VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ndalohet transmetimi i kompanive radiotelevizive që kanë lidhje me FETO

By | July 19, 2016
blank

Komentet

blank

E konfirmuar: Trupi i pajetë që u gjet në Ulqin është i ish-shefit të anti-drogës

Trupi i pajetë që u gjet dje në Ulqin është i ish-shefit shqiptar të anti-drogës, Rudolf Dofi Elezoviç. Autoritetet fqinje e konfirmojnë. Natën e kaluar, anëtarët e policisë kufitare gjetën trupin e pajetë të oficerit të policisë Rudolf Elezović në lumin Bojana, zhdukja e të cilit u raportua më 27 maj.

Institucioni i Policisë shpjegoi se prokurori i shtetit në Prokurorinë e Lartë të Shtetit në Podgoricë u informua për ngjarjen dhe urdhëroi që trupi të dërgohet për autopsi në mënyrë që të përcaktojë shkakun e vdekjes.

“Autopsia u krye dhe zbulimi drejtohet nga Zyra e Prokurorit të Lartë të Shtetit në Podgoricë,” njoftoi UP.

“Vijesti” njoftoi këtë mëngjes se policia e Ulqinit gjeti një trup të pajetë të dyshuar si i Elezoviq. I njëjti burim tha se shkaku i vdekjes do të përcaktohet nga autopsia, por që tani për tani, gjithçka tregon për vetëvrasje.

Zhdukja e Elezoviç u raportua nga gruaja e tij Marina më 27 maj.

Elezoviç shërbeu si shef i policisë së Ulqinit për gati gjashtë vjet, deri në vitin 2014, kur u zëvendësua nga Sead Djozovic. Më parë, ai gjithashtu ka punuar për disa vjet në pozita menaxheriale në OB Ulqin dhe më vonë ka mbajtur poste të përgjegjshme në sektorin e policisë kufitare.

blank

“Kosova për ne është si Jerusalemi për hebrenjtë”, fjalia e klerikut serb pak orë pas takimit me Lajçakun dhe Palmerin

Miroslav Lajcak dhe Matthew Palmer kanë takuar gjatë vizitës në Beograd edhe kreun e Kishës Ortodokse të Serbisë, patriarkun Porfirije. Lajcak ka treguar se me klerikun serb kanë diskutuar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Për një takim të tillë me Porfirijen ka reaguar ashpër, doktori i shkencave politike, boshnjaku, Jasmin Mujanoviq, duke e cilësuar si një vendim të tmerrshëm, meqë sipas tij, nuk duhet që të faktorizohen drejtuesit e institucioneve fetare për çështje që ndërlidhen me politikë.

Pas këtij takimi ka folur edhe vetë patriarku serb, Porfirije, i cili ka thënë se për  serbët “Kosova është ajo çfarë Jerusalemi është për Izraelin.

“Për serbët, Kosova është çfarë është Jerusalemi për hebrenjtë dhe patriarkana e Pejës për Kishën Ortodokse është çfarë është Vatikani për Kishën Katolike”, ka thënë Porfirije, shkruan Novosti, raporton Gazeta Express.

Ai tutje ka thënë se Kosova, “Srpska Republika” dhe Mali i Zi janë të një rëndësie vitale për Serbinë, derisa ka drejtuar akuza drejt Prishtinës zyrtare se Kosova është e pa interesuar për dialog./GazetaExpress/

blank

“Vendim i tmerrshëm”, Mujanoviq kritikon ashpër Lajçakun e Palmerin

Jasmin Mujanoviq, doktor i shkencave politike, ka reaguar ndaj emisarit të BE’së, Miroslav Lajcak, dhe përfaqësuesit të Departamentit të Shtetit Amerikan dhe të dërguarit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, për takimin që kanë zhvilluar të dy në Beograd me kreun e Kishës Otrodokse të Serbisë, patriarkun Porfirije, shkruan Gazeta Express.

Mujanoviq ka thënë se një vendim i tillë për të takuar Porfirijen është i tmerrshëm, meqë thotë se është gabim trashanik të promovohen institucionet fetare si faktorë politik.

“Ky është më të vërtetë një vendim i tmerrshëm nga të gjitha palët e përfshira. As BE-ja e as SHBA-ja nuk duhet të përfshihen në punë të promovimit të institucioneve fetare si aktorë politik. Një gjykim jashtëzakonisht i keq nga Lajcak dhe Palmer”, ka shkruar Mujanoviq.

blank

blank

Gjukanoviç: Serbia po sillet si në vitet ’90

Podgoricë

Sjellja e Serbisë ndaj Malit të Zi aktualisht të kujton sjelljen e këtij vendi ndaj vendeve tjera në rajon në fillim të viteve të 90-ta, nën petkun e rrëfimit mbi rrezikimin e serbëve, tha presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjukanoviç, pas një takimi me anëtarët e Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Zheljko Komsiç dhe Shefik Gjaferoviç, duke iu përgjigjur pyetjes në lidhje me marrëdhëniet aktuale midis Serbisë dhe Malit të Zi, tha se qëndrimet e tij disa herë kanë hasur në keqkuptime në Beograd.

Gjukanoviç tha se, ndryshe nga shumë, ishte aktor edhe në politikën e viteve të 90-ta, e cila, siç deklaroi ai, tani përfaqëson një barrë për të nga njëra anë dhe një përvojë të vlefshme nga ana tjetër.

“Sjella e Serbisë ndaj Malit të Zi momentalisht pa rezistueshëm ngjason me sjelljen e saj ndaj vendeve të tjera në rajon në fillim të viteve të 90-ta, nën petkun e rrëfimit mbi rrezikimin e serbëve. Epilogun e dimë”, tha Gjukanoviç.

Ai tha se shpreson që “të paktën për pjesën tjetër të jetës sonë, nuk do të kemi mundësinë për të përsëritur gabime të tilla”.

“Kam frikë se do të përsëriten”, tha Gjukanoviç.

Ai tha se nuk kanë munguar dhe se nuk do të mungojnë sa herë që interesi i Malit të Zi është në rrezik.

Kur u pyet për Marrëveshjen themelore me Kishën Ortodokse Serbe, Gjukanoviç përsëriti se është e rëndësishme që ajo të nënshkruhet, por se është keq të mbahet në fshehtësi.

“Sigurisht, ne jemi të kujdesshëm dhe do të këmbëngulim që përmbajtja e saj të jetë në dispozicion të publikut përpara nënshkrimit”, tha Gjukanoviç.

blank

Qeveria serbe thotë se ka në fokus dialogun me Kosovën

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq me Zëvendësndihmësin e Sekretarit amerikan të Shtetit Matthew Palmer gjatë vizitës së këtij të fundit në Beograd.

 

RFE/RL

Qeveria e Serbisë e ka në fokus dialogun me Kosovën, por kërkon zbatimin e marrëveshjeve që janë arritur më parë.

Kështu është thënë në një komunikatë për media të lëshuar nga Qeveria e Serbisë, pas takimit të kryeministres serbe Ana Bërnabiq dhe Zëvendësndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit Matthew Palmer.

Të dërguarit e posaçëm të Bashkimit Evropian (BE) dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Mirosllav Lajçak dhe Matthew Palmer, do të takohen me krerët më të lartë shtetërorë të Serbisë më 3 qershor në Beograd.

Në fokus të takimeve të tyre në Beograd, por edhe në Prishtinë, kanë qenë përgatitjet për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në muajin qershor në Bruksel, ku pritet të takohen kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Sipas njoftimeve, Lajçak dhe Palmer nuk do t’iu drejtohen mediave në ditën e parë të vizitës së tyre në Beograd, por informacionet dhe njoftimet u përcollën nga institucionet serbe.

Një deklaratën e Qeverisë serbe është thënë se kryeministrja Bërnabiq ka deklaruar gjatë bisedës se është e nevojshme të zbatohen marrëveshjet e arritura në Bruksel, para së gjithash ajo për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Beogradi ka përmbushur të gjitha detyrimet e tij dhe ne presim ta shohim atë nga pala tjetër, në mënyrë që dialogu të ketë kuptim. Njëra prej tyre është çështja e gjetjes dhe identifikimit të personave të zhdukur, dhe ne jemi plotësisht të përkushtuar në zgjidhjen e plotë të kësaj çështjeje”, ka thënë Bërnabiq.

Sipas deklaratës, Palmer ka theksuar se Shtetet e Bashkuara mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe rolin e të dërguarit special Mirosllav Lajçak në këtë proces, si dhe ka vlerësuar “fokusin e Beogradit dhe presidentit Aleksandar Vuçiq në bisedimet me Prishtinën”.

Zyrtarin e lartë amerikan e ka pritur edhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, i cili sipas një njoftimi të Ministrisë së Jashtme ka thënë se “dialogu është rruga e vetme për të arritur një marrëveshje mes dy palëve”.

Sipas deklaratës, Selakoviq gjithashtu ka vënë në dukje se Marrëveshja e Uashingtonit shërben si plotësuese e veprimtarive të BE-së dhe se është një hap drejt normalizimit të marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike është nënshkruar nga Kosova dhe Serbia në shtator të vitit 2020 në Uashington, me ndërmjetësimin e presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump.

“Selakoviq ka shprehur shqetësim edhe në lidhje me sulmet e shpeshta fizike ndaj objekteve të Kishës Ortodokse Serbe në periudhën e kaluar si dhe ka rikujtuar se manastiri i Deçanit është përfshirë në listën e shtatë monumenteve kulturore më të rrezikuara në Evropë nga organizata Europa Nostra”, është thënë mes tjerash në deklaratë.

Kurti ka thënë të mërkurën në Prishtinë se takimi në Bruksel “nuk është takim i vazhdimit te dialogut, por është takimi i parë që pritet ta kem me presidentin e Serbisë, me të cilin nuk jam takuar asnjëherë në jetë”, pos në tryeza e konferenca.

“Pra ky është takim i parë, dhe aty do të shohim se çfarë mund të jetë kapitulli i ardhshëm i dialogut. Është takim për dialogun e ardhshëm, por nuk është vazhdim i dialogut të mëhershëm”.

I pyetur nga gazetarët më 1 qershor për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, Kurti ka thënë se nuk mund të ketë asociacion një-etnik në Kosovë.

“Se çfarë do të ndodhë me Asociacionin e ka thënë edhe peticioni i qytetarëve, edhe veprimet e atëhershme opozitare, si dhe aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese. Në Kosovë nuk mund të kemi asociacion një-etnik. Pra, është e domosdoshme t’i integrojmë të gjithë qytetarët, pa dallim etnie”, ka deklaruar ai.

Deklarimet rreth Asociacionit

Vuçiq ka thënë edhe se nuk pret që në takimin me kryeministrin e Kosovës, Kurti – i cili do të duhej të mbahej në qershor në Bruksel – t’i kërkohet ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Nëse ai (Kurti) thotë se nuk dëshiron të flasë për Asociacionin e komunave serbe, por që ne ta njohim Kosovën, atëherë ai nuk ka pse të vijë. Dhe nëse ata presin që unë ta bëj atë, atëherë ata as nuk kanë nevojë që të më ftojnë”, ka deklaruar presidenti serb.

Vuçiq ka thënë se ai nuk e ka problem të diskutojë rreth të gjitha çështjeve tjera të rëndësishme, siç është problemi i të zhdukurve ose bashkëpunimi në fusha të tjera.

Kur u arrit marrëveshja për Asociacionin?

prill të vitit 2013, Kosova dhe Serbia, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Brukseli, patën arritur Marrëveshjen e parë të Brukselit, ku në bazë të kësaj marrëveshjeje parashihej edhe krijimi i një Asociacioni/Bashkësie të komunave me shumicë serbe.

Asociacioni serbe parashikohet që të mbledhë rreth vetes dhjetë komuna në Kosovë ku shumica e popullsisë janë serbë, të cilat janë Mitrovicë e Veriut, Kllokot, Partesh, Ranillug, Graçanicë, Zveçan, Zubin Potok, Novobërdë, Leposaviq dhe Shtërpcë.

Siç parashikohet me marrëveshjet përkatëse, Asociacioni ka për qëllim të përfaqësojë interesat kolektive të atyre komunave, në veçanti në fushën e arsimit, shëndetësisë, planifikimit urban dhe rural si dhe të ekonomisë.

blank

Ministri i Jashtëm grek viziton nesër Prishtinën, takim me krerët e shtetit, në fokus dhe dialogu Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, do të zhvillojë nesër një vizitë në Prishtinë, i shoqëruar nga zv.ministri i Jashtëm, Kostas Fragkogiani.

Mësohet se kryediplomati grek do të takohet me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministrin Albin Kurti, kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, dhe zv.kryeministren, ministren e Jashtme dhe të Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz.

Gjatë takimeve do të diskutohet integrimi europian i vendeve të Ballkanit Perëndimor, dialogu Prishtinë-Beograd, si dhe bashkëpunimi energjitik.

blank

Në Stamboll arrestohet maqedonasi Boban Tomovski, krahu i djathtë i Sedat Pekerit

Mafiozi turk, Sedat Peker.

Isuf Kadriu

Në Aeroportin e Stambollit është arrestuar shtetasi maqedonas, Boban Tomovski, që konsiderohet si bashkëpunëtori i mafiozit të njohur turk, Sedat Peker, që ka trazuar Qeverinë turke, me pretendimet për përfshirjen e zyrtarëve të saj në korrupsion. Peker nuk ka ofruar dëshmi për akuzat e tij ndaj qeverisë së presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

Mediat turke kanë raportuar se Tomovski ka jetuar si refugjat në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa është ndaluar teksa po tentonte të udhëtonte në Egjipt përmes territorit të Turqisë. Mediat pretendojnë për përfshirjen e tij në tregti me drogë.

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka thënë se është informuar për ndalimin e shtetasit, Boban Tomovski, por nuk kanë dhënë detaje të tjera mbi procedurat e mëtejme.

Mafiozi turk, Sedat Peker ka trazuar edhe skenën politike në Maqedoninë e Veriut, pasi ishte pajisur me një pasaportë të rreme me identitetin Xhadin Amedovski.

Ai gjatë qëndrimit në Maqedoninë e Veriut ishte takuar me personalitete të ndryshme politike, ndërkohë që veprimtaria e tij ndërlidhet edhe me njoftimet e shoqëruara dhe me fotografi për furnizimin me armë të militantëve të Shtetit Islamik në Siri.

Sedat Peker më pas kishte qëndruar në Kosovë, ku kishte një leje të përkohshme qëndrimi. Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës, kishte bërë të ditur se Sedat Peker ka hyrë në territorin e Kosovës më 18 janar, 2021 dhe është larguar në drejtim të Shqipërisë pas vetëm dy ditësh. Peker besohet se aktualisht gjendet në Dubai.

blank

Erdogani nën presion nga akuzat e një bosi të mafias në mërgim

Dorian Jones

Qeveria turke po përballet me akuza për armatosjen dhe financimin e xhihadistëve në Siri. Janë akuzat e fundit që një bos i mafias në mërgim po bën në YouTube duke vënë në shënjestër presidentin turk.

Një nga shumë akuzat që po bën Sedat Peker në YouTube e implikon qeverinë turke në armatosjen dhe blerjen e naftës nga xhihadistët sirianë.

Në një nga videot e tij Peker shpjegon në detaje se si ndihmësit kryesorë të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan drejtuan skemën. Zoti Peker, i cili analistët thonë se dikur kishte lidhje të ngushta me drejtuesit e Turqisë, filloi transmetimin e videove javore të dielave në një kanal në YouTube, duke ngritur pretendime kundër qeverisë, pasi u detyrua të largohej nga vendi.

Analisti Atilla Yesilada thotë se bosi i mafies ka një audiencë në rritje.

“Është e jashtëzakonshme. Ai po tërheq një audiencë prej mbi katër dhe pesë milionëshe për çdo video. Dhe gjithçka që ai thotë analizohet në kanalet e opozitës. Kështu që do të thoja që të gjithë e dinë se për çfarë po flet. Padyshim, më e dëmshmja (për Erdoganin) është hapja e dosjes së viteve 1990, vrasjet pa gjygj”, thotë Yesilada.

Peker pretendon se ish-ministri i brendshëm Mehmet Aga ishte kreu i një organizate në hije e njohur si “shteti i fshehtë”, i cili thuhet se ishte përgjegjës për një sërë vrasjesh të gazetarëve të shquar që datojnë që nga vitet 1990. Aga është i lidhur ngushtë me Erdoganin, dhe djali i tij Tolga është deputet i partisë AKP në pushtet.

Zoti Aga i ka mohuar akuzat. Erol Onderoglu i organizatës Gazetarët pa Kufij thotë se qeveria duhet të jetë transparente.

“Së pari kjo duhet të bëhet pjesë e një hetimi parlamentar, por mendoj se nuk do të jetë e mundur nëse qeveria turke nuk nxjerr emrat e disa aktorëve shtetërorë. Pra transparenca duhet të qetësojë opinionin publik dhe të tregojë respekt për familjet e viktimave”, thotë zoti Onderoglu.

Por presidenti Erdogan po hedh poshtë akuzat. Duke folur me deputetët e partisë së tij, presidenti turk tha se akuzat janë pjesë e një komploti ndërkombëtar për ta përmbysur atë.

Por pretendimet e zotit Peker vazhdojnë, duke akuzuar djalin e njeriut të besuar të zotit Erdogan, ish-kryeministrin Binali Yildirim, për kontrabandë kokaine dhe se e ka kthyer Turqinë në një nga qendrat më të mëdha të importimit dhe shpërndarjes së drogës në Evropë.

Zoti Yildirim i hodhi poshtë akuzat. Analistët theksojnë se zoti Erdogan ka përvojë në kapërcimin e stuhive politike. Por analisti Yesilada thotë se ndryshe me të kaluarën, Turqia është në mes të një krize ekonomike dhe mbështetje të ulët rekord në sondazhe për presidentin Erdogan.

“Të gjitha këto janë shenja të pagabueshme për një armagedon për Erdoganin. Do të duhej një mrekulli që të riparohet reputacioni i dëmtuar nga videot e zotit Peker. Tabloja që paraqitet është ajo e një qeverie që punon për përfitime personale dhe për miqtë dhe që ka humbur plotësisht interesin tek votuesit”, tha zoti Yesilada.

Peker ka premtuan më shumë video në YouTube që ai thotë se do të shfaqin sekrete më të brendshme që ai pretendon se i ka mësuar nga dy dekada në qarqet e brendshme të partisë në pushtet.

blank

Nuk ndryshojnë masat në kufi për shtetasit shqiptarë, Ambasada Greke jep njoftimin

Greqia vijon të mbaj në fuqi masat kufizuese për qytetarët që vijnë nga Shqipëria.

Lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një njoftimi në “Facebook”, të Ambasadës Greke në Shqipëri. Në njoftim saktësohet se masat do të jenë në fuqi deri më datë 7 qershor.

Njoftimi i Ambasadës Greke:

Ambasada Greke në Shqipëri lajmëron se do masat kufizuese për shtetasit nga Shqipëria në Greqi mbeten ashtu siç janë. Më tej lajmëron se me datë deri me detë 7 korrik janë në fuqi këto masa.

Postimi nga ambasada Greke:

Njoftim
Masat kufizuese që janë ndërkohë në fuqi për personat që udhëtojnë nga Shqipëria për në Greqi, mbeten në fuqi ashtu siç janë sot, deri në datën 7 qershor 2021
(Vendim Nr. Δ1α/Γ.Π.οικ. 33508 – ΦΕΚ Β’ Αρ. 2234/29.05.2021).

blank

U anëtarësua bashkë me Shqipërinë në NATO, Kroacia blen 12 avionë luftarakë “Rafale”

Kroacia ka rënë dakord të blejë një seri avionësh luftarakë të përdorur nga Franca, tha këtë të premte kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, në një marrëveshje me vlerë një miliard euro (1.2 miliardë dollarë).Të dymbëdhjetë avionët luftarakë “Rafale” do të zëvendësojnë MIG-të e prodhuara ruse të shtetit kroat. Kjo konsiderohet si blerja më e madhe në Forcat e Armatosura Kroate që nga vitet 1990 kur Kroacia u shkëput nga ish-Jugosllavia.

Vendi anëtar i BE-se zgjodhi ofertën e Francës dhe jo të Izraelit, Suedisë apo Shteteve të Bashkuara. Gjashtë avionët e parë Kroacia do t’i marri deri në vitin 2024. Plenkoviç tha në një mbledhje kabineti se oferta franceze për avionët luftarakë që do u kushtojë 999 milion euro, ishte oferta më e mirë.

“Me këtë çmim të favorshëm, Kroacia do të marrë avionë të vlerësuar dhe të mirëpajisur,” tha kryeministri. Kritikët nga ana tjetër thonë se qeveria duhet të ndihmojë ekonominë e goditur nga pandemia në vend që të shpenzojë miliona për avionë.

Por Ministri i Mbrojtjes Mario Banoziç tha për median se ky vendim nuk u bë për t’i dhënë ushtrisë “lodra të reja. Këta avionë janë baza jonë e sigurisë” tha ai. Kroacia shpenzon pak më pak se 1 miliard dollarë çdo vit në mbrojtje, sipas shifrave të NATO-s. Plenkoviç tha se blerja e avionëve do t’i çonte shpenzimet e mbrojtjes së Kroacisë përtej pragut prej 2%.

blank

Schmidt emërohet përfaqësues i lartë në Bosnje dhe Hercegovinë

RFE/RL

Ambasadorët e shteteve anëtare të Bordit drejtues të Këshillit për zbatimin e paqes, zyrtarisht të enjten emëruan Christian Schmidt për përfaqësues të lartë në Bosnje dhe Hercegovinë, pasi Gjermania e kandidoi atë për këtë pozitë.

Këtë pozitë, që nga viti 2009 e ka pasur Valentin Inzko, i cili të enjten, më 27 maj, dha dorëheqje.

Schmidt do ta marrë detyrën më 1 gusht.

Posti i përfaqësuesit të lartë, me statusin e misionit diplomatik në Bosnje dhe Hercegovinë, është formuar në pajtim me kornizën e Marrëveshjes së paqes në Bosnje dhe Hercegovinë, që njihet si Marrëveshja e Dejtonit, që është arritur më 21 nëntor, 1995, në bazën ushtarake në Dejton të Shteteve të Bashkuar. E njëjta u nënshkrua më 14 dhjetor, 1995 në Paris të Francës.

Për zhbërjen e këtij misioni në Bosnje dhe Hercegovinë më 2008 janë dhënë “5+2” kushte dhe qëllime. Në mesin e tyre është shpërndarja e pronës në mesin të shtetit dhe niveleve të tjera të qeverisjes, një zgjidhje për pronën ushtarake, zbatimin e vendimit përfundimtar për Rrethin Bërçko, qëndrueshmërinë fiskale të Bosnje dhe Hercegovinës dhe zgjidhje për sundimin e ligjit.

Këtu përfshihet miratimi i Strategjisë kombëtare për krimet e luftës, miratimin e Ligjit për të huajt dhe azilin si dhe miratimin e Strategjisë kombëtare për reformën në gjyqësor.

Bordi drejtues i i përfaqësuesit të lartë, e falënderoi Gjermaninë dhe tha shpreson që Shcmidt do të përshpejtojë përmbushjen e kushteve dhe qëllimeve të “5+2” dhe do të kontribuojë në stabilitetin e Bosnje dhe Hercegovinës, duke siguruar zbatimin e aspekteve civile të Marrëveshjes për paqe.

Përfaqësuesi i lartë në Bosnje dhe Hercegovinë ka autoritetin për “interpretimin final” të Marrëveshjes për zbatimin e aspekteve civile të Marrëveshjes së Dejtonit.

Që nga korriku i vitit 2020, zyra e përfaqësuesit të lartë ka punësuar 13 shtetas të huaj, katër prej të cilëve janë diplomatë të emëruar nga qeveritë e tyre dhe 76 anëtarë të stafit, që janë vendas.

Të shtatë përfaqësuesit e lartë të mëparshëm në Bosnje dhe Hercegovinë ishin diplomatë evropianë dhe të gjithë 12 e parë, ishin diplomatë amerikanë.

blank

Vuçiçi tepër i shqetësuar: Mora informacione zyrtare, i lutemi Greqisë të mos e njohë Kosovën!

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç tha sot se ai ka marrë një njoftim zyrtar se Greqia synon të përmirësojë marrëdhëniet e saj me Kosovën. Ai tha se beson në miqësinë e Beogradit me Athinën dhe se Greqia nuk do të shkojë një hap më tej për ta njohur pavarësinë e Kosovës.

Në një deklaratë për shtyp pas takimit me patriarkun dhe peshkopët e Kishës Ortodokse Serbe, anëtarët e Këshillit të Ipeshkvijve, Vuçiç tha se kur Kosova vendosi taksë për mallrat serbe, Greqia i dha mundësinë për të hapur zyra tregtare, dhe tani ky raport ka shkuar në një nivel më të lartë.

“Të premten, ne u informuam zyrtarisht se Greqia do të përmirësonte marrëdhëniet e saj me Prishtinën në një nivel më të lartë, drejtorë politikë, i cili është personi më i lartë i mundshëm në nivelin e një ministri”, shpjegoi ai.

Vuçiç tha se do t’i lutet Greqisë të mos e lejojë atë të ndodhë, sepse hapi tjetër do të ishte njohja e pavarësisë së Kosovës. Sipas tij, ky është një problem sepse tregon se jo vetëm Evropa mund të bashkohet kundër Serbisë për çështjen e Kosovës.

Ai theksoi se ekziston një rrezik shtesë që vendeve të tjera t’u bëhet presion për ta bërë të njëjtën gjë.
Pastaj, thotë ai, do të arriheshin marrëveshje bilaterale, ku një vend i tretë do ta përfaqësonte Kosovën në organizatat ndërkombëtare, dhe kështu të bëhej pjesë e NATO-s.

“Situata është shumë e vështirë për ne. Ne e ftuam ambasadorin grek për një bisedë, por nuk morëm asgjë, sepse kemi besim në miqësi dhe shpresojmë që ajo të mos shkojë në masa dhe afrime të mëtejshme”, theksoi Vuçiç.

I pyetur nëse ka marrë garanci se Greqia nuk do ta njohë Kosovën, ai ka thënë se ka marrë garanci të tilla çdo ditë, por që faktet tregojnë se ata po e rrisin nivelin e marrëdhënieve të tyre me Kosovën.

“Në periudhën e ardhshme, unë pres më shumë vizita në Beograd dhe gjithçka që do të funksionojë do të jetë presion. Do të ketë gjithashtu përpjekje për ta siguruar pavarësinë e Kosovës përmes iniciativave rajonale. Ajo do të ofrojë disa zgjidhje që duken të mira në shikim të parë, por prapa kësaj është njohja de facto”, theksoi presidenti serb.

Vuçiç arriti në përfundimin se Serbia po përballet me një periudhë shumë të vështirë politike. Edhe dje Vuçiç foli për marrëdhëniet e Kosovës me Greqinë, duke shprehur shqetësimin e tij se ato po ndryshojnë dukshëm në rrafshin diplomatik.


Send this to a friend