VOAL

Please Wait ...
0%

Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë: Më bëtë të më vijë turp që jam bashkëkombasi juaj

By | August 4, 2017
2 Comments
 • VOAL 2 weeks ago Reply

  […] “Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë: Më bëtë të më vijë turp që ja…”. […]

 • […] “Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë: Më bëtë të më vijë turp që ja…”. […]

Komentet

SUKSESI I BEATLES FILLOI NË HAMBURG MË 17 GUSHT 1960

 

Skulptura e Beatles në Hamburg

Muzikantët mbërritën të lodhur dhe të djersitur në Hamburg me një makinë të vjetër, rakitike. Në gusht të 1960 ata bënë 1300 km për të ardhur nga Liverpuli në Hamburg.

Muzikantët mbërritën të lodhur dhe të djersitur në Hamburg me një makinë të vjetër, rakitike. Në gusht të 1960 ata bënë 1300 km për të ardhur nga Liverpuli në Hamburg, ku u kthyen nga një grup, që këndonte në bodrumet e qytetit, në grupin më të madh pop të të gjitha kohrave, një grup që u gdhend në kujtesën muzikore të disa brezave. Më 17 gusht 1960, Beatles dhanë për herë të parë koncert në Hamburg, në një lokal striptizmi. Ky ishte fillimi i një karriere të pashembullt.

Sheshi Beatles në Hamburg

Tifozët dhe ekspertët e muzikës janë sot të një mendjeje: Në Hamburg Beatles u zhvilluan dhe u poqën për t’u kthyer në një grup të jashtëzakonshëm muzikor. “Në skenë ata ishin plot energji. Gjithë forcë. Dhe natyrisht dukeshin shumë mirë,” thotë sot fotografja Astrid Kirchherr duke kujtuar shfaqjet e Beatles në klubin e errët Indra. Fotografitë, që ajo ka bërë në atë kohë, numërohen sot ndër fotografitë klasike të fotografisë së rokut.

Falë rastësisë djemtë liverpulas u kthyen në “grup” në lagjen me drita të kuqe të Hamburgut. Pronari i klubit Indra kërkonte një grup të ri britanik për të joshur klientët, që të vinin në lokalin e tij.

Hapat e parë muzikorë këngëtarët e rokut, i kishin hedhur në festën popullore të Liverpulit në vitin 1957. Aty 16 vjeçari John Lennon u shfaq për herë të parë me grupin e tij Quarrymen, ku bënte pjesë edhe 15 vjeçari Paul Mc Cartney. Disa muaj më vonë, në shkurt 1958 pjesë e grupit u bë edhe Georg Harrison.

The Beatles- nga Astrid Kirchherr dhe Max Scheler.

Prej aty John, Paul dhe George së bashku me pjesëtarët e tjerë të grupit Stuart Sutcliffe (Bass) dhe Pete Best (bateri) nuk iu ndanë skenës muzikore të Liverpulit duke thithur me etje të madhe çdo lloj kënge dhe çdo risi, që vinte në qytet nga SHBA-ja. Rock`n `Roll-i rebel sundoi qytetin dhe vendin. Në Liverpul kishte në atë kohë 350 grupe, që jepnin koncerte. “Ata ishin të zhurmshëm, plot energji dhe të sinqertë”, kujton kritiku i muzikës Nik Cohn.

Kjo vlente kryesisht për grupin e Lennon-it dhe Mc Cartney-it. Dhe kjo ishte ajo, çka kërkonte pronari i klubit të natës në lagjen Reeperbahn të Hamburgut. Dhe Beatles shfrytëzuan rastin. Pa kopjuar dhe të lirë ata eksperimentuan në skenë duke zhvilluar stilin e tyre.

Georges – Fotografi nga Astrid Kirchherr

Ata bënë për vete publikun e Hamburgut “me pasionin e tyre, që sa vinte dhe rritej”, shkruan Peter Ames Carlin në biografinë për Mc Carntey.

“Ne nuk do të kishim marrë kurrë këtë zhvillim, nëse do të kishim qëndruar në shtëpi,” thotë më vonë John Lennon duke kujtuar fillimet e para. Kurse George Harrison kujton: “Pikën kulminante si grup me muzikë live ne e arritëm në Hamburg. Ne duhet të ishim shumë të mirë në grup për të luajtur tetë orë muzikë në natë.”

Më 16 gusht 1977 u nda nga jeta Elvis Presley, Mbreti i Rock and Roll-it

I lindur më 8 janar 1935 në ora 4:35 në mëngjes, Elvis Presley ishte një aktor dhe këngëtar amerikan me famë botërore. Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20, dhe njihet edhe si “Mbreti I Rock and Roll-it” apo thjesht “Mbreti”.

Biografia

•Presley kishte lindur në Tupelo, Mississippi, si një binjak-pa binjak, dhe kur ishte 13 vjeçar, ai dhe familja e tij u vendosën në Memphis, Tennessee. Karriera e tij muzikore filloi dikur më 1954, kur regjistroi një këngë me producentin Sam Philips nga Sun Records. Në bashkëpunim me kitaristin Scotty Moore dhe basistin Bill Black, Presley ishte ndër themeluesit e rokut, me uptempo, back beat me elemente të muzikës country dhe R&B. Ai u menaxhua nga Kolonel Tom Parker për më se dy dekada, me kontratën e nënshkruar nga RCA. Kënga RCA e parë e Elvisit , “Heartbeat Hotel”, u lansua në janar 1956 dhe u bë hiti numër 1 në SHBA. Ai fitoi titullin “Mbreti I Rock and Roll-it” pas një serie të suksesshme të paraqitjeve të tij në televizion dhe rekordeve të tij prijëse në top listat. Interpretimet e tij energjike të këngëve dhe stili I tij provokativ, i kombinuar me talentin e madh e bëri atë shumë të famshëm dhe kontroverzal (të diskutueshëm).

Në nëntor 1956, ai nxori filmin e tij Love Me Tender. Më 1958, u rekrutua nga shërbimi ushtarak. Ai vazhdoi karrierën e tij muzikore pas dy viteve, duke krijuar disa nga punimet e tij më të suksesshme komerciale para se të përkushtohej më shumë me filmat hollivudian si dhe albumet e tyre shoqëruese (vitet 1960), të cilat u përqeshën dhe u kritikuan. Më 1968, pas një ndërprerjeje shtatë vjeçare nga performancat e drejtpërdrejta, ai u rikthye në skenën me brohoritje të shumta për replikën e veqantë Elvis, e cila e dërgoi në një residensi koncertesh të zgjatura Las Vegase dhe një varg turnesh shumë fitimprurëse. Më 1973, Presley mori pjesë në koncertin e parë të transmetuar globalisht përmes satelitit, Aloha from Hawaii (Përshëndetje nga Hawaii). Disa vite abuzimi me drogë në formë barnash ndikoi në dobësimin e shëndetit të tij, dhe më 1977 ai vdes në moshën 42 vjeçare.

Presley është një ndër muzikantët më të njohur dhe më me ndikim të shekullit 20. Komercialisht I suksesshëm në shumë zhanre, duke përfshirë atë pop, blues dhe gospel, ai është solo – artisti më I shitur në historinë e muzikës me shitjet e regjistruara të vlersuara prej rreth 600 milion kopjeve në gjithë botën. Ai fitoi 3 çmime Grammy, dhe poashtu “Çmimin Grammy Të Arritjeve Të Jetës” (Grammy Lifetime Achievement Award), në moshën 36 vjeçare, dhe ka hyrë në sallat e shumta muzikore të famës.

 

Jeta e hershme
Fëmijëria në Tupelo

•Presley u lind më 8 janar, 1935, në Tupelo, Mississippi. I biri I Gladys Love (née Smith; 25 prill, 1912 –14 gusht, 1958) dhe Vernon Elvis Presley (10 prill, 1916 – 26 qershor, 1979), në shtëpinë dy-dhomëshe të ndërtuar nga babai I Vernonit si përgatitje për lindjen e të birit. Jesse Garon Presley, vëllau I tij identik-binjak, u dërgua I vdekur 35 minuta para tij. Si fëmijë I vetëm, Presley u bë shumë I afërt me të dy prindërit dhe formoi një lidhje veçanërisht të ngushtë me nënën e tij. Familja mori pjesë në një kishë Asambleja e Perëndisë, ku ai gjeti inspirimin fillestar muzikor.

Prejardhja e Presley-t ishte kryesisht një përzierje e Evropës Perëndimore, duke përfshirë skocezë-irlandezë, skocezë, gjermanë, dhe disa normanë francez. Stër-stër gjyshja e nënës së tij, Morning Dove White, ishte me shumë mundësi amerikane vendase. Nëna e tij ishte konsideruar si dominante në familjen e vogël. Vernoni u transferua nga një punë në tjetrën duke evidentuar ambiciet e vogla. Familja shpesh mbështetej në ndihmat e fqinjëve dhe ndihmat ushqimore të qeverisë. Prisley-t I shpëtuan tornados F5 të vitit 1936 në Tupelo. Më 1938, ata humbën shtëpinë pasiqë Vernoni u kap duke bërë çiftëzimin e një çeku të pronarit të tokës, Orville S. Bean, për të cilin ai kishte punuar. Ai pastaj shkoi në burg për 8 muaj, dhe Gladys dhe Elvisi qëndruan tek të afërmit.

Në shtator 1941, Presley hyri në klasë të parë në Lindjen e Konsoliduar Tupelo, ku mësuesit e vlerësuan si “mesatar”. Ai u inkurajua për të marrur pjesë në një konkurs këndimi pasi e habiti mësuesin e tij me një interpretim të këngës country “Old Shep” të Red Foley-t gjatë lutjeve të mëngjesit. Konkursi, I mbajtur në Mississippi- Panairi I Alabamës dhe Shfaqja Dairy më 3 tetor, 1945, ishte performanca e tij e parë para publikut: i veshur si kauboj, 10 vjeçari Presley qëndronte I ulur në një karrige për të arritur mikrofonin dhe këndoi “Old Shep”. Ai doli në vendin e pestë. Pas disa muajsh, Presley mori kitarën e tij të parë për ditëlindje; ai kishte shpresuar për diçka tjetër, ose një biçikletë ose një pushkë. Gjatë viteve vijuese, ai mori mësime të thjeshta kitare nga xhaxhallarët e tij dhe nga pastori i ri i kishës së familjes. Presley kujtonte, “Mora kitarën, dhe I shikoja njerëzit, dhe unë mësova të luaja pak. Por nuk do të këndoja kurrë në publik. Isha shumë I turpshëm për diqka të tillë.”

Duke hyrë në një shkollë të re, Milam, për klasën e gjashtë në shtator 1946 , Presley mbeti vetëm. Një vit më pas ai filloi të sillte kitarën në baza ditore. Ai luante dhe këndonte gjatë drekës, dhe shpesh ngacmohej nga nxënësit e tjerë të cilët e quanin “fëmija që luante muzikë të pagëdhendur”. Familja deri atëher po jetonte në një lagje të madhe afrikano-amerikane. Ai u ndihmua nga një shok klase, vëllau I të cilit kishte një stacion radioje të tijën dhe kërkonte që Elvis të luante për ndëgjuesit. Ai vazhdoi të merrte mësime për kitarë dhe me disa performanca të mëvonshme humbi frikën e performimit në publik. Gjatë kësaj kohe Elvis ishte vetëm 12 vjeç.
Adoleshenca në Memphis[redakto | redakto tekstin burimor]

•Në nëntor 1948, familja u shpërngul në Memphis, Tennessee. Pas banimit për afro një viti në shtëpi me qera, atyre I’u ofrua një apartament me dy dhoma gjumi në kompleksin banesor publik të njohur si Gjykata Lauderale.

I regjistruar në shkollën e mesme L. C. Humes, Presley mori vetëm një C në muzikë në klasën e tetë. Kur mësuesi I muzikës I tha atij se ai nuk kishte aftësi për të kënduar, ai solli kitarën e tij ditën tjetër dhe këndoi hitin e kohës, “Keep Them Cold Icy Fingers Off Me”, në mënyrë që t’i provonte të kundërtën. Një shok klase tregon më vonë se mësuesi nuk e vlerësonte llojin e tij të të kënduarit. Ai ishte zakonisht shumë i trembur për të performuar në mënyrë të hapur, dhe ishte keqtrajtuar herë pas here nga shokët e klasës që e shihnin atë si një “djalosh mamaje”.

Më 1950, ai filloi të luante me kitarë rregullisht nën kujdesin e Jesse Lee Denson, një fqinji. Ata dhe tre djem të tjerë ( dy pionierë të ardhshëm roku), vëllezërit Dorsey dhe Johnny Burnette formuan një kolektiv të lirë muzikor I cili luante herë pas here në Gjykatë –aty ku jetonin. Atë shtator, ai filloi të punonte në Teatrin Shtetëror Leow. Pastaj punoi edhe tek Precision Tools, pastaj prap në Leow, tek Produktet e Metaleve MARL etj.

Gjatë klasës së dymbëdhjetë, Presley filloi të rrinte më shumë me nxënësit e tjerë, kryesisht për arsye të pamjes së tij: ai I rriti flokët e tij dhe I stilonte ato me vaj trëndafili dhe vazelinë. Në kohën e tij, ai shkonte tek rruga Beale, në qendër të Memphisit, dhe shikonte rrobat e bukura tek dritaret e dyqanit Vëllezërit Lansky. Në vitin e tij të fundit të shkollimit, ai I kishte veshur ato. Ai konkuroi në shfaqjen “Minstrel” të Humes-it në prill 1953. Duke kënduar dhe duke luajtur në kitarë, ai hapi shfaqjen me : “Till I Waltz Again With You” hiti I kohës për Teresa Brewer. Presley kujtonte se çfarë reputacioni I dha performanca e tij “Unë nuk isha I famshëm në shkollë … Dështova me muzikën-gjënë e vetme me të cilën dështova. Dhe pastaj ata më futën në shfaqjen e talenteve … kur shkova në skenë dëgjoja njerëzit tek gjëmonin dhe pëshpërisnin e kështu me radhë, sepse askush nuk e dinte se unë këndoja.I shte e mahnitshme se sa I famshëm u bëra më pas.”

Presley, I cili kurrë nuk kishte marrur mësime formale të muzikës ose nuk kishte mësuar të shkruante një të tillë, mësonte dhe luante me të dëgjuar. Ai poashtu shkonte tek dyqanet e rekordeve dhe dëgjonte muzikë. Ai I dinte të gjitha këngët e Hank Snow, dhe I donte shumë këngët arët country si Roy Acuff, Ernest Tubb, Ted Daffan, Jimmie Rodgers, Jimmy Davis, dhe Bob Wills. Jake Hess, këngëtar I muzikës gospel ishte njëri ndër performuesit e tij të preferuar I cili pati influencë të madhe në stilin e këndimin të baladave të tij. Ai ishte pjesëtar I rregullt I audiencës tek këndimet mujore All-Night në qendër të qytetit, ku këndonin shumë grupe gospele që reflektuan në influencën e muzikës shpirtërore të tij afrikano – amerikane. Ai e adhuronte muzikën gospele të këngëtares me ngjyrë Motrës Rosetta Tharpe. Si disa prej shokëve të tij, ai kishte marrur pjesë në vende të caktuara vetëm për audiencë të të bardhëve. Ai dëgjonte radio-stacionet vendase, si WDIA-AM, e cila luante muzikë spirtuale, blues, muzikë moderne, backbeat etj.

Shumë nga regjistrimet e tij në të ardhmen ishin të frymëzuara nga muzikantët lokal afrikano-amerikanë të tillë si Arthur Crudup dhe Rufus Thomas. B.B. King kujton se ai e kishte njohur Presley-n para se ai të ishte I famshëm, pasiqë ata të dy frekuentonin shpesh rrugën Beale Street. Me kohë ai u diplomua nga shkolla e mesme në qershor të vitit 1953. Presley kishte veçuar tashmë muzikën si të ardhmen e tij.

 

Regjistrimet e para
-Sam Philips dhe Sun Records

“That’s All Right“ , “Blue Moon of Kentucky“ , “I Don’t Care if the Sun Don’t Shine“ , “Good Rockin Tonight“ , “Milkcow Blues Boogie“ , “You’re a Heartbreaker“ , “I’m Left, You’re Right, She’s Gone“ , “Baby Let’s Play House“ , “Mystery Train“ , “I Forgot to Remember to Forget“ , “I’ll Never Let You Go (Little Darlin’)“ , “I Love You Because“ , “Trying to Get to You“ , “Blue Moon“ , “Just Because“ , “I Love You Because“ , “Harbor Lights“ , “Tomorrow Night“ , “When It Rains It Really Pours“ , “Satisfied“ , “I Got a Woman“ etj.

•Gjatë kohës kur Elvisi filloi të punonte me RCA Records dhe Kolonelin Tom Parker, nxorri shumë këngë të suksesshme dhe mori pjesë në shumë koncerte dhe programe live. Ishte tamam kjo koha kur ai po e çmendte publikun, dhe kur gjithqka sapo kishte filluar. Presley ishte duke shënuar suksese të njëpasnjëshme me këngën numër 1 “Heartbreak Hotel,” si dhe albumin numër një, Elvis Presley, dhe me kontratën e tij me Paramount Pictures—të gjitha më 1956. Me stilin e tij joshës, kërcimin, këndimin etj., ai u bë ikona e shfaqjeve televizive

Së shpejti, Presley ishte çdokund —në radio, televizion dhe në ekranin ngjyrë gri (kinema)—duke punuar si aktor dhe këngëtar. Mirëpo pas këtij suksesi ai u detyrua të merrte pjesë në shërbimin ushtarak 1957-1960.

Pak para se të kthehej nga Evropa- nga shërbimi ushtarak, nëna e tij e dashur, Gladys, kishte vdekur. Atij I’u mundësua kthimi në Memphis për funeralin e të ëmës. Thellësisht I mërzitur nga vdekja e së ëmës, Presley kthehet në detyrë. Gjatë qëndrimit në Gjermani, ai takon një adoleshente të re të quajtur Priscilla Beaulieu.

Presley u kthye më 1960 dhe vazhdoi karrierën dhe së shpejti u rikthye në majat e listave të muzikës me këngët e tij për filmin GI Blues. Ai vazhdoi të bënte muzikë dhe të aktronte në filmat si Blue Hawaii (1961), Girls! Girls! Girls! (1962) dhe Viva Las Vegas (1964). Edhe pse filmat ishin të kritikuar dhe të shikuar shumë, ata sollën shumë përfitime ashtu si edhe këngët e tyre. Nga vitet e 60-ta, gjithësesi, performuesi enigmatik humbi paraqitjen e tij para publikut. Për të provuar se ai ishte akoma “Mbreti I Rock and Roll-it”, ai u rikthye në skenë me specialen televizive më 1968, “68 Comeback.” Elvisi mahniti audiencën me performancën e tij, duke treguar talentin e tij si këngëtar dhe kitarist.

Jeta private

•Gjatë kësaj kohe, jeta personale e Elvisit ishte duke u ngritur. Ai dhe Priscilla u martuan më 1967 dhe patën një vajzë, Lisa Marie, vitin tjetër. Fatkeqësisht, kjo periudhë e ndritur nuk do të zgjate. Që nga vitet e 70-ta, martesa e Presley-ve po shuhej. Çifti u divorcua më 1973, dhe Priscilla mori kujdestarinë mbi Lisa Marie. Presley poashtu po shkonte drejt problemeve të tjera personale, duke përfshirë një interesimi të madh ndaj drogës në formë të ilaçeve; ylli I rokut njëherë I dobët kishte probleme me peshën, dhe jeta e tij mbaroi kur (supozohet) pësoi atak zemre më 16 gusht 1977 nga problemet shëndetësore.

-Ai u varros afër varrit të babait, të nënës dhe të gjyshes së tij, në Graceland.

Taylor Swift fiton në “padinë për ngacmim”

Në seancën e mbajtur në Gjykatën Rajonale të Denverit, gjykata vendosi se Mueller ka ngacmuar Swiftin në një aktivitet, para një koncerti të muajit qershor të vitit 2013

DENVER – Përfundon procesi për padinë për dëmshpërblim të këngëtares Taylor Swift, në SHBA ndaj DJ David Mueller në vlerë prej 1 dollarësh.

Në seancën e mbajtur në Gjykatën Rajonale të Denverit, gjykata vendosi se Mueller ka ngacmuar Swiftin në një aktivitet, para një koncerti të muajit qershor të vitit 2013.

Anëtarët e trupit gjykues po ashtu mohuan akuzat e Muellerit se “Është përjashtuar nga puna nga nëna e Swiftit”.

Këngëtarja amerikane Swift në një deklaratë lidhur me vendimin ka shprehur shpresën se fitimi i kësaj padie me një dëmshpërblim simbolik do t’i frymëzojë të gjitha gratë të cilët i nënshtrohen ngacmimit, por nuk mund të reagojnë.

Përveç deklaratave të dëshmitarëve në padi, e vetmja dëshmi ishte një fotografi e përbashkët e Swiftit me Mueller. Në fotografi shihet se dora e Mueller ndodhet prapa këngëtares në pjesën e poshtme të belit të saj.

Mueller, duke pretenduar se për shkak të akuzave të Swiftit është shkatërruar karriera e tij, kishte paditur për dëmshpërblim në vlerë prej 3 milionë dollarësh këngëtaren, por u konsiderua e padrejtë.

Regjisori Gentian Koçi në Sarajevë: Komunikimin me publikun e kam në rend të parë

Filmi “Dita zë fill” i regjisorit nga Tirana, Gentian Koçi është prezantuar sot në Festivalin e filmit në Sarajevë

SARAJEVË – Filmi “Dita zë fill” i regjisorit nga Tirana, Gentian Koçi është prezantuar sot në press-projeksionin në teatrin Kombëtar në Sarajevë, në kuadër të programit garues të filmit artistik të festivalit të 23-të të filmit, “Sarajevo Film Festival” (SFF).

Bëhet fjalë për premierën botërore në të cilën të dielën nisi programi i SFF-së, ndërsa rishfaqja e filmit do të bëhet sonte me fillim në ora 20, atëherë kur mbi tapetin e kuq do të parakalojë Koçi bashkë me aktorët e filmit.

Rrëfimi filmik ndjekë Letën e cila gjendet në një situatë të rëndë financiare, për çka për disa muaj nuk ka paguar qiranë e banesës. Pasi ajo dhe djali i saj njëvjeçar dëbohen nga banesa ku kanë qëndruar, Leta vendoset tek plaka e palëvizshme Sofi, vajza e të cilës e kishte angazhuar të përkujdeset për nënën e saj.

Për të mbajtur punën dhe kulmin mbi kokë, Sofi duhet të bëjë të pamundurën për të mbajtur Sofin të gjallë.

Bëhet fjalë për një dramë sociale e cila tematizon ndarjen e thellë të shoqërisë në klasa, përmes të cilës ka kaluar shoqëria në Shqipëri.

Gentian Koçi, për të cilin ky është filmi i parë i metrazhit të gjatë, tha se filmi nuk është i bazuar në një histori të vërtetë, por i frymëzuar nga ndodhitë në rrugët e Tiranës dhe historitë që rrëfehen nga njerëzit.

Ai theksoi se gjetja e një producenti për filmin nuk ishte fare e vështirë, por se rrethanë rënduese ishin fondet, sepse projekti ka filluar me një buxhet minimal.

Producentja greke e filmit, Konstantina Stavrianou, tha se me të lexuar të skenarit u dashurua në rrëfimin e Gentianit, ndërkohë që u shpreh e lumtur nga fakti se dy vende të vogla siç janë Shqipëria dhe Greqia kanë arritur të realizojnë një bashkëpunim si ky.

Ornela Kapetani, luan rolin e Letës, një sfidë e vërtetë për te, sepse siç thotë, edhe vet është bërë nënë në moshë të vajzërisë.

“Kur lexova skenarin kuptova se në një farë mënyre edhe unë kam mundur të jem Leta, sikur të kisha përzgjedhur një tjetër rrigë. Për të qenë bindëse, e kisha patjetër të zhytem tek vetja ime. U trondita thellë nga kjo histori, historia e një gruaje që është vazhdimisht viktima e një shoqërie e cila në njëfarë mënyre dezintegron njerëzit”, thotë Kapetani.

Filmi “Dita zë fill” është njëri nga shtatë filmat të cilët garojnë për çmimin “Zemra e Sarajevës”. Premiera e filmit la përshtypje jashtëzakonisht pozitive te publiku, të cilat për regjisorin Koçi janë më të rëndësishmet.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu, çdo çmim është i mirëseardhur. Ekziston një shans sepse në konkurëncë janë vetëm shtatë filma, por për këtë nuk mendoj fare. Për mua është me rëndeësi komunikimi me publikun dhe paraqita në festivale serioze. Dua që filmi të jetoj edhe pas festivalit. Vendimi është i jurisë”, tha Koçi për AA.

Çiljeta flet për herë të parë për ‘lidhjen’ me Albanin: Në gjyq me ata që shpifin për jetën time personale

Sot në disa media qarkulloi lajmi për ndarjen e këngëtares bukuroshe Çiljeta Xhilaga, nga portieri i suksesshëm i “Partizanit” Alban Hoxha. Lajmi mori shkas nga fakti se ata nuk kanë publikuar materiale me njëri-tjetrin në rrjete sociale.

Në fakt këngëtarja dhe sportisti nuk kanë folur kurrë publikisht për një marrëdhënie midis tyre, ndonëse tashmë dihet që ata janë bashkë prej më shumë se një viti. Në gjithë këto muaj histori, megjithë përpjekjet e tyre për ta ruajtur me fanatizëm dashurinë, Çiljeta dhe Albani janë fotografuar në disa raste publikisht, kujtojmë këtu fotot paparac ku u kapën sëbashku, apo edhe darka e ditëlindjes së Çiljetës.

E kontaktuar nga “revistawho.com” Çiljeta u shpreh se nuk ka asgjë për të thënë lidhur me këtë histori. Madje ajo zbuloi se ka vendosur t’i drejtohet gjykatës kundër mediave që sajojnë shpifje në emrin e saj.

“Nuk kam ndërmend të mbush portalet duke dhënë deklarata përsa i përket historisë sonë të dashurisë, por duke marrë shkas nga çfarë është shkruar sot dhe gjithë këtë vit në lidhje me mua, pa më kontaktuar asnjëherë personalisht, kam vendosur t’i ndjek në rrugë ligjore të gjithë ata që kanë shpikur, që të zënë mend një herë e mirë. Për shumë e shumë lajme të rreme që kanë bërë për jetën time, duke përfshirë këtu edhe djalin tim, me lajme të pavërteta dhe abuzime”, – përfundoi ajo. /revistawho.com.

Foto – Bleona Qerreti në vitet ’90, ja si dukej këngëtarja

Sot ajo është ndër femrat më seksi në vendin tonë. Bleona Qerreti prej vitesh po korr sukses edhe në tregun ndërkombëtar. Edhe pse vitet kalojnë për të.

Bukuroshja është më seksi sot, sesa ka qenë në vitet ’90. Në një video që po qarkullon online shfaqet një nga këngët e para që ajo ka bërë. Duhet thënë se imazhi i këngëtares është përmirësuar me vitet, ashtu si edhe stili i saj.

 

Ndërron jetë Nakajima, aktori që i dha jetë Godzilla-s

Kompania japoneze filmike Toho, njoftoi se Haruo Nakajima i cili i ka dhënë jetë karakterit Godzilla në 12 filmat e kësaj serie, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare nga pneuomonia

Ka ndërruar jetë aktori japonez Haruo Nakajima, i cili i dha jetë karakterit fantastiko-shkencor “Godzilla”. Sipas lajmit të BBC, kompania japoneze filmike Toho, njoftoi se Nakajima i cili i ka dhënë jetë karakterit Godzilla në 12 filmat e kësaj serie, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare nga pneuomonia.

Nakajima i cili karrierën e tij e filloi në filmat samurai dhe të luftës ndër të cilat edhe filmi “7 Samurai” i regjisorit Akira Kurosawa, për herë të fundit ishte pjesë e filmit “Godzilla vs.Gigan” i vitit 1972.

Në filmat e gjeneratës së re të serisë së filmit Godzilla nuk përdoren kostume të llojit të vjetër për shkak se përdoret teknologjia kompjuterike. aa

Agim Hushi, një tenor i klasit botëror (shqip dhe anglisht)

Agim Hushi (i lindur më 1 maj 1967) është një tenor i klasit botëror, i lindur në Shqipëri dhe me shtetësi australiane.

 

Jeta

Pas studimeve të tij universitare për letërsi dhe psikologji në Tiranë, Agim Hushi u vu re për zërin e tij tenor. Ka studiuar në Akademinë Shqiptare të Arteve në Tiranë nga e cila është diplomuar në vitin 1991.

Prej vitit 1991-1992 ishte tenor kryesor me Operan Shtetërore të Shqipërisë, ku luajti në Toska, Cavalleria Rusticana dhe Il Trovatore. Prej vitit 1992-1995 vazhdoi studimet pasdiplomike në Akademinë e Muzikës Franz Liszt në Budapest, ku, paralelisht me studimet vokale, u specializua në pedagogjinë e këndimit.

Në vitin 1995, ai u emërua tenor kryesor në Operën e Shtetit hungarez, ku luajti rolet kryesore në opera, përfshirë Manon Lescout, Turandot, Il Tabarro, Il Lombardi dhe Purgacov.

Në vitin 1997, ai u transferua në Australi pasi u ftua për të kryer rolin e Des Grieux në Manon Lescaut të Puçinit, për Operën Shtetërore Australiane të Jugut në Adelaide, nën bastionin e maestro Richard Bonynge, i cili do të thoshte: Agim Hushi dhe Laura Niculescu janë aktorët më të mirë në botë sot “.

Ai pastaj këndoi në të njëjtën opera për Opera Australi. Disa kritikë e krahasuan atë me tenorin legjendar Beniamino Gigli.

Hushi vazhdoi të këndonte në Azi, Zelandën e Re dhe SHBA. Në vitin 1999 me një grant të qeverisë australiane ai shkoi për një përvojë belcanto në Milano me Franco Corelli, i cili shkroi për të: “Zëri i Agim Hushit është i fortë dhe i bukur dhe ai meriton një karrierë ndërkombëtare”.

Hushi ka performuar në Australi, Zelandën e Re, Kinë, Shtetet e Bashkuara, Malajzia, Singapori, Brunei, Dubai, Hungaria, Gjermania, Rusia, Sllovenia, Maqedonia, Kosova, Kroacia, Republika Çeke, Rumania, Bullgaria, Danimarkë, Itali, Spanjë, Mbretërinë e Bashkuar, Zvicër, Shqipëri dhe Austri.

Rolin e tij kryesor janë ato të Cavaradosi, Calaf, Des Grieux, Radames, Manrico, Luigi, Canio dhe Turiddu.

Në 2010 Agim Hushi regjistroi me sopranon shqiptare Inva Mula CD-në e saj të re për EMI, Il Bel Sogno me arie operistike e mbështetur nga Orkestra Filarmonike e Zagrebit. Në tetor të vitit 2012 Agim Hushi regjistroi albumin e tij të parë solo AMORE GRANDE me këngët më të famshme të tenorit nën shkopin e A. Pavlic dhe ORCHESTRA E RE SIMFONIKE E EVROPËS. Ky CD ishte konsideruar nga Deutsche Grammophon dhe kritikët si një nga CD më të mirë që nga ditët më të mira të Di Stefanos në të gjitha regjistrimet.

Hushi ishte drejtor i Departamentit të Opera në Konservatorin e Vjenës. Ai ishte një themelues i Shkollës Belcanto të Singing në Adelaide, Australi. [1] [2] [3]

Karriera

Cavaradosi nga Tosca, Kuala Lumpur, Malajzi. Gusht 2004
Cavaradosi nga Tosca, Singapori Opera Lyric Shtator-Tetor 2004
Calaf nga Turandot, Opera Kombëtare Shqiptare Tiranë Maj-Qershor 2005
Manrico nga Opera Trovatore, Festivali Ndërkombëtar XV i Opera, Rusi dhjetor 2005
Korrik 2005 recitale koncerte, Greqi-Athinë
Shtator 2005, Prishtinë Kosovë
Korrik 2005 Maqedonia, Festivali i Ohrit
Prill 2006 recital, Opera Kombëtare Shqiptare e Tiranës
Tetor – Nëntor 2006 Cavaradosi nga opera Tosca, Opera Kombëtare Shqiptare
Korrik-gusht 2007 Radames nga Aida në Tiranë Opera Kombëtare Shqiptare
Shtator 2007 Recital në Vjenë
Tetor 2007 Recital në Pallatin e Vjetër të Kopenhagës, Danimark
Nëntor Turiddu nga Cavalleria Rusticana në Bullgari
Dhjetor Koncert i Krishtlindjeve në Kopenhagë
Dhjetor 2007 Recital në Sophia, Bullgari me Orkestrën Filarmonike Sophia
Dhjetor 2007 Recital në Stara Zagora Opera në Bullgari
Mars-Prill 2008 duke kënduar Manrico nga Il Trovatore në Operën Kombëtare Shqiptare
Koncerti i muajit prill Recital në Nikosia, Qipro
Koncerti i Koncerti i qershorit me Orkestrën Kombëtare të Operas në Shqipëri
Korrik Koncert, Festivali “Toni në gur” Forlie, Orkestra Simfonike e Italisë e Bolonjës
Gusht 2008 duke kënduar Radames nga opera Aida në ajër të hapur
Koncert i nëntorit në Londër, Mbretëria e Bashkuar
Koncert i prillit në Budapest
Shtator Koncerti Recital në Monte Karlo.
Recital i Koncertit të Janarit në Macau
Recitimi i Koncertit të Februar në Hong Kong
Recitën e Koncertit në Shangai
Shtator, koncert Vjenë Operacioni Shtetëror, Tenor Vizitor në Përkujtimin e Mario Del Monaco
26 Maj 2012 Koncerti Recital Qingdao me Orkestrën Filarmonike
6 korrik Koncerti Recitim Agim Hushi dhe miq me Orkestrën Filarmonike të Televizionit Kombëtar Shqiptar në Kavajë, Shqipëri
7-12 tetor me regjistrimin e këngëve të famshme tenore të Orkestrës Simfonike të Evropës së Re për albumin e ri të albumit, * AMORE GRANDE *, Sofje, Bullgari
10 korrik deri më 15 shtator 2013, turne koncertesh, recitale në Kinë

ÇMIMET

Shtator, 1999 – Agim Hushi ishte Fituesi i “Fondacionit Jane Potter” në Australi për arritjen e tij në Opera dhe për shfaqjet e tij të klasit të lartë në skenat e operës botërore.
Prill 2000 – Agim Hushi u nderua me “Artisti Emergjent i vitit 2000” nga Kryeministri i Australisë.
Qershor, 2005 – Shkëlqesia e Tij Ammbasador i KOMBEVE TË BASHKUARA në Shqipëri, Waheed Waheedullah, i dha Agim Hushit Medaljen e Artë të OKB-së.
29 Mars 2012 – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z.Bamir Topi i dha Agim Hushit Medaljen e Artë, Mjeshtër i Madh i Arteve.
26 Maj 2012 – Agim Hushi mori titullin PROFESSOR nga Universiteti Teknologjik i Qingdao, Kinë.
20 qershor 2012 – Profesori Agim Hushi u nderua me titullin më të lartë të Qytetar Nderi në qytetin e tij të lindjes në Kavajë.

Lidhje të jashtme

Faqja zyrtare

Agim Hushi (born 1 May 1967) is a world class tenor, Albanian-born, Australian-naturalized.

Life

After his university studies for literature and psychology in Tirana, Agim Hushi was noted for his tenor voice. He studied at the Albanian Academy of Arts in Tirana from which he graduated in 1991.

From 1991-1992 he was principal tenor with the Albanian State Opera, where he performed in Tosca, Cavalleria Rusticana and Il Trovatore. From 1992-1995 he continued his postgraduate studies at the Franz Liszt Academy of Music in Budapest where, in parallel with vocal studies, he specialized in pedagogy of singing.

In 1995 he was appointed principal tenor at the Hungarian State Opera where he performed major roles ranging in operas including Manon Lescout, Turandot, Il Tabarro, Il Lombardi and Purgacov.

In 1997, he moved to Australia after having been invited to perform the role of Des Grieux in Puccini’s Manon Lescaut, for the South Australian State Opera in Adelaide under the baton of maestro Richard Bonynge who was noted as saying: “In my entire experience working with Agim Hushi has been a wonderful discovery. Agim Hushi and Laura Niculescu are the best cast in the world today”.

He then sang in the same opera for Opera Australia. Some critics compared him to the legendary tenor Beniamino Gigli.[citation needed]

Hushi continued to sing around Asia, New Zealand and USA. In 1999 with an Australian government grant he went for a belcanto experience in Milan with Franco Corelli, who wrote of him: “Agim Hushi’s voice is strong and beautiful and he deserve an International career”.

Hushi has performed in Australia, New Zealand, China, The United States, Malaysia, Singapore, Brunei, Dubai, Hungary, Germany, Russia, Slovenia, Macedonia, Kosovo, Croatia, Czech Republic, Romania, Bulgaria, France, Greece, Cyprus, Denmark, Italy, Spain, UK, Switzerland, Albania and Austria.

His primary roles are those of Cavaradosi, Calaf, Des Grieux, Radames, Manrico, Luigi, Canio and Turiddu.

In 2010 Agim Hushi recorded with Albanian soprano Inva Mula for EMI her new CD, Il Bel Sogno with operatic arias supported by Zagreb Philharmonic Orchestra. In October 2012 Agim Hushi recorded his first solo album AMORE GRANDE with the most famous tenor songs under the baton of A. Pavlic and NEW EUROPE SYMPHONIC ORCHESTRA. This CD was regarded from Deutsche Grammophon and critics as one of the best CD since Di Stefanos best days in all tenors recordings.

Hushi is currently the Head of the Opera Department at the Vienna Conservatorium. He was a founder of Belcanto School of Singing in Adelaide, Australia.[1][2][3]

Career highlights

 • Cavaradosi from Tosca, Kuala Lumpur, Malaysia. August 2004
 • Cavaradosi from Tosca, Singapore Lyric Opera September–October 2004
 • Calaf from Turandot, Albanian National Opera of Tirana May–June 2005
 • Manrico from Opera Trovatore, XV International Festival of Opera, Russia December 2005
 • July 2005 concerts recitals, Greece-Athens
 • September 2005, Prishtina Kosovo
 • July 2005 Macedonia, Festival of Ohrid
 • April 2006 recital, Albanian National Opera of Tirana
 • October- November 2006 Cavaradosi from opera Tosca, Albanian National Opera
 • July–August 2007 Radames from Aida in Tirana Albanian National Opera
 • September 2007 Recital in Vienna
 • October 2007 Recital in Old Fellow Palace Copenhage, Danimark
 • November Turiddu from Cavalleria Rusticana in Bulgaria
 • December Recital Christmas Concert in Copenhagen
 • December 2007 Recital in Sophia, Bulgaria with Sophia Philharmonic Orchestra
 • December 2007 Recital in Stara Zagora Opera in Bulgaria
 • March–April 2008 singing Manrico from Il Trovatore in Albanian National Opera
 • April concert Recital in Nicosia, Cyprus
 • June Concert Recital with National Opera Orchestra in Albania
 • July Concert, Festival “The tone on the stone” Forlie, Italy Symphonic Orchestra of Bologna
 • August 2008 singing Radames from opera Aida in open air
 • November Concert Recital in London, UK
 • April Concert in Budapest
 • September Concert Recital in Monte Carlo.
 • January Concert Recital in Macau
 • Februar Concert Recital in Hong Kong
 • May Concert Recital in Shanghai
 • Septembre, Concert Vienna State Opera, Tenor Guest in Memorial of Mario Del Monaco
 • 26 May 2012 Concert Recital Qingdao with Philharmonic Orchestra
 • 6 July Concert Recital Agim Hushi and friends with Philharmonic Orchestra of Albanian National TV in Kavajë, Albania
 • 7–12 October recording with New Europe Symphony Orchestra famous tenor songs for his new Album CD, *AMORE GRANDE*, Sofia, Bulgaria
 • 10 July till 15 September 2013, concert tour, recitals in China

Awards

 1. September, 1999 – Agim Hushi was the Winner of the “Jane Potter Foundation” in Australia for his achievmant in Opera and for his high class performances on world opera stages.
 2. April, 2000 – Agim Hushi was awarded the “Emerging Artist of the Year 2000” from the Premier of Australia.
 3. June, 2005 – His Excellency Ammbasador of UNITED NATIONS in Albania, Waheed Waheedullah, awarded Agim Hushi with the Golden Medal of UN.
 4. March 29, 2012 – The President of The Albanian Republic Mr.Bamir Topi awarded Agim Hushi with Golden Medal, GREAT MASTER of Arts.
 5. May 26, 2012 – Agim Hushi received the title of PROFESSOR from Qingdao Technological University, P.R.C.
 6. June 20, 2012 – Professor Agim Hushi was awarded the highest title of HONORARY CITIZEN at his native city of Kavajë.


External links

Pirro Çako: Pse nëna ime Luiza Papa ishte femra më e bukur në Tiranë në vitet ’60

Në një nga intervistat e njohura me këngëtarin Pirro Çako i them me mirëdashje që ai ka qenë me shumë fat në jetë.

Është rritur me një nënë aq të bukur, sa kur kalonte ajo e gjithë Tirana kthente kokën.

Ishte gruaja më e bukur e kryeqytetit. Pirro qeshi dhe më tha që ishte e vërtetë. “Ka qenë me të vërtet një sensacion i bukur të rriteshe me një grua që çdo mëngjes ngjante si një engjëll.
Dhe në fakt kjo ishte e vërtetë. Gruaja me emrin Luiza Papa shquhej për veshje të veçanta tërë elegancë, për stilin e saj perëndimor dhe për topuzin e famshëm që gjithnjë e ka pasur të veçantë dhe i jepte hir mbretëreshe.
Të gjithë në Tiranë e njihnin dhe kënaqeshin kur vetëm e shikonin dhe e admironin. Aq i veçantë do të ishte stili i saj në veshje sa femrat e Tiranës të gjithë e kopjonin dhe në rrobaqepësitë e kryeqytetit të gjitha gratë shpreheshin se donin një fustan si të Luiza Papës.
Luiza kishte fatin që nënën e saj ta kishte një mjeshtre rrobaqepësie dhe në shtëpinë e saj kishte dhe makinë trikotazhi që punonte bluza me fije. Ndaj e bija do të ishte modelja e parë dhe që do bënte trend në gjithë Tiranën. Dhe përveç kësaj kishte një trup të skalitur si Sophia Loren dhe një fytyrë të harmonishme dhe mrekullisht të bukur si një divë kinemaje.
“Si të gjithë në Shqipërinë e asaj kohe mundoheshin dhe të sajoheshin bukur. Pra përdornin ndonjë fustan të vjetër duke i marrë copën dhe duke sajuar një fustan të bukur me një model të ri. Pra me një nënë rrobaqepëse gjërat për të ishin më të lehta”, shprehet ajo.
Gruaja më e bukur e kryeqytetit kishte një sqimë perëndimore në veshje. “Shikonim ndonjë film, ndonjë të huaj dhe mundoheshin të kopjonim modelin e artisteve”, thotë ajo.
Ndër preferencat e veshjeve të sja ishin ngjyrat e bardha, blu, rozë e hapur dhe jeshile ndërkohë që ngjyrat e errëta dhe ato të fortat nuk ishin pjesë e garderobës së saj.
Pas fejesës më Gaqo Çakon ajo filloi të bëhej më fanatike për veshjen . Duke qenë se fati e kish lidhur me një emër të lakmuar të botës muzikore, një prej tenorëve më të mirë shqiptarë ajo filloi të ishte më e kujdesshme për pamjen e saj të jashtme. Trend i asaj kohe ishte një tualet i thjeshtë dhe një e veçantë që ajo e kish ruajtur gjithmonë: flokët topuz. Një model flokësh që gjithnjë i ka dhënë pamje mbretërore dhe aristokratike.
Të gjithë ata që në Tiranën e asaj kohe ndiqnin ngjarjet e mëdha artistike të kohës do të mbajnë mend veshjen e Luiza Papës në skenë. Aq sa biletat do të shiteshin për të parë sesi kjo vajzë e bukur dhe me sqimë por dhe me një talent të veçantë do të interpretonte në skenë.
Sot Luiza është tek të tetëdhjetat por dhe pse rrudhat i janë shfaqur mban akoma aureolën mbretërore të saj dhe duket si gjithnjë fisnike. Gaqoja është 3 vjet më i madh se ajo dhe janë njohur në lice kur shkolloheshin të dy. Gaqo dallohej që në lice për talentin e tij dhe të gjithë e admironin.
Me Gaqon fillimisht kishin një miqësi të pastër e të sinqertë. Dashuria mes tyre lindi kur shkuan në Rusi kur ishin të dy për studime. Ditët e pushimit dilnin të dy bashkë në qytet, diskutonin, flisnin dhe thurnin plane për të ardhmen. Në Rusi kishte femra shumë të bukura, por me kalimin e kohës ato gjenin gjithnjë gjëra të përbashkëta dhe shpejt arritën në idenë se ishin të prerë për njëri-tjetrin. Dhe një ditë prej ditësh Gaqo i shprehu dashurinë.
Dhe kështu sapo u kthyen nga Rusia u martuan. Ishte viti 1963. Filluan punë në Teatrin e Operas dhe atje bënë një karrierë të lavdërueshme.
Por ishte e çuditshme sepse siç ishte zakon në Shqipërinë e asaj kohe ajo kishte një cen në biografi. Në atë kohë ishte problem i madh por ajo u tregua e sinqertë me shokun e saj. “Dashura është më e fortë se biografia”, u shpreh Gaqoja, dhe u mbyll ai muhabet.
Me Gaqon ishin një çift i përsosur. Janë respektuar në maksimum dhe gjithë jetën kanë mbrojtur dhe dinjitetin e një prej çifteve më të lakmuar të Tiranës. Sigurisht që nuk ka qenë një gjë e lehtë. Sepse ishte artiste, ishte një grua e bukur dhe ngacmimet e jashtme kanë qenë gjithnjë të mëdha. Por është munduar që gjithë jetën të ruajë dinjitetin e saj.
Një familje artistësh që gjithë jetën kanë bërë bujë me karrierën e tyre dhe kanë lënë një shije pozitive tek të gjithë me gjithçka që arritën në jetë.
E ndërsa kalojmë përsëri tek e kaluara ajo buzëqesh. Komplimenteve se ka qenë gruaja më e bukur e Tiranës i përgjigjet me një buzëqeshje të dlirë. Ishte artistja që vidhte zemra njerëzish me gjithë aureolën e saj dhe mund të quhet artistja dhe modelja e famshme e viteve 60-të në Tiranë.
(konica.al)

Tenori Agim Hushi: Unë atdheun s’mund ta lidh me një klasë politike që më ka zhgënjyer çdo ditë timen!

VOAL – Tenori i shquar shqiptar Agim Hushi, në një postim të sotëm në faqen e tij në facebook, iu është përgjigjur sulmeve të komentuesve ndaj postimit të tij të djeshëm, ku Hushi bënte të ditur vendimin e tij për të braktisur përfundimisht Shqipërinë dhe shprehte neverinë për klasën politike të Shqipërisë dhe klimën e krijuar ndaj vlerave në Shqipëri, postim ky tejet të mediatizuar për shkak të famës së tenorit. Këtu poshtë postimi i plotë:

Te dashur Miq!
Vertet ngela i shtangur me kete shperthim online dhe menyren se si po lexohet nje zhgenjim njerzor, qytetar dhe te nje personi qe Shqiperine dhe familjen i ka gjerat me te shenjta te tij.
Jam mesuar gjith jeten te jem pre e cmirzinjeve dhe njerezve te parealizuar por sme ka ndodhur kurre qe nje mesazh i qarte qytetar te lexohet me koke poshte dhe ku njerez qe as e kam iden se egzistojne dhe me te cilet sjam pare kurre ne kete jete te futen ne profilin tim dhe me nje gjuhe viktimash te deshperuar shfryjne pezmin e tyre personal, pa llogjike, te verber jo per fajin tim natyrisht!
Une atdheun tim e dua dhe do ta dua sa te jete jeta, mbi te gjitha me vepra; perfshi dhe kete postim!
Une atdheun smund ta lidh me nje klase politike qe me ka zhgenjyer cdo dite timen!
Dhe teksa gjej dashurine dhe respektin njerzor ne nje vend te huaj ska se si mos te me vij turp qe i kam bashkekombas kete race maskarenjsh qe kemi mbi krye
Cka ketu tragjike ne kete qendrim?
Ju uroj nje fund jave te bukur dhe te lumtur me familjet tuaja!
Juaji
Agim Hushi

Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë: Më bëtë të më vijë turp që jam bashkëkombasi juaj

Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë. Lajmin e ka bërë publik vetë Hushi përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”. Teksa numëron zhgënjimet e shumta, Hushi thotë se i vjen turp që është bashkombasi ynë.

“Faleminderit Australia ime”, thotë Hushi ndër të tjera, duke treguar kështu se do shpërngulet në shtetin e largët.

POSTIMI I PLOTË:

Se fundmi rikthimi ne qytetin tim, atje ku filloi karriera ime; ne Sydney Opera!
Ndihem kaq i lumtur dhe krenar per kete rikthim dinjitoz si qytetar australian!
Pas nje viti qesharak me se fundmi erdha dhe une tek termat serioze te realitetit te nje atdheu te deshtuar, qe eshte kapur per fyti dhe po jep shpirt ne duart e nje kaste kriminele, ku vlere kan vetem hajdutet, maskarenjt, injorantet, baballaret tane te kombit me hundet zbardhur nga kokaina !
Me bete te me vije turp nga vetja qe jam bashkekombasi juaj!
Me dhemb qe ai popull i mire ka marre pothuaj lehtesine e nje kopeje delesh per tu cuar buze gremines dhe kujtesa historike i eshte kthyer ne nje histeri politike te skajshme dhe pa asgje qe te kujton qytetrimin te cilit i perkasim!
Duke lene pas sukseset e medha te nje sheshi qesharak me maje dhe ujra qe rrjedhin si perrenj paiqike te semure dhe tregun e ri po ju prezantoj pamje te botes se lire ku emrin e kryetarit te bashkise se nje qyteti 5 milionesh se din askush dhe ku kryetari i shtetit mbane pergjegjesi edhe per menyne e pensionisteve!
Te nje shteti qe po pergatitet te dergoje se shpejti 4 banoret e pare te perjetshem tokesore ne Mars!
Lamtumire Shqiperi!!
Faleminderit Australia ime!!!

Kam përshëndetur nga fare pranë aktoren Irini Papa dhe e kam parë dramën “Shtëpia në Bulevard” në të njëjtën shfaqje me Bekim Fehmiun – Nga Petro Mejdi

E mbaj mend mire !Ishte nje pasdite e vone gushti .Po nxitoja qe te hyja ne vaporin qe sa po kishte ankoruar , i ardhur nga Mikonos , ishulli me kozmopolit grek !Ne platformen e betonte , po ecte me hap pak te nxituar nje grua shtatlarte dhe e brishte !E veshur thjeshte dhe bukur !Sa po u gjendem gati paralel e njoha !Penelopa , thashe me vete !Ktheva trupin ne ate pozicion qe te marre nje kthese te shkurter majtas qe te shkoj ta takoj !Thjesht , t’ i jepja doren !Nuk e di sec mendim i brendeshem , nga ato mendime qe dalin pa pritur nga subkoshienca jone qe me beri te stepem !Ajo e kuptoi dhe buzeqeshi !E dhe une i buzeqesha , e salutova duke perkulur koken , ashtu sic bejme ne ato raste kur duam te pershendesim nga larg dike. E pershendeta me dore !Edhe ajo me pershendeti ne te njejten menyre !E shoqerova me sy deri sa humbi aty prane ktheses se limanit !Trupi i saj te krijonte pershtypjen se luante ende basket !Ate pasdite m’ u kujtuan shume filma te saj , te huaj dhe greke !Ne te gjitha rolet eshte e mrekullueshme , e madhe !Por mua ate pasdite me ngjau sikur pashe Penelopen !Ndoshta ai film me ka lene me shume mbresa !Ndoshta nga qe luante ne krah te Bekim Femiut !Dhe ja se si rastesia e sjell qe te plotesohet pazlli !Pazell quaj faktin qe me rastisi ne jete, ne diapazon kohe prej disa dekadash , te shoh nga afer te dy protagonistet e filmit serial “Odisea “.Ne vitin e larget 1972 , me duket ne pranveren e atij viti , kam pare Bekim Fehmiun !Tetembedhjete vjec djale ,zbrita nga Zagoria , i ftuar nga rethi letrar i Shtepise se Kultures te Gjirokastres ne nje diskutim letrar te poezive te poeteshes se re Valentina Mosko .Pas bisedes preva bilete per te pare dramen “Shtepia ne Bulevard ” te Fadil Pacramit , intrepretuar nga trupa e teatrit te qytetit .Para se te fillonte shfaqja , e cila po vononte pak , te gjithe , thuajse te gjithe spektatoret e platese, kthenin kokat here pas here nga lozhet e te ftuarve , qe ishin gati mbi kokat tona !Dikush pyeti :Perse shihni lart !?Na shkoi mendja tek ndonje i madh nga Tirana !-Sonte ne shfaqje eshte si spektator Bekim Fehmiu , ai aktori i Hollivudit !Pas kesaj qe u degjua , te gjithe nga pak nga pak kthyem koken andej nga duhet te ishte ulur Odisea !Nuk pame gje !Lozhet ishin me thelle se sa fushepamja jone !E megjithate , une dhe miku im , bashkefshatari i apasionuar pas teatrit dhe aktor shume i mire amator , Thoma Naka , krenohemi se kemi pare teater ne nje salle me Bekim Fehmiun !Vec kesaj ,ajo mbremje teatrale shenoi dhe nje nga shfaqjet e fundit te drames “Shtepia ne Bulevard ” , se.pas disa muajsh erdhi Pleniumi i Katert i Qershorit 1973! Kane kaluar 44 vjet qe nga ajo nate , por ende kam te gjalle perpara syve te mi lojen e mrekullueshme te Piro Qiqit , ne rolin e bagabondit ! Bekim Fehmiut i pelqyen dhe shfaqja dhe vete drama , te cilen e propozoi qe te xhirohej dhe film !Sa jam penduar qe nuk pata guxim per t ‘ dhene doren aktores me fame boterore Ειρηνη Παπα !E kurre do te me vinte prap nje rast tjeter fatlum ,si ky !?