VOAL

VOAL

Në emër të lirisë të shtypit: gazetarë dhe media bëjnë apel lirimin e Julian ASSANGE

June 16, 2022
blank

Komentet

blank

Asnjë ditë e kësaj vere pa radhë të gjata në Gothard

Këtë të dielë është kthimi i turistëve në veri të Alpeve ai që rëndon nervat e atyre që – edhe për udhëtime lokale – përdorin aksin autostradë A2 ose A13. Por pothuajse asnjë ditë nuk kaloi në verën e 2022 pa radhë në Gotthard. Pas një të shtune tashmë të mbingarkuar, sot në orën 13:00 radha në portalin Airolo arrin 9 km, 4 në portalin Veri.
Por si e jetojnë këtë situatë rrethimi të vazhdueshëm ata që jetojnë përgjatë rampave të A2?
Kolegët e SRF-së shkuan për të mbledhur zërat e banorëve, durimi i të cilëve është mbaruar, për shembull në kantonin e Urit.
“Zhurma është e padurueshme, ajri i padurueshëm”: vera në Wassen rimon me zhurmë, smog dhe zemërim. “Në fundjavë zor se do të dalësh nga shtëpia. Por nga pikëpamja e shitësve në dyqane ka edhe avantazhe, dikush ndalon dhe bën disa blerje”, thonë banorët e zonës. rsi-eb

blank

Sommaruga dëshiron afrim të Zvicrës me BE-në

VOAL- Simonetta Sommaruga kërkon një afrim me BE-në, të paktën për një “martesë me leverdi”. Evropa është “partneri i dukshëm” i Zvicrës, tha ajo përpara përfaqësuesve të Shoqatës Zvicerane të Shtypit në Festivalin e Filmit në Lokarno.

Lufta në Ukrainë, sipas këshilltares federael, ishte një “thirrje zgjimi” në aspektin e politikës energjetike, por edhe të politikës së jashtme. Siguria duhet të gjendet në Evropë dhe me Evropën, tha Sommaruga.

Për një hap drejt BE-së, vazhdoi Këshilltarja Federale, duhet guxim, vendosmëri dhe një shumicë e qëndrueshme politike, por edhe një angazhim nga Këshilli Federal, një shumicë e qartë partish dhe ekonomisë, si dhe një vlerësim real i opsioneve në dispozicion të Zvicrës për të gjetur një zgjidhje. rsi-eb

blank

Peshqit në Rin vuajnë nga nxehtësia

VOAL- Peshqit në Rin luftojnë për t’i mbijetuar temperaturave të larta të ujit. Nuk ka ende një masakër si në vitin 2018, sepse masat e marra duken efektive dhe uji nuk është aq i nxehtë si katër vite më parë.

Në vitin 2018, Rini kishte arritur një temperaturë prej 27.5 gradë midis pjesës së poshtme të liqenit të Konstancës dhe Ujëvarës së Rhine. Këtë vit – tani për tani – uji nuk i ka kaluar 26.3 gradë në të njëjtën zonë, tha Patrick Wasem, mbikëqyrës i peshkimit në kantonin e Schaffhausen të premten.

Wasern beson se këto janë gjithsesi temperatura “shumë kërcënuese”. Shumë ekzemplarë kanë ngordhur, por sipas tij është e vështirë të vlerësohet shkalla e dëmit. Nga ana tjetër, një raport mund të hartohet vetëm në vitin 2023, shpjegon Patrick Wasem, dhe monitorimi është në vazhdim.

Më 12 korrik, kantoni i Schaffhausen miratoi një plan emergjence për thinjat kur temperatura e Rinit rritet mbi 23 gradë. Për të rritur shanset e peshkut për të mbijetuar, grykat e përrenjve që derdhen në lumë janë gërmuar për të krijuar zona më të freskëta. rsi-eb

blank

Zvicër: Stuhi të forta në veri të Alpeve

VOAL- Stuhitë sollën shpejt sasi të mëdha uji dhe pjesërisht breshër në zona të mëdha të Rrafshnaltës Qendrore në mbrëmje. Fronti lëvizi nga jug-perëndimi në veri-lindje dhe arriti në Zyrih rreth orës 20.00. Shërbimet meteorologjike kanë dhënë alarmin.

Sipas SRF Meteo, sasia më e madhe e reshjeve në tre orë është matur në orën 20.00 në Chateau d’Oex, në kantonin Vaud, me 60.5 mm, e ndjekur nga Savognin, në Graubünden, me 52.6 mm.

Stacionet e tjera matëse regjistruan sasi dukshëm më të ulëta të ujit. Menjëherë pas orës 21.00, MeteoSwiss raportoi për stuhi të forta në aeroportin Zyrich-Kloten me erëra me shpejtësi gati 70 kilometra në orë dhe rrufe të shumta. Në mbrëmje në shumë vende ranë breshër të mëdhenj.

Au passage des #orages transitant ce soir le long des Préalpes, une #trombe s’est formée sur le lac de Zoug. Elle a été immortalisée, et les photos partagées dans notre App. Merci pour vos belles kontributet! @meteoschweiz
Fotot: vëzhgimet Météo – Aplikacioni @meteosuisse pic.twitter.com/S9ic8VpZv3
– MétéoSuisse (@meteosuisse) 5 gusht 2022

 

Gjatë kalimit mbi liqenin e Zugut, moti i keq shkaktoi edhe formimin e një borie uji, pamjet e së cilës u publikuan në Twitter nga MeteoSwiss. rsi-eb

blank

Hotelet zvicerane më plot se kurrë

Rikthimi i madh i mysafirëve të huaj

Fjetjet janë rritur me 47% në gjysmën e parë të vitit

VOAL- Një gjysmë i parë i vitit në rimëkëmbje të qartë për sektorin zviceran të hotelerisë, megjithëse nivelet para Covid janë ende larg. Ticino është një përjashtim, duke treguar një rënie pas numrave të jashtëzakonshëm të 2021.

Sipas të dhënave të publikuara sot nga Zyra Federale e Statistikave, 16.9 milionë fjetje u regjistruan në Konfederatë në gjashtë muajt e parë të vitit. Progresioni është 47% krahasuar me vitin 2021, por nëse krahasimi bëhet me gjysmën e parë të 2019, rënia është 10%.

Sektori u mbështet nga mysafirë zviceranë (+ 8% në 10.0 milionë), por kthimi në fuqi i të huajve ishte arsyeja kryesore për stimulimin e kërkesës (+ 213% në 6.9 milionë).

Duke parë vendet e origjinës, renditja tregon rritje stratosferike, duke pasur parasysh numrat e kufizuar të vitit të kaluar: Gjermania (+ 108% në 1.6 milionë), Shtetet e Bashkuara (+ 1064% në 0.8 milionë), Mbretëria e Bashkuar (+ 1030% në 0.6 milionë), Franca (+ 70% në 0.6 milionë) dhe Italia (+ 102% në 0.3 milionë).

Përjashtimi i vetëm përfaqësohet nga Ticino (-13% në 1.1 milion), i cili megjithatë vitin e kaluar kishte shkëlqyer, duke qenë në gjendje të përfitonte nga bumi i kërkesës indigjene në kohët e koronavirusit. Megjithatë, shifrat mbeten më të larta se ato para pandemisë. rsieb

blank

Vera e nxehtë shënon rekord historik edhe për vreshtarët e Zvicrës

VOAL- Valët e të nxehtit të regjistruara këtë verë janë gjithashtu rekord për prodhuesit e verës, të cilët me gjasë janë të detyruar të parashikojnë të vjelat. Një rekord historik i hershmërisë vjen nga vreshtat e harkut Lemanik ku më 20 korrik u dëshmua fillimi i pjekjes së Chasselas. Kjo u bë e ditur nga Qendra Kërkimore Agroskopi në Pully e cila që nga viti 1925 mban një statistikë të fazave kryesore të pjekjes dhe vjeljes së këtij rrushi të bardhë specifik.

Një nga bimët më të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike

Këto janë të dhëna veçanërisht domethënëse edhe nga pikëpamja klimatike, pasi “vreshta është një nga bimët e kultivuara më të ndjeshme ndaj variacioneve klimatike”. Të dhënat e njëqind viteve të fundit, vazhdon instituti federal për kërkime agronomike, tregojnë një karakter ciklik që mbivendos prirjen e qartë drejt ngrohjes globale. Tendenca drejt pjekjes së hershme ka qenë konstante që nga viti 1985, por “kushtet e jashtëzakonshme të nxehtësisë të regjistruara këtë vit duke filluar nga pranvera kanë çuar në rekordin e hershme të 20 korrikut”. Grupet e Chasselas filluan të piqen tre javë më herët se data mesatare për këtë fazë, e vendosur në 13 gusht gjatë periudhës 1925-2022. Rekordi e mposht atë të mëparshëm në 2011 me dy ditë.

Një rekord i kundërt më 1939

Një pjekje, si kjo e këtij viti, i cili madje parashikon rekordin tjetër me dy muaj, atë të pjekjes së mëvonshme të Chasselas, i vendosur më 20 shtator 1939. Për vjeljen e vitit 1939, Agroskopi kujton, “me mundim rezultat i një vjeljeje në borë. Në fund të tetorit, të moshuarit thoshin se nuk do ta kishin pirë kurrë nëse nuk do të kishte një mobilizim të përgjithshëm, vera ishte aq e keqe”. Mbetet për t’u gjetur nëse shifrat e këtij viti do të çojnë në cilësi të jashtëzakonshme. rsi-eb

blank

Zvicra bllokon arin rus

VOAL- Zvicra ndalon importin e arit rus, duke miratuar gjithashtu paketën më të fundit të sanksioneve kundër Moskës të vendosur nga Bashkimi Evropian duke pasur parasysh zgjatjen e luftës në Ukrainë. Kështu vendosi të mërkurën Këshilli Federal. Hyrja në fuqi e masave të reja është e menjëhershme: ato fillojnë në orën 18.00.

Masat parashikojnë ndalimin e blerjes, importit ose transportit të arit dhe produkteve të arit nga Rusia, si dhe të shërbimeve përkatëse. Tregtia ishte ende pjesërisht e mundur deri tani dhe kishte çuar në diskutimin e importit të disa tonëve, të rafinuar para pushtimit.

Berna kujdeset gjithashtu që të mos pengojë tregtinë e produkteve bujqësore dhe ushqimore midis vendeve të treta dhe Rusisë. “Për të shmangur ndërprerjet në kanalet e pagesave, Këshilli Federal ka krijuar dy përjashtime të reja në analogji me BE-në për transaksionet që përfshijnë produkte bujqësore dhe furnizimin me naftë për vendet e treta”, thuhet në deklaratë.

Parashikohen gjithashtu përjashtime për të lehtësuar operacionet ose shitjen e degëve të Sberbank, banka kryesore ruse, me kusht që të ngrihen asetet dhe të ndalohet vënia e tyre në dispozicion.

rsi-eb

blank

Flamuri zviceran në lartësitë shkëmbore

Festimet për 1 gushtin shënohen me paradreke dhe fjalime në të gjithë Zvicrën

 

VOAL- Një duzinë alpinistësh nga klubi i skive Sasso Grande di Sonvico e Dino instaluan një flamur zviceran 10 me 10 metra në faqen shkëmbore për të festuar 1 gushtin. Dita e sotme, e hënë, do të shënohet në të gjithë Zvicrën me festime, paradreke në ferma dhe fjalime.

Në vitin në të cilin festohet 175-vjetori i hekurudhave zvicerane, Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis ka zgjedhur të udhëtojë vendin me tren, duke filluar nga Lugano dhe duke mbërritur në mbrëmje në Ouchy, një zonë në brigjet e liqenit të Gjenevës. Lozanë, për ceremoninë zyrtare. Udhëtimi, në bordin e një kolone speciale, përfshin ndalesa në Knonau (ZH), Grenchen (SO) dhe Yverdon-les-Bains (VD).

Si zakonisht, këshilltarët e tjerë federalë gjithashtu do të vizitojnë katër anët e vendit. Guy Parmelin do të jetë në Oberwald, në luginën Goms (VS) për një mëngjes të vonë në fermë, më pas ai do të shkojë në Sessa, një fshat i vizituar tashmë nga Cassis më 26 korrik për të regjistruar fjalimin.

Pas Lucerne domencia dhe Stein am Rhein (SH) sot, të hënën, Alain Berset do ta mbyllë ditën në Bellerive (VD), në brigjet e liqenit Morat. Karin Keller-Sutter dhe Viola Amherd do të udhëtojnë në Moléson (FR) dhe Winterthur (ZH) përkatësisht më 1 gusht.

Simonetta Sommaruga do të jetë e pranishme në Freiburg, ndërsa Ueli Maurer në ditën e festës kombëtare do të bëjë një ndalesë në Dietlikon (ZH), Neunkirch (SH) dhe në fund në Marbachegg (LU).

Këtë vit do të ketë pak fishekzjarre. Për shkak të thatësirës, ​​në shumë kantone kanë hyrë në fuqi ndalimet e zjarreve në natyrë dhe fishekzjarrëve. rsi-eb

blank

blank

Dita Kombëtare e Zvicrës – Shpaloset flamuri më i madh në botë

VOAL- Flamuri zvviceran më i madh në botë u shpalos sërish këtë vit në Säntis, në Zvicrën lindore, në prag të festës kombëtare të 1 Gushtit.

Flamuri, i cili është 80 metra katrore dhe peshon rreth 700 kilogramë, u  shpalos në shpatin verior të malit, maja e të cilit ndahet nga tre kantone, dy Appenzell dhe St. Gallen. Në operacionin, i cili zgjati tre orë, morën pjesë 19 persona të specializuar për punë në lartësi të mëdha.

Kjo traditë ka mbi dhjetë vjet që përsëritet, por vitin e kaluar shfaqja nuk mundi të zhvillohej për shkak se mjegulla dhe moti i pasigurt e bënë shumë të rrezikshme punën në faqen e shkëmbit. rsi-eb

blank

blank

Vala e tretë e të nxehtit veror në jug të Zvicrës

VOAL- Nga nesër, e hënë 1 gusht, do të nisë vala e tretë e të nxehtit të verës në jug të Alpeve. Sipas MeteoSwiss, e cila ka lëshuar një alarm të nxehtësisë së nivelit 3 për rajonet nën 600 metra, kjo valë e re duhet të rezultojë më pak intensive dhe më e shkurtër se e mëparshme. Nga e premtja pritet stuhi.

Alarmi për nxehtësinë për rajonet nën 600 metra

Temperaturat gradualisht do të rriten deri në vlerat maksimale ndërmjet 32 ​​dhe 34°C, ndërsa minimalet deri në vlerat ndërmjet 19 dhe 23°C. Në zonat urbane, nivelet e ulëta mund të jenë edhe disa gradë më të larta për shkak të ftohjes më të ngadaltë dhe më pak të theksuar gjatë natës sesa në rajonet përreth. Edhe lagështia do të rritet gradualisht, duke i bërë ditët gjithnjë e më të nxehta. rsi-eb

blank

Berna dënon sulmin në burgun Olenivka

VOAL- Zvicra dënon sulmin në një kamp burgu në Ukrainën lindore që rezultoi në dhjetëra të vdekur. Vrasja ose plagosja e qëllimshme e të burgosurve të luftës është një krim lufte, shkroi sot Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (EDA) në Twitter.

Lajmet dhe pamjet e sulmit ndaj një kampi ukrainas të të burgosurve të luftës në Olenivka janë alarmante, thotë EDA. Konfederata bën thirrje për një hetim ndërkombëtar “të menjëhershëm, të pavarur dhe të paanshëm” për incidentin.

Të burgosurit e luftës duhet të vendosen në vende mjaft larg zonës së luftimit për të qenë jashtë rrezikut, argumenton EDA.

Dhjetra të burgosur ukrainas thuhet se u vranë në një sulm me raketa në burgun nën kontrollin e separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore. Ngjarja ka dalë në dritë ditën e djeshme. Palët ruse dhe ukrainase akuzuan më pas njëra-tjetrën për vdekjen e të burgosurve në fshatin Olenivka, afër Donetsk. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: “Aplikacion i ri për zviceranët jashtë vendit”

Njoftimi i Presidentit të Konfederatës Ignazio Cassis. Autoritetet do të mund të informojnë shpejt qytetarët dhe do të jetë më e lehtë për të shkëmbyer komunikime me përfaqësitë jashtë vendit

 

VOAL- Konfederata po krijon një aplikacion ad hoc për celularët e zviceranëve jashtë vendit, në mënyrë që autoritetet t’i informojnë shpejt dhe të lehtësojnë shkëmbimin e komunikimeve me përfaqësitë jashtë vendit.

Konfederata synon të përdorë aplikacionin e ri, i cili do të lançohet në nëntor, për të mbajtur kontakte të rregullta me komunitetin jashtë vendit. Ai gjithashtu bën të mundur që të synohen në mënyrë specifike grupe të caktuara, si të rinjtë, shpjegoi një zëdhënës i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (EDA).

Njoftimi është bërë nga presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis, kreu i EDA-s, në një video-mesazh në Twitter për shkak të festave të 1 gushtit. “Si ministër i jashtëm, do të doja gjithashtu të përmirësoja shkëmbimin me të gjithë ju,” tha Cassis në fjalimin para emigrantëve për Ditën Kombëtare. Zvicra ka nevojë për qytetarët e saj që jetojnë jashtë vendit dhe lidhjet e tyre me botën, tha presidenti. Sidomos në këto kohë”, theksoi ministri i Jashtëm.

Sipas të dhënave të fundit të Konfederatës, rreth 788 000 qytetarë zviceranë jetojnë jashtë vendit, ose pothuajse 11% e popullsisë zvicerane. Aplikacioni i ri nuk duhet të ngatërrohet me aplikacionin ekzistues të Administratorit të Udhëtimit. Aplikacioni me lista kontrolli, informacione dhe funksione për situata krize u drejtohet kryesisht udhëtarëve. Ky aplikacion do të vazhdojë të ekzistojë. rsi-eb


Send this to a friend