VOAL

VOAL

Presidentja e Zvicrës zonja Simonetta Sommaruga:”Përgjegjësia që ndjeva në këto muaj ka qenë e madhe”

August 3, 2020
blank

Komentet

blank

Zvicër: Transport publik shumë i sigurt për pasagjerët

Asnjë vdekje midis udhëtarëve me autobus, tren, varkë, tramvaj dhe teleferik më 2021 në Zvicër

VOAL- Niveli i sigurisë në transportin publik mbetet i lartë, të paktën për udhëtarët. Nga ana tjetër, numri i aksidenteve me punonjës të kompanive të kontraktuara apo kompanive të ndërtimit ishte relativisht i lartë. Kjo është ajo që del nga një raport i publikuar të martën nga Zyra Federale e Transportit.

Në dokument, Zyra Federale e Transportit thekson se rreziku i humbjes së jetës në makinë është 68 herë më i madh se ai i udhëtimit me tren. Për çiklistët është 782 herë më e lartë dhe për motoçiklistët madje 1776 herë. Niveli i sigurisë është gjithashtu shumë i lartë në sektorin e teleferikut dhe lundrimit.

Në vitin 2021 ka pasur gjithsej 189 aksidente të rënda (2020: 177) me 15 të vdekur (27) dhe 133 lëndime të rënda (121). Viktimat e aksidenteve fatale ishin punonjës të kompanive të transportit, punëtorë të kompanive të ndërtimit apo persona që ndodheshin ilegalisht në objektet e transportit publik. Nuk pati të vdekur mes pasagjerëve.

Duhet theksuar se në katër vitet e mëparshme numri i vdekjeve ishte pothuajse dyfishi. Pavarësisht pikut të regjistruar në vitin 2019 (169), të lënduarit rëndë mbetën relativisht të qëndrueshëm me kalimin e kohës.

Aksidentet e rënda, vijon Zyra Federale e Transportit, i atribuohen kryesisht gabimeve njerëzore. Gjatë katër viteve të fundit, numri i ngjarjeve për këtë shkak është rritur pak, por dëmi i njerëzve është ulur. Lëvizjet e manovrimit dhe puna në zonën hekurudhore janë veçanërisht të rrezikuara. Për këtë arsye, këtë vit do të ketë kontrolle shtesë nga Konfederata.

Zyra Federale e Transportit thekson se Zvicra është në krye të sigurisë ndërkombëtare në vendkalimet në nivel për shkak të numrit të vogël të ngjarjeve dhe lëndimeve personale. Kjo shpjegohet me rizhvillimin sistematik të vendkalimeve të kërkuara nga kompanitë hekurudhore. rsi-eb

blank

Covid, java e tretë e rritjes në Zvicër

Pacientët me Covid në spitalet zvicerane janë dyfishuar që nga fillimi i muajit

 

VOAL- Rastet e koronavirusit në Zvicër kanë shënuar rritje për të tretën javë radhazi. Po rriten edhe shtrimet në spital dhe vdekjet në lidhje me Covid-19.

Të dhënat javore të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, midis 14 dhe 21 Qershorit, tregojnë 24’704 infeksione, kundrejt 16’610 të regjistruar një javë më parë, me mesataren ditore në rritje me më shumë se 25%.

Ditët e fundit, më shumë se 40% e testeve të analizuara në laborator rezultuan pozitive, ndërsa në fillim të muajit proporcioni ishte ende rreth 20%.

Në spital për shkak të sëmundjes përfunduan 251 persona, ndërsa në shtatë ditët e mëparshme ishin 107. Aktualisht janë të shtruar 598 pacientë me Covid, 30 prej tyre në reanimacion. Një javë më parë ishin përkatësisht 371 dhe 18. Që nga fillimi i muajit, numri i pacientëve në spitale është dyfishuar.

Gjithashtu ka një rritje të vdekjeve të lidhura me koronavirusin, me 11 vdekje në 7 ditët e fundit, nga 6 javën e kaluar. Vdekjet e lidhura me këtë sëmundje prekin gjithmonë shtresat më të vjetra të popullsisë, por javët e fundit ka pasur vdekje të një 30-vjeçari, një 40-vjeçari dhe disa 50-vjeçarë. rsi-eb

blank

Makinat elektrike gjithnjë e më të pranishme në Zvicër

VOAL- Numri i makinave elektrike në rrugët zvicerane është rritur në vitin 2021 dhe që nga fillimi i vitit 2022, sipas një sondazhi të komparatorit online bonus.ch. Nëse, në fillim të vitit 2021, 3,2% e të anketuarve zotëronin një makinë të këtij lloji, shifra u rrit në 5,5% në vitin 2022. Tendenca konfirmohet edhe nga Enti Federal i Statistikave, sipas të cilit 15% e automjeteve të regjistruara ishin me motor vetëm nga energjia elektrike, me një rritje prej 57% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Megjithatë, kjo alternativë me vështirësi po imponohet në treg. Edhe pse pothuajse një e katërta e të anketuarve thonë se synojnë të blejnë një automjet të këtij lloji, 70.1% nuk ​​planifikojnë të blejnë një të tillë. Polarizim ka edhe në rajonet gjuhësore. Zviceranët italianë, në fakt, thonë se janë më entuziastë, me 30.7% që thonë se janë pro blerjes së një të tillë, krahasuar me 4.1% të zviceranëve gjermanë.

Në qendër të diskutimit është ndikimi ekologjik. Disa nga pjesëmarrësit në anketë janë pro energjisë elektrike për shkak të ndikimit më të ulët ekologjik në përdorimin e përditshëm, por në të njëjtën kohë shprehen të shqetësuar për ndotjen që i shkakton ekosistemit prodhimi i baterive. rsi-eb

blank

Konferenca Ndërkombëtare për Ukrainën: Do të ketë një “Deklaratë të Luganos”

Ignazio Cassis dhe Norman Gobbi, filmuar këtu pak para fillimit të takimit me mediat në Bellinzona

 

VOAL- Qëllimi është nënshkrimi i një “Deklarate të Luganos” për rindërtimin e Ukrainës. Ajo u zbulua të hënën, në një konferencë shtypi në Bellinzona, nga Ignazio Cassis, i cili me Norman Gobbi dhe Matteo Cocchi ilustroi detajet e para në lidhje me Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës të planifikuar për 4 dhe 5 korrikun e ardhshëm.

Kryetari i Konfederatës ishte ai që nisi diskutimin, duke pohuar se qëllimi i këtij takimi është të përcaktojë prioritetet, metodën dhe parimet e rindërtimit të vendit të shkatërruar nga konflikti.

Detaje mbi konferencën e Luganos

“Procesi politik dhe diplomatik do të jetë i gjatë dhe kompleks”, shtoi Cassis. Prandaj, Zvicra duhet të presë disa vite përpjekje. Është konfirmuar prania e disa liderëve evropianë, ndërsa pjesëmarrja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky është ende e pasigurt.

Më pas fjala iu kalua Norman Gobbit i cili nënvizoi shikueshmërinë e madhe ndërkombëtare që URC2022 do të sjellë në Ticino dhe Lugano. “Pritja e kësaj Konference është kontributi ynë i vogël për paqen dhe rindërtimin e Ukrainës”, vazhdoi Këshilltari Shtetëror.

Përsa i përket sigurisë, komandanti i policisë kantonale tha se ishte “i qetë” dhe ritheksoi bashkëpunimin e madh mes ushtrisë, autoriteteve dhe forcave policore. Matteo Cocchi përfundoi duke deklaruar se synimi mbetet sigurimi i mbrojtjes maksimale dhe shqetësimi sa më i vogël i mundshëm për popullatën dhe aktivitetet tregtare. Për këtë janë projektuar dy zona: një e kuqe, jashtë kufijve të popullsisë dhe një blu ku mund të aksesohet, por ku do të ketë më shumë kontrolle policore. rsi-eb

blank

Zvicër: Një milion infeksione priten gjatë verës

Tanja Stadler ju fton të bëni siç bën ajo: përdorni një maskë në transportin publik dhe në objektet e kujdesit shëndetësor

 

VOAL- Koronavirusi gjatë verës në Zvicër ka të ngjarë të infektojë më shumë se një milion njerëz. Kështu u shpreh në një intervistë të publikuar në Blick nga ish-kreu i task-forcës federale Covid-19, Tanja Stadler. “Supozohet se rreth 15% e popullsisë do të infektohet,” tha eksperti i biostatistikës në ETH Zyrih, i cili monitoron nga afër ecurinë e pandemisë për momentin në variantin shumë të transmetueshëm BA.5 të Omicron. Në dritën e të dhënave të reja që tregojnë se “numri aktual i rasteve është shumë më i lartë se në dy verat e fundit”, ai bën thirrje për kujdes edhe pse “me variantet që qarkullojnë aktualisht, nuk duhet të kemi më frikë nga një mbingarkesë në intensiv. repartet e kujdesit. , por repartet normale ende duhet të merren me më shumë pacientë Covid-19.”

Shumica e personave që do të infektohen në muajt në vijim nuk do të testohen dhe për këtë arsye shumë raste nuk do të raportohen, thekson 41-vjeçari. Tashmë sot në bazë të mostrave të ujërave të zeza, supozohet se ka më shumë se 80,000 infeksione të reja në javë, ndërsa Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) të martën e kaluar njoftoi se kishte regjistruar 16,610 teste pozitive në shtatë ditë. Deri më tani, sipas të dhënave të përditësuara deri të martën e kaluar, në Zvicër infeksionet e regjistruara zyrtarisht që nga fillimi i pandemisë kanë qenë 3.7 milionë me 53.708 të shtruar në spital dhe 13.357 të vdekur nga Covid-19.

Antitrupat në 97% të popullsisë

“Të dhënat më të fundit tregojnë se 97% e popullsisë së rritur në Zvicër kanë antitrupa kundër Covid-19 falë vaksinave, por edhe për shkak të infeksioneve”, shpjegoi Tanja Stadler e cila nuk guxon të parashikojë se kur do të përfundojë pandemia e Covid-19. . “Në planin afatgjatë, gjithçka do të funksionojë. Megjithatë, në vitet e ardhshme, me siguri do të ketë ende valë në verë. Por tani ne e dimë se si të mbrohemi. Dhe ne kemi një vaksinim shumë efektiv dhe shumë mjete. Ne jemi shumë më mirë se në fillim të vitit 2020”.

Këshilla është të vazhdoni të përdorni maskën pasi Covid-19 nuk është grip. “Në rast infektimi me Omicron shohim pasoja shumë më të rënda afatgjata sesa në rastin e gripit, veçanërisht në popullatën e re”, nënvizon ish-presidenti i task-forcës, i cili vazhdoi punën për këtë çështje edhe pas shpërbërjes së grupi i ekspertëve marsin e kaluar. Edhe me dy përforcues, vaksinimi nuk ofron mbrojtje të plotë. Sipas Tanja Stadler, injeksioni i katërt do të ishte i dobishëm për njerëzit më vulnerabël që iu nënshtruan tërheqjes muaj më parë. rsi-eb

blank

Natë tropikale në Zvicër

VOAL- Vende të shumta në Zvicër, natën midis të shtunës dhe të dielës, panë kolonën e merkurit të ngrihej mbi 20 gradë. Nje nate e vertete tropikale ishte pra ajo qe preku Konfederaten dhe jo vetem ne zonat e prekura nga foehn.

Në orën 4.20 të së dielës, termometri ishte ende 28.0 gradë në Gersau në Schwyz, 27.3 në Altdorf në kantonin Uri, 26.3 në Oberriet/Kriessern në St. Gallen dhe 26.2 në Evionnaz në Valais. Sipas MeteoNews, mbrëmjen e së shtunës në orën 22.00, temperatura ishte ende afër 30 gradë si në Bazel ashtu edhe në Gjenevë.

Brenda rrymave jugperëndimore që vinin nga Afrika Veriore, përveç ajrit të nxehtë, rrodhi edhe pluhuri i Saharasë, i cili i dha qiellit këtë mëngjes (shih foton në fillim të artikullit) një nuancë të lehtë rosacea.

Temperaturat maksimale të dielën do të lëvizin ndërmjet 32 ​​dhe 36 gradë. Sipas SRF Meteo nuk përjashtohet as kalimi i pragut prej 37 gradësh pasdite, çka do të paraqiste një rekord të ri për muajin qershor. Të paktën 30 gradë priten edhe në ditët në vijim. rsi-eb

blank

Zvicër- Kostoja e jetesës, një marrëveshje në parlament e mundur

Propozimet për të mbështetur të moshuarit dhe më të rrezikuarit mund të shohin një konvergjencë midis SVP, PS dhe Qendrës

 

VOAL- Më shumë para për pensionistët dhe lehtësim nga primet e sigurimit shëndetësor për qytetarët me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Pas refuzimit të propozimeve të SVP për uljen e çmimit të benzinës, në Kuvend po dalin propozime të tjera për të luftuar inflacionin dhe për të ruajtur fuqinë blerëse. Në veçanti, ideja e përshtatjes së shpejtë të pensioneve të AHV-së për t’u rritur mund të fitojë një shumicë sepse Aleanca e Qendrës, PS dhe SVP po e mbështesin atë.

Socialistët dhe Aleanca e Qendrës u bashkuan dhe paraqitën dy mocione. “Kërkojmë një seancë të jashtëzakonshme në vjeshtë, sepse në atë kohë do të ketë rritje të çmimeve të sigurimeve shëndetësore të cilave do t’i shtohet edhe inflacioni. Politika duhet të mbrojë të moshuarit dhe më të dobëtit”, thotë kryetari i Aleancës së Qendrës. Gerhard Pfister.

Konkretisht, qendra e majtë kërkon që pensionet e AHV-së të përshtaten shpejt në bazë të kostos së jetesës dhe një rritje prej 30% të kontributeve federale për primet e sigurimit shëndetësor. SVP ka paraqitur gjithashtu mocione: për shembull, kërkon që të gjitha primet të zbriten nga taksa e drejtpërdrejtë federale, por edhe t’u jepet rritja pensionistëve.

Për mundësinë e gjetjes së shumicës në Parlament, presidenti i SVP Marco Chiesa përgjigjet pozitivisht: “Unë mendoj se po, çështja e fuqisë blerëse është thelbësore dhe ne jemi absolutisht të hapur për të diskutuar. Për këtë arsye, ne kemi bërë një mocion të qartë që shkon në këtë drejtim”. rsi-eb

blank

Në emër të lirisë të shtypit: gazetarë dhe media bëjnë apel lirimin e Julian ASSANGE

Në emër të lirisë të shtypit: gazetarë dhe media bëjnë apel lirimin e ASSANGE

Me ftesë të Klubit Zvicerian të Shtypit në Gjenevë (Club suisse de la presse à Genève), organizatat zvicerane dhe ndërkombëtare të gazetarëve dhe botuesve si dhe redaktorët bëjnë apel në emër të lirisë së shtypit me një zë të unifikuar për lirimin e Julian Assange . Është krijuar një mobilizim shumë i madh gazetarësh dhe mediash, ndërkohë që fati i Julian Assange, themeluesit të WikiLeaks, është më i kërcënuar se kurrë dhe bashkë me të edhe liria e shtypit.

Apeli që do të bëhet të mërkurën më 22 qershor në orën 11:00 në Klubin e Shtypit Zviceran në Domaine de Penthes në Gjenevë,  gjatë një konference për shtyp, ka të bëjë kryesisht me autoritetet britanike, amerikane dhe zvicerane.

blank

Bartësit e Apelit do të kujtojnë veçanërisht me këtë rast se një ekstradim dhe dënim i mundshëm i Julian Assange do të kishte pasoja serioze për gazetarinë investigative pasi çdo përdorim i të ashtuquajturave dokumente “të klasifikuara” ose sekrete mund të ndiqet penalisht dhe të vlejë një dënim prej burg për hetuesit. Ky kërcënim do të përforcojë presionin për autocensurë dhe do të inkurajojë heqjen dorë nga zbulimi i informacionit me interes publik nga burime zyrtare “të mbrojtura”.

Që nga 18 maji, vendimi për ekstradimin e Julian Assange me kërkesë të Shteteve të Bashkuara mund të egzekutohet në çdo kohë. Ky vendim tani është vetëm në duart e Ministres së Drejtësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Priti Patel.

Ju kultojmë se, Julian Assange, pasi ka jetuar si i vetmuar në Ambasadën e Ekuadorit për shtatë vjet, tani është mbyllur për më shumë se tre vjet në burgun Belmarsch, burgu i sigurisë së lartë në Londër, ku ai vuan, sipas Nils Melzer , raportues special i OKB-së për torturën, një trajtim që përbën torturë.

Shëndeti i tij është përkeqësuar rëndë dhe nëse ekstradohet, ai përballet me 175 vite burg.

Përtej aspekteve njerëzore dhe shkeljes së të drejtave të njeriut, rasti i Julian Assange përbën një sfidë të madhe për të ardhmen e lirisë së shtypit, pasi kjo liri sulmohet gjithnjë e më shumë në të gjitha anët, duke përfshirë edhe Zvicrën. Duhet theksuar se në rastin e Zvicrës, edhe nëse situata këtu e lirisë të shtypit cilësohet si “mjaft e mirë”, liria e shtypit në Zvicër ka humbur katër vende në renditjen e vitit 2022 të Reporterëve pa Kufij, duke zbritur kështu në vendin e 14-të. Dispozitat e fundit që prekin lirinë e shtypit shpjegojnë veçanërisht këtë rezultat.

Për të marrë pjesë në këtë takim me prani apo përmes Zoom mund të klikoni linkun më poshtë:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZIkc-qrqzkqHt1_3akbSSwbCYcUnaK3fWMq

Deri tani do të jenë të pranishëm:

Edgar Bloch, Co-President, impressum, Swiss journalists

Daniel Hammer, General Secretary, Swiss Media

Denis Masmejan, Secretary-General, Reporters Without Borders Switzerland

Dominique Pradalié, President of the International Federation of Journalists (IFJ) and Syndicat national des journalistes (SNJ) France

Marc Meschenmoser, Co-president of Investigativ.ch

Jean-Philippe Ceppi, Producer of Temps présent (RTS) and member investigativ.ch

Nicole Lamon, Deputy editor-in-chief, Matin Dimanche

Frédéric Julliard, Editor-in-chief, Tribune de Genève

Philippe Bach, Editor-in-Chief, Le Courrier

Serge Michel, Editor-in-Chief, heidi.news

Tim Dawson, National Union of Journalists, Great Britain (zoom)

Karen Percy, Media President of the Media Entertainment and Arts Alliance (MEAA), Australia

Mika Beuster, National deputy director, Deutscher Journalisten Verband (Germany)

Jean Musy, President, Association of the foreign press in Switzerland. (APES)

Pierre Ruetschi, Executive Director, Geneva Press Club and President of the Dumur Award

Ten other Swiss editors-in-chief support the Appeal and other international Journalists organization are joining

 

blank

blank

Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) rrit normat me 0.5 pikë

Një masë shtrënguse për të frenuar inflacionin

VOAL- Çuditërisht, Banka Kombëtare vendosi të rrisë normën referencë të interesit, duke e çuar atë nga -0.75% në -0.25% për të frenuar inflacionin, rishikuar në 2.8% për vitin 2022.

Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) ka vendosur çuditërisht të rrisë ndjeshëm normën e interesit. E ashtuquajtura norma bazë e interesit e SNB-së do të rritet me gjysmë pikë përqindjeje, nga -0.75% në -0.25%, pra gjithmonë në terrEN negativ. Kjo është rritja e parë që nga viti 2015.

Politika monetare më kufizuese synon të parandalojë përhapjen e mëtejshme të inflacionit, njoftoi të enjten SNB, e cila në rishikimin e saj tremujor ka rishqyrtuar parashikimet e inflacionit: në vitin 2022 ai tani pritet të rritet në 2.8%, krahasuar me 2.1% të vlerësuar më parë. “Pa rritjen e normës së sotme, parashikimi i inflacionit do të ishte dukshëm më i lartë,” tha SNB, e cila tha se ishte e gatshme të ndërhynte me rritje të mëtejshme nëse ishte e nevojshme. Nga ana tjetër, parashikimi për rritjen e PBB-së mbetet i pandryshuar në 2.5% në vitin 2022, ndërkohë që papunësia pritet të mbetet e ulët.

Vendimi vjen pas vendimit të Rezervës Federale (FED) në Shtetet e Bashkuara, e cila dje (e mërkurë), me një rritje rekord prej 0.75 pikë përqindje – rritja më e fortë që nga viti 1994 – solli normën e referencës në një interval midis 1, 5 dhe 1.75%. rsi-eb

blank

Migros i thotë jo alkoolit

VOAL- Anëtarët e kooperativës Migros votuan me shumicë dërrmuese për të mbështetur ndalimin vullnetar të shitjes së alkoolit që gjigandi i shitjes me pakicë ka vëzhguar në dyqanet dhe restorantet e tij që nga krijimi i tij, i prezantuar me urdhër të themeluesit Gottlieb Duttweiler. Secila nga dhjetë kooperativat rajonale e hodhi poshtë propozimin, një deklaratë e lexuar të enjten.

Migros Ticino me 45% po për shitjen e alkoolit dhe Migros Valais me 40% kishin më shumë gjasa për të ndryshuar. Migros Zurich dhe Migros Aare, nga ana tjetër, votuan 80% në favor të ruajtjes së status quo-së. Migros Neuchâtel-Friborg dhe Migros Vaud ishin gjithashtu ashpër kundër, me afërsisht 75% dhe 69% respektivisht.

Diskutimi ka animuar muajt e fundit dhe ndryshimi i mundshëm është diskutuar shumë në të gjithë Zvicrën, duke pasur parasysh se vendimi përfshinte 2.3 milionë anëtarë. Ndalimi i alkoolit në Migros, i themeluar në vitin 1925, ka qenë në fuqi që nga viti 1928. rsi-eb

blank

Kërkohen 20 muaj dënim me kusht për Blatterin dhe Platinin

VOAL- Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës në fund të aktakuzës së tij kërkoi të mërkurën një dënim me burg me një vit e tetë muaj me kusht për ish-presidentin e FIFA-s, Joseph Blatter dhe ish-presidentin e UEFA-s, Michel Platini. Platini gjithashtu pritet të paguajë dëmshpërblim prej rreth 2.2 milionë frangash.

Dy të pandehurit janë paraqitur në gjykatë që nga java e kaluar për t’iu përgjigjur akuzave të ndryshme që lidhen me një pagesë prej 2 milionësh nga FIFA ndaj Platinit, që datojnë që nga viti 2011.

Gjykata Federale Penale, me seli në Bellinzona, pritet të shpallë dënimin më 8 korrik. Dy ish-drejtuesit e futbollit ndërkombëtar dhe europian rrezikojnë teorikisht deri në pesë vite burg. rsi-eb

blank

Skyguide, përjashtohet një sulm hakeri

Avionët detyrohen të shmangin Zvicrën

Ishte një komponent harduerësh – tani i zëvendësuar – që shkaktoi prishjen dhe mbylljen pasuese të qiellit të Zvicrës

 

VOAL- Dështimi kompjuterik i zbuluar në orën 4 të mëngjesit të së mërkurës dhe i cili bllokoi trafikun ajror në Zvicër deri në orën 8.30 ishte shkaktuar nga një problem në rrjet në qendrën kompjuterike të Gjenevës. Dështimi nuk ishte në softuer “por në një komponent harduerësh që duhej zëvendësuar”, shpjegoi Vladi Barrosa, zëdhënës i Skyguide, për mikrofonat e RSI, duke specifikuar se “ka ndodhur në një mënyrë krejtësisht të paparashikueshme, sepse nuk kishte punë në vazhdim. . mirëmbajtje”. “Përpara se të ktheheshim në normalitet, ishte e nevojshme të verifikohej që programet funksiononin me komponentin e ri”, shpjegoi më pas ai, duke përjashtuar se origjina e incidentit ishte një sulm hakeri.

A kishte ndonjë rrezik? “Qielli është i mbyllur për qarkullim pikërisht për t’i shmangur”, ka thënë më pas, pasi në mungesë të të dhënave mbikëqyrja është e pamundur. Siguria u garantua duke paralajmëruar linjat ajrore në mënyrë që ato të mund t’i besonin fluturimet e tyre kompanive të tjera të kontrollit (të huaja). Nuk ekzistonte rreziku që në ndërkohë të mund të kryhej ndonjë sulm terrorist, sepse aviacioni ushtarak është përgjegjës për parandalimin në atë zonë, me sisteme krejtësisht të pavarura nga ato civile.

Për rreth katër orë ishin të mundura vetëm fluturimet vizuale, ndërsa ato instrumentale (prandaj të gjitha ato të planifikuara) nuk mund të largoheshin. Pasojat për pasagjerët ishin të rëndësishme: përveç pritjeve të gjata, në Zyrih u anuluan 77 fluturime dhe 15 avionë u devijuan në aeroporte të tjera. Vetëm në orën 10 të mëngjesit Kloten punon sërish me kapacitet të plotë, por shqetësimet do të prekin gjithë ditën. Në Gjenevë pati një duzinë anulimesh. Deri në mëngjesin e së enjtes situata duhet të ishte normalizuar.

Vetëm, Swiss ankohet për heqjen e rreth tridhjetë lidhjeve të shkurtra, që përfshijnë 6,400 pasagjerë në dy aeroportet kryesore zvicerane.

Alex Bristol, drejtor i Skyguide, i ka thënë tashmë RTS se linjat ajrore nuk do të jenë në gjendje t’i drejtohen kompanisë së tij për të kompensuar kostot më të larta të bëra. rsi-eb


Send this to a friend