VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Nisi punimet Parlamenti i ri i Zvicrës dalë nga zgjedhjet e 18 tetorit

By | December 1, 2015
blank

Komentet

blank

Roger Federer: Do të kthehem në fushë, por kini edhe pak durim

VOAL – Rikthimi i tij në fushë nuk është i shpejtë, por Roger Federer mezi pret të kthehet në garë dhe po shikon me besim drejt së ardhmes. “Unë jam shumë mirë – shpjegoi 40 -vjeçari nga Bazeli në periferi të një ngjarjeje të organizuar nga një sponsor në Zyrih – rehabilitimi po vazhdon hap pas hapi dhe më e keqja tani është prapa nesh”.

I eliminuar në çerekfinalet e Wimbledon, King Roger u detyrua t’i nënshtrohet një operacioni të tretë në gjurin e tij të djathtë në mes të gushtit. “Kur kthehesh nga lëndimi, çdo ditë është një ditë më e mirë – tha Federer – e kam kaluar atë vitin e kaluar, kështu që nuk është aspak një problem mendor. Shpresoj të kthehem së shpejti në stërvitje, por e di që kam të kem edhe pak durim ”. rsi-eb

blank

Në Zvicër 4032 raste, 15 viktima dhe 102 shtrime të reja 72 orët e fundit

VOAL – Infeksionet e reja të koronavirusit të gjetura në Zvicër në 72 orët e fundit janë 4,032. Gjithashtu gjatë fundjavës, u regjistruan 15 vdekje shtesë të shkaktuara nga Covid-19. Më në fund, 102 shtrime të reja në spital të lidhura me sëmundjet akute të frymëmarrjes nga SARS-CoV-2. Shifra e parë duket të jetë në rënie në krahasim me të hënën e kaluar kur, gjatë fundjavës, pati 6,060 infeksione… Dy të tjerat janë në rritje (10 vdekje dhe 77 shtrime në spital u njoftuan një javë më parë).

Aktualisht në spital janë 719 persona të shtruar për Covid-19, nga të cilët 254 në kujdes intensiv.

Brenda një jave, mesatarja ditore e rasteve të llogaritura gjatë 7 ditëve ra me 30%, ndërsa incidenca në 14 ditë shkoi nga 378.82 raste për 100,000 banorë të premten në 353.02 sot. Shkalla e riprodhimit ra në 0.86. rsi-eb

blank

Hamid Mir: Fitorja e talebanëve ishte e parashikueshme

Gazetari Hamid Mir, i cili intervistoi Osama Bin Laden tri herë, komenton krizën afgane

 

VOAL – Anulimi progresiv i të drejtave të grave në Afganistan vazhdon. Talebanët kanë vendosur të rihapin shkollat ​​pas një muaji pushim për shkak të tërheqjes amerikane dhe pushtimit të vendit. Sidoqoftë, klasat do të jenë të arritshme vetëm për studentët meshkuj. Dhe kjo vlen për shkollën fillore, të mesme dhe të lartë. Edhe mësuesit nuk do të jenë në gjendje të rifillojnë mësimin në institutet e tyre.

Dhe jo vetëm kaq: regjimi ka mbyllur ministrinë për promovimin e grave, duke e zëvendësuar atë me “ministrinë për promovimin e virtytit dhe parandalimin e vesit”. Në thelb, kjo ministri nuk do të mbrojë më të drejtat e grave, por do të kontrollojë nëse popullata afgane sillet sipas rregullave të promovuara nga regjimi i ri.

Disa ditë më parë, talebanët kishin deklaruar se gratë nuk mund të ishin ministra sepse është më mirë që ato të qëndrojnë në shtëpi dhe të kenë fëmijë. Tani është e qartë se qëllimi për të mbajtur të drejtat e grave të paprekura – të shpallura nga talebanët sapo vendi të pushtohet – gradualisht po fundoset. Hapat e parë të qeverisë talebane nuk japin një paraqitje të shkurtër të asgjë pozitive për të ardhmen e grave në vend. Dhe kjo mund të jetë një çështje vendimtare për marrëdhëniet e ardhshme me pjesën tjetër të botës.

Kjo mund të shihet edhe nga fjalët e Hamid Mir, i cili do të jetë mysafir të dielën në orën 3 pasdite në Lugano si pjesë e Festivalit Endorfine për një konferencë të titulluar “Osama Bin Laden më tha …”. Gazetari pakistanez është një njohës i madh i Afganistanit, aq sa ai intervistoi Osama Bin Laden tri herë. Më i fundit edhe pas sulmeve në kullat binjake.

“Osama Bin Laden foli në heshtje, por veprimet e tij ishin gjithmonë të ndryshme nga fjalët e tij. Duhet të them, megjithatë, se disa gjëra që ai më tha mua u bënë realitet. Në intervistën time të parë – më 1997 – ai tha se do t’i mundte amerikanët në Afganistani, ai tha se përfundimisht amerikanët do të hapnin një dialog me talebanët dhe parashikoi aleancën midis talebanëve, Iranit dhe Kinës, “tha ai për mikrofonat RSI.

Sipas Mir, ajo që kanë bërë talebanët, veçanërisht në lidhje me të drejtat e grave, do t’u sjellë probleme në kontekstin ndërkombëtar: “Sot qeveria talebane duhet të respektojë dhe zbatojë marrëveshjet e Dohas. Ajo duhet të garantojë përfaqësimin e grave dhe atë të të gjithëve pakicat etnike. Nëse jo, do të ketë probleme. Përkundrazi, nëse ata i përmbahen marrëveshjes së Dohas, atëherë bota do të jetë në gjendje t’i njohë ato “.

Si përfundim, gazetari u kthye në rënien e Kabulit: “Unë e kisha parashikuar rënien e Kabulit qysh në qershor të këtij viti, dy muaj para ikjes së Presidentit Ghani, dy muaj para fitores aktuale të talebanëve unë shkrova për të media. Pra pyes veten, nëse unë si gazetar arrita të parashikoja fitoren e shpejtë të talebanëve, pse amerikanët nuk ishin të vetëdijshëm për këtë? eb

blank

Franca anuloi takimin me Presidentin e Zvicrës

Në bazë të vendimit, zgjedhja zvicerane për të preferuar F-35A amerikane ndaj gjuajtësve francezë, sipas SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche

VOAL – Franca anuloi një takim të planifikuar në Paris në nëntor midis presidentëve Emmanuel Macron dhe Guy Parmelin. Ndër arsyet e këtij vendimi do të ishte pakënaqësia e Elysée për zgjedhjen e Konfederatës për të blerë F-35A të prodhuara nga Amerika në vend të gjuajtësve francezë Rafale. Kjo u raportua nga SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche, duke specifikuar se takimi ishte caktuar tashmë prej muajsh.

Blerja nga Zvicra e avionëve ushtarakë amerikanë për 6 miliardë franga, e zyrtarizuar në fund të qershorit nga Këshilli Federal, ka krijuar pakënaqësi. Sipas burimeve diplomatike, Parisi akuzon Departamentin Federal të Mbrojtjes për vazhdimin e negociatave për blerjen e gjuajtësve francezë kur në fakt vendimi për të blerë F-35A ishte marrë tashmë.

Departamenti i kryesuar nga Parmelin iu përgjigj të dielave duke minimizuar incidentin: “Meqenëse vizita nuk ishte rënë dakord përfundimisht, nuk bëhej fjalë për anulimin e një takimi të konfirmuar”. Vizita e fundit e një Presidenti të Konfederatës në Francë daton tre vjet më parë, kur Alain Berset shkoi në Paris.

Tension në Paris për furnizimet ushtarake

Këto ditë në Francë ka gjithashtu nervozizëm për çështjen që lidhet me marrëveshjen Indo-Paqësore të nënshkruar midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë. Marrëveshja, në fakt, bëri që marina australiane të anulonte një kontratë me vlerë mbi 50 miliardë euro me Parisin për anulimin e furnizimit të 12 nëndetëseve franceze. rsi-eb

blank

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’ – “Mos e mohoni fenomenin e mafies në Zvicër!”

Mafia, “kujdes nga sindroma NIMBY”

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: “Mos e mohoni fenomenin. Zvicra është një territor objektiv pushtimi nga mafia”

Përballë fenomenit të mafies, “kushtojini vëmendje sindromës NIMBY,” jo në oborrin tim të shtëpisë “, jo në oborrin tim. Një sindromë që deri vonë ekzistonte edhe në Italinë Veriore”. Paralajmërimi vjen nga magjistratja italiane e Drejtorisë Anti-Mafia të Qarkut të Milanos (DDA), Alessandra Cerreti, e cila foli të enjten në konferencën e parë të Observatorit Ticino për Krimin e Organizuar (O-TiCO) të organizuar në USI.

Referenca është për mohimin fillestar të pranisë së mafies në rajonet e Italisë Veriore nga opinioni publik. Kjo prani u demonstrua më pas nga hetime të ndryshme që zbuluan infiltrime në Lombardi, Val D’Aosta, Piemonte, Emilia Romagna dhe rajone të tjera. “Lombardia është një vend që i ka hapur dyert mafies dhe bën biznes me të. Duhet ta themi sepse përndryshe nuk do të dalim kurrë prej saj,” tha magjistratja.

Zvicra, në të njëjtën mënyrë “është një territor  shumë interesant, ku mafia jonë investon tmerrësisht”, shtoi Cerreti, duke kujtuar sesi “trafikimi i armëve dhe drogës, por edhe parave dhe të arratisurve” kalojnë nëpër kufijtë zviceranë.  Ndërkohë, tashmë kuadri rregullator në Konfederatë ka evoluar pikërisht për të ndëshkuar organizatat kriminale me ashpërsi më të madhe, siç u shpjegua edhe nga gjyqtari Roy Garré gjatë konferencës.

Por përveç progresit rregullator, “ne gjithashtu kemi nevojë për një hap të madh kulturor përpara,” tha Cerreti. Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’, e cila falë trafikimit të kokainës është pasuruar deri në atë pikë sa “sot problemi i saj është ku t’i vendosë paratë”, domethënë ku të pastrojë paratë. “Ndrangheta sot” është si një kompani e madhe mbajtëse me kokën e saj në Kalabri dhe strukturat lokale në të gjithë botën, përfshirë Zvicrën, “vuri në dukje ai.

Përballë këtij fenomeni, e vetmja zgjidhje e mundshme është “koordinimi” midis autoriteteve gjyqësore të vendeve të ndryshme, për të kapërcyer ato kufij që organizatat kriminale tashmë i kanë kaluar./RSI.ch/EB

 

blank

Asnjë viktimë në Zvicër, nuk kishte ndodhur prej më shumë se një muaj

VOAL – Asnjë viktimë e re nuk u llogarit në buxhetin e ri të pandemisë të paraqitur nga Zyra Federale e Shëndetit Publik të enjten. Sipas statistikave, 2,262 infeksione të reja, 61 shtrime në spital dhe 0 vdekje (që nuk kanë ndodhur që nga 7 gushti) për shkak të Covid-19 u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Të dhënat e publikuara dje, të mërkurën, ndërkaq raportuan 2,604 infeksione, 11 vdekje dhe 77 shtrime në spital.

Pacientët me Covid në spitalet zvicerane aktualisht zënë 30.9% të vendeve të disponueshme në repartet e kujdesit intensiv, aktualisht 77.6% të plotë. rsi-eb

blank

Nga nesër Zvicra rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Zvicra ka shtrënguar masat për qytetarët që hyjnë në këtë vend nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Kështu së paku është bërë e ditur nga mediat vendase, të cilat janë thirrur në një njoftim të Ambasadës zvicerane në Kosovë.

Sipas njoftimit nga e hëna do të ketë rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e të dy vendeve.

Sidoqoftë, asgjë nuk ndryshon për ata që janë të vaksinuar.

“Ju mund të hyni në vend normalisht me një vizë. Sidoqoftë, ata duhet të vaksinohen me një nga vaksinat e miratuara”.

Njerëzit e pavaksinuar, megjithatë, lejohen të hyjnë vetëm në situata “të një domosdoshmërie ekstreme”.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Emigracionin, “nevoja ekstreme” konsiderohen vdekjet e të afërmve, thirrjet në gjykatë ose vizitat urgjente tek autoritetet.

Sigurisht, rregullorja nuk zbatohet për shtetasit kosovarë ose të Maqedonisë së Veriut që kanë leje qëndrimi në Zvicër.

Një hap i tillë vjen pasi Zvicra ka reaguar ndaj situatës më të tensionuar epidemiologjike në të dy vendet e Ballkanit dhe faktit se pas pushimeve verore shumë njerëz të kthyer nga atje erdhën në Zvicër të infektuar me COVID-19./Express

blank

Ish kryediplomati zviceran kujton 11 shtatorin 2001 minutë pas minute: Terrorizmi ndërkombëtar ende nuk është mundur

VOAL – Një ditë që bëri histori. Një ditë, ajo e 11 Shtatorit 2001, të cilën Këshilltari Federal i atëhershëm dhe Ministri i Jashtëm Joseph Deiss e kujton minutë pas minute në dëshminë që ne sjellim më poshtë.

Rreth orës 8:30 të mëngjesit, 2:30 pasdite me kohën e Zvicrës, unë jam në zyrën time, kam një takim dhe më thërret ambasadori Walter Thurnherr, gjë që është e pazakontë që një zyrtar të telefonojë drejtpërdrejt një këshilltar federal, dhe ai më thotë mua: absolutisht duhet të hapësh televizorin. Dhe kështu, sapo e hapa, pashë përplasjen e dytë drejtpërdrejt dhe thashë me vete: e paimagjinueshme, një skenë e një çoroditjeje absolute.

Dhe kështu gjëja e parë që bëra ishte thirrja e Presidentit të Konfederatës, Moritz Leuenberger, i thashë se çfarë po ndodhte dhe se duhej të vepronim shpejt.

Në orën 5 pasdite, qelia e krizës përgjegjëse për sigurinë kombëtare, e përbërë nga ushtria, shërbimet sekrete, drejtësia dhe çështjet e jashtme u mblodhën për të ndarë të gjitha informacionet në dispozicion.

Në orën 6 pasdite në bazë të këtij informacioni, këshilli federal mori disa vendime.

Ato të mbrojtjes së interesave të Zvicrës dhe zviceranëve, të qytetarëve tanë që ishin në Nju Jork, por edhe për një sulm të mundshëm në territorin tonë dhe më pas ishin interesat amerikane që ne duhej të mbronim në Zvicër siç janë ambasadat për shembull.

Dhe njëzet vjet më vonë, çfarë mbetet nga e gjithë kjo?

Ajo që mbetet është se ne nuk e kemi zgjidhur ende problemin e terrorizmit. Sepse? Shembulli i Kabulit javët e fundit është dëshmi e kësaj, si kanë vepruar vendet e ndryshme në këtë rast? Secili më vete. Me pak fjalë, ende nuk ka një bashkëpunim të vërtetë ndërkombëtar për të luftuar në mënyrë efektive kundër terrorizmit. Për shembull, një aspekt që më goditi kur lexova disa raporte të kohëve të fundit është se talebanët gjatë gjithë këtyre viteve kanë financuar veten 50% përmes tregtisë së drogës … epo, ndoshta sepse shumë i mbështetën ata në të vërtetë. rsi-eb

blank

Në Zvicër 2 894 infeksione të reja


VOAL – Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik regjistroi 2 894 infeksione të reja me koronavirus (me një normë pozitive testimi prej 7.68%), 98 shtrime të reja në spital për shkak të Covid-19 dhe 11 vdekje, për një total prej 10,577 që nga fillimi i pandemi.

Gjatë dy javëve të fundit, 416 infeksione për 100,000 banorë janë numëruar në vend. Shkalla e riprodhimit, duke qenë se është rreth dhjetë ditë prapa të tjerëve, është akoma mbi 1: 1.06 fatale për të qenë të saktë.

Në spitale, pacientët e prekur nga sëmundja zënë 32.9% të shtretërve të kujdesit intensiv të cilat, duke marrë parasysh edhe patologjitë e tjera, janë të zëna në masën 79.5%. 52.57% e popullsisë është plotësisht e imunizuar, dozat e administruara deri tani janë 9.88 milion. rsi-eb

blank

Zvicër: Certifikata Covid e detyrueshme në restorante, bare, objektet kulturore e tjerë

VOAL – Certifikata Covid është e detyrueshme, duke filluar nga e hëna e ardhshme, për qasje në zonat e brendshme të restoranteve dhe bareve, në objektet kulturore dhe të kohës së lirë, si dhe në aktivitetet në mjedise të brendshme. Zgjatja e detyrimit u njoftua sot, të mërkurën, nga Këshilli Federal, për të përballuar streset në rritje për spitalet për shkak të rritjes së incidencës së pandemisë. Ritmi i vaksinimeve mbetet i ulët, nënvizon Qeveria, ndërsa pjesa e popullsisë së paimunizuar është ende shumë e lartë për të parandaluar një valë të re infeksionesh. Zgjatja e vendosur sot është e kufizuar më 24 janar 2022. Megjithatë, Ekzekutivi mund ta revokojë masën më herët, nëse situata e sistemit shëndetësor do të përmirësohej.

Përjashtimet nga detyrimi kanë të bëjnë me tarracat, mensat për të varfërit dhe objektet hotelierike të vendosura në zonat tranzite të aeroporteve. Përjashtimet, për të mbrojtur të drejtat themelore, sigurohen për ngjarjet fetare, për ato të një natyre politike me një maksimum prej 50 personash dhe për grupet e vetë-ndihmës.

Mosrespektimi i këtij detyrimi, për të cilin kantonet do të jenë përgjegjës, do të sanksionohet me një gjobë prej 100 frangash. Strukturat dhe ngjarjet që nuk përputhen me detyrimin mund t’i nënshtrohen ndëshkimeve që variojnë nga gjobat deri në mbylljen e aktiviteteve.

Në lidhje me punësimin në botën e punës, kompanitë do të jenë në gjendje të sigurojnë posedimin e certifikatës nga punonjësit e tyre, por vetëm nëse është e domosdoshme sipas masave adekuate të mbrojtjes ose strategjive të testimit. Nga ana tjetër, sa i përket universiteteve, kantonet ose universitetet mund të kërkojnë që të kërkohet një dokument për kurset e nivelit bachelor dhe master. Në këtë rast, detyrimi për të mbajtur maska ​​mbrojtëse dhe kufizimi i kapacitetit në dy të tretat do të hiqet.

Rregullat e reja për hyrjen në Zvicër janë duke u shqyrtuar

Qeveria, me qëllim të festave të vjeshtës, gjithashtu ka vendosur të vërë në konsultim, deri më 14 shtator, dy variante të mundshme që lidhen me hyrjet në Zvicër, me qëllim identifikimin dhe izolimin e shpejtë të njerëzve që janë infektuar me koronavirus. Të dy kërkojnë plotësimin e formularit të hyrjes elektronike.

E para përfshin teste të përsëritura: për të hyrë në territorin zviceran, njerëzit që nuk janë infektuar kurrë ose që nuk janë të vaksinuar duhet të kenë një rezultat negativ të testit, pavarësisht nga vendi i origjinës. Për më tepër, nga 4 deri në 7 ditë pas mbërritjes në Zvicër atyre do t’u kërkohet t’i nënshtrohen një testi të mëtejshëm në vendin tonë. Sa i përket kostove, të gjitha ato do të përballoheshin nga udhëtarët. Varianti i dytë nuk parashikon një test të dytë, por do të nënkuptonte një detyrim karantine 10-ditor. Sidoqoftë, mund të zvogëlohet pas 7 ditësh, duke iu drejtuar një testi dhe duke marrë një rezultat negativ.

Megjithatë, transporti i mallrave, udhëtarët ndërkufitar, fëmijët nën moshën 16 vjeç dhe udhëtarët në tranzit nuk do t’i nënshtrohen dispozitave të reja. rsi-eb

blank

Zvicra, 2 835 raste të reja dhe 9 vdekje

VOAL – Në Zvicër, 2 835 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit. Kjo u raportua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), e cila në të njëjtën kohë komunikoi nëntë vdekje të reja dhe 80 shtrime në spital në lidhje me Covid-19. Të dhëna që tregojnë një stabilitet të caktuar në evolucionin e pandemisë, duke pasur parasysh se një javë më parë kishte 2,702 infeksione, 79 shtrime në spital dhe 11 vdekje.

Repartet e kujdesit intensiv janë të zëna në 76.10%, ndërsa shkalla e shtrimit të pacientëve me Covid-19 është 33.7%. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 1.10. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 29,407 testeve janë transmetuar, tregon BAG. Shkalla e pozitivitetit është 14.3% në testet e PCR, 3.3% në ato të shpejta antigjenike. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 34,790. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 402.44. rsi-eb

blank

Zvicër – 6 832 infeksione të reja në tri ditë

VOAL – 6 832 infeksione të reja me koronavirus u regjistruan nga Zyra Federale e Shëndetit Publik gjatë tre ditëve (buletini më i fundit daton të premten); janë 117 shtrime të reja në spital dhe 19 vdekje të reja të lidhura me Covid-19.

Rastet dhe shtrimet në spital janë dukshëm të qëndrueshme në krahasim me të hënën e kaluar (pas fundjavës ishin përkatësisht 6’198 dhe 125) ndërsa vdekjet po rriten: një javë më parë ishin 8 të regjistruar.

Përveç kësaj, 157,213 doza të vaksinës Covid 19 u administruan në Zvicër midis 30 gushtit dhe 5 shtatorit. Tani 52.2% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Në total u administruan 9,764,700 vaksina. 4,509,385 persona kanë marrë dy injeksione dhe 745,930 të tjerë deri më tani kanë marrë vetëm dozën e parë. Mesatarisht, 22,459 vaksinime në ditë kryhen në Konfederatë. Krahasuar me javën e kaluar, ritmi i vaksinimit nuk ka ndryshuar. rsi-eb

 


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend