VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

New York, ekspozohen fotografitë e David Bowiet në një stacion të metrosë

By | May 12, 2018
blank

Komentet

blank

Publikohen renditjet zyrtare, përfaqësuesja e Shqipërisë performon e para në “Eurovision”

Janë bërë zyrtarisht publike renditjet e shteteve për paraqitjet e tyre në dy netët e para.

Sipas njoftimit, Ronela Hajati, që përfaqëson vendin tonë do të performojë e para në natën e parë finale.

Ndryshe nga vitet e tjera, Shqipëria këtë herë do të jetë me një këngë ritmike.

“Sekret” është shpallur fituese e edicionit të 60-të të Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar.

blank

blank

Scappucci, gruaja e parë italiane që dirigjon një opera në La Scala

La Scala

Marrë nga Associated Press

Për herë të parë në sallën e operës me famë botërore La Scala të Milanos, një grua italiane u bë dirigjentja e parë e një opere — ajo u bë gjithashtu gruaja e parë që drejtoi një operë klasike në Itali. Por asgjë nuk ishte planifikuar, pasi ajo zëvendësoi një dirigjent mashkull që u infektua me COVID-19. Tani institucioni dëshiron të shtojë gratë në radhët e tij.

Për herë të parë në historinë e saj 250 vjeçare, një grua italiane doli në podium për të drejtuar një operë të repertorit klasik italian në La Scala.

Që nga viti 1778, orkestra e operës është drejtuar nga disa prej dirigjentëve më të famshëm, përfshi Arturo Toscanini, Leonard Bernstein, Claudio Abbado dhe Riccardo Muti.

Më 18 janar, një grua italiane mori në dorë shkopin e dirigjentit përballë orkestrës në La Scala.


Por Speranza Scappucci nuk e priste atë që ndodhi, pasi ajo po zëvendësonte dirigjentin i cili u infektua me COVID-19.

Muzikantja e lindur në Romë drejtoi “I Capuleti e i Montecchi” të Vincenzo Bellinit, një shfaqje me dy akte me Romeo dhe Zhulietën, frymëzuar nga një dramë e Uilliam Shekspirit.

“Është sigurisht një moment shumë i rëndësishëm për mua, jo vetëm sepse jam gruaja e parë italiane dhe ky është një fakt simbolik, një fakt i rëndësishëm historik, por sepse për çdo artist, muzikant apo dirigjent, që mund të arrijë në një podium kaq të rëndësishëm do të thotë të kesh bërë të gjitha hapat, praktikat e gjata dhe të gjitha debutimet e tjera. Pas kaq vitesh studime dhe eksperience, në një moment kaq të vështirë, vendosa në gjysmë ore, se mund të ishte momenti i duhur”, thotë Scappucci.

E diplomuar në shkollën prestigjioze “Julliard” në Nju Jork dhe në konservatorin Santa Cecilia në Romë, Scappucci ka punuar rregullisht në operat e Vjenës, Zyrihut, Parisit, Barcelonës dhe Uashingtonit.

Ajo është gjithashtu drejtoreshë muzikore në Opera Royale di Wallonie në qytetin e Liezhit në Belgjikë që nga viti 2017.

Përveçse u bë gruaja e parë italiane që dirigjoi në La Scala, performanca e saj shënoi edhe operën e parë klasike të drejtuar nga një grua në La Scala.

Me Speranza Scappucci, La Scala dëshiron të tregojë se mund t’i besojë muzikën dhe regjinë grave, të cilat historikisht kanë munguar në këto role.

Speranza Scappucci mund të jetë duke bërë një hap drejt fundit të këtij paradoksi.

blank

Ndahet nga jeta këngëtarja e njohur braziliane, Elza Soares

VOAL – Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare këngëtarja e njohur braziliane, Elza Soares. Ajo e filloi karrierën në vitet 1950 me suksese njëri pas tjetrit. Në vitin 1999 BBC e quajti atë “Këngëtarja braziliane e mijëvjeçarit”. Revista Rolling Stone e përfshiu atë në 100 zërat më të mëdhenj në historinë e muzikës braziliane.

Me 34 albume, në veprat e saj të fundit ajo ka trajtuar çështje aktuale, duke lartësuar forcën e zezakëve dhe grave, si dhe duke prekur tema të pakëndshme si uria dhe vdekja. Një artiste shumëplanëshe, Soares varionte nga samba në xhaz te funk, madje duke kaluar në muzikë hip-hop dhe elektronike.

Pas një fëmijërie shumë të varfër, ajo pati një jetë të karakterizuar nga shumë drama: nga martesa e detyruar në moshën 12-vjeçare (ku pësoi dhunë në familje dhe seksuale), deri te humbja e një fëmije nga uria. Në vitet 1950, një nga vajzat e saj u rrëmbye dhe ajo e gjeti atë vetëm 30 vjet më vonë. Gjithsej ajo kishte tetë fëmijë. rsi-eb

blank

Ndërron jetë këngëtari i njohur i muzikës rock, Meat Loaf

Këngëtari i muzikës rock dhe aktori amerikan, fitues i çmimit Grammy, Meat Loaf ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Familja e tij ka njoftuar vdekjen e këngëtarit të njohur në llogarinë zyrtare të Meat Loaf në Facebook.

“Teksa kalojmë në këtë periudhë të dhimbshme të humbjes së një artisti kaq frymëzues dhe një njeriu të mirë, ne e dimë se sa i rëndësishëm është për shumë prej jush (Meat Loaf) dhe e vlerësojmë me të vërtetë gjithë dashurinë dhe mbështetjen”, thuhet në deklaratë.

Nga ana tjetër nuk janë dhënë detaje lidhur me shkakun e vdekjes së këngëtarit, emri i vërtetë i të cilit është “Marvin Lee Candidate”.

Meat Loaf ishte i sëmurë nga astma dhe një çrregullim të ritmit të zemrës.

Këngëtari i njohur nxori albumin “Bat Out of Hell”, i cili shiti më shumë se 40 milionë kopje në mbarë botën dhe këngët “Paradise by the Dashboard Light” dhe “Two Out of Three Ain”.

Meat Loaf, i cili gjithashtu luajti në filmat “The Rocky Horror Picture Show” dhe “Fight Club”, fitoi çmimin Grammy për këngën “I’d Do Anything for Love (But I Won’t Do That)”.

blank

Ndahet nga jeta aktori francez Gaspard Ulliel në moshën 38-vjeçare

Aktori francez Gaspard Ulliel ka vdekur sot në moshën 38-vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Anëtarët e familjes së Ulliel i thanë “France 24” se vdekja e tij ishte shkaktuar nga lëndimet e marra në një aksident me ski.

Një nga aktorët francezë më të famshëm të brezit të tij, Ulliel tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare me rolin e tij në filmin “Hannibal Rising”.

Në vitin 2017, Ulliel fitoi çmimin Cesar, ekuivalenti francez i Oscarit amerikan, në kategorinë e aktorit më të mirë për rolin e tij në filmin “It’s Only the World” të Xavier Dolan, ku luajtën edhe aktoret e famshme Marion Cotillard dhe Lea Seydoux.

blank

Një faqe e librit vizatimor të Spidermanit shitet për 3,36 milionë dollarë

Bëhet fjalë për faqen e botimit të vitit 1984

 

New York

Një faqe e librit vizatimor të Spiderman-it është shitur për 3,36 milionë dollarë në një ankand në Dallas të Teksasit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bëhet fjalë për faqen e 25-të të botimit të vitit 1984 të librit vizatimor “Spiderman”.

Çmimi fillestar ishte 330.000 dollarë, kurse në ditën e parë të ankandit, faqja u shit për më shumë se tre milionë dollarë.

Në të njëjtën ditë, një nga numrat më të vjetër të librit vizatimor “Spiderman” u shit për 3,18 milionë dollarë.

Identiteti i klientit nuk është bërë i ditur.

Rekordi i mëparshëm për vlerën e një faqeje të një libri vizatimor amerikan ishte 657.250 dollarë. Kjo ishte faqja e botimit të vitit 1974 “The Incredible Hulk”.

blank

Më 8 janar 1947 lindi David Bowie, Duka i Bardhë i muzikës botërore

VOAL – Një figurë karizmatike dhe e gjithanshëm, transformiste dhe provokuese, David Bowie ishte unik jo vetëm në një kuptim rreptësisht muzikor, por edhe për mënyrën e paraqitjes në skenë, për përdorimin e panatyrshmërisë e artificeve dhe aftësinë për përzierje të ndikimeve muzikore, vizuale dhe narratives shumë të ndryshme: nga teatri japonez te librat vizatimorë, nga fantashkenca në mimo, nga kabareja në Burroughs.

I lindur më 8 janar 1947 në Brixton (Londër) si David Robert Jones, ai regjistroi albumin e tij të parë në vitin 1964 dhe jetoi për tre vjet në grupet e vogla R & B. Popullariteti arrin, papritur, me singlin “Space Oddity” “Hapësira e Hapësirës”, një këngë shkencore-fikse me një marrëveshje paksa psikodelike. Karriera e tij e vërtetë filloi me albumin “Hunky dory” në vitin 1971 (njëmbëdhjetë muaj më parë kishte nxjerrë “Njeriu i cili shiti botën”, por viti i triumfit është tjetër, albumi është “Ziggy Stardust” mbushura me këngë si “Rock’n’roll suicide”, “Starman”, “Suffragette city” o “Five years”). Në Britani, albumi arrin vendin e pestë në tabelë.

Në historinë e muzikës pop

“Aladdin sane” “Aladdini shëndetshëm” (prill 1973) është albumi i tranzicionit, konsiderohet nga disa pak si në hije por me këngë si “Panic in Detroit”,  dhe shumë e bukura “Time” Në të njëjtin vit ai nxori ​​gjithashtu “Pin-ups”, një album me kopertinë.

Në maj 1974 ndryshimet e para, me epikun “Diamond dogs”, album futuristik dhe dekadent, pikëzuar me vizione post-bërthamore apokaliptike dhe të frymëzuara nga “1984” romani i George Orwell. I paharrueshëm me titujt në mbulesë “Rebel rebel”, “Rock’n’roll me mua” dhe “1984”.

Pas një “David live”, Bowie solli në maj 1975 tek “Young Americans” “Të rinjtë amerikanë”, një tjetër ndryshim.

Dhe një tjetër, me epiken  “Low”, del në janar të vitit 1977. Në mes të epokës së artë të punk (verës1976 – 1977) David Bowie vjen me një album elektronike, të zymtë, të regjistruar në Berlin, mjedisore para se termi të vihej në përdorim njëzet vjet më vonë. “Low”, në bazë të kritikave më të pranuara, mbetet ndoshta vepra e tij të fundit e një rëndësie qendrore me këngë si “Be my wife”, “Speed of life” apo “Always crashing in the same car”, për të shërbyer si shtylla. Vepra e vështirë, sigurisht jo brenda mundësive të të gjithë veshëve, ende fiton vendin e dytë në Angli.

Albumi i ardhshëm “Heroes”, me të njëjtën atmosferë, por më pak klaustrofobik, është një sukses i madh. Deri tani është konsideruar si mjeshtër i zhanrit dhe një emër i sigurt për të synuar suksesin me shenjën e cilësisë.

Megjithëse disa prej veprave të tij të mëvonshme (siç është “Let’s dance”) do të shiten edhe më mirë se “Heroes”, sipas kritikëve qëndron më lart. Kthesa e Bowiet drejt vallëzimit, drejt muzikës komerciale, e parë si tym në sytë e tifozëve historikë, duket e pakthyeshme.

Paranteza “Tin machine”, ose grupi në të cilin Dave Jones pretendon se dëshiron të luajë gjithë jetën, sjell një premtim, por arkivohet rreth tre vjet më vonë. “Earthling”, me devijime në xhungël dhe tinguj të modës, madje edhe me përshtypje të mira, nuk përpiqet ta sjellë atë përsëri në mesin e artistëve më të njohur.

Dekada e regjistrimit mbaron pozitivisht me albumin “Hours”, një rikthim qetësues në këngën në stilin e tij më klasik.

Mijëvjeçari i ri përfaqësohet nga “Heathen”, një vepër e vitit 2002 nga “Duka i Bardhë” (kështu shpesh quhet këngëtari, për shkak të sjelljes së tij elegante dhe të shkëputur).

David Bowie në kinema

David Bowie gjithashtu ka dalluar veten për pjesëmarrjen e tij pozitive në veprat e ndryshme kinematografike, si “Pasioni i fundit i Krishtit” (1988) me Martin Scorsese, me Willem Dafoe dhe Harvey Keitel.

Në vitin 2006 luajti në “The Prestige” të Christopher Nolan (me Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine dhe Scarlett Johansson) duke luajtur Nikola Teslan.

Por ne nuk duhet të harrojmë gjithashtu “Njeriu që ra në Tokë” (filmi i tij i parë, 1976), “Të gjitha në një natë” (1985 nga John Landis), “Labyrinth” (1986), “Basquiat” nga Julian Schnabel, 1996, mbi jetën e Jean-Michel Basquiat), “Perëndimi im” (nga Giovanni Veronesi italian, 1998) dhe gur i çmuar në “Zoolander” (nga Ben Stiller, 2001).

Vitet e fundit

Bowie përmbushi pozitivisht vitet ’70 e ’80, por në vitet ’90 pati një dekadë armiqësore kundër tij. Në dekadat vijuese ai botoi tre albume: “Heathen” (2002), “Reality” (2003), “Dita e ardhshme” (2013). Në janar 2016 ai lëshoi ​​albumin e tij të fundit të titulluar “Blackstar”.

U nda nga jeta në Nju Jork më 10 janar 2016, dy ditë pasi u bë 69 vjeç./Elida Buçpapaj

blank

Thirrje për shfaqjen e filmit për masakrën e Srebrenicës në gjithë Serbinë

VOA

Filmi “Quo Vadis, Aida”, fitues i çmimit kryesor në Festivalin Evropian të Filmit, pasqyron historinë e një nëne që mundohet të shpëtojë fëmijët e saj nga masakra e Srebrenicës. Projekti është shfaqur për herë të parë në territorin e Serbisë, në Novi Pazar. Tani, autorët e filmit po kërkojnë shfaqjen e tij në gjithë vendi, në mënyrë që historinë e vërtetë të Srebrenicës ta mësojnë të gjithë serbët.

Drejtori i një qendre kulturore në një pjesë të banuar me shumicë myslimane në Serbi kërkoi shfaqjen në të gjithë vendin të një filmi për masakrën e 8 mijë myslimanëve nga forcat serbe të Bosnjes në Srebrenicë, më 1995.

Më shumë se 1 mijë veta shikuan filmin “Quo Vadis, Aida?”, projekti që u shpall filmi më i miri për vitin 2021 nga Festivali Evropian, në dy shfaqje në qytetin e Novi Pazarit. Kjo është hera e parë që ky film shfaqet në ndonjë pjesë të Serbisë.

“Po kërkojmë që filmi të shfaqet gjithandej në Serbi; është e pakuptimtë që të jepet vetëm në Novi Pazar. Nëse vendi përpiqet për anëtarësim në BE, duhet të lejohemi të shohim këtë film. Shumë serbë duan ta shohin atë. Pse të mos e shohin njerëzit në Kraljevë, Novi Sad apo qytete tjera të Serbisë?” tha Husein Memiç, nga qendra që mundësoi shfaqjen e filmit.

Filmi i regjisores Jasmila Zbaniç nuk u shfaq as në Republikën Serbe të Bosnjes, e cila ka kundërshtuar ligjin që e bën vepër të dënueshme mohimin e gjenocidit në Srebrenicë.

Ratko Mladiç, komandanti i forcave serbe të Bosnjes më 1995 dhe udhëheqësi politik i serbëve të Bosnjes Radovan Karaxhiç janë shpallur fajtorë për gjenocid nga Gjykata për Krimet e Luftës në Ish-Jugosllavi, për shkak të rolit që kishin në masakrën e Srebrenicës.

Regjisorja Zbaniç tha se shumë kinema në pjesë të tjera të Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjes dëshironin ta shfaqnin filmin, por u frikësuan nga akuzat që mund të pasonin ose hakmarrja.

“Qëllimi im kurrë nuk ka qenë ndarja. Qëllimi im është tregimi i së vërtetës, për njerëzit që nuk dinë për Srebrenicën ose e mohojnë atë, që të ulen dhe të shohin filmin për një nënë që mundohet të mbrojë dy fëmijët e saj. Sepse kjo është ajo që ndodhi”, thotë ajo.

Televizioni shtetëror serb, RTS, në të kaluarën gjithmonë ka transmetuar filmat që nderoheshin me çmime të mëdha. Por në kërkesën për transmetimin e “Quo Vadis, Aida?”, televizioni tha se nuk do të ndërmerrë një vendim programacioni nën trysni të shtypit.

Boris Isakoviç, i cili luan rolin e Rakto Mladiçit, tha se ndihet i zhgënjyer që filmi është parë nga një këndvështrim politik, e jo si një krijim artistik.

blank

Brigitte Bardot refuzon vaksinën kundër Covid-19

Aktorja e njohur Brigitte Bardot ka deklaruar së fundmi  se nuk do të marrë vaksinën kundër  COVID-19.

Në një intervistë për revistën franceze “Gala” ajo u shpreh se është alergjike ndaj të gjitha kimikateve.”Edhe kur udhëtova në Afrikë, nuk pranova të bëja vaksinën kundër etheve të verdha. Mjekët e mi në atë kohë kishin hartuar një certifikatë false. U largova dhe u ktheva në formë të mirë”, tregoi aktorja. Gjithashtu Brigitte deklaroi se pandemia e COVID-19 është diçka pozitive për të gjithë njerëzimin e mbi të gjitha për planetin ku ne jetojmë. Sipas saj, Toka është mbipopulluar dhe virusi po përpiqet të vendosë një rend të ri biologjik. Lapsi

blank

Grammy shtyn ceremoninë e çmimeve për shkak rrezikut nga varianti Omicron

Los Angeles

Ceremonia e ndarjes së Çmimeve Grammy u shty vetëm disa javë përpara ceremonisë së planifikuar në Los Angeles për shkak të asaj që organizatorët e quajtën “rrezik i lartë” nga varianti Omicron i koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Shfaqja ishte planifikuar për më 31 janar në Arenën Crypto.com të sapo riemërtuar me audiencë dhe performanca, ndërsa nuk është caktuar asnjë datë e re.

Akademia tha se mori vendimin për të shtyrë ceremoninë “pas shqyrtimit dhe analizës së kujdesshme me zyrtarët e qytetit dhe shtetit, ekspertët e shëndetit dhe sigurisë, komunitetin e artistëve dhe partnerët tanë të shumtë”.

“Duke pasur parasysh pasigurinë që vjen nga varianti Omicron, mbajtja e shfaqjes më 31 janar thjesht përmban rrezik të lartë”, thuhet në deklaratën e akademisë.

Vitin e kaluar, si shumica e ngjarjeve kryesore të çmimeve në fillim të vitit 2021, Grammy u shty për shkak të shqetësimeve të koronavirusit. Shfaqja u zhvendos nga fundi i janarit në mesin e marsit dhe u mbajt me një audiencë të kufizuar, të përbërë kryesisht nga të nominuarit dhe të ftuarit e tyre brenda dhe përreth Qendrës së Konventave të Los Angeles-it, ngjitur me shtëpinë e saj të zakonshme, arena e njohur atëherë si Staples Center.

Ajo ishte një natë e madhe për Beyoncé dhe Taylor Swift, por performancat live që dalluan Grammy-t nga shfaqjet e tjera të çmimeve u vendosën veçmas pa turma të konsiderueshme.

“Presim me padurim të festojmë Natën më të madhe të Muzikës në një datë të ardhshme, e cila do të shpallet së shpejti”, thuhet në deklaratën e akademisë.

Shpallja e datës mund të jetë e ndërlikuar, ndërsa dy ekipe basketbolli profesionistë dhe një ekip hokej kanë pushtuar arenën. “Recording Academy” nuk përmendi një ndryshim të mundshëm të vendit në deklaratën e saj.

Lëvizja u njoftua në të njëjtën kohë kur Festivali i Filmit Sundance anuloi programimin e tij personal që do të fillonte më 20 janar dhe u zhvendos në një format online.

Jon Batiste është kandidati kryesor për çmimin e këtij viti, duke rrëmbyer 11 nominime në një sërë zhanresh, duke përfshirë R&B, jazz, muzikë me rrënjë amerikane, klasike dhe video muzikore.

Justin Bieber, Doja Cat dhe H.E.R. janë të barabartë për nominimet e dyta.

Shtyrja e Çmimeve Grammy mund të jetë fillimi i një raundi tjetër të riprogramimit të shfaqjeve të çmimeve pas shtimit të rasteve me koronavirus gjatë sezonit të dimrit.

blank

Yllka Gashi në një listë me Lady Gagan e Nicole Kidman për çmimet BAFTA

Prestigjiozja “Variety” i ka kushtuar një artikull nominimeve të mundshme për Çmimet e Akademisë Britanike të Filmit (BAFTA). Revista paraqet mes shumë emrash të njohur me famë botërore si Nicole Kidman, Olivia Colman, Penelope Cruz, Jessica Chastain, Kristen Stewart etj dhe aktoren nga Kosova Yllka Gashi.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe vetë aktorja shqiptare, ku shprehet se ndihet shumë krenare dhe e vlerësuar edhe nëse kjo mbetet vetëm një parashikim. Gashi interpreton në filmin “Hive”, të Blerta Bashollit, i cili është përfshirë në listën e ngushtë të nominimeve për një Oscar.

“Ta shoh emrin tim, të filmit “Zgjoi”, të Blerta Bashollit e produksionit Ikonë, e emrin e Kosovës në këso listash, më duhet ta pranoj që zemra më bëhet mal nga gëzimi e krenaria, por edhe nga mirënjohja e falënderimi që e kam për ata me të cilët kam pasur fatin e mirë ta bëjmë këtë film.

Ky është nder shumë i veçantë edhe nëse mbetet vetëm parashikim medial! Me ose pa nominim – sepse as nuk dua të mendoj shumë e të preokupohem me diçka që nuk është në dorën time e nuk varet nga unë – fat të madh e nder jetësor e konsideroj mundësinë që e kam pasur ta portretizoj një grua të jashtëzakonshme siç është zonja Fahrije Hoti.

Të punoj me një regjisore të mrekullueshme e tepër punëtore që më inspiron çdo ditë si Blerta Basholli dhe me produksionin Ikonë që janë shumë meritor për çdo sukses që e kemi pasur deri tash, ta ndajë skenën me një kast briliant të aktorëve e të jem çdo ditë me një ekip fantastik prapa kamerës si ekipi i filmit tonë! Falemnderit krejtve për këtë përvojë të paharrueshme!“, shkruan aktorja. /abcnews.al

blank

Ed Sheeran, në një luftë ligjore për këngën “Shape Of You”

Këngëtari i njohur Ed Sheeran është përfshirë së fundminë një debat ligjor me muzikantët  Sami Chokri dhe Ross O’Donoghue.

Sipas muzikantëve, kënga e tij “Shape Of You, hoqi elementët e këngës së tyre të vitit 2015 “Oh Why”. Sipas “The Sun”   Ed është urdhëruar të zbulojë të gjitha regjistrimet dhe shënimet në lidhje me këngën, duke përfshirë çdo gjë nga telefoni, tableti, laptopi ose studiot e tij. Gjykata e Lartë kërkon të dijë nëse këngëtari ndjek dikë të përmendur në argumentin e Chokri-t. Mirëpo, Sheeran  ka këmbëngulur se nuk e ka dëgjuar kurrë këngën “Oh Why” dhe avokatët  po argumentojnë se akuzat po dëmtojnë reputacionin e tij. Lapsi


blank
blank
Send this to a friend