VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Rekord i ri për eksportet zvicerane

By | July 20, 2021
blank

Komentet

blank

Intervista – Ja çfarë mendon për udhëtimin e Jeff Bezos në hapësirë astronauti zviceran Claude Nicollier

VOAL – Anija Blue Origin e Jeff Bezos, pronari i Amazon, arriti të bënte një fluturim suborbital dje, të martën. Një ngjarje e transmetuar drejtpërdrejt dhe e cila u pasua gjithashtu nga Claude Nicollier. Astronauti, i cili në vitet nëntëdhjetë u bë zvicerani i parë që shkoi në hapësirë, u shpjegoi mikrofonëve tanë këndvështrimin e tij mbi garën për turizmin hapësinor:

Z. Nicollier, çfarë mendoni për këtë fluturim të martën pasdite?

“Se ishte një fluturim i plotë hapësinor, dhe është diçka shumë tërheqëse, dhe gjithashtu relativisht e rrezikshme. Shtë një përvojë shumë e thellë për ata që e jetojnë ”

Dhjetë ditë më parë përfundoi me sukses fluturimi i Virgin Galactic i Richard Brenson, sot ai i Origjinës Blu … a jemi me të vërtetë përballë debutimit të turizmit hapësinor?

“Theshtë fillimi i një lloji të caktuar të turizmit hapësinor … Shkuarja në orbitë është diçka jashtëzakonisht e shtrenjtë, me Dragon Space X Crew të Elon Musk kostoja për person është 55 milion dollarë; këtu jemi ballafaquar me diçka tjetër: fluturimet suborbitale bëjnë të mundur arritjen në kufirin e hapësirës por realizojnë zbritjen menjëherë. Kostot zvogëlohen: me origjinë Virgin Galactic ose Blue, mendoj se po flasim për 250,000 dollarë për person. Është e shtrenjtë, por në të njëjtën kohë e lirë ”.

Në një nivel thjesht simbolik, a është fluturimi i Jeff Bezos diçka që na afron si njerëzim më afër hapësirës?

“Në një mënyrë shumë të kufizuar, duhet thënë … Jep mundësinë për të parë tokën nga hapësira. Ju mund të shihni lakimin e tokës, pamja është e shkëlqyer, të lë pa frymë! Kjo është një gjë e mahnitshme që tërheq shumë njerëz. Gjithashtu, ka 3-4 minuta gravitet zero ku noton në kabinën. Një element tjetër tërheqës është që ata që e jetojnë këtë përvojë, ata që ngjiten midis 80 dhe 100 kilometra, të bëhen në fakt astronautë. Katër personat që bënë këtë fluturim prej disa minutash sot janë astronautë, ata kanë të njëjtin titull si Neil Amstrong ”

Data e sotme nuk u zgjodh rastësisht: më 20 korrik 52 vjet më parë, njeriu vuri këmbën në hënë. A mund të flasim për këtë 20 korrik 2021 si një datë tjetër historike?

“Jo, nuk mendoj se mund të themi se fluturimi i Jeff Bezos është historik … por në përgjithësi, edhe me fluturimin e Richard Branson, muaji korrik 2021 çoi në aksesin e publikut fluturimet hapësinore suborbitale. Sidoqoftë, nuk mendoj se janë data që do të hyjnë në histori … Një fluturim suborbital ju lejon të ngjiteni në kufirin e hapësirës dhe të zbrisni: krahasuar me fluturimet e Gagarin ose hapat e parë të Neil Amstrong në Hënë, më 20 korrik 1969, kjo nuk është diçka themelore për njerëzimin ”.

Dhe ju, nuk mendoni të ktheheni në hapësirë?

“Jo, unë kisha privilegjin të merrja pjesë në katër misione madhështore në vitet 1990, por ishte punë: u mbusha me lumturi jo vetëm nga shkimi në hapësirë, por edhe sepse po kontribuoja në kërkimin shkencor. Sigurisht që do ta doja, por nuk është domosdoshmëri ”.

Intervistë nga Andrea Vosti/rsi-eb

blank

Rekord i ri për eksportet zvicerane

Mbi 60 miliardë franga për herë të parë në tremujor falë, para së gjithash, sektorit kimik-farmaceutik

VOAL – Rekord i ri për eksportet zvicerane, i cili në tremujorin e dytë tejkaloi 60 miliardë franga për herë të parë brenda tre muajsh, falë edhe një herë forcës lëvizëse të sektorit kimik-farmaceutik.

Kjo del nga të dhënat e botuara të martën nga Administrata Federale e Doganave.

Në prill, maj dhe qershor, eksportet arritën në 60.5 miliardë franga, një rritje prej 3.2% krahasuar me periudhën janar-mars, ndërsa importet arritën 48.9 miliardë, një rritje prej 3.8%.

Ndryshimet e treguara janë nominale: në terma realë (dmth korrigjuar për efekt të çmimeve) rritjet përkatëse ishin + 1.0% dhe + 1.2%. Bilanci tregtar mbyllet kështu me një suficit prej 11.5 miliardë franga, një shifër e regjistruar kurrë më parë.

Kjo është rritja e katërt tremujore radhazi pas kolapsit për shkak të shpërthimit të krizës së koronavirusit.

Në krahasim me tremujorin e parë, sektorë të ndryshëm të eksporteve treguan prirje të përziera. Deri tani më të rëndësishmet, kimikatet farmaceutike, marka (nominalisht) + 4.7% (në 31.6 miliardë franga), me 527 milion më shumë (në 11.0 miliardë) vetëm për produktet imunologjike. pasuar nga makineritë dhe elektronika, orët e prodhimit, instrumentet precize (+ 3.1% në 4.3 miliardë), metalet (+ 5.7% në 3.7 miliardë) dhe produktet ushqimore (+2, 0% në 2.3 miliardë).

Në një nivel rajonal, kontinenti më i rëndësishëm për produktet me markë zvicerane mbetet Evropa, ku Gjermania është vendi kryesor i eksportit (+ 3.6% në 11.3 miliardë). Nga ana tjetër, Azia është në rënie, me Kinën që bie ndjeshëm (-14.0% në 3.7 miliardë) dhe Amerikën e Veriut.

Për sa i përket importeve, Evropa renditet gjithmonë e para, e ndjekur nga Azia dhe Amerika e Veriut. Me shumë rëndësi për tregtinë e jashtme zvicerane janë tre kontinentet e tjera, përkatësisht Amerika Latine, Afrika dhe Oqeania). rsi-eb

blank

Kjo është Zvicra më e fortë e të gjitha kohërave – Nga Armando Ceroni

Duke përshëndetur tifozët që kishin ardhur në Shën Petërburg

VOAL – Gëzim për atë që ishte. Trishtim për atë që mund të ketë qenë, por nuk është. Emocione të kundërta që ndërthuren në një. Do t’i ndieni për një kohë të gjatë i dashur, tifoz i vjetër i përfaqësueses, që pasi kishe ëndërruar çerekfinalen për gati shtatëdhjetë vjet, ishe nën iluzionin se mund të shkohet më tej. Në gjithë historinë e futbollit zviceran. Na ka humbur një dreq gjë për të fluturuar në gjysmëfinale.

Dukej se gjithçka po shkonte në atë drejtim madhështor. Mbetëm në vetëm dhjetë. Ne zhytëm trupin, zemrën dhe shpirtin në një liqen djerse. Ne arritëm t’i rezistojmë sarabandës së sulmeve të Spanjës, për të luajtur për lavdi në penallti. Të cilat nuk janë një llotari, por pasqyra e asaj që keni brenda. Energjitë që jeni ende në gjendje të shkarkoni në kohën më të vështirë. Dhe atje ne u shembëm. Dhe atje mbaroi gjithçka. Por nga atje duhet të fillojmë përsëri.

Këta evropianë na kanë dhënë shumë dhe thanë të njëjtën gjë. Se Zvicra është një ekip i vërtetë. E cila mund të luajë kundër kujtdo. E cila ka hyrë në një dimension të ri, duke zhdukur heronjtë e vitit 1994 dhe gjithashtu ata të vitit 2006. Kjo është Zvicra më e fortë ndonjëherë, por edhe ajo që mbi të gjitha na ka dhënë emocione, duke hyrë përfundimisht në zemrat e adhuruesve të futbollit zviceran. rsi-eb

blank

Përfaqësuesja e futbollit iu bën vizitë Rojave Zvicerane në Vatikan

VOAL – Në pritje të sfidës së rëndësishme të futbollit me kampionët në fuqi të botës, Franca, lojtarët e Zvicrës – të cilët po qëndrojnë në Romë këto ditë – ishin mysafirë të mërkurën në mbrëmje në Vatikan, ku u takuan me Gardën Papale Zvicerane.

Një vizitë që u zhvillua në ditën e pushimit të tyre, duke respektuar natyrshëm të ashtuquajturën “flluskë” të vendosur nga UEFA dhe masat e rrepta antividale. Së pari lojtarët admironin bukuritë e muzeve të Vatikanit dhe veprat e artit në Kapelën Sistine, pastaj ishte radha e armatimit të rojeve, ku ruhen armët dhe blindat e trupave të armatosura më të vjetra të përhershme në botë. Pesë shekuj histori të pandërprerë. Xhaka dhe Petkovic më pas i dorëzuan komandantit të rojes Christoph Graf fanellën e skuadrës të nënshkruar nga të gjithë me fotot e zakonshme.

“Është shumë emocionuese të vizitosh një vend kaq plot tradita – tha Yann Sommer – ata na treguan se si funksionon jeta këtu. Tradita, po, por edhe solidariteti, gëzimi për të qenë së bashku dhe për të besuar në mundësitë e veta. Ato janë vlera të rëndësishme për jetën, për sportin dhe për një ekip të suksesshëm ”. rsi-eb

blank

Zvicër – turizmi i brendshëm lulëzon

VOAL – Vera e dytë e pandemisë konfirmon tendencën e zviceranëve për të kaluar pushimet në vendin e tyre. Sidoqoftë, ekziston ende një hendek i rëndësishëm midis rajoneve malore dhe atyre urbane, të cilat ende përpiqen të kthehen në nivelet e para krizës. Kjo është një analizë nga Zvicra Turizëm, e cila nëse nga njëra anë nënvizon kërkesën e fortë të brendshme, nga ana tjetër përsëri regjistron një prani të ulët të udhëtarëve të huaj.

Për sa i përket qëndrimit gjatë natës në hotele, organizata vlerëson një rënie prej 5% në krahasim me vitin 2020, një shifër që përkthehet në 250 milion franga më pak në vlerën e shtuar për sektorin, dhe që ndikohet nga efektet e periudhës së dimrit që ka kaluar.

Martin Nydegger, drejtori i Turizmit në Zvicër, tha megjithatë se pritet një kthim “gradual” i turistëve evropianë. Sipas vlerësimeve nga qendra e kërkimit ekonomik, vizitorët gjermanë dhe francezë pritet të rriten me 15% dhe 20% përkatësisht këtë vit krahasuar me vitin 2020. Por kjo rritje do të kompensohet nga fakti se shumë zviceranë, falë lehtësimit të kufizimeve , do të fillojnë të udhëtojnë jashtë vendit. rsi-eb

blank

Takimi Biden-Putin rikthen vëmendjen diplomatike në Gjenevë

Marrë nga Associated Press

Një vit më parë, Gjeneva nuk ishte në qendër të vëmendjes diplomatike. Kjo sepse administrata Trump ndiqte politikën “Amerika e Para”, e cila injoronte ndërkombëtarizimin që përfaqëson qyteti zviceran, gjë që solli si rezultat edhe një qasje të ashpër ndaj institucioneve kryesore të saj si Organizata Botërore e Shëndetësisë, Këshilli për të Drejtat e Njeriut dhe Organizata Botërore e Tregtisë. Por tani që Shtetet e Bashkuara udhëhiqen nga një administratë e re, kjo qasje i përket të kaluarës.

Qyteti buzë liqenit, i njohur si udhëkryq i Luftës së Ftohtë dhe qendër e lirisë zviceriane, i paanshëm dhe humanitar, do të kthehet në qendër të vëmendjes botërore pasi aty takohen të mërkuren Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin.

Kjo shënon herën e tretë që në Gjenevë mbahen bisedime mes udhëheqësve amerikanë dhe rusë. I pari ishte një takim multilateral ku bënte pjesë Presidenti amerikan Dwight Eisenhower dhe udhëheqësi sovjetik Nikita Khrushchev më 1955.

I dyti erdhi pas 30 vitesh kur Presidenti Ronald Reagan takoi Mikhail Gorbaçovin një takim i rëndësishëm që disa e shohin si fillimin e fundit të Bashkimit Sovietik.

Në të dyja rastet palët përparuan drejt zbutjes së tensioneve. Ka shpresa për përmirësim të mëtejshëm në çështjet që aktualisht ndajnë dy vendet si Ukraina, të drejtat e njeriut dhe sulmet kibernetike.

Presidenti Putin e la cilësuar fundin e Bashkimit Sovietik si “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit 20” dhe është përpjekur të rindërtojë ndikimin dhe prestigjin global të epokës sovjetike të Rusisë.

Ai shpesh kritikon trashëgiminë e zotit Gorbaçov, duke thënë se SHBA dhe Bashkimi Sovjetik ishin zotuar për moszgjerim të NATO-s drejt lindjes pas ribashkimit të Gjermanisë, premtim që siç thotë ai u thye më vonë. Sot Gjeneva nuk është qendra e spiunazhit të Luftës së Ftohtë dhe intrigave si dikur.

Ndërsa Zvicra në shumë mënyra ka pastruar reputacionin e saj si një vend ku të pasurit dhe të fuqishmit dërgojnë fonde për të shmangur taksat, ekspertët thonë se shumë autokratë ende tërhiqen nga pavarësia dhe qëndrueshmëria e bankave zviceriane.

Sidoqoftë, qyteti ka ndërtuar një reputacion për diplomaci, humanizëm dhe multilaterizëm.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar është themeluar atje më 1863 për të ndihmuar viktimat e konflikteve. Presidenti amerikan Woodrow Wilson ndihmoi ngritjen e Lidhjes së Kombeve, paraardhësit të Kombeve të Bashkuara prej nga ishte shmangur Kongresi, për të nxitur dialogun. Konventat e Gjenevës përcaktojnë rregullat për sjelljen humanitare në një luftë.

Kohët e fundit, Gjeneva ishte vendndodhja e selive evropiane të Kombeve të Bashkuara, zyrën e saj për të drejtar e njeriut dhe shumë organe të lidhura me OKB-në, institucione shumëpalëshe dhe grupe humanitare dhe avokimi, shpesh me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Situata ndryshoi gjatë presidencës së Donald Trumpit. Ai largoi Shtetet e Bashkuara nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i mbështetur nga Kombet e Bashkuara. Ai gjithashtu kritikoi Organizatën Botërore të Tregtisë dhe i hoqi asaj të drejtën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve tregtare.

Pak më shumë se një vit më parë, zoti Trump ndaloi financimin amerikan për OBSH-në dhe kërcënoi me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara për shkak të pretendimeve për gabime të agjencisë shëndetësore në fillim të krizës së COVID-19 në Kinë. Presidenti Biden vazhdoi angazhimin e Shteteve të Bashkuara dhe riktheu financimin për organizatën.

“Administrata Biden nuk është aq e njëanshme sa administrata Trump dhe kjo është një gjë shumë e mirë për organizatat e Gjenevës dhe qeverisjen botërore”, tha Nicolas Levrat, Drejtor i Institutit për Studime Ndërkombëtare në Universitetin e Gjenevës.

Thomas Greminger, ish sekretar i përgjithshëm i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, thotë se zgjedhja e Gjenevës për samitin është shumë simbolike dhe shpreson se kjo sinjalizon rëndësinë e rolit amerikan në multilaterizëm.

“Hapësirave të sigurta po u kthehet rëndësia, pra vendet ku njerëzit që nuk pajtohen mund të takohen, diskutojnë dhe përpiqen të krijojnë ura”, tha ai.

Takimi i së mërkurës mes Presidenti Biden dhe Presidentit Putin është i pari që kur zoti Biden mori detyrën në janar. VOA

blank

Duke kujtuar vitin 1985: Takimi Putin-Biden na risjell takimin Reagan-Gorbaciov që shënoi fundin e Luftës së Ftohtë

VOAL – Nesër do të jetë takimi ballë për ballë midis Presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden.

Ky takim, i cili do të mbahet në Gjenevë më 16 qershor, nuk është i rëndësishëm vetëm për marrëdhëniet dypalëshe midis Moskës dhe Uashingtonit, por edhe për ekuilibrin ndërkombëtar. Prandaj është e pamundur të mos mendosh për një takim, sigurisht më i rëndësishmi për historinë botërore, i cili gjithashtu u zhvillua në Gjenevë në vitin 1985 midis Ronald Reagan dhe Michail Gorbachev.

“Kontrasti më i mrekullueshëm midis këtyre dy takimeve,” sipas ish-shefit të informacionit të RTS Claude Smadja, “qëndron në pajisjen e sigurisë. Sot mbresëlënëse, në atë kohë, megjithatë, jashtëzakonisht diskrete “.

Christiane Berthiaume, e cila në atë kohë punonte si gazetare për Radio Kanada, megjithatë, nuk i harroi emocionet. “Kishim frikë, po mendonim për episodet e vështira të përjetuara gjatë viteve, por më pas ata u larguan nga vila në brigjet e Liqenit të Gjenevës dhe shtrënguan duart, duke shënuar fillimin e fundit të Luftës së Ftohtë”. rsi-eb

blank

Oliver Zimmer, profesor i Oksfordit flet mbi mosmarrëveshjet Zvicër-BE

VOAL – Përtej detajeve, sovraniteti është arsyeja kryesore e mosmarrëveshjes midis Zvicrës dhe Bashkimit Evropian dhe që çoi në kolapsin e marrëveshjes kornizë nga Këshilli Federal. Roli i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë – sipas SVP, “gjyqtarët e huaj” – ishte më delikati në diskutimin publik. Por në vitin 2021, në një botë të globalizuar, gjithnjë e më e ndarë në superfuqi, sa mund të aspirojë Zvicra të jetë sovrane? Oliver Zimmer, profesor i historisë moderne evropiane në Oksford dhe autor i librit “Wer hat Angst vor Tell?” (përkth.: “Kush ka frikë nga Vilhelm Teli?”) ​​iu përgjigj disa pyetjeve nga RSI.

blank

Oliver Zimmer (Universiteti i Oksfordit)

A nuk është një iluzion të mendosh se je sovran, në një komb, veçanërisht në Zvicër?

“Jo, nuk mendoj se është iluzion. Sigurisht do të ishte një iluzion të mendosh se ne mund të jemi plotësisht autonom. Por të gjithë janë të vetëdijshëm për këtë. As shtetet e mëdha si Gjermania, kur u themeluan në shekullin e 19-të , menduan se ishin absolutisht sovranë. Por kjo nuk do të thotë se nuk mund të aspirojmë sovranitet në lidhje me ligjet, të cilat vendosen në parlamentet nacionale, ose – në Zvicër – gjithashtu nga popullata. Nuk është një aspekt margjinal, aq më pak anakronik.”

Asnjëherë nuk ju ka pëlqyer marrëveshja kornizë. Në librin tuaj “Kush ka frikë nga Vilhelm Teli?” ajo kontraston demokracinë e drejtpërdrejtë zvicerane me elitën pa asnjë bazë demokratike të Bashkimin Evropian. A nuk është një karikaturë e tepruar?

“Jo, dallimi im nuk është aq i qartë. Ka nuanca të ndryshme. Në Bashkimin Evropian, pushteti ekzekutiv dhe gjyqësor llogariten shumë, nga lart poshtë. Është një zgjedhje e ligjshme, për ata që e preferojnë atë. Ka edhe qeveri në Zvicër dhe gjykata, por pushteti është më shumë në duart e qytetarëve, në bazë. Aspekti demokratik është mbizotërues … dhe është e ligjshme ta konsiderojmë atë më të mirë për ne. ”

Për shekuj me radhë Zvicra ka deleguar një pjesë të sovranitetit të saj, në lidhje me sigurinë, në mbretërinë franceze …

“Po, por edhe sa i përket sigurisë, ne nuk mund ta mashtrojmë veten se kemi sovranitet absolut. Çështjet dinamike ndërkombëtare, vendet përreth nesh kanë një ndikim. Por askund nuk është shkruar se shteti kombëtar është i destinuar të zhduket, dhe do të ketë vetëm superfuqi. Historia nuk ka drejtim, ne nuk e dimë se cila do të jetë e ardhmja “.

Kolegu juaj Thomas Maissen argumenton – nëse integrohet në mekanizmat evropianë – Zvicra do të humbte vetëm pak sovranitet dhe do ta rimarrë atë duke marrë pjesë në vendimet ku diskutohen rregullat më me ndikim.

“Po, kam lexuar intervistën tuaj që ju citoni. Por kjo nuk më bind. Maissen për mendimin tim nënvlerëson kufizimin e demokracisë direkte me një marrëveshje kornizë, ose me anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Disa referendume, disa iniciativa nuk do tëishin më të mundshme. Vërtetë, Parlamenti Zviceran tashmë po përshtat shumë ligje në mënyrë autonome me ato të Evropës. Është një kompromis për të fituar hyrjen në treg, por unë nuk do të shkoja më tej. Diskutimi sigurisht nuk ka përfunduar me fundosjen e marrëveshjes kornizë.”

Diskutime mbi rolin e shtetit komb në të ardhmen …

“Unë do të thoja që përplasja është midis dy vizioneve të ndryshme. Një vizion fillon nga ideja që vendimet e arsyeshme mund të arrihen në një mënyrë” deduktive “: është vendosja e BE-së, me një ekzekutiv të fortë, i cili diskuton me ekspertë, ndërsa qytetarët mbeten pasivë. Vizioni tjetër – ai më zviceran – bazohet në metodën “induktive”: është përvoja e individëve, secili i ndryshëm në origjinë dhe kulturë, i cili çon në vendime të gjykuara të arsyeshme. Në këtë model të dytë, qytetarët janë proaktivë “./Elida Buçpapaj

blank

Më 24 maj 1956 në Lugano të Zvicrës u mbajt Festivali i Parë Evropian i Këngës

Në foto: Këngëtarja fituese LYS ASSIA

 

Festivali Evropian i Këngës 1956 ishte festivali i parë i Eurovizionit i cili u mbajt në Lugano të Zvricrës, në Teatrin Kursaal. Eurovizioni 1956 u dëgjua nga radio por edhe u transmetua nga kamerat në televizion për disa evropian të cilit posedonin televizionin.

Gjithsej në Festivalin Evropian të Këngës 1956 konfirmuan pjesëmarrjen shtatë shtete.

Çdo shtet zgjodhi dy këngë. Fituesja e Festivalit të Parë të Eurovizionit ishte Lys Assia, këngëtare Zvicerane me këngën Refrain (Refren). Komentatori i vetëm në Festivalin e Parë të Eurovizionit ishte italiani Franco Marazzi. Vitin e parë të Eurovizionit u caktua vetëm fituesi, pa pikë dhe vende tjera.

Vendet pjesëmarrëse ishin Belgjika, Franca, Gjermania, Italia, Luksemburgu, Holanda dhe Zvicra. U kënduan 14 këngë, pra, çdo vend u paraqit me nga dy këngë.

blank

blank

Këngëtarja fituese LYS ASSIA

blank

Më 15 maj 1911 lindi shkrimtari i shquar zviceran Max Frisch

VOAL – Max Frisch (Maks Frish) lindi më 15 maj 1911 në Zyrih dhe vdiq më 4 prill 1991 në Zyrih, ai është një shkrimtar dhe arkitekt zviceran i gjuhës gjermane.

Një anëtar i Grupit Olten, ai konsiderohet të jetë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të letërsisë në gjuhën gjermane të pasluftës. Në veprën e tij, Frisch iu kushtoi vëmendje të veçantë çështjeve të identitetit personal, moralit dhe angazhimit politik. Ironia është një tipar domethënës i botimeve të tij pas luftës.

Biografia

Max Rudolf Frisch lindi më 15 maj 1911 në Zyrih. Babai i tij, Franz Bruno Frisch, ishte atëherë një arkitekt dhe nëna e tij Karolina Bettina Frisch, vajza e një artisti, ishte shtëpiake. Vëllai i tij Franz Bruno ishte atëherë tetë vjeç dhe gjysmëmotra e tij Emma Elisabeth, nga martesa e parë e babait të tij, ishte dymbëdhjetë vjeçe. Në vitin 1930, ai filloi të studionte gjermanisht në Universitetin e Zyrihut, por iu desh t’i braktiste për arsye financiare pas vdekjes së babait të tij më 1933. Ai më pas punoi si korrespodent për gazetën Neue Zürcher Zeitung. Midis 1934 dhe 1936, ai ndërmori udhëtime të ndryshme nëpër Evropën Lindore dhe Jug-Lindore dhe vizitoi Gjermaninë për herë të parë më 1935. Libri i tij i parë, Jürg Reinhart: Eine sommerliche Schicksalsfahrt u botua më 1934.

Nga viti 1936 deri më 1941, ai studioi arkitekturë në Institutin Federal të Teknologjisë të Zvicrës në Zyrih (ETHZ). Në fillim të Luftës së Dytë Botërore, ai u bë një artilier në ushtrinë zvicerane dhe qëndroi në shërbim deri në vitin 1945 për një total prej 650 ditësh.

Projekti i tij i parë arkitekturor u materializua më 1942, kur fitoi konkursin për ndërtimin e një pishine publike të vendosur në qendër të Zyrihut, Letzigraben, tani riemëruar Max-Frisch-Bad. Ai më pas hapi zyrën e tij arkitektonike. Pishina, e ndërtuar përfundimisht më 1949, është ndërtimi i vetëm me përmasa që ekziston ende nga Max Frisch dhe sot ajo ka statusin e një monumenti historik. Në të njëjtin vit, Frisch u martua me Gertrud Constanze von Meyenburg dhe lindi me të dy vajza dhe një djalë: Ursula më 1943, Charlotte më 1949 dhe Hans Peter më 1944.

Më 1947, ai u takua me Bertolt Brecht dhe Friedrich Dürrenmatt në Zyrih të cilët kishin një ndikim në prodhimin e tij letrar. Më 1951, ai mori një bursë nga Fondacioni Rockefeller dhe kaloi një vit në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 1954, ai u nda nga familja e tij.

Në vitet 1950, Frisch hoqi dorë nga aktiviteti i tij si arkitekt për t’iu përkushtuar plotësisht shkrimit. Nga viti 1958 deri më 1963, Max Frisch kishte një lidhje me poeten Ingeborg Bachmann. Ai u divorcua më 1959 dhe u zhvendos vitin tjetër në Romë ku jetoi deri më 1965, së pari me Ingeborg Bachmann. Më 1962, atëherë në moshën 51 vjeç, ai takoi Marianne Oellers, një studente 23-vjeçare me të cilën jetoi dhe me të cilën u martua më 1968. Kjo martesë e dytë zgjati deri më 1979. Gjatë një qëndrimi në Shtetet e Bashkuara në 1974, ai takon amerikanen Alice Locke-Carey. Ai përshkruan në një llogari tejet autobiografike me emrin Montauk një fundjavë të kaluar me të në këtë vend që ndodhet në majën lindore të Long Island. Ai u takua me Alisën përsëri më 1980 dhe ata jetuan së bashku deri më 1984.

Si pjesë e Skandalit të Dosjeve në 1990, ai mëson se është spiunuar nga autoritetet zvicerane së bashku me shumë qytetarë të tjerë të vendit.

Më 4 Prill 1991, Max Frisch vdiq nga kanceri në banesën e tij në Zyrih.

Max Frisch është një qytetar nderi i qytetit malor Berzona në luginën Onsernone në Ticino, ku ai punoi për shumë vite. Ai bleu dhe rinovoi një shtëpi në vitin 1964 në këtë fshat. Në murin e varrezave lokale, një pllakë përkujtimore i bën nderim atij.

Arkivat e Max Frisch administrohen nga Arkivi Max-Frisch i vendosur në Institutin Federal të Teknologjisë Zurich (ETHZ). Këto arkiva financohen nga një grant prej 165,000 franga zvicerane i akorduar më 1979 me iniciativën e vetë Max Frisch gjatë jetës së tij.

Frymëzuar nga Brecht dhe ekzistencializmi, vepra e tij, e cila sharton teknika të ndryshme, përfshirë atë të ditarit, shpesh kërkon ironi, regjistër burlesk ose tragjikomik dhe përfshin elemente autobiografike. Drama dhe romanet e tij trajtojnë disa tema kryesore, të lidhura me krizën intime dhe funksionale të shoqërive moderne: konflikti midis identitetit personal, komunitetit dhe shoqërisë, çështja e dyfishtë dhe tjetërsisë, ndikimi i rastësisë dhe fatit, endja gjeografike dhe ekzistenciale, roli i natyrës dhe mitit, marrëdhënia e papërsosur midis sekseve, jeta e dështuar apo edhe besimi dhe tradhtia./Elida Buçpapaj (Wikipedia)

blank

Pia Zanetti, një zonjë mes paparacëve – Fotoreporterja e parë e Zvicrës

voal.ch – Fotoreportere për 60 vjet, Pia Zanetti ka arritur të bëjë një emër në një botë të dominuar prej shumë kohësh nga burrat. Fotostiftung i dedikon një ekspozitë në Winterthur veprës të saj.

“Pionere është një fjalë e madhe”, Pia Zanetti hap sytë e saj të mëdhenj blu dhe zbut tonet. Ndërsa shumë e shohin 77-vjeçaren si një pararendëse të fotoreportazhit, një grua e hollë e aftë të vendoset në një botë fotografike që është dominuar prej kohësh nga burrat, ajo kujton se e kishte ndjekur gjithmonë dhe thjesht pasionin e saj. Që në vitet 1950 në Bazel ajo hasi në një seri “jo” për aplikimet e tij të praktikës:

“Ata thanë se nuk kisha muskuj të mjaftueshëm për të transportuar pajisje”. Ose kur në vitet ’60 në Romë ajo e gjeti veten si femrën e vetme në mes të paparacëve trupmëdhenj: “Në fillim ata talleshin me mua, por më pas duke parë botimet e mia më vlerësuan, lindën miq, ata më vunë nofkën” Virgoletta” – “Presja e vogël”për trupin tim të hollë “. Ajo e kujton sot atë kohë me një buzëqeshje në buzë, ndërsa na shoqëron nëpër sallat e Fondacionit Zviceran për Fotografi në Winterthur , i cili i ka kushtuar një ekspozitë 60 viteve të veprimtarisë së saj, rezultat i një viti pune dhe përzgjedhjeje midis arkivat e saj fotografikë.

Lindur në Basel në 1943, ajo jetoi për gati 30 vjet në Ticino, por profesioni i saj e bëri atë të udhëtonte nëpër botë, shpesh në shoqërinë e burrit të saj gazetar Gerardo Zanetti. Ai me stilolapsin, ajo me kamerën, kureshtare për të zbuluar botën dhe për ta treguar atë përmes reportazheve. L’Espresso, Die Woche, NZZ, Das Magazin … kaq shumë revista kanë botuar raportet e Pia Zanetti që nga vitet 1960. Ato ishin ditët e arta të reportazhit fotografik: “Kishte shumë më shumë para në dispozicion në gazetari sesa sot. Ju mund të shkonit në redaksinë dhe të paraqisnit një projekt. Nëse do të interesoheshit, ata thjesht do të të thoshin të shkosh tek arkëtarja për të marrë paratë e udhëtimit. ”

Kështu kanë lindur shumë prej fotografive të Pia Zanetti-t të ekspozuara në Winterthur nga Fotostiftung. Në qendër, gjithmonë individi. Vështrime, momente të jetës së përditshme në Londër, Romë, Nju Jork, por edhe në zonat e konfliktit.

“Përvoja që ju ka shënuar më shumë?” Udhëtimi në Afrikën e Jugut në vitet 1960 gjatë periudhës së aparteidit. “Ishte një tronditje, sepse e dija që kishte aparteid, por duke parë racizmin me sytë e mi ishte mbresëlënëse, ndonjëherë unë mund të shikoja vetëm me kamerën përpara fytyrës time,” thotë Pia Zanetti. Në Afrikën e Jugut, në minierat e arit ose në mesin e peshkatarëve të Kejptaun, ajo bëri xhirime që tregojnë histori abuzimesh dhe mjerimesh, por edhe krenarie dhe dinjiteti.RSI.ch/Gianluca Olgiati/ EB

blank

Peshkatarë në Afrikën e Jugut të kohës të  Aparteidit, Foto 1968 (© Pia Zanetti)

 

blank

 

Muhamet Ali, foto e Pia Zanetti

blank

 

Max Frisch dhe Friedrich Dürrenmatt në Rüschlikon, 1968. Foto: Pia Zanetti

blank

Bette Davis, foto e Pia Zanetti

 

blank

Nëntë fakte interesante rreth Zvicrës

E gjithë popullsia e Zvicrës mund të përshtatet në strehimoret e saj bërthamore

Nëse ndonjëherë fillon lufta bërthamore, vendi më i mirë për të qenë është Zvicra.

Vendi është i përgatitur mirë, me strehimore të mjaftueshme nga pasojat bërthamore për të akomoduar gjithë popullsinë zvicerane.

Madje kërkohet nga ligji që të gjithë të kenë qasje në një nga këto strehimore të blinduara rëndë në ndërtesën e tyre ose në një ndërtesë afër.

Ushtria zvicerane gjithashtu mban bunkerë artilerie të pajisur plotësisht, por ju mund të mos i vini re ato. Ata zakonisht maskohen si shtëpi tërheqëse të fshatit, mu në mes të fshatrave.

Ju mund ta shihni Zvicrën në Star Wars

Ju mund të njihni malet spektakolare Grindelwald të Zvicrës në sfondin e shumë filmave të Luftërave të Yjeve, duke përfshirë Sulmin e Kloneve dhe Hakmarrjen e Sithit.

Majat mahnitëse me dëborë u përdorën gjithashtu për të përshkruar planetin Alderaan, shtëpia e Princeshës Leia.

Kafshët në Zvicër kanë të drejta

Zvicra është një vend që e do kafshët, me disa ligje që mbrojnë të drejtat e miqve të tyre me gëzof.

Qentë lejohen në restorante dhe mund të hanë edhe në to, ndërsa pronarët e disa kafshëve shtëpiake duhet të përfundojnë një kurs se si të kujdesen për ta.

Ekzistojnë gjithashtu ligje që përcaktojnë se kafshët shoqërore duhet të mbahen në çifte. Pra, nëse një prej derrave tuaj guinea vdes, atëherë duhet të merrni një tjetër për ta mbajtur atë shoqëri. Mund të marrësh me qira edhe derra gini derisa të vdesë tjetri! Zviceranët mbajtën një referendum në vitin 2010 nëse kafshët duhet të kishin avokatë, megjithëse u mund.

Alpet nuk janë aq zvicerane

Alpet (vargu më i madh malor në Evropë) janë një nga pamjet më të famshme në kontinent dhe mbase më të famshmit në Zvicër. Megjithatë, Alpet mahnitëse Zvicerane përbëjnë më pak se një të pestën e të gjithë vargmalit.

Zvicra pretendon se ka vetëm 13.2% të Alpeve.

Austria në të vërtetë ka territorin më të madh alpin me 28.7%. Italia ka 27.2% dhe Franca ka 21.4% të sipërfaqes totale të vargmaleve. Sidoqoftë, Alpet Zvicerane janë ende një moment kryesor për çdo udhëtim në Zvicër.

Zviceranët vërtet e duan çokollatën

Zvicra ka qenë prej kohësh e njohur për çokollatën e saj të shkëlqyer, por a e dini sa hanë ato? Një nga faktet më të ëmbla në lidhje me Zvicrën është se zviceranët janë konsumatorët më të mëdhenj në botë të çokollatës. Ata hëngrën 10.3 kg për person në 2018.

Njerëzit jetojnë më gjatë në Zvicër

Zvicra ka jetëgjatësinë e dytë më të lartë nga të gjitha vendet në botë (pas Japonisë), me një moshë mesatare 83 vjeç. Gratë zvicerane jetojnë edhe më gjatë, me një jetëgjatësi mesatare prej 85 vjetësh.

Zvicra gjithashtu ka një nga popullatat më të vjetra në Evropë, me numrin më të lartë të njerëzve të moshës mbi 100. Ekzistojnë disa teori pse zviceranët jetojnë më gjatë, përfshirë stilet e tyre aktive të jetesës, ajrin e pastër dhe sistemin e shkëlqyeshëm të kujdesit shëndetësor.

Ju mund të ngjitni shkallët më të gjata në botë – ose të merrni teleferikun më të gjatë.

Shkalla më e gjatë në botë, me 11,674 shkallë, mund të gjendet krahas hekurudhës malore Niesen. Shkalla është vetëm 3.4 km, por është 1.669 m lartësi për t’u ngjitur!

Nëse nuk jeni gati për të ngjitur mbi 11,000 shkallë, gjithmonë mund të merrni Niesenbahn. Ka teleferikun më të gjatë kabllor, i vazhdueshëm në Evropë dhe ka funksionuar që nga viti 1910. Niesenbahn do t’ju çojë në një udhëtim skenik 30-minutësh në majë të malit.

Zvicra ka palma

Një nga faktet më të çuditshme në lidhje me Zvicrën është se ata kanë palma. Kjo nuk është ajo që do të prisnit në një vend pa dalje në det i njohur për Alpet e tij me dëborë. Megjithatë, gjeografia tepër e larmishme e vendit do të thotë shtëpia e tij për disa mikroklima ku bimët tropikale mund të lulëzojnë./Express


Send this to a friend