VOAL

VOAL

Operacionet propaganistike ruse nuk e kursejnë as Zvicrën

August 8, 2022
blank

Komentet

blank

Tre “zviceranë” në Parlamentin Italian

Elly Schlein së bashku me sekretarin e PD-së Enrico Letta, e cila mund ta pasojë mbas debaklit zgjedhor

Elly Schlein nga Lugano zgjidhet në Bolonjë – Italianët me banim në Evropë kanë zgjedhur Simone Billi (Wettingen) dhe Toni Ricciardi (Gjenevë) – Asgjë për të bërë për Angelo Renzettin

 

VOAL- Zgjedhjet italiane të dielën, të fituara nga Giorgia Meloni dhe koalicioni i qendrës së djathtë, çuan gjithashtu në forcimin e pranisë zvicerane në Parlamentin e Romës. Dhe kjo pavarësisht uljes së numrit të anëtarëve të Dhomës dhe Senatit. Janë të paktën tre zyrtarë të zgjedhur me lidhje të forta me Konfederatën: Elly Schlein, Simone Billi dhe Toni Ricciardi. E para, e lindur dhe e rritur në Lugano, të cilën e la për studime universitare, është gjithashtu shtetase zvicerane (si dhe italiane dhe amerikane). Dy të tjerët jetojnë përkatësisht në Wettingen dhe Gjenevë.

37-vjeçarja Elena Ethel Schlein, dikur eurodeputete nga viti 2014 në 2019, ka qenë nënkryetare e rajonit Emilia-Romagna që nga viti 2020. Ajo u zgjodh në Dhomën e Bolonjës si kryetare e pavarur e PD-së. Ndonëse e pa regjistruar në parti (në vitin 2015 e kishte lënë me Pippo Civatin, me të cilin kishte krijuar Possible, duke mos ndarë linjën e Matteo Renzi-t), ajo tregohet nga shumë si një kandidate e mundshme për pasardhjen e Enrico Lettës në sekretariat. Ajo është një nga fytyrat më të njohura të krahut feminist, progresist dhe ekologjik të së majtës italiane. Në një takim të fundit ajo kishte tallur Giorgia Melonin duke thënë: “Po, unë jam grua, dua një grua tjetër dhe nuk jam nënë. Por nuk jam më pak grua për këtë.”

Simone Billi dhe Toni Ricciardi ndërkaq kanë fituar dy nga katër vendet e caktuara për italianët jashtë vendit për zonën evropiane, në të cilën aspironte edhe ish-presidenti i Klubit të Futbollit Lugano, Angelo Renzetti, i cili u shfaq në listën Action-Italia Viva.

blank

Simone Billi, nga Zvicra në Parlamentin italian

Lojtari 46-vjeçar i Ligës Veriore, Simone Billi, është konfirmuar në dhomën e qendrës së djathtë. Inxhinieri toskan ka jetuar për një dekadë në Wettingen, në kantonin Aargau, ku u transferua për të punuar në një sektor shumëkombësh të energjisë me bazë në Zyrih.

blank

Toni Ricciardi

 

Profesori universitar 44-vjeçar Toni Ricciardi, i cili është gjithashtu shtetas zviceran, do të jetë ndërkaq pjesë e Dhomës së Deputetëve të PD-së. Me të ardhur në Zvicër me prindërit e tij nga Irpinia kur nuk ishte një vjeç, ai u rrit në Baar. Pas kthimit në Itali në moshën 15-vjeçare, ai u diplomua në Napoli me tezën: “Etika e sakrificës. Emigrimi në vendin e çokollatës”. Në vitin 2011 ai mbërriti në Universitetin e Gjenevës ku kryen kërkimet e tij në historinë e emigrimit. Ai është autor i disa botimeve duke përfshirë “Dying in Mattmark. Tragjedia e fundit e emigrimit italian” dhe “Një histori e shkurtër e emigrimit italian në Zvicër”.

Por edhe një tjetër i zgjedhur jashtë vendit ka lidhje të ngushta me Zvicrën: virologu i njohur Andrea Crisanti, lider evropian i PD-së në Senat. Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Molekulare në Universitetin e Padovës dhe profesor ndihmës i parazitologjisë molekulare në Imperial College London, ishte aktiv në Bazel, ku edhe mori një doktoraturë nga Instituti i Imunologjisë në mesin e viteve 1980. rsi-Elida Buçpapaj

blank

Më 24 shtator 1541 u nda nga jeta Paracelsus, mjek, alkimist, astrolog dhe shkencëtar i famshëm zviceran

VOAL – Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, i njohur më mirë thjesht si Paracelsus ose Paracelsus, lindi në Einsiedeln, Zvicër, më 14 nëntor 1493. Mjek, alkimist dhe astrolog, shkencëtar, ai ishte në fakt një eksperimentues i diskutueshëm me një personalitet të jashtëzakonshëm . Emri Paracelsus i detyrohet vetes së tij, duke treguar, gjithashtu, një shenjë të vlerësimit të lartë që ai kishte për veten e tij, duke qenë i barabartë me shtatin e tij në krahasim me Aulus Cornelius Celsus, natyralist romak dhe ekspert në artet mjekësore. “Para”, siç dihet, në greqisht do të thotë “menjëherë”, “afër”.

Krenar, mburracak, i akuzuar për imoralitet dhe ndonjëherë edhe për ateizëm, nga emri i tij i vërtetë Bombastus, thonë disa ekspertë, britanikët do të kishin shpikur termin “bombastik”, duke treguar pikërisht një person plot me veten, arrogant, që i di të gjitha. Në fushën e tij, Paracelsus konsiderohet si një nga figurat më domethënëse të Rilindjes Evropiane, botanisti i parë sistematik.

Metoda e tij e hetimit parashikon gjithashtu atë Eksperimentale, e cila do të ishte zhvilluar plotësisht vetëm në vitet 1600, nga Galileo Galilei dhe studiues të tjerë evropianë. Ai shmang të gjitha paragjykimet dhe skemat e kohës, teorizon format e mjekësisë dhe vë në praktikë disa nga intuitat e tij. Katër elementëve të Aristotelit, prej shekujsh shuma e çdo studimi në lidhje me materien, Paracelsus u shton një teori që parashikon, përveç parimeve të kripës, squfurit dhe merkurit, edhe praninë e shpirtrave të natyrës në formimin dhe ndryshimet e materies.

Në kundërshtim me mjekësinë tradicionale, ajo i jep jetë disiplinës së iatrokimisë, bazuar në përdorimin e mineraleve si kurë për sëmundje të caktuara. Atij ia detyrojmë termin zink, i studiuar dhe i pagëzuar si “zincum”. Ai është ndër të parët që sistematizoi përdorimin e opiumit në disa terapi, duke përdorur tableta që ai pagëzoi “laudanum”. Disa thonë se ai madje arriti të ngjizte jetën in vitro. Veprat e tij shpesh të ndaluara u botuan të gjitha pas vdekjes.

Për fëmijërinë dhe rininë e Bombastus, pak dihet me siguri dhe burimet pothuajse gjithmonë nuk bien dakord për datat dhe vendet. Djali i Wilhelm von Hohenheim dhe i një shërbëtori kishtar, nga i cili duket se ka trashëguar shëmtinë fizike dhe për të cilin do të thuhet se ishte histerik, Paracelsus i ardhshëm rritet në një nga shtëpitë pranë manastirit të Unsere Liebe Frau, ndër stacionet e pushimit për pelegrinët në rrugën e tyre për në Santiago de Compostela.

Është sigurisht kalimi i tij, me të atin, rreth vitit 1502 në Carinthia, në Villach. Ashtu siç është e sigurt se elementet e para të kimisë dhe mjekësisë do t’i kishte mësuar nga babai i tij Wilhelm, i cili do të kishte qenë një mësues i madh i rendit teutonik, si dhe një doktor i mjekësisë në Universitetin e famshëm të Tübingen.

Pas mësimit të të atit, ai u takua me Tritemius-in, abatin e Spanheimit dhe kabalistin e madh, i njohur më mirë si Giovanni Tritemio, një studiues i kimisë dhe okultizmit, mësime të tjera që ai i futi te Bombastusi i ri.

Dihet pak për trajnimin universitar, përveç se ai u zhvillua midis viteve 1509 dhe 1515. Paracelsus kaloi nga një universitet në tjetrin, në mënyrën e studiuesve të mëdhenj të mesjetës. Ai e përbuz metodën e Sorbonës në Paris, e cila atëherë ishte mjaft popullore; merr nga viti 1511 Baccalaureate në Vjenë; ai endet nëpër universitete të ndryshme gjermane, nga Tubingen në Heidelberg, nga Wittenberg në Ingolstadt, në Mynih. Ai kalon dhe ndalon, për pak kohë, edhe në Universitetin e Ferrarës, ku merr një diplomë në mjekësi, ndoshta gjatë ose pak pas kalimit të matematikanit Nikolaus Koperniku.

Duket se rreth viteve 1920 ai ndodhet në Tirol për të studiuar minierat, një nga gjërat që i intereson më shumë dhe në të cilën ai angazhon shumë nga forcat e tij intelektuale. Shoqëron dhe analizon karakteristikat e mineraleve dhe sëmundjet e kontraktuara nga minatorët, me një avantazh shkencor modern. Ai gjithashtu punoi, pa pushim, si mjek ushtarak duke ndjekur disa ushtri evropiane, duke arritur deri në Suedi. Sipas tij – por prirja e tij për ekzagjerim dihet mirë – ai do t’i kishte shërbyer edhe ushtrive kineze dhe ruse, derisa të merrte disa sekrete shumë të rëndësishme nga Kahn.

Rreth vitit 1527 ai shëron Erasmusin e Roterdamit dhe Ecolampadio. Falë këtij rezultati dhe ndërhyrjes së tyre, ai arrin të marrë postin e dyfishtë të doktorit dhe mësuesit komunal në Universitetin e Bazelit. Sidoqoftë, përvoja nuk zgjat shumë. Gjatë mësimeve të tij Paracelsus i fton studentët e tij të djegin publikisht tekstet e Galenit dhe Avicenës. Sipas tij, secili zotëron brenda vetes aftësitë e nevojshme për të eksploruar botën; ajo që është thënë dhe teorizuar për shekuj me radhë do të ishte e gjitha për t’u hedhur, tani një material i vjetëruar dhe i pasaktë.

Vlerësimi fillestar në fushën akademike nuk zgjat shumë dhe madje studentët përfundojnë duke u dashuruar me të dhe heterodoksinë e tij të paskrupullt në çdo fushë. Problemi është se vitet e fundit Paracelsus ka kundërshtuar si mjekësinë tradicionale, ashtu edhe atë të renë që po lind në Itali dhe Francë. Më 1528, ai u detyrua të linte Universitetin dhe qytetin e Bazelit.

Më pas ai rifilloi bredhjet e tij dhe më 1530, u prit nga Baron von Stauff pranë Regensburgut. Këtu ai merr edhe lajmin se Këshilli Bashkiak i Nurembergut ka ndaluar disa nga botimet e tij.

Rreth këtyre viteve ai jetoi një moment mjaft interesant edhe në qytetin St. Gallen, në lindje të Zvicrës. Nga viti 1531, duket se atij i është besuar shëndeti i pronarit të burgut të qytetit Christian Studer për njëzet e shtatë javë. Për më tepër, gjatë qëndrimit të tij në St. Gallen, më 28 tetor 1531, mjeku do të kishte parë një ylber gjigant, i cili do të kishte të njëjtin drejtim nga i cili, dy muaj më parë, do të kishte ardhur kometa e njohur Halley. Mesazhi i ylberit, sipas Paracelsus, do të kishte qenë i një lloji shpëtimtar, ndryshe nga mosmarrëveshja e shpallur nga kometa.

Dihet pak për dekadën e fundit të jetës së tij, përveç faktit se ai do të kishte vazhduar të endet nga qyteti në qytet, duke mos pushuar kurrë së piri, ves i tij i papërmbajtshëm.

Paracelsus vdiq në Salzburg më 24 shtator 1541, sipas disa burimeve i vrarë, disa ditë pasi kishte diktuar testamentin e tij. Ai është varrosur në kishën e San Sebastianit. /Elida Buçpapaj

blank

Rama përmend sërish burgun- Qeveria e Zvicrës e përgënjeshtron

Teksa fliste për shpifjet, kryeministri Edi Rama vazhdoi të shpifë vetë, kur deklaroi se Zvicra të dënon me burg për energjinë elektrike.

“Sot, Gjermania vendi më i pasur i Evropës po bën gjëra që ne në Shqipëri nëse do i artikulonim, nuk e di me çfarë do përballeshim, nëse do vendosnim rregullin me ligj që ka vënë Zvicra, 3 vjet burg për kë e rrit shpenzimin energjitik për ngrohjen mbi 19 gradë. Një vend që nga pikëpamja e të ardhurave është në majë të botës. Jetojmë në një kohë tejet të vështirë,” tha Rama.

Por portali investigativ ‘Faktoje’ verifikoi si të pavërtetë këtë deklaratë të Ramës dhe një qëndrim të ministres së Energjisë Balluku se Zvicra dënon me burg qytetarët që ngrohen me më shumë se 19 gradë. Përgjigjja e qeverisë zvicerane për Faktoje tregon se ky shtet nuk ka mungesa të energjisë elektrike dhe si pasojë as masa ndëshkuese, por ka ftuar qytetarët që vullnetarisht të reduktojnë përdorimin e gazit.

Qeveria Zvicerane i ktheu përgjigje ‘Faktoje’ vetëm pak orë pas dërgimit të emailit, përmes zëdhënësit të Departamentit Federal të Ekonomisë dhe Kërkimit, i cili mohon vendimmarrjen për dënimin me burg për rastin në fjalë. Në këtë përgjigje, zëdhënësi shkruan se aktualisht në Zvicra nuk ka mungesë të energjisë elektrike dhe për këtë arsye nuk janë vendosur kufizime, aq më pak masa ndëshkuese. Ai pranon se një artikull i gazetës Blick është keqkuptuar dhe interpretuar nga persona të caktuar.

“Faleminderit për mesazhin tuaj dhe për përpjekjet tuaja për verifikim.

Një artikull në gazetën Blick është keqkuptuar ose riprodhuar gabimisht nga anëtarë të caktuar të publikut. Aktualisht në Zvicër nuk ka mungesë të energjisë elektrike apo gazit natyror. Prandaj nuk ka në fuqi kufizime apo ndalime për përdorimin e energjisë që mund të shkelen. Aktualisht po përgatiten koncepte nëse kufizimet apo masat mund të bëhen të nevojshme në rast të mungesës së ashpër të gazit natyror ose të energjisë elektrike. Procedurat e konsultimit për një projekt-urdhëresë në lidhje me një mungesë të madhe të gazit janë në vazhdim me grupet e interesit  Énergie : mise en consultation des mesures prévues en cas de pénurie de gaz (admin.ch) / Energie: Massnahmen für eine Gasmangellage gehen in Konsultation (admin.ch).

Natyrisht, duhet të mbahet parasysh se si duhet të zbatohen dhe monitorohen kufizimet ose ndalimet e mundshme. Akti Kombëtar i Furnizimit Ekonomik (NESA), i cili do të shërbente si bazë për çdo kufizim apo ndalim, nuk parashikon gjoba administrative në formën e tij aktuale. Për rrjedhojë, ndjekja e shkeljeve sipas NESA do të ishte më e ndërlikuar; megjithatë, çdo gjobë e mundshme nuk do të ishte më e lartë se një gjobë normale administrative. Në çdo rast, një pikë e rëndësishme është se kontrollet e rrepta nuk janë as të realizueshme dhe as të dëshirueshme. Në Zvicër, ne u besojmë njerëzve që të respektojnë ligjin”, thuhet në përgjigjen zyrtare të Zvicrës për Faktoje. syri.net

blank

Roger Federer – Kampion absolut dhe një nga vetëm shtatë sportistët miliarderë në botë

Roger Federer ka arritur sfera të paarritshme jo vetëm në fushën e tenisit dhe prej vitesh ai ka qenë një nga sportistët më të pasur në botë.

VOAL- Roger Federer i thotë lamtumirë tenisit të luajtur në nivelin më të lartë. Një vendim që i jep fund karrierës së një kampioni absolut. Përveç fushës së lojës, Federer ka arritur edhe në sfera të paarritshme financiare dhe prej vitesh është një nga sportistët më të pasur në botë. Më 2020 ai e ka kaluar shifrën e një miliardi.

Nga çokollata te makinat luksoze, duke kaluar nëpër aparate kafeje, makarona apo veshje, ai ka qenë dhe është ende imazhi i markave kombëtare dhe ndërkombëtare. Me ndryshimin e sponsorit teknik, nga Nike në Uniqlo, me një kontratë mbi 300 milionë euro, Federer ka hyrë në sfera të tjera, duke u bërë një nga vetëm shtatë sportistët miliarderë.

Megjithëse një fenomen global, Federer mbetet i lidhur me vendin e tij dhe kështu ka reklamuar edhe për Turizmin Zviceran, përmes videove të klikuara qindra miliona herë. Ai gjithashtu investoi në prodhuesin zviceran të këpucëve – me seli në Zyrih – i cili filloi si një start-up i vogël dhe u bë një markë globale që gjeneroi të ardhura prej 725 milionë frangash më 2021.

Sipas revistës Forbes, në 12 muajt e fundit ai ka fituar mbi 90 milionë dollarë vetëm falë marrëveshjeve të sponsorizimit: një figurë e pashembullt në botën e tenisit.

Në vitin 2021, pavarësisht se kishte luajtur vetëm pesë turne, ai u emërua gjithashtu lojtari më i njohur në botë. Për të 19-ën herë radhazi.

Megjithatë suksesi sportiv nuk është i mjaftueshëm për t’u tërhequr kaq shumë nga sponsorët: gjithashtu ka nevojë për personalitet, ndjenja dhe respekt. Për të qenë të dashur, nuk mjafton të luash mirë dhe të fitosh lojëra. Duhet një sërë cilësish që Federe gjithmonë duket se i ka pasur. rsi-eb

blank

Ja si Roger Federer u bë mbret i tenisit- Karriera e tij nga fitorja e parë deri në të fundit

Një nga momentet historike, me suksesin numër 1000 në karrierën e tij

 

VOAL- Është e vështirë të përmblidhet në pak rreshta karrierën e Roger Federer, i cili në 24 vjet luajti 1526 ndeshje, duke fituar në 1251 prej tyre, i dyti i të gjitha kohërave pas vetëm Jimmy Connors (1274). Amerikani është gjithashtu i vetmi që ka fituar më shumë tituj se zvicerani: 109 kundër 103. Por le të përpiqemi të rikthejmë fazat më të rëndësishme që e kanë shndërruar tenistin zviceran në superheroin Mbretin Roger.

Ndeshja e parë e fituar: më 30 shtator 1998 në Toulouse, 17-vjeçari bazelas mundi francezin Guillaume Raoux 6-2 6-2, duke mposhtur për herë të parë një lojtar në top 100.

Turneu i parë fitoi (fitorja e 60-të): më 4 shkurt 2001 në Milano ai fitoi 6-4 6-7 (7/9) 6-4 kundër francezit Julien Boutter, duke festuar kështu titullin e tij të parë në finalen e tretë.

Suksesi kundër Pete Sampras (fitorja e 88-të): më 2 korrik 2001, Federer përfundimisht përfundon në qendër të vëmendjes së të gjithë botës, duke përjashtuar Pete Sampras nga raundi i dytë i Wimbledon, që nga viti 1993, i mundur vetëm një herë në barin e Londrës përpara përballjes së vetme me trashëgimtarin. Ylli në rritje i Konfederatës e kalon idhullin e tij me rezultatin 7-6 (9/7) 5-7 6-4 6-7 (2/7) 7-5.

Suksesi i parë në një turne Grand Slam (fitorja e 208-të): mund të ishte vetëm në atë që do të bëhej oborri i tij. Në Wimbledon më 6 korrik 2003 ai mundi Mark Philippoussis 7-6 (7/5) 6-2 7-6 (7/3).

Për herë të parë numër një (fitorja e 242-të): falë fitores gjysmëfinale ndaj Juan Carlos Ferrero 6-4 6-1 6-4 më 30 janar 2004 në Melburn, zvicerani me siguri do të hidhet në krye të renditjes ATP. Dy ditë më vonë ai do të fitojë gjithashtu Australian Open të tij të parë.

Grand Slam i karrierës (fitorja e 650-të): Federer Express duhet të presë deri në vitin 2009 për të fituar Roland Garros për herë të parë (dhe të vetmen). Rikthimi në raundin e dytë ndaj Tommy Haas ishte vendimtar: 6-7 (4/7) 5-7 6-4 6-0 6-2 rezultati përfundimtar. Pastaj Roger fluturon për të mposhtur Gaël Monfils, Juan Martin Del Potro dhe Robin Söderling, të cilët kishin rrëzuar Rafael Nadalin, për t’u imponuar në Porte d’Auteuil.

Medalja e argjendtë olimpike (fitorja e 861-të): pas orës 4:26, zvicerani fiton gjysmëfinalen e Londrës 2012 kundër Juan Martin Del Potro për 3-6 7-6 (7/5) 19-17 në ndeshjen më të gjatë për më të mirën e grupit tre historik. Në finale ai do të duhet t’i përkulet Andy Murrayt, por ai do të jetë i lumtur që ka fituar medaljen. Një medalje teke që vjen pas arit në dyshe 4 vite më parë me Wawrinka.

Triumfi i Davis Cup (fitorja e 996-të): më 23 nëntor 2014 në Lille, Federer i dha Zvicrës pikën e tretë dhe vendimtare, duke mos lënë asnjë shans për Richard Gasquet (6-4 6-2 6-2). Franca është mposhtur pavarësisht turmës së ngrohtë në shtëpi dhe marrëdhënies së vështirë momentale mes Federerit dhe Wawrinkës pas sherrit në gjysmëfinalen e Masters.

Fitorja numër 1000: 11 janar 2015, lojtari i Baselit mposht 6-4 6-7 (2/7) 6-4 Milos Raonic. Me suksesin në finalen e Brisbane Federer arrin Connors dhe Lendl përtej figurës legjendare, i treti që nga fillimi i epokës profesionale.

Rikthimi i madh (fitorja e 1087-të): pas një pushimi gjashtë mujor pas një operacioni në gju, më 29 janar 2017 në Melburn zvicerani mundi rivalin e tij në finale 6-4 3-6 6-1 3-6 6-3 gjithmonë Rafael Nadal për të fituar Australian Open, 4 vjet e gjysmë pas titullit të tij të fundit Grand Slam.

Titulli i fundit i Grand Slam (fitorja e 1141-të): edhe një herë është Australia ajo që shënon historinë e Roger Federer. Më 28 janar 2018 ai bëhet njeriu i parë që arrin 20 kampionate të fituara duke mundur 6-2 6-7 (5/7) 6-3 3-6 6-1 Marin Cilic.

Numri më i vjetër (fitorja e 1144-të): më 16 shkurt 2018, duke mposhtur Robin Haase 4-6 6-1 6-1 në çerekfinale në Roterdam, lojtari i Baselit kthehet në fronin e ATP-së në moshën 36-vjeçare dhe një gjysma.

Turneu i 100-të i fituar (fitorja e 1192-të): Dubai, 2 mars 2019. Në finale zvicerani mundi Stefanos Tsitsipas 6-4 6-4 dhe është i dyti pas Connors që kapërcen këtë pengesë mitike.

Ndeshja e fundit (humbja e 275-të): Më 7 korrik 2021 Federer humbi në çerekfinalet e Wimbledon 6-3 7-6 (7/4) 6-0 nga Hubert Hurkacz, dy ditë pasi mori fitoren e 1251-të kundër Lorenzo Sonego.

rsi-Elida Buçpapaj

blank

Përfundon epoka Roger Federer

VOAL- Një nga kapitujt më të rëndësishëm në historinë e tenisit po përfundon. Përmes kanaleve të tij sociale, Roger Federer ka njoftuar tërheqjen e tij nga garat pas 24 vitesh karrierë. “Për familjen time të tenisit dhe më gjerë – kështu fillon mesazhi i 41-vjeçarit nga Bazeli – siç e dini në tri vitet e fundit jam marrë me lëndime dhe operacione. Kam punuar shumë për t’u rikthyer, por m’u desh të dëgjoja mesazhet që lanë në trupin tim. Unë jam 41 vjeç, kam luajtur mbi 1500 lojëra. Tenisi më ka trajtuar shumë më bujarisht sesa mund ta kisha ëndërruar ndonjëherë, tani më duhet të pranoj se është koha për të thënë mjaft.”

Pasi hyri në qarkun ATP në korrik 1998 në moshën pothuajse 17-vjeçare, Federer fitoi titullin e tij të parë Slam në Wimbledon më 2003. Në Londër ai triumfoi radhazi deri në vitin 2007 dhe më pas tre herë të tjera midis 2009 dhe 2017. Ndeshja e tij e fundit zyrtare në çerekfinale ishte kundër Hubert Hurkacz më 28 qershor 2021. Në karrierën e tij të gjatë ai ka fituar 103 tituj ATP dhe ishte i pari, në Australian Open 2018, që arriti në 20 turne Grand Slam. Ai qëndroi në krye të renditjes ATP për 310 javë, duke përfshirë një rekord 237 javë radhazi, dhe ishte numri një në histori me 36 vjet e 320 ditë. Përveç sukseseve individuale ai hyri edhe në Kupën Davis 2014, atij i mungon vetëm ari olimpik në individuale. Megjithatë, vitet e fundit janë karakterizuar nga probleme të përsëritura në gju, nga të cilat ai nuk është rikuperuar kurrë. rsi-eb

blank

Ndahet nga jeta regjisori i shquar franko-zviceran Jean-Luc Godard

VOAL- Regjisori franko-zviceran Jean-Luc Godard, i konsideruar si babai i revistës franceze Nouvelle Vague, është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare. Godard vdiq “në mënyrë paqësore” dhe “i rrethuar nga të dashurit” në shtëpinë e tij në Rolle, kantonin Vaud, sipas gruas së tij Anne-Marie Miéville dhe producentëve të saj.

blank

Dy mjeshtër në Lokarno: Milos Forman dhe Jean-Luc Godard

I shpërblyer me Luanin e Artë më 1984 dhe Oscarin për Arritje të Përjetshme më 2011, veprat e tij kanë qenë burim frymëzimi për shumë regjisorë amerikanë të Hollivudit të Ri. Godard, ashtu si François Truffaut, Jacques Rivette dhe Eric Rohmer, kishte filluar si kritik filmi në vitet 1950, përpara se të kalonte në regji në vitin 1959 me ikonën “A bout de souffle” (Pa frymë), filmi simbolik i Nouvelle Vague me Jean-Paul Belmondo dhe Jean Seberg.

blank

Jean-Luc Godard, kinemaja, mjeti i ri i komunikimit

I konsideruar shpesh i diskutueshëm, ai drejtoi gjithashtu “Le Mépris” më 1963 me Brigitte Bardot, “Alphaville” (Ariu i Artë në Berlin) ose “Pierrot le Fou” më 1965.

blank

Vera që vrau akullnajat zvicerane

Ekipi i drejtuar nga Matthias Huss, majtas, pranë shtratit të Gries

Të dhënat e hershme nga Rrjeti i Monitorimit tregojnë “një shkrirje rekord”. Ja ku ka goditur më shumë vapa

 

VOAL- Akullnajat nuk janë shkrirë kurrë aq shumë sa gjatë kësaj vere dhe uji i humbur nuk do të kthehet më. Diagnoza vjen drejtpërdrejt nga Rrjeti Zviceran i Monitorimit të Glacierit (GLAMOS), i cili ka qenë pranë rreth njëzet gjigantëve të bardhë që po vdesin.

Rezultatet e para të raportit, i cili do të dorëzohet në vjeshtë, janë “ekstreme dhe shqetësuese”. Në fillim të shtatorit, drejtori i GLAMOS Matthias Huss po punon në akullnajën Gries në Alpet Valais. “Së shpejti do të përgjysmohet,” thotë ai, duke vëzhguar fundin e një të çare.

Në muajt e fundit, Huss, i cili është një akullnajalog në ETH Zyrih, dhe ekipi i tij kanë matur reagimin e drejtpërdrejtë të rreth njëzet akullnajave ndaj kushteve klimatike. “Vitet e tjera, si 2011, 2015, 2018 dhe 2019, kanë parë tashmë një bashkim shumë të fortë. Por viti 2022 është vërtet i ndryshëm dhe mposht të gjitha rekordet”, thotë Huss.

Dëmi i nxehtësisë matet në metra

Për të vendosur ekuilibrin e masës, bëhen dy matje, e para në prill për të zbuluar se sa borë ka mbuluar akullin. “Kjo shtresë është e rëndësishme sepse ndihmon në ushqimin dhe mbrojtjen e akullnajës gjatë muajve të verës”, shpjegon eksperti për Keystone/Ats. Kontrolli i dytë bëhet në shtator për të matur dëmet e shkaktuara nga vapa.

Në rastin e Gries, ekipi vuri re një humbje prej 4 metrash dëbore në pjesët më të larta të akullnajës. Nje rekord. “Është e jashtëzakonshme: është dy ose tre herë më e lartë se në vitet e tjera,” këmbëngul Huss. E njëjta gjë vlen edhe për akullnajën Findel mbi Zermatt, e cila u shkri me më shumë se 2 metra në një lartësi prej 3400 metrash, ndërsa “deri tani ka mundur të grumbullojë gjithmonë borë të mjaftueshme gjatë gjithë verës”. Akullnaja Corvatsch në Graubünden është shkrirë aq shumë sa nuk mund të matet më.

“Të vegjlit tashmë janë të dënuar”

Situata nuk mund të përmirësohet. Shkrirja shkakton daljen e shkëmbinjve të cilët grumbullojnë nxehtësi dhe intensifikojnë më tej humbjen e masës. “Është e vështirë të shihen këto ndryshime. Akullnajat reagojnë shumë ngadalë dhe rezultatet aktuale janë përgjigje ndaj veprimeve të ndërmarra 20 ose 30 vjet më parë. Në këtë kuptim – thotë Huss – akullnajat e vogla tashmë janë të dënuara.” Por nëse reagojmë tani, Duke respektuar kufirin e ngrohjes globale të vendosur nga Marrëveshja e Parisit, sipas ekspertit, do të jetë ende e mundur të ruhet një e treta e masës aktuale të akullnajave më të mëdha zvicerane. Ato përfaqësojnë gjithashtu rezervuarë të rëndësishëm uji: “Pasi të përfundojë shkrirja, Vera do të intensifikojë thatësirën e lumenjve Ron dhe Rin. Uji i pijshëm, vaditja… çdo gjë do të jetë më e ndërlikuar”, paralajmëron Matthias Huss. rsi-eb

blank

blank

Ndahet nga jeta regjisori i shquar gjenevas Alain Tanner

VOAL- Regjisori gjenevas Alain Tanner vdiq të dielën në moshën 93-vjeçare. Një autor i njohur ndërkombëtarisht, ai ishte një nga figurat kryesore në origjinën e kinemasë së re zvicerane të viteve 1970.

Njoftimi është bërë nga Shoqata Alain Tanner, në marrëveshje me familjen e të ndjerit. Së bashku me kolegët e tij Michel Soutter, Claude Goretta, Jean-Louis Roy dhe Jean-Jacques Lagrange, regjisori ka sjellë një erë të re në kinemanë zvicerane.

Ndër rreth 20 filmat artistikë që ai drejtoi përfshijnë “Charles mort ou vif” (1969), “The salamander” (1971), “Jonas që do të jetë njëzet vjeç më 2000” (1976), “The light years” (1981) dhe “Dans la Ville Blanche” (1982).

Në vitin 2010, Festivali i Filmit në Lokarno i dha atij “Leopardi i Nderit”, një çmim që më parë iu dha Jean-Luc Godard (1995) dhe Daniel Schmid (1999).

blank

Nga Vjena, te Zyrihu dhe Torontoja! Cilët janë qytetet më të mira në botë për të jetuar? (RENDITJA)

Çdo vit, The Economist publikon një renditje të qyteteve me kushtet më të mira të jetesës. Në vitin 2022, lista u ndikua jo vetëm nga pandemia Covid-19 , por edhe nga lufta në Ukrainë , me Kievin që u hoq nga sondazhi dhe si Moska ashtu edhe Shën Petersburgu panë një rënie të rezultateve të tyre për shkak të “paqëndrueshmërisë së shtuar, censurës, vendosja e sanksioneve perëndimore dhe korporatat që tërhiqnin operacionet e tyre nga vendi.” Disa qytete të Evropës Lindore ranë gjithashtu poshtë renditjes në dritën e rritjes së rreziqeve gjeopolitike.

 

Kryeqyteti austriak i Vjenës është kurorëzuar edhe një herë si qyteti më i jetueshëm në botë. Kanë kaluar tre vjet që kur qyteti mbajti titullin për herë të fundit, por me opsionet e panumërta për kulturën dhe argëtimin, si dhe stabilitetin, infrastrukturën e mirë dhe kujdesin e shkëlqyer shëndetësor, ai është rikthyer edhe një herë në pozicionin e çmuar, pasi ka siguruar një rezultat mbresëlënës prej 99.1 pikë nga 100 të mundshmet. Kryeqyteti danez i Kopenhagës dhe qyteti zviceran i Zyrihut janë dy qytetet e radhës që do të mbyllin podiumin.

Ndërsa është e vërtetë që gjashtë nga dhjetë vendet e para në grupim mund të gjenden në Evropë – me dy qytete që ndajnë pozitat e treta dhe të dhjeta – Kanadaja është vendi më i përfaqësuar me tre metropole (Calgary, Vancouver dhe Toronto) në Top 10. Sipas studimit, një arsye pse këto qytete perëndimore dhe kanadeze shënojnë kaq shumë është për shkak të shkallës së tyre të lartë të vaksinimit Covid-19 dhe lehtësimit të kufizimeve të qyteteve.

Qytetet e SHBA-së mungojnë dukshëm në renditjen e parë. Houston pa një nga rëniet më të mëdha nga hiri, duke rrëshqitur rreth 25 vende poshtë listës në numrin 56. Kjo ndodhi sepse lirimi i hershëm i kufizimeve për Covid kishte bërë që qyteti të ngjitej në listë në 2021. Ndërsa qytetet e tjera u hapën gjithashtu, ai u rrëzua edhe një herë.

Studimi bazohet në ” Indeksin Global të Jetesës “, i cili përcakton dhe krahason cilësinë e ndryshme të jetës së banorëve të çdo qyteti, të grupuar në pesë nënkategori: infrastrukturë, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe stabilitet. Lista e plotë përfshin 173 qytete.

blank

Për më tepër, klikoni Statista

blank

Ndahet nga jeta Margrith Bigler-Eggenberger, gjykatësja e parë e Gjykatës së Lartë Federale të Zvicrës

VOAL- Margrith Bigler-Eggenberger, gjyqtarja e parë femër që shërbeu në Gjykatën e Lartë Federale të Zvicrës, vdiq të hënën në moshën 89-vjeçare.

I lindur në Uzwil (SG), Bigler-Eggenberger hyri në Gjykatën Supreme Federale si gjyqtar alternativ në vitin 1972 në moshën 39-vjeçare. Nga viti 1974 deri në vitin 1994 ka qenë gjyqtare e Gjykatës së Dytë Civile.

Anëtare e Partisë Socialiste, ajo ishte eksperte në ligjin e sigurimeve shoqërore dhe statusin e gruas. Ajo ka qenë veçanërisht aktive në fushën e mundësive dhe të drejtave të barabarta.

“Fillimet në Gjykatën Federale nuk ishin të lehta. Disa kolegë madje refuzuan të flisnin me mua,” tha ai në një intervistë. Bigler-Eggenberger ishte e vetmja grua në Gjykatën e Lartë për 17 vjet. Ajo dha dorëheqjen në vitin 1994, por mbeti gjyqtare ndihmëse për dy vjet. rsi-eb

blank

Zvicerani që e ka njohur më mirë se gjithkush Mbretëreshën Elizabetë II

Kuzhinieri zviceran me shumë yje, Anton Mosimann, ka punuar për vite me radhë për familjen mbretërore britanike dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë edhe në të ardhmen – “Charles ha vetëm bio”

 

VOAL- Është një zviceran që më shumë se të tjerët e njihte mbretëreshën Elizabeth II, e cila vdiq dje – të enjten – në moshën 96-vjeçare. Është Anton Mosimann, shef i kuzhinës, i cili prej vitesh është aktiv profesionalisht në Londër dhe që prej dekadash gatuan rregullisht për familjen mbretërore britanike.

RSI e kontaktoi atë me telefon. Mosimann ende nuk mund të flasë për mbretëreshën në kohën e shkuar. Në fakt, i pyetur se cilat ishin shijet e sovranes, ai përgjigjet “se asaj i pëlqen ushqimi i mirë: i thjeshtë, i sinqertë por i prezantuar mirë”. Kuzhinieri me shumë yje, i lindur në Solothurn dhe me një karrierë ndërkombëtare ka gatuar për Windsors për më shumë se 40 vjet.

Kontakti i parë ishte me Nënën Mbretëreshë, kur ajo erdhi për të ngrënë në hotelin e Londrës ku ai punonte. Që atëherë ai ka gatuar në disa bankete për Mbretëreshën, për Charles, në Backingham Palace, në Kështjellën Windsor dhe gjetkë. Ai ishte gjithashtu një kuzhinier gjatë dasmës së William dhe Kate. Kështu ai punoi për katër breza të familjes mbretërore: “Një nder i madh”, na thotë ai.

Në këto raste ai ka kaluar edhe momente private në prani të mbretëreshës Elizabeth. Kaq i sinqertë emocioni dje në momentin e shpalljes së vdekjes.

Hera e fundit që ka gatuar për të ka qenë një vit më parë, gjatë një feste private në një vilë. Por shërbimi i tij në shtëpinë mbretërore do të vazhdojë edhe në të ardhmen, thotë 75-vjeçari, i cili në vitin 2004 mori personalisht Urdhrin e Perandorisë Britanike nga mbretëresha, një nga nderimet më të rëndësishme të Mbretërisë së Bashkuar.

blank

Në vitin 2004, kur mori Urdhrin e Perandorisë Britanike nga mbretëresha

 

Për Charles – tani mbret, edhe pse Mosimann ende është mësuar ta quajë princ – ai gatuan një herë në muaj. Me të, thotë ai, ka një marrëdhënie të shkëlqyer dhe është i bindur se do të vazhdojë.

Mbreti Charles III, ndryshe nga Elizabeta II, ha vetëm produkte organike. Shijet, megjithatë, ndryshojnë pak, por Mosimann nuk dëshiron të hyjë në detaje: vaktet e vërteta, megjithatë, konfirmon ai, nuk janë domosdoshmërisht të bollshme. “Ata preferojnë (anëtarët e familjes mbretërore, red.) thjeshtësinë, produktet vendase, në rastin më të mirë perime të rritura direkt në kopshtet e tyre dhe mish nga fermat e tyre”.

Shefi zviceran tashmë i njeh në detaje shijet kulinare të familjes mbretërore. Dhe i uron mbretit Çarls më të mirat, me bindjen se do të jetë një sundimtar i shkëlqyer. rsi-Elida Buçpapaj


Send this to a friend