kryetar i Komisionit të Posaçëm për riorganizimin e sektorit të radiotelevizionit.

Në legjislaturën e 13-të ishte Ministër i Brendshëm dhe për koordinimin e mbrojtjes civile në Qeverinë Prodi, nga maji 1996 deri në tetor 1998.

Që nga viti 1995 është President i Këshillit Italian të Lëvizjes Evropiane.

Nga qershori 1999 deri në qershor 2004 ai ishte Kryetar i Komisionit për Çështjet Kushtetuese të Parlamentit Evropian.
Vitet 2000

Në legjislaturën e 14-të, Napolitano u emërua Kryetar i Fondacionit të Dhomës së Deputetëve nga Kryetari i Dhomës Pier Ferdinando Casini, duke mbajtur detyrën deri në fund të legjislaturës.

I emëruar senator i përjetshëm më 23 shtator 2005 nga Presidenti i Republikës Carlo Azeglio Ciampi, Napolitano e pasoi atë më 10 maj 2006 kur u zgjodh President i Republikës Italiane me 543 vota. Ai u betua më 15 maj 2006.

A ia vlen çmimi përkushtimi i tij për kauzën e demokracisë parlamentare dhe kontributi i tij në afrimin mes të majtës italiane dhe socializmit europian? në 1997 në Hannover? i çmimit ndërkombëtar Leibniz-Ring për “angazhim të përjetshëm”.

Në vitin 2004, Universiteti i Barit i dha një diplomë nderi në shkencat politike.

Botime dhe libra

Giorgio Napolitano bashkëpunoi veçanërisht me revistën “Società” dhe (nga viti 1954 deri në vitin 1960) me revistën “Cronache meridionali” me ese mbi debatin e jugut pas Çlirimit dhe mbi mendimin e Guido Dorsos, mbi politikat e reformës dhe agrare. tezat e Manlio Rossi -Doria, mbi industrializimin e Italisë së Jugut.

Në vitin 1962 ai botoi librin e tij të parë “Lëvizja e Punëtorëve dhe Industria Shtetërore”, duke iu referuar veçanërisht veprave të Pasquale Saraceno.

Në vitin 1975 ai botoi librin “Intervistë mbi PCI” me Eric Hobsbawm, i përkthyer në mbi dhjetë vende.

Libri “In mezzo al guado” daton në vitin 1979, duke iu referuar periudhës së solidaritetit demokratik (1976-79), gjatë së cilës ai ishte zëdhënës i PCI dhe mbajti marrëdhënie me qeverinë Andreotti për çështjet ekonomike dhe sindikaliste.

Libri i vitit 1988 “Përtej kufijve të vjetër” trajtoi problemet që u shfaqën në vitet e shkrirjes midis Lindjes dhe Perëndimit, me presidencën e Reganit në SHBA dhe udhëheqjen e Gorbaçovit në BRSS.

Libri “Përtej fordit: zgjedhja reformiste” përmban ndërhyrjet nga viti 1986 deri në vitin 1990.

Libri “Evropa dhe Amerika pas ’89”, i vitit 1992, mbledh konferencat e mbajtura në Shtetet e Bashkuara pas rënies së Murit të Berlinit dhe regjimeve komuniste në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Në vitin 1994 botoi librin, pjesërisht në formën e një ditari, “Ku po shkon Republika – Një tranzicion i papërfunduar” kushtuar viteve të legjislaturës XI, të jetuar si Kryetar i Dhomës së Deputetëve.

Në vitin 2002 botoi librin “Evropa Politike”, në mes të angazhimit të tij si Kryetar i Komisionit për Çështjet Kushtetuese të Parlamentit Europian.

Libri i tij i fundit “Nga PCI në Socializmin Evropian: një autobiografi politike” u botua në 2005.

Presidenti i 11-të i Republikës Italiane

Ai u zgjodh President i Republikës në vitin 2006. Mandati i tij zgjati nga 15 maji i atij viti deri më 14 janar 2015, për dy mandate radhazi: ai është presidenti i parë në historinë italiane që zgjidhet për një mandat të dytë.

Përfundimi i mandatit të tij të parë si President i Republikës përkon me periudhën pas zgjedhjeve politike të vitit 2013; rezultatet e këtyre zgjedhjeve e shohin Partinë Demokratike si fituese por me një diferencë kaq të vogël në krahasim me partitë kundërshtare PDL dhe MoVimento 5 Stelle – sa Napolitano; Përpjekja katastrofike e palëve për të gjetur dhe zgjedhur një President të ri bën që Napolitano të kandidojë sërish për një mandat të dytë.

Për herë të parë në historinë e Republikës i njëjti president qëndron në detyrë dy herë radhazi: më 20 prill 2013, Giorgio Napolitano u zgjodh përsëri. Ai dha dorëheqjen nga posti i tij më 14 janar 2015, një ditë pas përfundimit të semestrit në të cilin Italia ishte në krye të Këshillit Evropian.

Gjatë viteve të detyrës së tij ai emëroi pesë kryetarë të Këshillit të Ministrave:

Romano Prodi (2006-2008)
Silvio Berlusconi (2008-2011)
Mario Monti (2011-2013)
Enrico Letta (2013-2014)
Matteo Renzi (2014-2016).

Ai emëroi pesë senatorë për jetë:

Mario Monti, 9 nëntor 2011;
Renzo Piano, Carlo Rubbia, Elena Cattaneo, Claudio Abbado, 30 gusht 2013.

Veprimtaria e tij si President u karakterizua nga vëmendja ndaj një teme shumë të dashur për të: sigurinë në punë.

Pasardhësi i tij ishte Sergio Mattarella.

Giorgio Napolitano ndërroi jetë në Romë më 22 shtator 2023 në moshën 98-vjeçare.

blank

Ndahet nga jeta ish Presidenti i Republikës Italiane, Giorgio Napolitano

Ish-Presidenti i Republikës Italiane, i shtruar prej ditësh në spital në gjendje kritike, ka ndërruar jetë sot në moshën 98-vjeçare

 

Giorgio Napolitano ishte i vetmi kryetar i shtetit italian i rizgjedhur nga Parlamenti për një mandat të dytë

 

VOAL- Giorgio Napolitano u nda nga jeta sot në moshën 98-vjeçare. Javët e fundit gjendja shëndetësore e ish-kreut të shtetit italian ka qenë kritike dhe së fundmi është përkeqësuar.

Deputet që nga viti 1953 dhe eksponent kryesor i Partisë Komuniste Italiane, nga fundi i viteve 1980 ishte ndër protagonistët e tranzicionit të PCI drejt socializmit demokratik të stilit europian. Postet institucionale që ai mbajti më pas ishin të ndryshme dhe të rëndësishme: nga kryesia e Dhomës së Deputetëve (1992-1994) deri te funksionet e ministrit të Brendshëm dhe të koordinimit të mbrojtjes civile (1996 – 1998) në ekzekutivin e parë të kryesuar nga Romano Prodi. .

Në maj 2006 ai u zgjodh në presidencën e republikës, duke marrë detyrën nga Carlo Azeglio Ciampi. Prandaj ai u bë në prill 2013, në një situatë ngërçi politik që u shfaq pas zgjedhjeve legjislative, kreu i parë i shtetit në historinë e republikës që u rizgjodh nga Parlamenti për një mandat të dytë. Sidoqoftë, Napolitano u largua përfundimisht nga Quirinale në fillim të 2015.

Gjendja e tij shëndetësore filloi të lëkundet në vitin 2018, kur u shtrua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni në aortë. Në maj të vitit të kaluar ai iu nënshtrua një operacioni abdominal në spitalin Spallanzani në Romë.rsi-eb

blank

Në kujtim të mikes së Kosovës, ministres suedeze Lindh, vrarë nga një ekstremist serb – Nga ALBIN KURTI

Sot janë bërë 20 vite nga vdekja e Anna Lindh, ish-Ministres së Punëve të Jashtme së Suedisë (1998 – 2003). Anna Lindh vdiq mëngjesin e 11 shtatorit të vitit 2003, nga plagët e marra prej një sulmi të paramenduar ndaj saj që ia mori jetën.

Mbrëmjen e 10 shtatorit, Lindh kishte dalë të blente rroba në një dyqan në Stokholm, kur Mijailo Mijailoviç, një 24 vjeçar ekstremist i lindur në një familje të migruar nga Serbia në Suedi, e sulmoi ministren Lindh duke e goditur me thikë në gjoks.

Anna Lindh vdiq në spital disa orë më pas, duke e lënë të tronditur publikun evropian si viktimë e një prej atentateve më makabre ndaj një politikani evropian të profilit të lartë, siç ishte Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë.

Ndërkaq, vrasësi i saj Mijailo Mijailoviq u arrestua pas dy javësh dhe pas procesesh gjyqësore, një vit më vonë, atij iu dha një aktgjykim që e dënoi me burgim të përjetshëm.

Sipas hetimeve, vrasësi serb Mijailo Mijailoviç nuk mund t’ia falte kurrë ministers së jashtme suedeze Anna Lindh, mbështetjen që ajo ia kishte dhënë fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi Serbi, gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë.

Në një fjalim të mbajtur më 15 korrik 1999 në Almedalen, Ministrja e Jashtme e Suedisë Anna Lindh, e cila vinte nga radhët e socialdemokratëve, kishte thënë: “Lufta në Kosovë ishte unike në një aspekt: sulmet e NATO-s nuk u bazuan në politika të fuqisë, në resurse apo pretendime territoriale, por mbi të drejtat e njeriut.

Vendet demokratike thjesht nuk mund ta pranonin agresionin e Millosheviçit kundër njerëzve të pafajshëm. Kosova na tregoi se sa i rëndësishëm është bashkëpunimi në Evropë. Nuk është lufta, por anëtarësimi në BE ajo që mund ta sjellë paqen në Ballkan në planin afatgjatë. Kosova na kujton se sa është e rëndësishme të vazhdojmë të punojmë që të drejtat e njeriut të respektohen për ta parandaluar luftën.”

Sigurisht që atëherë Lindh nuk mund ta ketë menduar që fjalimet dhe politikat e saj në mbështetje të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, do të bëheshin shkaktari i vrasjes së saj.

Ndaj sot, teksa e kujtojmë miken e Kosovës, Anna Lindh, e kujtojmë bashkë edhe me vërtetësinë historike dhe fuqinë e fjalëve të saj për Kosovën!
Image

blank

‘Charles i zhgënjyer kur lindi Princi Harry’- Zbulohen të pathëna nga kaseta e princeshës Diana: Menduam se do të ishte vajzë

Për herë të parë janë zbuluar kaseta të padëgjuara të Princeshës Diana që pretendonin se mbreti Charles tha se ishte ‘i zhgënjyer’ kur lindi Princi Harry sepse çifti kishte menduar se do të ishte një vajzë.

Audioja u regjistrua nga Diana në vitet 1990 për biografin e saj Andrew Morton, i cili vazhdoi të botojë librin më të shitur Diana: Her True Story.

Pjesë nga klipet, të cilat do të transmetohen në një dokumentar të ardhshëm dhe janë publikuar vetëm një ditë pas 26 vjetorit të vdekjes së Dianës në një aksident automobilistik, janë publikuar në SHBA.

Diana dëgjohet të thotë në regjistrim se Charles i tha nënës së saj Frances Shand Kydd në pagëzimin e Princit Harry më 1984: “Jemi shumë të zhgënjyer, menduam se do të ishte një vajzë”.

Frances më pas ia ktheu dhe i tha se duhet ‘të kuptojë se je me fat që ke një fëmijë’, shtoi Diana.

Image

Publikimi i klipeve mund të jetë veçanërisht i dëmshëm për mbretin Charles, sepse ato vijnë vetëm një javë para përvjetorit të parë të vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II.

Tom Jennings, producenti i dokumentarit të vitit 2017 dhe atij të ardhshëm, tha për ABC: “Kur doli filmi i parë, njerëzit u mahnitën sepse nuk e kishin dëgjuar Dianën të fliste kështu më parë”.

Ai shtoi: “Është një stil tregimi që është shumë i vështirë për t’u bërë, por mendoj se është gjëja më e afërt me të vërtetën që mund të arrish sepse asgjë nuk të pengon.

“Është e rëndësishme si pjesë e trashëgimisë së Dianës që të lejohen më shumë nga ato kaseta të dëgjohen.”

Princesha regjistroi shtatë orë audio ndërsa ishte ende e martuar me mbretin Charles, i cili në atë kohë ishte Princi i Uellsit.

Sidoqoftë, jo i gjithë audio u dëgjua në dokumentarin e 2017-ës.

Diana thotë për komentet e supozuara të Charles për lindjen e Princit Harry: “Burri im as nuk do të flasë me mamin, mezi.

Sepse në pagëzimin e Harrit, Charles iu afrua mamasë dhe i tha: “Jemi shumë të zhgënjyer, menduam se do të ishte një vajzë” dhe mamaja ia këputi kokën dhe tha se duhet të kuptosh se sa me fat je që të kesh një fëmijë që është normale.

“Që nga ajo ditë, grilat kanë rënë. Kjo është ajo që ai bën kur merr dikë që t’i përgjigjet atij.”

Një tjetër klip zbulon urrejtjen e Dianës për njerkën e saj Raine Spencer, me të cilën babai i saj John ishte martuar në vitin 1976 pasi nëna e saj Frances ishte larguar. syri.net

  • blank
blank

Më 30 gusht 1949 u nda nga jeta Sevasti Qiriazi

Sevasti Qiriazi-Dako, arsimuesja e atdhetarja e njohur shqiptare lindi më 24 shkurt të vitit 1871 në Manastir dhe vdiq më 30 gusht të vitit 1949. Ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për femra.

Gjatë qëndrimit në Stamboll, Naim Frashëri ai që i dha mundësi Sevasti Qiriazi-Dakos të studionte në kolegjin me emër Robert College në Konstandinopojë e të luante një rol aktiv në arsimimin e grave. Shkollën e lartë e kreu në Stamboll, pas kthimit në atdhe nisi të punojë për shkollën shqipe të vashave. Ajo qe e para grua shqiptare që studioi në këtë institucion amerikan, të cilin e kreu në qershor të vitit 1891.

Me t’u kthyer në Shqipëri ajo mori pjesë në ngritjen e shkollës së vashave në Korçë më 1891. Kjo shkollë është edhe fillimi i një shkolle mbi bazën laike.

Pas Luftës së Parë Botërore kjo shkollë njihej ende me emrin e familjes Qiriazi. Ajo mori pjesë edhe në Kongresin e Manastirit, ku u mor kryesisht me përgatitjen e teksteve shkollore.

Është thënë se Sevasti Qiriazi-Dako ka botuar një gramatikë për shkollat fillore (Manastir 1912) dhe ka redaktuar një radhë tekstesh historie. Me të shoqin, gazetarin dhe shkrimtarin Kristo Anastas Dako (1878-1941) e me të motrën Parashqevi Qiriazi ajo vajti në Rumani e prej andej emigroi në Shtetet e Bashkuara, ku bashkëpunoi me të përdyjavshmen “Yll’ i mëngjesit”.

Motrat Qiriazi ishin mësueset dhe edukatoret e para të shkollës së vashave që u hap më 1891 në Korçë. Nga kjo shkollë dolën shumë emra të njohur të femrave të cilat kontribuan , jo vetëm në fushën e arsimit , por u bënë edhe luftëtare të njohura të çështjes kombëtare.

Sevasti Qiriazi Mori pjesë në Kongresin e Elbasanit si dhe punoi në komisionin për shqyrtimin e teksteve shkollore të ngritur nga shoqëria “Përparimi”. Shkroi “Gramatika elementare për shkollat fillore”.

Bashkëpunoi me atdhetarë dhe me Ismail Qemalin për çështjen kombëtare.

Kur ishte kryetare e partisë “Partia Kombëtare Shqiptare” në SHBA, mbrojti të drejtat e shqiptarëve në shumë forume ndërkombëtare. Duke iu përkushtuar përparimit kombëtar dha ndihmesë në fushën e arsimit dhe emancipimit shoqëror të femrës shqiptare.

blank

Prof.Dr.Ing. Mira Mezini fiton një tjetër trofe: Çmimin “LOEWE Top Profesorship. 1.9 Milion euro për kërkim shkencor

Shkencëtarja shqiptare, prof.dr.ing. Mira Mezini, anëtare e jashtme e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, fiton një tjetër trofe, çmimin LOEWE Top Profesorship.

Ky çmim i siguron prof. Mezinit rreth 1.9 milionë euro për një periudhë prej pesë vjetësh për kërkimin shkencor mbi bazat e programimit për zhvillimin e sistemeve të softwer-it të të mësuarit interaktiv të decentralizuar, të sigurt dhe të besueshëm.

“LOEWE” është programi i promovimit të kërkimit shkencor që përdor shteti federal i Hessen-it që nga viti 2008, për të përcaktuar tendencat e politikave kërkimore, me objektivin që t’i japë një shtysë të qëndrueshme peizazhit kërkimor të Hessen-it.

LOEWE do të thotë “Landes-Offensive zur Entwicklung wissenschaftlich-ökonomischer Exzellenz” (Ofensivë shtetërore për zhvillimin e përsosmërisë/ekselencës shkencore dhe ekonomike).

Mira Mezini, profesore e shkencave kompjuterike në Universitetin Teknik të Darmstadt-it (Gjermani); profesore e ftuar në disa vende të Botës, duke përfshirë Britaninë e Madhe; zëvendëspresidente e Universitetit të Darmstadt-it për transferimin teknologjik dhe më pas edhe për kërkimin dhe inovacionin.

Mira Mezini është autore e 233 artikujve shkencorë, të indeksuar në Scopus List dhe i 293 artikujve të kuotuar në Research Gate, me rreth 7000 citime; e cilësuar kërkuese shkencore ekselente me njohje dhe vlerësim ndërkombëtar në fusha shumë të rëndësishme të shkencave kompjuterike si gjuhët e programimit dhe paradigmat, zhvillimi i softuerëve të automatizuar, analiza e programeve dhe siguria e softuerëve; bashkëthemeluese e nëndisiplinës mbi paradigmën e zhvillimit të softuerëve të orientuar duke vendosur parime të reja shkencore.

Mira Mezini,  në vitin 2012 ishte fituese e çmimit ERC Advanced Grant me shumën prej 2.3 milionë që e ndan Këshilli për Promovim të hulumtimeve shkencore (European Research Council ERC). Ky është çmimi me vlerën më të lartë monetare që ndahet në Evropë. Me këtë shumë parash ajo planifikon të vejë bazat për programimin softuerik të programit Cloud. Ky çmim jepet nga Bashkimi Evropian prej vitit 2007. Shkencëtarëve që fitojnë këtë çmim në fakt u ofrohen mjete për zhvillimin e projekteve bazike në fushën e tyre të studimit.

Prandaj voal.ch thotë se Mira Mezini fiton një tjeter trofe dhe po ashtu i urojmë që të fitojë edhe trofe të tjera përkrahë sukseseve të saj.

https://www.voal-online.ch/index.php?mod=article&cat=DIASPORAN%C3%8BZVIC%C3%8BRDHEBOT%C3%8B&article=28551&fbclid=IwAR2gM7qE5GIrsSs3QaWy-pXLiPHXlna3jqo1YRe8z-MHQrw0aTpX8K4zEvE


Send this to a friend