VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SHBA: Marrëveshja Kosovë – Serbi me njohje reciproke

By | May 7, 2019

Komentet

THAÇI THIKË PAS SHPINE QEVERISË KURTI – Nga BINAK MAXHARRAJ

Hashim Thaçi i cili njihët edhe me nofkën ”gjarpër pa zile” qe lëvizë pahetueshëm, pa u ndegju, por kur ti jipet rasti te kafshonë ne pabesi. Këtë ai e tregoi edhe këto dite kur po mbahej Konferenca për Siguri ne Mynih të Gjermanisë,ku midis tjerash do te nenshkruheshin edhe dy Mareveshje midis Kosovës dhe Serbisë,ajo ajror dhe hekurudhorë të pregatitura diku ne erresirë pa dijën e kryeministrit Albin Kurti,por me dijën e Presidentit Hashim Thaçi.

Një ditë më parë kryeministri A.Kurti ia shkroi një leter Presidentit para së te shkojnë në Mynih duhet te akordohën mes vedi,por letra nuk e gjeti Thaçin ne Presidencë kur ajo njoftoi së Presidenti veç ka udhetuar për Mynih.

E qartë por dhe e çuditëshme,nguti i jo mahi?!

Në praninë e Ambasadorit Richard Genell,Aleksander Vuçiq dhe Hashim Thaçi u nenshkruan këto dy Mareveshje,por aty nuk ishte i pranishëm edhe Kryeministri Albin Kurti, anipse qeveria ishte formuar ditë me pare para së te neshkruhej mareveshja kryesishtë nga administrator te Minstris së infrastrukturës.

Kryeministri u gjetë i habitur th hapas se nuk ishte i njohtuar për këto dy mareveshje,as qe i kishte pas në dorë e as lexuar.Mareveshjet e këtilla duheshin te kalojnë përmes duarve të Kryeministrit.Por si pa dukëtë këtë kurthe qe ia kishte pergatit Presidenti Hashim Thaçi sepse ky ishte në plotëni i informuar për rrjedhat e këtyre dy varëveshjeve por qe nuk e kishte pa te aresyeshme,apo nuk ka deshtë të njohtoi Kryeministrin.
Rreth këtyre dy mareveshjeve,siç deklaroi nuk ishte e informuar as Kryeparlamentarja Vjosa Osmani,kur e pyeten mediat ajo tha se unë nuk di asgje për këto mareveshje nuk më ka lajmeruar askush.
Kjo është thikë pas shpine e Presidentit Hashim Thaçit qeverisë se Kurtit.Keshtu nuk krijohet paterniteti midis inastitucioneve te Kosovës.
Albini,duhet te këtë kujdes nga sjelljet e “gjarprit pa zile”sepse ai te pickon edhe kur nuk e paramendon,ai e shikon vetem intersin e vetë përsonal e jo ate shtetoror.

Albin besimin ndaj Thaçit duhesh ta marrish me shumë rezerve dhe më shumë kujdesë.

Mungesë konstruktiviteti apo fillim i një anarkie të re!? – Nga Florim Zeqa

 

Vendimi i pjesshëm i qeverisë Kurti për shfuqizimin e rritjes 100 për qind të pagave që kishte bërë për vete qeveria Haradinaj, i cili duhej të ndodhte në mbledhjen e parë të qeverisë Kurti, është mirë që ndodhi në fund të javës së parë. Vendim ky që ka ngjallë shpresat e qytetarëve për vendime tjera akoma më të guximshme dhe më përmbajtësore.
Ashtu siq e mbështeta vendimin e parë të mirë të kryeministrit Kurti, do t’i mbështes në vijimësi të gjitha vendimet e tjera për të mirën e shtetit dhe qytetarëve, sikurse që do të kundërshtojë çdo vonesë dhe neglizhencë në përmbushjen e çdo premtimi elektoral të kryeministrit Kurti dhe jo vetëm.
I kuptoj pengesat, vështirësitë dhe obstruksionet që i behen nga brenda dhe jashtë për marrjen e veprimeve dhe vendimeve të guximshme, por kapacitetet intelektuale nuk e lejojnë zotin Kurti të përserisë gabimet e kryeministrave paraprak.

Shfrenimi i orkestruar dhe loja me fotografi në Kuvendin e Kosovës

Pas Seancës së Kuvendit të 3 shkurtit 2020, gjegjësisht pas shfryerjes së orkestruar të deputetëve të PDK-së ndaj Albin Kurtit, me një tekst të shkruar nga e njëjta dorë, e përshtatur sipas profilit të deputetëve, e pasuar me bojkot të votimit të kryeministrit dhe kryeparlamentares, ishte paralajmërim i një opozitarizmi të shfrenuar, e jo konstruktiv çfarë i duhet Kosovës.
Mirëpo e gjitha nuk përfundoj me kaq. PDK-ja duke e marrë si shkas heqjen e fotografisë së presidentit Thaçi nga Vjosa Osmani në zyrën e saj, është duke e vazhduar bojkotin e mbledhjeve të kryesisë së Kuvendit dhe lojën me fotografi në Kuvendin e Kosovës, lojë e cila për qëllim të fundit e ka ngatërrimin dhe pengimin e punës së Qeverisë Kurti.
Loja me fotografi nuk është se ka filluar tani, sikurse që edhe mos respektimi i institucionit të presidentit, zanafillen e kanë nga përfundimi i luftës në Kosovë. Fillimisht PDK-ja si parti opozitare nuk e ka njohtë dhe respektu institucionin e presidentit të vendit, duke e vazhduar të njëjtin avaz me mos respektim të figurës së presidentit edhe pas ardhjes në pushtet.
Vetëm tani, pas humbjes së pushtetit e kanë kuptuar se çfarë do të thotë respekti ndaj figurës së presidentit.
Dihet mirëfilli se asnjëri nga ministrat e PDK-së në bashkëqeverisje me LDK-në asokohe nuk e kanë mbajtur fotografinë e presidentit në zyrat e tyre. Është për keqardhje, por asnjëherë partneri në koalicion (LDK) nuk ju kishte kërkuar llogari ministrave të PDK-së për mos respektim të figurës së presidentit, siq po e bëjnë tani zyrtarët e PDK-së ndaj Vjosa Osmanit dhe të tjerëve të cilët nuk po e respektojnë fotografinë e presiedentit aktual.
Edhe pse në dukje të parë janë veprime të kundërta, heqja e fotos së presidentit Thaçi në zyrën e kryeparlamentares dhe vendosja e të njëjtit në Seancë të Kuvendit, mund të jenë veprime të sinkronizuara për zhvendosje të vëmendjes së opinionit publik dhe për përfitime personale për ngritjen e imazhit tek elektorati, si parapërgatitje për zgjedhje të radhës.
Loja me fotografi, në radhë të parë është shprehje e papjekurisë politike, është mungesë respekti ndaj institucioneve të shtetit dhe ligjeve që burojnë nga Kushtetuta e vendit.
Në të gjitha vendet e BE-së është e rregulluar me ligj çështja e përdorimit të simboleve dhe fotografive nëpër institucione. Bie fjala në Itali, çështja e fotografisë së presidentit është e rregulluar me ligj. Të gjitha institucionet, filluar nga ato shtetërore dhe publike janë të obliguara të mbajnë fotografinë e preseidentit aktual, pavarësisht dallimeve dhe pikëpamjeve politike në të dyja nivelet e qeverisjes.
Qëllimi i bojkotimit të PDK-së në mbledhjet e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës nuk është pengesë fotografia e Thaçit, por shkak, pasi qëllimi primar i tyre është ngatërrues për të penguar punën e Qeverisë së re.

Ndryshimi të fillojë nga brenda, pastaj nga jashtë

Me këtë u dëshmua se, me largimin e PAN-it nga pushteti me 6 tetor 2019, nuk ka ndodhur ndryshimi epokal siq po paraqitet në disa medie të shkruara dhe vizuele, por ka ndodhur vetëm një ndryshim i vogël dhe sipërfaqësor, për shkak se brenda këtyre dy subjekteve politike (LVV dhe LDK) janë të instaluara strukturat e SHIK-ut famëkeq që i dirigjojnë dhe mbajnë nën kontrollë të plotë këto dy subjekte politike. Poashtu brenda këtyre dy subjekteve politike ka politikan të koruptuar, njerëz shantazhues dhe të shantazhuar, veteranë të rrejshëm, matrapaz politik dhe karrierist të sëmurë për pushtet.
Është i mirëseardhur çdo vendim i kryeministrit Kurti për ndryshime në në këtë vend. Megjithatë, për të qenë bindës para qytetarëve të vendit, Albin Kurti ndryshimet duhet t’i fillojë brenda subjektit të tij politik.
E njëjta gjë vlenë edhe për Vjosa Osmanin. Në vend që të shpenzojë kohë duke u marrë me zhvendosje dhe vendosje të fotografive në zyrën e saj, duhet të merret më tepër me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, vënjen në binarë të shëndoshë të sistemit të drejtësisë, si dhe përmbushjen e premtimeve tjera, përmes të cilave ua rrëmbeu votën elektoratit besnik rugovian.
Për dallim nga Albin Kurti që është i ngarkuar me obligime dhe që do të përballet me shumë sfida, Vjosa Osmani i ka duart më të lira për të vepruar edhe në dy rrafshe tjera, në konsolidimin e demokracisë parlamentare, gjegjësisht krijimit të raporteve demokratike pozitë-opozitë në Kuvendin e Kosovës, si dhe marrjen e një iniciative për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në partinë e saj, për çkapjen e LDK-së nga grupet e interesit dhe konsolidimin demokratik të kësaj parite.
Pra, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani e kanë në dorë rastin historik, për të përmbyllur një kapitull të errët të politi-kbërjes kosovare, për ç’rrënjosjen e urrejtjes dhe armiqësive partiake, për ta kthyer rivalitetin e shëndoshë në skenën politike kosovare, si të vetmen mundësi prosepruese për vendin dhe të ardhmen e qytetarëve.
Nëse nisemi prej thënjes popullore “Dita e mirë shihet në mëngjes”, atëherë fillimi i punës së legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës lenë pak për të shpresuar, për shkak të mungesës së konstruktivitetit të opozitës, i cili nga çasti në çast mund ta shndërrojë kuvendin në arenë gladiatorësh dhe Kosovën në anarki totale, ku askush nuk e njehë askend dhe të gjithë luftojnë kundër njëri-tjetrit.

”Shpërtheu në mënyrë të pakontrolluar”, Kurti flet nga Mynihu: Vuçiç në takim ishte nervoz

Albin Kurti ka foluar nga Mynihu për tensionet që pati në takimin e Konferencës së Sigurisë ku i pranishëm ishte edhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Ai për Indeksi Online tha se prezantoi gjëra jo të reja, që i kishte thënë edhe më parë por sqaroi se Vuçiç ishte vërtet nervoz dhe në një moment nervozizmi i tij shpërtheu në mënyrë të pakontrolluar.

Në fakt gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih, Kurti deklaroi se Kosova duhet të çlirohet nga Serbia dhe kjo e ka acaruar Presidentin serb.

 

“Ishte një lloj nervoze që nga fillimi prej anës së tij, por unë prezentova atë gjëra të cilat s’është që i kam thënë për herë të parë dhe mandje ajo nervoza i tij shpërtheu, nervozë e  pakontrolluar por .. ”, – tha Kurti/

“Është e papërshtatshme për mua që të flas për përmbjen e diskutimeve mirëpo diskutuam me të gjithë liderët e vendeve të Ballkanit Përendimor, pat diskutues edhe nga SHBA-të. Mendoj se ishte një diskutim i mirë, ndonëse ndonjherë i tensionar por i vërtet, sepse në rajonet tona është i tillë”,- shtoi ai.

Kurti: Nënshkruesit e marrëveshjes së Mynihut – nuk ishin të autorizuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të premten se çdo proces që u paraprin marrëveshjeve si ajo e së premtes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua në Mynih, duhet të jetë transparent, rezultat i një negocimi të mirëfilltë dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të Kosovës.

Në reagimin e tij të postuar në rrjetin facebook, kryeministri Kurti shkroi se “sot në Berlin janë nënshkruar dy marrëveshje nga zyrtarë të autorizuar nga ish ministri Pal Lekaj dhe i gjithë procesi i negocimit është bërë para fillimit të Qeverisë sonë. Së këndejmi, këta zyrtarë nuk kanë marrë autorizim nga Qeveria e re as për të negociuar e as për të nënshkruar marrëveshje. Për më tepër as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë”.

Ai thekson në postim se “sado që të gjitha lidhjet dhe avancimi i standardeve të infrastrukturës janë të domosdoshme për zhvillim të vendeve tona dhe pjesë e vizionit Evropian për bashkëpunim rajonal dhe marrëdhënie të fqinjësisë së mirë, megjithatë është shumë me rëndësi që procesi të jetë transparent, rezultat i një negocimi të mirëfilltë dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të vendit, prioriteteve ekonomike dhe në harmoni me obligimet që dalin nga procesi i MSA-së”, shkroi ai duke nënvizuar se “në procesin e tranzicionit të qeverisjes, ne jemi duke analizuar të gjithë hapat që janë marrë në të kaluarën dhe ministritë përkatëse janë të angazhuara që këtë ta trajtojnë me prioritet”.

Të premten paradite, në Mynih u nënshkrua një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për linjën hekurudhore dhe autostradën që lidhë të dyja vendet. Marrëveshja u ndërmjetësua nga i dërguari i posaçëm amerikan për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell dhe nënshkrimi i saj u bë në prani të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Të dy presidentët e vlerësuan me rëndësi marrëveshjen e cila pasoi një të tillë për linjën ajrore ndarjet Prishtinës dhe Beogradit, të nënshkruar muajin e kaluar.

Kryeministri Kurti, i cili ndodhet në Munih ku po merr pjesë në Konferencën për Siguri, reagoi disa orë pas nënshkrimit, ndërsa gjatë ditës zyrtarë të koalicionit qeverisës nga radhët e Lidhjes Demokratike e mbështetën marrëveshjen.

Ministri i Brendshëm, Agim Veliu shkroi në rrjetin facebook se “roli kyç i SHBA-së në dialogun e Kosovës dhe Serbisë është i domosdoshëm. Çdo marrëveshje e arritur, e cila çon në normalizim të raporteve mes dy shteteve dhe në njohje reciproke është e mirëpritur. Letra e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, z. Pompeu dhe angazhimi i Ambasadorit Grenell janë tepër të qarta”, shkroi ai.

Të enjten sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i shkroi letër urimi kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në të cilën thekson se është koha për vendosjen e marrëdhënieve normale me Serbinë që kanë në qendër njohjen e ndërsjellë, ndërsa kërkoi heqjen e tarifave prej 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Kërkesa për heqjen e tarifave u ritheksua edhe gjatë punimeve të Konferencës së Sigurisë në Munih, gjatë së cilës shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell mblodhi përfaqësuesit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Bisedimet Beograd – Prishtinë janë zgjidhja e vetme”, shkroi ai në rrjetet sociale duke theksuar se “bisedimet duhet të fillojnë sa më parë që është e mundur”.

Bisedimet janë pezulluar që nga nëntori i vitit 2018, kur qeveria e Kosovës vendosi tarifat prej 100 për qind ndaj mallrave serbe në shenjë kundërshtimi ndaj qasjes së Beogradit ndaj shtetësisë së Kosovës. Beogradi kushtëzon vazhdimin e bisedimeve për normalizim marrëdhëniesh me Kosovës me heqjen e këtyre tarifave.

Qeveria e re e zotit Kurti është zotuar ta bëj një gjë të tillë, por duke kushtëzuar heqjen e tarifave me vendosjen e masave të reciprocitetit të plotë më Serbinë. Zoti Kurti e ka shprehur këtë synim edhe një panel në kuadër të konferencës së Munihut ku ishte i pranishëm edhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili tha më pas se “pati shkëmbime të rrepta” me kryeministrin Kurti. Debati është zhvilluar me dyer të mbyllura. zëri i amerikës

A po realizohen Gjashtë Pikat e Ban Kimunit? – Nga Skënder MULLIQI

 

Dy marrveshjet e arritura Kosove-Serbi, njëra për linjën ajrore Prishtinë -Beograd dhe marrveshja tjetër, e ndërmjetësuar nga Grenel, ndodhen rrufeshëm, dhe pa ndonjë sqarim apo njoftim të opinionit të gjerë publik, duke bërë  që procesi më shumë të jetë i mbyllur, si shumë herë deri më sot.Duket së janë duke ardhë në shprehje, Gjashtë Pikat famoze të Ban Kimunit, të cilët e relativizojnë subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës.

Me gjashtë pikëshin “Zajednica” ka kompetenca  ekzekutive që ja mundëson minoritetit serbe në veri, ngadalë formimin  e një Republika Serpska në Kosovë.Flitet së për dy marrveshjet e reja ka një pelqim nga pala
shqiptare, por që nuk janë bërë të ditura për opinion . Kjo praktikë e firmosjës së marrveshjeve jo sa duhet transparente,  janë duke na kushtuar . Krerët e Qeverisë së re,  nuk ishte dashur të vazhdojnë bisedimet më Serbinë më praktika të vjetra , të cilat Serbinë e kan ofruar nga BE-ja,  kurse Kosovën e kan lënë duarthatë.

Edhe ashtu shumë marrveshje të mira apo të keqija nuk i ka përfillë pala serbe,  së gjithnjë udhëheqësit e këtij shteti kan potencuar së bisedimet duhet të orjentohen drejpërdrejët rreth statusit politik të Kosovës.
Dhe, kjo është e logjikshme për serbët, kur dihet së në Kushtetutën e këtij shteti , Kosova ende figuron si pjesë e saj.Shqiptarët nuk e kontestojnë  miqësinë më Amerikën, por ngjarjt e kohës së fundit flasin së presidenti Tramp, është duke përgatitur ose ka një plan të gatshem  ngjashem më planin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës, siq ka qarkulluar diqka e tillë, e mund të këtë edhe spekulime, që do të ishte shumë i dëmshem për vendin tonë. Kosova u pranua ndërkombëtarisht si shtet, nga mbi 100 shtete të botës, këtë e sqarojë mirë edhe GJND-ja , e cila e konfirmoi së pavarësia nuk  bie ndesh më ligjët ndërkombëtare.

Nuk është e pranueshme që Serbia e pa reformuar të faktorizohët aq shumë , kur dihet së është shkaktar i luftës dhe i gjenocidit më rastin e shpërbërjës të ish-Jugosllavisë.Po kërkohet sërish  nga pala shqiptare që bisedimet të vazhdojnë pa kushte, kurse në anën tjetër po i plotësohet dëshira palës serbe ,duke mos kërkuar nga ajo,që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Deri sa Serbia nuk e pranon pavarësinë, dhe nuk bënë një kërkim falje për gjenocidin e shkaktuar në Kosovë, nuk ka asnjë kuptim të vazhdohen bisedimet . Çdo marrëveshje që nuk përfshin njohjën e Kosovës si rezultat i këtij dialogu, paraqet rrezik ekzistencial për Kosovën.

Kjo ndodhë për  shkak të orientimit fondamental të politikës së jashtme të Serbisë, që në thelb organizohet rreth mohimit dhe refuzimit aktiv të shtetësisë së Kosovës.

Dialogu mes Kosovës si i tillë po ndikon  në politikën globale , ku filluan edhe qnjohjet ndërkombëtare ,siq ndodhën 15 të tilla.

Edhe anëtarësimi në mekanizma ndërkombëtarë,pikërisht duke u bazuar në  proceset e deritashme Serbia, po tenton dhe ka arritur edhe t’i bllokojë. Si është mundur që të këmi  kaq gjatë dialogë më Serbine edhe ate pa asnjë kusht, e mos të kemi as liberalizim të vizave, e jo gjera të tjera të interesit shtetëror për Kosovën?! Politikat tona dihet së çfarë ishin, shumë të dobëta, për mos thënë katastrofale, sidomos në planin e jashtëm.

Elita politike nga fillimi i këtij dialogu vazhdimisht theksonte se Kosova po përfiton nga ky dialog.

Ndërsa me anën tjetër për qytetarët procesi i integrimeve evropiane mbeti  një ëndërr e largët. Paqartësitë lidhur me agjendën, kohështrirjen, formatin dhe mungesa e vazhdueshme e transparencës
kanë bërë që qytetarët të zhgënjehen nga ky proces, duke e parë veten totalisht të shpërfillur nga dialogu.
Kohëzgjatja e kësaj qeverie shumë do të matet më gjindshmerinë e saj në vazhdimin e dialogut më Serbinë.
Sa do ti këtë mundësitë ti mbrojë interesat e Kosovës, kjo mbetet të shihet… ?!

Trumpi uron Thaçin për 12-vjetorin e pavarësisë

Presidenti amerikan Donald Trump ka uruar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi për 12-vjetorin e pavarësisë së shtetit të Kosovës.

Në një telegram të bërë publik nga presidenca, është thënë se “ lidhjet e fuqishme në mes të Kosovës dhe të Shteteve të Bashkuara janë farkëtuar nga përkushtimi i përbashkët për bërjen e Kosovës vend sovran, të pavarur, multi-etnik dhe demokratik.

“Ju dëshirojmë sukses në vitin që ka filluar në fokusimin tuaj në normalizim të marrëdhënieve me Serbinë, në forcimin e sundimit të ligjit si dhe në krijimin e kushteve për zhvillim sa më vibrant të sektorit privat”, është thënë në telegram.

Presidenti Trump ka përgëzuar Kosovën edhe për zgjedhjet e mbajtura në muajin tetor.

“E ardhmja e vendit tuaj është e ndritshme. Shtetet e Bashkuara mbesin të përkushtuara për marrëdhëniet e fuqishme bilaterale, të mbështetura në punën e vyeshme të popullatës tuaj dinamike dhe në përcaktimin e përhershëm për vlerat tona të përbashkëta”, thuhet në telegramin e presidentit Trump. rel

Kurti niset drejt Mynihut, e pret paneli me Vuçiçin

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës ka udhëtuar sot për në Mynih ku do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë.

Lajmin e kanë konfirmuar për Gazetën Express nga zyra e kryeministrit.

Kjo është konferenca e parë ndërkombëtare e Kurtit në postin e të parit të qeverisë së Kosovës.

Express merr vesh se bashkë me Kurtin është edhe ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca.

Aty po merr pjesë edhe presidenti Hashim Thaçi, që sot së bashku me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Konsett ishin të pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjes për hekurudha dhe autostradë në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Para se të shkonin në Gjermani, Kurti ka kërkuar që të bashkërendojnë qëndrimet duke i dërguar një letër për takim presidentit Hashim Thaçi.

Haradinaj i duartroket marrëveshjet, kërkon finalen e madhe Kosovë – Serbi

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjeve për hekurudhat dhe autostradat në Mynih, raporton Gazeta Express.

Në një shkrim në Twitter, Haradinaj ka thënë se e duartroket këtë marrëveshje.

Ai shton se tani është koha për finalen e madhe në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“E duartrokas vizionin dhe lidershipin e Richard Grenell dhe presidentit amerikan për udhëheqje dhe lehtësim efektiv të normalizimit dhe funksionimit të hekurudhave dhe autostradave që lidhin Kosovën dhe Serbinë. Tani është e nevojshme finalja e madhe, njohja reciproke si ka potencuar presidenti amerikan në dy letrat e vitit të kaluar”, ka shkruar Haradinaj.

Sot është nënshkruar marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për hekurudhën dhe autostradën që lidh dy shtetet.

Kjo është bërë nën prezencën e ambsadorit amerikan Richard Grenell dhe presidentëve të dy shteteve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq.

Në ceremoninë e nënshkrimit ka marrë pjesë edhe ambasadori Philip Kosnett dhe Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës Serbe për Kosovën Marko Gjuriq.

Përmes këtyre letrave, Kosova dhe Serbia shfaqin gatishmërinë për rihapjen e rrugëve që janë pjesë e korridoreve hekurudhore dhe rrugore si dhe për ndërtimin e rrugëve të reja që lidhin dy kryeqytetet me njëri-tjetrin, ashtu si edhe me Europën.

Kjo marrëveshje është arritur me ndërmjetësimin e ambasadorit amerikan në Gjermani, Richard Grenell që njëherit është edhe i Dërguari i Posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi.

Në muajin janar, Kosova dhe Serbia nënshkruan edhe ujdinë – e cila erdhi befasishëm – për rihapjen e linjës ajrore mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kurti: ‘Minishengeni Ballkanik’ është Jugosllavia e katërt

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Minishengeni Ballkanik është Jugosllavia e katërt dhe në interes të Rusisë. Kurti theksoi se partneriteti në Ballkan nuk mund të nisë me Serbinë.

“Në formimin tim politik historia është e rëndësishme. Para më shumë se sa një shekulli Rusia cariste ka krijuar aleanca për të shkatërruar dy perandori dhe ia ka dalë. Pas një shekulli ne duhet të krijojmë një aleancë. Shqiptarët janë në epiqendër, në njërën anë kanë kroatët, e Bullgarët, por edhe Sarajevën e Podgoricën. Nëse e vëreni hartën e tendencave sidomos në hartën e Ballkanit kemi për një partneritet të tillë, por që nuk mund të fillojë me Serbinë. Më duhet të jem i sinqertë se Minishengeni Ballkanik nuk është realitet, më shumë është ide se sa projekt. Për të bashkëpunuar gjashtë vendet e rajonit ne kemi kornizën e Procesit të Berlinit. Në këtë kuptim edhe nuk ka ndonjë gjë të re. Minishengeni ballkanik ka rreziqet e veta, kam thënë se ai paraqet Jugosllavinë e katërt, të cilën Serbia e do, kjo është intenca e Beogradit. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm pasi ka rreziqe përtej atyre buzëqeshjeve. Mendoj se ka qenë shumë më i relaksuar para dy viteve se sa që ka qenë sot, e sot Rama është më i vëmendshëm se sa që ishte para një viti. Intencat e Serbisë që po i shohim sërish në Mal të Zi, janë evidente” pohoi Kurti.

Në një intervistë për KTV Kurti tha se pas vizitës në Shqipëri, ai do të vizitojë Gjermaninë. “Dhjetë ditë kalendarike kanë qenë edhe dhjetë ditë punë dhe me të vërtetë s’jemi ndalur. Në Shqipëri është edhe më e kollajshme të bëhet vizita e parë pasi jemi aq afër, e aq të afërt, e pas kësaj do të shkojë në Gjermani e Londër e të tjera. Më ka marrë nja dy ditë t’ia shtrëngoj dorën secilit në kryeministri”, ka thënë ai.

Teksa është ndaluar tek takimi me kryeministrin Edi Rana, Kurti e ka cilësuar atë “një takim konstruktiv”.

“Ne kemi dallime, por ky ishte takimi më konstruktiv dhe më i miri në një kohë shumë të gjatë. Ky mund të jetë një fillim i ri në raportet e dy vendeve tona, e nga pak janë dëmtuar edhe me gjëra personale, në mënyrë absurde pasi kjo ka të bëjë me popujt tonë e jo me ne. Dakordimi jonë me një Komision Ndërshtetëror është rruga e parë. Numri më i madh i marrëveshje nuk janë zbatuar plotësisht, por ka nevojë për një dinamizëm të re dhe këtë besoj se do ta bëjmë. Nëse kemi pengesa duhet t’i themi dhe të merremi vesh si do t’i kalojmë”, nenvizoi Kurti.

Kurti emëron këshilltar ekspertin amerikan që e hartoi raportin për dëbimin e gylenistëve

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, e ka zgjeruar ekipin e tij, në pasditen e së enjtes.

Kurti e ka emëruar këshilltar një ekspert amerikan, që ishte përfshirë në hartimin e raportimit për dëbimin e shtetasve turq, të njohur si gylenistë, nga Kosova, vite më parë.

Nëpërmjet një njoftimi nga Kryeministria bëhet e ditur se Tienmu Ma është emëruar këshilltar i jashtëm politik i kryeministrit në fushën e të drejtave të njeriut.

Vitin e kaluar, presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pat hedhur dyshime për paanshmërinë e raportit të ekspertit ndërkombëtar, pasi që, sipas tij, ishte mik i asokohe deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi.

Tienmu Ma për disa vjet ka qenë këshilltar në institucionin e Avokatit të Popullit.

Rilindja nuk vdes – Nga SINAN KASTRATI

 

Dalja e Rilindjes ishte ngjarja më e madhe e shkrimit dhe shtypit shqiptar në gjuhën shqipe në Kosovë 

Duke pirë kafenë e mëngjesit, e hapa komjuterin tim plak dhe fillova të shikoj se a ka dhe çka ka të re në Kosovë e në Shqipëri. Pasi pash veç lajme të përsëritura, thash hajt të shkoj më tutje, opinione e ngjarje nga e kaluara jonë, nga shtypi e shkrimi shqip por edhe për ”historinë” e hartat që tashmë ishin bërë bajat me ato ”harta” kur bisedohej për demarkacionin 1*) me Malin e Zi.

U mbars mali, polli një mi

Eh sa zhurma u bë dhe se ku âsht huduti i Kosovës me Malin e Zi, gjoja se ajo ishte puna më e madhe që kishte Kosova, për të mirat që do ti vinin, me liberalizim të vizave e bakshishe tjera që Kosova do ti merrte.

Besa ”demarkacionit” ia pau sherrin Isa Mustafa të cilin, ortaku i koalicionit, PDK-ja bashkë me të tjerat, AAK-në, Nismën dhe Vetëndosjen e larguan nga pushteti.

Dhe çka ndodhi më vonë?

”Rugova dhe Peja s’e falin Çakorrin dhe Bjelluhën …”

Ata që përbeheshin në ”vatan” e i qonin Isës selam ”Rugova dhe Peja s’e falin Çakorrin dhe Bjelluhën …”, posa hypi Ramushi nga magaari në kali, harroi premtimet. Tash posa u votua ”demarkacioni” në Kuvendin e Kosovës, filloi dollia, mu në Kuvend dhe në transmetim të drejtëpërdrejtë, thua se Mali i Zi na fali Plavën e Gucinë, Tivarin e Ulqinin, Vraninën … e Liqenin e Shkodrës (Skadarsko jezero).

Nga gjithë ajo zhurmë e hallakamë, s`doli asgjë dhe bile u harrua ajo punë si ”bora parvjeme”, apo, shprehja tjetër e njohur ”U mbars mali, polli një mi”.

Po tashpolli” diçka tjetër, tarifa ose qysh po i thonte Ramushi, ”taksa” 3*), 100%, sllogan a parullë nëpër pankarta që Ramushi e përdori në fushatën e zgjedhjeve të vitit të kaluar (6 tetor 2019).

Edhe kjo do të harrohet, sikurse që u harrua ”korrigjim” i Hashimit për kufirin me Serbine, demek me e marr Kosova Preshevën, Bujanofcin e Medvegjën sepse Serbia ndryshe nuk pranon vetëm nëse ndahemi si ”Halili e Rrahmani”, gjithkush hisen e vetë (Korrigjimi i gabimeve të Hashimit), liberalizimi dhe tash së fundit do të harrohet edhe ”taksa” e Ramushit.

Mitrovica e madhe, ”e madhe”

Ajo që më së shumti më pëlqeu, dhe mbeta pa e pirë kafenë deri në fund, ishin tre shkrime në ”Koha”

Pragë: “Shqipëria e madhe” në hartën e vitit 1688”,

Vulin: ”Krijimi i Shqipërisë së madhe sjell luftë” dhe shkrimi i tretë, ishte

”Pas “Shqipërisë së madhe”, tash edhe “Mitrovica madhe”.

E pra, shkruan shkruant Koha, citoj: ”Mediet serbe dhe politikanë serbë kanë shumë prirje për të krijuar terme e sinonime me të cilat përpiqen ta pengojnë por edhe të njollosin ide dhe aspirata shqiptare për të jetuar të lirë në hapësirat e veta. Pas krijimit të termit të shpifur Shqipëri e madhe, me të cilin vazhdojnë të manipulojnë me të gjitha mënyrat kundër të drejtës shqiptare për ta zotëruar hapësirën e vet, nëpër medie serbe ka filluar të përmendet edhe Mitrovica e madhe, transmeton Koha.net”.

Dhe domosdo se mua mu kujtua një fjalë e vetme, fjala ”e madhe” e një mësuesi suedez, Pjer Shqiptari (Pierre Danielsson).

Ishte fundi i vitit 1998, dhe shoqata jonë bëmirëse, në Halmstad që isha edhe unë antar kryesie, bashkë me disa suedezë e shqiptarë, Dora Kurteshi me vajzë, Sadik Vrajolli dhe unë (Sinan Kastrati) mblodhëm rroba e gjëra tjera të nevojshme për popullsinë e shpërngulur në Kosovë që kishin shumë nevojë dhe me një kamion i nisëm për në Kosovë. Bashkë me Pjer Shqiptarin, shkoi edhe një tjetër suedez, shofer¨. Ai na thonta: me thirrni Pjer Shqiptari.

Ne shqiptarët nuk guxonim me udhtua nëpër Serbi sepse ishte kohë e turbullt.

Në Qershor të vitit 1999, më thirrën një komunë në Småland, krahinë suedeze me madhësi sa Shqipëria që të shkoj e të punoj me nxënës shqiptarë që i kishte marrë Suedia nga Maqedonia.

Pjer Shqiptarin e kisha ndihmës mësues dhe ai më tregoi se si kur iu shprëndante tesha në Drenicë, nëse ndonjë këmishë apo pantallona e pallto, nuk iu pëlqente, më thonin ”e madhe”.

75 vjetori i Rilindjes dhe koordinatorët

Krejt në fund edhe dy ngjarje, një e para 75 vjetëve

Dje ishte përvjetori i 75-të i numrit të parë të gazetës ”Rilindja”

dhe Qeveria e Kosovës, merr vendim që më mos të marrin paga pa punua ” Koordinatorë Nacional më nuk do të jenë:

Rexhep Hoti, nga posti i Koordinatorit për Kulturë, Rini dhe Sport,

Besnik Tahiri nga pozita Koordinator nacional për Reforma Shtetërore,

Mendim Rugova nga posti i Koordinator Nacional për Ndryshime Klimatike dhe Çështje të Ambientit,

Fatos Makolli nga posti i Koordinatorit Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm dhe Terrorizmit.

Pas këti vendimi shumë me vend reagoi edhe perfaqësuesja e familjes Rugova dhe Vigan Qorolli.

” Blerina Kllokoqi-Rugova “Unë përmbahem nga deklaratat politike dhe rezervohem të mos përfshihem as në tema të tilla publike. Por janë disa raste te tilla, kur je e detyruar të përgjigjesh për shkak të detyrimit që ke ndaj interesimit të njerëzve, miqve të familjes së Presidentit apo edhe çdo qytetari që ka të drejtë të dijë se çfarë ndodhi. Ky vendim nuk e demton profesionalisht as moralisht Mendimin por prek nevojen e qytetareve te Kosoves per nje informim profesional ne kete fushe. …”

Një koordinator shtetëror për blerjen e viçave të tamlit”

Ndërsa Vigani, vërtetë ishte vigan, do të ironizonte me koordinatorët kështu “Një koordinator shtetëror për blerjen e viçave të tamlit” 19 orë më parë nga: Y I Njohësi i çështjeve politike Vigan Qorrolli ka ironizuar me koordinatorët nacionalë. Qorrolli ka theksuar se duhet edhe një koordinator shtetëror për blerjen e viçave të tamlit. Ky shkrim i tij vjen pas shkarkimit të të gjithë koordinatorëve nacionalë nga Qeveria Kurti, më 12 shkurt 2020

Dhe me ”Rilindjen” po e mbylli këtë opinion timin për sot.

Gazeta ”Rilindja”, e vetmja gazetë e përditshme në gjuhën shqipe dje ”festonte” 75 vjetorin e daljes së numrit të parë por edhe ”Rilindja” nuk e pat fatin e mirë dhe u mbyll disa herë: nga pushteti serb, më 8 gusht 1990, pastaj më 21 shkurt, 2002 u mbyll dhunshëm nga UNMIK-u e u pengua nga pushteti shqiptarë.

Pastaj ”Rilindja”, edhe pse nuk mund të botohej në Prishtinë, ajo e bëri punën e vetë në Zofingen të Zvicrrës, sikurse disa qindra mijëra shqiptarë që punuan e jetuan jasht Kosovës, pritëm që bashkë me Rilindjen të k`thehemi në Kosovë kur Kosova u clirua, nuk u kthye Rilindja e nuk u k`thyen as 99, 99% të shqiptarëve.

Do të dëshiroja ta kem gabim e mos të jem i saktë por as në lajmet qendrore të dy tre televizioneve në gjuhën shqipe, që i shikova në Kosovë, mbrëmë nuk e dëgjova as edhe një fjalë.

Rilindja e cili na rilindi, na shkolloi nuk është më dhe u harrua nga ata që duhej ta përkrahnin, ta ndihmonin daljes e saj, pas çlirimit dhe pavarësisë së Kosovës.

Dalja e Rilindjes ishte ngjarja më e madhe e shkrimit, shtypit dhe shkollës së gazetarisë për hapen e shkollave, për ruajtjen e vlerave kulturore kombëtare shqiptare në Kosovë. Ajo hapi dyert për daljen e revistave të tjera, me dhjetëra të tilla: të përjavshme, të përdyjav¨shme e të përmuajshme.

Rilindja nuk vdes.

1*) DEMARKACION m. libr. Vijë kufiri midis dy vendeve (shteteve) fqinje a midis dy zonave; vijë ndarëse, kufi. Vijë demarkacioni …

2*) TARIFË f. fin. Çmim i caktuar nga shteti për sende të konsumit, për shërbimet e ndryshme publike etj.; pagesë që i bëhet shtetit për përdorimin ose për shfrytëzimin e diçkaje …

3*) TAKSË f. Detyrim, zakonisht në para, që, sipas ligjeve të caktuara, shteti e merr nga shtetasit e vet ose me anë të doganës për të plotësuar buxhetin.  …

 

Sinan Kastrati, Suedi

Malmö, 13 shkurt 2020

Haradinaj: Taksa të mbetet, ShBA të na japë një draft-agjendë për njohjen e pavarësisë nga Serbia

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, ka përsëritur se do të kundërshtojnë heqjen e taksës 100 për qind të vendosur për produktet serbe e boshnjake, raporton Gazeta Express.

Haradinaj ka deklaruar se nuk mund të ketë reciprocitet pa njohje të shtetit të Kosovës nga Serbia.

“Ne kemi kërkuar dhe vazhdojmë që të kërkojmë që taksa të mbetet në fuqi deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës, natyrisht se hapjen e këtij diskutimi e ka bërë vetë kryeministri që propozoi në njëfar forme reciprocitet, edhe në ditët e fundit reciprocitet mund të ketë, por përderisa s’ka njohje nuk ka reciprocitet, në këtë rast më e udhës do të ishte që taksa të mbetet, e SHBA të ketë një draft-agjendë për njohjen e pavarësisë së pavarësisë së Kosovës”, ka deklaruar Haradinaj, teksa ka folur edhe për Mini Schengenin ballkanik.

“Fatkeqësisht nismëtar i Mini-Schengenit është kryeministri i Shqipërisë, e ne si Kosovë ndihemi shumë keq në këtë pozitë që jemi, ne nuk do të kishim dashtë t’i shohim ato pamje jo fort të lezetshme mes Kurtit dhe Ramës, por, gjithsesi Mini-Schengeni pa Kosovën shtet dhe njohje reciproke në asnjë variant nuk duhet që pajtohet. Do të jemi kategorik kundër”, tha ai.