VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Si mund të ndalet recidivisti Thaçi? – Nga VETON SURROI

By | February 16, 2019

Komentet

Mashtrimi i dhëmbshëm: ÇAKORR, LAMTUMIRË PËR SA TË JETË JETA! – Nga BINAK MAXHARRAJ

 

-Një vit më parë në Parlamentin e Kosovës ndodhi
Tradhetia dhe mashtrimi i madh që pushtetarët ua bënë
Deputeteve të Parlamentit të Kosovës duke i detyruar
ta votojnë demarkacionin me Malin e Zi,më kushtin për
liberalizimin e vizave dhe me kushtin e korigjimit të kufi
nit.

-Por pas një viti nuk ndodhi asnjera as tjetra?!

Sot është një përvjetor i dhëmbshëm i përvuajtëshëm,sepse sot një vitë
më parë e humbëm me fajin tonë përkrenarën e Bjeshëve tona
Çakorrin.Sot një vitë deputetet e Parlamentit të Kosovës u
tradhëtuan,u mashtruan por edhe u turperuan duke e votuar humbjen e
Çakorrit kur e votuan demarkacionin e montuar më Malin e
Zi.Mashtrueshi qeveritar i mashtruan deputetet së pas kësaj do te këtë
gjithësesi rishqyrtim,rikorigjim të kufirit,bile Kryeministri Ramush
Harajdinaj zotohej se da ta këthej Çakorrin.
Kalojë një vitië pritje për fillimin e korigjimit të kufirit,por zani
i Kryeministrit nuk po ndegjohet i ka fut veshët në lesh,spo ndihet
për se gjalli korigjimi nuk po vjenë.Premtimet e tij i mori era.Nuk
fajtohen aq shumë deputetet të cilët u mashtruan,por fajtor janë
kreret qeveritar qe mashtruan deputetet,mashtrun popullin duke ia fal
8200 hektar tokë Kosove Malit të ZI.Kjo është e turpshme,kjo ështe e
pafalshme.Për këtë mashtrim-tradhëti ndaj atedheut dhe kombit dikush
duhet të përgjigjët.
Në këtë drejtim pikë së pari duhet ta ngrisin zërin vete deputetet ,së
pse u mashtruan,duhet te kërkojnë llogari nga krerte e shtetit,se
përndryshe edhe ata do te bahën bashkfajtor më kreret e shtetit dhe te
përgjigjën për këtë para popullit për këtë mashtrim për humbjen e
territorit të Kosovës.Nese deputetet nuk e bajnë këtë janë
bashkëpjesemarresh për prekjen e sovraniteti te Kosovës i cili është i
mbrojtur edhe me Kushtetutë.
Pra,siç po shihet korrigjimi nuk erdhi.Kreret e shtetit ia kanë borgj
popullit ti thuhet e verteta se pse nuk ndodhi korrigjimi i
kufirit.Pse e mashtruan popullin.
Por,sot bash ne ditën kur po bahet një vitë pas nënshkrimit te
demarkacionit ku Kosova humbi 82oo hektar tokë ndodhi
skandali.Ministri i jashtëm i Republikës së Malit të Zi Serxhan
Darmanoviq,jo rastesishtë erdhë për vizitë në Kosovë dhe ua bani me
dije Krerve mashtrues të Kosovës se puna e demarkacionit është punë e
kryer,e përfunduar.Çuditerisht me këtë deklaratë të ministrit te
jashtëm të Malit të ZI u pajtue edhe Kryeministri Ramush Harajdinaj i
cili edhe vete dhe partia e tij ra viktimë e këtij mashtrimi duke e
nenshkruar vijën e demarkacionit.Turp dhe skandaloze.
Gjatë gjithë vitit 2018 kamë plasë duke e mbriojtur Çakorrin si
përkrenare e jonë të cilin as kral e as mbret,e as Mark Milani nuk e
mori sepse e mbrojten me luftra,e mbrojtën me gjakun e tyre:Atë vitë
në mbrojtje te Çakorrit i kamë publikuar mbi 20 shkrime,bile ne ditën
kur Parlamenti i Kosovës e beri turpin dhe tradhetin me të madh ndaj
atedheut. I merzitue pës se tëpërmi pëe humbjen e Çakorrit,njësoi
sikur te me hiçete një pjesë e trupit nga shpirti dhe nga dhembja e
shkrova këtë Elegji për Çakorrin.
ELEGJI PËR ÇAKORRIN

Lamtumirë, o ju malet dhe shkrepat e nalta.
Lamtumirë, o ju tufat, kullotat dhe livadhet e gjata,
Lamtumirë, o ju smetijet e borës, me lugje uji të ftoftë bilur,
Lamtumirë, o ju stanet e verës, në te cilat e çova rininë,
Lamtumirë, o ju baçicat dhe bareshat e bukura,
Lamtumirë, o ju arusha, ujq, shpezë dhe mlleza,
Lamtumirë, o ju krojet dhe liqenet e arta,
Lamtumirë, o ju tufa dhe kullota të gjata,
Lamtumirë, o ju mrizat e lisave te gjatë qe aty me bagetinë mrizova,
Lamtumirë, o ju shqiponja të mia qe fluturonit lart, shumë lart
mbi Çakorr që tanimë s’është i imi,
Lamtumirë, o ti lahuta e malcis me te cilën u këndova kreshnikëve në
mbrojtje të Çakorrit,
Lamtumirë, o ju varret e t’parëve te mij qe sot ju përdhos
Lamtumirë,për sa të jetë jeta.

I jepet lamtumira e fundit djalit që u vra nga një plakë në Bazel (video)

I është dhënë lamtumira e fundit 7 vjeçarit i cili u ther për vdekje me thikë nga një grua 75 vjeçare në Bazel të Zvicrës.

7-vjeçari nga Kosova, Ilias Mahmuti, i cili në mënyrë barbare u mbyt me thikë nga një zvicerane në Bazel, u varros sot në Gjilan.

Në ceremoninë e varrimit morën pjesë numër i madh i familjarëve, miqve dhe qytetarëve.

Vogëlushi nga Lipjani është vrarë para dy ditësh nga një 75-vjeçare teksa po kthehej nga shkolla për në shtëpi. Këtë sulm e kanë dënuar krerët më të lartë të shtetit.

Ky lajm i hidhur ka pikëlluar gjithë Kosovën.

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka njoftuar se Ambasada e vendit tonë në Bernë dhe Konsullata në Zyrih, kanë ndërmarrë të gjitha veprimet dhe masat e nevojshme, në lidhje me rastin tragjik të vrasjes në Basel.

Familjarët në Kosovë dyshojnë se 7-vjeçari mund të jetë vrarë për arsye raciste

Një ditë më parë, derisa po kthehej nga shkolla i vetëm, 7-vjeçari nga Lipjani, Ilias Mahmuti, u vra mizorisht në Bazel të Zvicrës. Një grua 75-vjeçare e preu atë në fyt me thikë. Ajo më pas e lajmëroi policinë për rastin dhe e pranoi fajësinë para organeve të drejtësisë. Trupi i pajetë i miturit, që do të kthehet në Kosovë për t’u varrosur, është ende në obduksion. Express ka qëndruar sot në Gjilan dhe Lipjan nga ku familjarët e të miturit kanë folur për tragjedinë që u ka ndodhur. Xhaxhai i Valon Mahmutit, babait të viktimës duke folur për gazetën la të kuptohet se rasti mund të ketë të bëjë edhe me racizëm. Arlena Krivenjeva

Familja Mahmuti, nga fshati Bregu i Zi i Lipjanit, si dhe ajo Xhemaili nga Gjilani, u tronditën kur morën vesh lajmin se nipi i tyre, Iliasi, ishte vrarë me thikë në fyt nga një grua 75-vjeçare, derisa po kthehej nga shkolla në Bazel të Zvicrës.

Për 7-vjeçarin, i cili u vra mizorisht, shkruajtën edhe mediat më të mëdha botërore. Familja tashmë është duke bërë përgatitjet për të pritur trupin e pajetë dhe për t’i kryer procedurat e varrimit.

Ilias Mahmuti qe u vra ne Zvicer

Deri më tani atyre u është thënë se bëhet fjalë për një plakë e cila dyshohet se ka probleme psikike, ndërkaq një burim tjetër ka thënë, për Express, se e njëjta e kishte vrarë djalin me thikën me të cilën ishte duke ngrënë bukë në një restorant në cep të rrugës ku ndodhi rasti.

Gazeta Express sot gjatë ditës ka qëndruar në Gjilan dhe Lipjan ku familjarët kanë rrëfyer për rastin.

Rrëfimi nga Gjilani – si e morën vesh familja Xhemaili lajmin

Këtë të hënë, pas një pushimi dy javor në Gjilan, familja Mahmuti u nisën për në Zvicër, aty ku Valoni (babai i 7 vjecarit të vrarë), jetonte së bashku me gruan Samirën dhe të dy djemtë.

Por, po atë ditë, Samira u sëmurë dhe kështu u shtri në spital. Për këtë, të dy fëmijët mbetën në përkujdesjen e të atit.

Njëjtë kishte ndodhur edhe të enjten, herët në mëngjes. 7-vjeçari, Elias Mahmuti, që këtë vit kishte filluar klasën e parë, pak para se të nisej për në shkollë e kishte telefonuar të ëmën e sëmurë për t’i treguar se çka kishte veshur, duke i premtuar se do ta vizitonte sapo ta kryente mësimin.

Familja ne Gjilan

Por, e enjtja ishte e kobshme për familjen Mahmuti pasi Iliasi djali i tyre 7 vjecar duke u kthyer nga shkolla u përgjak nga duart e një 75-vjeçareje, e cila e theri atë me thikë në fyt në mes të rrugës. Fëmija ndërroi jetë në spital pak minuta më vonë.

Gjyshërit e Iliasit (nga nëna), Zaimi dhe Ajshja, që jetojnë në Gjilan, sot gjatë ditës, në një bisedë për Gazetën Express, kanë rrëfyer krejt mënyrën se si morën vesh për rastin.

Mes lotësh, të tronditur, ende nuk po mund të besojnë se nipi i tyre, që e përcollën pak ditë më parë për në mërgim, nuk është më, e aq më pak për mënyrën e tmerrshme se si ai kishte ndërruar jetë.

Familja ne Gjilan

“Dje në mëngjes ish çu djali për në shkollë me shku, e ish veshë, ja kish marrë babës së vet telefonit e ka thirr nanën e vet i ka thanë mam kshyrëm a jam vesh mirë se jam tu shku në shkollë, ajo me dhimbje të vet mos me pa djali, i ka than shumë mirë mami, tash a të ka kalu ka pyet ai kur ki me u kthy te shpia”, rrëfen Ajshe Xhemaili, duke treguar se pas kësaj bisede djali ishte nisur për në shkollë, e ky ishte komunikimi i fundit që prindërit kishin pasur me të.

Pas kësaj, djali i përcjellë nga babai i tij, Valoni do të shkonte për në shkollë, e prindërit për të pas disa orësh dëgjuan nga policia, pasi të njëjtin veçse e kishin dërguar me plagë të rënda për në spital.

Derisa 7-vjeçari po kthehej nga shkolla, në rrugën që përshkonte çdo ditë, u sulmua nga një grua 75-vjeçare, e cila pasi që goditi të miturin me thikë u largua menjëherë nga vendi i ngjarjes.

Familjarët u shqetësuan nga vonesa e djalit e kështu lajmëruan mësuesen e tij për të pyetur se a ishte kryer orari. Pikërisht mësuesja është ajo që, sipas mediave zvicerane, e ka gjetur e para djalin e plagosur rëndë.

Prindërit morën edhe mesazhin, por jo ashtu siç kishte ndodhur rasti, atyre iu tha se djalin e kishte goditur një veturë, e kështu e kishin futur në operacion urgjentisht.

Nëna e djalit, Samira, që ishte vetë e shtrirë në spital, u dërgua menjëherë para sallës ku po mbahej operacioni i 7-vjeçarit, e pak minuta më vonë asaj ia kumtuan lajmin – djali nuk kishte mundur t’u mbijetonte plagëve.

Njëjtë siç edhe ka deklaruar Samira Xhemaili për “Blick”, edhe familjarët po thonë se asnjëherë në jetë nuk kishin problem me askënd, aq më pak me një grua të moshuar.

Samira Xhemaili ne vendin ku ju vra djali

Në kohën kur Express po qëndronte në familjen Xhemaili në Gjilan, familjarët e të ndjerit kishin shkuar për të parë trupit e pajetë, ndërkaq iu ishte kumtuar se gruaja që kreu veprën makabër kishte probleme të rënda shëndetësore të natyrës psikike, e për veprën kishte rrëfyer para organeve të rendit në Zvicër.

Madje siç thuhet plaka u kishte dërguar vet sms organeve të rendit për t’u treguar për aktin që kishte kryer.

Trupi i pajetë i 7-vjeçarit Ilias Mahmuti do të kthehet në Kosovë sapo të përfundojnë të gjitha procedurat, ndërkaq varrimi i tij do të bëhet në Gjilan, ashtu siç kanë kërkuar gjyshërit, te të cilët gjithmonë ai i kishte kaluar pushimet.

 Rrëfimi i familjarëve të 7-vjeçarit në Lipjan

Në fshatin e babait të 7-vjeçarit të ndjerë, në Breg të Zi të Lipjanit, të premten po prisnin njerëz që niseshin për ngushëllime. Atyre iu ishte thënë se afër vendit ku u vra Iliasi, ishte një vend për të ngrënë, nga ku edhe doli gruaja e cila kreu veprën makabër.

Këta të fundit madje po thonë se edhe thika me të cilën u krye vrasja u mor nga aty, megjithëse deri më tani këto janë vetëm fjalë që kanë marrë nga familjarët, pa konfirmim.

Familja ne Lipjan

Xhaxhai i Valonit, Skender Mahmuti, thotë se janë informuar nga familjarët që i kanë në Zvicër për rastin tragjik.

“Informatat i kam marrë nga djali, djali ka shku në shkollë, ka u kthy prej shkollës, një grua 75-vjeçare me thikë e ka pre te arteria në vesh, ka ikë njëherë pastaj u shku u paraqit në polici”, po thotë ai, duke shtuar se djali ka qenë një fëmijë shumë i urtë.

“Gjeneratat e vjetra të zviceranëve nuk i donë shumë njerëzit që vijnë prej vendeve të tjera”, deklarohet ai, duke thënë që mësuesi e gjeti të mbuluar me gjak në mes të rrugës.

Familja ne Lipjan

Këta po shtojnë se Bashkësia Islame në Zvicër ka marrë përsipër shpenzimet e varrimit, duke thënë se njëherë iu ishte thënë se trupi do të vinte për në Kosovë nesër, por nuk kanë asgjë të konfirmuar deri më tash.

Çka dihet deri më tani për këtë rast?

Vrasja në mes të rrugës në qytetin e Bazelit ka marrë vëmendjen e të gjitha mediave më të mëdha botërore.

U shkrua për një akt makabër të kryer nga një grua 75-vjeçare, e cila pak orë më vonë do të lajmëronte përmes një SMS organet e rendit për krimin, e pastaj do të jepte rrëfimin e saj edhe para prokurorit.

Sot në vend të ngjarjes dolën edhe prindërit e Iliasit, ndërkaq, persona të shumtë në atë vend kanë vendosur gjatë ditës lule e kanë ndezur qirinj. Vepra gjithashtu ka ngjallur ankth e frikë te fëmijët e tjerë dhe te prindërit e atij vendi.

Sipas informacioneve që janë bërë të ditura deri më tani kryesja e krimit nuk e kishte njohur as viktimën e as familjen e tij.

Momentalisht është duke u bërë ekzaminimi psikiatrik për të kuptuar se a ka pasur probleme mendore, ashtu siç po dyshohet./GazetaExpress

Vendi ku ndodhi vrasja

Sllobodan Petroviqi përfshihet në një incident fizik me një zyrtar të Listës Serbe

Kryetari i Partisë së Pavarur Liberale, Sllobodan Petroviq, njëherësh deputet në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar se është sulmuar fizikisht nga dy persona të afërt me ish-ministrin e Bujqësisë në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rikallo nga Lista Serbe.

Gjatë një konferencë të mbajtur të mërkurën në hollin e Kuvendit të Kosovës, ai tha se sulmi ndaj tij ka ndodhur në afërsi të ndërtesës së Kuvendit.

Petroviq tha se në mëngjes ishte mysafir në një emision në Televizionin Publik ku kishte shpalosur disa detaje rreth punës së ish-ministrit Nenad Rikallo, çka sipas tij, mund të ketë qenë motiv i sulmit ndaj tij, pasi që sulmuesit, siç tha Petroviq, ishin njerëz të afërt me ish-ministrin Rikallo dhe Listën Serbe.

Petroviq tha se menjëherë pas sulmit ndaj tij, ka ftuar policinë në vendin e ngjarjes e cila tashmë është e njoftuar me rastin.

Por në reagimin e Listës Serbe thuhet se Petroviq ishte ai që i pari ka goditur me telefonin e tij zyrtarin e Listës Serbe.

Sipas Listës Serbe, anëtari i këtij subjekti politik, Millan Kostiq është sulmuar fizikisht nga ana e deputetit Sllobodan Petroviq në një restorant në Prishtinë.

“Ky është një sulm i turpshëm ndaj Kostiqit, të cilin në Kosovë e njohin si një njeri familjar dhe i cili në politikë është përfshirë me kërkesën e bashkëkombasve të tij”, thuhet në reagimin e Listës Serbe, e cila e bën fajtor Petroviqin për këtë incident.

Për të njëjtin rast, Policia e Kosovës, përmes një komunikate ka sqaruar se rreth orës 10:30, ka marrë informacionin se në rrugën “Fazli Grajqevci” në Prishtinë, ka ndodhur një mosmarrëveshje në mes të tre personave.

Policia tha se ka shoqëruar në stacionin policor dy persona për të cilët ekziston dyshimi se mund të jenë të përfshirë në rastin në fjalë.

“Aktualisht në koordinim me prokurorin e shtetit po kryhen veprimet e fazës fillestare hetimore për të proceduar më tej në fazat e tjera”, thuhet në komunikatën e Policisë.

Sllobodan Petroviq, në anën tjetër, ka theksuar se ka kohë që ndaj tij dhe bashkë-partiakëve të tij zhvillohet një fushatë dhe presion i pandërprerë.

“Mund edhe të më vrasin, por unë nuk jam njeri që mund të më frikësojnë”, tha Petroviq, duke shtuar se veprime të tilla janë shqetësuese për familjen e tij, por dhe institucionet.

Sllobodan Petroviq është një nga 10 deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës. Nëntë deputetët tjerë nga komuniteti serb i përkasin Listës Serbe.

Ish-ministrin e Bujqësisë, Nenad Rikallo të cilin e ka përmendur Petroviq, kohë më parë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka liruar nga detyra dhe në vend të tij ka emëruar ministren, Dijana Zhiviq, nga Partia e Pavarur Liberale.

Policia e Kosovës mbyll 22 lokacione ku dyshohet se është zhvilluar prostitucion

Policia e Kosovës ka njoftuar të mërkurën për mbylljen e 22 lokaleve për shkak të parregullësive që mund të mund të lidhen me trafikim dhe prostitucion.

Riza Murati nga Drejtoria për hetimet e trafikimit me qenie njerëzore në Policinë e Kosovës, tha se gjatë vitit 2019, në nëntë aksione policore janë arrestuar 41 persona të përfshirë në këto vepra penale, ndërsa në vitin 2018 ishin arrestuar 44 persona.

Ai shtoi se kjo veprimtari më së shumti ushtrohet në qendra të masazhit, ndaj të cilave janë zhvilluar edhe aksionet e policisë.

“Të inspektuara 48 lokale, prej tyre 22 të mbyllura për shkak të parregullsive. Janë hasur duke punuar 211 punëtorë, prej tyre, 180 femra, 31 meshkuj. Shtetas të huaj të hasur duke punuar janë 20, 11 të Shqipërisë, gjashtë të Tajlandës, ka pasur të Italisë, Rumanisë, Gjermanisë. Janë hasur edhe pesë punëtore të gjinisë femërore, nën moshën 18 vjeçare. Kemi pasur dy raste në dy lokacione ku janë arrestuar nëntë persona të dyshuar për veprën penale për prostitucion apo detyrim prostitucion dhe ofrim i lokaleve për prostitucion”, tha Murati.

Ndërkohë, drejtori i Inspektoratit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, tha se lokacionet e mbyllura do të gjobiten me shumën prej 1,000 eurosh.

“Në rast se këto lokacione tentojnë të rihapen pa kaluar nëpër procedurat e nevojshme, atëherë inspekcioni komunal ngreh kallëzim penal ndaj tyre”, tha ai.

Trafikimi me qenie njerëzore mbetet sfidë për shtetin e Kosovës. Sipas organizatave joqeveritare, në shumicën e rasteve, viktimat kosovare janë të mitura, jetojnë në viset rurale me kushte të vështira socio-ekonomike, ose këto viktima kanë përjetuar dhunë fizike në familjet e tyre.

20 marsi – Dita Ndërkombëtare e Lumturisë: Kosova në vendin e 46, Shqipëria në vendin e 107

Sipas Raportit më të ri për Lumturinë në Botë, të lëshuar nga Rrjeti për Zgjidhje të Qëndrueshme Zhvillimore në kuadër të OKB-së, Kosova renditet si vendi i 46 më i lumtur në botë. Raporti i lumturisë botërore është një studim historik i gjendjes së lumturisë globale që i rendit 156 vende, nisur nga fakti se sa të lumtur janë qytetarët e tyre.

Raporti i sivjetshëm i lumturisë fokusohet në lumturinë dhe komunitetin: se si lumturia ka evoluar gjatë dhjetëra viteve të fundit, me fokus në teknologjitë, normat shoqërore, konfliktet dhe politikat qeveritare që i kanë nxitur këto ndryshime.

Kosova në këtë raport renditet si vendi i 46 ndërkaq vendet tjera të rajonit kanë këtë renditje: Serbia në vendin e 70-të, Mali i Zi 73, Kroacia 75, Bosnje dhe Hercegovina 78, Maqedonia 84 përderisa Shqipëria në vendin e 107-të.

Sondazhet janë bërë për përiudhën ndërmjet viteve 2016-2018.

Finlanda përsëri është e para, si vendi më i lumtur në botë. Dhjetë vendet tjera që janë renditur vazhdimisht në mesin e më të lumturve janë : Danimarka, Norvegjia, Islanda, Holanda, Zvicra, Suedia, Zelanda e Re, Kanadaja dhe Austria. SHBA-ja u rendit në vendin e 19-të duke rënë një vend nga viti i kaluar.

Ndërkaq në fund të listës së vendeve më të lumtura gjenden: Afganistani në vendin e 154, Republika e Afrikës Qëndrore në vendin e 155 dhe Sudani Jugor renditet në vendin e 156-të .

Dita Ndërkombëtare e Lumturisë shënohet më 20 mars.

Albin Kurti kërkon zgjedhje të reja: Ndryshimi tashmë është nevojë jetike

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti është shprehur se mbajtja e zgjedhjeve të reja në Kosovë është shumë e nevojshme. Duke renditur një sërë problemesh, kreu i Vetëvendosjes thekson se ligjin për mbrojtjen sociale është tepër i cunguar dhe nuk reflekton përmirësim në jetën e qytetarëve të Kosovës.

“Çdo i treti banor i Kosovës ka qasje të vështirë në kujdesin shëndetësor, kurse çdo i pesti nuk kërkon shërbime edhe në rast të sëmundjes, për shkaqe ekonomike. Vdekshmëria e foshnjeve në Kosovë është katërfish më e lartë sesa mesatarja në Bashkimin Evropian. Çdo i nënti fëmijë në Kosovë punon, ndërkaq vetëm çdo e teta grua ka një vend pune. Kosova i ka 34 ligje për mbrojtje sociale por pak zbatohen”, shkruan Kurti.

Lideri i Vetëvendosjes ri përsëriti se ligjet në Kosovë nuk janë të këqija, por institucionet janë të dobëta dhe njëherësh qëndrojnë larg nevojave të qytetarëve.

“Investimet në ekonomi zhvillimore kanë rënë, gjersa korrupsioni nëpër ndërmarrje publike është rritur. Institucionet e shtetit janë përgjigja për nevojat e shoqërisë dhe të drejtat e qytetarëve, e jo shans për interesat private dhe partiake. Ndryshimi tashmë nuk është zgjedhje, por nevojë jetike. Andaj, zgjedhjet e reja janë aq shumë të nevojshme”, shprehet me tej Kurti.

Ish-deputeti: Jam në rrezik, ndiqem nga makina me targa shqiptare

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e LDK, Gani Geci, mendon se ndiqet nga disa makina me targa të Shqipërisë, ndaj edhe jeta e tij është në rrezik. Geci bën me dije gjithashtu se për një gjë të tillë ka njoftuar edhe Policinë e Kosovës.

Shqetësimin e tij ish-deputeti e ndan edhe në rrjetin social ‘Facebook’. Ai shkruan se është informuar nga disa shokë se ‘vetura me targa nga Shqipëria po shëtisin në Drenicë ndaj edhe jeta e tij mund të jetë në rrezik’.

“Menjëherë vëllau ynë ka shkuar deri në Drenas dhe ai shoki i kishte thënë Ganiut që të ketë kujdes se disa automjete me targa nga Shqipëria po shëtisin nëpër Drenicë dhe ka informacione okulare se edhe mund ta ketë jetën në rrezik.

Menjëherë vëllau ynë ka thirrur Policinë e Departamentit të Krimeve te Rënda në Prishtinë dhe me udhëzim të tyre rastin e ka raportuar në stacionin më te afërm Policor në Drenas, dhe besoj që organet kompetente do ta trajtojnë rastin me seriozitet te lartë dhe me ndjeshmëri”, shkruan Geci.

Më tutje, ai shprehet edhe se dy polic hetues në Prishtinë kanë pasur të njëjtin informacion dhe se dikush mund të jetë duke përgatitur ndonjë atentat për të.

“Dy policë hetues të krimeve të renda ne Prishtin kanë poseduar afërsisht informata te ngjajshme dhe kanë hetuar se dikush po ashtu nga Shqipëria janë duke përgatitur një atentat kundër vëllaut tonë Ganiut.

Policia në Drenas e ka pyetur vëllaun tonë se mos rastësisht ka pasur ndonjë kërcënim direkt? Ganiu iu ka përgjiigjur se nuk ka pasur asnjëherë kërcënime direkte sepse kërcënimet direkte përpos që i ndajmë me policinë u kthejm në formën e njejtë duke e mbrojtur gjithëherë vetën me aq fuqi sa kemi.

Vëllai ynë Gani Geci ka dhënë një deklaratë në Stacioni Policor në Drenas dhe nën përcjelljen e Policisë është kthyer në Skënderaj”, thotë ai.

Banorët e Çabrës kërkojnë drejtësi për tre fëmijët e mbytur në Ibër

Sa herë del në afërsi të Ibrit Zaim Deliu kujton me emocione ditën e kobshme kur djali i tij bashkë me dy fëmijë të tjerë u mbytën në këtë lum në mars të vitit 2004.

Ai ende është i bindur se tre fëmijët ranë në Ibër nga frika, derisa ende beson se përgjegjës janë serbët lokalë.

‘Këta njerëz enden të lirë edhe pas 15 vjetëve’, tha Deliu për televizionin publik të Kosovës.

Mbytja e këtyre tre fëmijëve shkaktoi trazira ku si pasojë mbetën të vdekur 11 shqiptarë dhe tetë serbë.

15 vjet më pas shqiptarët por edhe serbët e kësaj zone thonë se nuk kanë probleme të theksuara ndërmjet vete.

Për shkaqe sigurie gjatë gjithë kohës në rrugët e fshatit qarkullojnë vetura të policisë.

Fshati Çabër është i vetmi vendbanim me shqiptarë që i përket komunës së Zubin Potokut.

Thyerja e shpresave të qytetarëve, produkt i politikanëve të papërgjegjshëm! – Nga Florim Zeqa

Veprimtarët e viteve të ’90-ta edhe pse i kaluan afro 3 dekada larg atdheut nuk u shkëputen për asnjë çast nga vendlindja, edhe pse të politizuar, asnjëherë nuk u shantazhuan, edhe pse të injoruar nga pushtetarët, asnjëherë nuk u ndalën së vepruari për të mirën e shtetit dhe qytetarëve.

Duke e analizuar situatën në shtetin e Kosovës 20 vjet pas çlirimit, pa dashje u ktheva në vitet e ’90-ta, u ktheva në lokalet e shkollës fillore “Azem Bejta” në Grabanicë të Klinës, ku asokohe në një lokal të përbashkët punonin dy sisteme paralele të arsimit. Në njërën anë ishin të barrikaduara strukturat serbe që gëzonin të gjitha privilegjet e pushtetit,… në anën tjetër ishim ne shqiptarët që punonim të ndarë prej tyre në kushte tjera.
Përkundër të gjitha vështirësive, me ne ishte morali i fortë për mbjelladituri tek ai brez shkollarësh, të cilët bashkë me ne përjetonin katrahurat me plot vështirësi të kohës.
E gjitha kjo bëhej më e lehtë falë financimit nga mërgata shqiptare, ku me kontributin e qytetarëve dhe mirëmenaxhimin e mjeteve financiare nga institucionet shtetërore dhe atyre arsimore në veçanti (LASH-i), e mbanim gjallë sistemin paralel të arsimit shqip në Kosovë në rrethanat e okupimit klasik të Serbisë.

Dallimi në kohë dhe përmbajtje

Edhe sot, 20 vjet pas lufte në shtetin e Kosovës, edhe pse në një sistem të vetëm qeverisës, përballë njëra-tjetrës ndodhen përseri dy shtresa të popullatës.
Në njërën anë janë të privilegjuarit e pushtetit. gjegjësisht familjet e pushtetarëve dhe oligarkëve ekonomik, si dhe ata që janë të lidhur me pushtetin (të punësuar në sektorin publik), ndërsa përballë tyre janë shumica e pupullatës shqiptare, të pa punë dhe të harruar nga shteti, që jetojnë në kushte të vështira dhe varfëri ekstreme.
Duke e parë se nuk ka asnjë shans për një jetë më të mirë në këtë shtet të kriminalizuar, qytetarët e lënë pas dore, të nëpërkëmbur nga politika dhe të shfrytëzuar nga oligarkia kriminale, po kërkojnë shpëtim duke gjetur rrugë për të ikur nga Kosova, ndërsa ata që ende nuk kanë gjetur rrugë po e presin me padurim liberalizimin e vizave për të ikur sa më parë dhe sa më larg nga vendi i pashpresë!
E gjithë kjo për shkak se, injorantët politikë, të korruptuar dhe tejinkriminuar janë shndërruar në vrasësit më të mëdhenj të ardhmerisë së fëmijëve tanë.
As okupatori serb nuk ua ka shkatërruar ardhmërinë gjeneratave të reja në këtë masë se sa kusarët e politikës, të cilët e duke e trajtuar shtetin si plaçkë, e rrjepën dhe e bënë leckë.

Dallimi qëndron në kohë, ndërsa ndryshimi tek kauzat e rrejshme

Përderisa pushtuesit e bënin mashtrimin në emër të “bashkim-vllazërimit”, kusarët e politikës shqiptare po e bëjnë në emër të “patriotizmit”.
Thyerjen e shpresave të shqiptareve të Kosoves nuk mundi ta bëjë regjimi okupues serb përmes formave më të vrazhda të represionit; helmimin e nxënësve, mbylljen e shkollave e fabrikave, burgosjen dhe vrasjet sistematike,…por, po e realizojnë fatkeqësisht me sukses politikanët e papërgjegjshëm shqipfolës që ua bën jetën ferr qytetarëve në pjesën e shtetit të liruar nga pushtuesit serb.
Tani e dy dekada ndaj shumicës shqiptare në Kosovë është ushtruar presion psikologjik me padrejtësi në të gjitha segmentet e jetës, duke filluar nga degradimi i sistemit shëndetësor, arsimor e kulturor e deri tek mohimi i punësimit në sektorin publik, për shkak se të gjithë politikanët pa dallim u përkujdesën për punësimin e familjarëve të tyre dhe të militantëve partiak.
Mohimi i drejtësisë për qytetarët, është akti i fundit i thyerjes së të gjitha shpresave për jetë në një vend.
Popullata e lodhur nga skamja dhe denigrimi social i mbajti mbi kurrizin e saj pseudopatriotët dhe pseudokomandantët, që u shndërruan në “sheik” kundrejt një popullate të varfër.
Intelektualët e mirëfilltë dhe atdhetarët e vërtetë u injoruan dhe anashkaluan nga të gjitha qeveritë e pasluftës. Vendet e tyre i zunë servilët dhe puthadorët, karrieristët dhe lakmitarët e pushtetit.

Dy personalitete të kundërta me analogji të njëjtë

Edhe pse dy personalitete të kundërta, Ibrahim Rugova dhe Albin Kurti janë të vetmit liderë në historinë më të re të Kosovës që nuk u tërhoqën për as një milimetër nga qëndrimet e tyre politike dhe kombëtare.
I pari, Ibrahim Rugova (i dëshmuar në qeverisjen e vendit) edhe përkundër pengesave të shumëta, deri në frymën e tij të fundit nuk e hoqi nga goja pavarësimin e Kosovës nga Serbia. Kurse i dyti, Albin Kurti (i pa dëshmuar akoma në qeverisjen qendrore) nuk heqë dorë nga mbrojtja e integritetit territorial dhe sovranitetin të shtetit të njohur ndërkombëtarisht.
Ashtu sikurse Ibrahim Rugovën, edhe Albin Kurtin konsistenca në qendrime dhe vendosmëria në arritjen e qëllimeve politike, i bën të dallohen prej politikanëve tjerë jo vetëm në Kosovë, por në mbarë trojet etnike shqiptare.

Përderisa në vitet e 90-ta, udhëheqësit politikë, aktivistët dhe veprimtarët ishin sinonim i së mirës, admiroheshin dhe respektoheshin aq shumë nga populli,…në Kosovën e sotme, politikanët shiqohen me ironi nga popullata, të cilëve përveqse u mungon pushteti moral, janë bërë sinonim i të këqijave, si; nepotizmit, korrupsionit, krimit të organizuar e dukurive të shumëta negative.
Për këtë situatë, përgjegjësia bie edhe mbi popullatën kosovare, që e mbajti kaq gjatë në pushtet një klasë politike të korruptuar dhe tejikriminuar.

Florim Zeqa, 18.03.2019

Nënkryetari tjetër i PDK-së, dikur zëvendës i Thaçit, del kundër Presidentit për prekjen e kufijve

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka marrë kritikën e radhës për planin e tij për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për paqe mes dy vendeve.

Njeriu që dikur ishte zëvendës i tij në kohën kur Thaçi udhëhiqte Partinë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami, ka paralajmëruar kundër prekjes së kufijve të vendit.

Bajrami, i cili aktualisht është nënkryetar i PDK’së, por edhe profesor i së Drejtës Kushtetuese në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se një marrëveshje eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të sponsorizohej nga Bashkimi Evropian, i cili është lehtësues i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Por, sipas tij, marrë parasysh që Organizata e Kombeve të Bashkuara është e përfshirë në çështjen e Kosovës, përmes Rezolutës 1244, me të cilën e ka mandatuar administrimin ndërkombëtar, për Kosovën, siç thotë ai, do të ishte me interes që marrëveshja eventuale me Serbinë, të pranohej nga Këshilli i Sigurimit.

“Kjo marrëveshje duhet edhe formalisht ta shfuqizojë tërësisht Rezolutën 12 44 dhe duhet të zëvendësohet me një rezolutë tjetër, e cila do t’i hapë rrugë anëtarësimit brenda OKB-së. Në një mënyrë, me këtë rezolutë do t’i jepej fund administrimit ndërkombëtar, i cili është përcaktuar me Rezolutën 12 44 dhe do të bëhej një lloj njohje e pavarësisë së Kosovës nga ana e shteteve anëtare të Këshillit të Sigurimit. Me këtë hapet rruga që përmes një rezolute të re të trasohet rruga e anëtarësimit të plotë të Kosovës brenda Organizatës së Kombeve të Bashkuara”, ka thënë Bajrami për Radion Evropa e Lirë.

Njohësit e çështjeve juridike vlerësojnë se rikthimi i çështjes së Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në formën e një marrëveshjeje që do të arrihej të formalizohej, nuk e rrezikon shtetësinë e Kosovës, e cila është ndërtuar pas shpalljes së pavarësisë së vendit, më 17 shkurt 2008.

Bajrami shpreh mendimin që në radhë të parë përgjegjësinë për mbrojtjen e shtetësisë së vendit do ta kenë institucionet e Kosovës në tavolinën e negociatave me Serbinë. Sipas tij, ato duhet të jenë të kujdesshme që të mos e pranojnë asnjë marrëveshje të re ndërkombëtare me Serbinë, që do ta cenonte shtetësinë dhe pavarësinë e vendit.

“Marrëveshja, e cila do të nënshkruhet në Bruksel, ajo duhet ta mbrojë plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës. Nëse një marrëveshje e tillë, e cila në tërësi nuk i cenon interesat e Kosovës, do të marrë edhe dritën e gjelbër në Këshillin e Sigurimit, kjo Kosovës do t’i krijonte favore, sepse do t’ia mundësonte anëtarësimin e plotë në OKB”.

“Natyrisht që do të ishte shumë e dëmshme, në qoftë se në Këshillin e Sigurimit hapet debati për marrëveshjen Kosovë-Serbi dhe aty dizajnohet marrëveshja. Por, në qoftë se në këtë rast Këshillit të Sigurimit vetëm ratifikon marrëveshjen që palët e arrijnë në formatin e Bashkimit Evropian, atëherë Kosova nuk ka asnjë rrezik që mund t’i cenojë interesat veta”, vlerëson Bajrami.

O’Connell deklaron se nepotizmi po dëmton procesin e punësimit në Kosovë

Pamje nga konferenca e sotme në Prishtinë.

Emërimet dhe punësimet mbi bazën e familjarizimit, dëmtojnë rëndë punësimin e kuadrove profesionale në Kosovë, ka deklaruar të hënën ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ruairi O’Connell.

Ai i bëri këto komente, në konferencën për shënimin e trevjetorit të Memorandumit të Mirëkuptimit për rekrutimin e pozitave të larta drejtuese në mes të Ambasadës Britanike dhe institucioneve të Kosovës.

Ambasadori britanik tha se qasja e institucioneve të Kosovës në favor të nepotizmit ndikon në penalizmin e profesionalitetit, çka rrjedhimisht, sipas tij, dëmton punësimin mbi bazën e meritave në pozitat e larta drejtuese.

O’Connell tha se dështimi i këtij projekti është përgjegjësi e politikanëve në Kosovë.

“Vitin e kaluar në konferencën e njëjtë pata deklaruar se projekti po shkon më mirë se që kemi pritur. Për fat të keq, këtë vit nuk mund ta them të njëjtën gjë. Në fakt kemi kthim prapa. Kemi raportime shqetësuese për interferim në proces. Falsifikimi i dokumenteve për të përmbushur kriteret formale, konflikti i interesit mes panelit dhe kandidatëve të intervistuar apo thjesht në favor të një kandidati, zakonisht i paracaktuar ta fitojë pozitën”, tha O’Connell.

Memorandumi ishte nënshkruar në vitin 2016, nga Ambasada britanike në Kosovë me Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës, për siç thuhet, pavarësimin e bordeve të agjencive të pavarura.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj nuk e ka mohuar se gjatë proceseve të rekrutimit janë shënuar dëme.

“Duhet ta pranojmë që kemi edhe lëshime, kemi edhe dëme me të cilat duhet të përballemi, por e falënderojmë Ambasadën britanike për trajtimin e këtyre dëmeve. Deri tani 44 pozita të larta janë realizuar me partneritetin me ambasadën britanike dhe jemi pajtuar që të vazhdojmë edhe më tutje për pozitat që kemi para nesh”, tha Haradinaj.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli bëri thirrje për parandalimin e emërimeve jomeritore, pasi sipas tij, kjo po ndikon në largimin e të rinjve nga Kosova.

“Situatën nuk e kemi aq mirë me emërimet, për shkak se besimi i qytetarëve nuk është i duhur dhe kur nuk ka besim, kemi një ftohje të tyre dhe prirje për t’u larguar nga Kosova. Kjo nuk i duhet Kosovës, aq më tepër kur numri i popullatës po zvogëlohet dita e ditës. Unë inkurajoj shoqërinë civile, mediat, si dhe bartësit e institucioneve, që të bëhen më të zëshëm në ndalimin e tyre për shkak se do ta shkatërrojnë perspektivën tonë”, tha Veseli.

Emërimi i anëtarëve në bordet e ndërmarrjeve publike në Kosovë është një ndër proceset që vazhdimisht është kritikuar nga shoqëria civile në Kosovë, e së fundmi, edhe nga faktori ndërkombëtar.

Së fundi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian kanë reaguar lidhur me emërimin nga Kuvendi i Kosovës, të Naser Shalës në pozitën e drejtorit të Sekretariatit të të Agjencisë Kosovare të Krahasimit dhe Verifikimit të Pronës.

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të Bordit të kësaj agjencie, në shenjë pakënaqësie për emërimin e Shalës, duke e konsideruar se ai nuk i ka përmbushur kriteret.