VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kurir: Fqinjet thikën pas shpine Serbisë

Siç shkruan Kurir, transmeton Telegrafi, në mesin e vendeve që votuan “për” janë Afganistani, Shqipëria, Austria, Belize, Britania e Madhe, El Salvador, Emiratet e Bashkuara Arabe, Estonia, SHBA, Maqedonia, Franca, Gaboni, Gambia, Guinea, Italia, Kuvajti, Mali i Zi, Republika Dominikane, Gjermania, Tajlanda, Çadi, Republika Çeke, Suedia.

“Serbia ka mundur të bindë 14 vende. Nga ana jonë ishin Argjentina, Angola, Brazili, Kina, Ekuadori, Spanja, Etiopia, Rusia, India, Maroku, Meksika, Namibia, Nigeria dhe Kuba. Një grup tjetër prej 14 vendesh ishin të pavendosur si Bangaldeshi, Egjipti, Indonezia, Japonia, Malavia, Mali, Mauritius, Mozambiku, Nepali…”, shkruan më tej Kurir.

Rikujtojmë, Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s ka 58 anëtarë, 32 prej të cilave e kanë njohur njohur Kosovën, dhe rreth njëzet prej tyre e kanë mbështetur kërkesën shqiptare për pranimin e Kosovës në UNESCO.

Vendimi përfundimtar i takon Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, e cila mblidhet nga 3 deri në 18 nëntor.

Konferenca e Përgjithshme përbëhet nga përfaqësues të 195 vendeve anëtare. Çdo vend anëtar ka një votë, dhe vendimi kërkon një shumicë prej dy të tretash.

Hungaria e mbështet anëtarësimin e Turqisë në BE

Integrimi i Turqisë në BE dhe oferta 28 vjeçare e saj për t’u bërë anëtare, përsëri është aktualizuar për shkak të krizës së refugjatëve

ANKARA – Hungaria mbështet “implementimin e shpejtë” të planit aksional ndërmjet Bashkimit Evropian (BE) dhe Turqisë, bëri të ditur ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë Peter Szijjarto, gjatë vizitës së tij njëditore në Ankara.

Plani i BE-së parashikon bashkëpunim më të ngushtë mes Brukselit dhe Ankarasë në parandalimin e emigrantëve dhe luftën kundër trafikantëve, dhe si kthim të ketë udhëtim pa viza për shtetasit turq në Evropë.

“Ne jemi duke argumentuar në favor të një marrëveshjeje të shpejtë të planit aksional mes BE-së dhe Turqisë”, deklaroi të martën Peter Szijjarto për Anadolu Agency.

Integrimi i Turqisë në BE dhe oferta e saj 28 vjeçare për t’u bërë anëtare, përsëri është aktualizuar për shkak të krizës së refugjatëve me të cilën po përballet Evropa dhe nevojën e BE-së që të kërkojë ndihmën turke për të frenuar fluksin e emigrantëve.

Derisa liderët e BE-së diskutojnë marrëveshjet për t’i siguruar Turqisë mbështetje financiare për rreth 2.2 milionë refugjatë, Ankaraja shpreson në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të iniciuar në vitin 1987 si dhe udhëtimin pa viza në Evropë për qytetarët e saj.

“Qëndrimi ynë është se BE-ja duhet të zgjerohet, sepse nëse BE-ja është shumë e mbyllur me problemet e veta, atëherë ne do të jemi edhe më të dobët në të ardhmen. Pra, qëndrimi ynë është se zgjerimi është i domosdoshëm dhe ne duhet të kemi një bashkëpunim shumë të ngushtë me Turqinë”, tha Szijjarto.

Szijjarto gjithashtu shtoi se procesi i liberalizimit të vizave me Turqinë duhet të përshpejtohet, gjë që do të sjellë shumë përparësi.

– Çështja e refugjatëve

“Ju e dini nga perspektiva evropiane, kjo nuk është çështje refugjatësh. Ky është migrim masiv”, tha Szijjarto.

Ai tha se refugjatët që duan të arrijnë në Evropë, kanë “motive ekonomike”.

“Turqia është vend i sigurtë. Turqia kujdeset mirë për këta refugjatë në mënyrë të duhur dhe korrekte. Kjo është arsyja pse ne i kemi propozuar BE-së për t’i dhënë mbështetje financiare Turqisë”, tha Szijjarto.

Ankaraja vlerëson se deri tani ka shpenzuar rreth 8 miliardë dollarë për refugjatët, ndërsa mbështetja nga vendet tjera arriti vetëm në 417 milionë dollarë.

Politika, Kisha dhe Akademia serbe e Shkencave kundër hyrjes së Kosovës në UNESCO

Kundërshtojnë pranimin e Kosovës në UNESCO dhe pavarësinë e saj, ndërsa kërkojnë, edhe BE-në edhe Rusinë

Udhëheqësit më të lartë politikë të Serbisë, të Kishës Ortodokse serbe dhe Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, thanë të martën se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por do të vazhdojë rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian duke e ruajtur dhe përparuar marrëdhëniet tradicionale të mira me Rusinë e Kinën.

Në një takim të mbajtur në kryesinë e Serbisë, ata bënë thirrje kundër anëtarësimit të Kosovës në Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, UNESCO.

Të gjitha institucionet dhe organet shtetërore të Serbisë kundërshtojnë rreptësisht pranimin e Kosovës në UNESCO dhe ftojnë anëtarët e Këshillit Ekzekutiv dhe Konferencës së Përgjithshme të kësaj organizate që kërkesa e Kosovës dhe e vendeve që e përkrahin këtë kërkesë, të refuzohet. Kishat dhe manastiret serbe në Kosovë i takojnë trashëgimisë dhe pronës së Kishës Ortodokse serbe dhe çdo rrëmbim i kësaj trashëgimie do të ishte cenim real i ekzistimit të objekteve më të rëndësishme fetare, kulturore e historike të popullit serb, por edhe e trashëgimisë kulturore, evropiane e botërore në Kosovë, por edhe e popullatës serbe që jeton ende atje”.

Në një deklaratë të përbashkët, ata thanë se “Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe do të luftojë për ruajtjen e qenësisë kombëtare, shpirtërore e kulturore të popullit serb në Kosovë. Njëkohësisht, të vetëdijshëm me realitetin e vështirë në terren e në veçanti për shkak të pikëpamjes tjetër e të ardhmes më të mirë si për serbët ashtu edhe për shqiptarët në Kosovë, shteti i Serbisë, Kisha Ortodokse serbe dhe Akademia e Shkencës dhe e Arteve të Serbisë, mendojnë se është e domosdoshme që të gjitha problemet të zgjidhen në mënyrë të qetë e me përpjekje shtesë për vendosjen e marrëdhënieve më të mira me shqiptarët. Përkrahja e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe si instrument i mbrojtjes kolektive të të drejtave politike, ekonomike e kulturore, etj. të popullit serb në Kosovë do të jetë një nga përparësitë e politikës shtetërore në periudhën e ardhshme”.

Në deklaratë thuhet se shteti serb “do të vazhdojë rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, duke ruajtur e duke përparuar marrëdhëniet e mira tradicionale me Rusinë, Kinën e vendet tjera. Po ashtu dialogu në Bruksel ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës do të duhej të vazhdonte, ndërsa qeveria serbe dhe delegacioni i saj, kanë lirinë e plotë, në kuadër të Kushtetutës së Serbisë, të gjejnë zgjidhje kompromisi me të cilat serbët dhe shqiptarët do të trasojnë bashkëpunimin më të mirë dhe jetën e përbashkët në të ardhmen”.

Ata thanë po ashtu se kanë shqyrtuar në veçanti pozita e serbëve në gjithë rajonin, “është përcaktuar përgjegjësia dhe përkushtimi i Serbisë për mirëqenie për serbët jashtë Serbisë dhe në veçanti është theksuar nevoja edhe më e madhe edhe më e rëndësishme e bashkëpunimit dhe e konkretizimit të lidhjeve speciale paralele të cilat Republika Srpska i ka me Serbinë si në fushën e zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike e të projekteve infrastrukturore ashtu edhe në sferën e kulturës, artit e sportit”.

Serbia është vënë në mes të synimeve për integrimet në Bashkimin Evropian  dhe lidhjeve emocionale e kulturore me Moskën, posaçërisht për shkak të qëndrimit të saj kundër pavarësisë së Kosovës që u shpall në vitin 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës perëndimore. Për shkak të kësaj qasjeje ajo ka refuzuar të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës.

Megjithatë, në përpjekje për të siguruar integrimin në Bashkimin Evropian, Serbia është përfshirë në një proces bisedimesh me Kosovën për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve. Në shkëmbim të marrëveshjeve të arritura në këtë proces, ajo pret që deri në fund të vitit të hapen kapitujt e parë të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Por, autoritetet në Serbi janë shprehur të pakënaqura me përmbajtjen e kapitullit të 35-të të këtyre negociatave që sipas tyre përmban një numër të artikujve që paragjykojnë statusin e Kosovës dhe janë të drejtuara kundër interesave kombëtare serbe. Sipas zyrtarëve serb, në kapitullin e 35-të nuk përmendet prerazi njohja e Kosovës nga Serbia, por kapitulli e nënkupton këtë gjë.

Serbia përfitoi hapjen e negociatave për anëtarësim pas marrëveshjeve me Kosovën e cila ndërkaq përfitoi marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian, e cila pritet të nënshkruhet javën që vjen në Bruksel.

Takimi i sotëm më kryesinë e Serbisë u organizua vetëm një ditë para se Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s të diskutojë të kërkesën e Kosovës për pranim në këtë agjenci. Më 12 tetor Këshilli ekzekutiv i UNESCO-s krahas miratimit të rendit të ditës miratoi edhe projekt rezolutën për rekomandimin pozitiv për pranimin e Kosovës si anëtaren më të re të UNESCO-s.

Këshilli ekzekutiv i UNESCO-s ka 58 anëtarë, prej të cilëve 32 e kanë njohur shtetin e Kosovës, ndërkohë që dhjetëra prej tyre edhe më parë e kanë mbështetur kërkesën për pranimin e Kosovës në UNESCO. Vendimi në Këshillin ekzekutiv të UNESCO-s merret me shumicë votash, ndërkaq në qoftë se propozimi pranohet, atëherë vendimi përfundimtar për pranimin e Kosovës do të merret në Konferencën e përgjithshme të UNESCO-s, e cila mbahet nga 3 deri më 18 nëntor.

Konferencën e përgjithshme e përbëjnë 195 vende anëtare dhe secili vend ka një votë, ndërkaq që për marrjen e vendimit nevojiten dy të tretat e votave.

Kërkesën për pranimin e Kosovës në UNESCO e ka paraqitur zyrtarisht Shqipëria, ndërsa është mbështetur nga 45 vende.

Debatet në kryesinë e Serbisë, pasuan po ashtu deklarimet e kryetarit të  Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, Vladimir Kostiç, se duhet hequr dorë nga pretendimet për Kosovën. Ai tha në një intervistë për mediat serbe se aktualisht është pjekuri politike që të hiqet dorë nga Kosova me, siç u shpreh, “elemente të dinjitetshme”, meqë ajo “as de fakto e as de jure nuk është në duart e Serbisë” dhe kjo duhet t’i thuhet qartë popullit serb. Ai tha po ashtu se aleanca me Rusinë është alternativë artificiale dhe se Serbia duhet të drejtohet nga Bashkimi Evropian.

Deklarimet e tij që u mbështetën nga rreth 100 intelektualë serbë, nxitën reagime të autoriteteve serbe që ritheksuan qëndrimin kundër pavarësisë së Kosovës, të cilën deri tash e kanë njohur mbi 100 vende të botës.

Historiania serbe Latinka Peroviq: Kryetari i Akademisë serbe e tha të vërtetën për Kosovën

Voal – “Në vend se politikanët të mësojnë nga njerëzit e dijes, ata i thërrasin për dëgjueshmëri”, ka vlerësuar historiania serbe Latinka Peroviq, dikur edhe vetë zyrtare e lartë politike në Serbi.

Ajo, siç transmeton qik-u, i ka thënë gazetës “Danas” se kryetari i Akademisë serbe ka thënë të vërtetën në lidhje me pavarësinë e Kosovës, duke theksuar se me atë rast ai ka pasur sjellje të intelektualit të pavarur dhe të përgjegjshëm.

Latinka Peroviq për gazetën e Beogradit ka vlerësuar se është e palejueshme që politikanët t’i thërrasin njerëzit e tillë për dëgjueshmëri.

Sipas saj, kryetari i Akademisë, Vladimir Kostiq me deklaratën e tij ka bërë atë që është në traditën më të mirë të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, të cilën e ka përkufizuar kryetari i saj i parë Josif Pançiq, i cili ka formuluar domosdoshmërinë që akademikët të mbesin jashtë politikës pikërisht për atë që të mund të jenë arbitër./Zëri

Davutoglu: Droni i rrëzuar në hapësirën ajrore turke është i prodhimit rus

STAMBOLL – Droni i rrëzuar të premten nga avionët ushtarakë turq, në hapësirën ajrore pranë Sirisë, ka qenë i prodhimit rus, por sipas të gjitha gjasave mund t’i përkasë një milicie në Siri. Kështu deklaroi sot kryeministri turk, Ahmet Davutoglu për televizionin turk Al-Haber.

“Sipas të gjitha gjasave, ky dron mund të jetë i milicisë së presidentit sirian, Bashar al-Asad, i milicisë kurde PYD apo i milicive të tjera”, – theksoi Davutoglu.
“Megjithatë, droni është i prodhimit rus”, – këmbënguli ai.

Qiproja kundërshton fillimin e negociatave BE-Turqi

Qiproja ka thënë se nuk do të largohet nga kundërshtime e saja, për të lejuara fillimin e negociatave mes Bashkimi Evropianë dhe Turqisë, për procedurat e integrimit të kësaj të fundit në BE.

“Gjërat mbesin siç janë, ne nuk e japim pëlqimin tonë,” ka thënë ministri i jashtëm i Qipros, Ioannis Kasoulides, për transmetuesin publik grek,NET.

Ai iu referua në mënyrë specifike dy kapitujve, që kanë të bëjnë me gjyqësorin dhe të drejtat themelore të njeriut dhe drejtësinë, lirinë dhe sigurinë.

Qiproja, vend anëtar i BE-së, që nga viti 2004, është ndarë pas pushtimit të Turqisë, në vitin 1974.

Kryetari i Akademisë së Shkencave të Serbisë: Dikush t’i tregojë popullit se e kemi humbur Kosovën

BEOGRAD – Kryetari i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Serbisë Vladimir Kostiç ka thënë se dikush duhet të tregojë se Kosova më nuk është as ‘de fakto’ as ‘de juro’ në duart e Serbisë.

Në një intervistë për Radio Beogradin, Kostiç ka bëtë të qartë se ky është vetëm qëndrim i tij dhe jo i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, shkruan Express.

“Kosova nënkupton një pjesë të madhe të bazës kulturore serbe për të cilën duhet të luftojmë dhëmb me dhëmbë. Mirëpo, gjërat janë të qarta. Ne mund ta gënjejmë veten, por është e qartë se Kosova nuk është më në duart e Serbisë”, ka thënë Kostiç.

Podgoricë: arrestohen 15 protestues opozitarë

Policia e Malit të Zi ka njoftuar se ka ndërhyrë kundër demonstruesve të Frontit Demokratik opozitar, pasi ata ishin përpjekur të depërtojnë nëpër kordonin e policisë dhe me dhunë të hyjnë në ndërtesën e Kuvendit të Malit të Zi, në kryeqytetin Podgoricë.

Policia i ka arrestuar 15 vetë, ndërsa gjatë ndërhyrjes janë plagosur 4 policë, thuhet në njoftim.

Mbrëmë, policia ka hedhur gaz lotsjellës kundër udhëheqësve dhe mbështetësve të Frontit Demokratik, të cilët në qendër të Podgoricës janë përpjekur ta injorojnë policinë dhe të tubohen para kuvendit.

Në këtë incident lehtë janë lënduar deputetët e Frontit Demokratik, Nebojsha Medojeviq dhe Branko Radulloviq, kanë raportuar më herët mediat lokale në Podgoricë.

Në kumtesën e policisë theksohet se protestuesit kanë hedhur gurë, shishe dhe gaz lotsjellës, ndërsa pjesëtarët e policisë pastaj janë përgjigjur me gaz lotsjellës kundër demonstruesve, raporton agjencia Beta.

Dje në mëngjes policia e ka shpërndarë protestën e Frontit Demokratik, i cili 20 ditë ka demonstruar kundër qeverisë së kryeministrit, Millo Gjukanoviq, duke kërkuar dorëheqjen e tij dhe mbajtjen e zgjedhjeve “të para, korrekte dhe të lira” në Mal të Zi.

Merkeli nesër në Turqi, refugjatët dhe Siria në fokus

Ditën e diel, kancelarja gjermane Angela Merkel do të udhëtojë drejt Turqisë për të biseduar mbi terrorizmin ndërkombëtar dhe luftë e përbashkët kundër tij. Në axhendë përfshihen edhe bisedime për konfliktin sirian, por më kryesorja çështja e refugjatëve. Çështja e fundit është kthyer në sfidën më të madhe të Euopës.

Kancelarja Merkel do të ndalojë në Ankara, ku mund të jetë një gur kilometrik për negociatat që liderët e Bashkimit Europian shpresojnë fort se do t’i sjellin bashkëpunimin turk, aq të vyer në frenimin e vërshimit të emigrantëve drejt Perëndimit.

Emigrantët: Tragjedi e re në Greqi, mbyten 3 fëmijë

Varka u përmbys në Kalymnos, vdiq edhe një grua

VOAL – KALYMNOS, 17 TETOR – Edhe një tjetër tragjedi në Mesdhe: një varkë u përmbys në afërsi të ishullit Kalymnos në Egjé, duke shkaktuar vdekjen e katër vetave, tre fëmijë dhe një grua, shkruan Voice Of Albanians – voal.ch.

Lajmin e dhanë disa media ndërkombëtare duke përmendur burime të Rojës Kufitare Greke. Nja 11 veta të tjerë shpëtuan. ansa

Drashkoviç: Nëse Serbia e ka kokë Kosovën, ajo ka vdekur që prej 15 vitesh

Lider i Lëvizjes së Ripërtëritjes serbe dhe ish shefi i diplomacisë serbe Vuk Drashkoviç ka thënë se qytetarëve të Serbisë u duhet treguar edhe nga çfarë do jetë e rrezikuar Serbia, madje edhe në mënyrën më dramatike, nëse vendosin “ ta ngrenë murin kosovar ndaj BE-së dhe Perëndimit “

“Vrazhdë, ekonomikisht dhe demokratikisht do ta pësonte e gjithë Serbia. Viktimë e kaosit, e pashpresës dhe e rënies së shtetit e popullit do të ishin edhe serbët e Kosovës”, ka shkruar për “Danas” Drashkoviç.

Duke përcjellë fjalët e patriarkut serb Irinej se “Serbia pa Kosovën është trup pa kokë”, Drashkoviç ka shkruar se kjo do të thotë se Serbia “është e vdekur tash e 15 vjet”.

“Serbia është në vështirësi, madje të mëdha, por Serbia, edhe pa Kosovën e humbur, është e gjallë dhe ajo do dhe duhet të jetojë”, ka thënë ai, transmeton Koha net.

“Kina e madhe dhe e fuqishme, krahas Rusisë në KS, po na e “mbron” Kosovën në Serbi. Është për t’u menduar seriozisht, a është vërtet miqësore kur dikush nxit të mbroni atë që nuk e keni, me rrezikun e hapët që ta humbisni edhe që e keni”.

Ai ka shtuar se pavarësinë e Kosovës e kanë njohur shumica e vendeve të OKB –së dhe 23 nga 28 vende të BE-së. Lidhur me bisedimet në Bruksel ai ka thënë se ato nuk po i udhëheqin prefektët e Beogradit e të Prishtinës, por kryeministri i Serbisë dhe ai i Kosovës. Vuk Drashkoviç, në kohën që ka qenë në pushtet, ka pasur qëndrim shumë të theksuar anti-shqiptar dhe anti-Kosovë.

Erdogan: BE e pasinqertë ndaj anëtarësimit të Turqisë

Presidenti Reccep Tayyip Erdogan tha sot se Bashkimi Evropian është zgjuar vonë për të kuptuar rëndësinë e Turqisë përballë krizës së refugjatëve. Udhëheqësi turk e akuzoi Bashkimin Evropian se është treguar i pasinqertë në bisedimet për antarësimin e Turqisë në BE:

Presidenti turk nuk tha nëse Turqia e ka pranuar një ofertë nga Bashkimi Evropian për ndihma që mund të arrijnë deri në 3 miliardë euro. Udhëheqësit evropianë e prezantuan fondin si mbështetje për planin e veprimit në përgjigje të krizës së refugjatëve.

Zoti Erdogan la të kuptohej se Turqia nuk mund të blihet kollaj:

“Siguria dhe stabiliteti i Perëndimit dhe Evropës varen nga siguria dhe stabiliteti ynë. Perëndimi e ka pranuar tashmë këtë fakt”.

Presidenti turk e lidhi situatën aktuale me ambicjet e Turqisë për antarësim në BE:

“Pra nëse siguria nuk realizohet pa Turqinë, përse nuk e pranojnë Turqinë në BE? Ata thonë se bënë gabim me NATO-n, të mos bëjnë të njëjtin gabim me BE-në. Shnumë vende anëtare të Bashkimit Evropian nuk kanë njëjtësuar rregulloret dhe ligjet me ato të BE-së; ne jemi përpara shumë vendeve evropiane në aspektin ekonomik dhe kriteret e Kopenhagenit. Por për fat të keq ata s’po tregohen të sinqertë”.

Presidenti Erdogan tha se Evropa filloi ta kuptonte krizën e refugjatëve kur djali dy vjeçar sirian i mbytur në det të hapur, u soll nga dallgët në brigjet e Turqisë.

“Një vend thotë se do të strehojë 30-40 mijë refugjatë dhe ata propozohen për çmim Nobel. Nuk e kuptoj si ndodhin këto gjëra. Ne po strehojmë 2.5 milionë refugjatë, por asnjeri nuk do t’ia dijë, pasi Çmimi Nobel është një vlerësim me motivacione politike”.

Turqia, vend anëtar i NATO-s, ka një vijë të përbashkët kufitare prej 900 km me Sirinë. Plani i veprimit synon të shtojë bashkëpunimin me Turqinë për të përmirësuar jetët e mbi 2 milionë refugjatëve sirianë në Turqi dhe për t’i dekurajuar ata që të mos tentojnë të shkojnë drejt Evropës Perëndimore.

Megjithëse nuk është diskutuar shifra konkrete e fondit të ndihmës, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se shuma arrin në 3 miliardë euro, një shifër që sipas zyrtarëve evropianë ishte kërkuar nga autoritetet turke dhe konsiderohej e arsyeshme për planet në diskutim. za

Forcat Ajrore turke rrëzojnë një avion pasi shkeli hapësirën ajrore

ANKARA – Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë ka njoftuar se ditën e sotme brenda hapësirës ajrore të Turqisë, në kufi me Sirinë, është përcaktuar një mjet ajror me kombësi të panjohur ku pasi është paralajmëruar tre herë ai ka vazhduar udhëtimin dhe në kuadër të angazhimeve është qëlluar dhe rrëzuar nga avionët turq, të cilët kryenin fluturimet e patrullimit në kufi.

Kisha ortodokse serbe: S’guxojmë ta flijojmë Kosovën për Evropën

Kisha ortodokse serbe ka bërë me dije se “përkrah rrugën evropiane të Serbisë”, ndërsa shteti s’guxon të lejojë që për arritjen e këtij qëllimi “të flijojë Kosovën”, transmeton KosovaPress.

“Qëndrimi i kishës është i qartë dhe i mirënjohur, pasi duam që Serbia të vazhdojë rrugën e vet evropiane dhe këtu ka përkrahjen tonë të plotë, por s’guxojmë të heqim dorë nga djepi i serbizimit, nga populli ynë që jeton atje, nga reliktet tona. S’guxojmë ta flijojmë Kosovën për Evropën, sepse ajo s’ka çmim”, u ka deklaruar gazetarëve patriarku serb Iirinej pas takimit me kryeministrin Aleksandar Vuçiç.

Ai ka shtuar se takimi ka qenë konstruktiv dhe se me kreun qeveritar serb janë marrë vesh që për gjithçka të bien dakord kur vjen puna për interesat kombëtare.

Kryeministri serb dhe anëtarë të kabinetit të tij kanë mbajtur sot një takim me patriarkun dhe priftërinj të tjerë serbë. Vuçiq, sipas raporteve, i ka njoftuar krerët fetarë “me të gjitha ndodhitë në 100 ditët e fundit – që nga tentimi që me rezolutë të Këshillit të Sigurisë të Kombeve të Bashkuara serbët të shpallen komb gjenocid, deri te raundi i fundit i bisedimeve në Bruksel”.

Përfundoi etapa e parë e ndërtimit të murit në kufirin turko-sirian

Krahas vëzhgimit të vazhdueshëm të kufirit, janë ndërmarrë edhe masa të ndryshme me të cilat tentohet ulja e migrimit illegal

HATAY – Përfundoi etapa e parë e ndërtimit të murit në vendin Reyhanli, në kufirin turko-sirian, i cili po ndërtohet për të parandaluar hyrjen ilegale në Turqi si dhe trafikimin e qenieve njerëzore.

Krahas vëzhgimit të vazhdueshëm të kufirit, janë ndërmarrë edhe masa të ndryshme me të cilat tentohet ulja e migrimit illegal.

Disa pjesë të murit i cili është projektuar të ndërtohet rreth 36.5 kilometra i gjatë, në vendbanimet Bukulmez, Busaklik dhe Besaslan kanë përfunduar.

Siç u shpreh menaxheri i punimeve, Abdullah Uysal për AA, në një ditë ndërtohen rreth 100 blloqe betoni të gjera dy, të larta tre metra dhe me një peshë prej shtatë tonësh.

“Për katër muaj kemi vendosur mur në tre rajone. Etapa e parë është gati. Në këtë projekt, i cili realizohet 24 orë në ditë, punojnë 75 persona. Në etapën e dytë planifikohet ndërtimi i pjesës së murit në rajonin mes Reyhanli dhe Hasse, në Turqi, i gjatë 25 kilometra”, tha Uysal dhe shtoi se rreth 11.5 kilometra i këtij muri ka përfunduar.

Ai theksoi se ndërtimi do të vazhdojë me intensitetin e njëjtë.

Festuan për Kombëtaren – Serbia arreston 10 shqiptarë në Bujanoc

Një ditë pas kërkesës së ministrit të brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç, ka ardhur edhe arrestimi i 10 shqiptarëve të cilët festuan në Bujanoc për kualifikimin e kombëtares për Francë Euro 2016.

Sipas mediave, duke festuar kualifikimin për Shqipërinë në Kampionatin Evropian të Futbollit Francë 2016, shqiptarët në Bujanoc thërrisnin “vrisni serbët “.

Stefanoviç ka thënë se ai priste prokurorinë për të vepruar dhe klasifikuar thirrjet e shqiptarëve si përhapjen e urrejtjes raciale, fetare dhe kombëtare.

Studenti serb: “Mediat po keqinformojnë shqiptarët ishin njerëz shumë të mirë”

 

Voal – Një student serb është ndarë i fascinuar me mikpritjen shqiptare. Ai ka qenë pjesë e ekspeditës së studenteve të cilët kanë qenë të ftuar në Shqipëri për ndeshjen kundër Serbisë.

Ai ka thënë se është penduar që nuk ka shkuar kurrë, ai mendon se shqiptarët janë njerëz shumë të mirë.

Më poshtë keni fjalimin e tij, të cilin mund edhe ta shihni në video me tira anglisht.

“Në Tiranë kam fituar shumë përshtypje pozitive. Jam ndier shumë mirë, sepse njerëzit janë mikpritës, janë të mirë. Kemi ecur lirshëm nëpër qytet dhe kemi folur serbisht kur rrinim në kafe. Askush s’na ka shikuar për këtë”

“Tërheqëse është se për ta ne ishim një lloj hiti, na ndalnin të fotografoheshim, familja te e cila ishim më ka pritur si të isha djali i saj, më kanë gostitur. Në asnjë çast nuk jam ndier keq atje apo jo i mirëseardhur. Të rinjtë na uruan pas ndeshjes së futbollit. Sinqerisht t’ju them në një çast nuk e dija për cilin ekip të bëjë tifo”

“Ata na thoshin të bëjmë tifo edhe për Shqipërinë, edhe për Serbinë, normalisht pak më shumë ishim për ekipin tonë, për kombin tonë. Mediumet këtu (në Serbi) japin një imazh të gabuar, ato u transmetojnë njerëzve një imazh të gabuar. Sipas të gjitha gjasave kjo është për shkak të politikës, për shkak të problemeve më të largëta, më të vjetra”

“Familja ime kur u nisa më së shumti frikësohej për shkak të ndeshjes, ndërsa nuk kishte asnjë problem me vizitën time në Tiranë për shkak se edhe gjyshi im këmbëngulte të shkoj”, ka thënë serbi Vojkan Udoviçiq.

“Kur të pret shqiptari, ai është i gatshëm të japë dorën për ty. Dhe me të vërtetë unë e kam përjetuar këtë. Kam qenë në Maqedoni, në Greqi, por atje nuk kam përjetuar kaq shumë mikpritje si në Shqipëri. Mendimi im për Shqipërinë nuk ka qenë aq i keq”

“Një prej arsyeve kryesore që kam shkuar atje nuk ka qenë të konfirmoj opinionin tim, por të ndryshojë mendimin e disa njerëzve, të cilët nuk mendojnë në mënyrë racionale. Përfundimisht mendimi im për Shqipërinë tani është shumë, shumë, shumë më i mirë dhe shumë më pozitiv”.

“Shqipëria është një vend i bukur dhe me të vërtetë do të doja të shkoj atje sërish, dhe shpresoj se do të kem rastin të vizitoj Shqipërinë. Sidomos për shkak të njerëzve që i kam njoftuar dhe për shkak të mikpritjes. A do t’i këshilloja të rinjtë e Serbisë të shkojnë në Shqipëri? Natyrisht që po. Sidomos atyre që janë paksa mendjengushtë sa i përket Shqipërisë, nuk është e thënë të kenë ndonjë urrejtje të caktuar”.

“Do t’i këshilloja të shkojnë atje, të njoftojnë njerëzit që unë njoftova apo të ngjashëm me ata që unë njoftova që t’i largojnë paragjykimet e tyre, sepse kjo gjithsesi është e mundshme, sepse si në Tiranë, si në Elbasan, si në Durrës lirshëm kemi folur serbisht, kemi shëtitur dhe nuk kemi përjetuar asgjë të pakëndshme. Janë njerëz të mirë, të kulturuar. Janë të ngrohtë si klima e tyre”, tha Vojkan Udoviçiq në fund./PortaliOnline

Turqia: në masakrën e djeshme është dora e Shtetit Islamik

VOAL – ANKARA, 11 TETOR – Turqia i përqëndron hetimet për shpërthimet e përgjakshme ku u vranë mbi 128 veta në pistën e Shtetit Islamik, ndërsa kundërshtarët e fajësojnë presidentin Erdogan për atentatin më të rëndë në hisorinë e vendit, shkruan Voice Of Albanians – voal.ch. Zyrtarë të qeverisë e bënë të qartë se, pavarësisht situatës së krijuar nga sulmet ndaj manifestimit të veprimtarëve të grupeve prokurde, zgjedhjet e 1 nëntorit do të mbahen në datën e caktuar.

Me mijëra veta u mblodhën sot pranë zonës ku ndodhi dje sulmi, shumë prej tyre duke e akuzuar Erdoganin se i ka nxitur ndjenjat nacionaliste nëpërmjet fudhatës ndaj militantëve kurdë, një akuzë të cilën Ankaraja e hedh poshtë me vendosmëri.

Sulmet e kanë shokuar vendin e tronditur nga ngjallja e konfliktit me militantët e PKK në juglindje të vendit dhe me kërcënimet në rritje nga lufta në Sirinë fqinje.

Luftëtarët e Shtetit Islamik ndodhen në kufijtë e Turqisë, të cilët janë edhe kufij të aleancës së NATO-s. Dhe javën e shkuar Rusia ndërmori sulme ajrore në Siri, avionët e saj duke shkelur hapësirën ajrore turke në disa raste. reuters

Protesta dhe ditë zie në Turqi

Mijëra njerëz u mblodhën të dielën, në qendër të Ankarasë me thirrjet kundër qeverisë turke, ndërsa vendi po mban zi për viktimat e dy shpërthimeve në një protestë paqësore ku u vranë të paktën 95 njerëz. Një pjesë e protestuesve u mblodh në vendin ku dje ndodhën shpërthimet dhe vendosën lule për viktimat.

Mijëra njerëz u mblodhën sot në Ankara për të nderuar viktimat, ndërkohë që hetuesit po përpiqen të gjejnë autorët e sulmit.

Gati 250 persona u plagosën dje nga shpërthimet jashtë një stacioni të trenit në Ankara, ku dhjetëra njerëz ishin mblidhur për një protestë paqësore.

“Ishte e tmerrshme, trupat e njerëzve ishin shpërndarë kudo. Kishte prindër, fëmijë, të rinj, gra, të moshuar. Unë jam këtu sepse kjo mund të më kishte ndodhur mua dhe familjes time. Kjo mund t’i ndodhë çdokujt. Edhe pse nuk i njoh njerëzit që kanë humbur jetën, kam ardhur këtu për t’i nderuar ata, për të përmbushur një detyrim njerëzor”,  – thotë protestuesja Mihriban Erdem.

“Mora pjesë në protestën kundër sulmit, për ta dënuar atë. Këto incidente po ndodhin shpesh kohët e fundit. Qeveria u drejton armën atyre që duan paqe. Unë mendoj se, qeveria sulmon pa diskriminim të gjithë ata që mbështesin paqen, si turqit ashtu edhe kurdët. Prandaj unë mendoj se qeveria është përgjegjëse, ashtu si më parë në incidentet në Suruc dhe Dijarbakir”, thotë protestuesja Fatos Minas.

Analistët dyshojnë se militantët e grupi Shteti Islamik ose nacionalistët turq që kundërshtojnë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit mund të jenë përgjegjës për sulmin. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka anuluar takimet e tij në tre ditët e ardhshme për t’u përqëndruar në sfidën e sigurisë me të cilën përballet vendi.

Presidenti amerikan Barak Obama i ofroi ngushëllime kryeministrit turk, duke u zotuar se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah popullit turk në luftën kundër terrorizmit.

Arrestohet – kontrabandoi mish derri nga Serbia në Kosovë

Një person është arrestuar në fshatin Sarpelj të Leposaviqit pasi dyshohet që me automjetin e tij ka hyrë ilegalisht në territorin e Republikës së Kosovës nga Serbia dhe ka kontrabanduar 100 kg mish derri pa dokumente përkatëse.

Automjeti dhe malli janë konfiskuar. Me vendim të prokurorit i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt.

Mediat: Turqia rrëzon një avion luftarak rus

VOAL – Gazetat e njohura ‘Daily Mail’, ‘The Telegraph’ dhe televizioni CNN dhanë lajmin se Turqia sot ka rrëzuar një avion rus që kishte shkelur hapësirën ajore të këtij vendi gjatë një inkursioni për në Siri, ku Rusia po i vazhdon bomrbardimet  prej disa ditësh.

Turqia kishte paralajmëruar Rusinë se, në rast të një përsëritje tjetër të shkeljes së hapësirës së saj ajrore, do të qëllohej mbi avionët rusë.

Bashkësia ndërkombëtare i shpreh soldaritetin popullit turk – jemi bashkë me ju kundër terrorizmit

Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s

VOAL – BRUKSEL, 10 TETOR – “I dënoj me forcë aktet terroriste në qendrën e Ankarasë, që vranë dhe plagosen me dhjetëra veta.” Kështu deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, duke shtuar se në këto momente mendimet tona i drejtohen popullit turk duke përsëritur se “të gjithë aleatët e NATOS-s janë të bashkuar kundër terrorizmit”.

Ankara dopo le esplosioni

Presidenti turk Recep Tayyp Erdogan ka anulluar qëndrimin në Stamboll dhe është kthyer në kryqytet. “Është një gjest që merr në shenjestër unitetin e vendit tonë.” Partia kryesore e opozitës, socialdemokratja CHP dhe partia filokurde HDP, nga ana e tyre, ndërprenë fushatën zgjedhore në kuadrin e votimeve të parakokshme të 1 nëntorit.

“Bashkimi Evropian është i vendosur kundër atyre që duan të shkatërrojnë shoqërinë dhe partneritetin tonë me autoritetet dhe shoqërinë turke. Vendosmëria jonë është më e fortë se kurrë,” ka thënë përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini.ATS/AFP

Dy shpërthime në Ankara, të paktën 20 të vrarë

Pak para manifestimit për paqe në konfliktin kurd

VOAL – ANKARA, 10 TETOR – Të üaktën 20 të vrarë janë shkaktuar nga shpërthimet që ndodhën sot në mëngjes në afërsi të stacionit qendror të trenit në Ankara, pak para se të zhvillohej një manifestim për paqe në konfliktin me PKK – Partinë Komuniste Kurde – i cili është në vazhdim, shkruan Voice Of Albanians – voal.ch.

Lajmin e dha agjencia zyrtare turke e lajmeve DOGAN, sipas së cilës bilanci mund të rritet. ansa

Dora Bakojanis: Rama-Cipras deshtuan ne Nju Jork

Voal – Ministria e të Punëve Jashtme të Greqisë i ka kërkuar dorëheqjen arkitektit të marrëveshjes për kufirin detar me Shqipërinë, Dimitrios Paraskevopoulos, njëkohësisht përgjegjës për çështjet dypalëshe mes Greqisë dhe Shqipërisë. Një burim nga diplomacia greke i tha Top-Channel se, dorëheqja i është kërkuar edhe numrit dy të kësaj drejtorie, zotit Spineli.

Këto lëvizje vijnë dy ditë pasi ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Kotzias foli për disa ndryshime në stafin diplomatik helen, një ndër të cilat ka shkaktuar polemika edhe në seancën e fundit të Parlamentit grek. Bëhet fjalë për Aleksandra Papadhopoulou, e cila mban postin e ambasadores së Greqisë në BE. Këto zhvillime i vuri në dukje në seancën e Parlamentit edhe Dora Bakojanis, që ndër të tjera shfrytëzoi rastin për të kritikuar politikën e jashtme të qeverisë dhe në mënyrë të veçantë takimin midis Tsipras dhe kryeministrit shqiptar Rama në Nju Jork.

Kritikat e Bakojanis ishin për mungesën e një vizioni në politikën e jashtme të Greqisë, që sipas saj po dëmtohet për shkak të organizimit të brendshëm të Ministrisë së Punëve të Jashtme nga Kotzias. Ndërsa kryeministrin Tsipras ajo e kritikoi pasi homologut Rama duhet t’i kishte kërkuar zgjidhjen e problemeve që lidhen me marrëveshjen e detit.

Zonja Bakojanis, ish-ministre e Jashtme dhe firmëtare e marrëveshjes me Shqipërinë, deklaroi se ky takim nuk ishte aspak i frytshëm. Deklaratat e zonjës Bakojanis lënë të kuptohet se takimi i parë i dy kryeministrave Tsipras dhe Rama në Nju Jork nuk i avancoi përpjekjet në zgjidhjen e një sërë problemesh mes dy vendeve tona fqinje./ TCH

Athinë – Shkarkohet ‘arkitekti’ i marrëveshjes detare mes Greqisë dhe Shqipërisë

Arkitekti i marrëveshjes dypalëshe për kufirin detar mes Greqisë dhe Shqipërisë, Dimitris Paraskevopoulos ka dhënë dorëheqjen. Mediat greke shkruajnë se dorëheqja i është paraqitur Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë.

Untitled-42

Lajmi ne gazeten greke “Ekathimerini”

Një nga gazetat më të mëdha në Greqi, “Ekathimerini”, duke cituar birime diplomatike ka shkruar se diplomati i lartë, Dimitris Paraskevopoulos ka dhënë dorëheqjen. Shtypi grek thotë se Paraskevopoulos ka punuar ngushtë me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Kotzias gjatë muajve të fundit.

Ndërkohë, një tjetër gazetë në Greqi “Iefimerida”, thotë diplomati me përvojë ka shoqëruar Kotzian në udhëtimin e tij të fundit në Nju Jork. Gazeta greke Gazeta greke “Iefimerida” Shtypi grek shkruan se arsyet e dorëheqjes së tij janë ende të paqarta, ndërsa të tjera lëvizje janë parashikuar në Ministrinë e Jashtme greke. “Kathimerini” thotë se paralajmërimi i zëvendësimeve në Ministrinë e Jashtme ka ardhur nga Nikolas Kotzias, i cili ka vendosur gjithashtu të zëvendësojë edhe kreun e përfaqësimit të përhershëm të Greqisë në Këshillin e Bashkimit Evropian, Aleksandara Papadopulu. Ndërkohë, në fund të muajit shtator mediat greke zbardhën disa detaje nga takimi i kryeministrit grek Tsipris me homologun e tij Edi Rama në Nju Jork. “Kryeministri grek theksoi rëndësinë e zgjidhjes e çështjeve të pazgjidhura midis dy vendeve mbi bazën e të drejtës ndërkombëtare dhe në frymën e respektit të ndërsjellë. Në të njëjtën kohë ai theksoi nevojën për të respektuar të drejtat e minoritetit kombëtar grek dhe respektimin e të drejtave fetare, duke theksuar në këtë kontekst rolin e rëndësishëm të kryepeshkopit, Anastas”- kanë shkruar mediat greke. Më herët, ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka ngritur një grup pune për të hetuar të gjitha aspektet administrative nëpërmjet të cilave pala shqiptare ka zhvilluar negocimin me palën greke, referuar edhe zbatimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila e gjeti në kundërshtim me Kushtetutën marrëveshjen dypalëshe.

Untitled-51

Shokohet Serbia – BE i kërkon jo normalizim të marrëdhënieve por njohje direkte të Kosovës

Serbia të mërkurën në Bruksel ka marrë një lajm shokues. BE i ka kërkuar asaj njohje të drejtëpërdrejtë të Kosovës.

Gazeta serbe “Novosti” shkruan sot, se teksti i projekt-platformës për Kapitullin 35, i cili të mërkurën në Bruksel i është dorëzuar Marko Gjuricit, Shef i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, ka 49 pikë, shumica e të cilave nuk janë neutrale ndaj statusit, por çojnë në njohjen e drejtpërdrejt të pavarësisë së Kosovës, transmeton lajmi.net.

Në këtë dokument sipas kësaj gazete, propozohen të gjitha kurthet të cilave Beogradi kishte vështirësi t’u shmangej gjatë negociatave të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë.

Veçanërisht e pafavorshme për Serbinë është pjesa që lidhet me sistemin e energjisë elektrike në Kosovë, sepse praktikisht kërkohet që të jetë një sistem unik dhe i vetëm, me qendër në Prishtinë.

Prishtina dhe Beogradi sipas këtij dokumenti do të duhet të nënshkruajnë marrëveshje konkrete, për të cilat një pjesë e BE-së kërkon që ato të jenë marrëveshje në mes të dy shteteve, qëllimi përfundimtar i të cilave është normalizimi i marrëdhënieve, që dërgon në njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në OKB.

Këtë projekt-platformë e ka komentuar edhe kryeministri serb Aleksandar Vuçic, i cili ka thënë se ajo është krejtësisht e papranueshme për Serbinë. “Unë shpresoj se ai dokument i tmerrshëm nuk ka për t’u diskutuar”, ka thënë Vuçic.

NATO e gatshme të dërgojë trupa në Turqi

NATO-ja tha se është e gatshme të dërgojë trupa në Turqi për të mbrojtur këtë vend aleat pas shkeljes së hapësirës ajrore turke nga aeroplanët rusë që bombardonin në Siri.  Ndërkohë, Britania e qortoi Moskën për shkallëzimin e luftës civile në Siri e cila ka lënë 250 mijë të vrarë. 

Zyrtarët e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ende po analizojnë inkursionin rus në hapësirën ajrore të Turqisë pranë Sirisë veriore, ndërsa shefat e mbrojtjes të vendeve të Aleancës së Atlantikut Verior po takohen në Bruksel ku kriza në Siri dominon rendin e ditës.

“NATO-ja ka aftësitë dhe është e gatëshme të mbrojë të gjithë aleatët, përfshi Turqinë, kundër çdo lloj kërcënimi. Kemi shtuar gatishmërinë, përgatitjen e forcave dhe dyfishuar madhësinë e forcave reaguese, kemi bashkërenduar dhe rritur efikasitetin e vendimmarrjes. Ky është reagim ndaj sfidave që vijnë nga lindja po edhe nga jugu”, tha për gazetarët Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. 

Ndërsa  aeroplanët rusë dhe amerikanë zhvillojnë misione luftarake në të njëjtin vend për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, NATO po përpiqet të mënjanojë shkallëzimin e konfliktit sirian në shkallë ndërkombëtare. Pikërisht ky konflikt ka zhvendosur vëmendjen e aleancës nga Ukraina pas aneksimit rus të Krimesë vitin e kaluar.  Shefi i NATO-s  Jens Stoltenberg :

“Shqetësimi është se Rusia nuk po vënë në shënjestër kryesisht ISIS-in, por po godet grupe të opozitës dhe Moska po mbështet regjimin. I bëj thirrje Rusisë të luajë rol bashkpunues dhe konstruktiv në luftën kundër ISIS-it dhe të mos vazhdojë mbështetjen për regjimin e Asadit. Mbështetja e regjimit nuk është kontribut konstruktiv për një zgjidhje politike paqësore dhe të vazhdueshme në Siri.”

Dy inkursionet ruse me avionë luftarakë në hapësirën turke të shtunën dhe të dielën, vetëm sa e kanë afruar konfliktin sirian pranë kufirit të aleancës, duke testuar aftësitë e NATO-s për të penguar prirjet e reja ruse pa kaluar në një konflikt të drejtpëdrejtë.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë përjashtuar bashkëpunimin ushtarak me Rusinë në Siri, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter, i cili po merr pjesë në takim në Bruksel, kritikoi ashpër fushatën ushtarake të Moskës.

“Nuk jemi të gatshëm të bashkëpunojmë në një strategji ruse, të cilën e kemi shpjeguar se është e gabuar.” 

Për 40 vjet, detyra kryesore e NATO-s ka qënë frenimi i Rusisë në Lindje gjatë Luftës së Ftohtë, por tani, pas një dekade përfshirjeje në Afganistan, aleanca po përballet me një realitet të ri dhe disa kërcënime  shumë pranë kufijëve  të saj.

“Do t’i bëjmë thirrje Rusisë në mënyrë specifike që të ndalojë mbështetjen për regjimin e Assadit. Moska të përdorë influencën për të mos lejuar Assadin të bombardojë popullsinë e vet civile. Rusia duhet të menjanojë goditjen e zonave që nuk kontrollohen nga Shteti Islamik”, tha Ministri britanik i Mbrojtjes Michael Fallon.   

Por mospajtimet mes shteteve lindore pjestare të NATO-s, që duan ta mbajnë fokusin tek kriza në Ukrainë dhe të tjerët që kanë shqetësim militantët e Shtetit Islamik, mund ta venë në rrezik një përgjigje të unifikuar nga të 28 vendet e Aleancës së Atlantikut Verior.

Erdogani: Turqia po e humbet durimin me inkursionet ruse

NATO-ja hodhi poshtë sot shpjegimin e Moskës se aeroplanët e saj e shkelën hapësirën ajrore të Turqisë gabimisht dhe tha se Rusia po dërgon më shumë trupa tokësore në Siri. NATO-ja i ka cilësuar incidentet si “jashtëzakonisht e rrezikshme” dhe “të papranueshme”.

Ndërkohë që Rusia i ka zgjeruar sulmet ajrore, duke përfshirë edhe qytetin e lashtë Palmyra, Presidenti turk Recep Tajip Erdogan tha se po e humbet durimin me shkeljet e hapësirës ajrore të vendit të tij nga Rusia.

“Një sulm mbi Turqinë do të thotë një sulm ndaj NATO-s,” tha zoti Erdogan në një konferencë të përbashkët shtypi në Bruksel me kryeministrin belg.

“Marrëdhëniet tona pozitive me Rusinë janë të njohura. Por, nëse Rusia humbet një mik si Turqia, me të cilin bashkëpunon për shumë çështje, ajo do të humbasë shumë,” tha zoti Erdogan.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca ka njoftime për një shtim të ndjeshëm të forcave ushtarake ruse në Siri, duke përfshirë trupa tokësore dhe anije në Mesdheun lindor.

Duke folur për inkursionet ajrore në kufirin e Turqisë me Sirinë, zoti Stoltenberg tha:

“Nuk do të shpreh hamendje mbi motivet …, por këto nuk duken si aksidente dhe kemi parë dy të tilla.” Ai vuri në dukje se inkursionet “zgjatën për një kohë të gjatë”.

Incidentet, të cilat NATO-ja i ka quajtur “jashtëzakonisht të rrezikshme” dhe “të papranueshme”, nxjerrin në pah rrezikun e një shkallëzimi të mëtejshëm të luftës civile në Siri, ndërkohë që avionët rusë dhe amerikanë kryejnë misione luftarake mbi të njëjtin vend për herë të parë që prej Luftës së Dytë Botërore .

Zoti Stoltenberg nuk pranoi të komentojë nëse avionët rusë kishin drejtuar radarët e tyre mbi avionët turq F-16 të dërguar të shtunën për të shoqëruar avionët rusë jashtë hapësirës ajrore.

Përdorimi i radarëve në këto raste zakonisht është një prelud për hapje zjarri.

Dje, Departamenti amerikan i Shtetit tha se inkursion i një avioni luftarak rus në hapësirën ajrore turke ishte i papërgjegjshëm, i rrezikshëm dhe provokues.

“Inkursioni në hapësirën ajrore turke flet për rëndësinë e konsultimit dhe të frenimit. Ne e shohim këtë si një akt të papërgjegjshëm,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mark Toner.

Ai tha se kjo është e rrezikshme, provokuese dhe mund të shkaktojë aksidente.

‘Danas’: Rama i anulon ftesën Thaçit për hir të Vuçiç

“Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç me siguri do të marrë pjesë në ndeshjen e futbollit Shqipëri – Serbi në “Elbasan Arena”, pasi Zv.Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi duket se e ka “anuluar” ftesën”. Kështu shkruan sot gazeta serbe “Danas” duke iu referuar burimeve nga qeveria e Kosovës.

Sipas gazetës, njofton Syri.net, “kryeministri shqiptar e konsideron këtë takim si një moment të rëndësishëm ku mbizotëron vullneti për ta kaluar ndeshjen kundër Serbisë pa asnjë incident. Rama do ta ndjekë ndeshjen në shoqërinë e homologut të tij serb Vuçiç dhe I është shmangur çdo incidenti të mundshëm.

rami

Burimet e gazetës thanë se Hashim Thaçi hoqi dorë definivisht nga prania në ndeshjen me Serbinë në “Elbasan Arena” dhe tani gjithçka është gati që qeveria e Shqipërisë të njoftojë zyrtarisht Kryeministrin e Serbisë për listën e të ftuarve, ku miku i Ramës, Hashim Thaçi, nuk do të jetë i pranishëm, së paku, zyrtarisht, në radhët e të ftuarve.

Media të tjera serbe si Telegraf.rs, citojnë kryeministrin Vuçiç: “Jam duke pritur se kush do të marrë pjesë në ndeshje dhe pastaj, kur të më informojnë zyrtarisht, do të vendos,” ka thënë ai.

Ndërsa Tanjug, përcjell Syri.net, thekson se “rreth 50 studentë nga Serbia do të vizitojnë nesër Shqipërinë për tre ditë me radhë, në kuadrin e një zbatimit të marrëveshjes ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë për themelimin e një Zyre Rajonale të Ballkanit Perëndimor për të Rinjtë.

Pikërisht ata do të marrin pjesë dhe në ndeshjen Shqipëri-Serbi që do të zhvillohet më 8 tetor në Elbasan. Ata do të qëndorjnë në Tiranë dhe në Elbasan, sipas organizimit që kanë bërë ministritë e Arsimit të dy vendeve.

“Kjo vizitë është e para e një serie vizitash të tilla të programuara”, th ministri serb i Arsimit, Srdan Berbic, që theksoi se të rinjtë serbë do të shoqërohen nga të rinjtë shqiptarë. Ata do të kenë mundësinë të shohin sesi është jeta dhe si studiohet në Shqipëri. Për këtë vizitë, tha ministri, është marrë garancia maksimale për sigurinë e studentëve.”

Stoltenberg: Shkelja e hapësirës ajrore turke nga Rusia është e qëllimshme, nuk është incident

Shkelja e hapësirës ajrore të Turqisë këtë fund javë nga dy avionë luftarakë rusë nuk është një incident, vlerësoi sot shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ndërkohë që Moska është justifikuar me kushtet e këqija të motit.

“Informacionet që kemi mbledhur më japin arsye të them se nuk bëhetë fjalë për një aksident”, konfirmoi Stoltenberg gjatë një konference për shtyp në selinë e Aleancës në Bruksel.

“Në fakt, kanë ndoshur dy shkelje gjatë fundjavës dhe kjo i shtohet fakteve që tregojnë se nuk bëhet fjalë për një aksident”, insitoi ai.

“Për më tepër, këto incidente kanë zgjatur shumë në raport me të shkeljet e më parshme në hapësirën ajrore evropiane”, vazhdoi Stoltenberg.

“Është për këtë arsye që e kemi marrë këtë shumë seriozisht. Ky lloj incientesh mund të krijojë situata të rrezikshme”, sipas Stoltenberg, që shpreson që kjo të mos ndodhë më.

Daçiç: Kosova është ISIS

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç, tha se “pranimi i Kosovës në UNESCO do të ishte vendim vetëshkatërrues dhe absurd, pikërisht sikur dikush të propozonte që edhe Shteti Islamik të bëhej anëtar i kësaj organizate”. Ministri serb është shfaqur i zemëruar me mundësinë që Kosova të bëhet pjesë e kësaj agjencie të Kombeve të Bashkuara.

Ai u tha mediave serbe se “katër nga tempujt tanë të shenjtë janë deklaruar si trashëgimi kulturore botërore – manastiri i Deçanit, Patrikana e Pejës, manastiri i Graçanicës dhe kisha e Shën Premtes në Prizren, janë shpallur nga UNESCO si trashëgimi e mbrojtur kulturore për shkak se ishin në rrezik. Dhe nga kush ishin në rrezik? Propozimi i Kosovës në UNESCO do të ishte sikurse të kërkohej që Shteti Islamik, të anëtarësohej në këtë organizatë. Cili është dallimi?”.

Sipas tij, Shqipëria e ka vënë në rend të ditës anëtarësimin e Kosovës në UNESCO jashtë procedurave standarde. Mbledhja e Këshillit Ekzekutiv për futjen në rend dite të kësaj kërkesë do të mbahet me 12 tetor, ndërsa vendimi pritet të merret me 21 tetor në mbledhjen e Asamblesë së përgjithshme të UNESCO-s. Vendimi merret me dy të tretat e votave.

Ministri serb tha se që kur KFOR-i është në Kosovë, janë shkatërruar mbi 200 kisha, manastire e objekte tjera të trashëgimisë kulturore, dhe se ato janë shkatërruar me dinamit si dhe janë djegur dhe shkatërruar mbi 8 mijë varre. Ai tha se vendi i i tij do të luftojë deri në pafundësi për të parandaluar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Zyrtarët e qeverisë së Kosovës e cilësuan “kriminale” qasjen e ministrit serb. Zëvendësministri i A Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, u tha mediave vendase se “deklarata e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç, edhe një herë dëshmon se as Daçiçi dhe as politika serbe ende nuk po mund të shkëputen plotësisht nga e kaluara kriminale e shtetit të Serbisë. Daçiç ishte pjesë e regjimit të Serbisë në kohën kur ai regjim në mënyrë të organizuar dogji mbi 200 xhami dhe objekte të tjera të kultit në Kosovë, mbylli shkollat dhe fakultetet në gjuhën shqipe, grabiti pasuritë e trashëgimisë kulturore…”.

Ivica Daçiç, aktualisht, ministër i jashtëm i Serbisë dhe kryetar i Partisë Socialiste, ishte zëdhënës i ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, i cili vdiq në Hagë në vitin 2006, derisa po gjykohej për krime lufte dhe gjenocid në hapësirat e ish Jugosllavisë, përfshirë edhe Kosovën.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur në shkurt të vitit 2008, por është përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve në shkëmbim të përparimit drejt integrimeve evropiane. Ndonëse ka nënshkruar një marrëveshje me Kosovën për mos pengimin e anëtarësimit të saj në forumet ndërkombëtare, anëtarësimin e saj në UNESCO e sheh si njohje të shtetit të ri.

Stoltenberg: E papranueshme shkelja e hapësirës ajrore turke nga avionët rusë

Turqia tha sot se një avion rus shkeli hapësirën e saj ajrore në afërsi të kufirit me Sirinë, duke bërë që dy avionë turq F-16 ta shoqëronin aeroplanin rus jashtë kësaj zone.

Në një deklaratë të ministrisë së jashtme thuhej se incidenti ndodhi të shtunën, dhe se Turqia, anëtare e NATO-s, paralajmëroi Rusinë se do të mbajë “përgjegjësi për çdo incident të padëshiruar”, nëse ndodh një tjetër shkelje e hapësirës ajrore.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax citon ambasadën ruse në Turqi ta ketë konfirmuar incidentin dhe të ketë thënë se zyrtarëve turq iu dhanë shpjegime.

Në një deklaratë të bërë sot, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se u takua me ministrin e jashtëm turk Feridun Sinirlio-glu për të diskutuar mbi operacionet ruse në Siri, dhe mbi atë që ai e quajti “shkelje të papranueshme të hapësirës ajrore turke” nga avionë ushtarakë rusë.

Stoltenberg shtoi se “veprimet e Rusisë nuk po kontribuojnë në sigurinë dhe stabilitetin e rajonit”, dhe se trupi vendimmarrës i NATO-s, Këshilli i Atlantikut të Veriut, do të mblidhej sot për të diskutuar mbi incidentin.

Nju Jork – Sot protesta për të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi

Protesta e Komunitetit Shqiptar në SHBA, në mbrojtje të të drejtave të mohuara nga Qeveria Malzeze, të shqiptarëve në Mal të Zi, do të organizohet ditën e Enjte, 1 Tetor 2015, në ditën e fjalimit të kryministrit të Malit të Zi në OKB, duke filluar nga ora 11 dhe do të vazhdojë deri në 12:30 para konsullatës Malazeze.

Adresa e Konsullates Malzeze:

801 2nd Avenue

New York 10017
Më pas protesta do të zhvendoset nga ora 13:00 deri në 16:00 pranë selisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB). Edhe Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA, u ka dhënë mbështetje organizatorëve të protestës.

Shekerinska: Kemi video për afera seksi të ministrave maqedonas

SHKUP – Nënkryetarja e LSDM-së, Radmila Shekerinska në një emision televiziv në Maqedoni, nxori një bombë të vërtetë, por kësaj here pa publikuar dëshmi materiale.

Ajo theksoi se si parti posedojnë edhe me video incizime për seks-afera të ministrave të VMRO-DPMNE-së.

“Kemi incizime nga seks-afera të ministrave dhe udhëheqësve të VMRO-DPMNE-së, por nuk i publikuam sepse duam lojë korrekte!”, citohet të ketë thënë ajo.

Një gjë të tillë nënkryetarja e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) e deklaroi në një emision të televizionit “24 Vesti”.

Qasja e Beogradit ndaj të pagjeturve – demagogjike dhe e papërgjegjshme

Deklaratat që vijnë nga autoritetet serbe, përmes të cilave ato shprehin gatishmërinë për vlerësimin dhe kontrollimin e çdo lokacioni, për të cilin ka informata për varrezë të mundshme masive, nuk janë të sinqerta.

Kështu vlerësojnë përfaqësuesit e delegacionit të Kosovës në grupin e përbashkët punues të Kosovës dhe të Serbisë, për zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

Ditë më parë, Veljko Odaloviq, kryesues i delegacionit të Serbisë në grupin punues për të pagjeturit, ka theksuar se autoritetet serbe kanë plotësuar të gjitha kërkesat e palës nga Kosova për hulumtimin e varrezave të dyshuara masive, për të cilat janë dhënë informacionet.

“Deri tash asnjë kërkesë e delegacionit të Prishtinës, për verifikimin e cilitdo lokacion, nuk ka mbetur e paplotësuar. Ne, në ndërkohë, në muajin gusht, në afërsi të Novi Pazarit kemi punuar në dy lokacione, për të cilat ata kanë kërkuar. Më herët, këtë vit, kemi kontrolluar edhe në dy lokacione në afërsi të Medvegjës. kemi punuar për kontrollimin e dy lokacioneve në Batajnicë dhe një kontroll në Petrovo Selo”, ka theksuar Odaloviq.

Por, Prenk Gjetaj, drejtues i Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur të Kosovës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se deklaratat e autoriteteve serbe, gjegjësit të Odaloviqit, më tepër janë për medie se sa të sinqerta.

“Lidhur me deklaratat e tij (Odaloviq) se nuk ka asnjë lokacion, i cili është kërkuar nga pala jonë, e nuk është vlerësuar, nuk qëndron, për arsye se pikërisht në Novi Pazar, gjegjësisht në fshatin Kozarevë, na janë ndërprerë punimet, me arsyetimin se mungon buxheti dhe se nuk ka urdhëresë gjyqësore për më tutje. Ne kërkojmë që të vlerësohet pikërisht vendi aty ku dyshohet, sepse është punuar, por jo pjesa aty ku ne mendojmë dhe dyshojmë, sipas informatave që i kemi”, tha Gjetaj.

Megjithatë, Odaloviq, pati theksuar se nga pala serbe nuk ka bllokim të procesit të kërkimit të varrezave të dyshuara masive në Serbi dhe sipas tij, një gjë e tillë nuk është në interesin e Serbisë.

“Ne nuk kemi asnjë arsye, asnjë bllokim e as një problem në këtë çështje, por vetëm na nevojitet ndihma për informacione të mira dhe ne do t’i verifikojmë ato. Nuk është interesi ynë që të mos gjenden mbetjet mortore, jo vetëm të trupave të serbëve dhe atyre joshqiptarë, por edhe të shqiptarëve“.

“Ne i jemi qasur këtij procesi pa diferencime dhe mendoj që kështu e meritojnë viktimat. Politika dhe këto tjerat, zhvillohen jashtë këtij procesi, sepse një gjë e tillë nuk do të na qonte askund”, tha Odalloviq.

Në anën tjetër, Gjetaj vlerëson se deklaratat e këtilla të Odalloviqit janë sa për ta arsyetuar mosgatishmërinë e palës serbe për të dhënë informacionet mbi varrezat masive.

“Së pari, ata nuk i kanë hapur dhe nuk i hapin arkivat. Dhe së dyti, nuk japin informacione. Prandaj, ne, prej këtu, si ta dimë se ku i kanë varrezat masive, kur ata i dinë. Ata i kanë informacionet, i kanë të dhënat dhe kanë shënime nga strukturat policore dhe ushtarake, për varrezat masive“.

“Do ta përshëndesnim gatishmërinë e tyre që ata të na tregojnë dhe të fillojnë të na ftojnë aty ku janë varrezat masive, sepse dyshohet se ka varreza masive. Do të thotë, unë e përshëndes atë që politika të jetë larg dhe jashtë kësaj çështjeje, por pikërisht këtu bëhet politikë nga pala e Beogradit”, tha Gjetaj.

Ai ka shtuar se edhe gjatë procesit të gërmimeve në Rudnicë të Rashkës, kanë hasur në probleme nga pala serbe, për shkak se disa herë janë ndërprerë dhe zvarritur punimet, deri në momentin kur bashkësia ndërkombëtare ka ushtruar presion mbi Beogradin zyrtarë.

Deri më tash aty janë gjetur mbetjet mortore të 53 shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë.

Të dhënat zyrtare, sipas Gjetajt, tregojnë që deri më sot, ende mbetet i pazbardhur fati i 1 mijë e 650 personave, të zhdukur gjatë luftës në Kosovë.

Varoufakis: Do të ndodhë Kosovizimi i Greqisë – do të zhytemi në vrimën e zezë!

Ish-ministri i Financave në Greqi, Janis Varoufakis, ka komentuar zgjedhjet e mbajtura në vend më 20 shtator, duke i quajtur ato “zgjedhje të pikëlluara”.
Gjatë një interviste dhënë të përditshmes “Politico”, Varoufakis ka deklaruar se nuk dëshiron të zvogëlojë suksesin e ish-shefit të tij, por ka vënë në dukje se SYRIZA, që nga janari ka humbur 363 mijë vota, derisa një pjesë e madhe e njerëzve nuk kanë dalë fare në zgjedhje: madje edhe ata 1.6 milionë grekë që kanë votuar në referendumin kundër masave shtrënguese, këtë ëikend kanë qëndruar nëpër shtëpitë e tyre.
Ndërkaq, i pyetur nga gazetari i “Politico”, se si e sheh Greqinë pas pesë viteve, Varoufakis ka dhënë një përgjigje shumë pesimiste.
“Nëse asgjë nuk ndryshon, do të jemi të zhytur edhe më thellë në vrimën e zezë. Nëse vazhdojmë të jemi në përputhje me dispozitat e marrëveshjes së dakorduara për ndihmë, do të ndodhë Kosovizimi i Greqisë. Me këtë dua të them se gjithnjë e më shumë do të shndërrohemi në protektorat që e ka euron si Kosova, por se eksporti ynë i vetëm do të jenë njerëzit dhe turizmi, me zero investime në veprimtari prodhuese, me banka që do të funksionojnë si thesar, e jo si institucione të kreditimit”, ka shtuar Varoufakis

Tensionet përshkallëzohen në kufirin mes Serbisë dhe Kroacisë

Kanë eskaluar tensionet mes Serbisë dhe Kroacisë, në pamundësi që këto dy vende të gjejnë një mënyrë të duhur për t’u ballafaquar me mijëra emigrantë, të cilët përmes vendeve të Ballkanit, duan të shkojnë në BE.

Serbia ka ndaluar sot importet kroate, në shenjë proteste, pasi kjo e fundit ka mbyllur të gjithë kufijtë me Serbinë.

Ministri i brendshëm i Serbisë, Nobojsha Stefanoviç ka thënë se këto masa janë ndërmarrë për të “ruajtur sovranitetin.”

“Unë kam dashur ta hap kufirin…por tani nuk do ta bëj,” ka thënë kryeministri i Kroacisë, Zoran Milanoviç.

Turqi: Mijëra pjesëmarrës në protestën kundër terrorizmit kurd

Dhjetëra mijëra vetë kanë marrë pjesë në protestën në Stamboll për ta dënuar dhunën nga kryengritësit kurdë.

Aktualisht, Turqia është përfshirë nga dhuna, pasi kanë vazhduar luftimet ndërmjet ushtrisë dhe pjesëtarëve të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK).

Ky grup konsiderohet organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha mbrëmë në këtë protestë se “ata që dëshirojnë ta ndajnë këtë vend duke e shkatërruar, mund të jenë të mallkuar”.

Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP), e cila ka rrënjë islamike, e që ishte udhëhequr nga presidenti aktual i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, po përpiqet t’i rikthejë humbjet që i ka pësuar në zgjedhjet e qershorit, të cilat sollën një situatë ku kjo parti nuk ishte në gjendje ta formoj qeverinë, kështu që zgjedhjet e reja do të mbahen më 1 nëntor.

Analistët thonë se sulmet kundër PKK-së janë të ndërlidhura me problemet në zgjedhje të partisë AKP.

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi, Anatolia, pardje ka raportuar se nga sulmet ajrore kundër luftëtarëve të PKK-së janë vranë së paku 55 militantë.

Syriza drejt fitores – së pamjaftueshme

Votimi ka përfunduar në Greqi dhe një anketë e rëndësishme pas votimit tregon se partia e majtë e ish kryesministrit Alexis Tsipras kryeson ndaj rivalit të saj kryesor konservator.

Por anketa, e kryer nga pesë stacione televizive të djelën, tregon se partia Syriza e Zotit Tsipras nuk ka arritur një shumicë absolute të nevojshme për të formuar qeverinë.

Partia Syriza parashikohet të ketë fituar mes 30 dhe 34 përqind të votave, ndërsa konservatorët e partisë Demokracia e Re mes 28 dhe 32.5 përqind.  Një anketë tjetër pas votimit parashikon gjithashtu shifra të ngjashme.

Zgjedhjet e së djelës – të tretat për Greqinë këtë vit – u shkaktuan kur Tsipras dha dorëheqjen muajin e kaluar, vetëm shtatë muaj pasi Syriza mori pushtetin me premtimin për të rinegociuar masat shtrënguese të vendosura nga kreditorët evropianë në këmbim të miliarda dollarëve ndihma.

Megjith premtimin e tij dhe një referendum në korrik ku votuesit grekë kundërshtuan kërkesat evropiane,Tsipras muajin e kaluar pranoi kushtet e kreditorëve për paketën e tretë të shpërtimit prej 98 miliardë dollarësh.

Udhëheqësi i partisë Demokracia e Re Vangelis Meimarakis e ka akuzuar zotin Tsipras për paaftësi në negociimin e marrëveshjes.