VOAL

VOAL

Së pari ata erdhën për… poezia e famshme e Martin Niemöller – Nga ELIDA BUÇPAPAJ

January 27, 2016
blank

Komentet

blank

‘Tifo-grupi i Cërvena Zvezdës’- Kurti tregon emrat e serbëve që sulmuan KFOR-in, policinë e gazetarët

Kryeministri Kurti, gjatë seancës në Kuvendin e Kosovës, e cila po mbahet për situatën në veri të vendit, ka përmendur emrat të cilët sipas tij, organizuan e sulmuan ushtarët e KFOR-it, Policinë e Kosovës e gazetarët.

“Situata në veri na ka ndihmuar për identifikime të vlefshme” – ka thënë Kurti.

Millorad Jeftiq, është njëri nga drejtuesit e këtij formacioni ilegal. Shpëtia e tij në Zveçan është shndërruar në bazë të kësja strukture ilegale. Ata aty janë duke punuar në këto struktura ilegale, për të organizuar sulme të tjera.

Miçko Jevtiq, pjesëtar i formacionit ilegal të ashtëquajur Mbrojtja Civile, bashkë me të Rajko Jevtiq ish këshilltar i Listës Serbe dhe ish drejtor në Komunën e Zveçanit.

Danilo Josifoviq, i njohur me nofkën “përki”, gjithashtu anëtar i formacionit ilegal Mbrojtja Civile.

Liljana Aksentieviq, zëvendësuese e të ashtëquajturit kryetar i organit të përkohshëm në Zveçan, që ka urdhëruar të gjith punëtorët ilegale të Zveçanit të dalin para Komunës.

Personat e maskuar që po i shohim në video, janë të udhëhequr nga ish kapiteni I Policisë së Kosovës, Aleksandër Filipoviq, që shtirej se është integruar. Ai më 29 maj e ka rrahur një qyetar serb, pasiqë ai ka qenë duke inçizuar me telefon.

Personat e maskuar që ishin pjesë e protestës së dhunshme në Zveçan janë: Nikolla Agjiq, ka hedhur koktej molotovi në Zveçan është pjesëtar i organizatës kriminale serbe Severna Briganada.

Milan Zhivkoviq, po ashtu pjesëtar i të njejtës organizatë.

Danillo Krivokapiq, Jovica Llazoviq, Nikolla Radimiroviq, vëllezërit Stefan dhe Dejan Nedelkoviq. Kjo organizatë kriminale në rrjetet sociale ka postuar lajm, se Wagner ka arritur në Kosovë.

Po ashtu i lidhur me këtë grup kriminal rus është edhe Damian Knezheviq, ky kishte organizuar së bashkë me organizatën e tij protestën e 18 dhjetorit të vitit të kaluar në afërsi të pikës kufitare në Jarinje me ç’rast u patën identifikuar një numër i madh I personave me simbole ekstremiste ruso-serbe.

Përsonat tjerë të përfshirë në sulm ndaj KFOR-it: Vlladimir Radivojeviq, i cili ka njohje të drejtpërdrejt me presidentin serb Vuçiq.

Daniel Gjukiq, bashkë me një grup tjetër kanë gjuajtur shok bomba, janë pjesë e grupit të Radojiqit.

Milosh Gjukiq, ka raporte të ngushta me djalin e Vuçiq.

Milan Tomiç, i lindur në Obiliq ka marrë pjesë në shpimin e gomave të veturave të Policëve.

Peter Milosheviq, Dejan Jevtiq, Nikola Valdini, Milan Zhivkoviq, Vuk Brankoviq, Lluka Vllaskoviq, Bozhidar Todoroviq dhe Radisha Denoviq.

Fotografia e cila e mori vëmendjen e mediave sociale gjithandej ishte e Daniel Shmigiqit, i cili ka qenë e mbase edhe tash është shofer e truproje i Igor Simiçit. Ai ka ushruar sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it.” ka thënë Kurti.

“Në protestat e dhunshme ka qenë prezent edhe tifo-grupi i Cërvna Zvezdës. Ne kemi panumër dëshmi e evidence për këto ngjarje,”, ka shtuar tutje kryeministri. syri.net

blank

Tensionet në Veri, numër simbolik i protestuesve, ç’ka ndodhur gjatë natës?

Në tri komunat veriore të vendit, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, ku serbët po protestojnë për të gjashtën ditë kundër prezencës së Policisë së Kosovës dhe kryetarëve shqiptarë të këtyre komunave, nata ka kaluar e qetë.

Të punësuarit në Komunën e Zveçanit, të cilët prej ditës së djeshme po nënshkruhen  në listat e evidencës para gjemborëve të KFOR-it për prezencën e tyre në punë,  kanë filluar të arrijnë.

Pjesëtarë të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës të cilët po kujdesen për ruajtjen e rendit, po vazhdojnë të qëndrojnë pranë dhe brenda ndërtesës së kësaj komune.

Aktualisht situata në Zveçan, por edhe në komunat tjera veriore në përgjithësi është e qetë, ndërsa numri i protestuesve është simbolik.

Situata në këto komuna është tensionuar të premten e 26 majit kur kryetarët e betuar u detyruan të futën në zyrat e tyre të punës nën asistencën e Policisë së Kosovës.

Si pasojë e protestave të dhunshme, janë plagosur gjashtë policë të Kosovës dhe  30 ushtarë të KFOR-it, ndërkohë që serbët kanë sulmuar edhe Policinë e Kosovës dhe gazetarët.

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar Kosovën për përshkallëzimin e tensioneve me Serbinë, derisa anuluan edhe pjesëmarrjen e vendit në një stërvitje ushtarake të NATO-s “Defender 23”, pasi Prishtina refuzoi t’i tërheqë kryetarët e komunave dhe forcat e saj policore nga veriu i vendit.

Ndërsa një sinjal për tejkalim të situatës u pa tek të enjten, kur ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier, tha se me kryeministrin Albin Kurti kishin një takim produktiv dhe se kishin biseduar për marrëveshjen bazë me Serbinë.

Në anën tjetër kreu i ekzekutivit tha se janë të angazhuar për qetësimin e situatës në veri  të vendit. syri.net

blank

Kurti telefonatë me zyrtarin e SHBA-ve: Të ndalohet dhuna e bandave të Beogradit deri në zgjedhjet e reja në komuna

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me zyrtarin amerikan, Jon Finer, Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare të presidentit Joe Biden.

Në llogarinë e tij në Twitter, Kurti u shpreh se me Finer ka biseduar për zhvillimet e fundit ne veri të Kosovës, teksa tha se situata në veri kërkon ndalim të menjëhershme të të dhunës së mbështetur nga Beogradi.

“Zëvendësi kryesor i NSA Jon Finer. E falënderoj për thirrjen e tij dhe angazhimin për të ulur tensionet. Kjo kërkon një ndalim të menjëhershëm të dhunës, nga turmat e sponsorizuara nga Beogradi kundër oficerëve të sigurimit deri në zgjedhjet e reja në ato komuna”, shkroi Kurti në Twitter.bw

blank

Shtohen forcat në Veri, KFOR merr pozicionet në Zveçan, serbët firmosin para komunave

Pjesëtarët e misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR, marrin pozicionet e tyre në Zveçan.

Aleanca ushtarake e NATO-s ka rritur praninë në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe, pas tensioneve që ka shkaktuar hyrja e kryetarëve shqiptarë në ndërtesat e komunave: Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Fiks në orën shtatë para objektit të Komunës në Zveçan, protestuesit kanë nisur të nënshkruhen duke e arsyetuar veprimin se “nuk po lejohen të hyjnë në objektin e komunës”.

Është dita e gjashtë e protestave në veri. Serbët po kundërshtojnë ushtrimin e detyrës së kryetarëve të komunave në tri komuna në veri, nga objektet komunale.

Tensionet kanë përcjellë disa ditë protestat, ndërsa së fundmi protestat janë zëvendësuar me fyerje e provokime.

Dje, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka theksuar se serbët e Kosovës në vazhdimësi janë nën trysni dhe kërcënime që të kryejnë veprime jashtë vullnetit të tyre.

Ministrit Sveçla, ka shkruar në Facebook se pas kushtëzimeve për të marrë pjesë në protesta e organizime të drejtuara nga Lista Serbe, protestuesit sot po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre në protestë.

Ndërkaq Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç shkëmbyen akuza për tensionet në veri të Kosovës, përpara se të takoheshin në praninë e disa udhëheqësve evropianë në Kishinjev të Moldavisë.bw

blank

Tensionet në Veri, qeveria e Kosovës thirrje qytetarëve: Shmangni udhëtimet në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës (MPJD), u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të shmangin kalimet në territorin e Serbisë.

“MPJD, gjatë ditës ka pranuar raportime për arrestime të qytetarëve të Republikës së Kosovës nga autoritetet serbe përgjatë kalimit të tyre nëpër Serbi, dhe po merret nga afër me rastet nëpërmjet Zyrës Ndërlidhëse në Beograd”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

MPJD ka ftuar qytetarët që të shfrytëzojnë rrugë alternative të udhëtimit.

Ky njoftim vjen pas tensioneve të ditëve të fundit në Veri.bw

blank

Kurti: Mospajtimet me Uashingtonin nuk janë thelbësore e as vendimtare

VOA/Edlira Bllaca

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të enjten se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyeshme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe se dallimet në qëndrime si ato mbi situatën në veri të vendit nuk janë thelbësore as vendimtare.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kritikuar Prishtinën zyrtare për përshkallëzimin e situatës në komunat veriore të banuara me shumicë serbe, pasi kryetarët shqiptarë që dolën nga zgjedhjet e 23 prillit të cilat u bojkotuan nga serbët, u shoqëruan nga njësitë e posaçme të policisë në vendet e tyre të punës.

Ne jemi jashtëzakonisht dhe përjetësisht falënderues për mbështetjen dhe ndihmën e Shteteve të Bashkuara për çlirimin dhe pavarësinë, për mbrojtjen dhe sigurinë, për zhvillimin dhe demokracinë. Natyrisht që ka raste kur na dallojnë ngapak qasjet, mirëpo këto nuk janë gjëra të cilat janë thelbësore dhe kurrsesi vendimtare”, tha kryeministri Kurti.

Për të katërtën ditë me radhë, grupe qytetarësh serbë u mblodhën në komunat veriore, Zveqan, Zubin Potok e Leposaviq, për të kërkuar largimin nga ndërtesat e komunave të kryetarëve shqiptarë dhe largimin e njësive të posaçme të policisë.

Kryeministri Kurti ritheksoi sot se ulja e numrit të policëve nëpër ndërtesa komunale mund të bëhet kur të largohen siç tha bandat kriminale mes protestueve.

“Natyrisht që mund ta paramendoj zvogëlimin e policisë së Kosovës nëpër ndërtesat e komunave atëherë kur do të largohen këto banda kriminale të nacionalizmit e shovenizmit të djathtë ekstrem të cilët e adhurojnë (Slobodan) Millosheviqin dhe (Vladimir) Putinin. Ata ose le të shkojnë në Serbi ose duhet t’i dërgojmë në burg”, tha ai.

Tri ditë pas përplasjes së protestuesve serbë me forcat paqeruajtëse të NATO-s, ku pësuan lëndime 30 pjesëtarë të KFOFR-it, situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e tensionuar. Policia e Kosovës tha në një njoftim se dy qytetarë shqiptarë janë sulmuar të enjten nga një grup personash të maskuar derisa po qëndronin në hyrje të sheshit të pjesës veriore të Mitrovicës.

“Si pasojë e sulmeve dy të dhunuarit kanë pësuar lëndime trupore dhe janë dërguar për trajtim mjekësor”, thuhet në njoftimin e policisë ndërsa nënvizohet se “aktet e tilla nuk i shërbejnë sigurisë dhe qetësisë publike, por individëve apo grupeve të caktuara kriminale”.

Zhvillimet në veri kanë ngritur shqetësimet për ripërtëritje të konflikteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, marrëdhëniet e të cilave mbesin të tensionuara 24 vjet pas luftës, ndonëse ka mbi një dekadë që palët janë përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

blank

Osmani diskuton me Macron, Scholz dhe Borrell për zhvillimet në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se ka diskutuar për situatën aktuale në Kosovë me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz si dhe si dhe përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell. Takimi u zhvillua në margjinat e një samiti evropian që po mbahet në Kishinjev të Moldavisë.

“Në këtë kohë vendimtare për sigurinë evropiane, bashkëpunimi me partnerët dhe aleatët është kyç”, shkroi Osmani.

“Me presidentin [francez] Emmanuel Macron dhe kancelarin [gjerman] Olaf Scholz si dhe përfaqësuesin e Lartë të BE-së për punët e Jashtme, Josep Borrell, diskutuam për zhvillimet e fundit në Kosove dhe rajon, dhe përpjekjet tona të përbashkëta për paqen, sigurinë dhe stabilitetin”, shkroi Osmani në Twitter, duke mos dhënë detaje shtesë.rel

blank

Ukraina, Pentagoni blen terminalet Starlink

Vlera e marrëveshjes nuk u bë e ditur

VOAL- Është nënshkruar një kontratë ndërmjet Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së dhe SpaceX për përdorimin e satelitëve, vendimtar për mbështetjen ushtarake të Kievit.

SpaceX i Elon Musk ka fituar një kontratë me Pentagonin për blerjen e terminaleve satelitore Starlink, vendimtare për mbështetjen ushtarake në Ukrainë. Këtë e ka bërë të ditur vetë Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, pa specifikuar megjithatë vlerën e marrëveshjes.

“Ne vazhdojmë të punojmë me një numër partnerësh globalë për të siguruar që Ukraina të ketë aftësitë e komunikimit dhe satelitit që i duhen. Këto luajnë një rol jetik në rrjetin e përgjithshëm të komunikimit të Ukrainës dhe Departamenti ka kontraktuar me Starlink për shërbime të këtij lloji,” thuhet në deklaratë. rsi-eb

blank

Zelenskiy: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës

VOA

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy tha të enjten se vendi i tij ka nevojë që NATO-ja t’i bëjë një “ftesë të qartë” për anëtarësim në takimin e nivelit të lartë të aleancës në Vilnius. Presidenti Zelenskiy ka kërkuar vazhdimisht përshpejtimin e anëtarësimit të vendit të tij në aleancën ushtarake, por megjithëse ka shprehur mbështetjen për një gjë të tillë, Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se kjo çështje nuk është në rendin e ditës, ndërsa lufta po vazhdon.

Presidenti Zelenskiy tha në takimin e nivelit të lartë të Komunitetit Politik evropian në Moldavi se çdo vend evropian që kufizohet me Rusinë dhe që nuk do që Rusia t’i shpërbëjë, “duhet të jetë anëtar me të drejta të plota i BE-së dhe NATO-s”.

Në Oslo ku po mbahet një takim i ministrave të jashtëm të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës.

“Të gjithë aleatët bien dakord që Ukraina do të bëhet anëtare e aleancës dhe se u takon aleatëve të NATO-s dhe Ukrainës të vendosin se kur Ukraina do të bëhet anëtare. Nuk i takon Moskës të vendosë veto kundër zgjerimit të NATO-s”, tha ai.

Por zoti Stoltenberg është shprehur se anëtarësimi i Ukrainës në NATO “nuk është në rendin e ditës” ndërsa lufta vazhdon.

Ai tha të enjten se “çështja më urgjente dhe më e rëndësishme tani është që Ukraina të fitojë si një vend sovran dhe i pavarur”.

I pyetur për sulmet në territorin rus që i atribuohen Ukrainës, zoti Stoltenberg tha se Ukraina u sulmua nga Rusia dhe ka të drejtë të mbrohet.

Ai tha se presidenti rus Vladimir Putin mund ta ndalojë luftën në çdo kohë dhe se ata që janë përgjegjës për krimet lufte në Ukrainë duhet të mbajnë përgjegjësi.

Takimi në Oslo mbahet përpara takimit të udhëheqësve të NATO-s muajin e ardhshëm në Lituani, të cilit iu referua presidenti Zelenskiy.

Zoti Stoltenberg tha se pret që në takim, aleatët të bien dakord për një angazhim afatgjatë për të mbështetur Ukrainën.

Ai tha se Ukraina duhet të ketë aftësitë dhe forcën për të mbrojtur veten dhe për të frenuar çdo agresion nga Rusia.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, vlerësoi në Oslo atë që ai e quajti “unitetin e jashtëzakonshëm” të NATO-s në përgjigje të Rusisë.

“Ka qenë një nga arsyet kryesore të suksesit të Ukrainës në zmbrapsjen e agresionit rus. E kemi thënë që ditën e parë se çfarë do të bënim për të mbështetur Ukrainën, për të ushtruar presion ndaj Rusisë dhe në drejtim të forcimit të Aleancës sonë. Ne kemi bërë atë që kemi premtuar dhe do të vazhdojmë ta bëjmë një gjë të tillë”, tha ai.

Zoti Stoltenberg kishte thënë se shpresonte që aleatët e NATO-s të miratonin kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me aleancën përpara takimit të korrikut.

Por deri tani Hungaria dhe Turqia nuk e kanë dhënë miratimin e tyre. Shefi i NATO-s tha të enjten se do të shkojë së shpejti në Ankara për të vazhduar diskutimin për këtë çështje me udhëheqësit e vendit.

blank

Kurti: Bandat kriminale ose le të shkojnë në Serbi ose t’i çojmë në burg

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar të enjten rreth situatës në komunat veriore.

Sipas tij, bandat kriminale ose duhet të largohen për në Serbi, ose Kosova do t’i çojë në burg.

Ai tha se “sot ndodhemi në një situatë të vështirë për shkak të grupeve të armatosura të cilat shtiren si protestues, e në fakt janë banda kriminale në veriun e Kosovës”.

Kurti tha se prej tyre, “duhet të çlirohet edhe republika jonë edhe komuniteti serb”. Për këtë, ai tha se e kanë përkrahjen e ShBA-së.

“Unë natyrisht që mund ta paramendojë zvogëlimin e policisë së Kosovës në ndërtesat e komunave atëherë kur do të largohen këto banda kriminale të nacionalizmit e shoviznimit të djathtë ekstrem, që e adhurojnë Millosheviqin e Putinin”, tha ai para gazetarëve të enjten, transmeton Syri.net Kosova

“Ata ose le të shkojnë në Serbi ose t’i çojmë në burg. Nuk ka mundësi që mos t’i mbrojmë asetet e Kosovës nga banda të tilla. Kur ato të largohen ose mbyllen ne e zvogëlojmë”.

Mes tjerash, shefi i qeverisë tha se kryetarët e komunave veriore janë kryetarë legal të cilët kanë legjitimitet ndonëse jo të plotë dhe normal “për shkak të trysnisë që serbët t’i bojkotojnë zgjedhjet”.

Trysnia, siç tha Kurti, la qenë me kërcënime e shantazhe. Vendi i tyre punës duhet të jetë në ndërtesën publike, tha Kurti. “Sepse ndërtesa publike është e republikës. Ka gjendje të jashtëzakonshme sikur koha me pandeminë që edhe ne nuk kemi qenë në vendet e punës, mirëpo vendi i punës është në atë ndërtesë dhe unë besoj që është mirë që të gjithë të jenë atje”.

“Është kryetari ai që ka marrë votat e qytetarëve, dhe ata i marrin vendimet për të cilat gjykojnë kryetarët”, tha kryeministri.

“Jam i bindur që kemi bërë krejt që kemi mundur. I kemi shtyrë zgjedhjet, së dyti i kemi mbajtur zgjedhjet dhe ato janë konsideruar legjitime dhe të drejta nga ndërkombëtarët, që të gjithë e kanë pranuar rezultatin e zgjedhjeve, së katërti e kemi pranuar të mos ketë triumfalizimi e feste për ato fitore”, u shpreh ai

“Edhe ceremonitë e betimit të zhvillohen në ndërtesa publike. Ministria e Financave i paguan njerëzit për punën që bëjnë. Struktura paralele ka Serbia, unë besoj gjithnjë e më të pafuqishme. Ne nuk mund të krijojmë struktura paralele jashtë objekteve zyrtare. Kur kanë hyrë në ato zyra, zyrat kanë qenë të braktisura, përveç që kandidatët e braktisën zgjedhjet, i braktisën edhe ndërtesat. Ata mbajnë përgjegjësi për gjendjen e krijuar. Jo ne që duam të punojmë e marrim pjesë në zgjedhje”.

Krejt në fund, kryeqeveritati u shpreh se beson që kryetarët e komunave duhet të jenë në ndërtesat dhe zyrat e kryetarëve të komunave.

“Kemi nevojë për normalitet, republikë, demokraci, për komunë në funksion të qytetarëve”. syri.net

blank

Sulmohen dy shqiptarë në veri të Mitrovicës, transportohen në spital

Sulmohen dy shqiptarë nga një grup serbësh në veri të Mitrovicës.

Bëhet me dije se pas lëndimeve të marra janë dërguar për mjekim në spital.

Ndërkohë policia ka ndërhyrë menjëherë për të qetësuar situatën.bw

blank

Blinken: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet

VOA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u bëri thirrje të enjten Kosovës dhe Serbisë të marrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve, duke paralajmëruar se situata aktuale pengon proceset e integrimit euroatlantik të të dyja vendeve.

Në një konferencë pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s në Oslo, Sekretari Blinken tha se “shumë aleatë shprehën shqetësimin për tensionet në veri të Kosovës pasi kryetarët shqiptarë morën detyrën në zonat me shumicë serbe të Kosovës veriore pas zgjedhjeve të prillit në të cilat serbët refuzuan të merrnin pjesë”.

Shtetet e Bashkuara thanë gjatë javës se Kosova do të përballet me pasoja për shkak të veprimeve të saj dhe refuzimit të këshillave amerikane kundër veprimeve në veri. Ato i bënë thirrje Serbisë të ulë shkallën e gatishmërisë ushtarake dhe t’u bëjë thirrje banorëve serbë të Kosovës të mos kundërshtojnë KFOR-in dhe të mos kryejnë veprime të dhunshme.

NATO-ja vendosi të rrisë praninë ushtarake në Kosovë pasi 30 paqeruajtës të KFOR-it dhe 52 protestues serbë u plagosën në përplasjet e së hënës në veri të Kosovës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca është e gatshme të dërgojë më shumë trupa në Kosovë për të parandaluar dhunën duke theksuar se tashmë 700 trupat e parë janë në rrugë e sipër.

Por sigurisht kjo nuk do të thotë se ne po heqim dorë nga një zgjidhje politike. Mesazhi ynë si për Beogradin ashtu edhe për Prishtinën është se ata duhet të angazhohen me mirëbesim në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian si rruga e vetme drejt paqes”, tha sekretari Stoltenberg.

Duke e dënuar dhunën kundër trupave të NATO-s si “krejtësisht të papranueshme”, sekretari Stoltenberg tha të enjten në Oslo se “NATO-ja do të mbetet syçelë. Ne do të jemi atje për të siguruar një mjedis të sigurt, si dhe për të ulur tensionet”.

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten se për shtensionimin e situatës.

Ne duhet të ngulim këmbë se dhuna nuk është rruga e duhur, dhuna duhet të ndëshkohet dhe kryesit e kësaj dhune duhet të vihen para drejtësisë. Të gjithë duhet të shmangin çdo formë të përshkallëzimit dhe lëvizjet e pa bashkërenduara”, tha ai në fillim të takimit të nivelit të lartë të Komunitetit Politik Evropian në Kishinau të Moldavisë.

Tensionet në veri të Kosovës mbeten të larta dhe protestuesit serbë sërish të enjten janë mbledhur për të kërkuar largimin nga ndërtesat e komunave të kryetarëve shqiptarë që dolën nga zgjedhjet e 23 prillit, që u bojkotuan nga serbët si dhe largimin e njësive të posaçme të policisë që shoqëruan kryetarët në vendet e tyre të punës.

Veprimi i autoriteteve të Kosovës nxiti kritika të rrepta nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë perëndimorë, të cilët kërkuan që kryetarët e komunave të punojnë në zyra të tjera dhe njësitë e posaçme të policisë të largohen nga ndërtesat e komunave.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të mërkurën se nuk do t’i largojë kryetarët e komunave veriore nga zyrat e tyre, por la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në zonë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të enjten se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, duhet t’i jap fund mbështetjes për “bandat kriminale” në veri të Kosovës.

Situata është e tensionuar, por ne duhet të sigurohemi që e rivendosim sundimin e ligjit në Kosovë, dhe të kuptojmë se kërcënimi vjen nga mohimi që i bën Serbia ekzistencës së Kosovës si shtet sovran“, tha presidentja Osmani e cila ndodhet në Moldavi për takimin e Komunitetit Politik Evropian.

Para fillimit të takimit presidenti serb Aleksandar Vuçiçq u bëri thirrje autoriteteve të Kosovës që të tërheqin ata që ai i quajti “kryetarë të pretenduar të komunave”. Një hap i tillë, tha ai, do të ishte “lëvizja më e fuqishme” që mund të zgjidhte krizën.


Send this to a friend