VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Presidenti Nishani ia fal dënimin Nazime Vishës

By | March 25, 2016
blank

Komentet

blank

Lubonja: Berisha ra viktimë e sistemit që inauguroi vetë me Nanon, lufta ndaj korrupsionit sot është mjet për pushtet

Analisti Fatos Lubonja tha në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, në News24, se politika shqiptare nuk duhet të merret sot me largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, apo me shpalljen e tij “non grata” nga SHBA.

Për analistin Lubonja, problemi kryesor sot në Shqipëri është largimi nga vendi i 60 mijë fëmijëve, duke theksuar se është skandal të mos merresh me këtë çështje.

“Çështja për mua sot është, kemi një vend që ka njëmijë probleme, që ka një korrupsion të jashtëzakonshëm, dhe një qeveri që është mbështetëse e mafies, që po pastron paratë e pista. Në vend që ne të merremi me këtë çështje, që është primare, merremi me një njeri që u hoq, për korrupsion nga amerikanët, pra për korrupsion që vë në rrezik interesat amerikane. Unë shoh një parti, mazhorancën, që është parti që ka ndërtuar sistemin e korrupsionit dhe që vazhdon të fuqizohet, deri në atë pikë sa ka hyrë dhe krimi në Parlament dhe ka kapur shtetin. Këtu problemi është se a kemi ne një opozitë kundër kësaj mazhorance, apo lufta ndaj korrupsionit është thjesht mjet për pushtet për të eliminuar kundërshtarin. Më 2011, Edi Rama në opozitë nxori videon, ku dilte i korruptuar Ilir Meta.

U vërsulën njerëzit për të djegur kryeministrinë, por pas dy vitesh, më 2013, kur u bashkua me Ilir Metën, tha se këtu nuk është problem personash, por sistemi. Bashkëpunoi katër vite me Ilir Metën, pastaj e merr timonin e drejton vetë dhe na ka sjellë në këtë gjendje ku jemi. Këtu kemi të bëjmë me përdorim të korrupsionit për luftë për pushtet. Është skandal që askush nuk flet për ata 60 mijë fëmijë që po ikin, por merren me fëmijët. Unë mendoj se problemi i vërtetë duhet të jenë këto 60 mijë fëmijë, që po ikin nga vendi. Të mos flasësh për këtë, por të merresh me Berishën, do të thotë t’i shërbesh këtij sistemi, berishizmit. Kemi ndërtuar një sistem korrupsioni, ku çdokujt mund t’i gjesh një gjë ta kapësh. Berisha ka rënë viktimë e berishizmit, si formë që inauguroi me Fatos Nanon, dhe tani po e pëson vetë”, tha analisti Lubonja.

blank

Rama takon miliarderin George Soros në Nju Jork: Mendje e rrallë dhe mbështetës i palëkundur i Shoqërisë së Hapur

NJU JORK

Kryeministri Edi Rama ka takuar miliarderin George Soros, gjatë vizitës së tij në SHBA.

Rama publikon një foto krah miliarderit Soros në “facebook”, ndërsa e cilëson atë një mendje të rrallë dhe një mbështetës të palëkundur të Shoqërisë së Hapur.

“Në Nju Jork me mikun e çmuar George Soros, një mendje e rrallë dhe një mbështetës i palëkundur i Shoqërisë së Hapur😍”, shkruan Rama.

blank

Sherr mes PS dhe Tom Doshit për ‘ndarjen e plaçkës’- ISP: Shkelje ligjore, duhet hetim

Debatet e ashpra brenda PS në Shkodër për emërimet politike në administratë kanë sjellë edhe reagimin e Institutit të Studimeve Politike. ‘Raste te tilla duhet të jenë objekt hetimi nga organet e drejtësisë dhe tema reflektimi për vetë PS dhe qeverinë’, thekson ISP në reagimin zyrtar.

ISP, teksa i referohet progres raportit të BE mbi Shqipërinë, thotë se legjislacioni mbi nëpunësit civile dhe ata publike parashikon mekanizma dhe praktika të qarta emërimi dhe promovimi në karriere. Por ndryshe ndodh në realitet, që sipas Institutit mënyra e emërimeve përbën një shkelje ligjore, abuzim me pushtetin, përdorim te burimeve shtetërore për motive nepotike.

“Legjislacioni mbi nëpunësit civile dhe ata publike parashikon mekanizma dhe praktika të qarta emërimi dhe promovimi në karrierë! Kështu thuhet edhe në raport progreset e BE mbi Shqipërinë dhe në retorikën politike. Midis deklarimeve dhe realitetit te ardhur nga raportimi i medias per zhvillimet ne Shkoder ekziston nje hendek i gjere, i cili pervecse devijim nga standardi, pervec konfirmimit te deformimit te rolit te partise ne raport me shtetin dhe rolit te deputeteve ne raport me poziten e tyre ligjore, si dhe pervec se konfirmim i nje aleance politike informale, përbën gjithashtu edhe shkelje ligjore, abuzim me pushtetin, përdorim të burimeve shtetërore për motive nepotike. Raste të tilla duhet të jenë objekt hetimi nga organet e drejtesisë dhe tema reflektimi për vetë PS dhe qeverinë. Kjo do të duhej të ishte pyetja dhe interesi kryesor i medias dhe publikut tek SPAK, Prokuroria, PS, qeveria dhe organet ligjzbatuese.  Koha për transparencë, koha për drejtësi, koha për llogaridhënie”, thuhet në reagim.

Çfarë ka ndodhur një ditë më parë në Shkodër

Mbledhja e Sekretarit të Përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra.

Sipas mediave bëhet me dije se në fokus të këtyre debateve mes Gjiknurit dhe Sekretarin Organizativ të PS, Blendi Klosi kanë qenë punësimet, emërimi i drejtorëve, përgatitja për zgjedhjeve vendore të 2023-shit si dhe hapësira që i është lënë në punësime e emërime drejtorësh, aleatit të PS në Shkodër që është kreu i PSD, Tom Doshi i cili mori dy deputetë në këtë qark në zgjedhjet parlamentare.

Ndërkohë gjatë mbledhjes, Blediana Nika, anëtare e PS dhe ish drejtoreshë e Zyrës Vendore Arsimore Shkodër e cila u shkarkua pak kohë më parë, ka qenë tejet aktive duke debatuar me Gjiknurin dhe Klosin.

Këta të fundit u shprehën se nuk do ketë më emërime pa kontribut në PS, por Nika ka thënë në replikë se drejtorët PS i ka marrë nga rruga dhe se mbi 50% e punësimeve në Shkodër i ka aleatit duke nënkuptuar PSD-në e Tom Doshit.

Po ashtu Gjiknuri i kërkoi kryetarëve të bashkive të PS që pas dhjetorit të bëhen gati për zgjedhjet vendore por Gjon Gjonaj kryebashkiaku i Pukës dhe Fran Tuci kryebashkiaku i Fushë Arrësit u shprehën se nuk kanë se si të përgatisin terrenin për zgjedhjet vendore kur punësimet i merr aleati duke nënkuptuar sërish Doshin dhe PSD.

Po ashtu edhe deputeti i PS, Paulin Sterkaj ishte thuajse në të njëjtën linjë duke i thënë Gjinkurit se je djalë simpatik dhe të kam mbështetur gjithmonë, por punësimet i ka më shumë aleati. Në debatet e zhvilluara Blendi Klosi i doli në mbrojtje Tom Doshit duke thënë se partia e tij PSD ka marrë dy deputetë dhe se ajo forcë politike është në mbështetje të PS ndaj votat e aleatit duhet të ruhen gjë e cila hasi në kundërshtinë e fortë të Blediana Nikës, por edhe dy kryebashkiakëve dhe deputetit Sterkaj i cili tha se nuk pyetet për punësime apo emërime drejtorësh.

blank

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

Forca të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, duke siguruar zonën e bllokuar nga automjetet në Jarinjë. Shtator 2021.

Bekim Bislimi

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur të zbatojë vendimin e saj për reciprocitet me Serbinë për targat e automjeteve.

Autoritetet e Kosovës, të hënën, më 20 shtator kanë nisur që veturave me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, t’iu vënë targa të përkohshme.

Pavarësisht rënies së temperaturave dhe reshjeve të shiut, serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës së kaluar pranë automjeteve me të cilat kanë bllokuar rrugët që çojnë në vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, ku janë vendosur edhe forca të shumta të Njësisë speciale të Policisë së Kosovës.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, i ka thënë Radios Evropa e Lirë të enjten se gjatë orëve të natës së kaluar nuk ka pasur incidente dhe se situata vazhdon të jetë e njëjtë sikurse edhe më parë.

Sipas tij, në rrugën që çon drejt vendkalimeve kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vazhdon të ketë pengesa për qarkullim, ndërkohë që banorët lokalë kanë përforcuar pengesat në rrugë edhe me zhavor.

Protestuesit po përkrahen nga liderët lokalë dhe nga Beogradi.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, të mërkurën u ka bërë thirrje qytetarëve serbë të mbledhur në afërsi të vendkalimeve kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak që të lirojnë rrugët e bllokuara.

Ai gjithashtu ka theksuar se është i gatshëm që të shkojë në takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në rast të një ftese nga Bashkimi Evropian dhe se Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit sa u përket targave, në qoftë se Beogradi do ta bëjë të njëjtën gjë për targat e automjeteve nga Kosova.

Por, presidenti serb Vuçiq, ka deklaruar se për të biseduar, gjendja duhet të kthehet ashtu siç ishte para 20 shtatorit.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, duke thënë se “të gjitha marrëveshjet e arritura në procesin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, nga nisja e tij në vitin 2011, mbeten valide dhe obliguese për të dyja palët”.

Çështja e targave është e rregulluar me Marrëveshjen e Brukselit për lëvizjen e lirë, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ku ishte përcaktuar që të gjithë pronarët e veturave që banojnë në Kosovë, duhet të përdorin targat ‘KS’ (Kosovë) ose ‘RKS’ (Republika e Kosovës) dhe kështu t’i hiqnin nga përdorimi targat që për serbët e Kosovës i lëshonte Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë.

blank

Del nga Mercedesi dhe nxjerr gishtin e mesit! Gruaja e Llallës nuk përmbahet me gazetarët që prisnin përballë hyrjes së shtëpisë

Adriatik Llalla do të vuajë rreth 2 vite burg pasi Gjykata e Posaçme e Apelit la në fuqi këtë të mërkurë vendimin e GJKKO për ish-Kryeprokurorin.

Prania e madhe e mediave përballë shtëpisë së ish-kryeprokurorit ka “acaruar” së tepërmi gruan e tij e cila e ka humbur logjikën.

Në sy të një fëmije të vogël ajo i ka treguar gishtin e mesit gazetarëve që po e prisnin në hyrje të shtëpisë.

Ende nuk dihet ku ndodhet Adriatik Llalla. Në media së fundmi kanë qarkulluar pamje teksa ai me valixhe në dorë pret në një stacion treni ne Rome.

blank

Pecorelli zbulon thesarin në San Mamiliano: Ishin 3 arka me 250 kg ar të pastër, prifti shqiptar më tregoi vendndodhjen

Biznesmeni italian, Davide Pecorelli i cili prej 9 muajsh u shpall i zhdukur ka dhënë detaje në lidhje me organizimin që bëri për vrasjen e tij në Shqipëri.

Mediat italiane kanë shkruar për të gjithë rrjedhën e ngjarjes të bërë nga biznesmeni në këto tetë muaj, nga fluturimi për në Shqipëri, vendimi për ti dhënë fund jetës. Dhe deri tek thesari i gjetur në  Montecristo, 250 kilogram monedha ari.

Në deklaratën e tij për mediat, Pecorelli ka folur mbi zhdukjen e tij për 9 muaj, ku personazh kryesor ka qenë edhe një prift që sipas tij, i ka dhënë idenë për eshtrat e djegura në makinë

Situata ishte dramatike në një nivel ekonomik, në atë moment vendosa të bëja vetëvrasje, por së pari – thotë ai në TV – shkova te një prift për të rrëfyer. Ishte ai që më tha për mundësinë e eshtrave (të vjedhura). Më tha ‘le t’i fusim në makinë dhe t’i vëmë zjarrin’ ”, ka thënë ai.

Ndërkohë 45 vjeçari nuk ka dhënë asnjë detaj në lidhje me identitetin e priftit, ku shprehet se kurrë nuk do e zbulojë emrin e tij pasi ai i ka shpëtuar jetën dhe nuk do ta tradhtojë.

Ndër të tjera ai shprehet se ka gjetur një thesar me 250 kilogramë monedha ari, te cilat do ti ndante me priftin pasi ai i tregoi vendndodhjen.

“Gjeta thesarin e San Mamiliano, ato janë tre arka me 250 kilogramë monedha ari të pastra prej pesë gramësh secila” Ku gjysmën e tij e kam ndarë me priftin”, ka thënë Pecorelli.

Pekorelloi ka deklaruar se dy nga tre arka në Cala Corfù dhe Cala (ose Punta) Fortezza, disa ditë para se të përpiqej të zbriste në të tretën, në Cala Maestra, ku ai, u përgjua në bordin e gomoneve nga Policia Pyjore.

blank

Llalla u largua më 9 shtator, çfarë tha e shoqja dhe avokati

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla nuk ndodhet në Shqipëri. Tashmë dyshimet janë zyrtare. Klan News raporton se sipas sistemit TIMS, Llalla është larguar nga Shqipëria më 9 shtator. Ai është larguar nga Aeroporti i Rinasit drejt Romës. Ka raportime se ai ndodhet për mjekim në Gjermani.

Këtë të mërkurë, ish-kryeprokurori u dënua me 2 vjet burg nga Gjykata e Posaçme e Apelit, që la në fuqi dënimin e dhënë nga Shkalla e Parë. Pak orë me vonë, SPAK nxori urdhrin për ekzekutimin e dënimit nga Polici e Shtetit, e cila gjatë mbrëmjes shkoi për kontroll në shtëpinë e tij që ndodhet në kryeqytet.

Mësohet se bashkëshortja e tij u tha oficerëve të policisë se nuk kishte dijeni ku ndodhej ish-kryeprokurori.

Tanimë pritet që autoritetet shqiptare të nxjerrin një urdhër-arrest ndërkombëtar për Llallën.

Ish-kryeprokurori mungoi gjatë dhënies së vendimit, pasi po gjykohej në gjendje të lirë. Avokati i tij Sokol Hazizaj tha se Llalla mungonte për arsye shëndetësore. Dënimin, avokati e cilësoi të padrejtë dhe paralajmëroi se do ta çojë atë deri në Gjykatën e Lartë.

Llalla u shpall fajtor për veprën penale të fshehje të pasurisë për të paktën 3 episode.

Hetimi ndaj tij u regjistrua fillimisht nga Prokuroria e Durrësit më 15 Mars 2018 nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave./tvklan.al

blank

Raporti italian/ Mafia shqiptare e strukturuar, drogë, prostitucion dhe ilaçe. Alarmi i Dia: “Fondet e BE për urgjencën Covid janë në pamjen e mafieve”

 

Raporti italian: Mafia shqiptare e strukturuar, drogë dhe prostitucion e ilaçe

Klane të huaja, më pak dhunë dhe më shumë infiltrim në sistemin politik dhe të biznesit. Alarmi i Dia: “Fondet e BE për urgjencën Covid janë në pamjen e mafieve”

Ndër grupet më të strukturuara të huaja është ajo shqiptare, e cila normalisht merret me prokurimin e drogës dhe krimeve kundër pronës

Kur vetëm para 2 ditësh mediat spanjolle i bën ‘jehonë’ mafias shqiptare se trafiku i drogës nga Ekuadori në Europë vazhdon të kontrollohet nga Dritan Rexhepi. Edhe në raportin e fundit gjashtë mujor Anti-Mafia italiane konstaton fuqizimin e grupeve kriminale shqiptare duke ngritur shqetësimin për strukturimin dhe rritjen e aktivitetit kriminal.

Transformimi i mafias, me më pak dhunë dhe më shumë depërtime në sistemin politik dhe të biznesit, marrëdhëniet me klanet e huaja, veçanërisht nigerianët dhe shqiptarët, fondet evropiane në qendër të vëmendjes, duke kaluar përmes trafikut të drogës, drejtuesi i të cilit është Ndrangheta, deri në përdorimin e teknologjisë dhe hapjen ndaj bitcoin. Këto janë vetëm disa nga çështjet që dalin nga raporti i dërguar nga Drejtoria e Hetimit Anti-Mafia në Parlament në lidhje me gjysmën e dytë të vitit 2020. Në periudhën e analizuar, Dia ngre alarmin kryesisht mbi implikimet negative që Covid-19 ka pasur në frontin e zgjerimit të fenomenit kriminal, i cili përfitoi nga urgjenca për të infiltruar në strukturën socio-ekonomike duke shfrytëzuar në avantazhin e saj ndryshimet për shkak të qëndrueshmërisë së pandemisë.

“Në këtë front – lexon raporti Dia – shtrirja e masave parandaluese të kryera edhe në periudhën gjashtëmujore në fjalë dëshmon për vëmendjen ndaj sektorit të Departamentit të Hetimeve Anti –Mafia, i cili i drejton aktivitetet e tij drejt objektivit të përgjithshëm te mbrojtja e strukturës ekonomike të vendit nga ndërhyrja e krimit të organizuar, veçanërisht gjatë situatës së vështirë të paparashikuar ende të karakterizuar nga pasiguria e përgjithshme dhe shqetësimi i përhapur shoqëror ”.

Në veçanti, sipas Dia, mafia mund të kthejë konkretisht vëmendjen e tyre operacionale drejt fondeve të komunitetit, që do të arrijnë së shpejti falë nismave të Qeverisë. Me rëndësi të veçantë është edhe tema e klaneve të huaja që përkojnë me klanet historike. Në mënyrë të detajuar, në Siçili Cosa Nostra “është e rrethuar nga fraksione të tjera të mafias dhe të organizuar fort, por të prirur për të shmangur konfliktet me familjet”.

Para së gjithash, Stidda, e cila preferon të ketë marrëdhënie jo-konfliktuale me Cosa Nostra, por më shumë e lidhur me bashkëpunimin dhe ndarjen e biznesit të paligjshëm. Në ishull, ndër të tjera, një krim i organizuar etnik është në rritje, i lidhur kryesisht me klanin nigerian, i cili vepron me pëlqimin e mafieve lokale. Në të gjithë Italinë, megjithatë, ka një rritje të vendbanimeve etnike të klaneve të huaja delikuente. Përveç nigerianëve të përmendur tashmë, për të cilët theksohet organizata hierarkike, struktura paramilitare, ritet e përkatësisë, kodet e përcaktuara të sjelljes, ndër grupet më të strukturuara të huaja është ajo shqiptare, e cila normalisht merret me prokurimin e drogës dhe krimeve kundër pronës, dhe të krimit kinez, të përqendruar në marrëdhëniet familjare dhe solidaritetin, me një strukturë të mbyllur dhe të vështirë për t’u aksesuar.

Në kapitullin kushtuar analizës së klaneve vendas, del se si ‘Ndrangheta konfirmon veten si një organizatë unitare e strukturuar mbi lidhjet farefisnore. Në Siçili, siç u përmend, Cosa Nostra mbizotëron, por bandat e tjera janë në rritje, ndërsa Camorra dallohet për një konotacion të fortë heterogjen dhe një fuqi mafioze të shprehur nga organizata autonome të mëdha dhe të konsoliduara, me fleksibilitet dhe aftësi për t’u rigjeneruar. Nga ana tjetër, një alarm i vërtetë i kuq dhe një emergjencë që bëhet një lloj kombëtar vjen nga Pulia, veçanërisht në lidhje me mafian Foggia: “Fenomeni mafioz Foggia ngjall alarmin më të madh shoqëror aq shumë sa është konsideruar nga institucionet, veçanërisht në kohët e fundit, një emergjencë kombëtare ”, thuhet përsëri në raportin e Dia.

Për më tepër, mafia është gjithnjë e më e qetë me teknologjitë e reja: “Shoqatat mafioze i kushtohen lojërave dhe basteve, përkatësisht në sektorin e lojërave të fatit dhe basteve -theksohet në raportin gjashtëmujor të Dia -. Një tregues tjetër i aftësisë së mafies për të shfrytëzuar mundësitë e ofruara nga globalizimi mund të gjendet në përdorimin e kriptomonedhave, të tilla si bitcoin dhe, kohët e fundit, Monero2, të cilat nuk lejojnë përcjellje të lehtë “.

Sa i përket numrave, janë 287,441,049.64 konfiskime të kryera në gjysmën e dytë të vitit 2020, 181.134.492.52 konfiskime, 138 filiale, 364 ndalime antimafia dhe 304.273 raporte për aktivitete të dyshimta. “Në dritën e këtyre konsideratave, raporti i këtij semestri është i orientuar në analizën dhe interpretimin e strategjive të mundshme të veprimit dhe tendencave evolucionare – përfundon Dia – veçanërisht në nivelin sipërmarrës në planin afatmesëm, të organizatave mafioze që nuk njohin sektorë, gjeografikë dhe kufijtë e marrëdhënieve, veçanërisht në lidhje me botën financiare, politike-administrative dhe profesionale “.

 “Kriminelët shqiptarë të pranishëm në pjesën më të madhe të territorit kombëtar shprehen përmes niveleve të ndryshme të operacioneve. Disa veprojnë brenda grupeve të vogla, përfshirë grupet multi-etnike, për kryerjen e krimeve kundër pronës. Në raste të tjera, u zbulua prania e organizatave kriminale të strukturuara dhe afatgjata që veprojnë në një mënyrë të ngjashme me atë të “mafieve tipike”. “Përkatësitë” bazohen përgjithësisht në lidhjet familjare ose në çdo rast me përfshirjen e bashkatdhetarëve të aftë për të ndarë kodet e njëjta të sjelljes. Krimi shqiptar është kryesisht aktiv në trafikimin e drogës dhe armëve, si dhe në trafikimin e qenieve njerëzore dhe në shfrytëzimin e prostitucionit, ndonjëherë në marrëveshje funksionale me organizatat e grupeve të ndryshme etnike (rumune dhe nigeriane). Shoqatat me një konotacion ndërkombëtar përdorin lidhjet me grupet delikuente të përbërë nga bashkatdhetarë që veprojnë kryesisht në Holandë, Belgjikë, Austri, Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar, Spanjë, Francë, në Amerikën Qendrore dhe Jugore dhe në atdheun. Ky kapacitet për projeksion ndërkombëtar dhe disponueshmëria e barnave me çmime konkurruese ka çuar në shfaqjen e marrëdhënieve të qëndrueshme midis krimit shqiptar dhe organizatave mafioze italiane. Marrëdhëniet që lehtësohen nga mungesa e konfliktit për dominim mbi territorin. Në fakt, shqiptarët zakonisht merren me prokurimin e barnave, të cilat më pas u shiten shoqatave autoktone për administrimin e dyqanit, -thuhet konkretisht në raport .

blank

blank

Ish kryeprokurori Llalla dënohet me dy vjet burgim për korrupsion

Ilirian Agolli

Gjykata e Posaçme e Apelit, kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit la sot në fuqi dënimin e Gjykatës së Shkallës së Parë ish Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Ish Prokurori i Përgjithshëm është dënuar me 2 vjet burgim dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike, pasi u shpall fajtor nën akuzat për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”.

Po ashtu do të konfiskohen edhe disa prona të vëna paraprakisht nën sekuestro 4 sipërfaqe toke, gjithsej 22 mijë metra katrore dhe 1 apartament në Durrës.

Zoti Llalla nuk ishte i pranishëm në seancën e sotme, ndërsa avokati i tij tha se ish kryeprokurori gjendet në regjim spitalor. Avokati e quajti vendimin të padrejtë dhe tha se se do të ankimohej në Gjykatën e Lartë.

Ish Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, bëhet i pari zyrtar i lartë që dënohet për korrupsion nga Gjykata e Posaçme e Apelit, kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit

Zoti Llalla është i pari ish zyrtar i lartë nga Shqipëria, ndaj të cilit Departamenti Amerikan i Shtetit mori në vitin 2018 vendimin për t’i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara, së bashku me familjen, për shkak të përfshirjes në korrupsion.

Më pas nga Shqipëria janë përfshirë në listën e Departamentit të Shtetit për të mos hyrë në SHBA ish deputeti Tom Doshi, ish kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako e së fundi dhe ish kryeministri Sali Berisha.

blank

Edi Rama e mbështet vendimin për targat: Kosova e ngre problemin me plot të drejtë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka mbështetur vendimin e Kosovës për të vendosur reciprocitet me Serbinë në çështjen e targave të automjeteve, raporton Gazeta Express.

Rama përmes një postimi në Twitter ka shkruar se Kosova tani duhet ta shmang bumerangun e këtij vendimi, që sipas tij mund të jetë ngrirja e konfliktit,

“Kosova e ngre problemin me plot të drejtë.Tani që problemi të zgjidhet dhe reciprociteti i targave të garantohet duhet shmangur bumerangu i ngrirjes së konfliktit në këtë pikë (siç ndodhi me tarifën 100%).Duhet që Kosova të dialogojë, Serbia të bashkëpunojë, BE të ndërmjetësojë”, shkroi Rama.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha dje në Kuvendin e Kosovës se vendosja e targave të Republikës së Kosovës për të gjitha automjetet me tabela të Serbisë nuk ka qenë dëshirë e tij, por imponim nga pala tjetër.

Kurti tha se ky vendim do të jetë në fuqi derisa qytetarët e Kosovës do të paguajnë për targa kur futen në Serbi.

“I lus qytetarët serbë të vazhdojnë përditshmërinë pa frikë se po iu cenohet ndonjë e drejtë. Ju jeni të barabartë me ne. Targat nuk janë dëshirë e jona por imponim nga pala tjetër. Derisa qytetarët tanë do të paguajnë për targa kur futen në Serbi, do të vazhdojnë edhe targat e përkohshme kur hyjnë në Kosovë”, tha Kurti.

Për këto zhvillime, përmes një njoftimi, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se në takimin që e pati dje pasdite me emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, mes tjerash ka biseduar edhe për situatën e tensionuar që u shkaktua në pikën kufitare në Jarinjë.

“Së shpejti do të informoj publikun për gjithçka që po ndodh në veri”, u tha në njoftimin e presidencës serbe. Ndërsa sot, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Serbi

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar duke kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen dhe t’i ulin tensionet menjëherë, njësoj siç bëri paraprakisht Bashkimi Evropian.

“Ne i bashkohemi Bashkimit Evropian në thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga veprimet e mëtejshme të njëanshme dhe t’i ulin tensionet –menjëherë, pa vonesë”, thuhet në reagimin e ambasadës amerikane.

Më herët, zëdhënësi i BE-së për Politikë dhe Siguri të Jashtme, Peter Stano, në një konferencë për media ka thënë se tensionet duhet t’i ndalin të dyja palët dhe se dialogu duhet shfrytëzuar për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet e tilla.

“Jemi duke e vëzhguar situatën nga afër dhe dua të theksoj se liria e lëvizjës është kusht themelor i BE-së dhe këtë e presim edhe nga Kosova dhe Serbia që ta promovojnë atë. Ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të përmbahen dhe t’i ulin tensionet. Menjëherë dhe pa ndonjë vonesë”, ka deklaruar Stano.

Stano ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të përdorin dialogun si platformën e vetme për të zgjidhur të gjitha çështjet e hapura që mund t’i kenë këto dy vende, përfshirë edhe lirinë e lëvizjes.

Shumë automjete janë ndalur në pikët kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, ndërsa Policia e Kosovës nuk e ka lejuar asnjë veturë që niset nga Serbia drejt Kosovës të kalojë në pikat kufitare, pa u pajisur me targat e përkohshme të Republikës së Kosovës.

Vendimi për këtë është nënshkruar dje, nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla.

Ndërkaq një pjesë e veturave që po hyjnë nga Serbia në Kosovë nëpër pikat kufitare po iu vendosen tabelat e përkohshme.

Mëngjesin e djeshëm, Njësitë e Specializuara të Policisë së Kosvës janë pozicionuar në pikën kufitare Kosovë – Serbi, në Jarinje. Dhjetëra autoblinda të Policisë së Kosovës kanë shkuar atje për ta siguruar zbatimin e vendimit më të fundit të Qeverisë së Kosovës.

blank

Alfred Rrushaj kundër Bashës: 1500 delegatë e mbledhin Kuvendin

Nënkryetari i PD, Alfred Rushaj ka folur lidhur me vendimin e krydemokratit Lulzim Basha për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar.

Në emisionin “Opinion”, Rushaj është shprehur se Berisha është në të drejtën e tij për të bërë gjithçka brenda statutit të PD për të kërkuar anulimin e vendimit të Bashës.

Ndryshe nga Basha, Rushaj tha se 1500 delegatë mund të thërrasin Kuvendin Kombëtar.

“Asnjë Kuvend i PD, i zakonshëm apo i jashtëzakonshëm nuk duhet dhe nuk do të etiketohet anti- amerikan. 1500 delegatë e mbledhin Kuvendin dhe ne jemi të detyruar t’i bindemi,” tha ai.

Kujtojmë se Basha tha se thirrja e Kuvendit do ishte një akt anti-amerikan.

blank

U gjet trupi i pajetë i minatorit të bllokuar në minierën e Bulqizës

Pëllumb Sulo

Pas 5 ditë kërkimesh, në një nga galeritë e minierës së kromit në Bulqizë, në orët e para të ditës së hënë, është gjetur i pajetë trupi i minatorit 61-vjeçar Muharrem Plaku, i cili ishte bllokuar nga shembja e dherave në brendësi të minierës.

Ngjarja ndodhi rreth orës 09:00 të ditës së mërkurë, kur dyshohet se një masiv kromi është shkëputur nga tavani i minierës duke bllokuar në brendësi të saj minatorin.

Një grup i avari-shpëtimit të minierave, së bashku me minatorët e Bulqizës, punuan pa ndërprerë për 5 ditë, duke larguar nga brendësia e galerisë me qindra tonë dhera, në përpjekje për të shpëtuar jetën e minatorit të bllokuar.

Aksidentet në minierat në Veri të Shqipërisë janë të shpeshta, për shkak të gjendjes se tyre të amortizuar dhe mungesës së kushteve teknike. Në shkurt të këtij viti, në zonën D të minierës së Bulqizës, humbi jetën një minator 46 vjeçar, ndërsa në muajin maj, të po këtij viti, u asfiksuan 3 minatorë, njëri prej tyre ishte në gjendje të rëndë.

Vetëm gjatë vitit të kaluar, në minierat e Shqipërisë kanë humbur jetën 5 minatorë. Ngjarja më e rëndë është shënuar në e minierën e Selishtës, në Dibër, ku humbën jetën tre minatorë pas një aksidenti në brendësi të minierës.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend