VOAL

VOAL

Shefi i Marinës i shkarkuar: Si një akullthyes i mbërthyer

January 24, 2022
blank

Komentet

blank

Ish-kancelari gjerman Shrëder humbet privilegjet për shkak të lidhjeve me Rusinë

VOA/Marrë nga Associated Press

Tri partitë qeverisëse të Gjermanisë planifikojnë t’i heqin ish-kancelarit Gerhard Shrëder të drejtën për të patur zyrë dhe personel, pasi ai mbajti dhe mbrojti lidhjet e tij të gjata me Rusinë, pavarësisht luftës në Ukrainë.

Partia Social Demokrate e zotit Shrëder tha të mërkurën se ligjvënësit në komisionin parlamentar të buxhetit kishin rënë dakord të lidhnin disa nga privilegjet e ish-liderit gjerman me detyrat aktuale, në vend të statusit të tij si ish-kancelar.

Ata planifikuan të paraqesin një propozim para ligjvënësve të enjten. Ish kancelari Shrëder është bërë gjithnjë e më i izoluar muajt e fundit për shkak të punës së tij për kompanitë ruse të energjisë të kontrolluara nga shteti.

78-vjeçari është kryetar i bordit mbikëqyrës të kompanisë shtetërore ruse të energjisë Rosneft dhe gjithashtu ka qenë i përfshirë në projektet e tubacioneve të gazit.

Në fillim të këtij viti personeli i zyrës së tij dha dorëheqjen dhe zoti Shrëder u përball me një valë të re zemërimi nga ish-aleatët politikë pasi gazeta New York Times e citoi atë duke thënë se masakra e civilëve në Buça “duhet hetuar”, por se ai nuk mendonte se urdhrat kishin ardhur nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili është një mik i vjetër.

blank

Azovstal, “misioni i kryer” – 264 ushtarë nga batalioni Azov të zhvendosur nga fabrika e çelikut, Kievi feston heronjtë e tij

 

264 ushtarë të zhvendosur, Kievi feston heronjtë e tij – Për Rusinë, pushtimi i fabrikës së çelikut do të nënkuptonte kontroll të plotë të korridorit Donbass-Krime

Ushtarët nga garnizoni i Mariupolit “kanë përfunduar misionin e tyre luftarak”. U dha urdhri “për të shpëtuar jetën e tyre”, thuhet sot (e martë) në një deklaratë nga shtabi i përgjithshëm ukrainas.

Komandanti i batalionit Azov Denis Prokopenko tha se urdhri po zbatohet. Rezistenca që zgjati pothuajse tre muaj, argumenton Kievi, bleu kohë për të forcuar mbrojtjen dhe pengoi ushtrinë ruse të transferonte batalionet në zona të tjera dhe të merrte Zaporizhzhia. Ndërkohë, presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi ata që punuan për zgjidhjen e krizës, në radhë të parë Kryqin e Kuq dhe Kombet e Bashkuara.

Evakuimi nga fabrika e çelikut Azovstal filloi të hënën në mbrëmje me lirimin e 264 burrave, 53 prej të cilëve u plagosën rëndë. Për momentin nuk dihet nëse dhe si do të vazhdojë, duke qenë se ushtarët e mbetur brenda duhet të jenë gati dyfish nga ata të transportuarit. Personat e zhvendosur u transferuan përkatësisht në Novoazovsk (të plagosurit) dhe Olenivka (të tjerët), falë një armëpushimi të përkohshëm. Këto janë vende nën kontrollin e trupave ruse ose separatistëve prorusë. Ata pritet të përfshihen së shpejti në një shkëmbim të burgosurish, por ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Dhënia Rusisë e xhepit të fundit të rezistencës – pikërisht Azovstal-it – do të sanksiononte për Moskën përfundimin e korridorit që lidh Donbasin me Krimenë e aneksuar de fakto në 2014. Kjo është një arritje e rëndësishme strategjike.

Qyteti i Mariupol u rrethua disa ditë pasi filloi konflikti më 24 shkurt. Mbrojtësit e kishin humbur ngadalë terrenin dhe ishin pushtuar plotësisht për rreth një muaj, me përjashtim të uzinës së madhe: njëmbëdhjetë kilometra katrorë kasolle, furra dhe tunele nëntokësore ideale për barrikadimin dhe sulmin e rrethuesve. Ushtria ruse kishte shmangur një sulm vendimtar, i cili mund të kishte rezultuar në humbje të mëdha, duke preferuar të bllokonte hyrjet. Në të njëjtën kohë,  kishte lëvizur në mënyrë progresive një pjesë të trupave  nga Mariupol drejt frontit të Donbass, ku  po përqendron përpjekjet e tij sulmuese. Në fillim të majit, një sërë korridoresh humanitare kishin lejuar qindra civilë që kishin gjetur strehim atje kishim mundur të largoheshin nga fabrika e çelikut.

Vëmendja mediatike mbeti e lartë, por më shumë për vlerën simbolike sesa për atë rreptësisht ushtarake. Në disa raste luftëtarët e Azovstal thanë se ndjeheshin të braktisur nga politikanët e vendit të tyre, shokët e tyre demonstruan vullnetin për të marrë në dorë shpëtimin e tyre dhe dy madje takuan Papën. Një thirrje për Azovstal u nis gjithashtu nga Orkestra Kalush në skenën e Eurosong, e fituar nga Banda ukrainase. Megjithatë, Kievi kishte thënë atë që Ministria e Mbrojtjes ka ripërsëritur orët e fundit në Telegram: nuk kishte asnjë mënyrë për të zhbllokuar situatën me armë, duke qenë se vija e frontit është 150-200 kilometra larg./RSI.ch/eb

blank

 

Një nga të plagosurit u transportua jashtë uzinës (reuters)

Publikuar nga RSI.ch  më: 17 maj 2022, 11:09 Ndryshuar për herë të fundit më: 17 maj 2022, 11:14.

blank

Borrell, thirrje Serbisë: Të mbash lidhje të ngushta me Putinin, nuk shkon më për BE-në

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë, pas një takimi në Bruksel, ku morën pjesë edhe kryediplomatët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

“Për mua është e qartë, si përfaqësues i lartë dhe për kolegët e mi, se të mbash lidhje të ngushta me regjimin e [presidentit të Rusisë, Vladimir] Putinit nuk është më në përputhje me ndërtimin e së ardhmes në BE. Këto të dy gjëra më nuk shkojnë në të njëjtën kohë”, tha Borrell.

Borrell, pas në Bruksel, tha se neutraliteti sot karshi pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës, është “koncept i gabuar”, shkruan Radio Evropa e Lirë.

“Të jesh neutral sot në lidhje me luftën në Ukrainë është një koncept i gabuar. Një shtet pushtoi një shtet tjetër dhe vendosja e tyre në një thes nuk bën dallimin midis sulmuesit dhe të sulmuarit”, tha Borrell.

Serbia është i vetmi shtet në rajonin e Ballkanit Perëndimor që nuk ka ndjekur politikën e BE-së për të sanksionuar Rusinë, pasi Moska nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Një dokument që ishte objekt diskutimi midis ministrave të BE-së dhe në të cilin Radio Evropa e Lirë ka qasje, sugjeron se Serbia pritet të vendosë për zgjedhjen e saj strategjike.

“Serbia pritet të mos lërë asnjë dyshim në zgjedhjen e saj strategjike për integrimin evropian dhe përkushtimin ndaj vlerave të BE-së në mënyrë që të përparojë në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Nevojitet një angazhim i plotë për reformat e përshpejtuara në lidhje me BE-në, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit. Serbia është çelësi për stabilitetin dhe sigurinë në rajon”, thuhet në dokument.

Vuçiq thotë se do të rezistojë sa të mundet që të mos e sanksionojë Rusinë

Se ministra të ndryshëm i bënin presion Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë u pranua edhe nga ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviq, i cili konfirmoi në fund të takimit se disa vende “e kishin bërë të ditur në mënyrë eksplicite” se nga Beogradi pritet të respektojë politikën e BE-së kundër Rusisë.

Sellakoviq, por edhe burime të tjera nga takimi konfirmuan se vetëm Hungaria e ka mbështetur Serbinë dhe qëndrimin e saj lidhur me pasojat pas sanksioneve të mundshme.

Në dialogun Kosovë-Serbi duhet “të krijohet besim”

Borrell tha se gjatë takimit është biseduar edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Ai tha se palët duhet të krijojnë besim dhe të lëvizin drejt normalizimit të marrëdhënieve.

“Sigurisht që kemi biseduar për dialogun Prishtinë-Beograd dhe ministrat shprehën respektimin e plotë për zbatimin e marrëveshjeve paraprake, gjë që nuk po ndodh, dhe për vazhdimin e dialogut të udhëhequr nga BE-ja dhe angazhim konstruktiv, përparim të shpejt të normalizimit të raporteve midis Kosovës dhe Serbisë. Të dy palët pajtohen për këto, por kur ulen së bashku është e vështirë të bëhet përparim”, tha ai.

Borrell shtoi se shpreson që një takim i radhës midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të mbahet para verës.

“Ne duhet të krijojmë besim, është thelbësore që të përmirësohet atmosfera në dialog. Angazhimi në veprime pozitive për të krijuar besim dhe për të shmangur hapat e njëanshëm dhe shpresoj që para verës ne do të jemi në gjendje të mbajmë një takim të ri në nivelin e lartë politik me kryeministrin e Kosovës dhe presidentin e Serbisë, por puna për këtë është ende duke vazhduar”, theksoi shefi i diplomacisë së BE-së.

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, ka nisur në vitin 2011.

Palët kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk kanë gjetur zbatim në terren.

Më 14 maj, ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u kanë bërë thirrje dy vendeve që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të arrijnë marrëveshje për normalizimin e raporteve.

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Ndërkaq, duke folur për liberalizimin e vizave për Kosovën, Borrell tha se ai mbështet një gjë të tillë.

“Ka pasur po ashtu shumë thirrje për liberalizimin e vizave për Kosovën. Komisioni disa herë i ka prezantuar Këshillit propozime dhe mendime, përmes së cilave është argumentuar se Kosova përmbush të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Ne vazhdojmë të mbështesim liberalizimin e vizave me Kosovën”, tha Borrell.

“BE-ja t’i mbajë premtimet ndaj Kosovës”

BE-ja premton angazhim të zgjeruar me shtetet që mbështesin sanksionet

Ndërkaq, përpara takimit midis ministrave të Jashtëm të BE-së, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, përsëriti rëndësinë e mbështetjes së BE-së për sanksionet nga të gjithë partnerët në Ballkanin Perëndimor, “jo vetëm në aspektin e vlerave të përbashkëta, por edhe në çështjet me rëndësi strategjike”.

Në këtë takim në Bruksel, shteteve të Ballkanit Perëndimor, të cilat kanë harmonizuar plotësisht politikat e tyre ndaj Rusisë me politikat e Bashkimit Evropian (BE), u është premtuar angazhim i zgjeruar politik me bllokun evropian.

Në BE thonë se mirëpresin faktin se Kosova në tërësi ka mbështetur qëndrimet e Perëndimit për luftën në Ukrainë, edhe pse formalisht nga ajo nuk kërkohet një gjë e tillë.

Po ashtu, shtetet që kanë mbështetur politikën e sanksioneve, pritet të ftohen më shpesh në takime të nivelit të lartë të BE-së.

Një dokument pune i diskutuar nga ministrat e jashtëm të BE-së gjatë 16 majit, tha se përfaqësuesit e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut mund të ftohen të marrin pjesë në takimet e zgjedhura të Këshillit të BE-së dhe organeve përgatitore të politikës së jashtme. syri.net

blank

Bombat bien si shi rreth Kharkivit

VOAL- Mjafton një pasdite e shkurtër, shumë e shkurtër, me ushtarakë, të gjithë vullnetarë e për rrjedhojë të papaguar, të batalionit Slobozhanshchyna që merret me operacione speciale për të kuptuar se çfarë është kjo luftë, për të cilën kemi tre muaj që flasim, për të cilën kaq shumë është parë dhe thënë, por që ta përjetosh nga afër është mbresëlënëse.

Disa kilometra për të lënë pas ndërtesat ende të pabanuara të Saltivka-s, në periferi të Kharkiv-it, për të shkuar në drejtim të Tsyrkuny, të liruar pak ditë më parë, për të tërhequr vëmendjen e shtypit. Por kundërofensiva ukrainase, e cila i shtyu trupat tokësore ruse përsëri në kufi – deri në pikën e afrimit të këmbësorisë së tyre pranë kufirit – shkaktoi reagimin e Moskës, e cila që nga mëngjesi i sotëm ndezi sistemet e lëshimit Grad që goditën fshatrat më të afërt. në kufirin rus me raketa, i cili është më pak se 40 kilometra nga Kharkiv dhe ku civilët janë kthyer për të jetuar.

Qyteti i dytë më i madh në Ukrainë, për nga numri i banorëve dhe rëndësia, ende përballet me paqëndrueshmërinë për shkak të afërsisë së armikut fqinj, i cili, duke i bombarduar me shi, siç ka ndodhur në këto orë, duket se dëshiron të lëshojë një paralajmërim. kundër një rajoni që tashmë ndjente dëshirën për normalitet. Sot, për shembull, transporti publik urban ka rifilluar funksionimin dhe në rajon, sipas autoriteteve lokale, të paktën dy mijë njerëz që u larguan pas pushtimit rus të 24 shkurtit po kthehen çdo ditë. rsi-eb

blank

Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson.

RFE/RL

Suedia i është bashkuar Finlandës në vendimin për të aplikuar për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s, teksa pushtimi i paprovokuar rus i Ukrainës po vazhdon. Ky njoftim nga Stokholmi vjen teksa presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Moska “sigurisht” që do të reagojë për një zgjerim të mundshëm të NATO-s.

“Qeveria ka vendosur për ta njoftuan NATO-n se Suedia dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s. Ambasadori i Suedisë në NATO shumë shpejt do ta informojë NATO-n”, tha kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson, më 16 maj.

Njoftimi i Suedisë vjen një ditë pas shteti tjetër nordik, Finlanda, që ndan një kufi prej 1,300 kilometrash me Rusinë, bëri njoftim të ngjashëm. Finlanda, sikurse Suedia, janë shtete neutrale. Finlanda kishte humbur afër 10 për qind të territorit të saj në Bashkimin Sovjetik.

Pavarësisht se janë shtete neutrale, si Finlanda ashtu edhe Suedia, kanë bërë lëvizje të shpejta për t’u anëtarësuar në aleancën ushtarake, teksa janë rritur shqetësime për shkak të agresionit ushtarak të Rusisë.

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, thanë se pas konsultimin me Parlamentin, shteti mëton që shumë shpejt të aplikojë për anëtarësim në NATO.

Në Moskë, presidenti rus, Vladimir Putin, tha më 16 maj se përderisa Rusia nuk e sheh si kërcënim vendimin e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar në NATO, dislokimi i infrastrukturës ushtarake në këto dy shtete, do të prodhonte përgjigje nga Moska.

Zgjerimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën nuk “paraqet kërcënim direkt për ne… por, zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në këto territore sigurisht se do të provokojë përgjigjen tonë”, tha Putin, gjatë një samiti të Organizatës së Traktatit për Siguri Kolektive (CSTO), aleancë ushtarake që udhëhiqet nga Moska.

Më herët gjatë 16 majit, zëvendësministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Ryabkov, tha se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte “një gabim i rëndë me pasoja të mëdha”.

blank

Shefi i NATO-s: Ukraina mund ta fitojë këtë luftë

RFE/RL

Përveç ushtrisë së zhytur në një konflikt të ashpër në lindje të Ukrainës, Rusia ka shënuar humbje edhe në aspektin diplomatik përgjatë fundjavës, pasi dy shtete evropiane kanë shprehur zëshëm synimet për anëtarësim në NATO.

Finlanda ka bërë të ditur të dielën se mëton t’i bashkohet aleancës, duke thënë se pushtimi i Rusisë në Ukrainë – rreth tre muaj më parë – ka ndryshuar situatën e sigurisë në Evropë.

Disa orë më vonë, partia qeverisëse në Suedi, ka mbështetur synimet e shtetit për anëtarësim në NATO, duke i hapur rrugën aplikimit brenda ditësh.

Këto vendime mund të peshojnë rëndë mbi presidentin rus, Vladimir Putin, i cili e ka konsideruar si të rrezikshëm zgjerimin e NATO-s, pas periudhës së Luftës së Ftohtë.

NATO-ja, në anën tjetër, deklaron se është vetëm aleancë për mbrojtje.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se lufta “nuk është duke shkuar sipas planeve të Moskës”.

“Ukraina mund ta fitojë këtë luftë”, ka thënë ai pas takimit me diplomatë të lartë në Berlin.

Ai ka thënë po ashtu se aleanca duhet të vazhdojë mbështetjen ushtarake për Kievin.

Ndërkohë, Rusia ka shkaktuar dëme, por nuk ka arritur të shënojë përparim të madh territorial në lindje të Ukrainës.

Luftëtarët rusë dhe ata ukrainas janë duke luftuar fshat pas fshati në Donbas, rajon lindor i Ukrainës.

Ushtarët ukrainas kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Moska për tetë vjet në këtë rajon.

Përgjatë fundjavës, forcat ruse kanë sulmuar një fabrikë të lëndëve kimike në Siverodonetsk të Donbasit, ka thënë guvernatori rajonal, Serhii Haidaii.

Guvernatori i Lvivit ka thënë se raketat ruse kanë shkatërruar edhe “infrastrukturë ushtarake” në rajonin Javoriv, afër kufirit me Poloninë.

Perëndimi dërgon armë në Ukrainë përmes qytetit të Lvivit.

Ushtria ukrainase kanë thënë se i ka ndalur hovin ofensivës ruse në Donbas.

Forcat ukrainase kanë sulmuar pozicionet ruse dhe kanë shkatërruar dy ura të kontrolluara nga ato.

Ministria britanike e Mbrojtjes ka thënë në raportin e saj ditor se ushtria ruse ka humbur një të tretën e fuqisë luftarake në Ukrainë – në krahasim me atë që ka pasur kur ka nisur luftën – dhe se nuk ka shënuar fitore të mëdha territoriale.

“Në situatën aktuale, Rusia ka pak mundësi të bëjë përparim të madh në 30 ditët e ardhshme”, ka thënë ministria përmes një postimi në Twitter.

Në qytetin e Mariupolit, qindra trupa ukrainase vazhdojnë të refuzojnë dorëzimin dhe kanë mbetur të bllokuara në fabrikën e çelikut, Azovstal.

Kjo fabrikë është zona e vetme e kontrolluar nga ukrainasit në Mariupol.

Shumë gra të luftëtarëve të bllokuar i kanë bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të sigurojë “lirimin e gjithë garnizonit”.

Në një konferencë online për media, gratë kanë thënë se trupat ushtarake kanë mbetur me pak bukë, ushqime dhe ilaçe.

Zëdhënësi i Qeverisë turke, Ibrahim Kalin, ka thënë se shteti i tij ka ofruar mundësinë e evakuimit të ushtarëve të plagosur ukrainas, përfshirë edhe largimin e tyre nga Azovstali, sipas transmetuesit shtetëror, TRT.

Pushtimi rus në Ukrainë ka rritur shqetësimet te disa shtete se mund të sulmohen sikurse Ukraina.

Finlanda ndan një kufi prej 1,340 kilometrash me Rusinë.

Putin i ka thënë presidentit finlandez, Sauli Niinisto, në një bisedë telefonike, se anëtarësimi në NATO është gjë e gabuar.

Suedia po ashtu pritet të aplikojë për anëtarësim.

Megjithatë, NATO funksionon me konsensus dhe anëtarësimi potencial i këtyre dy shteteve është vënë në dyshim për shkak të shqetësimeve të ngritura nga Turqia.

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, ka thënë se shqetësimet e Turqisë janë diskutuar në një takim brenda NATO-s, sidomos për shkak të dyshimeve se Suedia dhe Finlanda mbështesin grupet rebelet kurde, si dhe për shkak të kufizimeve në shitje të armëve në Turqi.

Gjatë një vizite të dielën në Suedi, lideri i republikanëve në Senatin amerikan, Mitch McConnell, ka thënë se Finlanda dhe Suedia do të ishin “prurje të rëndësishme” në NATO, dhe që SHBA-ja duhet të ratifikojë shpejt anëtarësimin e tyre.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

NATO, SHBA të bindura se Turqia nuk do të pengojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

VOA/Marrë nga Reuters

NATO dhe Shtetet e Bashkuara thanë të dielën se ishin të bindura se Turqia nuk do ta ndalonte anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake perëndimore, pasi dy shtetet nordike ndërmorën hapa për t’u anëtarësuar në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë.

Presidenti finlandez Sauli Niinisto konfirmoi të dielën se vendi i tij do të aplikonte për të hyrë në NATO, ndërsa socialdemokratët në pushtet në Suedi njoftuan një ndryshim zyrtar të politikës që do t’i hapte rrugën vendit të tyre për të aplikuar brenda disa ditësh.

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson tha se do të shkojë në parlament të hënën për të siguruar mbështetjen për kërkesën për anëtarësim, të cilin aleatët e NATO-s presin që do të bëhet njëkohësisht me Finlandën.

“Sot Partia Social Demokratike suedeze mori një vendim historik për t’i thënë po kërkesës për anëtarësim në aleancën e NATO-s,” tha ministrja e jashtme suedeze, Ann Linde. “Agresioni rus ndaj Ukrainës ka përkeqësuar situatën e sigurisë për Suedinë dhe Evropën në tërësi.”

Ministri i mbrojtjes i vendit, Peter Hultqvist, paralajmëroi se Suedia do të ishte në një situatë të rrezikshme nëse do të ishte i vetmi vend balltik që do të mbetej jashtë NATO-s. “Do të mbeteshim pas,” tha ai.

Turqia, e cila befasoi aleatët e saj ditët e fundit kur tha se kishte rezerva për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë, parashtroi kërkesat e saj të dielën në Berlin ku u mbajt një takim i ministrave të jashtëm të NATO-s. Ankaraja tha se donte që vendet nordike të ndalnin mbështetjen për grupet militante kurde të pranishme në territorin e tyre dhe të hiqnin ndalimet për disa shitje armësh në Turqi.

“Kam besim se do të jemi në gjendje t’u përgjigjemi shqetësimeve që ka shprehur Turqia në një mënyrë të tillë që të mos vonojë anëtarësimin,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken nuk pranoi të jepte detaje nga bisedat me dyer të mbyllura në Berlin, por i bëri jehonë qëndrimit të zotit Stoltenberg.

“Kam shumë besim se do të arrijmë konsensus,” u tha zoti Blinken gazetarëve, duke shtuar se NATO ishte “vend i dialogut”.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu tha se bisedimet me homologët suedezë dhe finlandezë në Berlin ishin të dobishme. Të dyja vendet kishin bërë sugjerime për t’iu përgjigjur shqetësimeve të Ankarasë, të cilat Turqia do t’i marrë në konsideratë.

Ai veçoi Suedinë në veçanti, duke thënë se grupi militant kurd PKK, i konsideruar si terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja, kishte mbajtur takime në Stokholm gjatë fundjavës.

Megjithatë, ai tha se Turqia nuk e kundërshton politikën e aleancës për të qenë e hapur për të gjitha vendet evropiane që dëshirojnë të aplikojnë.

Çdo vendim për zgjerimin e NATO-s kërkon miratimin nga të 30 aleatët dhe parlamentet e tyre. Ankaraja, një anëtare e NATO-s për 70 vjet, do të jetë nën presion të jashtëzakonshëm për t’u tërhequr nga kundërshtimi, thanë diplomatët e NATO-s, sepse aleanca konsideron se pranimi i Finlandës dhe Suedisë do ta forconte atë jashtëzakonisht në Detin Baltik.

Suedia dhe Finlanda ishin të dyja neutrale gjatë gjithë Luftës së Ftohtë dhe vendimi i tyre për t’u bashkuar me NATO-n do të ishte një nga ndryshimet më të mëdha në arkitekturën e sigurisë evropiane për dekada, duke reflektuar një ndryshim gjithëpërfshirës në opinionin publik në rajonin nordik që kur Rusia sulmoi Ukrainën në shkurt.

Pas verifikimit të kërkesave të Finlandës dhe Suedisë nga aleatët e NATO-s – dhe nëse zgjidhen kundërshtimet turke – miratimi mund të vijë brenda disa javësh, megjithëse ratifikimi nga parlamentet e vendeve mund të zgjasë deri në një vit, kanë thënë diplomatë dhe zyrtarë.

Moska i është përgjigjur perspektivës së anëtarësimit të shteteve nordike në NATO duke kërcënuar me hakmarrje, përfshirë “masa ushtarako-teknike”, por pa hyrë në detaje.

blank

Udhëheqësi i republikanëve në Senat viziton Kievin, Zelensky: Sinjal i fuqishëm

Udhëheqësi i republikanëve në Senatin amerikan, Mitch McConnell vizitoi Ukrainën në krye të një delegacioni të senatorëve republikanë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se vizita ishte një sinjal i fuqishëm i mbështetjes dypartiake amerikane për Ukrainën, sipas zyrës presidenciale të Ukrainës.

Ndërkohë, trupat ruse filluan të tërhiqen nga qyteti verilindor i Kharkivit, pas disa javësh luftimesh të ashpra. Ushtria ukrainase tha se trupat ruse po tërhiqen nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës dhe po përqendrohen në mbrojtjen e rrugëve të furnizimit, ndërsa nisin sulmet në rajonin lindor të Donetskut me synimin për të “eliminuar forcat ukrainase dhe shkatërruar fortifikimet”.

Ukraina “duket se ka fituar Betejën e Kharkivit”, tha Instituti për Studimet e Luftës, me qendër në Uashington.

blank

Italia parandaloi sulme kibernetike nga grupe pro-ruse gjatë Eurovisionit

Kalush Orchestra nga Ukraina pas fitores në Eurovision më 15 maj.

Policia italiane tha se ka penguar sulmet e hakerëve nga grupet pro-ruse gjatë gjysmëfinales së 10 majit dhe finales së 14 majit të Festivalit të Këngës Eurovision, që u mbajt në Turin.

Policia tha më 15 maj se gjatë operacioneve të votimit dhe performancave të garuesve, autoritetet kishin arritur të pengonin disa sulme kibernetike në infrastrukturën e rrjetit nga grupi i hakerëve Killnet dhe nga bashkëpunëtorët e këtij grupi, Legion.

Kalush Oechestra nga Ukraina fitoi Eurovisionin më 15 maj.

Qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, shumë qeveri perëndimore kanë ngritur nivelin e gatishmërisë për shkak të sulmeve të mundshme kibernetike në sistemet e teknologjisë së informacionit dhe në infrastrukturë.

Javën e kaluar, hakerët pro-rusë sulmuan disa ueb-faqe të institucioneve italiane, përfshirë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Senatit.

Disa sulme të tjera të raportuara thuhet se kanë penguar punën e disa institucioneve, përfshirë edhe të ueb-faqes së Institutit Kombëtar të Shëndetësisë.

Mediat italiane thanë se grupi pro-Kremlinit, Killnet, ka pranuar se qëndron prapa sulmeve kibernetike.

Në prill, Killnet shënjestroi ueb-faqet e Qeverisë së Rumanisë për shkak të mbështetjes që ky vend i jep Ukrainës në luftën kundër Rusisë.

blank

Ukraina mbledh trupat e ushtarëve rusë të vrarë teksa lufta është ndezur në shumë fronte

Autoritetet ushtarake ukrainase i ngarkuan trupat e ushtarëve rusë të mbledhur pas luftimeve në rajonet e Kievit dhe Chernihiv në vagona frigoriferike të premten.

Trupa të ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë u çuan pranë një hekurudhe jashtë Kievit dhe u stivuan bashkë me qindra  të tjerë në një tren frigoriferik, duke pritur kohën kur të mund t’i dërgonin përsëri te familjet e tyre.

Volodymr Lyamzin, kreu i bashkëpunimit civilo-ushtarak të Ukrainës, tha se shteti i tij po vepronte në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe ishte gati t’i kthente trupat në Rusi.

“Sipas normave të së drejtës ndërkombëtare humanitare, dhe Ukraina po i ndjek me përpikëri ato, pasi të përfundojë faza aktive e konfliktit, palët duhet të kthejnë trupat e ushtrisë së një vendi tjetër.

“Ukraina është e gatshme t’ia kthejë trupat agresorit,” tha ai.

Lyamzin tha se kishte disa trena frigoriferikë të stacionuar në rajone të ndryshme anembanë Ukrainës, ku mbaheshin trupat e ushtarëve rusë. syri.net

blank

Gjermania nuk përkrah furnizimin e Ukrainës me avionë

Aeroplan ushtarak amerikan.

RFE/RL

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock ka shprehur rezerva në lidhje me kërkesën e Ukrainës për ta furnizuar me avionë luftarakë perëndimorë.

Baerbock vuri në dukje refuzimin nga fuqitë perëndimore të një thirrjeje nga Ukraina për të vendosur një zonë ‘ndalim-fluturimi’ mbi Ukrainën.

Ministrja e jashtme gjermane tha se gjatë vizitës së saj në Kiev të martën, ajo “foli për mënyrën se si ne mund të mbështesim Ukrainën, veçanërisht në gjërat në lidhje me qëndrueshmërinë e tyre, aftësinë e tyre për të mbrojtur veten, pa kontribuar që NATO-ja të bëhet pjesëmarrëse në këtë luftë.

“Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba është ftuar të bashkohet në diskutimet e ministrave të jashtëm të G7 që do të zhvillohen më 13 maj në Gjermani.

Gjatë një vizite të fundit në Gjermani, Kuleba bëri thirrje për furnizimin e vendit të tij me avionë modernë dhe sisteme të mbrojtjes kundër raketave.

blank

Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesa”

Flamuri i NATO-s.

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja e këtij shteti, Sanna Marin, kanë bërë thirrje për anëtarësimin e Finlandës në NATO, “pa vonesa”.

Të dy liderët kanë thënë në një konferencë të përbashkët për media se presin vendimin në ditët në vijim.

Ky deklarim vjen pas rritjes së mbështetjes së publikut për anëtarësimin e Finlandës në NATO, pas pushtimit rus në Ukrainë.

Finlanda ka një kufi prej 1 300 kilometrash me Rusinë.

Deri tani ka qenë jashtë aleancës veri-atlantike për të shmangur antagonizmin e fqinjit të saj lindor. rel


Send this to a friend