VOAL

VOAL

Putini pret “rezultatet zyrtare” për të uruar presidentin e ri të SHBA-së

November 9, 2020
blank

Komentet

blank

Papa Françesku del nga spitali nesër

VOAL- Papa Françesku, 86 vjeç, pritet të largohet nga spitali Gemelli në Romë të shtunën pas rezultateve të analizave të fundit të kryera mëngjesin e së premtes, pas dy ditësh shtrimi në spital për një infeksion të frymëmarrjes. Kështu ka bërë të ditur drejtori i zyrës së shtypit të Vatikanit, Matteo Bruni.

Më pas Bergoglio do të kthehet në rezidencën e tij në Santa Marta. Prezenca e tij është parashikuar në programin për kryesimin e riteve të Javës së Shenjtë në Shën Pjetër. Megjithatë, pjesëmarrja e tij në Meshën e Palmave të dielën mbetet pezull.

E enjtja, shpjegoi Bruni, “kaloi mirë, me një ecuri normale klinike. Në mbrëmje Papa Françesku darkoi duke ngrënë pica, bashkë me ata që e ndihmojnë në këto ditë shtrimi: me Atin e Shenjtë ishin mjekët, infermierët, asistentët. dhe personelit të xhandarmërisë”. Të premten në mëngjes, pas mëngjesit, ai lexoi gazetat dhe filloi punën. rsi-eb

blank

Ish-përpiluesi i fjalimeve të Putinit akuzohet për diskreditim të ushtrisë ruse

RFE/RL

Abbas Gallyamov, ish-përpiluesi i fjalimeve të presidentit rus, Vladimir Putin, është shpallur i dyshuar nga autoritetet ruse për diskreditim të forcave ushtarake ruse.

Autoritetet ruse e kanë përdorur këtë akuzë së fundi për të dënuar personat që e kritikojnë luftën e Rusisë në Ukrainë.

Së fundi, emri i Gallyamovit është shfaqur në regjistrat e Ministrisë së Brendshme ruse, për personat që janë në kërkim.

Gallyamov, 50-vjeçar, është larguar nga shteti dhe tani jeton në Izrael.

Ai ka punuar si tekstshkrues i fjalimeve të Putinit prej vitit 2008 deri më 2010.

Grupi Setevyye Svobody, i cili monitoron të drejtat e gazetarëve që punojnë online, ka thënë më 30 mars se ka siguruar dokumentet zyrtare të hetimeve kundër Gallyamovit, sipas të cilave, akuzat me të cilat përballet, dalin nga intervista e tij me Televizionin ukrainas 1+1 – projekt që transmetohet vetëm një YouTube.

Gallyamov e ka realizuar intervistën më 9 prill 2022, dhe e ka përmendur kryerjen e krimeve të dyshuara të luftës nga trupat ruse në qytetet ukrainase, Buça dhe Kramatorsk.

Setevyye Svobody ka thënë se hetimet kundër Gallyamovit kanë nisur më 18 janar dhe se emri i tij është shtuar në listën e personave në kërkim më 17 shkurt.

Nëse dënohet, Gallyamov përballet me 10 vjet burgim.

Sipas Setevyye Svobody, avokati Alan Gamazov është duke e përfaqësuar Gallyamovin.

Ende nuk dihet nëse ai është emëruar nga autoritetet ruse, apo është zgjedhur nga Gallyamovi që të bëhet përfaqësuesi i tij ligjor.

Më 24 mars, faqja online Mediazona ka thënë të ketë gjetur në Ministrinë e Brendshme ruse njoftimin zyrtar që e shpall Gallyamovin si person në kërkim.

Njoftimi është bërë i ditur një ditë pasi Radio Evropa e Lirë e ka publikuar një intervistë me Gallyamovin.

Përgjatë intervistës, Gallyamov ka sugjeruar që lufta në Ukrainë mund të rezultojë me revolucion në Rusi.

Ai, po ashtu, ka reflektuar për kohën e tij si pjesëtar i ekipit që shkruajnë tekstet për Putinin, pasi ai është bërë kryeministër më 2008.

Ai ka thënë se atëbotë, askush nuk e ka parashikuar “që Rusia do të shndërrohet në shtet fashist, siç është tani”.

Diskreditimi i forcave të armatosura ruse është kthyer në krim, sipas ligjit të ri, që është miratuar në Rusi, pas nisjes së luftës në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022.

Muajin e kaluar, Ministria ruse e Drejtësisë e ka shtuar Gallyamovin në regjistrin e “agjentëve të huaj”, duke thënë se ai ka shpërndarë “materiale të përpiluara nga agjentët e huaj, ka shprehur ide kundër operacionit special ushtarak në Ukrainë, dhe ka marrë pjesë si ekspert, ose ka shpërndarë informacionet e platformave që janë prezantuar si entitete të huaja”.

blank

Lukashenko propozon një “armëpushim të menjëhershëm”

VOAL- Një “armëpushim” i menjëhershëm në linjat aktuale në Ukrainë u propozua nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko në një mesazh drejtuar Parlamentit. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia Ria Novosti e raportuar nga mediat ndërkombëtare.

“Unë marr rrezikun – tha Lukashenko – të propozoj që aktivitetet ushtarake të pezullohen pa qenë në gjendje palët të lëvizin pajisjet ushtarake dhe të rigrupojnë trupat”. “Lufta e Tretë Botërore me sulme bërthamore duket në horizont,” tha Lukashenko më vonë. Dhe ai shtoi se ka vetëm një mënyrë për të zgjidhur problemin në Ukrainë: “Biseda pa parakushte”, të cilat “duhen nisur menjëherë”.

Presidenti bjellorus e quajti “qesharak” dekretin e nënshkruar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili ndalon me ligj zhvillimin e negociatave të paqes. Lukashenko deklaroi gjithashtu se një kundërsulm nga forcat ukrainase mund të “fshijë çdo shpresë për një proces negociatash dhe të çojë në një përshkallëzim të pakthyeshëm të konfliktit”. rsi-eb

blank

Përmirësohet gjendja e Papa Françeskut

VOA/Marrë nga Reuters

Gjendja e Papa Françeskut po përmirësohet pas shtrimit të tij në spital me një infeksion në rrugët e frymëmarrjes. Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha në një deklaratë të enjten se Ati i Shenjtë ka rifilluar punën ndërsa vazhdon të trajtohet.

“Shenjtëria e tij Papa Françesku kaloi një natë të qetë. Gjendja e tij klinike po përmirësohet gradualisht dhe ai po vazhdon trajtimin e planifikuar,” thuhet në deklaratë.

“Sot pasi hëngri mëngjes, ai lexoi gazetat dhe rifilloi punën,” thuhet më tej në deklaratë.

Zëdhënësi Bruni nuk tha se kur Papa Françesku mund të dilte nga spitali “Gemelli” i Romës. Vatikani tha të mërkurën se ai pritej të qëndronte atje “disa ditë”.

Papa u dërgua papritur në spital pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, gjë që ngjalli shqetësime të reja për shëndetin e Papës 86-vjeçar, i cili vuan nga një sërë sëmundjesh.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA njoftoi më herët se personeli shëndetësor ishte “shumë optimist” se Papa mund të dilte nga spitali në kohë për festimet e së Dielës së Palmave më 2 Prill — fillimi javës së festimeve të Pashkëve katolike më 9 prill.

Nuk është e qartë nëse Papa do të jetë në gjendje të marrë pjesë në shërbimet e ndryshme, edhe nëse del nga spitali gjatë fundjavës.

blank

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal për spiunazh

RFE/RL

Agjencia më e lartë e sigurisë në Rusi ka deklaruar se është arrestuar një gazetar i mediumit amerikan Wall Street Journal mbi dyshimet për spiunazh. Asnjë dëshmi nuk është dhënë për këto pretendime.

Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) – agjencia ruse për siguri dhe kundërzbulim që e ka pasuar agjencinë KGB të kohës sovjetike – tha të enjten se Evan Gershkovich u arrestua në Yekaterinburg, qytetin e maleve Urale, pasi që dyshohet se po përpiqej të siguronte informacion të klasifikuar.

Gershkovich është gazetari i parë i një mediumi amerikan që arrestohet me akuza për spiunazh në Rusi që nga Lufta e Ftohtë. Arrestimi i tij vjen mes tensioneve të shtuara midis Moskës dhe Uashingtonit shkaku i luftës në Ukrainë.

Shërbimi i sigurisë pretendon se Gershkoviq “po vepronte mbi urdhra amerikane për të mbledhur informacion për aktivitetet e njërës prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus që përbën sekret shtetëror”. FSB-ja nuk ofroi asnjë dëshmi për këto pretendime.

FSB-ja nuk e bëri të ditur se kur ka ndodhur arrestimi.

32-vjeçari Gershkovich, i cili është shtetas i SHBA-së, mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor për spiunazh.

Gershkovich raporton për Rusinë dhe Ukrainën si korrespondent në zyrën e Moskës të Wall Street Journal. FSB-ja vuri në dukje se ai kishte akreditim nga Ministria e Jashtme ruse për të punuar si gazetar.

Raporti i tij i fundit nga Moska, i publikuar në fillim të kësaj jave, trajtonte ngadalësimin e ekonomisë së Rusisë pas sanksioneve të vendosura nga shtetet perëndimor pas hyrjes së trupave ruse në Ukrainë vitin e kaluar.

blank

Inteligjenca artificiale “mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune”

RFE/RL

Inteligjenca artificiale mund të zëvendësojë rreth 300 milionë vende të punës me orar të plotë, është thënë në një raport të bankës Goldman Sachs.

Sipas gjetjeve në raport, avancimi teknologjik mund të zëvendësojë një çerek të detyrave të punëtorëve në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, por edhe nënkupton hapjen e vendeve të reja të punës dhe hapësirë të re për produktivitet.

Në raport është thënë, po ashtu, se një zëvendësim i tillë mund të rrisë prodhimin vjetor të mallrave për 7 për qind.

Aty përmendet që aftësia e inteligjencës artificiale që të krijojë përmbajtje të padallueshme nga puna e njeriut, është “avancim i madh”.

Carl Benedikt Frey nga Universiteti i Oksfordit, ka thënë për transmetuesin britanik BBC se, “nuk ekziston një mënyrë për të ditur se sa punë do të zëvendësohen nga inteligjenca artificiale”.

“Shembull, ajo çfarë bën ChatGPT është që u lejon më shumë njerëzve, me pak aftësi për shkrim, që të krijojnë ese dhe artikuj”.

“Prandaj, gazetarët do të përballen me më shumë konkurrencë, çka mund të ndikojë në ulje të pagave, përveç nëse ka rritje të madhe të kërkesës për një punë të tillë”.

Në raporton e Goldman Sachs përmendet se ndikimi i inteligjencës artificiale do të dallojë varësisht prej sektorit – 46 për qind të punëve administrative dhe 44 për qind të punëve në profesionet e lidhura me ligjin, do të mund të automatizohen, mirëpo në sektorin e ndërtimtarisë dhe mirëmbajtjes, një zëvendësim i tillë mund të prekë 6, respektivisht 4 për qind të vendeve të punës.

Sipas raportit, 60 për qind e njerëzve sot kanë pozita të punës që nuk kanë ekzistuar më 1940.

Mirëpo në disa hulumtime tjera është thënë se ndryshimet teknologjike prej viteve 1980, kanë ndikuar në largim të njerëzve nga puna, më shpejt sesa që janë krijuar mundësi të reja punësimi.

blank

Vizatoi ushtarët rusë duke vrarë një familje ukrainase, dënohet me 2 vjet burg babai i 12-vjeçares

Babai i një vajze 12-vjeçare, e cila vizatoi një imazh pro-ukrainas është dënuar me 2 vjet burg. Vizatimi përshkruante rusët duke bombarduar një familje ukrainase.

Alexei Moskalyov, prindi i së miturës, u dënua sot për diskreditim të forcave të armatosura, sipas grupit të të drejtave OVD-Info. Ai është ndarë nga vajza e tij, Maria, që kur u vendos në arrest shtëpiak dhe ajo u dërgua në një strehë shtetërore muajin e kaluar.

Sipas mediave të huaja, Moskalyov u dënua për komentet që ai kishte postuar në internet për luftën në Ukrainë. Por hetimi gjatë prillit të kaluar, kur Maria, një nxënëse e klasës së gjashtë, refuzoi të merrte pjesë në një klasë patriotike në shkollën e saj dhe bëri disa vizatime që tregonin raketa që hidheshin mbi një familje që qëndronte nën një flamur ukrainas dhe një tjetër që thoshte “Lavdi Ukrainës!”

Zyrtarët e shkollës thirrën policinë, e cila mori në pyetje vajzën dhe kërcënoi të atin. Moskalyov më pas u gjobit me rreth 350 paund për një postim në internet në të cilin ai e karakterizonte ushtrinë ruse si “përdhunues”. Vërejtjet erdhën që nga zbulimi i krimeve të supozuara të luftës të kryera kundër civilëve në Ukrainë.

Rasti ka provokuar një protestë në mesin e aktivistëve rusë të të drejtave të njeriut dhe ka ndezur një fushatë në internet për të ribashkuar babanë dhe vajzën. Grupi i të drejtave të ndaluara Memorial tha se e konsideronte Moskalyov si të burgosur politik.syri.net

blank

Në mesin e ushtarëve rusë rritet pakënaqësia

Ushtarët rusë në videon e publikuar në Telegram

Ushtarët denoncuan eprorët e tyre të cilët i kërcënuan me vdekje nëse tërhiqeshin. Komandantët e gjykuar si “kriminelë” i raportuan Putinit

 

VOAL- Rritet pakënaqësia në radhët e ushtarëve rusë dhe dezertimet e mundshme ndalohen me kërcënime. Sipas Guardian, disa anëtarë të një njësie sulmuese ruse që e identifikon veten me emrin “Stuhia” kanë denoncuar komandantët e tyre. Ky i fundit dyshohet se vendosi trupa për t’i parandaluar ata të tërhiqeshin dhe i kërcënoi me vdekje pasi pësuan humbje të mëdha në Ukrainën lindore. Videoja e apelit iu drejtua Vladimir Putinit.

“Ne ishim nën zjarr me mortaja dhe artileri për 14 ditë,” dëgjohet të thotë një ushtar rus që e identifikon veten si Alexander Gorin, “ne pësuam humbje të mëdha: tridhjetë e katër njerëz u plagosën dhe 22 vdiqën, përfshirë komandantin tonë”.

Ushtarët rusë që donin të tërhiqeshin u kërcënuan me vdekje nga eprorët e tyre

Burrat dyshohet se morën vendimin për t’u kthyer në selinë e ushtrisë ruse, por eprorët e tyre ua refuzuan rihyrjen: “Ata duan të na ekzekutojnë si dëshmitarë të një udhëheqjeje kriminale krejtësisht të pakujdesshme,” shtoi Gorin. Sipas një ushtari tjetër, njësia fillimisht numëronte 161 burra.

“Komandantët tanë janë një organizatë kriminale. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta thënë,” tha një anëtar i “Storm”, i cili tha se quhej Sergei Moldanov. Ushtarët thanë gjithashtu se ishin të detyruar t’u jepnin para komandantëve të tyre: ata që refuzuan u dërguan në vijën e parë.

171.730 ushtarë të Moskës vdiqën 398 ditë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, sipas një vlerësimi nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase në Twitter të martën.

Nga ana e saj, Ministria Britanike e Mbrojtjes konfirmon problemet e bindjes së ulët dhe mosbindjes në radhët dhe dosjet ruse në konferencën e saj të përditshme të inteligjencës. Sipas një të botuar sot, të martën, “raporte të shumta me burim të hapur kanë sugjeruar se Korpusi i Ushtrisë së 3-të (ruse) është vuajtur veçanërisht nga problemet e disiplinës së keqe dhe moralit të dobët. Pavarësisht nga një periudhë e mundshme trajnimi në Bjellorusi, formacioni duket ende i dukshëm efektiviteti i kufizuar luftarak”. rsi-eb

blank

Amnesty: Përgjigjja e Perëndimit ndaj Ukrainës shpërfaq “standarde të dyfishta”

Këpucët që simbolizojnë krimet e luftës të kryera kundër civilëve ukrainas janë ekspozuar në sheshin e qytetit të vjetër në Pragë në një instalacion që shënonte njëvjetorin e pushtimit rus.

 

RFE/RL

Zemërimi global për luftën e Rusisë në Ukrainë, vitin e kaluar, vetëm sa i ka shpërfaqur “standardet e dyfishta” të Perëndimit ndaj abuzimeve në fushën e të drejtave të njeriut në botë, ka thënë organizata ndërkombëtare për të drejta të njeriut, Amnesty International.

Në raportin vjetor për vitin 2022, Amnesty është përqendruar tek ajo që e ka përshkruar si heshtje të Perëndimit ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, shtypjes në Egjipt dhe trajtimit të palestinezëve në Izrael.

“Përgjigjja e Perëndimit ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, ka vënë në pah standardet e dyfishta, duke ekspozuar se sa të parëndësishme kanë qenë reagimet e këtyre vendeve për shkeljet tjera të Kartës së OKB-së”, ka thënë Sekretarja e Përgjithshme e Amnestyt, Agnes Callmard, teksa e ka prezantuar raportin vjetor në Paris.

Sulmet e Rusisë, që kanë nisur më 24 shkurt 2022, “na kanë ofruar një pamje të rrallë të asaj që është e mundshme kur ka vullnet politik” marrë parasysh mbështetjen e Perëndimit ndaj Ukrainës, ka shtuar ajo.

Shumë shtete e kanë sanksionuar Moskën dhe i kanë hapur kufijtë për refugjatët ukrainas, pas nisjes së luftës, derisa Gjykata Ndërkombëtare Penale ka nisur hetime për krime të luftës në Ukrainë.

Mirëpo, Amnesty ka thënë se konflikti ka vënë dritë rreth reagimeve që janë bërë për abuzimet në pjesët tjera të globit.

Në veçanti janë përmendur shkeljet e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, mosveprimi në Egjipt dhe refuzimi i përballjes me sistemin e Izraelit “për aparteidin kundër palestinezëve”.

Amnesty, organizata tjetër për të drejta të njeriut, Human Rights Watch dhe raportuesi special i OKB-së, kanë ardhur në përfundim që trajtimi i Izraelit ndaj palestinezëve përbën aparteid, akuzë të cilën e mohon Izraeli.

Aparteidi ka qenë sistem i ndasive me baza racore, që ka ekzistuar në disa rajone afrikane nga viti 1948 deri më 1990

Vitin e kaluar “Qeveritë izraelite kanë marrë masa duke detyruar largimin e më shumë palestinezëve nga shtëpitë e tyre, zgjerimin e territoreve të pushtuara dhe legalizimin e më shumë vendbanimeve në Bregun e pushtuar Perëndimor”, ka thënë Amnesty.

Mirëpo, pavarësisht kësaj, kombet e Perëndimit kanë dështuar t’i japin fund atij “sistemi shtypës”.

“Pa plan konkret”

Në Arabinë Saudite, aktivistët për të drejta të njeriut vazhdojnë të jenë nëpër burgje, njerëzit janë burgosur për qëndrimet e tyre, 81 burra janë dënuar me vdekje brenda një dite, si dhe migrantët kanë vdekur sa kanë qenë në mbajtje.

Amensty ka thënë se në Egjipt mijëra mbrojtës të të drejtave të njeriut, gazetarë, protestues dhe disidentë të dyshuar, vazhdojnë të jenë nëpër burgje dhe “tortura është e vazhdueshme”.

Ndonëse disa shtete evropiane mirëpresin refugjatët ukrainas, ato nuk e kanë treguar shenjën e njëjtë të mirësisë ndaj njerëzve që u kanë ikur luftërave në Siri, Afganistan dhe Libi, ka thënë Amnesty.

Callamard ka thënë se në Iran, “gratë kanë vdekur pse kanë kërcyer, pse kanë vallëzuar, dhe pse nuk kanë vendosur mbulesën në kokë”, teksa janë mbajtur protesta kundër sistemit islamik të shtetit.

Amnesty e ka përmendur edhe atë që e ka konsideruar dështim të institucioneve globale për t’u përgjigjur në mënyrë adekuate ndaj konflikteve, duke lënë të vdekur mijëra njerëz, përfshirë ata në Etiopi, Mianmar dhe Jemen”.

Sipas organizatës, lufta në Ukrainë “ka tërhequr vëmendjen dhe burimet nga kriza klimatike dhe konfliktet tjera afatgjate”.

“Më 2022, ne nuk kemi gjetur dëshmi që përgjigjja ndërkombëtare ndaj krizës në Ukrainë do të jetë plan veprimi për konfliktet dhe krizat tjera”, ka thënë ndër tjerash Callamard.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Ish presidenti i Tajvanit në një mision në Kinë

Ma Ying-jeou shërbeu si president nga 2008 deri në 2016

Vizita e Ma Ying-jeou është e para në Republikën Popullore nga një ish-lider që nga fundi i luftës civile në 1949.

 

VOAL- Ish-presidenti i Tajvanit Ma Ying-jeou mbërriti në Shangai të hënën pasdite, i pritur në aeroport nga zyrtarë të ndryshëm. Vizita pothuajse përkon me udhëtimin e Presidentit aktual Tsai Ing-wen në një mision në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Qendrore.

Ma Ying-jeou, president nga viti 2008 deri më 2016 dhe një figurë udhëheqëse e nacionalistit Kuomintang (KMT), u nis menjëherë më pas për në Nanjing: ai do të qëndrojë në Kinë deri më 7 prill në krye të një delegacioni studentësh dhe do të bëjë homazhe për paraardhësit në ‘Hunan.

Nga ana tjetër, presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, pritet të largohet të mërkurën dhe të bëjë një ndalesë të dyfishtë në SHBA përpara vizitave zyrtare në aleatët e saj diplomatikë Belize dhe Guatemala. Një udhëtim që është bërë edhe më i rëndësishëm pas vendimit të Hondurasit për të ndërprerë marrëdhëniet me Taipein dhe për të vendosur marrëdhënie të reja diplomatike me Pekinin.

66-vjeçarja do të flasë në Nju Jork dhe do të marrë një çmim nga Instituti Hudson, një institut, ndërsa zyra e saj nuk ka komentuar thashethemet për një takim me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy në Kaliforni.

Ish-udhëheqësi i parë tajvanez në Kinë që nga viti 1949

Udhëtimi i Ma Ying-jeou shihet si një përpjekje për të rishkruar trashëgiminë e tij politike. Qëndrimi është me sa duket i një natyre private dhe zyra e tij ka thënë se ai nuk do të shkojë në Pekin apo të takojë presidentin kinez Xi Jinping, të cilin e pa shkurtimisht në takimin historik në Singapor në shtator 2015. Misioni, megjithatë, është i rëndësishëm në disa aspekte : ai është ish-udhëheqësi i parë tajvanez që viziton Kinën që nga përfundimi i luftës civile në 1949.

Pekini rrit presionin mbi Taipei

Me më pak se 10 muaj para zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit, Pekini po rrit presionin mbi Taipei. KMT, e karakterizuar tradicionalisht nga qasje më pajtuese ndaj Pekinit, ka humbur dy garat e fundit presidenciale, por ka fituar një fitore dërrmuese në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar. Më në fund, sipas thashethemeve mediatike, Ma Ying-jeou mund të takohet me Wang Huning, nga Partia Komuniste e Kinës, i konsideruar si ideologu i Presidentit Xi, të cilit i është besuar detyra për të hartuar një propozim të ri politik për ribashkim sipas modelit ” një vend, dy sisteme” është bërë i patretshëm në ishull për shkak të lëvizjes autoritare të regjistruar në Hong Kong. rsi-eb

blank

Kryeministri i ri i Skocisë është Humza Yousaf

VOAL- Humza Yousaf u zgjodh nga anëtarët e Partisë Kombëtare Skoceze, partia e pavarësisë skoceze, për të marrë drejtimin në formimin politik dhe qeverisjen lokale. 37-vjeçari merr detyrën nga Nicola Sturgeon, e cila dha dorëheqjen më 15 shkurt, aleat besnik i së cilës dhe në Ekzekutivin e së cilës Yousaf mbante portofolin e shëndetësisë, pasi kishte mbajtur më parë portofolin e drejtësisë (nga 2018 në 2021).

“Unë i përkas brezit që do të marrë pavarësinë që Skocia i duhet më shumë se kurrë,” tha ai, duke aluduar në luftën e SNP-së për të mbajtur një referendum të dytë nga Londra. Në një votim fillestar, vota “jo” mbizotëroi, por Brexit – i cili ishte refuzuar në Skoci – justifikon një kthim në votime sipas mbështetësve të pavarësisë.

Një shkencëtar politik i cili është bir emigrantësh (babai i tij ka lindur në Pakistan, nëna e tij në Kenia, por nga një familje e Azisë Juglindore), Yousaf është myslimani i parë që merr drejtimin e një partie në Mbretëri. Ai mundi në votim 32-vjeçaren Kate Forbes dhe 49-vjeçaren Ash Regan. rsi-eb

blank

Helmohet kundërshtarja e Putinit, rëndohet gjendja shëndetësore e Elvira Vikhareva

Në Rusi një tjetër politikane që kundërshton Vladimir Putinin dyshohet se është helmuar. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se pas ngjarjes mund të jenë shërbimet sekrete të Vladimir Putin.

Një nga kundërshtaret e Vladimir Putinit është sëmurur në mënyrë të papritur. Opozitarja Elvira Vikhareva ka pasur probleme me stomakun, mpirje të gjymtyrëve, të fikët dhe rënie të flokëve.

Analizat mjekësore kanë treguar se në gjakun e saj kishte element të substancave të rrezikshme kancerogjene dhe shumë toksike.

Situata e pazakontë shëndetësore e politikanes ka krijuar dyshime se kemi të bëjmë me një tjetër rast të eliminimit të kundërshtarëve politikë. Në një mënyrë të ngjashme, disa kohë më parë është helmuar dhe opozitari Aleksi Navalni.

Vikhareva tha se analiza e para i ka kryer në muajin dhjetor. Në rrjetet sociale ruse ajo ka bërë një postim të gjatë ku flet për rrezikun e jetës së saj nga regjimi që drejton Presidenti Vladimir Putin.

Ajo thotë se pavarësisht situatës shëndetësore nuk do të heq dorë nga lufta për më shumë të drejta të qytetarëve rusë. Politikania ruse thotë se Vladimir Putin po qeverisë më anë të frikës dhe sulmi ndaj saj synon trembjen e qytetarëve dhe kundërshtarëve të tjerë që nuk mendojnë njëlloj si Presidenti rus. syri.net


Send this to a friend