VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Receta e thjeshtë e patateve të buta me gjalpë dhe piper – Shije e mrekullueshme

By | June 14, 2019

Komentet

Krem kakao i freskët – Ëmbëlsi delikate, shije unike

Krem kakao është një ëmbëlsirë ideale për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës dhe darkës.

Është një ëmbëlsirë e lehtë, me shije delikate, që të përfshin tërësisht menjëherë sapo e provon. Përgatitet shumë shpejt dhe thjeshtë me pak përbërës por shija e saj do t’ju magjepsë padyshim.

Krem kakao është një ëmbëlsirë ideale për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës dhe darkës.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtën përgatitjen e kësaj ëmbëlsire fantastike në shtëpi. Një mënyrë e veçantë për të ëmbëlsuar veten dhe më të dashurit tuaj.

Përgatitja e Krem Kakaos Krejt Lehtë në Shtëpi

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4-5 filxhanë çaji qumësht

2 kokrra vezë

1 filxhan çaji me ujë

2 filxhanë kafeje me sheqer

3 lugë kafeje me niseshte

2 lugë gjelle me kakao

Përgatitja

Në një enë apo tas me fund sferik hidhen vezët, rrihen fortë dhe më pas niseshteja, kakao dhe uji i ftohtë. Trazohen mirë të gjitha bashkë, pastaj hidhet qumështi i valuar.

Masa vihet në zjarr dhe trazohet derisa të trashet dhe të bëhet kremoze.

Më pas, kremi i përgatitur hidhet nëpër kupa dhe lihet për t’u ftohur.

Kombinimet

Krem kakao mund të kombinohet me arra dhe biskota të thërrmuara, të cilat mund t’i hidhen në sipërfaqe por edhe në fund të kupës para se të hidhni kremin e kakaos.

Gjithashtu, krem kakao kombinohet në mënyrë të mrekullueshme edhe me fruta të ndryshme. Mund të prisni disa luleshtrudhe dhe banane në kubikë të vegjël dhe t’i vendosni në sipërfaqen e krem kakaos.

Tjetër kombinim i shijshëm është edhe vendosja e lëkurave të grira të limonëve ose portokalleve si dhe frutave të thata në sipërfaqe të krem kakaos.

Vlerat ushqimore të Kakaos

Kakaoja është e pasur me minerale siç janë hekuri, magnezi, kalciumi, fosfori, bakri dhe mangani.

Ajo është një burim i mirë seleniumi, kaliumi dhe zinku. Kakaoja e ushqen trupin me karbohidrate, proteina dhe fibër dietike.

Për më tepër, kakaoja përmban nivele shumë të ulëta kolesteroli. Kakaoja përmban yndyrna mono-të-pangopura, siç është acidi oleik dhe yndyrna të ngopura siç janë acidi palmitik dhe steraik./AgroWeb.org

Pastiço me petë – Receta më e re që duhet të provoni

Receta e Përgatitjes së Pastiços me Petë.

Një recetë që ia vlen të provohet, është pikërisht pastiçoja me petë.

Kërkon pak kohë në përgatitjen e saj, por pritja dhe mundi në fund do të shpërblehen me shijen më të mirë.

Me këtë recetë nga AgroWeb.org ju mund të surprizoni të afërmit tuaj, pasi në dukje të parë duket si byrek, por në brendësi qëndron dhe çudia.

Nëse dëshironi mund ta përgatisni edhe me petë të gatshme dhe kështu do të shkurtoni shumë në kohë.

Madje mund ta provoni edhe me kima apo me perime mbushjen e makaronave, por mposhtë do të gjeni recetën klasike.

Përbërësit

Për brumin

500g miell

Një lugë e gjysmë vaj ulliri

Një lugë çaji kripë

100g gjalpë i shkrirë dhe 100ml vaj ulliri të rrahur bashkë që do përdoret për lyerjen e petëve

Pak ujë

Për mbushjen

1 pako me makarona që përdorni për pastiço

5 vezë

300ml qumësht

100g gjalpë

300g djathë i bardhë

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja

Si fillim hidhni miellin në tavolinën ku do ta punoni dhe hapeni pak mesin e tij, aty hidhni vajin e ullirit dhe kripën.

Filloni të rrihni mesin me një pirun dhe më pas shtoni ujin dalëngadalë.

Punojeni me duar derisa të formoni brumin njësoj si ai i byrekut.

Ndajeni në dy pjesë njërin pak më të madh se tjetri.

Mbulojini me një pecetë dhe lërini për një orë të pushojnë në temperaturë ambienti.

Kur të ketë kaluar koha, hapini petët hollë dhe lyejini me përzierjen e gjalpit dhe vajit.

Paloseni petën dhe lyejeni përsëri me vaj dhe gjalpë.

Peta përfundimtare duhet të jetë rreth 20 cm.

Kështu veproni edhe për petën tjetër.

Mbështillini përsëri me qese kuzhine dhe futini në frigorifer për 1 orë.

Ndërkohë që brumi është në frigorifer, AgroWeb.org ju sugjeron që të përgatisni mbushjen.

Vendosni një tenxhere me ujë për të zierë dhe hidhni kripë.

Kur të ketë valuar uji, hidhni makaronat dhe përzjejini që të mos bien në fund.

Në një tas rrihni vezët dhe shtoni qumështin, dhjathin duke e thërrmuar dhe kripë e piper.

AgroWeb.org ju këshillon që ta përzjeni mirë që të krijohet një masë e njëtrajtshme.

Makaronat ziejini pak, dhe pasi t’i kulloni kalojini përsëri në tenxhere dhe shtojini gjalpë.

Pasi t’i keni përzierë mirë hidhini dhe përzierjen e vezëve me qumështin dhe djathin.

Përzjejini me një lugë druri që makaronat të vishen plotësisht me masën e vezëve.

Nxirrini petët nga frigoriferi dhe filloni ta hapni sa madhësia e tavës, duke llogaritur që peta të dalë nga anët e saj.

Hidhni makaronat dhe përhapini në të gjithë sipërfaqen e tavës.

Më pas hapni dhe petën tjetër dhe vendoseni mbi mbushjen.

Lyejini anët e petës me gjalpë dhe vaj dhe rrotullojeni në mënyrë që të mbushja të mos dalë.

Lyejeni mirë e gjalpin dhe vajin, dhe futeni të piqet në furrën e parangrohur me 180 gradë për një orë.

Kur sipërfaqja e tij të ketë marrë ngjyrë të artë dhe mbushja të jetë mpiksur atëherë pastiçoja është gati.

Mëngjes i freskët me shalqi dhe djathë – Shije dhe shëndet i mirë

Shalqini përbëhet nga 92% ujë dhe është i dobishëm për sistemin imunitar.

Shalqini është një nga frutat më të mirëpritur dhe të dashur të verës.

Mënyra më e përhapur e shijimit të këtij fruti është ndarja në copa dhe servirja e ftohtë.

Megjithatë, ka shumë mënyra të tjera dhe interesante për të shijuar këtë frut dhe përfituar vlerat e mrekullueshme të tij.

Shalqini është një frut i ëmbël dhe i pasur me vitaminat A dhe C.

Si rrjedhojë, ai kombinohet shumë mirë si në shije dhe në vlera me djathin e dhisë dhe menten e freskët.

Sallata Me Shalqin dhe Djathë të Bardhë 

Kjo recetë që AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë kërkon djathë dhie të vjetëruar që është pak i fortë dhe me një shije dhe aromë të ndezur e të veçantë.

Por në mungesë të tij mund të përdorni edhe djathë të bardhë të llojeve të ndryshme.

Përbërësit

4 filxhanë me kubikë shalqini

Çerek filxhani me copa djathi dhie

Lëngu i një limoni jeshil

Udhëzimet

Këtë sallatë mund ta servirni në një pjatancë të posaçme ose në pjatë normale.

Mjafton t’i hidhni të gjithë përbërësit në enën e përzgjedhur dhe t’i përzieni me kujdes që të mos prishet forma e kubikëve të shalqinit.

Servireni të ftohtë.

Pse Duhet Të Hani Shalqi Çdo Ditë

Më poshtë mund të mësoni nga AgroWeb.org, vlerat e mëdha të shalqinit dhe sigurohuni që të mos të mungojë më në tryezat tuaja.

Shëndeti I Zemrës

Shalqini është i pasur me amino acide të cilat ulin tensionin e gjakut.

Shëndeti i zemrës përmirësohet edhe nga antioksidantët të cilët ulin rrezikun e atakut në zemër.

Mbrojtje Për Gjymtyrët

Shalqini përmban pigmente natyralë që luftojnë inflamacionin në gjymtyrë.

Disa studime, të cilave u referohet AgroWeb.org, thonë se falë konsumit të shalqinit, njerëzit janë më pak të prekur nga reumatizma ose artriti.

Mbrojtja e Lëkurës

Ngrënia e shalqinit shërben si mburojë për lëkurën.

Antioksidanti likopen ndihmon organizmin edhe ndaj djegieve nga dielli.

Shëndeti I Syve

Një racion me shalqin plotëson 30% të nevojës ditore për vitaminë A, e cila është thelbësore për shëndetin e syve.

Hidratim

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, 92 përqind e përmbajtjes së shalqinit është ujë, ndaj ky frut është ideal për hidratimin e organizmit.

Sheqeri Në Gjak

Niveli i glicemisë tek shalqini është 80, por falë karbohidrateve që ai përmban, do të thotë se si frut nuk arrin të rrisë nivelin e sheqerit në gjak.

Tretja

Njerëzit që vuajnë nga koliti nuk duhet t’i thonë ‘jo’ shalqinit sepse është një frut shumë i lehtë për t’u tretur.

Shalqini është i butë dhe i lëngshëm ndaj nuk i bën dëm stomakut.

Gabimet që duhet të shmangni në përgatitjen e kremit të zupës

Zupa Shtëpie.

Zupat padyshim janë ndër ëmbëlsirat më të lehta, me shije të mrekullueshme, ato mbeten ndër për të preferuarat në familjet shqiptare.

Por shpesh herë amvisat hasin vështirësi në përgatitjen e kremit të zupës, i cili është dhe baza kryesore e kësaj ëmbëlsire kaq të dashur.

Ndonjëherë kremi nuk del kompakt e i njëtrajtshëm dhe kokërrizat e mbetura mes tij gjatë përgatitjes i largojnë ëmbëlsirës shijen tipike të saj.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë disa këshilla të vyera, të cilat do t’ju ndihmojnë të përgatisni në mënyrën më perfekte zupën e shtëpisë.

Përgatitja e Kremit të Zupës

Përbërësit bazë të kremit të zupës janë, qumështi, të verdhat e vezëve, sheqeri, niseshteja dhe vanilja për aromë.

Hapi i parë është tretja e niseshtesë në një tas mesatar me qumësht të vakët. Treteni mirë me lugë druri derisa niseshteja të tretet plotësisht.

Hapi i dytë është vendosja në zjarr të ngadaltë e një tenxhereje me qumështin e mbetur, shtoni aty sheqerin dhe të verdhat e vezëve të rrahura fort dhe përzjeini me lugë druri.

Bëni kujdes që kur të rrihni të verdhat e vezëv,  të largoni pjesët e bardha që mund të mbeten, pasi gjatë mpikjes së kremit ato mund të mbeten si kokërriza.

Në momentin që qumështi nis të vaket shtoni aty pjesën tjetër të qumështit ku keni tretur niseshtenë. Trazojeni edhe njëherë dhe më pas shtojeni në tenxhere.

Të gjithë masën e qumështit do ta trazoni pa ndërprerje me lugë druri derisa masa të bëhet kremoze sa duhet.

Derisa të krijohet masa kremoze e qumështit nuk ta ndërprisni përzierjen me lugë druri në këtë mënyrë do siguroni që kremi i zupës do të jetë i njëtrajtshëm.

Në momentin që kremi nis të nxjerrë bulëza në sipërfaqe, shtoni vaniljen, përziejeni dhe largojeni nga zjarri dhe nisni përgatitjen e kombinimit të zupës në kupat përkatëse.

Kombinimet e Zupës

Mënyrat më tipike të përgatitjes së zupës janë ajo me biskota, reçel dhe arra të thërrmuara.

Në fundin e kupës mund të vendosni pak biskota të thërrmuara dhe një lugë çaji me reçel qershie, shtroni një shtresë me kremin e zupës.

Vijoni sërish me një shtresë biskotash të thërrmuara dhe spërkatini me pak reçel qershie.

Më pas, vijoni me shtresën tjetër të kremit të zupës e në fund sërish biskota të thërrmuara, disa kokrra reçeli qershie dhe arra të thërrmuara./AgroWeb.org

Pulë me makaronka – Receta e shtëpisë me shije fantastike

Pulë me Makarona.

Recetat me pulë janë të shumëllojshme dhe përsëri jemi në kërkim të shijeve të reja.

Pula me pilaf të zier apo në tavë apo pula me patate janë një ushqim tradicional tashmë dhe shija e tyre është e mrekullueshme.

Ky gatim shoqëron drekat dhe darkat e shumë familjeve në qëndër të tryezave të tyre, por edhe recetat e reja janë gjithnjë të mirëpritura.

Ndryshe nga zakonisht në këtë recetë AgroWeb.org ju sjell një shije më të veçantë dhe kreative të gatimit të pulës.

Gatimi i pulës me makaronka  (makarona të vogla) në formë elbi është një risi që do t’ju mrekullojë për nga shija.

Më poshtë gjeni hap pas hapi të shpjeguar se si përgatitet kjo recetë.

Përbërësit për 3-4 persona

1.5 kg mish pule ose një pulë mesatare

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë çaji gjalpë

350 gr makarona të vogla elb

1 qepë mesatare e grirë

2 thelpinj hudhër

500 ml lëng pule

2 domate mesatare

piper i zi

kripë

majdanoz

Përgatitja

Për të nisur këtë recetë AgroWeb.org ju këshillon të filloni me përgatitjen dhe marinimin e pulës.

Ndani mishin e pulës në disa copa dhe kriposini mirë ato nga të gjitha anët.

Ndërkohë në një tigan të madh ngrohni vajin e ullirit dhe shkrini gjalpin në nxehtësi mesatare.

Kur të shikoni që vaji është nxehur, shtoni edhe copat e mishit të pulës të skuqen për 5 minuta ose derisa të shikoni që kanë marrë ngjyrë kafe nga njëra anë.

Më pas kthejini nga ana e brendshme e tyre dhe skuqini për 4 minuta të tjera, derisa të marrin ngjyrë.

Pasi të jenë gati vendosini copat e mishit të pulës në një pjatë dhe vazhdoni me përgatitjen e makaronave.

Në tiganin ku ishte pula shtoni makaronat e vogla dhe trazojini mirë, lërini të gatuhen derisa të fillojnë të zbuten.

Kur të shikoni që makaronat janë zbutur pak, shtoni qepën e grirë në kubikë të vegjël dhe lëreni në zjarr mesatar edhe për 2-3 minuta të tjera.

Pasi qepët të jenë zbutur, hidhni thelpinjtë e hudhrës së grirë dhe gatuajini për disa sekonda.

Në një ene veçmas prisni domatet në copa të vogla, shtoni lëngun e pulës bashkë me gjysmë luge çaji piper të zi dhe një lugë çaji kripë.

Vendoseni pulën sërisht në tiganin ku ndodhen makaronat dhe shtoni domatet me lëngun që përgatitët më sipër.

Rrisni pak nxehtësinë e zjarrit dhe lërini të gatuhen derisa të shikoni që përbërësit po vlojnë së bashku.

Ulni sërisht temperaturën e zjarrit në minimum dhe mbuloni tiganin me kapak derisa makaronat të kenë thithur plotësisht lëngun e pulës.

Kjo mund të zgjasë nga 10-12 minuta në mënyrë që edhe mishi i pulës të gatuhet deri në brendësi.

Më pas hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet për 5 minuta dhe mund t’a shërbeni duke i grirë pak majadanoz sipër.

Mënyra perfekte e përgatitjes së tavës së kosit

Kjo recetë është ndër gatimet më të preferuara të shqiptarëve.

E shijshme, e lehtë, ajo mbush gjithë shtëpinë me aromë të mrekullueshme, përballë shijes së saj dorëzohesh lehtësisht

Është e famshme ndër shekuj Tava e Elbasanit me Kos e Mish Qengji.

Nëse ka një recetë gatimi që është tipike e kuzhinës sonë autoktone e që është gatim i përgatitur vetëm nga amvisat shqiptare, ajo është pikërisht Tava e Kosit.

E pamundur t’i rezistosh kësaj pjate, jo vetëm nëse e ke të servirur në tryezë por edhe thjeshtë nëse e përmend apo e dëgjon diku, kjo tavë mbetet si një ndër gatimet më të jashtëzakonshme tradicionale shqiptare.

Sigurisht, kjo recetë është ndër recetat më të preferuara të shqiptarëve. E madje, thuhet se Tava e Kosit, traditë e qytetit të Elbasanit ishte pjata e preferuar e Ismail Qemalit.

Sipas gojëdhënave të përcjella nga të vjetrit e Kaninës, thuhet se në prag të ditëve të shpalljes së pavarësisë, kur Ismail Qemali mbërriti në Vlorë në vitin 1912, kërkoi t’i gatuanin tavën e vërtetë të kosit të Elbasanit.

Nga ajo ditë, shumë familje shqiptare, sidomos të zonave përreth gatuajnë Tavën e Elbasanit si pjesë të gatimeve tradicionale për festën e Ditës së Pavarësisë.

Më poshtë, AgroWeb.org u sugjeron recetën tipike të Tavës së Elbasanit, e cila mund të gatuhet krejt lehtë në shtëpi.

Si të Përgatisim Tavën e Shijshme të Kosit 

Përbërësit

700 gr mish qengji i freskët (ose mish pule)

150 gramë gjalpë

4 kokrra vezë të freskëta

1200 ml kos i freskët

3 lugë gjelle miell

Një filxhan i vogël kafeje me oriz

Kripë

Piper

Përgatitja e Mishit

Si fillim bëjmë gati mishin. E pastrojmë mirë me ujë të bollshëm dhe e vendosim të prerë në copa në tavë.

Më pas, AgroWeb.org ju udhëzon që të gjitha copat e mishit t’i lyeni përmes një furçe me gjalpë dhe t’u hidhni pak kripë sipër dhe një një gotë me ujë.

I vendosim në furrë që të piqen dhe i lëmë derisa të marrin ngjyrën e kuqërremtë të pjekjes.

Pasi është pjekur e heqim nga furra dhe përgatisim salcën.

Përgatitja e Salcës me Kos

Kujdesemi që ujin e mbetur në tavën e mishit të pjekur ta heqim mënjanë pasi do të përdoret për përgatitjen e kosit

Vendosim një tenxhere në zjarr dhe shkrijmë gjalpin.

Hedhim miellin dhe e kaurdisim bashkë me gjalpin.

Në momentin që mielli zverdhet pak, AgroWeb.org ju udhëzon të shtoni me ngadalë lëngun e mishit (të cilit i hedhim edhe gjysmë gote ujë shtesë)

Trazojmë me lugë druri dhe pa ndalesë në mënyrë që të shmangim krijimin e kokërrizave.

Pasi masa bëhet e njëtrajtshme e lëmë të vlojë pak dhe kur salca të jetë trashur e heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet.

Më pas, në një tas hedhim hedhim vezët dhe i rrahim fort derisa të njëtrajtësohen.

Shtojmë kripën, pak gjalpë, piperin dhe kosin dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

Më pas, shtojmë salcën me miell dhe vijojmë t’i përziejmë derisa masa të jetë unison.

Përgatitja e Tavës

Në tavën ku kemi mishin pjekur hedhim orizin, e shpërndajmë në të gjithë tavën në mënyrë të rregulltë.

Përzjejmë edhe mishin nga të dyja anët me oriz dhe në të gjithë tavën shtrojmë salcën e përgatitur të kosit.

Sipër i hedhim pak gjalpë të prerë në copëza të vogla.

Ndërkohë sigurohemi që furra të jetë e nxehtë në 2o0 gradë dhe fusim tavën të piqet përreth 30 minuta derisa në sipërfaqe të marrë ngjyrë të kuqërremtë.

Pasi fikim furrën, tavën e lëmë edhe pak për t’u mpiksur mirë në nxehtësinë e sobës e më pas e servirim të ngrohtë.

*Artikulli është konsultuar me recetat e autores së mirënjohur dhe njohëses së kuzhinës tradicionale shqiptare, Evgjeni Harizi. 

Kungulleshka të pjekura në qumësht – Tradita e veçantë shqiptare

Një gatim fantastik në shije dhe kombinim i përkryer i kungulleshkave dhe qumështit.

Përgatitja e qumështorit me kungulleshka është një traditë e veçantë, kryesisht e amvisave të Korçës.

Është një gatim fantastik në shije dhe kombinim i përkryer i kungulleshkave dhe qumështit.

Ky specialitet përgatitet në dy mënyra, të ëmbël dhe të kripur, e në të dyja rastet shija e tij është krejtësisht unike.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë këtë recetë fantastike, e cila përgatitet krejt lehtë në shtëpi. Më do të gjeni recetën e kripur por nëse do të preferoni versionin e ëmbël, mjafton që të përdorni sheqerin në vend të kripës.

Përgatitja e Qumështorit me Kungulleshka

Përbërësit

2 peta byreku të përgatitura vet ose të gatshme

800 gr kunguj të njomë

2 lugë gjelle miell

2 lugë gjelle gjalpë të freskët

4 gota qumësht

3 kokrra vezë

Kripë

Dy feta buke të thekura të grira në rende

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju sugjeron të pastroni kungujt dhe më pas t’i grini në një rende ose pritini në feta.

Nëse i grini kungujt atëherë kullojini nga lëngu dhe lërini mënjanë.

Në vijim, AgroWeb.org ju udhëzon që në një tigan të skuqni gjalpin me miellin derisa të jetë zverdhur.

Shtoni qumështin e kripën dhe përziejeni fort dhe shpejt me një lugë druri derisa masa të jetë e njëtrajtshme.

Vijoni ta përzieni dhe sapo masa e qumështit të trashet pak largojeni nga zjarri, shtoni vezët e rrahura dhe përzjeheni masën derisa të bëhet homogjene.

Ndërkohë, në një tepsi shtroni dy petat duke i spërkatur me pak vaj ulliri ose pak gjalpë të freskët.

Më pas, shtroni në të gjithë sipërfaqen e petës bukën e thekur të grirë  e më pas kungujt. Spërkatini me pak kripë e pak vaj ulliri dhe mbulojeni të gjithë me masën e qumështit të përgatitur.

Sipër spërkateni me pak gjalpë dhe futeni të piqet në furrë të parangrohur në 200 gradë.

Vlerat e kungujve

Kungujt e njomë kanë pak kalori. Ato janë një zëvëndësues i mirë për ushqimet e pasura me kalori.

Për më tepër, kombinimi i fibrës dhe ujit (95%) që gjenden tek kungujt e njomë mbajnë nën kontroll oreksin tuaj, ju ndihmojnë të digjni kalori dhe ju japin shumë energji.

Për më tepër, kjo perime është e pasur me antioksidantë, vitaminë A dhe C.

Kungujt e njomë janë të pasur me fibër dhe rrjedhimisht ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Për më tepër, kungujt e njomë largojnë toksinat e tepërta nga organizmi.

Sallatë me patëllxhanë dhe domate – Shija e perkryer e stinës

Shija e freskët e kësaj sallate të shpejtë do të kthehet në të preferuarën e stinës.

Koha më e mirë për të ngrënë perimet dhe frutat është kur ato janë të stinës.

Patëllxhanët në verë janë ndër më të përdorurit në gatime dhe jo pa qëllim.

Shija e tyre kur janë të freskët është e mrekullueshme dhe plot vlera për organizmin.

Ndër recetat e shumta që mund të gatuash me patëllxhanë, ato më të shpejtat mbeten gjithnjë më të preferuarat.

Ndaj në recetën e sotme AgroWeb.org ju tregon si të përgatisni sallatën e ftohtë me patëllxhanë dhe domate.

Shija e freskët e kësaj sallate të shpejtë do të kthehet në të preferuarën e stinës.

Përbërësit

6 patëllxhanë mesatarë

3 domate mesatare

1 tufë majdanoz i freskët

1 thelbi hudhër

1 lugë gjelle lëng limoni

1 luge çaji uthull

60 ml vaj ulliri

kripë

piper i zi

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon të ndizni furrën paraprakisht në temperaturën 170 gradë.

Më pas merrni patëllxhanët e larë dhe shpojini me një pirun përgjatë sipërfaqes së tyre, sigurohuni që t’i shponi disa herë.

Vendosini ato në një tavë të shtruar me letër pjekje dhe futini në furrë për 45-50 minuta.

Kontrollojini nëse janë zbutur mjaftueshëm pasi të kenë kaluar 40 minuta dhe më pas mund t’i nxirrni nga furra të ftohen.

Pasi të jenë ftohur, patëllxhanët tuaj duhet t’i qëroni dhe prisni në katorë të vegjël ose në shirita sipas dëshirës.

Më pas vendosini në një enë të madhe ose pjatë ku do të shërbeni edhe sallatën.

Në një enë veçmas bashkoni përafërsisht 3 lugë gjelle vaj ulliri, lëngun e limonit, uthullën dhe një thelbi hudhër të grirë.

Trazojini të gjithë këta përbërës bashkë dhe shtojini sipër patëllxhanëve që pretë më parë.

Prisni në copa të vogla edhe domatet dhe shtojini tek ena ku ndodhet patëllxhanët, ndërkohë përzieni mirë të gjithë përbërësit në mënyrë që të marrin shije të njëjtë.

Në fund shtoni sipas dëshirës kripën, pak piper të zi dhe majdanozin e grirë hollë.

Vazhdoni me përzierjen ku mund të shtoni edhe pak vaj ulliri për t’i dhënë më shumë shije sallatës tuaj.

Këtë sallatë mund ta konsumoni menjëherë ose ta ruani në frigorifer deri në një ose dy ditë.

Patate të buta me qepë në tigan – Receta e lehtë me shije të mrekullueshme

Të pasura me kalium ndihmojnë në formimin dhe ruajtjen e kockave të forta përgjatë gjithë jetës.

Një ndër perimet më të njohura dhe të përdorura në kuzhinën shqiptare pa dyshim që është patatja.

Kombinimet e recetat me patate janë të shumëllojshme dhe karakterizohen nga shija e mirë dhe e veçantë.

Të pasura me kalium ndihmojnë në formimin dhe ruajtjen e kockave të forta përgjatë gjithë jetës.

Prandaj ky superushqim, përveçse shumë i shijshëm është edhe një alternativë e mirë për të shoqëruar vaktet tuaja shëndetshëm.

Në recetën e sotme AgroWeb.org ju tregon se si t’i përgatisni fare lehtë patatet me qepë në tigan me një shije të mrekullueshme.

Do t’ju duhen vetëm katër përbërës dhe do të keni një vakt të plotë në tavolinat tuaja në çdo kohë.

Ndiqeni më poshtë mënyrën e saktë se si ta përgatisni dhe shijoni në pak minuta bashkë me familjen këtë recetë.

Përbërësit

900 gr patate të vogla

250 gr qepë të kuqe

60 ml vaj ulliri

kripë

Përgatitja

Për të nisur këtë recetë AgroWeb.org ju këshillon të qëroni dhe lani fillimisht të gjitha patatet.

Më pas pritini ato në feta të holla rrethore me trashësi deri në 3 mm dhe të njëjtën gje bëni edhe me qepët.

Ndërkohë vendosni një tigan të thellë në zjarr duke hedhur vajin e ullirit dhe lëreni të ngrohet.

Shtoni më pas të gjithë rrathët e patateve tek vaji i nxehtë.

AgroWeb.org ju këshillon të bëni kujdes, t’i shtroni ato me kujdes sipër njëra tjetrës duke i hedhur edhe pak kripë.

Mbulojeni tiganin me një kapak hermetik dhe lërini patatet të gatuhen për 8 minuta pa i trazuar.

Pasi të kenë kaluar minutat e paracaktuara, hiqni kapakun dhe shtoni sipër rrathëve të patateve edhe qepët.

Mbulojeni sërish tiganin me kapak dhe lërini patatet dhe qepët të gatuhen për 20 minuta të tjera.

Në këtë pikë mjafton ta lëvizni disa herë në vendi tiganin në mënyrë që patatet të mos ngjiten në fund, por pa i përzier ato.

Pasi minutat të kenë kaluar, hiqni kapakun dhe lëreni tiganin në zjarr të mesëm të ziejë edhe për 15 minuta të tjera.

Përzieni me kujdes me një lugë druri patatet tuaja në mënyrë që ato të gatuhen nga të gjitha anët.

Kur të shikoni që janë gati dhe janë zbutur mjaftueshëm, hiqini me kujdes nga tiganin dhe shtrojini në një pjatë.

AgroWeb.org ju këshillon të mos i përzieni shumë, apo ta prishni formën e tyre gjatë procesit të gatimit.

Sipas dëshirës mund të shtoni edhe pak piper të zi dhe ta konsumoni të ngrohtë këtë pjatë.

Rene Rexhepi, kuzhinieri i famshëm shqiptar njofton se restauranti i tij “Noma”

Restoranti “Noma”, i kuzhinerit me origjinë shqiptare, Rene Rexhepi, është nominuar si restoranti i dytë më i miri në botë.

 

Këtë lajm të bukur e ka dhënë vetë i zoti i tij.

Rexhepi ka njoftuar në rrjetet sociale se restoranti i tij në Kopenhagë të Danimarkës është nominuar i dyti pas vetëm 12 muajsh që është hapur. “Sapo jemi nominuar si restoranti i dytë me i mirë në botë! Sinqerisht, asnjë nga ne nuk e ka ëndërruar që kjo do të ndodhte. Një ditë dikush në kuzhinë tha “Hej, ne mund të jemi numër 49!”. Duke mos qenë pjesë e listës për tashmë katër vjet dhe tani të debutojmë me numrin 2 pas 12 muajve që kemi nisur, është e pabesueshme për ne. Nuk dua të hyjë në politikat se cila listë orë meny është më e mirë se tjetr,a, por vetëm dua të them se ndihem jashtëzakonisht krenar dhe i lumtur me ekipin që punoj çdo ditë dhe falëndërues për të gjithë ata që votuan për ne. Falëmnderit të gjithëve. Por, sa me fat jemi ne në qytetin që ka dy restorante në top pesëshen. Përgëzime për “Geranium” që është votuar si i 5’i në listë. Përgëzimet më të mëdha shkojnë te një shok i mrekullueshëm i imi dhe te kuzhinieri më i mirë që e njoh, Mauro Colagreco dhe të gjithë ekipin në Mirazur!”, ka shkruar Rexhepi në Facebook.

 

Supa magjericë – Një pjatë e lehtë plot shije në tryezë

Kjo supë shoqërohet me bukë të thekur, byrekë të ndryshëm si dhe sallata të freskëta të stinës.

Supa magjericë është një ndër gatimet më të vjetra tradicionale shqiptare.

E gatuar veçanërisht në raste festash por edhe për vakte shijeplota e fantastike në familje, ajo është ndër më të preferuarat si për të rritur ashtu edhe të vegjël.

E lehtë, magjepsëse në shijen e saj, kjo supë shpesh herë shërben për t’u servirur edhe si mjatë e parë në tryeza mes familjes, të afërmve dhe miqve. Kjo pasi, kjo pjatë është ideale duke ndjellë oreksin dhe nepsin e ushqimit të mirë.

Falë kombinimit të përbërësve të saj, kjo supë veç shijes së saj shoqërohet mjaft mirë me gatime të tjera tradicionale shqiptare.

Kjo supë shoqërohet me bukë të thekur, byrekë të ndryshëm si dhe sallata të freskëta të stinës.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën e shijshme të përgatitjes së kësaj supe unike në shtëpi.

Përgatitja e Supës Magjerica në Shtëpi

Përbërësit

(Sasia e përbërësve varet nga numri i personave në shtëpi. Përbërësit e kësaj recete janë për katër persona)

250 gr të brendshme qengji ose viçi

Dy qepë të njoma

1 filxhan kafeje oriz

Dy lugë gjelle gjalpë i freskët ose vaj ulliri

Një e verdhë veze

Limon

Kripë

Piper

Majdanoz

Përgatitja

Si fillim pastrojmë mirë të brendshmet. Pasi i lajmë me ujë të rrjedhshëm, i përvëlojmë në ujë të nxehtë për 20 minuta.

Në vijim, i kullojmë dhe i presim në copëza të vogla dhe lëngun e tyre e ruajmë.

Në një tenxhere me gjalpë kavërdisim qepët derisa volumi i tyre të bjerë.

Më pas shtohen të brendshmet kavërdisen me qepët dhe u hidhet lëngu i tyre. Pasi nisin të marrin një valë hidhet orizi.

Supa lihet të zjejë deri në momentin që orizi është gati dhe më pas hiqet nga zjarri.

10 minuta pasi është hequr nga zjarri rregullohet me të verdhën e vezës dhe limon.

I hidhet kripa dhe piperi dhe pak majdanoz i grirë hollë sipër. Serviret e ngrohtë.

Mënyra më e shëndetshme për të gatuar çdo perime

Për kungujt dhe patëllxhanët mënyra më e mirë e gatimit është pjekja ose skuqja e shpejtë.

Perimet e shëndetshme mund të gatuhen në shumë mënyra të ndryshme, disa prej të cilave janë: kaurdisja, gatimi me avull, zierja dhe pjekja.

Duke qenë se metodat e gatimit janë të larmishme, konsumatori duhet të përzgjedhë mënyrën e duhur për të përfituar nivelin maksimal të vlerave të perimeve.

AgroWeb.org ju liston më poshtë rregullat që duhen ndjekur për gatimin e shëndetshëm të perimeve.

Rregulli Më I Rëndësishëm I Gatimit Të Perimeve

Nëse dëshironi të përfitoni më shumë prej perimeve, mos i zieni kurrë ato.

Çdo ushqyes që kanë perimet tretet në ujë, thonë ekspertët.

Nga ana tjetër, gatimi me avull ruan shumicën e ushqyesve.

Pjesa më e madhe e perimeve përmbajnë folat dhe vitaminë C, të cilat nuk përshtaten mirë me temperaturën e lartë.

Gatimi në mikrovalë nga ana tjetër, arrin të ruajë një pjesë të ushqyesve sepse procesi i gatimit është i shkurtuar.

Perimet Me Ngjyrë Të Kuqe, Verdhë, Portokalli Dhe Jeshile

Perimet me ngjyra të ndezura si domatet, specat, patatet e ëmbla, kungulli dhe karrotat janë ndër burimet më të pasura të karotenoidëve, antioksidantë të fuqishëm për organizmin.

Këto antioksidantë çlirohen falë nxehtësisë, ndaj perime të tilla duhen kavërdisur me temperaturë mesatare ose të lartë.

Gatimi në furrë është gjithashtu një opsion i mirë sepse nxjerr në pah vlerat më të mira të perimeve.

Barishtet

Spinaqi, lakrat e egra e të tjerë përmbajnë acid oksalik, një substancë që parandalon përthithjen e kalçiumit dhe hekurit.

Gatimi shpërbën këtë acid dhe trupi arrin të përthithë ushqyesit.

Barishtet janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave B dhe C, të cilat shkatërrohen me nxehtësinë.

Mënyra e duhur për të gatuar barishtet është ai me avull për maksimumi 10 minuta.

Më pas mund t’i kavërdisni me pak hudhër dhe vaj ulliri që të përfitoni edhe vitaminat A, E dhe K.

Perimet Ngjyrë Vjollcë

Lakra e kuqe, panxhari, patëllxhani dhe qepa e kuqe përmbajnë substanca të rëndësishme që luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë zemrën.

Ato nuk duhen zier dhe nuk duhen gatuar me avull sepse humbasin vitaminat.

Për këto perime, mënyra më e mirë e gatimit është pjekja ose skuqja e shpejtë.

AgroWeb.org ju këshillon se patëllxhani nuk duhet qëruar sepse shumica e fibrës është akumuluar pikërisht tek lëkura.

Brokoli Dhe Lulelakra

Lakrat e vogla, brokoli dhe lulelakra përmbajnë substanca të rëndësishme që mbrojnë kundër kancerit.

Këto substanca ruhen vetëm nëse perimet gatuhen me avull dhe më pas të spërkaten me pak vaj ulliri.

Yndyra në fjalë lehtëson përthithjen e vitaminave.

Një tjetër opsion është që t’i hidhni perimet në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe t’i mbani për 30 sekonda ose një minutë.

Më pas, duhet t’i transferoni menjëherë në një enë të mbushur me ujë me akull.

Në këtë mënyrë do të ruani shijen dhe ngjyrën e perimeve.

Legumet

Fasulet, qiqrat, thjerëzat janë një burim i shkëlqyer proteinash, por për shumë njerëz ato shkaktojnë gazra dhe fryrje.

Për të shmangur këtë aspekt negative, AgroWeb.org rekoman që legumet të mbahen në ujë gjatë gjithë natës ose për të paktën 8 orë.

Më pas ato duhen zier dhe plotësuar me hudhra, rozmarinë, kripë, trumzë dhe vaj ulliri.

Hudhra

Hudhra përmban alicinë, e cila ofron shumë përfitime për zemrën.

Alicina çlirohet vetëm në rastet kur hudhra shtypet ose grihet hollë.

10 minuta pas grirjes hudhra mund të përdoret në gatim.

Ajo rekomandohet të hidhet në pjesën përfundimtare të gatimit për të dhënë më shumë shije dhe vlera.