VOAL

VOAL

Shqiptarët 5000 kërkesa për azil në Britani deri në fund të marsit, një 31-vjeçar ekstradohet nga Londra në Bruksel për krime emigracioni (EMRI)

August 8, 2022
blank

Komentet

blank

“Shpërthimi në Nord Stream, akt sabotazhi i inskenuar nga Rusia”, mbrojtja britanike: Mjeti shpërthyes u hodh në det mbase muaj më parë, ja si aktivizohet

Disa shpërthime të mëdha nënujore, të krahasuar me një lëkundje të fortë sizmike, ndodhën të hënën në lindje të ishullit danez të Bornholm.

Si pasojë e shpërthimit tubacionet prej betoni të Nord Stream pësuar dëmtime, çka shkaktoi edhe rrjedhje të mëdha gazi. Shpërthimet ndodhën në ujërat ndërkombëtare, pak përtej territoreve të Danimarkës dhe Norvegjisë, dhe valët tronditëse u ndjenë deri në 800 milje larg.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar BE dhe NATO, të cilat kanë fajësuar Rusinë, duke i quajtur shpërthimet, një akt i pastër sabotazhi. Edhe Polonia dhe Ukraina e kanë quajtur Moskën fajtore për shpërthimin në detin Baltik.

Një burim i mbrojtjes britanike pretendon se shpërthimet ishin të paramenduara dhe të planifikuara dhe se janë kryer duke përdorur një pajisje shpërthyese të hedhur në det javë më parë.

The Times raporton se burimi nga Britania pretendon se skenari më i mundshëm është që Rusia të kishte lëshuar mjetin shpërthyes nga një anije e vogël, e tipit të anijeve të peshkimit, javë mbase edhe muaj më parë.

“Ata mund të qendrojnë në ujë për muaj të tërë derisa ato që i kanë vendosur të marrin marrin vendimin për ti shpërthyer”, tha burimi.

Pajisja mund të “ndizej” duke përdorur një burim akustik të një frekuence të caktuar, i cili hidhet në ujë në momentin që merret vendimi për ta shpërthyer.

Björn Lund, një anëtar i rrjetit sizmik suedez, i tha transmetuesit shtetëror SVT se do të nevojiteshin më shumë se 100 kg dinamit ose TNT për të shkaktuar shpërthime kaq të mëdha.

Të dy tubacionet po rrjedhin gaz në Detin Baltik pasi pësuan dëmtime të rënda, duke shuar çdo shpresë të mbetur që Nord Stream 1 të kthehet në shërbim këtë dimër dhe potencialisht duke i lënë të dy tubacionet jashtë funksionit për një kohë të pacaktuar.

Kremlini këmbënguli sot se ishte “marrëzi dhe absurde” të fajësohej Rusia për ngjarjen.

“Është mjaft e parashikueshme dhe budallallëk t’u japësh zë këtyre narrativave absurde,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Presidentit Putin , Dmitry Peskov.

Peskov shtoi se rrjedhjet e gazit dhe dëmtimi i tubacioneve Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 – të cilat kushtojnë 21 miliardë paund dhe janë rrugët e vetme direkte e transportimit të gazit nga Rusia drejt Perëndimit, do të sillte pasoja negative për vetë Moskën.

“Të dy degët ishin të mbushura me gaz, gati për pompim dhe ky gaz është shumë i shtrenjtë. Tani ky gaz po zhduket në ajër”, tha Peskov.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, tha mbrëmë se rrjedhjet ishin shkaktuar nga një veprim sabotazhi dhe paralajmëroi për një përgjigje më të fortën e mundshme nëse infrastruktura aktive evropiane e energjisë sulmohet.

Antony Blinken, Sekretari amerikan i Shtetit, nuk e akuzoi drejtpërdrejt Rusinë, por tha se nuk do të ishte në “interesin e askujt” sabotimi i linjave të Nord Stream.

Ekspertët ushtarakë përjashtuan përdorimin e nëndetëseve konvencionale, duke thënë se uji në Detin Baltik nuk ishte mjaft i thellë për vendosjen e nëndetëseve të mëdha me aftësi të specializuara zbulimi.

Ndërkohë, gazetar gjermane Tagesspiegel, duke cituar burime qeveritare ka raportuar se agjencitë gjermane të sigurisë kanë frikë se Nord Stream 1 do të bëhet i papërdorshëm përgjithmonë pas rrjedhjeve të mëdha nga Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në Detin Baltik.

Nëse rrjedhjet në dy linjat e Nord Stream 1 nuk riparohen shpejt, vëllime të mëdha uji të kripur do të depërtojnë në tubacione dhe do të shkaktojnë korrozion, citon gazeta.

Shenja e parë e rrjedhjeve erdhi në orët e para të së hënës, kur sizmografët suedezë regjistruan valë tronditëse të magnitudës 2.3. Anijet që kalonin në lindje të Bornholmit vunë re më pas flluska që ngriheshin në det.

Faqja gjermane e lajmeve Der Spiegel raportoi mbrëmë se CIA kishte paralajmëruar Gjermaninë për një sulm të mundshëm rus ndaj tubacioneve gjatë verës. Ndërsa shefat ushtarakë britanikë kanë paralajmëruar prej vitesh se Rusia mund të përpiqet të ndërpresë kabllot e komunikimit nënujor.

(BalkanWeb)

blank

Uashingtoni: Qytetarët amerikanë të largohen nga Rusia!

Protestat në Moskë pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm

Kërkesa u bë pas mobilizimit të pjesshëm të vendosur nga Putin – Moska nuk do të lëshojë më pasaporta për ata që duhet të kryejnë shërbimin ushtarak

 

VOAL- Uashingtoni u bëri thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen “menjëherë” nga Rusia në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të ambasadës në Moskë. Një komunikim që vjen në kuadrin e mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga Presidenti Vladimir Putin për të vazhduar operacionet ushtarake në Ukrainë.

Deklarata u drejtohet veçanërisht atyre me shtetësi të dyfishtë pasi – argumenton ambasada – me mobilizimin, Moska mund të refuzojë të njohë shtetësinë amerikane, të parandalojë aksesin në ndihmën konsullore, largimin nga vendi dhe t’i detyrojë ata të ofrojnë shërbimin ushtarak. Për t’u larguar nga vendi, megjithatë, ambasada kërkon të mbështetet në opsionet e kufizuara të transportit tregtar që janë ende të disponueshme.

Polonia dhe Bullgaria po bëjnë gjithashtu thirrje që qytetarët e tyre të largohen nga vendi

Polonia dhe Bullgaria – shkruan Guardian – ftojnë gjithashtu qytetarët që të largohen urgjentisht nga Rusia. Ministria e jashtme e Bullgarisë tha se “u kërkon qytetarëve të saj që të përmbahen nga udhëtimi në Federatën Ruse dhe rekomandon që ata të konsiderojnë largimin nga vendi sa më shpejt të jetë e mundur, duke përdorur mjetet e transportit aktualisht në dispozicion”.

Ministria e Jashtme polake ka lëshuar një deklaratë të ngjashme, raporton televizioni publik polak Tvp, duke deklaruar se fluturimet me Rusinë janë pezulluar dhe duke inkurajuar të gjithë qytetarët e mbetur të largohen: “Në rast të një përkeqësimi drastik të situatës së sigurisë, mbyllja e kufijve. ose rrethana të tjera të paparashikuara, evakuimi mund të rezultojë të jetë i penguar ndjeshëm ose madje i pamundur.

Asnjë pasaportë për ata që marrin pjesë në mobilizim

Për më tepër, Rusia nuk do t’u lëshojë më pasaporta atyre që marrin pjesë në mobilizim. Një vendim i marrë pas largimit të shumë personave nga vendi, “Nëse një shtetas është thirrur në shërbimin ushtarak apo ka marrë thirrje, pasaporta ndërkombëtare nuk do të jepet”, shkruan në ueb-portalin informativ të qeverisë. rsi-eb

blank

Nis fluturimin avioni i parë i pasagjerëve, tërësisht elektrik

Avioni i parë i pasagjerëve tërësisht elektrik në botë është ngritur me sukses në qiell. Kompania izraelite, Eviation Aircraft, nisi me sukses avionin e quajtur Alice nga pista në Aeroportin Ndërkombëtar të Grant County në Uashington dhe qëndroi në qiell për 8 minuta. Sipas kompanisë, avioni nuk prodhon emetime karboni, redukton ndjeshëm zhurmën dhe ka më pak kosto.

“Kjo është histori. Ne nuk e kemi parë ndryshimin e teknologjisë së shtytjes në avion që kur kaluam nga motori me piston në motorin e turbinës. Ishin vitet 1950 që ishte hera e fundit që pamë të bashkohej një teknologji krejtësisht e re si kjo”, tha Gregory Davis, president dhe CEO i Eviation, për CNN Business.

Me teknologjinë e baterive të ngjashme me atë të një makine elektrike, ose një celulari dhe 30 minuta karikim, Alice me nëntë pasagjerë do të jetë në gjendje të fluturojë për një orë dhe rreth 440 milje detare. Avioni ka një shpejtësi maksimale lundrimi prej 287 miljesh në orë. Për referencë, një Boeing 737 ka një shpejtësi maksimale prej 588 milje në orë.

Eviation u themelua në vitin 2015. Kompania shpreson të përdorë informacionin e mbledhur gjatë fluturimit të së martës për të parë hapat e ardhshëm dhe për t’u dorëzuar aeroplanët te klientët deri në vitin 2027.gsh

blank

Mbi 98.000 rusë kanë hyrë në Kazakistan prej thirrjes për mobilizim

Makina me rusë në rrugë drejt Kazakisanit.

RFE/RL

Rreth 98.000 rusë kanë hyrë në Kazakistan këtë javë, prej kur presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë të ditur mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve për të luftuar në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët kazakë.

Shumë burra po tentojnë të ikin nga shteti drejt shteteve fqinje, pas vendimit të Putinit.

Kazakistani dhe Gjeorgjia, të dyja vende të ish-Bashkimit Sovjetik, kanë rezultuar të jenë destinacionet më të shpeshta të rusëve.

Ata po i kalojnë në këto dy shtete përmes makinave, biçikletave, apo edhe në këmbë.

Ata që kanë viza valide drejt Norvegjisë dhe Finlandës, kanë marrë edhe rrugët drejt tyre.

Biletat për fluturime me aeroplanë janë shitur shpejt, pavarësisht rritjes së madhe të çmimeve.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se do të thirren rreth 300.000 persona me përvojë paraprake ushtarake, mirëpo ka raportime se numri mund të shkojë në 1 milion.

Këto raportime kanë rritur shqetësimet mes rusëve, andaj ata kanë marrë rrugë për të ikur nga shteti.

Ministri i brendshëm kazak, Marat Akhmetzhanov, ka thënë se autoritetet nuk do t’i kthejnë në shtëpi rusët, përveç nëse ka fletarreste ndërkombëtare për ta.

Presidenti kazak, Kassym-Jomart Tokayev, i ka kërkuar Qeverisë së tij që t’iu ndihmojë rusëve që po kalojnë kufirin “për shkak të situatës së pashpresë”.

“Ne duhet të kujdesemi për ta dhe të garantojmë sigurinë e tyre. Kjo është çështje politike dhe humanitare. I kam kërkuar Qeverisë që të marrë masat e nevojshme”, ka thënë Tokayev, duke shtur se Kazakistani do të bisedojë me Rusinë për këtë temë.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Vetë Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

blank

“Të vdesësh dhe të vrasësh të tjerët, dhe për çfarë?”- Rusët në eksod për t’i shpëtuar mobilizimit, çfarë po ndodh në kufijtë e Rusisë

Njoftimi i mobilizimit të parë masiv të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, thirrja e trupave për luftën e saj në Ukrainë, ka shkaktuar një nxitim për kufijtë e saj, duke shkaktuar shqetësime në vendet fqinje.

Radhë të gjata janë parë në kalimet jashtë Rusisë, në vendet që kufizohen me gjatësinë dhe gjerësinë e kombit të madh.

Zyrtarisht, Moska thotë se nevojiten 300,000 trupa, me përparësi njerëzit me përvojë të fundit ushtarake.

Por dy gazeta me bazë jashtë Rusisë kanë raportuar se objektivi është të mobilizohen të paktën një milion dhe ka pasur zemërim pasi shumë prej atyre që nuk kanë shërbyer në forca ose janë jashtë moshës së hartimit janë thirrur tashmë për të luftuar.

Është përfolur se shumica e të mobilizuarve do të jenë jashtë rajoneve të zemrës së Rusisë, Moskës dhe Shën Petersburgut, në mënyrë që të zvogëlohet rreziku politik për Kremlinin.

Numri i saktë i njerëzve që janë larguar nga Rusia që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi atë që ai e quajti një “mobilizim të pjesshëm” të mërkurën e kaluar është i paqartë, por shenjat po shfaqen për një eksod të rëndësishëm.

Këto janë vendet e prekura:

Finlanda
Pothuajse 17,000 rusë kanë kaluar kufirin në Finlandë që nga njoftimi i së mërkurës së kaluar, me numrin që e bën udhëtimin në fundjavë 80% më të lartë se një javë më parë.

Kalimi i numrit është ngadalësuar, por mbetet më i ngarkuar se zakonisht.
Disa nga ata që bënë kalimin gjatë fundjavës u thanë gazetarëve se kishin udhëtuar për tre orë me makinë nga qyteti i dytë më i madh i Rusisë, Shën Petersburg.

Ata thanë se po largoheshin nga frika se do të hartoheshin.

Qeveria e Finlandës tha të premten se do të ndalojë të gjithë rusët të hyjnë me viza turistike brenda ditëve në vijim, megjithëse përjashtime mund të zbatohen ende për arsye humanitare.

Vendi deri vonë ishte shpallur neutral, pasi kishte luftuar në të kaluarën me Moskën për kufijtë e saj, por tani po hyn në NATO në përgjigje të luftës në Ukrainë.

Gjeorgjia
Në një moment të dielën, pritja e vlerësuar për të hyrë në Gjeorgji nga Rusia ishte 48 orë, me më shumë se 3,000 automjete në radhë për të kaluar kufirin, raportoi media shtetërore ruse, duke cituar zyrtarë lokalë.

Rreth 40,000 rusë kishin mbërritur tashmë në kryeqytetin e Gjeorgjisë Tbilisi që kur Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Një familje që arriti në Gjeorgji, Dmitry Kuriliyunok, gruaja e tij Irina dhe vajza e vogël, kaluan me makinë nëpër Rusi nga Krasnodar në Mineralnye Vody në Kaukazin e Veriut dhe më pas punësuan një shofer lokal për t’i çuar ata përmes pikave kufitare në Tbilisi, një udhëtim disaditor.

Kur u intervistua nga gazetarët, ai tha: “Ne jemi plotësisht kundër kësaj lufte. Për ne, si për të tjerët, është e frikshme. Të vdesësh dhe të vrasësh të tjerët, dhe për çfarë? Prandaj vendosëm të arratisemi.”

Rusia luftoi në vitin 2008 me Gjeorgjinë për kontrollin e rajoneve separatiste të Osetisë Jugore dhe Abkhazisë. Gjeorgjia mbetet armiqësore ndaj Kremlinit.

Në rajonin rus të Osetisë së Veriut, në anën veriore të maleve të Kaukazit që ndajnë Gjeorgjinë nga fqinji i saj, ministria e brendshme u tha njerëzve që të mos përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

Bjellorusia
Ndoshta çuditërisht, duke marrë parasysh mbështetjen e Minskut për luftën në Ukrainë, pati raportime se disa njerëz u larguan nga Rusia duke hyrë në Bjellorusi.

Megjithatë, ndoshta nuk ishte rruga më e sigurt për të dalë, pasi gazeta Nasha Niva raportoi se shërbimeve të sigurisë bjelloruse iu tha të gjurmonin rusët që iknin me avion duke kontrolluar hotelet dhe akomodimet me qira dhe t’i raportonin ato tek autoritetet ruse.

Të hënën, presidenti autoritar i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, një nga aleatët e paktë të ngushtë që ka zoti Putin në skenën botërore, bëri një vizitë të paparalajmëruar në vendpushimin e Detit të Zi, Soçi, për bisedime me presidentin rus.

Putin tha se ata do të diskutojnë sigurinë dhe ekonominë, duke shtuar: “Ne kemi ende një gamë mjaft të madhe problemesh që duhet t’i diskutojmë.”

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në fundjavë, Bjellorusia ofroi mbështetje të qartë për fqinjin e saj, me ministrin e jashtëm Vladimir Makei duke thënë se “ishte pikërisht Perëndimi ai që e bëri këtë konflikt të pashmangshëm”.

Mongolia
Ka pasur një protestë midis pakicave etnike në zonat e thella dhe të varfra të Siberisë, nga ku në të kaluarën janë tërhequr një pjesë e madhe e forcave të armatosura profesionale të Rusisë.

Ka rezultuar që shumë njerëz të shkojnë drejt kufirit me Mongolinë.
Të shtunën, ish-presidenti mongol Tsakhia Elbegdorj, kreu aktual i Federatës Botërore Mongole, tha se kushdo që ikën do të pritej ngrohtësisht në vendin e tij.

Ai i bëri thirrje Putinit që t’i japë fund luftës, duke thënë: “Mongolët Buryat, Mongolët Tuva dhe Mongolët Kalmyk janë përdorur si asgjë më shumë se ushqim topash.

“Sot ju po ikni nga brutaliteti, mizoria dhe vdekja e mundshme. Nesër do të filloni të çlironi vendin tuaj nga diktatura.”

Të premten, guvernatori i rajonit Buryatia të Rusisë pranoi se disa kishin marrë letra gabimisht dhe tha se ata që nuk kishin shërbyer në ushtri ose që kishin përjashtime mjekësore nuk do të thirreshin.

Rajoni është në kufirin mongol dhe shtëpia e një pakice etnike mongole.

Uzbekistani
Në Uzbekistan, një tjetër ish-republikë sovjetike e Azisë Qendrore, autoriteti më i lartë fetar u kërkoi uzbekëve të mos përfshiheshin në konfliktin në Ukrainë, duke thënë se kjo ishte kundër besimit islam.

Ajo erdhi pasi Rusia ofroi shtetësi të shpejtë për të huajt që i bashkohen ushtrisë së saj.
Një numër i madh burrash uzbek kalojnë ndonjëherë shumë vite të jetës së tyre duke punuar në Rusi për të ndihmuar familjet e tyre në shtëpi.

Ashtu si shtetet e tjera ish-sovjetike të Azisë Qendrore, vendi është gjithashtu shtëpia e një pakice të konsiderueshme etnike ruse – një trashëgimi e politikës së epokës sovjetike për transportimin e njerëzve nëpër vendin e gjerë për në punë.

Bordi Mysliman i Uzbekistanit tha se anëtarët e disa “organizatave terroriste” po rekrutonin myslimanë për të luftuar në konfliktin e Ukrainës nën pretekstin e “xhihadit” ose luftës së shenjtë.

Ata thanë se ishte e lejueshme për një mysliman të marrë pjesë në aksione ushtarake vetëm nëse ata mbronin atdheun e tyre.

Prokurorët e shtetit uzbek kanë thënë gjithashtu se qytetarët që luftojnë në luftëra të huaja do të përballen me ndjekje penale sipas ligjit uzbek.

Ndërkohë, në Uzbekistan është pezulluar përpunimi i pagesave të bëra duke përdorur sistemin rus të pagesave me kartë.

Organizata UZCARD e vendit, e cila lejon uzbekët të paguajnë për mallrat dhe shërbimet dhe të tërheqin para, tha se nuk do të lejonte që pagesat të kryheshin duke përdorur sistemin e kartave Mir, që është alternativa e Rusisë ndaj Visa dhe MasterCard.

UZCARD tha se vendimi nuk kishte të bënte me sanksione, por se “procedurat e mirëmbajtjes teknike po kryhen”.

Rusia ka promovuar Mir si një alternativë ndaj Visa dhe MasterCard, të cilat vendosën se nuk do të punonin më me rrjetet ruse për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt.

Javën e kaluar, SHBA vendosi sanksione kundër shefit ekzekutiv të operatorit Mir NSPK, Vladimir Komlev. Menjëherë pas kësaj, bankat turke Denizbank dhe Isbank ndaluan së lejuari pagesat duke përdorur sistemin Mir.

Letonia, Lituania, Estonia, Polonia
Përveç Finlandës, katër vende të tjera të BE-së ndajnë një kufi tokësor me Rusinë – dy që rrethojnë enklavën e Kaliningradit dhe të tjerat ngjitur me kontinentin.

Të katër vendet vendosën kohët e fundit të largojnë turistët rusë, duke kufizuar shanset që rusët e arratisur t’i përdorin ata si rrugëdalje.

BE-ja kishte ndaluar tashmë fluturimet direkte midis 27 shteteve të saj anëtare dhe Rusisë dhe së fundmi ra dakord të kufizonte lëshimin e vizave Shengen, duke lejuar lëvizjen e lirë në pjesën më të madhe të Evropës, për qytetarët rusë.

Disa zyrtarë evropianë i shohin rusët që ikin nga vendi si një rrezik potencial sigurie, për shkak të mundësisë që ata mund të jenë spiunë ose agjentë ushtarakë.

Ata gjithashtu shpresojnë se duke i mbajtur kufijtë e tyre të mbyllur, kjo do të shtojë presionin ndaj Putinit në shtëpi.

Ministri i jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkevics, tha të enjten se shumë nga ata që ikën “pajtohen me vrasjen e ukrainasve. Ata nuk protestuan atëherë. Nuk është e drejtë t’i konsiderosh ata si kundërshtarë të ndërgjegjes”.

Turqia, Armenia, Azerbajxhani, Serbia
Dhjetëra fluturime kanë çuar rusët në vendet për të cilat ata nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë.

Shumë prej vendeve në avionë janë shitur me çmime të larta, të rritura pasi kërkesa është rritur ditët e fundit.

Mes atyre që mbërritën në Turqi ishte 41-vjeçari Yevgeny, i cili tha se po shkonte për në Izrael.

Ai i tha agjencisë së lajmeve AP: “Unë jam kundër kësaj lufte dhe nuk do të jem pjesë e saj. Unë nuk do të jem një vrasës. Nuk do të vras ​​njerëz.”

Gjermania
Megjithatë, jo të gjitha vendet evropiane nuk janë të gatshme të pranojnë emigrantë rusë.

Zyrtarët e qeverisë gjermane thanë se do të ndihmonin burrat rusë që kanë refuzuar të luftojnë dhe kanë bërë thirrje për një zgjidhje evropiane.

Ministria e Brendshme e Gjermanisë tha se kushdo që “me guxim” i kundërvihet regjimit të Putinit dhe e vë “veten në rrezik të madh, mund të aplikojë për azil në Gjermani për shkak të persekutimit politik”.

Një zëdhënës i ministrisë, Maximilian Kall, tha se dezertorët dhe ata që refuzojnë të mobilizohen do të marrin statusin e refugjatit në Gjermani nëse janë në rrezik, megjithëse çdo rast do të shqyrtohet individualisht.

Megjithatë, arritja në Gjermani, e cila nuk ka kufi tokësor me Rusinë, mund të jetë e vështirë.

blank

Japonia nderon Aben, teksa varrimi shtetëror nxit protesta

Princi i Kurorës së Japonisë, Akishino, dhe Princesha Kiko, duke vendosur kurora lulesh gjatë ceremonisë shtetërore të varrimit të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe.

RFE/RL

Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, u nderua përmes një varrimi shtetëror, që ka shkaktuar ndarje në shtet.

Ushtarët mbajtën urnën me hirin e tij, që e solli e veja e Abes, teksa gjatë ceremonisë u çmua lart kontributi i tij gjatë shërbimit të tij si kryeministër për nëntë vjet.

Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, tha se gjatë ceremonia e varrimit e financuar nga shteti, u bë për të nderuar liderin që ka shërbyer më së gjati në historinë moderne politike të Japonisë, por organizimi i ceremonisë shtetërore ka ndarë publikun, teksa janë organizuar edhe protesta.

Në ceremoninë e varrimit morën pjesë nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, Princi i Kurorës së Japonisë, Akishino, dhe udhëheqës të tjerë.

E veja e Abes, Akie Abe, kishte të veshur një kimono të zezë dhe hyri në qendrën ku u mbajt varrimi, duke mbajtur në duar urnën me hirin e burrit të saj.

Gjatë ceremonisë u shfaqën edhe fjalime të Shinzo Abes në kohën kur ishte kryeministër dhe vizitat që kishte zhvilluar në pjesën veriore të Japonisë më 2011, kur vendi u përball me cunami.

Gjatë fjalimit 12-minutësh, Kishida çmoi kontributin e Abes, duke e cilësuar si politikan me vizion të qartë për rritjen ekonomike dhe zhvillimin e Japonisë dhe botës. Sipas Kishidas, ai promovoi konceptin e “një Indo-Paqësori të hapur dhe të lirë”, teksa sfidoi ndikimin e Kinës.

“Ju ishit një person që do të duhej të jetonte shumë më gjatë”, tha Kishida duke shikuar fotografinë e Shinzo Abes.

“Kam besim se ju keni kontribuar si busull për të treguar drejtimin që Japonia dhe bota duhet të marrë në 10 apo 20 vjetët e ardhshëm”.

Trupi i Abes është djegur qershor, disa ditë pasi ai u vra teksa po mbante një fjalim gjatë fushatës zgjedhore në Nara, në perëndim të Japonisë.

 

Gjatë ceremonisë shtetërore të varrimit, në Tokio kishte masa të rrepta sigurie, veçmas afër qendrës Budokan, ku u mbajt ceremonia.

Në rrugët e Tokios, qindra persona protestuan për të kundërshtuar varrimin shtetëror.

“Shinzo Abe nuk ka bërë asgjë për njerëzit e zakonshëm”, tha Karou Mano, që doli të protestonte.

Qeveria japoneze ka thënë se ceremonia nuk ka pasur qëllim që ta detyrojë askënd që ta nderojë Aben. Por, financimi i ceremonisë shtetërore të varrimit, kundërthëniet për lidhjes midis partisë në pushtet dhe Kishës së Unifikuar, kanë thelluar ndarjet rreth varrimit shtetëror.

Partitë kryesore opozitare të Japonisë kanë bojkotuar funeralin.

Kishida është kritikuar se shtyu përpara mbajtjen e ceremonisë shtetërore të varrimit mes akuzave për lidhjet e partisë së tij me Kishën. Vrasësi i Abes, raportohet se i ka thënë policisë se e ka kryer vrasjen për shkak të lidhjeve të ish-kryeministrit me Kishën.

Gjyshi i Abes, ish-kryeministri Nobusuke Kishi, kishte ndihmuar në ngritjen e Kishës në Japoni. Kundërshtarët thanë se mbajtja e varrimit shtetëror për Aben është e barasvlershme me mbështetjen e lidhjeve të partisë në pushtet me Kishën e Unifikuar.

Kjo Kishë është akuzuar për praktika të papërshtatshme të rekrutimit dhe të të bërit biznes, por i ka mohuar këto akuza.

blank

Prej 1 tetorit Kanadaja heq të gjitha kufizimet e udhëtimit të detyruara nga Covidi

Kanadaja do të heqë të gjitha kufizimet e vendosura për të luftuar përhapjen e Covid-19 për udhëtarët që nga 1 tetori, si dhe kërkesat për testim, karantinë dhe izolim, sipas një njoftimi të qeverisë.

Udhëtarët, pavarësisht nga kombësia, nga e shtuna nuk do të kenë nevojë të dorëzojnë dokumentat shëndetësore përmes aplikacionit ArriveCAN ose të tregojnë një certifikatë vaksinimi.

Sipas njoftimit, do të hiqet edhe kërkesa që udhëtarët të mbajnë maska ​​në avionë dhe trena./dita

blank

“Ishulli nuk do bëhet një Hong Kong tjetër”- Miliarderi tajvanez kërcënon hapur Kinën

Situata mes Kinës dhe Tajvanit vijon të jetë e tensionuar. Së fundmi ka reaguar edhe një prej miliarderëve tajvanez, Robert Cao.

Ai ka paralajmëruar se është gati të paguajë për stërvitjen e një ushtrie për të mbrojtur Tajvanin nga Kina.

Cao është një sipërmarrës i njohur, miliarderi 75-vjeçar tani është i vendosur të ndërtojë një ushtri që do t’i bëjë të qartë Pekinit se Tajvani ka klientë të pasur që nuk do të lejojnë që ishulli të bëhet një Hong Kong tjetër.

Në fjalimin e tij për krijimin e një ushtrie vullnetare tajvaneze për t’u mbrojtur kundër pretendimeve kineze, Cao njoftoi se ishte kthyer në ishullin e tij të lindjes.

Por ai shkoi një hap më tej dhe tha se po jepte ekuivalentin e 96 milionë eurove për të trajnuar “luftëtarët qytetarë” të Tajvanit, për t’u kthyer në mbrojtës në rast të një pushtimi kinez.bw

blank

Patriarku Kirill: Vdekja në Ukrainë “ju pastron nga mëkatet”

RFE/RL

Udhëheqësi i Kishës Ortodokse në Rusi, Patriarku Kirill, u ka thënë ndjekësve të tij se “sakrifica e kryerjes së detyrave ushtarake i pastron nga të gjitha mëkatet”.

Ai i ka bërë këto komente pas rritjes së kritikave ndaj vendimeve të Kremlinit për mobilizim të pjesshëm të forcave ruse për luftën në Ukrainë.

Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se Rusia është përballur me 70.000-80.000 viktima prej nisjes së luftës së paprovokuar në Ukrainë, në fund të muajit shkurt.

Zyrtarët rusë kanë thënë se do të angazhojnë 300.000 rezervistë në luftë.

Megjithatë, mediat ruse kanë thënë se shënjestra reale janë 1 milion trupa, prandaj raportimet se edhe burrat e rinj pa eksperiencë ushtarake do të mund të angazhohen, ka nxitur kritika edhe nga zërat pro-Kremlinit.

Kirill, mbështetës i njohur i presidentit rus, Vladimir Putin, ka thënë në të kaluarën se rusët janë duke bërë “vepër historike” duke vrarë ukrainasit, edhe pse ka bërë thirrje që të mos i shohin ukrainasit si armiq.

“Ne e dimë se shumë njerëz janë duke vdekur në fushëbetejë”, ka thënë Kirill në një kishë afër Moskës.

“Kisha është duke u lutur që kjo betejë të përfundojë sa më shpejt që është e mundur dhe që sa më pak vëllezër të vrasin njëri-tjetrin”.

Megjithatë, ka shtuar se “Kisha e pranon që nëse dikush, i shtyrë nga ndjenja e detyrës dhe nevoja për të mbajtur betimin, rri besnik ndaj detyrave ushtarake, atëherë ai, pa asnjë dyshim, është duke kryer detyrat që janë të barabarta me sakrificë”.

Kirill e konsideron luftën e Rusisë ndaj Ukrainës si mburojë ndaj Perëndimit dhe ka insistuar se “Rusia nuk e ka sulmuar kurrë askënd”.

Rreth 34 për qind e besimtarëve ortodoks në Ukrainë identifikohen sipas Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila më 2019 është ndarë nga kisha në Moskë.

Sipas një studimi të kryer më 2020, rreth 14 për qind e komunitetit ortodoks të Ukrainës, e konsiderojnë veten të lidhur sipas Kishës në Moskë.

Britania e Madhe e ka sanksionuar Patriarkun Kirill në muajin qershor, në kuadër të masave për të ndëshkuar Moskën për shkak të luftës në Ukrainë.

Ish-zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, kur është pyetur për mundësinë që Shtetet e Bashkuara të veprojnë njëjtë, pati thënë se“askush nuk është i sigurt ndaj sanksioneve tona”.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Vetë Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

blank

Me bluzë të zezë e simbole naziste- vrau 13 dhe plagosi 21 veta me armë në një shkollë në Rusi

Qyteti Izhevsk ne Rusi

VOA

Një person i armatosur vrau të hënën 13 persona, në mesin e tyre shtatë fëmijë dhe plagosi 21 të tjerë në një shkollë në Rusinë qendrore.

Autoritetet ruse thanë se të shtënat ndodhën në një shkollë në Izhevsk, një qytet rreth 960 kilometra në lindje të Moskës në rajonin Udmurtia. Të plagosur janë 14 fëmijë dhe 7 të rritur.

Guvernatori i Udmurtias, Aleksander Brechalov, tha në një deklaratë se personi i armatosur ende i paidentifikuar, vrau veten.

Në shkollën e sulmuar mësimet i ndjekin fëmijët midis klasave 1 dhe 11. Shkolla është evakuuar dhe zona përreth saj është rrethuar, tha guvernatori.

Sipas hetuesve, personi i armatosur kishte veshur një bluzë të zezë me “simbole naziste”. Nuk janë bërë të ditura hollësi të tjera rreth autorit apo motiveve të tij.

Izhevski, një qytet me 640.000 banorë, ndodhet në perëndim të maleve Urale në Rusinë qendrore.

blank

“Askush s’do shkojë në luftë”- Rusëve iu ka ardhur në “majë të hundës” me Putinin, 25-vjeçari masakron me grushte rekrutuesin e Kremlinit

Rusëve duket se iu ka ardhur “në majë të hundës” me luftën në Ukrainë dhe thirrjet për rekrutime çdo muaj nga ana e Vladimir Putin.

Pasi morën rrugët dhe po tentojnë në çdo lloj formë që të braktisin vendin vetëm e vetëm që të mos shkojnë në luftë, një 25-vjeçar ka guxuar dhe ka dalë kundër rekrutuesve që Kremlini ka lëshuar anembanë Rusisë për të plotësuar 300 mijë ushtarët e rinj që Putin kërkoi në sajë të mobilizimit ushtarak.

Në një video që po qarkullon në rrjet tregohet sesa të vendosur janë rusët për të mos iu bindur rekrutimit të pjesshëm të shpallur javën e kaluar.

Videoja e postuar nga Anton Gerashenko tregon momentin kur 25-vjeçari Ruslan Zinin qëllon një rekrutues në një zonë të zbrazët në një zyrë rekrutimi në provincën Irkutsk.

Sipas këshilltarit të presidentit të Ukrainës, dëshmitarët okularë dëshmuan se Zinin pasi qëlloi rekrutuesin më pas tha “askush nuk do të shkojë në luftë, ne të gjithë do të shkojmë në shtëpi”.

Sipas Gerashenko, rekrutuesi Alexander Yelyshev u qëllua katër herë. Nga ana e tij, guvernatori i provincës Irkutsk, Igor Kobzev, shkroi në Telegram se rekrutuesi u qëllua dhe u dërgua në spital në gjendje kritike.

Kobzev u zotua gjithashtu se autori 25-vjeçar “me siguri do të dënohet” pa dhënë detaje të mëtejshme.

Në 24 orët e fundit, sipas Reuters , ka pasur disa sulme në zyrat e rekrutimeve kryesisht në Dagestan dhe Yakutia, rajone nga të cilat thuhet se ka pasur një numër disproporcionalisht të madh të rekrutuarve në krahasim me rajonet e tjera në Rusi.

Sipas raporteve dhe videove të postuara në Twitter, turma njerëzish (burra dhe gra) dolën në rrugë të dielën në mëngjes për të demonstruar kundër rekrutimit, me forcat e sigurisë që iu përgjigjën me zjarr për t’i shpërndarë.bw

blank

Kryeministrja britanike Truss, thirrje aleatëve për mbështetje të palëkundur ndaj Ukrainës

VOA/Marrë nga Associated Press

Kryeministrja britanike Liz Truss tha të shtunën se aleatët duhet të qëndrojnë të palëkundur në krah të Ukrainës dhe të injorojnë kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin.

Zonja Truss, e cila u takua me Presidentin e Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe atë të Francës, Emmanuel Macron në Nju Jork javën e kaluar në udhëtimin e saj të parë jashtë vendit si kryeministre, u bëri thirrje vendeve demokratike të jenë të vendosura kundër “regjimeve autokratike”.

Kryeministrja britanike tha se presidenti rus po përshkallëzonte agresionin e tij në Ukrainë sepse ai nuk po fitonte dhe se ai kishte bërë një gabim strategjik.

Presidenti Putin urdhëroi javën e kaluar një mobilizim të pjesshëm trupash dhe përmendi mundësinë e një konflikti bërthamor.

“Unë mendoj se ai nuk e kishte parashikuar forcën e reagimit nga bota e lirë,” tha zonja Truss në një intervistë për CNN-in, transmetuar të dielën.

“Ne nuk duhet t’u kushtojmë rëndësi kërcënimeve të tij të rreme. Ne duhet të vazhdojmë të vendosim sanksione ndaj Rusisë dhe të vazhdojmë të mbështesim ukrainasit”, tha ajo.

Zonja Truss, që mori detyrën në fillim të këtij muaji, ka mbajtur një qëndrim të ashpër kundër Rusisë dhe Kinës.

Por ajo ka pasur gjithashtu mospërputhje me disa aleatë tradicionalë, veçanërisht në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, lidhur me marrëveshjet tregtare me Bashkimin Evropian pas Brexit-it.

Kryeministrja britanike tha se ajo vazhdon të dëshirojë një zgjidhje të negociuar mbi të ashtuquajturin protokoll të Irlandës së Veriut, se ajo dhe presidenti Biden bien dakord se paqja duhet të ruhet dhe se ajo beson në “marrëdhënien speciale” midis Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

“Unë mendoj se marrëdhënia jonë është e veçantë dhe është gjithnjë e më e rëndësishme në një kohë kur po përballemi me kërcënime nga Rusia, (dhe) përballë sfidës së Kinës,” tha zonja Truss.

“Jam i vendosur që ta bëjmë marrëdhënien speciale edhe më të veçantë gjatë viteve të ardhshme.”

Zonja Truss tha se pati një “takim shumë të mirë” me presidentin francez Macron në Nju Jork.

“Mezi pres të punoj me të në të ardhmen,” tha ajo.

Ajo tha se aleatët e Britanisë duhej të punonin së bashku në qëndrimin e tyre ndaj Kinës si dhe Rusisë.

I pyetur nëse Britania do ta mbronte Tajvanin ushtarakisht nëse Kina ndërhyn, siç kanë thënë Shtetet e Bashkuara, zonja Truss tha: “Ne jemi të vendosur të punojmë me aleatët tanë për t’u siguruar që Tajvani të jetë në gjendje të mbrohet.”


Send this to a friend