VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Në Zvicër 2 894 infeksione të reja

By | September 10, 2021
blank

Komentet

blank

Një gjeni në Lugano, Nobeli i kimisë Jacques Dubochet: “Dijet, në pasuri që duhet të jetë kolektive” – Klima, nëse ka vullnet, zgjidhjet mund të gjenden. Vaksinat? Shumë fakenews”

“Nëse ka vullnet politik, zgjidhjet për mbrojtjen e planetit mund të gjenden”: fjalët e Jacques Dubochet.

Luminari zviceran, laureat Nobel në kimi në vitin 2017, mbajti një konferencë publike të hënën në mbrëmje në USI në Lugano dhe në mëngjes ai takoi licesitët e klasës 4a.

RSI pati një mundësi që  t’i afrohej profesorit, i njohur gjithashtu për angazhimin e tij të palodhur civil, veçanërisht në lidhje me luftën kundër ngrohjes globale.

Ticino, “dielli shumë pak i shfrytëzuar”

Jacques Dubochet është mësuar të thotë se njerëzimi është gati të rrëzojë një mur, duke iu referuar rreziqeve të ndryshimit të klimës dhe se është e nevojshme të veprohet shpejt, por si? Për t’iu përgjigjur, laureati Nobel jep një shembull konkret në lidhje me Ticino: një kanton shumë me diell që nuk e shfrytëzon këtë burim: “Ka ende shumë pak ndërtesa të pajisura me panele diellore. Këshilli Federal duhet të urdhërojë kompaninë e energjisë që të pajisë të gjitha shtëpitë me panele diellore brenda 10 viteve. ” E pamundur? Jo, përgjigjet Dubochet, “sepse nëse do të kishte vullnet politik, vështirësitë administrative gjithashtu do të eliminoheshin”. Kredia, vijon në arsyetimin e tij, do të ishte e drejta e pronarëve, të cilët do të shihnin rritjen e vlerës së pronave, “por duke i detyruar bankat, nëpërmjet Bankës Kombëtare, të japin kredi me interes zero”. Një rreth i virtuoz që do të kishte një ndikim pozitiv në tregun e punës pasi do të duheshin punëtorë më të specializuar, të cilët do të rekrutoheshin ose trajnoheshin: “Në këtë mënyrë ne do të ndalonim prodhimin e energjisë toksike”.

” Dijet, një pasuri që duhet të jetë kolektive “

Dubochet, 79 vjeç, gjithashtu kthehet te mikrofonët tanë për të përsëritur një nga mantrat e tij: “Dijet duhet të jenë një e mirë kolektive, por shumë shpesh në vend të së mirës publike ajo i nënshtrohet interesave financiare dhe tregtare”.

Ndarja midis të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve – vax dhe novax – është një pikë që profesori nuk di si ta shpjegojë: “Kjo më habit, por ju e dini, unë shpesh kam pasur kontakte me anti-darvinianët fundamentalistë, por të paktën ata i bazojnë bindjet e tyre në baza fetare, pra çfarë mund të themi; por unë gjithashtu njoh disa terrapiatisti – (ata që besojnë se toka është pjatë e sheshtë)  çfarë të bëhen me këta njerëz? Ju nuk mund të debatoni me ta. “Fakenews” godasin një pikë të rëndësishme të marrëdhënieve njerëzore, të besimit “. Në lidhje me vaksinat kundër Covid, Dubochet nuk dëshiron të flasë për problemet e informacionit: “Informacioni është atje”./RSI.CH/EB

 

blank

PROFESORI NGA IZRAELI ELIEZER RABINOVICI U ZGJODH PRESIDENT I KËSHILLIT TË CERN

“Ky pozicion sjell respekt të madh për Shtetin e Izraelit dhe nxjerr në pah përsosmërinë e komunitetit shkencor të Izraelit.”

Më 24 Shtator, shtetet anëtare të CERN, Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore, zgjodhën profesorin Eliezer Rabinovici të Universitetit Hebraik të Jeruzalemit për të shërbyer si President i Këshillit të organizatës për tre vitet e ardhshme.

E vendosur në Gjenevë, në kufirin e Zvicrës me Francën, CERN është një qendër kryesore për studimin e fizikës të grimcave. Në CERN punojnë fizikanët më të mirë nga e gjithë bota, që merren me eksperimente shkencore dhe hulumtime me aspektet teorike të fizikës së grimcave.

Anëtarësimi i organizatës përbëhet nga 23 shtete anëtare të plota, nga të cilat Izraeli është i vetmi anëtar jo-evropian. Izraeli iu bashkua organizatës si anëtar i plotë në Dhjetor 2013, pas shumë vitesh në të cilat mori pjesë si vëzhgues.

Profesori Rabinovici ka qenë përfaqësuesi i Izraelit në organizatë gjatë dhjetë viteve të fundit deri në fund të vitit 2020, periudhë në të cilën ai mori vlerësim të jashtëzakonshëm profesionale dhe personale në CERN. Profesor Rabinovici ishte gjithashtu një nga udhëheqësit në krijimin e projektit SESAME, i cili përfshin bashkëpunimin kërkimor midis shkencëtarëve në Lindjen e Mesme. Përfshirja e tij në të gjitha aktivitetet e CERN dhe përkushtimi i tij ndër vite, janë ndër arsyet kryesore për përfshirjen e Izraelit në organizatë si anëtar i plotë, gjë që tani ka çuar edhe në zgjedhjen e tij në këtë pozicion të rëndësishëm.

Ambasadori i Izraelit në Gjenevë, Meirav Eilon Shahar, tha: “Dua të përgëzoj profesorin Eliezer Rabinovici për zgjedhjen e tij si President i Këshillit të CERN. CERN u krijua pas Luftës së Dytë Botërore për të bashkuar Evropën e ndarë përmes bashkëpunimit shkencor. Ky pozicion sjell respekt të madh për shtetin e Izraelit dhe nxjerr në pah përsosmërinë e komunitetit shkencor të Izraelit. ”

“Është nderi më i madh për mua të drejtoj CERN -in në vitet që do të jenë përcaktuese për organizatën dhe komunitetin shkencor ndërkombëtar. Pres me padurim të punoj me të gjitha shtetet anëtare për të forcuar CERN -in për të shpresuar që të sjellë shpjegime të reja se nga është bërë bota jonë, “tha profesor Rabinovici./Komunikatë për shtyp nga Misioni i  Izraelit në Gjenevë.

blank

 

blank

Zvicra i thotë po nismës “Martesë për të gjithë”

Zvicra i njohur si vendi me demokraci të drejtpërdrejtë i ka thënë po referendumit për të lejuar martesat edhe brenda të njëjtit seks.

Referendum “Martesa për të gjithë” ka marrë më shumë se 60% të votave duke u bërë kështu vend i fundit në Evropën perëndimore që e miraton një gjë të tillë.

Tashmë çiftet do kenë të drejtë edhe të birësojnë fëmijë

Votuesit zviceranë mbështetën në mënyrë dërrmuese martesat e të njëjtit seks në një referendum të dielën, sipas rezultateve paraprake.

Sondazhi parashikoi që mocioni për të lejuar martesat e të njëjtit seks u miratua nga 64% e elektoratit.

Kjo është kryesisht në përputhje me sondazhet e publikuara para votimit, të cilat sugjeruan që 63% e votuesve në vendin e pasur Alpin do t’i thoshin po reformës “Martesa për të Gjithë” Zvicra është ndër vendet e fundit të Evropës Perëndimore ku martesa brenda të njëjtit seks ishte e jashtëligjshme.

Holanda ka qenë i pari vend 20 vite më parë që i ka thënë po martesave të tilla. Fushata, e cila i vuri aktivistët LGBT kundër kundërshtarëve konservatorë, ishte shumë e polarizuar.

Për ekspertët  martesa do të thotë barazi e plotë, me personat LGBT të njohur si qytetarë të barabartë me qytetarët e tjerë.

Por kundërshtarët kanë frikë se masa mund të shkatërrojë vlerat tradicionale të familjes. Komiteti ndërpartiak kundër këtyre martesave thotë se “Martesa dhe familja janë të lidhura ngushtë sepse fëmijët lindin natyrshëm vetëm nga bashkimi i një burri dhe një gruaje,”.

Që nga viti 2007, çiftet e të njëjtit seks në Zvicër mund të marrin miratimin zyrtar nga sindikatat civile, por një miratim i tillë nuk është i njëjtë me martesën.

Nëse shumica voton për ndryshimin e ligjit, çiftet jo vetëm që do të lejohen të martohen, por edhe të birësojnë fëmijë.

Legjislacioni i ri gjithashtu do ta bëjë më të lehtë për partnerët e huaj që të marrin nënshtetësinë zvicerane.

Reforma ishte debatuar për vite me radhë – ajo u propozua për herë të parë nga të Gjelbrit Liberal në 2013 – dhe deputetët zviceranë e miratuan atë dhjetorin e kaluar.

Por partitë konservatore njoftuan menjëherë se do ta luftonin masën me një referendum, duke u mbështetur në sistemin e demokracisë direkte të vendit.

blank

Sharon Stone merr çmimin e rëndësishëm në Zyrih

VOAL – Aktorja amerikane Sharon Stone mori Golden Icon Award  – Çmimin e Ikonës së Artë – për Arritje të Jetës të shtunën në mbrëmje në Festivalin e 17 -të të Filmit në Zürich – Zürich Film Festival (ZFF). “Dështimet janë pjesë e jetës,” tha ylli 63-vjeçar.

“Pa dështuar, nuk mund të kesh sukses”- është këshilla që aktorja hollivudiane do t’i jepte çdo të riu. Sharon Stone, e relaksuar nga prania e mediave para dhënies së Çmimit të saj, tha se kishte përjetuar fiasko të mëdha në karrierën e saj, të cilat megjithatë e lejuan atë të rritet profesionalisht. Festivali i filmit në Zyrih mbyllet të dielën më 3 tetor. rsi-eb

blank

Gazeta prestigjioze zvicerane NZZ: “Muaji i mjaltit i Europës me Joe Biden ishte jetëshkurtër. – Politikat e Biden po vënë në rrezik marrëdhëniet SHBA-Europë –

voal.ch – Gazeta prestigjioze zvicerane NZZ ka botuar sot një opinion nga Markus Ziener, Washington me titull “politikat e Biden po vënë në rrezik marrëdhëniet SHBA-Europë”. Autori shkruan se “SHBA duan që t’i forcojnë lidhjet me aleatët Europianë, por ata janë të zhgënjyer me Presidentin Biden. Më tutje autori në opinionin e tij në NZZ, nënvizon faktin se “Muaji i mjaltit i Europës me Joe Biden ishte jetëshkurtër. Tërheqja e nxituar e Amerikës nga Afganistani, pa u këshilluar me aleatët, i ka zemëruar liderët Europian. Për shembull, Biden do ta ketë të vështirë të gjejë mbështetje për qëndrimin e tij të ashpër ndaj Kinës, për shembull.”

“Kur Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi në Konferencën e Sigurisë në Mynih në shkurt se “Amerika është kthyer”, psherëtima e lehtësimit ishte e dukshme. Pas katër vitesh të Donald Trump, të shënuar nga mosinteresimi në rastin më të mirë dhe shpesh nga shpërfillja e hapur për Evropën, kjo periudhë e ftohtë tani dukej se kishte marrë fund.

“Unë e di se vitet e fundit kanë tensionuar dhe testuar marrëdhënien tonë transatlantike,” u tha Biden pjesëmarrësve të konferencës në Mynih. Por ai tha se Shtetet e Bashkuara tani ishin të vendosura të ribashkoheshin me Evropën dhe se donin të rimerrnin pozicionin e tyre si një udhëheqës i besuar. Vëzhguesit ishin të prirur ta besonin fjalën e presidentit amerikan me këtë angazhim, duke ardhur nga dikush me një njohje kaq të thellë me marrëdhëniet trans-atlantike.

Kjo kishte ndodhur gjashtë muaj më parë. Ndërsa sot zhgënjimi ka zënë vend gjithnjë e më shumë. Shumë nga të dy anët e Atlantikut e kishin imagjinuar kthimin e Amerikës krejt ndryshe.

Sidoqoftë, është mënyra se si Shtetet e Bashkuara trajtuan tërheqjen nga Afganistani që është provuar të jetë një goditje më e madhe për marrëdhëniet trans-atlantike. Biden nuk ishte i gatshëm të rinegociojë marrëveshjen katastrofike të Dohas me talebanët që paraardhësi i tij arriti në shkurt 2020. Në këtë marrëveshje, Uashingtoni de facto kishte rënë dakord për një tërheqje të pakushtëzuar. Për më tepër, karakteri i tërheqjes së trupave amerikane u diktua nga Shtetet e Bashkuara, duke i lënë aleatët e saj të përballonin sa të mundnin.

Në një gjykim të gabuar të plotë të aftësisë luftarake të ushtrisë afgane, SHBA bëri një dalje të nxituar nga angazhimi 20-vjeçar në Afganistan që bëri që partnerët e NATO-s të dukeshin pak më shumë se shtojcat e Amerikës. Ndërsa vendet aleate kishin bërë vetë gabime të shumta, tërheqja kaotike në fund la një pasqyrë shkatërruese në vazhdën e saj. A thua se “Amerika është kthyer” – me të vërtetë?” (Source NZZ)/EB

blank

Më 25 shtator 1599 lindi arkitekti i shquar zviceran Francesco Borromini

VOAL – Francesco Castelli i njohur më mirë si Borromini, një arkitekt me një personalitet brilant dhe të munduar, lindi në Bissone, në Liqenin Lugano, më 25 shtator 1599.

Gurgdhendës në Fabbrica del Duomo në Milano, ai më vonë u transferua në Romë, ku punoi në Fabbrica di S. Pietro që nga viti 1619, i udhëhequr në atë kohë nga Carlo Maderno. Këtu ai ishte në gjendje të studionte veprat e lashta dhe ato të Michelangelos, që atëherë një model i shkëlqyeshëm i artistit.

Me vdekjen e Madernos ai u ndihmua nga Gianlorenzo Bernini në ndërtimin e Baldacchino di San Pietro (dhe i cili megjithatë njihet vetëm si “tendë e Berninit”). Menjëherë duke u gjendur në konflikt me Berninin, ai filloi aktivitetin e tij në mënyrë autonome me realizimin e projektit për kishën dhe manastirin e San Carlo alle Quattro Fontane të njohur si San Carlino.

Në të njëjtat vite ai kreu punimet e modernizimit të Palazzo Spada dhe Palazzo Falconieri. Më 1637 filloi ndërtimi i Oratorisë dhe Manastirit të Etërve Filipine, i cili përfundoi vetëm më 1649, duke përdorur gjithashtu për këtë strukturë sipërfaqet konkave dhe konvekse të alternuara (të cilat përfaqësojnë një tipar tipik të mendimit arkitektonik të Borrominit), të cilat projektojnë tensione dinamike të jashtëm dhe të brendshëm. Midis 1642 dhe 1660 Borromini në vend të kësaj ndërtoi kishën e Sant’Ivo alla Sapienza. “Brendësia ka një plan qendror të formuar nga dy trekëndësha barabrinjës që kryqëzohen, dhe tre apsida dhe tre kamare që alternojnë, duke gjeneruar një motiv planimetrik që nuk ishte përdorur kurrë më parë. I njëjti ekuilibër kompozicional mund të gjendet në pjesën e jashtme, në fener që mbulon kupolën dhe në fener ”. (www.storiadellarte.com).

Më 1646 ai mori nga Papa Innocenzo X Pamphili detyrën e transformimit të kishës së San Giovanni në Laterano. Borromini pajtoi nevojën për ruajtjen e bazilikës së lashtë, me problemet e një natyre statike që ishin shfaqur, duke përfshirë palë kolona brenda shtyllave të mëdha. Më 1657 Innocenzo X vendosi të përjashtojë arkitektin nga detyrat e tij për shkak të mosmarrëveshjeve që lindin nga ndërtimi i kishës së Sant’Agnese në Piazza Navona. Nga ky moment filluan vite krize të cilat as nuk përfunduan me ndërtimin e Kolegjit të Propagandës Fide.

Borromini na përshkruhet si një person i vetmuar, impulsiv, melankolik me një karakter shumë të trazuar. Në jetë, ai vuajti shumë nga rivaliteti me Berninin, më gazmor dhe i predispozuar për marrëdhëniet njerëzore, edhe nëse, për sa i përket karrierës dhe konsideratës, Borromini prapë arriti të shijojë patronazhin e Papës Innocent X.

Por karakteri i tij depresiv dhe zhgënjimi në rritje që erdhi nga sukseset e rivalit të tij, si dhe një sërë ngjarjesh negative (të tilla si diatribe me Innocent X), e çuan atë drejt vetëvrasjes. Ai në fakt u gjet i vdekur në Romë më 3 gusht 1667, pasi u hodh në tehun e shpatës.

Bruno Zevi shkroi në “Aktualiteti i Borrominit” (L’arkitektura, kronikat dhe historia 519, janar 1999): “Rasti Borromini është specifik dhe i papërsëritshëm: ai konsiston në përpjekjen heroike, pothuajse mbinjerëzore për të kryer një revolucion arkitektonik në një mjedis të mbyllur konteksti shoqëror dhe i padisponueshëm pavarësisht drejtimeve të reja të shkencës. Ankesa për antikitetin e vonë, gotik, Michelangelo nuk ishte vetëm një përpjekje për të legjitimuar herezinë nën një mbulesë të referencave autoritare, por edhe një mënyrë intime, dëshpëruese për të kërkuar një bashkëbisedues.

Borromini mund të përdoret për të gjitha qëllimet, madje edhe në kufirin e një Borrominizmi të modernizuar. Elementet e metodës së tij të projektimit, nga dhomat e dritës në paraqitjet rregullatore, nga vazhdimësia plastike në përzierjen, nga strukturat e lakuara në ndikimet dekorative, mund të përdoren në një kuptim anti-Borromini, aq më shumë çarmatosëse sepse nxiten nga një pasion i vërtetë, nga dëshira për t’u hakmarrë, në një farë mënyre, dështimi i shekullit të shtatëmbëdhjetë.

Baroku Berninian i jep krizës një skenar luksoz, i cili e tërheq atë shpirtërisht nga ankthet dhe ankthet manieriste. Është logjike që Borromini të tërhiqet nga impulse kontradiktore: nëse pas humanizmit nuk ka asgjë tjetër, mbase duhet të kthehemi te humanizmi, gjë që është e pamundur. Po e çojmë përpara revolucionin e Mikelanxhelos? Duket joreale, por është e vetmja mënyrë e besueshme, edhe nëse do të kushtojë humbje, rënie, hipokondri, vetëvrasje.

Megjithë hezitimin, pengesat, pengesat e mëdha, bota klasike shkatërrohet, nuk vihet në krizë. Lind një gjuhë e re, në të cilën çdo element i mëparshëm përdoret në një kuptim diametralisht të kundërt me atë origjinal, domethënë të desakralizuar. Nga Borromini kalojmë tek Wright dhe dekonstruktivistët.

Kanë kaluar katër shekuj që nga lindja e tij. Më 1999 mund të thuhet se Borromini fitoi. Ëndrra e ndjekur për pesë mijëvjeçarë, nga mosha e shpellave, tani është bërë realitet: një arkitekturë e emancipuar nga rregullat, parimet, ligjet “universale”, idhujt, parimet, tabutë harmonike dhe proporcionale, kufizimet gjeometrike dhe stereometrike, marrëdhëniet mekanike brenda dhe jashte; një arkitekturë e shkallës zero, anti-autoritare, demokratike dhe popullore, e shënuar nga nevojat dhe dëshirat e individëve dhe grupeve. Një qëllim i tillë do të ishte i paimagjinueshëm pa kontributin revolucionar të Borrominit./Elida Buçpapaj

blank

Vaksinat në Zvicër, efekte anësore në 7 571 raste

VOAL – Deri më 21 shtator u ekzaminuan 7,571 njoftime për reagime të dyshuara anësore në lidhje me vaksinimet kundër koronavirusit në Zvicër. Shifra, krahasuar me gati 10 milionë doza të administruara deri tani, u njoftua këtë pasdite nga Swissmedic. Shumica e njoftimeve, pra 65.6%, u kategorizuan si jo serioze. Njoftimet për raste të rënda ishin gjithsej 2,601. Pra një në 4000 vaksina. Komunikimet e marra deri tani për efektet e padëshiruara, thekson Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike, nuk ndikojnë në raportin pozitiv rrezik / përfitim për vaksinat e përdorura në Zvicër.

Shumica e njoftimeve (4,256, 56,2%) u dërguan nga profesionistë të shëndetit (kryesisht mjekë), ndërsa 3,314 (e barabartë me 43,8%) vinin drejtpërdrejt nga të prekurit ose pacientët. Të prekurit ishin mesatarisht 54.4 vjeç, nga këta 16.4% ishin të moshës 75 vjeç e lart. Në 145 raste të rënda, njerëzit vdiqën, por në asnjë rast “a ka ndonjë indikacion konkret që shkaku i vdekjes ishte vaksinimi” shkruan Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike.

Zvicra, 15 vdekje të tjera nga koronavirusi

Në Zvicër, 15 vdekje të tjera u regjistruan midis dje dhe sot për shkak të Covid-19. Shifrat e fundit të lëshuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu 59 shtrime në spital shtesë dhe 1,502 raste të tjera të infeksionit.rsi-eb

blank

Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore

VOAL – Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore dhe jo me tjegulla tradicionale. Deputetët e Zvicës pranuan të enjten – me 191 vota kundër 1 – një mocion për atë qëllim nga Jacques Bourgeois.

Shpenzimet që lidhen me këtë instalim duhet të jenë të zbritshme nga tatimi si çdo rindërtim tjetër i energjisë, për të shmangur penalizimin financiar të pronarëve. Kjo lloj mase do të forconte fotovoltaikët, një nga dy shtyllat e energjisë së rinovueshme së bashku me hidrocentralin, tha deputeti liberal i Fribourgut.

Për Këshillin Federal, kritere të tjera (të tilla si hija) ndikojnë në efikasitetin dhe përfitimin e impiantit dhe duhet të merren parasysh. Qeveria mund t’i kërkojë Këshillit të Shteteve që të modifikojë mocionin në mënyrë që vetëm çatitë e përshtatshme të pajisen me panele diellore, dhe jo të gjitha. SDA

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 1 632 infeksione, 35 shtrime në spital

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,632 raste të reja të koronavirusit, një shifër më e ulët krahasuar me dje (1,894) dhe në krahasim me një javë më parë (2,262). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë, ndërsa 35 persona u shtruan në spital, një rënie e dukshme në krahasim me dje (63).

Janë kryer 37,534 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.35%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 25,152. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë arritën në 290.95. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.83.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 27% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilët në përgjithësi tani janë 77.2% të zënë. rsi-eb

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 63 shtrime në spital, 1 894 infeksione

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,894 raste të reja të koronavirusit, një shifër që është rritur në krahasim me dje (1,235), por më pak krahasuar me një javë më parë (2,604). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë (dje ishin 4), ndërsa 63 persona u shtruan në spital.

Janë kryer 39,096 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.84%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 26,588. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë janë 307.56. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.82.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 26.9% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilat në përgjithësi tani janë 75.7% të zëna. rsi-eb

blank

Presidenti i Zvicrës: “Më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm”

Parmelin në një pamje të marrë sot në Nju Jork

VOAL – Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së, Presidenti Guy Parmelin bëri thirrje për më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm, si dhe për neutralitet ndaj klimës deri në vitin 2050.

Duke iu referuar pandemisë Covid-19, ai foli për një katastrofë njerëzore, sociale dhe ekonomike. Ai “forcoi tendencat ekzistuese proteksioniste dhe nxori në pah sfidat ndaj elasticitetit të zinxhirëve të prodhimit dhe furnizimit global”, tha ai në fjalimin e tij në Nju Jork, sipas të cilit masat proteksioniste rrezikojnë rimëkëmbjen e ekonomisë globale.

Për të mposhtur pandeminë, vaksinimi duhet të bëhet i arritshëm për të gjithë, tha kreu i Departamentit Federal të Çështjeve Ekonomike (FDEA). Zvicra është e angazhuar për qasje të drejtë dhe të përballueshme në vaksina, trajtime dhe diagnostifikime. Konfederata mbështet nismën “Covax Amc” të Aleancës për Vaksinat (GAVI), e krijuar për të përmirësuar aksesin ndaj imunizimit në vendet e varfra, me 155 milion dollarë (145 milion franga).

“Bota duhet të jetë solidare”

Për t’u përgatitur për krizat e ardhshme, bota duhet të qëndrojë në solidaritet, tha Parmelin. “Qasja në njohuri dhe njohuri, veçanërisht për gratë dhe vajzat, na lejon të parashikojmë dhe përgatitim të ardhmen tonë.” Ai theksoi kontributin e shkencës, e cila mund të identifikojë kërcënimet e ardhshme dhe të sigurojë informacion dhe të dhëna për të zgjidhur krizat. Trajtimi i duhur i këtyre të dhënave është me rëndësi të madhe. Prandaj Zvicra është krenare që pret Forumin e ardhshëm Botëror të të dhënave të OKB -së në Bernë në tetor.

“Ne mbrojmë multilateralizmin e bazuar në rregulla,” tha presidenti i Konfederatës në takimin e udhëheqësve në Nju Jork, duke shtuar se Zvicra është e angazhuar për një OKB efektive dhe efikase dhe mbështet reformat e saj. “Njëzet vjet pas anëtarësimit në OKB, ne jemi gati të kontribuojmë në punën e Këshillit të Sigurimit për periudhën 2023/24,” premtoi Parmelin. Zvicra kandidon për zgjedhje në qershor 2022 dhe nuk priten kandidatë kundërshtarë.

“Neutraliteti i klimës më së voni deri në vitin 2050”

61-vjeçari gjithashtu foli për ndryshimet klimatike-është fakt se klima po ndryshon për shkak të ndikimit njerëzor, tha ai. Biodiversiteti në Tokë është gjithashtu i rrezikuar nga aktiviteti njerëzor. “Unë i bëj thirrje të gjitha vendeve që të luftojnë për neutralitetin ndaj klimës më së voni deri në vitin 2050 dhe të paraqesin objektiva ambiciozë të klimës për vitin 2030.”

Kreu i DFE -së tha gjithashtu se ishte i shqetësuar për rivalitetet në rritje të pushtetit. Konfliktet e armatosura ndodhin pothuajse në të gjitha kontinentet. “E drejta ndërkombëtare humanitare dhe të drejtat e njeriut shkelen çdo ditë, duke mbjellë sot farën për konfliktet e së nesërmes,” tha ai. rsi-eb

blank

Roger Federer: Do të kthehem në fushë, por kini edhe pak durim

VOAL – Rikthimi i tij në fushë nuk është i shpejtë, por Roger Federer mezi pret të kthehet në garë dhe po shikon me besim drejt së ardhmes. “Unë jam shumë mirë – shpjegoi 40 -vjeçari nga Bazeli në periferi të një ngjarjeje të organizuar nga një sponsor në Zyrih – rehabilitimi po vazhdon hap pas hapi dhe më e keqja tani është prapa nesh”.

I eliminuar në çerekfinalet e Wimbledon, King Roger u detyrua t’i nënshtrohet një operacioni të tretë në gjurin e tij të djathtë në mes të gushtit. “Kur kthehesh nga lëndimi, çdo ditë është një ditë më e mirë – tha Federer – e kam kaluar atë vitin e kaluar, kështu që nuk është aspak një problem mendor. Shpresoj të kthehem së shpejti në stërvitje, por e di që kam të kem edhe pak durim ”. rsi-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend