VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Thaçi e Rama e dëgjojnë edhe një herë Haradinajn: Vuçiqi ta njohë Kosovën në këta kufij

By | June 12, 2019
1 Comments
  • author avatar
    Anonymous 2 weeks ago Reply

    O KryeMinister.edhe.nji.kusht beja.per.taksat qe.xhdo profukti ushqimore.nga sernia.ti.neshtrohet.kontrollit laboraterike me,Ekspertize nderkmbetare.prr.sigurimin. e popullit.sepse .me nji kon.ohe nxensit.ne.Kosove.jan.helmu nease.te.madhe

Komentet

Haradinaj i prezanton përfaqësuesit të Ajoas projektin për Qytetin Ekonomik Kosovaro – Amerikan

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i ka prezantuar kryetarit të qytetit Des Moines të Ajoas, Frank Cownie, projektin për Qytetin Ekonomik Kosovaro – Amerikan.

Haradinaj ka vlerësuar se ku projekt është një mundësi e mirë për ofrimin e kushteve të nevojshme për investimet e kompanive të ndryshme nga Shtetet e Bashkuara në Kosovë.

“Përcaktimi ynë, për një miqësi dhe partneritet të përjetshëm me SHBA-në, po dëshmohet çdo herë e më shumë me projekte konkrete, siç është edhe Qyteti Ekonomik Kosovaro – Amerikan, për të cilën Qeveria po punon në vazhdimësi për ta shndërruar në storie suksesi për zhvillim ekonomik të vendit dhe vlerë të shtuar të partneritetit tonë”, ka shtuar ai.

Cownie, në anën tjetër ka thënë se bashkëpunimi mes SHBA-së dhe Kosovës do të vazhdojë në fusha të ndryshme, si ekonomi, edukim, siguri dhe fusha tjera të interesit të përbashkët.

E fundit: Këshilli i Evropës anulon vëzhguesit për zgjedhjet e 30 qershorit

Një email që po qarkullon në mediat tregon se Këshilli i Evropës ka anuluar delegacionin e vëzhguesve për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit në Shqipëri

Në email thuhet se anulimi është bërë për shkak të mungesës së sigurisë në disa zona.

Njoftimi i plotë:

Në vijim të emailit të mëposhtëm, me të cilin ju ftojmë në një takim me një delegacion të Kongresit të Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Evropës, po ju informojmë se udhëheqja e Kongresit (Presidenti në konsultim me dy Presidentët e Dhomave, në përputhje me rregullat e Kongresit) ka vendosur të mos dërgojë në Shqipëri një Delegacion Vëzhgues Zgjedhjesh nga Kongresi për shkak të pasigurisë së vazhdueshme në lidhje me organizimin e zgjedhjeve lokale në Shqipëri më 30 qershor dhe për shkak të rreziqeve të mundshme për sigurinë në disa zona të caktuara.

Ju kërkojmë ndjesë për çdo problem që mund t’ju shkaktojë anulimi në çastet e fundit dhe ju falënderojmë për gatishmërinë për të korresponduar me Kongresin.

Njoftimi ne anglisht

Dear colleagues,

Following the email hereunder, where we invite you to a meeting with a delegation from the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe, please be informed that the leadership of the Congress (the President in consultation with the two Presidents of the Chambers, in accordance with Congress rules) has decided not to deploy a Congress Election Observation Delegation to Albania due to the continued uncertainty concerning the organisation of the local elections in Albania on 30 June and possible security risks in certain deployment areas.

We apologise for any inconvenience the short-term cancelation may have caused and thank you for your readiness to exchange ëith the Congress.

(Video) Miss Serbia bën shqiponjën

Në një aktivitet të organizuar nga Kompani Petrol, Miss Serbia gjatë pasarelës bën me duart e saj simbolin e shqiponjës.

“E bëj për respekt” thotë vajze e bukur serbe!

Sikur të kihisn vizionin e kësaj të reje edhe krerët e shtetit serb, rajoni do të qe fokusuar në zhvillimin ekonomik që rinia pa dallim të ketë një perspektivë të bukur!

“Luftë civile dhe vëllavrasje”/ Ish-deputeti i PD, reagon sërish: Nuk tërhiqem! Zgjedhje ku vota vidhet e grabitet nuk mund të ketë

Ish-kreu i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, i cili u ndalua nga policia pas deklaratës “Le të ketë vëllavrasje më 30 qershor” tha se nuk tërhiqet nga ajo që ka thënë.

 

I ftuar në “Dritare me Rudinën” në News 24, Bylykbashi u shpreh se zgjedhje me një parti nuk mund të ketë.

“Dy oficerë më kanë ndaluar për thirrjen time. Unë nuk i heq asnjë presje për atë që kam thënë. Por unë dua ta shpjegoj mirë atë deklaratë. Përpara se të jemi aktivistë politikë, jemi qytetarë. Unë mendoj se një shqiptar që ka interes më shumë se gardhi i shtëpisë së vet, absolutisht ne jemi një vend që duhet shqetësim.

Në një demokraci funksionale, duhet të ketë zgjedhje të lira. Nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Nisur nga kjo që po ndodh në këtë vend, ku shqiptari nuk provohet të votojë i lirë, duke ia deformuar votën, unë mendoj se edhe një qytetar i thjeshtë duhet të jetë i shqetësuar me këtë që po ndodh. Unë mendoj se zgjedhje me një parti nuk mund të ketë, zgjedhje ku vota vidhet e grabitet nga pushteti s’mund të ketë asesi”, tha Bylykbashi.

Ish-kryetari i PD-së në Elbasan, Aurel Bylykbashi është shoqëruar në Polici në lidhje me deklaratën e një dite më parë ku tha se nëse demokracia ka nevojë për trupat e shqiptarëve, ai së bashku me mbështetësit e selisë blu dhe qytetarët do të jetë gati në çdo kohë për të penguar zgjedhjet e 30 qershorit. Ai tha se të dielën mund të këtë edhe përplasje civile, ndërsa theksoi se PD-ja është e gatshme të përballet me “dhunuesit” e demokracisë.

Rama njoftoi padi ndaj gazetarit të Bild. Reagon Qendra Europiane

Ilirian Agolli

Kryeministri Edi Rama njoftoi të martën përmes rrjeteve sociale se autorizoi sot një avokat gjerman për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e BILD.

“Gjykatat gjermane le ta vendosin kush ka të drejtë e kush ka faj në këtë mes. E bëj sepse shqiptarët meritojnë ta dinë të vërtetën nga drejtësia e atij vendi pa hije” – njoftoi zoti Rama zyrtarizimin e një hapi, që e pati përmendur edhe më parë.

Vendimi i tij erdhi pak ditë pasi gazeta e njohur gjermane publikoi disa telefonata të përgjuara nga prokuroria shqiptare, ku dëgjohen kryeministri Rama, ministra dhe deputetë socialistë, që diskutojnë mbi zgjedhjet në një krahinë të vendit.

Sipas gazetës, bisedat provojnë abuzimet e socialistëve në zgjedhje, presione ndaj votuesve, blerje votash dhe kërcënime për votime familjare, për të maksimalizuar fitoren e të majtëve.

Gazetari Tiede replikoi menjëherë në rrjetet sociale: “Për çfarë më akuzoni? Për publikimin e audio-përgjimeve të vërteta?” – shkroi ai fillimisht. Më pas shtoi një status se kjo që bëri zoti Rama ishte një “çmenduri. Kryeministri i Shqipërisë Rama dëshiron të më padisë. Ai tashmë ka një nga avokatët më të shtrenjtë në Gjermani”.

Qendra Europiane për Liri të Shtypit dhe të Medias (ECPMF) tha te njoftimi i sotëm në rrjetet sociale për procesin gjyqësor të kryeministrit shqiptar kundër gazetarit Peter Tiede, se “vetëm një javë më parë zoti Rama i tha delegacionit tonë se nuk do të përdorë paditë penale kundër gazetarëve, por do të vazhdojë vetëm me padi civile kundër gazetarëve në “raste ekstreme”.

Këshilltarja ligjore e kësaj Qendre, Flutura Kusari, tha për “Zërin e Amerikës” të martën në mbrëmje se “gjatë misionit tonë ne zbuluam se liria e shtypit në Shqipëri është duke u përkeqësuar. Në vend që të paditë gazetarët, kryeministri Rama duhet të angazhohet në përmirësimin e lirisë së medias dhe në sigurinë e gazetarëve në vend, dhe të ndalojë së thirruri ata “kazanë”.

Një mision prej 7 organizatash ndërkombëtare të lirisë së shtypit sapo është larguar nga Tirana, ku publikoi raport kritik, sipas të cilit “liria e shtypit në Shqipëri është në përkeqësim. Sulmet fizike të kohëve të fundit kundër gazetarëve kanë mbetur të pazgjidhura. Zyrtarët më të lartë publikë rregullisht përdorin gjuhë që ul vlerat dhe sulmon gazetarët kritikë”.

Raporti përmend shprehimisht se “kryeministri Rama e mbrojti në takimin me delegacionin përdorimin e kësaj gjuhe sulmuese e propaganduese, por u angazhua të mos i thërrasë më gazetarët “kazanë” në të ardhmen”.

Edhe drejtuesi i opozitës Lulzim Basha, tha misioni, i referohet medias si “të kapur dhe të blerë”, pra me një gjuhë që denigron gazetarët dhe i bën ata të duken si shënjestër e ligjshme për agresion në sytë e publikut, duke rritur rrezikun e kërcënimeve apo dhunës kundër tyre.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi sot se kryeministri Rama po e padit gazetarin gjerman, sepse publikoi vjedhjen e zgjedhjeve nga socialistët, sepse nxori lidhjet e tij me krimin.

Zoti Basha, i cili nga ana e tij po akuzon prej disa ditësh dy televizionet më të mëdha kombëtare privat për shërbime ndaj qeverisë socialiste, tha se “Edi Rama paska vendosur të paditë një gazetar perëndimor në emër të krimit, në emër të avdylajve, lalave, dakove, gjiknurëve, manjave”, të cilët dëgjohen të diskutojnë nëpër ato telefonata”.

Duke akuzuar gazetarin gjerman, kryeministri Rama, sipas zotit Basha, po mbron kriminelët dhe trafikantët, njëlloj si ka bërë edhe në shumë raste të tjera më parë.

“Ne jemi të shqetësuar se Shqipëria, një demokraci, një Shtet anëtar i Këshillit të Europës dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE), dhe një vend kandidat për Bashkimin Europian, nuk po respekton detyrimet e saj për të garantuar dhe mbrojtur lirinë e shprehjes dhe lirinë e shtypit siç kërkohet nga ligji shqiptar dhe instrumentet ndërkombëtare, përfshirë Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut”. – Kështu thuhet në raportin e përbashkët nga Qendra Europiane për Liri të Shtypit dhe të Medias (ECPMF), ARTIKULLI 19, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), Federata Europiane e Gazetarëve (EFJ), Instituti Ndërkombëtar i Shtypit (IPI), Reporterët Pa Kufij (RSF) dhe Organizata e Medias së Europës Juglindore (SEEMO).

Rama në Kukës, mbështetësit e PD marshojnë drejt aeroportit

KUKËS

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në qytetin e Kukësit. Pas takimit në Tropojë, shefi i qeverisë ka udhëtuar drejt qytetin verilindor me helikopter.

Takimi elektoral i shefit të qeverisë po mbahet në aeroportin e Kukësit.  Ndërkohë nga ana tjetër nuk kanë munguar përplasjet mes Policisë dhe mbështetësve të Partisë Demokratike.

 

Simpatizantët e selisë blu në këto momente vijojnë të afrohen drejt aeroportit, aty ku po mbahet takimi elektoral përmbyllës i Partisë Socialiste për zgjedhjet e 30 qershorit në këtë qytet.

VIDEOT/ Përplasje fizike mes protestuesve dhe policëve në Kukës

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Kukës, ku do të mbajë fushatë elektorale në bashkitë e këtij qarku.

Ndërsa Rama është nisur drejt Kukësit, ka ndodhur një përleshje mes protestuesve dhe policisë. Forcat e policisë kanë ngritur kordon policor për të ndaluar simpatizantët e PD.

Protestuesit në përleshje e sipër me simpatizantët e Partisë Demokratike kanë thyer kordonin policor. Ata kanë thirrur në kor “Rama ik”.

Rama është pritur me protesta thuajse në çdo bashki ku ka shkuar për fushatë elektorale.

U nda nga jeta Norman H. Gershman (1932 – 2019), një tjetër Ëngjëll Mbrojtës i shqiptarëve

Voal – U nda nga jeta fotografi i njohur hebre, i mbijetuar i Holokaustit, Norman H. Gershman. I lindur më 14 gusht 1932 në New Jersey, ai vdiq në 10 qershor në moshën moshën 87 vjeç në Santa Berabra Kaliforni.

Norman H. Gershman është bërë mjaft i njohur për shqiptarët – me librin -esse, një foto-album  me titullin : “Besa” (Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore),  hapjen e një ekspozite shëtitese në SHBA, dhe Shqipëri, Zvicër, Belgjikë, si dhe me filmin “Shtëpia e Shqiptarit – Shtëpia e Zotit”.

Në vitin 2002, Norman zbuloi familjet shqiptare që shpëtuan hebrenjët dhe dëgjoi për historinë unike të trimërisë dhe Besës shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“ I gjithë vendi, duke përfshirë qeverinë e Mbretit Zog, por edhe atë të pushtimit fashist dhe nazist më pas, nuk dorzuan as edhe një Hebre te nazistët dhe nuk pranuan të bashkëpunonin me nazistët, edhe pse ishte nën një okupim brutal dhe vunë edhe jetën e familjes së tyre në rrezik”.

Dhe, kështu Norman e dinte se ai kishte projektin e tij të ardhshëm

“Muslimanët, të shpëtojnë hebrenjët ? Çfarë, mos je i çmendur? Kështu, më thonin njërëzit, do të tregonte Gershman, para se t’ja niste për të mbledhur këto fakte, për shqiptarët, se si ata kishin marrë në mbrojtje të gjitha famijet hebraike, që erdhën në Shqipëri e kërkuan ndihmë.

Norman H. Gershman së pari u takua me miken e tij me të mbjetuarën Johanna Neumann, një grua e mahnitshme, e cila i shpëtoi Holokaustit nga shqiptarët.

“Gjatë Luftës së Dytë Botërore – Monarkia Shqiptare, i shpëtoi në mënyrë aktive hebrenjët duke i fshehur në një vend të vogël dhe të varfër të Ballakanit – në Shqipëri. Mbreti Zog i kishte hapur kufijtë e Shqipërisë dhe kishte kërkuar nga ambasadat e Shqipërisë në atë nëpër Europë ( Austri, Itali, Francë), që çdo hebre të paisej me pashaportë shqiptar dhe vizë për tu larguar, ose që donte të vinte në Shqipëri, e përreth saj” ka treguar për Zërin e Amerikës e ndjera Johanna Neumann, që u shua dy vjet më parë. Ndërsa në Gjermani fati i hebrejve ishte zgjidhur përfundimisht nga nazistët, në Shqipëri, fati i hebrenjve dukej ndryshe. Mbreti Zog do të hapte kufijtë e Shqipërisë për çdo hebre që donte të vinte në Shqipëri. “Shqiptarët na pritën si Miq të nderuar dhe na dhanë Besën” tregonte Neumman.

Pikërisht hym Besës i thuri edhe Norman H. Gershman me filmin  dokumentar “Besa”, ku shqiptarët paraqiten si mbrojtës të hebrenjëve gjatë periudhës së luftës së dytë botërore, kur këta përndiqeshin e vriteshin nga nazistët.  Filmi Besa filloi si projekt nga  Norman H. Gershman, me titull God’s House (Shtëpia e Zotit). Filmi bazohet në të dhëna gojore, dokumenta e intervista me personazhë realë, shqiptarë a familje të cilët kishin shpëtuar hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai fillon me rrëfimin e Rexhep Hoxhës, lindur në Tiranë në vitin 1950. I ati, para se të vdiste i la atij amanet tre libra në gjuhën hebraike. Ato ishin të një familjeje hebreje që gjatë luftës ishte strehuar në shtëpinë e familjes Hoxha. Me ndihmën Gershmanit, Rexhepi zbulon historinë e panjohur të aktit të jashtëzakonshëm të të atit të tij; Besën e ndërthur me  trimëri e sakrificë.

Filmi pastaj  zgjerohet për të hyrë në thellësi të botës shpirtërore të protagonistëve dhe për t’i shpjeguar publikut të huaj se çfarë është Besa dhe përse shqiptarët mendojnë se ajo është pjesë e veçantë e kulturës së tyre. Edhe regjisori kryesor i filmit Jason Williams e pranon, se Besa është diçka e veçantë. Ai mendon se tre elementë shërbyen që shqiptarët të vepronin në mbrojtje të hebrenjëve; “E para ishte qeveria shqiptare gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore që hapi kufijtë për këta të ikur e të përndjekur; E dyta ishte roli pozitiv i klerikëve myslimanë, katolikë e ortodoksë që u bënin thirrje besimtarëve të ndihmonin e fshihnin  hebrenjtë që kërkonin strehim; dhe së treti ishte fjala e dhënë, Besa ajo që i lidhte këta faktorë, duke krijuar të veçantën që mungonte në Evropë në atë periudhë.”

Filmuar në Shqipëri, Bullgari, Izrael, dhe Shtetet e Bashkuara, filmi përmban rreth njëzet intervista me të mbijetuar dhe të shumë dëshmitarëve të tjerë.

Fjala “Besë” sikur humbet në përkthim. Por për shqiptarët Besa është ashtu sic e kupton bartësi i saj, populli; “Si myslimanë të devotshëm ne u dhamë hebrenjve mbrojtjen humanitare. Pse? Sepse kështu urdhëronte miqësia, humanizmi, Besa.” Kështu shprehej në vitet 1990 në muzeun e Holokaustit  Yad Vashem në Izrael, vlonjati Sazan Hoxha, i biri i Nuro Hoxhës, që strehoi 4 familje hebraike, duke vënë në rrezik jetën e fëmijeve të vet.

Dëshmi të mirëqënies së hebrenjëve në trojet shqiptare janë të herëshme. Para disa vitesh në Sarandë u zbuluan gjurmët e një sinagoge të periudhes romake, ndersa i ashtuquajturi “mesia i fundit” Sabbatai Zevi në shek. XVII, gjeti strehim në Ulqin e Berat pas përndjekjes nga Stambolli e Selaniku. Dhe një nga dëshimitë më konkrete është ajo në shënimet e ish-ambasadorit amerikan në Shqipëri më 1934, Herman Bersntein, i cili shkruan: “Nuk ka asnjë gjurmë diskriminimi kundër hebrenjëve në Shqipëri, sepse Shqipëria ndodh të jetë një nga vendet e rralla në Evropë ku paragjykimet dhe urrejtja fetare nuk ekzistojnë, edhe pse shqiptarët janë të ndarë në tre besime”

Kjo është e gjithë historia, që fotgrafi hebre e rrefeu në Izrael Jad Vashem dhe në SHBA, sikur edhe Johanna Neumann e treguan deri në frymën e fundit deri sa jetoi për t’i treguar komunitetit hebraik nëpër botë Besën Shqiptare, aktin e papërsëritshëm që bën Shqiptarët për të shpëtuar Hbernjët që kërkuan ndihmë në shtëpine Shqiptarit.

I lidhur shumë nëpërmjet këtyre fakteve me Shqipërinë, Gershman, zbuloi se kjo ishte një histori që pak e dinin, sepse Shqipëria, nën regjimin e Enver Hoxhës, ishte e mbyllur nga bota e jashtme, për pothuajse 50 vjet nga diktatura ksenofobike, që pasoi fundin e Luftës së Dytë Botërore. Norman u bë i vendosur për të gjetur dhe regjistruar këtë histori të patreguar të trimërisë dhe dhembshurisë, atë të kodit moral Shqiptar të quajtur “BESA”.

“Shqiptarët, janë njërëz të mirë, trima, të mencuar dhe bujar e zemërbardhë. Ata janë heronj të vërtetë! ” ka thënë Norman H. Greshman.

Përpjekjet e tij të palodhshme për të identifikuar dhe dokumentuar historitë e shumë shqiptarëve (muslimanë kryesisht, por edhe të krishterë), pikërisht atyre që strehonin hebrenjtë gjatë luftës, dhe që tani u bënë baza e filmit të metrazhit të gjatë, fitues i disa cmimeve ndërkombëtare, dhe të shfaqur në disa shtete të SHBA, pra filmi “Besa: Premtimi.

Që në të vërtetë, pa hulumtimet, hetimet dhe veprat detektive të modës së vjetër të Normanit, filmi kurrë nuk do të ishte bërë fare.

Duke filluar në vitin 2007, filmi Besa: nisi rrugëtimin e tij kur Ekuipazhi i filmit Promise bëri dy udhëtime në Shqipëri me Normanin dhe gjithashtu një udhëtim në Izrael ku portretet e tij u ekspozuan në Yad Vashem. Që atëherë, fotografitë e Normanit – së bashku me fragmente të shkurtra nga dokumentari – kanë qenë në Selinë Qendrore të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork dhe në Shtabin e Bashkimit Europian në Strasburg të Francës. Në vitin 2008, Syracuse University Press publikoi një libër të portreteve të Norman H. Gershmanit, “Besa: Muslimanët që shpëtuan hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore”.

Një libër ky që u vlerësua në mënyrë unike në disa komente, libri dhe filmi “Besa” dhe “Promise” gjithashtu, është paraqitur edhe nga rrjetet më të fuqishme televizive amerikane e britanike, nga CBS Neës, NPR, Voice of America dhe Al-Jazeera, dhe televizioni shtetror i Izraelit. Ndërsa për këtë akt të Shqiptarëve u hapën anembanë në SHBA, Britani të Madhe, Izrael, Zvicër, Itali dhe Shqipëri, një duzinë ekspozitash të punës së Normanit, foto – albume me të mbijetuarit dhe ata që i shpëtuan.

Ai themeloi edhe Fondacionin Eye Contact, një korporatë jofitimprurëse që promovon edhe sot paqen dhe unitetin, ku Norman ka shërbyer si Drejtor Ekzekutiv.

“Si fotograf, e shoh bukurinë në botë – veçanërisht në sytë e njerëzve që kam fotografuar – prandaj edhe fondacioni ka marrë këtë emër Fondacioni Eye Contact. Ajo që ndodhi në Shqipërinë Muslimane dhe në Kosovë është një mrekulli. Jo vetëm që të gjithë hebrejtë shpëtuan nga pushtimi nazist, por refugjatët hebrenj u trajtuan si miq të shtëpisë sii thonë shqiptarët nën kodin e tyre moral Besa. Ky është një detyrimi moral i të gjithë shqiptarëve, për të strehuar të gjithë ata që janë në nevojë pavarësisht nga feja, kultura apo politika – madje edhe armiqtë e tyre – ky është unik. Ruajtja e të gjithë hebrenjve është dëshmi konkrete e këtij kodi nderi” ka thënë Norman Gershman.

Familjet muslimane do të më thonin për privilegjin e shpëtimit të fëmijëve “të Perëndisë”, më kujtohen fjalët që ata më thanë: “Të shpëtojmë një jetë është të shkojmë në Parajsë”, “Zoti është i Parë, vendi ynë atdheu është i dytë, atëherë janë mysafirët tanë dhe familja e me radhë”. Të gjithë Hebrenjtë janë vëllezërit tanë “.

“Unë e di, se ka njerëz shumë më të mirë në botë sesa me të këqija, dhe kam gjetur njerëz të tillë në Shqipërinë e të treja besimeve dhe në Kosovë. Ajo që ndodhi në Shqipërinë gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore është një mrekulli. Ruajtja e të gjithë hebrenjve është dëshmi konkrete e Besës.” “Muslimanët dhe hebrenjtë janë vëllezër dhe motra nën të njëjtin at Abraham. Ne jemi një familje.” thoshte Norman H. Gershman.

Prej 10 qershorit 2019 Miku i shtrenjtë i shqiptarëve Norman H. Gershman u largua nga kjo botë. NJë trishtim i madh për shqiptarët në mbarë botën. Tani Gershman i mbron shqiptarët në mbretërinë e Zotit!

Dossier: CNN: PSE SHQIPTARËT I SHPËTUAN HEBREJTË GJATË HOLOKAUSTIT? ARSYEJA ËSHTË BESA

In Memoriam Shoah – Takim me Z.Johanna Jutta Neumann që i dëshmoi botës se moralin e Europës e shpëtuan shqiptarët Nga Elida Buçpapaj

 

Kriporja e Ulqinit shpallet park natyror

Ali Salaj

Kuvendi Komunal i Ulqinit, të hënën shpalli Kriporen e njohur të këtij qyteti park natyror. Vendimi u mirëprit nga qytetarët, pasi me këtë vendim mbrohet tjetërsimi i kësaj hapësire të veçantë natyrore.

Kriporja e Ulqinit cilësohet ndër ekosistemet më të njohura në Adriatik. Ajo është zona e parë me rëndësi ndërkombëtare për zogjtë në Mal të Zi, si dhe “Strehim Emerald” i Konventës së Berlinit.

Kriporja pritet që së shpejti të bëhet pjesë e listës Ramsar, si kënetë me rëndësi ndërkombëtare.

Kriporja e Ulqinit e ngrit në vitin 1926 nga italianët dhe ka një sipërfaqe prej 15 mijë metrash katrorë që është lagunë dhe ndodhet në deltën e lumit Buna. Aty ka edhe një pasuri të madhe shpendësh. Ujërat e ëmbla të lumit ndahen nga uji i kripur i detit Adriatik nëpërmjet kanaleve.

Si shumë pasuri të tjera, Kriporja e Ulqinit ka qenë pasuri shtetërore pas Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 2003 është privatizuar, sepse ndërmarrja falimentoi.

Privatizuesi e bleu për 800 mijë euro. Çmimi i tokës u vendos 5 cent metri katror duke u cilësuar si aferë korruptive e politikës në Mal të Zi.

Kriporja e Ulqinit është vlerësuar edhe nga Bashkimi Evropian, i cili financoi edhe studimin për mbrojtjen dhe përmirësimin e kripores. Po ashtu Bashkimi Evropian ka kushtëzuar vazhdimin e bisedimeve për anëtarësim me kapitullin 27 të marrëveshjes, kapitull që i kushtohet parkut natyror të Ulqinit.

VATRA u bën thirrje palëve në Shqipëri të ulen në bisedime

Organizata shqiptaro-amerikane VATRA u bëri thirrje palëve politike në Shqipëri që të ulen në bisedime t’i ofrojnë popullit një zgjidhje afatgjatë, që të mund të sigurojë jo vetëm standardet demokratike të vendit, por edhe një paqe dhe unifikim shoqëror

Me anë të një deklarate, Federata Panshqiptare e Amerikës shpreh shqetësimin për situatën në Shqipëri të cilën e cilëson si të paprecedentë dhe thotë se është thellësisht e dhimbshme, që edhe pas afro tre dekadash pluralizëm, evidentohen probleme të thella lidhur me proceset zgjedhore, ndërhyrja në të cilët është tërësisht e dënueshme.

“Konflikti civil, i cili po hedh shtat dita-ditës nuk duhet lejuar dhe qeveria ka përgjegjësinë kryesore të gjejë rrugët për shuarjen e tij. Ashpërsimi i mosmarrëveshjeve politike shoqërohet fatkeqësisht me ndasi të mëdha shoqërore, gjë e cila dëmton objektivat evropiane të vendit”, thuhet në deklaratë.

VATRA nxit palët të ulen në tryezën e bisedimeve, duke shpresuar që platforma e bisedimeve do të jetë serioze dhe jo thjesht kalimtare dhe njëkohësisht shpreh keqardhjen për humbjen e kohës, nga e cila sipas saj, humbet Shqipëria dhe populli.

VOTONI PËR PS, secili “rilindas” mendon për ju! – Pllakat nga Fritz RADOVANI

VOAL – Po e botojmë pllakatin e përgatitur nga Fritz Radovani “Votoni për PS, sejcili rilindas mendon për ju”, natyrisht, pa e shoqëruar me fjalë të tjera.

75-vjetori i Genocidit grek, Shpëtim Idrizi: Jetojmë në Shqipëri, por gjithmonë do të themi “Pritna nëna jonë Çamëri”

Shoqata Çamëria dhe PDIU kanë zhvilluar pelegrinazh në Varrezat e Kllogjerit, në Konispol, në kuadër të 75-vjetorit të Genocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë. Mijëra shqiptarë të Çamërisë, por edhe qytetarë të tjerë, kanë bërë homazhe në Varrezat e Kllogjerit, në vendin ku humbën jetën më shumë se 2900 çamë, të cilët u larguan me dhunë nga trojet e tyre. Në këtë pelegrinazh ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, kryetari i Shoqatës Çamëria Dritan Sejko, Aqif Rakipi, Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së Mesila Doda, deputeti i Vetëvendosjes Liburn Aliu dhe kryetari i Shoqatës Çamëria në Kosovë, Nexhmi Muqiqi.

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, u shpreh se shqiptarët e Çamërisë nuk kanë harruar Genocidin që ndodhi ndaj tyre, prandaj edhe sot janë akoma më të fortë. Z.Idrizi theksoi se shqiptarët e Çamërisë jetojnë në Shqipëri, por mendjen dhe zemrën e kanë në Çamëri

“Fatkeqësia më e madhe për ne do të ishte harresa, sepse nuk ka komunitet të madh apo të vogël. Nuk ka popull të vogël apo të madh. Ka komunitet, i cili ose dorëzohet para padrejtësisë, nuk lufton dhe është i destinuar të zhduket, ose ka si ne shqiptarët e Çamërisë që ky 75-vjetor tregon se jo vetëm nuk jemi asimiluar, por kemi 75 vjet që luftojmë dhe do të luftojmë, deri sa të ngelet çami i fundit i gjallë. Kjo është forca e komunitetit tonë, që duket sikur padrejtësia ka ndodhur dje. Harresa është me e keqe se sa morti, prandaj tani që ka kaluar 75 vjet, duket sikur krimi shtetëror grek ndaj një popullsie të pambrojtur, ka ndodhur dje. Prindërit tanë, gjyshërit tanë, nuk lejuan kurrësesi që ne të na pllakoste harresa. Duhet të plotësojmë amanetin e të parëve, drejtësi për Çamërinë. Ne punojmë dhe jetojmë në Shqipëri, por ne e dimë shumë mirë që kokën e kemi në Çamëri, aty ku janë shtëpitë, trojet dhe tokat tona, që presin të zotët e tyre. Edhe prindërit dhe gjyshërit tanë kur ikën nga Çamëria, kokën e mbajtën pas. Nuk thanë dhe nuk themi kurrrë “Lamtumirë Çamëri”. Jo! Ne gjithmonë do të themi “Pritna nëna jonë Çamëri”, se i ke të zotët në Shqipëri, Kosovë dhe kudo që rreh zemër shqiptari. Kur të parët tanë, prindërit dhe gjyshërit u nisën dhe morën rrugën për në Shqipëri, të detyruar nga Genocidi, ata gjatë gjithë kohës e mbanin kokën pas. Kush ka shkuar në Çamëri ka parë që ajo tokë është e etur për të parët e saj. Kush ka shkuar në Çamëri ka parë shtëpi të rrënuara, toka të lëna pa punuar, ullinj shekullor që presin të zotët e tyre. Çdonjëri prej nesh që ka shkuar në Çamëri, ka kërkuar shtëpinë etij, ashtu siç ja ka treguar nana apo gjyshi dhe i kemi gjetur, sepse ato janë shtëpitë tona”, – tha z.Idrizi.

Pamje nga 75-vjetori i genocidit grek

Kreu i PDIU-së i kërkoi Kryeministrit që të kalonte nga Varrezat e Kllogjerit për të vendosur një lule. Gjithashtu z.Idrizi kujtoi edhe një fabul me shqiponjën dhe kërmillin.

“Ndërsa ne jemi mbledhur këtu në Kllogjer të Konispolit, prijësi i Rilindasve është duke bërë tubim në Bashkinë e Konispolit. Natyrshëm çdonjëri nga ne do thoshte: Pse nuk kaloi këtu që të hidhte edhe ai një tufë me lule? Për shumë arsye nuk kaloi. E para, sepse Shoqata Çamëria dhe PDIU i kanë kërkuar që këto varreza historike dhe monumentale, të merrnin zyrtarisht statusin e Varrezave Historike. Minimalisht me të njëjtin status që u bënë varrezat e turpit të ushtarëve grek. Sigurisht duke harruar edhe kërkesën që ne shqiptarët e Çamërisë të kishim varreza për ata që u vranë në trojet e tyre, nëÇamëri.

Kam për t’ju drejtuar vëllezërve të mi çamë të Konispolit. Sepse teksa ne jemi këtu, ata janë duke parë se si kryetari i Rilindjes garon me vetveten. Vazhdoni bëni tubimet, priteni, por mos harroni që projekti i Rilindjes ishte që të mos ekzistonte Bashkia e Konispolit. Këtë bashki donin ta bashkonin me Finiqin, bashkinë e minoritetit. Sot e keni kollaj të prisni prijësin e Rilindjes në Konispol, sepse keni djemtë e Çamërisë që e mundësuan që Bashkia e Konispolit të ekzistonte dhe kjo ndodhi fal nesh.

Megjithëse ju po prisni prijësin e Rilindjes, ne 100 herë do ta bënim në Parlament presionin që të ekzistonte Bashkia e Konispolit. Ne do ikim, Rilindja do ikë, por Bashkia e Çamërisë, Bashkia e Konispolit, do të ekzistojë në jetë të jetëve dhe për këtë ne jemi krenar.

Gjithë këto ditë më është kujtuar një fabul. Shqiponja është një shpend krenar, ne e kemi simbol në flamurin tonë. Shqiponja pa një ndër majat më të larta të maleve dhe u nis për të fluturuar aty. Shkoi në majë të malit dhe kur sheh aty një kërmill. Po ti o kërmill këtu, i tha.

Ja ashtu, i tha kermilli, duke u zvarritur dhe duke u lëpirë arrita dhe unë me ty në këtë majë. Sigurisht që ka plot që mund të kenë menduar se mund të arrijnë majat duke u lëpirë, por dinjitetin çdo çam e ka këtu në Kllogjer, në këto varreza, në Shoqatën Çamëria dhe në shtëpinë e vet, PDIU-në. Mund të kenë çdo gjë, por vetëm dinjitet nuk kanë”, – u shpreh Shpëtim Idrizi.

Aqif Rakipi tha se PDIU është e vetmja parti që nuk ka bërë pazare, ndërkohë që ironizoi kryeministrin Rama se nuk do fitojë 61 bashki, por 63.

“Ne jemi këtu sot për të kujtuar shqiptarët e Çamërisë që kanë humbur jetën nga Genocidi grek. Çështja jonë është e gjithë Shqipërisë dhe këtë e tregojnë edhe shqiptarët që janë të pranishëm ngado, edhe nga Kosova. Ne si çam duhet të jemi si Shqiponja dhe jo si kërmilli, sepse shqiponjë jemi edhe vet. E kemi treguar veten që kemi qënë shqiponja edhe në Parlamentin e Shqipërisë, ku me forcë morëm Rezolutën për Çamërinë. Keni dëgjuar për një“çerr” në Tiranë. Një“çerr” që e gjeti Rama duke shitur fiq dhe e bëri kryetar bashkie. Ky “çerr” e di si është, si ai kërmilli që lëpihet dhe zvarritet, prandaj edhe arriti aty. Ky na akuzon ne që kemi bërë pazare. PDIU ka bërë vetëm një pazar me të, që një shesh në Tiranë të merrte emrin “Çamëria”. Dua t’ju them dhe diçka se shoh kryeministrin duke bërë fushatë në gjithë Shqipërinë. Edi Rama nuk ka për të fituar 61 bashki miqtë e mi, ai do të fitojë 63 bashki”, u shpreh Aqif Rakipi.

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së,Mesila Doda theksoi se askush nuk do të mund të bëjë pazare me trojet e shqiptarëve.

“Atdheu është një, nga Preveza deri në Mollën e Kuqe. Iduam njëlloj të gjitha pjesët e një atdheu. Por fatkeqësisht atdheu ynë është copëtuar.Kemi parë këto kohë pazare për kufinjtë e Kosovës. U them vetëm diçka. Larg duart nga trojet tona. Këtyre “atdhetarëve” u them të heqin taksën e rrugës së kombit.Ata nuk punojnë as për shtet as për Komb, vetëm për pushtet. E kanë përdorur çështjen çame, a thua se e duan më shumë Çamërinë’, – tha znj. Doda.

Ndërsa kryetari i Shoqatës Çamëria Dritan Sejko, u shpreh se shqiptarët e Çamërisë kanë vetëm një ëndërr, të rikthehen në Çamëri.

“Ky 75-vjetor na tregon se Çamërinë nuk e kemi harruar, përkundrazi, është shumë afër dita jonë kur ne do të shkojmë në trojet tona. Genocidi vrau një pjesë të popullsisë tonë, por ne jemi akoma dhe më të fortë dhe vetëm me një ëndërr: “Të rikthehemi në Çamëri dhe kjo do të ndodhë”, – theksoi z.Sejko.

I pranishëm në këtë pelegrinazh ishte edhe kryetari i Shoqatës Çamëria në Kosovë, Nexhmi Muqiqi, i cili tha se shqiptarët kudo ku jetojnë, nuk e harrojnë Çamërinë.