VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Pse terroristët nuk sulmojnë Italinë? A ka lidhje “mafia”?

By | April 25, 2018

Komentet

Ikja e një Kampioni të madh… Petrit Murzakut Nga Adriatik Riza Dosti

Largimi nga kjo botë edhe pse në moshë siç thuhet në të tilla raste i Petrit Murzakut këtij kollosi e gjigandi të historisë së sportit kombëtar shqiptar natyrisht që është një lajm i trishtueshëm e i dhimbshëm veçmas për familjarët e të afërmit e tij por jo pak edhe për komunitetit sportiv shqiptar brenda e jashtë Shqiperie…
Kampion i madh e i pa perseritshem në llojin e vet …nje sportist unikal e polivalent…nje figure mitike ….ikone, legjendë dhe simbol i K.S.Partizani por po kaq i nderuar e i respektuar edhe në përbërje të disa ekipeve tona kombëtare në disa lloje sporti ku e perfaqesoi Shqipërinë denjësisht dhe ashtu siç dinte ta bënte Petrit Murzaku ky fitues e kampion i madh…
Tituj Kampioni e fituesi si askush tjeter…plot 25 të tille…në volejboll, basketboll, futboll e atletikë madje rekordmen i rrallë e kapiten autoritar…I lindur për të qenë një fitues i jashtëzakonshëm…ku në mbi 120 përfaqësime ndërkombëtarë me Partizanin e Kombëtaren e Shqipërisë ai shkëlqeu si pak kush tjetër në llojin e tij sportiv por edhe në atë njerezor.
Isha me fat që të kisha mik të mirë e shumë të respektuar o kampion i madh pasi prej teje e jetës tënde brilante sportive e njerëzore mësova shume…
Figura të tilla të llojit tënd mbesin përjetësisht në memorien kombëtare të sejcilit komb e popull pasi krenari të tilla kombëtare lindin vërtet shumë rrallë ndaj dhe mbeten përjetësisht në Panteonin e nderit ..
Lamtumirë Kampion unikal…te qofte Dheu i lehtë e u prehsh në Paqe.
A.R.D

 

Më 2 dhjetor 1993 vritet Pablo Escobar, trafikanti i famshëm i drogës, Mbreti i Kokainës

VOAL – Pablo Emilio Escobar Gaviria lindi në 1 Dhjetor 1949 në Rionegro, Kolumbi. Pablo është i treti nga shtatë vëllezërit, djali i një mësueseje të shkollës fillore, Hermilda Gaviria dhe një fermeri, Abel de Jesùs Escobar Echeverri. I rritur në rrugët e Medellin, ai filloi një karrierë kriminale si djalë, duke vjedhur dhe bashkëpunuar me kontrabandistët.

Vitet 70 dhe ngritja

Në vitin 1975, së bashku me Gustavo Gaviria, kushëriri i tij dhe dora e djathtë, ai filloi tregtinë e kokainës. Në të njëjtin vit ai pa famën e tij duke u rritur pas vrasjes së Fabio Restrepo, një tregtar droge nga Medellìn i cili u vra (ndoshta nga vetë Pablo Escobar) pasi kishte blerë disa kilogramë drogë. Në atë moment, në fakt, njerëzit e Restrepo filluan të punojnë për Pablo, biznesi i të cilit me kalimin e kohës merr famë gjithnjë e më shumë, deri në pikën që ta bëjnë atë të njohur ndërkombëtarisht. Pablo Escobar, Mbreti i Kokainës Me nofkën “Mbreti i Kokainës”, me Kartelin e tij Medellin ai arrin të kontrollojë shumicën e ilaçeve që mbërrin nga Spanja, Republika Dominikane, Venezuela, Porto Riko, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara. Por kokaina e tij arrin edhe në shumë vende të tjera, jo vetëm në kontinentin Amerikan, por edhe në Evropë, përmes Spanjës.

Në vitin 1977 lindi djali i tij Sebastián Marroquín. Në të ardhmen ai do të bëhet një arkitekt dhe do të shkruajë një libër mbi historinë e babait të tij, “Pablo Escobar, mi padre” (2016). Unë duhet të kem qenë tetë vjeç kur ai më la mënjanë dhe më dha një bisedë mbi drogën. Ai pranoi se i kishte provuar pothuajse të gjithë, me përjashtim të heroinës. Por pastaj ai më paralajmëroi “burri i vërtetë nuk ka nevojë për atë mut”. (Sebastián Marroquín Escobar) Pablo dhe partneri i tij Maria Victoria Henao u bënë prindër përsëri në 1984 kur lindi Manuela Escobar.

Karriera politike

Më 1983 Pablo Escobar provon gjithashtu një karrierë politike. Një mbështetës i fortë i Partisë Liberale, anëtar i të cilit është aktiv, ai kandidoi për partinë në Dhomë dhe u zgjodh deputet. Të gatshëm për të vrarë personalisht krahët e krahut që nuk duan të bashkëpunojnë, Escobar jep ryshfet në shumë politikanë dhe gjykatës, si dhe zyrtarë të qeverisë. Me pak fjalë, kërcënimi dhe korrupsioni që karakterizojnë modus operandi e tij në të vërtetë bëhen një konstante e të gjithë sistemit kolumbian. Strategjia e Pablo është ajo që në spanjisht njihet si “plomo o plata” (plumb ose para). Në parim, ai u propozon atyre që janë në rrugën e tij të bashkëpunojnë me të, dhe për këtë arsye të ryshfet për ta lënë atë fushë të lirë, në mënyrë që të mos vdesë. Në vitin 1985, me siguri, Pablo Escobar ishte gjithashtu i përfshirë në sulmin e kryer në Gjykatën e Lartë Kolumbiane nga guerilasit e krahut të majtë, si rezultat i të cilit disa gjyqtarë të gjykatës vdiqën.

 

Vitet ’90

Nga fillimi i viteve 1990, Escobar ka një pasuri të vlerësuar prej më shumë se gjashtëdhjetë miliardë dollarësh. Në kohën kur perandoria e tij arrin kulmin, ai është – sipas llogaritjeve të revistës “Forbes” – një nga njerëzit më të pasur në botë (në vendin e shtatë në këtë renditje të veçantë), falë aftësisë së tij për të kontrolluar 30% e armëve që qarkullojnë ilegalisht dhe katër të pestat e kokainës në të gjithë botën. Ndërsa është i përfshirë në një luftë të përgjakshme me kartelin Cali, Escobar mund të llogarisë në një organizatë që bazohet në anije dhe flota të avionëve, si dhe pjesë të mëdha toke dhe prona të pasura. E gjithë kjo kontribuon në një fitim prej gjashtëdhjetë milion dollarësh në ditë, për një total prej njëzet e pesë miliardë dollarësh në vit.

 

Pablo Escobar, hero i popullit

Pavarësisht sjelljes së tij të dhunshme, megjithatë, për shumë banorë të Medellinit Pablo Escobar është një hero i vërtetë, deri në atë pikë sa të konsiderohet si një bamirës. Bravo në marrëdhëniet me publikun, për të marrë konsensus politik ai merr përsipër të akreditohet si dashamirës i të varfërve. Gjithçka, natyrisht, kontribuon në rritjen dhe konsolidimin e fuqisë së saj. Kur Escobar arrin të shpërndajë para për segmentet më të varfra të popullsisë, në fakt, ai pretendon se paraqitet si një Robin Hood i Amerikës së Jugut vetëm për të blerë besnikërinë e një numri në rritje të njerëzve. Jo vetëm kaq: krimineli kolumbian ka edhe spitale dhe shkolla të ndërtuara, si dhe sponsorizimin e ekipeve lokale të futbollit dhe inkurajimin e krijimit të stadiumeve, gjithmonë për të punuar në imazhin e tij. Kështu, ai ka mundësinë të bëhet edhe më i pasur dhe më i respektuar, me popullsinë e Medellìn që nuk bashkëpunon me policinë dhe autoritetet, por fsheh informacionin dhe mbulon Escobar sa herë që të mundet. Me pak fjalë, ai bëhet një mit i vërtetë, aq sa frikësohet, aq sa është i dashur, pavarësisht se është përgjegjës për masakrat jo vetëm të ushtarëve dhe policëve, por edhe të civilëve, me një numër të paparë vrasjesh. Ai ishte një njeri plot kontradikta. Ai e donte çmendurisht familjen e tij. Ai kishte ndërtuar një hacienda për ne, Napolët, dhe e mbushi atë me kafshë ekzotike për të na argëtuar. Por në të njëjtën kohë ai po urdhëronte vrasje dhe vrasje, pa menduar për pasojat. Ai trafikonte drogë, megjithatë më këshilloi të mos i përdorja ato, pa i ndaluar sepse i dinte efektet e ndalimit në treg. Ai e donte nënën time por ai e tradhtoi atë. (Sebastián Marroquín Escobar)

Mbyllja

Më 1991, për të shmangur ekstradimin e kërkuar nga Shtetet e Bashkuara, Pablo Escobar vendos të dorëzohet spontanisht tek autoritetet kolumbiane. Që nga ai moment ai u mbyll në burg, por në fakt kjo është vetëm një mënyrë e të folurit. Për t’u vendosur, ai ka shansin të ndërtojë La Catedral, një rezidencë luksoze në të cilën ai mbetet “i burgosur”. Gjithçka është falë një marrëveshjeje të arritur me qeverinë kolumbiane, sipas së cilës krimineli, në këmbim të mos ekstradimit, pranon një burgim të detyrueshëm pesë vjeçar. Sigurisht, burgu i tij nuk është një. Jo vetëm sepse ai jeton në një fortesë me të gjitha lehtësitë e mundshme, por edhe sepse Escobar vazhdon të shëtisë si dhe kur dëshiron, duke marrë pjesë në ahengje, duke bërë pazar dhe duke parë ndeshje futbolli. Ai madje shkon aq larg sa të ftojë ekipin kombëtar të futbollit të vendit të tij për të luajtur një ndeshje në fushën e vendosur pranë La Catedral.

Vitet e fundit

Në vitin 1992, qeveria kolumbiane vendosi të transferojë trafikantin e drogës në një burg më pak luksoz dhe më konvencional. Me të dëgjuar këtë qëllim, Escobar shpëton dhe ikën me vrap. Më pas, Delta Force, departamenti special i ushtrisë amerikane dhe Marina Seal, që është Marina e SH.B.A., janë përdorur për kapjen e saj. Pablo Escobar vdiq më 2 dhjetor 1993 në Medellìn, në moshën 44 vjeç, kur ishte vendosur në një lagje të klasës së mesme të qytetit të tij falë teknologjisë së triangulimit të radios që Shtetet e Bashkuara i vunë në dispozicion Kolumbisë. Identifikuar nga një ekip i mbikëqyrjes elektronike, në fund të një ndjekjeje ai vritet në një të shtënë, në të cilën ai është qëlluar në shpinë, në këmbë dhe prapa veshit. Për mua pak ndryshon mënyra se si ai vdiq. Por anëtarët e familjes së viktimave të trafikut të drogës kanë të drejtë të dinë të vërtetën. Babai im gjithmonë më thoshte se ai kishte 15 plumba në Sig Sauer-in e tij: 14 për armiqtë e tij dhe një për veten e tij. Kështu që sapo e kuptoi se ishte bërë gati, ai vendosi të qëllojë veten në veshin e djathtë. Në raport, i cili flet për një të shtënë “në pjesën e sipërme të grykës së djathtë, me një vrimë dalje në veshin e poshtëm të majtë”, kalibri i plumbit nuk është specifikuar. Jam i sigurt se atë të shtënë e ka qëlluar babai im. (Sebastián Marroquín Escobar) Në vitin 1994, portieri kombëtar kolumbian René Higuita u detyrua të humbasë Kupën e Botës të zhvilluar në Shtetet e Bashkuara sepse u shpall fajtor për nxitje të prostitucionit. Ai është një nga njerëzit që paguan më shumë për miqësinë e tij me Pablo Escobar./Elida Buçpapaj

 

Revista gjermane “Bunte”, realizon intervistë ekskluzive me Flora Suldashin

Kreatores se mirënjohur Flora Suldashi, gjatë këtyre ditëve prestigjiozja gjermane BUNTE.DE, i ka dhënë një rëndësi të madhe me një intervistës.  Intervista është botuar në rubrikën ROYALS, si topstory, për punën e saj si kreatore e modës, brendin e saj “Flora S” , bashkëpunimin e saj me Princëshen Elia dhe përshtypjet e saj nga dasma mbretërore.

Intervistë kjo e cila vjen pas lindjes se Princeshës Geraldiné, për lindjen e të cilës raportuan shumë media të huaja prestigjioze dhe mbretërore.

Në fillim përshkruhet bashkëpunimi shumëvjeçar i Florës nga Hamburgu, me korporatën “Miss Germany”, dhe sfilatat e brendit të saj “Flora S”,  në javën e modës ne Berlin, pastaj për bashkëpunimin me Princeshën Elia Zaharia Zogu.

Nder te tjerat, BUNTE, rëndësi të veçantë i ka kushtuar dy vijave të bukura paralele, duke cituar se si fustani i dasmës i krijuar nga Flora Suldashi, bashkoi në një pikë të dy princeshat Kate Middeltonn dhe Elia Zaharia Zogu.

 

“Pëlhura e veshjes së dasmës Elias erdhi nga e njëjta fabrikë si veshja e dasmës së Kate Middleton!

Sigurisht, një ngjarje e tillë mbretërore ka gjithashtu shumë punë: “Dasma ishte planifikuar shumë mirë paraprakisht dhe natyrisht pamja e Princeshës së Kurorës ishte në plan të parë”, thotë Flora. “Ne kemi hedhur shumë mendime në hartimin e veshjes sepse kemi dashur të pasqyrojmë stilin e veçantë dhe elegant të monarkisë në të. Veshja duhej të ishte perfekte, me elegancë mbretërore, e përshtatshme për rastin, në të njëjtën kohë e përjetshme dhe moderne dhe te reflektonte  identitetin e Princeshës.

Tutje në këtë intervistë kreatorja e modës ka shtuar se: “Mjaft sfidë! Dhe diçka tjetër ishte shumë e rëndësishme gjatë hartimit të veshjes -fustanit te dasmës, të cilën nusja duhej ta vishte edhe jashtë për foto me mysafirët. Ne zgjodhëm një material të rëndë në mënyrë që veshja të mos ngrihej rastësisht nga erëra”.

“Veshja përbëhej nga dy pjesë. Mëndafshi i pjesës së poshtme erdhi nga fabrika e Londrës, e cila tashmë kishte furnizuar materialin për fustanin e mëndafshtë paraprak ngjyrë të gjelbër qiellore, të cilin Flora e kishte krijuar për Princeshën Elia ),ndërsa tani mëndafsh ngjyrë perle për fustanin e dasmës- dhe ndër të tjera edhe pëlhurat për martesën e dukeshës Kate (38, lindur Kate Middleton) dhe Princit Ëilliam (38) ishin nga e njëjta fabrikë. Pjesa e sipërme ishte bërë nga dantella nga Gjermania”, shkruan BUNTE.

 

Poashtu BUNTE citon se fustani i dasmës mbetet si pasuri e historisë së Monarkisë dhe do të ruhet në Muze.

Ndër tjera në këtë intervistë eksluzive për “Bunte”, Flora, përshkruan përshtypjet nga Hamburgu, për dasmën mbretërore ku kishin marr pjesë mbi 800 mysafirë nga rrethi i lartë, mbretër, politikanë, artistë dhe aristokrat nga mbi 30 shtëpi aristokratësh….

Ndryshe, natën e fundit para dasmës, Flora kishte qenë pa gjumë, ajo kujton një detal :” Dasma ka qenë si në përralla, kisha ndjenjën se jam pjesë e një historie te re, ngjante sikur pallati në Tiranë ishte zgjuar nga gjumi…”

Flora tregon për “BUNTE”, se te gjithë janë gëzuar shumë për ardhjen në jetë te Princeshës Geraldiné dhe se Princ Leka dhe Elia po shkëlqejnë nga lumturia.

Më 25 nëntor 2012 u nda nga jeta atdhetari dhe diplomati i shquar Gani Azemi

Më 25 nëntor 2012 u nda nga jeta atdhetari dhe diplomati i shquar Gani Azemi.

Gani Azemi lindi më 1951 në fshatin Babush, afër Gadimes së njour në Kosovë për shpellën e saj të famshme me kristalet e mrekullueshme. Ndoshta këtu, ku dhe mbaroi studimet e para, ai u formua si idealist i kristaltë, me shpirtin e lirisë dhe dashurinë e pakufishme për vendin e tij, Kosovën. Mbaroi normalen e Ferizajt e më pas universitetin e Prishtinës. Ai ishte vetëm 17 vjeç kur u përfshi në protestat dhe demonstratat e vitit 1968 për “Kosovën Republikë” dhe natyrshëm një protestues i kësaj moshe nuk mund ta tradhëtonte veten e tij në asnjë moshë tjetër.

Prandaj nuk iu nda veprimtarisë patriotike për një Kosovë të lirë e të pavarur, derisa nën presionin e forcave të sigurisë e të shërbimit të fshehtë serb u detyrua më 1978 të arratiset nga vendi e të kërkonte azil në Bruksel. Eshtë interesant fakti se kur Ganiu u arratis nga Kosova në Perendim po kryente shërbimin ushtarak në armatën jugosllave. Të guxoje të ikje nga ai shërbim ishte një guxim i dyfishtë, që shprehte veç tjerash vendosmërinë e tij për të sfiduar regjimin e Beogradit në Kosovë. Një sfidë, të cilën pak njerëz e kanë realizuar. Dhe për këtë arësye Gani Azemi ishte në shënjestër të goditjeve dhe të atentateve të UDB-së.

Shërbimi sekret serb nuk mund të pranonte këtë sfidë, si dhe devotshmërinë dhe punën atdhetare të tij me qëllim lirinë e shqiptarëve në Kosovë. Prandaj u përpoq që ta likuidontë atë fizikisht, siç kishte bërë me patriot të mëdhenj të asaj kohe si Jusuf e Bardhosh Gërvalla (1981) apo Enver Hadrin më vonë (1990). Ai u largua dhe dezertoi nga ustria jugosllave pas një dhune e torture të zgjatur në kohë, për ç’shkak ishte dobësuar dhe do të përballes edhe me ndonjë sëmundje. Ashtu, I dobët, por me vullnet të fortë Ganiu i tha “JO” shërbimit ushtarak, i tha “JO”, torturës e dhunës fizike e psikologjike të regjimit të Beogradit.

Gani Azemi u shfaq në Bruksel asokohe jo si një punëkërkues, por si një luftëtar lirie. Shpirti i lirisë ishte dhe shpirti i Kosovës, e cila pak më vonë do të bëhej përsëri pre e dhunës dhe terrorit serb. Ndodhën ngjarjet e vitit 1981, të krahasueshme me ato të vitit 1968, dhe Prishtina e qytete të tjera të vendit u pushtuan nga tanket, ushtria dhe policia federative e Jugosllavisë (saktësisht Serbisë).

Zoti Azemi prej këtij momenti organizoi mërgatën e Brukselit, më pas të të gjithë shqiptarëve në Belgjikë e më vonë me ndikim tek e gjithë mërgata në Europë e deri në Amerikë, për të denoncuar dhunën shtetërore të Beogradit në Kosovë. Denoncimi i atyre veprimeve antihumane e antishtetërore ishte një detyrë parësore për shumë arësye.

– Sepse Serbia ishte shfaqur para opinionin europian si viktima e shqiptarëve dhe e kombeve të tjera në Ballkan dhe me evidentimin e dhunës serbe e denoncimin e saj, ajo do të shihej me sytë e një realiteti ekzistues.

– Sepse shqiptarët, ata në Shqipëri dhe shumë shqiptarë të Kosovës në diasporë nën ndikimin e ideologjisë komuniste hoxhiane, u shfaqën në opinionin perendimor si nacionalistë, si njerëz problematikë, që duan të ndryshojnë hartën e Ballkanit me dhunë. Ky qëndrim i Shqipërisë pas prishjes së marrëdhënieve me Kinën, duke thirrur në ndihmë të pushtetit nacionalizmin e përforcoi përceptimin se “serbët janë vërtet viktima të shqiptarëve”. Në vend të ankoheshin shqiptarët, ankoheshin serbët, në vend që shqiptarët të qanin për varret që hapeshin, ata mburreshin me heroizmat e tyre dhe me dëshmorët fiktivë të tyre, duke e ndihëmuar procesin e viktimizimit të Serbisë e të serbëve.

Me përkushtimin e jashtëzakonshëm të tij, Gani Azemi punoi me mish e me shpirt për bashkimin e diasporës shqiptare në botën e Perendimit dhe për këtë qëllim bashkëpunoi ngushtë me shumë patriot të tjerë me emër, si Jusuf Gërvalla në Gjermani e Hysen Gërvalla në Zvicër. Në këto përpjekje ai u shpreh gjithnjë kundër indoktrinimit të shqiptarëve me ideologjinë komuniste, që vinte si propagandë e regjimit komunist të Tiranës. Sipas tij “nuk fitohet përkrahja e botës demodratike me parulla komuniste, por vetëm duke kërkuar mbrojten e të drejtave të njeriut dhe të popullit për shqiptarët të Kosoves”. Duket se Deklarata e të Drejtave Universale të Njeriut si dhe zhvillimet që kishte marrë mbrojtja e këtyre të drejtave pas Konferencës së Helsinkit kishin shënuar një ndikim të jashtëzakonshëm te ai.

Bashkatdhetarët e tij mërgimtarë e mbajnë mend Gani Azemin si një personalitet me cilësitë e një njeriu të mençur e të urtë, karizmatik e më një zë të fuqishëm si vocal e në përmbajtje, si një intelektual që ushqente besim, krijonte atmosferë entusiazmi dhe dëshmonte fuqinë e mendimit të tij patriotic e demokratik. Vokali i tij ndoshta ishte i trashëguar nga babai, i cili ishte një imam (hoxhë) I zoti në fshatin e tij të lindjes.

Gani Azemi nuk u tundua nga kjo lloj megalomania, u tërhoq nga vetëmburrja. Ashtu i qetë, paqësor, dukë prodhuar gjithnjë energji positive ai iu ngjiz jo vetëm fakteve, ngjarjeve, të dhënave, argumenteve që prodhonte sidomos grupi për të Drejtat e Njeriut, të cilin ai e drejtonte bashkë me Enver Hadrin, por i tillë u shfaq para bashkëbiseduesve europianë. Rastësisht ose jo ai jetoi dhe militoi në kryeqytetin e Europës së Bashkuar. Aty gjeti bashkëbisedues të shumtë, me të cilët kontaktoi çdo ditë e çdo orë, duke ndarë me ta ngjarjet e Kosovës, sidomos dhunën e terrorin serb që ushtrohej mbi shqiptarët. Nuk u ndal asnjë moment dhe punoi me përkushtim në marrëdhënie të ngushtë me politikanët e diplomatët europianë të Brukselit, me median europiane, me personalitete të kulturës dhe shkencës. Bashkëshortja e tij, Mejreme Azemi, e cila është ende sot e angazhuar me shtypin dhe medien në Bruksel, u bë një mbështetje e jashtëzakonshme për Gani Azemin, duke krijuar kështu një çift të aftë e të suksesshëm në përpjekjet e mundimshme në ndihmë të çeshtjes kombëtare shqiptare.

Natyrisht që dalja e Dr. Ibrahim Rugova ne skenën politike dhe të lidershipit të Kosovës krijoi një hapësirë të re për përpjekjet e vazhdueshme të diasporës shqiptare në ndihmë të çlirimit të vendit nga sundimi e dhuna e Serbisë. Duhet thënë se diaspora e shqiptarëve të Kosovës mund e duhet shënuar si kontribuesja kryesore e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, edhe për shkak të pamundësive për të vepruar në territorin e saj. Gani Azemi kishte shumë arësye të ishte në një linjë me Rugovën e të bëhej krahu i djathtë i tij në kryeqytetin europian, ku vendimmarrja ishte shumë domethënëse për lirinë e shqiptarëve. Ai kishte një profil të lartë intelektual, kishte kapërcyer, ashtu si edhe Rugova, nëpër shumë realitete të dhimbshme për vendin, kishte marrë pjesë në barrikadat e luftës për liri, kishte një përvojë të gjatë të luftës “guerile” kundër pushtetit e dhunës serbe në Kosovë. Nga ana tjetër kishte një temperament të qetë, e urrente protagonizmin, por punonte fort për të informuar botën demokratike për çka po ndodhte në Kosovë. Ai ishte i urtë, i kthjellët, karakteristika këto që i pëlqenin liderit historik të Kosovës.

Për të gjitha këto arësye mund të thuhet se Rugova dhe Gani Azemi u mirëkuptuan që së paku në Bruksel të plotësonin njëri-tjetrin. Nëpërmjet Gani Azemit Ibrahim Rugova ishte çdo ditë i pranishëm në Parlamentin Europian e në Komisionin Europian, por edhe në Këshillin e Europës. Ai u bë urëlidhëse midis Prishtinës e Brukselit si dhe mbështetja kryesore e Ibrahim Rugovës në ndërtimin e promovimin e çeshtjes shqiptare të Kosovës në Bruksel. Dhe jo vetëm në institucionet europiane, por edhe në selinë e NATO-s Gani Azemi u gjend kurdoherë si bashkëbisedues dhe ndërlidhës i politikave të lëvizjes çlirimtare të Kosovës me interesat, konjukturat dhe rrethanat në të cilat duhej të vepronte Aleanca e Atlantikut.

Nëse ka patur ndonjë lidhje të qëndrueshme e të pakompromis për lirinë e Kosovës midis dy personaliteteve, si dhe midis Kosovës dhe Europës, midis Prishtinës dhe Brukselit, kjo lidhje padyshim mund ta marrë emrin si lidhja midis Dr. Rugovës dhe Gani Azemit. Në këtë mënyrë zoti Azemi u bë “ambasadori” i parë i presidentit Rugova në Bashkimin Europian, u formua praktikisht e teorikisht si një diplomat i klasit të lartë, u shqua për një marrëdhënie miqësore, mirëkuptimi e kompromisi me partnerët e tij të politikës dhe diplomacisë euripiane e euro-atlantike, duke shkuar hap pas hapi te krijimi i bindjes se “Kosova vuan një regjim aparteidi”, dhe se “duhet dalë nga kjo situatë dhune e terrori të pandërprerë të regjimit të Milosheviçit”. Sa më shumë shtohej terrori serb në Kosovë, aq më shumë i rriste Gani Azemi kredencialet e vendit të tij dhe përçonte argumentet e ndërhyrjes nga jashtë për zgjidhjen e konfliktit.

Por edhe kur lindi UÇK, ai me shumë maturi e largpamësi dalloi se lëvizja paqësore e Dr. Rugovës dhe Lëvizja e Armatosur për Çlirimin e Kosovës ishin dy aleatë të pandashëm për lirinë e saj. Qenë shumë pak ata njerëz që Luftën dhe UÇK-në e kuptuan dhe e interpretuan si të tillë, si zgjatim i përpjekjeve të shqiptarëve për liri e pavarësi, fillimisht përmes lëvizjes paqësore active të refuzimit të regjimit serb në Kosovë. Ndër ta spikati Gani Azemi, duke dhënë mesazhin e bashkimit të shqiptarëve në luftën kundër përpjekjeve të Milosheviçit për asgjësimin e tyre.

Pas Luftës Gani Azemi thjesht iu gëzua çlirimit të Kosovës dhe mbeti gjithnjë besnik i vijës së urtë e filozofisë përbashkuese të presidentit Rugova. Ndërsa pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, qeveria e Kosovës e emëroi Gani Azemin si këshilltar-Ministër në ambasadën e saj në Bruksel. Nuk e di nëse do të gjendej apo u gjet ndonjë diplomat tjetër si ai për ta përfaqësuar Kosovën si ambassador në kryeqytetin europian! Por ky aspekt nuk është çeshtje që mund të trajtohet në këtë homazh me rastin e 4 vjetorit të asaj dite të dhimbshme, kur njeriu i urtë e besnik i Rugovës dhe i Kosovës ndërroi jetë.
I vendosur në Bruksel më 1978 si refugjat politik, Gani Azemi për dekada të tëra ishte aktivist i palodhshëm për lirinë dhe pavarësisë së Kosovës.

Angazhimi i tij ishte i pareshtur e i shumanshëm, si gazetar, publicist, aktivist e diplomat.

Puna dhe veprimtaria e pakursyer dhe kontributi i jashtëzakonshëm i Azemit, është shoqëruar përherë nga synimi i paepur për sensibilizim të vendimmarrësve në Bruksel me kauzën e Kosovës.

Gani Azemi ishte në ballë të një numri nismash, përfshirë edhe si bashkëthemelues i Komitetit për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut, ndërsa gjatë tri viteve të fundit shërbeu si këshilltar në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bruksel.

“Është shumë e vërtetë, një shembull i cilësisë gjermane”, Merkel 15 vjet kancelare, çfarë shkruan “Le Parisien”

Urime, por jo vetëm, mbërritën për Angela Merkel, në 15-vjetorin e saj si kancelare.

Gazeta franceze “Le Parisien” e shfrytëzoi përvjetorin si një mundësi për të intervistuar politikanë me të cilët Merkel ka mbajtur konsultime dhe negociata gjatë gjithë karrierës së saj.

“Ajo është deri tani personaliteti më i madh politik në Evropë”, gazeta citoi të thoshte ish-ministri i Jashtëm francez Bernard Kouchner.

“Merkel është një grua që di të jetë e fortë, por kurrë e vështirë”, theksoi ai.

“Merkel është shumë e vërtetë, një shembull i cilësisë gjermane”, kujton Jean-Marc Ayrault, i cili ishte kryeministri i Francës nga 2012 në 2014.

“Ajo gjithashtu mund të jetë e besdisshme, sepse ndonjëherë është shumë e ngadaltë, jo shumë e tronditur”, shtoi ai.

Politikanët e tjerë francezë gjithashtu e përshkruan kancelaren gjermane si dikë që merr kohë për vendime të rëndësishme.

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, uroi përmes ‘Twitter’ dhe shkroi se “kancelarja Merkel ndërmori hapa vendimtarë për ta bërë Europën më të fortë në kohë sfiduese dhe është sot një nga udhëheqësit më të respektuar në botë”.

Në tetor 2018, udhëheqësja e demokristianëve në pushtet në Gjermani (CDU) njoftoi se nuk dëshironte të kandidonte përsëri në zgjedhjet federale 2021.

Në dhjetor 2018, Annegret Kramp-Karrenbauer, një kryeministre landi, u zgjodh si pasardhësi i saj në krye të CDU. Alternativa e krahut të djathtë për Gjermaninë (AfD) në konferencat e saj thotë shpesh se “Merkel duhet të ikë!”. “Duroni njerëz, edhe një vit ka mbetur”, shkroi ligjvënësja e AfD, Joana Cotar

Më 20 nëntor 1975 u nda nga jeta diktatori Francisco Franco

VOAL – Francisco Franco Bahamonde lindi më 4 dhjetor 1892 në El Ferrol, një qytet port në Spanjën veriperëndimore (në rajonin e Galicisë) jo shumë larg La Coruña. Familja e klasës së mesme është e lidhur tradicionalisht me marinën. Fëmijëria e tij nuk është me fat: prindërit e tij ndahen dhe Francisco nuk duket se ka shumë dashuri për babanë e tij, të cilin ai do ta përshkruajë si introvert dhe të ndrojtur.

Francisco Franco hyn në Akademinë Ushtarake të Toledos në moshën 14 vjeç: ai është një nga kadetët më të rinj dhe më të shkurtër. Pesë vjet më vonë ai bëhet një oficer dhe kërkon të përfshihet në ushtrinë afrikane. Përvoja e tij afrikane filloi në vitin 1912 dhe do të ketë ndikim të konsiderueshëm në formimin e karakterit dhe aftësive të tij profesionale.

Franco është një oficer trim. Ai u plagos disa herë dhe madje rëndë. Falë vlerës së tij dhe angazhimit të tij, emri i tij shumë shpejt u bë i njohur dhe figura e tij e rëndësishme në mjedisin ushtarak.

Në vitin 1920 ai u bashkua me radhët e Legjionit, një elitë ushtarake vullnetarësh, prototipi njerëzor i të cilit është aventurier. Ai shquhet për shqetësimin e tij për nevojat e ushtarëve, por edhe për qëndrueshmërinë e tij dhe parimin e disiplinës. Me kalimin e kohës ai u bë një mjeshtër në luftën afrikane falë njohjes së tij me manovrat e vogla, mbështjellëse në terrene të ashpra. Karizma e tij është ajo e një mbrojtësi të vendosur të autoritetit moral të ushtrisë.

Karriera e tij ushtarake ishte e shpejtë dhe e shkëlqyer: më 1923 ai ishte nënkolonel, dy vjet më vonë kolonel dhe në 1926, në moshën 34 vjeç, gjeneral brigade.

Gjatë diktaturës së Përgjithshme të Primo de Rivera kishte mosmarrëveshje me të në politikën afrikane dhe u emërua drejtor i Akademisë Ushtarake të Zaragoza, ku shumë prej profesorëve ishin ushtarët Africanist. Franco kritikon natyrën provizore të diktaturës së Primo de Rivera, megjithatë disa nga bashkëpunëtorët e tij do të jenë shtyllat themelore të regjimit të tij të ardhshëm.

Ai pranon pa asnjë entuziazëm shpalljen e Republikës së dytë dhe nuk e miraton shpërbërjen e Akademisë së Zaragozës nga qeveria Republikane, udhëheqësit e së cilës e konsiderojnë Frankon gjeneralin e vetëm me të vërtetë të rrezikshëm për përvojën socialiste-republikane. Pavarësisht kësaj, në dy vitet e dyta Ministri Radikal Hidalgo e emëron Shef Shtabi: shqetësimi i tij i parë është t’i japë forcë shpirtit ushtarak përmes Gjykatave të Nderit dhe të përmirësojë kushtet materiale të ushtrisë.

Francisco Franco bashkëpunon gjithashtu në drejtimin ushtarak të shtypjes së Revolucionit Asturian të vitit 1934.

Para luftës civile ai mbante një pozicion politik shumë të izoluar. Ai është një profesionist i ushtrisë dhe figura e tij identifikohet me ide konservatore, por të moderuara. Ashtu si shumüe ushtarakë të tjerë të garnizonit në Marok, ai urren profesionin e politikanit, të cilin ai e konsideron shkakun e sëmundjeve të Spanjës. Tashmë në atë kohë mentaliteti i tij ishte anti-liberal edhe pse nuk ishte ekstremist. Ai gjykon politikanët të jenë “kukulla të neveritshme” dhe tashmë në një nga shpalljet e para të korrikut 1936 ai deklaron se spanjollët janë “ngopur me ta”.

Idetë themelore të linjës së Frankos para luftës civile janë nacionalizmi ekstrem dhe anti-komunizmi. Në realitet, ideologjia e tij kristalizohet në vitet midis 1933 dhe 1939: në këtë periudhë ai fillon të manifestojë fetarinë e tij dhe interpretimin e tij të thjeshtë për të kaluarën historike të Spanjës, konceptuar si një luftë e përhershme midis disa forcave tradicionale, fetare dhe patriotike dhe të tjerëve. antikombëtare dhe që lidhen me masonerinë.

Vendimi i tij për të ndërhyrë në luftën civile (1936-1939) ishte i vonuar, por i qartë dhe që nga fillimi ai aspiroi të ushtronte përgjegjësi supreme politike. Francisco Franco nuk duket si asnjë figurë tjetër historike e epokës bashkëkohore që ushtroi pushtetin në vetën e parë. Ai vinte nga prejardhje njerëzore dhe ideologjike shumë të ndryshme nga ato të Hitlerit ose Musolinit dhe aftësia oratorike e tyre nuk mund të krahasohet me pakësimin e gjesteve dhe të fjalës që ishte i diktatorit Spanjoll.

Ai takohet me Hitlerin në Hendaya në 1940 dhe Musolinin në Bordighera në 1941. Pavarësisht presionit nga Gjermania dhe Italia, Franco e vendos Spanjën në një pozicion neutraliteti.

Në vitin 1950 ai u martua me Carmen Polo, nga një familje e shquar Asturiane.

Pasi u vendos përgjithmonë në Madrid në pallatin Pardo, Franco gjithnjë e më shumë paraqitet si mbreti i Spanjës së re. Dhe bashkë me të gruaja e tij Carmen, e ngritur në gradën e mbretëreshës gjatë ceremonive. Franco pret që gruaja, siç ndodhi me zonjat e aristokracisë, të drejtohet me ndajshtimin señora. Gjatë festimeve zyrtare, marshi mbretëror luhet kur shfaqet señora.

Si një monark absolut, gjatë mbretërimit të tij të gjatë Franco do të grumbullojë tetëmbëdhjetë prona, dhurata prej katër milion pesetash dhe qindra medalje ari përkujtimore të dhuruara nga qytete dhe institucione. Gruaja do ta shkrijë këtë të fundit në shufra.

Ushtria është për Frankon institucioni më i shenjtë e i rëndësishëm dhe ai i konsideron virtytet ushtarake si më të mirat. I dashur për disiplinën, ai e praktikon atë dhe e kërkon atë në politikë, të cilën e konsideron si përmbushje të detyrës së tij. Anë të tjera të karakterit të tij janë qetësia dhe kthjelltësia që përfshijnë ftohtësinë e tij të njohur, e cila qëndron në kontrast të plotë me shtysën dhe entuziazmin e shumë protagonistëve të jetës publike.

Mënyra e veprimit e Frankos pothuajse gjithmonë konsiston në mos nxitimin e gjërave. Përballë një veprimi të shkëlqyeshëm, kontradiktor dhe shpesh të hutuar që karakterizoi diktaturën e Primo de Rivera, Franco zbaton metodën e paravlerësimit dhe lejimit të kalimit të kohës t’i zgjidhë problemet.

Kjo ndihmon për të shpjeguar kohëzgjatjen e gjatë të pushtetit të tij që do të vazhdojë deri në vdekjen e tij më 20 nëntor 1975 në Madrid për shkak të sëmundjes së Parkinsonit./Elida Buçpapaj

Më 20 nëntor 1942 lindi Joe Biden, Presidenti i 46 i SHBA

VOAL – Joe Biden, emri i plotë i të cilit është Joseph Robinette Biden Jr, lindi në Scranton, Pennsylvania (SHBA) më 20 nëntor 1942. I njohur për rolin e tij si numri dy gjatë presidencës së Barack Obama në 2020 Joe Biden është Presidenti i 46 i SHBA i dalë nga votat e 3 nëntorit 2020. Në këtë biografi të shkurtër të Biden, ne zbulojmë jetën e jashtëzakonshme të kësaj figure kryesore në politikën amerikane: nga sukseset politike te tragjeditë personale, të kapërcyera falë një karakteri të fortë dhe një shpirt gazmor.


Joe Biden: një karrierë e rëndësishme politike

I lindur nga prindër katolikë të prejardhjes irlandeze, Catherine dhe Joseph Biden Sr. Joe Biden është i pari i një familjeje të madhe: Joe ka një motër më të vogël, Valerie dhe dy vëllezërit më të vegjël James dhe Frank. Në vitet 1950, babai i tij përjetoi vështirësi të konsiderueshme në gjetjen e punës në qytetin e vogël të Scranton, gjë që bëri që familja të transferohej në Delaware në 1953; këtu babai bëhet një shitës i makinave të përdorura.

Pas diplomimit në 1961, Joe Biden ndoqi Universitetin e Delaware për të studiuar histori dhe shkenca politike. Gjatë vitit të tij të vjetër ai takon Neilia Hunter, gruan që më vonë bëhet gruaja e tij. Joe zgjedh të ndjekë kursin për të ndjekur një drejtim në drejtësi. Në 1968 ai u diplomua për juridik, duke u bërë avokat; praktikë e mëvonshme, por me pak sukses.

 

Megjithëse nuk e konsideron veten shumë politikan, ai i afrohet kauzës së Partisë Demokratike në të njëjtën kohë, pjesërisht për shkak të mospëlqimit të tij ndaj presidentit të atëhershëm Richard Nixon.

Përvojat e para politike

Në 1970 Joe Biden kandidoi për këshillin lokal të qytetit në Delaware; fiton dhe më pas vendos të synojë për pozita më të larta politike. Në vitin 1972 ai u zgjodh në rolin e senatorit, duke përfaqësuar shtetin e tij: vetëm në të tridhjetat ai u bë anëtari më i ri i Senatit, një pozicion që e mbajti deri në vitin 2009. Gjatë mandatit të tij, ai mbajti poste të ndryshme, përfshirë atë të Presidentit të Komisionit të Punëve të Jashtme të Senatit.

Një thirrje për presidencën

Në 1988 ai kandidoi për në zgjedhjet paraprake Demokratike, duke pretenduar se ishte frymëzuar nga modeli i Punës, por u mund nga Michael Dukakis. Ai përpiqet përsëri në 2004, vetëm për të hequr dorë në favor të John Kerry. Në janar 2007 ai provon përsëri vrapimin e tij për në Shtëpinë e Bardhë. Sidoqoftë, në vitin 2008 ai njoftoi se po tërhiqej nga gara për shkak të rezultateve të dobëta të arritura në grupin parlamentar të Iowa-s.

Barack Obama, kandidat dhe më pas fitues i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2008, zgjedh Joe Biden si zëvendësin e tij: së bashku ata mposhtin çiftin e republikanëve McCain-Palin dhe krijojnë një nga marrëdhëniet më solide të parë ndonjëherë midis një presidenti dhe numrit dy të tij.

Në vitin 2020 ai ende po kandidon për zgjedhjet presidenciale: pas një fillimi të ndrojtur, fitoret në shtetet e Jugut dhe në shtetet e tjera kryesore – për numrin e votuesve – e bëjnë atë emrin kryesor të Partisë Demokratike.

Jeta private e Joe Biden: Tragjeditë dhe forca e karakterit

Si fëmijë Joe Biden e kupton se ai ka një formë belbëzimi dhe e detyron veten ta kapërcejë atë duke memorizuar fjalime të gjata. Ky përkushtim e çon atë të shkëlqejë në të folurit në publik.

Në vitin 1969, gruaja e tij Neilia, e martuar disa vjet më parë, lind djalin Beau. Vitin pasues, lindi fëmija i dytë, Hunter Biden; në 1971, Neilia lind një vajzë, Naomi Christina.

Pas zgjedhjeve në 1972, për fat të keq, Biden nuk është në gjendje të festojë suksesin për shumë kohë: vetëm disa javë pas zgjedhjeve, gruaja e tij Neilia dhe tre fëmijët janë përfshirë në një aksident të rëndë automobilistik. Neilia dhe vajza Naomi, vetëm një vit, ata mbeten viktima; Fëmijët Beau, tre vjeç dhe Hunter, dy vjeç, duke lënë të plagosur rëndë. Muajin pasardhës, Biden betohet në Senat nga shtrati i spitalit të djalit të tij Beau, pasi të dy djemtë janë ende duke u rikuperuar nga plagët e tyre.

Sa i rëndësishëm është roli i Biden si senator, fëmijët mbeten përparësia numër një në një kohë kaq delikate në jetën e tij dhe të tyre.

Vite më vonë Biden gjen lumturinë kur takon Jill Jacobs, një mësuese e shkollës së mesme, me të cilën martohet në 1977.

Katër vjet më vonë Jill lind vajzën Ashley Biden.

Në vitet në vijim, Joe kapërcen dhimbjet familjare dhe vështirësitë personale për të arritur suksesin politik dhe propozon idetë e tij për ndryshime në sektorë të ndryshëm.

Sidoqoftë, gjatë mandatit të dytë të Obamës si deputet, tragjedia familjare troket përsëri në derën e Biden: në maj 2015, djali i tij Beau Biden vdes, vetëm 46 vjeç, nga një tumor në tru. Në varrim, Presidenti Obama lexon lavdërimet.

Vdekja e Beau inkurajon babanë e tij që veçanërisht të mbështesë kërkimin e kancerit përmes veprimeve të tij politike.

Natyra e veçantë e Joe Biden duket se është virtyti që e ndihmon atë të durojë tragjedi personale, të kapërcyera me shkathtësi gjatë jetës së tij.

Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Më 7 nëntor, pas disa ditësh pritje për shkak të fletëve të votimit dhe rinumërimit të votave, Joe Biden u zgjodh President; është presidenti i 46-të amerikan. Së bashku me të, Kamala Harris zgjidhet, gruaja e parë që mban rolin e nënkryetarit në historinë e Shteteve të Bashkuara./Elida Buçpapaj

 

Më 19 nëntor 1863 Presidenti Abraham Lincoln mbajti fjalimin e famshëm të Gettysburgut

Lufta Civile Amerikane – Më 19 nëntor 1863 Presidenti Abraham Linkoln mban një fjalim në ceremoninë e përkushtimit të varrezave për ushtarët e rënë në betejën në Gettysburg (1 – 3 korrik 1863). Fjalimi  i tij zgjati vetëm dy minuta, dhe një gazetë e kohës e quajti “fjalim që do të mbulohej nga mjegulla e kohës”. Por ndodhi e kundërta, fjalimi i Getisburgut sot u mësohet fëmijëve të shkollave për recitim, dhe cilësohet si më i rëndësishmi në historinë amerikane; ndërsa gazeta Patriot News, pasardhëse e gazetës Patriot & Union e cila botoi komentin nënçmues më 1863, vetëm pak ditë më parë, 13 nëntor 2013, në një shkrim të saj kërkoi ndjesë duke thëne se redaktorët e asaj kohe nuk e kishin kuptuar “rëndësinë e momentit, elokuencën e përjetshme dhe rëndësinë e vazhdueshme të fjalimit të presidentit Linkoln.” Beteja në Gettysburg, u zhvillua nga data 1 deri më 3 korrik të vitit 1863, fitorja e saj nga ushtria e Unionit shënoi pikëkthesën në luftën civile, që përfundoi më 1865 me fitoren e forcave të bashkimit.

Fjalimi i Linkolnit në varrezat e të rënëve në Gettysburg

“87 vjet më parë etërit tanë krijuan në këtë kontinent një komb të ri, konceptuar në liri dhe perkushtuar në pohimin se të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë. Tani ne jemi angazhuar në luftë të madhe civile, provim nëse ky komb ose çdo komb i konceptuar dhe i përkushtuar në këtë mënyrë mund të durojë gjatë. Ne jemi mbledhur në një fushë-betejë të kësaj lufte të madhe. Kemi ardhur t’ia përkushtojmë një pjesë të kësaj fushe, vend-pushimit përfundimtar për ata që këtu dhanë jetën që ky komb të mund të rrojë. Kjo është krejt e nevojëshme dhe përshtatshme që duhet t’a bëjmë. Por, në një kuptim më të gjërë, ne nuk mund t’a përkushtojmë – nuk mund t’a bekojmë – nuk mund t’a shenjtërojmë – këtë tokë. Burrat trima, të gjallë e të vdekur, të cilët luftuan këtu, e kanë shenjtëruar atë, pëmbi fuqisë sonë të pakët për të shtuar apo hequr. Bota pak do të vërë re, pak do të mbajë mend çfarë ne themi këtu, por ajo kurrë nuk mund të harrojë çfarë ata bënë këtu. Kjo është për ne të gjallët, të përkushtohemi për punën e papërfunduar të cilën ata të cilët luftuan këtu deri tani kaq fisnikërisht e avancuan. Eshtë për ne që të përkushtohemi për detyrën e madhe të mbetur para nesh – që nga këta të vdekur të nderuar të marrim përkushtim në rritje për kauzën për të cilën ata dhanë masën e fundit të plotë të përkushtimit – që ne këtu të vendosim se këta të rënë nuk kanë vdekur kot – se ky komb, nën Perëndinë, do të ketë një lindje të re të lirisë – dhe se qeveria e popullit, nga populli, për popullin, nuk do të zhduket nga faqja e dheut.”

ZHAN VALZHANI Nga Muçi Xhepa

Sheshi “Skënderbej” ishte shkretuar i tëri. Neoni përkrah xhamisë herë ndizej e herë fikej. Errësira përzier me shiun e akullt të shtonte frikën. Përbindëshi sapo kishte ngrënë numrin dy. Çezari, miku im i ngushtë, nguli këmbë të shkonim te “Xhamllëku”. Brenda, një grua pa uniformë pastronte lokalin.
– Kam vetëm spinaq me vezë, – tha ajo.
Vezët e zhytura në ujin e spinaqtë ta prisnin oreksin. Nuk kishim marrë ende pjatat, kur te dera u shfaqën tre fëmijë, dy vajza dhe një djalë. Ishin lagur deri në palcë. Vajza, që dukej rreth dhjetë vjeç, më e rritura ndër ta, iu afrua gruas dhe i kërkoi për të ngrënë. Ajo e urdhëroi të dilte jashtë. Çezari i dha pjatën e tij; ashtu bëra edhe unë dhe u larguam. Çezari banonte te halla dhe më kërkoi ta shoqëroja. Rrugës folëm për vrasjen. Kur iu afruam hotelit të vogël, përballë “Zërit të Popullit”, dëgjuam zërin e sportelistit t’u çirrej tre fëmijëve që kishim lënë te Xhamllëku.
– Dilni jashtë! – thërriste, duke i shtyrë me dorë.
U afruam. I pyetëm. Vajza, duke qarë, tha se nuk kishin ku të kalonin natën. Ora po afronte nëntë; Çezarit i duhej të shkonte. Unë e kisha lënë me një mik për të marrë prej tij fjalorin gjermanisht-anglisht dhe, meqë rruga kalonte pranë konviktit të vajzave të mjekësisë, i mora fëmijët me vete. Kur u afruam te dera e konviktit, e këshillova vajzën e madhe t’i lutej dezhurnit të kalonin natën atje. Prita jashtë. Pas pak fëmijët dolën duke qarë.
– Na përzuri, – tha me dënesë vajza.
Së largu u duk miku im; ecte ngadalë, duke tërhequr këpucët e shkelura te thembrat. Me njërën dorë shtrëngonte nën sqetull çantën, ku mbante studimin për gjuhën shqipe, kurse me tjetrën përpiqej të drejtonte çadrën, që ia rrëmbente era. Ndriçimi i neonit mbi trotuar ishte i zbehtë. Ndonëse kaloi fare pranë, ai nuk më njohu.
– Zhan Valzhan, – i thirra, – Fantinës ia kanë flakur Kozetën në rrugë.
Qeshi me zë të brendshëm, të thellë.
– Hajdeni zogj në çerdhen time, – i ftoi, pa pyetur se cilët ishin.
I mblodhi rreth vetes dhe të pestë morëm rrugën për te banesa tij. Toka, vende-vende, ishte me pellgje uji dhe baltë. Shtegu kalonte përmes një rrëpire të pashtruar e përfundonte në një hendek të madh, që e kaluam me vështirësi. Djali më i vogël mbahej fort te këmba e tij. Filluam të ngjisim shkallët, që nxinin pus. Në katin e tretë, atij i rrëshqiti këmba e me zor u ngrit. Kur arritëm në katin e pestë, hoqi një copë tulle nga korniza e derës, nxori një çerek qiriri, e ndezi me vështirësi, hapi derën dhe, duke u kthyer nga hyrja përballë, tha:
– Ai atje më ka prerë dritat.
Në atë apartament banonte një punonjës policie. Sapo hymë në kuzhinë, dhoma e tij e punës, nxori nga një dollap i vogël pesë qirinj, nga një për secilin. I vendosi në parvazin e dritares, i ndezi me kujdes dhe me zërin që kumbonte qiellor u tha fëmijëve:
– Mirë se erdhët, engjëj të shenjtë!
Vajza e vogël vrapoi drejt tij, iu hodh në qafë e me lot gëzimi i tha:
– Xhaxhi, ti je si ne!
Atë ditë fëmijët kishin ardhur nga Shkodra të takonin babanë e tyre te Burgu i Ri. I kishte sjellë njerka, e cila, pasi kishte mësuar se të shoqit ia kishin kthyer dënimin në politik, i kishte braktisur. Të nesërmen në mëngjes, Petro Zheji, antikomunisti trim, pasi i ushqeu dhe u preu biletat fëmijëve “armiq”, me dashuri hyjnore i përcolli për Shkodër.
(Ky tregim është pjesë e librit “Në sirtar, tregime” të autorit Muç Xhepa.)
Petro Zheji

Në Restorantin “SOLE” ku flitet shqip

E papritura më e këndshme (e gjithë jetës sime) ndodhi kësaj vere, teksa miqtë e mi Afife dhe Tanush Frashëri më ftuan për të vizituar Venecian dhe Vjenën.
Përveç mrekullive të kryeqytetit austriak, të ngrënat: drekat dhe darkat i kalonim tek Restoranti “SOLE”, i cili ndodhet në zemër të Vjenës, jo larg Teatrit të Operës të Vjenës dhe ndërtesës së famshme të Shoqatës së Muzikës (Musikverein) ku jepen koncertet e Vitit të Ri, ky lokal i bukur gjendet në rrugicën e këndshme dhe mrekulluese “Annagasse”.
Aty të gjitha ndërtesat janë të stilit barok, të shekullit XVII e të XVIII, përfshirë edhe Kishën Shën Anna në mes të rrugicës – e cila i ka dhënë emrin të gjithë rruginës.
Kur po kalonim nëpër rrugicën “Annagasse”, ende nuk kishte rënë nata dhe befas dëgjojmë melodinë “O sole mio” interpretuar nga dy instrumentistë, thuajse përballë Kishës Shën Anna ndodhet Restoranti “SOLE” i ndërtuar 34 vite më parë prej zotëri Akim Nuredinit, ardhur në Vjenë nga fshati Kajan i Tetovës.
Pronarin e restorantit zotëri Akim Nuredinin nuk e takuam dot pasi ai kishte shkuar për të parë ndeshjen e Real Madridit së bashku me tenorin e famshëm Placido Domingon, të cilin e ka mik të ngushtë.
Sapo afrohemi pranë hyrjes së restorantit na përshëndesin mirëseardhjen në gjuhën shqipe (aty punojnë disa kamerierë italianë që flasin shqip si edhe Matilda, një zonjë nga Elbasani, madje në ditët e pastajme, Xhovani italiani na pyeti: (… me hudhër apo pa hudhër?… ).
Së pari takuam Fatmirin, djalin e dytë të zotëri Akimit, ai ka studiuar biznes është një djalë shumë simpatik, që na njeh me të dashurën e tij italiane, një vajzë shtathedhur, e bukur me sy që i shkëlqejnë veshur fare thjesht me një bluzë të bardhë dhe pantallona xhins ngjan fort me vajzat tiranase, ajo flet fjalë shqipe me shqiptim të saktë dhe kur i them vargjet e poetit: “Në zemër tënde vetëm unë, / në zemër time vetëm ti / dhe jashtë bota përgjimtare / dhe jashtë syri plot zili”. (Vajza pyet vetëm për kuptimin e fjalës “zili”).
Djali i madh i zotëri Akimit, Naseri ishte një tjetër befasi edhe ai ka studiuar menaxhim biznesi (po e them me fjalë të thjeshta profesionin e tij) në Eton Sussex në Angli atje ku kanë studiuar Princi Charles i Uellsit, bijtë e tij princat William dhe Harry si edhe Princesha Kate, bashkëshortja e William-it. Naseri flet një anglishte të përkryer dhe qëndrimi, sjellja e tij tregojnë veç fisnikëri. Këta dy bij të zotëri Akimit përveç punëve të tyre vijnë dhe punojnë në restorantin e babait të tyre.
Ky restorant me këtë emër kuptimplotë është frekuentuar dhe frekuentohet nga personalitete të artit, muzikës, politikës, të cilët sikur kanë gjetur aty “shtëpinë e tyre”. Kështu mund të përmendim dirigjentë të shquar: Pierre Boulez, Daniel Barenboim, Lorin Maazel, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, Mariss Jansons, etj. Solistë e soliste të shquar: Placido Domingo, Edita Gruberova, Anna Netrebko, Thomas Hampson, Jose Carreras, Jonas Kaufmann, Cecilia Bartoli, Saimir Pirgu, Elina Garanca, Albano, Angelica Kirchsclager, Ramon Vargas, Juan Diego Florez e të tjerë. Gjithashtu koncertmaestro dhe Intendentë të operave, instrumentistë: Julian Rachlin, Vladimir Malakhov, basi Ferrucio Furlanetto, baritoni Dmitri Hvorostovski, Intendentja e Operës së Napolit, një dirigjent francez dhe po një koncertmaestër francez e të tjerë. Në Restorantin “Sole” kanë lënë gjurmë edhe politikanë si: Bill Clinton, Heinz Fischer (President i Republikës Austriake), kryeministra dhe lista nuk mbaron, por vazhdon…
Një restorant kaq i famshëm me kaq shumë njerëz të famshëm.
Pronarit të Restorantit “Sole”, familjes së tij, punonjësve të papërtuar ju uroj që t’u bëhet rruga e jetës Diell!

Aki Nuredini me Aida Garifullina dhe Plácido Domingo

 

Telegramet makabre: “Varini në litar, në Maliq, aty ku kryen sabotimin!”

 

 

Telegramet nga populli ku kërkohej ekzekutimi me vdekje i inxhinierëve dhe teknikëve të akuzuar për sabotim gjatë tharjes së kënetës së Maliqit…

Më 8 nëntor 1946, në kinemanë Nacional në Tiranë u hap gjyqi ndaj 11 inxhinierëve dhe teknikëve të Maliqit, arrestuar një pjesë prej tyre që në datën 28 shtator 1946 dhe pjesa tjetër në vijim deri në datën 24 tetor 1946. Ata ishin ing. Abdyl Sharra, ing. Aleks Vasili, gjeometrat Pandeli Zografi dhe Mario Guarnieri, bashkëshortja e ing. Vasil Manos, kroatja Zyrika Mano dhe punëtorët Jani Vasili dhe Anastas Risto, të cilët i akuzonin si korrierë të të parëve. Në valën e dytë të arrestimeve ishin prangosur ing. Vasil Mano, gjeometri Mihal Stratobërdha dhe llogaritari italian Eugenio Scaturo, për ta mbyllur këtë fazë me arrestimin e ing. Kujtim Beqirit më 24 tetor 1946. Të 11 të arrestuarit akuzoheshin për sabotim. Gjyqi po bëhej i hapur. Jashtë ndërtesës së kinemasë ishin vendosur altoparlantë të mëdhenj, me anë të të cilëve qytetarët e Tiranës ndiqnin gjithçka flitej brenda.

Akt-akuza vinte në dukje se: “Të gjithë të pandehurit e mësipërm që kanë qenë me përgjegjësi të ndryshme për tharjen e Maliqit dhe që kanë pasur lidhje me elementë të jashtëm, janë të akuzuar se kanë kryer sabotime të rënda duke i shkaktuar shtetit dëme të mëdha. Gjithashtu specifikohet se për të kryer këto sabotime, të pandehurit kanë kryer mbledhje të fshehta, që u kanë raportuar të huajve rreth punimeve dhe që kanë ndjekur urdhëresat e tyre për kryerjen e sabotimeve”.

Të gjithë të akuzuarit, me përjashtim të gjeometrit italian Mario Guarnieri, e pranuan akuzën për sabotim dhe kërkuan mëshirën e trupit gjykues. Shumë prekëse ishte fjala e fundit para gjyqit e ing. Vasil Manos, i cili nuk kërkoi mëshirë për vete, por për bashkëshorten e tij, Zyrikën.

Gjykata vendosi fajësinë e të gjithë të pandehurve duke i cilësuar si sabotatorë dhe armiq të popullit. Dy drejtuesit e punimeve për tharjen e kënetës së Maliqit, Abdyl Sharra dhe Kujtim Beqiri, u dënuan me varje në litar; ing. Vasil Mano, bashkëshkortja e tij Zyrika dhe llogaritari italian Eugenio Scaturo u dënuan me pushkatim; gjeometrat Pandeli Zografi dhe italiani Mario Guarnieri me burgim të përjetshëm; gjeometri tjetër Mihal Stratobërdha u dënua me 10 vjet burg dhe punë të detyrueshme; punëtori Anastas Risto 2 vjet burgim e punë të detyrueshme; ndërsa 16-vjeçari Jani Vasili u dënua “1 vjet burgim me kondicional, me kusht që të mbajë sjellje morale e politike të mira”. Për të dënuarit me burgim u urdhërua gjithashtu konfiskimi i pasurisë së tyre personale dhe humbja e të drejtave qytetare e politike. Ekzekutimi i dënimit me vdekje u vendos të bëhej në Maliq.

Momenti i pushkatimit të inxhinierëve të Maliqit, mes tyre edhe Zyrika Mano, e cila u ekzekutua ndërsa ishte shtatzënë

Ndërsa perdja e pjesë së parë të kësaj tragjedie kishte rënë, një skenar i dytë po thurej me shpejtësi në zyrat e larta të Sigurimit të Shtetit. Ata kishin vendosur ta shfrytëzonin mirë këtë ngjarje për të eliminuar të gjithë kundërshtarët potencialë të regjimit komunist dhe këshillonin të vazhdonin arrestime të tjera në Maliq dhe të gjendeshin lidhjet që inxhinierët dhe teknikët e Maliqit mund të kishin edhe me inxhinierë dhe teknikë në Ministrinë e Punëve Botore në Tiranë, apo gjetkë në Shqipëri. Kështu, ende pa mbaruar procesi i parë i Maliqit, një tjetër proces po ndërtohej. Më 29 tetor 1946, organet e Sigurimit të Shtetit arrestuan ing. Aleks Vasili, gjeometrat Mirush Përmeti, austriakun Hans Vala, shoferin Lambi Napuçe dhe mjekun italian, Golfredo Paskual Rizo. Akuza ishte e ngjashme si për grupin e parë. Ata po gjykoheshin si armiq të popullit, sabotatorë të pushtetit dhe anëtarë të grupit të inxhinierëve dhe teknikëve të Maliqit .

Më 21 nëntor 1946, gjithashtu në sallën e kinemasë “Nacional” filloi gjyqi i hapur edhe për këtë grup.

Gjatë zhvillimit të gjyqit, ata pranuan hapur që nuk kishin simpati për regjimin e vendosur në Shqipëri, ata gjithashtu pranuan se në Maliq punët nuk kishin ecur siç duhet, kishte pasur vonesa, mungesë organizimi etj.. Ata, madje, e konsideruan veten fajtorë që nuk kishin folur më herët për këto problematika që kishin vënë re në Maliq, por në përfundim të procesit ata nuk pranuan që të kishin sabotuar dhe të kishin qenë pjesë e ndonjë grupi sabotatorësh. Mungesa e pranimit të fajësisë nuk e pengoi prokurorin e çështjes të kërkonte dënim me vdekje për ing. Aleks Vasilin dhe gjeometrin Hans Vala dhe burgime të rënda për tre të tjerët. Ajo nuk e pengoi as gjykatën që në përfundim të gjyqit të jepte dënim me vdekje për ing. Aleks Vasilin dhe gjeometrin Mirush Përmeti. Hans Vala, gjeometri austriak, i cili kishte punuar në shumë zona të Shqipërisë që prej vitit 1940, u dënua me 30 vjet burgim, mjeku italian Golfredo Rizo me 10 vjet burgim dhe Lambi Napuçe me 5 vjet.

Këto dy procese shënojnë një prej njollave më të errëta në historinë e regjimit komunist. Ata shënuan fillimin e një lufte pa kompromis që do të zhvillohej në të gjithë shtresat intelektuale në vend.

Për ta legjitimuar në popull edhe për procesin e inxhinierëve dhe teknikëve të Maliqit, regjimi do të organizonte “revoltën” popullore ndaj tyre, me letra e telegrame ku ende pa u mbyllur gjyqi kërkohej dënimi me vdekje për ta.

Kujto.al sjell këtu një grup telegramesh dërguar nga të katër anët e vendit, ku kërkohej me ngulm dënimi kapital për ta. Gjuha e urrejtjes në këto telegrame është gjuha që do të përdorë regjimi që prej këtyre proceseve të para e për dekada me radhë, deri në ditët e fundit të tij.

Telegramet

Qeverisë Demokratike Tiranë

Ne puntorët dhe nëpunësit e Minierës Bakrit Rubikut, të mbledhun në nji konferencë të gjanë, shprehim kënaqësinë për aprovimin e vendimit të gjyqit kundra bandës së sabotatorëve të liqenit të Maliqit.

Ne që punojmë me të gjithë forcat, na që kemi dhanë dëshmorë në punë për të ngritur sa ma parë ekonominë t’onë, kërkojmë që qeverija të jetë e pamëshirshme kundra këtyne elementave që për të robëruar popullin shiten tek të huajtë.

Kundra mbeturinave të fashizmit neve do të jemi të pamëshirshëm. Gjyqi i Tiranës na hapi sytë. Ende anmiqtë e popullit nuk ngopen me djersën dhe gjakun tonë, pra neve për këtë kërkojmë:

VDEKJE ANMIQVE TE POPULLIT.

RROFTE PUSHTETI POPULLOR.

VDEKJE FASHIZMIT LIRI POPULLIT

Punetoret e Minierës Bakrit Rubikut

Firmat

Vrasja e korrespondentit të “Reuters” dhe New York Times, Nebil Çika -12 nëntor 1944/ Kur pushkatohej një gazetar!

Vrasja e korrespondentit të “Reuters” dhe New York Times, Nebil Çika, bashkë me 13 intelektualë të tjerë.. Kur Tirana po priste marshin e komunistëve që do të zbrisnin nga malet për të marrë pushtetin…. Historia tragjike e çiftit simpatik në kryeqytetin e viteve ’40, publicistit dhe përkthyesit të spikatur Nebil Çika dhe italianes Elssa Martineli.  

Nga Luljeta Progni

Disa të panjohur, të armatosur, u shfaqën në portën e shtëpisë së Nebil Çikës, natën e 12 nëntorit të vitit 1944. Ishte kohë darke. Nebili bashkë me të shoqen, Elsa Martinelli dhe kunatin, Aleks Mavraqi ishin ende në tryezën e bukës. Ishte kohë e trazuar…Tirana po priste marshin e komunistëve që do të zbrisnin nga malet për të marrë pushtetin.

Nebil Çika ishte një ndër gazetarët më në zë të kohës, publicist dhe përkthyes i shquar.  Elsa ishte një vajzë e mirarsimuar në Itali. Ajo ishte bija e një arbëreshi që ish dashuruar me djalin e talentuar dhe kish lënë Italinë për të jetuar me të, në Shqipërinë e varfër. Nata e 12 nëntorit 1944, do ta kthente përmbys gjithë jetën e tyre sepse njerëzit e panjohur e morën me forcë gazetarin Nebil Çika dhe kunatin e tij, Aleks Mavraqi për ta çuar te skutat e hotel “Bristol”, prej nga nuk do të kthehej më kurrë. Nebil Çika bashkë me Aleks Mavraqin dhe intelektualë të tjerë të asaj kohe si Ismail Petrela, Muntaz Kokalari, Vesim Kokalari, Syrja Kokalari, Reshat Stërmasi, Muharrem Lleshi, Rifat Tërshana, Lluka Xhumari, Ali Panariti u vranë mizorisht nga komunistët. U vranë pa gjyq, pa bërë asnjë faj, u vranë sepse ishin intelektualë të shquar që kishin kontribuar për atdhe. U vranë sepse ishin personalitete që do të ktheheshin në telash për diktatorin.

 

 

 

Kur do të vritej, Nebil Çika ishte ende korespondent i dy mediave shumë të rëndësishme ndërkombëtare. Ditët e nëntorit 1944 kur komunistët shpallën fitoren ndaj pushtuesve, redaksia e agjensisë telegrafike angleze “Reuter” dhe ajo e New York Times, prisnin lajmet nga korespondenti i tyre në Tiranë Nebil Çika. Por shpejt ata do të merrnin lajmin se ai ishte pushkatuar.

Elssa e kish marrë vesh lajmin e pushkatimit disa ditë më vonë, kur kufomat e 14 intelektualëve u gjenden të dekompozuara në ambjentet  e Hotel Bristol. Pak ditë më pas Elsa do të arrestohej si “armike e popullit“ për ta kaluar dy vite nëpër qelitë e burgjeve të diktaturës, që kishin nisur të ngriheshin në Tiranë e gjithë Shqipërinë. Sepse të parën gjë që bëri udhëheqja komuniste ishte kthimi i shtëpive në burgje. Vënde ku do të ekzekutohej apo burgosej deri në asgjësim, e gjithë elita intelektuale e Shqipërisë.

Elsa Martinelli qëndroi në burg për rreth dy vite derisa u riatdhesua nga qeveria italiane. Ishte shtetase italiane, nga familje arbëreshe. Pas dy vitesh tortura nëpër burgjet komuniste, Elsa do të kthehej zemërthyer në vendin e saj. Do të largohej nga Shqipëria ku kishte përjetuar çastet më të bukura të jetës së saj, por edhe ato më të dhimbshmet. Kish kaluar kohët e bukura të rinisë në krah të djalit nga Preveza që u shkollua në auditoret e universiteteve të Perëndimit, gazetar, publicist, përkthyes i Kantit dhe Niche-s e shumë filozofëve të tjerë evropianë. Themelues i gazetës “Arbënija”, drejtues i revistave “Minerva” e “Java”,“Miku i Librit”, Bota e re”.

Elsa ishte një zonjë e arsimuar dhe me kulturë të lartë që kishte kontribuar në emancipimin e grave në kryeqytet. Ishte diplomuar për Letërsi në Itali dhe pasioni i saj për letërsinë ishte një ndër shkaqet që e kish bashkuar me Nebilin. Elsa e kish shoqëruar me ëndje bashkëshortin, redaksive të gazetave e revistave në pasionet e tij për letërsinë e publicistikën, për përkthimin. Ishte mbështetja kryesore për Nebilin, bashkë me të motrën Ikbal Çika dhe bashkëshortin e saj Aleks Mavraqi.

Në atë kohë, Elsa dhe Nebili ishin ndër personazhet më të dashura në qytetin e Tiranës. Kur kurorëzuan lidhjen e tyre në fejesë, një artikull i dedikohej kësaj ngjarje. Kolegët e tij të revistës “Minerva”, i kushtuan një artikull fejesës me zonjushën Elsa Martinelli. Ishte në një farë mënyre kronika rozë e mediave të kohës.

Shumica e njerëzve e kanë marrë vesh se drejtori i kësaj reviste z.Nebil Çika, u fejua me zonjushën Elsa Martineli. Dhe për së shpejti edhe do të martohen.

Redaksia e kësaj reviste e pa të udhës që të shprehë gëzimin e saj duke botuar bash në këtë faqe fotografitë e çiftit të ri dhe të përfitojë nga ky rast për të thënë nja dy fjalë për drejtorin e saj.

Nebil Çika, gazetar i vuar dhe trim, shkrimtar i mprehtë dhe i dinjitetshëm, nacionalist dhe përparimdashës. Është mjaft i  njohur në botën shqiptare dhe popullin shqiptar. Tërë jeta e tij, tërë energjia dhe mundimi i tij, në çdo rast e në çdo kohë u derdh burrërisht për triumfin e së mirës, të së drejtës dhe sidomos të përparimtares. Në çdo shkrim të tij, në çdo mendim të tij, shihet impulsi i fortë i idealistit që s’lë rast pa shqelmuar traditën e ndryshkur skllavëronjëse dhe pa treguar me gisht nglutas dhe me instikt të sigurt udhët e qytetërimit dhe të lartësimit.

Mbasandaj nga pikëpamja profesionale, nuk besojmë të dyshojë ndokush se Nebili është më i zoti gazetar që ka vëndi ynë sot për sot dhe se “Arbënia”, qoftë si lëndë, qoftë si drejtim e qoftë si shitje, është një sukses i plotë.

Ne pra, redaksia që i rrimë më afër e njohim edhe më mirë, morëm këtë rast për ti uruar një jetë të lumtur dhe një vijim gjithnjë ngulur në misionin e tij të rëndë si shkrimtar dhe mendonjës që ka ndaj shoqërisë shqiptare.

“Minervistë”

Por bashkëjetesa e tyre ishte e destinuar të përfundonte shpejt. Sepse Nebil Çika u pushkatua natën e 12 nëntorit 1944, ndërsa Elsa pas dy vitesh burg, në diktaturën komuniste, u riatdhesua në vendin e saj në Itali. Elsa jetoi me kujtimin e të shoqit deri në fundin e jetës. Historia e tyre mbeti si një ndër ngjarjet e dhimbshme të rinisë së Tiranës në prag të diktaturës.

Intelektuali i pabindur kundrejt çdo regjimi kishte kuptuar pse ishte i papëlqyer nga regjimet kur kritikonte qeverinë e Ahmet Zogut: “E prandaj në regjimin e Zogut klasat drejtonjëse i urrenin mentarët që nuk ishin robëruar prej tyre dhe i luftonin dhe i mënjanonin në dëm të madh të shoqërisë dhe të mirëfunksionimit të saj. Sot nuk i mënjanon kurrkush dhe kanë mundësinë të punojnë e të prodhojnë: Numri i tyre është padyshim shumë i vogël; nuk janë më shumë se njëzet, po të marrim sidomos parasysh prodhimin mendor të vendit.

Ishte shenjestruar nga fashistët si shkrimtari: “që ushtronte influencë të dëmshme, sidomos mbi rininë stundentore, prandaj është e dobishme të ndalohet botimi i një reviste të tillë dhe i botimeve të tilla në përgjithësi”. Për këtë arsye, më 25 nëntor 1940, Nebil Çikën e internuan në Itali. E megjithatë as nga pushtuesit nuk u pushkatua, por u vra nga shqiptarët komunistë që vranë shumë nga intelektualët e Shqipërisë.

E kish parashkruar fatin e tij të keq në artikullin: “Mentarët dhe rrethi shoqëror”. E kur i referohej Saint Simonit, i cili duke folur për elitën franceze kishte thënë: “Po të qe se Franca humbiste papritmas të pesëdhjetë dijetarët e parë të saj, të pesëdhjetë artistët e parë të saj, të pesëdhjetë industrialistët e parë të saj, të pesëdhjetë lëvruesit e parë të tokës së saj, kombi do të bëhej një trup pa shpirt, do t’i ishte prerë koka. Po të qe për kundra se humbiste të gjithë personelin zyrtar të saj, nga kjo gjë nuk do të dilte për vendin veçse një dëm i vogël”.

Por historia rodhi në atë mënyrë që skenari hipotetik i mendimtarit francez do të realizohej dhunshëm në Shqipëri. Vetë Nebili do të ishte ndër të parët mendimtarë që do të vritej padrejtësisht. Trupi i tij dhe i 13 intelektualëve të tjerë, u lanë për disa ditë në Hotel Bristol dhe më pas i morën dhe i zhdukën. Familjet e tyre ende nuk i kanë gjetur eshtrat e tyre. Ndërsa në vëndin ku ndodhej Hotel Bristol, ku sot është Muzeu Kombëtar, nuk është vendosur ende një pllakatë përkujtimore në nderim të tyre.

blank

 


Send this to a friend